I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретіндегі үлгілік сақтандыру шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 27 тамыздағы № 344 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 31 тамызда № 24177 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 151-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретіндегі үлгілік сақтандыру шарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту жөніндегі агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2021 жылғы 27 тамыздағы
№ 344 Бұйрығымен бекітілген
I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретіндегі үлгілік сақтандыру шарты
_______________ қаласы                        сериясы ____ № ____ 20__ жылғы
"__" ________________________
_________________________________________________________________,
(сақтандыру компаниясының атауы) атынан
_______________________________________________________________________,
(уәкілетті адамның лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса))) негізінде әрекет
ететін _______________________________________, (жарғы, ереже немесе сенімхат)
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиялар № _______________

Об утверждении типового договора страхования в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 27 августа 2021 года № 344. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2021 года № 24177
В соответствии с пунктом 2 статьи 151 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый типовой договор страхования в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2021 года.
Министр экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 27 августа 2021 года № 344
Типовой договор страхования в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории
город ______________
серия ____ № ____ "____" __________ 20__ года
__________________________________________________________________,
(наименование страховой организации) в лице
____________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) уполномоченного лица) действующего на основании_________________________________________, (устава, положения или доверенности) лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование" № _______________

20___ жылғы "___" __________, қаржы ұйымдарының қаржы нарығын және сақтандыру қағидаларын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-1-бабының 3-тармағына сәйкес сақтандыру
Қағидалары__________________________________________________________
____________________________________________________, бұдан әрі
атауы "Сақтандырушы" деп аталатын және
____________________________________________________________________
______________________, (аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) толығымен, жеке кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе заңды тұлғаның толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі атынан_______________________________________________,
(лауазымы, аты, тегі және әкесінің аты (бар болса)) негізінде әрекет ететін_________________________________________, (жарғы, ереже немесе сенімхат) бұдан әрі "Сақтанушы" деп аталатын екінші тараптан бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс), Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс), "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының негізінде, I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуы туралы қаржылық қамтамасыз ету ретіндегі сақтандыру шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1-тарау. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) I санаттағы объект – қоршаған ортаға елеулі теріс әсер ететін объект_______
__________________________________________________________________________;
(I санаттағы обьектінің атауы, пайдалану салдарын жою осы Шарт бойынша қамтамасыз етіледі)
2) сақтандырушы – сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар, сақтандыру жағдайы басталған кезде пайдасына осы Шарт жасалған адамға (пайда алушыға) осы Шартта айқындалған сома (сақтандыру сомасы) шегінде сақтандыру төлемін жүргізуге міндетті заңды тұлға;
3) сақтанушы – сақтандырушымен осы Шартты жасасқан адам (І санат объектісінің операторы);
4) сақтандыру мүддесі – сақтанушының тәуекелдерді болғызбаудағы және сақтандыру жағдайының туындауына жол бермеудегі мүліктік мүддесі;

от "___" __________ 20 ___ года, выданной уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, и Правил страхования в соответствии с пунктом 3 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" _____________________________________________________
__________________________________________________, именуемое в дальнейшем "Страховщик" и
_____________________________________________________________________________
____________________________________________________,
(имя, фамилия и отчество (при его наличии) полностью, индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя, или полное наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер) в лице ____________________________________________________________,
(должность, имя, фамилия и отчество (при его наличии)) действующего на основании _________________________________________,
(устава, лицензии или доверенности) именуемое в дальнейшем "Страхователь", с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", на основании Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) (далее – Гражданский кодекс), Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" заключили настоящий договор страхования в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории (далее – Договор) о нижеследующем.
Глава 1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) объект I категории – объект, оказывающий значительное негативное воздействие на окружающую среду, ___________________________ _________________________________;
(наименование объекта I категории, ликвидация последствий эксплуатации которого обеспечивается по настоящему Договору)
2) страховщик – юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации и имеющее лицензию на право осуществления страховой деятельности, выданную уполномоченном органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, обязанное при наступлении страхового случая произвести страховую выплату лицу, в пользу которого заключен настоящий Договор (Выгодоприобретателю), в пределах определенной настоящим Договором суммы (страховой суммы);
3) страхователь – лицо, заключившее настоящий Договор со Страховщиком (оператор объекта I категории);
4) страховой интерес – имущественный интерес Страхователя в предотвращении рисков и недопущении наступления страхового случая;

5) сақтандыру жағдайы – басталуы шарт сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін оқиға;
6) сақтандыру объектісі – сақтанушының Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерін орындауына байланысты мүліктік мүддесі;
7) сақтандыру сомасы – сақтандыру объектісі сақтандырылған және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемін білдіретін ақша сомасы;
8) сақтандыру сыйлықақысы – сақтанушының пайда алушыға осы шартта айқындалған мөлшерде сақтандыру төлемін жүргізу міндеттемелерін қабылдағаны үшін сақтандырушыға төлеуге міндетті ақша сомасы;
9) сақтандыру төлемі – сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы пайда алушыға сақтандыру сомасы шегінде төлейтін ақша сомасы.
2-тарау. Шарт мәні
2. Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеуге міндеттенеді, ал Сақтандырушы сақтандыру жағдайы басталған кезде пайда алушыға осы Шартта көзделген көлемде және шарттарда сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндеттенеді.
3-тарау. Пайда алушы
3. Қазақстан Республикасы осы Шарт бойынша пайда алушы болып табылады, оның атынан қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыру төлемін алуға уәкілеттік берілуі мүмкін өзге де мемлекеттік орган мен мемлекеттік ұйым әрекет етеді.
4. Пайда алушының деректемелері:
____________________________________________________________
(мемлекеттік органның немесе мемлекеттік ұйымның атауы)
____________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
____________________________________________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі)
____________________________________________________________
(экономика секторының коды)
4-тарау. Сақтандыру сомасының және сақтандыру сыйлықақысының мөлшері
5. Осы Шарт бойынша сақтандыру сомасы Кодекске және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептеледі.
6. Осы Шарттағы сақтандыру сомасы мынадай мөлшерде белгіленген__________(___________________________) теңге.
(жазумен)
7. Осы Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысы____(______________) теңге.
(жазумен)
8. Сақтандыру сыйлықақысы осы Шарт жасалған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бір жолғы төлеммен сақтандырушыға толық көлемде төленуге тиіс.
9. Осы Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысын сақтанушы сақтандырушының кассасына ақша енгізу жолымен қолма-қол төлеммен не Сақтандырушының осы Шартта көрсетілген банктік шотына ақша аудару арқылы қолма-қол ақшасыз төлеммен төлеуге тиіс.

5) страховой случай – событие, с наступлением которого договор предусматривает осуществление страховой выплаты;
6) объект страхования – имущественный интерес Страхователя, связанный с исполнением его обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории в порядке и сроки, установленные Кодексом;
7) страховая сумма – сумма денег, на которую застрахован объект страхования, и которая представляет собой предельный объем ответственности Страховщика при наступлении страхового случая;
8) страховая премия – сумма денег, которую Страхователь обязан уплатить Страховщику за принятие последним обязательств произвести страховую выплату Выгодоприобретателю в размере, определенном настоящим Договором;
9) страховая выплата – сумма денег, выплачиваемая Страховщиком Выгодоприобретателю в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая.
Глава 2. Предмет Договора
2. Страхователь обязуется уплатить страховую премию, а Страховщик обязуется осуществить страховую выплату Выгодоприобретателю в объеме и на условиях, предусмотренных настоящим Договором, при наступлении страхового случая.
Глава 3. Выгодоприобретатель
3. Выгодоприобретателем по настоящему Договору является Республика Казахстан, от имени которой выступает уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, либо иной государственный орган и государственная организация, которые могут быть уполномочены в соответствии с законодательством Республики Казахстан получить страховую выплату.
4. Реквизиты Выгодоприобретателя:
_____________________________________________________________
(наименование государственного органа или государственной организации)
_____________________________________________________________
(юридический адрес)
_____________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер)
_____________________________________________________________
(код сектора экономики)
Глава 4. Размер страховой суммы и страховой премии
5. Страховая сумма по настоящему Договору рассчитывается в соответствии с Кодексом и законодательством Республики Казахстан.
6. Страховая сумма в настоящем Договоре установлена в размере
____________________(_______________________________________)
тенге. (прописью)
7. Страховая премия по настоящему Договору составляет
__________________(_______________________________)
тенге. (прописью)
8. Страховая премия подлежит уплате Страховщику единовременным платежом в полном объеме в течение 2 (двух) рабочих дней с момента заключения настоящего Договора.
9. Страховая премия по настоящему Договору подлежит оплате Страхователем наличным платежом путем внесения денег в кассу Страховщика либо безналичным платежом путем перечисления денег на банковский счет Страховщика, указанный в настоящем Договоре.

5-тарау. Сақтандыру жағдайы
10. Осы Шарт бойынша сақтандыру жағдайы I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою бойынша Кодексте белгіленген міндеттемелерді орындамау немесе тиісінше орындамау фактісі болып табылады.
11. Сақтандыру жағдайын қасақана жасау, сондай-ақ сақтандыру төлемін заңсыз алуға бағытталған өзге де алаяқтық әрекеттер Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
6-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
12. Сақтанушы:
1) сақтандырушыдан сақтандыру ережелері, сақтандыру шарттары, осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттері туралы түсінік алуға; ;
2) сақтандыру Шарты жоғалған жағдайда оның телнұсқасын алуға;
3) Шартта көзделген негіздерде шартты мерзімінен бұрын бұзуға;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына, сондай-ақ осы Шартқа қайшы келмейтін өзге де әрекеттерді жасауға құқылы.
13. Сақтанушы:
1) осы Шартты жасасу кезінде сақтандырушыға ұсынылған мәліметтерді растайтын қажетті мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға;
2) осы Шартты жасасу кезінде сақтандырушыға өзіне белгілі, сақтандыру тәуекелін бағалау үшін елеулі маңызы бар барлық мән-жайлар туралы хабарлауға;
3) осы Шартта белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімде сақтандыру сыйлықақысын төлеуге;
4) осы Шартты жасасу кезінде және оның қолданылу кезеңінде пайда алушының пайдасына I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде барлық қолданыстағы немесе жасалатын сақтандыру шарттары туралы сақтандырушыға хабарлауға;
5) сақтандырушыны сақтандыру тәуекелінің жай-күйі туралы хабардар етуге, оның ішінде осы шартты жасасу кезінде сақтандырушыға хабарланған мән-жайлардағы өзіне белгілі болған елеулі өзгерістер туралы сақтандырушыға дереу хабарлауға, егер бұл өзгерістер осы Шарттың қолданылу кезеңінде сақтандыру тәуекелінің ұлғаюына елеулі әсер етуі мүмкін болса;
6) сақтандыру жағдайының себептерін, барысы мен салдарларын анықтау үшін шаралар, сондай-ақ сақтандыру жағдайынан болатын залалдарды азайту жөнінде шаралар қолдануға;
7) сақтандыру жағдайы бойынша қолда бар ақпаратты хабарлауға және сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталу мән-жайларын тергеп-тексеруде қажетті көмек көрсетуге;
8) сақтандыру жағдайының басталуына жауапты өзге тұлғаға талап қою құқығының сақтандырушыға ауысуын қамтамасыз етуге;
9) сақтандырушыға оның талап етуі бойынша дауларды сотқа дейінгі немесе үшінші тұлғалармен сот тәртібімен реттеу кезінде Сақтанушының өкілеттіктерін беруге;
10) дереу, 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандырушыны сақтандыру жағдайының басталғаны туралы немесе салдары сақтандыру жағдайының туындауына әкеп соғуы мүмкін оқиға туралы кез келген қолжетімді тәсілмен (ауызша, жазбаша) хабардар етуге міндетті. Ауызша нысандағы хабарлама кейіннен жиырма төрт сағат ішінде жазбаша расталуға тиіс. Мұндай хабарламада неғұрлым толық көлемде мынадай ақпарат болуға тиіс: сақтандыру жағдайының басталуына әкеп соққан іс-қимылдардың сипаты мен себептері, ықтимал залалдың мөлшері, осы оқиғаға тартылған барлық адамдардың аты-жөні, байланыс деректері және мекенжайы. Егер сақтанушының дәлелді себептермен аталған іс-әрекеттерді орындау мүмкіндігі болмаса, оны құжатпен растауы қажет;

Глава 5. Страховой случай
10. Страховым случаем по настоящему Договору является факт неисполнения или ненадлежащего исполнения в установленный Кодексом срок обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории.
11. Умышленное создание страхового случая, а также иные мошеннические действия, направленные на незаконное получение страховой выплаты, влекут ответственность в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан.
Глава 6. Права и обязанности Сторон
12. Страхователь вправе:
1) получить от Страховщика разъяснения Правил страхования, условий страхования, своих прав и обязанностей по настоящему Договору;
2) получить дубликат Договора страхования в случае его утери;
3) досрочно расторгнуть Договор на основаниях, предусмотренных Договором;
4) совершать иные действия, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан, а также настоящему Договору.
13. Страхователь обязан:
1) при заключении настоящего Договора представить Страховщику необходимые сведения и документы, подтверждающие представленные сведения;
2) при заключении настоящего Договора сообщить Страховщику обо всех известных ему обстоятельствах, имеющих существенное значение для оценки страхового риска;
3) уплатить страховую премию в размере, порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
4) при заключении и в период действия настоящего Договора сообщить Страховщику обо всех действующих или заключаемых договорах страхования в качестве финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории в пользу Выгодоприобретателя;
5) информировать Страховщика о состоянии страхового риска, в том числе незамедлительно сообщать Страховщику о ставших ему известными значительных изменениях в обстоятельствах, сообщенных Страховщику при заключении настоящего Договора, если эти изменения могут существенно повлиять на увеличение страхового риска в период действия настоящего Договора;
6) принять меры для выяснения причин, хода и последствий страхового случая, а также меры по уменьшению убытков от страхового случая;
7) сообщить имеющуюся информацию по страховому случаю и оказывать необходимую помощь Страховщику в расследовании обстоятельств наступления страхового случая;
8) обеспечить переход к Страховщику права требования к иному лицу, ответственному за наступление страхового случая;
9) предоставить Страховщику по его требованию полномочия Страхователя при урегулировании споров в досудебном или судебном порядке с третьими лицами;
10) незамедлительно, не позднее 2 (двух) рабочих дней уведомить Страховщика о наступлении страхового случая или о событии, последствия которого могут привести к возникновению страхового случая любым доступным способом (устно, письменно). Сообщение в устной форме должно быть в последующем в течение двадцати четырех часов подтверждено письменно. Такое уведомление должно содержать в наиболее полном объеме следующую информацию: характер и причины действий, повлекших наступление страхового случая, размер возможного ущерба, имена, контактные данные и адрес всех лиц, вовлеченных в это событие. Если Страхователь по уважительным причинам не имел возможности выполнить указанные действия, необходимо подтвердить это документально;

11) сақтандырушыға ол жүзеге асырған сақтандыру төлемін, егер сақтандыру жағдайы осы Шарттың 29-тармағында көрсетілген жағдайлардың салдарынан басталған жағдайда, оны жүзеге асырған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде толық көлемде өтеуге міндетті. Сақтандырушыға сақтандыру төлемінің сомасы және сақтандыру төлемін жүзеге асыруға байланысты шығыстар уақтылы өтелмеген кезде сақтанушы сақтандырушыға тұрақсыздық айыбын төлеуге
____________(___________________________________________________)
(жазумен) мерзімі өткен әрбір күн үшін өтелуге жататын соманың пайызы;
12) сақтандыру жағдайы басталған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде сақтандырушыға осы Шарттың 22-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынуға міндетті.
14. Сақтандырушы:
1) Сақтанушы ұсынған мәліметтер мен құжаттарды, сондай-ақ сақтанушының осы Шарттың талаптары мен талаптарын орындауын тексеруге;
2) сақтанушыдан сақтандыру жағдайының басталу ықтималдығын және ықтимал залалдың (сақтандыру тәуекелінің) мөлшерін айқындау үшін елеулі маңызы бар мән-жайлар туралы мәліметтерді және сақтандыру тәуекелін бағалауды алуға;
3) осы Шартта белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімде сақтандыру сыйлықақысын алуға;
4) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарламаны және оның Құжаттамалық растамасын алуға;
5) сақтандыру төлемі жүзеге асырылғаннан кейін осы Шарттың 29-тармағында көрсетілген жағдайларда сақтанушыға не сақтандыру жағдайының басталуына жауапты өзге тұлғаға кері талап қоюға;
6) сақтандыру төлемі жүзеге асырылғаннан кейін өз құзыретіне қарай тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдардан пайда алушыға келтірілген сақтандыру жағдайының басталу фактісін растайтын құжаттарды сұратуға;
7) сақтанушыдан өкілеттіктер алған кезде дауларды сотқа дейінгі немесе сот тәртібімен реттеу кезінде үшінші тұлғалармен Сақтанушының атынан сот органдарында сөз сөйлеуге;
8) тәуекелдің ұлғаюына мөлшерлес осы Шарттың талаптарын өзгертуді немесе қосымша сақтандыру сыйлықақысын төлеуді талап етуге;
9) сақтандыру төлемі жүзеге асырылғаннан кейін сақтанушыға қойылатын талаптардың мөлшеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дау айтуға құқылы.
15. Сақтандырушы:
1) сақтанушыны таныстыру және оның талабы бойынша сақтандыру Қағидаларінің көшірмесін ұсыну (жіберуге);
2) сақтанушының сақтандыру жағдайының басталуы туралы өтінішін қабылдау;
3) Сақтанушы I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндетті орындамаған немесе тиісінше орындамаған және пайда алушының сақтандыру төлемін жүзеге асыру туралы талабын жіберген жағдайда, осындай талап алынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде пайда алушының тиесілі соманы сақтандыру төлемін жүзеге асыру арқылы төлеу туралы талабын сөзсіз орындауға; 4) сақтандыру құпиясын қамтамасыз етуге;

11) возместить Страховщику осуществленную им страховую выплату в полном объеме в срок не позднее 30 (тридцати) рабочих дней со дня ее осуществления в случае, если страховой случай наступил вследствие случаев, указанных в пункте 29 настоящего Договора. При несвоевременном возмещении Страховщику суммы страховой выплаты и расходов, связанных с осуществлением страховой выплаты, Страхователь обязан выплатить Страховщику неустойку в размере ______________(______________________________)
(прописью)
процента от суммы, подлежащей возмещению, за каждый день просрочки;
12) в течение 1 (одного) месяца со дня наступления страхового случая представить Страховщику документы, указанные в пункте 22 настоящего Договора.
14. Страховщик вправе:
1) проверять предоставленные Страхователем сведения и документы, а также выполнение Страхователем требований и условий настоящего Договора;
2) получить от Страхователя сведения об обстоятельствах, имеющих существенное значение для определения вероятности наступления страхового случая, и размера возможного ущерба (страхового риска) и оценку страхового риска;
3) получить страховую премию в размере, порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
4) получить уведомление о наступлении страхового случая и его документальное подтверждение;
5) после осуществления страховой выплаты предъявить регрессное требование к Страхователю в случаях, указанных в пункте 29 настоящего Договора, либо иному лицу, ответственному за наступление страхового случая;
6) после осуществления страховой выплаты запрашивать у соответствующих государственных органов и организаций, исходя из их компетенции, документы, подтверждающие факт наступления страхового случая, причиненного Выгодоприобретателю;
7) выступать от имени Страхователя в судебных органах при урегулировании споров в досудебном или судебном порядке с третьими лицами при получении полномочий от Страхователя;
8) требовать изменения условий настоящего Договора или уплаты дополнительной страховой премии соразмерно увеличению риска;
9) после осуществления страховой выплаты оспорить размер требований, предъявляемых к Страхователю в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
15. Страховщик обязан:
1) ознакомить Страхователя и по его требованию представить (направить) копию Правил страхования;
2) принять заявление Страхователя о наступлении страхового случая;
3) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Страхователем обязанности по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории и направления требования Выгодоприобретателем об осуществлении страховой выплаты, безусловно исполнить требование Выгодоприобретателя об уплате причитающейся суммы путем осуществления страховой выплаты в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения такого требования;
4) обеспечить тайну страхования;

5) Сақтанушыға оның сақтандыру жағдайы кезіндегі залалдарды азайту үшін жұмсаған шығыстарын өтеуге міндетті.
16. Пайда алушы:
1) осы Шартта белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімде сақтандыру төлемін алуға;
2) сақтандырушы I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою бойынша тиесілі соманы төлеу талабын орындамаған жағдайда, I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою құнының ұлғаюына әкеп соққан, сақтандырушыны Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдауға құқылы.
17. Сақтанушының, Сақтандырушының және Пайда алушының Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Шартта көзделген өзге де құқықтары мен міндеттері болады.
7-тарау. Сақтандыру төлемінің мөлшерін айқындау және оны жүзеге асыру тәртібі
18. Сақтандыру жағдайының басталу фактісі пайда алушының төлем деректемелерін көрсете отырып, пайда алушы жазбаша нысанда жіберген I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемеге тиесілі соманы төлеу туралы талаптың негізінде белгіленеді.
19. Сақтандыру төлемі Қазақстан Республикасының бюджетіне пайда алушы тиесілі соманы төлеу туралы талапта көрсеткен деректемелерге сәйкес сақтандырушы осындай талапты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
20. Сақтандыру төлемі теңгемен осы Шарттың 6-тармағында көрсетілген сақтандыру сомасы шегінде жүзеге асырылады.
21. I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттеме бойынша есептелген соманың төленген күні сақтандыру төлемін жүзеге асыру күні болып есептеледі.
22. Сақтандыру жағдайы басталған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде сақтанушы сақтандырушыға мынадай құжаттарды ұсынуға міндетті:
1) сақтандыру жағдайының басталуы туралы өтініш;
2) шарттың көшірмесі;
3) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың сақтандыру жағдайының басталу фактісін растайтын құжаттары;
4) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтерді, жеке тұлғаның жеке куәлігін қамтитын заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарламаның және оны қабылдау туралы талонның көшірмесі қоса беріледі;
5) сақтанушының залалдарды болғызбау немесе азайту мақсатында шеккен шығыстарын растайтын құжаттар;
6) I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттеме бөлігінің орындалғанын растайтын шот - фактураның (инвойстың) (бар болса) көшірмесі;

5) возместить Страхователю расходы, произведенные им для уменьшения убытков при страховом случае.
16. Выгодоприобретатель вправе:
1) получить страховую выплату в размере, порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
2) в случае неисполнения требования выплаты причитающейся суммы по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории Страховщиком, повлекшее за собой увеличение стоимости ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории принимать меры по привлечению Страховщика к ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан.
17. Страхователь, Страховщик и Выгодоприобретатель имеют иные права и обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан и настоящим Договором.
Глава 7. Определение размера страховой выплаты и порядок ее осуществления
18. Факт наступления страхового случая устанавливается на основании требования об уплате причитающейся суммы по обязательству по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории, направленного Выгодоприобретателем в письменной форме, с указанием платежных реквизитов Выгодоприобретателя.
19. Страховая выплата осуществляется в бюджет Республики Казахстан согласно реквизитам, отраженным Выгодоприобретателем в требовании об уплате причитающейся суммы в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения Страховщиком такого требования.
20. Страховая выплата осуществляется в тенге в пределах страховой суммы, указанной в пункте 6 настоящего Договора.
21. Днем осуществления страховой выплаты считается дата уплаты всей причитающейся суммы по обязательству по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории.
22. В течение 1 (одного) месяца со дня наступления страхового случая, Страхователь обязан представить Страховщику следующие документы:
1) заявление о наступлении страхового случая;
2) копию Договора;
3) документы государственных органов и организаций, подтверждающие факт наступления страхового случая;
4) копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя либо уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя и талона о его принятии, содержащие сведения о бизнес - идентификационном номере / индивидуальном идентификационном номере, удостоверения личности физического лица;
5) документы, подтверждающие расходы, понесенные Страхователем в целях предотвращения или уменьшения убытков;
6) копию счета - фактуры (инвойса) (при наличии), подтверждающего исполнение части обязательства по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории.

7) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган берген экологиялық рұқсаттың көшірмесі.
23. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы құжаттардың толық тізбесін және оларды қабылдау күнін көрсете отырып, 2 (екі) данада анықтама жасауға міндетті. Анықтаманың бір данасы сақтанушыға беріледі, екінші данасы сақтанушының оны алғаны туралы белгісі бар сақтандырушыда қалады.
24. Сақтанушы не оның өкілі осы Шарттың 7.5-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбаған немесе толық ұсынбаған жағдайда, сақтандырушы дереу, бірақ 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей сақтанушыны жетіспейтін құжаттар туралы жазбаша хабардар етеді.
25. Егер сақтандыру жағдайы осы Шарттың 42-тармағында белгіленген сақтандыру қорғанысының қолданылу кезеңі ішінде орын алған болса, сақтандыру төлемі жүргізіледі.
26. Сақтандыру төлемінің мөлшері пайда алушының I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемеге тиесілі соманы төлеу туралы талабының негізінде белгіленеді.
27. Сақтанушы I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемені орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, пайда алушы сақтандырушыға I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемеге тиесілі соманы төлеу туралы талапты I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемені орындау мерзімдері аяқталғаннан кейін 2 (екі) жыл ішінде кез келген уақытта жібереді.
28. Пайда алушының сақтандыру төлемдерін төлеу туралы талабы Сақтандырушының осындай талапты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде сөзсіз және міндетті түрде орындауына жатады. Сақтандырушы көрсетілген талапты тиісінше орындамаған, орындамаған немесе орындау мерзімдерін бұзған кезде Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
8-тарау. Сақтандыру жағдайының басталуына жауапты адамға кері талап қою құқығы
29. Сақтандыру төлемін жүзеге асырған сақтандырушының мынадай жағдайларда жүзеге асырылған сақтандыру төлемі шегінде сақтанушыға кері талап қоюға құқығы бар:
1) сақтанушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігі оның сақтандыру жағдайының туындауына бағытталған не оның басталуына ықпал ететін қасақана іс-әрекеттері және (немесе) әрекетсіздігі салдарынан басталса;
2) сақтанушы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайымен себептік байланыста болатын қасақана қылмыстық не әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған іс-әрекеттер жасаған жағдайларда тоқтатылады;

7) копию экологического разрешения, выданного уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
23. Страховщик, принявший документы, обязан составить в 2 (двух) экземплярах справку с указанием полного перечня документов и даты их принятия. Один экземпляр справки выдается Страхователю, второй экземпляр с отметкой Страхователя в ее получении остается у Страховщика.
24. В случае непредставления или неполного представления Страхователем либо его представителем документов, предусмотренных пунктом 22 настоящего Договора, Страховщик незамедлительно, но не позднее 2 (двух) рабочих дней, письменно уведомляет Страхователя о недостающих документах.
25. Страховая выплата производится, если страховой случай произошел в течение периода действия страховой защиты, установленного пунктом 42 настоящего Договора.
26. Размер страховой выплаты устанавливается на основании требования Выгодоприобретателя об уплате причитающейся суммы по обязательству по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории.
27. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Страхователем обязательства по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории Выгодоприобретатель направляет Страховщику требование об уплате причитающейся суммы по обязательству по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории в любое время в течение 2 (двух) лет после окончания сроков исполнения обязательства по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории.
28. Требование Выгодоприобретателя об уплате страховой выплаты подлежит безусловному и обязательному исполнению Страховщиком в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения такого требования. Страховщик при ненадлежащем исполнении, неисполнении или нарушении сроков исполнения указанного требования несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Глава 8. Право обратного требования к лицу, ответственному за наступление страхового случая
29. Страховщик, осуществивший страховую выплату, имеет право обратного требования к Страхователю в пределах осуществленной страховой выплаты в следующих случаях:
1) гражданско-правовая ответственность Страхователя наступила вследствие его умышленных действий и (или) бездействия, направленных на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению;
2) совершения Страхователем действий, признанных в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, умышленными уголовными либо административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;

3) Сақтанушы сақтандыру жағдайы кезіндегі шығындарды азайту жөнінде шараларды қасақана қолданбаған жағдайларда жүргізіледі;
4) сақтанушы сақтандырушыға сақтандыру объектісі, сақтандыру тәуекелі, сақтандыру жағдайы және оның салдары туралы көрінеу жалған мәліметтер хабарлаған жағдайларда жүргізіледі;
5) сақтанушының сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталу мән-жайларын тергеп-тексеруде кедергі келтіруі мүмкін.
30. Пайда алушы сақтандыру төлемін алғаннан кейін сақтандырушыға барлық құжаттар мен дәлелдемелерді беруге және оған Сақтандырушының өзіне өткен талап ету құқығын жүзеге асыруы үшін қажетті барлық мәліметтерді хабарлауға міндетті.
9-тарау. Сақтандырушыны сақтандыру төлемін жүзеге асырудан босату
31. Пайда алушының сақтандыру жағдайының басталуына жауапты адамнан шығынның тиісті Өтемін алуы Сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.
32. Егер сақтандыру жағдайы осы Шарттың 39-тармағында көзделген еңсерілмейтін күш мән-жайлары салдарынан туындаса, сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асырудан босатылады.
33. Сақтандыру төлемінен бас тарту үшін негіздер болған кезде сақтандырушы пайда алушының тиесілі соманы төлеу туралы талабын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде пайда алушыға бас тарту себептерін дәлелді негіздей отырып, сақтандыру төлемінен бас тарту туралы тиісті шешімді жазбаша нысанда жіберуге міндетті.
10-тарау. Тараптардың жауапкершілігі және еңсерілмейтін күш жағдайлары
34. Тараптар осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Шарт талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болады.
35. Егер тиісінше орындау еңсерілмес күш мән-жайларының салдарынан мүмкін болмаса, Шарттың Тараптары осы Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
36. Өрттер, су тасқыны, жер сілкінісі, дүлей зілзала, террористік актілер, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының құқықтық актілерінде көзделген тыйым салу шаралары және Тараптар болжай алмаған және осы Шарттың орындалуына тікелей әсер еткен осындай өзге де мән-жайлар еңсерілмейтін күштің мән-жайлары болып табылады.
37. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары тоқтатылғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде оған тартылған Тарап екінші Тарапты еңсерілмейтін күш мән-жайлары тоқтатылғаны туралы жазбаша хабардар етуге және өз міндеттемелерін орындауды қайта бастауға тиіс.

3) умышленного непринятия Страхователем мер по уменьшению убытков при страховом случае;
4) сообщения Страхователем Страховщику заведомо ложных сведений об объекте страхования, страховом риске, страховом случае и его последствиях;
5) воспрепятствование Страхователем Страховщику в расследовании обстоятельств наступления страхового случая.
30. Выгодоприобретатель, после получения страховой выплаты, обязан передать Страховщику все документы и доказательства и сообщить ему все сведения, необходимые для осуществления Страховщиком перешедшего к нему права требования.
Глава 9. Освобождение страховщика от осуществления страховой выплаты
31. Основанием для отказа Страховщика в осуществлении страховой выплаты является получение Выгодоприобретателем соответствующего возмещения убытка от лица, ответственного за наступление страхового случая.
32. Страховщик освобождается от осуществления страховой выплаты, если страховой случай наступил вследствие обстоятельств непреодолимой силы, предусмотренных пунктом 36 настоящего Договора.
33. При наличии оснований для отказа в страховой выплате Страховщик обязан в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения требования Выгодоприобретателя об уплате причитающейся суммы направить Выгодоприобретателю соответствующее решение об отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа.
Глава 10. Ответственность сторон и обстоятельства непреодолимой силы
34. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора в соответствии с настоящим Договором и законодательными актами Республики Казахстан.
35. Стороны Договора освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств по настоящему Договору, если надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие обстоятельств непреодолимой силы.
36. Обстоятельствами непреодолимой силы являются стихийные бедствия, а именно землетрясения, извержения вулкана или действия подземного огня, оползня, горного обвала, бури, урагана, наводнения, а также террористические акты, запретительные меры, предусмотренные в правовых актах государственных органов Республики Казахстан, и иные подобные обстоятельства, которые Стороны не могли предвидеть и которые непосредственно повлияли на исполнение настоящего Договора.
37. В течение 2 (двух) рабочих дней после прекращения обстоятельств непреодолимой силы вовлеченная в него Сторона должна письменно уведомить другую Сторону о прекращении обстоятельств непреодолимой силы и возобновить исполнение своих обязательств.

38. Тиісінше хабардар етпеу Тарапты осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босататын негіз ретінде жоғарыда көрсетілген кез келген мән-жайға сілтеме жасау құқығынан айырады.
39. Еңсерілмес күш мән-жайларының әрекеті Қазақстан Республикасының тиісті құзыретті мемлекеттік органдары мен ұйымдарының құжаттарымен расталуға тиіс.
11-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
40. Осы Шарт сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеген сәттен бастап күшіне енеді және тараптар үшін міндетті болады және Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлегенге дейін қолданылады.
20__жылғы "____" ________.
(тараптардың келісімі бойынша шарттың қолданылу мерзімін көрсету)
41. Сақтандыру арқылы қорғаудың қолданылу кезеңі Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін 2 (екі) жыл өткен соң тоқтатылады.
42. Осы Шарттың қолданылу орны Қазақстан Республикасының аумағы болып табылады.
12-тарау. Шарт талаптарының өзгеруі
44. Шарттың талаптарын өзгерту пайда алушының жазбаша келісімімен сақтанушы мен сақтандырушының өзара келісімі бойынша Тараптардың бірінің өтініші негізінде пайда алушының келісімін қоса бере отырып, екінші Тарап өтінішті алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі және Тараптардың осы Шартқа қосымша келісімімен ресімделеді.
13-тарау. Шартты тоқтату және мерзімінен бұрын бұзу
45. Осы Шарт мынадай жағдайларда тоқтатылды деп есептеледі:
1) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған кезде;
2) Азаматтық кодекстің 841-бабына сәйкес осы Шарт мерзімінен бұрын тоқтатылғанда;
3) сақтандырушы осы Шарттың 42-тармағында белгіленген сақтандыру қорғанысының қолданылу кезеңі ішінде орын алған сақтандыру жағдайы бойынша осы Шартта белгіленген жалпы сақтандыру сомасы мөлшерінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асырған жағдайларда жүзеге асырылады;
4) пайда алушының осы шартты бұзу туралы жазбаша келісімі болған кезде Тараптардың келісімдері қоса беріледі. Бұзуға бастамашылық жасаған тарап пайда алушының жазбаша келісімін қоса бере отырып, өзінің осы шартты мерзімінен бұрын тоқтату ниеті туралы болжамды бұзу күніне дейін кемінде күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын екінші Тарапты хабардар етуге міндетті. Бұл ретте осы шартты бұзу күні пайда алушының жазбаша келісімі күнінен бұрын бола алмайды.
46. Егер осы Шарттың мерзімінен бұрын тоқтатылуы Сақтандырушының кінәсінен оның талаптарының орындалмауынан не осы Шартты Сақтандырушының орындай алмауынан туындаған жағдайларда, соңғысы сақтанушыға ол төлеген сақтандыру сыйлықақысын толық қайтаруға міндетті.
47. Осы Шарттың 39-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша осы Шарт мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде Сақтандырушының сақтандыру сыйлықақысының сақтандыру қолданылған уақытқа барабар бөлігіне құқығы бар.

38. Ненадлежащее уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство как основание, освобождающее от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору.
39. Действие обстоятельств непреодолимой силы должно подтверждаться документами соответствующих компетентных государственных органов и организаций Республики Казахстан.
Глава 11. Срок действия Договора
40. Настоящий Договор вступает в силу и становится обязательным для Сторон с момента уплаты Страхователем страховой премии и действует до "_____" ________20__года.
(указать срок действия Договора по соглашению Сторон)
41. Период действия страховой защиты прекращается по истечении 2 (двух) лет после окончания срока действия Договора.
42. Местом действия настоящего Договора является территория Республики Казахстан.
Глава 12. Изменение условий Договора
44. Изменение условий Договора производится по взаимному согласию Страхователя и Страховщика с письменного согласия Выгодоприобретателя, на основании заявления одной из Сторон в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения заявления другой Стороной с приложением согласия Выгодоприобретателя и оформляется дополнительным соглашением Сторон к настоящему Договору.
Глава 13. Прекращение и досрочное расторжение Договора
45. Настоящий Договор считается прекращенным в следующих случаях:
1) истечения срока действия Договора;
2) досрочного прекращения настоящего Договора согласно статье 841 Гражданского кодекса;
3) осуществления Страховщиком страховых выплат в размере общей страховой суммы, установленной настоящим Договором, по страховому случаю, имевшему место в течение периода действия страховой защиты, установленного пунктом 42 настоящего Договора;
4) соглашения Сторон при наличии письменного согласия Выгодоприобретателя о расторжении настоящего Договора. Сторона, инициирующая расторжение, обязана уведомить другую Сторону о своем намерении досрочно прекратить настоящий Договор не менее чем за 5 (пять) календарных дней до предполагаемой даты расторжения с приложением письменного согласия Выгодоприобретателя. При этом дата расторжения настоящего Договора не может быть ранее даты письменного согласия Выгодоприобретателя.
46. В случаях, если досрочное прекращение настоящего Договора, вызвано неисполнением его условий по вине Страховщика, либо невозможности исполнения настоящего Договора Страховщиком, последний обязан возвратить Страхователю уплаченную им страховую премию полностью.
47. При досрочном прекращении настоящего Договора по основанию, указанному в подпункте 2) пункта 45 настоящего Договора, Страховщик имеет право на часть страховой премии пропорционально времени, в течение которого действовало страхование.

48. Осы Шарттың мерзімінен бұрын тоқтатылуы Сақтанушының оның талаптарын орындамауынан туындаған жағдайларда, төленген сақтандыру сыйлықақысы қайтарылуға жатпайды.
49. Осы Шарттың 13.1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша осы Шарт мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде сақтандырушы сақтанушыға сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін әкімшілік шығыстарды шегергенде, сақтандыру кезеңінде өтпеген кезеңге барабар мөлшерде қайтарады. ____________ (___________________)
(жазумен)
өндіруге жататын сомалардың пайызы.
50. Осы Шарттың тоқтатылуы сақтандырушыны осы Шарттың қолданылу кезеңінде болған, кейіннен сақтандыру жағдайлары деп танылған сақтандыру жағдайлары бойынша пайда алушыға сақтандыру төлемін жүзеге асыру жөніндегі міндеттен босатпайды. Сақтандыру төлемін сақтандыру жағдайы орын алған қолданылу кезеңінде осы Шартты жасасқан сақтандырушы жүзеге асырады.
14-тарау. Дауларды шешу тәртібі
51. Осы Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер жүргізу жолымен шешіледі.
52. Тараптар келісімге қол жеткізбеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
15-тарау. Қорытынды ережелер
53. Осы Шартқа қосымша, өзгерістер мен толықтырулар оның ажырамас бөлігі болып табылады және олар жазбаша нысанда жасалған және екі тарап қол қойған жағдайда ғана заңды күшке ие болады.
54. Тараптар Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын, оның ішінде қажетті құжаттарды, мәліметтерді, куәліктерді ұсыну арқылы орындайды.
55. Шарт тараптардың әрқайсысы үшін бірдей және пайда алушы үшін бір заңды күші бар қазақ және орыс тілдерінде 3 (үш) данада жасалды.
56. Тараптардың ешқайсысы екінші Тараптың және пайда алушының жазбаша келісімінсіз осы Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттемелерін үшінші тарапқа беруге құқылы емес.
57. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, бір-біріне берілетін ақпараттың және қол жеткізілген уағдаластықтардың құпиялылығын сақтауға міндеттенеді.
16-тарау. Тараптардың деректемелері
"САҚТАНДЫРУШЫ" Атауы:__________________________ Мекенжайы:_____________________ ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
________________________________
Жеке сәйкестендіру коды
________________________________
Банктік сәйкестендіру коды
________________________________
Резидент_______________________
Бейрезидент___________________
(елді көрсету)
Экономикалық қызмет түрі
________________________________ Экономика секторының коды ________________________________ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы) Мөр орны (бар болса) (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, үшін)
"САҚТАНУШЫ"
Атауы / Аты тегі әкесінің аты
(бар болса) толық:___________________
_______________________________
Мекенжайы:____________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі_____________
_______________________________
Банктік сәйкестендіру коды_______
_______________________________
Резидент_______________________
Бейрезидент ____________________
(елді көрсету)
Экономикалық қызмет түрі
________________________________ Экономика секторының коды _______________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Мөр орны (бар болса) (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, үшін)
"САҚТАНДЫРУШЫ"
"САҚТАНУШЫ"
Атауы ____________________
Атауы / Аты тегі әкесінің аты (бар болса) толық:_____________________________
Мекенжайы: _____________________
Мекенжайы:________________________ _________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі ___________________
Жеке сәйкестендіру коды ________________________________
Жеке сәйкестендіру коды
________________________________
Банктік сәйкестендіру коды
________________________________
Резидент ________________________
Бейрезидент ____________________
(елді көрсету)
Экономикалық қызмет түрі
________________________________
Экономика секторының коды ______
Банктік сәйкестендіру коды
________________________________
Резидент ________________________
Бейрезидент ______________________
(елді көрсету)
Экономикалық қызмет түрі
________________________________
Экономика секторының коды_______
________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Мөр орны (бар болса) (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда заңды тұлғалар үшін) "АГЕНТ" ___________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), сақтандыру агентінің байланыс телефон нөмірі және жеке сәйкестендіру нөмірі (егер ол Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлға болып табылса) немес есақтандыру агентінің атауы, орналасқан жері, байланыс телефон нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі (егер ол Қазақстан Республикасының резиденті-заңдытұлға болып табылса)
Агенттік комиссия:_______________
(көзделген немесе көзделмеген деп көрсетіледі)
Мөр орны (бар болса) (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда заңды тұлғалар үшін)
"АГЕНТ" __________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), сақтандыру агентінің байланыс телефон нөмірі және жеке сәйкестендіру нөмірі (егер ол Қазақстан Республикасының резиденті-жеке тұлға болып табылса) немесе сақтандыру агентінің атауы, орналасқан жері, байланыс телефон нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі (егер ол Қазақстан Республикасының резиденті-заңдытұлға болып табылса)
Агенттік комиссия:__________________
(көзделген немесе көзделмеген деп көрсетіледі)

48. В случаях, когда досрочное прекращение настоящего Договора вызвано невыполнением его условий Страхователем, уплаченная страховая премия возврату не подлежит.
49. При досрочном прекращении настоящего Договора по основанию, указанному в подпункте 4) пункта 45 настоящего Договора, Страховщик возвращает Страхователю часть страховой премии пропорционально не истекшему периоду страхования за минусом административных расходов в размере _____________(________________________________)
(прописью)
процента от суммы премии, подлежащей возврату.
50. Прекращение настоящего Договора не освобождает Страховщика от обязанности по осуществлению страховой выплаты Выгодоприобретателю по страховым случаям, признанным в последующем страховыми случаями, которые произошли в период действия настоящего Договора. Страховая выплата осуществляется Страховщиком, заключившим настоящий Договор, в период действия которого произошел страховой случай.
Глава 14. Порядок разрешения споров
51. Все споры, возникающие между Сторонами по настоящему Договору, разрешаются путем проведения переговоров.
52. Разногласия, по которым Стороны не достигли соглашения, разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 15. Заключительные положения
53. Приложение, изменения и дополнения к настоящему Договору являются его неотъемлемой частью и имеют юридическую силу только в том случае, если они совершены в письменной форме и подписаны обеими Сторонами.
54. Стороны исполняют требования законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, в том числе путем предоставления необходимых документов, сведений, заверений.
55. Договор составлен в 3 (трех) экземплярах на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу для каждой из Сторон и один для Выгодоприобретателя.
56. Ни одна из Сторон не вправе передавать свои права и обязательства по настоящему Договору третьей стороне без письменного согласия другой Стороны и Выгодоприобретателя.
57. Стороны обязуются соблюдать конфиденциальность передаваемой друг другу информации и достигнутых договоренностей, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 16. Реквизиты Сторон
"СТРАХОВЩИК"
"СТРАХОВАТЕЛЬ"
Наименование: ____________________
Наименование/имя фамилия отчество
(при его наличии) полностью:
_______________________________
Адрес: __________________________ _____________________________________
Адрес: ___________________________
_________________________________
Бизнес - идентификационный номер
________________________________
Индивидуальный идентификационный
номер/бизнес - идентификационный номер
________________________________
Индивидуальный идентификационный код
________________________________
Индивидуальный идентификационный код
________________________________
Банковский идентификационный код
________________________________
Резидент ________________________
Нерезидент______________________
(указать страну)
Вид экономической деятельности
________________________________
Код сектора экономики ____________
Банковский идентификационный код
________________________________
Резидент ________________________
Нерезидент ______________________
(указать страну)
Вид экономической деятельности
________________________________
Код сектора экономики ____________
________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
________________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
Место печати (при ее наличии) (для юридических лиц, за исключением субъектов частного предпринимательства)
"АГЕНТ"
_____________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), контактный номер телефона и индивидуальный идентификационный номер страхового агента (если им является физическое лицо-резидент Республики Казахстан) или наименование, место нахождения, контактный номер телефона и бизнес-идентификационный номер страхового агента (если им является юридическое лицо-резидент Республики Казахстан)
Агентская комиссия:
______________________________
(указывается предусмотрена или
не предусмотрена)
Место печати (при ее наличии)
(для юридических лиц, за исключением субъектов частного предпринимательства)
"АГЕНТ" _____________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), контактный номер телефона и индивидуальный идентификационный номер страхового агента (если им является физическое лицо-резидент Республики Казахстан) или наименование, место нахождения, контактный номер телефона и бизнес-идентификационный номер страхового агента (если им является юридическое лицо-резидент Республики Казахстан)
Агентская комиссия:
______________________________
(указывается предусмотрена или
не предусмотрена)