Озонды бұзатын заттармен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 259 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 21 шiлдеде № 23608 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 311-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Озонды бұзатын заттармен жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Климаттық саясат және жасыл технологиялар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2021 жылғы 19 шілдедегі
№ 259 Бұйрығымен бекітілген
Озонды бұзатын заттармен жұмыс істеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Озонды бұзатын заттармен жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексі 311-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және озонды бұзатын заттармен жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар "Қазақстан Республикасының Озон қабатын бұзатын заттар жөніндегі Монреаль хаттамасына қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес Қазақстан Республикасы тарапы болып табылатын Озон қабатын бұзатын заттар жөніндегі Монреаль хаттамасымен және оған түзетулермен реттелетін озонды бұзатын заттардың барлық түрлеріне таралады.

Об утверждении Правил по обращению с озоноразрушающими веществами
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 259. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2021 года № 23608.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2021.
В соответствии с пунктом 3 статьи 311 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по обращению с озоноразрушающими веществами.
2. Департаменту климатической политики и зеленых технологий Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2021 года.
И.о. министра экологии, геологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом И.о. министра
экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 19 июля 2021 года № 259
Правила по обращению с озоноразрушающими веществами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила по обращению с озоноразрушающими веществами (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 311 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок обращения с озоноразрушающими веществами.
2. Правила распространяются на все виды озоноразрушающих веществ, регулируемые Монреальским протоколом по веществам, разрушающим озоновый слой, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Монреальскому Протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой", и поправками к нему, стороной которых является Республика Казахстан.

2-тарау. Озонды бұзатын заттармен жұмыс істеу тәртібі
3. Озонды бұзатын заттарды тасымалдау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 460 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актіерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11779 тіркелген) Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына және Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралдарымен тасымалдауға жол берілетін қауіпті жүктердің тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Озонды бұзатын заттарды қауіпсіз сақтау оларды тұтанудан, жауын-шашынның әсер етуінен, күн сәулелерінен, жергілікті қызуынан қорғанысы бар құрғақ, желдетілетін үй-жайда орналастыру жолымен жүзеге асырылады.
5. Құрамында озонды бұзатын заттары бар жабдықтар:
1) пайдалануға енгізген және баптау жұмыстары кезінде;
2) жабдыққа техникалық қызмет көрсеткен және (немесе) оны жөндеген кезде;
3) жабдықтың негізгі элементтерін немесе озонды бұзатын заттарды ауыстырумен байланысты жөндеуді жүргізгеннен кейін;
4) жабдықты күрделі жөндеуді жүргізгеннен кейін құрал-саймандық әдістермен тұтастығына тексеруден өткізіледі.
6. Озонды бұзатын затта ағып кеткен жағдайда барлық анықталған ағып кетулерді жою бойынша шаралар барынша қысқа мерзімде қабылданады.
7. Құрамында озонды бұзатын заттары бар қалдықтарды қайта өңдеу озонды бұзатын заттарды олардан рекуперациялағаннан кейін жүргізіледі.
8. Озонды бұзатын заттарды рекуперациялау және қалпына келтіру "Хладагентті рекуперациялауға және/немесе қайталама пайдалануға арналған жабдық. Пайдалану сипаттамалары" ISO 11650-2017 МемСТ мемлекетаралық стандартына сәйкес бұл үшін арнайы арналған жабдық пен құрал-саймандардың көмегімен жүзеге асырылады.
9. Рекуперацияланған озонды бұзатын заттар оларды одан әрі қайта айналымға қосу немесе қалпына келтіруге жатпайтын озонды бұзатын заттарды залалсыздандыру мақсатында кәдеге жаратуға жатады.

Глава 2. Порядок обращения с озоноразрушающими веществами
3. Транспортировка озоноразрушающих веществ осуществляется в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом и перечня опасных грузов, допускаемых к перевозке автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 460 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11779).
4. Безопасное хранение озоноразрушающих веществ обеспечивается путем их размещения в сухом, проветриваемом помещении, с защитой от воспламенения, воздействия осадков, солнечных лучей, местного нагревания.
5. Оборудование, содержащее озоноразрушающие вещества, подвергается проверке герметичности инструментальными методами:
1) при вводе в эксплуатацию и наладочных работах;
2) при проведении технического обслуживания и (или) ремонта оборудования;
3) после проведения ремонта, связанного с заменой основных элементов оборудования или озоноразрушающих веществ;
4) после проведения капитального ремонта оборудования.
6. В случаях утечки озоноразрушающих веществ, принимаются меры по устранению всех выявленных утечек в максимально сжатые сроки.
7. Переработка отходов, содержащих озоноразрушающие вещества, производится только после рекуперации из них озоноразрушающих веществ.
8. Рекуперация и восстановление озоноразрушающих веществ осуществляются при помощи оборудования и инструментов, специально для этого предназначенных, согласно межгосударственному стандарту ГОСТ ISO 11650-2017 "Оборудование для рекуперации и/или повторного использования хладагента. Эксплуатационные характеристики".
9. Рекуперированные озоноразрушающие вещества подлежат утилизации в целях их дальнейшей рециркуляции или обезвреживания озоноразрушающих веществ, не подлежащих восстановлению.