Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 21 шiлдеде № 23626 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 230 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Оқу-ағарту министрінің 28.07.2023 № 230 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Білім туралы құжаттарды тану қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесі бекітілсін.
2. осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын
3. Білім және ғылым саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитеті белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Білім және ғылым саласындағы сапаны қамтамасыз ету комитетінің төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
м.а Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
К. Ергалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму,
инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"___"___________ 2021 жыл
м.а Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы 19 шілдедегі
№ 352 бұйрығына
1-қосымша
Білім туралы құжаттарды тану қағидалары.
1 тарау. Жалпы ережелер.

Об утверждении Правил признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2021 года № 23626. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230.
Сноска. Утратил силу приказом Министра просвещения РК от 28.07.2023 № 230 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 21) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила признания документов об образовании согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства образования и науки Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету по обеспечению качества в сфере образования и науки Республики Казахстан (Кобенова Г.И.) в установленном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по обеспечению качества в сфере образования и науки Республики Казахстан (Кобенова Г.И.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о Министра образования и науки
Республики Казахстан
К. Ергалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"__"________ 2021 г.
Приложение 1 к приказу
И.о Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 19 июля 2021 года № 352
Правила признания документов об образовании
Глава 1. Общие положения

1. Осы Білім туралы құжаттарды тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 21) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және шетелдік білім беру ұйымдарында, оның ішінде олардың филиалдарында, сондай-ақ ғылыми орталықтар мен зертханаларда білім алған жеке тұлғалардың негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары білімнен кейінгі білім туралы құжаттарын тану тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім туралы құжаттарды тану – бұл шетелдік білім беру ұйымдары, оның ішінде олардың филиалдары, сондай-ақ ғылыми орталықтар мен зертханалар берген білім туралы құжаттарды ресми растау;
2) сараптамалық бағалау – бұл білім туралы шетелдік құжаттың ұлттық заңнаманы ескере отырып, оның иегерінің оқуын жалғастыруға және/немесе жұмысқа орналасуына қол жеткізу мақсатында академиялық және (немесе) кәсіби құқықтарын бере отырып, оның тең маңыздылығын ресми түрде белгілеу;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты - мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұнын және нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі.
4) аттестациялық іс – Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың шетелде алған ғылыми дәрежелердің, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, хабилитацияланған доктор дәрежелерінің дипломдарын тану үшін жіберілетін құжаттар пакеті;
5) диссертация – философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ғылым кандидаты, ғылым докторы, хабилитацияланған доктор даярлау бойынша нақты мамандық/білім беру бағдарламасы бойынша шетелде қорғалған біліктілік ғылыми жұмысы
6) философия докторы (РhD), бейіні бойынша доктор – ғылыми-педагогикалық бағыт немесе кәсіптік қызметтің тиісті саласы бойынша докторантура бағдарламасын меңгерген және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде диссертация қорғаған адамдарға берілетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен танылған дәреже;
7) интернатура – клиникалық практикаға рұқсат алу үшін білім алушыларды базалық жоғары медициналық білім беру шеңберінде клиникалық мамандықтар бойынша даярлау нысаны;

1. Настоящие Правила признания документов об образовании (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон), в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок признания документов об основном среднем, общем среднем, техническом и профессиональном, послесреднем, высшем и послевузовском образовании физических лиц, получивших образование в зарубежных организациях образования, в том числе их филиалах, а также в научных центрах и лабораториях.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) признание документов об образовании – это официальное подтверждение документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования, в том числе их филиалами, а также научными центрами и лабораториями;
2) экспертная оценка – это официальное установление равнозначности зарубежного документа об образовании с учетом национального законодательства и предоставление его обладателю академических и (или) профессиональных прав в целях доступа к продолжению обучения и/или трудоустройству;
3) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
4) аттестационное дело – пакет документов, направляемых для признания дипломов ученых степеней, степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю, хабилитированного доктора, полученных за рубежом гражданами Республики Казахстан, иностранцами и лицами без гражданства;
5) диссертация – квалификационная научная работа, защищенная по конкретной специальности/образовательной программе по подготовке доктора философии (PhD), доктора по профилю, кандидата наук, доктора наук, хабилитированного доктора;
6) доктор философии (PhD), доктор по профилю – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по научно-педагогическому направлению или соответствующей сфере профессиональной деятельности и защитившим диссертацию за пределами Республики Казахстан, признанная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) интернатура – форма подготовки обучающихся по клиническим специальностям в рамках базового высшего медицинского образования для получения допуска к клинической практике;

8) цифрлық құжаттар сервисі - операторға бекітілген және мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын көрсетілген мемлекеттік қызметтерді іске асыру мақсатында, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау, электрондық нысанда қызметтер алу және көрсету кезінде электрондық құжаттарды жасауға, сақтауға және пайдалануға арналған "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі.
3. Білім туралы құжаттарды тану жеке адамдарға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қатысты жүзеге асырылады.
4. "Білім туралы құжаттарды тану" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Білім туралы құжаттарды тану туралы шешімді көрсетілетін қызметті беруші қабылдайды.
5. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 5-бабы 2-тармағының 11)-тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.
2 тарау. Білім туралы құжаттарды тану тәртібі.
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы не "Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жібереді.
7. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұнын және нәтижесін көрсету, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Білім туралы құжаттарды тану" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген.
1-параграф. Негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану тәртібі.
8. Құжаттарды тануға басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған жеке тұлғалардың негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі туралы құжаттар жатады.
Ғылыми дәрежелердің, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерінің дипломдарын тану осы Қағидалардың 2-параграфына сәйкес жүргізіледі.
Білім туралы құжаттарды тану Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі және білім туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау, білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында (ғылыми орталықта, зертханада) оны беру кезінде тиісті білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының болуын анықтау, қажет болған жағдайда сараптамалық бағалау жүргізу арқылы жүзеге асырылады.

8) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для создания, хранения и использования электронных документов в целях реализации государственных функций и вытекающих из них государственных услуг, а также при взаимодействии с физическими и юридическими лицами, получении и оказании услуг в электронной форме.
3. Признание документов об образовании осуществляется по отношению к физическому лицу (далее – услугополучатель).
4. Государственная услуга "Признание документов об образовании" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Решение о признании документа об образовании принимается услугодателем.
5. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
Глава 2. Порядок признания документов об образовании
6. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в подпункте 1) пункта 8 Стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) либо через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги отражен в Стандарте государственной услуги "Признание документов об образовании", согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Параграф 1. Порядок признания документов об основном среднем, общем среднем, техническом и профессиональном, послесреднем, высшем и послевузовском образовании
8. Признанию подлежат документы об основном среднем, общем среднем, техническом и профессиональном, послесреднем, высшем и послевузовском образовании физических лиц, получивших образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах).
Признание дипломов ученых степеней, степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю производится в соответствии с параграфом 2 настоящих Правил.
Признание документов об образовании производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и осуществляется путем установления подлинности документа об образовании, установления наличия у организации образования (научного центра, лаборатории), выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности на момент его выдачи, проведения экспертной оценки при необходимости.

9. Заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі портал арқылы жүгінген кезде 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты қызметкерді айқындайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді;
3) көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері сегіз жұмыс күні ішінде тануды/сараптамалық бағалауды жүргізеді, қажет болған кезде тиісті салалардың мамандарын тартады;
4) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкерін тану/ сараптамалық бағалау негізінде екі жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы бұйрық шығарылады немесе құжаттарды қайтару туралы дәлелді жауап беріледі;
5) білім туралы құжатты тану туралы бұйрықтың негізінде екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжатты тану туралы куәлік ресімделеді;
6) мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
10. Заңдастырылмаған немесе апостильденбеген білім туралы құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі Мемлекеттік корпорация бөлімшелері арқылы жүгінген кезде 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты қызметкерді айқындайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді;
3) көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері өтініш түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде берілген білім туралы құжаттар бойынша шетелдік дерекқорлар арқылы білім туралы құжатты беру фактісін анықтайды;
4) шетелдік дерекқорда құжат туралы мәліметтер болмаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері білім туралы құжатты беру фактісін және білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының бар екенін Растауды алу мақсатында бір жұмыс күні ішінде шетелдік білім беру ұйымына, ғылыми орталыққа немесе зертханаға ресми сұрау салу жібереді;

9. Срок рассмотрения заявления о признании легализованных или апостилированных документов об образовании при обращении через портал составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней:
1) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного сотрудника в течение одного рабочего дня;
2) ответственный сотрудник услугодателя в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов проверяет полноту представленных документов;
3) при представлении услугополучателем полного пакета документов ответственный сотрудник услугодателя в течение восьми рабочих дней проводит признание/экспертную оценку, при необходимости привлекает специалистов соответствующих отраслей;
4) на основании признания/экспертной оценки ответственного сотрудника услугодателя в течение двух рабочих дней издается приказ о признании документа об образовании, либо дается мотивированный ответ о возврате документов;
5) на основании приказа о признании документа об образовании в течение двух рабочих дней оформляется удостоверение о признании документа об образовании по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
10. Срок рассмотрения заявления о признании нелегализованных и неапостилированных документов об образовании при обращении через портал составляет 30 (тридцать) рабочих дней:
1) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного сотрудника в течение одного рабочего дня;
2) ответственный сотрудник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации документов проверяет полноту представленных документов;
3) при представлении услугополучателем полного пакета документов ответственный сотрудник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления устанавливает факт выдачи документа об образовании через зарубежную базу данных по выданным документам об образовании;
4) при отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных ответственный сотрудник услугодателя в течение одного рабочего дня направляет официальный запрос в зарубежную организацию образования, научный центр или лабораторию с целью получения подтверждения факта выдачи документа об образовании и наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности;

5) егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы, ғылыми орталық немесе зертхана 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің ресми сұрау салуына (электрондық поштамен не ресми түрде) жауап бермесе, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері екі жұмыс күні ішінде құжаттарды қайтару туралы дәлелді жауап ресімдейді. Жауап алған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында заңды күші бар білім туралы құжаттарды тану мәселелері жөніндегі халықаралық шарттарға (келісімдерге) сәйкес білім туралы құжаттарды тану рәсімін жүргізеді. Халықаралық шарттар болмаған кезде білім туралы құжаттың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін сараптамалық бағалау арқылы тану рәсімін жүргізеді, қажет болған жағдайда тиісті салалардың мамандарын тартады;
6) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкерін тану/сараптамалық бағалауы негізінде екі жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы бұйрық шығарылады немесе құжаттарды қайтару туралы дәлелді жауап беріледі;
7) білім туралы құжатты тану туралы бұйрықтың негізінде екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжатты тану туралы электрондық куәлік ресімделеді;
8) мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
11. Заңдастырылған немесе апостильденбеген білім туралы құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі Мемлекеттік корпорация бөлімшелері арқылы жүгінген кезде 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды:
1) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді не көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қолхат береді. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген күн және пошта жөнелтілімдері кезеңі Мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты орындаушыны айқындайды;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді;
4) көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері өтініш келіп түскен кезден бастап сегіз жұмыс күні ішінде білім туралы құжаттарды Қазақстан Республикасының аумағында заңды күші бар білім туралы құжаттарды тану мәселелері жөніндегі халықаралық шарттарға (келісімдерге) сәйкес тану рәсімін жүргізеді. Халықаралық шарттар болмаған кезде білім туралы құжаттың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін сараптамалық бағалау арқылы тану рәсімін жүргізеді, қажет болған жағдайда тиісті салалардың мамандарын тартады;

5) в случае, если организация образования, научный центр или лаборатория, выдавшая документ об образовании, в течение 20 (двадцати) рабочих дней не представит ответ на официальный запрос услугодателя (электронной почтой либо официально), ответственный сотрудник услугодателя в течение двух рабочих дней оформляет мотивированный ответ о возврате документов. В случае получения ответа проводит процедуру признания документов об образовании в соответствии с международными договорами (соглашениями) по вопросам признания документов об образовании, имеющими юридическую силу на территории Республики Казахстан. При отсутствии международных договоров проводит процедуру признания путем экспертной оценки документу об образовании на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан, при необходимости привлекает специалистов соответствующих отраслей;
6) на основании признания ответственного сотрудника услугодателя в течение двух рабочих дней издается приказ о признании документа об образовании, либо дается мотивированный ответ о возврате документов;
7) на основании приказа о признании документа об образовании в течение двух рабочих дней оформляется электронное удостоверение о признании документа об образовании по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
8) результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
11. Срок рассмотрения заявления о признании легализованных и апостилированных документов об образовании, поступивших через Государственную корпорацию составляет 20 (двадцать) рабочих дней:
1) работник Государственной корпорации регистрирует документы и выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов отказывает в приеме документов и выдает расписку согласно приложению 4 к настоящим Правилам. День обращения услугополучателя в Государственную корпорацию и период почтовых отправлений не входит в срок оказания государственной услуги.
2) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного исполнителя в течение одного рабочего дня;
3) ответственный сотрудник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации документов проверяет полноту представленных документов;
4) при представлении услугополучателем полного пакета документов ответственный сотрудник услугодателя в течение восьми рабочих дней с момента поступления заявления проводит процедуру признания документов об образовании в соответствии с международными договорами (соглашениями) по вопросам признания документов об образовании, имеющими юридическую силу на территории Республики Казахстан. При отсутствии международных договоров проводит процедуру признания путем экспертной оценки документу об образовании на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан, при необходимости привлекает специалистов соответствующих отраслей;

5) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкерінің тану/сараптамалық бағалауы негізінде екі жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы бұйрық шығарылады немесе құжаттарды қайтару туралы дәлелді жауап беріледі;
6) білім туралы құжатты тану туралы бұйрықтың негізінде екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжатты тану туралы куәлік ресімделеді;
7) көрсетілетін қызметті беруші сегіз жұмыс күні ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жеткізуді қамтамасыз етеді.
12. Заңдастырылмаған немесе апостильденбеген білім туралы құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі Мемлекеттік корпорация бөлімшелері арқылы жүгінген кезде 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды:
1) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді не көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қолхат береді. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген күн және пошта жөнелтілімдері кезеңі Мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты орындаушыны айқындайды;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді;
4) көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері өтініш түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде берілген білім туралы құжаттар бойынша шетелдік дерекқорлар арқылы білім туралы құжатты беру фактісін анықтайды;
5) шетелдік дерекқорда құжат туралы мәліметтер болмаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері білім туралы құжатты беру фактісін және білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының бар екенін растауды алу мақсатында бір жұмыс күні ішінде шетелдік білім беру ұйымына, ғылыми орталыққа немесе зертханаға ресми сұрау салу жібереді;
6) егер білім туралы құжатты берген білім беру ұйымы, ғылыми орталық немесе зертхана 12 (он екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің ресми сұрау салуына (электрондық поштамен не ресми түрде) жауап бермесе, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері екі жұмыс күні ішінде құжаттарды қайтару туралы дәлелді жауап ресімдейді. Жауап алған жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында заңды күші бар білім туралы құжаттарды тану мәселелері жөніндегі халықаралық шарттарға (келісімдерге) сәйкес білім туралы құжаттарды тану рәсімін жүргізеді. Халықаралық шарттар болмаған кезде білім туралы құжаттың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін сараптамалық бағалау арқылы тану рәсімін жүргізеді, қажет болған жағдайда тиісті салалардың мамандарын тартады;

5) на основании признания ответственного сотрудника услугодателя в течение двух рабочих дней издается приказ о признании документа об образовании, либо дается мотивированный ответ о возврате документов;
6) на основании приказа о признании документа об образовании в течение двух рабочих дней оформляется удостоверение о признании документа об образовании по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
7) услугодатель обеспечивает доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию в течение восьми рабочих дней.
12. Срок рассмотрения заявления о признании нелегализованных и неапостилированных документов об образовании, поступивших через Государственную корпорацию составляет 30 (тридцать) рабочих дней.
1) работник Государственной корпорации регистрирует документы и выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов отказывает в приеме документов и выдает расписку согласно приложению 4 к настоящим Правилам. День обращения услугополучателя в Государственную корпорацию и период почтовых отправлений не входит в срок оказания государственной услуги.
2) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного исполнителя в течение одного рабочего дня;
3) ответственный сотрудник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации документов проверяет полноту представленных документов;
4) при представлении услугополучателем полного пакета документов ответственный сотрудник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента поступления заявления устанавливает факт выдачи документа об образовании через зарубежную базу данных по выданным документам об образовании;
5) при отсутствии сведений о документе в зарубежной базе данных ответственный сотрудник услугодателя в течение одного рабочего дня направляет официальный запрос в зарубежную организацию образования, научный центр или лабораторию с целью получения подтверждения факта выдачи документа об образовании и наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление образовательной деятельности;
6) в случае, если организация образования, научный центр или лаборатория, выдавшая документ об образовании, в течение 12 (двенадцати) рабочих дней не представит ответ на официальный запрос услугодателя (электронной почтой либо официально), ответственный сотрудник услугодателя в течение двух рабочих дней оформляет мотивированный ответ о возврате документов. В случае получения ответа проводит процедуру признания документов об образовании в соответствии с международными договорами (соглашениями) по вопросам признания документов об образовании, имеющими юридическую силу на территории Республики Казахстан. При отсутствии международных договоров проводит процедуру признания путем экспертной оценки документу об образовании на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан, при необходимости привлекает специалистов соответствующих отраслей;

7) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкерінің тану/сараптамалық бағалауы негізінде екі жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы бұйрық шығарылады немесе құжаттарды қайтару туралы дәлелді жауап беріледі;
8) білім туралы құжатты тану туралы бұйрықтың негізінде екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжатты тану туралы куәлік ресімделеді;
9) көрсетілетін қызметті беруші сегіз жұмыс күні ішінде мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға жеткізуді қамтамасыз етеді.
13. Үш халықаралық академиялық рейтингке және олардың екеуінің немесе одан да көбінің алғашқы 250 (екі жүз елу) позицияларының қатарына кіретін: әлемнің үздік университеттерінің әлемдік рейтингісі Квакарелли Саймондс (QS World University Rankings, КьюЭс Ворлд Юниверсити Ранкинг), әлем университеттерінің академиялық рейтингісі (Academic Ranking of World Universities, Академик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиес), Таймс (Times Higher Education World University Rankings, Таймс Хайер Едукейшн Ворлд Юниверсити Ранкинг) басылымының нұсқасы бойынша әлемнің үздік университеттерінің рейтингісіне енгізілген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында алған білім туралы құжаттары білім туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау арқылы ғана танылады.
14. Білім туралы құжаттарды тану рәсімінен келесі тұлғалар өтпейді:
1) "Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленушілер;
2) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес білім туралы құжаттарды танудан босататын халықаралық шартқа (келісімге) қол қойған елдердің оқу орындарының білім туралы құжаттарының иегерлері.
15. Өзара тану туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) қол қойған елдердің білім туралы құжаттары келесі тәртіппен танылады:
1) егер білім туралы құжат заңдастырылмаған, апостильденбеген болса білім туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау;
2) білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында, ғылыми орталықта, зертханада оны беру сәтінде тиісті білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығы бар екенін анықтау болып табылады.
16. Өзара тану туралы халықаралық шарттар (келісімдер) болмаған кезде білім туралы құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамалық бағалау жүргізіле отырып, келесі тәртіппен танылады:
1) егер білім туралы құжат заңдастырылмаған, апостильденбеген болса білім туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау;
2) білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында, ғылыми орталықта, зертханада оны беру сәтінде тиісті білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығы бар екенін анықтау;

7) на основании признания ответственного сотрудника услугодателя в течение двух рабочих дней издается приказ о признании документа об образовании, либо дается мотивированный ответ о возврате документов;
8) на основании приказа о признании документа об образовании в течение двух рабочих дней оформляется удостоверение о признании документа об образовании по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
9) услугодатель обеспечивает доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию в течение восьми рабочих дней.
13. Документы об образовании, выданные организациями высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО), входящими в три международных академических рейтинга и в число первых 250 (двухсот пятидесяти) позиций двух и более из них (мировой рейтинг лучших университетов мира Квакарелли Саймондс (QS World University Rankings, КьюЭс Ворлд Юниверсити Ранкинг), академический рейтинг университетов мира (Academic Ranking of World Universities, Академик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиес), рейтинг лучших университетов мира по версии издания Таймс (Times Higher Education World University Rankings, Таймс Хайер Едукейшн Ворлд Юниверсити Ранкинг), признаются только путем установления подлинности документа об образовании.
14. Процедуру признания документов об образовании не проходят следующие лица:
1) обладатели международной стипендии "Болашак";
2) обладатели документов об образовании организаций образования стран, подписавших международные договоры (соглашения) освобождающие от признания, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
15. Документы об образовании стран, подписавших международные договора (соглашения) о взаимном признании, признаются в следующем порядке:
1) установление подлинности документа об образовании, если документ об образовании не легализован или не апостилирован;
2) установление наличия у организации образования (научного центра, лаборатории), выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности на момент его выдачи.
16. При отсутствии международных договоров (соглашений) о взаимном признании документы об образовании признаются с проведением экспертной оценки в следующем порядке:
1) установление подлинности документа об образовании, если документ об образовании не легализован или не апостилирован;
2) установление наличия у организации образования (научного центра, лаборатории), выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности на момент его выдачи;

3) білім деңгейін және (немесе) біліктілігін бағалау;
4) оқу кезеңдерін бағалау;
5) оқу мерзімдері мен нысанын бағалау;
6) білім туралы құжаттың иесіне осы құжат берілген мемлекетте берілетін академиялық және (немесе) кәсіптік құқықтардың, Қазақстан Республикасында белгіленген үлгідегі білім туралы тиісті құжаттарға берілетін құқықтардың теңдігін айқындау;
7) қосымша білімінің бар болуын анықтау (егерде білім деңгейлерінде, оқу кезеңдерінде, оқу мерзімдері мен нысанында едәуір айырмашылық анықталған жағдайда);
8) практикалық дағдылары мен мамандық немесе білім беру бағдарламасы бойынша жұмыс тәжірибесінің бар болуын анықтау (егерде білім деңгейінде, оқу кезеңдерінде, оқу мерзімдері мен нысанында едәуір айырмашылық анықталған жағдайда) болып табылады.
17. Егер сараптамалық бағалау кезінде білім деңгейлерінде, оқу кезеңдерінде, оқу мерзімдері мен нысанында айтарлықтай айырмашылық анықталған жағдайда, қосымша оқығанын және білім алғанын растайтын құжаттар, оның ішінде көрсетілген мамандық бойынша 5 жылдан астам практикалық жұмыс тәжірибесінің бар болуы білім туралы құжаттың иегеріне айырмашылықтың орнын толтырады.
18. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдарында, ғылыми орталықтарда, зертханаларда алынған білім туралы, оның ішінде интернатурадан өткені туралы құжаттар келесі тәртіппен танылады:
1) егер білім туралы құжат заңдастырылмаған, апостильденбеген болса білім туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау;
2) білім туралы құжатты берген білім беру ұйымында, ғылыми орталықта, зертханада оны беру сәтінде тиісті білім беру қызметін жүзеге асыруға құқығы бар екенін анықтау;
3) тиісті саланың сарапшыларын тарта отырып, білім деңгейін бағалау.
19. Білім беруді тану рәсімінің нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген құжаттар санаты үшін оқуды жалғастыруға және (немесе) жұмысқа орналасуға құқық беріле отырып, ұсынылған құжат бойынша білім туралы құжатты тану туралы;
2) осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген құжаттар санаты үшін оқуды жалғастыруға және (немесе) жұмысқа орналасуға құқық бере отырып, тиісті білім деңгейі/дәрежесі, мамандығы немесе білім беру бағдарламасы/кадрлар даярлау бағыты, біліктілік бойынша білім туралы құжатты тану туралы;
3) білім туралы құжаттарды қайтару;
Білімі туралы құжаттарды қайтару мемлекеттік қызметті алуға қайта жүгінуге кедергі келтірмейді. Қайта жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қайта тапсырады.
Қайтарылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы қайта жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін жаңа төлем жүргізбейді.

3) оценка уровня образования и (или) квалификации;
4) оценка периодов обучения;
5) оценка сроков и формы обучения;
6) определение равноценности академических и (или) профессиональных прав, предоставляемых обладателю документа об образовании в государстве, в котором выдан этот документ, правам, которые предоставляются соответствующим документам об образовании установленного образца в Республике Казахстан;
7) определение наличия дополнительного образования (в случае выявления различий в уровне образования, периодах обучения, сроках и форме обучения);
8) определение наличия практических навыков и опыта работы по специальности или образовательной программе (в случае выявления различий в уровне образования, периодах обучения, сроках и форме обучения).
17. При проведении экспертной оценки в случае выявления различий в уровне образования, периодах обучения, сроках и форме обучения признание документа об образовании проводится с учетом документов, подтверждающих обучение и получение дополнительного образования, наличие практических навыков и опыта работы по заявленной специальности или образовательной программе свыше 5 лет.
18. Документы об образовании, полученные в организациях образования, научных центрах, лабораториях в сфере здравоохранения, в том числе о прохождении интернатуры, признаются в следующем порядке:
1) установление подлинности документа об образовании, если документ об образовании не легализован или не апостилирован;
2) установление наличия у организации образования (научного центра, лаборатории), выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности на момент его выдачи;
3) оценка уровня образования с привлечением экспертов соответствующей отрасли.
19. По результатам процедуры признания образования услугодатель принимает одно из следующих решений:
1) о признании документа об образовании по предоставленному документу с предоставлением права на продолжение обучения и (или) трудоустройство для категории документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил;
2) о признании документа об образовании по соответствующему уровню/степени образования, специальности или образовательной программе/направлению подготовки кадров, квалификации с предоставлением права на продолжение обучения и (или) трудоустройство для категории документов, указанных в пункте 16 настоящих Правил;
3) возврат документов об образовании;
Возврат документов об образовании не препятствует повторному обращению на получение государственной услуги. При повторном обращении услугополучатель повторно подает документы, указанные в пункте 8 Стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае возврата документов об образовании услугополучатель при повторном обращении не производит новую оплату за государственную услугу.

4) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қайта жүгінуге кедергі болмайды. Қайта жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қайтадан тапсырады.
Бас тартқан жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы қайта жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 6-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет үшін жаңа төлем жасайды.
20. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген.
21. Тану туралы куәлік немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жауап Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке өзіне/нотариалды расталған сенімхат бойынша үшінші тұлғаға беріледі немесе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
2-параграф. Ғылыми дәрежелердің дипломдарын, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін тану тәртібі
22. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың шетелде алған ғылыми дәрежелерінің, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, хабилитацияланған доктор дәрежелерінің дипломдарын тану рәсімі екі кезеңде жүргізіледі:
1) дәреже беру туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау;
2) диссертация сараптамасы.
23. Осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген диссертацияларды сараптау кезеңі мынадай санаттағы адамдар үшін жүргізілмейді:
1) диссертация қорғаған немесе құжаттар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитетіне (бұдан әрі – Комитет) тапсырылған сәтте үш халықаралық академиялық рейтингке және олардың екеуінің немесе одан да көбінің алғашқы 250 (екі жүз елу) позицияларының қатарына кіретін: әлемнің үздік университеттерінің әлемдік рейтингісі Квакарелли Саймондс (QS World University Rankings, КьюЭс Ворлд Юниверсити Ранкинг), әлем университеттерінің академиялық рейтингісі (Academic Ranking of World Universities, Академик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиес), Таймс (Times Higher Education World University Rankings, Таймс Хайер Едукейшн Ворлд Юниверсити Ранкинг) басылымының нұсқасы бойынша әлемнің үздік университеттері рейтингтерінің біреуіне кіретін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында диссертация қорғағандар үшін;

4) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги не препятствует повторному обращению на получение государственной услуги. При повторном обращении услугополучатель подает документы, указанные в пункте 8 Стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае отказа услугополучатель при повторном обращении производит новую оплату за государственную услугу согласно пункту 6 Стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
20. Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан, отражены в пункте 9 стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
21. Удостоверение о признании, возврат документов об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги выдается через Государственную корпорацию лично услугополучателю или третьему лицу по нотариальной удостоверенной доверенности либо направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
Параграф 2. Порядок признания дипломов ученых степеней, степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю
22. Признание дипломов ученых степеней, степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю, хабилитированного доктора, полученных за рубежом гражданами Республики Казахстан, иностранцами и лицами без гражданства проводится в два этапа:
1) установления подлинности документа о присуждении степени;
2) экспертизы диссертации.
23. Этап экспертизы диссертаций, указанный в подпункте 2) пункта 22 настоящих Правил, не проводится для следующих категорий лиц:
1) для лиц, которые защитили диссертации в ОВПО, входящих в три международных академических рейтинга и в число первых 250 (двухсот пятидесяти) позиций двух и более из них (мировой рейтинг лучших университетов мира Квакарелли Саймондс (QS World University Rankings, КьюЭс Ворлд Юниверсити Ранкинг), академический рейтинг университетов мира (Academic Ranking of World Universities, Академик Ранкинг оф Ворлд Юниверситиес), рейтинг лучших университетов мира по версии издания Таймс (Times Higher Education World University Rankings, Таймс Хайер Едукейшн Ворлд Юниверсити Ранкинг) на момент защиты диссертации или представления аттестационного дела;

2) "Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленушілерге оқу үшін ұсынылатын ұйымдардың тізіміне енгізілген жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдар, ғылыми орталықтар, зертханаларда диссертация қорғаған;
3) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен еңбек көші-қон шеңберінде шақырылған шетел азаматтары үшін;
4) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі, Ұлттық қауіпсіздік органдары, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрлар даярлау бағдарламалары бойынша оқытуға жіберілген адамдар, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды қамтитын диссертация қорғаған адамдар үшін;
5) шетелдік өнер ұйымдарында орындаушылық өнердің жоғары дәрежесі үшін екінші деңгейдегі магистр немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дипломдарын алған адамдар үшін;
6) хабилитацияланған доктор (Dr.Habil) дипломын алған адамдар үшін.
24. Аспирантураның, докторантураның кәсіптік білім беру бағдарламалары бойынша оқуға жіберілген "Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлері ғылыми дәрежелерінің, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерінің дипломдарын тану рәсімінен өтпейді.
25. Қажетті құжаттардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті ұсыну ерекшеліктері ескерілген өзге де мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Білім туралы құжаттарды тану" Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген.
26. Заңдастырылған немесе апостильденген ғылыми дәреже туралы дипломды тану туралы өтінішті қарау мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты орындаушыны айқындайды.
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
3) көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері 13 (он үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 15-тармағының 1) тармақшасына сәйкестігіне сараптамалық бағалау жүргізеді.
4) 23-тармақтың 1) - 6) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың құжаттары қаралған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкерінің қорытындысы негізінде екі жұмыс күні ішінде тану туралы бұйрық немесе құжаттарды қайтару туралы дәлелді жауап шығарылады;
5) бұйрық негізінде екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік білім туралы құжатты тану туралы электрондық/қағаз куәлік ресімделеді;

2) для лиц, которые защитили диссертации в ОВПО и научных центрах, лабораториях, включенных в список организаций, рекомендуемых для обучения обладателям международной стипендии "Болашак";
3) для иностранных граждан, приглашенных ОВПО в рамках трудовой миграции;
4) для лиц, направленных на обучение по программам подготовки научных и научно-педагогических кадров Министерством обороны Республики Казахстан, органами национальной безопасности, Министерством внутренних дел Республики Казахстан и Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, а также лиц, защитивших диссертации, содержащие государственные секреты;
5) лиц, получивших дипломы магистра второго уровня или доктора философии (PhD), доктора по профилю за высшую степень исполнительского искусства в зарубежных организациях в сфере искусства;
6) для лиц, получивших дипломы хабилитированного доктора (Dr.Habil).
24. Обладатели международной стипендии "Болашак", направленные на обучение по профессиональным образовательным программам аспирантуры, докторантуры, не проходят процедуру признания дипломов ученых степеней, степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю.
25. Перечень необходимых документов, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги отражен в подпункте 2) пункта 8 Стандарта государственной услуги "Признание документов об образовании", согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
26. Срок рассмотрения заявления о признании легализованных или апостилированных дипломов ученых степеней составляет 20 (двадцать) рабочих дней:
1) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного исполнителя в течение одного рабочего дня;
2) ответственный сотрудник услугодателя в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту представленных документов;
3) при представлении услугополучателем полного пакета документов ответственный сотрудник услугодателя в течение 13 (тринадцати) рабочих дней проводит экспертную оценку на соответствие подпункту 1) пункта 15 настоящих Правил;
4) в случае рассмотрения документов лиц, указанных в подпунктах 1) - 6) пункта 23, на основании заключения ответственного сотрудника услугодателя в течение двух рабочих дней издается приказ о признании либо мотивированный ответ о возврате документов;
5) на основании приказа в течение двух рабочих дней оформляется удостоверение о признании зарубежного документа об образовании по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

6) осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілмеген адамдардың құжаттарын қараған жағдайда, құжаттарды қарау осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес жүргізіледі;
7) тану туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке өзіне немесе нотариаттық куәландырылған сенімхат бойынша үшінші тұлғаға беріледі не көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
27. Егер 23-тармақта көрсетілмеген тұлғалардың ғылыми дәрежелер дипломдары заңдастырылмаған немесе апостильденбеген жағдайда ғылыми дәрежелер дипломдарын тану туралы өтініштерді қарастыру мерзімі 48 (қырық сегіз) жұмыс күнін құрайды.
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті түскен күні тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде жауапты орындаушыны айқындайды;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді;
3) көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері екі жұмыс күні ішінде Комитеттің Сараптама кеңесіне сараптамаға жібереді;
Бұл ретте Комитетке диссертация, ҰМҒТСО анықтамасы және диссертация қорғалған елдің уәкілетті органының немесе ЖЖОКБҰ анықтамасы (еркін нысанда, болған жағдайда) диссертацияны плагиатқа тексеру бойынша, жарияланымдар тізімі жіберіледі;
4) Сараптама кеңеспен диссертацияны қарау мерзімі 36 (отыз алты) жұмыс күнінен аспайды;
5) Сараптама кеңесінің қорытындысы сараптама кеңесінің отырысы өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге жіберіледі;
6) Сараптамалық кеңестің қорытындысы негізінде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері екі жұмыс күні ішінде тану туралы бұйрық немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап шығарады;
7) Сараптамалық кеңестің оң шешімі негізінде көрсетілетін қызметті беруші ғылыми дәрежені, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ақталған доктор дәрежесін тану туралы дипломды таниды, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі жұмыс күні ішінде шетелдік білім туралы құжатты тану туралы куәлік ресімделеді.
28. Тану туралы куәлік не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті алушының жеке өзіне немесе нотариаттық куәландырылған сенімхат бойынша үшінші тұлғаға беріледі не көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе уәкілетті адамының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.

6) в случае рассмотрения документов лиц, не указанных в пункте 23 настоящих Правил, рассмотрение документов проводится в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил;
7) удостоверение о признании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги выдается через Государственную корпорацию лично услугополучателю или третьему лицу по нотариальной удостоверенной доверенности либо направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
27. В случае, если дипломы ученых степеней лиц, не указанных в пункте 23 нелегализованы или неапостилированы, то срок рассмотрения заявления о признании дипломов ученых степеней составляет 48 (сорок восемь) рабочих дней:
1) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который определяет ответственного исполнителя в течение одного рабочего дня;
2) ответственный сотрудник услугодателя в течение двух рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту представленных документов;
3) при представлении услугополучателем полного пакета документов ответственный сотрудник услугодателя в течение двух рабочих дней направляет на экспертизу в Экспертный совет Комитета по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – Комитет);
4) срок рассмотрения диссертации в Экспертном совете составляет не более 36 (тридцать шесть) рабочих дней;
5) заключение Экспертного совета направляется услугодателю в течение трех рабочих дней со дня проведения заседания Экспертного совета;
6) на основании заключения Экспертного совета ответственным сотрудником услугодателя в течение двух рабочих дней издается приказ о признании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
7) на основании положительного решения Экспертного совета услугодатель признает диплом о признании ученой степени, степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, хабилитированного доктора в течение двух рабочих дней оформляется удостоверение о признании зарубежного документа об образовании по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
28. Удостоверение о признании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги выдается через Государственную корпорацию лично услугополучателю или третьему лицу по нотариальной удостоверенной доверенности либо направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя или уполномоченного лица услугодателя.

29. Көрсетілетін қызметті алушы Сараптамалық кеңестің теріс шешімі негізінде қабылданған мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауаппен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге еркін нысанда апелляциялық өтініш береді. Апелляциялық өтініш танудан бас тартуды алған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде беріледі. Апелляциялық өтініш Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 127 бұйрығымен бекітілген дәрежелерді беру қағидаларының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылғы 13 мамырда № 6951 болып тіркелген) 28, 29-тармақтарында көрсетілген тәртіппен қаралады.
3 тарау. Білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасын беру тәртібі.
30. Тегі, аты немесе әкесінің аты (бар болған жағдайда) өзгерген, білімі туралы құжатты тану туралы куәлік жоғалған, бүлінген жағдайда тану туралы куәліктің телнұсқасы (бұдан әрі – телнұсқа) беріледі.
31. Телнұсқаны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жолдайды.
32. Берілген куәлік бланкісінің оң жақ жоғары бұрышына "Телнұсқа" деген жазу жазылады.
33. Телнұсқа беру туралы өтінішті қарау мерзімі:
- Портал арқылы жүгінген кезде-7 (жеті) жұмыс күні:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері келіп түскен күні өтінішті тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде өтінішті көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің қызметкеріне жолдайды;
2) құрылымдық бөлімшенің қызметкері үш жұмыс күні ішінде тану туралы куәлікті беру фактісін растайды және оны көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкеріне жолдайды;
3) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты сұрып қызметкері екі жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасын немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді;
4) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы бір жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасына немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапқа қол қояды;
5) Білім туралы құжатты тану туралы куәліктің электрондық телнұсқасы көрсетілетін қызметті берушінің басшысының немесе уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
- Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде -15 (он бес) жұмыс күні. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген күн және пошта жөнелтілімдері кезеңі Мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді:

29. В случае несогласия услугополучателя с мотивированным ответом об отказе в оказании государственной услуги, принятом на основании отрицательного решения Экспертного совета услугополучатель подает апелляционное заявление в произвольной форме услугодателю. Апелляционное заявление подается в течение 60 (шестидесяти) календарных дней со дня получения отказа в признании. Апелляционное заявление рассматривается в порядке указанном в пунктах 28, 29 Правил присуждения степеней, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 127 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2011 года № 6951).
Глава 3. Порядок выдачи дубликатов удостоверений о признании документов об образовании
30. В случае перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии), утери, порчи удостоверения о признании документа об образовании выдается дубликат удостоверения о признании (далее – дубликат).
31. Для получения дубликата услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или портал заявление по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в подпункте 3) пункта 8 Стандарта государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
32. На выдаваемом бланке удостоверения в правом верхнем углу проставляется запись "Дубликат".
33. Срок рассмотрения заявления о выдаче дубликата составляет:
– При обращении через портал-7 (семь) рабочих дней:
1) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который отписывает заявление сотруднику структруного подразделения услугодателя в течение одного рабочего дня;
2) сотрудник структурного подразделения в течение трех рабочих дней подтверждает факт выдачи удостоверения о признании и перенаправляет его ответственному сотруднику услугодателя;
3) ответственный сортудник услугодателя оформляет дубликат удостоверения о признании документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение двух рабочих дней;
4) руководитель услугодателя подписывает дубликат удостоверения о признании документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение одного рабочего дня;
5) электронный дубликат удостоверения о признании документа об образовании направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
– При обращении в подразделения Государственной корпорации-15 (пятнадцать) рабочих дней без учета почтовых отправлений. День обращения услугополучателя в Государственную корпорацию и период почтовых отправлений не входит в срок оказания государственной услуги:

1) Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттарды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді не көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық тапсырмаған жағдайда, құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қолхат береді.
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті келіп түскен күні тіркейді және оны басшының жетекшілік ететін орынбасарына жолдайды, ол бір жұмыс күні ішінде өтінішті көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің қызметкеріне жолдайды;
3) құрылымдық бөлімшенің қызметкері үш жұмыс күні ішінде тану туралы куәлікті беру фактісін растайды және оны көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкеріне жолдайды;
4) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері екі жұмыс күні ішінде білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасын немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді;
5) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасына немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапқа бір жұмыс күні ішінде қол қояды;
6) көрсетілетін қызметті беруші білім туралы құжатты тану туралы куәліктің телнұсқасын не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне 8 жұмыс күні ішінде жеткізеді.
4 тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының, мемлекеттік корпорацияның және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі.
34. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Заңның 25-бабының 2-тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
Білім туралы құжаттарды тану
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрлігінің "Болон процесі
және академиялық ұтқырлық
орталығы" шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда) *
________________________
Азаматтығы: *____________
*_______________________
Жеке басын растайтын құжаты
(паспорт/жеке куәлік):
*_______________________
(нөмірі, сериясы, күні және кім
бергені)
________________________
Тұрғылықты мекенжайы:
________________________
________________________
(ел, облыс, қала, аудан, көше
атауы, үй және пәтер нөмрі)
Байланыс деректері*______
________________________
(ұялы, жұмыс/үй телефондары,
электрондық пошта адресі)
Жұмыс немесе оқу орны:
*_______________________
________________________
Өтініш
Сізден білім туралы құжатты *_________________________________________
(жұмысқа орналасу, оқуды жалғастыру)
_________________________________________ мақсатымен тануды өтінемін.
Білім туралы құжаттың түрі, сериясы және нөмірі*________________________
___________________________________________________________________
(диплом, аттестат, куәлік, сертификат)
Кім берген*_________________________________________________________
(білім беру ұйымының, ғылыми орталықтың, зертхананың, елдің толық атауы)
Мамандық/бағыты бойынша*_________________________________________
___________________________________________________________________
(толық атауы)
Берілген біліктілік/ дәреже*___________________________________________
(толық атауы)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді пайдалануға келісім беремін. Ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығы үшін толық жауап беремін.
"___"______________20____жыл _____________________________ (жеке қолы)
*- толтырылуы міндетті.
Білім туралы құжаттарды тану
қағидаларына
2-қосымша
"Білім туралы құжаттарды тану" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру:

1) работник Государственной корпорации регистрирует документы и выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов отказывает в приеме документов и выдает расписку согласно приложению 4 к настоящим Правилам. День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
2) сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления регистрирует заявление и перенаправляет его курирующему заместителю руководителя, который отписывает заявление сотруднику структруного подразделения услугодателя в течение одного рабочего дня;
3) сотрудник структурного подразделения в течение трех рабочих дней подтверждает факт выдачи удостоверения о признании и перенаправляет его ответственному сотруднику услугодателя;
4) ответственный сортудник услугодателя оформляет дубликат удостоверения о признании документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение двух рабочих дней;
5) руководитель услугодателя подписывает дубликат удостоверения о признании документа об образовании или мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в течение одного рабочего дня;
6) услугодатель доставляет дубликат удостоверения о признании документа об образовании либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в подразделения Государственной корпорации в течение 8 рабочих дней.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и и(или) их должностных лиц, государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг
34. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги может быть подана на имя руководителя услугодателя, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственной корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам признания
документов об образовании
Форма
Республиканское государственное предприятие
на праве хозяйственного ведения
"Центр Болонского процесса и
академической мобильности"
Министерства образования и
науки Республики Казахстан
от*_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_________________________
Гражданство:
*__________________________
Документ, удостоверяющий личность
(паспорт/удостоверение личности):
*__________________________
(номер, серия, дата и кем выдан)
__________________________
Адрес проживания:
__________________________
__________________________
(наименование страны, области,
города, района,
переулка/улицы/проспекта,
номер дома и квартиры)
Контактные данные
*__________________________
(мобильный, рабочий/домашний
телефоны, адрес электронной почты)
Место работы или учебы:
Заявление
Прошу Вас*______________________________________________
(признать образование)
Цель*__________________________________________________________
(трудоустройство, продолжение обучения)
_______________________________________________________________
Вид, серия и номер документа об образовании*_________________
_______________________________________________________________
(диплом, аттестат, свидетельство, удостоверение, сертификат)
Кем выдан*________________________________________________
(полное наименование организации образования, страна)
по специальности/направлению*_____________________________________
(полное наименование)
Присвоенная квалификация/ степень*___________________________
_________________________________________________________________
(полное наименование)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Согласен(на) на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"___"__________20___года ________________________________
(подпись)
*- обязательно к заполнению.
Приложение 2
к Правилам признания
документов об образовании
Форма
Стандарт государственной услуги "Признание документов об образовании"
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) "электронды үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі
Заңдастырылған немесе апостильденген білім туралы құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
- портал арқылы жүгінген кезде-15 (он бес) жұмыс күні
- Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жүгінген кезде-20 (жиырма) жұмыс күні
Заңдастырылмаған немесе апостильденбеген білім туралы құжаттарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі:
- портал/Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде - 30 (отыз) жұмыс күні
Заңдастырылған немесе апостильденген ғылыми дәрежелі дипломдарды тану туралы өтінішті қарау мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Комитеттің сараптама кеңесіне сараптамаға жіберілген жағдайда, мұндай өтініштерді қарау мерзімі 48 (қырық сегіз) жұмыс күнін құрайды.
Телнұсқа беру туралы өтінішті қарау мерзімі:
- Портал арқылы жүгінген кезде-7 (жеті) жұмыс күні
Мемлекеттік корпорация бөлімшелеріне жүгінген кезде-15 (он бес) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз және (немесе) электронды түрінде (жартылай автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
1) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
- осы Қағидаларға 3 және (немесе) 6-қосымшаларға сәйкес білім туралы құжаттарды тану туралы куәлік;
- осы Қағидаларға 3 және (немесе) 6-қосымшаларға сәйкес білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасы;
- осы Стандарттың 9-тармағында көзделген негіздер және жағдайлар бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
2) Портал арқылы жүгінген кезде:
- осы Қағидаларға 3 және (немесе) 6-қосымшаларға сәйкес электронды нысандағы білім туралы құжаттарды тану туралы куәлік;
- осы Қағидаларға 3 және (немесе) 6-қосымшаға сәйкес білім туралы құжаттарды тану туралы куәліктің телнұсқасы
- осы Стандарттың 9-тармағында көзделген негіздер және жағдайлар бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қағаз жеткізгіште алуға жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі қағаз нысанда ресімделеді, көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе осыған уәкілеттік берілген тұлғаның мөрімен және қолымен куәландырылады.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру шарты:
- көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды беру көрсетілетін қызметті алушы немесе оның өкілі жеке куәлігін көрсеткен кезде Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады;
- порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі және сақталады.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның мерзімінде талап етілмеген құжаттарды сақтау шарты:
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу үшін көрсетілген мерзімде жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушы алғанға дейін оларды қабылдау орны бойынша сақтауды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация құжаттардың сақталуын бір ай ішінде қамтамасыз етеді, содан кейін оларды көрсетілетін қызметті берушіге одан әрі сақтау үшін жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткен соң жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық/қағаз түрінде.
6
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны жинау тәсілдері
№ п/п
Қызмет атауы
1 бірліктің бағасы айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (АЕК)
1
Негізгі орта және жалпы орта білім туралы құжаттарды тану
6 АЕК
2
Техникалық және кәсіптік білім туралы құжаттарды тану
8 АЕК
3
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттарды тану
10 АЕК
4
Шетелде диссертация қорғаған адамдардың құжаттарын тану
15 АЕК
5
Білім туралы құжаттарды мойындау туралы куәліктің көшірмесін жасау/қалпына келтіру
3 АЕК
Көрсетілетін қызметті беруші өтінімді қарастыруға қабылдаған жағдайда, төлем қайтарылмайды.

1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Срок рассмотрения заявления о признании легализованных или апостилированных документов об образовании составляет:
- при обращении через портал-15 (пятнадцать) рабочих дней
- при обращении в подразделения Государственной корпорации-20 (двадцать) рабочих дней
Срок рассмотрения заявления о признании нелегализованных и неапостилированных документов об образовании составляет:
- при обращении через портал/Государственную корпорацию-30 (тридцать) рабочих дней
Срок рассмотрения заявления о признании легализованных или апостилированных дипломов ученых степеней составляет 20 (двадцать) рабочих дней.
В случае направления на экспертизу в Экспертный совет Комитета, то срок рассмотрения таких завявлений составляет 48 (сорок восемь) рабочих дней.
Срок рассмотрения заявления о выдаче дубликата составляет:
При обращении в подразделения Государственной корпорации-15 (пятнадцать) рабочих дней.
- – При обращении через портал-7 (семь) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результат оказания государственной услуги:
1) при обращении в Государственную корпорацию:
– удостоверение о признании документов об образовании согласно приложению 3 и (или) 6 к настоящим Правилам;
- дубликат удостоверения о признании документов об образовании согласно 3 и (или) 6 к настоящим Правилам;
- мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Стандарта.
2) при обращении на портал:
– удостоверение о признании документа об образовании в электронной форме согласно приложению 3 и (или) 6 к настоящим Правилам;
- дубликат удостоверения о признании документов об образовании в электронной форме согласно приложению 3 и (или) 6 к настоящим Правилам;
- мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Стандарта.
В случае обращения услугополучателя за результатом оказания государственной услуги на бумажном носителе, результат оказания государственной услуги оформляется в бумажной форме, заверяется печатью и подписью руководителя или уполномоченного на это лица услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя или уполномоченного лица услугодателя.
Условие выдачи результата оказания государственной услуги:
- выдача документов услугополучателю осуществляется при предъявлении удостоверения личности услугополучателем или его представителя через Государственную корпорацию;
- на портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в Личном кабинете услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Условие хранения услугодателем, Государственной корпорацией невостребованных в срок документов:
При обращении услугополучателя за результатом государственной услуги в указанный срок, услугодатель обеспечивает их хранение по месту приема до получения услугополучателем.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение одного месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения.
При обращении услугополучателя по истечении одного месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Мемлекеттік қызметті көрсету құнын "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 146-бабына сәйкес айқындалып Мемлекеттік көрсетілетін қызмет құнын төлеу қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі:
1) Көрсетілетін қызметті беруші - 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен.
2) Мемлекеттік корпорацияда - Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбі аралығында, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 09.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау "электронды" кезек тәртібімен, жеделдетіп қызмет көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жүзеге асырылады, портал арқылы кезекті броньдауға болады.
3) Порталда - құжаттарды қабылдау жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілісті есептемегенде тәулік бойы жүзеге асады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізімі
1. Білім туралы құжатты тану туралы куәлікті алу үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде:
1) құжат иесінің немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің (жеке басын сәйкестендіру үшін) жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат түрінде;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
3) білім туралы құжаттың және оның қосымшасының заңдастырылған немесе апостильденген көшірмесі (егер құжат толығымен шет тілінде болса) және білім туралы құжаттың және оның қосымшасының, мөрдің аудармасын қоса алғанда нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса). Білім туралы құжат Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын ресми құжаттарды заңдастырудың күшін жоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) мүше мемлекетте берілген жағдайда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған көшірмелері және нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады, мұндай құжаттарды заңдастыру немесе апостильдеу талап етілмейді.
4) Қазақстан Республикасының резиденті емес адамдар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжатының көшірмесі (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен);
5) төлем туралы түбіртек (қайта жүгінген жағдайда талап етілмейді).
6) егер білім туралы құжаттың иесі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жолдамасымен оқыған болса, бұйрықтың көшірмесін не тиісті ЖОО-ға жіберілген бұйрықтан үзіндінің көшірмесін қоса ұсынады.
Мемлекеттік ақпарат жүйелерінде қамтылған жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкіметі" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйелерінен алады.
- Порталға жүгінген кезде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың және оның қосымшасының заңдастырылған немесе апостильденген көшірмесі және білім туралы құжаттың және оның қосымшасының, мөрдің аудармасын қоса алғанда нотариалды куәландырылған аударманың (егер құжат толығымен шет тілінде болса) электрондық көшірмесі.
Тиісті мемлекеттік органдар шектеу іс-шараларын жүзеге асырған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда, белгілі бір аумақта көрсетілетін қызметті алушы білім туралы құжаттың және оның қосымшасының электрондық көшірмелерін және мөрдің аудармасын қоса алғанда нотариалды куәландырылған сканерленген аудармасын (егер құжат толығымен шет тілінде болған жағдайда) ұсынады.
Білім туралы құжат Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын ресми құжаттарды заңдастырудың күшін жоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) мүше мемлекетте берілген жағдайда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған электрондық көшірмелері және нотариалды куәландырылған сканерленген аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса) ұсынылады;
Тиісті мемлекеттік органдар шектеу іс-шараларын жүзеге асырған, төтенше жағдай енгізілген, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда, белгілі бір аумақта көрсетілетін қызметті алушы білім туралы құжаттың және оның қосымшасының электрондық көшірмелерін және мөрдің аудармасын қоса алғанда нотариалды куәландырылған сканерленген аудармасын (егер құжат толығымен шет тілінде болған жағдайда) ұсынады.

Стоимость оказания государственной услуги определена в соответствии со статьей 146 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" от 1 марта 2011 года.
Оплата стоимости государственной услуги осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
№ п/п
Наименование услуг
Цена за 1 единицу в размере месячного расчетного показателя (МРП)
1
Признание документов об основном среднем и общем среднем образовании
6 МРП
2
Признание документов о техническом и профессиональном образовании
8 МРП
3
Признание документов о высшем и послевузовском образовании
10 МРП
4
Признание документов лиц защитивших диссертацию за рубежом
15 МРП
5
Изготовление дубликата удостоверения о документа об образовании
3 МРП
Оплата не подлежит возврату при принятии услугодателем заявления на рассмотрение.
7
График работы
1) Услугодатель - с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20-00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно Кодексу. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди по выбору услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование очереди посредством портала;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются в следующий рабочий день).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1. Для получения удостоверения о признании документа об образовании представляются следующие документы:
- при обращении в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) заявление о признании документов об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему с нотариально засвидетельствованным переводом (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати.
При выдаче документа об образовании в стране-участнике международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации и (или) апостилирование документов об образовании, представляется электронная/бумажная нотариально засвидетельствованная копия документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати;
Засвидетельствование перевода документов на казахский или русский язык, указанным в настоящем пункте осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
В случаях осуществления ограничительных мероприятий соответствующими государственными органами, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории услугополучатель представляет электронную/бумажную копию документа об образовании и приложения к нему, вместе с их нотариально засвидетельствованными переводами (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампов печатей.
4) для нерезидентов Республики Казахстан – копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык).
5) сведения об оплате (не требуется в случае повторного обращения при отсутствии ответа на запрос);
6) если обладатель документа об образовании проходил обучение по направлению Министерства обороны Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, приложить копию приказа, либо выписку из приказа о направлении в соответствующий ОВПО.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
- при обращении через портал:
1) заявление о признании документов об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему с нотариально засвидетельствованным переводом (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печати.
При выдаче документа об образовании в стране-участнике международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации и (или) апостилирование документов об образовании, представляется электронная/бумажная нотариально засвидетельствованная копия документа об образовании и приложения к нему и нотариально засвидетельствованный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампа печати;
Засвидетельствование перевода документов на казахский или русский язык, указанным в настоящем пункте осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ.
В случаях осуществления ограничительных мероприятий соответствующими государственными органами, введения чрезвычайного положения, возникновения чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера на определенной территории услугополучатель представляет электронную/бумажную копию документа об образовании и приложения к нему, вместе с их нотариально засвидетельствованными переводами (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод штампов печатей.

3) Қазақстан Республикасының резиденті емес адамдар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжатының электрондық көшірмесі (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен).
4) төлем туралы мәліметтер (қайта жүгінген жағдайда талап етілмейді).
Портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау салуды қабылдау мәртебесі туралы ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама жіберіледі.
2. Ғылыми дәрежелер, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелері туралы дипломдарды тану туралы куәлік алу үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
Егер көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 23-тармағының 1), 2), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген адамдар санатына жататын болса, ғылыми дәрежесі, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор, ақталған доктор құжатын тану туралы куәлікті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті мынадай құжаттарды қоса бере отырып жібереді:
1) құжат иесінің немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің (жеке басын сәйкестендіру үшін) жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат түрінде;
2) қорғау елінде диссертация қорғау фактісін растайтын дәреже беру туралы апостильденген немесе заңдастырылған дипломның нотариалды куәландырылған электрондық көшірмесі/көшірмесі және дәреже беру туралы дипломның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса);
3) нотариалды куәландырылған дәреже берілгені туралы құжатқа қосымшаның электрондық көшірме/қағаз көшірмесі (транскрипт) немесе өткен оқу пәндері мен практикалардың көлемі туралы мәліметтер және/немесе кандидаттық емтихан тапсырғаны туралы куәліктің көшірмесі (бар боған жағдайда).
Егер көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 23-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тұлғалар санатына жататын болса, онда ғылыми дәрежесі, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор құжатын тану туралы куәлікті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация арқылы немесе портал арқылы мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жібереді:
1) құжат иесінің немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің (жеке басын сәйкестендіру үшін) жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат түрінде;

3) для нерезидентов Республики Казахстан – электронная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык).
4) сведения об оплате (не требуется в случае повторного обращения при отсутствии ответа на запрос).
При обращении через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется информация о статусе принятия/отказа запроса на оказание государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
2. Для получения удостоверения о признании дипломов об ученых степеней, степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю представляются следующие документы:
В случае, если услугополучатель относится к категории лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 5) и 6) пункта 23 настоящих Правил, для получения удостоверения о признании документа ученой степени, доктора философии (PhD), доктора по профилю, хабилитированного доктора услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или через портал заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) нотариально засвидетельствованная электронная копия/копия апостилированного либо легализованного диплома о присуждении степени, подтверждающего факт защиты диссертации в стране защиты, и нотариально засвидетельствованный перевод диплома о присуждении степени на казахский или русский язык (в случае, если документ полностью на иностранном языке);
3) нотариально заверенная электронная копия/копия приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и/или копия удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии).
В случае, если услугополучатель относится к категории лиц, указанных в подпункте 3) пункта 23 настоящих Правил, то для получения удостоверения о признании документа ученой степени, доктора философии (PhD), доктора по профилю услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или через портал заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;

2) қорғау елінде диссертация қорғау фактісін растайтын дәреже беру туралы апостильденген немесе заңдастырылған дипломның нотариалды куәландырылған электронды көшірмесі/көшірмесі және дәреже беру туралы дипломның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса);
3) нотариалды куәландырылған дәреже берілгені туралы құжатқа қосымшаның электрондық көшірме/қағаз көшірмесі (транскрипт) немесе өткен оқу пәндері мен практикалардың көлемі туралы мәліметтер және/немесе кандидаттық емтихан тапсырғаны туралы куәліктің көшірмесі (болған жағдайда);
4) шетелдік азаматтың ЖЖОКБҰ шақыруын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі/қағаз көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек қызметін растайтын, жұмыс орны куәландырған электрондық көшірме/қағаз көшірме.
Егер көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 23-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген тұлғалар санатына жататын болса, онда ғылыми дәрежесі, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор құжатын тану туралы куәлікті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация арқылы немесе портал арқылы мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жібереді:
1) құжат иесінің немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің (жеке басын сәйкестендіру үшін) жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат түрінде;
2) қорғау елінде диссертация қорғау фактісін растайтын дәреже беру туралы апостильденген немесе заңдастырылған дипломның нотариалды куәландырылған электронды көшірмесі/көшірмесі және дәреже беру туралы дипломның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса);
3) нотариалды куәландырылған дәреже берілгені туралы құжатқа қосымшаның электрондық көшірме/қағаз көшірмесі (транскрипт) немесе өткен оқу пәндері мен практикалардың көлемі туралы мәліметтер және/немесе кандидаттық емтихан тапсырғаны туралы куәліктің көшірмесі (болған жағдайда);
Егер көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген тұлғалар санатына жатпаған жағдайда, онда ғылыми дәреже, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор құжатын тану туралы куәлікті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жібереді:

2) нотариально засвидетельствованная электронная копия/копия апостилированного либо легализованного диплома о присуждении степени, подтверждающего факт защиты диссертации в стране защиты, и нотариально засвидетельствованный перевод диплома о присуждении степени на казахский или русский язык (в случае, если документ полностью на иностранном языке);
3) нотариально заверенная электронная копия/копия приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и/или копия удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии);
4) электронная копия/копия документа, подтверждающий приглашение ОВПО иностранного гражданина;
5) электронная копия/копия, подтверждающая трудовую деятельность согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, заверенная по месту работы.
В случае, если услугополучатель относится к категории лиц, указанных в подпункте 4) пункта 23 настоящих Правил, то для получения удостоверения о признании документа ученой степени, доктора философии (PhD), доктора по профилю услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или через портал заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) нотариально засвидетельствованная электронная копия/копия апостилированного либо легализованного диплома о присуждении степени, подтверждающего факт защиты диссертации в стране защиты, и нотариально засвидетельствованный перевод диплома о присуждении степени на казахский или русский язык (в случае, если документ полностью на иностранном языке);
3) нотариально заверенная электронная копия/копия приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и/или копия удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии);
В случае, если услугополучатель не относится к категории лиц, указанных в пункте 23 настоящих Правил, то для получения удостоверения о признании документа ученой степени, доктора философии (PhD), доктора по профилю услугополучатель направляет услугодателю через Государственную корпорацию или через портал заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:

1) құжат иесінің немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің (жеке басын сәйкестендіру үшін) жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат түрінде;
2) қорғау елінде диссертация қорғау фактісін растайтын дәреже беру туралы апостильденген немесе заңдастырылған дипломның нотариалды куәландырылған электрондық көшірмесі/көшірмесі және дәреже беру туралы дипломның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса);
3) нотариалды куәландырылған дәреже берілгені туралы құжатқа қосымшаның электрондық көшірме/қағаз көшірмесі (транскрипт) немесе өткен оқу пәндері мен практикалардың көлемі туралы мәліметтер және/немесе кандидаттық емтихан тапсырғаны туралы куәліктің көшірмесі (болған жағдайда);
4) электрондық түрдегі диссертация (CD-диск). Шет тіліндегі диссертацияға авторефераттың немесе кеңейтілген аннотацияның (40 (қырық) мың баспа белгісінен кем емес) қазақ немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасы қоса беріледі. Аннотацияда зерттеудің нәтижелері, мақсаттары, міндеттері, таңдалған тақырыптың өзектілігі, негізгі ғылыми ережелер, тұжырымдар мен ұсынымдар көрсетіледі;
5) "Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығы" Акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ҰМҒТСО) анықтамасы (еркін нысанда) және диссертация қорғалған елдің уәкілетті органының немесе ЖЖОКБҰ-ның диссертацияны плагиатқа тексеру жөніндегі анықтамасы (еркін нысанда, бар болған жағдайда);
6) жарияланымдар тізімі.
Көрсетілетін қызметті алушы телнұсқа алу үшін Мемлекеттік корпорацияға мынадай құжаттар ұсынады:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша телнұсқаны беру туралы өтініш;
2) құжат иесінің немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің (жеке басын сәйкестендіру үшін) жеке басын куәландыратын құжаты не цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат түрінде;
3) Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырса тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқаны теңестіру үшін)

1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
2) нотариально засвидетельствованная электронная копия/копия апостилированного либо легализованного диплома о присуждении степени, подтверждающего факт защиты диссертации в стране защиты, и нотариально засвидетельствованный перевод диплома о присуждении степени на казахском или русском языке (в случае, если документ полностью на иностранном языке);
3) нотариально заверенная электронная копия/копия приложения к документу о присуждении степени (транскрипт) или сведения об объеме пройденных учебных дисциплин и практик и/или копия удостоверения о сдаче кандидатских экзаменов (при наличии);
4) диссертация в электронном виде (CD-диске). К диссертации на иностранном языке прилагается нотариально засвидетельствованный перевод автореферата или расширенной аннотации (не менее 40 (сорока) тысяч печатных знаков) на казахском или русском языке. В аннотации отражаются выходные данные, цели, задачи исследования, актуальность избранной темы, основные научные положения, выводы и рекомендации;
5) справка Акционерного общества "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы" (далее – НЦГНТЭ) (в произвольной форме) и справка уполномоченного органа страны или ОВПО (в произвольной форме, при наличии), в которой защищена диссертация, по проверке диссертации на плагиат;
6) список публикаций.
3. Для получения дубликата удостоверения о признании документов об образовании услугополучатель представляет в Государственную корпорацию следующие документы:
1) заявление о выдаче дубликата по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
1) документ, удостоверяющий личность и (или) в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности) владельца или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности;
Для нерезидентов Республики Казахстан - нотариально-засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык);
3) если обладатель удостоверения о признании изменил фамилию, имя или отчество (при наличии) после его получения, необходимо представить копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии), или актовую запись о браке или о расторжении брака (с переводом на казахский или русский язык) и подлинник удостоверения о признании;

4) төлем туралы түбіртек (қайта жүгінген жағдайда талап етілмейді).
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады".
Мемлекеттік ақпарат жүйелерінде қамтылған жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "электрондық үкіметі" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйелерінен алады. Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды тіркейді және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді не көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қолхат береді. Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
- Порталға жүгінген кезде:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған телнұсқаны беру туралы өтініш;
2) Қазақстан Республикасының резиденті емес тұлғалар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі (қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге).
3) төлем туралы мәліметтер.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) білім туралы куәлік беру фактісін немесе білім туралы құжатты берген білім беру ұйымынан тиісті білім беру қызметін жүзеге асыру құқығының жоқтығын растау туралы сұрауға теріс жауап;
2) Қазақстан Республикасы халықаралық құқықтың субъектісі ретінде мойындамаған не шетелдік білім беру ұйымы құжатты берген елдің білім беру саласындағы уәкілетті органмен танылмаған елдердің білім туралы құжаттарын ұсыну;
3) шетелдік білім беру бағдарламасының МЖМБС-ке сәйкес білім деңгейінің және (немесе) дайындау бағытының (мамандықтарға, кәсібіне) бірде біреуіне сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы ұсыну ерекшеліктерін ескеретін өзге де талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Заңнамада белгіленген тәртіпте өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүруді, бағдарлануды жүзеге асыру қабілеттерінен немесе мүмкіндігінен толық немесе жартылай айырылған көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы өтініш беру жолымен Мемлекеттік корпорация қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.

4) квитанция об оплате (не требуется в случае повторного обращения)
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Работник Государственной корпорации регистрирует документы и выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов либо в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) документов с истекшим сроком действия отказывает в приеме документов и выдает расписку согласно приложению 4 к настоящим Правилам. День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
При обращении на портал:
1) заявление о выдаче дубликата по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) для нерезидентов Республики Казахстан - электронная копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на казахский или русский язык).
3) сведения об оплате.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) отрицательный ответ на запрос о подтверждении факта выдачи документа об образовании или отсутствие права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании;
2) представление документов об образовании стран, непризнанных Республикой Казахстан в качестве субъекта международного права, либо зарубежная организация образования, не признана уполномоченным органом в области образования страны выдачи;
3) несоответствие иностранной образовательной программы ни к одному из уровней образования и (или) направлений подготовки (специальностей, профессий) в соответствии с законодательством Республики Казахстан
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающим его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары: 8 (7172) 28-75-27. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу тәртібінде көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметі, мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығының 1414, 8-800-080-7777 телефондары арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Білім туралы құжаттарды тану
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны КУӘЛІК (білім туралы құжаттың түпнұсқасымен және оның нотариалды расталған аудармасымен нақты) БТ І № __________
Осы білім туралы құжат ____________________________________________
(құжаттың атауы, сериясы, нөмірі және берілген күні)
_________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
____________________________________________________ атына берілген
оқу орны _________________________________________________________
(білім туралы құжатты берген ұйымның, ғылыми орталықтың, зертхананың, елдің атауы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
білім деңгейі/біліктілігі, мамандығы/кадрларды дайындау бағыты бойынша
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
сәйкес құқықтық теңдігімен танылсын________________________________
_________________________________________________________________
(білім алуға және /немесе кәсіби қызметке қол жеткізу)
Негіздеме: _______________________________________________________
(көрсетілетін қызметті беруші шешімінің нөмірі мен күні)
Басшы __________________________М.О (қолы)
Тіркеу нөмірі № __________________
20___жылғы "____"_________________
Білім туралы құжаттарды тану
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Үлгі _______________________
__________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған жағдайда)
(бұдан әрі - Т.А.Ә.)
__________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
__________________________
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

Контактный телефон справочной службы услугодателя по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 28-75-27. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя по вопросам оказания государственной услуги, Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3
Правилам признания
документов об образовании
Форма
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
"Центр Болонского процесса и академической мобильности"
Министерства образования и науки Республики Казахстан
УДОСТОВЕРЕНИЕ
(действительно с подлинником документа об образовании и его нотариально
засвидетельствованным переводом) БТ- I № ___________
Настоящим удостоверяется, что документ об образовании __________________
__________________________________________________________________________
(название документа, серия, номер и дата выдачи)
выданный на имя __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
организацией _____________________________________________________________
(наименование организации образования, научного центра,
лаборатории, выдавшей документ об образовании, страна)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
признается в Республике Казахстан (уровень/степень образования, специальность или
образовательная программа / направление подготовки кадров, квалификация) ______
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
с предоставлением его обладателю права ______________________________________
(продолжение обучения и (или трудоустройство)
Основание: ________________________________________________________________
(номер и дата решения услугодателя)
Место печати
Руководитель _____________________
(подпись)
Регистрационный номер № _____________
"___" ____________ 20 ___ года
Приложение 4
к Правилам признания
документов об образовании
Форма
_______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_______________________
_______________________
(ФИО)
_______________________
(адрес услугополучателя)
_______________________
Расписка об отказе в приеме документов

100.
University College London
Лондон университеттік колледжі
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
101.
University of Aberdeen
Абердин университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
102.
University of Bath
Бат университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
103.
University of Birmingham
Бирмингем университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
104.
University of Bristol
Бристоль университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
105.
University of Cambridge
Кембридж университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
106.
University of East Anglia
Шығыс Англия Университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
107.
University of Exeter
Эксетер университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
108.
University of Leeds
Лидс университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
109.
University of Liverpool
Ливерпуль университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
110.
University of Nottingham
Ноттингем университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
111.
University of Oxford
Оксфорд университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
112.
University of Reading
Ридинг университеті
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура

100.
University College London
UCL
Университетский колледж Лондона
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
101.
University of Aberdeen
Университет Абердина
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
102.
University of Bath
Университет Бата
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
103.
University of Birmingham
Бирмингемский университет
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
104.
University of Bristol
Бристольский университет
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
105.
University of Cambridge
Кембриджский университет
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
106.
University of East Anglia
Университет Восточной Англии
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
107.
University of Exeter
Эксетерский университет
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
108.
University of Leeds
Университет Лидса
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
109.
University of Liverpool
Ливерпульский университет
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
110.
University of Nottingham
Ноттингемский университет
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
111.
University of Oxford
Оксфордский университет
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
112.
University of Reading
Университет Ридинга
Bachelor with Honours (1st or 2nd class)
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура

128.
Florida State University
Флорида мемлекеттік университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
129.
George Mason University
Джордж Мейсон университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
130.
Georgetown University
Джорджтаун университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
131.
Georgia Institute of Technology
Джорджия технологиялық институты
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
132.
Harvard University
Гарвард университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
133.
Indiana University—Bloomington
Индиана Блумингтон университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
134.
Johns Hopkins University
Джонс Хопкинс университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
135.
Massachusetts Institute of Technology (MIT)
Массачусетс технологиялық институты
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
136.
Michigan State University
Мичиган мемлекеттік университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
137.
New York University
Нью-Йорк университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
138.
Northwestern University
Солтүстік Шығыс университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
139.
Ohio State University--Columbus
Огайо Мемлекеттік Университеті - Колумбус
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
140.
Penn State (Main campus)
Пенсильвания мемлекеттік университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
141.
Princeton University
Принстон университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
142.
Purdue University - West Lafayette
Пурдью Университеті-Батыс Лафайет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура

128.
Florida State University
Университет штата Флорида
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
129.
George Mason University
Университет Джорджа Мейсона
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
130.
Georgetown University
Джорджтаунский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
131.
Georgia Institute of Technology
Технологический институт Джорджии
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
132.
Harvard University
Гарвардский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
133.
Indiana University—Bloomington
Университет Индианы Блумингтон
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
134.
Johns Hopkins University
Университет Джона Хопкинса
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
135.
Massachusetts Institute of Technology (MIT)
Массачусетский технологический институт
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
136.
Michigan State University
Университет штата Мичиган
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
137.
New York University
Нью-Йоркский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
138.
Northwestern University
Северо-Западный университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
139.
Ohio State University--Columbus
Государственный университет Огайо - Колумбус
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
140.
Penn State (Main campus)
Университет штата Пенсильвания
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
141.
Princeton University
Университет Принстона
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
142.
Purdue University - West Lafayette
Университет Пердью - Западный Лафайет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура

143.
Rice University
Райс университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
144.
Rutgers University–New Brunswick
Ратгерс Университеті-Нью-Брансуик
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
145.
Stanford University
Стэндфорд университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
146.
Texas A&M University
Техас университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
147.
The University of Adelaide
Аделаида университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
148.
The University of Texas at Austin
Остиндегі Техас университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
149.
Tufts University
Тафтс университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
150.
University of Arizona
Аризона университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
151.
University of California, Berkeley
Берклидегі Калифорния университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
152.
University of California, Davis
Дэвистегі Калифорния университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
153.
University of California, Irvine
Ирвиндегі Калифорния университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
154.
University of California, Los Angeles
Лос-Анджелестегі Калифорния университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
155.
University of California, San Diego
Сан-Диегодағы Калифорния университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
156.
University of California, Santa Barbara
Санта-Барбарадағы Калифорния университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
157.
University of Chicago
Чикаго университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура

143.
Rice University
Университет Райса
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
144.
Rutgers University–New Brunswick
Университет Рутгерса - Нью-Брансуик
Рутгерса
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
145.
Stanford University
Стэндфордский Университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
146.
Texas A&M University
Техасский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
147.
The University of Adelaide
Университет Аделаиды
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
148.
The University of Texas at Austin
Техасский университет в Остине
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
149.
Tufts University
Университет Тафтса
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
150.
University of Arizona
Университет Аризоны
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
151.
University of California, Berkeley
Калифорнийский университет в Беркли
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
152.
University of California, Davis
Калифорнийский университет в Дэвисе
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
153.
University of California, Irvine
Калифорнийский университет в Ирвине
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
154.
University of California, Los Angeles
Калифорнийский университет в Лос-Анджелесе
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
155.
University of California, San Diego
Калифорнийский университет в Сан-Диего
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
156.
University of California, Santa Barbara
Калифорнийский университет в Санта-Барбаре
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
157.
University of Chicago
Чикагский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура

158.
University of Colorado Boulder
Боулдердегі Колорадо университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
159.
University of Florida
Флорида университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
160.
University of Illinois at Chicago
Чикагодағы Иллинойс университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
161.
University of Illinois--Urbana-Champaign
Урбана-Шампейндегі Иллинойс университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
162.
University of Maryland--College Park
Мэриленд Университеті, Колледж-Парк
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
163.
University of Massachusetts Amherst
Амхерсттегі Массачусетс университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
164.
University of Miami
Майами университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
165.
University of Michigan--Ann Arbor
Анн Арбордағы Мичиган университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
166.
University of Minnesota
Миннесота университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
167.
University of North Carolina at Chapel Hill
Чапел-Хиллдегі Солтүстік Каролина Университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
168.
University of Pennsylvania
Пенсильвания университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
169.
University of Pittsburgh, Pittsburgh Campus
Питтсбург университеті, Питтсбург кампусы
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
170.
University of Rochester
Рочестер Университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
171.
University of South Florida (Tampa)
Оңтүстік Флорида Университеті (Тампа)
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура

158.
University of Colorado Boulder
Колорадский университет в Боулдере
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
159.
University of Florida
Университет Флориды
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
160.
University of Illinois at Chicago
Иллинойский университет в Чикаго
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
161.
University of Illinois--Urbana-Champaign
Иллинойсский университет в Урбана-Шампейн
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
162.
University of Maryland--College Park
Университет Мэриленда, Колледж-Парк
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
163.
University of Massachusetts Amherst
Массачусетский университет в Амхерсте
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
164.
University of Miami
Университет Майами
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
165.
University of Michigan--Ann Arbor
Мичиганский университет в Анн-Арборе
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
166.
University of Minnesota
Университет Миннесоты
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
167.
University of North Carolina at Chapel Hill
Университет Северной Каролины в Чапел-Хилл
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
168.
University of Pennsylvania
Пенсильванский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
169.
University of Pittsburgh, Pittsburgh Campus
Университет Питтсбурга, кампус Питтсбурга
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
170.
University of Rochester
Университет Рочестера
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
171.
University of South Florida (Tampa)
Университет Южной Флориды (Тампа)
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура

172.
University of Southern California
Оңтүстік Калифорния Университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
173.
University of Utah
Юта университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
174.
University of Virginia
Вирджиния Университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
175.
University of Washington
Вашингтон университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
176.
University of Wisconsin – Madison
Висконсин Университеті-Мэдисон
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
177.
Vanderbilt University
Вандербилт Университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
178.
Washington University in St. Louis
Сент-Луистегі Форест Вашингтон университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
179.
Yale University
Йель университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
Германия Федеративтік Республикасы
180.
Eberhard Karls Universität Tübingen
Эберхард және Карл Тюбинген университеті
Bachelor (180 кредитов ECTS и больше)
Diplom, Magister Artium, Staatsexamen
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
181.
Goethe-University Frankfurt am Main
Иоганн Вольфганг Гете атындағы Франкфурт университеті
Bachelor (180 кредитов ECTS и больше)
Diplom, Magister Artium, Staatsexamen
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
182.
Heidelberg University
Гейдельберг университеті
Bachelor (180 кредитов ECTS и больше)
Diplom, Magister Artium, Staatsexamen
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
183.
Karlsruhe Institute of Technology
Карлсруэ технологиялық институты
Bachelor (180 кредитов ECTS и больше)
Diplom, Magister Artium, Staatsexamen
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
184.
Ludwig-Maximilians-Universität München
Людвиг-Максимилиан Мюнхен университеті
Bachelor (180 кредитов ECTS и больше)
Diplom, Magister Artium, Staatsexamen
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура

172.
University of Southern California
Университет Южной Калифорнии
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
173.
University of Utah
Университет Юты
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
174.
University of Virginia
Университет Вирджинии
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
175.
University of Washington
Вашингтонский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
176.
University of Wisconsin – Madison
Университет Висконсина - Мэдисон
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
177.
Vanderbilt University
Университет Вандербильта
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
178.
Washington University in St. Louis
Форест
Вашингтонский университет в Сент-Луисе
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
179.
Yale University
Йельский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
Федеративная Республика Германия
180.
Eberhard Karls Universität Tübingen
Тюбингенский университет Эберхарда и Карла
Bachelor (180 кредитов ECTS и больше)
Diplom,
Magister Artium, Staatsexamen
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
181.
Goethe-University Frankfurt am Main
Франкфуртский университет имени Иоганна Вольфганга ГҰте
Bachelor (180 кредитов ECTS и больше)
Diplom,
Magister Artium, Staatsexamen
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
182.
Heidelberg University
Гейдельбергский университет
Bachelor (180 кредитов ECTS и больше)
Diplom,
Magister Artium, Staatsexamen
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
183.
Karlsruhe Institute of Technology
Технологический институт Карлсруэ
Bachelor (180 кредитов ECTS и больше)
Diplom,
Magister Artium, Staatsexamen
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
184.
Ludwig-Maximilians-Universität München
Мюнхенский университет Людвига-Максимилиана
Bachelor (180 кредитов ECTS и больше)
Diplom,
Magister Artium, Staatsexamen
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура

196.
Université PSL (Paris Sciences & Lettres)
Париж жоғары оқу және ғылыми-зерттеу унивенситеті
Licencie, Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
197.
Sorbonne Université
Сорбонна университеті
Licencie, Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
198.
Université de Paris
Париж университеті
Licencie, Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
199.
Université Paris-Saclay
Париж-Сакле университеті
Licencie, Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
Чех Республикасы
200.
Charles University
Карлов университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
Швейцария Конфедерациясы
201.
Swiss Federal Institute of Technology Zurich
Цюрихтің Швейцария Федералды технологиялық институты
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
202.
University of Basel
Базель университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
203.
University of Bern
Берн университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
204.
University of Geneva
Женева университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
205.
University of Lausanne
Лозанна университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
206.
University of Zurich
Цюрих университеті
Bachelor
Master
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
Оңтүстік Африка Республикасы
207.
University of Cape Town
Кейптаун университеті
Undergraduate
Postgraduate
Doctoral Degree
жоғарғы білім - бакалавриат
жоғары оқу орнынан кейінгі білім- магистратура, докторантура
м.а Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы 19 шілдедегі
№ 352 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген, 2008 жылғы 21 наурыздағы № 43 (1443) "Юридическая газета" газетінде жарияланған);

196.
Université PSL (Paris Sciences & Lettres)
Парижский высший учебный и научно-исследовательский унивенситет
Licencie, Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
197.
Sorbonne Université
Университет Сорбонны
Licencie, Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
198.
Université de Paris
Парижский университет
Licencie, Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
199.
Université Paris-Saclay
Университет Париж-Сакле
Licencie, Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
Чешская Республика
200.
Charles University
Карлов университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
Швейцарская Конфедерация
201.
Swiss Federal Institute of Technology Zurich
Швейцарский федеральный технологический институт Цюриха
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
202.
University of Basel
Базельский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
203.
University of Bern
Бернский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
204.
University of Geneva
Женевский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
205.
University of Lausanne
Университет Лозанны
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
206.
University of Zurich
Цюрихский университет
Bachelor
Master
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
Южно-Африканская Республика
207.
University of Cape Town
Кейптаунский университет
Undergraduate
Postgraduate
Doctoral Degree
высшее образование – бакалавриат,
послевузовское образование магистратура, докторантура
Приложение 3 к приказу
И.о Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 19 июля 2021 года № 352
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства образования и науки Республики Казахстан
1. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5135, опубликован в газете "Юридическая газета" от 21 марта 2008 года № 43 (1443);

2. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 9 қазандағы № 416 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8901 болып тіркелген, 2014 жылғы 29 наурыздағы № 61 (27682) "Юридическая газета" газетінде жарияланған);
3. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 11 қарашадағы № 639 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12424 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 1 ақпанда жарияланған);
4. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 405 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14075 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 24 тамызда жарияланған, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2016 жылғы 24 тамызда жарияланған);
5. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 16 наурыздағы № 125 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15026 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2017 жылғы 28 сәуірде жарияланған);
6. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 17 сәуірдегі № 161 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16868 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2018 жылғы 18 мамырда жарияланған);
7. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 21 қаңтардағы № 24 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18227 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2019 жылғы 31 қаңтарда жарияланған);

2. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 октября 2013 года № 416 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8901, опубликован в газете "Юридическая газета" от 29 марта 2014 года № 61 (27682);
3. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 ноября 2015 года № 639 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12424, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 1 февраля 2016 года);
4. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 405 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14075, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов в электронном виде 24 августа 2016 года);
5. Приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 марта 2017 года № 125 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15026, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов в электронном виде 28 апреля 2017 года);
6. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 апреля 2018 года № 161 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16868, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов в электронном виде 18 мая 2018 года);
7. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 января 2019 года № 24 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18227, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов в электронном виде 31 января 2019 года);

8. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 14 мамырдағы № 206 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20637 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде 2020 жылғы 20 мамырда жарияланған);
9. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № 465 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21566 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде электронды түрде 2020 жылғы 5 қарашада жарияланған).

8. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 мая 2020 года № 206 "О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20637, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов в электронном виде 20 мая 2020 года).
9. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № 465 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21566, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов в электронном виде 5 ноября 2020 года).