"Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 158 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22708 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
М. Журебеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
вице-министр
2021 жылғы 30 сәуірдегі
№ 158
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 118 бұйрығымен бекітілген
Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 10-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау тәртібін және жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақыны айқындау тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22708
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 10622) следующее изменение:
Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
М. Журебеков
"СОГЛАСОВАН"
Министрество национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
вице-министр
от 30 апреля 2021 года № 158
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 118
Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон) и определяют порядок определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии и определяют надбавку на поддержку использования возобновляемых источников энергии.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аукциондық баға - жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндіретін электр энергиясын жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығының сатып алуына арналған, аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын баға;
2) басым шартты тұтынушылар – жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін, өндіріп шығарған электр энергиясын осы аталған тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не жасалған екіжақты шарттарға сәйкес уағдаласқан бағалар бойынша тұтынушыларға өткізетін тұлға немесе құрамына шартты тұтынушылар және жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлғалар тобы;
3) газ – шикі, тауарлық, сұйытылған мұнай газы және сұйытылған табиғи газ;
4) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы (бұдан әрі – қаржы-есеп айырысу орталығы) – жүйелік оператор құратын және уәкілетті орган айқындайтын, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген және Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің электр желілеріне берілген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын осы Заңда көзделген тәртіппен орталықтандырылған сатып алуды және сатуды жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф – осы Қағидаларға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы белгілейтін, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығының сатуына арналған тариф;
6) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – жаңартылатын энергия көздерін пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақы – осы Заңға сәйкес шартты тұтынушылар не басым шартты тұтынушылар болып табылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясын тұтыну аймағына сәйкес қаржы-есеп айырысу орталығы айқындайтын баға;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аукционная цена – цена на покупку расчетно-финансовым центром по поддержке возобновляемых источников энергии электрической энергии, производимой объектом по использованию возобновляемых источников энергии, объектом по энергетической утилизации отходов, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены;
2) квалифицированные условные потребители – лицо или группа лиц, в состав которой входят условные потребители и энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, владеющие действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии на праве собственности или на ином законном основании, вырабатываемая электрическая энергия которых в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц либо реализуется потребителям по договорным ценам согласно заключенным двусторонним договорам;
3) газ – сырой, товарный, сжиженный нефтяной и сжиженный природный газ;
4) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, создаваемое системным оператором и определяемое уполномоченным органом, осуществляющее в порядке, предусмотренном Законом, централизованную покупку и продажу электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов, паводковой электрической энергии и поставленной в электрические сети единой электроэнергетической системы Республики Казахстан;
5) тариф на поддержку возобновляемых источников энергии – тариф на продажу расчетно-финансовый центр электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, и паводковой электрической энергии, устанавливаемый расчетно-финансовым центром в соответствии с настоящими Правилами;
6) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием возобновляемых источников энергии;
7) надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии – цена, определяемая расчетно-финансовым центром в соответствии с зоной потребления электрической энергии для энергопроизводящих организаций, являющихся условными потребителями либо квалифицированными условными потребителями, в соответствии с Законом;

8) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын шығындар – қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын шығындары, тасқындық электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын шығындар, электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығындар, резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындар және оның қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;
9) жаңартылатын энергия көздерінен, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын шартты тұтынушылар (бұдан әрі – шартты тұтынушылар) – көмірді, газды, құрамында күкірт бар шикізатты, мұнай өнімдері мен ядролық отынды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар; Қазақстан Республикасынан тысқары жерден электр энергиясын сатып алатын электр энергиясы нарығының субъектілері; 2016 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілгендерді қоспағанда, жиынтық қуаты отыз бес мегаваттан асатын, бір гидроторапта орналасқан қондырғылары бар гидроэлектр станциялары;
10) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объект – қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуға арналған техникалық құрылғылар мен қондырғылардың және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату үшін технологиялық жағынан қажетті, олармен өзара байланысты құрылыстар мен инфрақұрылымның жиынтығы;
11) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – осы Заңға және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) операциялық шығындар – қаржы-есеп айырысу орталығының қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;
13) резервтік қор – қаржы-есеп айырысу орталығы қалыптастыратын қор, оның ақшасы арнайы банктік шотта сақталады және шартты тұтынушылар тарапынан өздеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясы берілгені үшін төлем жасалмау немесе төлемді кідірту салдарынан туындайтын кассалық алшақтықтар мен қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар алдындағы берешегін жабуға ғана пайдаланылады;
14) тасқындық электр энергиясы – Қазақстан Республикасында электр энергиясын өндірудің-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес көлемде Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес суды табиғат қорғау мақсатында ағызу кезеңінде энергия өндіруші ұйымдар (гидроэлектр станциялары) өндіретін және осы Заңда белгіленген тәртіппен электр энергиясына арналған шекті тариф бойынша қаржы-есеп айырысу орталығына өткізілетін электр энергиясы;

8) затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии – затраты расчетно-финансового центра на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, затраты на покупку паводковой электрической энергии, затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, затраты на формирование резервного фонда и затраты, связанные с осуществлением его деятельности;
9) условные потребители электрической энергии от возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и паводковой электрической энергии (далее – условные потребители) – энергопроизводящие организации, использующие уголь, газ, серосодержащее сырье, нефтепродукты и ядерное топливо; субъекты рынка электрической энергии, приобретающие электрическую энергию из-за пределов Республики Казахстан; гидроэлектростанции с установками, расположенными в одном гидроузле, суммарной мощностью свыше тридцати пяти мегаватт, за исключением введенных в эксплуатацию после 1 января 2016 года;
10) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием возобновляемых источников энергии;
11) объект по энергетической утилизации отходов – совокупность технических устройств и установок, предназначенных для энергетической утилизации отходов, и взаимосвязанных с ними сооружений и инфраструктуры, технологически необходимых для энергетической утилизации отходов;
12) операционные затраты – затраты, связанные с осуществлением деятельности расчетно-финансового центра;
13) резервный фонд – фонд, формируемый расчетно-финансовым центром, деньги которого хранятся на специальном банковском счете и используются только на покрытие кассовых разрывов и задолженности расчетно-финансового центра перед энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, возникающих вследствие неоплаты или задержки оплаты со стороны условных потребителей за поставленную им электрическую энергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии;
14) паводковая электрическая энергия – электрическая энергия, вырабатываемая энергопроизводящими организациями (гидроэлектростанциями) в период природоохранных попусков воды в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан в объеме согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии в Республике Казахстан и реализуемая расчетно-финансовому центру по предельному тарифу на электрическую энергию в порядке, установленном Законом;

15) уәкілетті орган – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
16) электр энергиясын тұтыну аймағы – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектісі өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын тұтынуға кедергі келтіретін техникалық сипаттағы шектеулері жоқ Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің бір бөлігі.
2-тарау. Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау тәртібі
3. Болжамды жылға арналған тасқындық электр энергиясын желіде жіберу көлемін қаржы-есеп айырысу орталығы Жүйелік оператор бекіткен Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес алдыңғы күнтізбелік 5 (бес) жылдағы нақты деректердің орташа мәні бойынша ескереді.
4. Жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар жыл сайын он бесінші қазанға қарай қаржы-есеп айырысу орталығына айларға бөле отырып, болжанатын жылға арналған электр энергиясын желіге берудің болжамды көлемдері туралы ақпаратты Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
5. Жүйелік оператор жыл сайын он бесінші қазанға қарай қаржы-есеп айырысу орталығына шартты тұтынушылардың электр энергиясын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден сатып алуының болжамды көлемдері туралы ақпаратты айларға бөле отырып жібереді.
6. Қаржы-есеп айырысу орталығы жыл сайын болжамды жылдың он бесінші қаңтарына дейін нақты деректер (жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды және тасқындық электр энергиясын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен келісім бойынша нақты деректер болған кезде) және болжамды деректер негізінде:
1) айлар бөлінісінде электр энергиясын тұтыну аймақтары бойынша болжанатын жылға жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын болжамды жиынтық өндірісін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды және тасқындық электр энергиясын есептеуді;
2) айлар бөлінісінде жаңартылатын энергия көздерінің барлық түрлерінен өндірілген, қалдықтар мен тасқындық электр энергиясын энергетикалық кәдеге жаратумен және Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіне берілген электр энергиясының бір киловатт-сағатына есептегенде жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған болжамды шығындарды есептеуді жүзеге асырады.

15) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования возобновляемых источников энергии;
16) зона потребления электрической энергии – часть единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой отсутствуют ограничения технического характера, препятствующие потреблению электрической энергии, произведенной объектом по использованию возобновляемых источников энергии и (или) объектами по энергетической утилизации отходов.
Глава 2. Порядок определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии
3. Объем отпуска в сети паводковой электрической энергии на прогнозный год учитывается расчетно-финансовым центром по среднему значению фактических данных за предыдущие 5 (пять) календарных лет согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, утвержденному Системным оператором.
4. Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов, ежегодно к пятнадцатому октября направляют расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах отпуска в сети электрической энергии на прогнозируемый год с разбивкой по месяцам, по форме согласно приложению 1 к Правилам.
5. Системный оператор ежегодно к пятнадцатому октября направляет расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах приобретения условными потребителями электрической энергии из-за пределов Республики Казахстан с разбивкой по месяцам.
6. Расчетно-финансовый центр ежегодно до пятнадцатого января прогнозируемого года на основе фактических (при наличии фактических данных по согласованию с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов и паводковую электрическую энергию) и прогнозных данных осуществляет:
1) расчет прогнозного совокупного производства электрической энергии энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов и паводковую электрическую энергию на прогнозируемый год по зонам потребления электрической энергии в разрезе по месяцам;
2) расчет прогнозируемых затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергиив расчете на один киловатт-час электрической энергии, произведенной из всех видов возобновляемых источников энергии, энергетической утилизацией отходов и паводковой электрической энергии и поставленной в единую электроэнергетическую систему Республики Казахстан в разрезе по месяцам.

7. Қаржы-есеп айырысу орталығы болжамды жылдың он бесінші қаңтарынан кешіктірмей мынадай ақпаратты жариялайды:
1) электр энергиясын тұтыну аймақтары бойынша айлар бөлінісінде жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтердің мынадай формула бойынша есептелген болжамды шамалары:
Шартты тұтынушылар үшін:
Tziшт = (Nziшт*(VШТайі + VжэкШТайі))/VжэкШТайі, мұнда:
Tziшт - Zi тұтыну аймағының шартты тұтынушылары үшін есептелген жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф;
Nzi - осы Қағидалардың 14-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын шартты тұтынушылар үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақы;
Vштайi - Zi тұтыну аймағына сәйкес шартты тұтынушылардың желіге жіберуі жоспарланған болжамды айға арналған электр энергиясының жиынтық көлемі;
VжэкШТайi - осы Қағидалардың 14-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Zi тұтыну аймағына сәйкес шартты тұтынушыларға бөлінетін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату және тасқындық электр энергиясын пайдалану объектілері болжамды айға желіге жіберуге жоспарланатын электр энергиясының жиынтық көлемі.
Басым шартты тұтынушы үшін:
Tziбшт = (Nziбшт*(Vбштайі + Vжэкбштайі))/ Vжэкбштайі, мұнда:
Tziбшт - Zi тұтыну аймағының басым шартты тұтынушысы үшін есептелген жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф;
Nziбшт - осы Қағидалардың 14-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын басым шартты тұтынушы үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақы;
VБШТайi - Zi тұтыну аймағына сәйкес басым шартты тұтынушының желіге жіберуі жоспарланған болжамды айға арналған электр энергиясының жиынтық көлемі;
VжэкБШТайi - осы Қағидалардың 14-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Zi тұтыну аймағына сәйкес басым шартты тұтынушыға таратылатын жаңартылатын энергия көздерін пайдалану, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату және тасқындық электр энергиясын пайдалану объектілері болжамды айға желіге жіберуге жоспарланатын электр энергиясының жиынтық көлемі.
2) жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату және тасқындық электр энергиясын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізімі, электр энергиясын сатып алу бағалары, болжамды көлемдері (жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен келісім бойынша нақты деректер болған кезде, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату және тасқындық электр энергиясы) және қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату және тасқындық электр энергиясын .пайдалану объектілері бойынша электр энергиясын сатып алуға арналған жылдық шығындар.

7. Расчетно-финансовый центр не позднее пятнадцатого января прогнозируемого года публикует следующую информацию:
1) прогнозные величины тарифов на поддержку возобновляемых источников энергии по зонам потребления электрической энергии в разрезе по месяцам, рассчитанные по формуле:
Для условных потребителей:
ТZiУП = (NZiУП*(VУПмесi + VвиэУПмесi))/VвиэУПмесi, где:
TZiУП – тариф на поддержку возобновляемых источников энергии, рассчитанный для условных потребителей зоны потребления Zi;
NZi – надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии для условных потребителей, определяемая согласно подпункту 5) пункта 14 настоящих Правил;
Vупмесi – совокупный объем электроэнергии на прогнозный месяц, планируемый к отпуску в сеть условными потребителями в соответствии с зоной потребления Zi;
VвиэУПмесi – совокупный объем электрической энергии, планируемый к отпуску в сеть на прогнозный месяц объектами по использованию возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и паводковой электрической энергии распределяемый на условных потребителей в соответствии с зоной потребления Zi согласно подпункту 3) пункта 14 настоящих Правил;
Для квалифицированного условного потребителя:
ТZiКУП = (NZiКУП*(VКУПмесi + VвиэКУПмесi))/VвиэКУПмесi, где:
TZiКУП – тариф на поддержку возобновляемых источников энергии, рассчитанный для квалифицированного условного потребителя зоны потребления Zi;
NZiКУП – надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии для квалифицированного условного потребителя, определяемая согласно подпункту 5) пункта 14 настоящих Правил;
VКУПмесi – совокупный объем электроэнергии на прогнозный месяц, планируемый к отпуску в сеть квалифицированным условным потребителем в соответствии с зоной потребления Zi;
VвиэКУПмесi – совокупный объем электрической энергии, планируемый к отпуску в сеть на прогнозный месяц объектами по использованию возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и паводковой электрической энергии распределяемый на квалифицированного условного потребителя в соответствии с зоной потребления Zi согласно подпункту 3) пункта 14 настоящих Правил.
2) список энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов и паводковую электрическую энергию, цены покупки электроэнергии, прогнозные объемы (при наличии фактических данных по согласованию с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов и паводковую электрическую энергию) и годовые затраты расчетно-финансового центра на покупку электрической энергии по объектам по использованию возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и паводковой электрической энергии.

8. Есепті ай үшін жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф есепті ай үшін нақты деректерге сәйкес формулалар бойынша айқындалады:
Шартты тұтынушылар үшін:
Тziшт = (Nziшт*(Vшт + VжэкШТ))/VжэкШТ, мұнда:
Tziшт - Zi тұтыну аймағының шартты тұтынушылары үшін есептелген жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф;
Nziшт - осы Қағидалардың 14-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын шартты тұтынушылар үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақы;
Vшт - Zi тұтыну аймағына сәйкес Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес шартты тұтынушылар желіге жіберген, есептік айдағы электр энергиясының жиынтық нақты көлемі;
VжэкШт – Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) бекітілген Қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алуы және сатуы, қаржы-есеп айырысу орталығының басым шартты тұтынушыға күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша электр энергиясының тиісті үлесін қайта есептеу және қайта бөлу қағидаларында (бұдан әрі- Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығының орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларында) белгіленген тәртіппен шартты тұтынушыға бөлінетін, Zi тұтыну аймағына сәйкес Қазақстан Республикасы электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалану, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату және тасқындық электр энергиясы жөніндегі объектілер желіге жіберген электр энергиясының нақты жиынтық көлемі.
Басым шартты тұтынушы үшін:
Тziбшт = (Nziбшт*(Vбшт + Vжэкбшт))/ Vжэкбшт, мұнда:
Tziбшт – Zi тұтыну аймағының басым шартты тұтынушысы үшін есептелген жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф;
Nziбшт – осы Қағидалардың 14-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын басым шартты тұтынушы үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақы;
Vбшт – Zi тұтыну аймағына сәйкес Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес басым шартты тұтынушы желіге жіберген, есептік айдағы электр энергиясының жиынтық нақты көлемі;
VжэкБШТ – Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығының орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларында белгіленген тәртіппен басым шартты тұтынушыға бөлінетін, Zi тұтыну аймағына сәйкес Қазақстан Республикасы электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалану, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату және тасқындық электр энергиясы жөніндегі объектілер желіге жіберген электр энергиясының нақты жиынтық көлемі.

8. Тариф на поддержку возобновляемых источников энергии за расчетный месяц определяется в соответствии с фактическими данными за расчетный месяц по формулам:
Для условных потребителей:
ТZiУП = (NZiУП*(Vуп + VвиэУП))/VвиэУП, где:
TZiУП – тариф на поддержку возобновляемых источников энергии, рассчитанный для условных потребителей зоны потребления Zi;
NZiУП – надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии для условных потребителей, определяемая согласно подпункту 5) пункта 14 настоящих Правил;
Vуп – совокупный фактический объем электроэнергии за расчетный месяц, отпущенный в сеть условными потребителями согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан в соответствии с зоной потребления Zi;
VвиэУП – совокупный фактический объем электрической энергии, отпущенный в сеть объектами по использованию возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и паводковой электрической энергии распределяемый на условных потребителей, в порядке установленном Правилами централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, перерасчета и перераспределения расчетно-финансовым центром соответствующей доли электрической энергии на квалифицированного условного потребителя по итогам календарного года, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) (далее – Правила централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии) согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан в соответствии с зоной потребления Zi.
Для квалифицированного условного потребителя:
ТZiКУП = (NZiКУП*(VКУП + VвиэКУП))/VвиэКУП, где:
TZiКУП – тариф на поддержку возобновляемых источников энергии, рассчитанный для квалифицированного условного потребителя зоны потребления Zi;
NZiКУП – надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии для квалифицированного условного потребителя, определяемая согласно подпункту 5) пункта 14 настоящих Правил;
VКУП – совокупный фактический объем электроэнергии за расчетный месяц, отпущенный в сеть квалифицированным условным потребителем согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан в соответствии с зоной потребления Zi;
VвиэКУП – совокупный фактический объем электрической энергии, отпущенный в сеть объектами по использованию возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и паводковой электрической энергии распределяемый на квалифицированного условного потребителя, в порядке установленном Правилами централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан в соответствии с зоной потребления Zi.

9. Қаржы-есеп айырысу орталығы шартты тұтынушылар мен басым шартты тұтынушылар үшін есепті айдағы жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтерді есептеуді жүзеге асырады және жүйелік оператор Zi тұтыну аймағына сәйкес Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімін ұсынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында жариялайды.
Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі өзгерген кезде Zi тұтыну аймағына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтерді қайта есептеу жүргізіледі.
10. Шартты тұтынушылар мен басым шартты тұтынушылар ай сайын қаржы-есеп айырысу орталығына электр энергиясын жеткізу айына дейін күнтізбелік он күн бұрын желіге берудің, энергия беруші ұйымдарға берудің немесе Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерден электр энергиясын қабылдаудың болжамды көлемдері туралы ақпарат береді.
11. Жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар ай сайын қаржы-есеп айырысу орталығына электр энергиясын жеткізу айына дейін күнтізбелік он күн бұрын айларға бөле отырып, алдағы айға және ағымдағы жылдың соңына дейін желілерге жіберудің болжамды көлемдері туралы ақпарат береді.
3-тарау. Шартты тұтынушылар не басым шартты тұтынушылар болып табылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін үстемеақыны айқындау тәртібі
12. Шартты тұтынушылар не басым шартты тұтынушылар болып табылатын энергия өндіруші ұйымдар жыл сайын он бесінші қазанға қарай қаржы-есеп айырысу орталығына және уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша болжанатын жылға арналған электр энергиясын желіге жіберудің болжамды көлемдері туралы ақпарат береді.
Бұл ретте басым шартты тұтынушылар жыл сайын он бесінші қазанға қарай қаржы-есеп айырысу орталығына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша олардың құрамына кіретін жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың болжанатын жылға арналған электр энергиясын желіге жіберудің болжамды көлемдері туралы ақпарат береді.
Осы тармақта көзделген ақпаратты ұсыну бірінші басшының не тиісті уәкілетті адамның қолымен жүзеге асырылады және ұйымның мөрімен расталады.
13. Қаржы-есеп айырысу орталығы алынған болжамды деректердің негізінде ағымдағы жылдың жиырмасыншы қарашасынан кешіктірмей есепті жүзеге асырады және тұтыну аймағына сәйкес осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес есептелген шартты тұтынушылар мен басым шартты тұтынушылар үшін алдағы жылға жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақыны өзінің интернет-ресурсында жариялайды.

9. Расчетно-финансовый центр осуществляет расчет и публикует тарифы на поддержку возобновляемых источников энергии за расчетный месяц для условных потребителей и квалифицированных условных потребителей на своем интернет-ресурсе в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня предоставления Системным оператором фактического баланса производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан в соответствии с зоной потребления Zi.
При изменении фактического баланса производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан в соответствии с зоной потребления Zi производится перерасчет тарифов на поддержку возобновляемых источников энергии.
10. Условные потребители и квалифицированные условные потребители ежемесячно предоставляют расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах отпуска в сети, поставки энергопередающим организациям или приеме из-за пределов Республики Казахстан электрической энергии за десять календарных дней до месяца поставки.
11. Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов ежемесячно предоставляют расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах отпуска в сети электрической энергии на предстоящий месяц и до конца текущего года с разбивкой по месяцам, за десять календарных дней до месяца поставки.
Глава 3. Порядок определения надбавки для энергопроизводящих организаций, являющихся условными потребителями либо квалифицированными условными потребителями
12. Энергопроизводящие организации, являющимися условными потребителями либо квалифицированными условными потребителями ежегодно к пятнадцатому октября направляют расчетно-финансовому центру и уполномоченному органу информацию о прогнозных объемах отпуска в сети электрической энергии на прогнозируемый год, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При этом квалифицированные условные потребители ежегодно к пятнадцатому октября направляют расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах отпуска в сети электрической энергии на прогнозируемый год энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, входящими в их состав по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Предоставление информации, предусмотренной настоящим пунктом, осуществляется за подписью первого руководителя либо соответствующего уполномоченного лица и заверяется печатью организации.
13. Расчетно-финансовый центр на основе полученных прогнозных данных не позднее двадцатого ноября текущего года осуществляет расчет и публикует на своем интернет-ресурсе в соответствии с зоной потребления надбавку на поддержку использования возобновляемых источников энергии на предстоящий год для условных потребителей и квалифицированных условных потребителей, рассчитанную согласно пункту 14 настоящих Правил.

14. Болжанатын жылға жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақы қаржы-есеп айырысу орталығы тұтыну аймағына қарай мынадай тәртіппен есептейді:
1) жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды және тасқындық электр энергиясын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын сатып алудың болжамды көлемін айқындау;
2) осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған жиынтық болжамды шығындарды айқындау;
3) Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығының орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларында белгіленген тәртіппен шартты тұтынушы мен басым шартты тұтынушы арасында жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясының болжамды көлемін бөлу;
4) осы тармақтың 3) тармақшасына сәйкес айқындалған үлеске сәйкес электр энергиясын шартты тұтынушылар мен басым шартты тұтынушылар арасында жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындарды бөлу;
5) тұтыну аймағын ескере отырып, болжамды жылға шартты тұтынушылар не басым шартты тұтынушылар болып табылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін мынадай формулалар бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға үстемеақыны есептеу:
Шартты тұтынушылар үшін:
Nшт = Зқолжэкшт / Vжіб_болШТ,
Nшт – шартты тұтынушылар үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақы;
Зқолжэкшт – Zi тұтынудың тиісті аймағы бойынша шартты тұтынушылар үшін есептелген, алдағы жылға арналған жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған болжамды шығындардың жиынтық мәндері;
Vжіб_болШт – шартты тұтынушылардың желіге жіберуі жоспарланған алдағы жылға арналған электр энергиясының болжамды көлемдерінің және Zi тұтыну аймағында шартты тұтынушыларға бөлінетін жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды және тасқындық электр энергиясын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясы көлемінің сомасы.
Басты шартты тұтынушылар үшін:
Nбшт = Зқолжэкбшті / Vжіб_болбшт,
Nбшт – басым шартты тұтынушы үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға үстемеақы;
Зқолжэкбшті – әрбір басым шартты тұтынушы үшін есептелген, на алдағы жылға арналған жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған болжамды шығындардың жиынтық мәндері;
Vжіб_болБШТ – басым шартты тұтынушының желіге жіберуі жоспарланған алдағы жылға арналған электр энергиясының болжамды көлемдерінің және Zi тұтыну аймағында басым шартты тұтынушыға бөлінетін жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды және тасқындық электр энергиясын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясы көлемінің сомасы.

14. Надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии на прогнозируемый год рассчитывается расчетно-финансовым центром в зависимости от зоны потребления в следующем порядке:
1) определение прогнозного объема покупки электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов и паводковую электрическую энергию;
2) определение суммарных прогнозных затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии, в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил;
3) распределение прогнозного объема электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии между условными потребителями и квалифицированными условными потребителями электрической энергии в порядке установленном Правилами централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии;
4) распределение затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии между условными потребителями и квалифицированными условными потребителями электрической энергии согласно доле определенной согласно подпункту 3) настоящего пункта;
5) расчет надбавки на поддержку использования возобновляемых источников энергии для энергопроизводящих организаций, являющихся условными потребителями либо квалифицированными условными потребителями на прогнозируемый год с учетом зоны потребления, по формулам:
Для условных потребителей:
NУП = ЗподВИЭУП/Vотп_прогУП,
NУП – надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии для условных потребителей;
ЗподВИЭУП – суммарные значения прогнозных затрат на поддержку возобновляемых источников энергии на предстоящий год, рассчитанные для условных потребителей по соответствующей зоне потребления Zi;
Vотп_прогУП – сумма прогнозных объемов электроэнергии на предстоящий год, планируемых к отпуску в сеть условными потребителями и объема электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов и паводковую электрическую энергию, распределяемого на условных потребителей, в зоне потребления Zi.
Для квалифицированных условных потребителей:
N КУП = ЗподВИЭКУПi/Vотп_прогКУП,
NКУП – надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии для квалифицированного условного потребителя;
ЗподВИЭКУПi – суммарные значения прогнозных затрат на поддержку возобновляемых источников энергии на предстоящий год, рассчитанные для каждого квалифицированного условного потребителя;
Vотп_прогКУП – сумма прогнозных объемов электроэнергии на предстоящий год, планируемых к отпуску в сеть квалифицированным условным потребителем и объема электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов и паводковую электрическую энергию, распределяемого на квалифицированного условного потребителя, в зоне потребления Zi.

15. 2021 жылғы екінші жартыжылдыққа жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға үстемеақыны қаржы-есеп айырысу орталығы тұтыну аймағына байланысты мынадай тәртіппен есептейді:
1) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын сатып алудың болжамды көлемін айқындау;
2) осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес 2021 жылғы екінші жартыжылдыққа жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған жиынтық болжамды шығындарды айқындау;
3) Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығының орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларында белгіленген тәртіппен шартты тұтынушылар мен басым шартты тұтынушылар арасында жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясының болжамды көлемін бөлу;
4) осы тармақтың 3) тармақшасына сәйкес айқындалған үлеске сәйкес электр энергиясын шартты тұтынушылар мен басым шартты тұтынушылар арасында жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындарды бөлу;
5) формулалар бойынша тұтыну аймағын ескере отырып, 2021 жылғы екінші жартыжылдыққа шартты тұтынушылар не басым шартты тұтынушылар болып табылатын энергия өндіруші ұйымдар үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға үстемеақыны есептеу:
Шартты тұтынушылар үшін:
N шт = Зқолжэкшт / Vжіб_болшт,
N шт – шартты тұтынушылар үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақы;
Зқолжэкшт – Zi тұтынудың тиісті аймағы бойынша шартты тұтынушылар үшін есептелген 2021 жылғы екінші жартыжылдыққа арналған жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған болжамды шығындардың жиынтық мәндері;
Vжіб_болшт - шартты тұтынушылардың желіге жіберуі жоспарланған 2021 жылғы екінші жартыжылдыққа арналған электр энергиясының болжамды көлемдерінің және Zi тұтыну аймағында шартты тұтынушыларға бөлінетін жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясы көлемінің сомасы.
Басым шартты тұтынушылар үшін:
N бшт = Зқолжэкбшті / Vжіб_болбшт,
N бшт – білікті шартты тұтынушы үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға үстемеақы;
Зқолжэкбшті - әрбір білікті шартты тұтынушы үшін есептелген 2021 жылғы екінші жартыжылдыққа арналған жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған болжамды шығындардың жиынтық мәндері;
Vжіб_болбшт – басым шартты тұтынушының желіге жіберілуі жоспарланған 2021 жылғы екінші жартыжылдыққа арналған электр энергиясының болжамды көлемінің және Zi тұтыну аймағында басым шартты тұтынушыға бөлінетін жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды және тасқындық электр энергиясын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясы көлемінің сомасы.

15. Надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии на второе полугодие 2021 года рассчитывается расчетно-финансовым центром в зависимости от зоны потребления в следующем порядке:
1) определение прогнозного объема покупки электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии;
2) определение суммарных прогнозных затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии, в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил на второе полугодие 2021 года;
3) распределение прогнозного объема электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии между условными потребителями и квалифицированными условными потребителями электрической энергии в порядке установленном Правилами централизованной покупки и продажи расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии и определение доли каждого условного потребителя и квалифицированного условного потребителями электрической энергии;
4) распределение затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии между условными потребителями и квалифицированными условными потребителями электрической энергии согласно доле определенной согласно подпункту 3) настоящего пункта;
5) расчет надбавки на поддержку использования возобновляемых источников энергии для энергопроизводящих организаций, являющихся условными потребителями либо квалифицированными условными потребителями на второе полугодие 2021 года с учетом зоны потребления, по формулам:
Для условных потребителей:
N УП = ЗподВИЭУП/Vотп_прогУП,
NУП – надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии для условных потребителей;
ЗподВИЭУП – суммарные значения прогнозных затрат на поддержку возобновляемых источников энергии на второе полугодие 2021 года, рассчитанные для условных потребителей по соответствующей зоне потребления Zi;
Vотп_прогУП – сумма прогнозных объемов электроэнергии на второе полугодие 2021 года, планируемых к отпуску в сеть условными потребителями и объема электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, распределяемого на условных потребителей, в зоне потребления Zi.
Для квалифицированных условных потребителей:
N КУП = ЗподВИЭКУПi/Vотп_прогКУП,
NКУП – надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии для квалифицированного условного потребителя;
ЗподВИЭКУПi – суммарные значения прогнозных затрат на поддержку возобновляемых источников энергии на второе полугодие 2021 года, рассчитанные для каждого квалифицированного условного потребителя;
Vотп_прогКУП – сумма прогнозных объемов электроэнергии на второе полугодие 2021 года, планируемых к отпуску в сеть квалифицированным условным потребителем и объема электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов и паводковую электрическую энергию, распределяемого на квалифицированного условного потребителя, в зоне потребления Zi.

16. Егер қаржы-есеп айырысу орталығы жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясын сатудан, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан және тасқындық электр энергиясынан алған ақша сомасы жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындарды өтеу, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату және ағымдағы кезеңде жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақы бойынша тасқындық электр энергиясын сатып алуға арналған шығындарды өтеу үшін қажетті мөлшерден аз немесе асып кеткен жағдайда, қаржы-есеп айырысу орталығы тиісті тұтыну аймағы бойынша келесі кезеңге жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақыны есептеу кезінде қалыптасқан айырманы ескереді.
17. Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға үстемеақыны есептеу кезінде тасқындық электр энергиясын өндіруді және желіге жіберуді жүзеге асыратын шартты тұтынушылардың желісіне жіберудің болжамды көлемі осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес есептелген тасқындық электр энергиясының болжамды көлемін шегере отырып айқындалады.
18. Осы Қағидалардың 14 және 15-тармақтарының 5) тармақшасына сәйкес есептелген жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақы үтірден кейін екі белгіге дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
19. Жаңартылатын энергия көздерін қолдау шығындары мыналарды қамтиды:
1) қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын және тасқындық электр энергиясын сатып алуға арналған шығындары;
2) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге арналған шығындар;
3) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14210 болып тіркелген) бекітілген Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларында белгіленген тәртіппен айқындалатын резервтік қорды қалыптастыруға арналған шығындар;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген) бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларында белгіленген тәртіппен айқындалатын қаржы-есеп айырысу орталығының операциялық шығындары.
20. Қаржы-есеп айырысу орталығының операциялық шығындарын қаржы-есеп айырысу орталығы болжамды жылдың он бесінші қаңтарына дейінгі мерзімде жыл сайын есептейді және бекітеді.

16. В случае, если сумма денег, полученная расчетно-финансовым центром от продажи электрической энергии от возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и паводковой электрической энергии, окажется меньше или превысит величину, необходимую для возмещения затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и возмещения затрат на покупку паводковой электрической энергии по надбавке на поддержку использования возобновляемых источников энергии в текущем периоде, расчетно-финансовый центр учитывает сложившуюся разницу при расчете надбавки на поддержку использования возобновляемых источников энергии на следующий период по соответствующей зоне потребления.
17. При расчете надбавки на поддержку возобновляемых источников энергии прогнозный объем отпуска в сеть условных потребителей, осуществляющих производство и отпуск в сеть паводковой электрической энергии определяется за вычетом прогнозных объемов паводковой электрической энергии, рассчитанных согласно пункту 3 настоящих Правил.
18. Надбавка на поддержку использования возобновляемых источников энергии, рассчитанная согласно подпункту 5) пунктов 14 и 15 настоящих Правил, указывается с точностью до двух знаков после запятой.
19. Затраты на поддержку возобновляемых источников энергии включают в себя:
1) затраты расчетно-финансового центра на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, энергетической утилизации отходов и паводковую электрическую энергию;
2) затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии;
3) затраты на формирование резервного фонда, определяемые в порядке, установленном Правилами формирования и использования резервного фонда, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14210);
4) операционные затраты расчетно-финансового центра, определяемые в порядке, установленном Правилами ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14778).
20. Операционные затраты расчетно-финансового центра ежегодно рассчитываются и утверждаются расчетно-финансовым центром в срок до пятнадцатого января прогнозируемого года.

21. Қаржы-есеп айырысу орталығының электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтеріне арналған шығындар қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуының және оны шартты тұтынушыларға және басым шартты тұтынушыларға сатудың жыл сайынғы көлемі негізінде жүйелік оператордың тарифі бойынша есептеледі.
22. 2021 жылғы екінші жартыжылдыққа жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақыны есептеу кезінде:
1) шартты тұтынушылар не басым шартты тұтынушылар болып табылатын энергия өндіруші ұйымдардың осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2021 жылғы екінші жартыжылдыққа электр энергиясын желіге жіберудің болжамды көлемдері туралы ақпаратты беруі ағымдағы жылдың он бесінші наурызынан кешіктірілмей жүзеге асырылады;
2) Zi электр энергиясын тұтынудың тиісті аймағы бойынша 2021 жылғы он бесінші қаңтардағы ЖЭК қолдауға арналған тарифті есептеу кезінде ескерілген деректер бойынша есептелген ЖЭК қолдау жөніндегі үстемеақының тоқсандық және жылдық көрсеткіші арасындағы айырмасы ескеріледі.
23. Осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген 2021 жылғы екінші жартыжылдыққа арналған ақпаратты есептеу мен жариялауды қаржы-есеп айырысу орталығы 2021 жылғы бірінші сәуірден кешіктірмей жүзеге асырады.
24. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған үстемеақыны қолдану 2021 жылғы бірінші шілдеден бастап жүзеге асырылады.
Жаңартылатын энергия көздерін
қолдауға арналған тарифті
айқындау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
202__ жылға арналған электр энергиясын өндірудің, желілерге жіберудің болжамды көлемдері (Жаңартылатын энергия көздерін және (немесе) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымның және заңды тұлғаның атауы)
№ т/т
Есептік кезең
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жыл
1
Электр энергиясын желіге жіберудің болжамды көлемі, кВсағ
Бірінші басшы _____________________________________________
(аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)

21. Затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии расчетно-финансовым центром рассчитываются по тарифу системного оператора на основании ежегодных объемов покупки расчетно-финансовым центром электроэнергии, произведенной объектами, использующими возобновляемые источники энергиии продажи ее условным потребителям и квалифицированным условным потребителям.
22. При расчете надбавки на поддержку использования возобновляемых источников энергии на второе полугодие 2021 года:
1) предоставление энергопроизводящими организациями, являющимися условными потребителями либо квалифицированными условными потребителями информации о прогнозных объемах отпуска в сети электрической энергии на второе полугодие 2021 года, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, осуществляется не позднее пятнадцатого марта текущего года;
2) учитывается разница между квартальным и годовым показателем надбавки по поддержке ВИЭ, рассчитанных по данным, учтенным при расчете тарифа на поддержку ВИЭ на 2021 год от пятнадцатого января 2021 года по соответствующей зоне потребления электроэнергии Zi.
23. Расчет и опубликование информации на второе полугодие 2021 года, предусмотренной пунктом 13 настоящих Правил, осуществляется расчетно-финансовым центром не позднее первого апреля 2021 года.
24. Применение надбавки на поддержку использования возобновляемых источников энергии осуществляется с первого июля 2021 года.
Приложение 1 к Правилам
определения тарифа на
поддержку возобновляемых
источников энергии
Форма
Прогнозные объемы выработки, отпуска в сети электрической энергии______ на 202_ год (Наименование энергопроизводящей организации, использующие возобновляемые источники энергии и (или) энергетическую утилизацию отходов и юридического лица)
№ п/п
Расчетный период
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Год
1
Прогнозный объем отпуска электроэнергии в сеть, кВтч
Первый руководитель _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)