"Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2021 жылғы 22 шiлдедегі № 383 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 шiлдеде № 23712 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13714 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларында:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 26) тармақшамен толықтырылсын:
"26) цифрлық құжаттар сервисі – операторға бекітілген және мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді іске асыру мақсатында, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау, электрондық нысанда қызметтерді алу және көрсету кезінде электрондық құжаттарды жасауға, сақтауға және пайдалануға арналған "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жолаушылар пойыздарына жол жүру құжаттарын (билеттерін) алдын ала сату пойызды құрастыру және айналым станцияларынан жүзеге асырылады:
жолаушылар пойыздарына - сатылу ерекшелігі осы Қағидалардың 79-тармағында көрсетілген ұйымдасқан жолаушылар топтарының өтінімдерін қоспағанда, кемінде 45 (қырық бес) тәуліктен 1 (бір) тәулікке дейін;
қала маңы пойыздарына-10 (он) тәуліктен 1 (бір) тәулікке дейін сатылады.
Жолаушылар пойызына жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату Нұр-Сұлтан қаласының уақытымен 7 сағат 00 минутта жүзеге асырылады.
Аралық станцияда алдын ала сату тасымалдаушы белгілеген сату режиміне байланысты жүргізіледі.
Жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату пойыздың жүруіне дейін 10 минут қалғанда тоқтатылады.
Мүмкіндігі шектеулі адамдардың жол жүруіне арналған арнайы купедегі орындарға жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату билет кассасында:
қозғалу үшін қосалқы құралдарды (тифлотаяқтар, балдақтар, жетек арбалар, кресло-арбалар) және (немесе) басқа адамдардың, көмегін пайдаланатын, оның ішінде 18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға және мүгедектігі жоқ, бірақ медициналық ұйымға (- дарға), сондай-ақ оларды алып жүретін адамдарға өздігінен жүріп-тұру қабілетін шектей отырып, 1-топтағы мүгедектерге пойыз жөнелтілгенге дейін алдын ала сату ашылған сәттен бастап, мүгедек адамдардың қалған санаттағы мүмкіндігі шектеулі жолаушыларға пойыз жөнелтілгенге дейін 7 тәулік бұрын жүргізіледі.

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 июля 2021 года № 383. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2021 года № 23712
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714) следующие изменения и дополнение:
в Правилах перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 дополнить подпунктом 26) следующего содержания:
"26) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для создания, хранения и использования электронных документов в целях реализации государственных функций и вытекающих из них государственных услуг, а также при взаимодействии с физическими и юридическими лицами, получении и оказании услуг в электронной форме.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Предварительная продажа проездных документов (билетов) на пассажирские поезда осуществляется со станций формирования и оборота поезда:
на пассажирские поезда – не менее чем от 45 (сорока пяти) до 1 (одних) суток, за исключением заявок организованных групп пассажиров, особенность продажи которых отражена в пункте 79 настоящих Правил;
на пригородные поезда – от 10 (десяти) до 1 (одних) суток.
Продажи проездных документов (билетов) на пассажирские поезда осуществляются с 7 часов 00 минут по времени города Нур-Султан.
С промежуточной станции предварительная продажа производится в зависимости от режима продажи, установленного перевозчиком.
Продажа проездных документов (билетов) прекращается за 10 (десять) минут до отправления поезда.
Продажа проездных документов (билетов) на места в специализированном купе, предназначенного для проезда лиц с ограниченными возможностями производится в билетной кассе:
с момента открытия предварительной продажи до отправления поезда инвалидам 1 (первой) группы, с ограничением способности к самостоятельному передвижению, использующим для передвижения вспомогательные средства (тифлотрости, костыли, ходунки, кресло-коляски) и (или) помощь других лиц, в том числе детям-инвалидам до 18 (восемнадцати) лет, и лицам, не имеющим инвалидности, но следующим при неотложных поездках в (из) медицинской (-их) организации (-ий), а также сопровождающим их лицам;
за 7 (семь) суток до отправления поезда пассажирам с ограниченными возможностями остальных категорий инвалидности.

Бұл ретте жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу осы Қағидалардың 12-тармағына және осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген құжаттарды және мүгедектігін растайтын құжатты не құрамында жолаушы ілесіп жүруді қажет ететіні көрсетілген медициналық мекеме берген құжатты көрсеткен кезде жүргізіледі.";
12-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қала маңы поездарға интернет-ресурстар арқылы жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу кезінде жолаушының деректерін (осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жолаушының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, құжаттарының бірінің нөмірі) көрсету қажет.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жолаушы өзіне ресімделген жол жүру құжаты (билеті) алған кезде жол жүру құжатында (билетте қамтылған) деректердің (жол жүру құжаты (билеті) ресімделген жолаушының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, құжат нөмірі, пойыздың нөмірі және оның жөнелту күні) дұрыстығын тексеріп алуы тиіс.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Жолаушы жолаушылар пойызына отырғызу кезінде вагон жолсерігіне осы Қағидалардың 43-тармағында ұсынылған жағдайларды қоспағанда, тиісті түрде ресімделген жол жүру құжатын (билетін) және осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жолаушы құжаттарының бірін түпнұсқада не электрондық құжат нысанында цифрлық құжаттар сервисі арқылы ұсынады.
Мүгедек жолаушыларды отырғызу осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген тәртіппен, сондай-ақ қажет болған жағдайда мүгедектікті растайтын құжатты не медициналық мекеме берген, оны күтіп ұстауында жолаушы ауыр жағдайда және ілесіп жүруді қажет етеді деп көрсетілген құжатты көрсету бойынша жүзеге асырылады.
Вагонның жолсерігі жолаушыны вагонға отырғызу кезінде жол жүру құжатын (билетін) тексереді және оны жол жүру құжатында (билетте) көрсетілген деректердің (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) сәйкестігіне цифрлық құжаттар сервисі арқылы түпнұсқадағы не электрондық құжат нысанындағы жолаушы құжаттарының бірімен салыстырады.
Пойыз бастығы, вагондардың жолсеріктері билетсіз жолаушылардың жол жүруіне және осы Қағидалардың 7-тарауында белгіленген нормалардан тыс қол жүгін тасымалдауға жол бермеу шараларын қабылдайды.
Бас әріптерін қоспағанда атында, тегінде және әкесінің атында екі әріптен аспайтын сәйкессіздік болса, сондай-ақ әкесінің аты бар болса немесе жоқ болса, онда жолаушыны жол жүру құжатымен (билетпен) пойызға отырғызуға рұқсат етіледі.
Жолаушыларды жайлылығы жоғары электр пойыз вагондарынан басқа қала маңы пойыздарына отырғызу кезінде жолаушыдан құжатын көрсету талап етілмейді.".
79-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінімге олардың құжаттарының деректемелерін (жеке сәйкестендіру нөмірі, құжаттың нөмірі, туған күні, жынысы және азаматтығы) көрсете отырып, жолаушылар тобының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) тізімі және топ басшысының деректері қоса беріледі.";
96-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Турист пойызы науқастануы бойынша тастап кеткен кезде, турист пойыздан шығарылған станцияда станция (вокзал) бастығы акт жасайды, онда вагонның санаты көрсетіледі. Сауыққаннан кейін, медициналық ұйым берген анықтаманың, туристік ваучер және актінің негізінде туристке туристік-экскурсиялық пойыздың орналасқан жеріне немесе оның бастапқы жөнелту станциясына дейін жолаушылар пойызында (турист барған санаттағы вагонда) жол жүру үшін жол жүру құжаты беріледі. Акт пен анықтама жол жүру құжатын тегін беруге негіз болады.";
202-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Отырғызу талоны мынадай ақпаратты қамтиды:

При этом оформление проездных документов (билетов) производится согласно пункту 12 настоящих Правил и при предъявлении документов, указанных в пункте 13 настоящих Правил, и документа, подтверждающего инвалидность, либо документа, выданного медицинским учреждением, в содержании которого указано, что пассажир нуждается в сопровождении.";
часть третью пункта 12 изложить в следующей редакции:
"При оформлении проездных документов (билетов) на пригородные поезда через интернет-ресурсы необходимо указать данные пассажира (Ф.И.О. (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, номер одного из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Пассажиру при получении оформленного проездного документа (билета) необходимо проверить правильность содержащихся в проездном документе (билете) данных (Ф.И.О. (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, номер документа пассажира, по которому был оформлен проездной документ (билет), номер поезда и дату его отправления).";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Пассажир при посадке в пассажирский поезд предъявляет проводнику вагона надлежащим образом оформленный проездной документ (билет) и один из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов, за исключением случаев, представленных в пункте 43 настоящих Правил.
Посадка пассажиров инвалидов осуществляется в порядке, установленном частью первой настоящего пункта, а также при необходимости по предъявлению документа, подтверждающего инвалидность, либо документа, выданного медицинским учреждением, в содержании которого указано, что пассажир находится в тяжелом состоянии и нуждается в сопровождении.
Проводник вагона при посадке пассажира в вагон проверяет проездной документ (билет) и сличает его с один из документов пассажира в оригинале либо в форме электронного документа посредством сервиса цифровых документов на соответствие данных (Ф.И.О. (при его наличии), указанных в проездном документе (билете).
Начальник поезда, проводники вагонов принимают меры к недопущению проезда безбилетных пассажиров и провозу ручной клади сверх норм установленных главой 7 настоящих Правил.
Допускается посадка пассажира в поезд с проездным документом (билетом), содержащим расхождения не более двух букв в фамилии, имени, отчестве за исключением заглавных, а также наличия или отсутствия отчества.
При посадке в пригородные поезда, за исключением поездов повышенной комфортности, предъявление документа пассажира не требуется.";
часть четвертую пункта 79 изложить в следующей редакции:
"К заявке прикладывается список с (Ф.И.О. (при его наличии) группы пассажиров с указанием реквизитов их документов (индивидуальный идентификационный номер, номер документа, дата рождения, пол и гражданство) и данные руководителя группы.";
часть третью пункта 96 изложить в следующей редакции:
"При оставлении туристом поезда по болезни, на станции, в которой турист снят с поезда, начальником станции (вокзала) составляется акт, в котором отражается категория вагона. После выздоровления, на основании справки выданной медицинской организацией, туристского ваучера и акта, туристу выдается проездной документ для проезда в пассажирском поезде (в вагоне той же категории, в которой следовал турист) до места нахождения туристско-экскурсионного поезда или станции его первоначального отправления. Акт и справка служит основанием для выдачи проездного документа бесплатно.";
часть четвертую пункта 202 изложить в следующей редакции:
"Посадочный талон содержит следующую информацию:

1) қызметтік ақпараты бар 2D штрих код;
2) тасымалдаушының атауы;
3) құжаттың атауы;
4) отырғызу талонының нөмірі;
5) жолаушының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда);
6) жеке сәйкестендіру нөмірі, жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
7) жөнелту станциясы;
8) келу станциясы;
9) жөнелту күні мен уақыты;
10) жолаушыны отырғызу станциясы, күні және уақыты;
11) пойыздың нөмірі;
12) вагон түрі;
13) вагонның нөмірі;
14) орын.";
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"СОГЛАСОВАН"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

1) 2D штрих код, со служебной информацией;
2) наименование перевозчика;
3) наименование документа;
4) номер посадочного талона;
5) (Ф.И.О. (при его наличии) пассажира;
6) индивидуальный идентификационный номер, номер документа, удостоверяющего личность пассажира;
7) станция отправления;
8) станция прибытия;
9) дата и время отправления;
10) станция, дата и время посадки пассажира;
11) номер поезда;
12) тип вагона;
13) номер вагона;
14) место.".
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развитию Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан