"Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2021 жылғы 4 маусымдағы № 4-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 маусымда № 22984 болып тіркелді
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 5-тармағына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12720 болып тіркелген, 2016 жылғы 13 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидалары осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Есеп комитетінің Заң бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрайымы Н. Годунова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2021 жылғы 4 маусымдағы
№ 4-НҚ Нормативтік қаулыға
қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2015 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 22-НҚ нормативтік
қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 39-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 4 июня 2021 года № 4-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июня 2021 года № 22984
В соответствии с пунктом 5 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12720, опубликовано 13 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, утвержденные указанным нормативным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Юридическому отделу Счетного комитета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Н. Годунова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
от 4 июня 2021 года № 4-НҚ
Утверждены
нормативным постановлением
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ
Правила сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и определяют порядок сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) апелляция – кандидаттың біліктілік емтиханының қорытындысы бойынша білімді растау жөніндегі ұйым қабылдаған шешімді қайта қарау туралы жазбаша өтініші;
2) апелляциялық комиссия – кандидаттардың апелляцияларын қарау үшін білімді растау жөніндегі ұйым құратын комиссия;
3) біліктілік емтиханы – кандидаттың сертификаттау пәндері бойынша емтихан модулін орындау рәсімі;
4) білімді растау жөніндегі ұйым – тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидаттар үшін білімін растау рәсімін өткізетін ұйым;
5) емтихан модулі – тест сұрақтарынан және кешенді ахуалдық тапсырмалардан тұратын тапсырмалар көлемі;
6) емтихан комиссиясы – біліктілік емтиханының нәтижелерін тексеру мен бағалауды жүзеге асыру үшін білімді растау жөніндегі ұйым құратын комиссия;
7) кандидат – тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер Қазақстан Республикасының азаматы;
8) кандидаттың білімін растауы – біліктілік емтиханын тапсыру арқылы кандидаттың білім деңгейін бағалау;
9) қадағалаушылар – біліктілік емтиханын өткізу процесін қадағалауды жүзеге асыратын адамдар;
10) Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) – тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдардың кәсіби, іскерлік қасиеттерін айқындайтын консультативтік-кеңесші орган;
11) мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау (бұдан әрі – сертификаттау) – білімін растау және Ұлттық комиссияда әңгімелесу арқылы кандидатқа тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беру рәсімі;
12) мемлекеттік аудитор сертификаты – Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес кандидатқа тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беруді растайтын, арнайы қорғау дәрежесі бар, Ұлттық комиссия беретін белгіленген үлгідегі құжат;
13) Ұлттық комиссияның жұмыс органы – қызметі Ұлттық комиссия туралы ережемен айқындалатын Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті).
2-тарау. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау тәртібі
3. Сертификаттау мынадай:

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) апелляция – письменное обращение кандидата по итогам квалификационного экзамена о пересмотре решения, принятого организацией по подтверждению знаний;
2) апелляционная комиссия – комиссия, создаваемая организацией по подтверждению знаний для рассмотрения апелляций кандидатов;
3) квалификационный экзамен – процедура выполнения кандидатом экзаменационного модуля по дисциплинам сертификации;
4) организация по подтверждению знаний – организация, которая проводит процедуру подтверждения знаний для кандидатов, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня;
5) экзаменационный модуль – объем заданий, состоящий из тестовых вопросов и комплексных ситуационных задач;
6) экзаменационная комиссия – комиссия, создаваемая организацией по подтверждению знаний для осуществления проверки и оценки результатов квалификационного экзамена;
7) кандидат – гражданин Республики Казахстан, претендующий на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня;
8) подтверждение знаний кандидата – оценка уровня знаний кандидата посредством сдачи квалификационного экзамена;
9) наблюдатели – лица, осуществляющие наблюдение за процессом проведения квалификационного экзамена;
10) Национальная комиссия по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора (далее – Национальная комиссия) – консультативно-совещательный орган, который определяет профессиональные, деловые качества лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня;
11) сертификация лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора (далее – сертификация) – процедура присвоения кандидату квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, посредством подтверждения знаний и собеседования в Национальной комиссии;
12) сертификат государственного аудитора – документ установленного образца, выдаваемый Национальной комиссией, имеющий специальную степень защиты, подтверждающий присвоение кандидату квалификации государственного аудитора соответствующего уровня согласно приложению 8 Правил;
13) Рабочий орган Национальной комиссии – Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет), деятельность которого определяется Положением о Национальной комиссии.
Глава 2. Порядок сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня
3. Сертификация осуществляется по следующим уровням:

1) тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор;
2) мемлекеттік аудитор;
3) жоғары санатты мемлекеттік аудитор деңгейлері бойынша жүзеге асырылады.
4. Сертификаттау:
1) кандидаттың білімін растау;
2) кандидаттың Ұлттық комиссияда әңгімелесуі кезеңдерін қамтиды.
1-параграф. Кандидаттың білімін растау
5. Білімді растауды "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған ұйым (бұдан әрі - білімді растау жөніндегі ұйым) жүргізеді.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес білімді растау жөніндегі ұйым айқындалмаған жағдайда, білімді растауды Заңның 12-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына және 14-бабы 6) тармақшасына сәйкес:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Есеп комитеті;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұйымдастырады.
Білімді растау компьютерлік техниканы пайдалана отырып, біліктілік емтихандарын тапсыру жолымен жүргізіледі, қажет болған жағдайда қашықтық форматында жүргізіледі.
6. Біліктілік емтиханы тест сұрақтарынан және кешенді ахуалдық тапсырмадан тұрады.
Біліктілік емтиханы кандидаттың қалауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде өтеді.
7. Пәндер бойынша біліктілік емтихандарын өткізудің күнтізбелік жылға арналған кестесін:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Есеп комитетінің;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органның келісімі бойынша білімді растау жөніндегі ұйым айқындайды.
8. Кандидат білімін растауға қатысу үшін білімді растау жөніндегі ұйымға мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидат тапсыруға үміт білдірген біліктілік емтиханы көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.
9. Өтініш және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі құжат тігілетін папкаға бекітіледі, оның беткі жағында: №__ жеке іс, кандидаттың аты және әкесінің аты (ол болған кезде), тегі, ресімделу күні көрсетіледі.
Кандидаттардың жеке істері білімді растау жөніндегі ұйымда бес жыл бойы сақталады.
10. Өтініш кіріс хат-хабарлар журналында тіркеледі.
Кіріс хат-хабарының реттік нөміріне сәйкес келетін тіркеу күні мен нөмірі кандидаттың өтінішіне қойылады.
11. Тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге кандидат аудит типіне қарай біліктілік емтиханын тапсырады.
Қаржылық есептілік аудиті саласындағы ішкі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге кандидат мынадай:

1) внутреннего государственного аудитора в соответствующей области;
2) государственного аудитора;
3) государственного аудитора высшей категории.
4. Сертификация включает в себя следующие этапы:
1) подтверждение знаний кандидата;
2) собеседование кандидата в Национальной комиссии.
Параграф 1. Подтверждение знаний кандидата
5. Подтверждение знаний проводится организацией (далее – организация по подтверждению знаний), определенной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
В случае не определения организации по подтверждению знаний в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", подтверждение знаний организуется согласно подпункту 8) пункта 4 статьи 12 и подпункта 6) статьи 14 Закона:
для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит - Счетным комитетом;
для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит - уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту (далее – уполномоченный орган).
Подтверждение знаний проводится путем сдачи квалификационных экзаменов с использованием компьютерной техники, при необходимости проводится в дистанционном формате.
6. Квалификационный экзамен состоит из тестовых вопросов и комплексной ситуационной задачи.
Квалификационный экзамен по желанию кандидата проводится на казахском или русском языках.
7. График проведения квалификационных экзаменов по дисциплинам на календарный год определяется организацией по подтверждению знаний по согласованию:
со Счетным комитетом - для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
с уполномоченным органом - для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.
8. Для участия в подтверждении знаний кандидат представляет в организацию по подтверждению знаний следующие документы:
1) заявление с указанием квалификационного экзамена, на сдачу которого претендует кандидат, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность.
9. Заявление и копия документа, удостоверяющего личность, скрепляются в скоросшивателе, на лицевой стороне которого указывается: личное дело №, фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата, дата оформления.
Личные дела кандидатов хранятся в организации по подтверждению знаний в течение пяти лет.
10. Заявление регистрируется в журнале входящей корреспонденции.
Дата и номер регистрации, соответствующий порядковому номеру входящей корреспонденции, проставляется на заявлении кандидата.
11. Кандидат на присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора в соответствующей области сдает квалификационный экзамен в зависимости от типа аудита.
Кандидат на присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора в области аудита финансовой отчетности сдает квалификационный экзамен по следующим дисциплинам:

1) қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;
2) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;
3) қаржылық есептілік аудиті пәндері бойынша біліктілік емтиханын тапсырады.
Сәйкестік аудиті саласындағы ішкі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге кандидат мынадай:
1) қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;
2) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;
3) сәйкестік аудиті пәндері бойынша біліктілік емтиханын тапсырады.
Тиімділік аудиті саласындағы ішкі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге кандидат мынадай:
1) қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;
2) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;
3) тиімділік аудиті пәндері бойынша біліктілік емтиханын тапсырады.
Үш саланың: қаржылық есептілік аудиті, тиімділік аудиті және сәйкестік аудиті салаларының бірінен ішкі мемлекеттік аудитор сертификаты бар кандидат бастапқы біліктілікті иеленген сәттен бастап Ұлттық комиссияның жұмыс органына тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор біліктілігін иелену үшін осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Кандидат бір мезгілде барлық үш сала бойынша ішкі мемлекеттік аудитор біліктілігіне үміткер бола алады.
Барлық үш салада: қаржылық есептілік аудиті, тиімділік аудиті және сәйкестік аудиті салаларында ішкі мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдарға Ұлттық комиссияның шешімі бойынша осы Қағидаларда көзделген тәртіппен мемлекеттік аудитор біліктілігі беріледі.
12. Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге кандидат мынадай:
1) қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;

1) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора;
2) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
3) аудит финансовой отчетности.
Кандидат на присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора в области аудита соответствия сдает квалификационный экзамен по следующим дисциплинам:
1) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора;
2) ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
3) аудит соответствия.
Кандидат на присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора в области аудита эффективности сдает квалификационный экзамен по следующим дисциплинам:
1) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора;
2) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
3) аудит эффективности.
Кандидат, имеющий сертификат внутреннего государственного аудитора одной из трех областей: аудит финансовой отчетности, аудит эффективности и аудит соответствия, с момента присвоения первоначальной квалификации представляет документы в рабочий орган Национальной комиссии, указанные в пункте 43 настоящих Правил для присвоения квалификации внутреннего государственного аудитора в соответствующей области.
Кандидат одновременно претендует на квалификацию внутреннего государственного аудитора во всех трех областях.
Лицам, имеющим сертификаты внутреннего государственного аудитора во всех трех областях: аудит финансовой отчетности, аудит эффективности и аудит соответствия, по решению Национальной комиссии присваивается квалификация государственного аудитора в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
12. Кандидат на присвоение квалификации государственного аудитора сдает квалификационный экзамен по дисциплинам:
1) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора;

2) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;
3) сәйкестік аудиті;
4) тиімділік аудиті;
5) қаржылық есептілік аудиті пәндері бойынша біліктілік емтиханын тапсырады.
13. Үлгілік тест сұрақтарының тізбесін және үлгілік кешенді ахуалдық тапсырмалардың мазмұнын білімді растау жөніндегі ұйым әзірлейді және интернет-ресурсқа орналастырады.
14. Бухгалтерлік есеп және аудит саласында ұлттық және (немесе) халықаралық кәсіби біліктілігі бар кандидаттар Ұлттық комиссияның жұмыс органының (бұдан әрі – Жұмыс органы) шешімі бойынша сертификаттау пәндері бойынша жекелеген емтихандарды тапсырудан мынадай тәртіппен босатылады:
1) мынадай: "аудитор", ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы), АСА (Associated Chartered Accountant) (Қауымдастырылған дипломды бухгалтер) біліктіліктерінің біріне ие кандидаттар "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" және "Қаржылық есептілік аудиті" пәндері бойынша емтихандар тапсырудан босатылады;
2) мынадай: "кәсіби бухгалтер", DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) (Халықаралық қаржылық есептілік бойынша диплом) біліктіліктерінің біріне ие кандидаттар "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" пәні бойынша емтихан тапсырудан босатылады;
3) CIPFA (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом), CIPFA DipIPSAS-пен (Diploma in international public sector accounting standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша диплом) бірге CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломды мемлекеттік қаржы және бухгалтерлік есеп институты мемлекеттік аудитор) біліктілігіне ие кандидаттар "Қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" және "Қаржылық есептілік аудиті" пәндері бойынша емтихандар тапсырудан босатылады;
4) IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) біліктілігіне ие кандидаттар "Қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" пәні бойынша емтихан тапсырудан босатылады.

2) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
3) аудит соответствия;
4) аудит эффективности;
5) аудит финансовой отчетности.
13. Перечень типовых тестовых вопросов и содержание типовых комплексных ситуационных задач разрабатываются организацией по подтверждению знаний и размещаются на интернет-ресурсе.
14. Кандидаты, имеющие национальные и (или) международные профессиональные квалификации в области бухгалтерского учета и аудита, освобождаются по решению рабочего органа Национальной комиссии (далее – Рабочий орган) от сдачи отдельных экзаменов по дисциплинам сертификации в следующем порядке:
1) кандидаты, имеющие одну из следующих квалификаций: "аудитор", АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров), АСА (Associated Chartered Accountant) (Ассоциированный дипломированный бухгалтер), освобождаются от сдачи экзаменов по дисциплинам "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" и "Аудит финансовой отчетности";
2) кандидаты, имеющие одну из следующих квалификаций: "профессиональный бухгалтер", DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) (Диплом по международной финансовой отчетности) освобождаются от сдачи экзамена по дисциплине "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности";
3) кандидаты, имеющие квалификацию CIPFA (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора), CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломированный институт государственных финансов и бухгалтерского учета государственный аудитор) c CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Диплом по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе) освобождаются от сдачи экзаменов по дисциплинам "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора" и "Аудит финансовой отчетности";
4) кандидаты, имеющие квалификацию IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе) освобождаются от сдачи экзамена по дисциплине "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора".

15. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған білімді растау жөніндегі ұйым:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Есеп комитетімен;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органмен келісілген емтихан модульдері бойынша біліктілік емтиханын өткізу арқылы біліктілік емтиханын ұйымдастырады.
Емтихан модульдері қолданыстағы заңнама мен мемлекеттік аудиттің халықаралық стандарттары ескеріле отырып, қазақ және орыс тілдерінде әзірленеді және жыл сайын жаңартылуға жатады. Емтихан модульдерінде пәндерге байланысты тест сұрақтары мен кешенді ахуалдық тапсырмалар қамтылады.
16. Емтихан модульдері таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатады.
17. Біліктілік емтиханын өткізуге арналған үй-жай емтихан процесінің барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио, бейнежазба құралдарымен жабдықталады. Аудио, бейнежазба деректерін сақтау мерзімі біліктілік емтиханын өткізген күннен бастап кемінде бір жылды құрайды.
18. Біліктілік емтиханынан өту кезінде кандидатқа басқа адамдармен сөйлесуіне, материалдармен алмасуына, қабылдайтын-беретін электрондық құрылғыларды (соның ішінде дербес қалта компьютерлері мен өзге де электрондық жабдықтарды), сондай-ақ қағаз және электрондық жеткізгіштердегі ақпаратты пайдалануына, білімді растау жөніндегі ұйым өкілінің ілесіп жүруінсіз үй-жайдан шығуына жол берілмейді.
Кандидат осы тармақтың талаптарын бұзған кезде кандидаттың емтихан процесі тоқтатылып, ол үй-жайдан шығарылады, ал біліктілік емтиханының қолда бар аралық нәтижелерінің күші жойылады. Қадағалаушылар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханы рәсімдерінің бұзылғаны туралы акт жасайды.
19. Өзіне қатысты біліктілік емтиханы рәсімінің бұзылғаны туралы акт жасалған кандидат білімді растау жөніндегі ұйымның тиісті күнтізбелік жылға бекіткен Біліктілік емтихандарының кестесіне сәйкес бұзушылық анықталған күннен бастап алты ай өткеннен кейін оны қайта өтеді.
20. Білімді растау жөніндегі ұйым біліктілік емтихан өткізген кезде тиісті мемлекеттік органның:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Есеп комитетінің;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органның өкілі қатысады.
Есеп комитетінің өкілі білімді растау жөніндегі ұйымды алдын ала хабардар ете отырып, ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін өткізілетін біліктілік емтиханының кез келген кезеңіне қатысады.

15. Организация по подтверждению знаний, определенная в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", организует квалификационный экзамен посредством проведения квалификационного экзамена по экзаменационным модулям, согласованным с:
Счетным комитетом - для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
уполномоченным органом - для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.
Экзаменационные модули разрабатываются на казахском и русском языках, с учетом действующего законодательства и международных стандартов государственного аудита и подлежат ежегодному обновлению. Экзаменационные модули в зависимости от дисциплин содержат тестовые вопросы и комплексные ситуационные задачи.
16. Экзаменационные модули относятся к служебной информации ограниченного распространения.
17. Помещение для проведения квалификационного экзамена оснащается средствами аудио, видеозаписи, обеспечивающими фиксирование хода экзаменационного процесса. Срок хранения данных аудио, видеозаписей составляет не менее одного года со дня проведения квалификационного экзамена.
18. При прохождении квалификационного экзамена кандидату не допускается разговаривать с другими лицами, обмениваться материалами, использовать принимающие - передающие электронные устройства (в том числе карманные персональные компьютеры и иное электронное оборудование), а также информацию на бумажных и электронных носителях, покидать помещение без сопровождения представителя организации по подтверждению знаний.
При нарушении кандидатом требований настоящего пункта экзаменационный процесс кандидата приостанавливается с последующим удалением его из помещения, а имеющиеся промежуточные результаты квалификационного экзамена аннулируются. Наблюдателями составляется акт о нарушении процедуры квалификационного экзамена по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
19. Кандидат, в отношении которого составлен акт о нарушении процедуры квалификационного экзамена, повторно проходит его по истечении шести месяцев со дня выявления нарушения в соответствии с утвержденным Графиком квалификационных экзаменов организации по подтверждению знаний на соответствующий календарный год.
20. При проведении квалификационного экзамена организацией по подтверждению знаний присутствует представитель соответствующего государственного органа:
Счетного комитета - для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
уполномоченного органа - для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.
Представитель Счетного комитета присутствует на любом этапе квалификационного экзамена, проводимого для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит, с предварительным уведомлением организации по подтверждению знаний.

21. Білімді растау жөніндегі ұйым біліктілік емтиханын өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының, жоғары оқу орындарының, мемлекеттік емес ұйымдардың өкілдері қатарынан құрамы үш адамнан аспайтын қадағалаушылардың қатысуын қамтамасыз етеді.
22. Сертификаттаудың әр пәні бойынша біліктілік емтиханының ұзақтығы үш сағатттан (180 минут) аспайды, оның ішінде:
тестілеуден өтуге – 60 минуттан аспайтын, кешенді ахуалдық тапсырманы шешуге – 120 минуттан аспайтын уақыт беріледі.
23. Тестілеуден өтуге бөлінген уақыт өткеннен кейін бағдарлама автоматты түрде жабылады. Тестілеуден өту қорытындысы бойынша дұрыс жауаптарды есептеу компьютерлік бағдарламаның көмегімен автоматты түрде жүргізіледі.
24. Егер дұрыс жауаптардың саны (жалпы жиынтық мәнде және сертификаттау пәні бөлінісінде) мүмкін болатын жүз (100) пайыздың кемінде жетпіс (70) пайызын құраса, кандидат біліктілік емтиханынан өткен болып есептеледі.
25. Тестілеу нәтижелері және кешенді ахуалдық тапсырмалардың шешімі ведомоспен ресімделеді және оған бір жұмыс күні ішінде біліктілік емтиханын өткізуді ұйымдастыруға жауапты білімді растау жөніндегі ұйымның өкілдері, қадағалаушылар мен кандидат қол қояды.
26. Білімді растау жөніндегі ұйым емтихан комиссиясын:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Есеп комитетімен;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органмен келісе отырып, адамдардың тақ санынан (кемінде бесеу) қалыптастырады.
Емтихан комиссиясының құрамына: білімді растау жөніндегі ұйымның үш өкілі, сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін Есеп комитетінің бір өкілі, ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін уәкілетті органның бір өкілі, үкіметтік емес ұйымның бір өкілі кіреді.
27. Біліктілік емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша оң нәтиже алған кандидатқа білімді растау жөніндегі ұйым ведомосқа қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігіне білімін растау туралы құжат береді.
Білімді растау туралы құжаттың көшірмесі кандидаттың жеке ісіне тігіледі.
Біліктілік емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша білімін растаған адамдардың тізімі ведомосқа қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде білімді растау жөніндегі ұйымның интернет-ресурсына орналастырылады.

21. Организация по подтверждению знаний в целях обеспечения прозрачности и объективности проведения квалификационного экзамена обеспечивает участие наблюдателей в составе не более трех человек из числа представителей органов государственного аудита и финансового контроля, высших учебных заведений, негосударственных организаций.
22. Продолжительность квалификационного экзамена по каждой дисциплине сертификации составляет не более трех часов (180 минут), из них:
на прохождение тестирования – не более 60 минут, на решение комплексной ситуационной задачи – не более 120 минут.
23. По истечении времени, отведенного на прохождение тестирования, программа автоматически закрывается. Подсчет правильных ответов по итогам прохождения тестирования проводится автоматически при помощи компьютерной программы.
24. Квалификационный экзамен кандидата считается пройденным, если количество правильных ответов (в общем суммарном выражении и в разрезе дисциплины сертификации) составляет не менее семидесяти (70) процентов из ста (100) возможных.
25. Результаты тестирования и решение комплексных ситуационных задач оформляются ведомостью и подписываются в течение одного рабочего дня представителями организации по подтверждению знаний, ответственными за организацию проведения квалификационного экзамена, наблюдателями и кандидатом.
26. Экзаменационная комиссия формируется организацией по подтверждению знаний из нечетного числа лиц (не менее пяти) по согласованию с:
Счетным комитетом - для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
уполномоченным органом - для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.
В состав экзаменационной комиссии входят: три представителя от организации по подтверждению знаний, один представитель от Счетного комитета для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит, один представитель от уполномоченного органа для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит, один представитель от неправительственной организации.
27. Кандидату, получившему положительный результат по итогам сдачи квалификационного экзамена, организацией по подтверждению знаний выдается документ о подтверждении знаний на квалификацию государственного аудитора соответствующего уровня по формам согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам, в течение десяти рабочих дней со дня подписания ведомости.
Копия документа о подтверждении знаний подшивается в личное дело кандидата.
Список лиц, подтвердивших знания по итогам сдачи квалификационного экзамена, размещается на интернет-ресурсе организации по подтверждению знаний в течение десяти рабочих дней со дня подписания ведомости.

28. Кандидаттың тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігіне білімін растау туралы құжаты білімін растау туралы құжат берілген күннен бастап әңгімелесуге жіберу туралы өтініш берген күнге дейін бір жыл ішінде оның Ұлттық комиссияда одан әрі әңгімелесуден өтуі үшін негіз болып табылады.
29. Біліктілік емтиханын тапсыра алмаған кандидат ведомосқа қол қойылған күннен бастап үш ай өткен соң оны қайта тапсырады.
Біліктілік емтиханын қайта тапсыру күні білімді растау жөніндегі үйымның тиісті күнтізбелік жылға арналған Біліктілік емтихандарының бекітілген кестесіне сәйкес белгіленеді.
2-параграф. Апелляциялық комиссия
30. Білімді растау жөніндегі ұйым апелляциялық комиссияны біліктілік емтиханының қорытындыларымен келіспеген кандидаттардың өтініштерін қарау үшін құрады.
31. Білімді растау жөніндегі ұйым апелляциялық комиссияны:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Есеп комитетімен;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – уәкілетті органмен келісе отырып, сертификаттау бойынша маманданудың (пәннің) тиісті салаларында сарапшылар болып табылатын және емтихан комиссиясының құрамына кірмейтін кемінде үш мүшеден тұратын құрамда қалыптастырады және бекітеді.
32. Кандидат біліктілік емтиханының қорытындыларымен келіспеген жағдайда, апелляциялық комиссияға біліктілік емтиханының қорытындылары туралы хабарланған күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, өзінің негізделген келіспеушілігін (нақты сұрақтардың қисынсыздығы, техникалық ақаулықтарға сілтеме жасай отырып, тестілеу нәтижелері, тестілеудің қалыпты барысына кедергі болған жағдайларға сілтеме жасай отырып, тестілеу нәтижелері) көрсете отырып, жазбаша нысанда немесе электрондық түрде жүгінеді.
33. Апелляцияға берілген өтініш білімді растау жөніндегі ұйымның кіріс хат-хабарлар журналында тіркеледі. Кіріс хат-хабарының реттік нөміріне сәйкес келетін тіркеу күні мен нөмірі кандидаттың өтінішіне қойылады.
34. Апелляциялық комиссия апелляцияға берілген өтінішті қарау нәтижелері бойынша өтініш келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мынадай:
1) апелляцияға берілген өтінішті қанағаттандырусыз қалдыру;
2) кандидаттың апелляциясын қанағаттандыру және оны біліктілік емтиханын қайта тапсыруға жіберу туралы екі шешімнің бірін қабылдайды.
35. Апелляцияға өтініш берген кандидат біліктілік емтиханының қорытындысымен танысады, өзінің апелляцияға берген өтінішін қарау кезінде қатысады.
Апелляциялық комиссияның шешімі апелляцияға берген кандидатқа беріледі және шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде білімді растау жөніндегі ұйымның интернет-ресурсына орналастырылады.

28. Документ о подтверждении знаний кандидата на квалификацию государственного аудитора соответствующего уровня является основанием для дальнейшего прохождения им собеседования в Национальной комиссии в течение одного года с даты выдачи документа о подтверждении знаний до даты подачи заявления о допуске к собеседованию.
29. Кандидат, не сдавший квалификационный экзамен, повторно проходит его в срок по истечении трех месяцев со дня подписания ведомости.
Дата повторной сдачи квалификационного экзамена устанавливается в соответствии с утвержденным Графиком квалификационных экзаменов организации по подтверждению знаний на соответствующий календарный год.
Параграф 2. Апелляционная комиссия
30. Апелляционная комиссия создается организацией по подтверждению знаний для рассмотрения заявлений кандидатов, несогласных с итогами квалификационного экзамена.
31. Апелляционная комиссия формируется и утверждается организацией по подтверждению знаний в составе не менее трех членов, являющихся экспертами в соответствующих сферах специализации (дисциплины) сертификации и не входящих в состав экзаменационной комиссии по согласованию с:
Счетным комитетом - для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит;
уполномоченным органом - для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит.
32. В случае несогласия с итогами квалификационного экзамена кандидат обращается в апелляционную комиссию в письменной форме или электронном виде с указанием своего обоснованного несогласия (в некорректности конкретных вопросов, результатов тестирования со ссылкой на технические неполадки, результатов тестирования со ссылкой на наличие обстоятельств, препятствующих нормальному ходу тестирования), не позднее трех рабочих дней, следующих за днем сообщения об итогах квалификационного экзамена.
33. Заявление на апелляцию регистрируется в журнале входящей корреспонденции организацией по подтверждению знаний. Дата и номер регистрации, соответствующий порядковому номеру входящей корреспонденции, проставляется на заявлении кандидата.
34. По результатам рассмотрения заявления на апелляцию, апелляционная комиссия в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления принимает одно из двух решений:
1) оставить заявление на апелляцию без удовлетворения;
2) удовлетворить апелляцию кандидата и допустить его на пересдачу квалификационного экзамена.
35. Кандидат подавший заявление на апелляцию, ознакамливается с итогами квалификационного экзамена, а также присутствует при рассмотрении своего заявления на апелляцию.
Решение апелляционной комиссии выдается кандидату подавший на апелляцию и размещается на интернет-ресурсе организации по подтверждению знаний в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.

36. Апелляцияға қайта берілген өтініш қаралмайды.
37. Кандидат апелляциялық комиссияның шешіміне сот тәртібімен шағымдануы мүмкін.
38. Тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор, мемлекеттік аудитор, жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иелену үшін сертификаттауға: экономика және бизнес (экономика немесе әлемдік экономика немесе қаржы немесе есеп және аудит немесе менеджмент немесе мемлекеттік және жергілікті басқару немесе мемлекеттік аудит) немесе құқық (құқықтану немесе халықаралық құқық) жоғары білімі және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кандидат жіберіледі.
39. Тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор біліктілігі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде және (немесе) функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін экономика, қаржы, құқық салаларында және (немесе) аудит саласындағы халықаралық ұйымдарда және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілерінде кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар кандидатқа беріледі.
40. Мемлекеттік аудитор біліктілігі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде аудит жүргізумен байланысты бағыттар бойынша (талдамалық, әдіснамалық, сапаны бақылау, заң тұрғысынан сүйемелдеу) және (немесе) тиісті функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін экономика, қаржы, құқық салаларында және (немесе) аудит саласындағы халықаралық ұйымдарда кемінде үш жыл және (немесе) ішкі мемлекеттік аудитордың немесе мемлекеттік аудитор ассистентінің кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар кандидатқа беріледі.
41. Жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігі:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде мемлекеттік аудитор ретінде немесе аудит жүргізумен байланысты бағыттар бойынша (талдамалық, әдіснамалық, сапаны бақылау, заң тұрғысынан сүйемелдеу) кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар;
2) мемлекеттік аудитор сертификаты бар;
3) мына халықаралық кәсіби ұйымдардың бірі: ICAEW (Institute of Chartered Accountants in England and Wales) (Англия мен Уэльстің алқа бухгалтерлер институты), АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы), CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом), IIA (Institute of Internal Auditors) (Ішкі аудиторлар институты) берген мына кәсіби біліктіліктердің бірі: ACA (Associated Chartered Accountant) (Қауымдастырылған дипломды бухгалтер), ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы), CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом), CIPFA DipIPSAS-пен (Diploma in international public sector accounting standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша диплом) бірге CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломды мемлекеттік қаржы және бухгалтерлік есеп институты мемлекеттік аудитор), CIA (Certified Internal Auditor) (Дипломы бар ішкі аудитор), АССА F8 (Audit and Assurance) не АССА F8-пен (Аудит және анықтығын растау) бірге IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) (орыс тілінде) бар екенін растайтын құжаты бар;

36. Повторное заявление на апелляцию не рассматривается.
37. Решение апелляционной комиссии может подлежать обжалованию кандидатом в судебном порядке.
38. К сертификации на присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора в соответствующей области, государственного аудитора, государственного аудитора высшей категории допускается кандидат, имеющий высшее и (или) послевузовское образование: экономика и бизнес (экономика или мировая экономика или финансы или учет и аудит или менеджмент или государственное и местное управление или государственный аудит) или право (юриспруденция или международное право).
39. Квалификация внутреннего государственного аудитора в соответствующей области присваивается кандидату, имеющему опыт работы не менее двух лет в системе органов государственного аудита и финансового контроля и (или) в экономической, финансовой, правовой сферах соответствующих функциональным обязанностям и (или) международных организациях в области аудита и (или) субъектах квазигосударственного сектора.
40. Квалификация государственного аудитора присваивается кандидату, имеющему опыт работы не менее трех лет в системе органов государственного аудита и финансового контроля по направлениям, связанным с проведением аудита (аналитическое, методологическое, контроль качества, юридическое сопровождение) и (или) в экономической, финансовой, правовой сферах соответствующих функциональным обязанностям и (или) в международных организациях в области аудита и (или) не менее двух лет внутренним государственным аудитором или ассистентом государственного аудитора.
41. Квалификация государственного аудитора высшей категории присваивается кандидату:
1) имеющему опыт работы не менее пяти лет в системе органов государственного аудита и финансового контроля в качестве государственного аудитора или по направлениям, связанным с проведением аудита (аналитическое, методологическое, контроль качества, юридическое сопровождение);
2) сертификат государственного аудитора;
3) документ, подтверждающий наличие одной из следующих профессиональных квалификаций: ACA (Associated Chartered Accountant) (Ассоциированный дипломированный бухгалтер), АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров), CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора), CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломированный институт государственных Финансов и бухгалтерского учета государственный аудитор) c CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Диплом по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе), CIA (Certified Internal Auditor) (Дипломированный внутренний аудитор), IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе) с АССА F8 (Audit and Assurance) либо АССА F8 (Аудит и подтверждение достоверности) (на русском языке) присваиваемой одной из следующих международных профессиональных организаций: ICAEW (Institute of Chartered Accountants in England and Wales) (Институт присяжных бухгалтеров Англии и Уэльса), АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров), CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора), IIA (Institute of Internal Auditors) (Институт внутренних аудиторов).

4) Қаржы министрлігі Дүниежүзілік банкпен бірлесіп әзірлеген, ішкі мемлекет аудит және қаржылық бақылау органдары үшін қолданылатын сертификатпен (Public Audit and Assurance) (Мемлекеттік аудит және анықтығын растау) IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) кәсіби біліктілігінің болуын растайтын құжаты бар;
5) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде соңғы екі жыл ішінде мемлекеттік аудиторлар қызметінің тиімділігін бағалаудың оң нәтижесі бар;
6) алынбаған тәртіптік жазалары жоқ кандидатқа беріледі.
42. Өтініш берген кезде соттылығы өтелмеген немесе заңда белгіленген тәртіппен алынбаған, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған адам сертификаттауға жіберілмейді.
3-параграф. Ұлттық комиссияда әңгімелесу
43. Кандидат тиісті деңгейдегі мемлекеттік аулитор біліктілігін иеленуге әңгімелесуден өту үшін Жұмыс органына пошта байланысы арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидат үміт білдірген тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігі көрсетілген өтініш.
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары білімінің болуын растайтын құжаттың қосымшаларымен бірге көшірмесі.
Шетелдік білім беру ұйымдарында алған білімі туралы құжаттардың көшірмелеріне "Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленушінің шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми орталықтары мен зертханалары берген, сондай-ақ өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттарды қоспағанда, білім беру саласындағы уәкілетті орган берген осы білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктердің көшірмелері қоса беріледі.
"Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлеріне берілген білім туралы құжаттардың көшірмелеріне "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы берген оқуды аяқтағаны туралы анықтаманың көшірмесі қоса беріледі.
Өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттардың көшірмелеріне білім беру саласындағы уәкілетті орган берген білім туралы осы құжаттарды тану туралы анықтамалардың көшірмелері қоса беріледі.
Егер құжат (диплом/сертификат) және оған қосымшалар шет тілінде болса, белгіленген тәртіппен нотариат куәландырған қазақ және (немесе) орыс тіліндегі аудармасы ұсынылады.

4) документ, подтверждающий наличие профессиональных квалификаций IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе) с сертификатом, разработанным Министерством финансов совместно со Всемирным банком (Public Audit and Assurance) (Государственный аудит и подтверждение достоверности), которые распространяются для органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля;
5) положительный результат оценки эффективности деятельности государственных аудиторов в системе органов государственного аудита и финансового контроля в течение последних двух лет;
6) отсутствие неснятых дисциплинарных взысканий.
42. Не допускается к сертификации лицо, имеющее на момент подачи заявления судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке, а также совершившее коррупционное правонарушение.
Параграф 3. Собеседование в Национальной комиссии
43. Для прохождения собеседования на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня кандидат представляет в Рабочий орган посредством почтовой связи следующие документы:
1) заявление с указанием квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, на которую претендует кандидат, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) копию документа, подтверждающего наличие высшего образования с приложениями.
К копиям документов об образовании, полученном в зарубежных организациях образования, прилагаются копии удостоверений о признании или нострификации данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования, за исключением документов об образовании, выданных зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными центрами и лабораториями обладателям международной стипендии "Болашак", а также подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности.
К копиям документов об образовании, выданных обладателям международной стипендии "Болашак", прилагается копия справки о завершении обучения, выданной акционерным обществом "Центр международных программ".
К копиям документов об образовании, подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности, прилагаются копии справок о признании данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в сфере образования.
В случае если документ (диплом/сертификат) и приложения к нему на иностранном языке, представляется нотариально заверенный в установленном порядке перевод на казахский и (или) русский язык.

4) еңбек өтілі бар адамдар үшін еңбек кітапшасының көшірмесі;
мемлекеттік қызметшілер үшін "Мемлекеттік қызметшінің қызметтік тізімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 21 қазандағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14436 болып тіркелген) сәйкес ресімделген қызметтік тізім;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы үзінді көшірмелер;
5) бухгалтерлік есеп, аудит және қаржы саласында ұлттық немесе халықаралық кәсіби біліктілік берілгені туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
6) осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша білімді растау жөніндегі ұйым берген ішкі мемлекеттік аудитор, мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін білімді растау жөніндегі құжаттардың көшірмесі;
7) жеке деректердің (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі) өзгергенін растайтын құжаттың көшірмесі;
8) 3x4 көлеміндегі фотосурет (жеке іске);
9) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру туралы өтініш.
Жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін:
10) мемлекеттік аудитор сертификатының көшірмесі;
11) осы Қағидалардың 41-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген халықаралық кәсіби біліктіліктердің бірін иелену туралы құжаттың көшірмесі.
Осы тармақтың 2) - 7), 10) және 11) тармақшаларында көзделген құжаттар персоналды басқару қызметінің (кадр қызметі) қолымен және мөрімен (мөртабанымен) куәландырылған не нотариат куәландырған нысанда ұсынылады.
Барлық құжат құжат тігілетін папкада бекітіледі, оның беткі жағында: осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша №__ жеке іс, кандидаттың аты және әкесінің аты (болған жағдайда), тегі, ресімделу күні көрсетіледі.
Әңгімелесуге қатысу бойынша жұмсалатын шығыстарды (әңгімелесу өтетін жерге бару және қайту, тұрғын үй-жай жалдау, тұру, байланыстың барлық түрінің қызметтерін пайдалану) кандидат өз қаражаты есебінен көтереді.
44. Жұмыс органына келіп түсетін кандидаттың құжаттарын Жұмыс органы кеңсесінің жұмыскері қабылдап, электрондық құжат айналымының ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) құжаттардың келіп түскен күні тіркейді.
45. Кандидаттың құжаттарын қарауды, өтуін, орындауды, есепке алуды және сақтауды Жұмыс органы тиісті құқықтық актімен және (немесе) Жұмыс органының Регламентімен бекітілген құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану тәртібіне сәйкес жүзеге асырады.

4) для лиц, имеющих трудовой стаж, копию трудовой книжки;
для государственных служащих послужной список, оформленный в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 14 "Об утверждении формы послужного списка государственного служащего" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14436);
выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах;
5) копию документа о присвоении национальной или международной профессиональной квалификации в области бухгалтерского учета, аудита и финансов (при наличии);
6) копию документов по подтверждению знаний для лиц, претендующих на присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора, государственного аудитора, выданного организацией по подтверждению знаний по форме согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам;
7) копию документа, подтверждающего изменение личных данных (фамилия, имя отчество при наличии);
8) фотография размером 3х4 (в личное дело);
9) заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Для лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории:
10) копию сертификата государственного аудитора;
11) копию документа о присвоении одной из международной профессиональной квалификации указанные в подпунктах 3) и 4) пункта 41 настоящих Правил.
Документы, предусмотренные подпунктами 2) - 7), 10) и 11) настоящего пункта, представляются заверенными подписью и печатью (штампом) службы управления персоналом (кадровой службы) либо в нотариально заверенной форме.
Все документы скрепляются в скоросшивателе, на лицевой стороне которого указывается: личное дело №, фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата, дата оформления, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Расходы по участию в собеседовании (проезд к месту проведения собеседования и обратно, наем жилого помещения, проживание, пользование услугами всех видов связи) кандидат несет за счет собственных средств.
44. Документы кандидата, поступающие в Рабочий орган, принимаются работником канцелярии Рабочего органа и регистрируются в информационной системе электронного документооборота (далее – информационная система) в день поступления документов.
45. Рассмотрение, прохождение, исполнение, учет и хранение документов кандидата осуществляется Рабочим органом в соответствии с порядком документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота, утвержденный соответствующим правовым актом и (или) Регламентом Рабочего органа.

46. Жұмыс органы ұсынылған құжаттардың толықтығын және кандидаттың осы Қағидалардың 38, 39, 40, 41, 42 және 43-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді ұйымдастырады.
47. Ұсынылған құжаттардың толық болмау және талаптарға сәйкес келмеу фактісі анықталған жағдайда, Жұмыс органы өтініштің тіркелген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде кандидатқа әңгімелесуге жіберуден жазбаша түрде дәлелді бас тартуды жібереді.
Осы тармақта көрсетілген негіздер бойынша әңгімелесуге жіберуден бас тарту әңгімелесуден өту үшін құжаттарды қайта беруге тыйым салуға әкеп соқпайды.
48. Жұмыс органы кандидатты осы Қағидаларда көзделмеген талаптарға сәйкестігін тексеруге жол бермейді.
49. Кандидаттың осы Қағидалардың 41-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі Жұмыс органының ұсынысы бойынша кандидаттың жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуі бойынша Ұлттық комиссияның шешімі үшін негіз болып табылады.
Осы Қағидалардың 41-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеу және ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайларда, Жұмыс органы құжат келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде кандидатқа жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін беру бойынша жазбаша түрде дәлелді бас тартуды жібереді.
50. Жұмыс органы уәкілетті мемлекеттік органдардан және басқа да заңды тұлғалардан кандидаттың ұсынылған құжаттарының (білімі, атқаратын лауазымының өтілі) анықтығы мәселелері бойынша қосымша ақпарат алуы қажет болған жағдайларда, кандидаттың құжаттарын қарау мерзімі жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы заңнамаға сәйкес ұзартылады.
51. Кандидат осы Қағидалардың 38, 39 және 40-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, кандидат Ұлттық комиссияға әңгімелесуге жіберіледі және Жұмыс органы өтініштің тіркелген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде кандидатқа Ұлттық комиссияға әңгімелесуге жіберу туралы хабарламаны телефон байланысы арқылы және (немесе) кандидаттың өтінішінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына хабарлама жолдау арқылы жібереді.
52. Кандидаттардың әңгімелесуден өтуге кезектілігі олардың құжаттарының ақпараттық жүйеде тіркелген күні мен нөміріне қарай айқындалады.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының жүйесінде жұмыс істеп жүрген жұмыскер болып табылатын кандидат Ұлттық комиссияның төрағасына мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының басшысы енгізген уәжделген өтінішхат негізінде және оң шешім қабылданған жағдайда Ұлттық комиссияның кезекті әңгімелесуіне жіберіледі.

46. Рабочий орган организует проверку полноты представленных документов и соответствия кандидата требованиям, установленные пунктами 38, 39, 40, 41, 42 и 43 настоящих Правил.
47. В случаях установления факта неполноты представленных документов и несоответствия требованиям, Рабочий орган в течение десяти рабочих дней со дня регистрации заявления направляет кандидату письменный мотивированный отказ в допуске к собеседованию.
Отказ в допуске к собеседованию по указанным в настоящем пункте основаниям не влечет запрета на повторную подачу документов для прохождения собеседования.
48. Рабочим органом не допускается проверка кандидата на соответствие требованиям, непредусмотренным в настоящих Правилах.
49. Соответствие кандидата требованиям, указанным в пункте 41 настоящих Правил, является основанием для решения Национальной комиссии по присвоению квалификации государственного аудитора высшей категории кандидата по представлению Рабочего органа.
В случаях установления факта несоответствия требованиям, указанным в пункте 41 настоящих Правил, и неполноты представленных документов, Рабочий орган в течение десяти рабочих дней со дня поступления документа дает письменный мотивированный отказ кандидату по присвоению квалификации государственного аудитора высшей категории.
50. В случаях необходимости получения Рабочим органом дополнительной информации от уполномоченных государственных органов и других юридических лиц по вопросам достоверности представленных документов кандидата (образование, стаж занимаемой должности), срок рассмотрения документов кандидата продлевается в соответствии с законодательством о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц.
51. В случае соответствия кандидата требованиям, установленным в пунктах 38, 39 и 40 настоящих Правил, кандидат допускается к собеседованию в Национальной комиссии и Рабочим органом в течении десяти рабочих дней со дня регистрации заявления направляется кандидату уведомление о допуске к собеседованию в Национальной комиссии посредством телефонной связи и (или) направления сообщения на адрес электронной почты указанной в заявлении кандидата.
52. Очередность кандидатов на прохождение собеседования определяется исходя из даты и номера регистрации их документов в информационной системе.
Кандидат, являющийся действующим работником системы органов государственного аудита и финансового контроля, допускается на очередное собеседование Национальной комиссии на основании мотивированного ходатайства руководителя органа государственного аудита и финансового контроля, вносимого Председателю Национальной комиссии и в случае получения положительного решения.

53. Жұмыс органы әңгімелесу өткізілетін күнге дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей әңгімелесу өткізілетін орынды, күнді және уақытты көрсете отырып, әңгімелесуге жіберілген адамдардың тізімін өзінің интернет-ресурсына орналастырады, кандидатқа телефон байланысы арқылы және (немесе) кандидаттың өтінішінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына хабарлама жіберу арқылы хабарлайды, сондай-ақ осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер әрбір кандидат бойынша қорытынды дайындайды.
54. Әңгімелесуге қатысу мүмкін болмаған жағдайда кандидат әңгімелесу өткізу басталғанға дейін кемінде он жұмыс күні бұрын бұл жөнінде Жұмыс органына себептерін көрсете және растайтын құжаттарды ұсына отырып жазбаша немесе электрондық нысанда, сондай-ақ өзге де байланыс құралдары арқылы хабарлайды. Мұндай жағдайда онымен әңгімелесу Ұлттық комиссияның келесі отырысына ауыстырылады.
Әңгімелесуге келмеген және келмейтіні туралы Жұмыс органына уақтылы хабардар етпеген тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидаттардың өтініштері қараусыз қалдырылады және қайтарылуға жатады.
55. Жұмыс органы кандидаттардың Ұлттық комиссияда әңгімелесуден өтуі үшін білуі қажет нормативтік құқықтық актілердің тізбесін қалыптастырады, ол Жұмыс органының интернет-ресурсына орналастырылуға жатады.
56. Әрбір кандидатпен әңгімелесу барысы аудио, бейнежазба техникалық құралдарының көмегімен тіркеледі. Жазбалар әңгімелесу аяқталған күннен бастап кемінде бір жыл Жұмыс органында сақталады.
57. Ұлттық комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер дауыс беруге қатысып отырған Ұлттық комиссия мүшелерінің жалпы санының басым көпшілігі оларға дауыс берсе, шешімдер қабылданған болып саналады.
Дауыстар тең болған жағдайда Ұлттық комиссияның төрағасы дауыс берген шешім қабылданған болып есептеледі.
58. Ұлттық комиссияның шешімі әңгімелесу аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді және Ұлттық комиссия отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Жұмыс органының интернет-ресурсына орналастырылады.
59. Кандидаттың білімін растауы мен Ұлттық комиссиядан әңгімелесуден табысты өтуінің нәтижелері бойынша Ұлттық комиссияның шешімімен кандидатқа тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иелену туралы сертификат беріледі.
60. Әңгімелесу нәтижелері бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беруден бас тартылған кандидат шешім қабылданған күннен бастап бір жылдан ерте емес мерзімде Ұлттық комиссияда қайтадан әңгімелесуден өтуге құжаттар тапсыруы мүмкін.

53. Рабочий орган не позднее чем за десять рабочих дней до дня проведения собеседования размещает список лиц, допущенных к собеседованию, с указанием места, даты и времени проведения собеседования, на его интернет-ресурсе и сообщается кандидату посредством телефонной связи и (или) направления сообщения на адрес электронной почты, указанный в заявлении кандидата, а также готовит заключение по каждому кандидату на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
54. В случае невозможности участия в собеседовании, кандидат в письменной или электронной форме, а также иными средствами связи не менее чем за десять рабочих дней до начала проведения собеседования уведомляет об этом Рабочий орган с указанием причин и предоставлением подтверждающих документов. В этом случае собеседование с ним переносится на следующее заседание Национальной комиссии.
Заявления кандидатов, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, не явившихся на собеседование и своевременно не уведомивших Рабочий орган о неявке, остаются без рассмотрения и подлежат к возврату.
55. Рабочим органом формируется перечень нормативных правовых актов, знание которых необходимо для прохождения кандидатами собеседования в Национальной комиссии, который подлежит размещению на интернет-ресурсе Рабочего органа.
56. Ход собеседования с каждым кандидатом фиксируется с помощью технических средств аудио, видеозаписи. Записи хранятся в Рабочем органе не менее одного года со дня завершения собеседования.
57. Решения Национальной комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Национальной комиссии, участвующих в голосовании.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Национальной комиссии.
58. Решение Национальной комиссии оформляется протоколом в течение трех рабочих дней со дня завершения собеседования и размещается на интернет-ресурсе Рабочего органа в течение пяти рабочих дней со дня подписания протокола заседания Национальной комиссии.
59. По результатам успешного прохождения подтверждения знаний и собеседования кандидата в Национальной комиссии решением Национальной комиссии кандидату выдается сертификат о присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня.
60. Кандидат, которому по результатам собеседования отказано в присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, может подать документы на повторное собеседование в Национальной комиссии не ранее одного года со дня принятия решения.

4-параграф. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын беру
61. Жұмыс органы тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын Ұлттық комиссияның шешіміне қол қойылған күннен бастап Ұлттық комиссияда әңгімелесуден табысты өткен кандидаттарға он жұмыс күні ішінде береді.
62. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаттарын беруді есепке алу журналы бойынша кандидаттың жеке өзіне не нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкіліне беріледі.
Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатының бланкісін үйлестіруді, сақтауды, есепке алуды және пайдалануды Жұмыс органының Ұлттық комиссия қызметін қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
63. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдарды есепке алу мақсатында Жұмыс органы жылдың қорытындысы бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырмасыншы күнінен кешіктірмей тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты бар адамдардан алынған жұмыс орны және атқаратын лауазымы туралы өзекті ақпаратқа мониторинг және талдау жүргізеді.
5-параграф. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатының телнұсқаларын беру
64. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты жоғалған, бүлінген жағдайда мемлекеттік аудитор Жұмыс органына оның телнұсқасын алу туралы өтініш жолдайды.
Мемлекеттік аудитордың жоғалған, бүлінген (зақымданған) сертификаттары мемлекеттік аудитор Жұмыс органына мемлекеттік аудитор біліктілігін иелену туралы бүлінген (зақымданған) сертификаттарды қоса бере отырып, тиісті жазбаша өтініш берген күннен бастап жарамсыз деп есептеледі.
65. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатының телнұсқасын беруді Жұмыс органы өтініш берушіге не нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкіліне телнұсқа беру туралы өтінішті алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде "телнұсқа" деген мөртаңба қоя отырып жүзеге асырады.
6-параграф. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу
66. Ұлттық комиссия Заңның 39-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алуды жүзеге асырады.
67. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары мемлекеттік аудиторға қатысты тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу үшін негіздің болуы туралы шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мынадай құжаттарды:

Параграф 4. Выдача сертификата государственного аудитора соответствующего уровня
61. Рабочим органом сертификат государственного аудитора соответствующего уровня выдается в течение десяти рабочих дней кандидатам, успешно прошедшим собеседование в Национальной комиссии со дня подписания решения Национальной комиссии.
62. Сертификат государственного аудитора соответствующего уровня выдается по журналу учета выдачи сертификатов государственного аудитора соответствующего уровня по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, лично кандидату, либо его представителю по нотариально заверенной доверенности.
Координация, хранение, учет и использование бланка сертификата государственного аудитора соответствующего уровня осуществляется структурным подразделением Рабочего органа, ответственным за обеспечение деятельности Национальной комиссии.
63. В целях учета лиц, имеющих сертификат государственного аудитора соответствующего уровня Рабочим органом, по итогам года, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным периодом, проводится мониторинг и анализ актуальной информации о месте работы и занимаемой должности, полученной от лица, имеющего сертификат государственного аудитора соответствующего уровня.
Параграф 5. Выдача дубликатов сертификата государственного аудитора соответствующего уровня
64. При утере, порче сертификата государственного аудитора соответствующего уровня, государственный аудитор направляет заявление в Рабочий орган о получении его дубликата.
Утерянные, испорченные (поврежденные) сертификаты государственного аудитора считаются недействительными со дня подачи государственным аудитором соответствующего письменного заявления с приложением испорченных (поврежденных) сертификатов о присвоении квалификации государственного аудитора в Рабочий орган.
65. Выдача дубликата сертификата государственного аудитора соответствующего уровня, осуществляется Рабочим органом заявителю, либо его представителю по нотариально заверенной доверенности в течение пятнадцати календарных дней со дня получения заявления о предоставлении дубликата с проставлением штампа "дубликат".
Параграф 6. Отзыв сертификата государственного аудитора соответствующего уровня
66. Национальная комиссия осуществляет отзыв сертификата государственного аудитора соответствующего уровня, по основаниям, предусмотренным пунктом 8 статьи 39 Закона.
67. Органы государственного аудита и финансового контроля в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения в отношении государственного аудитора о наличии основания для отзыва сертификата государственного аудитора соответствующего уровня, направляют представление об отзыве сертификата государственного аудитора соответствующего уровня в Рабочий орган, с приложением следующих документов:

1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алуға негіздің болуы туралы хаттамасын;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың уәкілетті органы ұсынған мемлекеттік аудитордың кәсіби әдеп талаптарын сақтамағанын растайтын құжаттарды;
3) тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алуға негіз болған, қаржылық бұзушылық фактілерінің көрсетілмеуі орын алған анық емес аудиторлық есепті және мемлекеттік аудит материалдарының сапасын бақылаумен расталмаған аудиторлық есепті;
4) аудиторлық есептің сапа бақылауының нәтижелері бойынша қорытындыны;
5) Заңның 19-бабының 2-тармағына сәйкес Есеп комитеті жүргізген бақылау барысында мемлекеттік аудитор материалдарының танылмауына себеп болған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарын бірнеше рет (бір жылда үш реттен көп) бұзғаны үшін мемлекеттік аудит нәтижелерін тану қорытындысы бойынша Есеп комитетінің қорытындысын қоса бере отырып, Жұмыс органына тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу туралы ұсыныс жолдайды.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген бұзушылықтарға алғаш рет жол берген мемлекеттік аудиторларға ескерту жасалады.
68. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған, сондай-ақ Заңның 39-бабының 8-тармағында көрсетілген негіздер болмаған жағдайда, Жұмыс органы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары ұсынған құжаттарды (материалдарды) қайтарады.
69. Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда, Жұмыс органы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының ұсынысын растайтын құжаттарымен бірге Ұлттық комиссияның қарауына енгізеді және мемлекеттік аудиторды (сот үкімімен сотталған адамдарды қоспағанда) Ұлттық комиссия отырыстарының кестесіне сәйкес Ұлттық комиссияның отырысына шақырады.
Ұлттық комиссияның отырысында мемлекеттік аудитордың болмауы ұсынысты қарау үшін кедергі болып табылмайды.
70. Жұмыс органы Ұлттық комиссияның шешімі қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатын қайтарып алу туралы мәліметтерді жұмыс органының интернет-ресурсына орналастырады.
71. Осы Қағидалардың 42-тармағында белгіленген адамдарды қоспағанда, Заңның 39-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты қайтарып алынған адамдар әңгімелесуден өту үшін Ұлттық комиссия отырысының тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иелену туралы сертификатты қайтарып алу туралы хаттамасына қол қойылған күннен бастап үш жыл өткен соң Жұмыс органына осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген құжаттарды қайта бере алады.
Мемлекеттік аудитор
біліктілігін иеленуге үміткер
адамдарды сертификаттау
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Білімді растау жөніндегі ұйым
____________________________
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (болған жағдайда), тегі,
ӨТІНІШ
__________________________________________________________________________
(деңгейін (мемлекеттік аудитор/тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор) көрсету)
________________________________________________________________________________
біліктілігіне білімді растау жөніндегі біліктілік емтиханын тапсыруға рұқсат беруіңізді сұраймын.
Үйінің мекенжайы, жұмысының/үйінің және ұялы телефондарының нөмірі
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы: ________________________________________
Осы өтінішке жеке куәлігімнің көшірмесін қоса беріп отырмын.
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларымен таныстым және олармен келісемін.
Толтырылған күні: 20___жылғы "____" ________ ________________
(қолы)
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Біліктілік емтиханы рәсімдерінің бұзылғаны туралы акт
20___жылғы "____" ______                        ___ сағат _____минут
Қадағалаушы ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
кандидат________________________________________________________ жеке сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – ЖСН) ____________________________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларының 18-тармағының бірінші бөлігін мынадай
түрде:
________________________________________________________________________________
(бұзушылықты қысқаша сипаттау)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
бұзу фактісін анықтады.
Қадағалаушының қолы ______________________________________________________
Актімен таныстым _________________________________________________________
(бұзушылыққа жол берген кандидаттың қолы, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
Көрсетілген бұзушылыққа жол берген кандидат осы актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, тиісті жазба жасалады.
________________________________________________________________________________
(көрсетілген бұзушылыққа жол берген кандидаттың осы актіге қол қоюдан бас тартуын растайтын басқа да адамның қолы, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі, ЖСН)
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
_________________________________________________________
(білімді растау жөніндегі ұйымның атауы)
Тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидаттың білімін растау туралы құжат
Білімді растау жөніндегі ұйымның электрондық дерекқорында
20___ жылғы "___" ________ № ____ болып тіркелген
Осы құжат _______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(кандидаттың аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі) (бұдан әрі – А.Ә.Т.)
мынадай сертификаттау пәндері бойынша оң нәтиже алғандығын растайды:
Біліктілік емтиханы пәндерінің бірінің атауы:
Нәтиже (балл)
1
Қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау
2
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау
3
Қаржылық есептілік аудиті
4
Сәйкестік аудиті
5
Тиімділік аудиті
Құжаттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы "_________" ____________________________
Басшы                        ____________________________________
(Білімді растау жөніндегі ұйым)      (А.Ә.( болған жағдайда), Т. (қолы)
Мөрдің орны
Мемлекеттік аудитор
біліктілігін иеленуге үміткер
адамдарды сертификаттау
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
_________________________________________________________
(білімді растау жөніндегі ұйымның атауы)
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидаттың білімін растау туралы құжат
Білімді растау жөніндегі ұйымның электрондық дерекқорында
20___ жылғы "___" ________ № ____ болып тіркелген
Осы құжат______________________________________________________
_______________________________________________________________
(кандидаттың аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі (бұдан әрі – А.Ә.Т.)
мынадай сертификаттау пәндері бойынша оң нәтиже алғандығын растайды:
Біліктілік емтиханының атауы
Нәтиже (балл)
1
Қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау
2
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау
3
Қаржылық есептілік аудиті
4
Сәйкестік аудиті
5
Тиімділік аудиті
Құжаттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы "_____" ______________
Басшы                              _______________________________
(Білімді растау жөніндегі ұйым)            (А.Ә.(болған жағдайда), Т. (қолы)
Мөрдің орны
Мемлекеттік аудитор
біліктілігін иеленуге үміткер
адамдарды сертификаттау
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау жөніндегі ұлттық
комиссия
____________________________
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (болған жағдайда), тегі)
ӨТІНІШ _____________________________________________________________ (деңгейін (тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор/мемлекеттік аудитор/жоғары санатты мемлекеттік аудитор) көрсету)
біліктілігін иелену үшін әңгімелесуге жіберуіңізді сұраймын.
Үйінің мекенжайы, үйінің және ұялы телефондарының № _____________
____________________________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы: _____________________________
Осы өтінішке мыналарды қоса беріп отырмын:
☑ ("белгімен" көрсету)
☐ жеке куәліктің көшірмесі;
☐ жоғары білімінің болуын растайтын құжаттың көшірмесі;
☐ еңбек өтілі бар адамдар үшін еңбек кітапшасының көшірмесі;

1) протокол органа государственного аудита и финансового контроля о наличии основания для отзыва сертификата государственного аудитора соответствующего уровня;
2) документы, подтверждающие несоблюдение государственным аудитором требований профессиональной этики, представленные уполномоченным органом государственного аудита и финансового контроля;
3) недостоверный аудиторский отчет, в котором имеет место неотражение фактов финансовых нарушений, и аудиторский отчет которого не подтвержден контролем качества материалов государственного аудита, послуживший основанием для отзыва сертификата государственного аудитора соответствующего уровня;
4) заключение по итогам контроля качества аудиторского отчета;
5) заключение Счетного комитета по итогам признания результатов государственного аудита за неоднократное нарушение стандартов государственного аудита и финансового контроля, из-за которых материалы государственного аудитора не получили признание (более трех раз в год) в ходе контроля, проведенного Счетным комитетом в соответствии с пунктом 2 статьи 19 Закона.
К государственным аудиторам, впервые допустившим нарушения, предусмотренные подпунктами 2) и 3) настоящего пункта, выносится предупреждение.
68. В случаях установления факта неполноты представленных документов, а также отсутствия оснований, указанных в пункте 8 статьи 39 Закона, Рабочий орган возвращает документы (материалы), представленные органами государственного аудита и финансового контроля.
69. В случаях полноты представленных документов Рабочий орган вносит на рассмотрение Национальной комиссии представление органа государственного аудита и финансового контроля с подтверждающими документами и приглашает государственного аудитора (за исключением лиц, осужденных приговором суда) на заседание Национальной комиссии согласно графику заседаний Национальной комиссии.
Отсутствие государственного аудитора на заседании Национальной комиссии не является препятствием для рассмотрения представления.
70. Рабочий орган в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения Национальной комиссии сведения об отзыве сертификата государственного аудитора соответствующего уровня размещает на интернет-ресурсе рабочего органа.
71. Лица, у которых отозван сертификат государственного аудитора соответствующего уровня, по основаниям, предусмотренных пунктом 8 статьи 39 Закона, за исключением лиц, определенных в пункте 42 настоящих Правил, для прохождения собеседования повторно подаются в Рабочий орган документы, указанные в пункте 43 настоящих Правил, по истечении трех лет со дня подписания протокола заседания Национальной комиссии об отзыве сертификата о присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня.
Приложение 1 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
Организация по подтверждению
знаний от
____________________________
____________________________
(фамилия, имя отчество (при наличии) заявителя)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу допустить к сдаче квалификационного экзамена по подтверждению знаний
на квалификацию _______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(указать уровень (государственный аудитор/внутренний государственный аудитор в соответствующей области)
Домашний адрес, номер рабочего/домашнего и мобильного телефонов:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Адрес электронной почты: ________________________________________________________
К данному заявлению прилагаю копию удостоверения личности.
С Правилами сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации
государственного аудитора, ознакомлен (а) и согласен (а).
Дата заполнения: "______" _______________ 20___г. ______________________________
(подпись)
Приложение 2 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
Акт о нарушении процедур квалификационного экзамена
"___" __________ 20 _ г. ____ ч. ______ мин.
Наблюдатель ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
установил факт нарушения кандидатом ______________________________________________
______________________________________________________индивидуальный
идентификационный номер (далее – ИИН)
________________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
части первой пункта 18 Правилам сертификации лиц, претендующих на присвоение
квалификации государственного аудитора в виде
_______________________________________________________________________________
(краткое описание нарушения)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Подпись наблюдателя: ____________________________________________________________
С актом ознакомлен: _____________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) кандидата, допустившего указанное нарушение)
В случае отказа кандидата, допустившего указанное нарушение, от подписания настоящего
акта, соответствующая запись.
_______________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН иного лица, подтверждающего факт отказа кандидата, допустившего указанное
нарушение, от подписания настоящего акта)
Приложение 3 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
__________________________________________________________________
(наименование организации по подтверждению знаний)
Документ о подтверждении знаний кандидата, претендующего на присвоение
квалификации внутреннего государственного аудитора в соответствующей области
Зарегистрирован в электронной базе данных организации по подтверждению знаний
за № ___ от "___" ______________ 20__ года
Настоящий документ подтверждает, что_______________________________________
_____________________________________________________________________ получил(-а)
(фамилия, имя и отчество (при наличии) кандидата) (далее – Ф.И.О.)
положительный результат по следующим дисциплинам сертификации:
Наименование квалификационного экзамена одной из дисциплин:
Результат (балл)
1.
Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора
2.
Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
3.
Аудит финансовой отчетности
4
Аудит соответствия
5
Аудит эффективности
Срок действия документа "____" ________20___года
Руководитель       ________________________________________________________
(Организация                         (Ф.И.О. при наличии) (подпись)
по подтверждению знаний)
Место печати
Приложение 4 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
__________________________________________________________________
(наименование организации по подтверждению знаний)
Документ о подтверждении знаний кандидата, претендующего на присвоение
квалификации государственного аудитора
Зарегистрирован в электронной базе данных организации по
подтверждению знаний за № ___ от "___" ______________ 20__ года
Настоящий документ подтверждает, о________________________________________
_____________________________________________________________________ получил(-а)
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата) (далее – Ф.И.О.)
положительный результат по следующим дисциплинам сертификации:
Наименование квалификационного экзамена
Результат (балл)
1.
Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора
2.
Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
3.
Аудит финансовой отчетности
4.
Аудит соответствия
5.
Аудит эффективности
Срок действия документа "____" ________20___года
Руководитель       ______________________________________________________
(Организация                         (Ф.И.О. при наличии) (подпись)
по подтверждению знаний)
Место печати
Приложение 5 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
Национальная комиссия по
сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного аудитора
от_________________________
__________________________
(фамилия, имя отчество
(при наличии) заявителя)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу допустить к собеседованию на присвоение квалификации
________________________________________________________________________________
(указать уровень (внутренний государственный аудитор в соответствующей области /государственный аудитор/
государственный аудитор высшей категории)
________________________________________________________________________________
Домашний адрес, № домашнего и мобильного телефонов:
________________________________________________________________________________
Адрес электронной почты: ___________________________________________________
К данному заявлению прилагаю:
☑ (отметить "галочкой")
копия удостоверения личности;
копия документа, подтверждающего наличие высшего образования; для лиц, имеющих трудовой стаж, копию трудовой книжки;

☐ мемлекеттік қызметшілер үшін "Мемлекеттік қызметшінің қызметтік тізімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 21 қазандағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14436 болып тіркелген) сәйкес ресімделген қызметтік тізім;
☐ аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан үзінді көшірмелер;
☐ бухгалтерлік есеп, аудит және қаржы саласында ұлттық немесе халықаралық кәсіби біліктілікті иелену туралы құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
☐ жеке деректердің өзгергенін растайтын құжаттың көшірмесі (болған жағдайда);
☐ тиісті саладағы ішкі мемлекеттік аудитор, мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша білімді растау жөніндегі ұйым берген білімді растау жөніндегі құжаттардың көшірмесі;
жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін:
☐ мемлекеттік аудитор сертификатының көшірмесі;
☐ осы Қағидалардың 41-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген халықаралық кәсіби біліктіліктердің бірін иелену туралы құжаттың көшірмесі;
☐ 3x4 көлемдегі фотосурет (жеке іске);
☐ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру туралы өтініш.
Осымен:
Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларымен танысқанымды және олармен келісетінімді;
қоса берілген барлық құжаттың шындыққа сәйкес келетінін және жарамды екенін растаймын.
Толтырылған күні: 20___жылғы "_____" _____________________ (қолы)
Мемлекеттік аудитор
біліктілігін иеленуге үміткер
адамдарды сертификаттау
қағидаларына 6-қосымша
Нысан
____________________________________________________
(органның, ұйымның, мекеменің атауы)
№ ____ жеке іс
____________________________________________________________
(аты ,әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
_____________________________________________________ (
тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін көрсету)
20__ ж.
Мемлекеттік аудитор
біліктілігін иеленуге үміткер
адамдарды сертификаттау
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидат туралы ҚОРЫТЫНДЫ
1. Жалпы мәліметтер
1) А.Ә.(болған жағдайда), Т.;

для государственных служащих послужной список, оформленный в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 14 "Об утверждении формы послужного списка государственного служащего" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14436);
выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах;
копия документа о присвоении национальной или международной профессиональной квалификации в области бухгалтерского учета, аудита и финансов (при наличии);
копия документа, подтверждающего изменение личных данных (при наличии);
копию документов по подтверждению знаний для лиц, претендующих на присвоение квалификации внутреннего государственного аудитора в соответствующей области, государственного аудитора, выданного организацией по подтверждению знаний по форме согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам;
для лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории:
копию сертификата государственного аудитора;
копию документа о присвоении одной из международной профессиональной квалификации указанные в подпункте 3) пункта 41 настоящих Правил;
фотография размером 3х4 (в личное дело);
заявление о согласии на сбор и обработку персональных данных по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Настоящим подтверждается, что:
с Правилами сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня ознакомлен и согласен.
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными.
Дата заполнения: "_____" ____________ 20___г. ______________________
(подпись)
Приложение 6 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
____________________________________________________
(наименование органа, организации, учреждения)
Личное дело № ____
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
____________________________________________________________
(указать квалификацию государственного аудитора соответствующего уровня)
20__ г.
Приложение 7 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о кандидате на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня
1. Общие сведения:
1) Ф.И.О. (при его наличии);

2) лауазымы, жұмыс орны;
3) мемлекеттік аудитор (ішкі мемлекеттік аудитор, мемлекеттік аудитор, жоғары санатты мемлекеттік аудитор) біліктілігі;
4) туған күні (күні, айы, жылы);
5) наградалары мен көтермелеулері;
6) білімі туралы мәліметтер;
7) жалпы өтілі (осы Қағидалардың 39, 40, 41-тармақтарында белгіленген);
8) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарындағы жалпы өтілі (болған жағдайда);
9) лауазымдық ауысуы;
10) тәртіптік жазалары туралы мәліметтер (болған жағдайда).
2. Білімін растаудан өту нәтижелері туралы ақпарат.
Дайындалған күні: __________
Ұлттық комиссия хатшысының қолы: ____________________
(А.Ә. (болған жағдайд), Т., қолы)
Мемлекеттік аудитор
біліктілігін иеленуге үміткер
адамдарды сертификаттау
қағидаларына 8-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудитор сертификаты
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссияның 20___ жылғы "____"___________ № ____ шешімімен ______________________
(А.Ә.(болған жағдайда),Т.)
____________________________________________________________________
біліктілігі берілді.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы:            ____________ _________________________________
(қолы)                  (А.Ә.(болған жағдайда),Т.)
М.О.
Берілген күні: 20___ жылғы ____ _____________
Тіркеу нөмірі № _______
Мемлекеттік аудитор
біліктілігін иеленуге үміткер
адамдарды сертификаттау
қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудитор сертификаттарын есепке алу және беру журналы
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
хаттама-ның күні және нөмірі
тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатының берілген күні және нөмірі
біліктілігі
қолы

2) должность, место работы;
3) квалификация государственного аудитора (внутренний государственный аудитор, государственный аудитор, государственный аудитор высшей категории);
4) дата рождения (число, месяц, год);
5) награды и поощрения;
6) сведения об образовании;
7) общий стаж (установленных в пунктах 39, 40 и 41 настоящих Правил.);
8) общий стаж в органах государственного аудита и финансового контроля (при наличии);
9) должностное перемещение;
10) сведения о дисциплинарных взысканиях (при наличии).
2. Информация о результатах прохождении подтверждения знаний.
Дата подготовки: _____________
Подпись секретаря Национальной комиссии ______________________________
(Ф.И.О. при наличии) (подпись)
Приложение 8 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
СЕРТИФИКАТ
государственного аудитора
Решением Национальной комиссии по сертификации лиц, претендующих на
присвоение квалификации государственного аудитора № ___ от "__" _________________
20___ года ___________________________________________________________________
(Ф.И.О при наличии)
присвоена квалификация ________________________________________________________
Председатель
Национальной комиссии:____________ ___________________________________________
(подпись)                   (Ф.И.О при наличии)
М.П.
Дата выдачи: ____ _____________ 20 __ г.
Регистрационный номер № ________
Приложение 9 к Правилам
сертификации лиц, претендующих
на присвоение квалификации
государственного аудитора
Форма
Журнал учета и выдачи сертификатов государственного аудитора
фамилия, имя, отчество (при наличии)
дата и номер протокола
дата и номер выдачи сертификата государственного аудитора соответствующего уровня
квалификация
подпись