Қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы ақпаратты беру, мұндай ақпараттың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптарды, оны жариялау және мүдделі тұлғаларға беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 9 шiлдедегі № 243 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 14 шiлдеде № 23517 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология Кодексінің 210-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы ақпаратты беру, мұндай ақпараттың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптарды, оны жариялау және мүдделі тұлғаларға беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық саясат және тұрақты даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрі М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 9 шілдедегі
№ 243 Бұйрығымен бекітілген
Қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы ақпаратты беру, мұндай ақпараттың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптарды, оны жариялау тәртібі және мүдделі тұлғаларға беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы ақпарат беру ережелері, мұндай ақпараттың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптар, оны жариялау және мүдделі тұлғаларға беру тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 210-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және мүдделі тараптарға қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы ақпаратты (бұдан әрі – ҚМЖ) ұсыну тәртібі, мұндай ақпараттың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптар және жариялау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил предоставления информации о неблагоприятных метеорологических условиях, требований к составу и содержанию такой информации, порядка ее опубликования и предоставления заинтересованным лицам
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № 243. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2021 года № 23517.
В соответствии с пунктом 5 статьи 210 Экологического Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления информации о неблагоприятных метеорологических условиях, требований к составу и содержанию такой информации, порядка ее опубликования и предоставления заинтересованным лицам.
2. Департаменту экологической политики и устойчивого развития Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 9 июля 2021 года № 243
Правила предоставления информации о неблагоприятных метеорологических условиях,
требований к составу и содержанию такой информации, порядка ее опубликования
и предоставления заинтересованным лицам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления информации о неблагоприятных метеорологических условиях, требования к составу и содержанию такой информации, порядка ее опубликования и предоставления заинтересованным лицам (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 210 Экологического Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок представления информации о неблагоприятных метеорологических условиях (далее — НМУ), требования к составу и содержанию такой информации, правила ее опубликования и предоставления заинтересованным лицам.

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ұлттық гидрометеорологиялық қызмет (бұдан әрі - ҰГМҚ) ұлттық және халықаралық маңызы бар, арнайы мақсаттағы қызметтер мен мамандандырылған ақпаратты дайындауды қамтуда қоршаған ортаның жай-күйін бақылауды, метеорологиялық және гидрологиялық мониторингті мемлекеттік бақылаушы желіні қолдана отырып жүзеге асырады;
2) мүдделі адамдар – жергілікті атқарушы органдар, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі;
3) атмосфералық ауаның жер бетіне жақын қабатында зиянды (ластаушы) заттардың жиналуына ықпал ететін, метеорологиялық факторлардың және синоптикалық жағдайлардың ерекше үйлесімдерімен қалыптасатын қолайсыз метеорологиялық жағдайлар (ҚМЖ);
4) қолайсыз метеорологиялық жағдайлар кешені – атмосфералық ауаның жер бетіне жақын қабатында зиянды (ластаушы) заттардың жиналуына ықпал ететін метеорологиялық факторлар мен синоптикалық жағдайлардың жиынтығы;
5) күнделікті бюллетень – мерзімді жарияланатын қысқаша анықтамалық ақпараты бар ақпараттық материал;
6) қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы ескерту – ҚМЖ-дың пайда болу болжамы;
7) синоптикалық жағдай – жер бетінің белгілі бір аумағы бойынша өзара байланысты ауа массаларының, фронттардың, циклондар мен антициклондардың және басқа атмосфералық объектілердің жиынтығы, бұл осы аймақтағы ауа-райының жай-күйін анықтайды;
8) қолайсыз метеорологиялық жағдайлардың болжамын нақтылау – жаңадан алынған ақпаратты пайдалана отырып, ҚМЖ-дың бұрын берілген болжамын түзету.
9) атмосфералық ауаның ластану деңгейінің жалпыланған көрсеткіші –жалпы қаладағы атмосфераның ластану деңгейі бағаланатын, атмосфераның ластану жағдайын бақылау нүктелерінен алынған өлшеу деректері негізінде есептелген салыстырмалы көрсеткіш.
3. ҚМЖ болжамын Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет бекіткен қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша атмосфераның ластануын болжауды дайындауға арналған нұсқаулық және әдістемелік құжаттардың талаптарына сәйкес ҰГМҚ жасайды және ағымдағы және күтілетін метеорологиялық және синоптикалық жағдайларды ескере отырып, ағымдағы күннің жергілікті уақытымен сағат 15.00-ге дейін жүзеге асырылады.
4. ҚМЖ болжамдары ауаның ластану жағдайын бақылау үшін кем дегенде үш пункті бар қалалық және басқа елді мекендер үшін жасалады.
5. Күнделікті бюллетеньдерге ҚМЖ болжамдары туралы мәліметтер енгізіледі.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) национальная гидрометеорологическая служба (далее – НГМС) обеспечивает ведение мониторинга состояния окружающей среды, метеорологического и гидрологического мониторинга с использованием государственной наблюдательной сети, которые включают в себя оказание услуг общегосударственного и международного значения, специального назначения и подготовку специализированной информации;
2) заинтересованные лица – местные исполнительные органы, территориальное подразделение уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
3) неблагоприятные метеорологические условия (далее - НМУ), которые формируются при особых сочетаниях метеорологических факторов и синоптических ситуаций, способствующих накоплению вредных (загрязняющих) веществ в приземном слое атмосферного воздуха;
4) комплекс неблагоприятных метеорологических условий - совокупность метеорологических факторов и синоптических ситуаций, способствующих накоплению вредных (загрязняющих) веществ в приземном слое атмосферного воздуха;
5) ежедневный бюллетень –периодически выпускаемый информационный материал с краткой справочной информацией;
6) предупреждение о неблагоприятных метеорологических условиях – прогноз возникновения НМУ;
7) синоптическая ситуация – совокупность взаимно связанных воздушных масс, фронтов, циклонов и антициклонов, и других атмосферных объектов над некоторым участком земной поверхности, определяющая состояние погоды на этом участке;
8) уточнение прогноза о неблагоприятных метеорологических условиях –корректив к ранее выпушенному прогнозу НМУ с использованием вновь поступившей информации.
9) обобщҰнный показатель уровня загрязнения атмосферного воздуха – относительный показатель, рассчитываемый на основе данных измерений пунктов наблюдений за состоянием загрязнения атмосферы, согласно которому оценивается уровень загрязнения атмосферного воздуха по городу в целом.
3. Составление прогноза НМУ осуществляется НГМС в соответствии с требованиями инструктивно-методических документов по составлению прогнозов загрязнения воздуха, утверждаемых Национальной гидрометеорологической службой по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и с учетом текущих и ожидаемых метеорологических и синоптических условий до 15.00 часов местного времени текущего дня.
4. Прогнозы НМУ составляются для городских и иных населенных пунктов, в которых действует не менее трех пунктов наблюдений за состоянием загрязнения атмосферы.
5. Ежедневные бюллетени включают данные о прогнозе НМУ.

6. Дұрыс бағалау кезінде, егер ҚМЖ-ның болжамды жиынтығының көп бөлігі (бірақ екеуден кем емес) дұрыс болса, ҚМЖ туралы ескерту ластанудың нақты деңгейіне қарамастан орынды деп саналады.
2-тарау. Қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы ақпаратты, осындай ақпараттың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптарды, оны жариялау және мүдделі тұлғаларға ұсыну тәртібі
7. ҚМЖ туралы ақпаратты қамтитын хабарламалар электронды форматта күнделікті бюллетеньдер, ескертулер немесе хабарламалар түрінде ресімделеді және ҰГМҚ-ның интернет-ресурсында ашық қолжетімділікте ағымдағы күннің жергілікті уақытымен сағат 15.00-ге дейін өтеусіз негізде орналастырылады.
8. Мүдделі тұлғаларды атмосфераның ластануының ағымдағы деңгейі туралы күн сайын хабардар ету мақсатында ҰГМҚ осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық форматта күн сайынғы бюллетеньді шығарады.
9. Қолайсыз метеорологиялық жағдайлар кешенінен туындаған ластанудың жоғары нақты деңгейлерімен, сондай-ақ ластаушы заттардың одан әрі жинақталуына ықпал ететін болжанған ҚМЖ және синоптикалық жағдайлар кезінде ҚМЖ туралы ескерту ҰГМҚ интернет-ресурсында осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық форматта орналастырылады.
10. Бірінші, екінші немесе үшінші дәрежелі ҚМЖ туралы ескертулер екі тәулікке дейінгі мерзімге беріледі.
11. Жалпы қала бойынша атмосфералық ауаның ластануының жалпыланған көрсеткішін есептеу және ҚМЖ дәрежесін анықтау осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
12. ҚМЖ туралы ескертулерге мыналар туралы деректер кіреді:
1) ҚМЖ туралы ақпарат беретін ҰГМҚ филиалының атауы;
2) оның шегінде ҚМЖ болжанатын қалалық немесе өзге де елді мекеннің атауы;
3) ҚМЖ-дың қауіптілік дәрежесі.
13. Болған оқиға туралы хабарландыру осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша электрондық форматта ұсынылады.
14. Күн сайынғы бюллетеннен, ескертуден және/немесе хабарландырудан тұратын ҚМЖ туралы ақпаратқа ҚМЖ туралы болжамдарды шығаруға жауапты ҰГМҚ құрылымдық бөлімшесінің басшысы немесе оны алмастыратын адам қол қояды.
15. Екі сағат ішінде синоптикалық жағдай өзгерген жағдайда, ҰГМҚ ҚМЖ болжамын нақтылауды немесе бұрын берілген ескертудің күшін жоюды ұсынады.
16. Болжамның қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін ҚМЖ туралы нақтыланған болжамды ұсынбау бастапқы хабарламада көрсетілген ҚМЖ-ның тоқтатылғандығы туралы куәландырады.
17. Болжамсыз ҚМЖ пайда болған жағдайда, ҰГМҚ мүдделі тұлғаларға бір сағат ішінде болған оқиға туралы хабарлама жібереді.

6. При оценке оправдываемости, предупреждение о НМУ считается оправдавшимся независимо от фактического уровня загрязнения, если большая часть (но не менее двух) комплекса прогнозируемых условий НМУ оправдалась.
Глава 2. Порядок предоставления информации о неблагоприятных
метеорологических условиях, требования к составу и содержанию такой информации,
порядок ее опубликования и предоставления заинтересованным лицам
7. Сообщения, содержащие информацию о НМУ оформляются в электронном формате в виде ежедневных бюллетеней, предупреждений или оповещений и размещаются в открытом доступе на интернет-ресурсе НГМС до 15.00 часов местного времени текущего дня на безвозмездной основе.
8. В целях ежедневного информирования заинтересованных лиц о текущем уровне загрязнения атмосферы НГМС выпускает ежедневный бюллетень в электронном формате по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. При высоких фактических уровнях загрязнения обусловленных комплексом неблагоприятных метеорологических условий, а также при прогнозируемых НМУ и синоптических ситуаций способствующих дальнейшему накоплению загрязняющих веществ на интернет-ресурсе НГМС размещается предупреждение о НМУ, в электронном формате по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. Предупреждения о НМУ первой, второй или третьей степени предоставляются на срок до двух суток.
11. Расчет обобщҰнного показателя загрязнения атмосферного воздуха по городу в целом и определение степени НМУ осуществляется согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. Предупреждения о НМУ включают данные о:
1) наименование филиала НГМС, предоставляющего информацию о НМУ;
2) наименование городского или иного населенного пункта, в пределах которого прогнозируются НМУ;
3) период в который ожидаются НМУ;
4) степень опасности НМУ.
13. Оповещение о наступившем событии предоставляется в электронном формате по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
14. Информацию о НМУ, содержащее ежедневный бюллетень, предупреждение и/или оповещение подписывается руководителем структурного подразделения НГМС ответственного за выпуск прогнозов о НМУ или лицом, его замещающим.
15. В случае изменения синоптической ситуации в течение двух часов НГМС предоставляет уточнение прогноза НМУ или отмену ранее предоставленного предупреждения.
16. Не предоставление уточненного прогноза о НМУ по истечении периода действия прогноза, свидетельствует о прекращении НМУ, указанных в первичном сообщении.
17. В случае наступления не спрогнозированных НМУ, НГМС передает заинтересованным лицам оповещение о наступившим событии в течение одного часа.

18. Жеке кәсіпкерлер және заңды тұлғалар күн сайын ҰГМҚ-ның интернет-ресурсынан ҚМЖ туралы ақпаратты жүктейді.
19. Электрондық құжат айналымының ресми мемлекеттік порталдары арқылы жергілікті атқарушы органдарға және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне ҚМЖ туралы ақпарат ұсынылған жағдайда, жергілікті атқарушы органдар мен қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері бір сағат ішінде ҚМЖ туралы ақпарат алу фактісін растайды.
Қолайсыз метеорологиялық
жағдайлар туралы ақпарат беру,
мұндай ақпараттың құрамы
мен мазмұнына қойылатын
талаптар, оны жариялау тәртібі
және мүдделі тұлғаларға ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
1-ші бет "ҚАЗГИДРОМЕТ" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – "Қазгидромет" РМК
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
АУА БАССЕЙНІ ЖАҒДАЙЫНЫҢ КҮНДЕЛІКТІ БЮЛЛЕТЕНІ
Елді мекеннің атауы "___" _________ 20__ ж _______________ қ.
2-ші бет АУА ЛАСТАНУЫНЫҢ МЕТЕОРОЛОГИЯЛЫҚ ШАРТТАРЫ БОЛЖАМЫ ____________________________________________ (елді мекеннің атауы, ҚМЖ-ның басталу және аяқталу күні, уақыты) ____________________________________________ (синоптикалық жағдайдың қысқаша сипаттамасы)
Бүгін (ертең), (күн) метеорологиялық жағдайлар қала атмосферасында ластаушы заттардың жиналуына (таралуына) ықпал етеді. Жалпы, _________________ (елді мекеннің атауы) ауаның ластануының төмен (жоғарылаған, салыстырмалы түрде жоғары) деңгейі күтілуде. Атмосфералық ауада ластаушы заттардың жиналуына ықпал ететін ___ деңгейдегі қолайсыз метеорологиялық жағдайлар күтіледі.
Атмосфералық ауа жағдайы __________________ (елді мекеннің атауы, ҚМЖ-ның басталу және аяқталу күні, уақыты) Ластану деңгейі "_____________________"
Ластаушы зат
Нақты концентрация,мкг/м3
ШЖШ-ның еселігі
3-ші бет ҚМЖ КЕЗІНДЕГІ ХАЛЫҚҚА ҰСЫНЫСТАР Атмосфералық ауаның ластану деңгейінің жоғарылауы жағдайында тұрғындарға:
1. ____________________________________________;
2. ____________________________________________;
3. ____________________________________________;
4. ____________________________________________;
5. ____________________________________________;
6. ____________________________________________;
7. ____________________________________________;
8. ____________________________________________;
9. ____________________________________________;
10. ___________________________________________. ұсынылады. ҚМЖ-ның болжамдары үшін жауапты ҰГМҚ құрылымдық бөлімнің басшысы ______ тегі, аты, әкесінің аты (қолы)(бар болса)
Орындаушы (лауазымы)__________________ Тегі, аты, әкесінің аты (қолы) (бар болса)
(Жасалған күні, жергілікті уақыты (сс:мм), телефоны)
4-ші бет ___________ елді мекенде атмосфераның ластану деңгейін бақылау _____ (бекеттердің жалпы саны) бақылау бекеттерінде жүргізіледі:
бекет № 1 – ________________;
бекет № 2 – ________________;
бекет № 3 – ________________;
"Р" параметрі - бұл тұтастай елді мекендегі ауаның ластануының жалпыланған деңгейінің көрсеткіші.
Р параметрінің мәні
Ластанудың тиісті деңгейі
төмен
көтеріңкі
жоғары
Байланыс: Елді мекеннің атауы, мекен-жайы Баспасөз қызметі Тел.: E-mail: Халықаралық ынтымақтастық бөлімі Тел.: E-mail: Ақпаратты пайдаланған кезде "Қазгидромет" РМК-на сілтеме жасау қажет
Қолайсыз метеорологиялық
жағдайлар туралы ақпарат беру,
мұндай ақпараттың құрамы
мен мазмұнына қойылатын
талаптар, оны жариялау тәртібі
және мүдделі тұлғаларға ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы бірінші (екінші, үшінші) дәрежелі ескерту
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
"Қазгидромет" РМК Ұлттық гидрометеорологиялық қызметінің ҚМЖ-ды болжауға жауапты құрылымдық бөлімі
Қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы бірінші (екінші, үшінші) дәрежелі ескерту №______ ________ (күні)
Күні (қала атауы), күтілетін қолайсыз метеорологиялық жағдайларға байланысты, ауаның бірінші (екінші, үшінші) қауіптілік деңгейіндегі ластануының жоғарылауы мүмкін екендігі туралы ескерту жарияланады.
ҚМЖ-ның болжамдары үшін жауапты
ҰГМҚ құрылымдық бөлімнің басшысы ____________ тегі, аты, әкесінің аты
(қолы)                  (бар болса)
Орындаушы (лауазымы)___________________________ тегі, аты, әкесінің аты
(қолы)                  (бар болса)
(Жасалған күні, жергілікті уақыты (сс:мм), телефоны)
Қолайсыз метеорологиялық
жағдайлар туралы ақпарат беру,
мұндай ақпараттың құрамы
мен мазмұнына қойылатын
талаптар, оны жариялау тәртібі
және мүдделі тұлғаларға ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
Жалпы қала бойынша ауаның ластануының жалпыланған көрсеткішін есептеу және ҚМЖ дәрежесін анықтау

18. Индивидуальные предприниматели и юридические лица ежедневно скачивают информацию о НМУ с интернет-ресурса НГМС.
19. В случае предоставления информации о НМУ местным исполнительным органам и территориальным подразделениям уполномоченного органа в области охраны окружающей среды посредством официальных государственных порталов электронного документооборота, местные исполнительные органы и территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в течение одного часа подтверждают факт получения информации о НМУ.
Приложение 1
к Правилам предоставления
информации о неблагоприятных
метеорологических условиях,
требований к составу и содержанию
такой информации, порядка ее
опубликования и предоставления
заинтересованным лицам
Форма
1 страница
Республиканское государственное
предприятие на праве хозяйственного ведения
"КАЗГИДРОМЕТ" (далее – РГП "Казгидромет")
Министерства экологии, геологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
ЕЖЕДНЕВНЫЙ БЮЛЛЕТЕНЬ СОСТОЯНИЯ
ВОЗДУШНОГО БАССЕЙНА
Наименование населенного пункта
"___" _________ 20__ года
г. _______________
2 страница
ПРОГНОЗМЕТЕОРОЛОГИЧЕСКИХ УСЛОВИЙ ЗАГРЯЗНЕНИЯ ВОЗДУХА
_____________________________________________________________________
(наименование населенного пункта, время, дата наступления и окончания НМУ)
_____________________________________________________________________
(краткое описание синоптической ситуации) Сегодня (завтра), (дата)
метеорологические условия будут способствовать накоплению (рассеиванию)
загрязняющих веществ в атмосфере города.
В целом по _________________ожидается (наименование населенного пункта)
пониженный (повышенный, относительно высокий)
уровень загрязнения воздуха.
Загрязняющее вещество
Факт концентрация, мкг/м3
Кратность ПДК
3 страница
РЕКОМЕНДАЦИИ ДЛЯ НАСЕЛЕНИЯ ПРИ НМУ
При повышении уровня загрязнения атмосферного воздуха, жителям рекомендуется:
1. ____________________________________________;
2. ____________________________________________;
3. ____________________________________________;
4. ____________________________________________;
5. ____________________________________________;
6. ____________________________________________;
7. ____________________________________________;
8. ____________________________________________;
9. ____________________________________________;
10. ___________________________________________.
Руководитель структурного подразделения НГМС
ответственный за прогнозы НМУ __________________
Фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Исполнитель (должность) ________________________
Фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
(Дата, местное время составления (чч:мм), телефон)
4 страница
В (населенный пункт) ___________________
наблюдения за уровнем загрязнения
атмосферного воздуха проводится на ______
(общее количество постов) постах
наблюдения:
пост № 1 – ______________________;
пост № 2 – ______________________;
пост № 3 – ______________________;
Параметр "Р" является показателем
обобщенного уровня загрязнения
атмосферного воздуха по населенному
пункту в целом.
Значения параметра Р
Соответствующие уровни загрязнения
пониженный
повышенный
высокий
Контакты: Наименование населенного пункта,
адрес Пресс-служба
Тел.: E-mail:
Отдел международного сотрудничества
Тел.: E-mail:
При использовании информации ссылка
на РГП "Казгидромет" обязательна
Приложение 2
к Правилам предоставления
информации о неблагоприятных
метеорологических условиях,
требований к составу и содержанию
такой информации, порядка ее
опубликования и предоставления
заинтересованным лицам
Форма
Предупреждение о неблагоприятных метеорологических условиях первой (второй, третьей) степени
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
РГП "Казгидромет" труктурное подразделение Национальной гидрометеорологической службы ответственное за прогнозирование НМУ
Предупреждение о неблагоприятных метеорологических условиях первой (второй, третьей) степени №_____ т ___________(дата)
Дата, в (название города), в связи с ожидаемыми неблагоприятными метеоусловиями объявляется предупреждение о возможном росте загрязнения воздуха первой (второй, третьей) степени опасности.
Руководитель структурного подразделения НГМС ответственный за прогнозы НМУ__________________________
Фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Исполнитель (должность) ____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
(Дата, местное время составления (чч:мм), телефон)
Приложение 3
к Правилам предоставления
информации о неблагоприятных
метеорологических условиях,
требований к составу и содержанию
такой информации, порядка ее
опубликования и предоставления
заинтересованным лицам
Расчет обобщҰнного показателя загрязнения воздуха по городу в целом и определение степени НМУ

1. Болжамдар мен ескертулерді жасау кезінде жалпыланған Р параметрі қолданылады. Р параметрі нақты күндер үшін осы қоспаның ШЖШ-ға әр өлшенген қоспаның концентрациясының жалпы өлшем санына бөлінетін қатынасының қосындысы ретінде анықталады.
мұндағы, С - ауадағы ластаушы заттың (қоспаның) өлшенген концентрациясының мәні, мг/м3, n- барлық бақылау мерзімдері үшін барлық бекеттер бойынша қаладағы қоспаларды өлшеу саны.
2. 1-дәрежелі ҚМЖ туралы ескерту P90 ≤ P < P98 шарттарын орындау кезінде, егер синоптикалық индекс бекеттердің барлық немесе басым бөлігінде осы заттың елді мекендердің атмосфералық ауасындағы ең жоғары бір реттік шекті рұқсат етілген концентрациясынан асып кетсе беріледі (ШЖШМБ, бұл жерде P90 – бақылау деректері бойынша кемінде екі және соңғы бес жылдан аспайтын кезеңде белгіленген Р параметрін бөлу функцияларының жоғарғы 90-процентиль мәні. P98 — Р параметрін бөлу функцияларының жоғарғы 98-процентиль мәні).
3. 2-дәрежелі ҚМЖ туралы ескертулер p > P98 (1-тармақтың шарты) шартын орындау кезінде, егер барлық немесе посттардың басым бөлігінде СИ > 3ПДКМР шарты (2-тармақтың шарты) орындалса беріледі. Егер 1-тармақтың шарты орындалса, ал 2-тармақтың шарты орындалмаса, онда 1-дәрежелі ҚМЖ туралы ақпарат дайындалады.
4. 3-дәрежелі ҚМЖ туралы ескертулер 1-тармақтың шарттары қатарынан екі тәулік ішінде немесе одан да көп уақыт бойы орындалған кезде, Егер барлық немесе бекеттердің басым бөлігінде СИ > 5ПДКМР шарты (3-тармақтың шарты) орындалса беріледі. Егер 2-тармақтың шарты орындалса, ал 3-тармақтың шарты орындалмаса, онда 2-дәрежелі ҚМЖ туралы ақпарат дайындалады.
5. Атмосфералық ауаның ластануын бақылау деректері болмаған жағдайда, ҚМЖ дәрежесі қолайсыз синоптикалық жағдайлар мен метеорологиялық жағдайлар кешенін талдау негізінде анықталады. Бұл ретте тек 1-ші және 2-ші дәрежелі ҚМЖ туралы ақпарат дайындалады және ұсынылады.
6. ШЖШМБ, белгіленбеген зиянды (ластаушы) заттар үшін, ал елді мекендердің атмосфералық ауасындағы зиянды (ластаушы) заттардың әсер етуінің шамаланған қауіпсіз деңгейлерінің (ӘШҚД) гигиеналық нормативтерінің мәндері, ӘШҚД осы мәндері ШЖШМБ. орнына пайдаланылады. Егер қаралатын зиянды (ластаушы) зат үшін ШЖШМБ мәні немесе ӘШҚД белгіленбесе, онда ШЖШМБ. орнына 10 ШЖШОТ. мәні пайдаланылады, бұл жерде ШЖШОТ. - осы заттың елді мекендердің атмосфералық ауасындағы орташа тәуліктік рұқсат етілген концентрациясының мәні.
Қолайсыз метеорологиялық
жағдайлар туралы ақпарат беру,
мұндай ақпараттың құрамы мен
мазмұнына қойылатын талаптар,
оны жариялау тәртібі және
мүдделі тұлғаларға ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы 1-ші дәрежелі хабарлама (2, 3-ші дәрежелі)
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
"Казгидромет" РМК Ұлттық гидрометеорологиялық қызметінің ҚМЖ-ды болжауға жауапты құрылымдық бөлімі
Қолайсыз метеорологиялық жағдайлар туралы 1-ші дәрежелі (2, 3-ші дәрежелі) ескерту №______ ________ (күні)
Күні (қала атауы), күтіліп отырған қолайсыз метеорологиялық жағдайларға байланысты, қаладағы ҚМЖ туралы бірінші (екінші, үшінші) дәрежелі ескерту жарияланды.
ҚМЖ-ның болжамдары үшін жауапты
ҰГМҚ құрылымдық бөлімнің директоры ____________ тегі, аты, әкесінің аты
(қолы)                  (бар болса)
Орындаушы (лауазымы)___________________________ тегі, аты, әкесінің аты
(қолы)                  (бар болса)
(Жасалған күні, жергілікті уақыты (сс:мм), телефоны)

1. При составлении прогнозов и предупреждений используется обобщенный показатель параметр Р. Параметр Р определяется, как сумма отношений концентраций примесей к ПДК этой примеси, делҰное на общее число измерений примесей в городе, и рассчитывается по следующей формуле:
где, С -значение измеренной концентрации загрязняющего вещества (примеси) в воздухе, мг/м3, n- количество измерений примесей в городе по всем постам за все сроки наблюдений.
2. Предупреждения о НМУ 1-ой степени предоставляется при выполнении условия P90 ≤ P < P98, если на всех или на подавляющей части постах СИ превышает максимальную разовую предельно допустимую концентрацию этого вещества в атмосферном воздухе населенных мест (ПДКМР, где P90 — верхний 90-й процентиль функции распределения параметра Р, построенной по данным наблюдений за период не менее двух и не более пяти последних лет. P98 — верхний 98-й процентиль функции распределения параметра Р.
3. Предупреждения о НМУ 2-ой степени предоставляется при выполнении условия P > P98 (условие пункта 1), если на всех или на подавляющей части постах выполняется условие СИ > 3ПДКМР (условие пункта 2). Если условие пункта 1 выполнено, а условие пункта 2 не выполнено, то подготавливается информация о НМУ 1-ой степени.
4. Предупреждения о НМУ 3-ей степени предоставляется при выполнении условия пункта 1 в течение двух суток подряд или более, если на всех или на подавляющей части постах выполняется условие СИ > 5ПДКМР (условие пункта 3). Если условие пункта 2 выполнено, а условие пункта 3 не выполнено, то подготавливается информация о НМУ 2-ой степени.
5. При отсутствии данных наблюдений за загрязнением атмосферного воздуха степень НМУ определяется на основе анализа комплекса неблагоприятных синоптических ситуаций и метеорологических условий. При этом подготавливается и представляется информация о НМУ только 1-ой и 2-ой степени.
6. Для вредных (загрязняющих) веществ, по которым установлены не ПДКМР, а значения гигиенических нормативов ориентировочных безопасных уровней воздействия (ОБУВ) вредных (загрязняющих) веществ в атмосферном воздухе населенных мест, эти значения ОБУВ используются вместо ПДКМР. Если для рассматриваемого вредного (загрязняющего) вещества значение ПДКМР или ОБУВ не установлено, то вместо ПДКМР используется значение 10 ПДКСС, где ПДКСС - значение среднесуточной предельно допустимой концентрации этого вещества в атмосферном воздухе населенных мест.
Приложение 4
к Правилам предоставления
информации о неблагоприятных
метеорологических условиях,
требований к составу и содержанию
такой информации, порядка ее
опубликования и предоставления
заинтересованным лицам
Форма
Оповещение о неблагоприятных метеорологических условиях первой (второй, третьей) степени
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
РГП "Казгидромет" Структурное подразделение Национальной гидрометеорологической службы ответственное за прогнозирование НМУ
Оповещение о неблагоприятных метеорологических условиях первой (второй, третьей) степени №_____ от ___________(дата)
Дата, в (название города), в связи с наступившими неблагоприятными метеоусловиями объявляется оповещение о НМУ в городе первой (второй, третьей) степени опасности.
Директор структурного подразделения НГМС ответственный за прогнозы НМУ______________________________________
Фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
Исполнитель (должность) _______________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (подпись) (при его наличии)
(Дата, местное время составления (чч:мм), телефон)