"Биржалық тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 тамыздағы № 498-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 тамызда № 23993 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Биржалық тауарлардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10587 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Биржалық тауарлардың тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Ішкі сауда департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін Биржалық тауарлар тізбесінің реттік нөмірі 4-жолын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2021 жылғы 13 тамыздағы
№ 498-НҚ Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 26 ақпандағы
№ 142 бұйрығымен
бекітілген
Биржалық тауарлардың тізбесі
Топ
Тауар
Тауарлардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды*
Тауарларды жеткізу партиясының ең төмен мөлшері, ол тең болған немесе одан асып кеткен кезде, оларды өткізу тауар биржасы арқылы ғана жүзеге асырылады
Тауар биржалары арқылы міндетті түрде өткізуге жататын тауардың ең төменгі үлесі және аталған міндет қолданылатын субъектілердің санаттары
1
2
3
4
5
6
7
1
Энергия тасығыштар
Көмір
Тас көмір; тас көмірден алынған брикеттер, шекемтастар және қатты отынның ұқсас түрлері**

О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении перечня биржевых товаров"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 августа 2021 года № 498-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2021 года № 23993
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 "Об утверждении перечня биржевых товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10587) следующее изменение:
Перечень биржевых товаров, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту внутренней торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением строки, порядковый номер 4 Перечня биржевых товаров, которая вводится в действие с 1 марта 2021 года.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 13 августа 2021 года № 498-НҚ
Утвержден приказом
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 февраля 2015 года № 142
Перечень биржевых товаров
Группа
Товар
Наименование товаров
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
Минимальный размер поставочной партии товара, при равенстве или превышении которого, его реализация осуществляется только через товарную биржу
Минимальная доля товара, подлежащая обязательной реализации через товарные биржи и категории субъектов, на которых распространяется указанная обязанность
1
2
3
4
5
6
7
1
Энергоносители
Уголь
Уголь каменный; брикеты, окатыши и аналогичные виды твердого топлива, полученные из каменного угля**

2701
Ай сайынғы бөліністе келесі өндірістік жылдың ішкі нарығына жеткізуге жоспарланған коммуналдық-тұрмыстық көмірдің жалпы жылдық көлемінің 10%-ы. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес көмір өндіруді жүзеге асыратын көмір өндіруші (көмір разрезі, көмір шахтасы).
Гагаттан басқа, агломерацияланған немесе агломерацияланбаған лигнит немесе қоңыр көмір**
2702
Ай сайынғы бөліністе келесі өндірістік жылдың ішкі нарығына жеткізуге жоспарланған коммуналдық-тұрмыстық көмірдің жалпы жылдық көлемінің 10%-ы. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа сәйкес көмір өндіруді жүзеге асыратын көмір өндіруші (көмір разрезі, көмір шахтасы).
2
Ауыл шаруашылығы өнімдері
Бидай және меслин
Бидай және меслин
1001 19 000 0, 1001 91 900 0, 1001 99 000 0
Алдыңғы айда биржадан тыс сауда алаңында өткізілген бидайдың нақты санының 5% - ы.
Астықты экспорттайтын астық нарығының субъектісі.
Астықты ішкі нарықта өткізетін астық нарығының субъектісі (ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіні қоспағанда).
Қант
Қант

2701
10% от общего годового объема коммунально-бытового угля, планируемого к поставке на внутренний рынок на следующий производственный год в помесячной разбивке. Производитель угля (угольный разрез, угольная шахта), осуществляющий добычу угля в соответствии с контрактом на недропользование.
Лигнит или бурый уголь, агломерированный или неагломерированный, кроме гагата**
2702
10% от общего годового объема коммунально-бытового угля, планируемого к поставке на внутренний рынок на следующий производственный год в помесячной разбивке. Производитель угля (угольный разрез, угольная шахта), осуществляющий добычу угля в соответствии с контрактом на недропользование.
2
Cельскохозяйственная продукция
Пшеница и меслин
Пшеница и меслин
1001 19 000 0, 1001 91 900 0, 1001 99 000 0
5% от фактического количества пшеницы, реализованной вне биржевой торговой площадки в предыдущем месяце.
Субъект зернового рынка, экспортирующий зерно.
Субъект зернового рынка (за исключением сельхозтоваропроизводителя), реализующий зерно на внутреннем рынке.
Сахар
Сахар

1701
60 тонна
Арпа
Арпа
1003 10 000 0, 1003 90 000 0
Алдыңғы айда биржадан тыс сауда алаңында өткізілген арпаның нақты мөлшерінің 5%.
Астықты экспорттайтын астық нарығының субъектісі.
Астықты ішкі нарықта өткізетін астық нарығының субъектісі (ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіні қоспағанда).
Ұнтақталған немесе ұнтақталмаған соя бұршақтары
Ұнтақталған немесе ұнтақталмаған соя бұршақтары
1201
60 тонна
Балғын немесе тоңазытылған картоп

1701
60 тонн
Ячмень
Ячмень
1003 10 000 0, 1003 90 000 0
5% от фактического количества ячменя, реализованного вне биржевой торговой площадки в предыдущем месяце.
Субъект зернового рынка, экспортирующий зерно.
Субъект зернового рынка (за исключением сельхозтоваропроизводителя), реализующий зерно на внутреннем рынке.
Соевые бобы, дробленые или недробленые
Соевые бобы, дробленые или недробленые
1201
60 тонн
Картофель свежий или охлажденный:

автомобиль бензині октандық саны 95 немесе одан да көп, бірақ 98-тен кем
2710 12 450 0
автомобиль бензині***
автомобиль бензині октандық саны 98 немесе одан да көп
2710 12 490 0
реактивті қозғалтқыштарға арналған отын***
реактивті қозғалтқыштарға арналған отын
2710 19 210 0
дизель отыны***
жазғы дизель отыны
2710 19 421 0
дизель отыны***
қысқы дизель отыны
2710 19 422 0
дизель отыны***
арктикалық дизель отыны
2710 19 423 0
дизель отыны***
маусымаралық дизель отыны
2710 19 424 0
дизель отыны***
өзге дизель отыны
2710 19 425 0
Ескертпе:
* – ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы;
** – көрсетілген міндет көмір өндіретін компаниялардың коммуналдық-тұрмыстық көмірді жергілікті атқарушы органдар айқындайтын операторларға олардың кейіннен халыққа жеке пайдалануы үшін өткізуіне қолданылады;

с октановым числом 95 или более, но менее 98
2710 12 450 0
бензин автомобильный***
с октановым числом 98 или более
2710 12 490 0
топливо для реактивных двигателей***
топливо для реактивных двигателей
2710 19 210 0
дизельное топливо***
летнее
2710 19 421 0
дизельное топливо***
зимнее
2710 19 422 0
дизельное топливо***
арктическое
2710 19 423 0
дизельное топливо***
межсезонное
2710 19 424 0
дизельное топливо***
прочее
2710 19 425 0
Примечание:
* – ТН ВЭД ЕАЭС – единая товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
** – указанная обязанность распространяется на реализацию угледобывающими компаниями коммунально-бытового угля операторам, определяемых местными исполнительными органами, для последующей ими реализации населению для личного пользования;

*** – тауар биржалары арқылы өткізілетін автомобиль бензинін, дизель отынын және реактивті қозғалтқыштарға арналған отынды өткізу көлемін мұнай өнімдерін өндіру саласындағы уәкілетті орган "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 7-тармағына сәйкес мұнай өнімдерін беру жоспарының шеңберінде белгілейді.

*** – объем реализации бензина автомобильного, дизельного топлива и топлива для реактивных двигателей, реализуемый через товарные биржи, устанавливается уполномоченным органом в области производства нефтепродуктов в рамках плана поставок нефтепродуктов в соответствии с пунктом 7 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов".