"Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 56 бұйрығына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2021 жылғы 12 мамырдағы № 141 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 18 мамырда № 22750 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 56 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9902 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 19 желтоқсанда жарияланған) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарында:
"Ұлттық спорт түрлері" деген 4-бөлім мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
"Асық ату
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері:
Әлем чемпионатында 1-3 орын;
Азия чемпионатында 1-2 орын;
Дүниежүзілік көшпенділер ойындарында 1-2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шебері:
Қазақстан Республикасының чемпионатында, Қазақстан Республикасының Спартакиадасында 1-2 орын;
Қазақстан Республикасының кубогында 1 орын;
Қазақстан Республикасының Ұлттық спорт түрлерінен фестивалінде, Қазақстан Республикасы Президентінің жүлдесіне халық спорты ойындарында 1-орын;
Қазақстан Республикасының "Ақ бидай" ауыл спорттық ойындарында 1-2 орын.
Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат:
Қазақстан Республикасының чемпионатында, Қазақстан Республикасының Спартакиадасында 3 орын;
Қазақстан Республикасының кубогында 2-3 орын;
Қазақстан Республикасының Ұлттық спорт түрлерінен фестивалінде, Қазақстан Республикасы Президентінің жүлдесіне халық спорты ойындарында 2-3 орын;
Қазақстан Республикасының "Ақ бидай" ауыл спорттық ойындарында 3 орын;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионатында 1 орын;
Қазақстан Республикасының Оқушылар спартакиадасы немесе Қазақстан Республикасы Универсиадасында 1-2 орын.
1-разрядты спортшы:
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионатында 2-орын.
2-разрядты спортшы:
қалалық және аудандық жарыстарда 1-орын.
3-разрядты спортшы:
қалалық және аудандық жарыстарда 2-3 орын.
Жас санаттары:

О внесении дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 56 "Об утверждении Норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий"
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 12 мая 2021 года № 141. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2021 года № 22750
В соответствии с подпунктом 21) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 56 "Об утверждении Норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9902, опубликован 19 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее дополнение:
в Нормах и требованиях для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, утвержденных указанным приказом:
раздел 4. "Национальные виды спорта" дополнить подразделом следующего содержания:
"Асық ату
Мастер спорта международного класса Республики Казахстан:
1-3 место на Чемпионате мира;
1-2 место на Чемпионате Азии;
1-2 место на Всемирных играх кочевников.
Мастер спорта Республики Казахстан:
1-2 место на Чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде Республики Казахстан;
1 место на Кубке Республики Казахстан;
1 место на фестивале национальных видов спорта Республики Казахстан, играх народного спорта на призы Президента Республики Казахстан;
1-2 место на сельских спортивных играх "Ак бидай" Республики Казахстан.
Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан:
3 место на Чемпионате Республики Казахстан, Спартакиаде Республики Казахстан;
2-3 место на Кубке Республики Казахстан;
2-3 место на фестивале национальных видов спорта Республики Казахстан, играх народного спорта на призы Президента Республики Казахстан;
3 место на сельских спортивных играх "Ак бидай" Республики Казахстан;
1 место на чемпионате областей, городов республиканского значения, столицы;
1-2 место на Спартакиаде школьников Республики Казахстан или Универсиаде Республики Казахстан.
Cпортсмен 1 разряда:
2 место на чемпионате областей, городов республиканского значения, столицы.
Cпортсмен 2 разряда:
1 место на городских и районных соревнованиях.
Cпортсмен 3 разряда:
2-3 место на городских и районных соревнованиях.
Возрастные категории:

балалар - 7-10 жас;
жасөспірімдер (кадеттер) - 11-13 жас;
юниорлар - 14-16 жас;
жастар - 17-20 жас;
ересектер -21 жас және одан жоғары.".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс–шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
міндетін атқарушы
Е. Кожагапанов

дети - 7-10 лет;
юноши (кадеты) - 11-13 лет;
юниоры - 14-16 лет;
молодежь - 17-20 лет;
взрослые - 21 лет и старше.".
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
Е. Кожагапанов