Мемлекеттік спорттық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 27 сәуірдегі № 119 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 сәуірде № 22633 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.05.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 65-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік спорттық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 27 сәуірдегі
№ 119 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік спорттық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік спорттық тапсырыстың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 65-10) тармақшасына сәйкес әзірленген және мемлекеттік спорттық тапсырысты (бұдан әрі – мемлекеттік тапсырыс) қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативін есептеу кезінде бірыңғай тәсілді айқындайды.

Об утверждении методики подушевого нормативного финансирования государственного спортивного заказа
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 апреля 2021 года № 119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2021 года № 22633.
Сноска. Вводится в действие с 01.05.2021 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
В соответствии с подпунктом 65-10) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.09.2022 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую методику подушевого нормативного финансирования государственного спортивного заказа.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 мая 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 27 апреля 2021 года № 119
Методика подушевого нормативного финансирования государственного спортивного заказа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика подушевого нормативного финансирования государственного спортивного заказа (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 65-10) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяет единый подход при расчете подушевого норматива финансирования государственного спортивного заказа (далее – государственный заказ).

Әдістеме осы Әдістеменің 1-қосымшасында (бұдан әрі – 1-қосымша) көзделген спорттық үйірме түрлерінің тізіміне қатысты, осы Әдістеменің 2-қосымшасына (бұдан әрі – 2-қосымша) сәйкес спорттық үйірме түрлеріне қойылатын талаптарды ескере отырып қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдістемеде келесі ұғымдар қолданылады:
1) арнайы балалар тобы – ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды немесе бір нозологиялық топтағы мүмкіндіктері шектеулі балаларды ғана қабылдауға жол берілетін спорттың белгілі бір түрі бойынша сабақ өткізуге арналған балалар тобы;
2) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі – инфрақұрылымды, мүлікті ағымдағы қамтамасыз етуге арналған шығыстарды және жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативін негізге ала отырып айқындалатын спорттық процесті жүзеге асыруға арналған шығыстарды қаржыландыру;
3) инклюзивті балалар тобы – әртүрлі нозологиялық топтардағы мүмкіндіктері шектеулі немесе ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар тобына 2 баладан аспайтын балаларды қабылдауға жол берілетін спорттың белгілі бір түрі бойынша сабақ өткізуге арналған балалар тобы;
4) интеграцияланған балалар тобы – ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалар тобына немесе әртүрлі нозологиялық топтардағы мүмкіндіктері шектеулі балаларға 2-ден астам баланы қабылдауға жол берілетін спорттың белгілі бір түрі бойынша сабақ өткізуге арналған балалар тобы;
5) мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі – балалар мен жасөспірімдерге арналған спорттық үйірмелер үшін балалар мен жасөспірімдерге дене шынықтыру және спорт саласында көрсетілетін қызметтердің мемлекеттік кепілдендірілген құнының қаржылық қамтамасыз ету нормативі (бұдан әрі – жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі);
6) нозологиялық топ – денсаулық мүмкіндіктері шектеулі адамдардың ауытқуларын сипаттайтын санаттарға жіктелуі;
7) оқу-жаттығу процесі – белгілі бір спорт түрі бойынша спорт шеберлігін қалыптастыруға, жеке адамды, моральдық және ерік-жігер қасиеттерін қалыптастыруға бағытталған, спорт секцияларында шұғылданатын балаларды тәрбиелеу, оқыту және олардың функционалдық мүмкіндіктерін арттыру процесі;
8) өнім беруші – білім беру ұйымдарынан басқа, меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, заңды тұлға немесе дара кәсіпкер.
2-тарау. Мемлекеттік спорттық тапсырысты қаржыландырудың жан басына шаққандағы нормативті есептеу алгоритмі

Методика применяется в отношении списка видов спортивных секций, предусмотренных в приложении 1 к настоящей Методике (далее – приложение 1), с учетом требований к видам спортивных секций, согласно приложению 2 к настоящей Методике (далее – приложение 2).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.09.2022 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Методике используются следующие понятия:
1) специальная детская группа – детская группа для занятий по определенном виду спорта, в которую допускается зачисление только детей с особыми образовательными потребностями или детей с ограниченными возможностями одной нозологической группы;
2) объем подушевого нормативного финансирования – финансирование расходов на текущее обеспечение инфраструктуры, имущества и расходов на осуществление учебно-тренировочного процесса, определяемых исходя из подушевого норматива финансирования;
3) инклюзивная детская группа – детская группа для занятий по определенному виду спорта, в которую допускается зачисление не более 2 детей на детскую группу с особыми образовательными потребностями или детей с ограниченными возможностями из различных нозологических групп;
4) интегрированная детская группа – детская группа для занятий по определенному виду спорта, в которую допускается зачисление более 2 детей на детскую группу с особыми образовательными потребностями или детей с ограниченными возможностями из различных нозологических групп;
5) подушевой норматив финансирования государственного спортивного заказа – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости услуг в области физической культуры и спорта для спортивных секций для детей и юношества (далее – подушевой норматив финансирования);
6) нозологическая группа – классификация людей с ограниченными возможностями здоровья на категории, характеризующие их отклонения;
7) учебно-тренировочный процесс – процесс воспитания, обучения и повышения функциональных возможностей детей, занимающихся в спортивных секциях, направленный на формирование спортивного мастерства по определенному виду спорта, формированию личности, моральных и волевых качеств;
8) поставщик – юридическое лицо или индивидуальный предприниматель независимо от формы собственности, ведомственной подчиненности, типов и видов, кроме организаций образования;
Глава 2. Алгоритм расчета подушевого нормативного финансирования государственного спортивного заказа

3. Есеп беру кезеңінде өнім берушінің балаларға көрсеткен қызметтерінің құнын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
S = N * T, мұндағы:
S – балаға төленетін сома, теңгемен;
N – айына нақты келу саны, бірақ 2-қосымшаға сәйкес белгіленген шектен артық емес;
Т – бір сабақ үшін, құны теңгемен.
Инклюзивті, интеграцияланған және арнайы топтардағы балалармен сабақ өткізу үшін көрсетілетін қызметтердің құнын есептеу мүмкіндіктері шектеулі және ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар үшін есептеу құнын бөле отырып жүзеге асырылады.

3. Расчет стоимости услуг, оказанных детям поставщиком за отчетный период, осуществляется в соответствии со следующей формулой:
S = N * T, где:
S – сумма к оплате, в тенге;
N – количество фактических посещений в месяц, но не более установленного предела, в соответствии с приложением 2;
T – стоимость в тенге, за одно занятие.
Расчет стоимости услуг за занятия с детьми в инклюзивных, интегрированных и специальных группах осуществляется с разделением стоимости расчета для детей с ограниченными возможностями и особыми образовательными потребностями.

4. Бір сабақтың құнын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
T = ИМАҚТ + ШПТ, мұндағы:
ИМАҚТ – өнім берушінің инфрақұрылымын және мүлкін ағымдағы қамтамасыз етуге арналған шығыстар;
ШПТ – оқу-жаттығу процесін жүзеге асыруға арналған шығыстар.
5. Бір сабақтың ИМАҚТ шығыстарын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
ИМАҚТ = ИМАҚҚ + (ИМАҚҚ * ӨҢІРК) + (ИМАҚҚ + ИМАҚҚ * ӨҢІРК * ИҚТК-V, мұндағы:
ИМАҚҚ – өнім беруші мүлкінің инфрақұрылымын ағымдағы қамтамасыз етуге арналған шығыстардың базалық құны, ең төменгі есептік көрсеткіш мөлшерлемесінен есептеледі және коммуналдық қызметтерді, жалдау қызметтерін қамтиды, интернет және телефон байланысы, бейнебақылау, лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуге арналған шығындар, ағымдағы жөндеу жүргізу және сабақтар өткізу үшін инфрақұрылымның және күнделікті шығыс материалдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін арнайы шығыс материалдарын қоспағанда, өзге де ағымдағы шығындар. Қызмет көрсетудің стационарлық режимі үшін көрсеткіш шамасының мәні 1 АЕК * 0,045 құрайды, қызмет көрсетудің қашықтықтан режимі үшін (бейнеконференцбайланыс технологияларын пайдалана отырып) 1 АЕК * 0,01125 құрайды.

4. Расчет стоимости одного занятия осуществляется согласно следующей формуле:
T = TТОИ + TТП, где:
TТОИ – расходы на текущее обеспечение инфраструктуры и имущества поставщика;
TТП – расходы на осуществление учебно-тренировочного процесса.
5. Расчет расходов ТТОИ одного занятия осуществляется согласно следующей формулы:
TТОИ = SТОИ + (SТОИ * KРЕГИОН) + (SТОИ + SТОИ * KРЕГИОН) * KТОИ-V, где:
SТОИ – базовая стоимость расходов на текущее обеспечение инфраструктуры имущества поставщика, исчисляется от ставки минимального расчетного показателя и включает в себя коммунальные услуги, услуги аренды, интернета и телефонной связи, видеонаблюдения, затраты на лицензионное программное обеспечение, проведение текущих ремонтов и прочие текущие затраты за исключением специальных расходных материалов, обеспечивающих функционирование инфраструктуры и ежедневных расходных материалов для проведения занятий. Значение величины показателя для стационарного режима оказания услуг составляет 1МРП * 0,045, для дистанционного режима оказания услуг (с использованием технологий видеоконференцсвязи) составляет 1МРП * 0,01125.

ӨҢІРK – осы Әдістемеге 3-қосымшада (бұдан әрі – 3-қосымша) ұсынылған мәндерге сәйкес өнім беруші қызметтер көрсеткен өңірге түзету коэффициенті.
ИҚТК-V – әрбір спорт түрі үшін 2-қосымшада ұсынылған мәндерге сәйкес өнім берушінің инфрақұрылымын қамтамасыз етудің күрделілігіне түзету коэффициенті және инфрақұрылымның жұмыс істеуін, оларға қызмет көрсету мен жөндеуді қамтамасыз ететін арнайы шығыс материалдарын сатып алуды қамтиды. Арнайы жабдықты қажет ететін, инфрақұрылымды пайдаланатын өнім берушілерге қолданылады және түзету коэффициенттерінің келесі диапазонына ие:
инфрақұрылымның күрделілігі
мүмкіндігі шектеулі балалар үшін арнайы жарақтандыруды талап етпейтін спорт түрлері үшін маңызы
мүмкіндігі шектеулі балалар үшін арнайы жабдықты қажет ететін спорт түрлері үшін маңызы
өте жоғары

KРЕГИОН – корректирующий коэффициент на регион оказания услуг поставщиком, в соответствии со значениями, представленными в приложении 3 к настоящей Методике (далее – приложение 3).
КТОИ-V – корректирующий коэффициент на сложность обеспечения инфраструктуры поставщика в соответствии со значениями, представленными в приложении 2 для каждого вида спорта и включает в себя приобретение специальных расходных материалов, обеспечивающих функционирование инфраструктуры, их обслуживание и ремонт. Применяется для поставщиков, использующих инфраструктуру, требующей специальных расходных материалов и имеет следующий диапазон корректирующих коэффициентов:
сложность инфраструктуры
значение для видов спорта, не требующих специальное оснащение для детей с ограниченными возможностями
значение для видов спорта, требующих специальное оснащение для детей с ограниченными возможностями
очень высокая

2,50
3,25
жоғары
1,50
1,95
орташа
1,00
1,30
төмен
0,50
0,65
өте төмен
0,30
0,39
Мемлекеттік орган тарапынан өнім берушілердің мәжбүрлі тоқтап тұруына, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан балалардың спорттық үйірмеге бармауына әкеп соғатын шектеу шаралары белгіленген жағдайда, бір сабақтың ИМАҚТ шығыстарын есептеу 5-тармақтың формуласына сәйкес әрбір өткізілмеген сабақ үшін толық көлемде жүзеге асырылады.

2,50
3,25
высокая
1,50
1,95
средняя
1,00
1,30
низкая
0,50
0,65
очень низкая
0,30
0,39
В случае установления ограничительных мер со стороны государства, приводящих к вынужденному простою поставщиков, в том числе по причине карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, в результате которых дети не посещают спортивную секцию, расчет расходов ТТОИ одного занятия осуществляется в полном объеме за каждое не проведенное занятие в соответствии с формулой пункта 5.

6. Бір сабақтың ШПТ шығыстарын есептеу келесі формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
ШПТ = ШПҚ + ШПҚ * ӨҢІРK + (ШПҚ + ШПҚ * ӨҢІРK) * МШ-ШПК + ШПK-М, мұндағы:
ШПҚ – оқу-жаттығу процесін жүзеге асыру үшін еңбекке ақы төлеу шығыстарының базалық құны ең төмен есептік көрсеткіш мөлшерлемесінен есептеледі және негізгі және қосалқы персоналдың еңбегіне ақы төлеуді, әлеуметтік аударымдарды, міндетті зейнетақы жарналарын қамтиды, міндетті медициналық сақтандыру және бірыңғай жиынтық төлем бойынша жарналар мен аударымдар (өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар үшін), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қосымша төлемдермен және еңбекақы төлемдерімен байланысты шығыстар. Топтарда сабақ өткізу режимі үшін көрсеткіш шамасының мәні 1АЕК * 0,215, сабақ өткізудің жеке режимі үшін 1АЕК * 0,28 құрайды.
МШ-ШПК – әрбір спорт түрі үшін 2-қосымшаға сәйкес мүмкіндіктері шектеулі балалар немесе ерекше білім беру қажеттілігі бар балалар үшін бейімделген арнайы оқу бағдарламаларымен оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ету қажеттілігіне түзетуші коэффициент: егер қажеттілік болса 1 және егер қажеттілік болмаса 0.
ШПK-М – сабақ аяқталғаннан кейін есептен шығарылатын сабақты өткізуге арналған күнделікті шығыс материалдарына арналған шығындар. Қажеттілік спорттың әрбір түрі үшін 2-қосымшамен айқындалады, ең төменгі есептік көрсеткіш мөлшерлемесінен есептеледі және егер қажеттілік бар болса 1АЕК * 0,08 және егер күнделікті шығыс материалдарымен жарақтандыру талап етілмесе 0 құрайды.
Мемлекеттік органдар тарапынан өнім берушілердің мәжбүрлі тоқтап тұруына, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар салдарынан балалардың спорттық үйірмеге бармауына әкеп соғатын шектеу шаралары белгіленген жағдайда, бір сабақтың ШПТ шығыстарын есептеу әрбір өткізілмеген сабақ үшін мынадай формулаға сәйкес жүзеге асырылады:
ШПТ = ШПҚ + ШПҚ * ӨҢІРK, мұндағы ШПҚ – көрсеткіш шамасының мәні 1АЕК * 0,054 құрайды.
Мемлекеттік спорттық
тапсырыстың жан басына
шаққандағы нормативтік
қаржыландыру әдістемесіне
1-қосымша
Секцияларының түрлерінің тізімі

6. Расчет расходов ТПП одного занятия осуществляется согласно следующей формуле:
TТП = SТП + SТП * KРЕГИОН + (SТП + SТП * KРЕГИОН) * KТП-ОВ + KТП-М, где:
SТП – базовая стоимость расходов оплаты труда для осуществления учебно-тренировочного процесса, исчисляется от ставки минимального расчетного показателя и включает в себя оплату труда основного и вспомогательного персонала, социальные отчисления, обязательные пенсионные взносы, взносы и отчисления по обязательному медицинскому страхованию и единого совокупного платежа (для самозанятых лиц), а также расходы, связанные с доплатами и компенсациями оплаты труда, установленные законодательством Республики Казахстан. Значение величины показателя для режима проведения занятий в группах составляет 1МРП * 0,215, для индивидуального режима проведения занятий составляет 1МРП * 0,28.
КТП-ОВ – корректирующий коэффициент на необходимость обеспечения учебно-тренировочного процесса специальными учебными программами, адаптированными для детей с ограниченными возможностями или детей с особыми образовательными потребностями в соответствии с приложением 2 для каждого вида спорта, имеет значение: 1, если необходимость имеется и 0, если необходимость отсутствует.
KТП-М – затраты на ежедневные расходные материалы для проведения занятия, списываемые после его окончания. Необходимость определяется приложением 2 для каждого вида спорта, исчисляется от ставки минимального расчетного показателя и составляет 1МРП * 0,08, если необходимость имеется и 0, если оснащение ежедневными расходными материалами не требуется.
В случае установления ограничительных мер со стороны государства, приводящих к вынужденному простою поставщиков, в том числе по причине карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, в результате которых дети не посещают спортивную секцию, расчет расходов ТТП одного занятия осуществляется согласно следующей формулы за каждое не проведенное занятие:
TТП = SТП + SТП * KРЕГИОН, где SТП – значение величины показателя составляет 1МРП * 0,054.
Приложение 1
к Методике подушевого
нормативного финансирования
государственного спортивного заказа
Список видов спортивных секций

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.09.2022 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Спорт түрінің атауы
Жаяу қолжетімділік әлеуеті *
Сабақтарды жыл бойы өткізу мүмкіндігінің әлеуеті**
Жаппай таралушылық әлеуеті ***
Ұлт денсаулығы үшін елеулі маңызы бар әлеуеті ****
1
2
3
4
5
6
Жазғы олимпиадалық спорт түрлері
1.
Баскетбол
орташа
иә
жоғары
қолданылмайды
2.
Бокс
жоғары
иә
жоғары
қолданылмайды
3.
Еркін күрес
жоғары
иә
жоғары
қолданылмайды
4.
Грек-рим күресі
жоғары
иә
жоғары
қолданылмайды
5.
Классикалық волейбол
орташа
иә
средний
қолданылмайды
6.
Спорттық гимнастика
орташа
иә
жоғары
қолданылмайды
7.
Көркем гимнастика
орташа
иә
жоғары
қолданылмайды
8.
Дзюдо
жоғары
иә
жоғары
қолданылмайды
9.
Каратэ
жоғары
иә
жоғары
қолданылмайды
10.
Таеквондо (WTF)
жоғары
иә
жоғары
қолданылмайды
11.
Жеңіл атлетика
төмен
иә
орташа
иә
12.
Жүзу
төмен
иә
орташа
иә
13.
Теннис
төмен
иә
төмен
иә
14.
Үстел теннисі
жоғары
иә
жоғары
қолданылмайды
15.
Футбол
орташа
иә
орташа
қолданылмайды
Қысқы олимпиадалық спорт түрлері
16.
Коньки спорты
төмен
иә
төмен
иә
17.
Мәнерлеп сырғанау
төмен
иә
орташа
иә
18.
Шаңғы жарыстары
төмен
иә
төмен
иә
19.
Шайбалы хоккей
төмен
иә
орташа
иә
Ұлттық спорт түрлері
20.
Қазақ күресі
жоғары
иә
орташа
қолданылмайды
Олимпиадалық емес спорт түрлері
21.
Футзал (мини-футбол)
орташа
иә
орташа
қолданылмайды
22.
Спорттық би
жоғары
иә
жоғары
қолданылмайды
23.
Шахматтар
жоғары
иә
жоғары
қолданылмайды
Көру мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған спорт түрлері
24.
Голбол
орташа
иә
төмен
иә
25.
Дзюдо
жоғары
иә
төмен
иә
26.
Жеңіл атлетика
төмен
иә
төмен
иә
27.
Жүзу
төмен
иә
төмен
иә
28.
Шахматтар
жоғары
иә
төмен
иә
29.
Дойбы
жоғары
иә
төмен
иә
Есту қабілеті шектеулі балаларға арналған спорт түрлері
30.
Бадминтон
орташа
иә
төмен
иә
31.
Баскетбол
орташа
иә
төмен
иә
32.
Еркін күрес
жоғары
иә
төмен
иә
33.
Грек-рим күресі
жоғары
иә
төмен
иә
34.
Волейбол
орташа
иә
төмен
иә
1
2
3
иә
5
иә
35.
Дзюдо
жоғары
иә
төмен
иә
36.
Каратэ
жоғары
иә
төмен
иә
37.
Таеквондо (WTF)
жоғары
иә
төмен
иә
38.
Жеңіл атлетика
төмен
иә
төмен
иә
39.
Жүзу
төмен
иә
төмен
иә
40.
Теннис
төмен
иә
төмен
иә
41.
Үстел теннисі
жоғары
иә
төмен
иә
42.
Футбол
орташа
иә
төмен
иә
43.
Футзал (мини-футбол)
орташа
иә
төмен
иә
44.
Шахматтар
жоғары
иә
төмен
иә
45.
Дойбы
жоғары
иә
төмен
иә
Тірек-қимыл аппараты зақымданған балаларға арналған спорт түрлері
46.
Отырып ойнайтын волейбол
орташа
иә
төмен
иә
47.
Жеңіл атлетика
төмен
иә
төмен
иә
48.
Жүзу
низкий
иә
төмен
иә
49.
Үстел теннисі
жоғары
иә
төмен
иә
50.
Дартс
жоғары
иә
төмен
иә
51.
Шахматтр
жоғары
иә
төмен
иә
52.
Спорттық би
жоғары
иә
төмен
иә
53.
Тұрып ойнайтын волейбол
орташа
иә
төмен
иә
54.
Бочча
жоғары
иә
орташа
иә
55.

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 15.09.2022 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование вида спорта
Потенциал пешей доступности*
Потенциал круглогодичной возможности проведения занятий**
Потенциал массовой тиражируемости***
Потенциал существенного значения для здоровья нации****
1
2
3
4
5
6
Летние олимпийские виды спорта
1.
Баскетбол
средний
да
высокий
не используется
2.
Бокс
высокий
да
высокий
не используется
3.
Вольная борьба
высокий
да
высокий
не используется
4.
Греко-римская борьба
высокий
да
высокий
не используется
5.
Волейбол классический
средний
да
средний
не используется
6.
Спортивная гимнастика
средний
да
высокий
не используется
7.
Художественная гимнастика
средний
да
высокий
не используется
8.
Дзюдо
высокий
да
высокий
не используется
9.
Каратэ
высокий
да
высокий
не используется
10.
Таеквондо (WTF) (Дабл йу Ти Эф)
высокий
да
высокий
не используется
11.
Легкая атлетика
низкий
да
средний
да
12.
Плавание
низкий
да
средний
да
13.
Теннис
низкий
да
низкий
да
14.
Настольный теннис
высокий
да
высокий
не используется
15.
Футбол
средний
да
средний
не используется
Зимние олимпийские виды спорта
16.
Конькобежный спорт
низкий
да
низкий
да
17.
Фигурное катание
низкий
да
средний
да
18.
Лыжные гонки
низкий
да
низкий
да
19.
Хоккей с шайбой
низкий
да
средний
да
Национальные виды спорта
20.
Қазақ күресі
высокий
да
средний
не используется
Неолимпийские виды спорта
21.
Футзал (мини-футбол)
средний
да
средний
не используется
22.
Спортивные танцы
высокий
да
высокий
не используется
23.
Шахматы
высокий
да
высокий
не используется
Виды спорта для детей с ограниченными возможностями по зрению
24.
Голбол
средний
да
низкий
да
25.
Дзюдо
высокий
да
низкий
да
26.
Легкая атлетика
низкий
да
низкий
да
27.
Плавание
низкий
да
низкий
да
28.
Шахматы
высокий
да
низкий
да
29.
Шашки
высокий
да
низкий
да
Виды спорта для детей с ограниченными возможностями по слуху
30.
Бадминтон
средний
да
низкий
да
31.
Баскетбол
средний
да
низкий
да
32.
Вольная борьба
высокий
да
низкий
да
33.
Греко-римская борьба
высокий
да
низкий
да
34.
Волейбол
средний
да
низкий
да
35.
Дзюдо
высокий
да
низкий
да
36.
Каратэ
высокий
да
низкий
да
37.
Таеквондо (WTF) (Дабл йу Ти Эф)
высокий
да
низкий
да
38.
Легкая атлетика
низкий
да
низкий
да
39.
Плавание
низкий
да
низкий
да
40.
Теннис
низкий
да
низкий
да
41.
Теннис настольный
высокий
да
низкий
да
42.
Футбол
средний
да
низкий
да
43.
Футзал (мини-футбол)
средний
да
низкий
да
44.
Шахматы
высокий
да
низкий
да
45.
Шашки
высокий
да
низкий
да
Виды спорта для детей с поражением опорно-двигательного аппарата
46.
Волейбол сидя
средний
да
низкий
да
47.
Легкая атлетика
низкий
да
низкий
да
48.
Плавание
низкий
да
низкий
да
49.
Теннис настольный
высокий
да
низкий
да
50.
Дартс
высокий
да
низкий
да
51.
Шахматы
высокий
да
низкий
да
52.
Спортивные танцы
высокий
да
низкий
да
53.
Волейбол стоя
средний
да
низкий
да
54.
Бочча
высокий
да
средний
да
55.

Футбол 7х7
орташа
иә
орташа
иә
Біріктірілген топтарға арналған спорт түрлері
56.
Адаптивтік жүзу
төмен
иә
орташа
иә
57.
Адаптивтік каратэ
жоғары
иә
орташа
иә
58.
Адаптивтік таеквондо
жоғары
иә
орташа
иә
59.
Барлығына арналған Бочча
жоғары
иә
орташа
иә
60.
Адаптивтік футбол
жоғары
иә
орташа
иә
61.
Адаптивтік баскетбол
орташа
иә
орташа
иә
62.
Адаптивтік бадминтон
орташа
иә
орташа
иә
63.
Адаптивтік волейбол
орташа
иә
орташа
иә
64.
Адаптивтік теннис
жоғары
иә
орташа
иә
Ескертпе:
* Жаяу қолжетімділік әлеуеті – білім беру, мәдениет және спорт ұйымдарының қолда бар инфрақұрылымы, тұрғын үй инфрақұрылымы негізінде сабақтар өткізу үшін өнім берушінің инфрақұрылымын өрістету жеңілдігі бойынша спорт түрін бағалау критерийі. Спорт түрінің әлеуетін бағалау үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган келесі жіктеуші пайдаланады:
"жоғары": көппәтерлі тұрғын үйлер базасында, жертөле, цокольдық және тұрғын үй-жайларда өрбіту мүмкіндігі;
"орташа": білім беру ұйымдарының, мәдениет және спорт ұйымдарының объектілері мен құрылыстарының базасында өрбіту мүмкіндігі;
"төмен": арнайы жабдықтары мен үй-жайлары бар және ұлт денсаулығы үшін елеулі маңызы бар арнайы құрылыстар жағдайында ғана өрістету мүмкіндігі.
**Жыл бойы сабақ өткізу мүмкіндігінің әлеуеті – маусымдылық пен ауа райы жағдайларына спецификалық тәуелділіктің болуы немесе болмауы бойынша спорт түрін бағалау критерийі. Спорт түрінің әлеуетін бағалау үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган келесі жіктеуші пайдаланады:
"иә": қызметтер жыл бойы көрсетілуі мүмкін;
"жоқ": маусымдық тәуелділік бар және тізімге енгізілмейді.
***Жаппай таралушылық әлеуеті – факторлар кешенімен, оның ішінде жаяу жүру қолжетімділігімен, ілеспе шығыстардың құнымен және тарихи қалыптасқан қажеттілікпен байланысты халық арасында қажеттілік бойынша спорт түрін бағалау критерийі. Спорт түрінің әлеуетін бағалау үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган келесі жіктеуші пайдаланады:
"жоғары": спорт түрі халықтың кең ауқымында тұрақты жоғары сұранысқа ие;
"орташа": спорт түрі халықтың кең ауқымында қалыпты сұранысқа ие;
"төмен": спорт түрі халықтың тар шеңберіне ғана сұранысқа ие және Ұлт денсаулығы үшін елеулі мәнге ие.
**** Ұлт денсаулығы үшін елеулі маңызы бар әлеует – жаяу қолжетімділік пен жаппай таралушылықтың төмен көрсеткіштері бар түрлерге қолданылатын спорт түрін бағалау критерийі. Бұл спорттың маңыздылығын талап етілетін әлеуметтік ортадағы балалардың физикалық денсаулығына әсер ету тұрғысынан талдау үшін қолданылады. Спорт түрінің әлеуетін бағалау үшін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган мынадай жіктеуші пайдаланады:
"иә": қызметтің маңызды әлеуметтік мәні бар;
"жоқ": көрсетілетін қызметтер көлемінің статистикасына сәйкес қызметтің айқын әлеуметтік басымдығы жоқ.
Мемлекеттік спорттық
тапсырыстың жан басына
шаққандағы нормативтік
қаржыландыру әдістемесіне
2-қосымша
Спорт секцияларының түрлеріне қызмет көрсетуге қойылатын талаптар

Футбол 7х7
средний
да
средний
да
Виды спорта для интегрированных групп
56.
Адаптивное плавание
низкий
да
средний
да
57.
Адаптивное каратэ
высокий
да
средний
да
58.
Адаптивное таеквондо
высокий
да
средний
да
59.
Бочча для всех
высокий
да
средний
да
60.
Адаптивный футбол
высокий
да
средний
да
61.
Адаптивный баскетбол
средний
да
средний
да
62.
Адаптивный бадминтон
средний
да
средний
да
63.
Адаптивный волейбол
средний
да
средний
да
64.
Адаптивный теннис
высокий
да
средний
да
Примечание:
*Потенциал пешей доступности — критерий оценки вида спорта по легкости развертывания инфраструктуры поставщика для проведения занятий на основе имеющейся инфраструктуры организаций образования, культуры и спорта, жилой инфраструктуры. Для оценки потенциала вида спорта уполномоченным органом в области физической культуры и спорта используется следующий классификатор:
"высокий": возможность развертывания на базе многоквартирных жилых домов, в подвальных, цокольных и жилых помещениях;
объектов и сооружений организаций культуры и спорта;
"низкий": возможность развертывания только в условиях специальных сооружений, имеющих специфическое оборудование и помещения и при наличии существенного значения для здоровья нации.
**Потенциал круглогодичной возможности проведения занятий — критерий оценки вида спорта по наличию или отсутствию специфической зависимости от сезонности и погодных условий. Для оценки потенциала вида спорта уполномоченным органом в области физической культуры и спорта используется следующий классификатор:
"да": услуги могут оказываться круглый год;
"нет": имеется сезонная зависимость и не подлежит включению в список.
***Потенциал массовой тиражируемости — критерий оценки вида спорта по востребованности у населения, связанной с комплексом факторов, в том числе пешей доступностью, стоимостью сопутствующих расходов и исторически сложившейся востребованностью. Для оценки потенциала вида спорта уполномоченным органом в области физической культуры и спорта используется следующий классификатор:
"высокий": вид спорта пользуется стабильно высоким спросом у широкого круга населения;
"средний": вид спорта пользуется умеренным спросом у широкого круга населения;
"низкий": вид спорта востребован только в узком кругу населения и имеет существенное значение для здоровья нации.
****Потенциал существенного значения для здоровья нации — критерий оценки вида спорта, применяемый к видам с низкими показателями пешей доступности и массовой тиражируемости. Используется для анализа важности такого вида спорта с точки зрения влияния на физическое здоровье детей той социальной среды, где он востребован. Для оценки потенциала вида спорта уполномоченным органом в области физической культуры и спорта используется следующий классификатор:
"да": услуга имеет важное социальное значение;
"нет": услуга не имеет явно выраженного социального приоритета согласно статистике объема оказываемых услуг.
Приложение 2
к Методике подушевого
нормативного финансирования
государственного спортивного заказа
Требования к оказанию услуг видов спортивных секций