"Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинауды және сақтауды қамтамасыз ету бойынша телекоммуникациялық жабдықтарға қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2021 жылғы 27 шiлдедегі № 85/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 28 шiлдеде № 23744 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Техникалық реттеу туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 1)-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинауды және сақтауды қамтамасыз ету бойынша телекоммуникациялық жабдықтарға қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинауды және сақтауды қамтамасыз ету бойынша телекоммуникациялық жабдықтарға қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 91 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14680 болып тіркелген);
2) "Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинауды және сақтауды қамтамасыз ету бойынша телекоммуникациялық жабдықтарға қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 91 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 32/қе бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20560 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ақпарат және киберқауіпсіздік қызметі заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
К. Масимов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
___________________________
20___ жылғы "____" _________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
___________________________
20___ жылғы "____" _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2021 жылғы 27 шілдедегі
№ 85/қе бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының 2021 жылғы
"___" _________ № ___
бұйрығымен
бекітілген
"Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинауды және сақтауды қамтамасыз ету бойынша телекоммуникациялық жабдықтарға қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламенті

Об утверждении технического регламента "Общие требования к телекоммуникационному оборудованию по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 июля 2021 года № 85/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2021 года № 23744
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Общие требования к телекоммуникационному оборудованию по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах".
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 91 "Об утверждении технического регламента "Общие требования к телекоммуникационному оборудованию по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14680);
2) приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 32/нс "О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 91 "Об утверждении технического регламента "Общие требования к телекоммуникационному оборудованию по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20560).
3. Службе информации и кибербезопасности Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Настоящий приказ вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности Республики Казахстан
К. Масимов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
_________________________
"___" ___________ 20__ года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
_________________________
"___" ___________ 20__ года
Приложение к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 27 июля 2021 года № 85/қе
Утвержден приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от "___" _________ 2021 года № ___
Технический регламент "Общие требования к телекоммуникационному оборудованию по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах"

1-тарау. Қолдану саласы
1. Осы техникалық регламент "Техникалық реттеу туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 1)-тармақшасына сәйкес әзірленді және телекоммуникация желілерде жедел-іздестіру іс-шараларын өткізудің, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинаудың және сақтаудың техникалық мүмкіндігін іске асыру үшін телекоммуникациялық жабдыққа міндетті талаптарды белгілейді.
2. Осы техникалық регламенттің талаптары Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес 85 топтың 8517 тауарлық позициясымен жіктелетін, дауыс, бейне және басқа да деректерді беру немесе қабылдауға арналған аппаратура субпозициясындағы, оның ішінде сыммен немесе сымсыз байланыс желісіндегі коммуникация үшін аппаратураны қосқанда мынадай түрлері:
1) тіркелген телефон байланысы желілерінің коммутациялық жабдығы;
2) ұялы, спутниктік және басқа жылжымалы телефон байланыс желілерінің коммутациялық жабдығы;
3) Интернетке қол жеткізуді қамтамасыз ететін тіркелген байланыс деректер беру желілерінің коммутациялық жабдығы;
4) Интернетке қол жеткізуді қамтамасыз ететін ұялы, спутниктік және басқа жылжымалы байланыс деректер беру желілерінің коммутациялық жабдығы қарастырылады.
3. 2-тармақта көрсетілген коммутациялық жабдық (бұдан әрі – коммутациялық жабдық) жобалық, шарттық, техникалық құжаттамалармен (немесе) таңбалауға сәйкес сигналдарды коммутациялау және беру үшін функционалдық мақсаты бойынша сәйкестендіріледі.
Коммутациялық жабдық мемлекеттік құпиялары бар ақпаратты өңдеуге, сақтауға, пайдалануға арналмаған.
4. Телефондық, дауыс, құжаттамалық, мәтіндік, графикалық, аудио және бейне хабарламаларын беру үшін абоненттердің байланысын жүзеге асыру кезіндегі электрмагниттік немесе оптикалық сигналдарының коммутациясы функционалдық мақсаты бойынша коммутациялық жабдықты сәйкестендіру алғышарттары болып табылады.
5. Коммутациялық жабдықтың жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуге және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтауға кері әсер ететін қауіпті (тәуекел) факторлары:
1) жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау техникалық мүмкіндіктерінің шектелуі немесе жоқтығы;
2) жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарына рұқсатсыз ену;
3) жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарын қылмыстық және құқыққа қайшы мақсатта қолдану болып табылады.

Глава 1. Область применения
1. Настоящий технический регламент разработан в соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года "О техническом регулировании" и устанавливает обязательные требования к телекоммуникационному оборудованию для реализации технических возможностей проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах на сетях телекоммуникаций.
2. Требования настоящего технического регламента распространяются на телекоммуникационное оборудование, классифицируемое согласно единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза в товарной позиции 8517 группы 85, в субпозиции аппаратуры для передачи или приема голоса, изображения или других данных, включая аппаратуру для коммуникации в сети проводной или беспроводной связи, следующих видов:
1) коммутационное оборудование сетей фиксированной телефонной связи;
2) коммутационное оборудование сетей сотовой, спутниковой и другой подвижной телефонной связи;
3) коммутационное оборудование сетей передачи данных фиксированной связи, обеспечивающих доступ в Интернет;
4) коммутационное оборудование сетей передачи данных сотовой, спутниковой и другой подвижной связи, обеспечивающих доступ в Интернет.
3. Коммутационное оборудование, указанное в пункте 2 (далее – коммутационное оборудование), идентифицируется по функциональному назначению для коммутации и передачи сигналов согласно проектной, договорной, технической документации и (или) маркировке.
Коммутационное оборудование не предназначено для обработки, хранения, использования информации, содержащей государственные секреты.
4. Критерием идентификации коммутационного оборудования по функциональному назначению является коммутация электромагнитных или оптических сигналов при осуществлении соединений абонентов для передачи телефонных, голосовых, документальных, текстовых, графических, аудио- и видеосообщений.
5. Опасными факторами (рисками) коммутационного оборудования, отрицательно влияющими на проведение оперативно-розыскных мероприятий и сбор и хранение служебной информации об абонентах, являются:
1) ограничение или отсутствие технических возможностей проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах;
2) несанкционированный доступ к средствам проведения оперативно-розыскных мероприятий и средствам сбора и хранения служебной информации об абонентах;
3) использование средств проведения оперативно-розыскных мероприятий и средств сбора и хранения служебной информации об абонентах в преступных и противоправных целях.

2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
6. Осы техникалық регламентте "Техникалық реттеу туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы, "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдарында белгіленген терминдер мен анықтамалар, сондай-ақ келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау – байланыс желілердің абоненттері және оларға көрсетілген байланыс қызметтері туралы мәліметтерді жинау мен сақтау;
2) абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары – байланыс желілерінің абоненттері туралы және оларға көрсетілген байланыс қызметтері туралы мәліметтерді жинау, сақтау мен ұсыну функцияларын қамтамасыз ететін және коммуникациялық жабдықтың құрамына кіретін аппараттық және/немесе бағдарламалық құралдар;
3) абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау орталығы – байланыстың бүкіл желісі бойынша абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды алу үшін коммутациялық жабдықтың барлық бөлек абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарының аппараттық және бағдарламалық бірлестігі;
4) әкімшілендіру, өңдеу және бақылау интерфейсі – жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарында немесе абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарында жедел-іздестіру іс-шаралардың нәтижелерін алуға, басқаруға, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды алуға, жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарына немесе абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарына қосылған компьютерлік жұмыс орындарында қолданушылардың іс-қимылдарын бақылауға арналған бағдарламалық іске асыру;
5) белгіленген абонент – оның телефонмен сөйлесулерін және/немесе хабарламаларын қармауды жүзеге асыру үшін коммутациялық жабдықтың жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарындағы абоненттік нөмірі, сәйкестендірме коды немесе басқа да сәйкестендіргіш қойылған байланыс желісінің абоненті;
6) ену интерфейсі – коммутациялық жабдықтардың жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу құралдарына немесе абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарына жедел-іздестіру іс-шараларын техникалық өткізуін немесе абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтауын қамтамасыз ету үшін әкімгерлік, өндеу және бақылау интерфейстерін қалыптастыра отырып компьютерлік жұмыс орындарын физикалық және логикалық қосуды аппараттық және бағдарламалық іске асыру;
7) жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу бойынша уәкілетті орган – байланыс желілерінде жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді жедел-іздестіру қызметі туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган;

Глава 2. Термины и определения
6. В настоящем техническом регламенте применяются термины и определения, установленные в Законах Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года "О техническом регулировании", от 5 июля 2004 года "О связи", а также следующие термины с соответствующими определениями:
1) сбор и хранение служебной информации об абонентах – сбор и хранение сведений об абонентах сетей связи и предоставленных им услугах связи;
2) средства сбора и хранения служебной информации об абонентах – аппаратные и/или программные средства, входящие в состав коммутационного оборудования и обеспечивающие функции сбора, хранения и предоставления сведений об абонентах сетей связи и предоставленных им услугах связи;
3) центр сбора и хранения служебной информации об абонентах – аппаратное и программное объединение всех отдельных средств сбора и хранения служебной информации об абонентах коммутационного оборудования в сети связи для получения служебной информации об абонентах по всей сети связи;
4) интерфейсы администрирования, обработки и надзора – программная реализация на средствах проведения оперативно-розыскных мероприятий или на средствах сбора и хранения служебной информации об абонентах возможностей для управления, получения результатов оперативно-розыскных мероприятий, получения служебной информации об абонентах, контроля действий пользователей на подключенных к средствам проведения оперативно-розыскных мероприятий или средствам сбора и хранения служебной информации об абонентах компьютерных рабочих мест;
5) заданный абонент – абонент сети связи, абонентский номер, идентификационный код или другой идентификатор которого задан на средствах проведения оперативно-розыскных мероприятий коммутационного оборудования для осуществления перехвата всех его телефонных переговоров и/или сообщений;
6) интерфейс доступа – аппаратная и программная реализация физического и логического подключения компьютерных рабочих мест к средствам проведения оперативно-розыскных мероприятий или средствам сбора и хранения служебной информации об абонентах коммутационного оборудования, с формированием интерфейсов администрирования, обработки и надзора для обеспечения технического проведения оперативно-розыскных мероприятий или сбора и хранения служебной информации об абонентах;
7) уполномоченный орган по проведению оперативно-розыскных мероприятий – государственный орган, уполномоченный в соответствии с законодательством об оперативно-розыскной деятельности осуществлять проведение оперативно-розыскных мероприятий на сетях связи;

8) жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары – коммутациялық жабдықтың құрамына енетін және жедел-іздестіру іс-шараларын техникалық өткізу функцияларын қамтамасыз ететін аппараттық және/немесе бағдарламалық құралдар;
9) жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу орталығы – байланыстың барлық желісінде бір мезгілде жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу үшін байланыс желісіндегі коммутациялық жабдықтың жедел-іздестіру іс-шараларын барлық бөлек өткізу құралдардың аппараттық және бағдарламалық бірлестігі;
10) коммутациялық жабдық – сигналдарды коммутациялаудың жүйесі болатын техникалық құрылғылар, аппараттық және бағдарламалық құралдар, оның ішінде жылжымалы немесе тіркелген телефонды байланыс желісінде немесе деректерді жіберу желісінде электромагнитті немесе оптикалық сигналдарды жіберуді, қабылдауды, коммутациялауды қамтитын таратылған коммутациялайтын жабдықтар жүйесі;
11) қармау – телефон арқылы өткізілген сөйлесулерді тыңдау, хабарламаларды санау үшін абоненттің коммутациялық жабдығындағы байланыс арнасына қосылу;
12) шығарылған басқару тетігі – жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу жөніндегі уәкілетті органның аппараттық-бағдарламалық кешені.
3-тарау. Коммутациялық жабдықты Қазақстан Республикасы нарығында айналымға шығару шарттары
7. Коммутациялық жабдық осы техникалық регламентке сәйкес болған жағдайда Қазақстан Республикасы аумағында айналымға шығарылады, пайдалануға енгізіледі және пайдалануда болады.
8. Коммутациялық жабдық осы техникалық регламентке сәйкестігі жөнінде сертификатпен сүйемелденуі тиіс және осы техникалық регламентке сәйкестігі туралы мәтін түріндегі ақпараты бар таңбасы болуы тиіс.
4-тарау. Коммутациялық жабдыққа талаптар
9. Коммутациялық жабдықтың осы техникалық регламентке сәйкестігін тікелей оның талаптарын орындаумен және осы техникалық регламентке 1-қосымшадағы тізбеде келтірілген өзара байланысты стандарттардың талаптарын орындаумен қамтамасыз етіледі.
1-параграф. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді қамтамасыз ету бойынша талаптар
10. Коммутациялық жабдықтың құрамында мынадай жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары болуы тиіс:
1) тіркелген телефон байланысы желілерінің коммутациялық жабдығы құрамында белгіленген абоненттердің телефондық аудио және бейне сөйлесулерін, жіберген/алған мәтіндік, графикалық, факсимильді хабарламаларын және белгіленген абоненттердің қармалған сөйлесулері және/немесе хабарламалары бойынша биллингтік мәліметтерін, оларға көрсетілген байланыс қызметтері туралы мәліметтерді қармауды, жазып алуды, сақтауды, тындауды, қарауды, сыртқы ақпарат жеткізгіш пен сыртқы ақпараттық жүйелерге жазып алуды (экспорт жасауды) қамтамасыз ететін жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары болуы тиіс;

8) средства проведения оперативно-розыскных мероприятий – аппаратные и/или программные средства, входящие в состав коммутационного оборудования и обеспечивающие функции технического проведения оперативно-розыскных мероприятий;
9) центр проведения оперативно-розыскных мероприятий – аппаратное и программное объединение всех отдельных средств проведения оперативно-розыскных мероприятий коммутационного оборудования в сети связи для одновременного проведения оперативно-розыскных мероприятий на всей сети связи;
10) коммутационное оборудование – технические устройства, аппаратные и программные средства, представляющие собой систему коммутации сигналов, в том числе систему распределенных коммутирующих устройств, позволяющую передавать, принимать, коммутировать электромагнитные или оптические сигналы в сети фиксированной или подвижной телефонной связи, или в сети передачи данных;
11) перехват – подключение к каналу связи абонента на коммутационном оборудовании для прослушивания телефонных переговоров, считывания сообщений;
12) вынесенный пульт управления – аппаратно-программный комплекс уполномоченного органа по проведению оперативно-розыскных мероприятий.
Глава 3. Условия обращения коммутационного оборудования на рынке Республики Казахстан
7. Коммутационное оборудование выпускается в обращение, вводится в эксплуатацию, находится в эксплуатации на территории Республики Казахстан при условии соответствия настоящему техническому регламенту.
8. Коммутационное оборудование должно сопровождаться сертификатом соответствия настоящему техническому регламенту и иметь маркировку, содержащую в текстовом виде информацию о соответствии настоящему техническому регламенту.
Глава 4. Требования к коммутационному оборудованию
9. Соответствие коммутационного оборудования настоящему техническому регламенту обеспечивается выполнением его требований непосредственно и выполнением требований взаимосвязанных стандартов, перечень которых приведен в приложении 1 к настоящему техническому регламенту.
Параграф 1. Требования по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий
10. Коммутационное оборудование должно иметь в составе следующие средства проведения оперативно-розыскных мероприятий:
1) коммутационное оборудование сетей фиксированной телефонной связи должно иметь в составе средства проведения оперативно-розыскных мероприятий, обеспечивающие перехват, запись, хранение, прослушивание, просмотр, запись (экспорт) на внешние носители информации и на внешние информационные системы произведенных телефонных аудио- и видеопереговоров, переданных/полученных текстовых, графических, факсимильных сообщений заданных абонентов и биллинговых сведений по перехваченным переговорам и/или сообщениям заданных абонентов, сведений о предоставленных им услугах;

2) ұялы, спутниктік және басқа да жылжымалы телефон байланысы желілерінің коммутациялық жабдығы құрамында белгіленген абоненттердің телефондық аудио және бейне сөйлесулерін, жіберген/алған қысқа мәтіндік хабарламаларын (SMS) және белгіленген абоненттердің қармалған сөйлесулері және/немесе хабарламалары бойынша биллингтік мәліметтерін, олардың орналасқан жері және оларға көрсетілген байланыс қызметтері туралы мәліметтерін қармауды, жазып алуды, сақтауды, тындауды, қарауды, сыртқы ақпарат жеткізгіш пен сыртқы ақпараттық жүйелерге жазып алуды (экспорт жасауды) қамтамасыз ететін жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары болуы тиіс;
3) Интернетке қол жеткізуді қамтамасыз ететін тіркелген телефон байланысы желілерінің коммутациялық жабдығы құрамында белгіленген абоненттердің жіберген/алған мәтіндік, графикалық, аудио және бейне хабарламаларын және белгіленген абоненттердің қармалған хабарламалары бойынша биллингтік мәліметтерін, оларға көрсетілген байланыс қызметтері туралы, деректер жіберу желісіндегі мекенжайлары, Интернет-ресурстарға кіру мекенжайлары, Интернет-ресурсты сәйкестендірушілері, деректер беру желісінің хаттамалары туралы мәліметтерді қармауды, жазып алуды, сақтауды, тындауды, қарауды, сыртқы ақпарат жеткізгіш пен сыртқы ақпараттық жүйелерге жазып алуды (экспорт жасауды) қамтамасыз ететін, сондай-ақ белгіленген абоненттердің трафиктерін басқаруды қамтамасыз ететін жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары болуы тиіс;
4) Интернетке қол жеткізуді қамтамасыз ететін ұялы, спутниктік және басқа жылжымалы телефон байланыс желілерінің коммутациялық жабдығы құрамында белгіленген абоненттердің жіберген/алған мәтіндік, графикалық, аудио және бейне хабарламаларын,оның ішінде белгіленген абоненттердің қармаланған хабарламалары бойынша биллингтік мәліметтерін, оларға көрсетілген байланыс қызметтері туралы, орналасқан жері туралы, деректер жіберу желісіндегі мекенжайлары, Интернет-ресурстарға кіру мекенжайлары, Интернет-ресурсты сәйкестендірушілері, деректер беру желісінің хаттамалары туралы мәліметтерді қармауды, жазып алуды, сақтауды, тындауды, қарауды, сыртқы ақпарат жеткізгіш пен сыртқы ақпараттық жүйелерге жазып алуды (экспорт жасауды) қамтамасыз ететін, сондай-ақ белгіленген абоненттердің трафиктерін басқаруды қамтамасыз ететін жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары болуы тиіс.
11. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары компьютерлік жұмыс орындарын қосу үшін ену интерфейсін қамтамасыз ету тиіс. Көрсетілген жұмыс орындары жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу құралдарын басқару, жедел-іздестіру іс-шаралардың нәтижелерін алу, жұмыс орындары пайдаланушыларының іс-қимылын бақылау мүмкіндіктерін қамтамасыз ету тиіс. Осы мақсатта ену интерфейсі әкімшілік ету, өңдеу және бақылау жұмыс орындарын ұйымдастыру тиіс. Ену интерфейсіне талаптар ұлттық стандарттарымен анықталады.

2) коммутационное оборудование сетей сотовой, спутниковой и другой подвижной телефонной связи должно иметь в составе средства проведения оперативно-розыскных мероприятий, обеспечивающие перехват, запись, хранение, прослушивание, просмотр, запись (экспорт) на внешние носители информации и на внешние информационные системы произведенных телефонных аудио- и видеопереговоров, переданных/полученных коротких текстовых сообщений (SMS) заданных абонентов и биллинговых сведений по перехваченным переговорам и/или сообщениям заданных абонентов, сведений об их местоположении и предоставленных им услугах;
3) коммутационное оборудование сетей передачи данных фиксированной связи, обеспечивающих доступ в Интернет, должно иметь в составе средства проведения оперативно-розыскных мероприятий, обеспечивающие перехват, запись, хранение, просмотр, прослушивание, запись (экспорт) на внешние носители информации и на внешние информационные системы переданных/полученных текстовых, графических, аудио- и видеосообщений заданных абонентов и биллинговых сведений по перехваченным сообщениям заданных абонентов, сведений о предоставленных им услугах, адресах в сети передачи данных, адресах обращения к интернет-ресурсам, идентификаторах интернет-ресурсов, протоколах передачи данных, а также обеспечивающие управление трафиком заданных абонентов;
4) коммутационное оборудование сетей передачи данных сотовой, спутниковой и другой подвижной связи, обеспечивающих доступ в Интернет, должно иметь в составе средства проведения оперативно-розыскных мероприятий, обеспечивающие перехват, запись, хранение, просмотр, прослушивание, запись (экспорт) на внешние носители информации и на внешние информационные системы переданных/полученных текстовых, графических, аудио- и видеосообщений заданных абонентов, включая биллинговые сведения по перехваченным сообщениям заданных абонентов, сведения о предоставленных им услугах, о местоположении, адресах в сети передачи данных, адресах обращения к интернет-ресурсам, идентификаторах интернет-ресурсов, протоколах передачи данных, а также обеспечивающие управление трафиком заданных абонентов.
11.Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать интерфейс доступа для подключения компьютерных рабочих мест. На указанных рабочих местах должны обеспечиваться возможности управления средствами проведения оперативно-розыскных мероприятий, получения результатов оперативно-розыскных мероприятий, наблюдения за действиями пользователей рабочих мест. В этих целях интерфейс доступа должен формировать интерфейсы администрирования, обработки и надзора. Требования к интерфейсу доступа устанавливаются национальным стандартом.

12. Коммутациялық жабдықтың жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары әкімшілік ету интерфейсі арқылы аталған коммутациялық жабдыққа қосылған немесе тіркелген абоненттер жалпы санының 1 % кем емес берілген абоненттерінің сөйлесулерін және/немесе хабарламаларын қармауға қоюды қамтамасыз етуі тиіс.
Көрсетілген коммутациялық жабдықта жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарымен аталған жабдықта қойылған абоненттер жалпы санының 10 % кем емес белгіленген абоненттерінің сөйлесулерін және/немесе хабарламаларын бір мезгілді қармауды қамтамасыз ету тиіс, сонымен қатар есеп саны 5 кем болмау керек.
13. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары өңдеу интерфейсі арқылы нақты уақытта белгіленген абоненттердің телефондық сөйлесулерін сөйлесулер өткізу кезінде тыңдауды қамтамасыз етуі тиіс.
14. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары жүйелік уақытын Нұр-Сұлтан қаласының уақытымен 1 секунд дәлдігімен синхрондауды және барлық жазылатын телефондық сөйлесулер мен хабарламаларға сәйкес уақыт белгілерін беруді қамтамасыз етуі тиіс.
15. Ұялы немесе басқа жылжымалы байланыс желісінің белгіленген абоненттің бір коммутациялық жабдықтың қызмет көрсету аймағынан басқа коммутациялық жабдықтың қызмет көрсету аймағына ауысып кеткен жағдайда сөйлесулерін және/немесе хабарламаларын қармауды жүзеге асыру кезінде көрсетілген коммутациялық жабдықтың жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары белгіленген абоненттің сөйлесулерін және/немесе хабарламаларын толық көлемде, үзусіз, жоғалтпай және жіберіп алмай қармау және жазуды қамтамасыз ету тиіс.
16. Байланыс желісінде өзгеретін сәйкестендіргіштерді (телефон номірлерін, ІP-мекенжайларын, МАС-мекенжайларын) пайдаланған кезде, мысалы абоненттерді тіркеген немесе NAT (Network Address Translatіon) қолданған кезде жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары абоненттерге иемденген барлық сәйкестендіргіштері олардың өзгеруінің барлық кезеңдерінде нақты сәйкестігін айқындауды, көрсетілген сәйкестендіргіштер бойынша белгіленген абоненттердің сөйлесулерін және/немесе хабарламаларын анықтау мен қармауды қамтамасыз етуі тиіс.
17. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары белгіленген абоненттердің сөйлесулерін және/немесе хабарламаларын қармауды, олар көп жақты қосылыстарды, көп жақты басқа мекен-жайға жіберуді жүзеге асырғанда, басқа қосымша байланыс қызметтерін қолданғанда қамтамасыз етуі тиіс.
18. Коммутациялық жабдығы және/немесе оның жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарыістен шыққан, жұмысын тоқтатқан, тоқтап қалған, қайта қосылған кезде жұмысқа қабілеттілігі қалпына келтіргеннен кейін берілген абоненттердің телефондық сөйлесулерін және/немесе хабарламаларын қармауға берілген барлық тапсырмаларды автоматты түрде қалпына келтіруді және толық көлемде қармауды қамтамасыз етуі тиіс.

12. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий коммутационного оборудования должны обеспечивать через интерфейс администрирования задание на перехват переговоров и/или сообщений заданных абонентов в количестве не менее 1 % от общего количества абонентов, подключҰнных или зарегистрированных на данном коммутационном оборудовании.
На указанном коммутационном оборудовании средствами проведения оперативно-розыскных мероприятий должен обеспечиваться одновременный перехват переговоров и/или сообщений не менее 10 % заданных абонентов от общего количества заданных на данном оборудовании абонентов, при этом указанное расчетное значение не должно быть менее 5.
13. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать воспроизведение через интерфейс обработки телефонных переговоров заданных абонентов в реальном времени, во время осуществления указанных переговоров.
14. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать синхронизацию системного времени со временем города Нур-Султана с точностью до 1 секунды и присвоение соответствующих отметок времени всем записываемым телефонным переговорам и сообщениям.
15. При осуществлении перехвата переговоров и/или сообщений заданного абонента сотовой или иной подвижной сети связи, в случае его перемещений из зоны обслуживания одного коммутационного оборудования в зону обслуживания другого коммутационного оборудования, средства проведения оперативно-розыскных мероприятий указанного коммутационного оборудования должны обеспечивать перехват и запись переговоров и/или сообщений заданного абонента в полном объеме, без прерываний, потерь и пропусков.
16. При использовании в сети связи изменяющихся идентификаторов (телефонных номеров, IP-адресов, МАС-адресов), например, при авторизации абонентов или применении NAT (Network Address Translation), средствами проведения оперативно-розыскных мероприятий должно обеспечиваться точное определение соответствия всех присвоенных абонентам идентификаторов на всех этапах их изменений, выявление и перехват по указанным идентификаторам переговоров и/или сообщений заданных абонентов.
17. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать перехват телефонных переговоров и/или сообщений заданных абонентов при осуществлении ими многосторонних соединений, многократной переадресации, при использовании других дополнительных услуг связи.
18. При сбоях, отказах, остановках, перезапусках коммутационного оборудования и/или его средств проведения оперативно-розыскных мероприятий, после восстановления работоспособности должно обеспечиваться автоматическое восстановление всех заданий на перехват телефонных переговоров и/или сообщений заданных абонентов и обеспечение перехвата в полном объеме.

19. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары белгіленген абоненттердің 3 айдан кем емес уақыт мерзіміндегі қармалған телефондық сөйлесулердің және/немесе мәтіндік, графикалық, аудио және бейне хабарламалардың жазбасын, сондай-ақ қармалған хабарламалар бойынша биллингтік және басқа да мәліметтерді сақтауды қамтамасыз етуі тиіс.
20. Байланыс операторымен телефондық сөйлесулерін және/немесе хабарламаларын кодтауды, шифрлауды қолдану кезінде жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары берілген абоненттер телефондық сөйлесулерінің және/немесе хабарламаларының кодын ашуды, шифрін ашуды қамтамасыз етуі тиіс.
Байланыс операторында байланыс желілерінде қолданылатын телефондық сөйлесулерін және/немесе хабарламаларын кодтау, шифрлау кілттері болған жағдайда, жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары көрсетілген кілттерді қолданып берілген абоненттер телефондық сөйлесулерінің және/немесе хабарламаларының кодын ашуды, шифрін ашуды қамтамасыз етуі тиіс.
21. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары қауіпсіздік сертификатымен шифрлауды қолдайтын хаттамаларды қолданып жіберген берілген абоненттер хабарламаларының шифрін ашуын қамтамасыз етуі тиіс.
22. Жылжымалы ұялы байланыс желілерінде белгіленген абоненттер абоненттік құрылғылардың базалық станцияның секторына дейін дәлдігімен, соның ішінде қала аймағында 300 метрге дейін орналасқан жері анықталуын қамтамасыз етуі тиіс.
Абоненттік құрылғылардың орналасқан жерлері анықталуы және орналасқан жерлері туралы мәліметтер жазылуы мынадай жағдайларда қамтамасыз етуі тиіс:
байланыс желісінде тіркеу кезінде;
қосылу немесе қосылу әрекеттерін жасауды жүзеге асыру кезінде (белсенді байланыс режимінде);
қосылу барысында орнын ауыстыру кезінде (белсенді байланыс режимінде);
қосылусыз орнын ауыстыру кезінде (белсенді емес байланыс режимінде);
байланыс желісінде көрсетілетін қызметтерді қолдану кезінде;
абонентпен спутниктік геопозицияның функцияларын қолдану кезінде (аталған ақпарат байланыс желісінде болған жағдайда);
анықталған мерзіммен ішкі желідегі сұраныстар бойынша 6 сағаттан кем емес.
Абоненттік құралдардың орналасқан жерлері өңдеу интерфейсі арқылы сұранымдар бойынша кестелер түрінде аймақпен және/немесе аймақтың географиялық картасы бейнесімен қоса қамтамасыз етуі тиіс.
Аймақтың географиялық картасының жаңартуы маңызды қалпына дейін 3 айда бір реттен кем емес жүзеге асырылуды қамтамасыз етуі тиіс.
23. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары белгіленген абоненттерге қатысты жедел-іздестіру іс-шараларын техникалық өткізуді үзіліссіз, тәулік бойы режимінде, желінің барлық трафигі бойынша толық көлемде, шығынсыз жүргізуі тиіс.
Жедел-іздестіру іс-шараларын техникалық өткізу байланыс желісінің, соның ішінде желіге уақытша қосылған әрбір абоненттерге (роумингтік абоненттері) қатысты қамтамасыз етуі тиіс.

19. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать хранение записей перехваченных телефонных переговоров и/или текстовых, графических, аудио- и видеосообщений заданных абонентов, а также биллинговых и иных сведений по перехваченным сообщениям за период времени не менее 3 месяцев.
20. При применении оператором связи кодирования, шифрования телефонных переговоров и/или сообщений средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать декодирование, расшифровку телефонных переговоров и/или сообщений заданных абонентов.
При наличии у оператора связи ключей кодирования, шифрования телефонных переговоров и/или сообщений, применяемых в сетях связи, средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать декодирование, расшифровку телефонных переговоров и/или сообщений заданных абонентов с использованием указанных ключей.
21. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать расшифровку сообщений заданных абонентов, переданных с использованием протоколов, поддерживающих шифрование с применением сертификата безопасности.
22. Определение местоположения абонентских устройств заданных абонентов в сетях сотовой подвижной связи должно обеспечиваться с точностью до сектора базовой станции, в том числе до 300 метров в условиях города.
Определение местоположения и запись сведений о местоположении абонентских устройств должны обеспечиваться:
при регистрации в сети связи;
при осуществлении соединений или попыток соединений (в активном режиме связи);
при перемещении в ходе соединения (в активном режиме связи);
при перемещении без осуществления соединения (в пассивном режиме связи);
при пользовании услугами, предоставляемыми в сети связи;
при использовании абонентом функций спутникового геопозиционирования (при наличии данной информации в сети связи);
по внутрисетевым запросам с установленной периодичностью не более 6 часов.
Отображение местоположения абонентских устройств должно обеспечиваться по запросам через интерфейс обработки в виде таблиц с привязкой к местности и/или на изображении географической карты местности.
Обновление географической карты местности до актуального состояния должно осуществляться не реже, чем один раз в 3 месяца.
23. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать техническое проведение оперативно-розыскных мероприятий в отношении заданных абонентов непрерывно, в круглосуточном режиме, по всему трафику сети, в полном объеме, без потерь.
Должно обеспечиваться техническое проведение оперативно-розыскных мероприятий в отношении любых абонентов сети связи, включая временно подключенных к сети (роуминговых абонентов).

24. Белгіленген абоненттердің телефондық сөйлесулері және/немесе хабарламалары келіп түсуі техникалық істен шығу, тоқтап қалу жағдайларында жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары өңдеу интерфейсінде белгіленген абоненттердің өткізілген телефондық сөйлесулері және/немесе хабарламалары туралы ескертуді қамтамасыз етуі тиіс.
25. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары мәтіндік, графикалық, аудио және бейне файлдар түрінде барлық ақпаратты сыртқы ақпарат жеткізгіш пен сыртқы ақпараттық жүйелерге жазып алуды (экспорт жасауды) қамтамасыз етуі тиіс.
Көшірудің (экспорт жасаудың) өнімділігі бір тәулік бойынша жазу көлемі 4 сағаттан көп емес қамтамасыз етілуі тиіс.
26. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары электрондық журналдарында әкімшілік, өңдеу және бақылау интерфейстері арқылы жасалған барлық әрекеттерді, рұқсат етілмеген қатынас құру әрекеттері, уақыт және әрекет түрін қоса жазуын қамтамасыз етуі тиіс.
Көрсетілген жазулардың сақталуы 2 жыл бойы қамтамасыз етілуі тиіс.
Электрондық журналдарға ақпаратқа өзгертулерді енгізу мүмкіндігін алып тастап, әкімшілік және бақылау интерфейстері арқылы қатынас құруды қамтамасыз етуі тиіс.
27. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары өз құрамында маңызды вирусқа қарсы бағдарламалық қамтамасыз етудің бар болуын қамтамасыз етуі тиіс.
28. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары жедел-іздестіру іс-шаралардың нәтижелері жазбаларын апаттық жоюдан қорғайтын құралдар, сондай-ақ жазбаларды резервті сақтайтын құралдар болуы тиіс.
29. Коммутациялық жабдықтың жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары қағаз және электрондық тасымалдағыштарда (мемлекеттік және орыс тілдерінде) мынадай мәліметтерді қамтитын техникалық құжаттамамен бірге жүруі тиіс:
1) тізбе, техникалық сипаттама, қосу схемасы;
2) пайдалану ережелері;
3) техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
Техникалық сипаттама мен қосу сызбасы мыналарды бейнелеуі тиіс:
1) қалалар мен елді мекендердің географиялық орналасқан жерлерін ескеріп, телекоммуникация желісінің орналасуын;
2) жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу функциялары мен техникалық құралдарының сипаттамасы;
3) жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу орталығының телекоммуникация желісінде орналасуы;
4) әкімшілік ету, өңдеу және бақылау жұмыс орындарының қосылуы туралы мәліметтер;
5) оларға қатысты жедел-іздестіру іс-шаралар өткізілуі қамтамасыз етілетін абоненттер топтарын;
6) рұқсатсыз енудің физикалық және аппараттық-бағдарламалық шектеу құралдарының сипаттамалары.
30. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары өз техникалық қалпы мен жұмысқа қабілеттілігін бақылауды, істен шығу, тоқтап қалу, апаттар туралы ескертулер қалыптастыруды қамтамасыз етуі тиіс.

24. В случае технических сбоев, отказов в поступлении телефонных переговоров и/или сообщений заданных абонентов средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать на интерфейсе обработки уведомление о произведенных телефонных переговорах и/или сообщениях заданных абонентов.
25. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать запись (экспорт) всей информации на внешние носители информации и на внешние информационные системы в виде текстовых, графических, аудио- и видеофайлов.
Должна обеспечиваться производительность переписывания (экспорта) объема записей за одни сутки в течение не более 4 часов.
26. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать запись в электронных журналах всех действий, произведенных через интерфейсы администрирования, обработки и надзора, попыток несанкционированного доступа, включая время и вид действия.
Должно обеспечиваться хранение указанных записей в течение 2 лет.
Должен обеспечиваться доступ к электронным журналам через интерфейсы администрирования и надзора для просмотра информации, исключая возможность внесения изменений.
27. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать наличие в своем составе актуального антивирусного программного обеспечения.
28. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны иметь средства защиты от аварийного удаления записей результатов оперативно-розыскных мероприятий, а также средства резервного сохранения записей.
29. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий коммутационного оборудования должны сопровождаться технической документацией на бумажном и электронном носителе (на государственном и русском языках), содержащей следующие сведения:
1) перечень, техническое описание, схемы включения;
2) правила эксплуатации;
3) инструкция по техническому обслуживанию.
Техническое описание и схемы включения должны отображать:
1) расположение в сети телекоммуникаций, с учетом географического местоположения в городах и населенных пунктах;
2) описание функций и средств технического проведения оперативно-розыскных мероприятий;
3) расположение в сети телекоммуникаций центра проведения оперативно-розыскных мероприятий;
4) сведения о подключении рабочих мест администрирования, обработки и надзора;
5) группы абонентов, в отношении которых обеспечивается проведение оперативно-розыскных мероприятий;
6) описание средств физического и аппаратно-программного ограничения несанкционированного доступа.
30. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий должны обеспечивать контроль своего технического состояния и работоспособности, формирование уведомлений о сбоях, отказах, авариях.

31. Коммутациялық жабдық шығарылған басқару тетігін параллельді қосу мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
32. Байланыс желісінде коммутациялық жабдығының жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары байланыс желісінде жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу орталығын құрып қатынас құру интерфейсі негізінде өзара аппараттық және бағдарламалық біріктіруді қамтамасыз етуі тиіс.
Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу орталығы барлық байланыс желісі бойынша бір мезгілді жедел-іздестіру іс-шараларын техникалық жүргізуді қамтамасыз етуі тиіс.
33. Байланыс желісінде 2-тармақта көрсетілген әртүрлі байланыс түрлерін біріктірген жағдайда (мысалы, тіркелген телефон байланысы және деректер беру) байланыс түрлері бойынша бөлек жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу орталықтарын құруды қамтамасыз етуі тиіс (мысалы, телефон байланыс бойынша жеке, деректер беру бойынша жеке).
34. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу орталығы әкімшілік ету, өңдеу және бақылау компьютерлік жұмыс орындарын бір мезгілді қосылуы мен қызмет етуі үшін қатынас құру интерфейсін қамтамасыз етуі тиіс. Қатынас құру интерфейсіне талаптар ұлттық стандартында анықталған.
35. 32 – 34-тармақтарының талаптарын қолданумен жедел-іздестіру іс-шараларын техникалық жүргізу функциялары бойынша қатынас құру интерфейстері, немесе бір байланыс желісіндегі жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарына біріктірілетін желілердің коммутациялық жабдықтарын қосу, немесе бір байланыс желісіндегі жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарымен коммутациялық жабдықтар арқылы біріктірілетін желілердің трафигін өткізу және бар біріктірілетін желілер үшін жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу орталығын құру негізінде жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарын біріктіруімен әртүрлі байланыс операторлардың байланыс желілері біріктірілуі мүмкін.
Барлық біріктірілген байланыс желілерінде бір мезгілді жедел-іздестіру іс-шараларын техникалық өткізуді қамтамасыз етуі тиіс.
2-параграф. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинауды және сақтауды қамтамасыз ету талаптары
36. Коммутациялық жабдық құрамында мынадай абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары болуы тиіс:
1) тіркелген телефон байланыс желілерінің коммутациялық жабдығының құрамында жүргізілген телефондық сөйлесулер, берілген/қабылданған хабарламалар туралы биллингтік мәліметтерді және көрсетілген қызметтер туралы мәліметтерді қоса алғанда, байланыс желісіндегі барлық абоненттер туралы қызметтік ақпаратты жинақтауды, жазуды, сақтауды, қарауды, сыртқы ақпарат тасымалдағыштарға және сыртқы ақпараттық жүйелерге көшіріп жазуды (экспорт жасауды) қамтамасыз ететін абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары болуы тиіс;

31. Коммутационное оборудование должно обеспечивать возможность параллельного подключения вынесенного пульта управления.
32. В сети связи средства проведения оперативно-розыскных мероприятий отдельного коммутационного оборудования должны обеспечивать взаимное аппаратное и программное объединение на основе интерфейсов доступа с формированием центра проведения оперативно-розыскных мероприятий в сети связи.
Центр проведения оперативно-розыскных мероприятий должен обеспечивать одновременное техническое проведение оперативно-розыскных мероприятий по всей сети связи.
33. В случае интеграции в сети связи различных видов связи, указанных в пункте 2, (например, фиксированная телефонная связь и передача данных) должно обеспечиваться отдельное формирование центров проведения оперативно-розыскных мероприятий по видам связи (например, отдельно по телефонной связи, отдельно по передаче данных).
34. Центр проведения оперативно-розыскных мероприятий должен обеспечивать интерфейс доступа для одновременного подключения и функционирования компьютерных рабочих мест администрирования, обработки и надзора. Требования к интерфейсу доступа устанавливаются национальным стандартом.
35. Сети связи разных операторов связи могут объединяться по функциям технического проведения оперативно-розыскных мероприятий с помощью объединения средств проведения оперативно-розыскных мероприятий на основе интерфейсов доступа, или подключения коммутационного оборудования объединяемых сетей к средствам проведения оперативно-розыскных мероприятий одной сети связи, или пропуска трафика объединяемых сетей через коммутационное оборудование со средствами проведения оперативно-розыскных мероприятий одной сети, и формирования центра проведения оперативно-розыскных мероприятий для всех объединяемых сетей связи с соблюдением требований пунктов 32 – 34.
Должно обеспечиваться одновременное техническое проведение оперативно-розыскных мероприятий на всех объединенных сетях связи.
Параграф 2. Требования по обеспечению сбора и хранения служебной информации об абонентах
36. Коммутационное оборудование должно иметь в составе следующие средства сбора и хранения служебной информации об абонентах:
1) коммутационное оборудование сетей фиксированной телефонной связи должно иметь в составе средства сбора и хранения служебной информации об абонентах, обеспечивающие сбор, запись, хранение, просмотр, запись (экспорт) на внешние носители информации и на внешние информационные системы служебной информации обо всех абонентах сети связи, включая биллинговые сведения о произведҰнных телефонных переговорах, переданных/полученных сообщениях и сведения о предоставленных услугах;

2) ұялы, спутниктік және басқа да жылжымалы телефон байланысы желілерінің коммутациялық жабдығының құрамында жүргізілген телефондық сөйлесулер және берілген/қабылданған хабарламалар туралы биллингтік мәліметтерді, көрсетілген абоненттік қызметтер туралы, оның ішінде байланыс желісінің техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып болу елдеріндегі роуминдік абоненттердің орналасқан жері туралы мәліметтерді қоса алғанда, байланыс желілерінің барлық абоненттері туралы қызметтік ақпаратты жинауды, жазуды, сақтауды, қарауды, сыртқы ақпарат тасымалдағыштарға және сыртқы ақпараттық жүйелерге көшіріп жазуды (экспорт жасауды) қамтамасыз ететін абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары болуы тиіс;
3) Интернетке қосылуды қамтамасыз ететін деректерді тарататын тіркелген байланыс желілері коммутациялық жабдығының құрамында берілген/қабылданған хабарламалар туралы биллингтік мәліметтерді, көрсетілген абоненттік қызметтер, деректерді беру желісіндегі абоненттердің адрестері, Интернет-ресурстарға жүгіну адрестері, Интернет-ресурстардың сәйкестендіргіштері, деректерді беру протоколдары туралы мәліметтерді қоса алғанда, байланыс желілерінің барлық абоненттері туралы қызметтік ақпаратты жинақтауды, жазуды, сақтауды, қарауды, сыртқы ақпарат тасымалдағыштарға және сыртқы ақпараттық жүйелерге көшіріп жазуды (экспорт жасауды) қамтамасыз ететін абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары болуы тиіс;
4) ұялы, спутниктік және басқа да жылжымалы байланыстың Интернетке қосылуды қамтамасыз ететін деректерді тарату желілерінің коммутациялық жабдығының құрамында берілген/қабылданған хабарламалар туралы биллингтік мәліметтерді, көрсетілген абоненттік қызметтер туралы мәліметтерді, оның ішінде байланыс желісінің техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып болу елдеріндегі роуминдік абоненттердің орналасқан орны туралы мәліметтерді қоса алғанда, байланыс желілерінің барлық абоненттері туралы қызметтік ақпаратты жинақтауды, жазуды, сақтауды, қарауды, сыртқы ақпарат тасымалдағыштарға және сыртқы ақпараттық жүйелерге көшіріп жазуды (экспорт жасауды) қамтамасыз ететін абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары болуы тиіс.
37. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары компьютерлік жұмыс орындарының қосылуы үшін ену интерфейсін қамтамасыз етуі тиіс. Аталған жұмыс орындарында абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарын басқару, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды алу, жұмыс орындары пайдаланушыларының іс-қимылдарын бақылау мүмкіндігі қамтамасыз етілуі тиіс. Осы мақсатта ену интерфейсі әкімшілендіру, өңдеу және қадағалау интерфейстерін қалыптастыруы тиіс. Ену интерфейсіне қойылатын талаптар ұлттық стандартпен белгіленеді.

2) коммутационное оборудование сетей сотовой, спутниковой и другой подвижной телефонной связи должно иметь в составе средства сбора и хранения служебной информации об абонентах, обеспечивающие сбор, запись, хранение, просмотр, запись (экспорт) на внешние носители информации и на внешние информационные системы служебной информации обо всех абонентах сети связи, включая биллинговые сведения о произведҰнных телефонных переговорах и переданных/полученных сообщениях, сведения о предоставленных абонентам услугах, сведения о местоположении всех абонентских устройств, в том числе о местоположении роуминговых абонентов в странах пребывания с учетом технических возможностей сети связи;
3) коммутационное оборудование сетей передачи данных фиксированной связи, обеспечивающих доступ в Интернет, должно иметь в составе средства сбора и хранения служебной информации об абонентах, обеспечивающие сбор, запись, хранение, просмотр, запись (экспорт) на внешние носители информации и на внешние информационные системы служебной информации обо всех абонентах сети связи, включая биллинговые сведения о переданных/полученных сообщениях, сведения о предоставленных абонентам услугах, адреса абонентов в сети передачи данных, адреса обращения к интернет-ресурсам, идентификаторы интернет-ресурсов, протоколы передачи данных;
4) коммутационное оборудование сетей передачи данных сотовой, спутниковой и другой подвижной связи, обеспечивающих доступ в Интернет, должно иметь в составе средства сбора и хранения служебной информации об абонентах, обеспечивающие сбор, запись, хранение, просмотр, запись (экспорт) на внешние носители информации и на внешние информационные системы служебной информации обо всех абонентах сети связи, включая биллинговые сведения о переданных/полученных сообщениях, сведения о предоставленных услугах, сведения о местоположении всех абонентских устройств, в том числе о местоположении роуминговых абонентов в странах пребывания с учетом технических возможностей сети связи, адреса абонентов в сети передачи данных, адреса обращения к интернет-ресурсам, идентификаторы интернет-ресурсов, протоколы передачи данных.
37. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах должны обеспечивать интерфейс доступа для подключения компьютерных рабочих мест. На указанных рабочих местах должны обеспечиваться возможности управления средствами сбора и хранения служебной информации об абонентах, получения служебной информации об абонентах, наблюдения за действиями пользователей рабочих мест. В этих целях интерфейс доступа должен формировать интерфейсы администрирования, обработки и надзора. Требования к интерфейсу доступа устанавливаются национальным стандартом.

38. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары жүйелік уақытын Нұр-Сұлтан қаласының уақытымен 1 секунд дәлдігімен синхрондауды және барлық жазылатын мәліметтерге сәйкес уақыт белгілерін беруді қамтамасыз ету тиіс.
39. Байланыс желісінде өзгеретін сәйкестендіргіштерді (телефон номірлерін, ІP-мекенжайларын, МАС-мекенжайларын) пайдаланған кезде, мысалы абоненттерді тіркеген немесе NAT (Network Address Translatіon) қолданған кезде барлық абоненттердің иемденген барлық сәйкестендіргіштері олардың өзгеруінің барлық кезеңдерінде нақты сәйкестігін айқындауымен қызметтік ақпарат жиналуы қамтамасыз ету тиіс. Сонымен қоса деректерді жіберу желісінде абоненттерге динамикалық ІP-мекен-жайлары иемденген кезде Интернет желісінде сырттағы ІP-мекен-жайлары бойынша абоненттер хабарламаларының сәйкестендіруі қамтамасыз ету тиіс.
40. Жылжымалы ұялы байланыс желілерінде роумингтік абоненттерді қоса алғанда, абоненттік құрылғылардың орналасқан жерін анықтау базалық станцияның секторына дейінгі, оның ішінде қала жағдайында 300 метрге дейінгі дәлдігімен қамтамасыз етілуі тиіс.
Абоненттік құрылғылардың орналасқан жерлері анықталуы және орналасқан жерлері туралы мәліметтер жазылуы мынадай жағдайларда қамтамасыз етуі тиіс:
байланыс желісінде тіркеу кезінде;
қосылу немесе қосылу әрекеттерін жүзеге асыру кезінде (белсенді байланыс режимінде);
қосылу барысында орнын ауыстыру кезінде (белсенді байланыс режимінде);
қосылуды жүзеге асырмай орнын ауыстыру кезінде (белсенді емес байланыс режимінде);
байланыс желісінде көрсетілетін қызметтерді қолдану кезінде;
абоненттің спутниктік геопозицияның функцияларын пайдалануы кезінде (аталған ақпарат байланыс желісінде болған кезде);
6 сағаттан аспайтын белгіленген мерзіммен желі ішіндегі сұраулар бойынша.
Абоненттік құрылғылардың орналасқан жерлерін көресету өңдеу интерфейсі арқылы сұратымдар бойынша кестелер түрінде аймаққа және/немесе аймақтың географиялық картасының бейнесіне байланыстыра отырып, қамтамасыз етілуі тиіс.
Аймақтың географиялық картасын өзекті қалыпқа дейін жаңарту кемінде 3 айда бір рет жүзеге асырылуы тиіс.
Ұялы байланыс желісі барлық базалық станцияларының орналасқан жерлері туралы мәліметтерді сақтауды қамтамасыз етуі тиіс. Аталған мәліметтерді өзекті қалыпқа дейін жаңарту кемінде айына бір рет жүзеге асырылуы тиіс.
41. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары желіге уақытша қосылған (роумингтік абоненттері) абоненттерді қоса алғанда, байланыс желісінің барлық абоненттеріне қатысты қызметтік ақпаратты желінің барлық трафигі бойынша, жоғалтусыз толық көлімде жинауды үзіліссіз, тәулік бойы режимінде қамтамасыз етуі тиіс.

38. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах должны обеспечивать синхронизацию системного времени со временем города Нур-Султана с точностью до 1 секунды и присвоение соответствующих отметок времени всем собираемым сведениям.
39. При использовании в сети связи изменяющихся идентификаторов (телефонных номеров, IP-адресов, МАС-адресов), например, при авторизации абонентов или применении NAT (Network Address Translation), должен обеспечиваться сбор служебной информации в отношении всех абонентов с определением точного соответствия всех присвоенных абонентам идентификаторов на всех этапах их изменений. В том числе при присвоении абонентам в сети передачи данных динамических IP-адресов, должна обеспечиваться идентификация сообщений абонентов по внешним IP-адресам в сети Интернет.
40. Определение местоположения абонентских устройств в сетях сотовой подвижной связи, включая роуминговых абонентов, должно обеспечиваться с точностью до сектора базовой станции, в том числе до 300 метров в условиях города.
Определение местоположения и запись сведений о местоположении абонентских устройств должны обеспечиваться:
при регистрации в сети связи;
при осуществлении соединений или попыток соединений (в активном режиме связи);
при перемещении в ходе соединения (в активном режиме связи);
при перемещении без осуществления соединения (в пассивном режиме связи);
при пользовании услугами, предоставляемыми в сети связи;
при использовании абонентом функций спутникового геопозиционирования (при наличии данной информации в сети связи);
по внутрисетевым запросам с установленной периодичностью не более 6 часов.
Отображение местоположения абонентских устройств должно обеспечиваться по запросам через интерфейс обработки в виде таблиц с привязкой к местности и/или на изображении географической карты местности.
Обновление географической карты местности до актуального состояния должно осуществляться не реже, чем один раз в 3 месяца.
Должно обеспечиваться хранение сведений о местоположении всех базовых станций сети сотовой связи. Обновление указанных сведений до актуального состояния должно осуществляться не реже одного раза в месяц.
41. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах должны обеспечивать сбор служебной информации в отношении всех абонентов сети связи непрерывно, в круглосуточном режиме, включая временно подключенных к сети (роуминговых абонентов), по всему трафику сети, в полном объеме, без потерь.

42. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары байланыс операторының байланыс қызметтерін пайдаланушылар және (немесе) абоненттер туралы өзекті мәліметтер қамтылатын және аталған мәліметтерді алуды қамтамасыз ететін байланыс желісінің ақпараттық жүйесіне қосылуы тиіс.
43. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары CSV форматымен файлдар түрінде барлық ақпаратты сыртқы ақпарат тасымалдағыштар мен сыртқы ақпараттық жүйелерге жазып алуды (экспорт жасауды) қамтамасыз етуі тиіс. Жазбалар көлемін қайта жазудың (экспорт жасаудың) өнімділігі 4-тен аспайтын сағат ішінде бір тәулік бұрын қамтамасыз етілуі тиіс.
44. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары байланыс желісінің барлық абоненттеріне қатысты абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды 2 жылдан кем емес уақыт мерзімінде сақтауды қамтамасыз етуі тиіс.
45. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары өңдеу интерфесі арқылы абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды алуға сұрауларды қалыптастыруды қамтамасыз етуі тиіс. Бір мезгілде кемінде 200 сұрауларды орындау мүмкіндігі қамтамасыз етілуі тиіс, аталған сұраулар санын орындау уақыты 20 минуттан аспауы керек. Сұрауларды қалыптастыру бойынша талаптар ұлттық стандартпен белгіленеді.
46. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары іс-қимылдың уақытын және түрін қоса алғанда, әкімшілендіру, өңдеу және бақылау интерфейстері арқылы жасалған барлық іс-қимылдарды, рұқсатсыз ену әрекеттерін электрондық журналдарда жазуды қамтамасыз етуі тиіс.
Аталған жазуларды 2 жыл бойы сақтау қамтамасыз етілуі тиіс.
Электрондық журналдарға ақпаратқа өзгерістер енгізу мүмкіндігін болдырмай қарау үшін әкімшілендіру және бақылау интерфейстері арқылы ену қамтамасыз етілуі тиіс.
47. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары өз құрамында маңызды вирусқа қарсы бағдарламалық қамтамасыз етудің бар болуын қамтамасыз етуі тиіс.
48. Коммутациялық жабдықтың абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары қағаз және электрондық тасымалдағыштарда (мемлекеттік және орыс тілдерінде) мынадай мәліметтерді қамтитын техникалық құжаттамамен бірге жүруі тиіс:
1) тізбе, техникалық сипаттама, қосу схемасы;
2) пайдалану ережелері;
3) техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық.
Техникалық сипаттама мен қосу сызбасы мыналарды бейнелеуі тиіс:
1) қалалар мен елді мекендердің географиялық орналасқан жерлерін ескере отырып, телекоммуникация желісінің орналасуы;

42. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах должны подключаться к информационной системе сети связи, в которой содержатся актуальные сведения об абонентах и (или) пользователях услуг связи оператора связи, и обеспечивать получение указанных сведений.
43. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах должны обеспечивать запись (экспорт) всей информации на внешние носители информации и на внешние информационные системы в виде файлов формата CSV. Должна обеспечиваться производительность переписывания (экспорта) объема записей за одни сутки в течение не более 4 часов.
44. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах должны обеспечивать хранение служебной информации об абонентах в отношении всех абонентов сети связи за период времени не менее 2 лет.
45. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах через интерфейс обработки должны обеспечивать формирование запросов на получение служебной информации об абонентах. Должна обеспечиваться возможность выполнения не менее 200 запросов одновременно, время выполнения указанного количества запросов должно составлять не более 20 минут. Требования по формированию запросов устанавливаются национальным стандартом.
46. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах должны обеспечивать запись в электронных журналах всех действий, произведенных через интерфейсы администрирования, обработки и надзора, попыток несанкционированного доступа, включая время и вид действия.
Должно обеспечиваться хранение указанных записей в течение 2 лет.
Должен обеспечиваться доступ к электронным журналам через интерфейсы администрирования и надзора для просмотра информации, исключая возможность внесения изменений.
47. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах должны обеспечивать наличие в своем составе актуального антивирусного программного обеспечения.
48. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах коммутационного оборудования должны сопровождаться технической документацией на бумажном и электронном носителе (на государственном и русском языках), содержащей следующие сведения:
1) перечень, техническое описание, схемы включения;
2) правила эксплуатации;
3) инструкция по техническому обслуживанию.
Техническое описание и схемы включения должны отображать:
1) расположение в сети телекоммуникаций с учетом географического местоположения в городах и населенных пунктах;

2) абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау функциялары мен құралдарының сипаттамасы;
3) абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау орталығының телекоммуникация желісінде орналасуы;
4) әкімшілендіру, өңдеу және бақылау жұмыс орындарының қосылуы туралы мәліметтер;
5) оларға қатысты абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау қамтамасыз етілетін абоненттер топтары;
6) рұқсатсыз енудің физикалық және аппараттық-бағдарламалық шектеу құралдарының сипаттамалары.
49. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары өз техникалық жай-күйі мен жұмысқа қабілеттілігін бақылауды, істен шығу, жұмысын тоқтату, апаттар туралы хабарламалар құруды қамтамасыз етуі тиіс.
50. Жекелеген коммутациялық жабдықтың абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары байланыс желісінде абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау орталығын құрып, ену интерфейсі негізінде өзара аппараттық және бағдарламалық біріктіруді қамтамасыз етуі тиіс.
Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау орталығы барлық байланыс желісі бойынша абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды ұсынуды қамтамасыз етуі тиіс.
51. Байланыс желісінде 2-тармақта көрсетілген әртүрлі байланыс түрлерін біріктірген жағдайда (мысалы, тіркелген телефон байланысы және деректер беру) байланыс түрлері бойынша бөлек абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтауорталықтарын құру қамтамасыз етілуі тиіс (мысалы, телефон байланыс бойынша жеке, деректер беру бойынша жеке).
52. Абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау орталығы әкімшілендіру, өңдеу және бақылау компьютерлік жұмыс орындарын бір мезгілде қосу мен қызмет етуі үшін ену интерфейсін қамтамасыз етуі тиіс. Интерфейске қойылатын талаптар ұлттық стандартпен белгіленеді.
53. Әртүрлі байланыс операторларының байланыс желілері 50 – 52-тармақтардың талаптарын сақтай отырып, ену интерфейстерінің және аталған желілердің абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау орталығын құру негізінде абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарын біріктіру көмегімен абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау функциялары бойынша біріктірілуі мүмкін.
Барлық біріктірілген байланыс желілеріндегі абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды бір мезгілде жинау, сақтау және ұсыну қамтамасыз етілуі тиіс.
3-параграф. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарын және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарын рұқсатсыз енуден қорғау бойынша талаптар

2) описание функций и средств сбора и хранения служебной информации об абонентах;
3) расположение в сети телекоммуникаций центра сбора и хранения служебной информации об абонентах;
4) сведения о подключении рабочих мест администрирования, обработки и надзора;
5) группы абонентов, в отношении которых обеспечивается сбор и хранение служебной информации об абонентах;
6) описание средств физического и аппаратно-программного ограничения несанкционированного доступа.
49. Средства сбора и хранения служебной информации об абонентах должны обеспечивать контроль своего технического состояния и работоспособности, формирование уведомлений о сбоях, отказах, авариях.
50. В сети связи средства сбора и хранения служебной информации об абонентах отдельного коммутационного оборудования должны обеспечивать взаимное аппаратное и программное объединение на основе интерфейсов доступа с формированием центра сбора и хранения служебной информации об абонентах сети связи.
Центр сбора и хранения служебной информации об абонентах должен обеспечивать предоставление служебной информации об абонентах по всей сети связи.
51. В случае интеграции в сети связи различных видов связи, указанных в пункте 2, (например, фиксированная телефонная связь и передача данных) должно обеспечиваться отдельное формирование центров сбора и хранения служебной информации об абонентах по видам связи (например, отдельно по телефонной связи, отдельно по передаче данных).
52. Центр сбора и хранения служебной информации об абонентах должен обеспечивать интерфейс доступа для одновременного подключения и функционирования компьютерных рабочих мест администрирования, обработки и надзора. Требования к интерфейсу доступа устанавливаются национальным стандартом.
53. Сети связи разных операторов связи могут объединяться по функциям сбора и хранения служебной информации об абонентах с помощью объединения средств сбора и хранения служебной информации об абонентах на основе интерфейсов доступа и формирования центра сбора и хранения служебной информации об абонентах указанных сетей с соблюдением требований пунктов 50 – 52.
Должен обеспечиваться одновременный сбор, хранение и предоставление служебной информации об абонентах на всех объединенных сетях связи.
Параграф 3. Требования по защите средств проведения оперативно-розыскных мероприятий и средств сбора и хранения служебной информации об абонентах от несанкционированного доступа

54. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау техникалық мүмкіндіктері, белгіленген абоненттердің телефон нөмірлерлері мен өзге де сәйкестендіргіштері туралы, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды алу бойынша сұраулар туралы мәліметтерді қорғауды қамтамасыз ету тиіс.
55. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарының және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарының құрамында мынадай құралдар болуы тиіс:
1) рұқсатсыз енуден қорғау;
2) физикалық әсер ету туралы сигнализация (ашу, қосу, сынып қалу және тағы басқа туралы);
3) алыстағы рұқсатсыз енудің әрекеттерін ықпал ету көздерін анықтау үшін тіркеу, оның ішінде жабдықтың техникалық мүмкіндерін есепке ала отырып, ықпал ету уақытын, орнын және түрін тіркеу.
56. Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарына және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарына рұқсатсыз енудің немесе оларды рұқсатсыз пайдаланудың әрекеттері рұқсатсыз әрекеттердің басталуы мен аяқталуы уақытын көрсетуімен электронды журналдарда тіркелуі тиіс.
5-тарау. Коммутациялық жабдықтың сәйкестігін растау
57. Коммутациялық жабдықтың сәйкестігін растау техникалық реттеу саласындағы қолданыстағы техникалық регламенттердің және осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
58. Коммутациялық жабдықты сынау әдістері ұлттық стандартпен белгіленеді.
59. Зерттеу (сынақ) және өлшеу қағидалары мен әдістері, оның ішінде осы техникалық регламенттің талаптарын қолдану және орындау және өнімнің сәйкестігін (растауын) бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидалары осы техникалық регламентке 2-қосымшадағы тізбеде келтірілген стандарттарда белгіленген.
60. Коммутациялық жабдық міндетті сертификациялау түрінде осы техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растауға жатады.
61. Коммутациялық жабдықтың жедел-іздестіру іс-шараларын техникалық өткізу функциялары бойынша немесе абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтауфункциялары бойынша сәйкестігін бөлек растауға рұқсат етіледі.
62. Коммутациялау және байланыс желісінде сигналдарды жіберу жеке торабын білдіретін (оның ішінде таратылған коммутациялайтын жабдықтарынан тұратын), құрамында жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдары және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдары бар коммутациялық жабдық сәйкестікті растауға жатады.

54. Средства проведения оперативно-розыскных мероприятий и средства сбора и хранения служебной информации об абонентах должны обеспечивать защиту сведений о технических возможностях проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах, о телефонных номерах и иных идентификаторах заданных абонентов, о запросах на получение служебной информации об абонентах.
55. В составе средств проведения оперативно-розыскных мероприятий и средств сбора и хранения служебной информации об абонентах должны быть средства:
1) защиты от несанкционированного доступа;
2) сигнализации о физическом воздействии (о вскрытии, подключении, поломке и так далее);
3) фиксирования попыток удаленного несанкционированного доступа для выявления источников воздействия, включая регистрацию времени, места и типа воздействия, с учетом технических возможностей оборудования.
56. Попытки несанкционированного доступа к средствам проведения оперативно-розыскных мероприятий и средствам сбора и хранения служебной информации об абонентах или их несанкционированного использования должны фиксироваться в электронных журналах с указанием времени начала и окончания несанкционированных действий.
Глава 5. Подтверждение соответствия коммутационного оборудования
57. Подтверждение соответствия коммутационного оборудования осуществляется в соответствии с требованиями действующих технических регламентов в области технического регулирования и настоящего технического регламента.
58. Методы испытаний коммутационного оборудования устанавливаются национальным стандартом.
59. Правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований настоящего технического регламента и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции, устанавливаются в стандартах, перечень которых приведҰн в приложении 2 к настоящему техническому регламенту.
60. Коммутационное оборудование подлежит подтверждению соответствия требованиям настоящего технического регламента в форме обязательной сертификации.
61. Допускается отдельное подтверждение соответствия коммутационного оборудования по функциям технического проведения оперативно-розыскных мероприятий или по функциям сбора и хранения служебной информации об абонентах.
62. Подтверждению соответствия подлежит коммутационное оборудование, представляющее собой отдельный узел коммутации и передачи сигналов в сети связи (в том числе состоящий из распределенных коммутирующих устройств), имеющее в составе средства проведения оперативно-розыскных мероприятий и средства сбора и хранения служебной информации об абонентах.

63. Коммутациялық жабдықтын байланыс желісінде жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарын немесе абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарын біріктіруімен жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу орталығы немесе абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау орталығы құрылғанда әрбір бөлек коммутациялық жабдық бөлек жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу құралдарымен немесе абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтау құралдарымен қоса сәйкестіктін растауына жатады.
64. Сертификацияға өтініш беруші байланыс операторы, даярлаушы немесе жабдық жеткізуші болуы мүмкін.
65. Сертификациялық сынақтарды өткізу үшін сәйкестікті растау жөніндегі орган сынақтар бағдарламасын құрастырады және бағдарламаны жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу жөніндегі уәкілетті органмен келіседі. Сынақтар бағдарламасында сынақтар объектісі мен көлемінің сипаттамасы болу тиіс. Сертификациялық сынақтар сынақтар бағдарламасының негізінде жүргізіледі.
66. Сертификация өткізу әрбір бұйымды сынау схемасы бойынша жүзеге асырылады.
67. Сертификациялық сынақтар кезінде жедел-іздестіру іс-шараларын техникалық өткізудің немесе абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтаукоммутациялық жабдығының функцияларын тексеру үшін аппараттық, бағдарламалық және сындарлы орындалуы бар тесттік жабдықтары қолданылуы мүмкін.
68. Сертификациядан өткен коммутациялық жабдық сәйкестік белгісімен таңбаланады.
6-тарау. Техникалық регламенттің қолданыс мерзімдері мен шарттары
69. Осы техникалық регламент алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
70. Осы техникалық регламент қолданысқа енгізілген уақыттан бастап осы техникалық регламенттің қолдану саласына кіретін коммутациялық жабдық бекітілген талаптарға сәйкес болу тиіс.
71. Коммутациялық жабдықтың жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуін және абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинау және сақтауын қамтамасыз ету бойынша талаптарға осы техникалық регламент қолданысқа енгізілгенге дейін қабылданған сәйкестік растау сертификаттары олардағы белгіленген мерзімнің аяқталуына дейін қолданыста деп есептеледі.
72. Осы техникалық регламент қолданысқа енгізілген уақыттан бастап Қазақстан Республикасының аумағындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер, стандартизация бойынша нормативтік құжаттар және осы саладағы нормативтік-техникалық құжаттар, осы техникалық регламентке сәйкестендірілгенше техникалық регламенттің талаптарына қайшы келмейтін бөліктері ғана орындалуы тиіс.
"Жедел-іздестіру іс-шараларын
өткізуді, абоненттер туралы
қызметтік ақпараттарды
жинауды және сақтауды
қамтамасыз ету бойынша
телекоммуникациялық
жабдықтарға қойылатын жалпы
талаптар" техникалық
регламентіне
1-қосымша
Қолдану нәтижесінде "Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинауды және сақтауды қамтамасыз ету бойынша телекоммуникациялық жабдықтарға қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптарын сақтауды қамтамасыз ететін өзара байланысты стандарттар тізбесі
р/с №
Техникалық регламенттің элементтері
Өзара байланысты стандарттың белгіленуі
Өзара байланысты стандарттың атауы
Ескертпе
1

63. При формировании в сети связи центра проведения оперативно-розыскных мероприятий или центра сбора и хранения служебной информации об абонентах с объединением средств проведения оперативно-розыскных мероприятий или средств сбора и хранения служебной информации об абонентах коммутационного оборудования, подтверждению соответствия подлежит каждое отдельное коммутационное оборудование с отдельными средствами проведения оперативно-розыскных мероприятий и средствами сбора и хранения служебной информации об абонентах.
64. Заявителем на сертификацию может быть оператор связи, изготовитель или поставщик оборудования.
65. Для проведения сертификационных испытаний орган по подтверждению соответствия составляет программу испытаний и согласовывает программу с уполномоченным органом по проведению оперативно-розыскных мероприятий. Программа испытаний должна содержать описание объекта и объема испытаний. Сертификационные испытания проводятся на основании программы испытаний.
66. Проведение сертификации осуществляется по схеме испытания каждого изделия.
67. При сертификационных испытаниях могут применяться тестовые устройства, имеющие аппаратное, программное и конструктивное исполнение для проверки функций технического проведения оперативно-розыскных мероприятий или сбора и хранения служебной информации об абонентах коммутационного оборудования.
68. Коммутационное оборудование, прошедшее сертификацию, маркируется знаком соответствия.
Глава 6. Сроки и условия действия технического регламента
69. Настоящий технический регламент вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования.
70. С момента введения в действие настоящего технического регламента коммутационное оборудование, входящее в область применения настоящего технического регламента, должно соответствовать установленным требованиям.
71. Сертификаты подтверждения соответствия коммутационного оборудования требованиям по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах, выданные до введения в действие настоящего технического регламента, считаются действительными до окончания установленного в них срока.
72. С момента введения в действие настоящего технического регламента нормативные правовые акты, нормативные документы по стандартизации и нормативно-технические документы в данной области, действующие на территории Республики Казахстан, до приведения их в соответствие с настоящим техническим регламентом применяются в части, не противоречащей настоящему техническому регламенту.
Приложение 1
к техническому регламенту
"Общие требования к
телекоммуникационному оборудованию
по обеспечению проведения
оперативно-розыскных мероприятий,
сбора и хранения служебной
информации об абонентах"
Перечень взаимосвязанных стандартов, в результате применения которых обеспечивается соблюдение требований технического регламента "Общие требования к телекоммуникационному оборудованию по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах"
№ п/п
Элементы технического регламента
Обозначение взаимосвязанного стандарта
Наименование взаимосвязанного стандарта
Примечание
1

4-тарау
ҚР СТ 2267
Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді қамтамасыз етуге арналған телекоммутациялық жабдықтың құралдары. Ену интерфейсі. Техникалық талаптар
-
"Жедел-іздестіру іс-шараларын
өткізуді, абоненттер туралы
қызметтік ақпараттарды
жинауды және сақтауды
қамтамасыз ету бойынша
телекоммуникациялық
жабдықтарға қойылатын жалпы
талаптар" техникалық
регламентіне
2-қосымша
Зерттеу (сынақ) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде "Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинауды және сақтауды қамтамасыз ету бойынша телекоммуникациялық жабдықтарға қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентінің талаптарын қолдану және орындау және өнімнің сәйкестігін (растауын) бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесі
р/с №
Техникалық регламенттің элементтері
Стандарттың белгіленуі
Стандарттың атауы
Ескертпе
1
5-тарау
ҚР СТ 1598
Жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуді қамтамасыз етуге арналған байланыс желілерінің коммутациялық жабдық құралдары. Сынау әдісі
-

Глава 4
СТ РК 2267
Средства телекоммуникационного оборудования для обеспечения проведения оперативно-розыскных мероприятий. Интерфейс доступа. Технические требования
Приложение 2
к техническому регламенту
"Общие требования к
телекоммуникационному оборудованию
по обеспечению проведения
оперативно-розыскных мероприятий,
сбора и хранения служебной
информации об абонентах"
Перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента "Общие требования к телекоммуникационному оборудованию по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах" и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции
№ п/п
Элементы технического регламента
Обозначение стандарта
Наименование стандарта
Примечание
1
Глава 5
СТ РК 1598
Средства коммутационного оборудования сетей связи для обеспечения проведения оперативно-розыскных мероприятий. Методы испытаний