"Күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 757 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 32 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 16 наурыздағы № 147 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 16 наурыздағы № 21 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 наурызда № 22358 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Күзет қызметін, жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін және күзет сигнализациясы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 757 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 32 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17655 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 7 қарашада жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Күзет қызметін мемлекеттік бақылау бойынша тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективтік өлшемшарттарында:
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлімі бабының тиісті бөлігінде көзделген бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған адам жеке күзет ұйымының басшысы болып табылмайды
Өрескел
";
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Күзетші лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған, сондай-ақ күзетші лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған адам жеке күзет ұйымының басшысы болып табылмайды
Өрескел
";
реттік нөмірі 13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
13
Жеке күзет ұйымының басшысы кемінде үш жыл бұрын жеке күзет ұйымы күзетшісі лауазымында қызмет атқарған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының негізінде тармақшаларда көрсетілген жағдайда еңбек шарты бұзылмаған:

О внесении изменений в совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 757 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 32 "Об утверждении критериев оценки степени риска, проверочных листов по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации"
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2021 года № 147 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 марта 2021 года № 21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 марта 2021 года № 22358
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 757 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 32 "Об утверждении критериев оценки степени риска, проверочных листов по государственному контролю за охранной деятельностью, за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, и за деятельностью по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17655, опубликован 7 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Субъективных критериях оценки степени риска по государственному контролю за охранной деятельностью, утвержденных указанным приказом:
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9
Руководителем частной охранной организации не является лицо, освобожденное от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан
Грубое
";
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"
10
Руководителем частной охранной организации не является лицо, в отношении которого в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности за совершение уголовного проступка вынесен обвинительный приговор суда, а также в течение одного года до принятия на должность охранника или в период нахождения в данной должности освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан
Грубое
";
строку, порядковый номер 13, изложить в следующей редакции:
"
13
С руководителем частной охранной организации, в период занятия им должности охранника частной охранной организации, не был расторгнут трудовой договор по основаниям пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан, менее трех лет назад, в случаях предусмотренных подпунктами:

9) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
10) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;
11) өндірістік жарақаттар мен аварияларды қоса алғанда, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін, еңбекті қорғау немесе өрт қауіпсіздігі не көліктегі қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларын жұмыскер бұзған;
12) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған, жұмыскер жұмыс орнында бөтен мүлікті ұрлаған (оның ішінде ұсақ ұрлық), оны қасақана жойған немесе бүлдірген;
15) жұмыскер еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткен;
16) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
17) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған
Өрескел
";
строку, порядковый номер 25, изложить в следующей редакции:
"
25
Жеке күзет ұйымының күзетшілерімен кемінде үш жыл бұрын ұқсас лауазымында қызмет атқарған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының негізінде тармақшаларда көрсетілген жағдайда еңбек шарты бұзылмаған:
9) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
10) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;
11) өндірістік жарақаттар мен аварияларды қоса алғанда, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін, еңбекті қорғау немесе өрт қауіпсіздігі не көліктегі қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларын жұмыскер бұзған;

9) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
10) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
11) нарушения работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия для жизни и здоровья работников, включая производственные травмы и аварии;
12) совершения работником по месту работы хищения (в том числе мелкого) чужого имущества, умышленного его уничтожения или повреждения, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
15) разглашения работником сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
16) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
17) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу
Грубое
";
строку, порядковый номер 25, изложить в следующей редакции:
"
25
С охранниками частной охранной организации, в период занятия ими аналогичной должности, не был расторгнут трудовой договор по основаниям пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан, менее трех лет назад, в случаях предусмотренных подпунктами:
9) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
10) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
11) нарушения работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия для жизни и здоровья работников, включая производственные травмы и аварии;

12) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған, жұмыскер жұмыс орнында бөтен мүлікті ұрлаған (оның ішінде ұсақ ұрлық), оны қасақана жойған немесе бүлдірген;
15) жұмыскер еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткен;
16) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
17) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған
Өрескел
";
реттік нөмірі 32-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
32
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері "Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің нысанды киім үлгілерін және оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 142 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10566 болып тіркелген) бекітілген Нысанды киім киіп жүру қағидаларын сақтайды:
1. Күзетшілер, жүргізуші-күзетшілер нысанды киімді күзетілетін объектілерде, жүктерге ілесіп жүру кезінде, жедел ден қою мобильді топтар құрамында қызмет атқару кезінде киеді.
2. Әйелдердің нысанды киімі тиісті киім пішімі ерекшеліктерін ескере отырып, жалпы эскиз бойынша тігіледі.
3. Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау бойынша қызметтер көрсету күзет қызметі субъектісіне тиесілігін айқындайтын нысанды киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Тараптардың келісуі бойынша күзет қызметін көрсету офистік үй-жайларға арналған нысанды киіммен жүзеге асырылады. Жазғы уақытта пиджаксыз, жеңі қысқа көйлекпен қызмет атқаруға жол беріледі. Күртенің (көйлектің) сол жақ төс қалтасында күзет ұйымының атауы жазылған және логотипі бар бейдж бекітіледі. Бейдждің ортасына "КҮЗЕТ" деген жазу жазылады. Күзетшінің тегін және аты-жөнін немесе атын көрсетуге болады.
5. Офистік үй-жайларды күзету бойынша қызмет көрсету бас киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.
6. Сыртқы бекеттерде қызмет атқаратын күзетшілер:қыс мезгілінде ауаның температурасы төмендеген кезде - тұлыптар (ішіктер) және теріден тігілген унтылар киюге; нысанды киімнің (күртенің) кеудесіне және арқасына жарық шағылыстыратын жолақтар тағуға болады.

12) совершения работником по месту работы хищения (в том числе мелкого) чужого имущества, умышленного его уничтожения или повреждения, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
15) разглашения работником сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
16) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
17) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу
Грубое
";
строку, порядковый номер 32, изложить в следующей редакции:
"
32
Работники частной охранной организации, занимающие должность охранника, соблюдают Правила ношения форменной одежды, утвержденные приказом Министра внутренних дел от 23 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении образцов форменной одежды и Правил ее ношения работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10566):
1. Форменная одежда носится охранниками, водителями-охранниками на охраняемых объектах, при сопровождении грузов, при несении службы в составе мобильных групп оперативного реагирования.
2. Пошив женской форменной одежды осуществляется по общим эскизам, с учетом особенностей покроя соответствующей одежды.
3. Оказание услуг по защите жизни и здоровья физических лиц от преступных и иных противоправных посягательств может осуществляться без форменной одежды, обозначающей принадлежность к субъекту охранной деятельности.
4. По соглашению сторон оказание охранных услуг осуществляется в форменной одежде для офисных помещений. В летнее время допускается несение службы без пиджака, в рубашке с короткими рукавами. На левом нагрудном кармане пиджака (рубашки) крепится бейдж с наименованием и логотипом частной охранной организации. По центру бейджа располагается надпись: "КҮЗЕТ". Допускается указание фамилии и инициалов охранника, либо его имени.
5. Оказание услуг по охране офисных помещений может осуществляться без головного убора.
6. Для охранников, несущих службу на наружных постах, допускается:
при низких температурах воздуха в зимний период - ношение тулупов (шуб) и меховых унт;нанесение на форменную одежду (куртки) нагрудных и наспинных светоотражающих полос.

7. Жазғы уақытта күртесіз және галстуксыз қысқа жең жейде не жейдесіз белгіленген үлгідегі омыраудағы және жеңдегі белгілермен футболка немесе футболка-поло не жейденің орнына футболка, шалбар және күрте киюге болады.
Болмашы
";
реттік нөмірі 33-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
33
Жеке күзет ұйымы күзетшілерінің "Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің нысанды киім үлгілерін және оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 142 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10566 болып тіркелген) бекітілген Нысанды киім үлгілеріне сәйкес келетін нысанды киімінің болуы:
1. Жазғы нысанды киім:
бейсболка немесе сұр түсті кепи;сұр түсті күрте;
сұр түсті қысқартылған күрте;
көгілдір немесе ақ түсті жейде;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло;
сұр түсті галстук;
сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;классикалық модельдегі немесе қара түсті арнайы аяқ киім.
2. Қысқы нысанды киім:
тоқылған, сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті бөрік;
табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара (жылы күртенің жағасымен түстес) түсті жасанды теріден жасалған құлақшын;
сұр түсті, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алынатын тері жағасы бар жылы күрте сұр түсті, жылы шалбарымен;
жылы, сұр түсті, қысқартылған, табиғи жақсартылған қой терісінен немесе сұр немесе қара түсті жасанды теріден жасалған алынатын тері жағасы бар күрте сұр түсті, жылы жартылай комбинезонымен;
көгілдір немесе ақ түсті жейде;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка;
сұр түсті галстук;
классикалық модельдегі немесе арнайы қара түсті,
жылы аяқ киім;
галошы бар немесе галошы жоқ пима, резеңке етік (климаттық жағдайларға және қызмет атқару жағдайларына байланысты).
3. Кеңсе үй-жайларына арналған нысанды киім:
ерлерге арналған күңгірт түсті бір өңірлік пиджак,
бітімінің төменгі жағы тарылған күңгірт түсті шалбар; көгілдір немесе ақ түсті жейде;
күңгірт түсті галстук;
классикалық модельдегі қара түсті аяқ киім.
3-1. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілері үшін жазғы нысанды киім:
бейсболка немесе сұр түсті кепи немесе қорғану дулығасы;
сұр түсті қысқартылған күрте;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка немесе футболка-поло;
сұр түсті, бітімінің төменгі жағы тарылған шалбар;
қара түсті (қонышты бәтеңке, кроссовки) арнайы аяқ киім.

7. В летнее время допускается ношение рубашки с коротким рукавом без куртки и галстука, либо футболки или футболки-поло с нагрудным и нарукавным знаками, установленного образца, без куртки, либо куртки с брюками с футболкой вместо рубашки
Незначительное
";
строку, порядковый номер 33, изложить в следующей редакции:
"
33
Наличие у охранников частной охранной организации форменной одежды, соответствующих Образцам форменной одежды, утвержденным приказом Министра внутренних дел от 23 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении образцов форменной одежды и Правил ее ношения работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10566):
1. Летняя форменная одежда:
бейсболка или кепи серого цвета;
куртка серого цвета;
куртка укороченная, серого цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
галстук серого цвета;
брюки, зауженные к низу силуэта, серого цвета;
обувь классических моделей или специальная черного цвета.
2. Зимняя форменная одежда:
шапка вязаная, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
шапка-ушанка из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха, серого или черного (в цветовой тон с воротником куртки утепленной) цвета;
куртка утепленная, серого цвета, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или из искусственного меха серого или черного цвета с брюками утепленными, серого цвета;
куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета с полукомбинезоном утепленным, серого цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
галстук серого цвета;
обувь утепленная, классических моделей или специальная черного цвета;
валенки с галошами или без галош, сапоги резиновые (в зависимости от климатических условий и условий несения службы).
3. Форменная одежда для офисных помещений:
пиджак однобортный мужской темного цвета;
брюки зауженного книзу силуэта темного цвета;
рубашка голубого или белого цвета;
галстук темного цвета;
обувь классических моделей черного цвета.
3-1. Летняя форменная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования:
бейсболка или кепи серого цвета или шлем защитный;
куртка укороченная, серого цвета;
футболка или футболка-поло трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
брюки, зауженного к низу силуэта, серого цвета;
обувь специальная (ботинки с берцами, кроссовки) черного цвета.

3-2. Жедел ден қою мобильді топтарының күзетшілеріне арналған қысқы нысанды киім:
сұр немесе қара түсті (жылы күртенің жағасымен түстес) тоқылған бөрік;
сұр немесе қара түсті табиғи жақсартылған қой терісінен немесе жасанды теріден жасалған алмалы тері жағасы бар немесе алмалы капюшоны бар сұр түсті қысқартылған жылы күрте, сұр түсті жылы жартылай комбинезонымен;
көгілдір, ақ, сұр немесе қою сұр түсті трикотаж футболка;
сұр немесе қою сұр түсті трикотаж водолазка;
қара түсті (ұзын қонышты бәтеңке) арнайы жылы аяқ киім.
4. Омырау белгісі:
белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
белгі негізінің түсі - сұр немесе көгілдір;
белгінің көлемі - 120x30 мм;
белгі жейделердің, жазғы және қысқы күртелердің сол жақ омырау қалтасының жоғары жағына тағылады;
белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
5. Арқадағы белгі:
белгінің пішіні тікбұрышты, периметрі бойынша сары түсті жиегі және "КҮЗЕТ" деген сары түсті жазуы бар;
белгі жиегінің түсі - сұр немесе көгілдір;
белгінің көлемі - 280x80 мм;
белгі жазғы және қысқы күртелердің артқы жағына жапсырылады, белгінің жоғарғы жағы жауырын тігісі бойынша орналасады;
белгі тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен әзірленеді және тозуға төзімді болуы тиіс.
6. Жеңдегі белгі:
пішінін, түс гаммасын, материал және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
белгі жейделердің, жазғы және қысқы күртелердің сол жеңінде иық тігісінен 120 мм төмен жапсырылады;
Қазақстан Республикасының Күзет ұйымдары қауымдастығы мүшелерінің қызметкерлері үшін корпоративтік жеңдегі белгімен бірдей дайындалған Қауымдастықтың логотипі бар белгіні тағуға болады, Белгі жейденің, жазғы және қысқы күртелердің оң жеңіне, сол жеңдегі белгімен деңгейлес жапсырылады.
7. Бас киімдердегі белгілер:
тоқымашылық жолымен әзірленген белгілерде немесе тез балқығыш металдан жасалған кокардаларда күзет ұйымының корпоративтік логотипі болады;
сопақша белгінің көлемі - көлденеңінен 70 мм,
тігінен 40 мм;
дөңгелек белгінің диаметрі - 40 мм;
кокарданың көлемі: биіктігі - 60 мм, ені - 40 мм;
белгілер бас киімнің алдыңғы бөлігінің ортасына жапсырылады.
8. Офистік үй-жайларға арналған киімдегі белгілер:
офистік үй-жайларға арналған киімнің жеңіне тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен белгі салынады және ол тозуға төзімді болуы тиіс;
пішінін, түс гаммасын, материалын және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді
белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
белгі жейделердің және пиджактардың сол жеңінде иық тігісінің 120 мм төмен жапсырылады
Болмашы
";
реттік нөмірі 49-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
49
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің Ерекше бөлімі бабының тиісті бөлігінде көзделген бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегінің мерзімі өткенге дейін қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған адам жеке күзет ұйымының басшысы болып табылмайды
Өрескел
";
реттік нөмірі 50-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
50
Басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін соттың айыптау үкімі шығарылған немесе басшы лауазымына қабылданғанға дейін бір жылдың ішінде немесе осы лауазымда болған кезеңде қылмыстық теріс қылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде босатылған адам жеке күзет ұйымының басшысы болып табылмайды
Өрескел
";
реттік нөмірі 53-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
53
Жеке күзет ұйымының басшысы кемінде үш жыл бұрын жеке күзет ұйымы күзетшісі лауазымында қызмет атқарған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының негізінде тармақшаларда көрсетілген жағдайда еңбек шарты бұзылмаған:

3-2. Зимняя форменная одежда для охранников мобильных групп оперативного реагирования:
шапка вязаная, серого или черного цвета (в цветовой тон с воротником куртки утепленной);
куртка утепленная, серого цвета, укороченная, со съемным меховым воротником из натуральной облагороженной овчины или искусственного меха серого или черного цвета или съемным капюшоном с полукомбинезоном утепленным серого цвета;
футболка трикотажная голубого, белого, серого или темно-серого цвета;
водолазка трикотажная серого или темно-серого цвета;
обувь утепленная, специальная (ботинки с высокими берцами) черного цвета;
4. Нагрудный знак:
знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью:
"КҮЗЕТ" желтого цвета;
цвет поля знака - серый или голубой;
размер знака - 120x30 мм;
знак наносится выше левого нагрудного кармана рубашек, летних и зимних курток;
знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
5. Наспинный знак:
знак имеет форму прямоугольника, с кантом по периметру желтого цвета и надписью:
"КҮЗЕТ" желтого цвета;
цвет поля знака - серый или голубой;
размер знака - 280x80 мм;
знак наносится на заднюю часть летних и зимних курток, верхний край знака располагается по шву кокетки;
знак изготавливается путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью.
6. Нарукавный знак:
форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
знак наносится на левый рукав рубашек, летних и зимних курток на 120 мм ниже плечевого шва;
для работников - членов Ассоциации охранных организаций Республики Казахстан, допускается ношение знака с логотипом Ассоциации, изготовленного идентично корпоративному нарукавному знаку. Знак располагается на правом рукаве рубашек, летних и зимних курток, симметрично знаку на левом рукаве.
7. Знаки на головных уборах:
знаки, изготовленные путем ткачества, или кокарды из легкоплавкого металла содержат в себе корпоративный логотип охранной организации;
размер овального знака - 70 мм по горизонтали, 40 мм по вертикали;
диаметр круглого знака - 40 мм;
размер кокарды:
высота - 60 мм, ширина - 40 мм;
знаки наносятся по центру передней части головного убора.
8. Знаки на одежде для офисных помещений:
на одежде для офисных помещений наносится нарукавный знак путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью;
форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
знак наносится на левый рукав рубашек и пиджака на 120 мм ниже плечевого шва.
Незначительное
";
строку, порядковый номер 49, изложить в следующей редакции:
"
49
Руководителем частной охранной организации не является лицо, освобожденное от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей частью статьи Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан
Грубое
";
строку, порядковый номер 50, изложить в следующей редакции:
"
50
Руководителем частной охранной организации не является лицо, в отношении которого в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности вынесен обвинительный приговор суда за совершение уголовного проступка или в течение одного года до принятия на должность руководителя или в период нахождения в данной должности освобожден от уголовной ответственности за совершение уголовного проступка на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан
Грубое
";
строку, порядковый номер 53, изложить в следующей редакции:
"
53
С руководителем частной охранной организации, в период занятия им должности охранника частной охранной организации, не был расторгнут трудовой договор по основаниям пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан, менее трех лет назад, в случаях предусмотренных подпунктами:

8. Офистік үй-жайларға арналған киімдегі белгілер:
офистік үй-жайларға арналған киімнің жеңіне тоқымашылық, кестелеу, жібекпен тігу, термотрансфер жолымен белгі салынады және ол тозуға төзімді болуы тиіс;
пішінін, түс гаммасын, материалын және дайындау тәсілін жеке күзет ұйымы белгілейді;
белгіде корпоративтік логотип және жеке күзет ұйымының атауы бейнеленеді;
белгі "Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің нысанды киім үлгілерін және оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 142 бұйрығы жейделердің және пиджактардың сол жеңінде иық тігісінің 120 мм төмен жапсырылады
";
реттік нөмірі 31-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
31
Күзетші лауазымын атқаратын жеке күзет ұйымының жұмыскерлері "Жеке күзет ұйымдарының күзетші лауазымындағы қызметкерлерінің нысанды киім үлгілерін және оны киіп жүру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10566 болып тіркелген) Нысанды киімді киіп жүру қағидаларын сақтайды:
1. Күзетшілер, жүргізуші-күзетшілер нысанды киімді күзетілетін объектілерде, жүктерді алып жүру кезінде, жедел ден қою мобильді топтар құрамында қызмет атқару кезінде киеді.
2. Әйелдердің нысанды киімі тиісті киім пішімі ерекшеліктерін ескере отырып, жалпы эскиз бойынша тігіледі.
3. Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қылмыстық және өзге де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғау бойынша қызметтер көрсету күзет қызметі субъектісіне тиесілігін айқындайтын нысанды киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Тараптардың келісуі бойынша күзет қызметін көрсету офистік үй-жайларға арналған нысанды киіммен жүзеге асырылады. Жазғы уақытта пиджаксыз, жеңі қысқа көйлекпен қызмет атқаруға жол беріледі. Күртенің (көйлектің) сол жақ төс қалтасында күзет ұйымының атауы жазылған және логотипі бар бейдж бекітіледі. Бейдждің ортасына "КҮЗЕТ" деген жазу жазылады. Күзетшінің тегін және аты-жөнін немесе атын көрсетуге болады.
5. Офистік үй-жайларды күзету бойынша қызмет көрсету бас киімсіз жүзеге асырылуы мүмкін.
6. Сыртқы бекеттерде қызмет атқаратын күзетшілер:
қыс мезгілінде ауаның температурасы төмендеген кезде тұлыптар (ішіктер) және теріден тігілген унтылар киюге;
нысанды киімнің (күртенің) кеудесіне және арқасына жарық шағылыстыратын жолақтар тағуға болады.
7. Жазғы уақытта күртесіз және галстуксыз қысқа жең жейде не жейдесіз белгіленген үлгідегі омыраудағы және жеңдегі белгілермен футболка немесе футболка-поло не жейденің орнына футболка, шалбар және күрте киюге болады.
";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметіне мемлекеттік бақылау жасау бойынша тексеру парағында:
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11

8. Знаки на одежде для офисных помещений:
на одежде для офисных помещений наносится нарукавный знак путем ткачества, вышивки, шелкографии, термотрансфера и должен обладать износоустойчивостью;
форма, цветовая гамма, материал и способ изготовления определяются частной охранной организацией;
на знаке изображается корпоративный логотип и наименование частной охранной организации;
знак наносится на левый рукав рубашек и пиджака на 120 мм ниже плечевого шва, установленным приказом Министра внутренних дел от 23 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении образцов форменной одежды и Правил ее ношения работниками частной охранной организации, занимающими должность охранника"
";
строку, порядковый номер 31, изложить в следующей редакции:
"
31
Работники частной охранной организации, занимающие должность охранника, соблюдают Правила ношения форменной одежды, утвержденные приказом Министра внутренних дел от 23 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении образцов форменной одежды и Правил ее ношения работниками частных охранных организаций, занимающими должность охранника" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10566):
1. Форменная одежда носится охранниками, водителями-охранниками на охраняемых объектах, при сопровождении грузов, при несении службы в составе мобильных групп оперативного реагирования.
2. Пошив женской форменной одежды осуществляется по общим эскизам, с учетом особенностей покроя соответствующей одежды.
3. Оказание услуг по защите жизни и здоровья физических лиц от преступных и иных противоправных посягательств может осуществляться без форменной одежды, обозначающей принадлежность к субъекту охранной деятельности.
4. По соглашению сторон оказание охранных услуг осуществляется в форменной одежде для офисных помещений. В летнее время допускается несение службы без пиджака, в рубашке с короткими рукавами. На левом нагрудном кармане пиджака (рубашки) крепится бейдж с наименованием и логотипом частной охранной организации. По центру бейджа располагается надпись "КҮЗЕТ". Допускается указание фамилии и инициалов охранника, либо его имени.
5. Оказание услуг по охране офисных помещений может осуществляться без головного убора.
6. Для охранников, несущих службу на наружных постах, допускается:
при низких температурах воздуха в зимний период - ношение тулупов (шуб) и меховых унт;
нанесение на форменную одежду (куртки) нагрудных и наспинных светоотражающих полос.
7. В летнее время допускается ношение рубашки с коротким рукавом без куртки и галстука, либо футболки или футболки-поло с нагрудным и нарукавным знаками, установленного образца, без куртки, либо куртки с брюками с футболкой вместо рубашки.
";
в Проверочном листе по государственному контролю за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, утвержденным указанным приказом:
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11

МОО және олардың филиалдарының құрылтайшылары (қатысушылары), басшылары кемінде үш жыл бұрын жеке күзет ұйымы күзетшісі лауазымында қызмет атқарған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының негізінде тармақшаларда көрсетілген жағдайда еңбек шарты бұзылмаған:
9) жұмыскер жұмыста алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайында болған, оның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық (соларға ұқсас) жағдайын туғызатын заттарды пайдаланған;
10) алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық масаңдық жағдайын туғызатын заттарды пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан;
11) өндірістік жарақаттар мен аварияларды қоса алғанда, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығы үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін, еңбекті қорғау немесе өрт қауіпсіздігі не көліктегі қозғалыс қауіпсіздігі қағидаларын жұмыскер бұзған;
12) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен анықталған, жұмыскер жұмыс орнында бөтен мүлікті ұрлаған (оның ішінде ұсақ ұрлық), оны қасақана жойған немесе бүлдірген;
15) жұмыскер еңбек міндеттерін орындауға байланысты өзіне мәлім болған мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткен;
16) тәртіптік жазасы бар жұмыскер еңбек міндеттерін дәлелді себепсіз қайталап орындамаған немесе қайталап тиісінше орындамаған;
17) егер төлнұсқа құжаттар немесе мәліметтер еңбек шартын жасасудан немесе басқа жұмысқа ауысудан бас тартуға негіз болатын болса, еңбек шартын жасасу не басқа жұмысқа ауыстыру кезінде жұмыскер жұмыс берушіге көрінеу жалған құжаттар немесе мәліметтер ұсынған
".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күзет қызметін бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.

С учредителями (участниками), руководителями СУЦ и их филиалов, в период занятия ими должности охранника частной охранной организации, не был расторгнут трудовой договор по основаниям пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан, менее трех лет назад, в случаях предусмотренных подпунктами:
9) нахождения работника на работе в состоянии алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов), в том числе в случаях употребления в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
10) отказа от прохождения медицинского освидетельствования для установления факта употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
11) нарушения работником правил охраны труда или пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия для жизни и здоровья работников, включая производственные травмы и аварии;
12) совершения работником по месту работы хищения (в том числе мелкого) чужого имущества, умышленного его уничтожения или повреждения, установленного вступившим в законную силу приговором или постановлением суда;
15) разглашения работником сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, ставших ему известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
16) повторного неисполнения или повторного ненадлежащего исполнения без уважительных причин трудовых обязанностей работником, имеющим дисциплинарное взыскание;
17) представления работником работодателю заведомо ложных документов или сведений при заключении трудового договора либо переводе на другую работу, если подлинные документы или сведения могли являться основаниями для отказа в заключении трудового договора или переводе на другую работу
".
2. Департаменту по контролю за охранной деятельностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Ә. Ирғалиев
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Е. Тұрғымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ А. Иргалиев
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан