"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 27 тамыздағы № 867 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 тамызда № 24164 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде:
139-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"139. Бюджет кодексіне, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (әрі қарай – ӘҚБК), республикалық бюджет туралы заңға және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы мәслихаттардың шешімдеріне және Қазақстан Республикасының басқа да заңнама актілеріне сәйкес ұлттық валютада бюджетке түсетін түсімдер ҚР ББС кірістер сыныптамасының кодтары бойынша БҚШ-ға есептеледі.";
мынадай мазмұндағы 606-2-тармақпен толықтырылсын:
"606-2. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік кредиттер беру шарттары мен рәсімдерін бұзуы ӘҚБК-ге сәйкес айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 621-1-тармақпен толықтырылсын:
"621-1. Қосымша келісім жасасқан кезде Кредит шартының сомасы мынадай жағдайларда түзетіледі:
1) мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттік кредитті қайтару;
2) бюджеттік кредиттің пайдаланылмаған бөлігін қайтару;
3) тиісті бюджетті тиісті нақтылау не түзету шеңберінде бөлінген бюджеттік кредиттерді қайта бөлу, ұлғайту не азайту.
Басқа жағдайларда, Қосымша келісім жасасу кезінде Кредит шартының сомасы өзгермейді.";
622-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімпұлдың мөлшері мерзімін өткізіп алған тоқсан күн ішінде мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен төлем сомасының (өсу қорытындысымен) нөл бүтін оннан бір пайызынан аспауға тиіс, мерзімін өткізіп алған тоқсан күн өткеннен кейін мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен төлем сомасының (өсу қорытындысымен) нөл бүтін жүзден үш пайызынан аспауы, бірақ кредиттік шарт қолданылатын әрбір жылға берілген бюджеттік кредит сомасының он пайызынан аспауға тиіс.";
624-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 августа 2021 года № 867. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2021 года № 24164
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9934) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 139 изложить в следующей редакций:
"139. Поступления в бюджет в национальной валюте в соответствии с Бюджетным кодексом, Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КОАП), Законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год и другими законодательными актами Республики Казахстан, зачисляются по кодам классификации поступлений ЕБК РК на ЕКС.";
дополнить пунктом 606-2 следующего содержания:
"606-2. Нарушение условий и процедур предоставления бюджетных кредитов администраторами бюджетных программ влечет штраф в соответствии с КОАП";
дополнить пунктом 621-1 следующего содержания:
"621-1. При заключении Дополнительного соглашения сумма Кредитного договора корректируется в следующих случаях:
1) возврат нецелевого использования бюджетного кредита;
2) возврат неиспользованной части бюджетного кредита;
3) перераспределение, увеличение либо уменьшение выделенных бюджетных кредитов в рамках соответствующего уточнения, либо корректировки соответствующего бюджета.
В остальных случаях, при заключении Дополнительного соглашения сумма Кредитного договора не меняется.";
часть вторую пункта 622 изложить в следующей редакции:
"Размер пени не должен превышать в течение девяноста дней просрочки ноль целых одной десятой процентов от суммы просроченного платежа (с нарастающим итогом) за каждый день просрочки, по истечении девяноста дней просрочки не может превышать ноль целых трех сотых процента от суммы просроченного платежа (с нарастающим итогом) за каждый день просрочки, но не более десяти процентов от суммы выданного бюджетного кредита за каждый год действия кредитного договора.";
пункт 624 изложить в следующей редакции:

"624. Қайта құрылымдауды жүргізу үшін қарыз алушы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жүгінеді және мынадай құжаттамаларды енгізеді:
1) қарыз алушының қаржылық жағдайын және қаржылық жағдайды сауықтыру жөніндегі шараларды қамтитын бизнес-жоспар;
2) құзыретіне бизнес-жоспарда көрсетілген мәселелер кіретін мемлекеттік органның қорытындысы немесе сенім білдірілген өкілдің (агенттің) және/немесе жергілікті атқарушы органның қорытындысы.
Республикалық бюджет қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы шешімді Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 134-ө өкіміне сәйкес құрылған Республикалық бюджеттен берілген кредиттерді, сондай-ақ мемлекет кепілдік берген қарыздардың шеңберінде республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражатты қайтару және қайта құрылымдау жөніндегі комиссияның оң қорытындысы негізінде Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
Жоғарыда көрсетілген комиссияның оң қорытынды алғаннан кейін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бес жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулы жобасын әзірлейді және оны республикалық бюджеттік комиссиясының қарауына жолдайды.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздемейтін Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының жобалары республикалық бюджет комиссиясының міндетті қарауына жатпайды.
Бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган қаулы жобасын жақын арада болатын республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
Осы Қағиданың 627-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылатын бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының жобасына Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы талап етілмейді.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті қаулы жобасын бекіткеннен кейін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, қарыз алушы, сенім білдіруші (бар болған жағдайда) қол қойылған Кредиттік шартқа қосымша келісім жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық органға бес жұмыс күнінің ішінде қол қоюға енгізеді.";
632-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"меншікті капиталы берілетін бюджеттік кредит пен бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша негізгі борыш қалдығы сомасынан кемінде елу пайызды құрауы тиіс болатын тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінің қызметтерін жүзеге асыратын қаржы агенттіктерін, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы кредит беруді, негізгі қызметі ұлттық басқарушы институттардың және ұлттық компаниялардың меншік құқығында тиесілі және сенімгерлік басқаруға берген акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) басқару болып табылатын ұлттық басқарушы холдингін қоспағанда, меншікті капиталы берілетін бюджеттік кредит пен бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша негізгі борыш қалдығы сомасынан кемінде екі есеге артық болуға тиіс;".

"624. Для проведения реструктуризации заемщик обращается в уполномоченный орган по исполнению бюджета и вносит следующий пакет документации:
1) бизнес-план, который содержит финансовое состояние заемщика и меры по оздоровлению финансового положения;
2) заключение государственного органа, в компетенцию которого входят вопросы, отраженные в бизнес-плане или заключение поверенного (агента) и/или местного исполнительного органа.
Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств республиканского бюджета, принимается Правительством Республики Казахстан на основании положительного заключения Комиссии по возврату и реструктуризации кредитов, выданных из республиканского бюджета, а также средств, отвлеченных из республиканского бюджета в рамках гарантированных государством займов, созданной в соответствии с распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 134-р.
После получения положительного заключения вышеуказанной комиссии, администратор бюджетной программы не позднее пяти рабочих дней разрабатывает и направляет для вынесения на заседание республиканской бюджетной комиссии проект постановления Правительства Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию выносит на рассмотрение проект постановления на ближайшее заседание республиканской бюджетной комиссии.
В случае получения положительного решения соответствующей бюджетной комиссии администратор бюджетных программ не позднее трех рабочих дней направляет на согласование проект постановления Правительства Республики Казахстан заинтересованным государственным органам.
При реструктуризации бюджетного кредита, осуществляемая в соответствии с подпунктом 3) части первой пункта 627 настоящих Правил, заключение Республиканской бюджетной комиссии к проекту постановления Правительства Республики Казахстан не требуется.
Администратор бюджетной программы после утверждения Правительством Республики Казахстан соответствующего постановления вносит подписанный администратором бюджетной программы, заемщиком, поверенным (при наличии) проект дополнительного соглашения к Кредитному договору на подпись центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней.";
абзац пятый пункта 632 изложить в следующей редакции:
"собственный капитал должен превышать сумму предоставляемого бюджетного кредита и остатка основного долга по ранее выданным бюджетным кредитам не менее чем в два раза, за исключением финансовых агентств, осуществляющих деятельность жилищных строительных сберегательных банков, кредитование в сфере агропромышленного комплекса, национального управляющего холдинга, основной деятельностью которого является управление принадлежащими ему на праве собственности и переданных в доверительное управление пакетов акций (долей участия) национальных институтов развития, национальных компаний, у которых собственный капитал должен составлять не менее пятидесяти процентов от суммы предоставляемого бюджетного кредита и остатка основного долга по ранее выданным бюджетным кредитам;".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бюджеттік кредиттеу, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры және қаржы секторы мәселелері бойынша өзара іс-қимыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

2. Департаменту бюджетного кредитования, Национального фонда Республики Казахстан и взаимодействия по вопросам финансового сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице–министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан