"Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 18 маусымдағы № 64 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 маусымда № 23161 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларында:
9-қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
12-қосымшаның:
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Субъектілердің тауарлық газды бөлшек саудада өткізуінің шекті бағасын есептеу "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес бекітілетін ішкі нарықта тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын (бұдан әрі – көтерме сауда бағалары) саралау арқылы тұтынушылардың бірінші тобынан бастап алтыншы және сегізінші топтарына тауарлық газды бөлшек саудада өткізу бағаларын саралауды ескере отырып (газды магистральдық газ құбырлары арқылы тасымалдау және сақтауға тарифті ескере отырып), әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала, астана үшін жеке жүзеге асырылады. Тұтынушыларды жетінші тобы үшін көтерме сауда бағаларын саралау жүзеге асырылмайды.";
3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің сараланған шекті бағасын белгілеу мақсатында тұтынушылардың мынадай топтары бөліп көрсетілген:
тұтынушылардың І тобы – тауарлық газды газ тарату жүйесінен бөлшек саудада өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметті алатын тұрмыста тұтынушылар (халық);
тұтынушылардың ІІ тобы – тауарлық газды халық үшін жылу энергиясын өндіру мақсатында сатып алатын жылу энергетикасы компаниялары (бұдан әрі – халық үшін ЖЭК);
тұтынушылардың ІІІ тобы – тауарлық газды заңды тұлғалар үшін жылу энергиясын өндіру мақсатында сатып алатын жылу энергетикасы компаниялары (бұдан әрі – заңды тұлғалар үшін ЖЭК);
тұтынушылардың IV тобы – тауарлық газды электр энергиясын өндіру үшін сатып алатын жылу энергетикасы компаниялары;
тұтынушылардың V тобы – тұтынушылардың I, II, III, IV, VI, VII және VIII топтарына жатпайтын өзге де тұтынушылар;
тұтынушылардың VI тобы – бюджет қаражаты есебінен ұсталатын бюджеттік ұйымдар;
тұтынушылардың VII тобы – тауарлық газды мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін сатып алатын және газбен жабдықтау жөніндегі уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген заңды тұлғалар;
тұтынушылардың VIII тобы – тауарлық газды тұтынушыларға одан әрі өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газды өндіру үшін сатып алатын заңды тұлғалар.".

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 "Об утверждении Правил ценообразования на общественно значимых рынках"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 июня 2021 года № 64. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2021 года № 23161
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 "Об утверждении Правил ценообразования на общественно значимых рынках" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14778) следующие изменения:
в Правилах ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденных указанным приказом:
приложение 9 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в приложении 12:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Расчет предельной цены розничной реализации товарного газа субъектов осуществляется с учетом дифференциации цен розничной реализации товарного газа с первой по шестой и восьмой групп потребителей путем дифференциации предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке, утверждаемых в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (с учетом тарифа на транспортировку по магистральным газопроводам и хранение газа) отдельно для каждой области, города республиканского значения, столицы (далее – оптовых цен). Дифференциация оптовых цен для седьмой группы потребителей не осуществляется.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В целях установления дифференцированной предельной цены розничной реализации товарного газа выделены следующие группы потребителей:
I группа потребителей – бытовые потребители (население), получающие услуги по розничной реализации товарного газа с газораспределительной системы;
II группа потребителей – теплоэнергетические компании, приобретающие товарный газ, в целях выработки тепловой энергии для населения (далее – ТЭК для населения);
III группа потребителей – теплоэнергетические компании, приобретающие товарный газ, в целях выработки тепловой энергии для юридических лиц (далее – ТЭК для юридических лиц);
IV группа потребителей – теплоэнергетические компании, приобретающие товарный газ, для производства электрической энергии;
V группа потребителей – прочие потребители, не входящие в I, II, III, IV, VI, VII и VIII группы потребителей;
VI группа потребителей – бюджетные организации, содержащиеся за счет бюджетных средств;
VII группа потребителей – юридические лица, приобретающие товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции и включенные в перечень, утверждаемый уполномоченным органом в области газоснабжения;
VIII группа потребителей – юридические лица, приобретающие товарный газ для производства компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям.".

2. Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 18 маусымдағы
№ 64 Бұйрыққа
қосымша
Қоғамдық маңызы бар
нарықтарда баға белгілеу
қағидаларына
9-қосымша
Тауарлық газды бөлшек саудада өткізудің шекті бағасының құрылымы (филиалдар бөлінісінде)
Атауы
Өлшем бірлігі
Деңгейі
1
Тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағасы

2. Комитету по регулированию естественных монополий в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Иргалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 18 июня 2021 года № 64
Приложение 9 к Правилам
ценообразования на общественно
значимых рынках
Форма
Структура предельной цены розничной реализации товарного газа (в разрезе филиалов)
Наименование
Единица измерения
Уровень
1
Предельная цена оптовой реализации товарного газа

теңге/1000 м3
2
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тариф
3
Тауарлық газды бөлшек саудада өткізу шығындары (жабдықтау үстемеақысы)
4
Тауарлық газдың шекті бағасының жиыны, оның ішінде
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті есепке алусыз *
1
Тұрмыста тұтынушылар (халық)
2
Жылу энергетикасы компаниялары халық үшін жылу энергиясы өндірісіне тауарлық газды тұтыну көлемінде
3
Жылу энергетикасы компаниялары заңды тұлғалар үшін жылу энергиясы өндірісіне тауарлық газды тұтыну көлемінде
4
Жылу энергетикасы компаниялары электр энергиясы өндірісіне тауарлық газды тұтыну көлемінде
5
Тұтынушылардың I, II, III, IV, VI, VII және VIII топтарына жатпайтын өзге де заңды тұлғалар
6
Бюджет қаражаты есебінен ұсталатын бюджеттік ұйымдар
7
Тауарлық газды мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін сатып алатын және уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген заңды тұлғалар
8
Тауарлық газды тұтынушыларға одан әрі өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газды өндіру үшін сатып алатын заңды тұлғалар
Тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті есепке алумен
1
Тұрмыста тұтынушылар (халық)
2
Жылу энергетикасы компаниялары халық үшін жылу энергиясын өндіруге тауарлық газды тұтыну көлемінде
3
Жылу энергетикасы компаниялары заңды тұлғалар үшін жылу энергиясы өндірісіне тауарлық газды тұтыну көлемінде
4
Жылу энергетикасы компаниялары электр энергиясы өндірісіне тауарлық газды тұтыну көлемінде
5
Тұтынушылардың I, II, III, IV, VI, VII және VIII топтарына жатпайтын өзге де заңды тұлғалар
6
Бюджет қаражаты есебінен ұсталатын бюджеттік ұйымдар
7
Тауарлық газды мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру жөніндегі инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында өнеркәсіптік өндірісте отын және (немесе) шикізат ретінде пайдалану үшін сатып алатын және уәкілетті орган бекітетін тізбеге енгізілген заңды тұлғалар
8
Тауарлық газды тұтынушыларға одан әрі өткізу мақсатында сығымдалған және (немесе) сұйытылған табиғи газды өндіру үшін сатып алатын заңды тұлғалар
Ескертпе: Тұтынушы тауарлық газды газ тарату жүйелері арқылы тасымалдауға арналған тарифті есепке алусыз сатып алған жағдайда.

тенге/1000 м3
2
Тариф на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам
3
Затраты на розничную реализацию товарного газа (снабженческая надбавка)
4
Итого предельная цена товарного газа, в том числе:
Без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам
1
Бытовые потребители (население)
2
Теплоэнергетические компании в объемах потребления товарного газа на производство тепловой энергии для населения
3
Теплоэнергетические компании в объемах потребления товарного газа на производство тепловой энергии для юридических лиц
4
Теплоэнергетические компании в объемах потребления товарного газа на производство электрической энергии
5
Прочие юридические лица, не входящие в I, II, III, IV, VI, VII и VIII группы потребителей
6
Бюджетные организации, содержащиеся за счет бюджетных средств
7
Юридические лица, приобретающие товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции и включенные в перечень, утверждаемый уполномоченным органом
8
Юридические лица, приобретающие товарный газ для производства компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям.
С учетом тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам
1
Бытовые потребители (население)
2
Теплоэнергетические компании в объемах потребления товарного газа на производство тепловой энергии для населения
3
Теплоэнергетические компании в объемах потребления товарного газа на производство тепловой энергии для юридических лиц
4
Теплоэнергетические компании в объемах потребления товарного газа на производство электрической энергии
5
Прочие юридические лица, не входящие в I, II, III, IV, VI, VII и VIII группы потребителей
6
Бюджетные организации, содержащиеся за счет бюджетных средств
7
Юридические лица, приобретающие товарный газ для использования в качестве топлива и (или) сырья в промышленном производстве в целях реализации инвестиционных проектов по производству нефтегазохимической продукции и включенные в перечень, утверждаемый уполномоченным органом
8
Юридические лица, приобретающие товарный газ для производства компримированного и (или) сжиженного природного газа в целях дальнейшей реализации потребителям.
Примечание: В случае приобретения потребителями товарного газа без учета тарифа на транспортировку товарного газа по газораспределительным системам.