"Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министірінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрыққа өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2021 жылғы 28 шiлдедегі № 444 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 шiлдеде № 23781 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18961 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымының қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қаруға және патрондарға рұқсаты бар адамдар ұсынылған құжаттарды тексеру, қару немесе патрондарды өндіру және сақтау орнын тексеру және лицензияның қолданылуын бақылау Заңда белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Қару ұстауға рұқсаты бар адамдарға рұқсатты, ресімделетін адамдар сотталығы жоқтығы, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 076/у нысаны бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қару ұстауға медициналық қарсы көрсетпелердің жоқтығы туралы, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушылардың азаматтық және қызметтік қаруды қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларының білуіне даярлау (қайта даярлау) бағдарламалардан өткені туралы анықтамаларды ұсынғаннан кейін бес жылда кемінде бір рет өндіруші-кәсіпорын басшысы еркін нысанда ресімдейді.";
11-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
11-тармақтың 7) тармақшасы алып тасталсын;
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Азаматтық және қызметтік қаруын сатып алған адамдар тұрғылықты жері бойынша Орталықтарда кейінен әр бес жыл сайын қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуі бойынша тексерістен өтеді.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Туристік мақсатта, жеке және қызметтік істері бойынша Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін белгіленген тәртіпте ішкі істер органдарында тіркелген шетелдіктер азаматтық қаруды, өздері сол елдердің азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің өтініштері бойынша, оны сатып алған күннен бастап 7 (жеті) күн ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкететін жағдайда ішкі істер органдары беретін рұқсаттар бойынша жалпы негіздерде сатып алады.";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602 "Об утверждении Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему"
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 июля 2021 года № 444. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2021 года № 23781
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2019 года № 602 "Об утверждении Правил оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных актов № 18961) следующие изменения:
в Правилах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Проверка представленных документов, лиц, имеющих доступ к оружию и патронам, обследование мест производства и хранения оружия или патронов и контроль за использованием лицензий осуществляются в порядке, установленном Законом.
Допуск лица имеющего доступ к оружию оформляется, не реже одного раза в пять лет, руководителем предприятия-изготовителя в произвольной форме, после представления оформляемым лицом справок об отсутствии судимости, медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием, выданное уполномоченным органом в области здравоохранения по форме № 076/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579), а также справок о прохождении программы подготовки (переподготовки) владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия на знания правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием.";
подпункт 4) пункта 11 исключить;
подпункт 7) пункта 11 исключить;
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Лица, приобретающие гражданское и служебное оружие, проходят по месту жительства проверку знаний правил безопасного обращения с оружием в Центрах, в последующем через каждые пять лет.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Иностранцы, прибывшие в Республику Казахстан с целью туризма, по частным и служебным делам и зарегистрированные в установленном порядке в органах внутренних дел, для проживания на территории Республики Казахстан приобретают гражданское оружие по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел Республики Казахстан на общих основаниях, по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются, при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения.";
пункт 102 изложить в следующей редакции:

"102. Түгендеу жүргізу үшін ұйымда кемінде үш адамнан тұратын тұрақты жұмыс істейтін түгендеу комиссиясы құрылады. Түгендеу комиссиясына түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшыларының бірі, бухгалтерлік қызмет қызметкерлері және қару мен патрондарға рұқсаты бар, салыстырып тексерілетін қарудың құрылымы мен номенклатурасын, сондай-ақ онымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шараларын зерделеген басқа да мамандар енгізіледі. Заңды тұлғада заңды тұлға болып табылмайтын аумақтық жағынан алыс орналасқан филиалдар болған кезде ұйым – заңды тұлға басшысының бұйрығымен қызметкерлер, оның ішінде осы филиал басшыларының бірі қатарынан филиалдың тұрақты жұмыс істейтін түгендеу комиссиясы құрылуы мүмкін.
Түгендеу комиссиясының құрамы Комиссияның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өзгермейді. Ерекше жағдайларда комиссия мүшелерін ауыстыру түгендеу жүргізілетін заңды тұлға басшысының бұйрығы негізінде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның басшысы қару мен патрондарға түгендеу жүргізу үшін жағдай жасайды, оны жүргізу уақытында комиссия мүшелерін олардың басқа міндеттерді атқаруынан босатады, сондай-ақ қарумен және патрондармен жұмыс істеуге жіберілген техникалық қызметкерлердің қажетті санын бөледі.
Ұйым басшысы қаруды түгендеуге қатысатын адамдарға ішкі істер органдары Заңның 19-бабы 1 және 4-тармақтарының талаптарына сәйкестігін тексергеннен кейін қаруға рұқсатты ресімдейді.
Есепке алу бойынша тексеру үшін заңды тұлға заңды тұлға басшысының бұйрығына сәйкес сауалнама деректерін және атқаратын лауазымын көрсете отырып, Қаруға жіберуге үміткер адамдардың тізімін есепке алу орны бойынша аумақтық ішкі істер органына жібереді.
Тексеру нәтижелерін алғаннан кейін Заңның 19-бабы 4-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 9) тармақшалардың және 1-тармақтың талаптарына сәйкес заңды тұлға басшысының бұйрығымен келетін адамдарға қаруға рұқсат ресімделеді.";
135-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"135. Жеке тұлғалардың азаматтық қаруды сақтауы қару иесінің тұрғылықты жері бойынша мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) қару мен оның патрондары иелерінің тұрғылықты тұратын жерінде еденге немесе қабырғаға берік бекітілген, қабырғаларының қалыңдығы кемінде 3 мм болатын және есігінде ішкі құлпы бар металл шкафта (сейфте) сақталады. Қаруды тұрғын бөлмелердің қабырғаларына ілуге жол берілмейді.
2) қалалық елді мекендерде (республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар, сондай-ақ оларға әкімшілік бағынысты аумақтағы кенттер) азаматтық қару иесінің тұрақты тұратын жері (пәтер, жеке үй) электр желісіне және қосалқы электрмен қоректендіру көзіне тұрақты (тұрақты және қосалқы қоректендіру көзінің болуы) үй-жайларды күзетудің сертификатталған жүйесімен (дабыл сигналын меншік иесінің немесе оның отбасы мүшелерінің ұялы телефонына немесе күзет ұйымына беру мүмкіндігі бар сигнализация) жабдықталады.
Қару иесінің қалауы бойынша қаруды және оның патрондарын тікелей сақтау жүзеге асырылатын бөлмелерді немесе металл шкафты (сейфті) ғана сигнализациямен жабдықтауға жол беріледі.
Күзет сигнализациясының түрі мен типін қару иесі айқындайды;
Жеке тұлғаның қолында коллекциялық қару болса, оны сақтау орны оператор-фирмалардың орталық тандырылған бақылау пульттеріне шығатын сигнализация мен жабдықталады;

"102. Для проведения инвентаризации в организации создается постоянно действующая инвентаризационная комиссия в количестве не менее трех человек. В инвентаризационную комиссию включаются один из руководителей юридического лица, в котором проводится инвентаризация, работники бухгалтерской службы и другие специалисты, имеющие допуск к оружию и патронам, изучившие устройство и номенклатуру сверяемого оружия, а также меры безопасности при обращении с ним. При наличии у юридического лица территориально удаленных филиалов, не являющихся юридическими лицами, приказом руководителя организации – юридического лица может создаваться постоянно действующая инвентаризационная комиссия филиала из числа сотрудников, в том числе одного из руководителей этого филиала.
Состав инвентаризационной комиссии не меняется до окончания срока действия комиссии. В исключительных случаях замена членов комиссии производится на основании приказа руководителя юридического лица, в котором проводится инвентаризация.
Руководитель юридического лица создает условия для проведения инвентаризации оружия и патронов, освобождает членов комиссии на время ее проведения от исполнения ими других обязанностей, а также выделяет необходимое количество технических работников, допущенных к работам с оружием и патронами.
Допуск к оружию оформляется руководителем организации на лиц участвующих в инвентаризации оружия после проверки органами внутренних дел соответствия требованиям пунктов 1 и 4 статьи 19 Закона.
Для проверки по учетам юридическое лицо направляет в территориальный орган внутренних дел, по месту учета списки лиц претендующих на допуск к оружию с указанием анкетных данных и занимаемой должности, согласно приказа руководителя юридического лица.
После получения результатов проверки приказом руководителя юридического лица оформляется допуск к оружию на лиц соответствующих требованиям пункта 1 и подпунктов 2), 3), 4), 5), 6) и 9) пункта 4 статьи 19 Закона.";
пункт 135 изложить в следующей редакции:
"135. Хранение гражданского оружия физическими лицами осуществляется по месту жительства владельца оружия, в следующем порядке:
1) оружие и патроны к нему хранятся в прочно прикрепленном к полу или стене металлическом шкафу (сейфе), с толщиной стенок не менее 3 мм и внутренним замком на двери, в местах постоянного проживания владельцев. Не допускается развешивание оружия на стенах жилых комнат;
2) в городских населенных пунктах (города республиканского, областного и районного значения, а также поселки, находящиеся на территории их административной подчиненности) место постоянного проживания владельца гражданского оружия (квартира, частный дом) оборудуется сертифицированной системой охраны помещений (сигнализация, имеющая возможность передачи сигнала тревоги на мобильный телефон владельца или членов его семьи или охранную организацию), устойчивой от электросети и дублирующего источника электропитания (наличие постоянного и запасного источника питания);
Допускается по желанию владельца оборудование сигнализацией только комнаты или металлических шкафов (сейфов), в которых осуществляется непосредственное хранение оружия и патронов к нему.
Вид и тип охранной сигнализации определяются владельцем оружия.
При наличии у физического лица коллекционного оружия, место его хранения, оборудуется сигнализацией с выводом на пульты централизованного наблюдения фирм-операторов;

3) қару иесі ұзақ уақыт (бір айдан астам) болмаған кезеңде (іссапар, демалыс, емделу, әскери қызмет өткеру) қару иесінің тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарына немесе ОСП қару уақытша сақтауға тапсырылуы қажет;
4) қарумен бірге оның патрондарын (азаматтық тегіс ұңғылы қарудың жалпы саны 500 данадан аспайтын, азаматтық ойық қарудың ойық қарудың әрбір бірлігіне 100 данадан аспайтын, газдық қарудың 50 данадан аспайтын патрондарын, 500 граммнан аспайтын аңшылық оқ-дәріні) сақтауға жол беріледі;
5) азаматтық қару иелеріне:
қалалық жерде тұратын азаматтық тегіс ұңғылы қарудың жалпы саны 500 данадан астам, бірақ 2000 данадан аспайтын патрондары осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының талаптарын сақтай отырып, жеке металл шкафта (сейфте) сақталады;
ауылдық жерде тұратын азаматтық тегіс ұңғылы қарудың жалпы саны 500 данадан астам, бірақ 2000 данадан аспайтын патрондары осы тармақтың 1) тармақшасының талаптарын сақтай отырып, жеке металл шкафта (сейфте) сақталады;
6) азаматтық қару мен оның патрондарын сақтау ішкі істер органдарының алдын ала жазбаша хабарламасынан кейін азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын орталықтандырылған сақтауға құқығына ішкі істер органдарының рұқсаты бар субъектілердің қару сақтауға арналған бөлмелерінде жол беріледі;
Осы Қағидалардың 120, 121 және 122 - тармақтарының тиісті талаптарына сәйкес 5 (бесеу) бірліктен артық коллекциялық қаруын сақтау арнайы жабдықталған үй-жайда жүзеге асырылады. Үй-жайдың болмауы жағдайында, көрсетілген санынан артық қару ОСП-да сақталады.
Қарудың иесі осы Қағидаларының 27, 28-қосымшаларына сәйкес ОСП-да қаруды сақтауға шарт жасағаннан кейін қаруды сақтауға шарттың көшірмесін қоса бере отырып, қарудың тіркелген орны бойынша аумақтық ішкі істер органдарына жазбаша хабарлайды.
Азаматтық және қызметтік қарулардың айналымына бақылауды жүзеге асыратын полиция қызметкері хабарлама алғаннан кейін келісімшарт нөмірін және оның қолданылу мерзімін көрсете отырып, қаруды сақтау орнын өзгерту туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Біріктірілген деректер банкінің ақпараттық жүйесіне жазба енгізеді.
Бұдан әрі келісімшарт мерзімі аяқталғанға дейін қару мен оның патрондары иесінің тұрғылықты жерінде сақтау шарттарын сақтауды бақылау жүзеге асырылмайды.
Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін қарудың иесі оның қолданылу мерзімі ұзартылған жағдайда, қаруды тіркеу орны бойынша ішкі істер органына келісімшартты ұзарту үшін растайтын құжаттарды ұсына отырып, келісімшарт автоматты түрде ұзартылған жағдайда (келісімшартты автоматты түрде ұзартудың шарттары түпнұсқа шартта көрсетілген) растайтын құжаттармен жазбаша түрде хабарлайды.
Сақталған қарулар ОСП-нің әр тоқсан сайынғы тексеруі кезінде тексеріледі;

3) на период длительного отсутствия (более одного месяца) владельца оружия (командировка, отпуск, лечение, прохождение воинской службы) оружие необходимо сдать на временное хранение в органы внутренних дел по месту жительства владельца или ПЦХ;
4) допускается хранение совместно с оружием, патронов к нему (к гражданскому гладкоствольному оружию в общем количестве не более 500 штук, к гражданскому нарезному оружию не более 100 штук на каждую единицу нарезного оружия, к газовому оружию не более 50 штук, пороха охотничьего не более 500 грамм);
5) владельцам гражданского оружия:
проживающим в городской местности патроны к имеющемуся гражданскому гладкоствольному оружию в общем количестве более 500 штук, но не более 2000 штук, хранятся в отдельном металлическом шкафу (сейфе) с соблюдением требований подпунктов 1) и 2) настоящего пункта;
проживающим в сельской местности патроны к имеющемуся гражданскому гладкоствольному оружию в общем количестве более 500 штук, но не более 2000 штук, хранятся в отдельном металлическом шкафу (сейфе) с соблюдением требованиям подпункта 1) настоящего пункта;
6) допускается хранение гражданского оружия и патронов к нему в комнатах для хранения оружия субъектов, имеющих разрешение органов внутренних дел на право централизованного хранения гражданского и служебного оружия и патронов к нему, после предварительного письменного уведомления органов внутренних дел.
Хранение коллекционного оружия более 5 (пяти) единиц осуществляется в специально оборудованном помещении, соответствующем требованиям пунктов 120, 121 и 122 настоящих Правил. В случае отсутствия такого помещения, оружие превышающее указанное количество хранится в ПЦХ.
Владелец оружия, после заключения договора согласно приложениям 27, 28 к настоящим Правилам на хранение оружия в ПЦХ письменно уведомляет территориальный орган внутренних дел по месту регистрации оружия, с приложением копии договора на хранение оружия.
Сотрудник полиции, осуществляющий контроль за оборотом гражданского и служебного оружия после получения уведомления делает отметку в информационной системе Интегрированного банка данных МВД РК, о перемене места хранения оружия с указанием номера договора и срока его действия.
В дальнейшем, до окончания срока действия договора, контроль за соблюдением условий хранения оружия и патронов к нему по месту жительства владельца оружия не осуществляется.
По окончанию срока действия договора, владелец оружия в случае продления срока его действия письменно уведомляет орган внутренних дел по месту регистрации оружия с представлением подтверждающих документов о продлении договора, в случае автоматического продления договора (в первоначальном договоре оговариваются условия автоматического продления договора) подтверждающие документы не представляются.
Оружие, сданное на хранение, проверяется при ежеквартальной проверке ПЦХ;

7) қаруға сатып алынған қосымша ауыспалы оқпанына қару иесінің тіркеу орны бойынша аумақтық ішкі істер органдарында сақтауға және алып жүруге жекелеген рұқсат ресімделеді;
8) мыналарға:
сейфте қарумен бірге бөгде заттарды (сақталатын қарудың алынатын және ауыстырылатын аксессуарларын қоспағанда), оның ішінде ақша купюраларын, бағалы қағаздарды, зергерлік бұйымдарды, сондай-ақ сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаты жоқ қарудың басқа түрінің патрондарын сақтауға;
қаруды иесінің тұрақты тұратын жерінен тысқары жерлерде (жеке үй, пәтер, қонақ үй, дәліз, қызметтік кабинет, жертөледе, маусымдық уақытша үй-жайда, бақтағы, саяжайдағы үй, гараж, монша, балкон, лоджия, сарай, вагон, лашық, шатыр), сондай-ақ жатақханаларда (бір отбасының мүшелері жеке бөлмеде тұратын отбасылық жатақханаларды қоспағанда), уақытша вахталық үй-жайларда, жайылым учаскелерінде, фермерлік және шаруа қожалықтарында, туысқандарында, таныстарында сақтауға;
одан әрі пайдалануға жарамсыз жағдайда қаруды сақтауға;
өзге адамдар, оның ішінде туысқандар мен отбасы мүшелеріне қолжетімді жерлерде қаруы бар сейфтің кілттерін қалдыруға;
қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсаты бар қару иелерінің бір сейфте қаруды бірлесіп сақтауына;
ішкі істер органдарында тіркелмеген, оның ішінде тіркелуге жатпайтын қаруды сақтауға жол берілмейді;
9) Азаматтық қаруды сақтау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығымен бекітілген "Жеке және заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге, тасымалдауға рұқсат беру" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 тіркелген) мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидалары тәртібінде қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарымен жүзеге асырылады;
10) тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы атыс қаруын қоспағанда, белгі беру қаруын, механикалық тозаңдатқыштарды, көзден жас ағызатын немесе тітіркендіргіш заттармен жарақталған аэрозолды және басқа да құрылғыларды, үрлемелі қуаты 7,5 Дж-дан аспайтындарын және калибрі 4,5 миллиметрге дейінгілерін қоса алғанда, конструкциясы жағынан қаруға ұқсас бұйымдарды, өзін-өзі қорғау қаруын сақтау үй-жайларда орналасқан, құлыппен жабылатын, металдан, ағаштан немесе пластикадан жасалған шкафтарда (бұл ретте ағаштан немесе пластикадан жасалған шкафтардың қабырғаларының қалындығы 5 мм. кем емес) жүзеге асырылады және шкафтарға рұқсаты тек қару иесінде болуы тиіс.";
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларының 5-қосымшасы жаңа редакцияда жазылсын осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес:

7) на приобретенные дополнительные сменные стволы к оружию, оформляются отдельные разрешения на хранение и ношение оружия в территориальных органах внутренних дел, по месту регистрации владельца оружия;
8) не допускается:
хранение в сейфе с оружием посторонних предметов (за исключением аксессуаров, съемных и сменных приспособлений к хранимому оружию), в том числе денежных купюр, ценных бумаг, ювелирных изделий, а также патронов к другому виду оружия, на которое не имеется разрешения на хранение, хранение и ношение;
хранение оружия вне места постоянного проживания владельца (частный дом, квартира, гостиница, веранда, служебный кабинет, подвал, времянка, садовый, дачный дом, гараж, баня, балкон, лоджия, сарай, вагончик, шалаш, чердак), а также в общежитиях (за исключением семейных, где отдельную комнату занимают члены одной семьи), временных вахтовых помещениях, отгонных участках, фермерских и крестьянских хозяйствах, у родственников, знакомых;
хранение оружия в состоянии непригодном для дальнейшего использования;
оставление ключей от сейфа с оружием в местах доступных для иных лиц, в том числе родственников и членов семьи;
совместного хранения оружия в одном сейфе владельцев оружия имеющих разрешение на его хранение или хранение и ношение;
хранение незарегистрированного в органах внутренних дел оружия, в том числе не подлежащего регистрации;
9) хранение гражданского оружия осуществляется по разрешениям на хранение или хранение и ношение оружия и патронов к нему выдаваемыми органами внутренних дел, в порядке установленном Правилами оказания государственных услуг "Выдача разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему", утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан 27 марта 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184);
10) хранение сигнального оружия, пневматического оружия с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно, конструктивно сходных с оружием изделий, оружия самообороны, за исключением огнестрельного гладкоствольного длинноствольного после их приобретения осуществляется в запирающихся шкафах, изготовленных из метала, древесины или пластика (при этом толщина стенок шкафов изготовленных из древесины и пластика не менее 5 мм), расположенных в жилых помещениях и доступ к шкафам имеют только владелец оружия.";
приложение 5 к указанным Правилам оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему изложить в новой редакции согласно приложению № 1 к настоящему приказу;

азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларының 8-қосымшасы жаңа редакцияда жазылсын осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес:
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің міндетін атқарушы
М. Кожаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология
және табиғи ресурстар министрлігі
Министрдің м.а.
2021 жылғы 28 шілдедегі
№ 444 Бұйрығына
1- қосымша
Азаматтық және қызметтік
қару мен оның патрондары
айналымы қағидаларына
5-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында күзет қызметін жүзеге асыратын жеке күзет ұйымдарының қызметкерлеріне қару-жарақ нормалары
Қару:
№ р/с
Жеке күзет ұйымдарының қызметкерлері
Қызметтік қару (күзет қызметін жүзеге асыру кезінде)
Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруы, газды қару, электрлі қару, қысқа ұңғылы тегіс ұңғылы қару
Тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы қару (мылтық, карабин)
1
2
3
4
1
Ауысымның аға күзетшісі
1 бірлік
2
Сыртқы күзет орнындағы күзетші
постқа 1 бірлік
постқа 1 бірлік
3
Ішкі күзет орнындағы күзетші
постқа 2 бірлік
4
Ұтқыр жедел ден қою тобының аға күзетшісі
1 бірлік
5
Ұтқыр жедел ден қою тобының күзетшісі
1 бірлік
6
Ұтқыр жедел ден қою тобының жүргізушісі
1 бірлік
7
Жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығын қорғауды жүзеге асыратын күзетші
1 бірлік
Қару патрондарының нормалары
№ п/п
Қару түрі
Патрондар саны, дана
Объектіні күзетуге кірісетін күзетшілерге, немесе мобильді топтарда беріледі:
патрондардың азаймайтын қоры қару бірлігіне
оқу мақсаттары үшін 1 күзетшіге патрондардың шығыны жылына
1.
Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруы, газды қару, қысқа ұңғылы тегіс ұңғылы қару

приложение 8 к указанным Правилам оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему изложить в новой редакции согласно приложению № 2 к настоящему приказу.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности Министра внутренних дел
Республики Казахстан
М. Кожаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
и.о. заместителя Министра
от 28 июля 2021 года № 444
Приложение 5
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Нормы вооружения работников частных охранных организаций, осуществляющих охранную деятельность на территории Республики Казахстан
Оружие:
№ п/п
Работники частных охранных организации
Служебное оружие (при осуществлении охранной деятельности)
Огнестрельное бесствольное, газовое оружие с возможностью стрельбы патронами травматического действия, электрическое оружие, короткоствольное гладкоствольное оружие
Гладкоствольное длинноствольное оружие (ружье, карабин)
1
2
3
4
1
Старший охранник смены
1 ед.
2
Охранник на наружном посту
1 ед. на пост
1 ед. на пост
3
Охранник на внутреннем посту
2 ед. на пост
4
Старший охранник мобильной группы оперативного реагирования
1 ед.
5
Охранник мобильной группы оперативного реагирования
1 ед.
6
Водитель мобильной группы оперативного реагирования
1 ед.
7
Охранник, осуществляющий защиту жизни и здоровья физических лиц
1 ед.
Нормы патронов к оружию
№ п/п
Вид оружия
Количество патронов, штук
Охранникам, заступающим на охрану объекта, или в мобильных группах выдается:
неснижаемый запас патронов на единицу оружия
для учебных целей на 1 охранника расход патронов в год
1.
Огнестрельное бесствольное, газовое оружие с возможностью стрельбы патронами травматического действия, короткоствольное гладкоствольное оружие

16 патронға дейін (2 дүкенде)
16
12
2
Тегіс ұңғылы ұзын ұңғылы қару (мылтық, карабин)
10 патрондарға дейін
10
12
Ескертпе:
1. Күзеттің барлық түрлерінің қару резерві-жарақта бар әрбір 10 бірлікке 1 бірлік қару.
2. Тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондар № 7 немесе № 8 бытырамен не жарақат салатын патрондармен оқталады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 08 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5139 болып тіркелген) қарудың зақымдау факторларының адамға жол берілетін әсерінің тиісті нормалары бойынша қолдануға рұқсат етілген электрлік қару пайдаланылады.

до 16 патронов (в 2-х магазинах)
16
12
2
Гладкоствольное длинноствольное оружие (ружье, карабин)
до 10 патронов
10
12
Примечание:
1. Резерв оружия всех видов охраны - 1 единица оружия на каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
2. Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7 или № 8, либо патронами травматического действия, а также используется электрическое оружие, разрешенные к применению по соответствующим нормам допустимого воздействия на человека поражающих факторов оружия, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 08 февраля 2008 года №55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №5139).

3. Бағалы металдар мен алмаздарды, көмірсутек шикізаттарды өндіруді, сақтауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді жүзеге асыратын объектілерді, банктерді, электр станцияларын, жылуэлектрорталықтарды және электр беру желілерді, жарылғыш, улы және есірткі заттардың, радиобелсенді материалдардың қоймаларын (қойма орындарын), мемлекеттік материалдық, сондай-ақ бағалы және қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде теміржол және әуе көлігінің қоймаларын (қойма орындарын) күзету кезінде тегіс ұңғылы қару үшін патрондарды оқтармен немесе № 0; № 1 бытыралармен оқтауға жол беріледі.
4. Объектілерді күзету кезінде жеке күзет ұйымдарына қызметтік қаруды қарудың әрбір бірлігіне 2 патрондан аспайтын есеппен жарық-дыбыс әсер ететін патрондармен жарақтандыруға рұқсат етіледі.
5. Жеке күзет ұйымдарының қарумен не қарусыз объектілерді күзету жөніндегі қызметі күзет қызметтерін көрсету туралы шарт негізінде жүзеге асырылады.
Министрдің м.а.
2021 жылғы 28 шілдедегі
№ 444 Бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық және қызметтік
қару мен оның патрондарының
айналымы қағидаларына
8-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы мемлекеттік инспекторлары мен жануарлар мен өсімдік әлемін қорғау, қалпына келтіру, пайдалану жөніндегі ұйым қызметкерлерін қаруландыру үшін белгіленген нормалар
№ р/с
Лауазымы
Тапанша
Карабин
Тегіс ұзын ұңғылы (карабин)
1
Жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор
1
немесе 1
немесе 1
2
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор
1
немесе 1
немесе 1
3
Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің қарамағындағы мамандандырылған ұйымдардың жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі инспекторы
1
немесе 1
немесе 1
4
Орманды қорғауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік орман инспекциясының және орманды мемлекеттік орман күзетінің қызметкерлері
1
немесе 1
немесе 1
Оқ-дәрілер:
№ р/с
Қарудың атауы
Патрондардың саны (дана)
ауысымға арналған қызметкер
бірлікке азаймайтын қор
жылдық шығын:
бір адамға практикалық атыс үшін
қару бірлігіне атуды тексеру
1
тапанша

3. При охране объектов, обеспечивающих добычу, хранение, транспортировку, переработку драгоценных металлов и алмазов, углеводородного сырья, банков, электрических станций, теплоэлектроцентралей и линий электропередачи, складов (хранилищ) взрывчатых, ядовитых и наркотических веществ, радиоактивных материалов, складов (хранилищ) государственных материальных резервов, а также железнодорожного и воздушного транспорта при перевозке ценных и опасных грузов допускается заряжение патронов для гладкоствольного оружия пулей или дробью № 0; № 1.
4. Частным охранным организациям при охране объектов допускается снаряжать служебное оружие патронами светозвукового действия из расчета не более 2 патронов на каждую единицу оружия.
5. Деятельность частных охранных организаций по охране объектов с оружием либо без оружия осуществляется на основании договора об оказании охранных услуг.
Приложение 2 к приказу
и.о. заместителя Министра
от 28 июля 2021 года № 444
Приложение 8
к Правилам оборота
гражданского и служебного
оружия и патронов к нему
форма
Нормы установленные для вооружения государственных инспекторов и работников организаций по охране, воспроизводству использованию животного и растительного мира Республики Казахстан
№ п/п
Должность
Пистолет
Карабин
Гладкоствольное длинноствольное оружие (Карабин)
1
Государственный инспектор по охране животного мира, непосредственно осуществляющий охрану животного мира
1
или 1
или 1
2
Государственный инспектор по охране особо охраняемых природных территорий
1
или 1
или 1
3
Инспектор специализированных организаций по охране животного мира, находящихся в ведении Комитета лесного и охотничьего хозяйства
1
или 1
или 1
4
Работники государственной лесной инспекции и государственной лесной охраны, непосредственно осуществляющие охрану лесов
1
или 1
или 1
Боеприпасы:
№ п/п
Наименование оружия
Количество патронов (штук)
Работник снаряженный на смену
неснижаемый запас на единицу
расход в год для:
практических стрельб на одного человека
проверки боя на единицу оружия
1
пистолет

16 (2 оқжатарда)
24
8
4
2
карабин
10 патрон (қорапта)
30
10
5
3
Тегіс ұзын ұңғылы (карабин) қару
10 патрон (қорапта)
30
10
5
Ескертпе:
Қарудың жалпы саны бекітілген штаттық кестеге сәйкес қызметкерлердің жалпы санынан аспауы тиіс, бұл ретте 10 бірлікке қаруға бір резервтік ұстауға рұқсат етіледі.
Жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор - Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөліністері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері.
Мамандандырылған ұйымның жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі инспекторы - Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен құрылған және Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің қарамағындағы мамандандырылған ұйымның жануарлар дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор - мемлекеттік табиғи қорықтың, мемлекеттік ұлттық табиғи парктің, мемлекеттік табиғи резерваттың, мемлекеттік өңірлік табиғи парктің жануарлар мен өсімдіктер дүниесін қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері (орманды күзету және қорғау жөніндегі инженері, орманшы, орман шебері, орман күтуші, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маман).
Мемлекеттік орман инспекциясының және мемлекеттік орман күзетінің қызметкері - Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің аумақтық бөлінісінің орманды қорғауды тікелей жүзеге асыратын қызметкері (орманды күзету және қорғау инженері, орманшы, орман шебері, орман күтуші, мемлекеттік инспектор (қорықшы), аңшылық маман).

16 (в 2 магазинах)
24
8
4
2
карабин
10 патронов (в обоймах)
30
10
5
3
Гладкоствольное длинноствольное оружие (Карабин)
10 патронов (в обоймах)
30
10
5
Примечание:
Общее количество оружия не превышает общего числа работников, согласно утвержденному штатному расписанию, при этом на 10 единиц разрешается иметь одно резервное.
Государственный инспектор по охране животного мира – работник территориального подразделения и подведомственных организаций Комитета лесного хозяйства и животного мира, непосредственно осуществляющий охрану животного мира.
Инспектор специализированной организации по охране животного мира - работник специализированной организации, созданной постановлением Правительства Республики Казахстан и решением местных исполнительных органов, непосредственно осуществляющий охрану животного мира.
Государственный инспектор по охране особо охраняемых природных территорий – работник государственного природного заповедника, государственного национального природного парка, государственного природного резервата, государственного регионального природного парка (инженер по охране и защите леса, лесничий, мастер леса, лесник, государственный инспектор (егерь), охотовед), непосредственно осуществляющий охрану животного и растительного мира.
Работник государственной лесной инспекции и государственной лесной охраны – работник территориального подразделения Комитета лесного хозяйства и животного мира (инженер по охране и защите леса, лесничий, мастер леса, лесник, государственный инспектор (егерь), охотовед), непосредственно осуществляющий охрану лесов.

Тегіс ұңғылы қаруға арналған патрондар № 7 немесе № 8 бытыралармен оқталады не жарақат салатын патрондармен оқталады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2008 жылғы 08 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5139 болып тіркелген) қарудың зақымдау факторларының адамға жол берілетін әсерінің тиісті нормалары бойынша жарақат салатын әрекеті бар патрондары қолдануға пайдаланылады.
Қорқауларды, қарғаларды, сауысқандарды, ала қарғаларды, қаңғыбас иттерді ату үшін тегіс ұңғылы қару патрондарын № 1; № 0 немесе № 00 бытыралармен оқтауға жол беріледі.

Патроны для гладкоствольного оружия заряжаются дробью № 7 или № 8, а также используются патроны травматического действия, разрешенные к применению по соответствующим нормам допустимого воздействия на человека поражающих факторов оружия, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 08 февраля 2008 года №55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №5139).
Для отстрела шакалов, ворон, сорок, грачей, бродячих собак, допускается снаряжение патронов к гладкоствольному оружию дробью № 1, № 0 или № 00.