Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының ротацияға жататын басшылық лауазымдарының тізбесін және оларды ауыстыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 8 маусымдағы № 272 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 маусымда № 22979 болып тіркелді.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 4-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 168) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 01.06.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ротацияға жататын Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарының тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Ротацияға жататын Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарын атқаратын қызметкерлерін ауыстыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы 8 маусымдағы
№ 272
бұйрығына 1-қосымша
Ротацияға жататын Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарының тізбесі

Об утверждении Перечня руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации и Правил проведения их перемещения
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 8 июня 2021 года № 272. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июня 2021 года № 22979.
В соответствии с пунктом 4 статьи 31, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 168) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.06.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила перемещения руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Департамент кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Приложение 1 к приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 июня 2021 года № 272
Перечень руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации
Сноска. Перечень с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.06.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Алып тасталды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 01.06.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Облыстардың, републикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаменті бастығының орынбасары.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
20 жылғы "" № бұйрығына
2-қосымша
Ротацияға жататын Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарын ауыстыру қағидалары
1. Осы Ротацияға жататын Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарын ауыстыру қағидалары "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 31-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және ротацияға жататын Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарын ауыстыру тәртібін айқындайды.
2. Жыл сайын желтоқсанның 15 дейін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті (бұдан әрі – кадр қызметі) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес алдағы жылы ротацияға жататын Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарының тізімін (бұдан әрі - Тізім) қалыптастырады.
Тізімді Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі (бұдан әрі - Министр) бекітеді.
3. Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарын (бұдан әрі - басшылар) ротациялау біліктілік талаптарына сәйкес келуін, әскери-дәрігерлік комиссиясының медициналық куәландыру нәтижелерін және ротациялауға кедергі болатын негіздердің жоқтығын растайтын құжаттарды ескере отырып, кадр қызметі ұсынымдары негізінде Министрдің шешімімен жоспарлы негізде бес жылда бір рет жүзеге асырылады. Қабылданған шешім Министрдің бұйрығымен рәсімделеді.
Ротациялауға кедергі болатын негіздер осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген мән-жайлар болып табылады.
4. Ротация өңіраралық ("өңір – өңір") схемасы бойынша жүргізіледі.
5. Қызметке басқа жерге ротацияға – қызметкердің жазбаша келісімімен, ал қызмет мүддесі үшін – лауазымда болу мерзіміне қарамастан және қызметкердің келісімінсіз жол беріледі.
6. Мүгедектігі бар балалары, оның ішінде асырап алған балалары (қорғаншы болып табылатын) немесе асырауында қарт ата-анасы не онымен тұрақты бірге тұратын және бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар отбасы мүшелері бар лауазымды адамдар басқа жерге көшумен байланысты ротацияға жатпайды. Көрсетілген мән-жайлар құжат түрінде расталуға тиіс.

1. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.06.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Заместитель начальника Департамента по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы.
Приложение 2 к приказу
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 июня 2021 года № 272
Правила перемещения руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации
1. Настоящие Правила перемещения руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок перемещения руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации.
2. Ежегодно до 15 декабря кадровая служба Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – кадровая служба) формирует список руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации в предстоящем году (далее - Список) согласно приложению к настоящим Правилам.
Список утверждается Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр).
3. Ротация руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан (далее - руководители) осуществляется на плановой основе по решению Министра один раз в пять лет по представлению кадровой службы, с учетом соответствия квалификационным требованиям, результатов медицинского освидетельствования военно-врачебной комиссией и документов подтверждающих отсутствие оснований препятствующих ротации. Принятое решение оформляется приказом Министра.
Основаниями, препятствующих ротации являются обстоятельства, предусмотренные пунктом 6 настоящих Правил.
4. Ротация руководителей проводится по схеме межрегиональная ("регион – регион").
5. Ротация на службу в другую местность допускается с письменного согласия сотрудника, а в интересах службы – независимо от срока пребывания на должности и без согласия сотрудника.
6. Ротации, связанной с переездом в другую местность, не подлежат должностные лица, имеющие (являющиеся опекунами) детей с инвалидностью, в том числе усыновленных (удочеренных), или на иждивении которых находятся престарелые родители либо члены семьи, постоянно проживающие с ними и имеющие инвалидность первой или второй группы. Указанные обстоятельства должны быть документально подтверждены.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 01.06.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Құқық қорғау органының басшылық лауазымдарын атқаратын, ротацияланатын қызметкерлерге лауазымдық міндеттерін атқару кезеңінде жекешелендіру құқығынсыз қызметтік тұрғын үй беріледі.
8. Кадр қызметі ротациялауға жататын басшыны оны өткізерден бір ай бұрын хабардар етеді.
9. Ротацияға жататын басшылардың материалдары келісілгеннен кейін Министр оларды қайта тағайындау туралы бұйрық шығарады.
Ротацияға жататын
Қазақстан Республикасы
азаматтық
қорғау органдарының басшылық
лауазымдарын ауыстыру
қағидаларына қосымша
Алдағы жылы ротацияға жататын Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарының тізімі
Аты, жөні, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
Лауазымы
1

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 01.06.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Ротируемым сотрудникам, занимающим руководящие должности правоохранительного органа, на период исполнения должностных обязанностей предоставляется служебное жилье без права приватизации.
8. Кадровая служба уведомляет руководителя, подлежащего ротации, не позднее одного месяца до ее проведения.
9. После согласования материалов руководителей, подлежащих ротации, Министром издается приказ о их переназначении.
Приложение к Правилам
перемещения руководящих
должностей органов
гражданской защиты
Республики Казахстан,
подлежащих ротации
Список руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации в предстоящем году
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
1