Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында сақтандыру шартының үлгі нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 148 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 сәуірде № 22454 болып тіркелді
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 58-бабының 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында сақтандыру шартының үлгі нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 148 бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету мақсатында сақтандыру шартының үлгі нысаны
__________ қаласы
20__ жылғы "____" ________ № ____
серия ____
________________________________________________________________________________________, (сақтандыру ұйымының атауы)
______________________________________________________________________________________ атынан, (уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі – Т. А. Ә.))
_________________________________________________________________________ негізінде әрекет ететін, (жарғының, ереженің немесе сенімхаттың)
20___ жылғы "___" __________ № _______________ "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиялар қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген _____________________________________________________________________________________________, және бұдан әрі "Сақтандырушы" деп аталатын_____________________________________________________________________________________, сақтандыру ережелері және _____________________________________________________________________________________________, (жеке тұлғаның толық аты, тегі және әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі немесе заңды тұлғаның толық атауы, бизнес- сәйкестендіру нөмірі)
___________________________________________________________________________________тұлғасында,(лауазымы, аты, тегі және әкесінің аты (бар болған жағдайда))
бұдан әрі "Сақтандырушы" деп аталатын, екінші тараптан "Тараптар" деп аталатын бірлесіп негізінде қызмет ететін ____________________________________________________________________________________________, (жарғы, лицензия және сенімхат)
1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексі (бұдан әрі– Азаматтық кодекс ) (Негізгі бөлім), "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс), "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңдары негізінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету мақсаттары үшін төмендегілер туралы осы сақтандыру шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты.

Об утверждении типовой формы договора страхования в целях обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 148. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2021 года № 22454
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 58 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Типовую форму договора страхования в целях обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию финансового рынка
Утверждены приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 148
Типовая форма договора страхования в целях обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию
город ______________
серия ____ № ____ "____" __________
20__ года
_________________________________________________________________________,
(наименование страховой организации)
в лице _________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.)
уполномоченного лица) действующего на основании
_______________________________________________________________________________,
(устава, положения или доверенности)
лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли
"общее страхование" № _______________ от "___" __________ 20 ___ года, выданной
уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и
финансовых организаций, и Правил страхования
______________________________________________________________________________,
именуемое в дальнейшем "Страховщик" и _________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(имя, фамилия и отчество (при его наличии) физического лица полностью, индивидуальный
идентификационный номер или полное наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер)
в лице _________________________________________________________________________,
(должность, имя, фамилия и отчество (при его наличии))
действующего на основании ______________________________________________________,
(устава, лицензии или доверенности)
именуемое в дальнейшем "Страхователь", с другой стороны, совместно именуемые
"Стороны", на основании Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть)
от 1 июля 1999 года (далее – Гражданский кодекс), Кодекса Республики Казахстан от 27
декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс), Закона Республики
Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" заключили настоящий
договор страхования в целях обеспечения исполнения обязанности по ликвидации
последствий операций по недропользованию (далее – Договор) о нижеследующем.

1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Шартта келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Пайда алушы-осы Шартқа сәйкес сақтандыру төлемін алушы болып табылатын тұлға;
2) жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия – (_________________________________________); (жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияның түрі, берілген күні және нөмірі болған кезде немесе осы Шартты жасасу кезінде лицензияның түрі оны бергенге дейін көрсетілсін);
3) сақтандырушы-сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар, сақтандыру жағдайы басталған кезде пайдасына осы Шарт жасалған тұлғаға (пайда алушыға) осы шартта айқындалған сақтандыру сомасы шегінде сақтандыру төлемін жүргізуге міндетті заңды тұлға;
4) Сақтанушы – сақтандырушымен осы Шартты жасасқан тұлға (кодекстің 188-бабының 1-тармағына сәйкес хабарлама алған тұлға, жер қойнауын пайдаланушы);
5) сақтандыру жағдайы-туындауымен шарт сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін, Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және мерзімде жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеменің орындалмауы;
6) сақтандыру объектісі-Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі өз міндеттемелерін орындауға байланысты сақтанушының мүліктік мүддесі;
7) жер қойнауын пайдалану құқығы-жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия бойынша жер қойнауын пайдалану жөніндегі тиісті операцияларды жүзеге асыру үшін сақтанушыға берілетін немесе берілген жер қойнауы учаскесін пайдалану құқығы;
8) сақтандыру сомасы-сақтандыру объектісі сақтандырылған және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемін білдіретін ақша сомасы;
9) сақтандыру сыйлықақысы-Сақтанушының пайда алушыға осы шартта айқындалған мөлшерде сақтандыру төлемін жүргізу міндеттемелерін қабылдағаны үшін сақтандырушыға төлеуге міндетті ақша сомасы;
10) сақтандыру төлемі-сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы пайда алушыға сақтандыру сомасы шегінде төлейтін ақша сомасы;
11) жер қойнауы учаскесі-сақтанушыға берілетін немесе аумағында жер қойнауын пайдалану жөніндегі тиісті операцияларды жүзеге асыру үшін оның пайдалануындағы жер қойнауы учаскесі:
_________________________________
_________________________________ (жер қойнауын пайдалануға берілетін немесе берілген лицензияның түріне байланысты қатты пайдалы қазбаларды өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру, жер қойнауы кеңістігін пайдалану немесе кен іздеушілік учаскесі үшін бұрыштық нүктелердің географиялық координаттарын көрсету; немесе қатты пайдалы қазбаларды барлау учаскесі үшін блоктар).

1. Основные понятия, используемые в Договоре
В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) Выгодоприобретатель – лицо, которое в соответствии с настоящим Договором является получателем страховой выплаты;
2) лицензия на недропользование –
(______________________________________________________________________________);
(указать вид, дату выдачи и номер лицензии на недропользование при ее наличии или вид
лицензии при заключении настоящего Договора до ее выдачи);
3) Страховщик – юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации и имеющее лицензию на право осуществления страховой деятельности, выданную уполномоченном органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, обязанное при наступлении страхового случая произвести страховую выплату лицу, в пользу которого заключен настоящий Договор (Выгодоприобретателю), в пределах определенной настоящим Договором страховой суммы;
4) Страхователь – лицо, заключившее настоящий Договор со Страховщиком (лицо, получившее уведомление в соответствии с пунктом 1 статьи 188 Кодекса, недропользователь);
5) страховой случай – неисполнение в порядке и в срок, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, обязательства по ликвидации последствий операций по недропользованию на участке недр, с наступлением которого договор предусматривает осуществление страховой выплаты;
6) объект страхования – имущественный интерес Страхователя, связанный с исполнением его обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию в порядке и сроки, установленные Кодексом;
7) право недропользования – право пользования участком недр, предоставляемое или предоставленное Страхователю для осуществления соответствующих операций по недропользованию по лицензии на недропользование;
8) страховая сумма – сумма денег, на которую застрахован объект страхования, и которая представляет собой предельный объем ответственности Страховщика при наступлении страхового случая;
9) страховая премия – сумма денег, которую Страхователь обязан уплатить Страховщику за принятие последним обязательств произвести страховую выплату Выгодоприобретателю в размере, определенном настоящим Договором;
10) страховая выплата – сумма денег, выплачиваемая Страховщиком Выгодоприобретателю в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая;
11) участок недр – участок недр, предоставляемый Страхователю или находящийся в его пользовании для осуществления соответствующих операций по недропользованию на территории:
_________________________________________________________________________
(в зависимости от вида выдаваемой или выданной лицензии на недропользование указать географические координаты угловых точек для участка добычи твердых полезных ископаемых, добычи общераспространенных полезных ископаемых, использования пространства недр или старательства; либо блоки для участка разведки твердых полезных ископаемых).

2. Шарттың Мәні
Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеуге міндеттенеді, ал Сақтандырушы сақтандыру жағдайы басталған кезде пайда алушыға осы Шартта көзделген көлемде және шарттарда сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндеттенеді.
3. Пайда алушы
Осы Шарт жасалған жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүзеге асырудың салдарына байланысты жер қойнауын пайдаланудың тиісті құқығын беретін мемлекеттік орган не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыру төлемін алуға уәкілеттік берілуі мүмкін өзге мемлекеттік орган мен мемлекеттік ұйым атынан әрекет ететін Қазақстан Республикасы осы Шарт бойынша пайда алушы болып табылады.
4. Сақтандыру сомасының және сақтандыру сыйлықақысының мөлшері
4.1. Осы Шарт бойынша сақтандыру сомасы иесі сақтанушы болып табылатын жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі және жер қойнауын пайдалану құқығының туындау негізі негізге алына отырып, Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес есептеледі.
4.2. Осы Шарттағы сақтандыру сомасы мынадай мөлшерде белгіленген ________________(_____________________________________) теңге. (жазумен)
4.3. Осы Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысы _____________ (_______________________________) теңге. (жазумен)
4.4. Сақтандыру сыйлықақысы сақтандырушыға төленуге тиіс _____________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________ (қатты пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензиялар, тау-кен өндіру және (немесе) тау-кен байыту өндірісінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыру объектілерін орналастыру және (немесе) пайдалану мақсатында жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар немесе кен іздеушілікке арналған лицензиялар үшін белгілі бір мерзімді және "толық көлемде біржолғы төлемді" көрсету"; екі және одан да көп блоктары бар қатты пайдалы қазбаларды барлауға арналған лицензия үшін оның қолданылу кезеңі ішінде лицензия бойынша блоктар санының ықтимал өзгеруін ескере отырып, тараптармен келісілген сақтандыру сыйлықақысын төлеу тәртібі мен мерзімдерін көрсету).
5. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5.1. Сақтанушы құқылы:
1) сақтандырушыдан сақтандыру ережелері, сақтандыру шарттары, осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттері туралы түсінік алуға; ;
2) сақтандыру шарты жоғалған жағдайда оның телнұсқасын алуға құқығы бар;

2. Предмет Договора
Страхователь обязуется уплатить страховую премию, а Страховщик обязуется осуществить страховую выплату Выгодоприобретателю в объеме и на условиях, предусмотренных настоящим Договором, при наступлении страхового случая.
3. Выгодоприобретатель
Выгодоприобретателем по настоящему Договору является Республика Казахстан, от имени которой выступает государственный орган, предоставляющий соответствующее право недропользования, в связи с последствиями осуществления операций по недропользованию по которому заключен настоящий Договор, либо иной государственный орган и государственная организация, которые могут быть уполномочены в соответствии с законодательством Республики Казахстан получить страховую выплату.
4. Размер страховой суммы и страховой премии
4.1. Страховая сумма по настоящему Договору рассчитывается в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании исходя из вида операции по недропользованию и основанию возникновения права недропользования, обладателем которой является Страхователь.
4.2. Страховая сумма в настоящем Договоре установлена в размере
________________________________ (_______________________________________) тенге.
(прописью)
4.3. Страховая премия по настоящему Договору составляет
____________________ (_______________________________________) тенге.
(прописью)
4.4. Страховая премия подлежит уплате Страховщику
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(для лицензии на добычу твердых полезных ископаемых, лицензии на добычу общераспространҰнных полезных ископаемых, лицензии на использование пространства недр в целях размещения и (или) эксплуатации объектов размещения техногенных минеральных образований горнодобывающего и (или) горно- обогатительного производств или лицензии на старательство указать определенный срок и "единовременным платежом в полном объеме"; для лицензии на разведку твердых полезных ископаемых с двумя и более блоками указать порядок и сроки уплаты страховой премии, согласованные сторонами, с учетом возможного изменения количества блоков по лицензии в течение периода ее действия).
5. Права и обязанности Сторон
5.1. Страхователь вправе:
1) получить от Страховщика разъяснения Правил страхования, условий страхования, своих прав и обязанностей по настоящему Договору;
2) получить дубликат Договора страхования в случае его утери;

3) Шартта көзделген негіздерде шартты мерзімінен бұрын бұзуға құқылы;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына, сондай-ақ осы Шартқа қайшы келмейтін өзге де әрекеттерді жасауға құқылы.
5.2. Сақтанушы міндетті:
1) осы Шартты жасасу кезінде сақтандырушыға ұсынылған мәліметтерді растайтын қажетті мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға міндетті;
2) осы Шартты жасасу кезінде сақтандырушыға өзіне белгілі, сақтандыру тәуекелін бағалау үшін елеулі маңызы бар барлық мән-жайлар туралы хабарлауға міндетті;
3) осы Шартта белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімде сақтандыру сыйлықақысын төлеуге міндетті;
4) осы Шартты жасасу кезінде және оның қолданылу кезеңінде пайда алушының пайдасына жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшін барлық қолданыстағы немесе жасалатын сақтандыру шарттары туралы сақтандырушыға хабарлауға міндетті;
5) сақтандырушыны сақтандыру тәуекелінің жай-күйі туралы хабардар етуге міндетті;
6) сақтандыру жағдайының басталу мән-жайларын тексеруді қамтамасыз етуге міндетті;
7) сақтандыру жағдайының себептерін, барысы мен салдарларын анықтау үшін шаралар, сондай-ақ сақтандыру жағдайынан болатын залалдарды азайту жөнінде шаралар қолдануға міндетті;
8) сақтандыру жағдайы бойынша қолда бар ақпаратты хабарлауға және сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталу мән-жайларын тергеп-тексеруде қажетті көмек көрсетуге міндетті;
9) сақтандыру жағдайының басталуына жауапты өзге тұлғаға талап қою құқығының сақтандырушыға ауысуын қамтамасыз етуге міндетті;
10) сақтандырушыға оның талап етуі бойынша дауларды сотқа дейінгі немесе үшінші тұлғалармен сот тәртібімен реттеу кезінде Сақтанушының өкілеттіктерін беруге міндетті;
11) дереу, 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандырушыны сақтандыру жағдайының басталғаны туралы немесе салдары сақтандыру жағдайының туындауына әкеп соғуы мүмкін оқиға туралы кез келген қолжетімді тәсілмен (ауызша, жазбаша) хабардар етуге міндетті. Ауызша нысандағы хабарлама кейіннен жиырма төрт сағат ішінде жазбаша расталуға тиіс. Мұндай хабарламада неғұрлым толық көлемде мынадай ақпарат болуға тиіс: сақтандыру жағдайының басталуына әкеп соққан іс-қимылдардың сипаты мен себептері, осы оқиғаға тартылған барлық адамдардың аттары, байланыс деректері мен мекен-жайы. Егер сақтанушының дәлелді себептермен аталған іс - әрекеттерді орындау мүмкіндігі болмаса, ол оны құжатпен растауы тиіс;
12) егер сақтандыру жағдайы осы Шарттың 7.1-тармағында көрсетілген жағдайлардың салдарынан басталған жағдайда, сақтандырушыға ол жүзеге асырған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ол жүзеге асырған сақтандыру төлемін толық көлемде өтеуге міндетті. Сақтандырушыға сақтандыру төлемінің сомасы және сақтандыру төлемін жүзеге асыруға байланысты шығыстар уақтылы өтелмеген кезде сақтанушы сақтандырушыға тұрақсыздық айыбын төлеуге міндетті __________________(_________________________________________________) (жазумен)мерзімі өткен әрбір күн үшін өтелуге жататын соманың пайызы мөлшерінде белгіленеді.

3) досрочно расторгнуть Договор на основаниях предусмотренных Договором;
4) совершать иные действия, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан, а также настоящему Договору.
5.2. Страхователь обязан:
1) при заключении настоящего Договора представить Страховщику необходимые сведения и документы, подтверждающие представленные сведения;
2) при заключении настоящего Договора сообщить Страховщику обо всех известных ему обстоятельствах, имеющих существенное значение для оценки страхового риска;
3) уплатить страховую премию в размере, порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
4) при заключении и в период действия настоящего Договора сообщить Страховщику обо всех действующих или заключаемых договорах страхования для обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по недропользованию в пользу Выгодоприобретателя;
5) информировать Страховщика о состоянии страхового риска;
6) обеспечить расследование обстоятельств наступления страхового случая;
7) принять меры для выяснения причин, хода и последствий страхового случая, а также меры по уменьшению убытков от страхового случая;
8) сообщить имеющуюся информацию по страховому случаю и оказывать необходимую помощь Страховщику в расследовании обстоятельств наступления страхового случая;
9) обеспечить переход к Страховщику права требования к иному лицу, ответственному за наступление страхового случая;
10) предоставить Страховщику по его требованию полномочия Страхователя при урегулировании споров в досудебном или судебном порядке с третьими лицами;
11) незамедлительно, не позднее 3 (трех) рабочих дней уведомить Страховщика о наступлении страхового случая или о событии, последствия которого могут привести к возникновению страхового случая любым доступным способом (устно, письменно). Сообщение в устной форме должно быть в последующем в течение двадцати четырех часов подтверждено письменно. Такое уведомление должно содержать в наиболее полном объеме следующую информацию: характер и причины действий, повлекших наступление страхового случая, имена, контактные данные и адрес всех лиц, вовлеченных в это событие. Если Страхователь по уважительным причинам не имел возможности выполнить указанные действия, он должен подтвердить это документально;
12) возместить Страховщику осуществленную им страховую выплату в полном объеме в срок не позднее 30 (тридцати) рабочих дней со дня ее осуществления в случае, если страховой случай наступил вследствие случаев, указанных в пункте 7.1 настоящего Договора. При несвоевременном возмещении Страховщику суммы страховой выплаты и расходов, связанных с осуществлением страховой выплаты, Страхователь обязан выплатить Страховщику неустойку в размере
______________(___________________________________________________)
(прописью)процента от суммы, подлежащей возмещению, за каждый день просрочки.

5.3. Сақтандырушы құқылы:
1) Сақтанушы ұсынған мәліметтер мен құжаттарды, сондай-ақ сақтанушының осы Шарттың талаптары мен талаптарын орындауын тексеруге міндетті;
2) сақтанушыдан сақтандыру жағдайының басталу ықтималдығын және ықтимал залалдың (сақтандыру тәуекелінің) мөлшерін айқындау үшін елеулі маңызы бар мән-жайлар туралы мәліметтерді және сақтандыру тәуекелін бағалауды алуға құқылы;
3) осы Шартта белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімде сақтандыру сыйлықақысын алуға құқылы;
4) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарламаны және оның Құжаттамалық растамасын алуға құқылы;
5) сақтандыру төлемі жүзеге асырылғаннан кейін осы Шарттың 7.1-тармағында көрсетілген жағдайларда сақтанушыға не сақтандыру жағдайының басталуына жауапты өзге тұлғаға кері талап қоюға құқылы;
6) сақтандыру төлемі жүзеге асырылғаннан кейін өз құзыретіне қарай тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдардан пайда алушыға келтірілген сақтандыру жағдайының басталу фактісін растайтын құжаттарды сұратуға құқылы;
7) сақтанушыдан өкілеттіктер алған кезде дауларды сотқа дейінгі немесе сот тәртібімен реттеу кезінде үшінші тұлғалармен Сақтанушының атынан сот органдарында сөз сөйлеу;
8) тәуекелдің ұлғаюына мөлшерлес осы Шарттың талаптарын өзгертуді немесе қосымша сақтандыру сыйлықақысын төлеуді талап етуге құқылы;
9) сақтандыру төлемі жүзеге асырылғаннан кейін сақтанушыға қойылатын талаптардың мөлшеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дау айтуға құқылы.
5.4. Сақтандырушы:
1) сақтанушыны оның талабы бойынша сақтандыру ережелерімен таныстыру, Қағидалардың көшірмесін ұсыну (жіберу);;
2) сақтанушының сақтандыру жағдайының басталуы туралы өтінішін уақтылы қабылдауға міндетті;
3) Сақтанушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарларын жою жөніндегі міндетті орындамаған жағдайда, сақтанушының тарапынан сақтандыру жағдайының туындағанын растайтын құжаттардың өтінішіне және ұсынылуына не ұсынылмауына қарамастан, осындай талапты алған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде сақтандыру төлемін жүзеге асыру арқылы пайда алушының тиесілі соманы төлеу туралы талабын орындауға міндетті;
4) сақтандыру құпиясын қамтамасыз етуге міндетті;
5) сақтанушыға оның сақтандыру жағдайы кезіндегі залалдарды азайту үшін жұмсаған шығыстарын өтеуге міндетті.
5.5. Пайда алушы құқылы:
1) осы Шартта белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімде сақтандыру төлемін алуға құқылы;
2) сақтандырушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарларын жою жөніндегі тиесілі соманы төлеу талабын орындамаған жағдайда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарларын жою құнының ұлғаюына әкеп соқса, сақтандырушыны Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдасын.
5.4. Сақтанушының, сақтандырушының және пайда алушының Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген өзге де құқықтары мен міндеттері болады.

5.3. Страховщик вправе:
1) проверять предоставленные Страхователем сведения и документы, а также выполнение Страхователем требований и условий настоящего Договора;
2) получить от Страхователя сведения об обстоятельствах, имеющих существенное значение для определения вероятности наступления страхового случая, и размера возможного ущерба (страхового риска) и оценку страхового риска;
3) получить страховую премию в размере, порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
4) получить уведомление о наступлении страхового случая и его документальное подтверждение;
5) после осуществления страховой выплаты предъявить регрессное требование к Страхователю в случаях, указанных в пункте 7.1 настоящего Договора, либо иному лицу, ответственному за наступление страхового случая;
6) после осуществления страховой выплаты запрашивать у соответствующих государственных органов и организаций, исходя из их компетенции, документы, подтверждающие факт наступления страхового случая, причиненного Выгодоприобретателю;
7) выступать от имени Страхователя в судебных органах при урегулировании споров в досудебном или судебном порядке с третьими лицами при получении полномочий от Страхователя;
8) требовать изменения условий настоящего Договора или уплаты дополнительной страховой премии соразмерно увеличению риска;
9) после осуществления страховой выплаты оспорить размер требований, предъявляемых к Страхователю в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5.4. Страховщик обязан:
1) ознакомить Страхователя с Правилами страхования по его требованию представить (направить) копию правил;
2) своевременно принять заявление Страхователя о наступлении страхового случая;
3) в случае неисполнения Страхователем обязанности по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию, исполнить требование Выгодоприобретателя об уплате причитающейся суммы путем осуществления страховой выплаты в течение 1 (одного) месяца со дня получения такого требования независимо от обращения и предоставления либо не предоставления документов, подтверждающих наступление страхового случая со стороны Страхователя;
4) обеспечить тайну страхования;
5) возместить Страхователю расходы, произведенные им для уменьшения убытков при страховом случае.
5.5. Выгодоприобретатель вправе:
1) получить страховую выплату в размере, порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
2) в случае неисполнения требования выплаты причитающейся суммы по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию Страховщиком, повлекшее за собой увеличение стоимости ликвидации последствий проведения операций по недропользованию принимать меры по привлечению Страховщика к ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан.
5.6. Страхователь, Страховщик и Выгодоприобретатель имеют иные права и обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и настоящим Договором.

6. Сақтандыру төлемінің мөлшерін айқындау және оны жүзеге асыру тәртібі
6.1. Сақтандыру жағдайының басталу фактісі пайда алушының төлем деректемелерін көрсете отырып, пайда алушы жазбаша нысанда жіберген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарын жою жөніндегі міндеттеме бойынша тиесілі соманы төлеу туралы талаптың негізінде белгіленеді.
6.2. Сақтандыру төлемі Қазақстан Республикасының бюджетіне пайда алушы тиісті соманы төлеу туралы талапта көрсеткен деректемелерге сәйкес сақтандырушы осындай талапты алған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде жүзеге асырылады.
6.3. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарын жою жөніндегі міндеттеме бойынша тиесілі соманы төлеу күні сақтандыру төлемін жүзеге асыру күні болып есептеледі.
6.4. Сақтандыру жағдайы басталған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде сақтанушы сақтандырушыға мынадай құжаттарды ұсынуға міндетті:
1) сақтандыру жағдайының басталуы туралы өтініш;
2) шарттың көшірмесі;
3) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың сақтандыру жағдайының басталғанын растайтын құжаттары;
4) сақтанушының залалдарды болғызбау немесе азайту мақсатында шеккен шығыстарын растайтын құжаттар;
5) жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияның көшірмесі;
6) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарын жою жөніндегі міндеттеменің бір бөлігінің орындалғанын растайтын шот-фактураның (инвойстың) (бар болса) көшірмесі.
6.5. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы құжаттардың толық тізбесін және оларды қабылдау күнін көрсете отырып, 2 (екі) данада анықтама жасауға міндетті. Анықтаманың бір данасы сақтанушыға беріледі, екінші данасы сақтанушының оны алғаны туралы белгісі бар сақтандырушыда қалады.
6.6. Сақтанушы не оның өкілі осы Шарттың 6.4-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбаған немесе толық ұсынбаған жағдайда, сақтандырушы дереу, бірақ 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей сақтанушыны жетіспейтін құжаттар туралы жазбаша хабардар етеді.
6.7. Сақтандыру төлемі осы Шартта белгіленген сақтандыру сомасы шегінде жүзеге асырылады.
6.8. Егер сақтандыру жағдайы осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде орын алған болса, сақтандыру төлемі жүргізіледі.
6.9. Сақтандыру төлемінің мөлшері пайда алушының жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарын жою жөніндегі міндеттеме бойынша тиесілі соманы төлеу туралы талабының негізінде белгіленеді.
6.10. Сақтанушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарларын жою жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда, пайда алушы сақтандырушыға жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарларын жою жөніндегі міндеттеме бойынша тиесілі соманы төлеу туралы талапты жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу салдарларын жою жөніндегі міндеттемені орындау мерзімдері аяқталғаннан кейін 2 (екі) жыл ішінде кез келген уақытта жібереді.

6. Определение размера страховой выплаты и порядок ее осуществления
6.1. Факт наступления страхового случая устанавливается на основании требования об уплате причитающейся суммы по обязательству по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию, направленного Выгодоприобретателем в письменной форме, с указанием платежных реквизитов Выгодоприобретателя.
6.2. Страховая выплата осуществляется в бюджет Республики Казахстан согласно реквизитам, отраженным Выгодоприобретателем в требовании об уплате причитающейся суммы в течение 1 (одного) месяца со дня получения Страховщиком такого требования.
6.3. Днем осуществления страховой выплаты считается дата уплаты причитающейся суммы по обязательству по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию.
6.4. В течение 1 (одного) месяца со дня наступления страхового случая, Страхователь обязан представить Страховщику следующие документы:
1) заявление о наступлении страхового случая;
2) копию Договора;
3) документы государственных органов и организаций, подтверждающие наступления страхового случая;
4) документы, подтверждающие расходы, понесенные Страхователем в целях предотвращения или уменьшения убытков;
5) копию лицензии на недропользование;
6) копию счета-фактуры (инвойса) (при наличии), подтверждающего исполнение части обязательства по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию.
6.5. Страховщик, принявший документы, обязан составить в 2 (двух) экземплярах справку с указанием полного перечня документов и даты их принятия. Один экземпляр справки выдается Страхователю, второй экземпляр с отметкой Страхователя в ее получении остается у Страховщика.
6.6. В случае непредставления или неполного представления Страхователем либо его представителем документов, предусмотренных пунктом 6.4 настоящего Договора, Страховщик незамедлительно, но не позднее 2 (двух) рабочих дней, письменно уведомляет Страхователя о недостающих документах.
6.7. Страховая выплата осуществляется в пределах страховой суммы, установленной настоящим Договором.
6.8. Страховая выплата производится, если страховой случай произошел в течение срока действия настоящего Договора.
6.9. Размер страховой выплаты устанавливается на основании требования Выгодоприобретателя об уплате причитающейся суммы по обязательству по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию.
6.10. В случае неисполнения Страхователем обязательства по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию Выгодоприобретатель направляет Страховщику требование об уплате причитающейся суммы по обязательству по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию в любое время в течение 2 (двух) лет после окончания сроков исполнения обязательства по ликвидации последствий проведения операций по недропользованию.

6.11. Пайда алушының сақтандыру сомасын төлеу туралы талабын сақтандырушы осындай талапты алған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде сөзсіз және міндетті түрде орындауға тиіс. Сақтандырушы көрсетілген талапты тиісінше орындамаған, орындамаған немесе орындау мерзімдерін бұзған кезде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
7. Сақтандыру жағдайының басталуына жауапты тұлғаға кері талап қою құқығы
7.1. Сақтандыру төлемін жүзеге асырған сақтандырушының мынадай жағдайларда жүзеге асырылған сақтандыру төлемі шегінде сақтанушыға кері талап қою құқығы бар:
1) сақтанушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігі оның сақтандыру жағдайының туындауына бағытталған не оның басталуына ықпал ететін қасақана іс-әрекеттері және (немесе) әрекетсіздігі салдарынан басталса;
2) сақтанушы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себептік байланыста болатын қасақана қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттер жасаған жағдайларда тоқтатылады;
3) Сақтанушы сақтандыру жағдайы кезіндегі шығындарды азайту жөнінде шараларды қасақана қолданбаған жағдайларда жүргізіледі;
4) сақтанушы сақтандырушыға сақтандыру объектісі, сақтандыру тәуекелі, сақтандыру жағдайы және оның салдары туралы көрінеу жалған мәліметтер хабарлаған жағдайларда жүргізіледі;
5) сақтанушының сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталу мән-жайларын тергеп-тексеруде кедергі келтіруі мүмкін.
7.2. Пайда алушы сақтандыру төлемін алғаннан кейін сақтандырушыға барлық құжаттар мен дәлелдемелерді беруге және оған Сақтандырушының өзіне Өткен талап ету құқығын жүзеге асыруы үшін қажетті барлық мәліметтерді хабарлауға міндетті.
8. Сақтандырушыны сақтандыру төлемін жүзеге асырудан босату
8.1. Пайда алушының сақтандыру жағдайының басталуына жауапты тұлғадан тиісті өтем алуы Сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тартуы үшін негіз болуы мүмкін.
8.2. Егер сақтандыру жағдайы осы Шарттың 9.3-тармағында көзделген еңсерілмейтін күш мән-жайлары салдарынан туындаса, сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асырудан босатылады.
8.3. Сақтандыру төлемінен бас тарту үшін негіздер болған кезде сақтандырушы пайда алушының тиесілі соманы төлеу туралы талабын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде пайда алушыға бас тарту себептерін дәлелді негіздей отырып, сақтандыру төлемінен бас тарту туралы тиісті шешімді жазбаша нысанда жіберуге міндетті.
9. Тараптардың жауапкершілігі және еңсерілмейтін күш жағдайлары
9.1.Тараптар осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Шарт талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
9.2.Егер тиісінше орындау еңсерілмес күш мән-жайларының салдарынан мүмкін болмаса, Шарттың Тараптары осы Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
9.3.Өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, дүлей зілзала, террористік актілер және Тараптар болжай алмаған және осы Шарттың орындалуына тікелей әсер еткен өзге де осындай мән-жайлар еңсерілмейтін күштің мән-жайлары болып табылады.
9.4.Еңсерілмейтін күш мән-жайлары тоқтатылғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде оған тартылған Тарап екінші Тарапты еңсерілмейтін күш мән-жайлары тоқтатылғаны туралы жазбаша хабардар етуге және өз міндеттемелерін орындауды қайта бастауға тиіс.
9.5.Тиісінше хабардар етпеу Тарапты осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босататын негіз ретінде жоғарыда көрсетілген кез келген мән-жайға сілтеме жасау құқығынан айырады.
9.6.Еңсерілмес күш мән-жайларының әрекеті Қазақстан Республикасының тиісті құзыретті мемлекеттік органдары мен ұйымдарының құжаттарымен расталуға тиіс.

6.11. Требование Выгодоприобретателя об уплате страховой суммы подлежит безусловному и обязательному исполнению Страховщиком в течение 1 (одного) месяца со дня получения такого требования. Страховщик при ненадлежащем исполнении, неисполнении или нарушении сроков исполнения указанного требования несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
7. Право обратного требования к лицу, ответственному за наступление страхового случая
7.1. Страховщик, осуществивший страховую выплату, имеет право обратного требования к Страхователю в пределах осуществленной страховой выплаты в следующих случаях:
1) гражданско-правовая ответственность Страхователя наступила вследствие его умышленных действий и (или) бездействий, направленных на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению;
2) совершения Страхователем действий, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными либо административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;
3) умышленного непринятия Страхователем мер по уменьшению убытков при страховом случае;
4) сообщения Страхователем Страховщику заведомо ложных сведений об объекте страхования, страховом риске, страховом случае и его последствиях;
5) воспрепятствование Страхователем Страховщику в расследовании обстоятельств наступления страхового случая.
7.2. Выгодоприобретатель, после получения страховой выплаты, обязан передать Страховщику все документы и доказательства и сообщить ему все сведения, необходимые для осуществления Страховщиком перешедшего к нему права требования.
8. Освобождение страховщика от осуществления страховой выплаты
8.1. Основанием для отказа страховщика в осуществлении страховой выплаты может быть получение Выгодоприобретателем соответствующего возмещения от лица, ответственного за наступление страхового случая.
8.2. Страховщик освобождается от осуществления страховой выплаты, если страховой случай наступил вследствие обстоятельств непреодолимой силы, предусмотренных пунктом 9.3 настоящего Договора.
8.3. При наличии оснований для отказа в страховой выплате Страховщик обязан в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения требования Выгодоприобретателя об уплате причитающейся суммы направить Выгодоприобретателю соответствующее решение об отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа.
9. Ответственность сторон и обстоятельства непреодолимой силы
9.1. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора в соответствии с настоящим Договором и законодательными актами Республики Казахстан.
9.2. Стороны Договора освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по настоящему Договору, если надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие обстоятельств непреодолимой силы.
9.3. Обстоятельствами непреодолимой силы являются пожары, наводнения, землетрясения, стихийные бедствия, террористические акты и иные подобные обстоятельства, которые Стороны не могли предвидеть и которые непосредственно повлияли на исполнение настоящего Договора.
9.4. В течение 2 (двух) рабочих дней после прекращения обстоятельств непреодолимой силы вовлеченная в него Сторона должна письменно уведомить другую Сторону о прекращении обстоятельств непреодолимой силы и возобновить исполнение своих обязательств.
9.5. Ненадлежащее уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство как основание, освобождающее от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору.
9.6. Действие обстоятельств непреодолимой силы должно подтверждаться документами соответствующих компетентных государственных органов и организаций Республики Казахстан.

10. Шарттың қолданылу мерзімі
10.1. Осы шарт сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеген сәттен бастап күшіне енеді және тараптар үшін міндетті болады және Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлегенге дейін қолданылады "_____" ________20__жыл.(кодекстің 58-бабы 1-1-тармағының талаптарына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияның түрін негізге ала отырып, тиісті кезең өткеннен кейінгі күнді көрсету)
10.2. Осы Шарттың қолданылуы мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) осы Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған кезде;
2) сақтандыру төлемін толық көлемде жүзеге асыру;
3) Кодекске сәйкес Жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттеме тоқтатылған жағдайларда жүзеге асырылады.
10.3. Сақтандыру қорғанысының қолданылу кезеңі Шарттың қолданылу мерзімімен сәйкес келеді.
10.4. Осы Шарттың қолданылу орны Қазақстан Республикасының аумағы болып табылады.
11. Шарт талаптарының өзгеруі
Шарттың талаптарын өзгерту пайда алушының жазбаша келісімімен сақтанушы мен сақтандырушының өзара келісімі бойынша Тараптардың бірінің өтініші негізінде пайда алушының келісімін қоса бере отырып, екінші Тарап өтінішті алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі және Тараптардың осы Шартқа қосымша келісімімен ресімделеді.
12. Шартты тоқтату және мерзімінен бұрын бұзу
12.1. Осы Шарт мынадай жағдайларда тоқтатылды деп есептеледі:
1) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған кезде;
2) Азаматтық кодекстің 841-бабына сәйкес осы Шарт мерзімінен бұрын тоқтатылғанда;
3) сақтандырушы осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде орын алған сақтандыру жағдайы бойынша осы Шартта белгіленген жалпы сақтандыру сомасы мөлшерінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асырған жағдайларда тоқтатылады;
4) пайда алушының осы шартты бұзу туралы жазбаша келісімі болған кезде Тараптардың келісімдері қоса беріледі. Бұзуға бастамашылық жасаған тарап пайда алушының жазбаша келісімін қоса бере отырып, өзінің осы шартты мерзімінен бұрын тоқтату ниеті туралы болжамды бұзу күніне дейін кемінде күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын екінші Тарапты хабардар етуге міндетті. Бұл ретте осы шартты бұзу күні пайда алушының жазбаша келісімі күнінен бұрын бола алмайды.
12.2. Егер осы Шарттың мерзімінен бұрын тоқтатылуы Сақтандырушының кінәсінен оның талаптарының орындалмауынан не осы Шартты Сақтандырушының орындай алмауынан туындаған жағдайларда, соңғысы сақтанушыға ол төлеген сақтандыру сыйлықақысын толық қайтаруға міндетті.
12.3. Осы Шарттың 12.1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша осы Шарт мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде Сақтандырушының сақтандыру сыйлықақысының сақтандыру қолданылған уақытқа барабар бөлігіне құқығы бар.

10. Срок действия Договора
10.1. Настоящий Договор вступает в силу и становится обязательным для Сторон с момента уплаты Страхователем страховой премии и действует до "_____" ________20__года. (в соответствии с требованиями пункта 1-1 статьи 58 Кодекса указать дату после истечения соответствующего периода исходя из вида лицензии на недропользование)
10.2. Действие настоящего Договора прекращается в случаях:
1) истечения срока действия настоящего Договора;
2) осуществления страховой выплаты в полном объеме;
3) прекращения обязательства по ликвидации последствий операций по недропользованию на участке недр в соответствии с Кодексом.
10.3. Период действия страховой защиты совпадает со сроком действия Договора.
10.4. Местом действия настоящего Договора является территория Республики Казахстан.
11. Изменение условий Договора
Изменение условий Договора производится по взаимному согласию Страхователя и Страховщика с письменного согласия Выгодоприобретателя, на основании заявления одной из Сторон в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения заявления другой Стороной с приложением согласия Выгодоприобретателя и оформляется дополнительным соглашением Сторон к настоящему Договору.
12. Прекращение и досрочное расторжение Договора
12.1. Настоящий Договор считается прекращенным в следующих случаях:
1) истечения срока действия Договора;
2) досрочного прекращения настоящего Договора согласно статье 841 Гражданского кодекса;
3) осуществления Страховщиком страховых выплат в размере общей страховой суммы, установленной настоящим Договором, по страховому случаю, имевшему место в течение срока действия настоящего Договора;
4) соглашения Сторон при наличии письменного согласия Выгодоприобретателя о расторжении настоящего Договора. Сторона, инициирующая расторжение, обязана уведомить другую Сторону о своем намерении досрочно прекратить настоящий Договор не менее чем за 5 (пять) календарных дней до предполагаемой даты расторжения с приложением письменного согласия Выгодоприобретателя. При этом дата расторжения настоящего Договора не может быть ранее даты письменного согласия Выгодоприобретателя.
12.2. В случаях, если досрочное прекращение настоящего Договора, вызвано неисполнением его условий по вине Страховщика, либо невозможности исполнения настоящего Договора Страховщиком, последний обязан возвратить Страхователю уплаченную им страховую премию полностью.
12.3. При досрочном прекращении настоящего Договора по основанию, указанному в подпункте 2) пункта 12.1 настоящего Договора, Страховщик имеет право на часть страховой премии пропорционально времени, в течение которого действовало страхование.

12.4. Осы Шарттың мерзімінен бұрын тоқтатылуы Сақтанушының оның талаптарын орындамауынан туындаған жағдайларда, төленген сақтандыру сыйлықақысы қайтарылуға жатпайды.
12.5. Осы Шарттың 12.1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша осы Шарт мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде сақтандырушы сақтанушыға сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін әкімшілік шығыстарды шегергенде, сақтандыру кезеңінде өтпеген кезеңге барабар мөлшерде қайтарады.________________(____________) қайтарылуға жататын сыйлықақы сомасының (жазумен)пайызы мөлшерінде белгіленеді.
12.6. Осы Шарттың тоқтатылуы сақтандырушыны осы Шарттың қолданылу кезеңінде болған, кейіннен сақтандыру жағдайлары деп танылған сақтандыру жағдайлары бойынша пайда алушыға сақтандыру төлемін жүзеге асыру жөніндегі міндеттен босатпайды. Сақтандыру төлемін сақтандыру жағдайы орын алған қолданылу кезеңінде осы Шартты жасасқан сақтандырушы жүзеге асырады.
13. Дауларды шешу тәртібі
13.1. Осы Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер жүргізу жолымен шешіледі.
13.2. Тараптар келісімге қол жеткізбеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
14. Қорытынды ережелер
14.1. Осы Шартқа қосымша, өзгерістер мен толықтырулар оның ажырамас бөлігі болып табылады және олар жазбаша нысанда жасалған және екі тарап қол қойған жағдайда ғана заңды күшке ие болады.
14.2. Тараптар Қазақстан Республикасының Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын, оның ішінде қажетті құжаттарды, мәліметтерді, куәліктерді ұсыну арқылы орындайды.
14.3. Шарт тараптардың әрқайсысы үшін бірдей және пайда алушы үшін бір заңды күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде 3 (үш) данада жасалды.
14.4. Тараптардың ешқайсысы екінші Тараптың және пайда алушының жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттемелерін үшінші тарапқа беруге құқылы емес.
14.5. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, бір-біріне берілетін ақпараттың және қол жеткізілген уағдаластықтардың құпиялылығын сақтауға міндеттенеді.
15. Тараптардың деректемелері
"САҚТАНДЫРУШЫ"
"САҚТАНУШЫ"
Атауы: ____________________
Атауы: _______________
Мекенжайы: _______________________
Мекенжайы: _____________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі ______________________________
Жеке сәйкестендіру коды______________________________
Жеке сәйкестендіру коды
________________________________
Банктік сәйкестендіру коды
________________________________
Резидент ________________________
Бейрезидент_____________________
(елді көрсету)
Экономикалық қызмет түрі _____________________________
Экономика секторының коды ________________________________
Банктік сәйкестендіру коды
________________________________
Резидент _______________________
Бейрезидент ____________________
(елді көрсету)
Экономикалық қызмет түрі
________________________________
Экономика секторының коды _______________________________
(Т. А. Ә, (бар болған жағдайда), қолы)
Мөр орны (бар болса) (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, заңды тұлғалар үшін)
(Т. А. Ә,(бар болған жағдайда),қолы)
Мөр орны (бар болса) (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, заңды тұлғалар үшін
"АГЕНТ"
_______________________________
(Сақтандыру агентінің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болған жағдайда), байланыс телефонының нөмірі және жеке сәйкестендіру нөмірі (егер ол Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлға болып табылса) немесе сақтандыру агентінің атауы, орналасқан жері, байланыс телефонының нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі (егер ол Қазақстан Республикасының резиденті-заңды тұлға болып табылса))
Агенттік комиссия:
______________________________ (көзделген немесе көзделмеген деп көрсетіледі)

12.4. В случаях, когда досрочное прекращение настоящего Договора вызвано невыполнением его условий Страхователем, уплаченная страховая премия возврату не подлежит.
12.5. При досрочном прекращении настоящего Договора по основанию, указанному в подпункте 4) пункта 12.1 настоящего Договора, Страховщик возвращает Страхователю часть страховой премии пропорционально не истекшему периоду страхования за минусом административных расходов в размере ____(____________) процента от суммы премии, подлежащей возврату. (прописью)
12.6. Прекращение настоящего Договора не освобождает Страховщика от обязанности по осуществлению страховой выплаты Выгодоприобретателю по страховым случаям, признанным в последующем страховыми случаями, которые произошли в период действия настоящего Договора. Страховая выплата осуществляется Страховщиком, заключившим настоящий Договор, в период действия которого произошел страховой случай.
13. Порядок разрешения споров
13.1. Все споры, возникающие между Сторонами по настоящему Договору, разрешаются путем проведения переговоров.
13.2. Разногласия, по которым Стороны не достигли соглашения, разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Заключительные положения
14.1. Приложение, изменения и дополнения к настоящему Договору являются его неотъемлемой частью и имеют юридическую силу только в том случае, если они совершены в письменной форме и подписаны обеими Сторонами.
14.2. Стороны исполняют требования законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, в том числе путем предоставления необходимых документов, сведений, заверений.
14.3. Договор составлен в 3 (трех) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу для каждой из Сторон и один для Выгодоприобретателя.
14.4. Ни одна из Сторон не вправе передавать свои права и обязательства по настоящему Договору третьей стороне без письменного согласия другой Стороны и Выгодоприобретателя.
14.5. Стороны обязуются соблюдать конфиденциальность передаваемой друг другу информации и достигнутых договоренностей, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
15. Реквизиты Сторон
"СТРАХОВЩИК"
"СТРАХОВАТЕЛЬ"
Наименование: ___________________
Наименование: _______________
Адрес: __________________________
Адрес: _______________________
Бизнес - идентификационный номер
________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес - идентификационный номер
________________________________
Индивидуальный идентификационный код
________________________________
Индивидуальный идентификационный код
________________________________
Банковский идентификационный код
________________________________
Резидент ________________________
Нерезидент______________________ (указать страну)
Вид экономической деятельности
________________________________
Код сектора экономики ____________
Банковский идентификационный код
________________________________
Резидент ________________________
Нерезидент ______________________ (указать страну)
Вид экономической деятельности
________________________________
Код сектора экономики ____________
________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Место печати (при ее наличии) (для юридических лиц, за исключением субъектов частного предпринимательства)
Место печати (при ее наличии) (для юридических лиц, за исключением субъектов частного предпринимательства)
"АГЕНТ"
________________________________
________________________________
________________________________
________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), контактный номер телефона и индивидуальный идентификационный номер страхового агента (если им является физическое лицо-резидент Республики Казахстан) или наименование, место нахождения, контактный номер телефона и бизнес-идентификационный номер страхового агента (если им является юридическое лицо-резидент Республики Казахстан)
Агентская комиссия:
_____________________________________
(указывается предусмотрена или не предусмотрена)