"Барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттiк мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының бiлiктiлiк сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 775 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 4 ақпандағы № 27 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 ақпанда № 22165 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 1 қыркүйектегі № 775 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14281 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 3 қазанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында:
3-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
10. Тиісті санатты айқындаумен біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары денгейдегі маман:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен бірінші санатты инженер лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен екінші санатты инженер лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен инженер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
біліктілігі орта денгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім мен бірінші санатты инженерлік-техникалық лауазымдардағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім мен екінші санатты инженерлік-техникалық лауазымдардағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім мен инженерлік-техникалық лауазымдардағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775 "Об утверждении Квалификационных характеристик отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 февраля 2021 года № 27. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2021 года № 22165
В соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775 "Об утверждении Квалификационных характеристик отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14281, опубликован 3 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование без предъявления требований к стажу работы.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы.
10. Требования к квалификации с определением соответствующей категории:
специалист высшего уровня квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и стаж работы инженерно-технических должностях первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее и стаж работы инженерно-технических должностях второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее и стаж работы инженерно-технических должностях не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.";

13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (қаржы-экономикалық білім), жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, белгіленген бағдарлама бойынша арнайы даярлық пен есеп және бақылау бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
біліктілігі орта деңгейдегі маман:
техникалық және кәсіптік (қаржы-экономикалық) (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе белгіленген бағдарлама бойынша арнайы даярлық пен есеп және бақылау бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
14. Тиісті санатты айқындаумен біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (қаржы - экономикалық білім) мен бірінші санатты бухгалтер лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (қаржы - экономикалық білім) мен екінші санатты бухгалтер лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (қаржы - экономикалық білім) мен санаты жоқ бухгалтер лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі (қаржы - экономикалық) білім мен бірінші санатты бухгалтер лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі (қаржы - экономикалық) білім мен екінші санатты бухгалтер лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі (қаржы - экономикалық) білім мен санаты жоқ бухгалтер лауазымындағы бойынша кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.";
17-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"17. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (заң білім) немесе техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (заң) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.";
20-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:

пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (финансово-экономическое образование) без предъявления требований к стажу работы или высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, специальная подготовка по установленной программе и стаж работы по учету и контролю не менее 3 лет;
специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (финансово-экономическое) образование без предъявления требований к стажу работы или специальная подготовка по установленной программе и стаж работы по учету и контролю не менее 3 лет.
14. Требования к квалификации с определением соответствующей категории:
специалист высшего уровня квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (финансово-экономическое образование) и стаж работы в должности бухгалтера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (финансово-экономическое образование) и стаж работы в должности бухгалтера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (финансово-экономическое образование) и стаж работы в должности бухгалтера без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее (финансово-экономическое) образование и стаж работы в должности бухгалтера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее (финансово-экономическое) образование и стаж работы в должности бухгалтера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее (финансово-экономическое) образование и стаж работы в должности бухгалтера без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (юридическое образование) или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование без предъявления требований к стажу работы.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (заң білім) немесе техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім немесе техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
24. Тиісті санатты айқындаумен біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары денгейдегі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен бірінші санатты зертханашы лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен екінші санатты зертханашы лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен санаты жоқ зертханашы лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім және бірінші санатты зертханашы лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім және екінші санатты зертханашы лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім және санаты жоқ зертханашы лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.";
27-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"27. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экономикалық, заң білім), жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі (экономикалық, заң) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе жалпы орта білім, белгіленген бағдарлама бойынша арнайы даярлық пен бейіні бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.";
30-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:

"20. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (юридическое образование) или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование без предъявления требований к стажу работы.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование без предъявления требований к стажу работы.
24. Требования к квалификации с определением соответствующей категории:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности лаборанта первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности лаборанта второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности лаборанта без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и стаж работы в должности лаборанта первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и стаж работы в должности лаборанта второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и стаж работы в должности лаборанта без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (юридическое, экономическое образование) без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее (юридическое, экономическое) образование без предъявления требований к стажу работы или общее среднее образование, специальная подготовка по установленной программе и стаж работы по профилю не менее 3 лет.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"30. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экономикалық, заң білім), жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (техникалық білім) немесе кәсіптік (техникалық) орта білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
34. Тиісті санатты айқындаумен біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (техникалық білім) мен бірінші санатты механик лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (техникалық білім) мен екінші санатты механик лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санаттағы: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (техникалық білім) мен санаты жоқ механик лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім мен бірінші санатты механик лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім мен екінші санатты механик лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім мен механик лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.";
37-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"37. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (психология саласындағы білім) мен бірінші санатты психолог лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (психология саласындағы білім) мен екінші санатты психолог лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;

"30. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (юридическое, экономическое образование) без предъявления требований к стажу работы.";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (техническое образование) или среднее профессиональное (техническое) образование без предъявления требований к стажу работы.
34. Требования к квалификации с определением соответствующей категории:
специалист высшего уровня квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (техническое образование) и стаж работы в должности механика первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (техническое образование) и стаж работы в должности механика второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (техническое образование) и стаж работы в должности механика без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и стаж работы в должности механика первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и стаж работы в должности механика второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и стаж работы в должности механика не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (в области психологии) и стаж работы в должности психолога первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет.
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (в области психологии) и стаж работы в должности психолога второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет.

екінші санатты: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (психология саласында білім) мен психолог лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (психология саласындағы білім), жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.";
40-тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"40. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.";
43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экономикалық білім) немесе техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) (экономикалық) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
44. Тиісті санатты айқындаумен біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экономикалық білім) және бірінші санатты экономист лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экономикалық білім) және екінші санатты экономист лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім (экономикалық білім) және экономист лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім және бірінші санатты экономист лауазымындағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және екінші санатты экономист лауазымындағы кемінде 2 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 4 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім және санаты жоқ экономист лауазымындағы кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.";
мынадай мазмұндағы 2-тараумен толықтырылсын:
"2-тарау. Мамандар лауазымдарының алфавиттік көрсеткіші

второй категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (в области психологии) и стаж работы в должности психолога не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.
без категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (в области психологии) без предъявления требований к стажу работы.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы.";
пункты 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"43. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (экономическое образование) или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) (экономическое), послесреднее образование без предъявления требований к стажу работы.
44. Требования к квалификации с определением соответствующей категории:
специалист высшего уровня квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (экономическое образование) и стаж работы в должности экономиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (экономическое образование) и стаж работы в должности экономиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по направлению подготовки кадров (экономическое образование) и стаж работы в должности экономиста не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и стаж работы в должности экономиста первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее экономическое) образование и стаж работы в должности экономиста второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и стаж работы в должности экономиста без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет.";
дополнить главой 2 следующего содержания:
"Глава 2. Алфавитный указатель должностей специалистов

45. Қызметшілер лауазымдарының алфавиттік көрсеткіші барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларының қосымшасында көрсетілген.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Шапкенов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2021 жылғы 4 ақпандағы
№ 27 бұйрығына
қосымша
Қызметшілер лауазымдарының
алфавиттік көрсеткіші барлық
қызмет салаларына ортақ
мемлекеттік мекемелер мен
қазыналық кәсіпорындар
мамандарының жекелеген
лауазымдарының біліктілік
сипаттамаларына
қосымша
Мамандар лауазымдарының алфавиттік көрсеткіші
р/c№
Мамандар лауазымдарының атаулары
Беті
1.
Аудармашы
3
2.
Барлық атаудағы техниктер
4
3.
Барлық атаудағы инженер
6
4.
Бухгалтер
8
5.
Заңгер
10
6.
Заң консультанты
13
7.
Зертханашы (білім беру және денсаулык сақтау ұйымдарының зертханашыларынан басқа)
14
8.
Кадр жөніндегі инспектор
16
9.
Кадр жөніндегі маман
17
10.
Механик
19
11.
Психолог (педагог-психологтан басқа)
21
12.
Социолог
23
13.
Экономист
24

45. Алфавитный указатель должностей специалистов приведен в приложении к Квалификационным характеристикам отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности.";
дополнить приложением согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
СОГЛАСОВАН
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 4 февраля 2021 года № 27
Приложение
к Квалификационным характеристикам
отдельных должностей специалистов
государственных учреждений и
казенных предприятий, общих для
всех сфер деятельности
Алфавитный указатель должностей специалистов
№ п/п
Наименования должностей специалистов
№ страницы
1.
Переводчик
3
2.
Техник всех наименований
4
3.
Инженер всех наименований
6
4.
Бухгалтер
8
5.
Юрист
10
6.
Юрисконсульт
13
7.
Лаборант (кроме лаборантов организаций образования и здравоохранения)
14
8.
Инспектор по кадрам
16
9.
Специалист по кадрам
17
10.
Механик
18
11.
Психолог (кроме педагога – психолога)
21
12.
Социолог
23
13.
Экономист
24