"Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 359 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22719 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7447 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қағидалар:
1) мәмілелерді куәландыру;
2) мүлікті иеліктен шығару туралы шарттарды куәландыру;
3) келісулерді куәландыру;
4) мүлікті пайдалану тәртібі туралы шарттарды куәландыру;
5) неке шарттарын куәландыру;
6) алимент төлеу туралы келісімін куәландыру;
7) өсиеттерді куәландыру;
8) конвертті ашу және құпия өсиеттің мәтінін жариялау;
9) сенімхаттарды куәландыру;
10) шаруашылық серіктестіктерінің құрылтай құжаттарын куәландыру;
11) мұраны сенімгерлік басқарушыны тағайындау;
12) мұрагерлікке құқық туралы куәлік беру;
13) жұбайлардың және ортақ бірлескен меншік құқығы негізінде мүлкі бар өзге адамдардың ортақ мүліктегі үлесіне меншік құқығы туралы куәлік беру;
14) құжаттардың көшірмелері мен олардың үзінді көшірмелерінің дұрыстығын куәландыру;
15) құжаттардағы қойылған қолдардың төлнұсқалығын куәландыру;
16) құжаттардың бір тілден екінші тілге аудармасының дұрыстығын куәландыру;
17) фактілерді куәландыру;
18) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін басқа жеке және заңды тұлғаларға беру;
19) ақшаларды депозитке қабылдау;
20) вексельдер наразылықтарын жасау;
21) құжаттарды және бағалы қағаздарды сақтауға қабылдау;
22) теңіз наразылықтарын жасау;
23) дәлелдемелерді қамтамасыз ету;
24) атқарушылық жазбаларды жасау;
25) нотариус дайындаған электрондық құжаттың қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдейлігін куәландыру;
26) нотариус дайындаған қағаз жеткізгіштегі құжаттың электрондық құжатпен бірдейлігін куәландыру кезінде мемлекеттік нотариустардың және жеке практикамен айналысатын нотариустардың (бұдан әрі - нотариус) нотариаттық іс-әрекеттер жасау тәртібін белгілейді.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде нотариус жасайтын өзге де нотариаттық іс-әрекеттер көзделуі мүмкін.";
58-тармақ алып тасталсын;
218-тармақта қазақ тілінде мәтіні өзгермейді, орыс тілінде мәтіні өзгерді;
225- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31 "Об утверждении Правил совершения нотариальных действий нотариусами"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 359. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22719
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31 "Об утверждении Правил совершения нотариальных действий нотариусами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7447) следующие изменения и дополнение:
в Правилах совершения нотариальных действий нотариусами, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила устанавливают порядок совершения нотариальных действий государственными нотариусами и нотариусами, занимающимися частной практикой (далее - нотариус) при:
1) удостоверении сделок;
2) удостоверении договоров об отчуждении имущества;
3) удостоверении согласий;
4) удостоверении договоров о порядке пользования имуществом;
5) удостоверении брачных договоров;
6) удостоверении соглашения об уплате алиментов;
7) удостоверении завещаний;
8) вскрытии конверта и оглашения текста секретного завещания;
9) удостоверении доверенностей;
10) удостоверении учредительных документов хозяйственных товариществ;
11) назначении доверительного управляющего наследством;
12) выдаче свидетельства о праве на наследство;
13) выдаче свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов и иных лиц, имеющих имущество на праве общей совместной собственности;
14) свидетельствовании верности копий документов и выписок из них;
15) свидетельствовании подлинности подписи на документах;
16) свидетельствовании верности перевода документов с одного языка на другой;
17) удостоверении фактов;
18) передаче заявлений физических и юридических лиц другим физическим и юридическим лицам;
19) принятии в депозит денег;
20) совершении протеста векселей;
21) принятии на хранение документов и ценных бумаг;
22) совершении морских протестов;
23) обеспечении доказательств;
24) совершении исполнительных надписей;
25) удостоверении равнозначности электронного документа, изготовленного нотариусом, документу на бумажном носителе;
26) удостоверении равнозначности документа, изготовленного нотариусом на бумажном носителе, электронному документу.
Законодательными актами Республики Казахстан могут быть предусмотрены иные нотариальные действия, совершаемые нотариусом.";
пункт 58 исключить;
в пункте 218 текст на русском языке изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"218. Перечень требований, по которым взыскание задолженности производится в бесспорном порядке на основании исполнительных надписей, устанавливается пунктом 2 статьи 92-1 Закона Республики Казахстан "О нотариате".";
пункт 225 изложить в следующей редакции:

"225. Осы борыштық міндеттеме бойынша берешекті өндіріп алу бөлек-бөлек жүргізілген жағдайларды қоспағанда, әрбір борыштық міндеттеме бойынша бір атқарушылық жазба жасалады.";
227, 228, 229 және 230-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"227. Нотариус атқарушылық жазба жасалғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей көшірмесін электрондық почта мекен-жайы бойынша немесе борышкердің соңғы белгілі тұрғылықты (орналасқан) немесе тіркелген жері бойынша беру туралы хабарламамен жеткізуді тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып, борышкерге табыс етеді немесе жібереді.
Егер атқарушылық жазбаның көшірмесі борышкерге:
1) тараптар арасында жасалған шартта көрсетілген электрондық пошта мекенжайына;
2) соңғы белгілі тұрғылықты жері бойынша табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты хатпен жіберілген болса, оның ішінде кәмелетке толған отбасы мүшелерінің бірі, көрсетілген мекенжай бойынша адаммен тұрып жатқан басқа адам алған болса;
3) жеткізілгенін тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары пайдаланыла отырып жіберілген болса, ол алынды деп есептеледі.
Хабарламаны қабылдаудан бас тартуға байланысты адресатқа, алушыға оны табыс ету мүмкін болмағаны туралы белгісімен хабарлама қайтарылған жағдайда, атқарушылық жазбаның көшірмесі тиісті түрде жіберілді деп есептеледі.
Ілеспе хат шығыс құжаттарды тіркеу журналында тіркеледі.
Жеткізу бойынша шығындарды өндіріп алушы дербес төлейді.
228. Атқарушылық жазбаны пошталық хабарламаға сәйкес табыс еткен не өзге де байланыс құралдарын пайдалану кезінде жеткізуді тіркеген күннен бастап он жұмыс күні өткеннен кейін және борышкер тарапынан қойылған талаптарға қарсылықтар туралы жазбаша өтініш болмаған кезде нотариус өндіріп алушыға оны сот орындаушысына орындауға борышкердің тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бойынша орындауға не оның өтініші бойынша тиісті әділет органына электрондық түрдегі электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырған атқарушылық жазбаны БНАЖ арқылы "Атқарушылық іс жүргізу органдары" мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде нақты сот орындаушысына не өңірлік палатаға береді.
229. Егер борышкерден он жұмыс күні ішінде өзіне қойылған талапқа жазбаша қарсылық келіп түссе, нотариус мәлімделген талапқа қарсы қарсылық алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей атқарушылық жазбаның күшін жою туралы қаулы шығарады.
230. Мәлімделген талапқа қарсылықты борышкер жазбаша түрде нотариустың жеке өзіне береді не хабарламамен пошта арқылы не нотариустың электрондық поштасына жіберіледі және кіріс құжаттарын тіркеу журналында тіркеледі.
Заңды тұлғаның атынан берілетін өтінішке бірінші басшы қол қояды, заңды тұлғаның мөрімен (болған жағдайда) бекітіледі.";
232-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"225. По каждому долговому обязательству совершается одна исполнительная надпись, за исключением случаев, когда взыскание задолженности по данному долговому обязательству производится по частям.";
пункты 227-230 изложить в следующей редакции:
"227. Нотариус, после совершения исполнительной надписи не позднее следующего рабочего дня, вручает или направляет копию должнику по адресу электронной почты или по последнему известному месту жительства (нахождения) или регистрации должника с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование доставки уведомлением о вручении.
Копия исполнительной надписи считается полученной, если она направлена должнику:
1) на адрес электронной почты, указанный в договоре, заключенном между сторонами;
2) по последнему известному месту жительства заказным письмом с уведомлением о его вручении, в том числе полученное одним из совершеннолетних членов семьи, другим лицом, проживающим по указанному адресу;
3) с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксирование доставки.
В случае возврата уведомления с отметкой о невозможности его вручения адресату, получателю или в связи с отказом в его принятии, копия исполнительной надписи считается направленной надлежащим образом.
Сопроводительное письмо регистрируется в журнале регистрации исходящих документов.
Расходы по доставке оплачиваются взыскателем самостоятельно.";
228. По истечении десяти рабочих дней со дня вручения копии исполнительной надписи согласно почтового уведомления либо фиксации доставки при использовании иных средств связи и при отсутствии со стороны должника письменного заявления о возражениях на предъявленные требования, нотариус выдает исполнительную надпись взыскателю, для предъявления ее к исполнению судебному исполнителю, по месту жительства или местонахождению должника либо по его заявлению направляет ее для исполнения в соответствующий орган юстиции либо направляет в электронном виде исполнительную надпись, удостоверенную электронной цифровой подписью, посредством ЕНИС в государственную автоматизированную информационную систему "Органов исполнительного производства" конкретному судебному исполнителю либо в региональную палату.
229. Если от должника в течение десяти рабочих дней поступило письменное возражение на предъявленное ему требование, нотариус выносит постановление об отмене исполнительной надписи не позднее трех рабочих дней со дня получения возражения против заявленного требования.
230. Возражение против заявленного требования подается должником в письменном виде лично нотариусу либо направляется почтой с уведомлением либо на электронную почту нотариуса и регистрируется в журнале регистрации входящих документов.
Заявление, представляемое от имени юридического лица, подписывается первым руководителем, скрепляется печатью (при наличии) юридического лица.";
пункт 232 изложить в следующей редакции:

"232. Атқару жазбасының күшін жою туралы қаулының көшірмелері өндіріп алушы мен борышкерге ол шығарылғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
Атқарушылық жазбаның күшін жою туралы қаулы дау айтуға жатпайды.
Егер жасалған атқарушылық жазба борышкердің қарсылығы бойынша нотариустың қаулысымен күшін жоймаса, оларға дау айту сот тәртібімен жүзеге асырылады";
234-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"234. Нотариустың істерінде өндіріп алушыға берген немесе жолданған атқарушылық жазбаның көшірмесі, сондай-ақ берешекті белгілейтін құжаттың көшірмесі және "Атқарушылық іс жүргізу органдары" мемлекеттік автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне жолдаған атқарушылық жазбасы туралы БНАЖ-дан алынған хабарлама қалады.
Егер атқарушылық жазбаны жасау үшін берешекті белгілейтін құжаттан басқа, берешекті өндіріп алу даусыз тәртіппен жүргізілетін басқа да құжаттарды ұсыну қажет болса, онда олар атқарушылық жазбаға тігілмейді, нотариустың істерінде қалады.";
мынадай мазмұндағы 26-тараумен толықтырылсын:
"26-тарау. Нотариус дайындаған электрондық құжаттың қағаз жеткізгіштегі құжатпен бірдейлігін куәландырады. Нотариус дайындаған қағаз жеткізгіштегі құжаттың электрондық құжатпен бірдейлігін куәландырады";
"235. Нотариус сканерлеу арқылы нотариат куәландырған қағаз құжаттың электрондық бейнесін дайындайды.
Электрондық құжат нотариустың куәландыру жазбасын қоса алғанда, куәландырылған құжаттың бүкіл мәтінін қамтуы тиіс.
Нотариус дайындалған электрондық құжатта куәландыру жазбасын жасайды және өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы қол қояды.
Нотариустың электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған электрондық құжат БНАЖ жүйесінде орналастырылады.
236. Нотариус қағаз жеткізгіште, дайындаған құжаттың бірдейлігін куәландыру бойынша нотариаттық іс-әрекет жасау үшін нотариус электрондық құжатқа тұлғаның өтініші бойынша қағаз жеткізгіштегі құжатты дайындайды.
Электрондық құжаттың қағаз жеткізгіштегі құжатқа бірдейлігін куәландырған нотариустың электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру және оның кімге тиесілі екендігі туралы ақпаратты нотариус куәландыру жазбасында тіркейді. Қағаз құжат электрондық құжаттың, қағаз жеткізгіштегі құжатқа бірдейлігін куәландырған нотариустың куәландыру жазбасын қоса алғанда, куәландырылған құжаттың бүкіл мәтінін қамтуы тиіс. Дайындалған қағаз құжатта нотариус куәландыру жазбасын жасайды, оған қол қояды.".

"232. Копии постановления об отмене исполнительной надписи направляются взыскателю и должнику не позднее следующего рабочего дня после его вынесения.
Постановление об отмене исполнительной надписи оспариванию не подлежит.
В случае, если постановлением нотариуса совершенная исполнительная надпись по возражению должника не отменены, их оспаривание осуществляется в судебном порядке.";
пункт 234 изложить в следующей редакции:
"234. В делах нотариуса остается копия выданной взыскателю или направленной исполнительной надписи, а также копия документа, устанавливающего задолженность и уведомление из ЕНИС о направлении исполнительной надписи в государственную автоматизированную информационную систему "Органов исполнительного производства".
Если для совершения исполнительной надписи, кроме документа, устанавливающего задолженность, необходимо представить и другие документы, по которым взыскание задолженности производится в бесспорном порядке, то они к исполнительной надписи не приобщаются, а остаются в делах нотариуса.";
дополнить главой 26 следующего содержания:
"Глава 26. Удостоверение равнозначности электронного документа, изготовленного нотариусом, документу на бумажном носителе. Удостоверение равнозначности документа, изготовленного нотариусом на бумажном носителе, электронному документу"
"235. Нотариус, путем сканирования изготавливает электронный образ нотариально удостоверенного бумажного документа.
Электронный документ содержит весь текст удостоверенного документа, включая удостоверительную надпись нотариуса.
Нотариус на изготовленном электронном документе совершает удостоверительную надпись и подписывает посредством своей электронной цифровой подписи.
Электронный документ, подписанный электронной цифровой подписью нотариуса, располагается в системе ЕНИС.
236. Для совершения нотариального действия по удостоверению равнозначности документа, изготовленного нотариусом на бумажном носителе, электронному документу нотариус по обращению лица изготавливает документ на бумажном носителе.
Информация о проверке и принадлежности электронной цифровой подписи нотариуса, удостоверившего равнозначность электронного документа документу на бумажном носителе, фиксируется нотариусом в удостоверительной надписи.
Бумажный документ содержит весь текст удостоверенного документа, включая удостоверительную надпись нотариуса, удостоверившего равнозначность электронного документа документу на бумажном носителе.
На изготовленном бумажном документе нотариус совершает удостоверительную надпись, подписывает его.".

2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың отыз екінші абзацын, 1-тармақтың елу жетінші – алпыс жетінші абзацтарын қоспағанда, оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев

2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца тридцать второго пункта 1, абзаца пятьдесят седьмого-шестьдесят седьмого пункта 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2021 года.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев