"Қазақстан ұлттық электрондық кітапханасын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 201 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2021 жылғы 19 наурыздағы № 76 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 21 наурызда № 22379 болып тіркелді
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 20-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан ұлттық электрондық кітапханасын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 201 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15429 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 15 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасының қорын қалыптастыру мен есепке алу және оған қолжетімділікті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасының қорын қалыптастыру мен есепке алу және оған қолжетімділікті ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан ұлттық электронды кітапханасын қалыптастыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
министрдің міндетін атқарушы Н. Дауешов
министрдің міндетін атқарушы
2021 жылғы 19 наурыздағы
№ 76 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2017 жылғы 3 шілдедегі
№ 201 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасының қорын қалыптастыру мен есепке алу және оған қолжетімділікті ұйымдастыру қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 201 "Об утверждении Правил формирования Казахстанской национальной электронной библиотеки"
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 19 марта 2021 года № 76. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 марта 2021 года № 22379
В соответствии с подпунктом 20-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 201 "Об утверждении Правил формирования Казахстанской национальной электронной библиотеки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15429, опубликован 15 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования и учета фонда Казахстанской национальной электронной библиотеки и организации доступа к нему";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и учета фонда Казахстанской национальной электронной библиотеки и организации доступа к нему.";
Правила формирования Казахстанской национальной электронной библиотеки, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности министра Н. Дауешов
Приложение к приказу
исполняющий обязанности министра
от 19 марта 2021 года № 76
Утверждены
приказом Министра культуры
и спорта Республики Казахстан
от 3 июля 2017 года № 201
Правила формирования и учета фонда Казахстанской национальной электронной библиотеки и организации доступа к нему

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасының қорын қалыптастыру мен есепке алу және оған қолжетімділікті ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасының қорын қалыптастыру мен есепке алу және оған қолжетімділікті ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасы (бұдан әрі – ҚазҰЭК) – қазақстандық кітапханалардың, музейлер мен архивтердің қорларын сақтауға, сондай-ақ Қазақстанның тарихи, ғылыми және мәдени мұрасына пайдаланушылардың ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы еркін қол жеткізуін қамтамасыз етуге арналған мемлекеттік ақпараттық жүйе;
2) қатысушы – қазақстандық кітапханалар, музейлер мен архивтер.
2-тарау. Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасының қорын қалыптастыру мен есепке алу тәртібі
3. ҚазҰЭК қорын қалыптастыруды Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің "Нұр-Сұлтан қаласындағы Қазақстан Республикасының Ұлттық академиялық кітапханасы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Ұлттық академиялық кітапхана) жүзеге асырады.
4. "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 24-3-бабының 3-тармағына сәйкес ҚазҰЭК қорының объектілері (бұдан әрі – қор объектілері) авторлық құқықтың сақталуын қамтамасыз ететін шарттар негізінде жасалған:
1) мерзімді басылымдардың міндетті тегін даналарын қоспағанда, баспа өнімінің;
2) жеке алғанда немесе коллекцияда ерекше құндылығы бар (тарихи, көркем, ғылыми, әдеби) сирек кездесетін кітаптар мен қолжазбалардың, құжаттар мен басылымдардың;
3) мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде шығарылған қоғамдық маңызы бар әдебиеттер мен басылымдардың;
4) басылымның міндетті тегін даналарының;
5) ғылыми-зерттеу жұмыстары есептерінің, авторефераттардың, диссертациялардың;
6) өлкетану әдебиеттерінің;
7) зағип және нашар көретін азаматтарға арналған арнайы басылымдардың;
8) Қазақстан Республикасының авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы заңнамасымен қорғалатын құжаттардың электрондық нысандағы көшірмелері болып табылады.
5. Ұлттық академиялық кітапхана қор объектілерін іріктеу үшін қатысушылар қор объектілерін қоса отырып жолдаған осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімдерді (бұдан әрі – өтінім) электрондық немесе қағаз тасымалдағыштарда қабылдауды жүзеге асырады.
6. Қатысушылардың өтінімдерін қарау үшін Ұлттық академиялық кітапхана қор объектілерін іріктеу жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады.
Комиссия саны кемінде бес адамнан тұратын мүшелердің тақ санынан құралады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и учета фонда Казахстанской национальной электронной библиотеки и организации доступа к нему (далее – Правила) определяют порядок формирования и учета фонда Казахстанской национальной электронной библиотеки и организации доступа к нему.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Казахстанская национальная электронная библиотека (далее – КазНЭБ) – государственная информационная система, предназначенная для сохранения фондов казахстанских библиотек, музеев и архивов, а также обеспечения свободного доступа пользователей к историческому, научному и культурному наследию Казахстана посредством информационно-коммуникационных технологий;
2) участник – казахстанские библиотеки, архивы и музеи.
Глава 2. Порядок формирования и учета фонда Казахстанской национальной электронной библиотеки
3. Формирование фонда КазНЭБ осуществляется республиканским государственным учреждением "Национальная академическая библиотека Республики Казахстан в городе Нур-Султане" Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (далее – Национальная академическая библиотека).
4. Объектами фонда КазНЭБ (далее – объекты фонда) в соответствии с пунктом 3 статьи 24-3 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" (далее – Закон), являются созданные на основе договоров, обеспечивающих соблюдение авторского права, в электронной форме копии:
1) печатной продукции, за исключением обязательных бесплатных экземпляров периодических изданий;
2) редких книг и рукописей, документов и изданий, представляющих особую ценность (историческую, художественную, научную, литературную), отдельно или в коллекциях;
3) общественно значимой литературы и изданий, выпущенных в рамках государственных программ;
4) обязательных бесплатных экземпляров изданий;
5) отчетов научно-исследовательских работ, авторефератов, диссертаций;
6) краеведческой литературы;
7) специализированных изданий для незрячих и слабовидящих граждан;
8) документов, охраняемых законодательством Республики Казахстан об авторском праве и смежных правах.
5. Для отбора объектов фонда Национальная академическая библиотека осуществляет прием заявок от участников, направляемых с приложением объектов фонда на электронных или бумажных носителях по форме, согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заявка).
6. Для рассмотрения заявок участников, Национальной академической библиотекой создается постоянно действующая комиссия по отбору объектов фонда (далее – комиссия).
Комиссия формируется из нечетного количества членов, численностью не менее пяти человек.

7. Ұлттық академиялық кітапхана келіп түскен өтінімдерді олардың түсуіне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет комиссияның қарауына ұсынады.
8. Комиссия келіп түскен өтінімдердің тарихи, көркемдік, ғылыми және мәдени маңыздылығы тұрғысынан қарайды.
9. Келіп түскен өтінімдерді қарау нәтижелері бойынша комиссия қор объектілерін ҚазҰЭК қорына енгізу немесе енгізбеу туралы шешім қабылдайды.
10. Ұлттық академиялық кітапхана комиссияның оң шешімі негізінде отырыс өткізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қор объектілерін ҚазҰЭК қорына енгізеді және тиісті ақпаратты өзінің интернет-ресурсына орналастырады.
11. Заңның 24-3-бабының 2-тармағында қарастырылған ҚазҰЭК объектілерінің жиынтығын қалыптастыру іріктеуден өткен қор объектілерін енгізу арқылы жүзеге асырылады.
12. Қағаз тасығымалдағышта ұсынылған қор объектілері ҚазҰЭК объектілерінің жиынтығын қалыптастыру кезінде электрондық нысанға көшіру арқылы жүзеге асырылады.
Авторлық құқық қолданылатын қағаз тасымалдағыштағы қор объектілерін электрондық нысанға көшіру "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес зияткерлік меншік объектілерін пайдалануға айрықша емес құқықтарды беру туралы автормен немесе өзге құқық иеленушімен жасалған авторлық шарт негізінде жүзеге асырылады.
13. ҚазҰЭК қорынан объектілерді алып тастауға:
1) автор немесе өзге де құқық иеленушілермен қайтарып алынған жағдайда;
2) дублетті болған (ҚазҰЭК қорындағы бірдей басылымдар) жағдайда жол беріледі.
14. ҚазҰЭК қорына түсетін барлық қор объектілері есепке алуға жатады.
15. ҚазҰЭК қорын есепке алу бірлігі қор объектілерінің атауы болып табылады.
16. Қор объектілерін есепке алу ҚазҰЭК арқылы автоматты режимде жүзеге асырылады және қор объектілерін ретке келтіруді және оларды бөлімдер бойынша орналастыруды қамтиды.
3-тарау. Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасының қорына қол жетімділікті ұйымдастыру тәртібі
17. ҚазҰЭК қорына қолжетімділік Заңның 24-3-бабының 4-тармағында қарастырылған тәсілдермен интернет желісі арқылы жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – пайдаланушы) беріледі.
18. Пайдаланушының бірыңғай электронды оқырман билетін алуы ҚазҰЭК-де тіркеуден өткеннен кейін жүзеге асырылады.
19. Қатысушы болып табылатын пайдаланушыға ҚазҰЭК қорына қол жетімділік Ұлттық академиялық кітапхана мен қатысушы арасында азаматтық заңнама шеңберінде жасалған ҚазҰЭК-ге қосылу туралы шартқа (бұдан әрі – шарт) сәйкес беріледі.

7. Национальная академическая библиотека представляет поступившие заявки на рассмотрение комиссии по мере их поступления, но не реже одного раза в квартал.
8. Комиссия рассматривает поступившие заявки на предмет наличия в них исторического, художественного, научного и культурного значения.
9. По результатам рассмотрения поступивших заявок, комиссия принимает решение о включении либо не включении объектов фонда в фонд КазНЭБ.
10. Национальная академическая библиотека в течение десяти рабочих дней со дня проведения заседания, на основании положительного решения комиссии включает объекты фонда в фонд КазНЭБ и размещает соответствующую информацию на своем интернет-ресурсе.
11. Формирование совокупности объектов КазНЭБ, предусмотренного пунктом 2 статьи 24-3 Закона, осуществляется путем включения объектов фонда, прошедших отбор.
12. Объекты фонда, представленные на бумажном носителе, при формировании совокупности объектов КазНЭБ переводятся в электронную форму.
Перевод в электронную форму объектов фонда на бумажном носителе, на которые распространяется действие авторского права, осуществляется на основании заключенного авторского договора с автором или иным правообладателем о передаче неисключительных прав на использование объектов интеллектуальной собственности в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах".
13. Исключение объектов из фонда КазНЭБ допускается в следующих случаях:
1) при отзыве автором или иным правообладателем;
2) при дублетности (одни и те же издания, находящиеся в фонде КазНЭБ).
14. Учету подлежат все объекты фонда, поступающие в фонд КазНЭБ.
15. Единицей учета фонда КазНЭБ является наименование объектов фонда.
16. Учет объектов фонда осуществляется посредством КазНЭБ в автоматическом режиме и включает в себя упорядочение объектов фонда и расположение их по разделам.
Глава 3. Порядок организации доступа к фонду Казахстанской национальной электронной библиотеки
17. Доступ к фонду КазНЭБ предоставляется физическим и юридическим лицам (далее – пользователь) посредством сети интернет способами, предусмотренными пунктом 4 статьи 24-3 Закона.
18. Получение пользователем единого электронного читательского билета осуществляется после прохождения пользователем регистрации в КазНЭБ.
19. Пользователю, являющегося участником, доступ к фонду КазНЭБ предоставляется в соответствии с договором о подключении к КазНЭБ (далее – договор), заключенным между Национальной академической библиотекой и участником в рамках гражданского законодательства.

20. Ұлттық академиялық кітапхана ҚазҰЭК қорына қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында шарт жасасқаннан кейін қатысушының жеке кабинетін қалыптастырады.
Қатысушының жеке кабинетіне қолжетімділік шарт жасасқан кезде қатысушыға ұсынылған логин мен парольді пайдалану арқылы ұсынылады.
Қазақстанның ұлттық
электрондық
кітапханасының қорын
қалыптастыру мен есепке алу
және оған қолжетімділікті
ұйымдастыру қағидаларына
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Мәдениет
және спорт министрлігінің
"Нұр-Сұлтан
қаласындағы Қазақстан
Республикасының Ұлттық
академиялық кітапханасы" РММ
кімнен:_____________________
(қатысушының атауы)
Өтінім
Қазақстанның ұлттық электрондық кітапханасының қорына енгізу үшін келесі қор объектілерін жолдаймыз:
_______________________________________________________________________________.
(қор объектілерінің атауы)
Қосымша: көлемі ______ бетте қор объектілері.
_______________________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қатысушы
басшысының қолы)
Мөр орны (болған жағдайда) 20____ жылғы "____" _________________

20. В целях обеспечения доступа к фонду КазНЭБ, Национальная академическая библиотека после заключения договора формирует личный кабинет участника.
Доступ к личному кабинету участника предоставляется с использованием логина и пароля, которые предоставляются участнику при заключении договора.
Приложение
к Правилам формирования
и учета фонда
Казахстанской национальной
электронной библиотеки
и организации доступа к нему
Форма
РГУ "Национальная
академическая библиотека
Республики Казахстан
в городе Нур-Султане"
Министерства культуры
и спорта Республики Казахстан
от кого:_____________________
(наименование участника)
Заявка
Направляем следующие объекты фонда для включения в фонд Казахстанской национальной электронной библиотеки:
_______________________________________________________________________________.
(наименование объектов фонда)
Приложение: объекты фонда в объеме ______ страниц.
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись руководителя участника)
Место печати (при ее наличии) "_____" _________________ 20____ года