Тауарлардың кедендік құнын бақылау кезінде пайдаланылатын тәуекелдердің құндық индикаторларын қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 20 мамырдағы № 471 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 мамырда № 22785 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 452-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Тауарлардың кедендік құнын бақылау кезінде пайдаланылатын тәуекелдердің құндық индикаторларын қалыптастыру әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 20 мамырдағы
№ 471 Бұйрыққа
қосымша
Тауарлардың кедендік құнын бақылау кезінде пайдаланылатын тәуекелдердің құндық индикаторларын қалыптастыру әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауарлардың кедендік құнын бақылау кезінде пайдаланылатын тәуекелдердің құндық индикаторларын қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) тәуекелдің құндық индикаторларын қалыптастыру және тауарлардың кедендік құнын бақылауды жүзеге асыру кезінде оны аумақтық мемлекеттік кірістер органдарының қолдануы мақсатында әзірленді.
2. Тәуекелдің құндық индикаторларының мәнін бекіту үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемелекеттік кірістер комитетінде (бұдан әрі - Комитет) Жұмыс тобы құрылады, ол "Мемлекеттік кірістер органдарының тәуекелдерді басқару процесін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 13 ақпандағы № 170 ҚБПҮ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16449 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес тәуекел бейіндерінің жобасын қарастырады.
Бекітілген тәуекелдің құндық индикаторларының мәні құпия ақпарат болып табылады.

Об утверждении Методики формирования стоимостных индикаторов рисков, используемых при контроле таможенной стоимости товаров
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 мая 2021 года № 471. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2021 года № 22785.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 452 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Методику формирования стоимостных индикаторов рисков, используемых при контроле таможенной стоимости товаров, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 мая 2021 года № 471
Методика формирования стоимостных индикаторов рисков, используемых при контроле таможенной стоимости товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика формирования стоимостных индикаторов рисков, используемых при контроле таможенной стоимости товаров (далее – Методика), разработана в целях формирования стоимостных индикаторов риска и еҰ применения территориальными органами государственных доходов при осуществлении контроля таможенной стоимости товаров.
2. Для утверждения значений стоимостных индикаторов риска в Комитете государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) создается Рабочая группа, которая рассматривает проекты профилей рисков в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 13 февраля 2018 года № 170 ДСП "Об утверждении Правил реализации органами государственных доходов процесса управления рисками" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16449).
Утвержденные значения стоимостных индикаторов риска являются конфиденциальной информацией.

2-тарау. Тауарлардың кедендік құнын бақылау кезінде пайдаланылатын тәуекелдің құндық индикаторларын қалыптастырудың алгоритмі
3. Олардан ауытқу немесе оларға сәйкес келуі (бұдан әрі – тәуекелдің құндық индикаторы) бақылау объектісін таңдауды жүзеге асыру мүмкіндік беретін, алдын ала берілген параметрлерімен белгілі бір критерийлері бар тәуекелдің құндық индикаторлары осы Әдістеменің 4-тармағында көрсетілген, ақпарат көздерінің талдау нәтижелерін пайдалана отырып қалыптастырылады.
4. Ақпарат көздеріне:
1) Комитеттің тауарларға арналған декларациялардың (бұдан әрі – ТД) электронды көшірмелерінің деректер базасы;
2) Еауразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттер арасында ақпарат алмасу шеңберінде жолданатын, ТД электронды көшірмелерінің деректер базасы;
3) олармен кедендік ынтымақтастық саласында тиісті халықаралық келісімдер бар, ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын басқа мемлекеттердің кеден органдарымен ақпарат алмасудың деректер базасы;
4) Еуропалық одақтың сыртқы саудасының деректер базасы;
5) Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы елдердің сыртқы саудасының деректер базасы;
6) Біріккен Ұлттар Ұйымының сыртқы саудасының деректер базасы;
7) тауар өндірушілермен, сыртқы экономикалық қызмет субъектілерімен, тасымалдаушылармен және қызметі кәсіби бірлестіктермен (қауымдастықтармен) байланысты, өзге де ұйымдармен мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған бағалық ақпарат;
8) бағалық зерттеулер;
9) биржалық белгіленімдер деректері;
10) тауар өндірушілердің прайс-парағы;
11) тауар өндірушілердің ресми интернет-сайты;
12) бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараты, Интернет желісінің деректері жатады.
5. Тәуекелдің құндық индикаторы бойынша ұсыныстарды қалыптастыру кезінде ТД электрондық көшірмелерінің деректер базасынан мынадай мәліметтер пайдаланылады:
1) кедендік рәсім туралы деректер – оларға қатысты кедендік құнды кедендік бақылау аяқталған және тауарларды шығару туралы шешім қабылданған (ТД-ның 37-бағанынан мәліметтер) тауарларды алдындағы кедендік рәсімсіз (ИМ 4000) ішкі тұтыну үшін шығару;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауарлық номенклатурасына (бұдан әрі - ЕАЭО СЭҚ ТН) сәйкес тауардың он таңбалы коды (ТД-ның 33-бағанынан мәліметтер);
3) шығарылған елі (ТД-ның 34-бағанынан мәліметтер);
4) тауардың сипаттамасы (ТД-ның 31-бағанынан мәліметтер);
5) нетто салмағы (ТД-ның 38-бағанынан мәліметтер);
6) қосымша өлшем бірліктеріндегі саны (ТД-ның 41-бағанынан мәліметтер, оң кіші бөлік);
7) кедендік құнды айқындау әдісі туралы деректер – әкелінетін тауарлармен жасалған мәміле құны бойынша әдіс (ТД-ның 43-бағанынан мәліметтер, бірінші кіші бөлік).

Глава 2. Алгоритм формирования стоимостных индикаторов риска, используемых при контроле таможенной стоимости товаров
3. Стоимостные индикаторы риска содержащие определенные критерии с заранее заданными параметрами, отклонение от которых или соответствие которым позволяет осуществлять выбор объекта контроля (далее – стоимостные индикаторы риска) формируются с использованием результатов анализа источников информации, указанных в пункте 4 настоящей Методики.
4. К источникам информации относятся:
1) база данных электронных копий деклараций на товары (далее – ДТ) Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет);
2) база данных электронных копий ДТ, направляемых в рамках информационного обмена между государствами-членами Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС);
3) база данных информационного обмена с таможенными органами других государств, не являющихся членами ЕАЭС, с которыми имеются соответствующие международные соглашения в сфере таможенного сотрудничества;
4) база данных внешней торговли Европейского союза;
5) база данных внешней торговли стран-участниц Содружества Независимых Государств;
6) база данных внешней торговли Организации Объединенных Наций;
7) ценовая информация, представленная органам государственных доходов производителями товаров, субъектами внешнеэкономической деятельности, перевозчиками и иными организациями, деятельность которых связана с профессиональными объединениями (ассоциациями);
8) ценовые исследования;
9) данные биржевых котировок;
10) прайс-листы производителей товаров;
11) официальные интернет-сайты производителей товаров;
12) информация средств массовой информации, данные сети Интернет.
5. При формировании предложений по стоимостным индикаторам риска используются следующие сведения из базы данных электронных копий ДТ:
1) данные о таможенной процедуре – выпуск для внутреннего потребления без предшествующей таможенной процедуры (ИМ 4000) товаров, в отношении которых завершен таможенный контроль таможенной стоимости и принято решение о выпуске товаров (сведения из графы 37 ДТ);
2) десятизначный код товара в соответствии с товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) (сведения из графы 33 ДТ);
3) страна происхождения (сведения из графы 34 ДТ);
4) описание товара (сведения из графы 31 ДТ);
5) вес нетто (сведения из графы 38 ДТ);
6) количество в дополнительных единицах измерения (сведения из графы 41 ДТ, правый подраздел);
7) данные о методе определения таможенной стоимости – метод по стоимости сделки с ввозимыми товарами (сведения из графы 43 ДТ, первый подраздел).

6. Маусымдық тауарларға қатысты тәуекелдің құндық индикаторларын қалыптастыру кезінде өткен жылғы ұқсас кезеңдегі ТД-ның электрондық көшірмелерінің деректер базасынан алынған ақпарат пайдаланылады.
7. Кедендік бақылау объектісін дұрыс таңдау мақсатында тәуекелдің құндық индикаторларын қалыптастыру кезінде кедендік құнды бақылауды жүзеге асыру кезінде мыналар:
1) моделі, маркасы (бар болған жағдайда);
2) тауар белгісі (бар болған жағдайда);
3) шекарадағы көлік түрі ескеріледі.
8. Тәуекелдің құндық индикаторлары теңі жоқ жалғыз – бірегей, ерекше тауарларға қалыптастырылмайды.
9. Осы Әдістеменің 8-тармағына сәйкес оларға тәуекелдің құндық индикаторлары қалыптастырылмайтын ЕАЭО СЭҚ ТН кодтарының тізбесі Комитеттің тәуекелдер бейіндерінің жобасын қарау жөніндегі жұмыс тобымен айқындалады және Комитет Төрағасының бұйрығымен бекітіледі. Аталған тізбе құпия ақпарат болып табылады.
10. Тәуекелдің құндық индикаторын әзірлеу кезінде ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауардың он таңбалы коды, тауардың сипаттамасы, шығарылған елі/шығарылған елдер тобы, нетто салмағы, негізгі немесе қосымша өлшем бірлігіне тәуелді тәуекелдің құндық индикаторының мәні, ақпарат көзі көрсетіледі.
11. Бірнеше ақпарат көздері болған кезде бірінші кезекте ТД-ның электрондық көшірмелерінің деректер базасынан алынған ақпарат қаралады.
ЕАЭО СЭҚ ТН коды және шығарылған елі бойынша ТД-ның электрондық көшірмелерінің деректер базасы негізінде тәуекелдің құндық индикаторын қалыптастыру кезінде кедендік құн деректерінің жалпы массивінен 1 (бір) өлшем бірлігі үшін (нетто салмағы килограммен) немесе 1 (бір) қосымша өлшем бірлігі үшін АҚШ долларына аударылған кедендік құнның неғұрлым жиі қайталанатын мәні қабылданады.
Есептер алдындағы күнтізбелік 12 (он екі) айда шығарылған елдер тобы бөлігіндегі кодтардың әрқайсысы үшін жүргізіледі.
Бұл ретте, осы деректер массивінен минималды және максималды мәндер алдын-ала алынып тасталады.
3-тарау. Тауарлардың кедендік құнын бақылау кезінде пайдаланылатын тәуекелдің құндық индикаторларын өзектендіру
13. Бұрын бекітілген тәуекелдің құндық индикаторларын өзектендіруді Комитеттің тәуекелдер бейіндерінің жобаларын қарау жөніндегі жұмыс тобы айына бір рет мынадай жағдайларда:
1) белгіленген тәуекелдің құндық индикаторынан қосымша өндіріп алуға талдау жүргізу кезінде тәуекелдің құндық индикаторының төмен тиімділігі белгіленген кезде;
2) сыртқы экономикалық қызмет субъектілерінің бірлестіктерімен, қауымдастықтарымен, тасымалдаушылармен және өзге де кәсіптік бірлестіктермен (қауымдастықтармен) баға ақпараттың ұсынылуы кезінде;

6. При формировании стоимостных индикаторов риска в отношении сезонных товаров используется информация из базы данных электронных копий ДТ за аналогичный период прошлого года.
7. При формировании стоимостных индикаторов риска в целях правильного выбора объекта таможенного контроля при осуществлении контроля таможенной стоимости учитываются:
1) модель, марка (при наличии);
2) товарный знак (при наличии);
3) вид транспорта на границе.
8. Стоимостные индикаторы риска не формируются на уникальные – единственные в своем роде, исключительные товары.
9. Перечень кодов ТН ВЭД ЕАЭС, на которые не формируются стоимостные индикаторы риска, в соответствии с пунктом 8 настоящей Методики, определяются Рабочей группой Комитета по рассмотрению проектов профилей рисков и утверждаются приказом Председателя Комитета. Данный перечень является конфиденциальной информацией.
10. При разработке стоимостного индикатора риска указывается десятизначный код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, описание товара, страна происхождения/группа стран происхождения, вес нетто, значение стоимостного индикатора риска в зависимости от основной или дополнительной единицы измерения, источник информации.
11. При наличии нескольких источников информации в первую очередь рассматривается информация из базы данных электронных копий ДТ.
При формировании стоимостного индикатора риска на основе базы данных электронных копий ДТ по коду ТН ВЭД ЕАЭС и стране происхождения из общего массива данных таможенных стоимостей за 1 (одну) единицу измерения (килограмм веса нетто) или за 1 (одну) дополнительную единицу измерения, принимается наиболее часто повторяющее значение таможенной стоимости, переведенное в доллары США.
Расчеты проводятся для каждого из кодов в разрезе групп стран происхождения за предшествующие 12 (двенадцать) календарных месяцев.
При этом из этого массива данных предварительно исключаются минимальные и максимальные значения.
Глава 3. Актуализация стоимостных индикаторов риска, используемых при контроле таможенной стоимости товаров
13. Актуализация ранее утвержденных стоимостных индикаторов риска производится Рабочей группой Комитета по рассмотрению проектов профилей рисков один раз в месяц в следующих случаях:
1) при установлении низкой эффективности стоимостного индикатора риска при проведении анализа дополнительных взысканий от установленного стоимостного индикатора риска;
2) при представлении ценовой информации объединениями, ассоциациями субъектов внешнеэкономической деятельности, перевозчиками и иными профессиональными объединениями (ассоциациями);

3) бекітілген тәуекелдің құндық индикаторын, оның мәнін өзгерту жолымен халықаралық сауданың қазіргі заманауи шарттарына (халықаралық саудадағы тауар құнына әсер еткен өзгерістер) сәйкес келтіру;
4) тауар кодының өзгеруіне байланысты бекітілген тәуекелдің құндық индикаторын ЕАЭО СЭҚ ТН-ға сәйкес келтіру;
5) Комитеттің тәуекел бейіндерінің жобаларын қарау жөніндегі жұмыс тобы отырысының қорытындысы бойынша бұрын бекітілген тәуекелдің құндық индикаторы жойылған кезде жүргізеді.

3) приведения утвержденного стоимостного индикатора риска в соответствие с современными условиями международной торговли (изменения в международной торговле, повлиявшие на стоимость товара), путем изменения его значения;
4) приведения утвержденного стоимостного индикатора риска в соответствие с ТН ВЭД ЕАЭС ввиду изменения кода товара;
5) при отмене ранее утвержденного стоимостного индикатора риска по итогам заседания Рабочей группой Комитета по рассмотрению проектов профилей рисков.