Газ тазарту қондырғыларын пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 9 қыркүйектегі № 367 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 қыркүйекте № 24306 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 207-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Газ тазарту қондырғыларын пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 367 Бұйрығымен бекітілген
Газ тазарту қондырғыларын пайдалану қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Газ тазарту қондырғыларын пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 207-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және газ тазарту қондырғыларын пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар:
1) газды тазарту қондырғысы – газдарды ластаушы заттардан тазарту және (немесе) оларды залалсыздандыру үшін пайдаланылатын құрылыс, жабдық және аппаратура;

Об утверждении Правил эксплуатации установок очистки газа
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 сентября 2021 года № 367. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2021 года № 24306
В соответствии с пунктом 3 статьи 207 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила эксплуатации установок очистки газа.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 9 сентября 2021 года № 367
Правила эксплуатации установок очистки газа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила эксплуатации установок очистки газа (далее -Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 207 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок эксплуатации установок очистки газа.
2. Основные понятия и определения, используемые в Правилах:
1) установка очистки газа – сооружение, оборудование и аппаратура, используемые для очистки отходящих газов от загрязняющих веществ и (или) их обезвреживания;

2) газды тазарту аппараты – атмосфераны ластайтын заттарды селективті ұстау немесе залалсыздандыру процесі тікелей жүзеге асырылатын қондырғы элементі.
Ауланатын немесе залалсыздандыратын заттың агрегаттық жай-күйіне байланысты газ тазарту қондырғылары газ тазалау және шаңұстағыш қондырғылары болып бөлінеді.
2-тарау. Газ тазарту қондырғыларын пайдалану тәртібі
3. Газды тазарту қондырғылары жобаға сәйкес келетін немесе жөндеу жұмыстарының нәтижесінде алынған көрсеткіштермен жұмыс істейді.
4. Газ тазарту қондырғыларын пайдалану кезінде қондырғының жұмыс режимін сипаттайтын негізгі көрсеткіштерді (оңтайлы режимнен ауытқу, анықталған ақаулар, жекелеген агрегаттардың ауытқу жағдайлары немесе барлық газ тазарту қондырғысының істен шығуы) қамтитын құжаттама жүргізіледі.
5. Газды тазарту қондырғылары газды тазарту қондырғысы жұмысының нақты параметрлерінің жобалық сәйкестігіне жылына кемінде бір рет, сондай-ақ келесі жағдайларда тексеріледі:
1) технологиялық жабдық өзгертілген режимде 3 (үш) айдан астам жұмыс істеген кезде немесе оны жаңа тұрақты жұмыс режиміне ауыстырған немесе жобалық отын түрі өзгерген кезде;
2) газ тазарту қондырғысын күрделі жөндеуден немесе қайта жөндеуден кейін.
Газды тазарту қондырғысы жұмысының нақты параметрлері жобаға сәйкес келмеген жағдайда, газды тазарту қондырғысын ауыстыру немесе қайта жаңарту бойынша шаралар қабылданады.
Алынған нәтижелер осы Қағидаларға сәйкес газ тазарту қондырғысының паспортына енгізіледі.
6. Егер жобада көзделген газдарды тазарту қондырғылары болмаған, ажыратылған немесе жобалық тазартуды және (немесе) залалсыздандыруды қамтамасыз етпеген жағдайда технологиялық жабдықты пайдалануға жол берілмейді.
7. Газды химиялық агрессивті немесе абразивтік компоненттерден тазартуға арналған қондырғыларды пайдалану кезінде газды тазарту қондырғысының мерзімінен бұрын істен шығуын болдырмай, қорғау жабындарының бүтіндігі және металл конструкциялары мен жабдықтардың бұзылуының болмауы мұқият тексеріледі.
8. Газды тазарту қондырғысын жөндеу технологиялық агрегат тоқтаған кезде жүргізіледі.
9. Газды тазартудың сенімділігі мен дәрежесін арттыруға мүмкіндік беретін газды тазарту қондырғыларын жаңғырту жөніндегі іс-шаралар күрделі жөндеу жүргізу кезінде орындалады.
10. Құрғақ механикалық тозаңұстағыштарды пайдалану шаңұстағыштардың, бункерлердің, люктердің, фланецті қосылыстарының корпусы герметикалық жай-күйде, газдың ағып кетуіне немесе ауаның рұқсат етілмейтін сорылуына жол бермей жүзеге асырылады.
11. Дымқыл шаңұстағыштарды пайдалану дымқыл шаңұстағыштардың корпусы герметикалық жай-күйде, жарамды суару жүйесі мен шлам жинағышта жүзеге асырылады.

2) аппарат очистки газа – элемент установки, в котором непосредственно осуществляется избирательный процесс улавливания или обезвреживания веществ, загрязняющих атмосферу.
В зависимости от агрегатного состояния улавливаемого или обезвреживаемого вещества установки очистки газа подразделяются на газоочистные и пылеулавливающие.
Глава 2. Порядок эксплуатации установок очистки газа
3. Установки очистки газа работают с показателями, соответствующими проектным или полученным в результате наладочных работ.
4. При эксплуатации установок очистки газа ведется документация, содержащая основные показатели, характеризующие режим работы установки очистки газа (отклонения от оптимального режима, обнаружение неисправности, случаи отклонения отдельных агрегатов или выход из строя всей установки очистки газа).
5. Установки очистки газа подвергаются проверке на соответствие фактических параметров работы установки очистки газа проектным не реже одного раза в год, а также в следующих случаях:
1) при работе технологического оборудования на измененном режиме более 3 (трех) месяцев или при переводе его на новый постоянный режим работы или изменении проектного вида топлива;
2) после капитального ремонта или реконструкции установки очистки газа.
В случае несоответствия фактических параметров работы установки очистки газа к проектным, принимаются меры по замене или реконструкции установки очистки газа.
Полученные результаты заносятся в паспорт установки очистки газа согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Эксплуатация технологического оборудования не допускается в случае, если установки очистки газов предусмотренных проектом отсутствуют, отключены или не обеспечивают проектную очистку и (или) обезвреживание.
7. При эксплуатации установок, предназначенных для очистки газа от химически агрессивных или абразивных компонентов, тщательно проверяются целостность защитных покрытий и отсутствие разрушений металлоконструкций и оборудования, предупреждая преждевременный выход из строя установки очистки газа.
8. Ремонт установки очистки газа производится при остановленном технологическом агрегате.
9. Мероприятия по модернизации установок очистки газа, позволяющие повысить надежность и степень очистки газа, выполняются при проведении капитальных ремонтов.
10. Эксплуатация сухих механических пылеуловителей осуществляется при герметичном состоянии корпуса пылеуловителей, бункеров, люков, фланцевых соединений, не допуская утечек газа или недопустимых подсосов воздуха.
11. Эксплуатация мокрых пылеуловителей осуществляется при герметичном состоянии корпуса мокрых пылеуловителей, исправной системе орошения и шламоуборки.

12. Өнеркәсіптік сүзгіштерді пайдалану кезеңінде өнеркәсіптік сүзгінің гидравликалық кедергісі бақыланады, жобалық құжаттамада белгіленген шектерде тазартылатын газдың температурасы сақталады.
13. Электрсүзгіштердің жұмыс істеу кезеңінде жобалық құжаттамада белгіленген электр режимі (тоқ шамасы, кернеу), газ және шаң жүктемесі (жұмыс аймағындағы газдың жылдамдығы, гидравликалық кедергі, аппаратқа кіретін шаңның көлемі мен концентрациясы), тазартылатын газдың температурасы сақталады.
Электрсүзгіштің сыртқы тораптарын, шаң мен тозаңды түсіру жүйелерін қарау жүзеге асырылады және қарау кезінде анықталған ақаулықтар жойылады.
Ұсталған шаң (қойыртпақ) дер кезінде алынып, белгіленген орындарға тасымалданады.
14. Газды термиялық және термокаталитикалық тазалау кезінде жобалық құжаттамаға сәйкес тазартылған газдың құрамындағы атмосфераны ластайтын заттарды жағу режимі бақыланады.
Газ тазарту қондырғыларын
пайдалану қағидаларына
қосымша
Газ тазарту қондырғысының паспорты
1. Оператордың атауы және оның мекенжайы _______________________________________________________________ (операторлар және оның мекенжайы)
2. Газ тазарту қондырғысының атауы және мақсаты, жоба авторы, пайдалануға берілген жылы.
3. Газды тазарту қондырғысының схемасы (технологиялық агрегаттан атмосфераға газдардың шығарылу орнына дейінгі газ шығару жолы схемалық түрде көрсетіледі).
4. Газ тазарту қондырғысы жұмысының пайдалану көрсеткіштері.
Оңтайлы (регламенттелетін) параметрлердің атауы Өлшем бірлігі Жұмыс көрсеткіштері
жобалау іске қосу-баптау нақты
қалыпты жағдайға келтіру жұмысшылар
күні күні күні
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Газ (ауа) бойынша өнімділік
кіре берісте
шыға берісте
мың текше метр м3/сағ
2. Гидравликалық қарсылық
Кило
Паскаль,
Мега
Паскаль
3. Тазартылатын газдың (ауаның) температурасы
кіре берісте
шыға берісте
°С
°С
4. Тазартылатын газдың (ауаның) қысымы (сиретілуі)
кіре берісте
Кило
Паскаль,
Мега
Паскаль
5.Газдың (ауаның) ылғал сақтауы
грамм/
текше метр
г/м3
6. Тазартылған газдағы (ауадағы) зияндызаттардың концентрациясы
кіре берісте
шыға берісте
грамм/
текше метр
г/м3
7. Суаруғаарналған су (ерітінді) шығыны
мың
текше метр м3/сағ
8. Су қысымы (ерітінді)
Мега
Паскаль

12. В период эксплуатации промышленных фильтров контролируется гидравлическое сопротивление промышленного фильтра, поддерживается температура очищаемого газа в пределах установленных проектной документацией.
13. В период работы электрофильтра поддерживается электрический режим (величина тока, напряжение), газовая и пылевая нагрузки (скорость газа в рабочей зоне, гидравлическое сопротивление, объем и концентрация пыли на входе в аппарат), температура очищаемого газа, установленные проектной документацией.
Осуществляется осмотр наружных узлов электрофильтра, систем отряхивания пыли и пылевыгрузки, и устраняются обнаруженные при осмотре неисправности.
Своевременно удаляется уловленная пыль (пульпа) и транспортируется в установленные места.
14. При термической и термокаталитической очистке газа контролируется режим сжигания веществ загрязняющих атмосферу, содержащихся в очищаемом газе, в соответствии с проектной документацией.
Приложение к Правилам
эксплуатации установок
очистки газа
Паспорт установки очистки газа
1. Наименование оператора и его адрес
______________________________________________________________
(операторы и его адрес)
2. Наименование и назначение установки очистки газа, автор проекта, год ввода в эксплуатацию.
3. Схема установки очистки газа (указывается схематически газоотводящий тракт от технологического агрегата до места выброса газов в атмосферу).
4. Эксплуатационные показатели работы установки очистки газа.
Наименование оптимальных (регламентируемых) параметров
Единица измерения
Показатели работы
проектные
пуско-наладки
фактические
приведение к нормальным условиям
рабочие
дата
дата
дата
1
2
3
4
5
6
7
8
1.Производительность по газу (воздуху)
на входе
на выходе
тысяч метр
кубический м3/час
2. Гидравлическое сопротивление
Кило
Паскаль,
Мега
Паскаль
3. Температура очищаемого газа (воздуха)
на входе
на выходе
°С
°С
4. Давление (разрежение) очищаемого газа (воздуха)
на входе
Кило
Паскаль,
Мега
Паскаль
5. Влагосодержание газа (воздуха)
грамм/
метр кубический г/м3*
6. Концентрация вредных веществ в очищаемом газе (воздухе)
на входе
на выходе
грамм/
метр кубический г/м3*
7. Расход воды (раствора) на орошение
метр кубический м3/час*
8. Давление воды (раствора)
Мега
Паскаль

9. Басқа сипаттамалық көрсеткіштер
Өлшем бірліктері қалыпты жағдайға келтірілген 0°С, 101; 3 КилоПаскаль.
4 - 8 графа жұмыс көрсеткіштері бойынша толтырылады.
5. Газ тазарту қондырғысы жабдығының жекелеген тораптарына жүргізілген жөндеулер, ауыстыру немесе жаңғырту туралы мәліметтер
Күні
Торап аппаратының атауы
Зақымдану сипаты
Түйін аппаратының істен шығу себебі
Орындалған жұмыс
1
2
3
4
5
Паспорт жасалды "____" _____________________20______ж.
Оператор ___________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _______________ (қолы)

9. Другие характерные показатели
Единицы измерения, приведенные к нормальным условиям 0°С; 101;3 КилоПаскаль.
графы 4 - 8 заполняются по рабочим показателям.
5. Сведения о проведенных ремонтах, замене или модернизации отдельных узлов оборудования установки очистки газа
Дата
Наименование аппарата узла
Характер повреждения
Причина выхода из строя аппарата узла
Выполненная работа
1
2
3
4
5
Паспорт составлен "____" _____________________20______г.
Оператор             ___________________________________
(фамлия, имя, отчество (при его наличии)
_______________
(подпись)