Жабайы жануарлардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 19 мамырдағы № 152 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 мамырда № 22848 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 252-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жабайы жануарлардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 19 мамырдағы
№ 152 Бұйрыққа
қосымша
Жабайы жануарларды олардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жабайы жануарларды олардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 252-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және жабайы жануарларды олардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар жануарлар дүниесі объектілерін олардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында пайдалануды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.
2-тарау. Жабайы жануарларды олардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында пайдалану тәртібі
3. Жабайы жануарларды олардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында пайдалану оларды тіршілік ету ортасынан алып қоймай, оны нашарлатпай, оларға зиян келтірілмей, ортақ пайдалану режимінде жүзеге асырылады.

Об утверждении Правила использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 мая 2021 года № 152. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2021 года № 22848.
Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года.
В соответствии с пунктом 3 статьи 252 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
Приложение к приказу
Министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 19 мая 2021 года № 152
Правила использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 252 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности.
2. Настоящие Правила распространяются на юридические и физические лица, осуществляющие использование объектов животного мира в целях получения продуктов их жизнедеятельности.
Глава 2. Порядок использования диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности
3. Использование диких животных в целях получения продуктов их жизнедеятельности осуществляется в режиме общего пользования без изъятия их из среды обитания, ее ухудшения и причинения им вреда.

4. Тіршілік ету өнімдерін жинау жануарлардың тиісті түрлерінің биологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, іріктеу жиілігін, іріктеу және (немесе) жинау жүзеге асырылатын жерлердің өзгеруін реттеу жолымен олардың сарқылуының алдын алу мақсатында жүзеге асырылады.
5. Жабайы жануарлардың тіршілік ету өнімдерін олардың көбеюі, қоныс аударуы кезеңінде және қиын және дәрменсіз жағдайда (дауылдан, су тасқынынан, өрттен, су айдындары арқылы өту кезінде, көктайғақта, қорексіздіктен әлсіреген, суда жүзетін құстардың жусандарында отыратын) пайдалануға жол берілмейді.
6. Жабайы жануарлардың уын жинауды қауіпсіздік техникасын қатаң сақтай отырып, оқытылған және даярланған персонал жүзеге асырады.
7. Жабайы жануарлардың тіршілік ету өнімдерін алу мақсатында оларды пайдалану кезінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнаманың сақталуын бақылауды жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті органның лауазымды тұлғалары жүзеге асырады.

4. Сбор продуктов жизнедеятельности осуществляться с учетом биологических особенностей соответствующих видов животных с целью предупреждения их истощения путем регулирования частоты отбора, перемены мест, где осуществляется отбор и (или) сбор.
5. Использование продуктов жизнедеятельности диких животных не допускается в период их размножения, миграций и находящихся в бедственном и беспомощном положении (спасающихся от бури, наводнения, пожара, при переправе через водоемы, в гололед, истощенных от бескормицы, отсиживающихся на полыньях водоплавающих птиц).
6. Сбор яда диких животных осуществляется обученным и подготовленным персоналом в строгом соблюдении техники безопасности.
7. Контроль за соблюдением законодательства в области охраны, воспроизводства и использования животного мира при использовании диких животных с целью получения продуктов их жизнедеятельности осуществляют должностные лица уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.