Өңірлік көркемдік кеңестер туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 25 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 қаңтарда № 22131 болып тіркелді
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өңірлік көркемдік кеңестер туралы үлгілік ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 25 января 2021 года
№ 15 бұйрығымен
бекітілген
Өңірлік көркемдік кеңестер туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өңірлік көркемдік кеңестер туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Үлгілік ереже) "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Музей-кітапхана ісі, театр-цирк өнері, музыкалық-концерттік қызмет жөніндегі өңірлік көркемдік кеңестер (бұдан әрі – Кеңес) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) жанындағы консультативтік-кеңесші органдар болып табылады.
3. Кеңес өз қызметінде мәдениет саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2-тарау. Кеңестің функциясы және өкілеттіктері
4. Кеңестің функциясы мемлекеттік коммуналдық театрлардың, цирктердің, музейлердің, кітапханалардың және концерттік ұйымның қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
5. Өз функцияларын іске асыру үшін Кеңес:
1) мәдениет ұйымдарының атына тиісті сұраныстар жолдайды, сондай-ақ Кеңестің құзыретіне жататын мәселелер бойынша пікірлер, ұсыныстар сұратады және алады;

Об утверждении Типового положения о региональных художественных советах
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 января 2021 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2021 года № 22131
В соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о региональных художественных советах.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждено приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 25 января 2021 года № 15
Типовое положение о региональных художественных советах
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о региональных художественных советах (далее – Типовое положение) разработано в соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре".
2. Региональные художественные советы по музейно-библиотечному делу, театрально-цирковому искусству, музыкально-концертной деятельности (далее – Совет) являются консультативно-совещательными органами при местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения и столицы (далее – МИО).
3. Совет в своей деятельности руководствуется нормативными правовыми актами в сфере культуры, а также настоящим Положением.
Глава 2. Функция и полномочия Совета
4. Функцией Совета является выработка предложений по совершенствованию деятельности государственных коммунальных театров, цирков, музеев, библиотек и концертной организации.
5. Для реализации своих функций Совет:
1) направляет соответствующие запросы в адрес организаций культуры, а также запрашивает и получает отзывы, предложения по вопросам, относящимся к компетенции Совета;

2) отырыстарға мәдениет ұйымдарының шығармашыл қызметкерлерін және басшыларын шақырады, сондай-ақ оларды музей-кітапхана ісі, театр-цирк өнері, музыкалық-концерттік қызмет жөніндегі мәселелерді қарау үшін тартады.
3-тарау. Кеңес жұмысын ұйымдастыру және тәртібі
6. Кеңесті төраға, ол болмаған кезде – Кеңес төрағасының орынбасары басқарады. Кеңес төрағасы Кеңес қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады.
7. Кеңес төрағасы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астана әкімінің орынбасары, ал Кеңес төрағасының орынбасары мәдениет саласындағы жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органның (бұдан әрі – мәдениет басқармасы) басшысы болып табылады.
8. Кеңес хатшысы мәдениет басқармасы қызметкерлерінің қатарынан тағайындалады.
9. Кеңес хатшысы оның отырыстарында материалдарды қарау үшін уақтылы дайындауды жүзеге асырады, Кеңес отырыстарына материалдар дайындау процесінде белгіленген тәртіппен хат алмасуды жүргізеді, Кеңес отырыстарының хаттамаларын дайындайды, сондай-ақ Кеңес отырыстарының өткізілуіне дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей Кеңес мүшелерін отырыстардың өткізілетін күні, орны және уақыты туралы хабардар етеді.
10. Кеңестің құрамы ЖАО шешімімен бекітіледі. Кеңес құрамына мәдениет саласындағы көрнекті қайраткерлер, ғалымдар, мамандар, шығармашылық бірлестіктердің өкілдері кіреді.
11. Кеңес отырыстарын қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кемінде бір рет оның төрағасы шақырады және оған оның құрамының жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды деп есептеледі.
12. Кеңестің шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оларға қатысып отырған Кеңес мүшелерінің көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Кеңес хатшысы Кеңес мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етуші дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
13. Кеңес мүшелері ерекше пікірге ие, оны білдірген жағдайда, ол жазбаша түрде баяндалады және хаттамаға қоса беріледі. Кеңес мүшелері өз өкілеттіктерін басқа адамдарға беру құқығынсыз жеке дауыс береді.
14. Кеңес шешімі хаттамамен ресімделеді.
Хаттамаға Кеңес отырысында төрағалық етуші тұлға және Кеңес хатшысы отырыс өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қол қояды.
15. Хаттамаға қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оның көшірмелері мәдениет ұйымдарына, шығармашылық ұжымдарға, сондай-ақ Кеңес отырысына қатысқан тұлғаларға жіберіледі.
4-тарау. Кеңес қызметінің тоқтатылуы
16. Кеңестің қызметі ЖАО шешімі бойынша тоқтатылады.
__________________________

2) приглашает на заседания творческих работников и руководителей организаций культуры, а также привлекает их для рассмотрения вопросов по музейно-библиотечному делу, театрально-цирковому искусству, музыкально-концертной деятельности.
Глава 3. Организация и порядок работы Совета
6. Совет возглавляет председатель, в случае его отсутствия – заместитель председателя Совета. Председатель Совета осуществляет общее руководство деятельностью Совета.
7. Председателем Совета является заместитель акима области, города республиканского значения и столицы, а заместителем председателя Совета является руководитель исполнительного органа в сфере культуры, финансируемого из местного бюджета, (далее – управление культуры).
8. Секретарь Совета назначается из числа работников управления культуры.
9. Секретарь Совета осуществляет своевременную подготовку материалов для рассмотрения на его заседаниях, ведет переписку в установленном порядке в процессе подготовки материалов на заседания Совета, готовит протокола заседаний Совета, а также не позднее чем за пять рабочих дней до проведения заседания Совета информирует членов Совета о дате, месте и времени проведения заседаний.
10. Состав Совета утверждается решением МИО. В состав Совета входят видные деятели, ученые, специалисты, представители творческих объединений в области культуры.
11. Заседания Совета созываются его председателем по мере необходимости, но не реже одного раза в год и считаются правомочным при участии в них не менее двух третей от общего числа его состава.
12. Решения Совета принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов присутствующих членов Совета. Секретарь Совета не является членом Совета и не участвует в голосовании.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председательствующий.
13.Члены Совета имеют особое мнение, которое в случае его выражения, излагается в письменном виде и прилагается к протоколу. Члены Совета голосуют лично, без права передачи полномочий другим лицам.
14. Решение Совета оформляется протоколом.
Протокол подписывается лицом, председательствующим на заседании Совета, и секретарем Совета в течение трҰх рабочих дней со дня проведения заседания.
15. В течение трех рабочих дней со дня подписания протокола его копии направляются организациям культуры, творческим коллективам, а также лицам, присутствовавшим на заседании Совета.
Глава 4. Прекращение деятельности Совета
16. Деятельность Совета прекращается по решению МИО.