Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 "Өртке қарсы қызметтің Жұмыс жарғысы" бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 21 қаңтардағы № 26 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 25 қаңтарда № 22111 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өртке қарсы қызметтің Жұмыс жарғысына" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15422 болып тіркелген, 2017 жылғы 9 тамызда Қазақстан Республикасының электронды нысандағы нормативтік құқықтық актілердің эталонды бақылау банкіде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өртке қарсы қызметтің жұмыс Жарғысында:
5-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қарауыл - негізгі және арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің бөлімшелерінен (бөлімшеден) тұратын өртке қарсы қызметтің негізгі тактикалық бөлімшесі міндеттерді өзінің тактикалық мүмкіндіктеріне сәйкес дербес шешуге қабілетті;";
7-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"аумақтық гарнизондарда – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың төтенше жағдайлар департаментінің (бұдан әрі – Департамент) бастығы);";
8-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясын және Қазақстан Республикасының заңнамасын қатаң сақтайды, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) жарғыларының, нұсқауларының, бұйрықтарының және басқа да нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын орындайды;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Шығу кестесіне облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың төтенше жағдайлар департаменттерінің (бұдан әрі-Департаменттер) "Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі" мемлекеттік мекемесінің білім беру ұйымдары мен оқу бөлімшелері енгізілуі мүмкін. Білім беру ұйымының жеке құрамы осы мақсат үшін оқу жоспарында көзделген уақыт шегінде гарнизон бөлімшелерінде қарауыл қызметін атқаруға тартылады. Оқу бөлімшелері, білім беру ұйымдары гарнизон қызметін атқарады. Оларда қарауылдық қызмет ұйымдастырылады.";
20-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Гарнизондағы жедел өрт жағдайы, өрт сөндіру бөлімдерінің орналасуы мен шығу аудандары, өрт туралы бірінші хабарлама бойынша жоғары шақыру нөмірі бойынша бөлімшелер жіберілетін объектілердің тізбесі, сусыз аудандар (учаскелер), қарауылдардың техникалық қару-жарақтары мен тактикалық мүмкіндіктері, өрт сөндіргіш заттардың негізгі қорларының орналасқан жері, сондай-ақ өртке қарсы қызмет гарнизоны бөлімшелерінің (күштері мен құралдарының) орналасқан жері туралы ақпаратты иеленеді;";
34-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Жарғының 77-тармағында көрсетілген, бұған құқығы бар тұлғалардан басқа бөгде тұлғалар қызметтік үй-жайларға жіберілмейді;"
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 января 2021 года № 26. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2021 года № 22111
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15422, опубликованный 9 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан") следующие изменения:
в Уставе службы противопожарной службы, утвержденным указанным приказом:
подпункт 5) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5) караул – основное тактическое подразделение противопожарной службы, состоящее из отделений (отделения) на основных и специальных пожарных автомобилях, способное самостоятельно решать задачи в соответствии со своими тактическими возможностями;";
абзац второй пункта 7 изложить в следующей редакции:
"в территориальных гарнизонах – начальником Департамента по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Департамент);";
абзац пятый пункта 8 изложить в следующей редакции:
"строго соблюдает Конституцию Республики Казахстан и законодательство Республики Казахстан, выполняет требования уставов, наставлений, приказов и других нормативных правовых актов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство);";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. В расписание выезда могут включаться организации образования и учебные подразделения государственного учреждения "Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ" Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы (далее – государственные учреждения пожаротушения). Личный состав организации образования привлекается к несению караульной службы в подразделениях гарнизона в пределах времени, предусмотренного для этой цели учебным планом. Учебные подразделения, организации образования несут гарнизонную службу. В них организуется караульная служба.";
абзац второй пункта 20 изложить в следующей редакции:
"владеет информацией об оперативной пожарной обстановке в гарнизоне, дислокации и районах выезда пожарных частей, перечне объектов, на которые по первому сообщению о пожаре высылаются подразделения по повышенному номеру вызова, безводные районы (участки), техническое вооружение и тактические возможности караулов, местонахождение основных запасов огнетушащих веществ, а также местонахождение подразделений (сил и средств) гарнизона противопожарной службы;";
абзац восьмой пункта 34 изложить в следующей редакции:
"не допускает в служебные помещения посторонних лиц, кроме лиц, имеющих на это право, указанных в пункте 77 настоящего Устава;"
пункт 84 изложить в следующей редакции:

"84. Министрліктің Білім беру ұйымдарында қарауылдардың ауысу уақытын оның басшысы белгілейді.";
көрсетілген Жарғыға қағиданың 1-қосымшада:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. МӨҚҚО қызметкері Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен Министрліктің аумақтық бөлімшесінің немесе білім беру ұйымының туы алдында ант береді.";
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ант Министрліктің аумақтық бөлімшелері немесе білім беру ұйымдары бастықтарының басшылығымен салтанатты түрде қабылданады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ант қабылдау уақыты мен орны Министрліктің аумақтық бөлімшелері, мемлекеттік өрт сөндіру мекемесі және оқу орны бастықтарының бұйрықтарымен жарияланады. Бұған дейін ант қабылдаушылармен анттың маңызы, дамудың тарихи жолы және МӨҚҚО міндеттері туралы түсіндіру жұмыстары жүргізілуде.".
2. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин

"84. В организациях образования Министерства время смены караулов, устанавливает его руководитель.";
в приложении 1 к указанному Уставу:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Сотрудник ОГПС приводится к присяге перед Государственным Флагом Республики Казахстан и Знаменем территориального подразделения или организации образования Министерства.";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Присяга принимается в торжественной обстановке под руководством начальников территориальных подразделений или организации образования Министерства.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Время и место принятия присяги объявляется приказами начальников территориальных подразделений Министерства, государственного учреждения пожаротушения и учебного заведения. До этого проводится разъяснительная работа с принимающим присягу о значении присяги, историческом пути развития и задачах ОГПС.".
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин