"Көліктік бақылау органдары қызметкерлерінің әкімшілік құқық бұзушылықтар және әрекеттер жасау фактілерін тіркеп алу үшін техникалық құралдарды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 436 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 29 сәуірдегі № 203 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 11 мамырда № 22721 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көліктік бақылау органдары қызметкерлерінің әкімшілік құқық бұзушылықтар және әрекеттер жасау фактілерін тіркеп алу үшін техникалық құралдарды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 436 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18944 болып тіркелген, 2019 жылғы 4 шілдеде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көліктік бақылау органдары қызметкерлерінің әкімшілік құқық бұзушылықтар және әрекеттер жасау фактілерін тіркеп алу үшін техникалық құралдарды пайдалану қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Ахуалдық орталық – нақты уақыт режимінде автомобиль көлігіндегі көліктік бақылау бекеттеріне мониторингілеуді және бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің құрылымдық бөлімі;
2) интеллектуалды бақылау аспабы – метрологиялық салыстырып тексеруден өткен, автомобиль көлігі саласында әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалу фактісі мен уақытын, көлік құралының типін, мемлекеттік тіркеу белгісін, жүрісінің жылдамдығы мен бағытын тіркейтін стационарлық немесе мобильдік бейнебақылау аспаптарын қамтитын интеллектуалды көлік жүйесінің құрауышы;
3) портативті алып жүретін бейнетіркегіш (бұдан әрі – бейнежетон) – Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің Көліктік бақылау инспекциясы (бұдан әрі - Инспекция) қызметкерлерінің аудиобейнежазбаны жүзеге асыруға арналған техникалық құрылғы.";
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Интеллектуалды бақылау аспабын пайдалану тәртібі.
25. Интеллектуалды бақылау аспабы автомобиль көлігі саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтау және жолын кесу кезінде дәлелдемелер базасын жинауға және нақты уақыт режимінде Ахуалдық орталық пен көліктік бақылау бекеттеріне қалыпқа түсірілген ақпаратты беруге арналған.

О внесении изменения и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 436 "Об утверждении Правил использования технических средств для фиксации фактов совершения административных правонарушений и действий сотрудниками органов транспортного контроля"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 апреля 2021 года № 203. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2021 года № 22721
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 436 "Об утверждении Правил использования технических средств для фиксации фактов совершения административных правонарушений и действий сотрудниками органов транспортного контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18944, опубликован 4 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменение и дополнения:
в Правилах использования технических средств для фиксации фактов совершения административных правонарушений и действий сотрудниками органов транспортного контроля, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Ситуационный центр – структурное подразделение Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, осуществляющее мониторинг и контроль на автомобильном транспорте постов транспортного контроля в режиме реального времени;
2) интеллектуальный прибор наблюдения – компонент интеллектуальной транспортной системы, включающий в себе стационарный или мобильный приборы видеонаблюдения, прошедшие метрологическую поверку, фиксирующие факт и время совершения административного правонарушения в области автомобильного транспорта, тип, государственный регистрационный знак, скорость и направление движения транспортного средства;
3) портативный носимый видеорегистратор (далее – видеожетон) – техническое устройство, предназначенное для осуществления аудиовидеозаписи сотрудниками Инспекции транспортного контроля Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – Инспекция).";
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Порядок использования интеллектуального прибора наблюдения.
25. Интеллектуальный прибор наблюдения предназначен для сбора доказательной базы при выявлении и пресечении административных правонарушений в области автомобильного транспорта и передачи формализованной информации в Ситуационный центр и посты транспортного контроля в режиме реального времени.

26. Техникалық ақау (оның ішінде деректерді онлайн беру үшін байланыс арналарының сигналдарын жоғалту) жағдайында интеллектуалды бақылау аспабы деректерді автоматты режимде локальды жадта сақтайды, деректерді беру каналы ретке келтірілгеннен кейін – нақты уақыт режимін көрсете отырып, ақпаратты береді.
27. Мобильді интеллектуалды бақылау аспабын автокөлік құралына, стационарлық интеллектуалды бақылау аспабы жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарына орнатылады.
28. Әрбір интеллектуалды бақылау аспабын беру, қабылдау және ақпараттық деректерді түсіру кезінде жұмыста есепке алу үшін түгендеу нөмірі беріледі.
29. Ұтқыр зияткерлік бақылау аспаптарын беру және тапсыру есебі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналда тіркеледі, ол Инспекциялардың кеңсесінде сақталады. Журналдың парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі.
30. Интеллектуалды бақылау аспаптарын техникалық пайдалану дайындаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес жүргізіледі.
31. Интеллектуалды бақылау аспабының істен шығуы орын алған жағдайда, Инспекция қызметкері бұл туралы тез арада Ахуалдық орталығының кезекшісіне хабардар етеді.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
Б. Атамкулов
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министірінің
2021 жылғы 29 сәуірдегі
№ 203 Бұйрыққа
қосымша
Көліктік бақылау органдары
қызметкерлерінің әкімшілік
құқық бұзушылықтар және
әрекеттер жасау фактілерін
тіркеп алу үшін техникалық
құралдарды пайдалану
қағидаларына
3-қосымша
Мобильді интеллектуалды бақылау аспабын беру мен тапсыруды есепке алу журналы _____________________________________________________________________ (Инспекция атауы)
20 __ жылғы "__" _______ басталды
20 __ жылғы "__" ______ аяқталды
Журналдың ішкі беті
Аспаптың түгендеу нөмірі
Аспапты қабылдаған қызметкердің А.Т.Ж. (бар болған жағдайда).
Қызметкеррдің аспапты қабылдау туралы қолы, күні және уақыты.
Қызметкердің аспапты тапсыру туралы қолы, күні және уақыты.
Ақпараттарды көшіру күні мен уақыты және бейнежазбалардың ұзақтығы (сағат.минут) (нақты уақыт режимінде деректерді беру мүмкіндігі болмаған жағдайда)
1
2
3
4
5
6
Ескертпе, Аспапты қабылдап алған қызметкер аспапты тапсыруды жүзеге асырылады.

26. В случае технической неисправности (в том числе потери сигналов каналов связи для онлайн передачи данных) интеллектуальный прибор наблюдения сохраняет данные в автоматическом режиме в локальной памяти, после налаживания канала передачи данных – передает информацию с указанием режима реального времени.
27. Мобильный интеллектуальный прибор наблюдения устанавливается на автотранспортном средстве, стационарный интеллектуальный прибор наблюдения – на автомобильных дорогах общего пользования.
28. Каждому интеллектуальному прибору наблюдения присваивается инвентарный номер для учета в работе при выдаче, приемке прибора и выгрузке информационных данных.
29. Учет выдачи и сдачи мобильных интеллектуальных приборов наблюдения регистрируется в журнале по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, который хранится в канцелярии Инспекции. Листы журнала нумеруются, прошнуровываются и скрепляются печатью.
30. Техническая эксплуатация интеллектуальных приборов наблюдения производится в соответствии с инструкцией завода-изготовителя.
31. В случае неисправности интеллектуального прибора наблюдения сотрудник Инспекции незамедлительно уведомляет об этом дежурного Ситуационного центра.";
дополнить приложением 3 согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
Приложение к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 апреля 2021 года № 203
Приложение 3
к Правилам использования
технических средств для
фиксации фактов совершения
административных
правонарушений
и действий сотрудниками
органов
транспортного контроля
Журнал учета выдачи и сдачи мобильных интеллектуальных приборов наблюдения _____________________________________________________________________ (наименование Инспекции)
Начат "___" _______ 20 __ года
Окончен "___" _______ 20 __ года
Внутренняя сторона обложки
Инвентарный номер прибора
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника принявщего прибора.
Подпись сотрудника, дата и время приеме прибора
Подпись сотрудника, дата и время сдачи прибора
Дата и время выгрузки информации и продолжи тельности видеозаписи (час.минут) (в случае отсутствия возможности данных в режиме реального времени)
1
2
3
4
5
6
Примечание: Сдача мобильных интеллектуальных приборов наблюдения осуществляется сотрудником принявшим прибор.