"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 70 Қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 22 ақпандағы № 18 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 наурызда № 22282 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 4) тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 70 Қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16922 болып тіркелген, 2018 жылғы 31 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) айналыстағы монеталар – бағалы емес металдардан жасалған және қолма-қол ақша айналысына арналған монеталар;
2) банкноттар және монеталар – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгенің Қазақстан Республикасының аумағында заңды төлем құралы болып табылатын ақша белгілері;
3) белгіленген құн – банкноттардың, монеталардың номиналы бойынша құны;
4) инвестициялық монеталар – бағалы металдардан жасалған, инвестициялау және жинақтау объектісі болып табылатын монеталар;
5) коллекциялық монеталар – коллекциялау және жинақтау объектісі болып табылатын, бағалы металдардан, сол сияқты бағалы емес металдардан жасалған, шектеулі таралыммен дайындалған мерекелік, естелік және өзге де арнайы соғылған монеталар;
6) құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталар – бағалы металдардан жеке-жеке жасалған және бір монетаның бірыңғай композициясына өзара біріктірілген екі және одан да көп бөліктен тұратын коллекциялық монеталар;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 70 "Об утверждении Правил продажи и выкупа Национальным Банком Республики Казахстан банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 февраля 2021 года № 18. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2021 года № 22282
В соответствии с подпунктом 4) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", в целях совершенствования порядка продажи и выкупа Национальным Банком Республики Казахстан банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 70 "Об утверждении Правил продажи и выкупа Национальным Банком Республики Казахстан банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16922, опубликовано 31 мая 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах продажи и выкупа Национальным Банком Республики Казахстан банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В Правилах используются следующие понятия:
1) циркуляционные монеты – монеты, изготовленные из недрагоценных металлов и предназначенные для наличного денежного обращения;
2) банкноты и монеты – денежные знаки национальной валюты Республики Казахстан – тенге, являющиеся законным платежным средством на территории Республики Казахстан;
3) нарицательная стоимость – стоимость банкнот, монет по их номиналу;
4) инвестиционные монеты – монеты, изготовленные из драгоценных металлов, являющиеся объектом инвестирования и накопления;
5) коллекционные монеты – юбилейные, памятные и иные монеты специального чекана, изготовленные ограниченным тиражом как из драгоценных, так и из недрагоценных металлов, являющиеся объектом коллекционирования и накопления;
6) коллекционные монеты с составными частями – коллекционные монеты, состоящие из двух и более частей, отдельно изготовленных из драгоценных металлов и соединенных между собой в единую композицию одной монеты;

7) Ұлттық Банктің интернет-дүкені – жеке және заңды тұлғалардың Ұлттық Банк шығаратын инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатып алуға және (немесе) жеткізуге берілген тапсырыстарын орналастыруға, сатып алынатын инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарға ақы төлеуді жүзеге асыруға, сондай-ақ инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатып алу үшін орналастырылған тапсырыстың жай-күйін қарап көруге арналған Ұлттық Банктің интернет-ресурсының бөлімі;
8) Ұлттық Банктің Орталығы – ұлттық валютаның банкноттары мен монеталарын сатуды және сатып алуды жүзеге асыратын Ұлттық Банктің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиал);
9) Ұлттық Банктің филиалы – Ұлттық Банктің ұлттық валютаның банкноттары мен монеталарын сатуды және сатып алуды жүзеге асыратын аумақтық филиалы.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Банкноттарды және айналыстағы монеталарды сату және сатып алу кезінде кассалық операцияларды жасау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21299 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 120 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Инвестициялық және коллекциялық монеталарды сату бағасы Ұлттық Банктің Директорлар кеңесінің қаулысымен белгіленеді.
Бағалы емес металдардан жасалған коллекциялық монеталарды сату бағасы белгіленген болып табылады.
Бағалы металдардан жасалған инвестициялық және коллекциялық монеталарды сату бағасы монета дайындалған, бағалы металдың бір трой унциясы үшін Лондон бағалы металдар нарығына қатысушылар қауымдастығы (LBMA) белгілеген таңертеңгі фиксинг (бағаны белгілеу) бойынша және сату күнінің алдындағы жұмыс күні ұлттық валютаның АҚШ долларына қатысты ресми бағамы бойынша айқындалған бағалы металдың құнына байланысты өзгереді.
Ұлттық Банктің интернет-дүкені арқылы сатылатын инвестициялық және коллекциялық монеталарды сату бағасы оларды жеткізу құнын және инвестициялық және коллекциялық монеталарды жеткізу жөніндегі шартта белгіленген сақтандыру алымының сомасын қосымша қамтиды.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталар 500 000 (бес жүз мың) теңгеден асатын сомаға сатылған және сатып алынған жағдайда Ұлттық Банктің филиалы және (немесе) Ұлттық Банктің Орталығы инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатып алатын немесе сатып алу үшін тапсыратын жеке, заңды тұлғаларды (олардың өкілдерін) идентификаттауды, сондай-ақ "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 2-тармағы 1-1) тармақшасының талаптарына сәйкес оларды тексеруді жүзеге асырады.

7) интернет-магазин Национального Банка – раздел интернет-ресурса Национального Банка, предназначенный для размещения физическими и юридическими лицами заказов на приобретение и (или) доставку инвестиционных и (или) коллекционных монет, выпускаемых Национальным Банком, осуществления оплаты за приобретаемые инвестиционные и (или) коллекционные монеты, а также просмотра состояния размещенного заказа на приобретение инвестиционных и (или) коллекционных монет;
8) Центр Национального Банка – Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка, осуществляющий продажу и выкуп банкнот и монет национальной валюты;
9) филиал Национального Банка – территориальный филиал Национального Банка, осуществляющий продажу и выкуп банкнот и монет национальной валюты.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Совершение кассовых операций при продаже и выкупе банкнот и циркуляционных монет осуществляется в соответствии с Правилами ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 120, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21299.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Цена продажи инвестиционных и коллекционных монет устанавливается постановлением Совета директоров Национального Банка.
Цена продажи коллекционных монет из недрагоценных металлов является фиксированной.
Цена продажи инвестиционных и коллекционных монет из драгоценных металлов изменяется в зависимости от стоимости драгоценного металла, из которого изготовлены монеты, определенной по утреннему фиксингу (котировки цены) за одну тройскую унцию драгоценного металла, установленному Лондонской ассоциацией участников рынка драгоценных металлов (LBMA) и по официальному курсу национальной валюты к доллару США, на рабочий день, предшествующий дню продажи, и размещается на интернет-ресурсе Национального Банка.
Цена продажи инвестиционных и коллекционных монет, реализуемых через интернет-магазин Национального Банка, дополнительно включает стоимость их доставки и сумму страхового сбора, определенную в договоре по доставке инвестиционных и коллекционных монет.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. В случае продажи и выкупа инвестиционных и (или) коллекционных монет на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, филиал Национального Банка и (или) Центр Национального Банка осуществляют идентификацию физических, юридических лиц (их представителей), приобретающих или сдающих для выкупа инвестиционные и (или) коллекционные монеты, а также их проверку в соответствии с требованием подпункта 1-1) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".

11. Инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды 500 000 (бес жүз мың) теңгеден асатын сомаға сатып алған, сондай-ақ оларды сатқан кезде жеке, заңды тұлғалар (олардың өкілдері):
1) Ұлттық Банктің филиалына және (немесе) Ұлттық Банктің Орталығына жеке басын куәландыратын құжаттың түпнұсқасын немесе нотариат куәландырған көшірмесін және инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатып алуға немесе сатып алу үшін тапсыруға олардың өкілдерінің өкілеттігін растайтын жеке немесе заңды тұлғаның атынан өкілге берілген сенімхатты (бұдан әрі – сенімхат) ұсынады;
2) Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатуға немесе сатып алуға арналған өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) 2 (екі) данада толтырады, оның біреуі Ұлттық Банктің филиалында немесе Ұлттық Банктің Орталығында қалады, ал екіншісі жеке, заңды тұлғаларға (олардың өкілдеріне) беріледі.";
17, 18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Ұлттық Банктің филиалы сатып алу үшін қабылданған құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталарды қоспағанда, және (немесе) Ұлттық Банктің Орталығы сатып алу үшін қабылданған бағалы металдан жасалған инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталардың сараптамасын осындай сараптаманы жүргізуге арналған жабдықта жүргізеді.
Ұлттық Банктің филиалы сатып алу үшін қабылданған құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталарды сараптама жүргізу үшін Ұлттық Банктің Орталығына береді. Сатып алу үшін қабылданған құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталарға сараптаманы Ұлттық Банктің Орталығы осындай сараптама жүргізуге арналған жабдықта жүргізеді.
Ұлттық Банктің филиалы сараптаманы жүргізуге арналған жабдықтың болмауы немесе істен шығуы себебімен сатып алу үшін қабылдаған инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарға сараптама жүргізе алмаған жағдайда, сараптаманы Ұлттық Банктің Орталығы жүргізеді.
18. Сатып алу үшін қабылданған бағалы металдан жасалған инвестициялық және (немесе) коллекциялық монета сараптамасының қорытындысы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Сатып алу үшін қабылданған құрамдас бөліктері бар коллекциялық монета сараптамасының қорытындысы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
19. Сараптаманың қорытындысы негізінде:
Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы металдан жасалған инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталардың;
Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталардың сатып алу сомасын есептеу жүргізіледі.
Бағалы металдың химиялық таза бір трой унциясы үшін Лондон бағалы металдар нарығына қатысушылар қауымдастығы (LBMA) АҚШ долларымен белгілеген таңертеңгі фиксинг (бағаны белгілеу) инвестициялық немесе коллекциялық монетаны Ұлттық Банктің филиалы, Ұлттық Банктің Орталығы жеке немесе заңды тұлғадан (олардың өкілдерінен) сатып алуы үшін қабылдау күнінің алдындағы Қазақстан Республикасындағы жұмыс күні айқындалады.
Ұлттық валютаның АҚШ долларына қатысты ресми бағамы Ұлттық Банктің филиалы, Ұлттық Банктің Орталығы жеке немесе заңды тұлғадан (олардың өкілдерінен) инвестициялық немесе коллекциялық монетаны сатып алу үшін қабылдау күнінің алдындағы Қазақстан Республикасындағы жұмыс күні айқындалады.
Бағалы металдан жасалған, теңгемен тұтас белгіге дейін дөңгелектенген инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды сатып алу сомасы инвестициялық немесе коллекциялық монетаның дизайнында пайдаланылған, салынған теңбілдер, қондырмалар, жалатулар және басқа да декоративтік бөлшектер құнын қоспағанда, монетадағы бағалы металдың граммен химиялық таза салмағының құнына тең болады.
Теңгемен тұтас белгіге дейін дөңгелектенген құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталардың сатып алу сомасы құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталардың дизайнында пайдаланылған, салынған теңбілдер, қондырмалар, жалатулар және басқа да декоративтік бөлшектер құнын қоспағанда, коллекциялық монетаның әрбір құрамдас бөлігінің химиялық таза бағалы металдың граммен салмағының құнына тең болады.
Егер сараптама нәтижелері бойынша бағалы металдардан жасалған бір коллекциялық монетаны сатып алудың есептелген сомасы Қағидалардың 8-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес белгіленген сату бағасынан асып кетсе, онда сатып алу сомасы оны сату бағасына тең болады.
Егер сараптама нәтижелері бойынша бағалы металдардан жасалған бір инвестициялық немесе коллекциялық монетаны сатып алудың есептелген сомасы оның белгіленген құнынан аз болса, онда сатып алу сомасы бағалы металдан жасалған инвестициялық немесе коллекциялық монетаның белгіленген құнына тең болады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

11. При выкупе инвестиционных и (или) коллекционных монет, а также при их продаже на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, физические, юридические лица (их представители):
1) предоставляют в филиал Национального Банка и (или) Центр Национального Банка оригинал или нотариально удостоверенную копию документа, удостоверяющего личность, и доверенность на представителя от имени физического или юридического лица, подтверждающую полномочия их представителей на приобретение или сдачу инвестиционных и (или) коллекционных монет для выкупа (далее – доверенность);
2) заполняют заявления на продажу или выкуп инвестиционных и (или) коллекционных монет по формам согласно приложениям 1, 2 к Правилам (далее – Заявление) в 2 (двух) экземплярах, один из которых остается в филиале Национального Банка или Центре Национального Банка, а другой передается физическим, юридическим лицам (их представителям).";
пункты 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"17. Экспертиза принятых для выкупа инвестиционных и (или) коллекционных монет из драгоценных металлов проводится филиалом Национального Банка, за исключением принятых для выкупа коллекционных монет с составными частями, и (или) Центром Национального Банка на оборудовании, предназначенном для проведения такой экспертизы.
Коллекционные монеты с составными частями, принятые для выкупа филиалом Национального Банка, передаются в Центр Национального Банка для проведения экспертизы. Экспертиза коллекционных монет с составными частями, принятых для выкупа, проводится Центром Национального Банка на оборудовании, предназначенном для проведения такой экспертизы.
В случае невозможности проведения филиалом Национального Банка экспертизы инвестиционных и (или) коллекционных монет, принятых для выкупа, по причине отсутствия или выхода из строя оборудования, предназначенного для проведения экспертизы, экспертизу проводит Центр Национального Банка.
18. Заключение экспертизы инвестиционной и (или) коллекционной монеты из драгоценных металлов, принятой для выкупа, составляется по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Заключение экспертизы коллекционной монеты с составными частями, принятой для выкупа, составляется по форме согласно приложению 4-1 к Правилам.
19. На основании заключения экспертизы производится расчет суммы выкупа:
инвестиционных и (или) коллекционных монет из драгоценных металлов по форме согласно приложению 5 к Правилам;
коллекционных монет с составными частями по форме согласно приложению 5-1 к Правилам.
Утренний фиксинг (котировка цены) драгоценных металлов в долларах США, установленный Лондонской ассоциацией участников рынка драгоценных металлов (LBMA) за одну тройскую унцию химически чистого драгоценного металла, определяется на рабочий день в Республике Казахстан, предшествующий дню приема инвестиционной или коллекционной монеты для выкупа филиалом Национального Банка, Центром Национального Банка от физического или юридического лица (их представителей).
Официальный курс национальной валюты к доллару США определяется на рабочий день в Республике Казахстан, предшествующий дню приема инвестиционной или коллекционной монеты для выкупа филиалом Национального Банка, Центром Национального Банка от физического или юридического лица (их представителей).
Сумма выкупа инвестиционных и (или) коллекционных монет из драгоценных металлов, округленная до целого знака в тенге, равняется стоимости веса химически чистого драгоценного металла в монетах в граммах без учета стоимости вкраплений, вставок, напылений и других декоративных деталей, использованных в дизайне инвестиционных и (или) коллекционных монет.
Сумма выкупа коллекционных монет с составными частями, округленная до целого знака в тенге, равняется стоимости веса химически чистого драгоценного металла каждой составной части коллекционной монеты в граммах без учета стоимости вкраплений, вставок, напылений и других декоративных деталей, использованных в дизайне коллекционных монет с составными частями.
В случае, если по результатам экспертизы рассчитанная сумма выкупа одной коллекционной монеты из драгоценных металлов превысила установленную в соответствии с частью первой пункта 8 Правил цену продажи, то сумма выкупа равняется цене ее продажи.
В случае, если по результатам экспертизы рассчитанная сумма выкупа одной инвестиционной или коллекционной монеты из драгоценных металлов меньше ее нарицательной стоимости, то сумма выкупа равняется нарицательной стоимости инвестиционной или коллекционной монеты из драгоценного металла.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. Орталық Қағидалардың 17-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген жағдайларда сараптама жүргізген кезде Ұлттық Банктің филиалы инвестициялық және (немесе) коллекциялық монеталарды қабылдаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмейтін мерзімде оларды сатып алуға тапсырған жеке, заңды тұлғаларға (олардың өкілдеріне) Ұлттық Банктің Орталығы дайындаған сараптаманың қорытындысын жібереді және бағалы металдан жасалған инвестициялық және (немесе) коллекциялық монетаны сатып алу сомасын төлейді.";
осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес 4-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес 5-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қолма-қол ақша айналысы департаменті (Қажымұратов Ж.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Касенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банкінің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.В. Вагаповқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 22 ақпандағы
№ 18 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен монеталарын
сату және сатып алу
қағидаларына
4-1-қосымша
Нысан
№ ___
Ұлттық Банк Орталығының сатып алу үшін қабылданған құрамдас бөліктері бар коллекциялық монета бойынша жүргізілген сараптама қорытындысы
________ қаласы                                    20___ жылғы "__" ________
Жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Заңды тұлғаның атауы
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаны алу күні
Сараптама жүргізу күні
Монетаның сипаттамасы
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның атауы
Номиналы (теңге)
Тұтастығы (иә (жоқ)
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның салмағы (грамм)
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның әрбір бөлігінің салмағы (грамм)
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның әрбір бөлігінің нақты салмағы (грамм)
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның әрбір бөлігінің бағалы металының түрі
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның әрбір бөлігінің бағалы металының сынамасы
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның әрбір бөлігінің химиялық таза бағалы металының салмағы (грамм)
Қорытынды
"Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның атауы", "Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның салмағы (грамм)" және "Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның әрбір бөлігінің салмағы (грамм)" жолдарында тиісті монетаны дайындау туралы шешім қабылданған Ұлттық Банк Басқармасының қаулысына сәйкес тұтасы монетаның атауы, салмағы және құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаның әрбір бөлігінің салмағы көрсетіледі.
Сатып алынатын монетаға сараптама жүзеге асырған Ұлттық Банктің Орталығы қызметкерінің лауазымы
______________________________
______________________________
________________
(қолы)
______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болса)
Сатып алынатын монетаға сараптама жүзеге асырған Ұлттық Банктің Орталығы қызметкерінің лауазымы
_______________________________
_______________________________
________________
(қолы)
_____________________
тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болса)
Қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
Қазақстан Республикасы
ұлттық валютасының
банкноттары мен монеталарын
сату және сатып алу
қағидаларына

"21. При проведении экспертизы Центром Национального Банка в случаях, предусмотренных частями второй и третьей пункта 17 Правил, филиал Национального Банка в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня приема инвестиционных и (или) коллекционных монет доводит до сведения физических, юридических лиц (их представителей), сдавших их для выкупа, заключение экспертизы, подготовленное Центром Национального Банка, и выплачивает сумму выкупа инвестиционных и (или) коллекционных монет из драгоценных металлов.";
дополнить приложением 4-1 согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 5-1 согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту наличного денежного обращения (Кажмуратов Ж.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Вагапова Д.В.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
Приложение 1 к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 февраля 2021 года № 18
Приложение 4-1 к Правилам
продажи и выкупа
Национальным Банком
Республики Казахстан
банкнот и монет национальной
валюты Республики Казахстан
Форма
Заключение экспертизы Центра Национального Банка, проведенной по коллекционной монете с составными частями, принятой для выкупа № ___
город ________ "__" ________ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или представителя юридического лица
Наименование юридического лица
Дата получения коллекционной монеты с составными частями
Дата проведения экспертизы
Характеристика монеты
Наименование коллекционной монеты с составными частями
Номинал (тенге)
Целостность (да (нет)
Вес коллекционной монеты с составными частями (грамм)
Вес каждой части коллекционной монеты с составными частями (грамм)
Фактический вес каждой части коллекционной монеты с составными частями (грамм)
Вид драгоценного металла каждой части коллекционной монеты с составными частями
Проба драгоценного металла каждой части коллекционной монеты с составными частями
Вес химически чистого драгоценного металла каждой части коллекционной монеты с составными частями (грамм)
Заключение
В строках "Наименование коллекционной монеты с составными частями", "Вес коллекционной монеты с составными частями (грамм)" и "Вес каждой части коллекционной монеты с составными частями (грамм)" указываются наименование, вес целой монеты и вес каждой части коллекционной монеты с составными частями, согласно постановлению Правления Национального Банка, которым было принято решение об изготовлении соответствующей монеты.
Должность работника Центра Национального Банка, осуществлявшего экспертизу выкупаемой монеты
______________________________
______________________________
________________
(подпись)
______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Должность работника Центра Национального Банка, осуществлявшего контроль за проведением экспертизы выкупаемой монеты
_______________________________
_______________________________
________________
(подпись)
_____________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Приложение 2
к постановлению

5-1-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___" ___________
Ұлттық Банк Орталығының құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталарды сатып алу сомасының есебі _______________________________________________________________________________ (құрамдас бөліктері бар коллекциялық монетаны тапсырған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты не заңды тұлғаның атауы және оның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)) 20___ жылғы "___" ___________
Р/с №
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталардың атауы
Номиналы
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталардың әрбір бөлігінің бағалы металының түрі
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталардың әрбір бөлігінің химиялық таза бағалы металының граммен салмағы ( сараптама қорытындысына
сәйкес )
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталардың әрбір бөлігінің химиялық таза бағалы металының бір трой унциясы үшін Лондон бағалы металдар нарығына қатысушыларының қауымдастығы (LBMA) белгілеген бағалы металдардың таңғы фиксингі (баға белгілеу)
Ұлттық валютаның АҚШ долларына ресми бағамы
Құрамдас бөліктері бар коллекциялық монеталардың әрбір бөлігінің 1 (бір) грамы үшін бағасы
(теңге, тиын)
Құрамдас бөліктері бар бір қоллекциялық монета үшін сатып алу бағасы (теңгемен тұтас белгіге дейін дөңгелектеу)
Дана саны (сатып алынғаны )
Сатып алудың жалпы сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиынтығы
Жиынтығы:
Барлығы:
Сатып алынатын монетаның құнын есептеуді жүзеге асырған Ұлттық Банк Орталығы қызметкерінің лауазымы
_____________________________________________
_________
(қолы)
_____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Сатып алынатын монетаға сараптама жүргізуге бақылауды жүзеге асырған Ұлттық Банк Орталығы қызметкерінің лауазымы
______________________________________________
_________
(қолы)
___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Сатып алынатын монетаға сараптаманы жүзеге асырған Ұлттық Банк Орталығы қызметкерінің лауазымы
______________________________________________
_________
(қолы)
___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Ескертпе.
Ұлттық Банк орталығының монеталарды сатып алуға қабылдаған Ұлттық Банктің филиалына монеталарды сатып алу сомасын аударған күні (Ұлттық Банктің Орталығы сатып алған монетаға сараптама жүргізген жағдайда) немесе Ұлттық Банк филиалының монетаны жеке немесе заңды тұлғаға сатып алу сомасын берген күні (Ұлттық Банктің филиалы сатып алған монетаға сараптама жүргізген жағдайда) құжаттың күні болып көрсетіледі.

Приложение 5-1 к Правилам
продажи и выкупа
Национальным Банком
Республики Казахстан
банкнот и монет национальной
валюты Республики Казахстан
Форма
"___" ___________ 20___ года
Расчет Центра Национального Банка суммы выкупа коллекционных монет с составными частями
____________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица либо наименование юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии) его представителя, сдавших коллекционную монету с составными частями) "___" ____________20____ года
№ п/п
Наименование коллекционных монет с составными частями
Номинал
Вид драгоценного металла каждой части коллекционных монет с составными частями
Вес химически чистого драгоценного металла каждой части коллекционных монет с составными частями в граммах (согласно заключению экспертизы)
Утренний фиксинг (котировка цены) драгоценных металлов, установленный Лондонской ассоциацией участников рынка драгоценных металлов (LBMA) за одну тройскую унцию химически чистого драгоценного металла каждой части коллекционных монет с составными частями
Официальный курс национальной валюты к доллару США
Цена монеты за 1 (один) грамм каждой части коллекционных монет с составными частями (тенге, тиын)
Цена выкупа за одну коллекционную монету с составными частями (округление до целого знака в тенге)
Количество штук (выкуплено)
Общая сумма выкупа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
Итого:
Всего:
Должность работника Центра Национального Банка, осуществлявшего расчет стоимости выкупаемой монеты
___________________________________________________
_________
(подпись)
_______________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность работника Центра Национального Банка, осуществлявшего контроль за проведением экспертизы выкупаемой монеты
______________________________________________________
___________
(подпись)
_____________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность работника Центра Национального Банка, осуществлявшего экспертизу выкупаемой монеты
____________________________________________________
___________
(подпись)
___________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание.
Датой документа указывают дату перевода суммы выкупа монет Центром Национального Банка филиалу Национального Банка, принявшему монеты на выкуп (в случае проведения экспертизы выкупленной монеты Центром Национального Банка), или дату выдачи филиалом Национального Банка суммы выкупа монеты физическому или юридическому лицу (в случае проведения экспертизы выкупленной монеты филиалом Национального Банка).