Бірлесіп төлеуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 16 шілдедегі № ҚР ДСМ-61 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 шiлдеде № 23589 болып тіркелді. Бұйрықтың қолданысы 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін тоқтатыла тұрады - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 1 тамыздағы № 143 бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысы 31.12.2025 дейін тоқтатыла тұрады - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 01.08.2023 № 143 бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 93) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бірлесіп төлеуді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға бірлесіп ақы төлеуді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-154 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19814 болып тіркелген, 2020 жылғы 6 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Дәрі- дәрмек саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 16 шілдедегі
№ ҚР ДСМ-61 бұйрығына
қосымша
Бірлесіп төлеуді жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бірлесіп төлеуді жүзеге асыру қағидалары "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 93) тармақшасына сәйкес әзірленді және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға бірлесіп ақы төлеуді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил осуществления сооплаты
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 июля 2021 года № ҚР ДСМ-61. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2021 года № 23589. Действие приостановлено до 31 декабря 2025 года приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 августа 2023 года № 143.
Примечание ИЗПИ!
Действие приказа приостановлено до 31.12.2025 приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 01.08.2023 № 143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Действие приказа было приостановлено до 31.12.2022 приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 05.11.2021 № ҚР ДСМ-109.
В соответствии с подпунктом 93) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила осуществления сооплаты.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № ҚР ДСМ-154 "Об утверждении Правил осуществления сооплаты на лекарственные средства и медицинские изделия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19814).
3. Департаменту лекарственной политики Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после истечения десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение
к приказу Министр
здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 июля 2021 года № ҚР ДСМ-61
Правила осуществления сооплаты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила осуществления сооплаты разработаны в соответствии с подпунктом 93) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления сооплаты на лекарственные средства и медицинские изделия.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) амбулаториялық дәрі – дәрмекпен қамтамасыз етуді есепке алудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ДҚАЖ) – рецептілердің жазып берілуін, тауардың фармацевтикалық қызметті жеткізушілерге берілуін немесе ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді есепке алуды автоматтандыру үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ақпараттық жүйе;
2) бірлесіп төлеу – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) амбулаториялық деңгейде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың құны мен оларды өтеудің белгіленген шекті бағасындағы ерікті тәртіппен жүзеге асырылатын айырманы төлеу;
3) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектілер – дәріханадан ұйымдастырылған дәріхана, оның ішінде интернет арқылы өткізуді жүзеге асыратын дәріхана, Денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункті, шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пункті, дәріханалық (дистрибьюторлық) қойма, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды уақытша сақтау қоймасы, Оптика дүкені, медициналық бұйымдар дүкені, медициналық бұйымдар қоймасы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өндіру жөніндегі ұйымдар;
4) дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауы (бұдан әрі – ХПА) – Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған дәрілік заттың атауы;
5) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде дәрілік заттың ХПА – сына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына шекті баға – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде одан жоғары сатып алу жүргізілмейтін дәрілік заттың ХПА-сына немесе медициналық бұйымның техникалық сипаттамасына баға;
6) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды өтеудің шекті бағасы – Бірыңғай дистрибьютордың өлшем бірлігі үшін прайс-парағына сәйкес сатып алу бағасын тұтыну қаптамасындағы өлшем бірліктерінің санына көбейту жолымен есептелген, дәрілік препараттың белгілі бір дозасы, дәрілік затты шығару нысаны және (немесе) белгілі бір сипаттамасы мен медициналық бұйымның құрамы бар бір қаптамасының құны;
7) дәрілік заттың саудалық атауы – Дәрілік зат тіркелетін атау;
8) медициналық бұйымның саудалық атауы – медициналық бұйым тіркелетін атау.
2-тарау. Бірлесіп төлеуді жүзеге асыру тәртібі
3. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды бірлесіп төлеу ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттары тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз ету кезінде жүзеге асырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система учета амбулаторного лекарственного обеспечения (далее – ИСЛО) – информационная система, определяемая уполномоченным органом в области здравоохранения для автоматизации учета выписки рецептов, отпуска товара поставщикам фармацевтической услуги или услуги по учету и реализации в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) сооплата – оплата разницы в стоимости лекарственных средств и (или) медицинских изделий и установленной предельной цене их возмещения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования на амбулаторном уровне, осуществляемая в добровольном порядке;
3) объекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий – аптека, в том числе осуществляющая реализацию через интернет, аптечный пункт в организациях здравоохранения, передвижной аптечный пункт для отдаленных сельских местностей, организованный от аптеки, аптечный (дистрибьюторский) склад, склад временного хранения лекарственных средств, медицинских изделий, магазин оптики, магазин медицинских изделий, склад медицинских изделий, организации по производству лекарственных средств и медицинских изделий;
4) международное непатентованное наименование лекарственного средства (далее – МНН) – название лекарственного средства, рекомендованное Всемирной организацией здравоохранения;
5) предельная цена на МНН лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС – цена на МНН лекарственного средства или техническую характеристику медицинского изделия, выше которой не может быть произведен закуп в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
6) предельная цена возмещения лекарственных средств и медицинских изделий в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС – стоимость одной упаковки лекарственного препарата с определенной дозировкой, формой выпуска лекарственного средства и (или) с определенной характеристикой и составом медицинского изделия, рассчитанная путем умножения закупочной цены согласно прайс-листа Единого дистрибьютора за единицу измерения на количество единиц измерения в потребительской упаковке;
7) торговое наименование лекарственного средства – название, под которым регистрируется лекарственное средство;
8) торговое наименование медицинского изделия – название, под которым регистрируется медицинское изделие.
Глава 2. Порядок осуществления сооплаты
3. Cооплата лекарственных средств и (или) медицинских изделий осуществляется при бесплатном и (или) льготном амбулаторном обеспечении отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.

4. Бірлесіп төлеуді пациент ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде амбулаториялық жағдайларда медициналық – санитариялық алғашқы көмек және мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде тегін дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды алуға келіспеген жағдайда жүзеге асырады.
5. Пациент өз қалауы бойынша (ерікті түрде) ТМККК және МӘМС шеңберінде бірлесіп төлеуге қатысатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектідегі саудалық атауының шекті бағасынан аспайтын, дәрілік заттың таңдалған саудалық атауының құнының айырмасын қосымша төлей отырып, басқа саудалық атауымен неғұрлым қымбат туратын дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды таңдайды.
6. Бірлесіп төлеумен дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды таңдап алатын пациентке дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектілерде қолжетімді нысанда ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды алу мүмкіндігі туралы толық және дұрыс ақпарат беріледі.
7. Бірлесіп төлеумен дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды босату кезінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектіде пациентке дәрілік заттың тиісті ХПА бойынша дәрілік заттың нысаны мен дозасын және дәрілік заттан немесе медициналық бұйымнан бастап техникалық сипаттамасын немесе жиынтықталуын ескере отырып, дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың ассортименттегі барлық саудалық атаулары дәрілік заттың немесе медициналық бұйымның ең төмен бағадан бастап ұсынылады.
8. Пациент бірлесіп төлеумен дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның саудалық атауын таңдаған жағдайда, пациент еркін нысанда дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды өтеудің шекті бағасынан тыс қосымша ақы төлеуге жазбаша ерікті келісім береді.
9. Дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды таңдау кезінде пациент дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды өтеудің шекті бағасынан тыс бірлесіп төлеуді жүзеге асырады.
10. ДЗ айналысы саласындағы объектінің маманы босату күні көрсетілген босатылған дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның саудалық атауы бойынша ақпаратты енгізеді.

4. Сооплата осуществляется пациентом в случае несогласия получать бесплатное лекарственное средство и (или) медицинское изделие в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС при оказании первичной медико-санитарной и специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях.
5. Пациент по собственному желанию (добровольно) выбирает более дорогостоящее лекарственное средство под другим торговым наименованием и (или) медицинское изделие с доплатой разницы стоимости выбранного торгового наименования лекарственного средства, не превышающего предельной цены на торговое наименование в обьекте в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, участвующего в сооплате в рамках ГОБМП и ОСМС.
6. Пациенту, выбирающему лекарственное средство и (или) медицинское изделие с сооплатой, в объектах в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий в доступной форме предоставляется полная и достоверная информация о возможности получения лекарственных средств и (или) медицинских изделий в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
7. При отпуске лекарственного средства и (или) медицинского изделия с сооплатой, в объекте в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий пациенту предлагаются все имеющиеся в ассортименте торговые наименования лекарственных средстви (или) медицинских изделий по соответствующему МНН лекарственного средства с учетом лекарственной формы и дозировки лекарственного средства и технической характеристики или комплектации медицинского изделия, начиная с лекарственного средства или медицинского изделия по наименьшей цене.
8. В случае выбора пациентом торгового наименования лекарственного средства и (или) медицинского изделия с сооплатой, пациент предоставляет письменное добровольное согласие на доплату сверх предельной цены возмещения лекарственного средства и (или) медицинского изделия в произвольной форме.
9. При выборе лекарственного средства и (или) медицинского изделия пациент осуществляет сооплату сверх предельной цены возмещения лекарственного средства и (или) медицинского изделия.
10. Специалист объекта в сфере обращения ЛС в ИСЛО вводит информацию по торговому наименованию отпущенного лекарственного средства и (или) медицинского изделия с указанием даты отпуска.