Қабылданған қаржылық қамтамасыз етуді есепке алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 2 қыркүйектегі № 352 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 6 қыркүйекте № 24234 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 147-бабының 15-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қабылданған қаржылық қамтамасыз етуді есепке алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия
және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 352 Бұйрықпен бекітілді
Қабылданған қаржылық қамтамасыз етуді есепке алу қағидалары
1–тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қабылданған қаржылық қамтамасыз етуді есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 147-бабының 15-тармағына сәйкес әзірленді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) қабылдаған I санаттағы объектілерді пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді есепке алу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил учета принятого финансового обеспечения
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 сентября 2021 года № 352. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 сентября 2021 года № 24234.
В соответствии с пунктом 15 статьи 147 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета принятого финансового обеспечения.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 2 сентября 2021 года № 352
Правила учета принятого финансового обеспечения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета принятого финансового обеспечения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 15 статьи 147 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок учета принятых уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) финансовых обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объектов I категории.

2. Осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес қабылданған қаржылық қамтамасыз етуді есепке алу I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету тізілімін жүргізу арқылы жүзеге асырылады (бұдан әрі – тізілім).
2–тарау. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган қабылдаған I санаттағы объектілерді пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз етуді есепке алу тәртібі
3. Тізілім электрондық нысанда және (немесе) қағаз жеткізгіште жүргізілуі мүмкін.
4. I санаттағы әрбір объектіге тізілімде жеке бөлім ашылады.
Тізілім қағаз жеткізгіште жүргізілген жағдайда әрбір жолдың соңында уәкілетті органның жауапты адамы өз қолын қояды.
5. Бастапқы жазбаны І санаттағы тиісті объект бойынша уәкілетті орган қаржылық қамтамасыз етуді қабылдаған кезде қаржылық қамтамасыз ету қабылданған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей тізілімге енгізеді.
6. Бұрын қабылданған қаржылық қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтитын жүргізілген өзгерістер туралы жазбалар, өзгертілген қаржылық қамтамасыз ету қабылданған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірілмей тізілімнің тиісті бағандарына енгізіледі.
7. Жаңа қаржылық қамтамасыз ету туралы жазба тізілімнің тиісті бағандарына жаңа қаржылық қамтамасыз ету қабылданған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірілмей енгізіледі (алдыңғысының орнына).

2. Учет принятых финансовых обеспечений осуществляется путем ведения реестра финансовых обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории согласно приложению к настоящим Правилам (далее – реестр).
Глава 2. Порядок учета принятых уполномоченным органом в области охраны окружающей среды финансовых обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объектов I категории
3. Реестр ведется в электронной форме и (или) на бумажном носителе.
4. На каждый объект I категории в реестре заводится отдельный раздел.
В случае ведения реестра на бумажном носителе в конце каждой строки ответственное лицо уполномоченного органа проставляет свою подпись.
5. Первичная запись при принятии финансового обеспечения уполномоченным органом полностью по соответствующему объекту I категории вносится в реестр не позднее рабочего дня, следующего за днем принятия финансового обеспечения.
6. Записи о произведенных изменениях, содержащие информацию о ранее принятом финансовом обеспечении, вносятся в соответствующие графы реестра не позднее рабочего дня, следующего за днем принятия измененного финансового обеспечения.
7. Запись о новом финансовом обеспечении вносится в соответствующие графы реестра не позднее рабочего дня, следующего за днем принятия нового финансового обеспечения (взамен предыдущему).

8. I санаттағы объектінің операторы оны пайдалану салдарын жою жөніндегі барлық жұмыстар мен іс-шараларды аяқтаған кезде бұрын қабылданған қаржылық қамтамасыз ету осындай операторға қайтарылуға жатады және тізілімге тиісті жазба енгізіледі.
9. Уәкілетті орган қаржылық қамтамасыз етуге өндіріп алуды қолданған жағдайда, өндіріп алудың күні мен сомасын көрсете отырып, тізілімге өндіріп алуды қолдану туралы жазба енгізіледі.
10. Қабылданған қаржылық қамтамасыз етудің көшірмелерін уәкілетті орган I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттеме тоқтатылған күннен бастап үш жыл бойы сақтайды.

8. При завершении оператором объекта I категории всех работ и мероприятий по ликвидации последствий его эксплуатации, ранее принятое финансовое обеспечение подлежит возврату такому оператору, и в реестр вносится соответствующая запись.
9. При обращении в уполномоченный орган на финансовое обеспечение в реестр вносится запись об обращении взыскания с указанием даты и суммы взыскания.
10. Уполномоченный орган обеспечивает постоянное хранение оригиналов принятых финансовых обеспечений до полного прекращения обязательства по ликвидации последствий эксплуатации объектов I категории.

11. Уәкілетті орган І санаттағы объектілерді пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттеме толық тоқтатылғанға дейін қабылданған қаржылық қамтамасыз ету түпнұсқаларының тұрақты сақталуын қамтамасыз етеді.
I санаттағы объект операторының (I санаттағы объектіні пайдалануды аяқтаған және I санаттағы объектіні пайдалану салдарларын жою жөніндегі міндеттемені тиісінше орындаған адамның) және (немесе) қаржылық қамтамасыз етуді берген ұйымның жазбаша сұрау салуы бойынша уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемені тоқтату туралы мәліметтерді қамтамасыз ету тізіліміндегі жазба туралы жазбаша растауды ұсынады.

11. Копии принятого финансового обеспечения хранятся уполномоченным органом в течение трех лет с даты прекращения обязательства по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории.
По письменному запросу оператора объекта I категории (лица, завершившего эксплуатацию объекта I категории и надлежаще исполнившего обязательство по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории) и (или) организации, выдавшей финансовое обеспечение, уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней предоставляет письменное подтверждение о записи в реестре обеспечений сведений о прекращении обязательства по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории.

12. Тізілім уәкілетті органның интернет-ресурсында міндетті түрде жариялануға жатады. Тізілімді жаңарту тоқсан сайын жүзеге асырылады.
Қабылданған қаржылық
қамтамасыз етуді есепке алу
қағидаларына қосымша
I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету тізілімі
№ р/с
Есептік нөмірі
Жазбаны енгізу күні
I санаттағы объектінің операторы – заңды тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) не атауы
Пайдалану салдарын жоюды қаржылық қамтамасыз ету ұсынылатын
I санаттағы объектінің атауы
I санаттағы объектіні пайдалануға беру күні
I санаттағы объектіні пайдалануды аяқтаудың болжамды мерзімі (жылы)
Қаржылық қамтамасыз ету түрі (түрлері)
Қаржылық қамтамасыз етуді берген ұйымның атауы-кепілгер, банк, сақтандырушы, кепіл беруші
Қаржылық қамтамасыз ету нөмірі және күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Қаржылық қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 147-бабының 9-тармағына сәйкес I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қаржылық қамтамасыз ету мөлшерін айқындау әдістемесіне сәйкес есептелген қаржылық қамтамасыз етудің жалпы мөлшері
Қаржылық қамтамасыз етумен өтелетін сома
Қамтамасыз ету сомасын өндіріп алу туралы белгі
Қамтамасыз ету сомасын өндіріп алу күні
Банктік салым түріндегі қаржылық қамтамасыз ету үлесі, %
I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемені тоқтату туралы белгі
I санаттағы объектіні пайдалану салдарын жою бойынша міндеттеменің тоқтатылған күні
Жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
11
12
13
14
15
16
17
18
19

12. Реестр подлежит обязательной публикации на интернет-ресурсе уполномоченного органа. Обновление реестра осуществляется ежеквартально.
Приложение
к Правилам учета принятого
финансового обеспечения
Реестр финансовых обеспечений исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории
№ п/п
Учетный номер
Дата внесения записи
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) либо наименование юридического лица – оператора объекта I категории
Наименование объекта I категории, финансовое обеспечение ликвидации последствий эксплуатации которого предоставляется
Дата ввода объекта I категории в эксплуатацию
Предполагаемый срок (год) завершения эксплуатации объекта I категории
Вид (виды) финансового обеспечения
Наименование организации, выдавшей финансовое обеспечение - гаранта, банка, страховщика, залогодателя
Номер и дата финансового обеспечения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Срок действия финансового обеспечения
Общий размер финансового обеспечения, рассчитанный в соответствии с методикой
определения размера финансового обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории согласно пункту 9 статьи 147 Экологического кодекса Республики Казахстан
Сумма, покрываемая финансовым обеспечением
Отметка о взыскании суммы обеспечения
Дата взыскания суммы обеспечения
Доля финансового обеспечения в виде банковского вклада, %
Отметка о прекращении обязательства по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории
Дата прекращения обязательства по ликвидации последствий эксплуатации объекта I категории
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ответственного лица
11
12
13
14
15
16
17
18
19