"Теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 15 мамырдағы № 182, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 376 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 мамырдағы № 374 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 20 мамырдағы № 174, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 21 мамырдағы № 225 және Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 25 мамырдағы № 260 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылы 28 мамырда № 22842 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 15 мамырдағы № 182, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 376 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 мамырдағы № 374 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17128 болып тіркелген, 2018 жылғы 12 шілдеде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспарында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Ұлттық жоспардың талаптары мұнайдың төгілу тәуекелі бар объектілерінің меншік иелеріне, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарына және мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдарға, 1973 жылғы Кемелерден ластанудың алдын алу жөніндегі 1978 жылғы хаттамамен өзгертілген түзетулері бар халықаралық конвенцияның күші қолданылатын тұлғаларды қоспағанда, теңізге мұнайдың төгілу тәуекелімен байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға қатысты қолданылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Ұлттық жоспарда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:

О внесении изменений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 182, Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 376 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 мая 2018 года № 374 "Об утверждении Национального плана обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан"
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 мая 2021 года № 174, Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 мая 2021 года № 225 и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 25 мая 2021 года № 260. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2021 года № 22842
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 182, Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 376 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 мая 2018 года № 374 "Об утверждении Национального плана обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17128, опубликован 12 июля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Национальном плане обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденном указанным совместным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Требования настоящего Национального плана распространяются на собственников объектов, несущих риск разлива нефти, центральные государственные и местные исполнительные органы Республики Казахстан и специализированные организации по ликвидации разливов нефти, физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность, связанную с риском разлива нефти на море, за исключением лиц, на объекты которых распространяется действие Международной конвенции по предотвращению загрязнения с судов 1973 года, измененной протоколом 1978 года, с поправками.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В настоящем Национальном плане используются следующие термины и определения:

1) аумақтық жоспарлар – Ұлттық жоспар негізінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері әзірлейтін және тиісті облыстардың жергілікті атқарушы органдары бекітетін облыстардың теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою бойынша әзірлікті және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің аумақтық жоспарлары (бұдан әрі – аумақтық жоспарлар);
2) бірінші деңгей – мұнайдың төгілу қаупі бар объектідегі ресурстар арқылы жойылатын мұнайдың шамалы төгілуі (он тонна мұнайдан аспайтын);
3) екінші деңгей – мұнайдың төгілу қаупі бар объект ресурстарына қосымша жағалаудан ресурстар тартыла отырып жойылатын мұнайдың елеулі (орташа) төгілуі (он тоннадан екі жүз елу тоннаға дейін);
4) жеделдетілген тәртіп – неғұрлым қысқа мерзімде жүзеге асырылатын және рәсімдерді аз талап ететін ресімдеу, шешім қабылдау, мұнай төгілуін жою және ден қою үшін қажетті көрсетілетін қызметтерді, жұмыстарды, құжаттарды қарау, келісу тәртібі;
5) кеме жоспарлары – 1973 жылғы Кемелерден ластанудың алдын алу жөніндегі 1978 жылғы хаттамамен өзгертілген түзетулері бар халықаралық конвенцияға сәйкес әзірленетін мұнайдың ластануымен күресу жөніндегі төтенше шаралардың кеме жоспарлары;
6) мұнай төгілуі – мұнайдың тасталуына, төгілуіне әкелетін немесе әкелуі мүмкін, теңіз ортасына қауіп төндіретін немесе төндіруі мүмкін және жедел шараларды талап ететін мұнаймен және (немесе) мұнай өнімдерімен ластануды туғызатын оқыс оқиға немесе авария;
7) мұнайдың төгілуіне қарсы күрес бойынша кеме жиынтығы – суға құйылған мұнайды оқшалауға және жинауға арналған жабдық және материалдар жиынтығы;
8) объектілік жоспарлар – кемелердің меншік иелерін қоспағанда, мұнайдың төгілу тәуекелі бар объектілердің меншік иелері азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшесімен келісілетін, Ұлттық және тиісті облыстардың аумақтық жоспарлары негізінде, сондай-ақ мұнайдың төгілу тәуекелін бағалау және жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде әзірлейтін теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жою бойынша әзірлікті және іс-қимылдарды қамтамасыз ету жөніндегі жоспарлар;
9) сақтық аймағы – теңіздің жағалау сызығынан құрлыққа қарай бес километрге созылып жатқан, теңізге және ішкі су қоймалары мұнайдың төгілуі салдарынан ластануы немесе теңіздің ластану көзі болуы мүмкін құрлық аймағы;
10) теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуін жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жүйесі (бұдан әрі – ұлттық жүйе) – орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, авариялық-құтқару қызметтерінің, мұнайдың төгілу қаупі бар объектілері меншік иелерінің, теңізде мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандырылған ұйымдардың және теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағындағы мұнайдың төгілуі кезіндегі басқа да мүдделі тараптардың өзара іс-қимыл жүйесі;

1) территориальные планы – территориальные планы обеспечения готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне областей, разрабатываемые на основании Национального плана территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и утверждаемые местными исполнительными органами соответствующих областей (далее – территориальные планы);
2) первый уровень – незначительные разливы нефти (не превышающие десяти тонн нефти), ликвидируемые ресурсами, имеющимися на объекте, несущем риски разлива нефти;
3) второй уровень – умеренные (средние) разливы нефти (от десяти тонн до двухсот пятидесяти тонн нефти), для ликвидации которых дополнительно к ресурсам объекта, несущим риски разлива нефти привлекаются ресурсы с берега;
4) ускоренный порядок – осуществляемый в более короткие сроки и с меньшим количеством требуемых процедур порядок оформления, принятия решения, рассмотрения, согласования услуг, работ, документов, необходимых для реагирования и ликвидации разливов нефти;
5) судовые планы – судовые планы чрезвычайных мер по борьбе с загрязнением нефтью, разрабатываемые в соответствии с Международной конвенцией по предотвращению загрязнения с судов 1973 года, измененной протоколом 1978 года, с поправками;
6) разлив нефти – инцидент или авария, вызывающие загрязнение нефтью и (или) нефтепродуктами, которые приводят или могут привести к сбросу, разливу нефти, несут или могут нести угрозу морской среде либо предохранительной зоне и требуют оперативных мер;
7) судовой комплект по борьбе с разливами нефти – набор оборудования и материалов для локализации и сбора пролитой в воду нефти;
8) объектовые планы – планы по обеспечению готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне, разрабатываемые собственниками объектов, несущих риск разлива нефти, за исключением собственников судов, на основании Национального и территориальных планов соответствующих областей, а также на основе оценки риска разливов нефти и анализа суммарной экологической пользы, которые согласовываются с соответствующим территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
9) предохранительная зона – зона суши, простирающаяся от береговой линии моря на пять километров в сторону суши, которая может быть загрязнена вследствие разлива нефти в море и внутренних водоемах или быть источником загрязнения моря;
10) национальная система обеспечения готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне (далее – национальная система) – система взаимодействия центральных и местных государственных органов, аварийно-спасательных служб, собственников объектов, несущих риск разлива нефти, специализированных организаций по ликвидации разливов нефти и других заинтересованных сторон при ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне;

11) төтенше жағдай – адам шығынына, адамдардың денсаулығына немесе қоршаған ортаға зиян келтіруге, елеулі материалдық нұқсанға және адамдардың тыныс-тіршілігі жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы мүмкін немесе әкеп соққан аварияның, өрттің, қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінің, қауіпті табиғи құбылыстың, апаттың, дүлей немесе өзге де зілзаланың салдарынан қалыптасқан белгілі бір аумақтағы жағдай;
12) үшінші деңгей – мұнайдың төгілу қаупі бар объект ресурстарына және жағалау ресурстарына қосымша елдегі ресурстар мен халықаралық ресурстар тартыла отырып жойылатын мұнайдың көп көлемде төгілуі (екі жүз елу және одан да көп тонна);
13) шығарылған жері белгісіз мұнайдың төгілуі – белгісіз кемеден немесе қандай да бір келісімшарттық аумақтан тыс мұнай дағы болған жағдайда мұнайдың төгілуі.
Осы Ұлттық жоспарда қолданылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Аумақтық жоспарлар жергілікті атқарушы органның, орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің, мұнайдың төгілу тәуекеліне әкелетін объектілердің меншік иелерінің, сондай-ақ мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың, 1973 жылғы Кемелерден ластанудың алдын алу жөніндегі 1978 жылғы хаттамамен өзгертілген түзетулері бар халықаралық конвенцияның күші қолданылатын тұлғаларды қоспағанда, теңізде мұнайдың төгілу тәуекелімен байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың тиісті облыс аумағында авария нәтижесінде туындаған мұнайдың төгілуіне уақтылы ден қою және оның зардаптарын жою саласында басқа да ұйымдардың өзара іс-қимылы мен ресурстары интеграциясының тәртібін айқындайды.
13. Аумақтық жоспарларды осы Ұлттық жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Атырау, Маңғыстау, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Шығыс Қазақстан, Павлодар, Алматы, Жамбыл және Қарағанды облыстарының азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органының аумақтық бөлімшелері әзірлейді және жергілікті атқарушы органдары бекітеді.
2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 16-4) тармақшасына сәйкес жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын Аумақтық сулар алып жатқан жер учаскелерін жасанды ғимараттар салу үшін беру қағидаларына сәйкес Каспий теңізіндегі Қазақстан Республикасының аумақтық сулар шегіндегі облыстардың шекаралары Атырау және Маңғыстау облыстарының Каспий теңізі жағалауы құрлығындағы әкімшілік шекараларының түйіскен нүктесін ескере отырып, солтүстік ендіктің 46 градус сызығына параллель сызық ретінде анықталады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

11) чрезвычайная ситуация – обстановка на определенной территории, сложившаяся в результате аварии, пожара, вредного воздействия опасных производственных факторов, опасного природного явления, катастрофы, стихийного или иного бедствия, которые могут повлечь или повлекли за собой человеческие жертвы, вред здоровью людей или окружающей среде, значительный материальный ущерб и нарушение условий жизнедеятельности людей;
12) третий уровень – крупные разливы нефти (от двухсот пятидесяти и более тонн нефти), для ликвидации которых дополнительно к ресурсам объекта, несущим риски разлива нефти, и ресурсам с берега привлекаются имеющиеся ресурсы в стране и международные ресурсы;
13) разлив нефти неизвестного происхождения – разлив нефти из неизвестного судна или при наличии пятна нефти, не находящегося на какой-либо контрактной территории.
Иные понятия и термины, используемые в настоящем Национальном плане, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Территориальные планы определяют порядок взаимодействия и интеграции ресурсов местного исполнительного органа, территориальных подразделений центральных государственных органов, аварийно-спасательных служб, собственников объектов, несущих риск разлива нефти, а также специализированных организаций по ликвидации разливов нефти, физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность, связанную с риском разлива нефти на море, за исключением лиц, на объекты которых распространяется действие Международной конвенции по предотвращению загрязнения с судов 1973 года, измененной протоколом 1978 года, с поправками и других организаций области для обеспечения готовности, своевременного реагирования и эффективной ликвидации разлива нефти, возникших в результате аварии на территории соответствующей области.
13. Территориальные планы разрабатываются территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере гражданской защиты Атырауской, Мангистауской, Западно-Казахстанской, Кызылординской, Восточно-Казахстанской, Павлодарской, Алматинской, Жамбылской и Карагандинской областей и утверждаются местными исполнительными органами по форме, согласно приложению 2 к настоящему Национальному плану.
Граница Атырауской и Мангистауской областей в пределах территориальных и внутренних вод Республики Казахстан на Каспийском море определяется как параллельная линия, исходящая от точки стыка административной границы областей на суше, на побережье Каспийского моря к линии 46 градусов северной широты согласно Правил предоставления земельных участков, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений, определяемых центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами в соответствии с подпунктом 16-4) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

"18. Объектілік жоспарларды азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісілгеннен кейін теңіз объектілері мен теңіз порттарының меншік иелері бекітеді және бекітілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде хабарлама тәртібімен көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға жібереді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Теңіз объектілері мен теңіз порттарының меншік иелері объектілік жоспарларды әзірлеу мақсатында мұнай төгілу қаупін бағалау мен экологиялық жиынтық пайданы талдау өткізеді.
Мұнай төгілуі қаупін бағалау өткізу кезінде Халықаралық теңіз ұйымы (IMO), Мұнай-газ өнеркәсібі өкілдерінің экология және әлеуметтік мәселелер жөніндегі халықаралық қауымдастығы (IPIECA), Теңізде мұнайдың, химиялық өнімдердің және өзге де зиян заттардың төгілуін жою жөніндегі танкерлік флот иелерінің федерациясы (ITOPF), Материалдар және оларды сынау бойынша америкалық қоғамдастық (ASTM), Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйым (ISO) әзірлеген халықаралық тәжірибелер мен стандарттарды пайдаланылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Кемелерге қатысты кеме иесі жалпы сыйымдылығы 150 регистрлік тонна және одан да көп әр мұнай танкерінің бортында және жалпы сыйымдылығы 400 регистрлік тонна және одан да көп мұнай танкері болып табылмайтын әр кеменің 1973 жылғы Кемелерден ластанудың алдын алу жөніндегі 1978 жылғы хаттамамен өзгертілген түзетулері бар халықаралық конвенцияның 1-қосымшасының 5-тарауы 37-ережесінің 1-тармағына сәйкес мұнаймен ластануға қарсы күрес бойынша төтенше шаралардың кеме жоспарының болуын қамтамасыз етеді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Жүккөтерімділігі 2000 тоннадан жоғары өздігінен жүретін мұнай құюға арналған кемелерде мұнайдың төгілуіне қарсы күрес бойынша кеме жиынтығы – мұнай төгілуін оқшаулауға арналған құрал көзделеді. Мұнайдың төгілуіне қарсы күрес бойынша кеме жиынтығына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 216 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6991 болып тіркелген) Пайдаланылатын кемелерді куәландыру қағидаларының 556-577 тармақтарында белгіленеді.";
32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Консультациялық-кеңесші органның функциялары мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуін жою кезінде Ұлттық жоспар шеңберінде Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі ведомствоаралық мемлекеттік комиссияға жүктеледі.
33. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі ведомствоаралық мемлекеттік комиссия өкілеттігін "Азаматтық қорғау туралы" 201 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабына сәйкес жүзеге асырады.";
35-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"18. Объектовые планы утверждаются собственниками морских объектов и морских портов после согласования с территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и в течение десяти рабочих дней со дня утверждения направляются в уведомительном порядке в уполномоченный орган в области углеводородов.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В целях разработки объектовых планов собственниками морских объектов и морских портов проводятся оценка рисков разливов нефти и анализа суммарной экологической пользы.
При проведении оценки рисков разливов нефти применяются международная практика и стандарты, разработанные Международной морской организацией (IMO), Международной ассоциацией представителей нефтегазовой промышленности по охране окружающей среды и социальным вопросам (IPIECA), Федерацией владельцев танкерного флота по ликвидации морских разливов нефти, химических продуктов и иных вредных веществ (ITOPF), Американским обществом по материалам и их испытаниям (ASTM), Международной организацией по стандартизации (ISO).";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. В отношении судов судовладелец обеспечивает наличие на борту каждого нефтяного танкера валовой вместимостью 150 регистровых тонн и более, и каждого судна, не являющегося нефтяным танкером, валовой вместимостью 400 регистровых тонн и более судовой план чрезвычайных мер по борьбе с загрязнением нефтью в соответствии с пунктом 1 правил 37 главы 5 приложения 1 Международной конвенции по предотвращению загрязнения с судов 1973 года, измененной протоколом 1978 года, с поправками.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. На самоходных нефтеналивных судах, грузоподъемностью более 2000 тонн, предусматриваются средства по локализации разливов нефти - судовой комплект по борьбе с разливами нефти. Требования к судовому комплекту по борьбе с разливами нефти устанавливаются пунктами 556-577 Правил освидетельствования судов в эксплуатации, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 216 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6991).";
пункты 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"32. Функции консультативно-совещательного органа при ликвидации разливов нефти третьего уровня в рамках национального плана возлагаются на межведомственную государственную комиссию по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
33. Межведомственная государственная комиссия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций осуществляет полномочия в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (далее – Закон).";
в пункте 35:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:

"4) мұнай төгілуін жою жөніндегі жедел штабты (бұдан әрі – Жедел штаб) құру туралы шешім қабылдайды және жедел топтарының қажетті санын құруды келіседі және олардың төтенше жағдай аймағындағы жұмысын үлестіреді;
5) Заңның 50-бабының 9 және 10-тармақтарында көзделген тәртіппен өкілеттікті жүзеге асырады.";
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Жедел штаб:
1) мұнайдың төгілу сипатын бағалауды, мұнайдың төгілуін жою жөніндегі іс-қимылдардың басшысына мұнайды оқшаулау және жою бойынша ұсыныстарды әзірлеуді жүзеге асырады;
2) орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың және басқа да мүдделi ұйымдар мен мекемелердiң, сондай-ақ мұнайдың төгілу тәуекелі бар объектінің меншік иелерінің, теңізде мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың iс-әрекеттерiн үйлестiредi.
37. Жедел штабтың бастығы мұнайдың төгілуін жою жөніндегі іс-қимылдар басшысының орынбасары болып табылады.
Жедел штабтың бастығы мынадай функциялар және міндеттерді жүзеге асырады:
1) Жедел штаб мүшелерінің жұмысын ұйымдастырады және үйлестіреді;
2) топтарды ұйымдастырады;
3) жедел топтардың қажетті санын құрайды және олардың мұнай төгілуінің төтенше жағдай аймағындағы жұмысын бөледі;
4) мұнайдың төгілуін жою жөніндегі іс-қимылдар басшысын жедел жағдай және мұнай төгілу салдарын жою бойынша атқарылып жатқан авариялық-құтқару жұмыстарының барысы туралы хабардар етеді;
5) орталық және жергілікті атқарушы органдарының және басқа да мүдделі ұйымдар мен мекемелердің, сондай-ақ мұнайдың төгілу тәуекелі бар объектілердің меншік иелерінің, теңізде мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдарының өзара іс-қимылын ұйымдастырады және қызметін үйлестіреді.
Жедел штаб мынадай топтардан тұрады:
1) ақпаратты өңдеу;
2) шешімдерді дайындау және күштер мен құралдарды есептеу;
3) өзара іс-қимыл;
4) ақпараттандыру және байланыс;
5) мониторинг және болжау;
6) баспасөз қызметі.
Жедел штабтың құрамы осы Ұлттық жоспарға 5-қосымшада берілген.
Мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуі кезіндегі Жедел штабтың бастығы болып азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамы тағайындалады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Ақпараттандыру және байланыс тобы Жедел штабтың байланысын, ақпараттық-техникалық қолдауын қамтамасыз етеді, байланыс ұйымдастыру туралы өкімдер мен хабарламалар әзірлейді.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Баспасөз қызметі бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасайды, баспасөз хабарламаларын, мақалалар мен басқа материалдарды дайындайды, веб-сайттарда және бұқаралық ақпарат құралдарында ақпарат орналастырады, Жедел штабқа ақпараттық қолдауды қамтамасыз етеді.";
48-тармақта:
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"4) принимает решение о создании оперативного штаба по ликвидации разливов нефти (далее – Оперативный штаб) и согласовывает создание необходимого количества оперативных групп и распределение их работы в зоне чрезвычайной ситуации;
5) осуществляет полномочия, предусмотренные пунктами 9 и 10 статьи 50 Закона.";
пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. Оперативный штаб:
1) осуществляет оценку характера разлива нефти, выработку предложений руководителю действий по ликвидации разливов нефти по ее локализации и ликвидации;
2) координирует действия центральных и местных исполнительных органов, иных заинтересованных организаций и учреждений, а также собственников объектов, несущих риск разлива нефти, специализированных организаций по ликвидации разливов нефти на море.
37. Начальник Оперативного штаба является заместителем руководителя действий по ликвидации разливов нефти.
Начальник Оперативного штаба осуществляет следующие функции и обязанности:
1) организует и координирует работу членов Оперативного штаба;
2) организует группы;
3) создает необходимое количество оперативных групп и распределяет их работу в зоне разлива нефти;
4) докладывает руководителю действий по ликвидации разливов нефти об оперативной обстановке и о ходе проводимых аварийно-спасательных работах по ликвидации последствий разлива нефти;
5) организует взаимодействие и координацию деятельности центральных и местных исполнительных органов, иных заинтересованных организаций и учреждений, а также собственников объектов, несущих риск разлива нефти, специализированных организаций по ликвидации разливов нефти на море.
Оперативный штаб состоит из групп:
1) обработки информации;
2) подготовки решений, расчета сил и средств;
3) взаимодействия;
4) информатизации и связи;
5) мониторинга и прогноза;
6) пресс-службы.
Состав Оперативного штаба представлен в приложении 5 к настоящему Национальному плану.
Начальником Оперативного штаба при разливах нефти третьего уровня назначается должностное лицо уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Группа информатизации и связи обеспечивает связь, информационно - техническую поддержку Оперативного штаба, разрабатывает распоряжения и донесения по организации связи.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Пресс-служба осуществляет взаимодействие со средствами массовой информации, готовит пресс-релизы, статьи и другие материалы, размещает информацию на веб-сайтах и в средствах массовой информации, обеспечивает информационную поддержку Оперативного штаба.";
в пункте 48:
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:

"5) экологиялық жиынтық пайданы талдау өткізілуін және оның негізінде мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуін жою кезеңінде мұнай төгілуін жоюдың оңтайлы әдiстерiн айқындауды ұйымдастыруды үйлестіреді;
6) мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуін жою кезеңінде экологиялық жиынтық пайданы талдау негiзiнде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдiстерiн келіседі.";
52-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен бірлесіп мұнайдың төгілуін жою кезінде экологиялық жиынтық пайданы талдау негiзiнде мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуін жоюдың оңтайлы әдiстерiн келіседі;";
53-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Каспий теңізінің теңіз ортасын қорғау жөніндегі негіздемелік конвенцияға Мұнаймен ластануға әкелетін тосын оқиғалар жағдайындағы өңірлік әзірлік, ден қою және ынтымақтастық туралы хаттамасының шеңберінде күнделікті қызмет түрінде ақпаратты табыстау және алмасу бойынша жұмыстарды жүзеге асырады;";
56-тармақта:
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) облыстың төтенше жағдайлар жөніндегі комиссияның, Жедел штабтың жұмысына қатысады, сондай-ақ сараптамалық қолдау көрсетеді;
6) экологиялық жиынтық пайданы талдау жасайды.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдар:
1) мұнай төгілуін жою жөніндегі қызметтердің уақтылы көрсетілуін қамтамасыз етеді;
2) төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі комиссияның, Жедел штабтың жұмысына қатысады, сондай-ақ сараптамалық қолдау көрсетеді;
3) кемелерден және шығарылған жері белгісіз мұнай төгілуін жою кезінде экологиялық жиынтық пайданы талдау жасайды.";
58-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік органдардың, жергiлiктi атқарушы органдар мен мұнай төгілу тәуекеліне әкелетін объектілердің меншік иелерінің және мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың, объектілеріне 1973 жылғы Кемелерден ластанудың алдын алу жөніндегі 1978 жылғы хаттамамен өзгертілген түзетулері бар халықаралық конвенцияның күші қолданылатын тұлғаларды қоспағанда, теңіздегі мұнайдың төгілу қаупіне байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың өзара іс-қимылы;";
6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) экологиялық жиынтық пайданы талдау жасау.";
59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Шет мемлекеттердің жалауы астында жүзетін кемелерді қоспағанда, мұнайдың төгілу тәуекеліне әкелетін объектілердің меншік иелері, мұнай төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдар уәкілетті органдармен, жергiлiктi атқарушы органдар мен басқа мұнай төгілу тәуекеліне әкелетін объектілердің меншік иелерімен, сондай-ақ мұнайдың төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдармен, объектілеріне 1973 жылғы Кемелерден ластанудың алдын алу жөніндегі 1978 жылғы хаттамамен өзгертілген түзетулері бар халықаралық конвенцияның күші қолданылатын тұлғаларды қоспағанда, теңіздегі мұнайдың төгілу қаупіне байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалармен бірлескен оқу мен жаттығуларды қоса алғанда, жыл сайынғы оқу мен жаттығулар графигін әзірлейді.

"5) координирует организацию проведения анализа суммарной экологической пользы и определения на его основе оптимальных методов ликвидации аварийных разливов нефти в период ликвидации разливов нефти третьего уровня;
6) согласовывает оптимальные методы ликвидации разливов нефти на основе анализа суммарной экологической пользы в период ликвидации разливов нефти третьего уровня.";
подпункт 1) пункта 52 изложить в следующей редакции:
"1) согласовывает совместно с территориальными подразделениями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды оптимальные методы ликвидации аварийных разливов нефти третьего уровня на основе анализа суммарной экологической пользы в период ликвидации разливов нефти;";
подпункт 3) пункта 53 изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет работу по передаче и обмену информацией в рамках Протокола о региональной готовности, реагировании и сотрудничестве в случае инцидентов, вызывающих загрязнение нефтью, к Рамочной конвенции по защите морской среды Каспийского моря в режиме повседневной деятельности;";
в пункте 56:
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) принимают участие в работе комиссии по чрезвычайным ситуациям области, Оперативного штаба, а также оказывают экспертную поддержку;
6) проводят анализ суммарной экологической пользы.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Специализированные организации по ликвидации разливов нефти:
1) обеспечивают своевременное оказание услуг по ликвидации разливов нефти;
2) принимают участие в работе комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, Оперативного штаба, а также оказывают экспертную поддержку;
3) проводят анализ суммарной экологической пользы, при ликвидации разливов нефти с судов и неизвестного происхождения.";
в пункте 58:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) взаимодействия между государственными органами, местными исполнительными органами и собственниками объектов, несущих риск разлива нефти, а также специализированными организациями по ликвидации разливов нефти, физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность, связанную с риском разлива нефти на море за исключением лиц, на объекты которых распространяется действие Международной конвенции по предотвращению загрязнения с судов 1973 года, измененной протоколом 1978 года, с поправками;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) проведения анализа суммарной экологической пользы.";
пункты 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"59. Собственники объектов, несущих риск разлива нефти, за исключением судов, плавающих под флагом иностранного государства, специализированные организации по ликвидации разливов нефти разрабатывают график ежегодных учений и тренировок, включая совместные с государственными органами, местными исполнительными органами и другими собственниками объектов, несущих риск разлива нефти, а также специализированными организациями по ликвидации разливов нефти, физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность, связанную с риском разлива нефти на море за исключением лиц, на объекты которых распространяется действие Международной конвенции по предотвращению загрязнения с судов 1973 года, измененной протоколом 1978 года, с поправками.

60. Қазақстан Республикасының теңізінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында жиынтық экологиялық пайданы талдау негізінде мұнайдың төгілуін жоюдың оңтайлы әдістерін айқындау, келісу және оларды таңдау туралы шешім қабылдау 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексi 398-бабының 7-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бекітетін тәртiппен жүзеге асырылады.";
61 және 62-тармақтар алып тасталсын;
63-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мұнайдың төгілуі және оның зардаптарын жою бойынша барлық шаралар экологиялық жиынтық пайданы талдау негізінде жүзеге асырылады.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Мұнай төгілуі кезінде немесе төгілу қаупі болғанда өзара іс-қимыл және коммуникациялар үшін радиожиіліктердің мынадай номиналдары пайдаланылады:
Жиілік (Мегагерц)
156.500
156.375
156.675

60. Определение, согласование и принятие решения о выборе оптимальных методов ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан на основе анализа суммарной экологической пользы осуществляются в порядке, утверждаемом уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с пунктом 7 статьи 398 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года.";
пункты 61 и 62 исключить;
подпункт 7) пункта 63 изложить в следующей редакции:
"7) все меры по ликвидации разливов нефти и их последствий осуществляются на основе анализа суммарной экологической пользы.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Используются следующие номиналы радиочастот для взаимодействия и коммуникации при ликвидации разливов нефти или риска разлива:
Частоты
(Мегагерц)
156.500
156.375
156.675

156.800
156.300
156.400
Қолдану
Мұнай төгілуін жою
Апат/
Қауіпсіздік
Іздеу және құтқару
Кемелер арасында
";
68-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сауда мақсатында теңізде жүзу, көмірсутектер, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органдардың, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің интернет-ресурстары;";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Ұлттық жоспардың 11-тармағына сәйкес мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуі жағдайында теңіз объектісінің және теңіз портының меншік иелері мынадай әрекеттерді жүзеге асырады:
объектілік жоспарға сәйкес мұнай төгілуін жою жөніндегі халықаралық ұйымнан үшінші деңгейдегі ден қою ресурстарын жұмылдыруды сұрайды;
бұл туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.";
76, 77 және 78-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Жиналған мұнайды және басқа да улы заттарды, сондай-ақ ластанған материалдарды түпкілікті орналастыру Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес орындалады.
77. Мұнаймен қаныққан құмды және басқа да қалдықтарды, сондай-ақ жиналған мұнайды кәдеге жарату қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерін хабардар ете отырып құрлықта жүзеге асырылады.
78. Мұнайдың төгілуін жою жөніндегі операция басталған сәттен бастап ол аяқталғанға дейін Жедел штаб барлық жедел іс-қимылдарға және қадағалауларға құжаттама жүргізеді.";
81-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Жергілікті атқарушы органның Жедел штабы мұнайдың төгілуін жою бойынша операция аяқталғаннан кейін мұнайдың төгілуін жою жөніндегі іс-қимыл басшысының келісімі бойынша есеп дайындайды.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Жергілікті атқарушы органның Жедел штабының бастығы мұнайдың төгілуін жою жұмысы аяқталғаннан кейін барлық жедел іс-қимылдар мен қадағалау құжаттамасын қоршаған ортаны қорғау саласындағы, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органдарға тапсырады.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Теңіз объектілері мен теңіз порттарының меншік иелері экологиялық залалдың салдарын жояды және үшінші тұлғаларға келтірілген зиянды, сондай-ақ мемлекеттің мұнайдың төгілуін жою жөніндегі шығыстарын өтейді.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Каспий теңізі мұнаймен ластанған жағдайда және Каспий теңізіне мұнайдың төгілуін жоюға дайындық пен іс-қимылды қамтамасыз етуде тараптар арасындағы ынтымақтастық пен өзара көмекті талап ететін табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде Каспий теңізінің теңіз ортасын қорғау жөніндегі негіздемелік конвенцияға Мұнаймен ластануға әкелетін тосын оқиғалар жағдайындағы өңірлік әзірлік, ден қою және ынтымақтастық туралы хаттамасын және Каспий теңізінде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы ынтымақтастық туралы келісімін басшылыққа алу қажет.";

156.800
156.300
156.400
Использование
Ликвидация
разлива нефти
Бедствие/ Безопасность
Поиск и спасение
Между судами
";
подпункт 2) пункта 68 изложить в следующей редакции:
"2) интернет-ресурсы уполномоченных органов торгового мореплавания, в области углеводородов, охраны окружающей среды, территориальных подразделений уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. В случае возникновения разлива нефти третьего уровня согласно пункту 11 Национального плана, собственники морского объекта и морского порта осуществляют следующие действия:
запрашивают мобилизацию ресурсов третьего уровня реагирования у международной организации по ликвидации разливов нефти согласно объектовому плану;
информируют об этом территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.";
пункты 76, 77 и 78 изложить в следующей редакции:
"76. Окончательное размещение собранной нефти и других токсичных веществ, а также загрязненных материалов выполняется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и здравоохранения.
77. Утилизация пропитанного нефтью песка и прочего мусора, а также собранной нефти осуществляется на суше с уведомлением территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
78. С момента начала операции по ликвидации разлива нефти Оперативный штаб местного исполнительного органа до ее завершения ведет документацию всех оперативных действий и наблюдений.";
часть первую пункта 81 изложить в следующей редакции:
"81. После завершения операции по ликвидации разлива нефти Оперативный штаб местного исполнительного органа готовит отчет по согласованию с руководителем действий по ликвидации разлива нефти.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Начальник Оперативного штаба местного исполнительного органа передает документацию всех оперативных действий и наблюдений после завершения работ по ликвидации разлива нефти уполномоченным органам в области охраны окружающей среды, в сфере гражданской защиты.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Собственники морских объектов и морских портов устраняют экологический ущерб и возмещают вред, причиненный третьим лицам в результате разлива нефти, а также расходы государства по ликвидации разлива нефти.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. В случае загрязнения Каспийского моря нефтью и возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в Каспийском море, требующих сотрудничества и взаимной помощи между сторонами в обеспечении готовности и действий к ликвидации разливов нефти в Каспийском море, следует руководствоваться Протоколом о региональной готовности, реагировании и сотрудничестве в случае инцидентов, вызывающих загрязнение нефтью, к Рамочной конвенции по защите морской среды Каспийского моря и Соглашением о сотрудничестве в сфере предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций в Каспийском море.";

1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының он төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, сексен жетінші, сексен тоғызыншы, тоқсаныншы, жүз оныншы, жүз он бірінші абзацтарын қоспағанда, осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі ____________Б. Атамқұлов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
____________ Ю. Ильин
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі ____________Н. Ноғаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 21 мамырдағы
№ 225,
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министірінің
2021 жылғы 25 мамырдағы
№ 260 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 20 мамырдағы
№ 174 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Теңізде,
Қазақстан Республикасының
ішкі су айдындарында және
сақтық аймағында мұнай төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және
іс-қимылдарды қамтамасыз
етудің ұлттық жоспарына
1-қосымша
Теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгілуі салдарын жою бойынша дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз ету
Мұнай төгілуінің деңгейі
Жоспар
Мұнай төгілуі салдарын жою бойынша іс-қимылдар басшысы
1
2
3
1
Объектілік жоспарлар
Мұнай төгілу қаупі бар объектінің меншік иесі тағайындаған адам немесе ол тартып отырған мұнай төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйым
Кеме жоспарлары
Кеме капитаны
2
Аумақтық жоспарлар
Аумақтық жоспар қолданысқа енгізілгенге дейін
Кемелерді қоспағанда, мұнай төгілу қаупі бар объектінің меншік иесі тағайындаған адам
Кемеден шыққан және шығарылған жері белгісіз мұнай төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымның басшысы тағайындаған адам
Аумақтық жоспар қолданысқа енгізілгеннен кейін
Облыс әкімі тағайындаған лауазымды адам
3
Ұлттық жоспар
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындаған азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамы
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 21 мамырдағы
№ 225,
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министірінің
2021 жылғы 25 мамырдағы
№ 260 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 20 мамырдағы
№ 174 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Теңізде,
Қазақстан Республикасының
ішкі су айдындарында және
сақтық аймағында мұнай төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және
іс-қимылдарды қамтамасыз
етудің ұлттық жоспарына
2-қосымша
Нысан
Теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің аумақтық жоспарлары

приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев четырнадцатого, двадцать пятого, двадцать шестого, восемьдесят седьмого, восемьдесят девятого, девяностого, сто десятого, сто одиннадцатого пункта 1 настоящего совместного приказа, которые вводятся в действие с 1 июля 2021 года.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
____________
Б. Атамкулов
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
___________
Ю. Ильин
Министр энергетики
Республики Казахстан
____________
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 мая 2021 года № 225,
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 25 мая 2021 года № 260 и
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 мая 2021 года № 174
Приложение 1
к Национальному плану
обеспечения готовности и
действий к ликвидации разливов
нефти на море, внутренних
водоемах и в предохранительной
зоне Республики Казахстан
Обеспечение готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан
Уровень разлива нефти
План
Руководитель действий по ликвидации разливов нефти
1
2
3
1
Объектовые планы
Лицо, назначаемое собственником объекта, несущего риск разлива нефти, или привлекаемая им специализированная организация по ликвидации разливов нефти
Судовые планы
Капитан судна
2
Территориальные планы
До введения в действие территориального плана
Лицо, назначаемое собственником объекта, несущего риск разлива нефти, за исключением судов
Лицо, назначаемое руководителем специализированной организации по ликвидации разливов нефти с судов и неизвестного происхождения
После введения в действие территориального плана
Должностное лицо, назначенное акимом области
3
Национальный план
Должностное лицо уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, назначенное Премьер-Министром Республики Казахстан
Приложение 2
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 мая 2021 года № 225,
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 25 мая 2021 года № 260 и
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 мая 2021 года № 174
Приложение 2
к Национальному плану
обеспечения готовности и
действий к ликвидации разливов
нефти на море, внутренних
водоемах и в предохранительной
зоне Республики Казахстан
Форма
Территориальные планы обеспечения готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне

1. Кіріспе
1. Жалпы ережелер
2. Географиялық қолдану шекаралары
3. Авариялық мұнай төгілуі туындаған кезде ықтимал ортаны бағалау
2. Мұнайдың төгілуін жою бойынша дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз ету бойынша аумақтық (облыстық) басқару деңгейі
4. Мұнай төгілуін жою жөніндегі іс-шараларға басшылық
5. Мұнайдың төгілуін жою бойынша дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз ету бойынша аумақтық (облыстық) басқару деңгейінде функциялар мен міндеттерді бөлу
6. Мұнайдың төгілуі туралы ақпаратты беру тәртібі
3. Жедел басқару
7. Мұнайдың төгілуі туындаған кезде жүргізілетін іс-шаралар
8. Авариялық-құтқару және жедел жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру
9. Жедел штаб жұмыстарын ұйымдастыру
10. Мұнай төгілуін жою кезіндегі негізгі іс-шаралардың күнтізбелік жоспары
11. Мұнайдың төгілуін жою жөніндегі іс-шараларды тоқтату және есептілік
12. Мұнайдың төгілуін тергеп-тексеру
4. Дайындықты қамтамасыз ету
13. Мұнай төгілуіне дайындықты, уақтылы ден коюды және тиімді жоюды қамтамасыз ету үшін тартылатын ұйымдармен (меншік нысанына қарамастан) өзара іс-қимыл тәртібі.
14. Мұнай төгілуін жою үшін тартылатын күштер мен құралдардың есебі.
15. Жаттығулар мен оқулар
16. Ақпараттық деректер
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 21 мамырдағы
№ 225,
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2021 жылғы 25 мамырдағы
№ 260 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 20 мамырдағы
№ 174 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Теңізде,
Қазақстан Республикасының
ішкі су айдындарында және
сақтық аймағында мұнай төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және
іс-қимылдарды қамтамасыз
етудің ұлттық жоспарына
3-қосымша
Нысан
Теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгiлуi салдарын жою бойынша дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің объектілік жоспары
1. Кіріспе
1. Жоюдың жалпы басымдықтары мен міндеттері;
2. Жоспардың қолданылу саласы (операциялар мен тәуекелдердің қысқаша сипаттамасын қоса алғанда);
3. Жоспардың географиялық қолдану шекаралары;
4. Басқа жоспарлармен өзара іс-қимыл;
5. Құжаттаманы басқару (жоспарды сақтауға жауапты адамды анықтау, таралуы, қаралуы және жаңартылуы туралы жазба жүргізу).
2. Алдын алу мен жоспарлаудың бастапқы шаралары
6. Бастапқы кезеңдегі стратегиялық шешімдерді қабылдау жөніндегі бастапқы іс-қимылдар басшылық;
7. Объектідегі бастапқы қауіпсіздік талаптары және мұнайдың төгілу оқиғасы болған жерді бағалау;
8. Ден қоюдың бастапқы басымдықтары мен мақсаттары;
9. Негізгі қызметкерлерге арналған бастапқы кезеңдегі іс-қимылдар тізбесі;

1. Введение
1. Общие положения.
2. Географические границы действия.
3. Оценка возможной обстановки при возникновении аварийных разливов нефти.
2. Территориальный (областной) уровень управления по обеспечению готовности и действий по ликвидации разливов нефти
4. Руководство мероприятиями по ликвидации разливов нефти.
5. Распределение функции и обязанностей на территориальном (областном) уровне управления по обеспечению готовности и действий по ликвидации разливов нефти.
6. Порядок передачи информации о разливах нефти.
3. Оперативное управление
7. Мероприятия, проводимые при возникновении разливов нефти.
8. Организация проведения аварийно-спасательных и неотложных работ.
9. Организация работы Оперативного штаба.
10. Календарный план основных мероприятий при ликвидации разливов нефти.
11. Прекращение мероприятий по ликвидации разлива нефти и отчетность.
12. Расследование разливов нефти.
4. Обеспечение готовности
13. Порядок взаимодействия с привлекаемыми организациями (независимо от форм собственности) для обеспечения готовности, своевременного реагирования и эффективной ликвидации разливов нефти.
14. Расчет сил и средств, привлекаемых для ликвидации разливов нефти.
15. Учения и тренировки.
16. Информационные данные.
Приложение 3
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 мая 2021 года № 225,
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 25 мая 2021 года № 260 и
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 мая 2021 года № 174
Приложение 3
к Национальному плану
обеспечения готовности и
действий к ликвидации разливов
нефти на море, внутренних
водоемах и в предохранительной
зоне Республики Казахстан
Форма
Объектовые планы обеспечения готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне
1. Введение
1. Общие приоритеты и задачи ликвидации.
2. Область действия плана (включая краткое описание операций и рисков).
3. Географические границы действия плана.
4. Взаимодействие с другими планами.
5. Управление документацией (определение ответственного за хранение плана, ведение записи о распространении, рассмотрении и обновлении).
2. Первоначальные меры предупреждения и планирования
6. Первоначальные действия и руководство по принятию стратегических решений на начальном этапе.
7. Первоначальные требования безопасности на объекте и оценка разливов на месте.
8. Первоначальные приоритеты и цели реагирования.
9. Перечень действий на начальном этапе для ключевых сотрудников.

10. Шұғыл хабарлау және есептілік;
11. Мұнай төгілуін жою жөніндегі басқару командасын іске қосу;
12. Мұнай төгілуіне сезімтал экологиялық аудандар мен әлеуметтік-экономикалық объектілерді анықтау;
13. Бірінші деңгейдегі ресурстар және байланыс;
14. Бірінші деңгейдегі ресурстарды іске қосу және өрістету;
15. Мұнайдың төгілуі жөнінде, олардың таралуы жағдайындағы іс-қимыл тәртібі;
16. Объект туралы негізгі ақпарат.
3. Хабарлама және есептілік
17. Ішкі хабарлама бойынша талаптар мен тәртібі;
18. Сыртқы хабарлама бойынша талаптар мен тәртібі;
19. Егер талап етілсе, қосымша хабарлама;
20. Байланыс деректері және нысандары (жоспарда көрсетілуі немесе жиі жаңартуларды енгізуді жеңілдету үшін қосымшаға жеке құжатпен енгізілуі мүмкін).
4. Бағалау
21. Денсаулықты және объектідегі қауіпсіздікті бағалау;
22. Мұнайдың төгілуін қадағалау тәсілдері (әуеден қадағалау, қалқыма белгiлері және тағы басқалары);
23. Мұнайдың төгілуін қадағалау және оны бағалау бойынша басшылық;
24. Метеорологиялық және гидродинамикалық болжамдар;
25. Төгілулердің траекториясы және оларды үлгілеу;
26. Төгілу деңгейін және төгілудің таралу қатерін бағалау.
5. Жою үшін ресурстар
27. Ресурстар тізбесі және көрсетілетін қызметтер тізімі, қажетті материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, байланыс деректері және өрістету уақытын қоса алғанда (жоспарда көрсетілуі немесе жиі жаңартуларды енгізуді жеңілдету үшін қосымшаға жеке құжатпен енгізілуі мүмкін);
28. Ресурстарды бөлу тәртібі;
29. Тартылатын кемелер (кемелердің талап етілетін сипаттамасы, мұнай төгілген орындағы кемелер тізбесі және тағы басқалары);
30. Жергілікті еңбек ресурстары;
31. Ерекше бір бағытта мамандандырылған сарапшылар.
6. Мұнайдың төгілуін жою жөніндегі басқармасы
32. Басқарманың ұйымдық құрылымы;
33. Функциялары мен өкілеттіктері;
34. Басқару процестері мен рәсімдері;
35. Объектіде мұнайдың төгілуін жою жөніндегі басқарманы іске қосу және оның орналасуы.
7. Сезімтал аумақтар
36. Жағалаудың, теңіз биоталары мен инфрақұрылым объектілерінің мұнаймен ластануына сезімтал аймақтарын анықтау және оларды картаға түсіру (қауіп картасы);
37. Қорғау басымдығы;
38. Жағалаудың, теңіз биоталары мен инфрақұрылым объектілерінің мұнаймен ластануына сезімталдық картасы (карталардың көлемдеріне, өлшемдеріне және түрлеріне қарай карталар жоспар мәтінінде немесе қосымшада орналастырылады);
39. Операциялық сезімталдық картасы және (немесе) оқиға болған жердегі іс-қимылдар жоспары және (немесе) географиялық жою картасы (карталар мен жоспарлардың көлемдеріне, өлшемдеріне және түрлеріне қарай карталар мен жоспарлар жоспардың мәтінінде немесе қосымшада орналастырылады).

10. Немедленное информирование и отчетность.
11. Приведение в действие команды управления по ликвидации разливов нефти.
12. Выявление экологических районов и социально-экономических объектов чувствительных к разливам нефти.
13. Ресурсы первого уровня и контакты.
14. Приведение в действие и развертывание ресурсов первого уровня.
15. Порядок действий по ликвидации разливов, в случае его распространения.
16. Основная информация об объекте.
3. Уведомление и отчетность
17. Требования и порядок по внутреннему уведомлению. 18. Требования и порядок по внешнему уведомлению.
19. Дополнительное уведомление, если требуется.
20. Контактные данные и формы (может быть указан в плане или вынесен отдельным документом в приложении для упрощения внесения частых обновлений).
4. Оценка
21.Оценка здоровья и безопасности на объекте.
22. Способы наблюдения за разливом нефти (воздушное наблюдение, буи слежения и другие).
23. Руководство по наблюдению за разливами нефти и их оценке.
24. Метеорологический и гидродинамический прогнозы.
25. Траектория и моделирование разливов.
26. Оценка уровня разлива и риска распространения разливов.
5. Ресурсы для ликвидации
27. Перечень ресурсов и список услуг, включая необходимое материально- техническое обеспечение, контактные данные и время развертывания (может быть указан в плане или вынесен отдельным документом в приложении для упрощения внесения частых обновлений).
28. Порядок выделения ресурсов.
29. Привлекаемые суда (требуемая спецификация судов, перечень судов на местности и другие).
30. Местные трудовые ресурсы.
31. Узкоспециализированные эксперты.
6. Управление по ликвидации разливов нефти
32. Организационная структура управления.
33. Функции и полномочия.
34. Процессы и процедуры управления.
35. Введение в действие управления по ликвидации разливов нефти на объекте и расположение.
7. Чувствительные территории.
36. Выявление зон чувствительных к нефтяному загрязнению побережья, морской биоты и объектов инфраструктуры и их картирование (рисковые карты).
37. Приоритет защиты.
38. Карта чувствительности к нефтяному загрязнению побережья, морской биоты и объектов инфраструктуры (в зависимости от объема, размера и типа карт, карты размещаются в тексте плана или в приложении).
39. Операционная карта чувствительности и (или) планы действий на местности и (или) географические планы ликвидации (в зависимости от объема, размера и типа карт и планов, карты и планы размещаются в тексте плана или в приложении).

8. Жою стратегиясы
40. Стратегиялық шешімдер қабылдау жөніндегі басшылық (диаграммалар, ықтимал сценарийлердің матрицасы, экологиялық жиынтық пайданы талдау негізінде шешімдер қабылдау жөніндегі басшылық және тағы басқалары);
41. Нақты сценарийлерге қарай мұнайдың төгілуін жою стратегиялары туралы жиынтық ақпарат;
42. Қажетіне қарай теңізде, теңіздің жағалау аймағында, жаға бойында және ішкі су жолдарында мұнайдың төгілуінің зардаптарын жою үшін қажетті ресурстар;
43. Мұнай төгілуін жоюдың қолайлы әдістері;
44. Қажетіне қарай жалпы тактикалық жоспарлар (жоспар мәтінінде немесе қосымшада орналастырылады).
9. Қалдықтарды басқару
45. Заңнама талаптары;
46. Тәртібі (жеке сақтау, көлемін азайту, әкету және тағы басқаларды қосқанда);
47. Нақты төгілуге қалдықтарды басқару жоспарын әзірлеу жөніндегі басшылық;
48. Уақытша сақтауға алдын ала белгіленген орындар;
49. Қалдықтарды өңдеу және түпкілікті жою іс-шаралары немесе қалдықтармен жұмыс істеудің басқа да нұсқалары.
10. Тазарту
50. Денсаулық сақтау және қауіпсіздік талаптары;
51. Тәртібі және рұқсат етілген тазарту заттары;
52. Тазарту бойынша іс-шараларды жүргізу үшін алдын ала белгіленген орындар;
53. Нақты төгілуді тазарту бойынша жоспарды әзірлеу жөніндегі басшылық.
11. Жұмылдыру
54. Жабдықтар мен кемелерді қорытынды тексеру, персоналды әкету, шығыс материалдарды қайтару, жалға алынған мүлікті қайтару тәртібі және тағы басқалары;
55. Нақты төгілу кезінде объектіден техника мен қызметкерлерді әкету жоспарын әзірлеу жөніндегі басшылық.
12. Ден қою шараларын аяқтау
56. Төгілуді кәдеге жаратудың түпкілікті деңгейін анықтау жөніндегі басшылық және мұнайдың төгілуін жою жөніндегі операциялардың аяқталу өлшемшарттары;
57. Аймақты тазарту бойынша жұмыстарды қабылдайтын және мұнай төгілуін жою жөніндегі операциялардың аяқталуын растайтын жауаптыны анықтау.
13. Мұнайдың төгілуін жою жөнінде жүргізілген шаралар мен операциялар туралы есеп
58. Есеп әзірлеуге жауапты адамдар және мұнайдың төгілуін жою аяқталғаннан кейін талдау жүргізу жөніндегі басшылық.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 21 мамырдағы
№ 225,
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министірінің
2021 жылғы 25 мамырдағы
№ 260 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 20 мамырдағы
№ 174 бірлескен бұйрығына
4- қосымша
Теңізде,
Қазақстан Республикасының
ішкі су айдындарында және
сақтық аймағында мұнай төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және
іс-қимылдарды қамтамасыз
етудің ұлттық жоспарына
4-қосымша
Теңізде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуін жою кезіндегі басқарманың құрылымы
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 21 мамырдағы
№ 225,
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министірінің
2021 жылғы 25 мамырдағы
№ 260 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 20 мамырдағы
№ 174 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Теңізде,
Қазақстан Республикасының
ішкі су айдындарында және
сақтық аймағында мұнай төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және
іс-қимылдарды қамтамасыз
етудің ұлттық жоспарына
5-қосымша
Мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуі кезіндегі Жедел штабының құрамы
Мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуі кезіндегі Жедел штабының құрамына мына уәкілетті органдардың өкілдері енгізіледі:
Топтың және уәкілетті органның атауы
1
Ақпарат өңдеу тобы
1.1
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
1.2
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
1.3
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
2
Шешімдерді дайындау және күш пен тәсіл есептеу тобы
2.1
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
2.2
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
2.3
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
2.4
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті
2.5
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
3
Өзара іс-қимыл тобы
3.1
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
3.2
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
3.3
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
4
Ақпараттандыру және байланыс тобы
4.1
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
4.2
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
4.3
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
5
Мониторинг және болжау тобы
5.1
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті
5.2
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
5.3
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
6
Баспасөз қызметі
6.1
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
6.2
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
6.3
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
6.4
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 21 мамырдағы
№ 225,
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министірінің
2021 жылғы 25 мамырдағы
№ 260 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 20 мамырдағы
№ 174 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Теңізде,
Қазақстан Республикасының
ішкі су айдындарында және
сақтық аймағында мұнай төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және
іс-қимылдарды қамтамасыз
тудің ұлттық жоспарына
6-қосымша
Теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуі туралы ақпарат
КІМГЕ:
Ақпарат берудің реттік нөмірі (еселік)
1-бөлім. Бастапқы хабарлама*
1.
Кімнен
(Аты-жөні (болған жағдайда) мен ұйым)
2.
Күні
күн/ай/жыл, уақыт (жергілікті):
3.
Оқиға
4.
Байланыс деректері
Телефон:
Факс:
5.
Учаске/орналасуы
6.
Объектінің/кеменің атауы
7.
Болжамды көлем
(өлшем бірлігін көрсету)
8.
Төгілу жалғасады
Иә/Жоқ
9.
Қолы
2-бөлім. Толық сипаттама **
1.
Күні
күн/ай/жыл, уақыт (жергілікті):
2.
Орналасуы (ендік пен бойлық)
3.
Желдің жылдамдығы
(өлшем бірлігін көрсету)
4.
Желдің бағыты
5.
Теңіздің жай-күйі және көрінуі
(өлшем бірлігін көрсету)
6.
Ағыс немесе судың көтерілуі мен қайтуы
7.
Теңіз суының температурасы
(өлшем бірлігін көрсету)
8.
Ауаның температурасы
(өлшем бірлігін көрсету)
9.
Дақтың қалқуы
(жылдамдық пен бағытын көрсету)
10.
Мұнайдың төгілу көзі
Мұнайдың төгілу көзінің алдын ала болжамы
11.
Оқиға түрі
12.
Дақтың сыртқы түрі
13.
Сынама алынды
Иә/Жоқ
14.
Фотосуреттер жасалды
Иә/Жоқ
15.
Зардапты болжау
(Сезімтал учаскелерді көрсету)
16.
Ден қою бойынша қабылданған шаралар
17.
Қолы
Ескертпе:
*1-бөлім мұнай төгілуінің табылуынан кейін толтырылады
**2-бөлім ақпарат жинағы бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 21 мамырдағы
№ 225,
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министірінің
2021 жылғы 25 мамырдағы
№ 260 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2021 жылғы 20 мамырдағы
№ 174 бірлескен бұйрығына
7-қосымша
Теңізде,
Қазақстан Республикасының
ішкі су айдындарында және
сақтық аймағында мұнай төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және
іс-қимылдарды қамтамасыз
етудің ұлттық жоспарына
7-қосымша
Теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнайдың төгілуі туралы ақпарат берудің реттілігі

8. Стратегия ликвидации
40. Руководство по принятию стратегических решений (диаграммы, матрица возможных сценариев, руководство по принятию решений на основе анализа суммарной экологической пользы и другие).
41. Сводная информация о стратегиях ликвидации разливов нефти в зависимости от конкретных сценариев.
42. Необходимые ресурсы для ликвидации последствий разливов на море, прибрежной зоне моря, береговой линии и внутренних водных путях по необходимости.
43. Оптимальные методы ликвидации разливов нефти.
44. Общие тактические планы, по необходимости (размещаются в тексте плана или в приложении).
9. Управление отходами
45. Требования законодательства.
46. Порядок (включая раздельное хранение, уменьшение в объемах, вывоз и другие).
47. Руководство по разработке плана управления отходами к конкретному разливу.
48. Заблаговременно определенные места временного хранения.
49. Мероприятия по обработке и окончательному удалению отходов или другие варианты по обращению с отходами.
10. Очистка
50. Требования к охране здоровья и безопасности.
51. Порядок и разрешенные очищающие вещества.
52. Заблаговременно определенные места для проведения мероприятий по очистке.
53. Руководство по разработке плана по очистке конкретного разлива.
11. Демобилизация
54. Порядок завершающей проверки оборудования и судов, вывода персонала, возврата расходных материалов, возврата нанятого имущества и другие.
55. Руководство по разработке плана вывода техники и работников с объекта при конкретном разливе.
12. Завершение реагирования
56. Руководство по определению конечного уровня утилизации разливов и критерии завершения операций по ликвидации разливов нефти.
57. Определение ответственного, принимающего работы по очистке территории и подтверждающего завершение операции по ликвидации разливов нефти.
13. Отчет о проведенных мерах и операциях по ликвидации разливов нефти
58. Ответственные лица за подготовку отчета и руководства по проведению анализа после завершения ликвидации разливов нефти.
Приложение 4
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 мая 2021 года № 225,
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 25 мая 2021 года № 260 и
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 мая 2021 года № 174
Приложение 4
к Национальному плану
обеспечения готовности и
действий к ликвидации разливов
нефти на море, внутренних
водоемах и в предохранительной
зоне Республики Казахстан
Структура управления при ликвидации разливов нефти третьего уровня на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне
Приложение 5
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 мая 2021 года № 225,
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 25 мая 2021 года № 260 и
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 мая 2021 года № 174
Приложение 5
к Национальному плану
обеспечения готовности и
действий к ликвидации разливов
нефти на море, внутренних
водоемах и в предохранительной
зоне Республики Казахстан
Состав оперативного штаба при разливах нефти третьего уровня
В состав оперативного штаба при разливах нефти третьего уровня включаются представители следующих уполномоченных органов:
Наименование группы и уполномоченного органа
1
Группа обработки информации
1.1
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
1.2
Министерство энергетики Республики Казахстан
1.3
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
2
Группа подготовки решений, расчета сил и средств
2.1
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
2.2
Министерство энергетики Республики Казахстан
2.3
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
2.4
Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
2.5
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
3
Группа взаимодействия
3.1
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
3.2
Министерство энергетики Республики Казахстан
3.3
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
4
Группа информатизации и связи
4.1
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
4.2
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
4.3
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
5
Группа мониторинга и прогноза
5.1
Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
5.2
Министерство энергетики Республики Казахстан
5.3
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
6
Пресс- служба
6.1
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
6.2
Министерство энергетики Республики Казахстан
6.3
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
6.4
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приложение 6
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 мая 2021 года № 225,
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 25 мая 2021 года № 260 и
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 мая 2021 года № 174
Приложение 6
к Национальному плану
обеспечения готовности и
действий к ликвидации разливов
нефти на море, внутренних
водоемах и в предохранительной
зоне Республики Казахстан
Информация о разливе нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан
Кому: Порядковый номер передачи информации (кратность)
Часть 1. Первоначальное уведомление*
1.
От
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и организация)
2.
Дата
день/месяц/год, время (местное):
3.
Происшествие
4.
Контактные данные
Телефон: Факс:
5.
Участок/расположение
6.
Название объекта/судна
7.
Примерный объем
(указать единицы измерения)
8.
Утечка продолжается
Да / Нет
9.
Подпись
Часть 2. Подробное описание **
1.
Дата
день/месяц/год, время (местное):
2.
Положение (широта и долгота)
3.
Скорость ветра
(указать единицы измерения)
4.
Направление ветра
5.
Состояние моря и видимость
(указать единицы измерения)
6.
Течение или приливы и отливы
7.
Температура морской воды
(указать единицы измерения)
8.
Температура воздуха
(указать единицы измерения)
9.
Дрейф пятна
(указать скорость и направление)
10.
Источник разлива нефти
Предварительная версия источника разлива нефти
11.
Тип происшествия
12.
Внешний вид пятна
13.
Отбор проб произведен
Да/Нет
14.
Фотографии сделаны
Да/Нет
15.
Прогнозирование последствий
(указать чувствительные участки)
16.
Принятые меры по реагированию
17.
Подпись
Примечание:
*Часть 1 заполняется непосредственно после обнаружения разлива нефти.
**Часть 2 заполняется по мере сбора информации.
Приложение 7
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 мая 2021 года № 225,
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 25 мая 2021 года № 260 и
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 мая 2021 года № 174
Приложение 7
к Национальному плану
обеспечения готовности и
действий к ликвидации разливов
нефти на море, внутренних
водоемах и в предохранительной
зоне Республики Казахстан
Последовательность передачи информации о разливе нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан