Қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидалары мен шарттарын бекіту туралы (экономикалық тергеп-тексеру қызметі)
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 8 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 тамызда № 24368 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 31 қазандағы № 37 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 31.10.2022 № 37 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының 57-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидалары мен шарттары бекітілсін (экономикалық тергеп-тексеру қызметі).
2. Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің Кадр жұмысы департаменті заңмен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Агенттіктің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы
Ж. Элиманов
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
төрағасының
2021 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 8 бұйрығымен
бекітілді
Қаржылық мониторинг органдарының (экономикалық тергеу қызметі) қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидалары мен шарттары
1. Осы Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг органдарының қызметкерлерін тәртіптік жазаға тарту қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 57-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және қаржылық мониторинг органдары қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) тәртіптік жаза – қызметкерге қолданылатын тәртіптік жауапкершілік шарасы;
2) тәртіптік жауапкершілік (бұдан әрі – жауапкершілік) – Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда, тәртіптік теріс қылықтар, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қызметкерлерге тағайындалатын заңдық жауапкершілік түрі;

Об утверждении Правил и условий привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов по финансовому мониторингу (служба экономических расследований)
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 13 сентября 2021 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2021 года № 24368. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 31 октября 2022 года № 37.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по финансовому мониторингу от 31.10.2022 № 37 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 57 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов по финансовому мониторингу (служба экономических расследований).
2. Департаменту кадровой работы Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу Ж. Элиманов
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
от 13 сентября 2021 года № 8
Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов по финансовому мониторингу
(служба экономических расследований)
1. Настоящие Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов по финансовому мониторингу (служба экономических расследований) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 57 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов по финансовому мониторингу.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) дисциплинарное взыскание – мера дисциплинарной ответственности, налагаемая на сотрудника;
2) дисциплинарная ответственность (далее – ответственность) – вид юридической ответственности, которую несут сотрудники за совершение дисциплинарных проступков, а также административных правонарушений в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;

3) тәртіптік теріс қылық (бұдан әрі – теріс қылық) – қаржылық мониторинг органдары қызметкерінің өзіне жүктелген міндеттерді құқыққа қайшы, кінәлі орындамауы немесе тиісінше орындамауы, лауазымдық өкілеттіктерін асыра пайдалануы, қызметтік және еңбек тәртібін бұзуы, Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексінің (мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидаларының) талаптарын бұзуы, сол сияқты құқық қорғау қызметінде қызмет атқаруға байланысты белгіленген шектеулерді сақтамауы.
3. Тәртіптік жаза Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 16 наурыздағы "Қазақстан Республикасы Құқық қорғау органдарында кадр саясатын іске асырудың кейбір мәселелері туралы" № 211 Жарлығымен бекітілген тәртіптік жауаптылықты қалыптастыру (тәртіптік практикадағы профилактикалық қызметті күшейту) қағидаларында және тәртіптік теріс қылықтардың ауырлығын бағалау жүйесінде көзделген өлшемшарттар ескеріле отырып, жасалған теріс қылықтың ауырлығына сәйкес қолданылады.
4. Қызметкер тәртіптік теріс қылық жасаған кезде одан жазбаша түсініктеме талап етіледі.
Егер жазбаша түсініктемеде қызметкер өзінің осы тәртіптік теріс қылықты жасау фактісімен келіссе, онда осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті тұлға қызметтік тергеп-тексеру жүргізбестен жаза қолданады.
Егер қызметкер өзінің жазбаша түсініктемесінде тәртіптік теріс қылық жасау фактісімен келіспесе, онда қызметтік тергеу жүргізіледі.
Қызметкер жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан кезде жазбаша түсініктеме беруден бас тарту туралы еркін түрде акт жасалады.
Тәртіптік жазаны келесілер қолданады:
1) Агенттіктің төрағасы қаржылық мониторинг органдарының барлық қызметкерлеріне қатысты – Заңның 56-бабы 2-тармағында көрсетілген тәртіптік жазаларды;
2) аумақтық департаменттердің басшылары бағынысты бөлімшелерде қызмет өткеретін қызметкерлерге қатысты өз номенклатурасы бойынша – Заңның 56-бабы 2-тармағында көрсетілген тәртіптік жазаларды қолданады.
Жоғары тұрған бөлімшемен келісім бойынша тағайындалатын қызметкерлерге қатысты "қызметіне толық сәйкес еместігі туралы ескерту" тәртіптік жазасын қолдануға Агенттікпен келісілгеннен кейін жол беріледі.

3) дисциплинарный проступок (далее – проступок) – противоправное, виновное неисполнение или ненадлежащее исполнение сотрудником органов по финансовому мониторингу возложенных на него обязанностей, превышение должностных полномочий, нарушение служебной и трудовой дисциплины, нарушение требований Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153, а равно несоблюдение установленных ограничений, связанных с пребыванием на правоохранительной службе.
3. Дисциплинарное взыскание налагается соответственно по наличию вины сотрудника, тяжести и обстоятельства совершенного дисциплинарного проступка, личности сотрудника и отношения его к службе, наступлению негативных последствий и причинения ущерба имиджу правоохранительного органа с учетом критериев, предусмотренных Системой оценки тяжести дисциплинарных проступков и правилами формирования дисциплинарной ответственности (усиления профилактической функции в дисциплинарной практике), утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 16 марта 2016 года № 211 "О некоторых вопросах реализации кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан".
4. При совершении сотрудником дисциплинарного проступка с него истребуется письменное объяснение.
Если в письменном объяснении сотрудник согласен с фактом совершения им данного дисциплинарного проступка, то уполномоченное лицо налагает взыскание без проведения служебного расследования, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
Если сотрудник в своем письменном объяснении не согласен с фактом совершения им дисциплинарного проступка, то проводится служебное расследование.
При отказе сотрудника от дачи письменного объяснения составляется акт об отказе в даче письменных объяснений в произвольной форме.
Дисциплинарные взыскания налагают:
1) председатель Агентства в отношении всех сотрудников органов по финансовому мониторингу – дисциплинарные взыскания, указанные в пункте 2 статьи 56 Закона;
2) руководители территориальных органов в отношении сотрудников, проходящих службу в подчиненных подразделениях, по своей номенклатуре – дисциплинарные взыскания, указанные в пункте 2 статьи 56 Закона.
Применение дисциплинарного взыскания "предупреждение о неполном служебном соответствии" в отношении сотрудников, назначаемых по согласованию с вышестоящим подразделением, допускается после согласования с Агентством.

5. Қызметкерлер қызметтік және еңбек тәртібін бұлжытпай сақтау, өздерінің қызметтік міндеттерін адал және сапалы орындау, сондай-ақ жұмыс уақытын ұтымды және тиімді пайдалану бойынша міндеттемелер қабылдайды.
Еңбек тәртібін сақтау мәселелерін қарау кезінде еңбек тәртібін сақтау, қызметке келу уақыты, жұмыс орнында болмау заңдылығы және жұмыс орнында болмау себептері туралы тікелей басшыны хабардар етудің уақтылығы ескеріледі.
Осыны ескере отырып, қызметкер еңбекке уақытша жарамсыздығы (науқастануы) кезінде тікелей басшыны, ведомстволық емдеу мекемесін және кадр қызметін жұмыстан уақытша босату құқығын растайтын құжат рәсімделген кезден басталған күнді көрсете отырып, дереу (тәсілдері – іс жүзінде келуі, басқа емдеу мекемесінде ауруының бар екендігі туралы құжатты (анықтаманы) ұсына отырып, қолжетімді байланыс құралдарымен) хабардар етуге міндетті.
6. Қызметіне толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату, атқаратын лауазымынан босату, арнаулы атағын бір сатыға төмендету және қызметтен шығару түріндегі жаза жүргізілген қызметтік тергеу нәтижелері және қаржылық мониторинг органдарының тәртіптік комиссиясының (бұдан әрі – тәртіптік комиссия) тиісті ұсынымдары бойынша қолданылады.
Қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату түріндегі жаза алқаның немесе Агенттік төрағасы жанындағы жедел кеңестің шешімі негізінде де қолданылады.
7. Өзіне қатысты қызметтік тергеу жүргізілген қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасау фактісі анықталған жағдайда, жасалған теріс қылықтың ауырлығына қарай қорытындыда тәртіптік жазаның нақты түрін қолдану туралы ұсыныстар көрсетіледі.
Қызметкерді ескерту, сөгіс, қатаң сөгіс түрінде тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы ұсынымы бар қызметтік тергеп-тексеру материалдары оның келісімі болған жағдайда тәртіптік комиссияның қарауына шығарылмайды.
8. Бірнеше қызметкер бірлесіп жасаған тәртіптік теріс қылық орын алған кезде жазалар әрқайсысына жеке-жеке қолданылады.
9. Қызметтік тәртіпті бұзудың әрбір жағдайы үшін бір тәртіптік жаза қолданылады.
10. Жаза қолдану тәртіптік теріс қылық жасаған қызметкерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жаза қолданылған міндеттерді орындаудан босатпайды.

5. Сотрудники принимают обязательства по неукоснительному соблюдению служебной и трудовой дисциплины, добросовестному и качественному исполнению своих служебных обязанностей, а также рациональному и эффективному использованию рабочего времени.
При рассмотрении вопросов соблюдения трудовой дисциплины учитывается соблюдение трудового распорядка, время прибытия на службу, законность отсутствия на рабочем месте и своевременность уведомления непосредственного руководителя о причинах отсутствия на рабочем месте.
С учетом этого, сотрудник при временной нетрудоспособности (болезни) обязан незамедлительно уведомить (способы – фактически прибытием, доступными средствами связи с предоставлением документа (справки) о наличии болезни в другом лечебном учреждении) непосредственного руководителя, ведомственное лечебное учреждение и кадровую службу о медицинском учреждении, в котором проходит лечение, с указанием даты с момента оформления документа, подтверждающего право на временное освобождение от работы.
6. Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности, понижение в специальном звании на одну ступень и увольнения налагается по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим рекомендациям дисциплинарной комиссии органов по финансовому мониторингу (далее – дисциплинарная комиссия).
Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности также налагается на основании решения коллегии или оперативного совещания при Председателе Агентства.
7. Если установлен факт совершения сотрудником, в отношении которого проведено служебное расследование, дисциплинарного проступка, в зависимости от тяжести совершенного проступка в заключении отражаются предложения о применении конкретного вида дисциплинарного взыскания.
Материалы служебного расследования с рекомендацией о привлечении сотрудника к дисциплинарной ответственности в виде замечания, выговора, строгого выговора, при условии его согласия, на рассмотрение дисциплинарной комиссии не выносятся.
8. Взыскания при совершении дисциплинарного проступка, совершенного совместно несколькими сотрудниками, налагаются на каждого в отдельности.
9. За каждый случай нарушения служебной дисциплины накладывается одно дисциплинарное взыскание.
10. Наложение взыскания не освобождает сотрудника, совершившего дисциплинарный проступок, от исполнения обязанностей, за неисполнение или ненадлежащее исполнение которых было наложено взыскание.

11. Қабылданған шешім туралы жазаға тартылған қызметкер бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қолын қойғызу арқылы хабардар етіледі.
Қызметкер тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықпен танысудан бас тартқан немесе жалтарған жағдайда, еркін түрде акт жасалады, онда қызметкердің бұйрықпен танысудан бас тарту немесе жалтару фактісі, оның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), бөлімшенің атауы, күні, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), актіні жасау кезінде қатысқан қызметкерлердің лауазымы көрсетіледі.
Қызметкерді тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықпен жеке таныстыру мүмкін болмаған жағдайда, жазалау туралы бұйрықтың көшірмесі қызметкерге хабарламасы бар хатпен жіберіледі.
Тәртіптік жазаға тартылған қызметкер қызметін басқа өңірде өткерген жағдайда бұйрық шыққан күні оның жұмыс орны бойынша тәртіптік жаза туралы бұйрықтың көшірмесі жіберіледі. Аумақтық органның кадр мәселелеріне жауапты құрылымдық бөлімшесі қызметкерді, белгіленген мерзімге сәйкес бұйрықпен таныстырады.
12. Тәртіптік жаза тәртіптік теріс қылық анықталған күннен бастап бір айдан және тәртіптік теріс қылық жасалған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей қолданылады.
Қызметкер қызметі бойынша бағынатын тұлғаларға тәртіптік жаза қолдану құқығы берілгеніне немесе берілмегеніне қарамастан, тәртіптік теріс қылық жасалғаны туралы белгілі болған күн белгіленген мерзімді есептеу басталатын тәртіптік теріс қылық анықталған күн болып есептеледі.
13. Іссапарға жіберу оны тәртіптік жауаптылыққа тартуға байланысты жағдайларды қоспағанда, қызметкер еңбекке уақытша жарамсыз, демалыста немесе іссапарда болған кезеңде, сондай-ақ егер тәртіптік теріс қылық жасалған күннен бастап алты айдан астам уақыт өтсе, оған тәртіптік жаза қолданылмайды.
14. Қызметкерге қатысты қызметтік тергеп-тексеру не сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізілген немесе сотпен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған жағдайларда, кінәлі тұлғаның науқастануы бойынша жұмыста болмаған немесе оның демалыста, іссапарда болған уақытын есептемегенде, тәртіптік жаза тергеп-тексеру аяқталған, қылмыстық істі немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы процестік шешім қабылданған күннен бастап тиісінше бір айдан кешіктірілмей қолданылады.
15. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру тоқтатылған жағдайларда, бірақ қызметкердің әрекеттерінде тәртіптік теріс қылық, әкімшілік құқық бұзушылық белгілері болған кезде жаза – сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей, ал сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық белгілері үш айдан кешіктірілмей қолданылады.

11. Приказ о наложении дисциплинарного взыскания объявляется сотруднику, подвергнутому дисциплинарному взысканию, под роспись в течение трех рабочих дней со дня его издания.
Если сотрудник отказывается либо уклоняется подтвердить своей подписью ознакомление с приказом о наложении дисциплинарного взыскания составляется акт в произвольной форме, в котором отражается факт отказа или уклонения от ознакомления с приказом сотрудника, его должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование подразделения, дата, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должности сотрудников, присутствовавших при составлении акта.
Если сотрудника невозможно ознакомить лично с приказом о наложении дисциплинарного взыскания, копия приказа о наказании направляется сотруднику письмом с уведомлением.
При прохождении службы сотрудником, подвергнутым дисциплинарному взысканию, в другом регионе, в день издания приказа по месту его работы направляется копия приказа о дисциплинарном взыскании. Структурное подразделение территориального органа, ответственное за кадровые вопросы ознакамливает сотрудника с приказом в соответствии с установленными сроками.
12. Дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения дисциплинарного проступка и шести месяцев со дня совершения дисциплинарного проступка.
Днем обнаружения дисциплинарного проступка, с которого начинается исчисление установленного срока, считается день, когда лицу, которому по службе подчинен сотрудник, стало известно о совершении дисциплинарного проступка независимо от того, наделено ли оно правом наложения дисциплинарных взысканий или нет.
13. Дисциплинарное взыскание на сотрудника не может быть наложено в период его временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске или командировке, за исключением случаев, когда командирование связано с привлечением его к дисциплинарной ответственности, а также если со дня совершения дисциплинарного проступка прошло более шести месяцев.
14. В случаях проведения в отношении сотрудника служебного расследования либо досудебного расследования или возбуждения дела об административном правонарушении, рассмотренного судом, дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца соответственно со дня окончания расследования, принятия процессуального решения о прекращении уголовного дела или производства по делу об административном правонарушении, не считая времени отсутствия на работе по болезни виновного или нахождения его в отпуске, командировке.
15. В случаях прекращения досудебного расследования, но при наличии в действиях сотрудника признаков дисциплинарного проступка, административного правонарушения взыскание налагается не позднее одного месяца, признаков коррупционного правонарушения – не позднее трех месяцев со дня принятия решения о прекращении досудебного расследования.

16. Еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңі, демалыста, іссапарда болу, уәкілетті органдар мен лауазымды тұлғалардың шешімдеріне, актілері мен ұсынымдарына, тәртіптік жаза қолдану үшін негіз болып табылатын қызметтік тергеп-тексеру актілеріне (қорытындыларына, нәтижелеріне) шағым жасау кезеңі, егер жасалған тәртіптік теріс қылық туралы осы кезеңде немесе ол басталғанға дейін белгілі болса, жаза қолдану мерзімінің қолданысын тоқтата тұрады. Қызметтік тергеп-тексеру және жаза қолдану мерзімінің қолданылуы сотқа дейінгі тергеп-тексеру немесе арнайы зерттеулер (сараптамалар) нәтижелері болмаған кезде тоқтатыла тұруы мүмкін.
17. Бұрын жарияланған тәртіптік жаза жасалған теріс қылықтың ауырлығына сәйкес келмеген немесе қолданыстағы заңнаманы бұза отырып қолданылған жағдайда, Агенттік төрағасы қолданылған тәртіптік жазаның күшін жоюға құқылы және қосымша қызметтік тергеп-тексеруге жібереді не тәртіптік жазаның тиісті түрін қолданады.
18. Өзіндік қауіпсіздік бөлінісі кадр қызметіне тәртіптік теріс қылықтың расталған фактілері бойынша ғана қорытындының және қызметтік тергеп-тексеру материалдарының көшірмесін ұсынады.
19. Тәртіптік жауапкершілік мәселесі көтерілген жағдайда Агенттіктің аумақтық органдары не оның құрылымдық бөлімшелері кадр қызметіне ұсыну, жедел кеңес хаттамасын, қызметтік тергеп-тексеру қорытындысын, түсініктемелер мен жауаптылық шараларын айқындау үшін қажетті өзге де материалдарды жібереді.
20. Қызметкер өзін тәртіптік жауапкершілікке тартуға байланысты барлық материалдармен танысуға құқылы.
21. Қызметкерге қолданылған тәртіптік жазаның мерзімі ол қолданылған күннен бастап алты айдан аспауы тиіс. Егер осы мерзім ішінде қызметкер жаңа тәртіптік жазаға тартылмаса, онда оның тәртіптік жазасы жоқ деп есептеледі.
22. Заңның 56-бабы 2-тармағының 7), 8), 9) тармақшаларында көзделген тәртіптік жаза қолданылған теріс қылықты қоспағанда, әрбір тәртіптік теріс қылық бойынша мерзімдері мен мазмұны бойынша нақты, сондай-ақ бақылауға алынатын іс-шараларды көздейтін кемшіліктерді жою Жоспары дайындалады (бұдан әрі – Жоспар), оның ішінде:
1) ұйымдастырушылық-басқарушылық сипаттағы (теріс қылықтың, оның ішінде қызметтік жүктеменің жасалуына ықпал еткен факторларды, себептер мен жағдайларды талдау және бағалау);
2) теріс қылық жасаған қызметкердің кәсіби құзыретін арттыру бойынша (қызметкерді іс-әрекеттің тәртібі мен мазмұнына, оның ішінде жұмыс орнында оқытуды ұйымдастыру арқылы оқыту);

16. Период временной нетрудоспособности, нахождение в отпуске, командировке, обжалование решений, актов и рекомендаций уполномоченных органов и должностных лиц, актов (заключений, результатов) служебного расследования, которые являются основанием для наложения дисциплинарного взыскания, приостанавливают действие срока наложения взыскания, если о совершенном дисциплинарном проступке стало известно в этот период или до его наступления. Действие срока служебного расследования и наложения взыскания может быть приостановлено при отсутствии результатов досудебного расследования или специальных исследований (экспертиз).
17. Если ранее объявленное дисциплинарное взыскание не соответствует тяжести совершенного проступка или наложено с нарушением действующего законодательства, Председатель Агентства вправе отменить наложенное дисциплинарное взыскание и направляет на дополнительное служебное расследование либо налагает соответствующий вид дисциплинарного взыскания.
18. Подразделение собственной безопасности предоставляет в кадровую службу копию заключения и материалов служебного расследования, только по подтвержденным фактам дисциплинарного проступка.
19. При возникновении вопроса дисциплинарной ответственности территориальные органы Агентства, либо его структурные подразделения направляют в кадровую службу представление, протокол оперативного совещания, заключение служебного расследования, объяснения и иные материалы необходимые для определения меры ответственности.
20. Сотрудник вправе ознакомиться со всеми материалами, связанными с привлечением его к дисциплинарной ответственности.
21. Срок дисциплинарного взыскания, наложенного на сотрудника, не может превышать шесть месяцев со дня его применения. Если в течение этого срока сотрудник не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию, то он считается не имеющим дисциплинарного взыскания.
22. По каждому дисциплинарному проступку, за исключением проступка, за которое наложено дисциплинарное взыскание, предусмотренное подпунктами 7), 8), 9) пункта 2 статьи 56 Закона, в обязательном порядке разрабатывается План устранения недостатков (далее – План), предусматривающий конкретные по срокам и содержанию, а также поддающиеся контролю мероприятия, в том числе:
1) организационно-управленческого характера (анализ и оценка факторов, причин и условий, способствовавших совершению проступка, в том числе служебной нагрузки);
2) по повышению профессиональных компетенций сотрудника, совершившего проступок (обучение сотрудника порядку и содержанию действий, в том числе путем организации обучения на рабочем месте);

3) тәрбиелік сипаттағы (құқықтық насихатты ұйымдастыру, жеке алдын алу-алдын алу іс-шараларын өткізу).
23. Жоспарды әзірлеу, ұйымдастыру және іске асыру тәртіптік теріс қылыққа жол берген қызметкердің тікелей басшысына жүктеледі.
24. Бұрын қолданылған жазаны мерзімінен бұрын шешу тікелей басшының негізделген өтінішхаты бойынша көтермелеу тәртібімен, бірақ қызметкер жоспарда көрсетілген кемшіліктерді жойған жағдайда және міндеттерін үлгілі орындаған, сондай-ақ қызметтік әрекетінде елеулі нәтижелерге қол жеткізген жағдайда, оны қолданған күннен бастап үш айдан ерте болмайтын мерзімде жүргізіледі.
Қызметкерлерге қатысты тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын шешуді жазалау шараларын қолдануға уәкілетті тұлға жүргізеді.
Аумақтық органдардың қызметкерлерінен тәртіптік жазаларын шешу мәселелері Агенттіктің кадр қызметіне материалдар тапсыру арқылы Орталық аппаратпен келісіледі.
25. Қаржылық мониторинг органдары бөлімшесінің тәртіптік жаза қолдану, қолдану жөніндегі өзіне берілген құқықтардан асып кеткен басшысы бұл үшін тәртіптік жауаптылықта болады, ал тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықтардың күшін жоғары тұрған лауазымды тұлға жояды.
26. Егер қызметкер атқаратын лауазымынан босату түрінде тәртіптік жауаптылыққа тартылған болса, одан әрі ауыстыру және (немесе) қызмет бойынша жоғарылату Заңда көзделген тәртіппен жүргізіледі.
27. Арнаулы атағы бір сатыға төмендетілген қызметкерлерді атқарып отырған штаттық лауазымына қарамастан, қаржылық мониторинг органдарының уәкілетті басшысы бұрынғы арнаулы атағын қалпына келтіреді, бірақ арнаулы атағы төмендетілген күннен бастап алты айдан ерте емес.
28. Арнаулы атақта еңбек сіңіру мерзімі арнаулы атақты бір сатыға төмендету түрінде тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы бұйрық шыққан күннен бастап үзіледі және арнаулы атақты қалпына келтіру туралы бұйрық шыққан күннен бастап қайта басталады.
Алты ай өткенге дейін арнаулы атағын бір сатыға төмендету түрінде тәртіптік жауаптылыққа қайта тартуға жол берілмейді.
29. Қолданылған тәртіптік жазалар туралы мәліметтер жазаланған қызметкердің жеке ісіне міндетті түрде енгізіліп, жеке құрамға жеткізіледі.
30. Егер қызметкер өзіне қолданылған тәртіптік жазамен келіспесе, ол тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрыққа оған жоғары тұрған органға немесе сотқа шағым жасайды.
Жаза қолдану туралы шешімге шағым жасау оның орындалуын тоқтатпайды.

3) воспитательного характера (организация правовой пропаганды, проведение индивидуальных предупредительно-профилактических мероприятий).
23. Разработка, организация и реализация Плана возлагается на непосредственного руководителя сотрудника, допустившего дисциплинарный проступок.
24. Досрочное снятие ранее наложенного взыскания производится по обоснованному ходатайству непосредственного руководителя в порядке поощрения, но не ранее трех месяцев со дня его наложения в случаи устранении сотрудником недостатков, указанных в Плане, и при условии образцового исполнения обязанностей, а также достижении значительных результатов в служебной деятельности.
Досрочное снятие дисциплинарного взыскания, в отношении сотрудников производится лицом уполномоченным применять меры взысканий.
Вопросы снятия дисциплинарных взысканий с сотрудников территориальных органов согласуются с Центральным аппаратом, путем внесения материалов в кадровую службу Агентства.
25. Руководитель подразделения органов по финансовому мониторингу, превысивший предоставленные ему права по применению, наложению дисциплинарных взысканий, несет за это дисциплинарную ответственность, а приказы о наложении дисциплинарных взысканий отменяются вышестоящим должностным лицом.
26. Если сотрудник привлекается к дисциплинарной ответственности в виде освобождения от занимаемой должности, дальнейшее перемещение и (или) продвижение по службе производится в предусмотренном Законом порядке.
27. Сотрудники, пониженные в специальном звании на одну ступень, независимо от занимаемой штатной должности восстанавливаются в прежнем специальном звании уполномоченным руководителем органов по финансовому мониторингу, но не ранее чем через шесть месяцев со дня понижения в специальном звании.
28. Срок выслуги в специальном звании прерывается со дня издания приказа о привлечении к дисциплинарной ответственности в виде понижения специального звания на одну ступень и возобновляется со дня издания приказа о восстановлении специального звания.
До истечения шести месяцев повторное привлечение к дисциплинарной ответственности в виде понижения в специальном звании на одну ступень не допускается.
29. Приказ о наложении дисциплинарного взыскания доводится до личного состава с обязательным внесением сведений в личное дело наказанного сотрудника.
30. Если сотрудник не согласен с наложенным на него дисциплинарным взысканием, он вправе обжаловать приказ о наложении дисциплинарного взыскания в вышестоящем органе или в суде.
Обжалование решения о наложении взыскания не приостанавливает приведения его в исполнение.

31. Қызметкерлерді жазалау туралы бұйрықтардың түпнұсқа (бірінші) даналары осы бұйрықтарды шығарған қаржылық мониторинг органдарында сақталады.
Жазалау туралы бұйрықтардың көшірмелері немесе бұйрықта көрсетілген тұлғаларға қатысты олардың үзінділері тиісті аумақтық органдарға жіберіледі.

31. Подлинные (первые) экземпляры приказов о наказании сотрудников хранятся в органах по финансовому мониторингу, издавшие эти приказы.
Копии приказов о наказании или выписки из них в отношении лиц указанных в приказе, высылаются в соответствующие территориальные органы.