Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (40-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 334 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 қыркүйекте № 24371 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (40-шығарылым) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет миинистрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (40-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 27 ақпандағы № 81-ө-м бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8362 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасыны
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Шапкенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2021 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 334 бұйрығымен
бекітілген
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік аңықтамалығы (40-шығарылым) 1-тарау. Кіріспе
1. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік аңықтамалығы (40-шығарылым) (бұдан әрі – БТБА (40-шығарылым) құрылыс материалдарын өндіру жөніндегі жұмыстарын қамтиды.

Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 40)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 334. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2021 года № 24371
В соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 40) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 февраля 2013 года № 81-ө-м "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 40)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8362).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А. А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 13 сентября 2021 года № 334
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих
(выпуск 40)
Глава 1. Введение
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 40) (далее – ЕТКС (выпуск 40) содержит работы по производству строительных материалов.

2. БТБА (40-шығарылым) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әзірлеген.
3. Тарифтік-біліктілік сипаттамалар осы (40-шығарылым) БТБА-да көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде қолданылады.
2-тарау. Құрылыс материалдарын өндіру жөніндегі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары 1-параграф. Автоклавшы, 4-разряд
4. Жұмыс сипаттамасы:
автоклавтарда әктасты-кремний түйіршікті және вулканитті жылу оқшаулағыш бұйымдарды жылумен өңдеу процесін жүргізу;
жылу тасымалдағыштың түсуін реттеу;
жылумен өңдеу режимін бақылау және температураны, қысымды, өңдеу ұзақтығын реттеу;
бұйымдарды арбашықтарға, контейнерлерге тиеу және түсіру;
автоклавтардың қақпақтарын ашу және жабу;
автоклавтан автоклавқа буды өткізу;
процесс аяқталған соң кондетсаттар мен жылу тасымалдағыштарды ағызу;
автоклавтар жұмысының кестесін сақтау.
5. Білуге тиіс:
автоклавтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, тиеу және түсіру механизмдерінің құрылысы;
жылу тасымалдағыштың қасиеттері мен параметрлері;
гидромассаның және бұйымдардың қасиеттері;
бұйымдарды жылумен өңдеу технологиясы;
жылу тасымалдағыштың беру схемасы;
реттеуші крандардың, клапандардың мақсаты;
автоклавтар жұмысының кестесі.
2-параграф. Айналмалы және шахталық пештердің (күйдірушісі) машинисі, 4-разряд
6. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен жиынтық өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейін (ақ клинкер бойынша – сағатына 15 тоннаға дейін) айналатын пештерде клинкерді күйдіру, жалпы өнімділігі сағатына 25 тоннаға дейін шахта пештерінде күйдіру процесін жүргізу;
тоңазытқыштардың, пештік жылу алмастырғыштардың үздіксіз жұмысын және жарамдылық жағдайын қамтамасыз ету;
пеш жетегінің, бақылау және шығыршықты тіреулердің, тығыздаушы құрылғының, майлау жүйесінің жұмысын бақылау;
пештік жылу алмастырғыш құрылғыларда шикізат қоспасын декарбонизациялау процесін реттеу;
пеш газдарын ылғалдандыру және салқындату процесін реттеу;
шілтер мен бу жылытушының жұмысын бақылау;
пешке шикізат пен отын салуға қатысу;
шикізат пен отынды беруді реттеу;
тиеу механизмдеріне, шаң ұстағыш қондырғылар мен өзге де көмекші жабдықтарға қызмет көрсету;
қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және түзету;
тораптар мен механизмдерді майлау, тұтандыруға дайындау;
пештерді тазалау мен жөндеуге қатысу;
футерлеу жұмыстарын дайындауға және өткізуге қатысу.

2. ЕТКС (выпуск 40) разработан Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем ЕТКС (выпуск 40).
Глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по производству строительных материалов
Параграф 1. Автоклавщик, 4 разряд
4. Характеристика работ:
ведение процесса тепловой обработки известково-кремнезернистых и вулканитовых теплоизоляционных изделий в автоклавах;
регулирование поступления теплоносителя;
наблюдение за режимом тепловой обработки и регулирование температуры, давления, продолжительности обработки;
загрузка и выгрузка вагонеток, контейнеров с изделиями;
закрывание и открывание крышек автоклавов;
перепуск пара из автоклава в автоклав;
спуск конденсата и теплоносителя после окончания процесса;
соблюдение графика работы автоклавов.
5. Должен знать:
устройство автоклавов, контрольно-измерительных приборов, загрузочных и выгрузочных механизмов;
свойства и параметры теплоносителя;
свойства гидромассы и изделий;
технологию тепловой обработки изделий;
схему подачи теплоносителя;
назначение регулирующих кранов, клапанов;
график работы автоклавов.
Параграф 2. Машинист (обжигальщик) вращающихся и шахтных печей, 4 разряд
6. Характеристика работ.
ведение процесса обжига клинкера во вращающихся печах суммарной производительностью до 35 тонн в час (по белому клинкеру - до 15 тонн в час), обжига в шахтных печах общей производительностью до 25 тонн в час под руководством машиниста более высокой квалификации;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния холодильников, запечных теплообменников;
контроль работы привода печи, контрольных и роликовых опор, уплотнительных устройств, систем смазки;
регулирование процесса декарбонизации сырьевой смеси в запечных теплообменных устройствах;
регулирование процесса увлажнения и охлаждения печных газов;
контроль работы горелок и пароподогревателей;
участие в загрузке печей сырьем и топливом;
регулирование подачи сырья и топлива;
обслуживание загрузочных механизмов, пылеулавливающих установок и иного вспомогательного оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
смазка узлов и механизмов, подготовка к розжигу;
участие в очистке и ремонте печей;
участие в подготовке и проведении футеровочных работ.

7. Білуге тиіс:
айналмалы, шахталық пештердің және жинақтаушы жабдықтардың құрылысы, құрылымы және жұмыс істеу принципі;
клинкерді күйдіру және суыту технологиясы;
шикізат қоспасы мен отынның құрамы және сапалық сипаттамасы;
пеш газдары мен клинкерді күйдіру және суыту процесіне ықпал ететін негізгі факторлары;
отқа төзімді түрлері, футеровканың негізгі жолдары;
бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматты реттеу құралдарының, сигнал беру және бұғаттау жүйелерінің мақсаты және жұмыс істеу принципі;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау карталары;
майлау материалдарының түрлері мен сұрыптары;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдері;
пеш агрегаттарының жылу техникалық және технологиялық режимдерін реттеудің негізгі әдістері мен жолдары;
пештің өнімділігін арттыру, футеровка беріктігі мен клинкердің сапасын көтеру тәсілдері.
3-параграф. Айналмалы және шахталық пештердің машинисі (күйдірушісі), 5-разряд
8. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейін (ақ клинкер бойынша - сағатына 15 тоннаға дейін) айналатын пештерде клинкерді күйдіру, жалпы өнімділігі сағатына 25 тоннаға дейін шахта пештерінде күйдіру процесін жүргізу;
пеш агрегаттарының технологиялық және жылу техникалық режимдерін, шикізат қоспасы мен отынмен қоректендіру механизмдерінің, жылу алмасу құрылғыларының және өзге де қосалқы жабдықтардың жұмысын реттеу;
негізгі және қосалқы жабдықтардың технологиялық параметрлері мен жылу техникалық режимдерін бақылау және реттеу;
пеш агрегаттары мен жинақтаушы жабдықтарды пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды басқару;
пештердің тиімді өнімділігін, клинкердің сапасын, отын мен электр энергиясының үлестік шығысын қамтамасыз ету;
футеровка мен пеш агрегаттарын майлау жағдайын бақылау;
пештерді жөндеуге дайындау;
футерлеу жұмыстарының көлемін анықтауға қатысу;
пеш тораптары мен механизмдерін алдын ала қарауды және майлауды жүргізуді бақылау;
пештерді жөндеуден және футерлеу жұмыстарынан кейін жөндеуге және қабылдауға қатысу;
пештерді шикізатпен толтырудың дұрыстығын бақылау және тиеу механизмдерін реттеу.
9. Білуге тиіс:
пештер мен қосалқы жабдықтардың құрылымы, жұмыс істеу принципі және кинематикалық схемасы;
клинкерді күйдіру кезінде болатын физикалық-химиялық процестердің мәні;
клинкердің минералогиялық құрамы;
шикізат қоспасының құрамы мен қасиеттері, оған қойылатын талаптар;
пеш агрегаттары жұмыстарының жылу техникалық және технологиялық режимін реттеу әдістері;
пештің өнімділігін арттыру, футеровка беріктігі мен клинкердің сапасын көтеру, отын мен электр қуатын үнемді пайдалану тәсілдері;
қолданылатын отынның құрамы, қасиеттері, сипаттамалары;
отынды беру схемасы, отқа төзімді түрлері мен қасиеттері;
футеровканы қатарлап салудың тәсілдері;
клинкер сапасын зертханалық бақылаудың тәсілдері мен жолдары;
пештің жұмыс режимін автоматты реттеудің схемасы.

7. Должен знать:
устройство, конструкцию и принцип действия вращающихся, шахтных печей и комплектующего оборудования;
технологию процесса обжига и охлаждения клинкера;
состав и качественную характеристику сырьевой смеси и топлива;
основные факторы, влияющие на процесс обжига и охлаждения печных газов и клинкера;
виды огнеупоров, основные приемы футеровки;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, средств автоматического регулирования, систем сигнализации и блокировки;
карты смазки обслуживаемого оборудования;
виды и сорта смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
основные приемы и методы регулирования теплотехнического и технологического режимов печных агрегатов;
способы увеличения производительности печей, повышения стойкости футеровки и качества клинкера.
Параграф 3. Машинист (обжигальщик) вращающихся и шахтных печей, 5 разряд
8. Характеристика работ:
ведение процесса обжига клинкера во вращающихся печах суммарной производительностью до 35 тонн в час (по белому клинкеру - до 15 тонн в час), обжига в шахтных печах общей производительностью до 25 тонн в час;
регулирование технологического и теплотехнического режимов печных агрегатов, работы механизмов питания сырьевой смесью и топливом, теплообменных устройств и иного вспомогательного оборудования;
контроль и регулирование технологических параметров и теплотехнических режимов основного и вспомогательного оборудования;
руководство работой по эксплуатации и обслуживанию печного агрегата и комплектующего оборудования;
обеспечение оптимальной производительности печей, качества клинкера, удельного расхода топлива и электроэнергии;
контроль состояния футеровки и обмазки печных агрегатов;
подготовка печей к ремонту;
участие в определении объема футеровочных работ;
контроль проведения профилактических осмотров и смазки узлов и механизмов печей;
участие в ремонте и приеме печей после ремонта и футеровочных работ;
контроль правильности загрузки печей сырьем и регулирование загрузочных механизмов.
9. Должен знать:
конструкцию, принцип действия и кинематическую схему печей и вспомогательного оборудования;
сущность физико-химических процессов, происходящих при обжиге клинкера;
минералогический состав клинкера;
состав и свойства сырьевой смеси, требования, предъявляемые к ней;
методы регулирования теплотехнического и технологического режимов работы печных агрегатов;
способы увеличения производительности печей, повышения стойкости футеровки и улучшения качества клинкера, экономного расходования топлива и электроэнергии;
состав, свойства, характеристики применяемого топлива;
схему подачи топлива, виды и свойства огнеупоров;
способы кладки футеровки;
приемы и методы лабораторного контроля качества клинкера;
схему автоматического регулирования режима работы печей.

10. Жиынтық өнімділігі сағатына 35 тоннадан астам (ақ клинкер бойынша сағатына 15 тоннадан астам) айналмалы пештерге, жиынтық өнімділігі сағатына 25 тоннадан астам шахта пештеріне қызмет көрсету кезінде – 6 разряд.
4-параграф. Араластырғыш пен бұлғауыш моторшысы, 2-разряд
11. Жұмыс сипаттамасы:
кесінділерді бұлғауыштың моторлары мен сорғысына қызмет көрсету;
бұлғауышқа кеппеген кесінділерді және ақаулары бар асбест-цементті плиталарды салу;
бұлғауышқа су беру;
кесінділер мен ақауды асбест-цемент массасына қайта өңдеуді қадағалау;
дайын массаны шөміш бұлғауышқа айдау;
бұлғауышпен май құбырын тазалау, жабдықтарды майлау.
12. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
асбест-цемент массасына қойылатын талаптар.
5-параграф. Араластырғыш пен бұлғауыш моторшысы, 3-разряд
13. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цементті массаны әзірлеу жөніндегі түйіспелі араластырғышқа қызмет көрсету;
асбестті суспензияның араластырғыштарға біркелкі түсуін қадағалау;
цементті автоматты мөлшерлегіштің жұмысын басқару;
асбестті суспензия мен цементті араластыру процесін қадағалау;
асбест-цементті массаны шөміш бұлғауышқа құю;
цементті салмақтық мөлшерлегіштің және араластырғыштың ұсақ ақауларын жою.
14. Білуге тиіс:
түйіспелі араластырғышты мен автоматты мөлшерлегіштің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
технологиялық картаға сәйкес асбест пен цементті араластыру уақыты;
өндірілетін асбест-цемент бұйымдары үшін шикізат қоспасындағы асбест пен цементтің пропорциялары;
асбест-цемент массасының дайындық белгілері.
6-параграф. Араластырушы, 3-разряд
15. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптық массаны, гидромассаны, эмульсияны араластырғыштарда, голлендорларда және араластырғыш бактарда дайындау кезінде компоненттерді араластыру процесін жүргізу;
компоненттерді мөлшерлеу, араластырғыштарға, голлендорларға және араластырғыштарға берілген рецептура бойынша аралас компоненттердің түсуін қадағалау;
жабдықтар мен механизмерді іске қосу, тоқтату;
дайындалған қалыптау массасын және эмульсияны шығыс бактарына беру;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды жою.
16. Білуге тиіс:
голендорлардың, араластырғыштардың және өзге де механизмдердің құрылысы;
қалыптық массаны, гиромассаны, эмульсия дайындау технологиясы мен рецептурасы;
шикізаттың қасиеттері және оған қойылатын талаптар;
механизмдерді іске қосу мен тоқтату тәртібі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау мен жою тәсілдері.
7-параграф. Араластырушы, 4-разряд
17. Жұмыс сипаттамасы:
жабдықтардың тасқынды желісінде қауіптік массаны, гидромассаны, эмульсияны дайындау кезінде құраушылардың араластыру процесін жүргізу;
мөлшерлеу, араластыру, айдау жабдықтарын басқару;
берілген рецептураның, температураның, бу қысымының сақталуын бақылау;
бақылау-өлшеу аспаптарын қадағалау;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою.

10. При обслуживании вращающихся печей суммарной производительностью свыше 35 тонн в час тонн в час (по белому клинкеру свыше 15 тонн в час), шахтных печей суммарной производительностью свыше 25 тонн в час - 6 разряд.
Параграф 4. Моторист смесителя и мешалки, 2 разряд
11. Характеристика работ:
обслуживание моторов и насоса мешалки обрезков;
загрузка мешалки сырыми обрезками и бракованными асбестоцементными листами;
подача воды в мешалку;
наблюдение за переработкой обрезков и брака в асбестоцементную массу;
перекачка готовой массы в ковшовую мешалку;
чистка мешалки и маслопровода, смазка оборудования.
12. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к асбестоцементной массе.
Параграф 5. Моторист смесителя и мешалки, 3 разряд
13. Характеристика работ:
обслуживание контактного смесителя по приготовлению асбестоцементной массы;
наблюдение за равномерным поступлением асбестовой суспензии в смеситель;
управление работой автоматического дозатора цемента;
наблюдение за процессом перемешивания асбестовой суспензии и цемента;
слив асбестоцементной массы в ковшевую мешалку;
устранение мелких неисправностей в весовом дозаторе цемента и смесителе.
14. Должен знать:
устройство и принцип работы контактного смесителя и автоматического дозатора;
время перемешивания асбеста и цемента согласно технологической карте;
пропорции асбеста и цемента в сырьевой смеси для вырабатываемых асбестоцементных изделий;
признаки готовности асбестоцементной массы.
Параграф 6. Смесительщик, 3 разряд
15. Характеристика работ:
ведение процесса смешивания компонентов при приготовлении формовочной массы, гидромассы, эмульсии в смесителях, голлендорах и баках-мешалках;
дозировка компонентов, наблюдение за поступлением в смесители, голлендоры и мешалки смешиваемых компонентов по заданной рецептуре;
пуск, остановка оборудования и механизмов;
подача приготовленной формовочной массы и эмульсии к расходным бакам;
устранение неисправностей в работе оборудования.
16. Должен знать:
устройство голлендоров, смесителей и иных механизмов;
технологию и рецептуру приготовления формовочных масс, гидромасс, эмульсий;
свойства сырья и требования, предъявляемые к нему;
порядок пуска и остановки механизмов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 7. Смесительщик, 4 разряд
17. Характеристика работ:
ведение процесса смешивания компонентов при приготовлении формовочной массы, гидромассы, эмульсии на поточной линии оборудования;
управление оборудованием дозировки, перемешивания, перекачки;
контроль соблюдения заданной рецептуры, температуры, давления пара;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами;
устранение неисправностей в работе оборудования.

18. Білуге тиіс:
тасқынды желі жабдықтарының, сорғылардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, механизмдердің, мөлшерлегіштердің құрылғысы;
ерітінділерді гидромассаны, эмульсияны және суспензияны дайындау технологиясы және рецептурасы;
шикізаттың, ертінділердің, қалыптық массаның қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
механизмдерді іске қосу және тоқтату тәртібі;
сигнал беру, блоктау және автоматика жүйесі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
8-параграф. Арматуралық торлар мен қаңқаларды дәнекерлеуші, 3-разряд
19. Жұмыс сипаттамасы:
дайындалған өзектерді шаблондарға (кондукторларға) қалау;
электродқа ауыр және ұзын өлшемді торлармен үлгілеуге немесе кондукторларға беру және кең торларға екінші жағын дәнекерлеу үшін аудару;
дайын торларды қатарлап немесе вагонеткаға ауыстыру;
бойлық және көлденең арматураның бірдей қадамымен 1-2 диаметрлі өзекшелерден жасалған қарапайым арматуралық торларды бір нүктелі (екі нүктелі) машинада түйіспелі дәнекерлеу;
қуаттылығы 75 киловаттқа дейінгі жікті дәнекерлеу машиналарында арматуралық өзектерді түйіспелі жікті дәнекерлеу;
түйіспелі машиналарда темір-бетон бұйымдарына арналған қарапайым және күрделілігі орташа салмалы бөлшектерді флюс қабаты астында түйіспелі-бедерлі немесе электр түйіспелі дәнекерлеу;
арматураның диаметрі мен маркаларына байланысты дәнекерлеу режимін реттеу.
20. Білуге тиіс:
дайындалатын торлар мен қаңқалардың мақсаты, оларға қойылатын техникалық талаптар;
болаттың түрлері, сыныптары және маркалары;
түйіспелі дәнекерлеу машиналарының құрылысы;
дәнекерлеу технологиясының негіздері;
дәнекерлеу кезіндегі ақаулардың себептері;
дайындалатын торлардың сызбаларын оқу.
9-параграф. Арматуралық торлар мен қаңқаларды дәнекерлеуші, 4-разряд
21. Жұмыс сипаттамасы:
арматуралық торларды және өзектердің ауыспалы қадамымен әртүрлі диаметрлі өзекшелерден жасалған қаңқаларды бір нүктелі (екі нүктелі) машинада түйіспелі дәнекерлеу;
торлар мен қаңқаларды дәнекерлеу немесе аспалы дәнекерлеу машиналарында дайын торлардан қаңқаларды ірілендіріп құрастыру;
торларды және қаңқаларды көп нүктелі дәнекерлеу машиналарында дәнекерлеу;
қуаттылығы 75 киловаттан жоғары жікті дәнекерлеу машиналарында арматуралық стержендерді түйіспелі жікті дәнекерлеу;
түйіспелі машиналарда түйіспелі-бедерлі немесе электр түйіспелі флюс қабаты астында темір-бетон бұйымдарына арналған күрделі салмалы бөлшектерді дәнекерлеу;
арматураның диаметрі мен маркасына байланысты дәнекерлеу режимін реттеу;
жұмыс процесінде машинаны баптау;
арматуралық өзектер мен бухталарды ілмектеу және беру.

18. Должен знать:
устройство оборудования поточной линии, насосов, контрольно-измерительных приборов, механизмов, дозаторов;
технологию и рецептуру приготовления растворов, гидромассы, эмульсий и суспензий;
свойства сырья, растворов, формовочных масс, предъявляемые к ним требования;
порядок пуска и остановки механизмов;
систему сигнализации, блокировки и автоматики;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 8. Сварщик арматурных сеток и каркасов, 3 разряд
19. Характеристика работ:
укладка заготовленных стержней в шаблоны (кондукторы);
подача шаблонов или кондукторов с тяжелыми или длинномерными сетками под электроды и переворачивание широких сеток для сварки второй стороны;
перемещение готовых сеток в штабель или на вагонетку;
контактная сварка на одноточечной (двухточечной) машине простых арматурных сеток из стержней 1-2 диаметров с равным шагом продольной и поперечной арматуры;
контактная стыковая сварка арматурных стержней на машинах стыковой сварки мощностью до 75 киловатт;
сварка на контактных машинах контактно-рельефным или электроконтактным под слоем флюса методами простых и средней сложности закладных деталей для железобетонных изделий;
регулирование режима сварки в зависимости от диаметра и марок арматуры.
20. Должен знать:
назначение изготовляемых сеток и каркасов, технические требования, предъявляемые к ним;
виды, классы и марки стали;
устройство сварочных машин контактной сварки;
основы технологии сварки;
причины дефектов при сварке;
чтение чертежей изготавливаемых сеток.
Параграф 9. Сварщик арматурных сеток и каркасов, 4 разряд
21. Характеристика работ:
контактная сварка на одноточечной (двухточечной) машине арматурных сеток и каркасов из стержней различных диаметров с переменным шагом стержней;
сварка сеток и каркасов или укрупнительная сборка каркасов из готовых сеток на подвесных сварочных машинах;
сварка сеток и каркасов на многоточечных сварочных машинах;
контактная стыковая сварка арматурных стержней на машинах стыковой сварки мощностью свыше 75 киловатт;
сварка на контактных машинах контактно-рельефным или электроконтактным под слоем флюса методами сложных закладных деталей для железобетонных изделий;
регулирование режима сварки в зависимости от диаметра и марки арматуры;
подналадка машины в процессе работы;
строповка и подача арматурных стержней и бухт.

22. Білуге тиіс:
қолданылатын дәнекерлеу машиналарының құрылысы;
жүкұстағыш құрылғыларына қойылатын талаптар;
дәнекерлеу технологиясының негіздері және арматуралық торлар мен қаңқаларға қойылатын техникалық талаптар;
торлар мен қаңқаларды дайындау кезіндегі ақаулардың себептері;
дайындалатын торлардың сызбаларын оқу.
10-параграф. Арматуралық торлар мен қаңқаларды дәнекерлеуші, 5-разряд
23. Жұмыс сипаттамасы:
жабдықтардың барлық кешеніне қызмет көрсете отырып, әртүрлі жүйелердің автоматты және автоматтандырылған желілерінде арматуралық қаңқаларды дайындау;
бағдарламалық басқарылатын автоматты көп нүктелі дәнекерлеу машиналарында арматуралық қаңқаларды жасау;
тігісті дәнекерлеу машиналарында жолақты және табақты болаттан жасалған қысымды құбырларға арналған металл цилиндрлерді дәнекерлеу;
дайындамалар мен дайын бұйымдарды ілмектеу және тасымалдау.
24. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтарды кешенінде қызмет көрсететін желілермен машиналардың құрылысы;
машиналарды баптау тәртібі және реттеу тәсілдері;
дәнекерлік технологиясы мен арматуралық қаңқаларға қойылатын техникалық талаптар;
қаңқалар ақауларының себептері мен оларды жою тәсілдері;
дайындалатын бұйымдардың схемаларын оқу.
11-параграф. Арматурашы, 1-разряд
25. Жұмыс сипаттамасы:
арматураны дайындау кезінде: болатты тазалау, қолмен тасымалдау және кесілген өзектер мен дайын торларды орын ауыстыру құралдарына, стеллаждарға немесе қатарларға салу қосалқы жұмыстарды орындау;
болаттың будасы мен орамасын сым шиыршығынан босату;
арматура өзектері мен торларын түрлері мен маркалары бойынша оларды будаға ораумен жинақтау.
26. Білуге тиіс:
арматураның түрлері мен қолданылатын болаттардың маркалары;
торлар мен өзектерді орын ауыстыру құралдарына, стеллаждарға немесе қатарларға салу тәртібі.
12-параграф. Арматурашы, 2-разряд
27. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым арматуралық жұмыстарды орындау;
шыбықшаларды баспақтау- қайшымен кесу;
қол тетіктерінің көмегімен арматура өзектерін майыстыру;
ию станоктарында арматура қаңқалары мен торларын майыстыру;
арматура байламдарын дайындау;
станоктарда сым орамдарын орау;
болаттан жасалған өзектерді механикалық немесе электротермиялық тәсілмен нығайту;
біліктілігі анағұрлым жоғары арматуршының басшылығымен автоматты дұрыс кесу станоктарында өзектерді дайындау;
дайындамаларды арматура дайындау орындарына беру арбашасымен немесе тельфермен тасымалдау.
28. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
дайындаманы ілмектеу және тасымалдау тәртібі;
арматураға арналған болаттың негізгі физикалық-механикалық қасиеттері.

22. Должен знать:
устройство применяемых сварочных машин;
требования, предъявляемые к грузозахватным приспособлениям;
основы технологии сварки и технические требования, предъявляемые к арматурным сеткам и каркасам;
причины дефектов при изготовлении сеток и каркасов;
чтение чертежей изготавливаемых сеток.
Параграф 10. Сварщик арматурных сеток и каркасов, 5 разряд
23. Характеристика работ:
изготовление арматурных каркасов на автоматических и автоматизированных линиях различных систем с обслуживанием всего комплекса оборудования;
изготовление арматурных каркасов на автоматических многоточечных сварочных машинах с программным управлением;
сварка металлических цилиндров для напорных труб из полосовой и листовой стали на машинах шовной сварки;
строповка и транспортировка заготовок и готовых изделий.
24. Должен знать:
устройство обслуживаемых линий и машин в комплексе с обслуживаемым оборудованием;
порядок наладки и способы регулировки машин;
технологию сварки и технические требования, предъявляемые к арматурным каркасам;
причины дефектов каркасов и способы их устранения;
чтение чертежей на изготавливаемые изделия.
Параграф 11. Арматурщик, 1 разряд
25. Характеристика работ:
выполнение вспомогательных работ при изготовлении арматуры: чистка стали, транспортировка вручную и укладка нарезанных стержней и готовых сеток на средства перемещения, стеллажи или в штабель;
освобождение пачек и бухт стали от проволочных скруток;
комплектовка стержней и сеток арматуры по видам и маркам с увязкой их в пачки.
26. Должен знать:
виды арматуры и марки применяемых сталей;
порядок укладки сеток и стержней на средства перемещения, стеллажи или в штабель.
Параграф 12. Арматурщик, 2 разряд
27. Характеристика работ:
выполнение простых арматурных работ;
резка прутков на пресс-ножницах;
гнутье арматурных стержней с помощью ручных приспособлений;
гнутье арматурных каркасов и сеток на гибочных станках;
изготовление арматурных пучков;
перемотка бухт проволоки на станках;
упрочнение стержней из стали механическим или электротермическим способом;
заготовка стержней на автоматических правильно-отрезных станках под руководством арматурщика более высокой квалификации;
транспортировка заготовок к местам изготовления арматуры передаточной тележкой или тельфером.
28. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
порядок строповки и перемещения заготовок;
основные физико-механические свойства стали для арматуры.

13-параграф. Арматурашы, 3-разряд
29. Жұмыс сипаттамасы:
күрделілігі ортша арматуралық жұмыстарды орындау;
сүйрету, қабыстыру, күштеп калибрлеу, сору немесе түйісу электрлік қыздыру жолдарымен механикалық немесе электротермиялық тәсілмен арматуралық өзектерді нығайту;
автоматты дұрыс кесу станоктарында арматуралық өзектерді дайындау;
жетекті станоктарда арматуралық өзектерді майыстыру;
бүркеншікті орнату немесе тығырықты, төлкені және гильзаны баспақтау жолдарымен алдын ала кернеуленген бұйымдар үшін арматуралық өзектердің соңын анкерлеу;
созылмалы стендтерде және арнаулы желілерде темір пакеттерді дайындау;
аспалы түйісу-дәнекерлеу машиналарында байлау немесе дәнекерлеу тәсілдерімен дайын торлар мен бөлшектерден қарапайым және орта күрделіліктегі кеңістік қаңқаларды құрастыру;
белгіленген үлгілер бойынша ағаш өзегі және гипстік түрі үшін сымнан арматуралар дайындау.
30. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың әрекет принципі;
дайындалатын арматураға схеманы оқу тәртібі;
арматураны ілмектеу және тасымалдау жолдары мен тәсілдері.
31. Жұмыс үлгілері:
бұйым қаңқасын дайындау:
1) тірек, тіреу және бағана астына ұстын табан, қада баулығы, қоршау іргетасы;
2) іргетастық блоктар мен тақталар, траверстер;
3) құдық қылтасының сақинасы, қонышсыз қысымы жоқ құбырлар;
4) тіреу үшін маңдайша, бұтақша, бағаналар;
5) балкондық, ернеулік, жолдық, трамвай жолының тақталары, каналдарды жабу тақталары;
6) жалпақ және қырлы коллекторлар мен жерасты өткелдерінің тақталары, жабу және аражабын тақталары;
7) карапайым қимадағы жүгіртпелер мен беларқалар;
8) аспасыз қадалар, тіреулер мен бағаналар.
14-параграф. Арматурашы, 4-разряд
32. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі арматуралық жұмыстарды орындау;
бағдарламалық басқарылатын станоктарда арматура дайындау;
домкраттармен өзектерді, жоғары берік мықты сымдар мен арматуралық темір пакеттерді тарту;
кондукторлар мен манипуляторлық аспалы түйіс-дәнекерлеу машиналарында бекіткіш орнату, байлау немесе дәнекерлеу тәсілдерімен дайын торлардан және бөлшектерден күрделі кеңістіктік қаңқалар құрастыру.
33. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машиналардың, қондырғылар мен тетіктердің құрылысы;
көлемді қаңқаларды құрастыру тәртібі мен тәсілдері;
дайындалатын арматураның схемасын оқу тәртібі;
арматураны ілмектеу және тасымалдау жолдары мен тәсілдері.
34. Жұмыс үлгілері:
бұйым қаңқаларын дайындау:
1) байламалық, итарқалық және іргетастық блоктар;
2) коллекторлар және жерасты өткелдері – "Ғ"-мен "П"-түріндегі бөлшектер;
3) кәріздік, суағар, су-газды құбыры, жаңбырқабылдағыш және телефон құдықтары, телефон қораптары, көлемді коллекторлар;

Параграф 13. Арматурщик, 3 разряд
29. Характеристика работ:
выполнение арматурных работ средней сложности;
упрочнение арматурных стержней механическим или электротермическим способом путем волочения, сплющивания, силовой калибровки, вытяжки или контактного электронагрева;
заготовка арматурных стержней на автоматических правильно-отрезных станках;
гнутье арматурных стержней на приводных станках;
анкеровка концов арматурных стержней для предварительно напряженных изделий путем высадки головок или напрессовки шайб, втулок и гильз;
изготовление струнопакетов на протяжных стендах и специальных линиях;
сборка простых и средней сложности пространственных каркасов из готовых сеток и деталей способом вязки или сварки на подвесных контактно-сварочных машинах;
изготовление арматуры из проволоки для капов и гипсовых форм по определенным образцам.
30. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
порядок чтения чертежей на изготовляемую арматуру;
приемы и способы строповки и перемещения арматуры.
31. Примеры работ:
изготовление каркасов изделий:
1) башмаки под опоры, стойки и колонны, оголовки свай, фундаменты забора;
2) блоки и плиты фундаментные, траверсы;
3) кольца горловин колодцев, трубы безнапорные без раструбов;
4) перемычки, пасынки для опор, столбы;
5) плиты балконные, карнизные, дорожные, трамвайных путей, плиты перекрытий каналов;
6) плиты коллекторов и подземных переходов плоские и ребристые, плиты покрытий и перекрытий;
7) прогоны и ригели простого сечения;
8) сваи, стойки и колонны бесконсольные.
Параграф 14. Арматурщик, 4 разряд
32. Характеристика работ:
выполнение сложных арматурных работ;
заготовка арматуры на станках с программным управлением;
натяжение стержней, пучков высокопрочной проволоки и арматурных струнопакетов домкратами;
сборка сложных пространственных каркасов из готовых сеток и деталей способом установки фиксаторов, вязки или сварки на подвесных контактно-сварочных машинах в кондукторах и манипуляторах.
33. Должен знать:
устройство обслуживаемых машин, установок и приспособлений;
порядок и способы сборки объемных каркасов;
порядок чтения чертежей на изготовляемую арматуру;
приемы и способы строповки и перемещения арматуры.
34. Примеры работ:
изготовление каркасов изделий:
1) балки обвязочные, стропильные и фундаментные;
2) коллекторы и подземные переходы-детали "F"- и "П"-образные;
3) колодцы канализационные, водосточные, водопроводногазовые, дождеприемные и телефонные, коробки телефонные, коллекторы объемные;

4) аспамен және сөремен бағаналар;
5) түйіспе жүйесінің, электр тогын беру желісі мен шамдардың тіректері;
6) қабілетті сыртқы және ішкі қабырғалардың панельдері;
7) күрделі қимадағы және бос кеңістікті беларқалар;
8) қысымы жоқ қонышсыз және жалпақ табанды құбырлар.
15-параграф. Арматурашы, 5-разряд
35. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі арматуралық жұмыстарды орындау;
тарту станцияларымен өзектерді, жоғары берік мықты сымдар, өзектер мен арматуралық темір пакеттерді тарту;
аспалы түйісу-дәнекерлеу машиналарын қолданумен дайын торлардан және бөлшектерден темір-бетон құрылғыларға арналған күрделі кеңістік қаңқалар құрастыру;
бетонға арматураны тартумен жиналмалы-блокты элементтерді құрастыру.
36. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін станциялардың, механизмдер мен тетіктердің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
дайындалатын арматураға схеманы оқу тәртібі;
жиналмалы-блокты элементтерді құрастыру тәсілдері;
арматураға арналған болаттың физикалық – химиялық қасиеттері.
37. Жұмыс үлгілері:
бұйымның қаңқаларын дайындау:
1) 500-800 тонна жүктемелерге өзекті арматуралары бар бағаналар;
2) көлемді лифттер машина ғимаратының секциялары;
3) сүрлемдер мен элеваторлар – көлемдік элементтер;
4) аралық көпірлер мен жолөткел құрылыстары;
5) ұзындығы 12 метрге дейін итарқалық және итарқа астылық нысандары;
6) көлемді лифттер шахталары.
16-параграф. Арматурашы, 6-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
эксперименттік, бірегей, тәжірибелік және ерекше күрделі арматуралық жұмыстарды орындау;
темір-бетон бұйымдар мен құрылғыларға арналған басты үлгілер сызбасы бойынша күрделі арматуралық қаңқалар дайындау;
ерекше күрделі құрылғыларға арналған арматуралық қаңқаларды дайындау мен құрастыру;
күрделі және ерекше күрделі арматуралық қаңқаларды құрастыру кезіндегі дәнекерлеу жұмыстарының орындалуын бақылау.
39. Білуге тиіс:
арматуралық қаңқаларды дайындау технологиясы;
арматуралық қаңқалар мен төсемелі бөлшектер сызбасын оқу тәртібі;
арматураға арналған болаттың физикалық-химиялық қасиеттері;
дәнекерленетін арматуралық элементтерге қойылатын талаптар.
40. Жұмыс үлгілері:
басты үлгілер бұйымдарын дайындау:
1) лифтілер бөлмелері, баспалдақ торшалары, машина ғимараттары – көлемдік элементтер;
2) аралық көпірлер мен жолөткел құрылыстары;
3) ұзындығы 12 метрден астам итарқалық нысандары;
игерілген бұйымдарды дайындау:
800 тоннадан астам жүктемеге өзектік арматурасы мен шетжақтылық тірек пластиналары бар бағаналар.
17-параграф. Асбест-цемент бұйымдарын бөлшектеуші, 4-разряд
41. Жұмыс сипаттамасы:
қалыпталған өнімнің табандарын бөлшектеу;
қатайтылған асбест-цемент бұйымдарын металл төсем қалыптарынан қолмен бөлу;
бұйымдар мен қалыптарды табанға бөлек салу;
бүлінген бұйымдарды бүліну сипаты бойынша топтастыра отырып сұрыптау.

4) колонны с консолями и полками;
5) опоры контактной сети, линий электропередач и светильников;
6) панели несущих наружных и внутренних стен;
7) ригели сложного сечения и пустотные;
8) трубы безнапорные раструбные и с плоской подошвой.
Параграф 15. Арматурщик, 5 разряд
35. Характеристика работ:
выполнение особо сложных арматурных работ;
натяжение пучков высокопрочной проволоки, стержней и арматурных струнопакетов натяжными станциями;
сборка сложных пространственных каркасов для железобетонных конструкций из готовых сеток и деталей с применением подвесных контактно-сварочных машин;
сборка сборочно-блочных элементов с натяжением арматуры на бетон.
36. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых натяжных станций, механизмов и приспособлений;
порядок чтения чертежей на изготовляемую арматуру;
способы сборки сборочно-блочных элементов;
физико-механические свойства стали для арматуры.
37. Примеры работ:
изготовление каркасов изделий:
1) колонны со стержневой арматурой под нагрузку 500-800 тонн;
2) секции машинных помещений лифтов объемные;
3) силосы и элеваторы - объемные элементы;
4) строения пролетных мостов и путепроводов;
5) формы стропильные и подстропильные длиной до 12 метров;
6) шахты лифтов объемные.
Параграф 16. Арматурщик, 6 разряд
38. Характеристика работ:
выполнение экспериментальных, уникальных, опытных и особо сложных арматурных работ;
изготовление по чертежам головных образцов сложных арматурных каркасов для железобетонных изделий и конструкций;
изготовление и сборка арматурных каркасов для особо сложных конструкций;
контроль выполнения сварочных работ при сборке сложных и особо сложных арматурных каркасов.
39. Должен знать:
технологию изготовления арматурных каркасов;
порядок чтения чертежей на арматурные каркасы и закладные детали;
физико-механические свойства стали для арматуры;
требования к свариваемым арматурным элементам.
40. Примеры работ:
изготовление головных образцов изделий:
1) комнаты, лестничные клетки, машинные помещения лифтов - объемные элементы;
2) строения пролетных мостов и путепроводов;
3) формы стропильные длиной свыше 12 метров.
изготовление освоенных изделий:
колонны со стержневой арматурой и приторцованными опорными пластинами под нагрузку свыше 800 тонн.
Параграф 17. Разборщик асбестоцементных изделий, 4 разряд
41. Характеристика работ:
разборка стоп сформованной продукции;
отделение затвердевших асбестоцементных изделий от металлических прокладочных форм вручную;
раздельная укладка изделий и форм в стопы;
отсортировка поврежденных изделий с группировкой их по характеру повреждений.

42. Білуге тиіс:
сызықтық өлшемдер, пішін және сыртқы түрі бөлігінде табақ асбест-цемент бұйымдарына қойылатын талаптар;
табандағы парақтардың белгіленген саны.
18-параграф. Асбест-цемент бұйымдарын кептіруші, 2-разряд
43. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цемент бұйымдарын кептіру процесін жүргізу;
асбест-цемент бұйымдарын конвейерге ілу.
44. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін конвейердің құрылысы;
боялатын бұйымдармен жұмыс істеу тәртібі.
19-параграф. Асбесті мөлшерлеуші, 2-разряд
45. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары мөлшерлеушінің басшылығымен берілген рецептура мен салмақ бойынша асбест қоспасын жасау;
асбесті бар қаптарды ашу және жүгірушілерге немесе бөліктерге беру үшін асбесті тасымалдаушының таспасына салу;
бос қаптарды пакеттерге салу, оларды сыммен байлау және қоймаға тапсыру.
46. Білуге тиіс:
мөлшерлегіштер мен тасымалдаушы құрылғылардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
асбесттің сұрыптары мен маркалары.
20-параграф. Асбесті мөлшерлеуші, 3-разряд
47. Жұмыс сипаттамасы:
берілген рецептура бойынша қоспаны құрайтын асбест компоненттерін мөлшерлеу;
мөлшерлегіштерді, тасымалдаушыларды, жоғары қысымдағы қоректерді іске қосу және тоқтату;
асбест қоспасының шығуын қамтамасыз ету;
асбестті автоматты мөлшерлегішті басқару, қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау, тазалау және ұсақ жөндеу.
48. Білуге тиіс:
асбестті берудің технологиялық схемасы мен асбесттің әртүрлі сұрыптарынан және маркаларынан қоспаны дайындаудың рецептурасы;
мөлшерлегіштер мен тасымалдаушы құрылғылардың құрылыс схемасы;
асбесттің сұрыптары мен маркалары.
21-параграф. Асбест-цемент бұйымдарын престеуші, 3-разряд
49. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цемент бұйымдарын өндіру процесінде қуаты 5000 тоннаға дейінгі гидравликалық престі басқару;
престі жұмысқа дайындау;
престелмеген шифер арбасын пресс астына жіберу;
траверсті түсіру және қысымды қосу;
траверсті көтеру және престер астынан арбаны алу;
шифер табанын алу;
пресс арбаны келесі айналымға қайтару;
пресс багындағы май қорының және гидравликалық көтергіш багындағы судың уақтылы толтырылуын қадағалау;
гидравликалық престі баптау және оны профилактикалық тексеру;
престі жөндеу жұмыстарына қатысу.
50. Білуге тиіс:
гидравликалық престің жұмыс істеу принципі;
технологиялық карта бойынша престеу режимдері;
престелген өнімнің ақауын алдын алу және жою тәсілдері.
22-параграф. Асбест-цемент бұйымдарын престеуші, 4-разряд
51. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цемент бұйымдарын өндіру процесінде қуаты 5000-нан 10000 тоннаға дейін гидравликалық престі басқару;
престі жұмысқа дайындау;
жүргізілген жөндеудің дұрыстығын тексеру;
қызмет көрсетілетін жабдықты ағымдағы, орташа және күрделі жөндеуге қатысу.

42. Должен знать:
требования, предъявляемые к листовым асбестоцементным изделиям в части линейных размеров, формы и внешнего вида;
установленное количество листов в стопе.
Параграф 18. Сушильщик асбестоцементных изделий, 2 разряд
43. Характеристика работ:
ведение процесса сушки асбестоцементных изделий;
навешивание асбестоцементных изделий на конвейер.
44. Должен знать:
устройство обслуживаемого конвейера;
порядок обращения с окрашиваемыми изделиями.
Параграф 19. Дозировщик асбеста, 2 разряд
45. Характеристика работ:
составление смески асбеста по заданной рецептуре и весу под руководством дозировщика более высокой квалификации;
вскрытие мешков с асбестом и загрузка асбеста на ленту транспортера для подачи к бегунам или в отсеки;
укладка пустых мешков в пакеты, увязка их проволокой и сдача на склад.
46. Должен знать:
устройство и принцип работы дозаторов и транспортирующих устройств;
сорта и марки асбеста.
Параграф 20. Дозировщик асбеста, 3 разряд
47. Характеристика работ:
дозирование компонентов асбеста, составляющих смески по заданной рецептуре;
пуск и остановка дозаторов, транспортеров, питателей высокого давления;
обеспечение выхода смески асбеста;
управление автоматическими дозаторами асбеста, смазка, чистка и мелкий ремонт обслуживаемого оборудования.
48. Должен знать:
технологическую схему подачи асбеста и рецептуру приготовления смесей из различных сортов и марок асбеста;
схему устройства дозаторов и транспортирующих устройств;
сорта и марки асбеста.
Параграф 21. Прессовщик асбестоцементных изделий, 3 разряд
49. Характеристика работ:
управление гидравлическим прессом мощностью до 5000 тонн в процессе производства асбестоцементных изделий;
подготовка пресса к работе;
подача тележки непрессованного шифера под пресс;
опускание траверсы и включение давления;
подъем траверсы и выкатка тележки из-под пресса;
снятие стопы шифера;
возврат прессовой тележки на поворотный круг;
наблюдение за своевременным пополнением запаса масла в баке пресса и воды в баке гидравлического подъемника;
наладка гидравлического пресса и его профилактический осмотр;
участие в работах по ремонту пресса.
50. Должен знать:
принцип действия гидравлического пресса;
режимы прессования по технологической карте;
способы предупреждения и устранения брака прессованной продукции.
Параграф 22. Прессовщик асбестоцементных изделий, 4 разряд
51. Характеристика работ:
управление гидравлическим прессом мощностью свыше 5000 до 10000 тонн в процессе производства асбестоцементных изделий;
подготовка пресса к работе;
проверка правильности произведенной наладки;
участие в текущем, среднем и капитальном ремонте обслуживаемого оборудования.

52. Білуге тиіс:
қуатты гидравликалық престердің құрылғысы;
престелген өнімнің ақауын алдын алу және жою тәсілдері.
23-параграф. Асбест-цемент бұйымдарын престеуші, 5-разряд
53. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цемент бұйымдарын өндіру процесінде қуаты 10000 тоннадан астам гидравликалық престі басқару;
майдың преске түсуін реттеу;
престі басқарудың автоматтандырылған схемасын баптау;
гидравликалық престердің ағымдағы, орташа және күрделі жөндеуге қатысу;
престелетін бұйымдардың сапасын бақылау.
54. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
гидравликалық престі басқаруды автоматтан қолмен басқаруға және кері ауыстыру тәсілдері;
жұмыс эмульгирлі суды дайындау технологиясы;
престеу учаскесіне келіп түсетін жартылай фабрикаттың сапасына қойылатын талаптар;
престелген бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау тәртібі.
24-параграф. Асбест-цемент бұйымдарын төсеу-бөлшектеу операторы, 4-разряд
55. Жұмыс сипаттамасы:
қабылдау тұғырықтарын төсеу және беру, асбестцементті бұйымдарды алдын ала қатыру камерасынан түсіру, тасымалдау және автоматтандырылған желі төсегіштері мен бөлшектегіштерінде бөлшектеу процесін жүргізу;
жабдықты автоматты жұмыс режиміне ауыстыру;
қызмет көрсетілетін жабдықтың ақауларын жою, тазалау, майлау және жөндеуге қатысу;
ірі көлемді асбест-цемент табақтарын іріктеуші-ылғалдандырушының басқару пультінен жылжыту және бөлшектеу процестерін жүргізу;
гидровакуумжүйені, көлік құралдары жүйесін, іріктегіш-ылғалдандырғыштың механизмдері мен тораптарын жұмысқа қосу, ажырату, реттеу, олардың жай-күйін қадағалау;
өнім ақауларын анықтау және жою.
56. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
автоматты басқару пультінің монтаждау схемасы;
ірі көлемді асбест-цемент бұйымдарына қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы және оларды қолдану тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою әдістері;
аралаушы-ылғалдандырғыш механизмдерін тазалау және майлау жолдары.
25-параграф. Асбест-цемент және асбест-силит бұйымдарын кесуші, 3-разряд
57. Жұмыс сипаттамасы:
кесу станоктарында асбест-цемент табақтарын, панельдер мен асбест-силит бұйымдарын берілген мөлшерлер бойынша кесу;
бұйымдарды станоктың қабылдау үстеліне беру және қалау;
тегіс жиекті кесу кезінде қамтамасыз ету;
кесетін дискілерді салқындату үшін судың қалыпты түсуін және олардың жай-күйін қадағалау;
жайма қалыптайтын машинаның форматты барабанынан асбест-цементті төсемді алу және асбест-цементті бұйымдарға арналған шикі табақ-дайындамаларды шаблон бойынша қолмен кесу (шабу);
асбест-силитті плиталарға арналған қабатты пластиктен қаптау материалын кесу;
төсемдер мен бұйымдарды өлшемдері бойынша бір мезгілде сұрыптай отырып, табандарға салу;
фрезаларды баптау, ауыстыру, станокты тазалау және майлау.

52. Должен знать:
устройство мощных гидравлических прессов;
способы предупреждения и устранения брака прессованной продукции.
Параграф 23. Прессовщик асбестоцементных изделий, 5 разряд
53. Характеристика работ:
управление гидравлическим прессом мощностью свыше 10000 тонн в процессе производства асбестоцементных изделий;
регулирование поступления масла в пресс;
настройка автоматизированной схемы управления прессом;
участие в текущем, среднем и капитальном ремонте гидравлического пресса;
наблюдение за качеством прессуемых изделий.
54. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
способы перевода управления гидравлическим прессом с автоматического на ручное и обратно;
технологию приготовления рабочей эмульгированной воды;
требования, предъявляемые к качеству полуфабриката, поступающего на участок прессования;
требования, предъявляемые к качеству прессованных изделий;
порядок настройки обслуживаемого оборудования.
Параграф 24. Оператор укладчика-разборщика асбестоцементных изделий, 4 разряд
55. Характеристика работ:
ведение процесса укладки и подачи приемных поддонов, перемещения, выгрузки из камеры предварительного твердения и разборки асбестоцементных изделий на укладчиках и разборщиках автоматизированной линии;
перевод оборудования в автоматический режим работы;
устранение неисправностей, чистка, смазка и участие в ремонте обслуживаемого оборудования;
ведение процессов перемещения и разборки с пульта управления крупноразмерных асбестоцементных листов переборщиком-увлажнителем;
включение в работу, выключение, регулирование гидровакуумсистемы, системы транспортных средств, механизмов и узлов переборщика-увлажнителя, наблюдение за их состоянием;
определение и устранение брака продукции.
56. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
монтажную схему пульта автоматического управления;
требования, предъявляемые к листовым крупноразмерным асбестоцементным изделиям;
устройство и порядок применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
методы выявления и устранения неполадок в работе оборудования;
приемы чистки и смазки механизмов переборщика-увлажнителя.
Параграф 25. Резчик асбестоцементных и асбестосилитовых изделий, 3 разряд
57. Характеристика работ:
резка на обрезных станках асбестоцементных листов, панелей и асбестосилитовых изделий по заданным размерам;
подача и укладка изделий на приемный стол станка;
обеспечение при обрезке ровной кромки;
наблюдение за нормальным поступлением воды для охлаждения режущих дисков и их состоянием;
съем асбестоцементного наката с форматного барабана листоформовочной машины и ручная нарезка (рубка) по шаблону сырых листов-заготовок для асбестоцементных изделий;
резка облицовочного материала из слоистого пластика для асбестосилитовых плит;
укладка прокладок и изделий в стопы с одновременной сортировкой по размерам;
подналадка, смена фрез, чистка и смазка станка.

58. Білуге тиіс:
кесу станоктарының құрылысы және баптау тәртібі;
бұйымдарға желілік өлшемдер мен сыртқы түрі бөлігінде қойылатын талаптар;
бұйымдарды кесу жолдары;
бұйымдарды сұрыптау және табанға салу тәсілдері;
станокты тазалау мен майлау тәртібі.
26-параграф. Асбест-цемент және асбест-силит бұйымдарын тегістеп бояушы, 3-разряд
59. Жұмыс сипаттамасы:
плиталарға құрастыруға арналған асбест-цемент табақтарының ішкі және сыртқы бетіне тегістейтін қабатты қолмен жағу;
минералды мақта мен екінші табақтардың асбест-цемент табақтарына төсеу;
тегістейтін құрамды дайындау;
асбест-цемент және асбест-силит табақтары мен қабатты пластиктің төселетін бетін тазалау, жуу және сүрту;
полиэтилен аралық қабаттарын, қабатты пластикті және асбест-силит табақтарды престердің табанына қолмен салу:
плиталарды құрастыру, плиталарды жинауға жарамсыз табақтарды сұрыптау;
аралық қабат материалдарын және желім жағылатын тасуатарларды желімнің қалдығынан тазалау.
60. Білуге тиіс:
плиталарға төсеме қабатын жағу тәртібі;
тегістейтін құрам мен жуу материалдарының қасиеттері;
тегістейтін құрамды дайындау тәсілдері;
асбест-цемент және асбест-силит табақтарының тегістейтін беттерін тазалау тәртібі;
асбест-цемент және асбест-силит плиталарға қойылатын талаптар.
27-параграф. Асбест-цемент және асбест-силит бұйымдарын тегістеп бояушы, 4-разряд
61. Жұмыс сипаттамасы:
офсеттік басып шығару әдісімен декоративті асбест-цемент плиталарын өндірудің автоматты желісіне кіріктірілген бітемелеу машинасының көмегімен асбест-цемент плиталарына эпоксидті тегістейтін қабатын жағу;
эпоксидті желімді желімдеу машинасының көмегімен асбест-силит табақтарының және қабатты пластиктің желімделетін беттеріне жағу;
берілген технологиялық режиміне байланысты бітемелеу және желімдеу машинасын баптау;
ракельді пышақтар мен ұштық кепкіштерді орнату;
бітемелік масса мен эпоксидті желімді машинаның қорегіне салу;
бітемелік масса мен эпоксидті желімді мерзімді араластыру, олардың сапасын анықтау;
машинаның қорегіндегі бітемелік массаның, эпоксидті желімнің шығысы мен деңгейін бақылау;
жұмыс процесінде машина тораптарын еріткішпен сулау;
бітемелеу машинасын бітемелік массадан тазарту;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою, оны жөндеуге қатысу.
62. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен баптау тәртібі;
бітемелік массаны, эпоксидті желімді дайындау технологиясы және олардың қасиеттері;
қолданылатын бітемелер мен желімдерді асбест-цемент және асбест-силит плиталары мен қабатты пластиктің бетіне жағу тәсілдері;
қолданылатын әрлеу материалдарының сипаттамалары, олардың негізгі қасиеттері мен үйлесімділігі;
өрттік жарылу қауіпсіздігінің тәртібі;
туындайтын ақаулардың себептері мен оларды түзету тәсілдері.

58. Должен знать:
устройство и порядок подналадки обрезных станков;
требования, предъявляемые к изделиям в части линейных размеров и внешнего вида;
приемы обрезки изделий;
способы сортировки и укладки изделий в стопы;
порядок чистки и смазки станка.
Параграф 26. Грунтовщик асбетоцементных и асбетосилитовых изделий, 3 разряд
59. Характеристика работ:
нанесение вручную грунтовочного слоя на внутреннюю и внешнюю поверхность асбестоцементных листов, предназначенных для сборки в плиты;
укладка на асбестоцементные листы минеральной ваты и вторых листов;
приготовление грунтовочного состава;
очистка, промывка и протирка грунтуемой поверхности асбестоцементных и асбестосилитовых листов и слоистого пластика;
укладка вручную на поддон пресс полиэтиленовых прокладок, слоистого пластика и асбестосилитовых листов:
сборка плит, отсортировка листов, негодных для сборки плит;
чистка прокладочного материала и клеенаносных вальцев от остатков клея.
60. Должен знать:
порядок нанесения грунтовочного слоя на плиты;
свойства грунтовочного состава и промывочных материалов;
способы приготовления грунтовочного состава;
порядок очистки грунтуемых поверхностей асбестоцементных и асбестосилитовых листов;
требования, предъявляемые к асбестоцементным и асбестосилитовым плитам.
Параграф 27. Грунтовщик асбетоцементных и асбетосилитовых изделий, 4 разряд
61. Характеристика работ:
нанесение грунтовочного слоя эпоксидной шпаклевки на асбестоцементные плиты при помощи шпаклевочной машины, встроенной в автоматическую линию производства декоративных асбестоцементных плит, методом офсетной печати;
нанесение эпоксидного клея на оклеиваемые поверхности асбестосилитовых листов и слоистого пластика при помощи клеенаносной машины;
наладка шпаклевочной и клеенаносной машины на заданный технологический режим;
установка ракельных ножей и торцевых сухарей;
загрузка шпаклевочной массы и эпоксидного клея в питатель машины;
периодическое перемешивание шпаклевочной массы и эпоксидного клея, определение их качества;
контроль расхода и уровня шпаклевочной массы, эпоксидного клея в питателе машины;
смачивание в процессе работы узлов машины растворителем;
очистка шпаклевочной машины от шпаклевочной массы;
устранение неисправностей в работе оборудования, участие в его ремонте.
62. Должен знать:
устройство и порядок наладки обслуживаемого оборудования;
технологию приготовления шпаклевочной массы, эпоксидного клея и их свойства;
способы нанесения применяемых шпаклевок и клеев на поверхности асбестоцементных и асбестосилитовых плит и слоистого пластика;
характеристики применяемых отделочных материалов, их основные свойства и совместимость;
порядок взрывопожарной безопасности;
причины возникающих неполадок и способы их устранения.

28-параграф. Асбест-цемент және асбест-силит плиталарын тегістеуші, 3-разряд
63. Жұмыс сипаттамасы:
ажарлау станогына асбест-цемент плиталарын салу;
плиталарды ажарлау, жылтырату және оларды станоктан алу;
станокты тазарту, майлау және баптау, оның жұмысында ұсақ кемшіліктерді жою.
64. Білуге тиіс.
ажарлау-жылтырату станоктың құрылысы;
асбест-цемент электр оқшаулағыш плиталарға қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты және қолдану тәртібі;
станокты майлау тәртібі.
29-параграф. Асбест-цемент және асбест-силит плиталарын тегістеуші, 4-разряд
65. Жұмыс сипаттамасы:
офсеттік басып шығару әдісімен декоративті асбест-цементті плиталар өндірісінің автоматты желісіне құрылған білікті ажарлау машинасында ірі габаритті асбест-цементті плиталардың бет жағын ажарлау;
әртүрлі үлгідегі станоктарда қажетті қалыңдыққа дейін асбест-силит плиталарын ажарлау (калибрлеу);
ажарлау берілген технологиялық режиміне байланысты ажарлау машинасын баптау;
ажарлау қағаз және оны ауыстыру жай-күйін бақылау;
асбест-цемент және асбест-силит плиталарын ажарлау сапасын бақылау;
машина тораптарын тазарту.
66. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және баптау тәртібі;
ажарлау қағазын машинаға салу тәртібі;
ажарланған асбест-цемент және асбест-силит плиталарына қойылатын техникалық талаптар;
жұмыс орнындағы және цехтағы өрт қауіпсіздігі тәртібі.
30-параграф. Асбест-цементті құбырлар мен муфталарды өңдеу жөніндегі токарь, 3-разряд
67. Жұмыс сипаттамасы:
станоктарда асбестцемент муфталарды қайрау, әртүрлі диаметрлі асбестцемент ұштарын жону;
асбестцемент құбырларының ұштарын кесу, жартылай автомат станогында немесе суппортты қолмен беру станогында құбырлар мен муфталарды кесу;
станоктарды тазарту және майлау;
қызмет көрсететін станоктарда ұсақ жарамсыздықтарды жою;
станоктарды жөндеу жұмыстарына қатысу.
68. Білуге тиіс:
асбестцемент бұйымдарын өңдеу бойынша токарлық станоктардың құрылғысы және жұмыс істеу қағидаттарын;
кескіштерді ұштау тәртібі;
асбестцемент құбырлары мен муфталарының қасиеттерін;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі;
құбырлар мен муфталар ақауларының сыртқы белгілерін, оларды өңдеу процесінде құбырлар мен муфталардың ақауларын туғызатын себептерді;
ақауларды жою тәсілдерін.
31-параграф. Асбест-цементті құбырлар мен муфталарды өңдеу жөніндегі токарь, 4-разряд
69. Жұмыс сипаттамасы:
қайрау орындарының нақты өлшемдерін сақтай отырып, арнайы токарлық станок-автоматтарда әртүрлі диаметрлі және ұзындықтағы асбест-цементті құбырлар мен муфталарды бір уақытта қайрай және кесумен токарлық өңдеу;
құбырлар мен муфталардың диаметріне байланысты берілген жұмыс режимі бойынша станокты баптау;
станокты жөндеуге қатысу.

Параграф 28. Шлифовщик асбетоцементных и асбетосилитовых плит, 3 разряд
63. Характеристика работ:
укладка асбестоцементных плит на шлифовальный станок;
шлифование, полирование плит и снятие их со станка;
чистка, смазка и наладка станка, устранение мелких неисправностей в его работе.
64. Должен знать:
устройство шлифовально-полировального станка;
требования, предъявляемые к асбестоцементным электроизоляционным плитам;
назначение и порядок применения контрольно-измерительных инструментов;
порядок смазки станка.
Параграф 29. Шлифовщик асбетоцементных и асбетосилитовых плит, 4 разряд
65. Характеристика работ:
шлифование лицевой стороны крупногабаритных асбестоцементных плит на валковой шлифовальной машине, встроенной в автоматическую линию производства декоративных асбестоцементных плит методом офсетной печати;
шлифование (калибровка) асбестосилитовых плит до необходимой толщины на станках различных типов;
наладка шлифовальной машины на заданный технологический режим шлифования;
контроль состояния шлифовальной бумаги и ее замена;
наблюдение за качеством шлифования асбестоцементных и асбестосилитовых плит;
очистка узлов машины.
66. Должен знать:
устройство и порядок наладки обслуживаемого оборудования;
порядок заправки шлифовальной бумаги в машину;
технические требования, предъявляемые к шлифованным асбестоцементным и асбестосилитовым плитам;
устройство и порядок применения контрольно-измерительного инструмента и приборов;
порядок противопожарной безопасности на рабочем месте и в цехе.
Параграф 30. Токарь по обработке асбестоцементных труб и муфт, 3 разряд
67. Характеристика работ:
растачивание на станке асбестоцементных муфт, обтачивание концов асбестоцементных труб различных диаметров;
обрезка концов асбестоцементных труб, резка труб и муфт на станке-полуавтомате или на станке с ручной подачей суппорта;
наладка станка при переходе на обработку муфт или труб другого диаметра;
чистка и смазка станка;
устранение мелких неисправностей в обслуживаемом станке;
участие в работах по ремонту станка.
68. Должен знать:
устройство и принцип действия токарных станков по обработке асбестоцементных изделий;
порядок заточки резцов;
свойства асбестоцементных труб и муфт;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
внешние признаки брака труб и муфт;
причины, вызывающие брак труб и муфт в процессе их обработки;
способы предотвращения брака.
Параграф 31. Токарь по обработке асбестоцементных труб и муфт, 4 разряд
69. Характеристика работ:
токарная обработка с одновременной обточкой и обрезкой асбестоцементных труб и муфт различных диаметров и длины на специальных токарных станках-автоматах с соблюдением точных размеров мест обточки;
наладка станка на заданный режим работы в зависимости от диаметра труб и муфт;
участие в ремонте станка.

70. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және баптау тәртібі;
арнайы құрылғылардың конструктивтік ерекшеліктері және қолдану тәртібі;
күрделі бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы және оларды қолдану тәртібі;
арнайы кескіш құралдың геометриясы, қайрау тәртібі;
станоктың паспорты бойынша кесу режимдерін айқындау тәртібі.
32-параграф. Асбест-цемент плиталарын фрезерлеуші, 2-разряд
71. Жұмыс сипаттамасы:
фрезерлі станокқа асбест-цемент электр оқшаулағыш плиталарды салу және оларды станоктан алу;
фрездерді ауыстыруға қатысу, плиталардағы қылауларды тазалау;
штангенциркульмен плита қалыңдығын өлшеу;
станокты тазалау және майлау.
72. Білуге тиіс:
фрезерлі станоктың жұмыс істеу принципі;
станокты майлау тәртібі;
өңделетін бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар.
33-параграф. Асбест-цемент плиталарын фрезерлеуші, 3-разряд
73. Жұмыс сипаттамасы:
фрезерлі станоктарда плиталарды өңдеу;
фрезерлі станокқа асбест-цемент электр оқшаулағыш плиталарды орнату және бекіту;
өңдеуден кейін плиталарды алу;
фрездерді орнату және ауыстыру;
станок жұмысындағы ұсақ ақауларды баптау және жою.
74. Білуге тиіс:
фрезерлі станоктың құрылғысы;
станокты майлау тәртібі;
өңделетін бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
ақаудың сыртқы белгілері;
асбест-цементті электр оқшаулау плиталарын механикалық өңдеу кезінде ақауды болдырмау және түзету тәсілдері.
34-параграф. Асбест-цемент табақтарын толқындағыш, 4-разряд
75. Жұмыс сипаттамасы:
шикі асбест-цемент табақтарды домалақ түйреуіштердің көмегімен қолмен толқындау;
шикі асбест-цемент табағын толқынды металл төсемге (қалыпқа) төсеу;
домалақ түйреуіш көмегімен шикі табаққа толқынды пішін беру;
толқындалған табақтың үстіне жаңа металл қалыпын салу;
табанның тегіс орналасуын қамтамасыз ету;
жарықтары және өзге де ақаулары бар парақтарды жарамсыз ету.
76. Білуге тиіс:
сызықтық өлшемдер бөлігінде толқынды асбест-цемент парақтарына қойылатын техникалық талаптар;
парақтарды қолмен толқындау әдістері;
өнімнің сыртқы түрі бойынша ақау белгілері;
шикі табақтарды металл төсемдерге (қалыптарға) салу тәртібі;
металл төсемнің жұмысқа жарамды және жұмысқа жарамсыз беттері арасындағы айырмашылық белгілері.
35-параграф. Аспираторшы, 2-разряд
77. Жұмыс сипаттамасы:
сүзгі беті 30 шаршы метрге дейінгі аспирациялық қондырғыларға қызмет көрсету;
жеңдік сүзгілердің, тасымалдау механизмдерінің, желдеткіштердің, цемент өткізгіштердің, ауа өткізгіштердің және өзге де қосалқы жабдықтардың жұмысын бақылау және оларға техникалық қызмет көрсету;
сүзгіш қолғаптарды қайта өңдеуге байланысты операцияларды орындау, қолғаптарды фильтрлерге кигізу;
жабдықтардың саңылаусыздығыны және түскен шаңдарды кетіру жөніндегі механизмдердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою.

70. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок наладки обслуживаемого оборудования;
конструктивные особенности и порядок применения специальных приспособлений;
устройство и порядок применения сложных контрольно-измерительных инструментов и приборов;
геометрию, порядок заточки специального режущего инструмента;
порядок определения режимов резания по паспорту станка.
Параграф 32. Фрезеровщик асбестоцементных плит, 2 разряд
71. Характеристика работ:
укладка асбестоцементных электроизоляционных плит на фрезерный станок и снятие их со станка;
участие в смене фрез, зачистка заусенцев на плитах;
измерение толщины плиты штангенциркулем;
чистка и смазка станка.
72. Должен знать:
принцип работы фрезерного станка;
порядок смазки станка;
технические требования, предъявляемые к обрабатываемым изделиям.
Параграф 33. Фрезеровщик асбетоцементных плит, 3 разряд
73. Характеристика работ:
обработка плит на фрезерном станке;
установка и закрепление асбестоцементных электроизоляционных плит на фрезерный станок;
снятие плит после обработки;
установка и смена фрез;
наладка и устранение мелких неисправностей в работе станка.
74. Должен знать:
устройство фрезерного станка;
порядок смазки станка;
технические требования, предъявляемые к обрабатываемым изделиям.
внешние признаки брака;
способы предотвращения и исправления брака при механической обработке асбестоцементных электроизоляционных плит.
Параграф 34. Волнировщик асбетоцементных листов, 4 разряд
75. Характеристика работ:
волнирование сырых асбестоцементных листов вручную с помощью скалок;
укладка сырого асбестоцементного листа на металлическую волнистую прокладку (форму);
придание с помощью скалки сырому листу волнистого профиля;
укладка поверх сволнированного листа новой металлической формы;
обеспечение ровной выкладки стопы;
отбраковка листов с трещинами и иными дефектами.
76. Должен знать:
технические требования, предъявляемые к волнистым асбестоцементным листам в части линейных размеров;
способы ручной волнировки листов;
признаки брака продукции по внешнему виду;
порядок укладки сырых листов на металлические прокладки (формы);
признаки отличия между рабочей и нерабочей поверхностями металлической прокладки.
Параграф 35. Аспираторщик, 2 разряд
77. Характеристика работ:
обслуживание аспирационных установок с фильтрующей поверхностью до 30 метров квадратных;
контроль работы и техническое обслуживание рукавных фильтров, транспортирующих механизмов, вентиляторов, цементопроводов, воздухопроводов и иного вспомогательного оборудования;
выполнение операций, связанных с регенерацией фильтрующих рукавов, навеска рукавов в фильтрах;
обеспечение герметизации оборудования и бесперебойной работы механизмов по удалению осажденной пыли;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.

78. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін аспирациялық қондырғылар мен қосалқы жабдықтардың құрылысы, жұмыс істеу принципі, техникалық сипаттамасы және құрылымдық ерекшеліктері;
шаңдарды аулау процесін жүргізу жолдары мен тәртібі;
шаң аулау процестерінің мәні;
аспирациялық ауаны тазалау деңгейі;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және жұмыс істеу принципі.
79. Сүзудің жалпы беті бар жеңдік сүзгілерге қызмет көрсету кезінде:
30-дан жоғары 140 шаршы метрге дейін – 3-разряд;
140 шаршы метрден жоғары – 4-разряд.
36-параграф. Асфальт-бетон зауытының операторы, 4-разряд
80. Жұмыс сипаттамасы:
қоймадан құм мен қиыршық тасты асфальтбетон зауытының қоректендіру агрегатының бункерлеріне тиегіштермен, грейферлік қармау крандарымен немесе конвейерлермен, асфальтбетон зауытының қоректендіру агрегатының бункерлерінен құрастырмалы таспалы конвейерге беруді дайындау процесін жүргізу;
жанарғыны тұтандыру және бастапқы шикізатты кептіру мен қыздырудың оңтайлы температуралық режимін анықтап қою;
жанарғы мен үрлейтін желдеткіш жұмысын бақылау;
поликарбонат лагын түсіру технологиялық процесін жүргізуде бастапқы компоненттерді есептеу;
көлбеу шөмішті элеваторға (немесе конвейерге) құм мен қиыршық тасты беру, кептіру агрегатының барабанына құм мен қиыршық тасты тиеу, құм мен қиыршық тасты жұмыс температурасына дейін кептіру процестерін жүргізу;
минералдық материалдарды мөлшерлеу, қыздырылған тас материалдарды сұрыптау (елеу) және қысқа мерзімге сақтау;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысында болатын ұсақ ақауларды жою және оны ағымдағы жөндеуге қатысу;
поликарбонат лагын түсіру технологиялық процесін жүргізу кезінде бастапқы компоненттерді есептеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысын бақылау және оны ағымдағы жөндеуге қатысу.
81. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
асфальт пен бетон дайындаудың технологиялық режимі;
қиыршық тас пен қиыршық-құм қоспаларына арналған техникалық шарттары;
еңбек қауіпсіздігі және қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі тәртібі;
қолданылатын шикізат пен дайын өнімге қойылатын талаптар;
жеке қорғаныс құралдарын қолдану тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
37-параграф. Асфальт-бетон зауытының операторы, 5-разряд
82. Жұмыс сипаттамасы:
араластырғыш қондырғыны жұмысқа дайындау және ауысым барысында оның дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
қоректендіру агрегатының бункерлерінде материалдардың болуын, қоректендіргіштердің жұмысын және өзге де механизмдерді қадағалау;
үрлейтін желдеткіштер мен шаңсүзгіш жүйенің, араластырғыш қондырғылардың жұмыстарын бақылау және басқару;
құрамдастарды араластырғышта араластыру және араластырғыштан дайын (тауарлық) асфальтбетон қоспасын түсіру;
тас материалдарының фракциялары бойынша бункерлерге қабылдау, сақтау және беру, ал қажет болған жағдайда асфальтбетон зауытында ірі қиыршық тас фракцияларын ұсақтау және сұрыптау арқылы қиыршық тас пен құмның қажетті фракцияларын алу;
қондырғының қажетті жұмыс режимін қамтамасыз ету;
кептіру барабандары, араластырғыш, битумдық цистерналар, жылытқыштар мен бункерлердің жылан түтіктерінің жай-күйін қадағалау;
бастапқы шикізат пен дайын массаның сапасын қадағалау;
битумды қабылдау, сақтау, жылыту және мөлшерлегішке салу;
минералды ұнтақты (толтырғышты) қабылдау, сақтау және мөлшерлегішке салу;
беттік-белсенді заттарды қабылдау, сақтау, қыздыру және дозаторға беру;
дайын асфальтбетон қоспасын қоймаға жинау, қысқа мерзімге сақтау және жөнелту;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу;
біліктілігі төмен операторларды басқару.

78. Должен знать:
устройство, принцип действия, техническую характеристику и конструктивные особенности обслуживаемых аспирационных установок и вспомогательного оборудования;
порядок и приемы ведения процесса улавливания пыли;
сущность процессов пылеулавливания;
степень очистки аспирационного воздуха;
устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов.
79. При обслуживании рукавных фильтров общей поверхностью фильтрации:
свыше 30 до 140 метров квадратных - 3 разряд;
свыше 140 метров квадратных - 4 разряд.
Параграф 36. Оператор асфальтобетонного завода, 4 разряд
80. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления подачи песка и щебня со склада в бункеры агрегата питания асфальтобетонного завода погрузчиками, кранами с грейферным захватом или конвейерами, из бункеров агрегата питания асфальтобетонного завода в сборный ленточный конвейер;
розжиг горелки и установление оптимального температурного режима сушки и нагрева исходного сырья;
контролирование работы горелки и дутьевого вентилятора;
расчет исходных компонентов при ведении технологического процесса высаждения поликарбонатного лака;
ведение процессов подачи песка и щебня на наклонный ковшовый элеватор (или конвейер), загрузки песка и щебня в барабан сушильного агрегата, сушки песка и щебня до рабочей температуры;
дозирование минеральных материалов, сортировка (грохочение) и кратковременное хранение нагретых каменных материалов;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и участие в его текущем ремонте;
расчет исходных компонентов при ведении технологического процесса высаждения поликарбонатного лака;
наблюдение за работой обслуживаемого оборудования и участие в его текущем ремонте.
81. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический режим приготовления асфальта и бетона;
технические условия на щебень и щебеночно-песчаные смеси;
порядок по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
требования, предъявляемые к используемому сырью и готовой продукции;
порядок пользования средствами индивидуальной защиты;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 37. Оператор асфальтобетонного завода, 5 разряд
82. Характеристика работ.
участие в подготовке смесительной установки к работе и обеспечение ее исправного состояния в течение смены;
слежение за наличием материалов в бункерах агрегата питания, работой питателей и иных механизмов;
контроль и управление работой дутьевых вентиляторов, пылеулавливающей системы, смесительного агрегата;
смешение составляющих в мешалке и выгрузка из мешалки готовой (товарной) асфальтобетонной смеси;
прием, хранение и подача в бункеры по фракциям каменных материалов, а при необходимости получение на асфальтобетонном заводе необходимых по крупности фракций щебня и песка путем дробления и сортировки более крупных фракций щебня;
поддержание необходимого режима работы установки;
наблюдение за состоянием сушильных барабанов, смесителей, битумных цистерн, змеевиков нагревателей и бункеров;
контроль качества исходного сырья и готовой массы;
прием, хранение, нагрев и подача в дозаторы битума;
прием, хранение и подача в дозатор минерального порошка (заполнителя);
прием, хранение, нагрев и подача в дозатор поверхностно-активных веществ;
складирование, кратковременное хранение и отгрузка готовой асфальтобетонной смеси;
устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте;
руководство операторами более низкой квалификации.

83. Білуге тиіс:
асфальтбетон зауытының, көлік құралдарының, конвейерлердің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері;
минералдық материалдарға арналған техникалық шарттар;
бастапқы шикізатқа байланысты асфальтбетон қоспасын өндіру режимдері;
асфальтбетон қоспасын өндіру технологиясы және тиімді өндіру тәсілдері;
электр жабдығын пайдалану және электр техникалық қондырғылардағы жұмыс тәртібі.
38-параграф. Асфальт-бетон зауытының операторы, 6-разряд
84. Жұмыс сипаттамасы:
асфальтбетон қоспасын дайындаудың технологиялық процесін жүргізу, біліктілігі төмен операторлардың жұмысын бақылау;
қондырғы мен бақылау-өлшеу аппаратураның жұмысын басқару;
технологиялық процесс барысын қадағалау;
мөлшерлегіш пен битумның дайындығын тексеру;
агрегаттарды сынамалы іске қосуды жүргізу және олардың жұмысын бос режимде бақылау;
шырақ жүйесінің тұтандырғыш құрылғысын жөнге келтіру;
ыстық бункердің бөліктерін суық минералды материалдардан босату;
технологиялық желіні қыздыру үшін құрғақ илемдерді дайындау, бөліктерді қажет температурадағы материалдармен толтыру;
басқару пультіндегі бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша қондырғы агрегаттарының жұмысын бақылау;
дайын қоспаны араластырғыштан немесе жинақтаушы бункерден автокөлік құралдарына жөнелту;
асфальт немесе бетон шығару үшін қондырғыны қайта жөндеу;
қарапайым және орташа күрделі жабдықтарды, қондырғыларды, механизмдерді, бақылау-есептегіш және байланыс құралдарын құру және бөлшектеу жұмыстарын басқару;
күш және жарық беру желілеріндегі, іске қосуды реттейтін аппаратура мен электр қозғалтқыштарындағы ақаулардың себептерін анықтау және күрделі емес зақымдануларды жою;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу;
біліктілігі төмен асфальтбетон зауыты операторларына басшылық ету.
85. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
монтаждау және принциптік схемалар, қызмет көрсетілетін аппаратураны, автоматика мен телемеханиканы пайдалану тәртібі;
электротехника, автоматика және телемеханика негіздері;
жабдықты баптау, қайта баптау және реттеу тәртібі;
әртүрлі асфальтбетон қоспаларын өндірудің технологиялық процесі;
шикізат пен дайын өнімге қойылатын талаптар.
86. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
39-параграф. Асфальттық массаны балқытушы, 4-разряд
87. Жұмыс сипаттамасы:
пресс-массаға арналған тұтқыр құрамды балқыту пешінде пісіру процесін жүргізу;
компоненттерді берілген рецептураға сәйкес балқыту пешіне салу;
сыртқы түрі мен бақылау-өлшеу аспаптары бойынша балқыту процесінің температуралық режимін, элеватор қоректендіргіштерінің жұмысын қадағалау;
бастапқы шикізат пен дайын массаның сапасын бақылау;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.

83. Должен знать:
устройство и принцип работы асфальтобетонного завода, транспортных средств, конвейеров;
способы устранения неполадок в работе оборудования;
технические условия на минеральные материалы;
режимы производства асфальтобетонной смеси в зависимости от исходного сырья;
технологию производства и способы наиболее эффективного производства асфальтобетонной смеси;
порядок эксплуатации электрооборудования и работы на электротехнических установках.
Параграф 38. Оператор асфальтобетонного завода, 6 разряд
84. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления асфальтобетонной смеси, контроль за работой операторов более низкой квалификации;
управление работой установки, контрольно-измерительной аппаратуры;
наблюдение за ходом технологического процесса;
проверка готовности дозаторов и битума;
проведение пробного запуска агрегатов и контроль их работы в холостом режиме;
наладка запальных устройств факельных систем;
освобождение отсеков горячего бункера от холодных минеральных материалов;
приготовление сухих замесов для прогрева технологической линии, наполнение отсеков материалами с требуемой температурой;
контроль работы агрегатов установки по показаниям контрольно-измерительных приборов на пульте управления;
отгрузка готовой смеси из мешалки или накопительного бункера в автотранспортные средства;
переналадка установки на выпуск асфальта или бетона;
руководство работами по монтажу и демонтажу простого и средней сложности оборудования, установок, механизмов, контрольно-измерительных приборов и коммуникаций;
определение причин неисправности и устранение несложных повреждений в силовой и осветительной сети, пускорегулирующей аппаратуре и электродвигателях;
устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте;
руководство операторами асфальтобетонного завода более низкой квалификации.
85. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
монтажные и принципиальные схемы, порядок эксплуатации обслуживаемой аппаратуры, автоматики и телемеханики;
основы электротехники, автоматики и телемеханики;
порядок наладки, переналадки и регулирования оборудования;
технологический процесс производства различных асфальтобетонных смесей;
требования, предъявляемые к сырью и готовой продукции.
86. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 39. Варщик асфальтовой массы, 4 разряд
87. Характеристика работ:
ведение процесса варки вяжущего состава для пресс-массы в варочной печи;
загрузка компонентов в варочную печь в соответствии с заданной рецептурой;
наблюдение за температурным режимом процесса варки по внешнему виду и контрольно-измерительным приборам, работой питателей элеватора;
контроль качества исходного сырья и готовой массы;
устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования и участие в его ремонте.

88. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
бастапқы компоненттерге байланысты массаны балқытудың технологиялық режимі;
битумды балқыту үшін қазанда от жағу тәртібі;
пресс-массаға қойылатын талаптар;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
40-параграф. Асфальттық массаны балқытушы, 5-разряд
89. Жұмыс сипаттамасы:
балқыту пешінде асфальттық плитканы (пресс-массаны) баспақтау үшін асфальттық жағым мен массаны және жабылғы үшін массаны балқыту процесін жүргізу;
берілген рецептураға сәйкес балқыту пешіне компоненттерді салу;
технологиялық процесті және жабдықтың жұмысқа жарамды жағдайын қадағалау;
дайын өнімнің сапасын бақылау;
балқыту температуралық режимін реттеу;
дайын массаны көлік құрылғысына тиеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.
90. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін балқыту пеші мен көлік құралдарының, құрастырмалы резервуарлар сыйымдылықтарының және бункерлердің құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері;
асфальттық жағымға қойылатын талаптар;
бастапқы шикізатқа байланысты массаны балқыту режимі;
температуралық режимі;
өндіріс технологиясы және массаны балқыту процесін тиімді жүргізу тәсілдері.
41-параграф. Асфальттық массаны балқытушы, 6-разряд
91. Жұмыс сипаттамасы:
асфальтбетон қоспаларын қолмен, қашықтықтан және автоматты басқарылатын әртүрлі үлгідегі агрегаттарда балқыту процесін жүргізу;
форсункаларды немесе оттықтарды жағу;
агрегаттың, бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын басқару;
технологиялық процестің барысын байқау;
массаны балқыту температуралық режимін реттеу;
агрегатты әртүрлі қоспаларды шығаруға қайта баптау;
жабдықтардың жұмысындағы ұсақ ақауларды жою және оны жөндеуге қатысу.
92. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың және бақылау-өлшеу аппаратураның құрылысы;
жабдықты баптау, қайта баптау және реттеу тәртібі;
әртүрлі асфальтбетон қоспалар өндірісінің технологиялық процесі;
шикізатқа және дайын өнімге қойылатын талаптар.
42-параграф. Әктас диірменшісі, 3-разряд
93. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары диірменнің басшылығымен әртүрлі үлгідегі диірмендерде әктасты ұнтақтау;
диірмендерді іске қосу, тоқтату және тиеу-түсіру және көлік құрылғыларының жұмысын басқару;
диірменге әктасты тиеу;
диірмендердің жұмысын бақылау;
электр энергиясы шығысының нормаларын сақтау;
механизмдерді тазалау, майлау және олардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
94. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың әрекет принципі;
диірмендерді іске қосу мен тоқтату тәртібі;
әктасты диірменген тиеу тәртібі;
механизмдерді тазалау және майлау тәсілдері;
электр энергиясы шығысының нормалары;
бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты.

88. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический режим варки массы в зависимости от исходных компонентов;
порядок топки котла для плавления битума;
требования, предъявляемые к пресс-массе;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 40. Варщик асфальтовой массы, 5 разряд
89. Характеристика работ:
ведение процесса варки асфальтовой мастики и массы для прессования асфальтовой плитки (пресс-массы) и массы для покрытий в варочной печи;
загрузка компонентов в варочную печь в соответствии с заданной рецептурой;
наблюдение за технологическим процессом и исправным состоянием оборудования;
контроль качества готовой продукции;
регулирование температурного режима варки;
выгрузка готовой массы на транспортные устройства;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.
90. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемых плавильных печей и транспортных средств, емкостей сборных резервуаров и бункеров;
способы устранения неполадок в работе оборудования;
требования, предъявляемые к асфальтовой мастики;
режим варки массы в зависимости от исходного сырья;
температурный режим;
технологию производства и способы наиболее эффективного ведения процесса варки массы.
Параграф 41. Варщик асфальтовой массы, 6 разряд
91. Характеристика работ:
ведение процесса варки асфальтобетонных смесей на агрегатах различных типов с ручным, дистанционным и автоматическим управлением;
розжиг форсунок или горелок;
управление работой агрегата, контрольно-измерительной аппаратуры;
наблюдение за ходом технологического процесса;
регулирование температурного режима варки массы;
переналадка агрегата на выпуск различных видов смесей;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.
92. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры;
порядок наладки, переналадки и регулирования оборудования;
технологический процесс производства различных асфальтобетонных смесей;
требования, предъявляемые к сырью и готовой продукции.
Параграф 42. Мельник извести, 3 разряд
93. Характеристика работ:
помол извести в мельницах различных типов под руководством мельника более высокой квалификации;
пуск, остановка мельниц и управление работой погрузочно-разгрузочных и транспортных устройств;
загрузка извести в мельницы;
наблюдение за работой мельниц;
соблюдение норм расхода электроэнергии;
чистка, смазка механизмов и устранение мелких неисправностей в их работе.
94. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
порядок пуска и остановки мельниц;
порядок загрузки извести в мельницы;
способы чистки и смазки механизмов;
нормы расхода электроэнергии;
назначение контрольно-измерительных приборов.

43-параграф. Әктас диірменшісі, 4-разряд
95. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі сағатына 20 тоннаға дейін әртүрлі үлгідегі диірмендерде әктасты ұнтақтау;
диірмендерді кесек әкпен және қоспалармен (құммен) қоректендіруді реттеу;
өнім сапасын бақылау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, аспирациялық құрылғылардың (циклондардың, жеңдік сүзгілердің) жұмысы мен жарамдылығын қадағалау;
жабдықты профилактикалық тексеру және оның жұмысындағы ақаулықтарды жою бойынша жұмыстарды жүргізу;
диірмендердің жұмыс істеу және бос тұрып қалу журналын жүргізу.
96. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
кесек әктастар мен қоспалардың сапалық сипаттамасы;
ұнтақталған әктастың сапасына қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу құралдарының құрылысы мен қолдану тәртібі;
әртүрлі сұрыптағы кесек әктастарға қойылатын талаптар.
44-параграф. Әктас диірменшісі, 5-разряд
97. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі сағатына 20 тоннадан астам әртүрлі үлгідегі диірмендерде әктасты ұнтақтау;
әктасты ұнтақтаудың берілген жіңішкелігін сақтау;
ұсақтағыш денелерді уақтылы толық тиеу және қайта тиеу;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау және оны жөндеуден кейін қабылдауға қатысу.
98. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен баптау тәртібі;
ұсақтағыш денелерді толық тиеу және қайта тиеу тәсілдері;
әктасты ұнтақтаудың берілген жіңішкелігі;
ұнтақталған әктас өндірісінің технологиялық схемасы;
ұнтақталған әктасқа қойылатын талаптар.
45-параграф. Әктасты күйдіруші, 3-разряд
99. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары күйдірушінің басшылығымен еденді, айналмалы, сақиналы және шахталы пештерде әктасты күйдіру;
автоматты құрылғылардың, электр сүзгілердің және қосалқы жабдықтардың жұмысын қадағалау;
футеровканың, пештің, тоңазытқыштың, тиеу және түсіру камераларының жай-күйін қадағалау;
отын шығынын есептеу;
жабдықты жөндеуге және техникалық тексеруге қатысу;
жұмыс орнын тазалау.
100. Білуге тиіс:
пештердің және олармен байланысты механизмдердің жұмыс істеу принципі;
әктасты күйдіру кезінде қолданылатын отынның түрлері мен сипаттамалары;
отын шығынының нормалары.
46-параграф. Әктасты күйдіруші, 4-разряд
101. Жұмыс сипаттамасы:
табиғи тартқышы бар шахталы, өнімділігі тәулігіне 40 тоннаға дейін және жиынтық өнімділігі сағатына 10 тоннаға дейін айналатын еден пештерінде әктасты күйдіру;
пешті тұтату және оны тиісті жұмыс режиміне дейін жеткізу;
дайын өнімді сұрыптауды қадағалау және күйіссіздікті жою;
әктасты түсіруді басқару;
жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақауларды жою;
табиғи газдың толық жануын бақылау;
пештердің жұмыс журналын жүргізу.

Параграф 43. Мельник извести, 4 разряд
95. Характеристика работ:
помол извести в мельницах различных типов суммарной производительностью до 20 тонн в час;
регулирование питания мельниц комовой известью и добавками (песком);
контроль качества продукции;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов, работой и исправностью аспирационных устройств (циклонов, рукавных фильтров);
проведение работ по профилактическому осмотру оборудования и устранению неисправностей в его работе;
ведение журнала работы и простоя мельниц.
96. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
качественную характеристику комовой извести и добавок;
требования, предъявляемые к качеству молотой извести;
устройство и порядок применения контрольно-измерительных приборов;
требования, предъявляемые к комовой извести различных сортов.
Параграф 44. Мельник извести, 5 разряд
97. Характеристика работ:
помол извести в мельницах различных типов суммарной производительностью свыше 20 тонн в час;
соблюдение заданной тонины помола извести;
своевременная догрузка и перегрузка мелющих тел;
подналадка обслуживаемого оборудования и участие в его приеме после ремонта.
98. Должен знать:
конструкцию и порядок подналадки обслуживаемого оборудования;
способы догрузки и перегрузки мелющих тел;
заданную тонину помола извести;
технологическую схему производства молотой извести;
требования, предъявляемые к молотой извести.
Параграф 45. Обжигальщик извести, 3 разряд
99. Характеристика работ:
обжиг извести в напольных, вращающихся, кольцевых и шахтных печах под руководством обжигальщика более высокой квалификации;
наблюдение за работой автоматических устройств, электрофильтров и вспомогательного оборудования;
наблюдение за состоянием футеровки, печи, холодильников, загрузочных и выгрузочных камер;
учет расхода топлива;
участие в ремонте и техническом осмотре оборудования;
уборка рабочего места.
100. Должен знать:
принцип работы печей и связанных с ними механизмов;
виды и характеристики топлива, применяемого при обжиге извести;
нормы расхода топлива.
Параграф 46. Обжигальщик извести, 4 разряд
101. Характеристика работ:
обжиг извести в напольных печах, шахтных с естественной тягой, кольцевых с производительностью до 40 тонн в сутки и вращающихся суммарной производительностью до 10 тонн в час;
розжиг печи и доведение ее до соответствующего режима работы;
наблюдение за сортировкой готовой продукции и удаление недожога;
руководство выгрузкой извести;
устранение мелких неисправностей в работе оборудования;
контроль полноты сгорания природного газа;
ведение журнала работы печей.

102. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылысы;
пешті тұтандыру тәртібі;
шикізатқа, отынға және дайын өнімге қойылатын талаптар;
пештердің жұмыс журналын жүргізу тәртібі.
47-параграф. Әктасты күйдіруші, 5-разряд
103. Жұмыс сипаттамасы:
жасанды тартумен шахталық, өнімділігі тәулігіне 40 тоннадан асатын сақиналық және қосынды өнімділігі сағатына 10 тоннадан 20 тоннаға дейінгі айналымы пештерде әктасты күйдіру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және пештердің және олармен байланысты механизмдерді зертханалық талдау деректері бойынша жұмысын реттеу;
тас пен көмірді пешке салу бойынша жұмысты басқару;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау.
104. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықтың құрылысы мен баптау тәртібі;
әктасты күйдіру белгіленген режимінен ауытқуларды жою әдістері;
отынды тиімді және үнемді жағу тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және қолдану тәртібі.
48-параграф. Әктасты күйдіруші, 6-разряд
105. Жұмыс сипаттамасы:
қосынды өнімділігі сағатына 25 тоннадан астам айналмалы пештерде әктасты күйдіру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша пештердің температуралық және тарту режимдерін реттеу;
тиеу-түсіру құрылғылары мен желдету жүйесін футерлеу;
күйдіру процесі бұзылған кезде пешті баптау.
106. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
пештердің футеровкасын төсеу әдістері;
пештердің жұмыс режимін реттеу тәсілдері;
өнімдердің сапасын бақылау негізгі жолдары;
пештерді баптау тәртібі.
49-параграф. Әктасты пештерден түсіруші, 3-разряд
107. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары түсірушінің басшылығымен әртүрлі үлгідегі пештерден әктасты, әктас ұнын түсіру;
камераларға, арбашықтар мен вагонеткаларға қолмен және механикалдандырылған тәсілмен әктасты тиеу;
транспортерлерді іске қосу және тоқтату;
бөгде қоспаларды сұрыптау;
тиелген вагоншаларды шығырлардың көмегімен немесе қолмен қоймаларға, теміржол вагондарына, автомашиналарға жеткізу және оларды түсіру;
күйіссіздікті белгіленген орынға тасымалдау;
вагоншалар мен арбаларды майлау.
108. Білуге тиіс:
әктасты түсіру тәртібі;
тасымалдаушы құралдарды техникалық пайдалану тәртібі;
әктастыға қойылатын талаптар;
орнатылған дабыл, авариялық ажыратулар.
50-параграф. Әктасты пештерден түсіруші, 4-разряд
109. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі үлгідегі пештерден әктасты, әктас ұнын түсіру;
әктасты түсіру процесін реттеу;
әктастың сапасын бақылау;
толық күймегендерді сұрыптау;
пештердегі және қоймалардағы тар табанды жолдарды, айналма шеңберлерін, домалату табақтарын, жолақтарды салу және жылжыту;
қызмет көрсетілетін жабдықты ұсақ жөндеу.

102. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
порядок розжига печи;
требования, предъявляемые к сырью, топливу и готовой продукции;
порядок ведения журнала работы печей.
Параграф 47. Обжигальщик извести, 5 разряд
103. Характеристика работ:
обжиг извести в шахтных печах с искусственной тягой, кольцевых - производительностью свыше 40 тонн в сутки и вращающихся суммарной производительностью свыше 10 до 25 тонн в час;
регулирование по показаниям контрольно-измерительных приборов и данным лабораторного анализа работы печей и связанных с ними механизмов;
руководство работой по загрузке камня и угля в печь;
подналадка обслуживаемого оборудования.
104. Должен знать:
устройство и порядок подналадки обслуживаемого оборудования;
методы устранения отклонений от установленного режима обжига извести;
способы наиболее выгодного и экономного сжигания топлива;
устройство и порядок применения контрольно-измерительных приборов.
Параграф 48. Обжигальщик извести, 6 разряд
105. Характеристика работ:
обжиг извести во вращающихся печах суммарной производительностью свыше 25 тонн в час;
регулирование температурного и тягового режимов работы печей по показаниям контрольно-измерительных приборов;
футеровка загрузочно-разгрузочных устройств и вентиляционной системы;
наладка печи при нарушении процесса обжига.
106. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
методы кладки футеровки печей;
способы регулирования режима работы печей;
основные приемы контроля качества продукции;
порядок наладки печей.
Параграф 49. Выгрузчик извести из печей, 3 разряд
107. Характеристика работ:
выгрузка извести, известняковой муки из печей различных типов под руководством выгрузчика более высокой квалификации;
погрузка извести ручным и механизированным способом в камеры, тачки и вагонетки;
пуск и остановка транспортеров;
отсортировка посторонних примесей;
перемещение груженых вагонеток с помощью лебедок или вручную в склады, к железнодорожным вагонам, автомашинам и их разгрузка;
транспортировка недожога в отведенное место;
смазка вагонеток и тачек.
108. Должен знать:
порядок выгрузки извести;
порядок технической эксплуатации транспортирующих средств;
требования, предъявляемые к извести;
установленную сигнализацию, аварийные отключения.
Параграф 50. Выгрузчик извести из печей, 4 разряд
109. Характеристика работ:
выгрузка извести, известняковой муки из печей различных типов;
регулирование процесса выгрузки извести;
контроль качества извести;
отсортировка недожога;
укладка и передвижка узкоколейных путей, поворотных кругов, катальных листов, полос в печах и на складах;
мелкий ремонт обслуживаемого оборудования.

110. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
әктасқа қойылатын талаптар;
толық күйдірілмеу мен қатты күйдірудің сыртқы белгілері;
тар табанды жолдарды, айналма шеңберін, домалату табақтары мен жолақтарды салу және жылжыту тәртібі.
111. Күмбезді, қабырғаларды, жүргіштерді бөлшектеп күйдірілген әктасты пештерден түсіру кезінде - 5 разряд.
51-параграф. Әктасты сөндіруші, 3-разряд
112. Жұмыс сипаттамасы:
шұңқырлар мен жәшіктерде әктасты сөндіру процесін жүргізу;
сөндірілмеген әктасты шұңқырлар мен жәшіктерге салу;
су беруді реттеу;
әк ерітіндісінің концентрациясы мен температурасын анықтау;
сөндірілген әктасты бассейн мен бактарға түсіру;
әктасты сөндіруге арналған барабандарды, шұңқырларды, жәшіктерді, торларды ерітілмеген қалдықтардан мерзімді тазарту және қалдықтарды белгілі бір жерге шығару;
жұмыс орнын жинау.
113. Білуге тиіс:
қолданылатын механизмдердің құрылысы;
әктасты сөндіру мен әк сүтін дайындау технологиясы;
әктасты жұмсау нормалары;
сөндірілмеген әктасты сөндіруге арналған барабандарға, шұңқырларға, жәшіктерге салу тәртібі;
әк сүтінің сапасына қойылатын талаптар.
52-параграф. Әктасты сөндіруші, 4-разряд
114. Жұмыс сипаттамасы:
сүрлемдерде, сөндіргіш барабандарда және мерзімді және үздіксіз жұмыс істейтін аппараттарда әктасты және әк-құм массасын сөндіру процесін жүргізу;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен механизмдерді дайындау, іске қосу және тоқтату;
сөндіргіш барабандарды, силостарды және аппараттарды ыдыстық қоректендіргіштердің, шлактар мен тасымалдаушылардың көмегімен әктаспен және әк-құм массасымен біркелкі тиеу;
ылғалдаудың нақты мөлшерін сақтай отырып, әктасты сөндірудің технологиялық режимін реттеу;
сөндірілген әктасты және әк-құм массасын тасымалдағышқа беру;
әктасты және доломит сүтін сөндіргіштерден тұндыру аппараттарына ағызу;
тұндырғыштардың жұмысын бақылау және оларды қайта қосу;
сүрлемді жабу және тазалау;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау;
жұмыстағы ақаулықтарды жою және жабдықты жөндеуге қатысу.
115. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс принципі;
сүрлемдерде, сөндіргіш барабандар мен аппараттарда әктасты және әк-құм массасын сөндірудің технологиялық процесі;
сөндірудің толықтығын анықтау әдістері;
доломит және су шығының нормалары;
сөндіру процесінің ұзақтығы;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
53-параграф. Әктасты ұсақтаушы, 3-разряд
116. Жұмыс сипаттамасы:
қуаты сағатына 50 текше метрге дейінгі ұсақтау агрегаттарында әктасты уату;
ұсақтау агрегатының жұмысын іске қосу, тоқтату және реттеу;
ұсақтау агрегатын әктаспен біркелкі тиеу;
берілген мөлшердегі әктастың шығуын қамтамасыз ету;
күймегендерді, қатты күйгендерді және бөгде қосылымдарды жою;
қызмет көрсетілетін механизмдерді майлау және олардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
ұсақтағыш астындағы шұңқырларды сұрыптау механизмдерімен және транспортерлермен тазалау;
ескерту сигналдарын беру;
аспирациялық қондырғыларға қызмет көрсету.

110. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к извести;
внешние признаки недожога и пережога;
порядок укладки и передвижки узкоколейных путей, поворотных кругов, катальных листов и полос.
111. При выгрузке обожженной извести из печей с разборкой свода, стенок, ходков - 5 разряд.
Параграф 51. Гасильщик извести, 3 разряд
112. Характеристика работ:
ведение процесса гашения извести в ямах и ящиках;
загрузка негашеной извести в ямы и ящики;
регулирование подачи воды;
определение концентрации и температуры известкового раствора;
спуск гашеной извести в бассейн и баки;
периодическая очистка барабанов, ям, ящиков для гашения извести, сеток от не растворившихся остатков и вывоз отходов в определенное место;
уборка рабочего места.
113. Должен знать:
устройство применяемых механизмов;
технологию гашения извести и приготовления известкового молока;
нормы расхода извести;
порядок загрузки негашеной извести в барабаны, ямы, ящики для гашения;
требования, предъявляемые к качеству известкового молока.
Параграф 52. Гасильщик извести, 4 разряд
114. Характеристика работ:
ведение процесса гашения извести и известково-песчаной массы в силосах, гасильных барабанах и аппаратах периодического и непрерывного действия;
подготовка, пуск и остановка обслуживаемого оборудования и механизмов;
равномерная загрузка гасильных барабанов, силосов и аппаратов с помощью тарельчатых питателей, шлаков и транспортеров известью и известково-песчаной массой;
регулирование технологического режима гашения извести с соблюдением точной дозировки увлажнения;
подача гашеной извести и известково-песчаной массы на транспортер;
слив известкового и доломитового молока из гасителей в отстойные аппараты;
наблюдение за работой отстойников и их переключение;
закрытие и зачистка силоса;
смазка обслуживаемого оборудования;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
115. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический процесс гашения извести и известково-песчаной массы в силосах, гасильных барабанах и аппаратах;
методы определения полноты гашения;
нормы расхода доломита и воды;
продолжительность процесса гашения;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 53. Дробильщик извести, 3 разряд
116. Характеристика работ:
дробление извести на дробильных агрегатах мощностью до 50 метров кубических в час;
пуск, остановка и регулирование работы дробильного агрегата;
равномерная загрузка дробильного агрегата известью;
обеспечение выхода извести заданных размеров;
удаление недожога, пережога и посторонних включений;
смазка обслуживаемых механизмов и устранение мелких неисправностей в их работе;
очистка приямков под дробилкой сортировочными механизмами и транспортерами;
подача предупредительных сигналов;
обслуживание аспирационных установок.

117. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін механизмдердің іске қосу аспаптары;
өңделетін әктастың қасиеттері;
белгіленген ұсақтау фракциялары;
ұсақтау агрегаттарын қайта баптау тәртібі;
қолданылатын құралдар;
белгіленген дабыл;
аспирациялық қондырғыларды пайдалану тәртібі.
118. Ұсатылған массаның өнімділігі сағатына 50 текше метрден астам ұсату агрегаттарында жұмыс істеген кезде – 4-разряд.
54-параграф. Баспа машинасының машинисі, 5-разряд
119. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен баспа машинасында офсеттік басу әдісімен асбестцемент табақтарының бетіне түрлі ағаш түрлерінің текстурасын имитациялайтын суреттерді салу, кірпішпен қалау процесін жүргізу;
офсеттік білігін жақсартылатын парақтың қажетті қалыңдығына орнату;
офсеттік білікті дымқылдау үшін ваннаға ерітіндіні және лакты-бояулы табанға бояу құю;
шығыршықты конвейерге асбест- цементті табақтарды орнату;
бояуды жұмсау нормасын сақтау;
көлік құрылғыларымен көмекші механизмдерінің жағдайын қадағалау;
қызмет көрсетілетін баспа машинасын және оның механизмдерін баптау және жуу.
120. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
суреттер салудың технологиялық процесі;
офсеттік білікті орнату тәртібі;
қолданылатын еріткіштер мен бояулардың сипаттамасы;
бояуды шығының нормалары;
баспа машинасын баптау және жуу тәртібі.
55-параграф. Баспа машинасының машинисі, 6-разряд
121. Жұмыс сипаттамасы:
баспа машинасында офсеттік басу әдісімен асбестцемент табақтарының бетіне түрлі ағаш түрлерінің текстурасын имитациялайтын суреттерді салу, кірпішпен қалау процесін жүргізу;
баспа машинасының жұмысын реттеу;
зымыран пышақтарын орнату және қайрау;
бояу үшін ванна мен офсеттік біліктің дұрыс орнатылуын бақылау;
машинаның нақыштау біліктерінің баспа суреттерін біріктіруін қадағалау;
баспа және офсеттік біліктердің өзара іс-әрекет үйлесімділігін қамтамасыз ету;
баспа бояуының түсі мен тұтқырлығын түзету;
ракель пышақтарының, текстуралық цилиндрдің және офсеттік біліктің қысымындағы сығылған ауа қысымын бақылау;
баспа машинасын асбест-цемент табақтарының ассортиментіне қарай баптау және қайта баптау.
122. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
қолданылатын бояулардың рецептурасы;
біліктер жүйесі өзара іс-әрекеттері үйлесімділіген баспа машинасының жұмысын тексеру тәртібі;
баспа бояуының түсі мен тұтқырлығын түзету әдістері;
баспа машинасын баптау және қайта баптау тәртібі;
бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының мақсаты және оларды қолдану тәртібі.
56-параграф. Бассейнші, 2-разряд

117. Должен знать:
пусковые приборы обслуживаемых механизмов;
свойства перерабатываемой извести;
установленные фракции дробления;
порядок переналадки дробильных агрегатов;
применяемые инструменты;
установленную сигнализацию;
порядок эксплуатации аспирационных установок.
118. При работе на дробильных агрегатах производительностью свыше 50 метров кубических в час дробленой массы - 4 разряд.
Параграф 54. Машинист печатной машины, 5 разряд
119. Характеристика работ:
ведение процесса нанесения рисунков, имитирующих текстуру различных пород дерева, кирпичную кладку на поверхность асбестоцементных листов методом офсетной печати на печатной машине под руководством машиниста более высокой квалификации;
установка офсетного вала на необходимую толщину облагораживаемого листа;
заливка растворителя в ванну для смачивания офсетного вала и краски в лакокрасочный поддон;
установка асбестоцементных листов на роликовом конвейере;
соблюдение норм расхода краски;
наблюдение за состоянием транспортных устройств и вспомогательных механизмов;
подналадка и мойка обслуживаемой печатной машины и ее механизмов.
120. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс нанесения рисунков;
порядок установки офсетного вала;
характеристику применяемых растворителей и красок;
нормы расхода краски;
порядок подналадки и мойки печатной машины.
Параграф 55. Машинист печатной машины, 6 разряд
121. Характеристика работ:
ведение процесса нанесения рисунков, имитирующих текстуру различных пород дерева, кирпичную кладку на поверхность асбестоцементных листов методом офсетной печати на печатной машине;
регулирование работы печатной машины;
установка и заточка ракельных ножей;
контроль правильности установки ванн для краски и офсетного вала;
наблюдение за совмещением печатных рисунков гравировальных валов машины;
обеспечение синхронности взаимодействия печатного и офсетного вала;
корректировка колера и вязкости печатной краски;
контроль давления сжатого воздуха на прижим ракельных ножей, текстурного цилиндра и офсетного вала;
наладка и переналадка печатной машины в зависимости от ассортимента асбестоцементных листов.
122. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
рецептуру применяемых красок;
порядок проверки работы печатной машины на синхронность взаимодействия системы валов;
способы корректировки колера и вязкости печатной краски;
порядок наладки и переналадки печатной машины;
назначение и порядок применения контрольно-измерительных приборов и инструмента.
Параграф 56. Бассейнщик, 2 разряд

123. Жұмыс сипаттамасы:
айдайтын сорғыларды, бақылау дірілелектерді іске қосу және тоқтату;
шламның қысымы мен температурасын сақтау:
қалақтардың жағдайын тексеру, форсункалар арқылы ауа жіберу;
жалпы сыйымдылығы 1000 текше метрге дейінгі тік бассейндерде, тік бұрышты көлденең бассейндерде және диаметрі 25 метрге дейінгі дөңгелек бассейндерде шламды ауамен және механикалық араластыру процесін жүргізу;
араластырғыш құрылғылардың, кран араластырғыштардың, ауа өткізгіштердің, шлам өткізгіштердің жұмысын бақылау және оларға техникалық қызмет көрсету;
бассейндердегі шламның түсуін, шығысын және деңгейін бақылау;
бассейндер бойынша шламды түзету және орнын ауыстыру бойынша операцияларды орындау;
жабдық жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою.
124. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
ауа өткізгіштердің және шлам өткізгіштердің схемасы;
шламның құрамы, қасиеттері және сапалық сипаттамасы, оны түзету тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика, сигнал беру және бұғаттау құрылғыларының мақсаты;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері, қызмет көрсетілетін жабдықтың майлау карталары;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою әдістері.
125. Жалпы сыйымдылығы 1000 текше метрден асатын тік шлам бассейндеріне және диаметрі 25 метрден асатын дөңгелек көлденең бассейндерге қызмет көрсету кезінде – 3-разряд.
57-параграф. Бетон араластырғыш қондырғылардың моторшысы
126. Жұмыс сипаттамасы:
циклдық әрекеттегі араластыру қондырғыларында және үздіксіз әрекеттегі араластырғыштарда бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерін дайындау;
компоненттерді араластырғыш қондырғыларға жүйелі тиеу;
қызмет көрсетілетін араластыру қондырғыларының жұмысын басқару;
дайын қоспалар мен ерітінділерді тасымалдаушы құрылғыларға немесе өзге де тасымалдау құралдарына беру;
қызмет көрсетілетін жабдықты күту;
ауысымдық жұмысты есептеу журналын жүргізу.
127. Білуге тиіс:
бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерінің маркалары, олардың мақсаты;
араластыру қондырғыларына компоненттерді жүктеу реті;
қатаюды пластификациялау немесе жеделдету үшін қолданылатын қоспалардың түрлері мен мақсаты;
қызмет көрсетілетін араластыру қондырғылары мен қосалқы жабдықтардың құрылысы мен пайдалану тәртібі және жұмыс режимі.
128. Жиынтық сыйымдылығы 400 литрге дейін циклді әсер ететін араластыру қондырғыларында бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерін дайындау кезінде – 2-разряд;
жиынтық сыйымдылығы 400 литрден жоғары циклдік әсер ететін араластыру қондырғыларында бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерін дайындау кезінде – 3-разряд;

123. Характеристика работ:
пуск и остановка перекачивающих насосов, контрольных вибросит;
поддержание давления и температуры шлама;
проверка состояния лопастей, подача воздуха через форсунки;
ведение процесса воздушного и механического перемешивания шлама в вертикальных бассейнах общей емкостью до 1000 метров кубических, в прямоугольных горизонтальных бассейнах и круглых бассейнах диаметром до 25 метров;
контроль работы и техническое обслуживание перемешивающих устройств, крановых мешалок, воздухопроводов, шламопроводов;
контроль поступления, расхода и уровня шлама в бассейнах;
выполнение операций по корректированию и перемещению шлама по бассейнам;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
124. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
схему воздухопроводов и шламопроводов;
состав, свойства и качественную характеристику шлама, способы его корректировки;
назначение контрольно-измерительных приборов, устройств автоматики, сигнализации и блокировки;
сорта и свойства смазочных материалов, карты смазки обслуживаемого оборудования;
методы предупреждения и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
125. При обслуживании вертикальных шламовых бассейнов общей емкостью свыше 1000 метров кубичеких и круглых горизонтальных бассейнов диаметром свыше 25 метров - 3 разряд.
Параграф 57. Моторист бетоносмесительных установок
126. Характеристика работ:
приготовление бетонных смесей и строительных растворов в смесительных установках цикличного действия и смесителях непрерывного действия;
последовательная загрузка в смесительные установки компонентов;
управление работой обслуживаемых смесительных установок;
выдача готовых смесей и растворов на транспортирующие устройства или иные средства перемещения;
уход за обслуживаемым оборудованием;
ведение сменного журнала учета работы.
127. Должен знать:
марки бетонных смесей и строительных растворов, их назначение;
последовательность загрузки компонентов в смесительные установки;
виды и назначение применяемых добавок для пластификации или ускорения твердения;
устройство и порядок эксплуатации и режимы работы обслуживаемых смесительных установок и вспомогательного оборудования.
128. При приготовлении бетонных смесей и строительных растворов в смесительных установках цикличного действия суммарной емкостью до 400 литров - 2 разряд;
при приготовлении бетонных смесей и строительных растворов в смесительных установках цикличного действия суммарной емкостью свыше 400 литров - 3 разряд;

жиынтық сыйымдылығы 1200-ден 2000 литрге дейін циклді жұмыс істейтін араластыру қондырғыларында және өнімділігі сағатына 40 текше метрге дейін үздіксіз жұмыс істейтін араластырғыштарда бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерін дайындау кезінде – 4-разряд;
жиынтық сыйымдылығы 2000 литрден асатын циклді әсер ететін араластыру қондырғыларында және өнімділігі сағатына 40 текше метрден асатын үздіксіз жұмыс істейтін араластырғыштарда бетон қоспалары мен құрылыс ерітінділерін дайындау кезінде – 5-разряд.
58-параграф. Бетонды жылумен өңдеу қондырғыларының операторы, 3-разряд
129. Жұмыс сипаттамасы:
берілген параметрлер мен технологиялар бойынша (атмосфералық немесе жоғары қысым кезінде камераларда және автоклавтарда, бу жейделері бар нысандарда, қалыптау агрегаттарында, камералар мен бассейндерде ыстық сумен, түйіспелі немесе электродты қыздыру арқылы электр тогымен, жылумен өңдеудің саңылаулы камераларында электр қыздырғыштармен және өзге де) бетонды жылумен немесе жылумен-ылғалмен өңдеу процесін жүргізу;
бетон қоспасын қалыптарға салудан бұрын оны алдын ала электрмен жылыту;
бетонды жылумен өңдеу журналын жүргізу;
бұйымдармен толтырылған камераларды жылу өңдеуге қабылдау;
жылу-ылғал өңдеуден өткен бұйымдарды түсіруге рұқсат беру.
130. Білуге тиіс:
бетонды жылумен өңдеу қондырғыларының, бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы және пайдалану тәртібі;
бұйымдарды жылумен өңдеу режимі;
өңделетін бұйымдардың номенклатурасы;
дабыл және блоктау жүйесі;
булау камераларының жұмыс журналын жүргізу тәртібі.
59-параграф. Битумды айдау қондырғысының моторшысы, 3-разряд
131. Жұмыс сипаттамасы:
балқытылған битумды айдауға арналған сорғыларға, моторларға және олардың құбыржолдарына қызмет көрсету;
битум қоймаларында битумның болуын, битум және бу құбырларының, сорғылардың жағдайын тексеру;
битум қоймаларындағы битумның температурасын реттеу;
сорғыларды іске қосу және тоқтату;
ванналарды сумен толтыруды және суды соруды, сорғылардың жұмысын және битумды салқындатуды қадағалау;
балқыту қазандықтары мен сыйымдылықтарды битуммен қамтамасыз ету;
сыйымдылықты бумен қыздыру және битумды бойлерден битум қоймасына құю;
бу құбырларынан конденсатты жүйелі түсіру;
сорғыларды, моторларды, су ағызу магистралын таза және жарамды жағдайда ұстау;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды жою.
132. Білуге тиіс:
құрастырмалы бактар мен тұндырғыштардың көлемі;
торларды тазалау және оларды ауыстыру тәртібі;
сорғылық жабдықтарды майлаудың тәртібі мен мерзімдері;
битум қоймаларының құрылысы;
битумды қыздыру мен айдау тәртібі.
60-параграф. Битумды балқытушы, 3-разряд

при приготовлении бетонных смесей и строительных растворов в смесительных установках цикличного действия суммарной емкостью свыше 1200 до 2000 литров и смесителях непрерывного действия производительностью до 40 метров кубических в час - 4 разряд;
при приготовлении бетонных смесей и строительных растворов в смесительных установках цикличного действия суммарной емкостью свыше 2000 литров и смесителях непрерывного действия производительностью свыше 40 метров кубических в час - 5 разряд.
Параграф 58. Оператор установок по тепловой обработке бетона, 3 разряд
129. Характеристика работ:
ведение процесса тепловой или тепловлажностной обработки бетона по заданным параметрам и технологии (паром при атмосферном или повышенном давлении в камерах и автоклавах, в формах с паровыми рубашками, в формовочных агрегатах, горячей водой в камерах и бассейнах, электрическим током путем контактного или электродного прогрева, электронагревателями в щелевых камерах тепловой обработки и иное);
предварительный электроразогрев бетонной смеси перед укладкой ее в формы;
ведение журнала тепловой обработки бетона;
прием заполненных изделиями камер на тепловую обработку;
выдача разрешений на выгрузку изделий, прошедших тепловлажностную обработку.
130. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации установок тепловой обработки бетона, контрольно-измерительной аппаратуры;
режим тепловой обработки изделий;
номенклатуру обрабатываемых изделий;
систему сигнализации и блокировки;
порядок ведения журнала работы пропарочных камер.
Параграф 59. Моторист установки по перекачиванию битума, 3 разряд
131. Характеристика работ:
обслуживание насосов для перекачивания расплавленного битума, моторов и трубопроводов к ним;
проверка наличия битума в битумохранилищах, состояния битумо- и паропроводов, насосов;
регулирование температуры битума в битумохранилищах;
пуск и остановка насосов;
наблюдение за заполнением ванн водой и откачиванием воды, работой насосов и охлаждением битума;
обеспечение варочных котлов и емкостей битумом;
подогрев паром емкостей и слив битума из бойлеров в битумохранилище;
периодический спуск конденсата из паропроводов;
содержание в чистоте и исправном состоянии насосов, моторов, водоотливных магистралей;
устранение неполадок в работе оборудования.
132. Должен знать:
объем сборных баков и отстойников;
порядок очистки решеток и их смены;
порядок и сроки смазки насосного оборудования;
устройство битумохранилищ;
порядок подогрева и перекачивания битума.
Параграф 60. Варщик битума, 3 разряд

133. Жұмыс сипаттамасы:
битум балқыту қазандарында, ванналарда, конвертерлерде битум қоспаларын балқыту процесін жүргізу;
сорғыларға, ыдыстарға, құбырларға, отын жағу құрылғыларына және тиекті арматурасына қызмет көрсету;
диспергаторда битум байламын дайындау;
сорғылар мен диспергаторды іске қосу, тоқтату;
балқыту қазандықтарына ұсақталған және балқытылған битум мен пекті тиеу;
битумның, диатомды суспензияның, битум байламының битум балқыту қазандықтарға берілуін және битум деңгейін, оттықтар мен форсункалардың жарамды жағдайын қадағалау;
массаның температурасын реттеу;
дайын массаны сіңіру цехына айдау;
битумды пісіру цехынан және еріткішті қоймадан мастика өндіру жөніндегі цехтағы аралық ыдыстарына немесе кейінгі технологиялық қайта бөлуге айдау;
асфальтбетон қоспаларына арналған битумды өнімділігі тәулігіне 50 тоннаға дейін битум балқыту агрегаттарында балқыту;
пештерге от жағу және берілген масса температурасын сақтау;
сорғылардың, құбырлардың, оттықтардың және форсункалардың жағдайын бақылау;
қазандықтар мен оттықтарды тазалау;
қожды сөндіру мен жою және оны бөлінген орынға шығару;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою, оны жөндеуге қатысу.
134. Білуге тиіс:
балқыту қазандарының, диспергаторлардың, шілтерлердің, конвертерлердің, оттықтардың, ауа үрлегіштердің, сорғылардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
битумның, битум орамасының маркалары және олардың мақсаты;
оттықты жағу, битумды балқыту жүргізу режимдері;
битумды ағызу тәртібі;
суық желімделетін жағымдар өндірісінің технологиялық процесі;
асфальтбетон қоспаларына арналған битумды балқытудың технологиялық процесі;
отын түрлері және оның қасиеттері;
битум қасиеттері;
қазандықтарды, ванналарды, конвертерлерді толтыру, тұтату және тазалау тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
61-параграф. Битумды балқытушы, 4-разряд
135. Жұмыс сипаттамасы:
түрлі маркалы битумдардан, пектен және өзге де компоненттерден сіңдіру және жабу массасын балқыту процесін жүргізу;
балқыту қазандарында от жағудың қажетті режимін сақтау;
массаны балқыту процесін бақылау;
буды масса өткізгіштер мен қарамай ұстағыштардың кір түтіктеріне, бу мұқабасына беру;
қазанның түбі мен қабырғалары жағдайын қадағалау;
желімделетін жағымды дайындау процесін жүргізу;
аралық бөшкелер мен өлшегіштердегі битум мен еріткіш деңгейін реттеу;
асфальтбетон қоспаларына арналған битумды өнімділігі тәулігіне 50 тоннадан астам битум балқыту агрегаттарында балқыту;
жабдықты жөндеуге дайындау, оны жөндеуден қабылдау;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, оны жөндеуге қатысу;
біліктілігі төмен балқытушыларды басқару.

133. Характеристика работ:
ведение процесса варки смеси битумов в битумоварочных котлах, ваннах, конвертерах;
обслуживание насосов, емкостей, трубопроводов, топочных устройств и запорной арматуры;
приготовление битумной связки в диспергаторе;
пуск, остановка насосов и диспергатора;
загрузка в варочные котлы дробленого и расплавленного битума и пека;
наблюдение за подачей битума, диатомовой суспензии, битумной связки в битумоварочные котлы и уровнем битума, исправным состоянием топок и форсунок;
регулирование температуры массы;
перекачивание готовой массы в пропиточный цех;
перекачивание битума из варочного цеха и растворителя из хранилища в промежуточные емкости цеха по производству мастики или на последующие технологические переделы;
варка битума для асфальтобетонных смесей в битумоварочных агрегатах производительностью до 50 тонн в сутки;
топка печей и поддержание заданной температуры массы;
контроль состояния насосов, трубопроводов, топок и форсунок;
чистка котлов и топок;
удаление и гашение шлака и вывоз его в отведенное место;
устранение неисправностей в работе оборудования, участие в его ремонте.
134. Должен знать:
устройство и принцип работы варочных котлов, диспергаторов, горелок, конвертеров, топок, воздуходувок, насосов;
марки битума, битумных связок и их назначение;
режимы ведения топки, варки битума;
порядок слива битума;
технологический процесс производства холодных приклеивающих мастик;
технологический процесс плавки битума для асфальтобетонных смесей;
виды топлива и его свойства;
свойства битума;
порядок заправки, розжига и чистки котлов, ванн, конвертеров;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 61. Варщик битума, 4 разряд
135. Характеристика работ:
ведение процесса варки пропиточной и покровной массы из битумов различных марок, пека и иных компонентов;
поддержание необходимого режима топки варочных котлов;
контроль процесса варки масс;
подача пара в змеевики, паровые рубашки массопроводов и дегтеотстойников;
наблюдение за состоянием днищ и стенок котлов;
ведение процесса приготовления приклеивающих мастик;
регулирование уровня битума и растворителя в промежуточных бачках и мерниках;
варка битума для асфальтобетонных смесей в битумоварочных агрегатах производительностью свыше 50 тонн в сутки;
подготовка оборудования к ремонту, прием его из ремонта;
выявление и устранение неполадок в работе оборудования, участие в его ремонте;
руководство варщиками более низкой квалификации.

136. Білуге тиіс:
битумды қайнатуға арналған жабдықтың құрылымы;
бақылау-өлшеу және реттеу аппаратураның құрылысы;
битумды сусыздандыру және тотығу процесі;
битумның әртүрлі маркаларынан сіңдіру және жабу массаларын, суық желімделетін жағымдарды, асфальтбетонды балқытудың технологиялық процесі;
бу құбырлары мен масса өткізгіштерінің схемасы;
сіңдіру және жабылғы массалары мен асфальтбетонның қасиеттері;
жабдықтың ақауларын анықтау және жою тәсілдері.
62-параграф. Битумды тотықтандыру және сусыздандыру аппаратшысы, 3-разряд
137. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары аппаратшының басшылығымен битумды тотықтыру, сусыздандыру процесін жүргізу;
битум қабылдау ванналарынан алынған битуммен битум қоймасын толтыру;
сорғыларға, тиек арматурасына, массалық өткізгіштерге, құбырларға, реактордың от жағу құрылғыларына, қуаты сағатына 250 килокалорияға дейінгі құбырлы пеш ыдыстарына отынмен қызмет көрсету;
құбырлы пештер мен сорғыларды іске қосу және тоқтату;
аккумуляторларды битуммен толтыру;
сіңдіру массасының қызу температурасын құралдар бойынша қадағалау;
битумның құбырлы пештер арқылы айналуын бақылау;
аккумуляторлардан тотыққан және қыздырылған битумды сорғыштармен сіңдіру агрегаттарының ванналарына айдау;
ораманы пневматикалық түсіру кезінде сіңдіру аппараттарына ауа жіберу;
дайын массаны сіңдіру цехына айдау;
жабдықтың ақауларын жою және оны жөндеуге қатысу.
138. Білуге тиіс:
тотықтырғыш қондырғының, конвертердің, компрессорлардың, сорғылардың, құбырлы пештердің, аккумуляторлардың, масса өткізгіштердің, ауа үрлегіштердің, резервуарлар сыйымдылықтарының, мөлшерлеу және араластыру бактарының мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу принципі;
жанғыш материалдармен жұмыс істеу, оттықтарда отынның жану процесін жүргізу тәртібі;
мастиканың, битумның сапасына қойылатын талаптар;
жылытылатын құбыржолдарды, сыйымдылықтарды және өзге де қызмет көрсетілетін жабдықтарды техникалық пайдалану тәртібі;
битумды сусыздандыру процесін жүргізу, жабдықты іске қосу және тоқтату, құбырлы пешті жылытуды, сіңдіру массасын қыздыру температурасын реттеу тәртібі мен жолдары;
жабдықтар мен коммуникациялардың жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
63-параграф. Битумды тотықтандыру және сусыздандыру аппаратшысы, 4-разряд
139. Жұмыс сипаттамасы:
битумды тотықтыру, қыздыру және сусыздандыру, жеңіл фракцияларды айдау процесін жүргізу;
аккумуляторлық қондырғылардың реактивтерін, конвертерлерді тексеру;
жабдықты іске қосу және тоқтату;
қуаты сағатына 250 килокалориядан астам құбырлы пештің оттық құрылғыларын отынмен қоректендіру;
аккумуляторларға битум толтыру;
реактор оттығына сұйық отынның берілуін, конвертерлерді сусыздандырылған битуммен толтыру процесін, бақылау-өлшеу аспаптары бойынша битумды сусыздандыру процесін реттеу;
сусыздандырылған битум қоспасын сығылған ауамен реакторға беру;
пештердің, конвертерлердің жылу режимін, автоматика жүйесінің және бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын қадағалау;
тотыққан битумды сыйымдылықтарға, тотыққан және қыздырылған битумды аккумуляторлардан сіңдіру ванналарына немесе қайнату қазандықтарына айдау;
конденсаттық қондырғының жұмысын, мұнай өнімдерінің өндірістік канализацияға ағызылуын бақылау;
берілген температуралық режимді қамтамасыз ету;
жабдықты жөндеуге қатысу.

136. Должен знать:
конструкцию оборудования для варки битума;
устройство контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
процесс обезвоживания и окисления битума;
технологический процесс варки пропиточных и покровных масс, холодных приклеивающих мастик, асфальтобетона из различных марок битума;
схему паропроводов и массопроводов;
свойства пропиточной и покровной массы и асфальтобетона;
способы выявления и устранения неисправностей оборудования.
Параграф 62. Аппаратчик окисления и обезвоживания битума, 3 разряд
137. Характеристика работ:
ведение процесса окисления, обезвоживания битума под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
заполнение битумохранилищ битумом из битумоприемных ванн;
обслуживание насосов, запорной арматуры, массопроводов, трубопроводов, топочных устройств реактора, емкостей трубчатой печи мощностью до 250 килокалорий в час топливом;
пуск и остановка трубчатых печей и насосов;
наполнение аккумуляторов битумом;
наблюдение по приборам за температурой нагрева пропиточной массы;
контроль циркуляции битума через трубчатые печи;
перекачивание окисленного и подогретого битума из аккумуляторов насосами в ванны пропиточных агрегатов;
подача воздуха на пропиточные агрегаты при пневматическом съеме рулонов;
перекачка готовых масс в пропиточный цех;
устранение неисправностей оборудования и участие в его ремонте.
138. Должен знать:
назначение, устройство и принцип действия окислительной установки, конвертеров, компрессоров, насосов, трубчатых печей, аккумуляторов, массопроводов, воздуходувок, емкостей резервуаров, дозировочных и смесительных бачков;
порядок обращения с горючими материалами, ведения процесса горения топлива в топках;
требования, предъявляемые к качеству мастики, битума;
порядок технической эксплуатации обогреваемых трубопроводов, емкостей и иного обслуживаемого оборудования;
порядок и приемы ведения процесса обезвоживания битума, пуска и остановки оборудования, регулирования обогрева трубчатой печи, температуры нагрева пропиточной массы;
способы устранения неисправностей в работе оборудования и коммуникаций.
Параграф 63. Аппаратчик окисления и обезвоживания битума, 4 разряд
139. Характеристика работ:
ведение процесса окисления, нагрева и обезвоживания битума, отгонки легких фракций;
осмотр реактивов аккумуляторных установок, конвертеров;
пуск и остановка оборудования;
питание топочных устройств трубчатой печи мощностью свыше 250 килокалорий в час топливом;
наполнение аккумуляторов битумом;
регулирование подачи жидкого топлива в топки реактора, процесса заполнения обезвоженным битумом конвертеров, обезвоживания битума по контрольно-измерительным приборам;
подача в реактор смеси обезвоженного битума со сжатым воздухом;
наблюдение за тепловым режимом печей, конвертеров, за работой системы автоматики и контрольно-измерительных приборов;
перекачивание окисленного битума в емкости, окисленного и подогретого битума из аккумуляторов в пропиточные ванны или варочные котлы;
контроль работы конденсационной установки, сброса нефтепродуктов в промышленную канализацию;
обеспечение заданного температурного режима;
участие в ремонте оборудования.

140. Білуге тиіс:
тотықтырғыш қондырғының, конвертерлердің, аккумуляторлардың, компрессорлардың, құбырлы пештердің, конденсациялық қондырғылардың барлық тораптарының, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және мақсаты;
ауа үрлегіштердің, масса өткізгіштердің және сорғылардың, майды қыздыру жүйелерінің жұмыс істеу принципі;
битумды сусыздандыру және тотықтыру, жеңіл фракцияларды айдау технологиясы;
битумның тотығу процесін жүргізу тәртібі мен жолдары;
технологиялық картаның шикізат пен тотыққан битумның сапасына қойылатын талаптары;
газ шаруашылығын пайдалану, бақылау-өлшеу аппаратурасы мен автоматиканы қолдану тәртібі;
температуралық режимдері;
сусыздануға түсетін битумдардың химиялық құрамы мен қасиеттері;
дайын сіңдірілген массаға қойылатын талаптар;
"аккумулятор-құбырлы пеш" желісіндегі битум айналымын реттеу әдістері;
сіңдіру массасын сусыздандыру және қыздыру жүргізу тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою әдістері.
64-параграф. Битумшы, 3-разряд
141. Жұмыс сипаттамасы:
темір жол вагондарының бункерлерінен битумды ағызу;
битум қоймасының қақпағын көтеру механизмдерін және жүкшығырды басқару;
вагон бункерлерінде, битум қоймасында және сорғы бөлмесінде бу қысымы мен битум температурасын беру және реттеу;
сорғыларды іске қосу және тоқтату;
битум қоймасынан шығыс бактарына битумның берілуін бақылау;
битум қоймасының балқыту торлары мен шығыс бактарын тазалау;
битумның түсуі мен шығысының есебін жүргізу.
142. Білуге тиіс:
битум қоймаларының, битум сорғыларының, бактардың, бақылау-өлшеу және реттеу аппаратурасының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
битум маркалары және олардың қасиеттері;
бу өткізгіштердің, конденсат өткізгіштердің схемасы, крандардың, вентильдердің, клапандардың мақсаты.
65-параграф. Битумшы, 4-разряд
143. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі маркалы битум, диатомит, перлит, балшықты, каучук және өзге де компоненттер қосылған битум негізінде байланыстырушы және желімдеуші құрамдарды дайындау процесін жүргізу;
компоненттерді мөлшерлеуге, араластыруға, айдауға арналған жабдықты басқару;
жабдықты, сорғыларды іске қосу және тоқтату, ирек түтіктерге, бу қабатына бу беру;
бактардағы деңгейді, будың, битумның және өзге де компоненттердің температурасын, бақылау-өлшеу аппаратурасын, бұйымдарды өндіруге байланыстырғыш және желімдегіш құрамдардың берілуін қадағалау.
144. Білуге тиіс:
сорғылардың, диспергаторлардың, араластырғыштардың және өзге де жабдықтардың, бақылау-өлшеу және реттеу аппаратурасының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
байланыстырғыш және желім құрамдарын дайындаудың технологиялық процесі;
битум және өзге де компоненттердің қасиеттері;
байланыстырғыш, желім құрамдарының сапасын бақылау әдістері;
жабдықты іске қосу, реттеу және тоқтату тәртібі.

140. Должен знать:
устройство и назначение всех узлов окислительной установки, конвертеров, аккумуляторов, компрессоров, трубчатых печей, конденсационных установок, контрольно-измерительных приборов;
принцип работы воздуходувок, массопроводов и насосов, систем маслообогрева;
технологию обезвоживания и окисления битума, отгонки легких фракций;
порядок и приемы ведения процесса окисления битума;
требования технологической карты к качеству сырья и окисленного битума;
порядок эксплуатации газового хозяйства, пользования контрольно-измерительной аппаратурой и автоматикой;
температурные режимы;
химический состав и свойства битумов, поступающих на обезвоживание;
требования, предъявляемые к качеству готовой пропиточной массы;
методы регулирования циркуляции битума на линии "аккумулятор - трубчатая печь";
порядок ведения обезвоживания и нагрева пропиточной массы;
методы устранения неполадок в работе оборудования.
Параграф 64. Битумщик, 3 разряд
141. Характеристика работ:
слив битума из бункеров железнодорожных вагонов;
управление лебедкой и механизмами подъема крышки битумохранилища;
подача и регулирование давления пара и температуры битума в бункерах вагонов, битумохранилище и насосной;
пуск и остановка насосов;
наблюдение за подачей битума из битумохранилища в расходные баки;
чистка плавильных решеток битумохранилища и расходных баков;
ведение учета поступления и расхода битума.
142. Должен знать:
устройство и принцип работы битумохранилищ, битумных насосов, баков, контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
марки битумов и их свойства;
схему паропроводов, конденсатопроводов, назначение кранов, вентилей, клапанов.
Параграф 65. Битумщик, 4 разряд
143. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления связующих и клеющих составов на основе битума различных марок, битума с добавкой диатомита, перлита, глины, каучука и иных компонентов;
управление оборудованием для дозировки, перемешивания, перекачки компонентов;
пуск и останов оборудования, насосов, подачи пара в змеевики, паровые рубашки;
наблюдение за уровнем в баках, температурой пара, битума и иных компонентов, контрольно-измерительной аппаратурой, подачей связующих и клеющих составов на производство изделий.
144. Должен знать:
устройство и принцип работы насосов, диспергаторов, мешалок и иного оборудования, контрольно-измерительной и регулирующей аппаратуры;
технологический процесс приготовления связующих и клеющих составов;
свойства битума и иных компонентов;
методы контроля качества связующих, клеящих составов;
порядок пуска, регулирования и остановки оборудования.

66-параграф. Бөлшектелетін денелерді тиеуші, 3-разряд
145. Жұмыс сипаттамасы:
бөлшектелетін денелерді диірменге тиеу;
қоймадағы бөлшектелетін денелерді түсіру, тиеу және сұрыптау, бөлшектелетін денелерді диірмендерге тасымалдау;
тиеу механизмдерінің көмегімен бөлшектелетін денелерді диірменге толық тиеу және артық тиеу операцияларын орындау;
люктерді ашу мен жабу, камера аралық тосқауылдарды тазалау;
бөлшектелетін денелерді сұрыптау және қалдықтарды жинау;
бөлшектелетін денелерді сұрыптайтын машиналарға қызмет көрсету.
146. Білуге тиіс:
тиеу механизмдері мен бөлшектелетін денелерді сұрыптау жөніндегі машиналардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін;
диірмендерді толық тиеу және артық тиеу тәсілдері мен мерзімдері;
бөлшектелетін денелерді тиеудің шекті нормалары;
бөлшектелетін денелердің түрлері, қасиеттері мен ассортименті.
67-параграф. Бұйымдар мен конструкцияларды құрастырушы, 2-разряд
147. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цемент плиталарын құрастыру;
плиталардың ұзындық өлшемдерін тексеру;
парақтарды біріктіру үшін берілген мөлшердегі тесіктерді бұрғылау;
бұрғыланған тесіктерге тойтармаларды салу және оларды электр кесектерінің көмегімен тойтармалау;
бекіту элементтерінің мөлшері мен сапасын бақылау, оларды бекіту, оқшаулау тақталарына салу;
казеин желімінде асбест-цемент мастикасын жасау, жиналған плиталарды асбест-цемент мастикасымен майлау;
темір-бетон бұйымдары мен конструкцияларын құрастыру кезінде қосалқы жұмыстарды орындау;
салмалы бөлшектерді дәнекерлеуге дайындау;
оқшаулағыш материалдарды төсеу;
оқшаулау және қорғаныс мастикалары мен құрамдарын дайындау және жағу;
буындарды ерітіндімен тығыздау.
148. Білуге тиіс:
жоғарғы және төменгі парақтарды біріктіру тәртібі;
бұрғылау станогының құрылысы;
қолданылатын бұрғылар мен тойтармалардың өлшемдері;
тойтармалар үшін плитадағы саңылаулардың орналасуы;
плиталарды тойтаруға арналған электрұстауыштардың құрылымы мен қолдану тәртібі;
плиталарға сызықтық өлшемдер, пішін және сыртқы түрі бөлігінде қойылатын талаптар;
плиталарды майлау тәртібі;
компоненттердің қасиеттері, олардың мөлшері және асбест-цемент мастикасын жасау технологиясы;
құрастырылатын конструкциялардың мақсаты және оларға қойылатын талаптар;
оқшаулау мастикаларын дайындау және қолдану тәртібі.
68-параграф. Бұйымдар мен конструкцияларды құрастырушы, 3-разряд
149. Жұмыс сипаттамасы:
желілік және жазық темірбетон конструкцияларын: жабындардың панельдері мен плиталарын, сыртқы қабырғалардың панельдерін және өзге де ұқсас бұйымдарды құрастыру;
жеке сызықтық элементтерден кейіннен қосылыстарды жасарту арқылы фермаларды құрастыру;
монтаждалатын бөлшектер мен элементтерді болттармен, қамыттармен және қысқыштармен дәнекерлеуге дайындай отырып, түйістіру;
жиектеуші мен тельфер жұмысын басқару;
берілген өлшемдерге сәйкес каркастар мен дайын тетіктерді құрастыру, біріктіру;
каркас бөліктерін (мөлшерқада, планка, төсеме, арқан) құрастыру орнына тасымалдау;
жиналатын қаңқаларды жылжыту және оларды қатарлап салу;
дайын каркасты жаю станогының қабылдау секциясына ауыстыру және салу;
каркас арасында шектеу арқалықтарын орнату және уақытша бекіту;
қалқандарды жылжыту және оларды қаңқаның ойықтарына салу;
прокат орнағына келіп түскен қаңқалардың үлгі өлшемдері бойынша есептеу;
құбырлар мен жабдықтарды жылу оқшаулауға арналған конструкцияларды маттардан, цилиндрлерден, қабықтардан, сегменттерден, плиталардан және қорғаныс жабындыларынан, бекіту бөлшектерін конструкциялардың үлгі өлшемдері бойынша стендте құрастыру;
қосалқы механизмдерді басқару;
бұйымдар мен тетіктерді тасымалдау;
конструкцияларды жеткізу талаптары бойынша қалау және орау.

Параграф 66. Загрузчик мелющих тел, 3 разряд
145. Характеристика работ:
загрузка мелющих тел в мельницы;
разгрузка, погрузка и сортировка мелющих тел на складе, транспортировка мелющих тел к мельницам;
выполнение операций по догрузке и перегрузке мельниц мелющими телами при помощи загрузочных механизмов;
открывание и закрывание люков, очистка межкамерных перегородок;
сортировка мелющих тел и уборка отходов;
обслуживание машин для сортировки мелющих тел.
146. Должен знать:
устройство и принцип действия загрузочных механизмов и машин по сортировке мелющих тел;
способы и сроки догрузки и перегрузки мельниц;
предельные нормы погрузки мелющих тел;
виды, свойства и ассортимент мелющих тел.
Параграф 67. Сборщик изделий и конструкций, 2 разряд
147. Характеристика работ:
сборка асбестоцементных плит;
проверка линейных размеров плит;
сверление отверстий заданного размера для соединения листов;
вставка заклепок в просверленные отверстия и склепка их при помощи электроклещей;
контроль качества и размеров элементов крепления, закрепление их, укладка в плиты утеплителя;
изготовление асбестоцементной мастики на казеиновом клее, обмазывание собранных плит асбестоцементной мастикой;
выполнение вспомогательных работ при сборке железобетонных изделий и конструкций;
подготовка закладных деталей под сварку;
укладка изоляционных материалов;
приготовление и нанесение изоляционных и защитных мастик и составов;
заделка стыков раствором.
148. Должен знать:
порядок совмещения верхнего и нижнего листов;
устройство сверлильного станка;
размеры применяемых сверл и заклепок;
расположение отверстий в плите для заклепок;
устройство и порядок пользования электроклещами для склепки плит;
требования, предъявляемые к плитам в части линейных размеров, формы и внешнего вида;
порядок обмазывания плит;
свойства компонентов, их дозировку и технологию изготовления асбестоцементной мастики;
назначение собираемых конструкций и предъявляемые к ним требования;
порядок приготовления и нанесения изоляционных мастик.
Параграф 68. Сборщик изделий и конструкций, 3 разряд
149. Характеристика работ:
сборка линейных и плоскостных железобетонных конструкций: панелей и плит покрытий, панелей наружных стен и иных аналогичных изделий;
сборка ферм из отдельных линейных элементов с последующим омоноличиванием соединений;
стыковка монтируемых деталей и элементов с креплением их болтами, хомутами и струбцинами с подготовкой под сварку;
управление работой кантователя и тельфера;
сборка, крепление каркасов и готовых деталей по заданным типоразмерам;
перемещение деталей каркасов (реек, планок, подкладок, строп) к месту сборки;
перемещение собираемых каркасов и укладка их в штабель;
перемещение и укладка готового каркаса на приемную секцию прокатного стана;
установка между каркасами ограничительного бруса и временное крепление;
перемещение щитов и закладка их в проемы каркаса;
учет по типоразмерам каркасов, поступивших на прокатный стан;
сборка на стенде конструкций для теплоизоляции трубопроводов и оборудования из матов, цилиндров, скорлуп, сегментов, плит и защитных покрытий, крепежных деталей по типоразмерам конструкций;
управление вспомогательными механизмами;
перемещение изделий и деталей;
укладка и упаковка конструкций по требованиям поставки.

150. Білуге тиіс:
құрастырылатын конструкциялардың мақсаты және оларға қойылатын техникалық талаптар;
үлкейтіп жинау, орнын ауыстыру, жиектеу және құрастырылып жатқан элементтер мен бұйымдарды орналастыру тәсілдері мен тәртібі, сызбаларды оқу тәртібі;
құрылымдарды төсеу және орау тәртібі.
69-параграф. Бұйымдар мен конструкцияларды құрастырушы, 4-разряд
151. Жұмыс сипаттамасы:
құрылыстың көлемдік-кеңістік элементтерін (бөлмелерді, блоктарды, сантехникалық кабиналарды, саты торларын, шахталарды, лифтілерді, коллекторларды және өзгелерді) құрастыру;
монтаждалатын бөлшектерді белгілеу, оларды бұрандамалармен, қамыттармен немесе қысқыштармен бекітіп және дәнекерлеуге дайындай отырып, кондукторларға орнату;
бөлшектер мен дайын көлемді элементтерді ілмектеу, жылжыту және орнату;
құрастыру конвейерінде цилиндрлерден, төсеніштерден, қабықтардан, сегменттерден, плиталардан және қорғаныс жабындыларынан құбырлар мен жабдықтарды жылу оқшаулауға арналған конструкцияларды, бекіту бөлшектерін конструкциялардың үлгі өлшемдері бойынша құрастыру;
конструкцияларды тасымалдау, төсеу және буып-түю үшін станоктар мен механизмдерді жеткізу талаптары бойынша басқару.
152. Білуге тиіс:
құрастырылатын конструкциялардың мақсаты және оларға қойылатын техникалық талаптар;
көлемді темірбетон конструкцияларын құрастыру тәсілдері мен тәртібі;
конструкция элементтерін қосу және бекіту тәсілдері;
құрастырылған конструкциялардың сапасына қойылатын негізгі талаптар;
конвейерлердің, станоктардың, механизмдер мен құрылғылардың құрылысы;
конструкциялардың, бұйымдар мен бөлшектердің қасиеттері, мақсаты және үлгі мөлшерлері;
конструкцияларды құрастыру тәртібі;
жеткізу жиынтығы.
70-параграф. Бұйымдарды бояу желісінің операторы, 3-разряд
153. Жұмыс сипаттамасы:
камерада акустикалық плиталардың үстін бояу;
бояу үшін плитаның табандарын бекіту;
араластырғыштарда бояу дайындау;
құрамдарды мөлшерлеу және дайындау;
бояуларды беру үшін араластырғышты және сорғыны қосу және өшіру;
механизмдердің, бүріккіштердің дұрыс жұмыс істеуін, бояудың конденсациялануын және күрделі және қарапайым фактураның біркелкі қабатын жағуды қадағалау;
бүріккішке ауа мен бояудың берілуін реттеу;
араластырғыштарды, бүріккіштерді, құрылғыларды тазалау және жуу.
154. Білуге тиіс:
плиталардың, араластырғыштардың, бояуларды беруге арналған сорғылар мен бүріккіштердің, тасымалдауға арналған құрылғылардың бетін жабуға арналған кабинаның құрылысы;
бояулардың қасиеттері мен түрлері, оларды дайындау технологиясы, акустикалық плиталар жабындарының қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
жабындардың түрлері, әртүрлі жабындарды кептіру режимі;
жабын сапасын бақылау әдістері;
бояу кезінде бұйымдарды төсеу және бекіту тәртібі;
бояу және кептіру үшін плиталарды тасымалдау тәртібі;
бояу жолдары, бүріккіштерді, араластырғыштарды тазалау тәсілдері.

150. Должен знать:
назначение и технические требования, предъявляемые к собираемым конструкциям;
способы и порядок укрупнительной сборки, перемещения, кантовки и установки собираемых элементов и изделий, порядок чтения чертежей;
порядок укладки и упаковки конструкций.
Параграф 69. Сборщик изделий и конструкций, 4 разряд
151. Характеристика работ:
сборка объемно-пространственных элементов строительства (комнат, блоков, сантехнических кабин, лестничных клеток, шахт, лифтов, коллекторов и иное);
разметка монтируемых деталей, установка их в кондукторы с креплением болтами, хомутами или струбцинами и подготовкой под сварку;
строповка, перемещение и установка деталей и готовых объемных элементов;
сборка на сборочном конвейере конструкций для теплоизоляции трубопроводов и оборудования из цилиндров, матов, скорлуп, сегментов, плит и защитных покрытий, крепежных деталей по типоразмерам конструкций;
управление станками и механизмами для перемещения, укладки и упаковки конструкций по требованиям поставки.
152. Должен знать:
назначение и технические требования, предъявляемые к собираемым конструкциям;
способы и порядок сборки объемных железобетонных конструкций;
способы соединения и крепления элементов конструкций;
основные требования, предъявляемые к качеству собранных конструкций;
устройство конвейеров, станков, механизмов и приспособлений;
свойства, назначение и типоразмеры конструкций, изделий и деталей;
порядок сборки конструкций;
комплектность поставки.
Параграф 70. Оператор линии окраски изделий, 3 разряд
153. Характеристика работ:
окраска поверхности акустических плит в камере;
крепление стопы плит для окраски;
приготовление краски в мешалках;
дозировка и приготовление составов;
включение и выключение мешалки и насоса для подачи красок;
наблюдение за правильной работой механизмов, распылителей, конденсацией краски и нанесением равномерного слоя сложной и простой фактуры;
регулирование подачи воздуха и краски в распылитель;
чистка и промывка мешалок, распылителей, приспособлений.
154. Должен знать:
устройство кабины для покрытия поверхности плит, мешалок, насосов и распылителей для подачи красок, приспособлений для транспортировки;
свойства и виды красок, технологию их приготовления, свойства покрытий акустических плит и требования к ним;
виды покрытий, режим сушки различных покрытий;
способы контроля качества покрытия;
порядок укладки и крепления изделий при окраске;
порядок транспортировки плит для окраски и сушки;
приемы окраски, способы очистки распылителей, мешалок.

71-параграф. Бұйымдарды бояу желісінің операторы, 4-разряд
155. Жұмыс сипаттамасы:
кірпіштің бетіне бояуды бүріккіштің көмегімен жағу;
кірпішті іріктеу және оны кірпішті бояу желісінің тасымалдағыш құралына салу;
кірпішті шаңнан тазарту;
кептіру агрегатын реттеу және баптау, есептеудің берілген режимін жүргізуді бақылау;
рецептура бойынша бояушы заттарды дайындау және құрастыру;
боялған кірпішті тағанға орналастыру және орау;
жұмыс орнын тазалау;
жабдықты жөндеуге қатысу.
156. Білуге тиіс:
кептіру агрегатының құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
кірпішті бояудың технологиялық процесін басқару схемасы;
бояушы заттардың түрлері мен қасиеттері;
технологиялық желілердің жұмыс режимі;
жабдықтың ақауларының түрлері мен оларды жою тәсілдері;
шығарылатын өнімге қойылатын талаптар.
72-параграф. Бұйымдарды булаушы, 3-разряд
157. Жұмыс сипаттамасы:
булау камераларында құм цемент черепицасын, виброкирпиялық панельдерді, кірпіштен жасалған блоктарды, жайма асбестцементті және асбестосилитті және өзге де бұйымдарды булау;
камераларға будың түсуін реттеу және жіберу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша булау режимін қадағалау және жылу өңдеу процестерін реттеу;
камераларды қиыршық тастан тазарту;
арбаларды булау камераларына жылжыту;
арбаларды булау камераларына салу және оларды түсіру;
арбаларды майлау;
булау камераларының жұмыс журналын жүргізу.
158. Білуге тиіс:
бумен пісіру камераларының құрылғысы;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және оларды пайдалану тәртібі;
бу құбырларының схемасы;
жылу өңдеу бұйымдарының технология процессі мен тәртібі;
булаудан кейінгі бұйымдардың механикалық беріктігінің шамасы және дайын бұйымдарды қабылдауға қойылатын талаптар;
асбест-цемент және асбест-силит бұйымдарын булау режимі;
технологиялық процесті реттеу тәртібі;
булау камераларының жұмыс журналын жүргізу тәртібі.
73-параграф. Бұйымдарды булаушы, 4-разряд
159. Жұмыс сипаттамасы:
силикат бұйымдарын автоклавтарда булау;
автоклавтардың қақпақтарын бекіту және босату;
автоклавты көтеру механизмдерімен қақпақ жағына көтеру, түсіру немесе шығару;
автоклавтың ойықтарында асбест бауын төсеу, оны графитпен майлау;
автоклавтан автоклавқа буды қайта жіберу;
бұйым буланғаннан кейін конденсаттау және буды жіберу;
вагонетка, контейнерлерді бұйымдарымен тиеу және түсіру;
автоклавтарда жайма асбестцементті және асбестосилитті бұйымдарды булау;
бу жіберу алдында қақпағын салу және будың жіберілуі тоқтағаннан кейін оны алып тастау;
жылумен өңдеу режимін қадағалау және технологиялық процесс параметрлерін реттеу;
автоклавтардың жұмыс кестесін сақтау;
буланған бұйымдарды автоклавтан түсіру;
автоклавтар мен ағынды науаларды тазарту;
автоклавтар бекітпелерінің төсемдері мен нығыздағыш сақиналарын ауыстыруға қатысу;
автоклавтардың жұмыс журналын жүргізу.

Параграф 71. Оператор линии окраски изделий, 4 разряд
155. Характеристика работ:
нанесение краски на поверхность кирпича с помощью распылителя;
отбор кирпича и укладка его на транспортерные средства линии окраски кирпича;
очистка кирпича от пыли;
регулирование и настройка сушильного агрегата, контроль ведения заданного режима расчета;
подготовка и составление красящих веществ по рецептуре;
укладка и упаковка окрашенного кирпича на поддоны;
уборка рабочего места;
участие в ремонте оборудования.
156. Должен знать:
устройство и принцип действия сушильного агрегата;
схему управления технологическим процессом окраски кирпича;
виды и свойства красящих веществ;
режимы работы технологической лини;
виды неисправностей оборудования и способы их устранения;
требования, предъявляемые к выпускаемой продукции.
Параграф 72. Пропарщик изделий, 3 разряд
157. Характеристика работ:
пропаривание в пропарочных камерах песчаноцементной черепицы, виброкирпичных панелей, блоков из кирпича, листовых асбестоцементных и асбестосилитовых и иных изделий;
пуск и регулирование поступления пара в камеры;
наблюдение за режимом пропаривания по показаниям контрольно-измерительных приборов и регулирование процессов теплообработки;
очистка камер от щебня;
перемещение тележек к камерам пропаривания;
загрузка тележек в камеры пропаривания и их выгрузка;
смазка тележек;
ведение журнала работы пропарочных камер.
158. Должен знать:
устройство паропарочных камер;
устройство и порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
схему паропроводов;
технологию процесса и режим теплообработки изделий;
величину механической прочности изделий после пропарки и требования, предъявляемые к приемке готовых изделий;
режим пропаривания асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
порядок регулирования технологического процесса;
порядок ведения журнала работы пропарочных камер.
Параграф 73. Пропарщик изделий, 4 разряд
159. Характеристика работ:
пропаривание силикатных изделий в автоклавах;
закрепление и раскрепление крышек автоклавов;
подъем, спуск или отведение в сторону крышки автоклава подъемными механизмами;
прокладка в пазах автоклава асбестового шнура, смазка его графитом;
перепуск пара из автоклава в автоклав;
спуск конденсата и пара после пропарки изделий;
загрузка и выгрузка вагонеток, контейнеров с изделиями;
пропаривание в автоклавах листовых асбестоцементных и асбестосилитовых изделий;
установка крышек автоклавов перед подачей пара и снятие их после прекращения поступления пара;
наблюдение за режимом тепловой обработки и регулирование параметров технологического процесса;
соблюдение графика работы автоклавов;
выгрузка запаренных изделий из автоклава;
очистка автоклавов и сточных желобов;
участие в смене прокладок и уплотнительных колец затворов автоклавов;
ведение журнала работы автоклавов.

160. Білуге тиіс:
автоклавтар мен көтергіш құрылғылардың құрылысы;
бу құбырларының, су сорғыларының және сақтандыру клапандарының схемасы;
силикат бұйымдарын жылу өңдеу процесінің технологиясы;
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және оларды қолдану тәртібі;
дабыл жүйесі;
автоклавтардың жұмыс істеу принципі;
бұйымдарды автоклавтарда жылу өңдеу режимі;
автоклавтар ысырмаларындағы төсемдер мен тығыздағыш сақиналарды ауыстыру тәсілдері;
салқындатқыштың қасиеттері мен параметрлері;
гидромассаның және бұйымдардың қасиеттері;
салқындатқышты беру схемасы;
реттеуші крандардың мақсаты;
операциялардың реттілігі, автоклавтар жұмысының журналын жүргізу тәртібі;
автоклавтардың жұмыс кестесі.
74-параграф. Бұйымдарды кептіруші, 1-разряд
161. Жұмыс сипаттамасы:
кірпішті табиғи кептіру процесінде қосалқы және көмекші жұмыстарды орындау;
шикізатты қабырғасына аудару;
шикізатты кептіру үшін жақындату;
шикізатты жөндеу және оған үгінді мен құмды себу, тарту токтерін ашу және жабу;
қалқан қою мен жабу жолымен шикізатты жаңбырдан және желден сақтау;
суағар орларды тазалау;
кептіру сарайлары мен алаңдарын жинау, тазалау;
сынықтар мен қоқыстарды белгіленген жерге шығару;
сарайлар мен кептіру алаңдарын алаңшаларының табанына құм төсеу және тегістеу;
желдеткіштердің орнын ауыстыру;
себу үшін құмды немесе үйіндіні тасымалдау;
кептіру саймандарын тасу, қоймалау, сақтау, ұсақ жөндеу.
162. Білуге тиіс:
шикізаттың сапасына қойылатын талаптар, оларды қалау мен атмосфералық ылғалды сақтау тәртібі;
соратын терезелердің, моктердің, үлкен шамдардың құрылысы;
сарайлар мен алаңдардың табанын орналастыру тәртібі.
75-параграф. Бұйымдарды кептіруші, 3-разряд
163. Жұмыс сипаттамасы:
шикі кірпіш пен жабынқышты кептіру сарайларында және борларды жасанды кептіргіштерде табиғи кептіру процесін жүргізу;
кептіру сарайларындағы фрамугаларды, фонарларды, люктерді, терезелерді, сорғыштарды ашу және жабу;
қалқандарды ауыстыру;
желдеткіштерді іске қосу, тоқтату және орнын ауыстыру;
ауа температурасы мен ылғалдылығын бақылау;
кептірілген өнімнің дайындығын анықтау;
шикізатты тиеуге арналған бос кептіру алаңын дайындау;
кептіру процесінде шикізаттың салынуын және оның қайта салынуын қадағалау;
кептірілген шикізатты жастық-брусқа салуды қадағалау;
шикізатты атмосфералық жауын-шашыннан, суықтан және кеуіп кетуден сақтау;
кептіру сарайларын тиеу және түсіру кестесін сақтау;
шикізатты кептіру журналын жүргізу.
164. Білуге тиіс:
кептіру сарайларының, алаңдардың құрылысы және оларды пайдалану тәртібі;
кептіру сарайларында кірпішті кептіру режимі;
шикізат сапасына қойылатын талаптар және оны кептіру сарайлары мен брус-жастықтарға салу тәртібі;
кептіру сарайлары айналымын белгіленген мерзімдері;
атмосфералық әсер етулерден шикізатты қорғау тәртібі.

160. Должен знать:
устройство автоклавов и подъемных приспособлений;
схему паропроводов, водоотсосов и предохранительных клапанов;
технологию процесса теплообработки силикатных изделий;
назначение и порядок применения контрольно-измерительных приборов;
систему сигнализации;
принцип действия автоклавов;
режим теплообработки изделий в автоклавах;
способы смены прокладок и уплотнительных колец в затворах автоклавов;
свойства и параметры теплоносителя;
свойства гидромассы и изделий;
схему подачи теплоносителя;
назначение регулирующих кранов;
последовательность операций, порядок ведения журнала работы автоклавов;
график работы автоклавов.
Параграф 74. Сушильщик изделий, 1 разряд
161. Характеристика работ:
выполнение подсобных и вспомогательных работ в процессе естественной сушки кирпича;
переворачивание сырца на ребро;
раздвижка сырца для просушки;
оправка сырца и посыпка его опилками и песком, открывание и закрывание вытяжных люков;
предохранение сырца от дождя и ветра путем укрытия и установки щитов;
очистка водосточных канав;
уборка, очистка сушильных сараев и площадок;
вывоз боя и мусора в установленные места;
выравнивание и посыпка песком пода сараев и сушильных площадок;
перемещение вентиляторов;
транспортировка песка или опилок для посыпки;
перемещение, складирование, хранение, мелкий ремонт сушильного инвентаря.
162. Должен знать:
требования, предъявляемые к качеству сырца, порядок его укладки и предохранения от атмосферных влияний;
устройство вытяжных окон, люков, фонарей;
порядок планировки пода сараев и площадок.
Параграф 75. Сушильщик изделий, 3 разряд
163. Характеристика работ:
ведение процесса естественной сушки кирпича-сырца и черепицы в сушильных сараях и мелков в искусственных сушилах;
открывание и закрывание фрамуг, фонарей, люков, окон, вытяжек в сушильных сараях;
перестановка щитов;
пуск, остановка и перемещение вентиляторов;
контроль температуры и влажности воздуха;
определение готовности высушенного сырца;
подготовка свободной сушильной площади под загрузку сырцом;
наблюдение за укладкой сырца и перекладкой его в процессе подсушки;
наблюдение за укладкой высушенного сырца в брус-подушку;
предохранение сырца от атмосферных осадков, заморозков и пересушки;
соблюдение графика загрузки и разгрузки сушильных сараев;
ведение журнала сушки сырца.
164. Должен знать:
устройство сушильных сараев, площадок и порядок их эксплуатации;
режим сушки кирпича в сушильных сараях;
требования, предъявляемые к качеству сырца и порядок его укладки в сушильных сараях и брус-подушках;
установленные сроки оборачиваемости сушильных сараев;
порядок предохранения сырца от атмосферных влияний.

76-параграф. Бұйымдарды кептіруші, 4-разряд
165. Жұмыс сипаттамасы:
өңделмеген кірпішті, керамикалық блоктарды, жабынқышты, дренаждық құбырларды, гипстік сылақтың табақтарын және гипстен жасалған өзге де бұйымдарды туннельді, камералық және өзге де үлгідегі жасанды кептіргіштерде кептіру процесін жүргізу;
кептіргіштерді түсіру және тиеу кестесін сақтау немесе қалыптау конвейерінің барысына сәйкес кептіргіштердің рольгангтарының қозғалыс жылдамдығын реттеу;
кептіргіштің әртүрлі аймақтарындағы температураны реттеу;
камераларды ауыстырып қосу, жарамдылығын тексеру, желдеткіштерді іске қосу және тоқтату;
жылдамдық вариаторының, керу станциясының, тізбектердің, бу өткізгіштің, конденсат өткізгіштің, кеңейткіштердің жұмысын реттеу;
кептірілген өнімдердің дайындығын анықтау;
газ жолдарын, камералар мен туннельдерді күлден, қождан, күйеден және қиыршық тастан уақтылы тазартуды, люктердің, тесіктер мен есіктердің дұрыс жабылуын, сондай-ақ кептіргіште ауа сорудың болмауын бақылау;
кептіргіш пен механизмдер жұмысындағы ұсақ бұзушылықтарды жою;
бақылау-өлшеу құрылғыларының көрсеткіштерін қадағалау;
механизмдерді уақытылы майлау;
кептіргіш жұмысының журналын және оларға жүк тиеу кестесін жүргізу.
166. Білуге тиіс:
кептіргіштер мен қосалқы жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
бақылау-өлшеу аспаптары және оларды пайдалану тәртібі;
бұйымдарды кептірудің температуралық режимі;
жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар және оларды сыртқы белгілері бойынша бақылау әдістері;
жабдықты күту тәртібі.
77-параграф. Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын қалыптаушы, 2-разряд
167. Жұмыс сипаттамасы:
темір бетон бұйымдар мен конструкцияларын қалыптау кезінде қосалқы жұмыстарды орындау;
арматуралық торларды, қаңқаларды, салмалы бөлшектерді және монтаждау ілмектерін оларды қалыпқа сала отырып ауыстыру;
қол құралының көмегімен қалыпқа бетон қоспасын тегістеу;
бетон қалдықтарынан қалып борттарын тазарту;
қалыпталған бұйымдардың ашық беттерін тегістеу;
бөлшектелген бұйымдарды қоқыстан тазалау;
салмалы бөлшектерді және арматураның шығарылымдарын бетоннан тазарту;
стандартты кілемшелерден қаптайтын кілемдерді берілген түс пен өлшем бойынша іріктеп ірілендіріп құрастыру;
кілемдерге күрделі емес профильдер бұйымдарына арналған қарапайым суреті бар жеке керамикалық плиткаларды жинау;
тапсырылған рецептура бойынша желімді дайындау;
трафарет немесе штамп көмегімен бұйымдарды таңбалау;
вакуумдеуші қораптарда гипс плиталары мен блоктарын қалыптау;
ерітіндіні араластырғыштарға қалып-вагонеткаларды қалыптау немесе ерітінді араластырғыштың бункер ожауы астына үстелімен платформаларды жылжыту;
қалыптарға ерітіндіні толтыру;
бұйымның бетін түзету;
плитаны шаблонмен мерзімді тексеру;
қораптағы массаны толтыруды және араластыруды қадағалау;
плитаны вакуумдаудың аяқталуын анықтау;
вакуумдайтын қораптар мен торларды гипстен тазарту;
біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен керамзит түйіршіктерін біліктерде және таспалы престерде қалыптау;
саз араластырғышты, біліктеуіштерді, престі және өзге де механизмдерді дайындау, іске қосу және тоқтату;
престі жүктеу, валюшканы іріктеу және орнын ауыстыру;
сазды ылғалдандыру;
гипсокартон табақтарын қалыптау: орауыштарды ашу, тельфермен орнын ауыстыру, оларды орнату және бекіту кезінде қосалқы жұмыстарды орындау;
қалыптау үстеліне картон таспасының біркелкі түсуін бақылау және оларды желіммен майлау;
картон таспасының қисықтығын жою, үзіктер болғанда картондарды жапсыру;
қызмет көрсететін жабдықты майлау;
біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен асбест-цемент бұйымдарын қолмен қалыптау;
шикі асбест-цемент табақтарын шаблондар мен белгілер бойынша жоталар мен өзге де фасонды бұйымдарға арналған тақтайшаларға рычагты қайшылардың, арнайы құрылғылардың көмегімен немесе қолмен пішу;
метал төсемдерге-қалыптарға шикі плиткаларды салу;
кесінділер мен шикі ақауларды қайта өңдеуге жіберу;
қатаю процесі аяқталғаннан кейін коньки табандарын бөлшектеу;
ақаулы бұйымдарды сұрыптау.

Параграф 76. Сушильщик изделий, 4 разряд
165. Характеристика работ:
ведение процесса сушки кирпича-сырца, керамических блоков, черепицы, дренажных труб, листов гипсовой штукатурки и иных изделий из гипса в туннельных, камерных и искусственных сушилах иных типов;
соблюдение графика разгрузки и загрузки сушил или регулирование скорости движения рольгангов сушила в соответствии с ходом формовочного конвейера;
регулирование температуры в различных зонах сушила;
переключение камер, проверка исправности, пуск и остановка вентиляторов;
регулирование работы вариатора скорости, натяжной станции, цепей, паропровода, конденсатопровода, расширителей;
определение готовности высушенных изделий;
контроль своевременной очистки газоходов, камер и туннелей от золы, шлака, сажи и щебня, правильности закрытия люков, лазов и дверей, а также отсутствием подсосов воздуха в сушиле;
устранение мелких неисправностей в работе сушила и механизмов;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
своевременная смазка механизмов;
ведение журнала работы сушил и графика их загрузки.
166. Должен знать:
устройство и принцип работы сушил и вспомогательного оборудования;
контрольно-измерительные приборы и порядок пользования ими;
температурный режим сушки изделий;
требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и методы их контроля по внешним признакам;
порядок ухода за оборудованием.
Параграф 77. Формовщик изделий, конструкций и строительных материалов, 2 разряд
167. Характеристика работ:
выполнение вспомогательных работ при формовании железобетонных изделий и конструкций;
перемещение арматурных сеток, каркасов, закладных деталей и монтажных петель с укладкой их в форму;
разравнивание бетонной смеси в форме с помощью ручного инструмента;
очистка бортов формы от остатков бетона;
заглаживание открытых поверхностей отформованных изделий;
очистка расформованных изделий от облоя;
очистка закладных деталей и выпусков арматуры от бетона;
укрупнительная сборка облицовочных ковров из стандартных ковриков с подбором по заданным цвету и размеру;
набор в ковры отдельных керамических плиток с простым рисунком для изделий несложных профилей;
приготовление клея по заданной рецептуре;
маркировка изделий с помощью трафарета или штампа;
формование гипсовых плит и блоков в вакуумирующих коробках;
перемещение формо-вагонетки к растворомешалке или перемещение платформы со столом под ковш бункера растворомешалки;
заливка форм раствором;
оправка поверхности изделия;
периодическая проверка плиты шаблоном;
наблюдение за наполнением и перемешиванием массы в коробке;
определение окончания вакуумирования плиты;
очистка вакуумирующих коробок и сетки от гипса;
формование гранул керамзита на вальцах и ленточных прессах под руководством формовщика более высокой квалификации;
подготовка, пуск и остановка глиномешалки, вальцев, пресса и иных механизмов;
загрузка пресса, отборка и перемещение валюшки;
увлажнение глины;
выполнение вспомогательных работ при формовании гипсокартонных листов: распаковка, перемещение рулонов тельфером, установка и закрепление их;
наблюдение за равномерным поступлением ленты картона к формовочному столу и смазка ее клеем;
устранение перекосов ленты картона, склеивание картона при обрывах;
смазка обслуживаемого оборудования;
формование асбестоцементных изделий вручную под руководством формовщика более высокой квалификации;
раскрой сырых асбестоцементных листов по шаблонам и разметкам на плитки для коньков и иных фасонных изделий с помощью рычажных ножниц, специальных приспособлений или вручную;
укладка сырых плиток на металлические прокладки-формы;
отправка обрезков и сырого брака на переработку;
разборка стоп коньков по окончании процесса твердения;
отсортировка дефектных изделий.

168. Білуге тиіс:
асбестцементті фасонды бұйымдарға сызықтық өлшемдер, пішін және сыртқы түрі бөлігінде қойылатын талаптар;
фасонды бұйымдардың жекелеген бөлшектерін біріктіру әдістері;
бетон қоспасының негізгі қасиеттері;
арматураны тасымалдау тәртібі;
бұйымдардың сыртқы түріне қойылатын талаптар;
қаптау кілемдері мен плиталарының ассортименті;
плиткалардың, қағаздың, желімнің және кілемдердің сапасына, бұйымдарды таңбалауға қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу принципі;
қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату және майлау тәртібі;
қалыпталатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
қолданылатын құралдар мен құрылғылардың мақсаты.
78-параграф. Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын қалыптаушы, 3-разряд
169. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым және орташа күрделіктегі темір-бетон бұйымдарын қалыптау жөніндегі жұмыстарды орындау;
қалыптарды тазарту, майлау және жинау;
дайын арматуралық торларды, каркастарды және салу бөлшектерін оларды жобалық жағдайда бекіте отырып, қалыпқа салу;
алдын ала кернеулі арматураны электротермиялық тәсілмен керу, ішпектер және алмалы-салмалы бөлу қалқандарын қалыптарға орнату;
тегістеумен және нығыздаумен бетон қоспасымен қалыптарды толтыру;
қалыпталған бұйымның ашық қабатын таза өңдеу;
бұйымдарды ілмектеу және оны жылумен өңдеу камераларына тасымалдау;
бұйымды өңдеу постына немесе қатарлап тасымалдай отырып, тарату;
жабдықтың келесі түрлерінің бірінің жұмысын басқару: өзектерді электрмен жылыту бойынша орнату, қалыптарды тазалау және майлау бойынша орнату, бетон үлестіргіш, бетон төсегіш, діріл алаңы, тегістеу машинасы, беру көпірі, түсіргіш, қайта салғыш, қатарлағыш;
күрделі сурет кезінде немесе күрделі профильдер бұйымдары үшін жекелеген керамикалық плиткаларды кілемдерге жинау;
виброалаңдарда немесе біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен айналмалы машинада гипс плиталарын және блоктарын қалыптау;
қалыптардың дұрыс құрастырылуын, бекітілуін және берілетін массаның сапасын тексеру;
жанышпа біліктерде және таспалы престерде керамзит түйірін қалыптау;
цемент-құм черепицаны және борларды қолмен қалыптау;
ірі блоктардың силикат немесе пеносиликат массаларынан, қаптау плиталарынан және өзге де бұйымдарды қалыптау жөніндегі қосалқы жұмыстары орындау;
қалыптарды вагонеткаларға жинау, орнату және оларды бөлшектеу;
қалыптардан және түптабандардан бұйымдарды распалубка жасау, распалубка стендтеріне вагонеткаларды тасу;
вибростендке қызмет көрсету;
қалыптарды бөлшектеу, бұйымдарды қатарлап, рольгангқа немесе өзге де көлік жабдығына салу;
қалыптарды, түптабандарды тазарту, дайындау және жинау, оларды толтыру орындарына жіберу;
біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен асфальт плиткаларды қалыптау;
тарату бункерлерін мастикамен толтыруды бақылау;
мастиканың конвейерге берілуін реттеу;
түсіру бункері мен науаны майлау;
саз ерітіндісін дайындау және қалыптарды майлау;
асбестцемент бұйымдарын қолмен қалыптау;
шикі табақтарды өлшемдері мен конфигурациясына белгілеу және пішу;
дайындаманы ширатқышқа домалату және оны қалыптау үстеліне ауыстыру;
қалыптардың жай-күйін, төсемді және өзге де жабдықтарды жай-күйіне тексеру;
ақаулы бұйымдарды сұрыптау.

168. Должен знать:
требования, предъявляемые к асбестоцементным фасонным изделиям в части линейных размеров, формы и внешнего вида;
методы сочленения отдельных деталей фасонных изделий;
основные свойства бетонной смеси;
порядок транспортировки арматуры;
требования, предъявляемые к внешнему виду изделий;
ассортимент облицовочных ковров и плиток;
требования к качеству плиток, бумаги, клея и ковров, маркировке изделий;
принцип действия обслуживаемого оборудования;
порядок пуска, остановки и смазки обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к качеству формуемых изделий;
назначение применяемых инструментов и приспособлений.
Параграф 78. Формовщик изделий, конструкций и строительных материалов, 3 разряд
169. Характеристика работ:
выполнение работ по формованию железобетонных изделий простых и средней сложности;
очистка, смазка и сборка форм;
укладка в форму готовых арматурных сеток, каркасов и закладных деталей с фиксацией их в проектном положении;
установка в формы предварительно напряженной арматуры с электротермическим способом натяжения, вкладышей и съемных делительных щитов;
заполнение формы бетонной смесью с разравниванием и уплотнением;
отделка открытых поверхностей отформованного изделия;
строповка изделий и транспортировка его в камеры тепловой обработки;
расформовка изделия с транспортировкой на пост отделки или в штабель;
управление работой одного из следующих видов оборудования: установкой по электронагреву стержней, установкой по очистке и смазке форм, бетонораздатчиком, бетоноукладчиком, виброплощадкой, затирочной машиной, передаточным мостом, съемником, перекладчиком, штабелером;
набор в ковры отдельных керамических плиток при сложном рисунке или для изделия сложных профилей;
формование гипсовых плит и блоков на виброплощадке или под руководством формовщика более высокой квалификации на карусельной машине;
проверка правильности сборки, крепления форм и качества подаваемой массы;
формование гранул керамзита на вальцах и ленточных прессах;
формование вручную цементно-песчаной черепицы и мелков;
выполнение вспомогательных работ по формованию изделий из силикатной или пеносиликатной массы крупных блоков, облицовочных плит и иное;
сборка, установка форм на вагонетки и их разборка;
распалубка изделий из форм или поддонов, транспортирование вагонеток к распалубочному стенду;
обслуживание вибростенда;
разборка форм, укладка изделий в штабель, на рольганг или иное транспортное оборудование;
чистка, подготовка и сборка форм, поддонов, подача их к месту заполнения;
формование асфальтовых плиток под руководством формовщика более высокой квалификации;
контроль наполнения раздаточных бункеров мастикой;
регулирование подачи мастики на конвейер;
смазка разгрузочного бункера и лотка;
приготовление глиняного раствора и смазывание форм;
формование асбестоцементных изделий вручную;
разметка и раскрой сырых листов на размеры и конфигурации;
накатывание заготовки на скалку и перемещение ее на стол формовки;
проверка состояния форм, настила для раскатки наката и прочего оборудования;
осортировка дефектных изделий.

170. Білуге тиіс:
сызықтық өлшемдер стандарттары, накатты кесу әдістері, қалыптау әдістері мен тәсілдері;
тапсырыстың жеке бөліктерінің шикі түрінде біріктіру әдістері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
арматураны төсеу және кернеу тәсілдері мен тәртібі;
дайындалатын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
сызбаларды оқу тәртібі;
қалыптау режимдері бойынша технологиялық карталардың талаптары;
бұйымдарды ілмектеу және орнын ауыстыру жолдары мен тәсілдері;
қолданылатын қаптайтын кілемдер мен плиткалардың ассортименті және олардың сапасына қойылатын талаптар;
қалыптарды құрастыру, бөлшектеу және құю тәртібі;
ерітіндіні орнату мерзімдері және блоктар мен плиталардың беріктігін тексеру тәсілдері;
шикізаттың рецептурасы, қасиеттері және бордың техникалық шарттары;
түйіршіктер мен валюшкаға қойылатын талаптар;
нысандардың, поддондардың, дірілдеу стендерінің құрылғысы;
бұйымдарды бөлшектеу және оларды салу тәртібі;
қалыптарды, тұғырықтарды тазалау және жинау тәртібі;
майлау материалдарының қасиеттері;
қалыптау түптабандарының өнімділігі;
тарату бункерлерінің сыйымдылығы;
асфальт плиткаларын қалыптаудың тәртібі мен негізгі жолдары.
171. Жұмыс үлгілері:
қалыптау:
1) ішкі қабырғалар блоктары тегіс және бос қалқандармен;
2) қарапайым конфигурацияның негізгі блоктары;
3) бортты тастар;
4) жабын плиталары және жалпақ аражабындар;
5) тротуар, трамвай және жол плиталары;
6) баспалдақ алаңдары;
7) ұзындығы 6 метрге дейінгі қадалар;
8) бағаналар, пасынкалар, далдашалар, тіректер және консолі жоқ бағандар;
9) баспалдақтар және проступтер;
10) шпалдар.
79-параграф. Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын қалыптаушы, 4-разряд
172. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі (үлкен габаритті, жұқа қабырғалы) бұйымдар мен конструкцияларды қалыптау жөніндегі жұмыстарды орындау;
қалыптар мен қондырғыларды тазарту, майлау, жинау және тексеру;
жоба күйінде ірілендіру жинағымен және бекітумен жекелеген арматуралық каркас элементтерді қалыпқа (қондырғыға) орнату;
салу бөлшектері мен монтаж ілгектерін орнату;
қалыпқа электртермиялық немесе механикалық (домкраттар көмегімен) кернеу тәсілімен кернеулі арматураны орнату;
жапсырмаларды, өзекшелерді және бөлу қалқандарын орнату;
пішінді бетон қоспасымен толтыру, қоспаны тегістеу және дірілдеу арқылы тығыздау;
қалыптандырылған бұйымдардың ашық қабаттарын жону;
бұйымды ілмектеу және оны жылумен өңдеу орнына жіберу;
бұйымды жылумен өңдегеннен кейін өңдеу постына немесе қатарлап тасымалдай отырып, тарату;
дірілдеу штампалардың, центрифугалардың, сондай-ақ бірнеше түрлі операцияларды орындайтын агрегаттар мен жабдықтардың жұмысын басқару;
қалыптау конвейерінде асфальт плиталарды қалыптау;
мастиканың біркелкі берілуін іске қосу және реттеу;
шығарылатын өнімнің сапасын қадағалау;
брикеттерге қажетті қалыпты беру үшін мастиканы кесу;
асфальт қиқымдарын жинау және оны берілген орындарға жылжыту;
қызмет көрсететін құралды жөндеуге қатысу;
гипс плиталарын блоктар мен цемент-құм черепицаларын әртүрлі конструкциялы машиналарда қалыптау;
машина жылдамдығының жүрісін реттеу;
силикатты немесе пеносиликатты массадан бұйымдарды қалыптау;
біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен қалыптау конвейерінде гипсокартон табақтарын қалыптау;
конвейер таспасында гипсті тегістеу, өзге қоспаларды және гипс жетектерін жою;
жетектерді гипс массасымен толтыру;
жиекті бүгу құрылғысын реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге және баптауға қатысу.

170. Должен знать:
стандарты линейных размеров, методы раскроя наката, методы и приемы формовки;
методы сочленения в сыром виде отдельных частей заказа;
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
способы и порядок укладки и напряжения арматуры;
технические требования, предъявляемые к изготавливаемым изделиям;
порядок чтения чертежей;
требования технологических карт по режимам формования;
приемы и способы строповки и перемещения изделий;
ассортимент применяемых облицовочных ковров и плиток и требования к их качеству;
порядок сборки, разборки и заливки форм;
сроки схватывания раствора и способы проверки блоков и плит на прочность;
рецептуру, свойства сырья и технические условия на мелки;
требования, предъявляемые к гранулам и валюшке;
устройство форм, поддонов, вибростенда;
порядок распалубки изделий и их укладки;
порядок чистки и сборки форм, поддонов;
свойства смазочных материалов;
производительность формовочного конвейера;
емкость раздаточных бункеров;
порядок и основные приемы формовки асфальтовых плиток.
171. Примеры работ:
формование:
1) блоки внутренних стен сплошные и с пустотами перегородки;
2) блоки фундаментные простой конфигурации;
3) камни бортовые;
4) плиты покрытий и перекрытий плоские;
5) плиты тротуарные, трамвайные и дорожные;
6) площадки лестничные;
7) сваи длиной до 6 метров;
8) столбы, пасынки, перемычки, стойки и колонны безконсольные;
9) ступени и проступи;
10) шпалы.
Параграф 79. Формовщик изделий, конструкций и строительных материалов, 4 разряд
172. Характеристика работ:
выполнение работ по формованию сложных (большегабаритных, тонкостенных) изделий и конструкций;
очистка, смазка, сборка и выверка форм и установок;
укладка в форму (установку) отдельных элементов арматурного каркаса с укрупнительной сборкой и фиксацией в проектном положении;
установка закладных деталей и монтажных петель;
установка в формы предварительно напряженной арматуры с электротермическим или механическим (с помощью домкратов) способом натяжения;
установка вкладышей, сердечников и делительных щитов;
заполнение формы бетонной смесью, разравнивание и уплотнение смеси вибрированием;
затирка открытых поверхностей отформованных изделий;
строповка изделия и подача его к месту тепловой обработки;
расформовка изделия после тепловой обработки с транспортировкой на пост отделки или в штабель;
управление работой виброштампов, центрифуг, а также агрегатами и оборудованием, выполняющими несколько различных операций;
формование асфальтовых плиток на формовочном конвейере;
пуск и регулирование равномерной подачи мастики;
наблюдение за качеством выпускаемой продукции;
срезка мастики для придания брикетам необходимой формы;
сбор асфальтовой крошки и перемещение ее в отведенное место;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования;
формование гипсовых плит, блоков и цементно-песчаной черепицы на машинах различных конструкций;
регулирование хода скорости машины;
формование изделий из силикатной или пеносиликатной массы;
формование гипсокартонных листов на формовочном конвейере под руководством формовщика более высокой квалификации;
разравнивание гипсового теста на ленте конвейера, удаление посторонних примесей и комков гипса;
заполнение кромки гипсовой массой;
регулирование кромко-загибочного устройства;
участие в ремонте и подналадка обслуживаемого оборудования.

173. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін машиналар мен қондырғылардың құрылғысы және жұмыс істеу принципі;
арматураны салу және кернеу тәсілдері мен тәртібі;
дайындалатын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
сызбаларды оқу тәртібі;
қалыптау режимдері бойынша технологиялық карталар талаптары;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қалыптау жылдамдығын реттеу әдістері;
шығарылатын өнімге қойылатын талаптар;
қызмет көрсететін жабдықты баптау тәртібі;
гипсокартон табақтарына арналған техникалық шарттар;
машинаның қозғалыс жылдамдықтарын реттеу әдістері;
қалыптау массасының құрамы;
гипс ерітіндісін ұстап қалу мерзімдері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою тәртібі.
174. Жұмыс үлгілері:
қалыптау:
1) біркөлемді итарқа арқалықтар, іргетас және байлау арқалықтары, ригельдер, аралықтар;
2) күрделі пішінді негізгі блоктар;
3) заборлар мен қоршаулар;
4) екі тармақты краннан басқа, барлық түрдегі консольдері мен сөрелері бар колонналар;
5) ашық тәсілмен құрылыста қолданылатын метро тоннельдері, көлік қиылыстары мен өтетін коллекторларды әрлеу конструкциялары;
6) жалпақ және қабырғалы баспалдақтар;
7) байланыс желілерінің, электр беру және шамдардың тіректері;
8) сыртқы қабырғалардың панельдері мен блоктары;
9) аралық жабындар мен жабындар панельдері, ішкі қабырғалар панельдері, кассеталық және прокаттық бөлшектер;
10) аэродром плиталары;
11) балкон және карниз плиталары, лоджияларды, кіріс күнқағарларды қоршау панельдері, парапет тастары;
12) ұзындығы 6 метрден астам қадалар, шпунт;
13) барлық көлемдегі арынсыз құбырлар.
80-параграф. Бұйымдарды, конструкцияларды және құрылыс материалдарын қалыптаушы, 5-разряд
175. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптау конвейерінде гипсокартон табақтарын қалыптау;
компоненттердің мөлшерін, сульфидті-спиртті барда ерітінді концентрациясын және гипс қамырының сапасын тексеру;
гипс араластырғыш пен қалыптау конвейерінің берілген жұмыс режимін қамтамасыз ету;
картонды кесуді реттеу;
жиектердің гипс қамырымен толтырылуын бақылау;
гипсокартон табақтарының ені мен қалыңдығын реттеу;
кептіру режимін және гипсокартон табақтарының сапасын тексеру;
журналға жазба жүргізу;
аса күрделі бұйымдар мен конструкцияларды қалыптау жөніндегі жұмыстарды орындау;
қалыптарды, қондырғыларды тазалау, майлау, құрастыру жұмыстарына басшылық ету және оларды дайындығына қарай қабылдау;
арматуралық қаңқаның жекелеген элементтерін ірі құрастырумен және жобалық жағдайда бекітумен қалыпқа салу (орнату) ;
салмалы бөлшектер мен монтаждау ілмектерін орнату;
электр термиялық немесе механикалық (домкраттар немесе керу станцияларының көмегімен) керілумен алдын ала кернеулі арматураны қалыптарға орнату;
жапсырмалар мен өзекшелерді орнату;
пішінді (қондырғыны) бетон қоспасымен толтыру;
бетон қоспасын тығыздау;
қалыпталған бұйымдардың ашық беттерін ысқылау;
бұйымдарды жылумен өңдеу орнына бере отырып, оларды ілмектеу;
бұйымдарды өңдеу постына немесе қатарлап тасымалдай отырып, оларды тарату;
қалыптау процесіндегі барлық машиналар мен механизмдердің (көлемдік-қалыптау машинасынан басқа) жұмысын басқару.

173. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых машин и установок;
способы и порядок укладки и напряжения арматуры;
технические требования на изготавливаемые изделия;
порядок чтения чертежей;
требования технологических карт по режимам формования;
устройство обслуживаемого оборудования;
способы регулирования скорости формования;
требования, предъявляемые к выпускаемой продукции;
порядок подналадки обслуживаемого оборудования;
технические условия на гипсокартонные листы;
способы регулирования скорости хода машины;
состав формовочной массы;
сроки схватывания гипсового раствора;
порядок устранения мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
174. Примеры работ:
формование:
1) балки стропильные односкатные, балки фундаментные и обвязочные, ригели, прогоны;
2) блоки фундаментные сложной конфигурации;
3) заборы и ограды;
4) колонны с консолями и полками всех типов, кроме крановых двухветвевых;
5) конструкции обделки тоннелей метро, транспортных пересечений и проходных коллекторов, применяемые при строительстве открытым способом;
6) лестничные марши плоские и ребристые;
7) опоры контактных сетей, линий электропередач и светильников;
8) панели и блоки наружных стен;
9) панели перекрытий и покрытий, панели внутренних стен, кассетные и прокатные детали;
10) плиты аэродромные;
11) плиты балконные и карнизные, панели ограждения лоджий, козырьки входов, камни парапетные;
12) сваи длиной свыше 6 метров, шпунт;
13) трубы безнапорные всех размеров.
Параграф 80. Формовщик изделий, конструкций и строительных материалов, 5 разряд
175. Характеристика работ:
формование гипсокартонных листов на формовочном конвейере;
проверка правильности дозировки компонентов, концентрации раствора с сульфидо-спиртовой барды и качества гипсового теста;
обеспечение заданного режима работы гипсомешалки и формовочного конвейера;
регулирование надрезки картона;
наблюдение за заполнением кромок гипсовым тестом;
регулирование ширины и толщины листов гипсокартонных;
проверка режима сушки и качества гипсокартонных листов;
ведение записей в журнале;
выполнение работ по формованию особо сложных изделий и конструкций;
руководство работой по очистке, смазке, сборке форм, установок и приемка их по мере готовности;
укладка в форму (установку) отдельных элементов арматурного каркаса с укрупнительной сборкой и фиксацией в проектном положении;
установка закладных деталей и монтажных петель;
установка в формы предварительно напряженной арматуры с электротермическим или механическим (с помощью домкратов или натяжных станций) натяжением;
установка вкладышей и сердечников;
заполнение формы (установки) бетонной смесью;
уплотнение бетонной смеси;
затирка открытых поверхностей отформованных изделий;
строповка изделий с подачей их к месту тепловой обработки;
расформовка изделий с транспортировкой их к посту отделки или в штабель;
управление в процессе формования работой всех имеющихся машин и механизмов (кроме объемно-формовочной машины).

176. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы және оның жұмысын реттеу тәсілдері;
гипс қамыры мен гипсокартон табақтарының сапасын бақылаудың негізгі әдістері;
журналға жазбалар жүргізу тәртібі;
қызмет көрсетілетін машиналар мен қондырғылардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
арматураны төсеу және кернеу тәсілдері мен тәртібі;
дайындалатын бұйымдарға арналған техникалық талаптар;
сызбаларды оқу тәртібі;
қалыптау режимдері бойынша технологиялық карталарға қойылатын талаптар;
бұйымдарды ілмектеу және жылжыту жолдары мен тәсілдері.
177. Жұмыс үлгілері:
қалыптау:
1) екі қабатты итарқа арқалықтары, итарқа астылық арқалықтар, кран асты арқалықтар;
2) сәулет бетонынан жасалған бұйымдар;
3) кәріздік, суағар, жаңбырқабылдағыш, су құбыры және газ құбыры құдықтарының жұмыс камералары, телефон қораптары мен құдықтар;
4) екі тармақты кран бағаналары;
5) силостар мен элеваторларға арналған темірбетон сақиналар, көлемді лифт шахталары, көлемді коллектор секциялары;
6) жартылай алаңдармен баспалдақ марштары;
7) табиғи таспен қапталған сыртқы қабырға панельдері;
8) аралық көпірлер мен жолөткел құрылыстары;
9) арынды құбырлар;
10) шатыр тіреуіш және жолма тіреуіш фермалар.
81-параграф. Ваграншы, 4-разряд
178. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары ваграншының басшылығымен шикізатты вагранкаларда балқытуға және балқымадан ортадан тепкіш-үрлеу қондырғыларында, көп білікті центрифугаларда минералды мақта алуға арналған жабдықты дайындау;
вагранкаларды құюға және жағуға, науаларды, фурмаларды, ватержакетті, лотоктарды тазалауға, төсемдер мен шегендеулерді алып тастауға, құбырларды үрлеуге қатысу;
центрифугаларды тасымалдау және ауыстыру;
балқытылған, талшықты қалыптастыру қалдықтарын жою;
науаларды, лотоктарды, футеровкаларды ауыстыру үшін материалдар дайындау;
балқытылған қалдықтарды суыту және ұшқын сөндіргіштерден суды қайтару үшін су қайтаруды реттеу;
профилактикалық және жөндеу жұмыстарына қатысу.
179. Білуге тиіс:
вагранкалардың, центрифугалардың, орталықтан тепкіш-үрлегіш қондырғылардың, қалдықтарды жою механизмдерінің, желдеткіштердің, түтін сорғыштардың, талшықты отырғызу камераларының, бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
минералды мақта өндіру технологиясы және оған қойылатын талаптар;
шикізаттың, кокстың, отынның, балқыманың қасиеттері;
су құбырларының, байламды, ауаны беру схемасы;
вагранкаларды құю, тұтату және тоқтату, қалдықтарды жою, профилактикалық тексерулер мен жөндеулер жүргізу, науаларды ауыстыру, қалыптарды тазалау тәртібі;
шегендеулерді жою тәсілдері.

176. Должен знать:
конструкцию обслуживаемого оборудования и способы регулирования его работы;
основные методы контроля качества гипсового теста и гипсокартонных листов;
порядок ведения записей в журнале;
устройство и принцип действия обслуживаемых машин и установок;
способы и порядок укладки и напряжения арматуры;
технические требования на изготавливаемые изделия;
порядок чтения чертежей;
требования, предъявляемые к технологическим картам по режимам формования;
приемы и способы строповки и перемещения изделий.
177. Примеры работ:
формование:
1) балки стропильные двухскатные, балки подстропильные, балки подкрановые;
2) изделия из архитектурного бетона;
3) камеры рабочие канализационных, водосточных, дождеприемных, водопроводных и газопроводных колодцев, телефонные коробки и колодцы;
4) колонны крановые двухветвевые;
5) кольца железобетонные для силосов и элеваторов, шахты лифтов объемные, секции коллекторов объемные;
6) марши лестничные с полуплощадками;
7) панели наружных стен с облицовкой естественным камнем;
8) строения пролетные мостов и путепроводов;
9) трубы напорные;
10) фермы стропильные и подстропильные.
Параграф 81. Вагранщик, 4 разряд
178. Характеристика работ:
подготовка оборудования для плавления сырья в вагранках и получения из расплава минеральной ваты на центробежно-дутьевых установках, многовалковых центрифугах под руководством вагранщика более высокой квалификации;
участие в заправке и розжиге вагранок, чистке леток, фурм, ватержакета, лотков, удалении настылей и закозлений, продувке трубопроводов;
откатка и замена центрифуг;
удаление отходов расплава, волокнообразования;
подготовка материалов для смены леток, лотков, футеровки;
регулирование подачи воды для охлаждения отходов расплава и возврата воды из искрогасителей;
участие в профилактических и ремонтных работах.
179. Должен знать:
устройство и принцип работы вагранок, центрифуг, центробежно-дутьевых установок, механизмов удаления отходов, вентиляторов, дымососов, камер волокноосаждения, контрольно-измерительной аппаратуры;
технологию производства минеральной ваты и требования к ней;
свойства сырья, кокса, топлива, расплава;
схему водопроводов, подачи связки, воздуха;
порядок заправки, розжига и остановки вагранок, удаления отходов, проведения профилактических осмотров и ремонтов, смены леток, чистки форм;
способы удаления закозлений.

82-параграф. Ваграншы, 5-разряд
180. Жұмыс сипаттамасы:
шикізатты вагранкаларда балқыту және балқымадан ортадан тепкіш-үрлеу қондырғыларында минералды мақта алу процесін жүргізу;
техникалық талаптарды қанағаттандыратын минералдық мақта өндіруді қамтамасыз ету;
центрифугаға бу беру қысымын, балқыма ағынының біркелкілігін реттеу;
коксты және кокс-газды отынмен вагранкаларды толтыру және жағу;
тостағандар мен саптамаларды ауыстыру;
орталықтан тепкіш-үрлеу қондырғысын, талшықты түсу камерасын іске қосу және тоқтату;
талшықтың сапасын, кілемнің біркелкілігі мен ылғалдылығын, оны байланыстырғышпен өңдеуді қадағалау;
балқыманың тұтқырлығы мен температурасын (көзбен шолу) анықтау;
ауысым сайын тексеру жүргізу және жабдықтың ұсақ ақаулықтарын жою;
профилактикалық және жөндеу жұмыстарына қатысу.
181. Білуге тиіс:
вагранкалардың, желдеткіштердің, түтін сорғыштардың, ортадан тепкіш-үрлеу қондырғыларының, талшықты тұндыру камераларының, форсункалардың, тиек және реттеуші арматуралардың, бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
минералды мақта өндіру технологиясы және оған қойылатын талаптар;
шикізаттың, отынның, балқыманың, шаңсыздандырғыштың, байламның, ауаның қасиеттері;
балқыманың температурасы мен тұтқырлығын көзбен анықтау тәсілдері;
орталықтан тепкіш-үрлеу тәсілімен талшықты қалыптастыру процесін жүргізу тәртібі.
83-параграф. Ваграншы, 6-разряд
182. Жұмыс сипаттамасы:
шикізатты вагранкаларда балқыту және балқымадан көп білікті центрифугаларда минералды мақта алу процесін жүргізу;
балқыманың қасиетіне және процесс параметрлерінің өзгеруіне байланысты біліктердің айналу санын, центрифуга біліктері арасындағы қашықтықты, балқыма ағынының біркелкілігін, талшықты үрлеу жүйесін, подшипниктерді майлау және салқындату жүйесін, центрифуга біліктерін реттеу;
талшықты түсу камераларын, талшықты үрлеу желдеткіштерін, центрифугаларды іске қосу және тоқтату;
талшықтың сапасын, кілемнің біркелкілігі мен ылғалдылығын, оны байланыстырғышпен өңдеуді қадағалау;
балқыманың тұтқырлығы мен температурасын, біліктердің жарқылын (көзбен шолу) анықтау.
183. Білуге тиіс:
вагранкалардың, көп білікті центрифугалардың, талшықты түсу камераларының, үрлеу желдеткіштерінің, центрифугаларды тасу механизмдерінің, қалдықтарды жоюға арналған құрылғылардың, форсункалардың, тиек және реттеуші арматураның, бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылымдық ерекшеліктері;
ортадан тепкіш тәсілмен минералды мақта өндіру параметрлері және оған қойылатын талаптар;
параметрлерді реттеу, біліктерді, мойынтіректерді ауыстыру, центрифугаларды, қалдықтарды жоюға арналған механизмдерді іске қосу және тоқтату тәсілдері мен тәртібі;
майлау схемасы, біліктердің жарқылын, балқыманың температурасы мен тұтқырлығын көзбен анықтау тәсілдері.

Параграф 82. Вагранщик, 5 разряд
180. Характеристика работ:
ведение процесса плавления сырья в вагранках и получения из расплава минеральной ваты на центробежно-дутьевых установках;
обеспечение выпуска минеральной ваты, удовлетворяющей техническим требованиям;
регулирование давления подачи пара на центрифугу, равномерности струи расплава;
заправка и розжиг вагранки на коксовом и коксогазовом топливе;
смена чаш и форсунок;
пуск и остановка центробежно-дутьевой установки, камеры волокноосаждения;
наблюдение за качеством волокна, равномерностью и влажностью ковра, обработкой его связующим;
определение (визуально) вязкости и температуры расплава;
проведение ежесменных осмотров и устранение мелких неисправностей оборудования;
участие в профилактических и ремонтных работах.
181. Должен знать:
устройство и принцип работы вагранок, вентиляторов, дымососов, центробежно-дутьевых установок, камер волокноосаждения, форсунок, запорной и регулирующей арматуры, контрольно-измерительной аппаратуры;
технологию производства минеральной ваты и требования к ней;
свойства сырья, топлива, расплава, обеспыливателя, связки, воздуха;
способы визуального определения температуры и вязкости расплава;
порядок ведения процесса волокнообразования центробежно-дутьевым способом.
Параграф 83. Вагранщик, 6 разряд
182. Характеристика работ:
ведение процесса плавления сырья в вагранках и получения из расплава минеральной ваты на многовалковых центрифугах;
регулирование числа оборотов валков, расстояния между валками центрифуги, равномерности струи расплава, системы отдува волокна, смазки и охлаждения подшипников, валков центрифуг в зависимости от свойства расплава и изменения параметров процесса;
пуск и остановка камер волокноосаждения, вентиляторов отдува волокна, центрифуг;
наблюдение за качеством волокна, равномерностью и влажностью ковра, обработкой его связующим;
определение (визуально) вязкости и температуры расплава, свечения валков.
183. Должен знать:
конструктивные особенности вагранок, многовалковых центрифуг, камер волокноосаждения, вентиляторов отдува, механизмов откатки центрифуг, приспособлений для удаления отходов, форсунок, запорной и регулирующей арматуры, контрольно-измерительной аппаратуры;
параметры производства минеральной ваты центробежным способом и требования, предъявляемые к ней;
способы и порядок регулирования параметров, смены валков, подшипников, пуска и остановки центрифуг, механизмов для удаления отходов;
схему смазки, способы визуального определения свечения валков, температуры и вязкости расплава.

84-параграф. Гидрооқшаулағыш материалдарды біліктеуші, 3-разряд
184. Жұмыс сипаттамасы:
резеңке үгіндісін, битумды, асбесті, кумаронды шайырды, біліктердегі пластификаторларды араластыру және пластификациялау;
шикізат компоненттерін белгіленген реттілікпен араластыру біліктеріне салу;
біліктерді жылытуға бу беру және конденсатты бұру;
компоненттер мен біліктеуіштер арасындағы саңылауларды араластыру кезінде біліктеуіштердің қызу температурасын реттеу;
компоненттерді араластыру кезінде массаның біркелкілігін қамтамасыз ету;
жанышталған массаны түсіріп алу;
біліктеу жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды анықтау, жою және оларды жөндеуге қатысу.
185. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін біліктегіштердің, престің және өзге де жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
біліктеуіштерді іске қосу және тоқтату тәртібі мен жолдары;
бөліктер арасында саңылау мөлшерін орнату жолдары;
біртекті масса алуды қамтамасыз ететін материалдарды араластыру тәртібі мен жолдары;
изол мен пороизол дайындаудың технологиялық процесі;
араластыру біліктеріне түсетін компоненттердің құрамы мен қасиеттері.
85-параграф. Гидротермист, 3-разряд
186. Жұмыс сипаттамасы:
бассейнді сумен толтыру, бассейндегі судың деңгейі мен температурасын қадағалау, бу қысымын реттеу;
құбырларды ілмектеу;
бассейндерде әртүрлі диаметрлі асбестцемент құбырларын қатаюдың технологиялық процесін жүргізу;
құбырларды кранмен түсіру және оларды өңдеуге жіберу;
жеткізуші магистральдардың, көтергіш қақпақтардың, құбырларды төсеуге арналған сөрелердің, құбырларды қармауға арналған траверстердің жай-күйін қадағалау;
бассейндерді тазалау, құбырлардың қозғалысын есептеу, жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою.
187. Білуге тиіс:
бассейндердің құрылысы, су құбыры және бу құбыры магистральдарының жұмыс істеу принципі;
асбест-цемент құбырларын сумен қатырудың белгіленген технологиялық режимі;
құбырларды кранмен тасымалдау тәртібі;
орнын ауыстыру кезінде құбырлардың сақталуын қамтамасыз ету тәсілдері;
ілгектеушінің нұсқаулығы;
өнім ақауларының түрлері, олардың алдын алу және жою тәсілдері;
жабдықты күту тәртібі.
86-параграф. Гипсті қайнатушы, 3-разряд
188. Жұмыс сипаттамасы:
сыйымдылығы 1 текше метрге дейінгі гипс балқыту қазандарында гипсті балқыту;
гипс ұнтағын гипс балқыту қазандарына тиеуді реттеу;
гипсті балқыту температурасын мерзімді өлшеу және аспаптар мен сыртқы белгілер бойынша балқытудың аяқталу уақытын анықтау;
балқыту қазандарынан гипсті түсіруді реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың ұсақ ақаулықтарын жою және үйкелетін бөліктерін майлау;
бункерлерде гипс ұнтағының болуын тексеру.

Параграф 84. Вальцовщик гидроизоляционных материалов, 3 разряд
184. Характеристика работ:
смешивание и пластификация резиновой крошки, битума, асбеста, кумароновой смолы, пластификаторов в вальцах;
загрузка сырьевых компонентов в смесительные вальцы в установленной последовательности;
подача пара на обогрев вальцев и отвод конденсата;
регулирование температуры нагрева вальцев во время смешивания компонентов и зазоров между вальцами;
обеспечение однородности массы при перемешивании компонентов;
снятие провальцованной массы;
выявление, устранение мелких неисправностей в работе вальцев и участие в их ремонте.
185. Должен знать:
устройство и принцип работы вальцев, пресса и иного обслуживаемого оборудования;
порядок и приемы пуска и остановки вальцев;
приемы установки величины зазора между вальцами;
порядок и приемы смешивания материалов, обеспечивающих получение однородной массы;
технологический процесс изготовления изола и пороизола;
состав и свойства компонентов, поступающих в смесительные вальцы.
Параграф 85. Гидротермист, 3 разряд
186. Характеристика работ:
заполнение бассейна водой, наблюдение за уровнем и температурой воды в бассейне, регулирование давления пара;
строповка труб;
ведение технологического процесса твердения асбестоцементных труб различных диаметров в бассейнах;
выгрузка труб краном и подача их на обработку;
наблюдение за состоянием подводящих магистралей, подъемных крышек, полков для укладки труб, траверс для захвата труб;
чистка бассейнов, учет движения труб, устранение неполадок в работе оборудования.
187. Должен знать:
устройство бассейнов, принцип действия водопроводных и паропроводных магистралей;
установленный технологический режим водного твердения асбестоцементных труб;
порядок транспортировки труб краном;
способы обеспечения сохранности труб при перемещении;
инструкцию стропальщика;
виды дефектов продукции, способы их предупреждения и устранения;
порядок ухода за оборудованием.
Параграф 86. Варщик гипса, 3 разряд
188. Характеристика работ:
варка гипса в гипсоварочных котлах емкостью до 1 метра кубического;
регулирование загрузки гипсового порошка в гипсоварочные котлы;
периодический замер температуры варки гипса и определение по приборам и внешним признакам времени окончания варки;
регулирование выгрузки гипса из варочных котлов;
устранение мелких неполадок и смазка трущихся частей обслуживаемого оборудования;
проверка наличия гипсового порошка в бункерах.

189. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
гипсті балқыту технологиялық режимі;
гипс ұнтағына қойылатын талаптар;
гипстің дайындығының сыртқы белгілері;
дайындалған гипсқа қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
бу құбырлары мен масса өткізгіштерінің схемалары;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
190. Сыйымдылығы 1 текше метрден астам гипс балқыту қазандарына қызмет көрсету кезінде - 4 разряд.
87-параграф. Голлендоршы, 4-разряд
191. Жұмыс сипаттамасы:
асбестті еріту және оны цементпен араластыру процесін жүргізу;
голландор мен шөміш араластырғышты тексеру және жұмысқа дайындау;
голлендор мен шөміш араластырғышты іске қосу;
голлендорды сумен толтыру, асбесті тиеу;
асбестті қалақшамен араластыру;
барабан мен голланд планкасы арасындағы саңылауды реттеу;
цементті өлшегіш мөлшерлегіштің жұмысын қадағалау;
цемент порциясын голлендорға салу, алынған массаны араластыру;
дайын асбест-цемент массасын шөміш араластырғышқа құю немесе асбест суспензиясын түйіспелі араластырғыштарға және өзге де голлендорларға айдау;
біріктірілген голланд санын есептеу;
голлендор мен су төгетін құбырды жуу, асбест пен цемент беруге арналған құрылғыларды тазалау;
голлендорды тазалау және мойынтіректерді майлау;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
192. Білуге тиіс:
голлендор мен араластырғыштың құрылысы және жұмыс принципі;
асбест-цемент массасын дайындауға түсетін асбест пен цементтің құрамы, қасиеттері, олардың сорттары мен маркалары;
шикізаттың қоспадағы асбест пен цементтің сандық қатынасы;
барабан пышақтары мен голланд тарақтарын қысу әдісі;
араластыру процесін және асбест-цемент массасының сапасын бақылау тәсілдері.
193. Екі технологиялық желіге қызмет көрсету кезінде - 5-разряд.
88-параграф. Дайындау бөлімшесінің операторы, 4-разряд
194. Жұмыс сипаттамасы:
"жүгіргіш-голлендор" автоматтандырылған желісінде асбестті өңдеу және асбест-цементті суспензияны дайындау процесін жүргізу;
автоматты желінің жұмысын реттеу, іске қосу және тоқтату;
голлендорларды жуу;
цементтің салмақ мөлшерлегіштерінің дұрыс жұмыс істеуін қадағалау;
басқару релесі мен бағдарламалау құрылғысына қызмет көрсету;
механизмдерді жергілікті басқару режиміне ауыстыру;
автоматтандырылған желіні баптау, агрегаттың жекелеген тораптарын бөлшектеу және құрастыру;
бақылау-өлшеу аспаптарын қадағалау;
берілген температураны, рецептураны, будың қысымын сақтауды бақылау;
жұмыстағы ақаулықтарды жою және жабдықты жөндеуге қатысу.
195. Білуге тиіс:
ағындық желіге кіретін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
асбест-цементті суспензияны дайындау технологиясы мен рецептурасы;
жүгірушілерде, голлендорларда цемент пен асбесті өңдеу тәртібі;
өнім ақауының алдын алу және жою тәсілдері;
автоматтандырылған желіні баптау тәртібі;
шикізат компоненттерінің қасиеттері;
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және жұмыс істеу принципі;
сигнал беру, блоктау және автоматика жүйесі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
асбест пен цементтің қасиеттеріне қойылатын талаптар.

189. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический режим варки гипса;
требования, предъявляемые к гипсовому порошку;
внешние признаки готовности гипса;
требования, предъявляемые к изготовленному гипсу;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
схемы паропроводов и массопроводов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
190. При обслуживании гипсоварочных котлов емкостью свыше 1 метра кубического – 4 разряд.
Параграф 87. Голлендорщик, 4 разряд
191. Характеристика работ:
ведение процесса распушки асбеста и перемешивания его с цементом;
осмотр и подготовка к работе голлендора и ковшевой мешалки;
пуск голлендора и ковшевой мешалки;
наполнение голлендора водой, загрузка асбеста;
перемешивание асбеста гребком;
регулирование зазора между барабаном и планкой голлендора;
наблюдение за работой весового дозатора цемента;
загрузка порции цемента в голлендор, перемешивание полученной массы;
слив готовой асбестоцементной массы в ковшевую мешалку или перекачивание асбестовой суспензии в контактные смесители и иные голлендоры;
учет количества слитых голлендоров;
промывка голлендора и сливной трубы, очистка устройств для подачи асбеста и цемента;
чистка голлендора и смазка подшипников;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
192. Должен знать:
устройство и принцип работы голлендора и мешалки;
состав, свойства асбеста и цемента, поступающих для приготовления асбестоцементной массы, их сорта и марки;
количественное соотношение асбеста и цемента в сырьевой смеси;
способ прициковки ножей барабанов и гребенок голлендоров;
способы контроля процесса перемешивания и качества асбестоцементной массы.
193. При обслуживании двух технологических линий – 5 разряд.
Параграф 88. Оператор приготовительного отделения, 4 разряд
194. Характеристика работ:
ведение процесса обработки асбеста и приготовления асбестоцементной суспензии на автоматизированной линии "бегун-голлендор";
регулирование работы, пуск и остановка автоматической линии;
промывание голлендоров;
наблюдение за правильной работой весовых дозаторов цемента;
обслуживание реле управления и программирующего устройства;
перевод механизмов в режим местного управления;
наладка автоматизированной линии, разборка и сборка отдельных узлов агрегата;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами;
контроль соблюдения заданной температуры, рецептуры, давлением пара;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
195. Должен знать:
устройство и принцип действия оборудования, входящего в поточную линию;
технологию и рецептуру приготовления асбестоцементной суспензии;
порядок обработки цемента и асбеста в бегунах, голлендорах;
способы предупреждения и устранения брака продукции;
порядок наладки автоматизированной линии;
свойства сырьевых компонентов;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
систему сигнализации, блокировки и автоматики;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
требования, предъявляемые к свойствам асбеста и цемента.

196. Асбест-цемент бұйымдарын өндіру бойынша 2 технологиялық желіге қызмет көрсету кезінде - 5-разряд.
89-параграф. Домалату машинасының машинисі, 4-разряд
197. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен текстуралы қағазбен қапталған асбест-цемент табақтарының бетіне полимерлі пленканы домалату кезінде домалату машинасын басқару;
бағыттаушы роликтер арасында қағаз орамдары мен пленкаларды орнату;
текстуралы қағаз бен полимерлік үлдірді кесу;
машина тораптарын еріткішпен жуу.
198. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қағаз орамдары мен пленкаларды машинаға орнату тәртібі;
қағаз бен пленканы домалату машинасына салу тәсілдері;
текстуралы қағаз бен полимерлі пленканы кесу тәртібі;
машина тораптарын жуу тәртібі;
қолданылатын материалдар мен дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар.
Параграф 90. Домалату машинасының машинисі, 5 разряд
199. Жұмыс сипаттамасы:
текстуралы қағазбен қапталған асбест-цементті табақтардың бетіне полимерлі пленканы домалату кезінде домалату машинасын басқару;
текстуралы қағазды асбест-цемент табақтарына жағу;
текстуралы қағазды, пленканы, асбест-цементті табақты синхронды беруді, өңдеу материалдарының тегіс және тығыз жанасуын қамтамасыз ету;
асбест-цемент табағының және полимерлі пленканың домалатпасының қозғалыс жылдамдығын реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша сығылған ауа қысымын қадағалау;
қағаз, пленка астындағы ауа көпіршіктерінің болуын бақылау және оларды жою;
берілген технологиялық режимге домалату машинасын баптау.
200. Білуге тиіс:
домалату машинасының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
машинаның жұмыс режимін баптау және реттеу тәртібі;
текстуралы қағазды асбест-цемент табақтарына жағу тәсілдері;
дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар;
сығылған ауаның қысымын және асбест-цемент табағының және пленканы домалатудың қозғалыс жылдамдығын реттеу тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және оларды қолдану тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
91-параграф. Ерітінділер мен массаларды дайындаушы, 3-разряд
201. Жұмыс сипаттамасы:
балшықты қайта өңдеу жабдығына: кірпіш, тас, черепица, аглопорит, керамзит қиыршықтасын және өзге де материалдар мен бұйымдарды өндіру кезінде вальцтерге, саз араластырғыштарға, жүгіргіштерге қызмет көрсету;
біліктілігі анағұрлым жоғары дайындаушының басшылығымен ерітінділер мен массаларды дайындау;
қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату және тазалау;
саз өңдеу машиналарына саздың біркелкі түсуін бақылау;
бөгде қосындыларды жою, массаны ылғалдандыру, шихтаның берілетін компоненттерінің санын реттеу;
шихта қорына шихта берудің таспалы транспортерлеріне қызмет көрсету;
кірпіш пен өзге де керамикалық бұйымдарды жартылай құрғақ престеу кезінде шикіқұрам дайындау: компоненттерді араластыру және силикатты массаны алдын ала ылғалдандыру процесін жүргізу;
гипстен жасалған бұйымдар өндірісінде жұмыс ерітінділері мен массаларын дайындау;
қобағаларды престен алу, орнын ауыстыру және оны жату камераларына салу, құммен немесе үгінділермен себу, қобағаларды жабу;
толқынды сүзгіште немесе қолмен материалдарды елеу және транспортерлерге тиеу;
алюминий пастасының "ПБЗ" ерітіндісін, суспензияны, су эмульсиясын майлауды және өзге де ерітінділерді дайындау;
берілген рецептура бойынша компоненттерді мөлшерлеу;
брустын және қалыптайтын массаның берілген температура және ылғалдылықта болуын қамтамасыз ету үшін беріліп жатқан судың немесе будың мөлшерін реттеу;
араластыру жабдығының тасымалдау құрылғыларының жұмысын, массаны араластыруды және өңдеуді қадағалау;
силикат массасы шихтасының және берілген рецептура ерітіндісінің шығуын қамтамасыз ету;
дайындалған массаны шығыс бункерлеріне және порциялық дозаторларға, тасымалдаушы құрылғыларға және майлау бекеттеріне беру;
табандық плиталарды, катоктарды, қырғыштарды, біліктерді, ағуларды, тостағанның қабырғаларын және өзге де жабдықтар мен бұйымдарды тазалау;
шашындарды жинау, механизмдерді майлау, жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.

196. При обслуживании 2 технологических линий по производству асбестоцементных изделий - 5 разряд.
Параграф 89. Машинист прикатной машины, 4 разряд
197. Характеристика работ:
управление прикатной машиной при прикатке полимерной пленки на поверхность асбестоцементных листов покрытых текстурной бумагой под руководством машиниста более высокой квалификации;
установка рулонов бумаги и пленки между направляющими роликами;
резка текстурной бумаги и полимерной пленки;
промывка узлов машины растворителем.
198. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
порядок установки рулонов бумаги и пленки на машину;
способы заправки бумаги и пленки в прикатную машину;
порядок резки текстурной бумаги и полимерной пленки;
порядок промывки узлов машины;
технические требования на применяемые материалы и готовую продукцию.
Параграф 90. Машинист прикатной машины, 5 разряд
199. Характеристика работ:
управление прикатной машиной при прикатке полимерной пленки на поверхность асбестоцементных листов покрытых текстурной бумагой;
нанесение текстурной бумаги на асбестоцементные листы;
обеспечение синхронности подачи текстурной бумаги, пленки, асбестоцементного листа, ровного и плотного прилегания отделочных материалов;
регулирование скорости движения асбестоцементного листа и прикатки полимерной пленки;
наблюдение за давлением сжатого воздуха по показаниям контрольно-измерительных приборов;
контроль наличия воздушных пузырей под бумагой, пленкой и их устранение;
наладка прикатной машины на заданный технологический режим.
200. Должен знать:
конструкцию и принцип действия прикатной машины;
порядок наладки и регулирования режима работы машины;
способы нанесения текстурной бумаги на асбестоцементные листы;
требования, предъявляемые к качеству готовой продукции;
порядок регулирования давления сжатого воздуха и скорости движения асбестоцементного листа и прикатки пленки;
назначение и порядок применения контрольно-измерительных приборов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 91. Приготовитель растворов и масс, 3 разряд
201. Характеристика работ:
обслуживание глиноперерабатывающего оборудования: вальцев, глиномешалки, бегунов при производстве кирпича, камней, черепицы, аглопоритового, керамзитового гравия и иных материалов и изделий;
приготовление растворов и масс под руководством приготовителя более высокой квалификации;
пуск, остановка и очистка обслуживаемого оборудования;
наблюдение за равномерным поступлением глины в глиноперерабатывающие машины;
удаление посторонних включений, увлажнение массы, регулирование количества подаваемых компонентов шихты;
обслуживание ленточных транспортеров подачи шихты в шихтозапасник;
ведение процесса приготовления шихты при полусухом прессовании кирпича и иных керамических изделий: смешивания компонентов и предварительного увлажнения силикатной массы;
приготовление рабочих растворов и масс в производстве изделий из гипса;
снятие валюшки с пресса, перемещение и укладка ее в камеры вылеживания, посыпка песком или опилками, укрывание валюшки;
просев материалов на вибросите или вручную и погрузка на транспортеры;
приготовление раствора "ПАВ" алюминиевой пасты, суспензии, водоэмульсионной смазки и иных растворов;
дозировка компонентов по заданной рецептуре;
регулирование количества подаваемой воды или пара для обеспечения выхода бруса или формовочной массы заданной температуры и влажности;
наблюдение за работой транспортирующих устройств смесительного оборудования, перемешиванием и переработкой массы;
обеспечение выхода шихты силикатной массы и раствора заданной рецептуры;
выдача приготовленной массы в расходные бункеры и порционные дозаторы, на транспортирующие устройства и посты смазки;
чистка подовых плит, катков, скребков, валков, течек, стенок чаш и иных оборудования и изделий;
уборка просыпей, смазка механизмов, устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.

202. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
жабдықты іске қосу және тоқтату тәртібі;
қабылдау құрылғыларына компоненттерді жүктеу кезектілігі;
массаны ылғалдандыру тәртібі;
ерітінділер мен массаларды дайындауға және сапасына арналған техникалық шарттар,;
жабдықты майлау тәртібі;
шихтаның, ерітінділер мен массалардың сапасына қойылатын технологиялық регламенттің талаптары;
дабыл және блоктау жүйесі;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
92-параграф. Ерітінділер мен массаларды дайындаушы, 4-разряд
203. Жұмыс сипаттамасы:
езілген силикатты массаны араластыру және толық ылғалдандыру процесін жүргізу;
реакторларды жеңілдету;
қоректендіргіштердің, араластырғыштардың және тасымалдау құрылғыларының жұмысын қадағалау;
массаны қалыптау ылғалдылығына дейін ылғалдандыруға берілетін су мөлшерін реттеу;
берілген рецептура бойынша ерітінділер мен массаларды дайындау;
белгіленген рецептура бойынша компоненттерді дозалау;
компоненттердің біркелкі берілуін реттеу;
өңделетін массаның сапасын анықтау;
берілген рецептура ерітіндісі мен қоспасының шығуын қамтамасыз ету;
дайындалған ерітіндіні немесе массаны шығыс бункерлеріне немесе тасымалдаушы құрылғыларға беру;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жағдайын қадағалау және оның жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
шашындарды жинау, қалақтар мен ағындарды тазалау.
204. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
компоненттерді реттеу тәртібі;
материалдардың келіп түсуі мен берілуінің технологиялық схемасы;
ерітінділер мен массаларды дайындау рецептурасы;
берілген рецептура бойынша компоненттерді мөлшерлеу тәртібі мен тәсілдері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою тәртібі;
технологиялық процестің езілген әк-құм массасына қойылатын талаптары;
езілген толықтығын және силикат массасының сапасын анықтау әдістері.
93-параграф. Жабдықтың конвейерлік желісінің операторы, 4-разряд
205. Жұмыс сипаттамасы:
жабдықтың конвейерлік ағыннан тыс желісінде минерал мақта плиталарын, тік қабатты маттарды, цилиндрлерді өндіру процесін жүргізу;
транспортерлердің жылдамдығын, дайындамалардың, плиталардың жабын материалдарының, минералды мақта кілемінің, гидромассаның жылжуын реттеу;
минералды мақта кілемін жылумен өңдеу процесін жүргізу;
жабдықтың жұмысын қадағалау, бұйымның үлгі мөлшерлері өзгерген кезде желіні қайта баптау;
өнімнің шығуы мен сапасын бақылау.
206. Білуге тиіс:
барлық механизмдер мен агрегаттардың құрылысы;
механизмдердің жұмысындағы ақаулардың себептері және оларды жою тәсілдері;
өнімнің номенклатурасы және оған қойылатын техникалық шарттар;
өнімдер мен жартылай фабрикаттардың сапасын анықтау әдістері;
байланыстырғыштың, желім құрамдардың, минералды мақта талшығының қасиеттері;
өнімді орау тәсілдері мен тәртібі;
материалдар, отын шығысының, дайын өнім шығысының нормалары;
механизмдердің сигнал беру, бақылау, бұғаттау және майлау жүйесі;
газ шаруашылығын пайдалану тәртібі.

202. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
порядок пуска и остановки оборудования;
очередность загрузки компонентов в приемные устройства;
порядок увлажнения массы;
технические условия на приготовление и качество растворов и масс;
порядок смазки оборудования;
требования технологического регламента к качеству шихты, растворов и масс;
систему сигнализации и блокировки;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 92. Приготовитель растворов и масс, 4 разряд
203. Характеристика работ:
ведение процесса перемешивания и доувлажнения гашеной силикатной массы;
разгрузка реакторов;
наблюдение за работой питателей, мешалок и транспортирующих устройств;
регулирование количества воды, подаваемой на доувлажнение массы до формовочной влажности;
приготовление растворов и масс по заданной рецептуре;
дозировка компонентов по установленной рецептуре;
регулирование равномерной подачи компонентов;
определение качества перерабатываемой массы;
обеспечение выхода раствора и смеси заданной рецептуры;
выдача приготовленного раствора или массы в расходные бункеры или на транспортирующие устройства;
наблюдение за состоянием обслуживаемого оборудования и устранение мелких неисправностей в его работе;
уборка просыпей, чистка лопастей и течек.
204. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
порядок регулирования компонентов;
технологическую схему поступления и подачи материалов;
рецептуру приготовления растворов и масс;
порядок и способы дозировки компонентов по заданной рецептуре;
порядок устранения мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
требования технологического процесса к гашеной известково-песчаной массе;
методы определения полноты гашения и качества силикатной массы.
Параграф 93. Оператор конвейерной линии оборудования, 4 разряд
205. Характеристика работ:
ведение процесса производства минераловатных плит, матов вертикально-слоистых, цилиндров на конвейерной внепоточной линии оборудования;
регулирование скорости транспортеров, продвижения заготовок, покровных материалов плит, минераловатного ковра, гидромассы;
ведение процесса тепловой обработки минераловатного ковра;
наблюдение за работой оборудования, переналадка линии при изменении типоразмеров изделий;
контроль выхода и качества изделий.
206. Должен знать:
устройство всех механизмов и агрегатов;
причины неполадок в работе механизмов и способы их устранения;
номенклатуру продукции и технические условия на нее;
методы определения качества продукции и полуфабрикатов;
свойства связки, клеющих составов, минераловатного волокна;
способы и порядок упаковки продукции;
нормы расхода материалов, топлива, выхода готовой продукции;
систему сигнализации, контроля, блокировки и смазки механизмов;
порядок эксплуатации газового хозяйства.

94-параграф. Жабдықтың конвейерлік желісінің операторы, 5-разряд
207. Жұмыс сипаттамасы:
талшықты тұндыру камерасы бар ағында орнатылған конвейерлік желіде минерал мақта плиталарын, қабықтарды, орамалы цилиндрлерге арналған дайындамаларды өндіру процесін жүргізу;
талшық тұндыру камерасынан кілемнің жылжуын бақылау;
кілемнің қалыңдығын және байланыстырғыштың берілуін реттеу;
ағынды желінің жылдамдығын реттеу, минералды талшықтың сапасын бақылау;
желдеткіштердің, түтін сорғыштардың жұмысын бақылау, оларды іске қосу және тоқтату;
шаң ұстау қондырғысын іске қосу, жұмыс және тоқтату;
бақылау-өлшеу аспаптарын, жылу тасығыштың температурасын қадағалау, жылумен өңдеу режимін сақтау;
циркуляциялық, соратын желдеткіштердің, салқындату аймағының желдеткіштерінің жұмысын қадағалау;
басқару қалқанына кернеу беру;
түйіршіктегіштердің, ұсақтағыштардың, талшық тұндыру камерасына қалдықтарды жіберу желдеткішінің жұмысын қосу, тоқтату және қадағалау;
жабдықтың жұмысын технологиялық схема бойынша қадағалау.
208. Білуге тиіс:
талшықты тұндыру және полимерлеу камераларының, шаңды ұстау қондырғыларының, транспортерді дымқыл тазалау жүйелерінің, талшықты тұндыру камераларының құрылғысы;
минералды мақта өндірісінің технологиялық процесі;
талшыққа, байлауға, кілемге қойылатын талаптар;
бұғаттау, сигнал беру жүйесін;
ағынды желіні іске қосу, барлық агрегаттар мен механизмдерді қайта баптау және тоқтату тәртібі;
бұйымдардың номенклатурасы;
газ шаруашылығын пайдалану тәртібі.
95-параграф. Жүгіргіш, 3-разряд
209. Жұмыс сипаттамасы:
жүгіргіштерде талап етілетін кебу дәрежесіне дейін асбестті өңдеу процесін жүргізу;
жүгіргіштерді іске қосу, сигнализацияны қосу және жүгіргіштерді асбестпен тиеу;
асбестті ылғалдандыру, өңделген асбесті түсіру, іске қосу аппаратурасы мен сигнализацияны тексеру;
жабдықты тазалау және майлау, оның жұмысындағы ұсақ ақауларды жою;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
210. Білуге тиіс:
жүгіргіштердің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
асбест қасиеттері;
асбестке асбест-цемент бұйымдары өндірісінің технологиялық картасымен қойылатын талаптар;
жүгіргіштерде асбестті өңдеу тәртібі.
96-параграф. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептіруші, 2-разряд
211. Жұмыс сипаттамасы:
туннель, конвейер және өзге де кептіргіштерде минералды мақта, перлит, вермикулит, совелит, диатомдық және өзге жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептіруге арналған тұғырықтар мен вагоншаларды дайындау;
вагоншаларды кептіргіштерге біркелкі тиеу мен беруді және уақтылы түсіруді қамтамасыз ету;
желдеткіштердің, итергіштердің және өзге де механизмдердің жұмысын реттеу.

Параграф 94. Оператор конвейерной линии оборудования, 5 разряд
207. Характеристика работ:
ведение процесса производства минераловатных плит, скорлуп, заготовок для навивных цилиндров на конвейерной линии, установленной в потоке с камерой волокноосаждения;
наблюдение за продвижением ковра из камеры волокноосаждения;
регулирование толщины ковра и подачи связующего;
регулирование скорости поточной линии, контроль качества минерального волокна;
наблюдение за работой вентиляторов, дымососов, их пуск и остановка;
пуск, работа и остановка установки пылеулавливания;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами, температурой теплоносителя, соблюдение режима тепловой обработки;
наблюдение за работой циркуляционных, отсасывающих вентиляторов, вентиляторов зоны охлаждения;
подача напряжения на щит управления;
пуск, остановка и наблюдение за работой грануляторов, измельчителей, вентилятора подачи отходов в камеру волокноосаждения;
наблюдение по технологической схеме за работой оборудования.
208. Должен знать:
устройство камер волокноосаждения и полимеризации, установки пылеулавливания, системы мокрой очистки транспортера, камеры волокноосаждения;
технологический процесс производства минеральной ваты;
требования, предъявляемые к волокну, связке, ковру;
систему блокировки, сигнализации;
порядок пуска в работу поточной линии, переналадки и остановка всех агрегатов и механизмов;
номенклатуру изделий;
порядок эксплуатации газового хозяйства.
Параграф 95. Бегунщик, 3 разряд
209. Характеристика работ:
ведение процесса обработки асбеста на бегунах до требуемой степени распушки;
пуск бегунов, включение сигнализации и загрузка бегунов асбестом;
увлажнение асбеста, выгрузка обработанного асбеста, проверка пусковой аппаратуры и сигнализации;
чистка и смазка оборудования, устранение мелких неполадок в его работе;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
210. Должен знать:
устройство и принцип действия бегунов;
свойства асбеста;
требования, предъявляемые к асбесту технологической картой производства асбестоцементных изделий;
порядок обработки асбеста в бегунах.
Параграф 96. Сушильщик теплоизоляционных изделий, 2 разряд
211. Характеристика работ:
подготовка поддонов и вагонеток для сушки минераловатных, перлитовых, вермикулитовых, совелитовых, диатомовых и иных теплоизоляционных изделий в туннельных, конвейерных и иных сушилах;
обеспечение равномерной загрузки и подачи вагонеток в сушило и своевременной выгрузки;
регулирование работы вентиляторов, толкателей и иных механизмов.

212. Білуге тиіс:
кептіргіштердің құрылғысы;
вагоншаларға жылу оқшаулағыш бұйымдарды салу тәртібі;
бұйымдарды кептірудің технологиялық режимі;
жабдықты іске қосу, реттеу және тоқтату тәртібі;
дабыл және желдету жүйесі;
кептіргіштердің жұмыс кестесі.
97-параграф. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды кептіруші, 3-разряд
213. Жұмыс сипаттамасы:
минерал мақта, перлит, вермикулит, совелит, диатомдық және өзге жылу оқшаулағыш бұйымдарды туннель, конвейер және өзге кептіргіштерде берілген режим бойынша кептіру процесін жүргізу;
кептіргіштерді, желдеткіштерді және өзге де механизмдерді іске қосу, баптау және тоқтату;
кептіру оттықтары форсункаларының немесе оттықтарының жұмысын қадағалау;
форсункаларға немесе оттықтарға отын мен ауаның берілуін реттеу;
кептіру аймақтары бойынша қажетті температураны қамтамасыз ету;
кептіру процесінің журналын жүргізу.
214. Білуге тиіс:
әртүрлі конструкцияларды және олармен байланысты механизмдерді кептіргіштердің құрылғысы;
бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
бұйымдарды кептірудің технологиялық режимі;
жалынның температурасын түсі бойынша анықтау тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципі және мақсаты;
газ шаруашылығын пайдалану тәртібі.
98-параграф. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды түсіруші, 3-разряд
215. Жұмыс сипаттамасы:
минералды мақта бұйымдарын конвейерлерден түсіру, аралық тасымалдауыштарға салу немесе қолмен ыдысқа орау және оларды қалқандарға немесе қатқабаттарға салу;
сыртқы белгілері бойынша бұйымдарды бақылау;
жану ошақтарын жою;
бұйымдар сапасының нашарлауы туралы шеберге дабыл беру.
216. Білуге тиіс:
минералды мақтаға және одан жасалған бұйымдарға қойылатын талаптар;
минералды мақта бұйымдарын өндіру технологиясы;
механизмдердегі жұмыстың қауіпсіз жолдары;
бұйымдарды орау және салу тәртібі.
99-параграф. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды түсіруші, 4-разряд
217. Жұмыс сипаттамасы:
минералды мақта және одан жасалған тігілетін мата өндірісі кезінде минералды мақта кілемдерін қалыптау және орамдау процесін жүргізу;
тасымалдауыш, ұзына бойы және көлденең кесу пышақтарының, орама құрылғысының жұмысын, тігу және буып-түю материалдарының түсуін қадағалау;
механизмдер жұмысын іске қосу, тоқтату және реттеу;
орамдарды рулондаушы құрылғыдан алу және оларды қалқандарға немесе қатарларға салу;
мақта мен маталарды сыртқы белгілері бойынша бақылау;
кілем қабатының біркелкілігін, оның температурасын, шаңсыздандырғышпен өңделуін және ылғалдылығын бақылау;
жану ошақтарын жою;
талшықтың сапасының нашарлауы, ылғалдылықтың жоғарылауы, байламмен өңдеу және кілем температурасы туралы шеберге сигнал беру.

212. Должен знать:
устройство сушил;
порядок укладки на вагонетки теплоизоляционных изделий;
технологический режим сушки изделий;
порядок пуска, регулирования и остановки оборудования;
систему сигнализации и вентиляции;
график работы сушил.
Параграф 97. Сушильщик теплоизоляционных изделий, 3 разряд
213. Характеристика работ:
ведение процесса сушки минераловатных, перлитовых, вермикулитовых, совелитовых, диатомовых и иных теплоизоляционных изделий в туннельных, конвейерных и иных сушилах по заданному режиму;
пуск, наладка и остановка сушил, вентиляторов и иных механизмов;
наблюдение за работой форсунок или горелок топок сушил;
регулирование подачи топлива и воздуха к форсункам или горелкам;
обеспечение необходимой температуры по зонам сушила;
ведение журнала процесса сушки.
214. Должен знать:
устройство сушил различных конструкций и связанных с ними механизмов;
технические требования к изделиям;
технологический режим сушки изделий;
порядок определения температуры пламени по цвету;
принцип работы и назначение контрольно-измерительных приборов;
порядок эксплуатации газового хозяйства.
Параграф 98. Съемщик теплоизоляционных изделий, 3 разряд
215. Характеристика работ:
снятие с конвейера, укладка на промежуточные транспортеры или упаковка в тару вручную минераловатных изделий и укладка их на щиты или в штабеля;
контроль изделий по внешним признакам;
удаление очагов горения;
подача сигналов мастеру об ухудшении качества изделий.
216. Должен знать:
требования, установленные к минеральной вате и изделиям из нее;
технологию производства минераловатных изделий;
безопасные приемы работы при механизмах;
порядок упаковки и укладки изделий.
Параграф 99. Съемщик теплоизоляционных изделий, 4 разряд
217. Характеристика работ:
ведение процесса формирования и рулонирования минераловатного ковра при производстве минеральной ваты и прошивных матов из нее;
наблюдение за работой транспортера, ножей продольной и поперечной резки, рулонирующего устройства, поступлением прошивочных и упаковочных материалов;
пуск, остановка и регулирование работы механизмов;
снятие рулонов с рулонирующего устройства и укладка их на щиты или в штабеля;
контроль ваты и матов по внешним признакам;
наблюдение за равномерностью слоя ковра, его температурой, обработкой обеспыливателем и влажностью;
удаление очагов горения;
подача сигналов мастеру об ухудшении качества волокна, увеличении влажности, обработке связкой и температуре ковра

218. Білуге тиіс:
жабдықтар мен механизмдердің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
мақта мен минералды мақта маталарына арналған техникалық шарттар, бақылау және орау тәртібі;
механизмдерді іске қосу және тоқтату тәртібі;
кілемнің біркелкілігін, оның ылғалдылығын, шаңсыздандырғышпен өңдеуді, температураны, блоктау жүйесін көзбен анықтау тәсілдері.
100-параграф. Жылу оқшаулағыш бұйымдарын сұрыптаушы (буып-түюші), 2-разряд
219. Жұмыс сипаттамасы:
совелиттен, перлиттен, вермикулиттен, диатомиттен жасалған бұйымдарды маркалары мен түрлері бойынша сұрыптау;
вагоншаларды түсіру, бұйымдарды ыдысқа, қаптарға, пакеттерге қолмен орау, қағазға орау;
ыдысты желімдеу және бекіту, биркалар мен жапсырмаларды желімдеу, жәшіктерді жабу;
ыдысты ауыстыру, буып-түйілген орындарды тасымалдау, оларды көлік құрылғыларына салу;
дайын өнім қоймасындағы қатарларды таңбалау.
220. Білуге тиіс:
материалдар мен бұйымдардың, буып-түю материалдарының номенклатурасы мен қасиеттері;
орау, тігу, қаптау, желімдеу, байлау, жәшіктерді қағу, тасымалдау, қоймалау, жарамсыз ету тәртібі.
101-параграф. Жылу оқшаулағыш бұйымдарын сұрыптаушы (буып-түюші), 3-разряд
221. Жұмыс сипаттамасы:
совелиттен, перлиттен, вермикулиттен, диатомиттен жасалған бұйымдарды мөлшері бойынша сұрыптау;
буып-түю станоктарындағы ыдыстарға, қаптарға, пакеттерге буып-түю;
тігін машинасында қаптарды тігу;
ыдысты орау орнына жеткізу;
бұйымдарды жәшіктерге салуға, қағазға орауға және қатарлауға арналған станоктарды басқару.
222. Білуге тиіс:
жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
материалдардың номенклатурасы мен қасиеттері, түсіру, сұрыптау, орау, тігу, қатарлау, тасымалдау, қоймалау тәртібі;
ақаулардың белгілері.
102-параграф. Жылу оқшаулағыш бұйымдарын сұрыптаушы (буып-түюші), 4-разряд
223. Жұмыс сипаттамасы:
минерал мақта плиталарын пленкаға, қағазға немесе қалқандарға автоматтандырылған қондырғыларда орау процесін жүргізу;
барлық механизмдердің жұмысын реттеу;
плиталардың, буып-түю материалдарының берілуін, буып-түю сапасын қадағалау;
қаптамаға түсетін плиталарды сұрыптау, пленканы, қағазды толтыру.
224. Білуге тиіс:
қондырғының құрылғысы, барлық механизмдерді іске қосу, тоқтату және реттеу тәртібі;
пленканың, қағаздың қасиеттері, плиталардың номенклатурасы;
пакеттерді орау, қатарлау тәртібі, олардың мөлшері мен салмағына рұқсаттар.
103-параграф. Жылу оқшаулағыш материалдар өндірісіндегі жабдықты баптаушы, 4-разряд
225. Жұмыс сипаттамасы:
жылу оқшаулағыш материалдар мен бұйымдарды өндіру кезінде кран-арқалықтарды, тасымалдаушыларды, элеваторларды, қоректендіргіштерді, мөлшерлегіштерді, уатқыштарды, сұрыптағыштарды, сорғыларды, желдеткіштерді, араластырғыштарды, жүгіргіштерді, шнектерді, станоктарды және өзге де уату-сұрыптау, станок және көлік жабдықтары мен механизмдерін баптау, дайындау, қарау және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
жабдықтың тозған бөліктері мен тораптарын ауыстыруға қатысу.

218. Должен знать:
устройство и принцип действия оборудования и механизмов;
технические условия на вату и минераловатные маты, порядок контроля и упаковки;
порядок пуска и остановки механизмов;
способы визуального определения равномерности ковра, его влажности, обработки обеспыливателем, температуру, систему блокировки.
Параграф 100. Сортировщик (упаковщик) теплоизоляционных изделий, 2 разряд
219. Характеристика работ:
сортировка изделий из совелита, перлита, вермикулита, диатомита по маркам и видам;
разгрузка вагонеток, упаковка изделий в тару, мешки, пакеты вручную, заворачивание в бумагу;
проклейка и крепление тары, наклеивание бирки и ярлыков, закрытие ящиков;
перемещение тары, транспортировка упакованных мест, их укладка на транспортные устройства;
маркировка штабелей на складе готовой продукции.
220. Должен знать:
номенклатуру и свойства материалов и изделий, упаковочных материалов;
порядок упаковки, прошивки, обкладки, заклейки, обвязки, забивки ящиков, транспортировки, складирования, отбраковки.
Параграф 101. Сортировщик (упаковщик) теплоизоляционных изделий, 3 разряд
221. Характеристика работ:
сортировка изделий из совелита, перлита, вермикулита, диатомита по размерам;
упаковка в тару, мешки, пакеты на упаковочных станках;
прошивка мешков на прошивочной машине;
подача тары на место упаковки;
управление станками для укладки изделий в ящики, заворачивания в бумагу и штабелирования.
222. Должен знать:
устройство и принцип действия оборудования;
номенклатуру и свойства материалов, порядок разгрузки, сортировки, упаковки, прошивки, штабелирования, транспортировки, складирования;
признаки брака.
Параграф 102. Сортировщик (упаковщик) теплоизоляционных изделий, 4 разряд
223. Характеристика работ:
ведение процесса упаковки минераловатных плит в пленку, бумагу или в щитки на автоматизированных установках;
регулирование работы всех механизмов;
наблюдение за подачей плит, упаковочного материала, качеством упаковки;
сортировка плит, поступающих на упаковку, заправка пленки, бумаги.
224. Должен знать:
устройство установки, порядок пуска, остановки и регулирования всех механизмов;
свойства пленки, бумаги, номенклатуру плит;
порядок упаковки, штабелирования пакетов, допуски на их размер и вес.
Параграф 103. Наладчик оборудования в производстве теплоизоляционных материалов, 4 разряд
225. Характеристика работ:
наладка, подготовка, осмотр и обеспечение бесперебойной работы кран-балок, транспортеров, элеваторов, питателей, дозаторов, дробилок, сортировок, насосов, вентиляторов, мешалок, бегунов, шнеков, станков и иного дробильно-сортировочного, станочного и транспортного оборудования и механизмов при производстве теплоизоляционных материалов и изделий;
участие в замене изношенных частей и узлов оборудования.

226. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
қызмет көрсетілетін жабдықтың тораптары мен механизмдерін құрастыру және бөлшектеу тәртібі;
механизмдердің жұмысын баптау және реттеу тәртібі;
жабдықтың жұмысындағы ақаулардың себептері мен белгілері, оларды жою тәсілдері.
104-параграф. Жылу оқшаулағыш материалдар өндірісіндегі жабдықты баптаушы, 5-разряд
227. Жұмыс сипаттамасы:
жылу оқшаулағыш материалдар мен бұйымдарды өндіру кезінде вагранкаларды, жабдықтардың конвейерлік желілерін, талшықты тұндыру камераларын, центрифугаларды, престерді, пештер мен кептіргіштердің механизмдерін, автоклавтарды, араластырғыштарды және өзге де технологиялық жабдықтарды баптау, қарау және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
жабдықтың жұмысын қадағалау, майлау, тозған бөлшектер мен тораптарды ауыстыру, ақаулықтарды жою;
жабдықты жөндеуге қатысу, центрифугалардың біліктері мен мойынтіректерін ауыстыру;
жабдықтың дұрыс пайдаланылуын бақылау.
228. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және құрылымдық ерекшеліктері;
жабдықты пайдалану, реттеу, баптау, құрастыру және майлау тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақаулықтардың себептері мен белгілері, оларды жою тәсілдері;
майлау карталары, майлау материалдарының түрлері мен қасиеттері, жабдықты жөндеу кестелері.
105-параграф. Жылу оқшаулағыш материалдар өндірісіндегі күйдіруші, 4-разряд
229. Жұмыс сипаттамасы:
шахталық пештерде доломит пен әктасты күйдіру процесін жүргізу;
пешті дайындау, тұтандыру, іске қосу, тоқтату;
күйдірудің температуралық және тарту режимдерін реттеу;
шикізат пен отынды мөлшерлеу, салу;
бақылау-өлшеу аспаптарын және пеш пен футеровканың, желдеткіш және үрлегіш қондырғылардың, тиеу-түсіру, аспирациялық құрылғылардың жарамдылығын қадағалау;
күйдіру процесінде шикізаттың күюін немесе күймеуін анықтау;
күйдірілген доломитті сөндіруге жіберу.
230. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін пештердің құрылысы;
шикізат пен отынның сапасына қойылатын талаптар, түрлері, қасиеттері, күйдіру процесінің параметрлері;
дайын өнімге қойылатын техникалық шарттар;
пеш көлемінің бір текше метрінен өнімді алу нормалары;
жабдық жұмысындағы ақаулықтардың себептері мен белгілері және оларды жою тәсілдері;
бұғаттау жүйесі, пеш пен механизмдерді іске қосу және тоқтату тәртібі;
газды суыту, тазалау, аспирация схемасы.
106-параграф. Жылу оқшаулағыш материалдар өндірісіндегі күйдіруші, 5-разряд
231. Жұмыс сипаттамасы:
диатомитті, трепельді, перлитті бұйымдарды конвейерлі және тоннельді пештерде күйдіру, сондай-ақ шахталы немесе барабанды пештерде перлит пен вермикулитті ісіну процесін жүргізу;
пештерді, механизмдерді, желдеткіштерді дайындау, іске қосу және тоқтату;
пеште және аймақтар бойынша күйдірудің температуралық және тарту режимін, отын шығынын реттеу;
шикізатты пешке тиеуді, бұйымдарды конвейерге және вагонеткаларға тиеудің дұрыстығын басқару;
пеш жұмысының дұрыстығын, футеровканың, желдеткіш және үрлеу қондырғыларының, аспирациялық құрылғылардың, форсункалардың, жанарғылардың жағдайын қадағалау;
шикізат пен бұйымдарды күйдіру сапасын көзбен анықтау.
шикізат пен бұйымдарды күйдіру сапасын көзбен анықтау.

226. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
порядок сборки и разборки узлов и механизмов обслуживаемого оборудования;
порядок наладки и регулирования работы механизмов;
причины и признаки неполадок в работе оборудования, способы их устранения.
Параграф 104. Наладчик оборудования в производстве теплоизоляционных материалов, 5 разряд
227. Характеристика работ:
наладка, осмотр и обеспечение бесперебойной работы вагранок, конвейерных линий оборудования, камер волокноосаждения, центрифуг, прессов, механизмов печей и сушил, автоклавов, мешалок и иного технологического оборудования при производстве теплоизоляционных материалов и изделий;
наблюдение за работой оборудования, смазка, замена изношенных частей и узлов, устранение неисправностей;
участие в ремонте оборудования, замена валков и подшипников центрифуг;
контроль правильности эксплуатации оборудования.
228. Должен знать:
устройство, принцип действия и конструктивные особенности обслуживаемого оборудования;
порядок эксплуатации, регулирования, наладки, сборки и смазки оборудования;
причины и признаки неполадок в работе оборудования, способы их устранения;
карты смазок, виды и свойства смазочных материалов, графики ремонта оборудования.
Параграф 105. Обжигальщик в производстве теплоизоляционных материалов, 4 разряд
229. Характеристика работ:
ведение процесса обжига доломита и извести в шахтных печах;
подготовка, розжиг, пуск, остановка печи;
регулирование температурного и тягового режима обжига;
дозировка, загрузка сырья и топлива;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами и исправностью печи и футеровки, вентиляционных и дутьевых установок, загрузочно-разгрузочных, аспирационных устройств;
определение пережога или недожога сырья в процессе обжига;
подача обожженного доломита на гашение.
230. Должен знать:
устройство обслуживаемых печей;
виды, свойства, требования к качеству сырья и топлива, параметры процессов обжига;
технические условия на готовый продукт;
нормы снятия продукта с одного кубического метра объема печи;
причины и признаки неполадок в работе оборудования и способы их устранения;
систему блокировки, порядок пуска и остановки печи и механизмов;
схему охлаждения, очистки газов, аспирации.
Параграф 106. Обжигальщик в производстве теплоизоляционных материалов, 5 разряд
231. Характеристика работ:
ведение процесса обжига диатомитовых, трепельных, перлитовых изделий в конвейерных и тоннельных печах, а также вспучивания перлита и вермикулита в шахтных или барабанных печах;
подготовка, пуск и остановка печи, механизмов, вентиляторов;
регулирование температурного и тягового режима обжига в печи и по зонам, расхода топлива;
управление загрузкой сырья в печи, правильностью погрузки изделий на конвейер и в вагонетки;
наблюдение за правильностью работы печи, состоянием футеровки, вентиляционных и дутьевых установок, аспирационных устройств, форсунок, горелок;
определение визуально качества обжига сырья и изделий.

232. Білуге тиіс:
әртүрлі типтегі пештердің, желдеткіш және аспирациялық құрылғылардың, форсункалар мен жанарғылардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
шикізат пен бұйымдарды күйдіру технологиясы;
шикізат пен шала өңделген өнімге, дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар;
технологиялық режимнің бұзылу белгілері мен себептері, оны жою тәсілдері;
пеш пен механизмдерді іске қосу, тоқтату жүйесі, бұғаттау жүйесі, салқындату схемасы;
тұндыру тәсілдері, шикізатты тиеу және отын шығыны нормалары;
газ шаруашылығын пайдалану тәртібі.
107-параграф. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптаушы, 3-разряд
233. Жұмыс сипаттамасы:
жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптау станоктарында қалыптау;
түптабандарды қалыптау станогына салу, массаны пішіні бойынша біркелкі бөлу, бетін өңдеу;
станоктарды, қалыптарды және түптабандарды тазалау мен жуу.
234. Білуге тиіс:
қалыптардың, түптабандардың, станоктардың және өзге де механизмдердің құрылысы;
қалыптау салмағына қойылатын талаптар, оның қалыптау үшін жарамдылық белгілері;
қалыпталған бұйымдарды алу, тасымалдау тәртібі;
қалыптарды дайындау, жабдықты тазалау және жуу тәртібі.
108-параграф. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптаушы, 4-разряд
235. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптау конвейерлерінде жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптау;
тарату құрылғыларынан қалыптау массасының түсуін реттеу;
конвейерді және өзге де механизмдерді іске қосу, басқару, тоқтату, тазалау, майлау.
236. Білуге тиіс:
конвейердің, тарату құрылғыларының және өзге де механизмдерінің құрылысы;
қалыптау массасын дайындау және қалыптау технологиясы;
механизмдерді іске қосу, тоқтату және басқару тәртібі.
109-параграф. Жылу оқшаулағыш бұйымдарды қалыптаушы, 5-разряд
237. Жұмыс сипаттамасы:
жылу оқшаулағыш бұйымдарды үздіксіз және кезеңдік жұмыс істейтін автоматтандырылған қалыптау қондырғыларында қалыптау;
қондырғының барлық механизмдерін дайындау, баптау, басқару;
тарату қондырғыларынан қалыптау массасын беруді реттеу;
қалыптандырылған бұйымдарды рольгангтерге, тасымалдауыштарға, төмендеткіштерге беру.
238. Білуге тиіс:
қалыптау қондырғыларының, тасымалдау, тарату құрылғыларының және өзге де тетіктердің құрылысы;
бақылау-өлшеу аппаратурасын, автоматты реттеу құрылғылары мен механизмдерді блоктау аспаптарын пайдалану тәртібі;
дабыл жүйесі;
қалыптандырылған бұйымдарды тасымалдау тәртібі;
қалыптау массасын дайындау технологиясы;
бұйымдарға, шикізатқа және байланыстырғыштарға қойылатын техникалық талаптар;
қалыптау массасының шығыс нормалары;
қалыптау массасы мен өнімінің сапасын бақылау тәсілдері.
110-параграф. Жылу оқшаулағыш шикізатты ұсақтаушы, 2-разряд

232. Должен знать:
устройство различного типа печей, вентиляционных и аспирационных устройств, форсунок и горелок, контрольно-измерительных приборов;
технологию обжига сырья и изделий;
технические требования к сырью и сырцу, готовому продукту;
признаки и причины нарушения технологического режима, способы его устранения;
систему пуска, остановки печи и механизмов, систему блокировки, схему охлаждения;
способы садки, нормы загрузки сырца и расхода топлива;
порядок эксплуатации газового хозяйства.
Параграф 107. Формовщик теплоизоляционных изделий, 3 разряд
233. Характеристика работ:
формование теплоизоляционных изделий на формовочных станках;
укладка поддонов на формовочный станок, равномерное распределение массы по форме, отделка поверхности;
чистка и промывка станков, форм и поддонов.
234. Должен знать:
устройство форм, поддонов, станков и иных механизмов;
требования, предъявляемые к формовочной массе, признаки ее пригодности для формования;
порядок снятия, транспортирования отформованных изделий;
порядок подготовки форм, чистки и промывки оборудования.
Параграф 108. Формовщик теплоизоляционных изделий, 4 разряд
235. Характеристика работ:
формование теплоизоляционных изделий на формовочных конвейерах;
регулирование поступления формовочной массы из раздаточных устройств;
пуск, управление, остановка, чистка, смазка конвейера и иных механизмов.
236. Должен знать:
устройство конвейера, раздаточных устройств и иных механизмов;
технологию приготовления формовочной массы и формования;
порядок пуска, остановки и управления механизмами.
Параграф 109. Формовщик теплоизоляционных изделий, 5 разряд
237. Характеристика работ:
формование теплоизоляционных изделий на автоматизированных формовочных установках непрерывного и периодического действия;
подготовка, наладка, управление всеми механизмами установки;
регулирование подачи формовочной массы из раздаточных устройств;
передача отформованных изделий на рольганги, транспортеры, снижатели.
238. Должен знать:
устройство формовочных установок, транспортирующих, распределительных устройств и иных механизмов;
порядок пользования контрольно-измерительной аппаратурой, приборами автоматического регулирования и блокировки механизмов;
систему сигнализации;
порядок транспортирования отформованных изделий;
технологию приготовления формовочной массы;
технические требования к изделиям, сырью и связке;
нормы расхода формовочной массы;
способы контроля качества формовочной массы и продукции.
Параграф 110. Дробильщик теплоизоляционного сырья, 2 разряд

239. Жұмыс сипаттамасы:
шикізатты дайындау, битумның ірі кесектерін берілген мөлшерге дейін ұсақтау;
битум кесектерін қағаздан, жабысқан жерден және қардан тазарту;
көлік құралдарын тиеу және битумды балқыту пешіне жеткізу;
тасымалдаушыларды майлау және оларға күтім жасау.
240. Білуге тиіс:
сыртқы түрі бойынша битум маркаларын анықтау тәртібі;
битумды дайындау және қолмен тиеу тәртібі.
111-параграф. Жылу оқшаулағыш шикізатты ұсақтаушы, 3-разряд
241. Жұмыс сипаттамасы:
шикізатты ұсақтағыштарда, дезинтегратор біліктерінде ұсақтау;
ұсатқыштың біркелкі қоректенуін және ұсатқыштан түсетін және шығатын материалдың мөлшерін, аспирациялық құрылғылардың жұмысын қадағалау;
жабдықты іске қосу мен тоқтату, бөгде қоспаларды алып тастау;
жабдықты тексеру, тазалау және майлау.
242. Білуге тиіс:
ұсатқыштар мен қосалқы құрылғылардың құрылысы;
майлау материалдарының түрлері мен сорттары;
ұсақтауға жататын материалдардың қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
жабдықты іске қосу және тоқтату тәртібі.
112-параграф. Жылу оқшаулағыш шикізатты ұсақтаушы, 4-разряд
243. Жұмыс сипаттамасы:
шикізат пен материалдарды үздіксіз және кезеңдік жұмыс істейтін шарлы, өзекті және дірілді диірмендерде ұнтақтау;
шикізат диірмендерінің және барлық қосалқы жабдықтардың қалыпты жұмыс режимін сақтау;
диірмендердің қоректенуін реттеу;
ұнтақтаудың белгіленген нормаларын және қоспаның берілген дозасын сақтау;
барлық жабдықтардың жұмысын қадағалау;
диірмендерді шарлар мен өзектермен толтыру;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштерін қадағалау;
өндірістің қалыпты технологиялық процесінен ауытқуларды жою.
244. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
шихтаға кіретін компоненттердің әрқайсысының қасиеттері мен сапалық сипаттамасы;
жабдықты іске қосу және жөндеу тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және қолдану тәртібі.
113-параграф. Калибрлеуші-пішуші, 3-разряд
245. Жұмыс сипаттамасы:
№ 3-6 ұсақталған іріктемелерді қажетті қалыңдыққа дейін калибрлеу (бөлшектеу);
калибрленген пластиналарды шаблондар бойынша қолмен және гильотинді қайшыларда пішу және кесу;
бұйымдарды түрлері, маркалары, өлшемдері бойынша сұрыптау;
гильотинді қайшылардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
246. Білуге тиіс:
слюданы кесу мен пішудің ұтымды жолдары;
іріктеуге және дайын бұйымдарға, шығу нормаларына қойылатын техникалық талаптар;
ақау түрлері, оның алдын алу және жою тәсілдері;
шаблондар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
гильотинді қайшыларды баптау және реттеу тәртібі;
станоктағы ұсақ ақауларды жою тәсілдері.

239. Характеристика работ:
заготовка сырья, дробление крупных кусков битума до заданных размеров;
очистка кусков битума от бумаги, налипшей земли и снега;
загрузка транспортных средств и доставка битума к варочной печи;
смазка транспортеров и уход за ними.
240. Должен знать:
порядок определения марок битума по внешнему виду;
порядок заготовки и погрузки битума вручную.
Параграф 111. Дробильщик теплоизоляционного сырья, 3 разряд
241. Характеристика работ:
дробление сырья на дробилках, вальцах дезинтеграторах;
наблюдение за равномерным питанием дробилки и размером поступающего и выходящего из дробилки материала, работой аспирационных устройств;
пуск и остановка оборудования, удаление посторонних примесей;
осмотр, чистка и смазка оборудования.
242. Должен знать:
устройство дробилок и вспомогательных устройств;
виды и сорта смазочных материалов;
свойства материалов, подвергающихся дроблению и предъявляемые к ним требования;
порядок пуска и останова оборудования.
Параграф 112. Дробильщик теплоизоляционного сырья, 4 разряд
243. Характеристика работ:
размол сырья и материалов в шаровых, стержневых и вибромельницах непрерывного и периодического действия;
поддержание нормального режима работы сырьевых мельниц и всего вспомогательного оборудования;
регулирование питания мельниц;
соблюдение установленных норм тонкости помола и заданной дозировки смеси;
наблюдение за работой всего оборудования;
догрузка мельниц шарами и стержнями;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительной аппаратуры;
устранение отклонений от нормального технологического процесса производства.
244. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
свойства и качественную характеристику каждого из компонентов, входящих в шихту;
порядок пуска и ремонта оборудования;
назначение и порядок применения контрольно-измерительных приборов.
Параграф 113. Калибровщик-раскройщик, 3 разряд
245. Характеристика работ:
калибровка (расщепление) колотых подборов № 3-6 до требуемой толщины;
раскрой и резка калиброванных пластин по шаблонам вручную и на гильотинных ножницах;
сортировка изделий по видам, маркам, размерам;
устранение мелких неисправностей в работе гильотинных ножниц.
246. Должен знать:
рациональные приемы резки и раскроя слюды;
технические требования к подборам и готовым изделиям, нормам выходов;
виды брака, способы его предупреждения и устранения;
порядок пользования шаблонами и контрольно-измерительными приборами;
порядок наладки и регулирования гильотинных ножниц;
способы устранения мелких неисправностей в станке.

114-параграф. Калибрлеуші-пішуші, 4-разряд
247. Жұмыс сипаттамасы:
№ 1-2 ұсақталған іріктемелерді қажетті қалыңдыққа дейін калибрлеу (бөлшектеу);
калибрленген пластиналарды шаблондар бойынша қолмен және гильотинді қайшыларда пішу және кесу;
бұйымдарды түрлері, маркалары, өлшемдері бойынша сұрыптау.
248. Білуге тиіс:
калибрленген пластиналарды кесу мен пішудің ұтымды жолдары;
ұсақталған іріктемелерге және дайын бұйымдарға, шығу нормаларына қойылатын техникалық талаптар;
ақау түрлері, оның алдын алу және жою тәсілдері;
шаблондар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі.
115-параграф. Кальцинатор машинисі, 4-разряд
249. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейін конвейерлік кальцинаторларда түйіршіктелген шикізат қоспасын декарбонизациялау процесін жүргізу;
конвейерлік кальцинаторларға, қоректендіру құрылғыларына және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету;
кальцинатор камераларындағы жылу техникалық режимін реттеу;
кальцинатор торы бойынша материал қабатының біркелкі таралуын қамтамасыз ету;
пештің жұмыс режиміне сәйкес торлардың қысым жылдамдығын реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою, оны жөндеуге қатысу.
250. Білуге тиіс:
конвейерлік кальцинатордың, қоректендіргіш құрылғылардың және өзге де қосалқы жабдықтардың құрылысы, жұмыс істеу принципі және сипаттамасы;
түйіршіктелген шикізат қоспасын кальцинатор торына беруді реттеу тәсілдері;
пісіру жылу алмастырғыштарында болатын жылу процестерінің мәні;
түйіршіктелген шикізат қоспасына қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика, сигнал беру және блоктау құралдарының мақсаты және жұмыс істеу принципі, бақылау әдістері;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері.
251. Жиынтық өнімділігі сағатына 35 тоннадан астам кальцинаторларға қызмет көрсету кезінде - 5-разряд.
116-параграф. Карбонизаторшы, 4-разряд
252. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары карбонизаторшының басшылығымен доломит сүтін карбонизациялау процесін жүргізу;
пеш газын карбонизаторларға жіберу;
сынамалар алу;
карбонизаторлардың, құбырлардың, шүмектердің ақауларын жою, тазалау және жуу.
253. Білуге тиіс:
карбонизаторлардың, құбырлардың, шүмектердің құрылысы;
жабдықты іске қосу, тазалау тәртібі;
доломит сүтінің, газдың қасиеттері.
117-параграф. Карбонизаторшы, 5-разряд
254. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген технология бойынша доломит сүтін карбонизациялау процесін жүргізу;
карбонизаторларды дайындау, іске қосу және сөндіру;
температураны, қысымды және өзге де параметрлерді реттеу;
бақылау-өлшеу аппаратурасын қадағалау;
доломит сүтін қайта кристаллизаторларға айдау;
карбонизациялау деңгейін анықтау;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою.

Параграф 114. Калибровщик-раскройщик, 4 разряд
247. Характеристика работ:
калибровка (расщепление) колотых подборов № 1-2 до требуемой толщины;
раскрой и резка калиброванных пластин по шаблонам вручную и на гильотинных ножницах;
сортировка изделий по видам, маркам, размерам.
248. Должен знать:
рациональные приемы резки и раскроя калиброванных пластин;
технические требования к колотым подборам и готовым изделиям, нормам выходов;
виды брака, способы его предупреждения и устранения;
порядок пользования шаблонами и контрольно-измерительными приборами.
Параграф 115. Машинист кальцинаторов, 4 разряд
249. Характеристика работ:
ведение процесса декарбонизации гранулированной сырьевой смеси в конвейерных кальцинаторах суммарной производительностью до 35 тонн в час;
обслуживание конвейерных кальцинаторов, питательных устройств и вспомогательного оборудования;
регулирование теплотехнического режима в камерах кальцинатора;
обеспечение равномерного распределения слоя материала по решетке кальцинатора;
регулирование скорости давления решеток в соответствии с режимом работы печи;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования, участие в его ремонте.
250. Должен знать:
устройство, принцип действия и характеристику конвейерного кальцинатора, питательных устройств и иного вспомогательного оборудования;
способы регулирования подачи гранулированной сырьевой смеси на решетку кальцинатора;
сущность теплотехнических процессов, происходящих в запечных теплообменниках;
требования, предъявляемые к гранулированной сырьевой смеси;
методы контроля, назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, средств автоматики, сигнализации и блокировки;
способы определения и устранения неисправностей в работе оборудования.
251. При обслуживании кальцинаторов суммарной производительностью свыше 35 тонн в час - 5 разряд.
Параграф 116. Карбонизаторщик, 4 разряд
252. Характеристика работ:
ведение процесса карбонизации доломитового молока под руководством карбонизаторщика более высокой квалификации;
подача в карбонизаторы печного газа;
отбор проб;
устранение неисправностей, чистка и промывка карбонизаторов, трубопроводов, кранов.
253. Должен знать:
устройство карбонизаторов, трубопроводов, кранов;
порядок пуска, чистки оборудования;
свойства доломитового молока, газа.
Параграф 117. Карбонизаторщик, 5 разряд
254. Характеристика работ:
ведение процесса карбонизации доломитового молока по установленной технологии;
подготовка, включение и выключение карбонизаторов;
регулирование температуры, давления и иных параметров;
наблюдение за контрольно-измерительной аппаратурой;
перекачка доломитового молока в перекристаллизаторы;
определение степени карбонизации;
устранение неисправностей в работе оборудования.

255. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, бақылау - өлшеу аппаратураның құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
карбонизациялау химиялық процесінің мәні мен параметрлері;
карбонизациялау деңгейін анықтаудың тәсілдері;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
118-параграф. Кептіргіштер мен пештерді тиеуші-түсіруші, 3-разряд
256. Жұмыс сипаттамасы:
кептіру барабандарын (қондырғыларын) материалмен тиеу процесін жүргізу;
қоректік құрылғыларға және қоректік құрылғылардан кептіру барабандарына (қондырғыларына) материалдың біркелкі түсуін қамтамасыз ету);
қоректендіру құрылғыларының, кептіру барабандарының (қондырғыларының) жұмысын бақылау;
туннель пештерін тиеу және түсіру жұмыстарын басқару;
шикізатты, диатомды, түту және өзге де жылу оқшаулағыш бұйымдарды күйдіру кезінде тиеу және түсіру үшін механизмдер мен құрылғыларды баптау, іске қосу және тоқтату;
бұйымдарды күйдіру вагоншаларына және күйдіру үшін өзге де құрылғыларға фасонды қалау;
күйдірілген шикізатты ыдысқа салу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою.
257. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін механизмдер мен құрылғылардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
кептіруге жататын материалдың құрамы мен қасиеттері;
кептіру барабандарының (қондырғылардың) біркелкі жүктелуін қамтамасыз ету тәсілдері;
кептіруге түсетін материалдың ылғалдылығы мен габариттері;
бұйымдарды вагоншаларға фасонды қалау тәртібі;
механизмдерді іске қосу және тоқтату тәртібі.
119-параграф. Кептіру агрегаттарының машинисі, 2-разряд
258. Жұмыс сипаттамасы.
электр пешінде, конвейерімен электрлі-шамды кептіргіштерде және өзге де кептіргіш құрылғыларда слюданы кептіру процесін жүргізу;
слюданы тиеу мен түсіру;
жабдықты іске қосу мен тоқтату, кептіру режимін қадағалау;
электрлі-шамды кептіргіштегі кептіру конвейерінің қозғалысын реттеу;
елеу процесін қадағалау.
259. Білуге тиіс:
әртүрлі құрылымдар мен жүйелердің кептіру қондырғыларының құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
слюданы кептірудің технологиялық режимі;
дірілді електің құрылғысы және жұмыс істеу принципі.
120-параграф. Кептіру барабандарының от жағушысы, 3-разряд
260. Жұмыс сипаттамасы:
кептірілген материал бойынша жиынтық өнімділігі сағатына 15 тоннаға дейін кептіргіш барабандарда (қондырғыларда) материалдарды кептіру процесін жүргізу;
отынның жануын реттеу, тиімді жылу техникалық режимді және кептіру барабандарын (қондырғыларды) қоректендіруді сақтау;
қалдық ылғалдылықтың белгіленген нормаларына дейін материалдарды кептіру;
оттықтарды күл мен қождан тазарту;
кептіру барабандары (қондырғылары) мен қосалқы жабдықтардың үздіксіз жұмыс істеуін және жарамды жағдайын қамтамасыз ету;
кептіру барабандары (қондырғылары) мен қосалқы жабдық механизмдерінің үйкелетін бөліктерін майлау;
белгіленген есеп пен есептілікті жүргізу.

255. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования, контрольно-измерительной аппаратуры;
сущность и параметры химического процесса карбонизации;
способ определения степени карбонизации;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 118. Загрузчик-выгрузчик сушил и печей, 3 разряд
256. Характеристика работ:
ведение процесса загрузки сушильных барабанов (установок) материалом;
обеспечение равномерного поступления материала к питательным устройствам и от питательных устройств к сушильным барабанам (установкам);
контроль работы питательных устройств, сушильных барабанов (установок);
управление работой по загрузке и выгрузке туннельных печей;
наладка, пуск и остановка механизмов и приспособлений для загрузки и выгрузки сырья, диатомовых, трепельных и иных теплоизоляционных изделий при их обжиге;
фасонная укладка изделий на обжиговые вагонетки и иные приспособления для обжига;
затаривание обожженного сырья;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
257. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых механизмов и приспособлений;
состав и свойства материала, подлежащего сушке;
способы обеспечения равномерной загрузки сушильных барабанов (установок);
влажность и габариты материала, поступающего на сушку;
порядок фасонной укладки изделий на вагонетки;
порядок пуска и остановки механизмов.
Параграф 119. Машинист сушильных агрегатов, 2 разряд
258. Характеристика работ:
ведение процесса сушки слюды в электропечах, электроламповых сушилках с конвейером и в иных сушильных устройствах;
загрузка и выгрузка слюды;
пуск и остановка оборудования, наблюдение за режимом сушки;
регулирование движения сушильного конвейера в электроламповых сушилках;
наблюдение за процессом грохочения.
259. Должен знать:
устройство и принцип работы сушильных установок различных конструкций и систем;
технологический режим сушки слюды;
устройство и принцип работы виброгрохота.
Параграф 120. Кочегар сушильных барабанов, 3 разряд
260. Характеристика работ:
ведение процесса сушки материалов в сушильных барабанах (установках) суммарной производительностью по высушенному материалу до 15 тонн в час;
регулирование сжигания топлива, поддержание оптимального теплотехнического режима и питания сушильных барабанов (установок);
высушивание материалов до установленных норм остаточной влажности;
очистка топок от золы и шлака;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния сушильных барабанов (установок) и вспомогательного оборудования;
смазка трущихся частей механизмов сушильных барабанов (установок) и вспомогательного оборудования;
ведение установленного учета и отчетности.

261. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін кептіру барабандары (қондырғылары) мен қосалқы жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
жұмыс режимін реттеу жолдары мен әдістері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері;
отынды ұтымды жағудың сипаттамалары, қасиеттері және шарттары;
шығатын газдардың температурасы мен шаңдылығы;
кептіруге жататын материалдың құрамы мен қасиеттері;
бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика, блоктау және сигнализация құралдарының мақсаты және жұмыс істеу принципі;
майлау карталары, майлау материалдарының қасиеттері мен сорттары.
262. Кептірілген материал бойынша өнімділігі сағатына 15 тоннадан жоғары кептіру барабандарына қызмет көрсету кезінде - 4-разряд.
121-параграф. Конвейерлік және ағымды тізбек жабдықтарының машинисі, 3-разряд
263. Жұмыс сипаттамасы:
темір-бетон, бетон бұйымдары мен конструкцияларын өндіру жөніндегі, майлауды дайындау, қалыптар мен қалыптар-вагонеткаларды тазалау немесе майлау, қалыпталған немесе дайын бұйымдарды әрлеу жөніндегі күрделі емес машиналарды, конвейерлік, ағынды-агрегаттық желілерді, қондырғыларды, сондай-ақ бетон төсегіштерді, діріл алаңдарды, аспалы арбаларды, қайта салғыштарды, қатарлағыштарды және өзге де осыған ұқсас жабдықтарды басқару;
борт жабдығын орнатудың, арматураны қалаудың және бөлшектерді салудың дұрыстығын бақылау;
бетон қоспасын төсеу процесін бақылау және реттеу;
қызмет көрсетілетін механизмдерді реттеу, баптау, тазалау және майлау, олардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
желіге қызмет көрсететін бригадамен бірлесіп бұйымдарды қалыптау жөніндегі өзге де жұмыстарды орындауға қатысу.
264. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және пайдалану тәртібі;
бұйымдарды дайындау технологиясы және олардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
бұйымдар мен қалыптарды ілмектеу және ауыстыру тәртібі.
122-параграф. Конвейерлік және ағымды тізбек жабдықтарының машинисі, 4-разряд
265. Жұмыс сипаттамасы:
жекелеген күрделі машиналарды, темірбетон, бетон бұйымдары мен конструкцияларын өндіру жөніндегі конвейерлік, ағынды-агрегаттық желілердің қондырғыларын: виброштампаларды, вибропрессілерді, штанг конвейерлерін, беру көпірлерін басқару;
қалыптар мен қалыптар-вагонеткаларды тазалау немесе майлау бойынша бетон, темірбетон бұйымдары мен конструкцияларын өндіретін екі және одан да көп күрделі емес машиналарды, желілерді орнатуды, бетон үлестіргіштерді, бетон төсегіштерді, діріл алаңқайларын, діріл отырғызғыштарды, діріл тиеу қалқандарын, тегістейтін, бітейтін өңдеу машиналарын, стационарлық жиектегіштерді, түсіргіштерді, қайта салғыштарды, қатарлағыштарды басқару;
қызмет көрсетілетін механизмдерді реттеу, баптау, тазалау, майлау, олардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
желіге қызмет көрсететін бригадамен бірлесіп бұйымдарды қалыптау жөніндегі өзге де жұмыстарды орындауға қатысу.

261. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых сушильных барабанов (установок) и вспомогательного оборудования;
приемы и методы регулирования режима работы;
способы выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
характеристики, свойства и условия рационального сжигания топлива;
температуру и запыленность отходящих газов;
состав и свойства материала, подлежащего сушке;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, средств автоматики, блокировки и сигнализации;
карты смазки, свойства и сорта смазочных материалов.
262. При обслуживании сушильных барабанов производительностью по высушенному материалу свыше 15 тонн в час - 4 разряд.
Параграф 121. Машинист оборудования конвейерных и поточных линий, 3 разряд
263. Характеристика работ:
управление несложными машинами, установками конвейерных, поточно-агрегатных линий по производству железобетонных, бетонных изделий и конструкций, по приготовлению смазки, очистке или смазке форм и форм-вагонеток, отделке отформованных или готовых изделий, а также бетоноукладчиками, виброплощадками, подвесными тележками, перекладчиками, штабелерами и иным аналогичным оборудованием;
контроль правильности установки бортовой оснастки, кладки арматуры и закладки деталей;
контроль и регулирование процесса раскладки бетонной смеси;
регулирование, подналадка, чистка и смазка обслуживаемых механизмов, устранение мелких неисправностей в их работе;
участие в выполнении иных работ по формованию изделий совместно с бригадой, обслуживающей линию.
264. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологию изготовления изделий и технические требования к их качеству;
порядок строповки и перемещения изделий и форм.
Параграф 122. Машинист оборудования конвейерных и поточных линий, 4 разряд
265. Характеристика работ:
управление отдельными сложными машинами, установками конвейерных, поточно-агрегатных линий по производству железобетонных, бетонных изделий и конструкций: виброштампами, вибропрессами, штанговыми конвейерами, передаточными мостами;
управление двумя и более несложными машинами, установками линий по производству бетонных, железобетонных изделий и конструкций по очистке или смазке форм и форм-вагонеток, бетонораздатчиками, бетоноукладчиками, виброплощадками, вибронасадками, вибропогрузочными щитами, заглаживающими, затирочными отделочными машинами, стационарными кантователями, съемниками, перекладчиками, штабелерами;
регулирование, подналадка, чистка, смазка обслуживаемых механизмов, устранение мелких неисправностей в их работе;
участие в выполнении иных работ по формованию изделий совместно с бригадой, обслуживающей линию.

266. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және пайдалану тәртібі;
бұйымдарды дайындау технологиясы және олардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
бұйымдар мен қалыптарды ілмектеу және ауыстыру тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
123-параграф. Конвейерлік және ағымды тізбек жабдықтарының машинисі, 5-разряд
267. Жұмыс сипаттамасы:
конвейерлік және ағындық-агрегаттық желілердің ерекше күрделі технологиялық қондырғыларын: автоматты реттеуі бар центрифугаларды, өздігінен жүретін аударғыштарды басқару;
қызмет көрсетілетін механизмдерді реттеу, баптау, тазалау және майлау, олардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
қалыптаушы жұмысшылармен бірлесіп бұйымдарды қалыптау жөніндегі өзге де жұмыстарды орындауға қатысу.
268. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және пайдалану тәртібі;
бұйымдарды дайындау технологиясы және олардың сапасына қойылатын техникалық талаптар;
бұйымдар мен қалыптарды ілмектеу және ауыстыру тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
124-параграф. Көмір және цемент диірмендерінің машинисі, 3-разряд
269. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен өнімділігі сағатына 16 тоннаға дейін көмір диірмендерінде көмірді, жиынтық өнімділігі сағатына 75 тоннаға дейін цемент диірмендерінде клинкерді ұнтақтау процесін жүргізу;
қоректендіргіштердің, мөлшерлегіштердің, тарту үрлейтін және сыныптайтын құрылғылардың жұмысын бақылау;
кептіру агентінің температурасын және жылдамдығын берілген режим мен көмір сортына сәйкес реттеу;
бункерлердегі, тасымалдау механизмдері мен диірмендердегі көмір мен көмір шаңының температурасын бақылау;
диірменді толық тиеуге және қайта тиеуге қатысу;
жабдықтың герметикалануын бақылау;
диірмендерді қоректендіруді реттеуге қатысу және цемент сапасына қойылатын технологиялық талаптарды сақтау;
қызмет көрсетілетін жабдықтың ақаусыз жағдайын үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
подшипниктердің температурасын, май станцияларының, майлау және сумен салқындату жүйелерінің жұмысын бақылау;
диірмендердің корпусының, бронефутеровкасының және нығыздағыш құрылғыларының жағдайын бақылау;
диірмендерге борлы сілемендерді толық тиеуге және қайталап тиеуге қатысу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды алдын алу және жою.
270. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
ұнтақтау сапасына, көмір диірмендерінің, ұнтақтау агрегаттарының жұмысына әсер ететін факторлар;
көмірді кептіру, ұсақтау және ұнтақтау агрегаттарының техникалық шарттары мен жұмыс режимі;
диірмендерге борлы сілемендерді толық тиеу және қайталап тиеу кестесі;
бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматты реттеу құрылғыларының, сигнал беру және блоктау жүйелерінің мақсаты және жұмыс істеу принципі;
клинкер мен қоспалардың сапалық сипаттамалары;
цемент сапасын зертханалық анықтаудың негізгі жолдары мен әдістері;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау карталары;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері;
механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
цементке қойылатын техникалық талаптар.

266. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологию изготовления изделий и технические требования к их качеству;
порядок строповки, перемещения изделий и форм;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 123. Машинист оборудования конвейерных и поточных линий, 5 разряд
267. Характеристика работ:
управление особо сложными технологическими установками конвейерных и поточно-агрегатных линий: центрифугами с автоматическим регулированием, самоходными кантователями;
регулирование, подналадка, чистка и смазка обслуживаемых механизмов, устранение мелких неисправностей в их работе;
участие в выполнении иных работ по формованию изделий совместно с рабочими-формовщиками.
268. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологию изготовления изделий и технические требования к их качеству;
порядок строповки и перемещения изделий и форм:
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 124. Машинист угольных и цементных мельниц, 3 разряд
269. Характеристика работ:
ведение процесса помола угля в угольных мельницах производительностью до 16 тонн в час, клинкера в цементных мельницах суммарной производительностью до 75 тонн в час под руководством машиниста более высокой квалификации;
контроль работы питателей, дозаторов, тягодутьевых и классифицирующих устройств;
регулирование температуры и скорости сушильного агента в соответствии с заданным режимом и сортом угля;
контроль температуры угля и угольной пыли в бункерах, транспортных механизмах и мельницах;
участие в догрузке и перегрузке мельниц;
контроль герметизации оборудования;
участие в регулировании питания мельниц и соблюдение технологических требований к качеству цемента;
обеспечение бесперебойной работы исправного состояния обслуживаемого оборудования;
контроль температуры подшипников, работы маслостанций, систем смазки и водяного охлаждения;
контроль состояния корпуса, бронефутеровки и уплотнительных устройств мельниц;
участие в догрузке и перегрузке мельниц мелющими телами;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
270. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
факторы, влияющие на качество помола, работу угольных мельниц, помольных агрегатов;
технические условия и режим работы агрегатов сушки, дробления и размола угля;
график догрузки и перегрузки мельниц мелющими телами;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, устройств автоматического регулирования, систем сигнализации и блокировки;
качественные характеристики клинкера и добавок;
основные приемы и методы лабораторного определения качества цемента;
карты смазки обслуживаемого оборудования;
сорта и свойства смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе механизмов;
технические требования к цементу.

125-параграф. Көмір және цемент диірмендерінің машинисі, 4-разряд
271. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен жиынтық өнімділігі сағатына 16 тоннаға дейін көмір диірмендерінде көмірді, жиынтық өнімділігі сағатына 75 тоннаға дейін цемент диірмендерінде клинкерді, сондай-ақ жиынтық өнімділігі сағатына тиісінше 16 тоннадан астам және сағатына 75 тоннадан астам диірмендерде ұнтақтау процесін жүргізу;
түсетін көмірдің сапасын бақылау;
диірмендерді көмірмен, клинкермен және қоспалармен қоректендіруді реттеу;
ұнтақтаудың, цементтің сапасына қойылатын белгіленген талаптарды сақтау;
газ ағынының температурасын және жылдамдығын қамтамасыз ету;
диірмендердің оңтайлы өнімділігін, электр энергиясы мен ұнтақтағыш сілемендердің үлестік шығынын қамтамасыз ету;
диірмендерді ұсақтайтын сілемендермен қосымша тиеу және қайта тиеу кестесін сақтау;
белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу;
диірмендер мен жинақтаушы жабдықтарды пайдалану және қызмет көрсету бойынша жұмысты басқару.
272. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және техникалық сипаттамасы;
ұнтақтау режимін реттеу әдістері;
әртүрлі маркалы көмірді кептірудің, ұсақтаудың және ұнтақтаудың техникалық шарттары, отын шихтасына қойылатын талаптар;
газдардың қозғалыс схемасы;
диірмендердің жұмысы мен өнімділігін әсер ететін факторлар;
клинкерді ұнтақтау процесін күшейту әдістері;
клинкер мен қоспалардың қасиеттері мен сапалық сипаттамасы;
шихта жасау жөніндегі талаптар;
шаңды ұстау процесінің мәні;
ауаны тазарту дәрежесінің нормалары.
273. Жиынтық өнімділігі сағатына 16 тоннадан жоғары көмір диірмендеріне, сағатына 75 тоннадан жоғары цемент диірмендеріне қызмет көрсету кезінде - 5 разряд.
126-параграф. Кірпіштен блоктар мен панельдерді жасаушы, 2-разряд
274. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары дайындаушының басшылығымен кірпіштен блоктар мен панельдерді жасау;
жұмыс аймағы шегінде кірпішті, арматураны, жылытқышты және ағаш бұйымдарын ауыстыру, оларды станокқа, кондукторға және қалыптарға салуға қатысу;
керамикалық плиткамен қапталған панельдердің бетін жуу;
станокты, кондуктор-шаблонды, қалыпты тазалау.
275. Білуге тиіс:
станоктардың, қалыптардың, кондуктор-шаблонның құрылысы;
кірпіш қалау тәртібі;
дайын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар.
127-параграф. Кірпіштен блоктар мен панельдерді жасаушы, 3-разряд
276. Жұмыс сипаттамасы:
кірпіштен блоктар мен панельдерді жасау;
станокты, қалыптарды, кондуктор-шаблонды жұмысқа дайындау;
сызбаларға сәйкес кірпішті, арматураны, жылытқышты, қаптама тақтайшаны және ағаш бұйымдарын станокқа, кондуктор-шаблонға немесе қалыпқа салу, тік жіктерді толтыра отырып, оларды ерітіндімен біркелкі жабу;
ерітіндінің бетін тегістеу, панельдің бетін ысқылау, булаудан кейін панельді түзету (жөндеу);
қалау биіктігінің өзгеруіне қарай рольгангтар мен транспортерлердің қозғалысы;
блоктарды арнайы материалдармен қаптау.

Параграф 125. Машинист угольных и цементных мельниц, 4 разряд
271. Характеристика работ:
ведение процесса помола угля в угольных мельницах суммарной производительностью до 16 тонн в час, клинкера в цементных мельницах суммарной производительностью до 75 тонн в час, а также в мельницах суммарной производительностью, соответственно, свыше 16 тонн в час и свыше 75 тонн в час под руководством машиниста более высокой квалификации;
контроль качества поступающего угля;
регулирование питания мельниц углем, клинкером и добавками;
соблюдение установленных требований к качеству помола, цемента;
обеспечение температуры и скорости газового потока;
обеспечение оптимальной производительности мельниц, удельного расхода электроэнергии и мелющих тел;
соблюдение графика догрузки и перегрузки мельниц мелющими телами;
ведение установленной технической документации;
руководство работой по эксплуатации и обслуживанию мельниц и комплектующего оборудования.
272. Должен знать:
устройство, принцип действия и техническую характеристику обслуживаемого оборудования;
методы регулирования режима помола;
технические условия сушки, дробления и размола угля различных марок, требования к топливной шихте;
схему движения газов;
факторы, влияющие на работу и производительность мельниц;
способы интенсификации процесса помола клинкера;
свойства и качественную характеристику клинкера и добавок;
требования по составлению шихты;
сущность процесса пылеулавливания;
нормы степени очистки воздуха.
273. При обслуживании угольных мельниц суммарной производительностью свыше 16 тонн в час, цементных мельниц свыше 75 тонн в час - 5 разряд.
Параграф 126. Изготовитель блоков и панелей из кирпича, 2 разряд
274. Характеристика работ:
изготовление блоков и панелей из кирпича под руководством изготовителя более высокой квалификации;
перемещение в пределах рабочей зоны кирпича, арматуры, утеплителя и столярных изделий, участие в их укладке в станок, кондуктор и формы;
мойка поверхности панелей, облицованных керамической плиткой;
очистка станка, кондуктора-шаблона, формы.
275. Должен знать:
устройство станков, форм, кондуктора-шаблона;
порядок кладки кирпича;
требования, предъявляемые к качеству готовых изделий.
Параграф 127. Изготовитель блоков и панелей из кирпича, 3 разряд
276. Характеристика работ:
изготовление блоков и панелей из кирпича;
подготовка станка, форм, кондуктора-шаблона к работе;
укладка кирпича, арматуры, утеплителя, облицовочной плитки и столярных изделий в станок, кондуктор-шаблон или формы в соответствии с чертежами, равномерное покрытие их раствором с заполнением вертикальных швов;
разравнивание поверхности раствора, затирка поверхности панели, исправление (ремонт) панелей после запарки;
передвижение рольгангов и транспортеров по мере изменения высоты кладки;
облицовка блоков специальными материалами.

277. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
әртүрлі үлгідегі және конфигурациядағы фасонды, қаптауыш және ішкі блоктар мен панельдерді қалау тәртібі;
ерітінді рецептурасы;
дайын блоктар мен панельдерге қойылатын талаптар.
128-параграф. Қабырғалық және тұтқыр материалдарды күйдіруші, 3-разряд
278. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары күйдірушінің басшылығымен шикі кірпішті, тастарды және өзге де бұйымдар мен материалдарды сақиналы пештерде және агломерациялық машиналарда күйдіру;
пешке отынның берілуін және оның жануын қадағалау;
газ жанарғыларын қосу және сөндіру;
түйіршіктелген шихтаны және түйіршіктердің төселетін қабатын агломерациялық машинаның жел тартқышына немесе агломерациялық тостағанға қабылдау және төсеу;
ыдысты тельфердің көмегімен вакуум-камераға орнату;
пештің, түтін сорғыштардың және өзге де жабдықтардың футеровкасының жағдайын қадағалау;
коллекторлар мен газ құбырларын тазалау.
279. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу принципі;
күйдірудің технологиялық процесі;
отынның құрамы мен қасиеттері;
материалдар, отын, отқа төзімді заттар шығысының нормалары;
коллекторлар мен өту жолдарын тазалау тәртібі;
тельфермен жұмыс істеу тәртібі.
129-параграф. Қабырғалық және тұтқыр материалдарды күйдіруші, 4-разряд
280. Жұмыс сипаттамасы:
шикі кірпішті, тастарды, өзге де бұйымдар мен материалдарды айналмалы, камералық, едендік пештерде, тәуліктік өнімділігі 20 мың данаға дейінгі сақиналы пештерде күйдіру;
біліктілігі анағұрлым жоғары күйдірушінің басшылығымен тоннель пештерінде шикі кірпішті, тастарды және өзге де бұйымдарды күйдіру;
таспалы агломерациялық машиналарда балшықты жыныстардан, күлден және көмір байыту қалдықтарынан шикізатты күйдіру процесін жүргізу;
шихтаның құрамдас бөліктерінің арақатынасының дұрыстығын бақылау;
материалдардың, отынның, ауаның берілуін, температура мен қысымды реттеу;
шикі кірпіштің, тастың дұрыс салынуын және алынатын материалдардың сапасын бақылау;
пештегі температураны, тартуды, жүрістердің дұрыс және уақтылы салынуын қадағалау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін жазып, пеш жұмысының журналын жүргізу;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
281. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
бұйымдар мен материалдарды күйдіру режимі;
шихта құрамы және күйдірілетін материалдардың қасиеттері;
күйдірілетін бұйымдар мен материалдардың сапасына қойылатын талаптар;
шикі кірпіш пен тастарды салу тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты.
130-параграф. Қабырғалық және тұтқыр материалдарды күйдіруші, 5-разряд

277. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
порядок кладки фасонных, облицовочных и внутренних блоков и панелей разных типов и конфигураций;
рецептуру растворов;
требования, предъявляемые к готовым блокам и панелям.
Параграф 128. Обжигальщик стеновых и вяжущих материалов, 3 разряд
278. Характеристика работ:
обжиг кирпича-сырца, камней и иных изделий и материалов в кольцевых печах и на агломерационных машинах под руководством обжигальщика более высокой квалификации;
наблюдение за подачей топлива в печь и его сгоранием;
подключение и выключение газовых горелок;
прием и укладка гранулированной шихты и подстилающего слоя гранул на колосниковые решетки агломерационной машины или в агломерационной чаше;
установка чаши при помощи тельфера в вакуум-камеру;
наблюдение за состоянием футеровки печи, дымососов и иного оборудования;
очистка коллекторов и газоходов.
279. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
технологический процесс обжига;
состав и свойства топлива;
нормы расхода материалов, топлива, огнеупоров;
порядок очистки коллекторов и проходов;
порядок работы с тельфером.
Параграф 129. Обжигальщик стеновых и вяжущих материалов, 4 разряд
280. Характеристика работ:
обжиг кирпича-сырца, камней, иных изделий и материалов во вращающихся, камерных, напольных печах, в кольцевых печах с суточной производительностью до 20 тысяч штук;
обжиг кирпича-сырца, камней и иных изделий в тоннельных печах под руководством обжигальщика более высокой квалификации;
ведение процесса обжига сырья из глинистых пород, золы и отходов углеобогащения на ленточных агломерационных машинах;
контроль правильности соотношения составных частей шихты;
регулирование подачи материалов, топлива, воздуха, температуры и давления;
контроль правильности садки кирпича-сырца, камня и качества получаемых материалов;
наблюдение за температурой в печи, тягой, правильной и своевременной закладкой ходков;
определение готовности обожженных изделий;
ведение журнала работы печи с записью показаний контрольно-измерительных приборов;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
281. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
режим обжига изделий и материалов;
состав шихты и свойства обжигаемых материалов;
требования, предъявляемые к качеству обжигаемых изделий и материалов;
способы садки кирпича-сырца и камней;
назначение контрольно-измерительных приборов.
Параграф 130. Обжигальщик стеновых и вяжущих материалов, 5 разряд

282. Жұмыс сипаттамасы:
шикі кірпішті, тастарды және өзге де бұйымдарды тәуліктік өнімділігі 20 мыңнан 45 мың данаға дейінгі сақиналы пештерде және газ тәрізді немесе сұйық отынмен жұмыс істейтін тоннельді пештерде күйдіру;
пешті тұтату және оны қалыпты жұмыс режиміне дейін жеткізу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды анықтау және жою.
283. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
белгіленген технологиялық режимнен ауытқуларды жою әдістері;
пешті жағу тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және қолдану тәртібі;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері.
284. Шикі кірпішті, тастарды және өзге де бұйымдарды тәуліктік өнімділігі 45 мың данадан асатын сақиналы пештерде және қатты отынмен жұмыс істейтін тоннельді пештерде күйдіру кезінде - 6 разряд.
131-параграф. Қайта кристалдаушы, 4-разряд
285. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары қайта кристалдаушының басшылығымен доломит сүтін қайта кристалдау және совелит бұйымдарын өндіру кезінде гидромассаны дайындау процесін жүргізу;
қайта кристаллизаторларды жұмысқа дайындау;
асбест, доломит сүтін тиеу және мөлшерлеу;
жылу оқшауламасы мен аспаптардың жарамдылығын қадағалау;
сынамаларды іріктеу;
қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау.
286. Білуге тиіс:
аппараттардың, сорғылардың, аспаптардың құрылысы;
доломит сүтінің, асбесттің, будың, дайын гидромассаның қасиеттері;
сынамаларды іріктеу тәртібі;
гидромассаға, асбестке, доломит сүтіне қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау тәртібі.
132-параграф. Қайта кристалдаушы, 5-разряд
287. Жұмыс сипаттамасы:
кезеңдік немесе үздіксіз жұмыс істейтін қондырғыларда совелиттік бұйымдарды өндіру кезінде доломиттік сүтті қайта кристалдау және гидромассаны дайындау процесін жүргізу;
қайта кристаллизаторлар мен сорғыларды дайындау, іске қосу және тоқтату;
доломит сүтін қайта айдау;
асбестті тиеу және мөлшерлеу;
бу қысымын реттеу, аппараттарды қайта қосу;
бақылау-өлшеу аспаптарын қадағалау;
гидромассаның температурасын және престерге берілуін реттеу.
288. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың технологиялық процесі, құрылысы, жұмыс істеу принципі, іске қосу және тоқтату тәртібі;
өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
бастапқы материалдар мен гидромассаға қойылатын талаптар;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
133-параграф. Қалыптау агрегатының машинисі, 5-разряд
289. Жұмыс сипаттамасы:
бетон және темір-бетон бұйымдарын қалыптау процесін жүргізу;
қалыптау агрегатының кешеніне кіретін барлық механизмдер: бетон төсегіштің, діріл алаңының, тегістеу мен жазу құрылғыларының жұмысын басқару;
агрегат механизмдерін жұмысқа дайындау;
қызмет көрсетілетін механизмдерді реттеу, баптау, тазалау және майлау, олардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.

282. Характеристика работ:
обжиг кирпича-сырца, камней и иных изделий в кольцевых печах с суточной производительностью свыше 20 до 45 тысяч штук и в тоннельных печах, работающих на газообразном или жидком топливе;
розжиг печи и доведение ее до нормального режима работы;
выявление и устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
283. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
методы устранения отклонений от установленного технологического режима;
порядок розжига печи;
устройство и порядок применения контрольно-измерительных приборов;
способы выявления и устранения мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
284. При обжиге кирпича-сырца, камней и иных изделий в кольцевых печах с суточной производительностью свыше 45 тысяч штук и в тоннельных печах, работающих на твердом топливе - 6 разряд.
Параграф 131. Перекристализаторщик, 4 разряд
285. Характеристика работ:
ведение процесса перекристаллизации доломитового молока и приготовления гидромассы при производстве совелитовых изделий под руководством перекристаллизаторщика более высокой квалификации;
подготовка перекристаллизаторов к работе;
загрузка и дозировка асбеста, доломитового молока;
наблюдение за исправностью тепловой изоляции и приборов;
отбор проб;
чистка обслуживаемого оборудования.
286. Должен знать:
устройство аппаратов, насосов, приборов;
свойства доломитового молока, асбеста, пара, готовой гидромассы;
порядок отбора проб;
требования, предъявляемые к гидромассе, асбесту, доломитовому молоку;
порядок чистки обслуживаемого оборудования.
Параграф 132. Перекристализаторщик, 5 разряд
287. Характеристика работ:
ведение процесса перекристаллизации доломитового молока и приготовления гидромассы при производстве совелитовых изделий на установках периодического или непрерывного действия;
подготовка, пуск и остановка перекристаллизаторов и насосов;
перекачка доломитового молока;
загрузка и дозировка асбеста;
регулирование давления пара, переключение аппаратов;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами;
регулирование температуры и подачи гидромассы к прессам.
288. Должен знать:
технологический процесс, устройство, принцип действия, порядок пуска и остановки обслуживаемого оборудования;
порядок пользования измерительными приборами;
требования к исходным материалам и гидромассе;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 133. Машинист формовочного агрегата, 5 разряд
289. Характеристика работ:
ведение процесса формования бетонных и железобетонных изделий;
управление работой всех механизмов, входящих в комплекс формовочного агрегата: бетоноукладчиком, виброплощадкой, разравнивающими и заглаживающими устройствами;
подготовка механизмов агрегата к работе;
регулирование, подналадка, чистка и смазка обслуживаемых механизмов, устранение мелких неисправностей в их работе.

290. Білуге тиіс:
қалыптау агрегатының қызмет көрсетілетін механизмдерінің құрылысы, жұмыс істеу принципі және техникалық пайдалану тәртібі;
бетонның негізгі қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
бұйымдарды қалыптау жөніндегі жұмыстарды жүргізу технологиясы;
арматура мен салынатын бөлшектерге қойылатын талаптар, оларды орнату мен бекітудің тәртібі мен реттілігі;
торларды, қаңқаларды, қалыптар мен бұйымдарды ілмектеу және жылжыту тәсілдері;
агрегат жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
134-параграф. Қалыптау агрегатының машинисі, 6-разряд
291. Жұмыс сипаттамасы:
құрылыстың көлемді темірбетон элементтерін: бөлмелерді, баспалдақ торларын, лифтілердің машиналық үй-жайларын қалыптау кезінде көлемдік-қалыптау машинасының барлық механизмдерінің жұмысын басқару;
машинаны жұмысқа дайындау;
арматуралық қаңқа элементтерін, салмалы бөлшектер мен арна жасағыштарды құрастыру, орнату және бекіту;
бетон қоспасын төсеу және тығыздау;
бұйымды жылу ылғалмен өңдеуге беру;
көлемді элементтерді тарату;
механизмдерді реттеу, баптау, тазалау, майлау, жұмыстағы ұсақ ақаулықтарды жою және оларды жөндеуге қатысу.
292. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін көлемдік-қалыптау машинасының құрылысы, жұмыс істеу принципі, онымен тікелей байланысты құрылғылар мен механизмдердің барлық кешенімен техникалық пайдалану тәртібі;
бетондар мен ерітінділердің негізгі қасиеттері, оларға қойылатын талаптар;
көлемдік элементтерді қалыптау жөніндегі жұмыстар жүгізу технологиясын;
арматура мен салынбалы бөлшектерге қойылатын талаптар, оларды орнату мен бекітудің тәртібі мен реттілігі;
жапсырмалар мен өзектерді құрастыру, бөлшектеу, бекіту тәртібі мен реттілігі;
торларды, қаңқаларды, бұйымдарды және орнату бөлшектерін ілмектеу және жылжыту тәртібі.
135-параграф. Қойыртпақ дайындау қондырғысының машинисі, 3-разряд
293. Жұмыс сипаттамасы:
қойыртпақты дайындау және слюданы жіктеуіштерде жіктеу процесін жүргізу;
барлық сатылардағы дезинтеграторларды, қойылтқыштарды, жіктеуіштерді, барботерлерді, орталықтан тепкіш сорғыларды, механикалық сүзгілерді және қойыртпақты сақтау қондырғыларын басқару;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
қойыртпақ өндірісінің технологиялық процесін реттеу;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.
294. Білуге тиіс:
қойыртпақ өндіретін қондырғылардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
слюда классификациясының технологиялық режимі;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және мақсаты;
жабдыққа рұқсат етілген жүктемелер;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
136-параграф. Құбырларды домалату конвейерінің операторы, 3-разряд

290. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок технической эксплуатации обслуживаемых механизмов формовочного агрегата;
основные свойства бетонов и предъявляемые к ним требования;
технологию производства работ по формованию изделий;
требования к арматуре и закладным деталям, порядок и последовательность их установки и фиксации;
способы строповки и перемещения сеток, каркасов, форм и изделий;
способы устранения неисправностей в работе агрегата.
Параграф 134. Машинист формовочного агрегата, 6 разряд
291. Характеристика работ:
управление работой всех механизмов объемно-формовочной машины при формовании объемных железобетонных элементов строительства: комнат, лестничных клеток, машинных помещений лифтов;
подготовка машины к работе;
сборка, установка и фиксация элементов арматурного каркаса, закладных деталей и каналообразователей;
укладка и уплотнение бетонной смеси;
передача изделия на тепловлажностную обработку;
расформовка объемных элементов;
регулирование, подналадка, чистка, смазка механизмов, устранение мелких неисправностей в работе и участие в их ремонте.
292. Должен знать:
устройство, принцип действия, порядок технической эксплуатации обслуживаемой объемно-формовочной машины со всем комплексом непосредственно связанных с ней устройств и механизмов;
основные свойства бетонов и растворов, предъявляемые к ним требования;
технологию производства работ по формованию объемных элементов;
требования к арматуре и закладным деталям, порядок и последовательность их установки и фиксации;
порядок и последовательность сборки, разборки, крепления вкладышей и сердечников;
порядок строповки и перемещения сеток, каркасов, изделий и деталей установки.
Параграф 135. Машинист установки по приготовлению пульпы, 3 разряд
293. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления пульпы и классификации слюды на классификаторах;
управление дезинтеграторами всех ступеней, сгустителями, классификаторами, барботерами, центробежными насосами, механическими фильтрами и установками по хранению пульпы;
наблюдение за показанием контрольно-измерительных приборов;
регулирование технологического процесса производства пульпы;
устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.
294. Должен знать:
устройство и принцип действия установок по производству пульпы;
технологический режим классификации слюды;
устройство и назначение контрольно-измерительных приборов;
допустимые нагрузки на оборудование;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 136. Оператор конвейера обкатки труб, 3 разряд

295. Жұмыс сипаттамасы:
ауамен қатаю конвейерінде құбырлардың дұрыс төселуін қамтамасыз ету;
асбест-цемент құбырларындағы сызаттарды тазалау;
құбырлардан білікшелер мен өзекшелерді алу;
тығындарды салу және алу;
құбырларды қатарлап ілмектеу және төсеу;
құбырларды алдын ала қатайту алаңын дайындау;
құбырлардың қисықтығы мен эллиптикасын жою;
құбырларды қатарлап ілмектеу және қалау бойынша жұмысқа басшылық ету және қатысу;
қалыптық білікке оралған құбырларды пышақ-бізбен піскілеу, оны жаныштап үгіту;
құбырларға білікшелер мен өзекшелерді енгізу.
біліктер мен өзекшелерді құбырларға енгізу.
296. Білуге тиіс:
сызықтық өлшемдер бөлігіндегі асбест-цемент құбырларына қойылатын техникалық талаптар;
асбест-цемент құбырларын қатыру режимдері және домалату тәртібі;
құбырлардың деформациясы мен өзге де ақауларының алдын алу және түзету тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципі және қолдану тәртібі;
құбырларды ілмектеу және төсеу тәртібі.
137-параграф. Құбырларды домалату конвейерінің операторы, 4-разряд
297. Жұмыс сипаттамасы:
конвейерде асбест-цемент құбырларын қатыру процесін жүргізу;
құбырларды жылжытудың белгіленген режимін қамтамасыз ету үшін конвейер қозғалысының жылдамдығын реттеу;
конвейер мен жартылай автоматтың жұмысын, тарту тізбектерінің, роликтердің, өзге де механизмдер мен конвейер құрылғыларының жарамдылығын қадағалау;
конвейерде құбырлардың дұрыс орналасуын қадағалау;
конвейерді жөндеуге қатысу.
298. Білуге тиіс:
конвейердің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
асбест-цемент құбырларының механикалық қасиеттері;
әртүрлі диаметрлі құбырларды илеу үшін қажет уақыт.
138-параграф. Құбырларды жылу оқшаулаудың автоматтандырылған желісінің операторы, 3-разряд
299. Жұмыс сипаттамасы:
басқару пультінен құбырларды жылу оқшаулаудың автоматтандырылған желісінде құбырларды тазалау және праймирлеу процесін жүргізу;
праймерді дайындау;
құбырларды кептіру және конвейерге беруге үшінн үздіксіз беруді қамтамасыз ету;
майлау және салқындату жүйелерінің жұмысын қадағалау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.
300. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін автоматтандырылған желінің құрылысы мен жұмыс істеу принципі, оны іске қосу және тоқтату тәртібі;
құбырларды тазалау және праймерлеу тәсілдері;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
139-параграф. Құбырларды жылу оқшаулаудың автоматтандырылған желісінің операторы, 4-разряд
301. Жұмыс сипаттамасы:
басқару пультінен құбырларды жылу оқшаулаудың автоматтандырылған желісінде жылу оқшаулағышы бар құбырларды өңдеу процесін жүргізу;
құбырлардың ұштарын тазалау, оларды битуммен жағу;
оқшауланған құбырларды тасымалдау механизміне қызмет көрсету;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.

295. Характеристика работ:
обеспечение правильной обкатки труб на конвейере воздушного твердения;
зачистка царапин на асбестоцементных трубах;
выемка из труб скалок и сердечников;
вставка и выемка пробок;
строповка и укладка труб в штабели;
подготовка площадки предварительного твердения труб;
устранение кривизны и эллиптичности труб;
руководство и участие в работе по строповке и укладке труб в штабели;
подколка ножом-шилом навитой на форматную скалку трубы, развальцовка ее;
ввод скалок и сердечников в трубы.
296. Должен знать:
технические требования к асбестоцементным трубам в части линейных размеров;
режимы твердения и порядок обкатки асбестоцементных труб;
способы предупреждения и исправления деформации и иных дефектов труб;
принцип действия и порядок примения контрольно-измерительных приборов;
порядок строповки и укладки труб.
Параграф 137. Оператор конвейера обкатки труб, 4 разряд
297. Характеристика работ:
ведение процесса твердения асбестоцементных труб на конвейере;
регулирование скорости движения конвейера для обеспечения установленного режима обкатки труб;
наблюдение за работой конвейера и полуавтомата, за исправностью тяговых цепей, роликов, иных механизмов и устройств конвейера;
наблюдение за правильностью расположения труб на конвейере;
участие в ремонте конвейера.
298. Должен знать:
устройство и принцип действия конвейера;
механические свойства асбестоцементных труб;
время, необходимое для обкатки труб различного диаметра.
Параграф 138. Оператор автоматизированной линии теплоизоляции труб, 3 разряд
299. Характеристика работ:
ведение процесса очистки и праймирования труб на автоматизированной линии теплоизоляции труб с пульта управления;
приготовление праймера;
обеспечение бесперебойной подачи труб для подсушки и передачи на конвейер;
наблюдение за работой систем смазки и охлаждения;
устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.
300. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемой автоматизированной линии, порядок ее пуска и остановки;
способы очистки и праймирования труб;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 139. Оператор автоматизированной линии теплоизоляции труб, 4 разряд
301. Характеристика работ:
ведение процесса обработки труб с нанесенной на них теплоизоляцией на автоматизированной линии теплоизоляции труб с пульта управления;
очистка торцев труб, промазывание их битумом;
обслуживание механизма для транспортировки изолированных труб;
устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.

302. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін автоматтандырылған желінің технологиялық процесі мен құрылысы;
оқшауланған құбырларға арналған техникалық шарттар;
құбырларды өңдеу, маркалау және өлшеу тәртібі;
дайын өнімді беру және қоймаға қою тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
140-параграф. Құбырларды жылу оқшаулаудың автоматтандырылған желісінің операторы, 5-разряд
303. Жұмыс сипаттамасы:
басқару пультінен құбырларды жылу оқшаулаудың автоматтандырылған желісінде құбырларға битумцементті-перлитті жылу оқшаулағышты және жабын қабатын енгізу процесін жүргізу;
престеу қондырғысы мен орамасының торабын басқару;
пресс-камералардағы температураны реттеу;
желінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
жабдықты дайындау, іске қосу, баптау және тоқтату;
желі жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.
304. Білуге тиіс:
автоматтандырылған желі механизмдерінің өзара әрекеті және принциптік схемалар;
оқшауланған құбырларға арналған техникалық шарттар;
жылу оқшаулау және жабын материалдарының қасиеттері;
технологиялық процесс және жабдықты баптау тәсілдері;
үлгілік өлшемдер бойынша құбырлардың жылу оқшаулауын өндіруге арналған тораптарды құрастыру және бөлшектеу тәртібі;
температураны реттеу тәртібі;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
305. Электр доғалы металдандыру әдісімен құбырларды жылу оқшаулау процесіне қызмет көрсету кезінде – 6-разряд.
141-параграф. Құбыр машинасының машинисі, 4-разряд
306. Жұмыс сипаттамасы:
құбырларды қалыптау процесін жүргізуге қатысу;
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің нұсқауы бойынша машинаның техникалық шұғасының қозғалысын реттеу;
асбест-цемент құбырын орауға арналған форматты домалатқышты бекіту;
вакуум жүйесін қалыптау және жұмыс процесінде құбыр ұштарының сапасын бақылау;
форматты білікке оралған құбырды пышақ – бізбен қайырып түйреу және оны қайтадан жаншу;
оралған құбырдан білікті алу және бос білікті кіргізу;
құбырларды түсіріп алуға көмектесу;
форматты білікті, торкөзді цилиндрді, техникалық шұғаны ауыстыруға қатысу;
шұға мен торкөзді цилиндрлерді жууға, құбырлық машинаны жууға және жөндеуге қатысу.
307. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
құбырларды қалыптаудың технологиялық процесі;
асбесттің, цементтің және техникалық шұғаның қасиеттері;
құбыр ақауларының сыртқы белгілері;
ақаулардың туындау себептері мен алдын алудың әдістері;
өндірілетін өнімге қойылатын техникалық талаптар.
142-параграф. Құбыр машинасының машинисі, 5-разряд
308. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен құбырларды қалыптау процесін жүргізу;
асбест-цемент массасының торлы цилиндр ваннасына берілуін реттеу;
суспензияның араластырылуын және оның концентрациясын қадағалау;
ваннаға су беруді реттейтін қалтқының жұмысын қадағалау;
индикатордың көрсеткіштері бойынша оралатын құбыр қабырғасының қалыңдығын, манометр бойынша май қысымын, вакуумдық жүйенің, жуу түтіктерінің, техникалық шұғалардың және машинаның өзге де тораптарының жұмысын қадағалау;
торкөзді цилиндрлерді ауыстыру мен жуып-шаю және техникалық шұғаларды ауыстыру жөніндегі жұмыстарға қатысу;
құбырлық машинаны тазалауға, жөндеуге, бөлшектеуге және құрастыруға қатысу.

302. Должен знать:
технологический процесс и устройство обслуживаемой автоматизированной линии;
технические условия на изолированные трубы;
порядок обработки, маркировки и замера труб;
порядок подачи и складирования готовой продукции;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 140. Оператор автоматизированной линии теплоизоляции труб, 5 разряд
303. Характеристика работ:
ведение процесса нанесения на трубы битумоцементно-перлитовой теплоизоляции и покровного слоя на автоматизированной линии теплоизоляции труб с пульта управления;
управление прессующей установкой и узлом обмотки;
регулирование температуры в пресс-камерах;
обеспечение бесперебойной работы линии;
подготовка, пуск, наладка и остановка оборудования;
устранение неисправностей в работе линии и участие в ее ремонте.
304. Должен знать:
принципиальные схемы и взаимодействие механизмов автоматизированной линии;
технические условия на изолированные трубы;
свойства теплоизоляции и покровных материалов;
технологический процесс и способы наладки оборудования;
порядок сборки и разборки узлов для производства теплоизоляции труб по типоразмерам;
порядок регулирования температуры;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
305. При обслуживании процесса теплоизоляции труб методом электродуговой металлизации - 6 разряд.
Параграф 141. Машинист трубной машины, 4 разряд
306. Характеристика работ:
участие в ведении процесса формования труб;
регулирование по указанию машиниста более высокой квалификации движения технического сукна машины;
закрепление форматной скалки для навивания асбестоцементной трубы;
контроль качества концов труб в процессе формования и работы вакуумной системы;
подколка ножом-шилом навитой на форматную скалку трубы и ее развальцовка;
вывод скалки с навитой трубой и ввод свободной скалки;
помощь при снятии труб;
участие в смене форматных скалок, сетчатого цилиндра, технических сукон;
участие в промывке сукон и сетчатых цилиндров, чистке и ремонте трубной машины.
307. Должен знать:
устройство и принципы работы обслуживаемого оборудования;
технологический процесс формования труб;
свойства асбеста, цемента и технических сукон;
внешние признаки брака труб;
причины возникновения и способы предупреждения брака;
технические требования к вырабатываемой продукции.
Параграф 142. Машинист трубной машины, 5 разряд
308. Характеристика работ:
ведение процесса формования труб под руководством машиниста более высокой квалификации;
регулирование подачи асбестоцементной массы в ванну сетчатого цилиндра;
наблюдение за перемешиванием суспензии и ее концентрацией;
наблюдение за работой поплавка, регулирующего подачу воды в ванну;
наблюдение за толщиной стенки навиваемой трубы по показаниям индикатора, давлением масла по манометру, работой вакуумной системы, промывных трубок, технических сукон и иных узлов машины;
участие в работе по смене и промывке сетчатых цилиндров и смене технических сукон;
участие в чистке, ремонте, разборке и сборке трубной машины.

309. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
асбест-цементті құбырлар өндірісінің технологиялық процесі;
асбест пен цементтің қасиеттері, олардың сорттары мен маркалары;
асбестті толтыру әдістері;
құбырларды қатайту процесі, құбыр ақауларының сыртқы белгілері;
ақаулардың туындау себептері мен алдын алудың әдістері;
өндірілетін өнімге қойылатын техникалық талаптар.
143-параграф. Құбыр машинасының машинисі, 6-разряд
310. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цементті құбырларды қалыптау процесін жүргізу;
асбест-цементті массаның қоюлануын реттеу;
құбырларды қалыптау процесінде қабыршықтың біркелкі қалыңдығын қамтамасыз ету;
вакуум-сорғының жұмысын қадағалау;
вакуумдық қорапшадағы сейілтуді және жуу құбырлардағы қысымды реттеу;
қысым экипажының көмегімен шұғаның тартылуын және оралатын құбырлардың тығыздалуын реттеу;
біліктерді алу және салу;
қысым экипажын көтеру және түсіру;
құбырларды орағаннан кейін оларды қайтадан жаныштау;
торкөзді цилиндрлерді ауыстыру және жуу, техникалық шұғаларды ауыстыру, тазалау және жөндеу, гауч-біліктерді қайта орау жөніндегі жұмыстарға тікелей қатысу;
құбырлық машинаны тазалауға, бөлшектеуге және құрастыруға қатысу.
311. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі; асбест-цементті құбырлар өндірісінің технологиялық процесі;
асбест пен цементтің қасиеттері, олардың сорттары мен маркаларын;
асбестті толтыру әдістері;
жабдықты майлау тәртібі;
құбырларды қатайту процесі;
асбест-цемент құбырлары ақауының сыртқы белгілері, оның пайда болу себептері және алдын алу тәсілдері;
өндірілетін өнімге қойылатын техникалық талаптар.
312. Құбыр машинасына қызмет көрсететін бригаданы басқару жағдайда -7-разряд.
144-параграф. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын бақылаушы, 3-разряд
313. Жұмыс сипаттамасы:
шикі кірпіштің, керамикалық тастардың, черепицаның, дренаждық құбырлардың, құрғақ гипстік сылақ табақтарының, борлардың және өзге де бұйымдардың сапасы мен мөлшерін бақылау, олардың техникалық шарттарға сәйкестігін тексеру;
транспортерге ақауды және құрғақ гипстік сылақ табақтарын электр арбасына төсеу;
саз балшықтың температурасын және автоматты кесуді, автоматты төсеуіштің, көтергіштің, түсіру үстелінің және өзге де механизмдердің жұмысын қадағалау;
кесетін ішектерді ауыстыру;
қатайғаннан кейін табақ асбест-цемент бұйымдарының, құбырлар мен муфталардың сапасын олардың сызықтық мөлшеріне, нысанына және сыртқы түріне сәйкестігін бақылау;
асбест-цемент бұйымдарын таңбалау сапасын бақылау;
сұрыпталған бұйымдардың табанға дұрыс салынуын, асбест-цемент бұйымдарын қоймалау жөніндегі схемалар мен нұсқаулықтардың сақталуын, өнімді тиеуге берілетін вагондардың жай-күйін, асбест-цемент бұйымдарының көлік құралдарына жүктеме схемаларының сақталуын бақылау;
түрлері бойынша стандартты бұйымдар мен ақаулар санын есептеуді жүргізу;
дайын өнімдерді маркалау;
шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, шымшылған слюданың, тік бұрышты нысандағы слюдадан жасалған бұйымдардың сапасын бақылау;
технологиялық регламенттердің сақталуын бақылау;
қарапайым және күрделілігі орташа бетон және темірбетон бұйымдарын: іргетастар блоктарын және ішкі қабырғаларды, маңдайшаларды, жол, тротуар және трамвай плиталарын, борт тастарын, өгей балаларды, жабын плиталарын, каналдарды, бағаналарды, шпалдарды, терезе алды тақтайларын, теріс қылықтарды, сатыларды, дуалдардың, қоршаулардың бөлшектерін және өзге де осыған ұқсас өнімдерді дайындау кезінде технологиялық процестің сақталуын операциялық бақылау;
қажетті қорғаныш қабатының сақталуын, салынатын бөлшектер мен ішпектердің дұрыс орнатылуын тексеру;
қалыптардың, салынатын бөлшектердің, арматуралық торлардың және қаңқалардың сызбалар талаптарына сәйкестігін бақылау;
дайын бұйымдарды таңбалаумен және паспорттар мен жарамсыз актілерді ресімдеумен қабылдау;
жабын және гидрооқшаулағыш материалдарды бақылау, қабылдау және тексеру;
өнімнің сапасын сыртқы белгілері бойынша анықтау;
бақыланатын өнімді жарамсыз ету және таңбалау;
өнім сапасын жаппай және іріктеп тексеру кезінде сынамаларды іріктеу;
бақылау-есепке алу жазбаларын, дайын өнімді есепке алу журналын жүргізу;
бұйымдарды қоймалаудың дұрыстығын бақылау.

309. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический процесс производства асбестоцементных труб;
свойства асбеста и цемента, их сорта и марки;
способы распушки асбеста;
процесс твердения труб, внешние признаки брака труб;
причины возникновения и способы предупреждения брака;
технические требования к вырабатываемой продукции.
Параграф 143. Машинист трубной машины, 6 разряд
310. Характеристика работ:
ведение процесса формования асбестоцементных труб;
регулирование концентрации асбестоцементной массы;
обеспечение равномерной толщины пленки в процессе формования труб;
наблюдение за работой вакуум-насоса;
регулирование разрежения в вакуумной коробке и давления в промывных трубках;
регулирование натяжения сукон и уплотнения навиваемой трубы с помощью экипажа давления;
ввод и вывод скалок;
подъем и опускание экипажа давления;
развальцовка труб после их навивания;
непосредственное участие в работе по смене и промывке сетчатых цилиндров, смене, штопке и промывке технических сукон, перемотке гауч-валов;
участие в чистке, разборке и сборке трубной машины.
311. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
технологический процесс производства асбестоцементных труб;
свойства асбеста и цемента, их сорта и марки;
способы распушки асбеста;
порядок смазки оборудования;
процесс твердения труб;
внешние признаки брака асбестоцементных труб, причины его возникновения и способы предупреждения;
технические требования к вырабатываемой продукции.
312. При условии руководства бригадой, обслуживающей трубную машину – 7 разряд.
Параграф 144. Контролер строительных изделий и материалов, 3 разряд
313. Характеристика работ:
контроль качества и размеров кирпича-сырца, керамических камней, черепицы, дренажных труб, листов сухой гипсовой штукатурки, мелков и иных изделий, проверка их соответствия техническим условиям;
укладка брака на транспортер и листов сухой гипсовой штукатурки на электротележку;
наблюдение за автоматической резкой и температурой глиняного бруса, за работой автоматического укладчика, подъемника, выгрузочного стола и иных механизмов;
смена резательных струн;
контроль качества листовых асбестоцементных изделий, труб и муфт после твердения на соответствие их линейным размерам, форме и внешнему виду;
контроль качества маркировки асбестоцементных изделий;
контроль правильности укладки рассортированных изделий в стопы, соблюдения схем и инструкции по складированию асбестоцементных изделий, состояния вагонов, подаваемых для отгрузки продукции, соблюдения схем нагрузки асбестоцементных изделий на транспортные средства;
ведение учета количества стандартных изделий и брака по видам;
маркировка готовой продукции;
контроль качества сырья, полуфабрикатов, щипаной слюды, изделий из слюды прямоугольной формы;
контроль соблюдения технологических регламентов;
пооперационный контроль соблюдения технологического процесса при изготовлении бетонных и железобетонных изделий простых и средней сложности: блоков фундаментов и внутренних стен, перемычек, дорожных, тротуарных и трамвайных плит, бортовых камней, пасынков, плит перекрытия, каналов, столбиков, шпал, подоконных досок, проступей, ступеней, деталей заборов, оград и иной аналогичной продукции;
проверка соблюдения требуемого защитного слоя, правильности установки закладных деталей и вкладышей;
контроль соответствия форм, закладных деталей, арматурных сеток и каркасов требованиям чертежей;
приемка готовых изделий с маркировкой и оформлением паспортов и актов на брак;
контроль, прием и проверка кровельных и гидроизоляционных материалов;
определение качества продукции по внешним признакам;
браковка и маркировка контролируемой продукции;
отбор проб при сплошной и выборочной проверке качества продукции;
ведение контрольно-учетных записей, журнала учета готовой продукции;
контроль правильности складирования изделий.

314. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және пайдалану тәртібі;
бұйымдар мен жартылай фабрикаттарды сынау әдістемесі, өндіріс технологиясы;
шикізат пен дайын өнімнің сапасына қойылатын негізгі қасиеттер мен талаптар;
сынамаларды іріктеу тәсілдері, сапасын анықтау әдістемесі;
бақылау-өлшеу аспаптары мен шаблондарды пайдалану тәртібі;
ақау түрлері мен себептері бойынша кондициялық емес өнімді есепке алу жүйесі;
пооперациялық және түпкілікті бақылаудың тәртібі мен тәсілдері;
бұйымдарды таңбалау және қоймалау тәсілдері;
технологиялық карталардың талаптары, сызбаларды оқу тәртібі.
145-параграф. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын бақылаушы, 4-разряд
315. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі (үлкен габаритті, жұқа қабырғалы) бұйымдар мен құрылымдарды: колонналарды, ригельдерді, арқалықтарды, түйіспелі желілер мен шамдардың тіректерін, арынсыз, кассеталы және прокатты бөлшектер құбырларын, аражабындар мен жабындардың панельдері мен плиталарын, сыртқы қабырғалардың панельдері мен блоктарын, метро мен тоннельдерді әрлеу конструкцияларын, баспалдақ марштарын, сәулет бұйымдарын және өзге де осыған ұқсас өнімдерді дайындау кезінде технологиялық процестің сақталуын операциялық бақылау;
өлшеу аспаптарының көмегімен құбырлардың қалыңдығын бақылау;
сынау үшін құбырлар мен муфталарды іріктеу;
сыналатын құбырды (муфтаны) гидравликалық преске орнату, оның престің бастиектеріне жанасуының тығыздығын тексеру;
құбырды сумен толтыру;
ауаны сору және қысыммен құбырды сығымдау;
сыналған құбырды (муфтаны) қысқыш құрылғылардан босату;
стандартты және кондициялық емес құбырларды (муфталарды), сондай-ақ гидравликалық престегі құбырларды бақылау сынақтарының нәтижелерін есептеуді жүргізу;
слюда, миканит, микалекс, слюдопласт, микалент, асбовермикулит және олардан жасалған бұйымдардың фасонды бұйымдарының сапасын бақылау;
технологиялық регламенттердің сақталуын бақылау;
слюда негізіндегі электр оқшаулау өнімдерін өндіруде компоненттердің сандық құрамын анықтау.
316. Білуге тиіс:
шығарылатын бұйымдарды дайындау технологиясы;
пооперациялық және түпкілікті бақылаудың тәртібі мен тәсілдері;
материалдарға, жартылай фабрикаттарға, бұйымдарға және нысандарға қойылатын талаптар;
бұйымдарды таңбалау және оларды қоймалау тәсілдері.
146-параграф. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын бақылаушы, 5-разряд
317. Жұмыс сипаттамасы:
ерекше күрделі бұйымдарды: силостарға арналған темір бетон сақиналарын, лифтілердің көлемді шахталарын, коллекторлардың, фермалардың көлемді секцияларын, құрылыс және жол аралық арқалықтарды, көпірлер мен жол өткізгіштердің аралық құрылыстарын, арынды құбырларды, кран бағаналарын, құдықтардың жұмыс камераларын және өзге де ұқсас өнімдерді дайындау кезінде технологиялық процестің сақталуын операциялық бақылау;
шикізаттың, байланыстырғыштардың, жартылай фабрикаттардың және дайын жылу оқшаулағыш өнімнің нормаларына сәйкестігін бақылау, қабылдау және тексеру;
өндіріс процесінде және дайын өнім қоймасында жаппай және іріктеп тексеру үшін сынамаларды іріктеу;
технологиялық процестің дұрыс жүргізілуін, өнімді қоймалау мен тиеуді қадағалау;
нәтижелерді журналға жазу.

314. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологию производства, методику испытания изделий и полуфабрикатов;
основные свойства и требования, предъявляемые к качеству сырья и готовым изделиям;
способы отбора проб, методику определения качества;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами и шаблонами;
систему учета некондиционной продукции по видам и причинам брака;
порядок и способы пооперационного и конечного контроля;
маркировку и способы складирования изделий;
требования технологических карт, порядок чтения чертежей.
Параграф 145. Контролер строительных изделий и материалов, 4 разряд
315. Характеристика работ:
пооперационный контроль соблюдения технологического процесса при изготовлении сложных (большегабаритных, тонкостенных) изделий и конструкций: колонн, ригелей, балок, опор контактных сетей и светильников, труб безнапорных, кассетных и прокатных деталей, панелей и плит перекрытий и покрытий, панелей и блоков наружных стен, конструкций отделки метро и тоннелей, лестничных маршей, архитектурных изделий и иной аналогичной продукции;
контроль толщины труб с помощью измерительных приборов;
подбор труб и муфт для испытаний;
установка испытываемой трубы (муфты) на гидравлический пресс, проверка плотности ее прилегания к головкам пресса;
наполнение трубы водой;
отсос воздуха и опрессовка трубы под давлением;
освобождение испытанной трубы (муфты) от зажимных приспособлений;
ведение учета стандартных и некондиционных труб (муфт), а также результатов контрольных испытаний трубы на гидравлическом прессе;
контроль качества фасонных изделий из слюды, миканита, микалекса, слюдопласта, микаленты, асбовермикулита и изделий из них;
контроль соблюдения технологических регламентов;
определение количественного состава компонентов при изготовлении электроизоляционных изделий на основе слюды.
316. Должен знать:
технологию изготовления выпускаемых изделий;
порядок и способы пооперационного и конечного контроля;
требования, предъявляемые к материалам, полуфабрикатам, изделиям и формам;
маркировку изделий и способы их складирования.
Параграф 146. Контролер строительных изделий и материалов, 5 разряд
317. Характеристика работ:
пооперационный контроль соблюдения технологического процесса при изготовлении особо сложных изделий: колец железобетонных для силосов, объемных шахт лифтов, объемных секций коллекторов, ферм, строительных и подстропильных балок, пролетных строений мостов и путепроводов, труб напорных, колонн крановых, рабочих камер колодцев и иной аналогичной продукции;
контроль, прием и проверка на соответствие нормам сырья, связующих, полуфабрикатов и готовой теплоизоляционной продукции;
отбор проб для сплошной и выборочной проверки в процессе производства и на складе готовой продукции;
наблюдение за правильностью ведения технологического процесса, складирования и отгрузки продукции;
запись результатов в журнале.

318. Білуге тиіс:
шикізатқа, байланыстырғыш, жабын және орау материалдарына, дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар мен нормалар;
сынау әдістері және сынама іріктеу тәртібі;
өнімді қоймалау және таңбалау тәртібі;
шығарылатын бұйымдарды дайындау технологиясы;
пооперациялық бақылаудың тәртібі мен тәсілдері.
147-параграф. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын кесуші, 3-разряд
319. Жұмыс сипаттамасы:
престелгеннен кейін шикізат жабынқыштың жиектерінде артық сазды кесу;
престеушіден жабынқышы рамасын қабылдау;
бұрышын кесу, шинада саңылау тесу, шектерін сүрту;
жабынқышы бар рамаларды тасымалдау көліктеріне таңбалау және төсеу;
гипсокартон табақтарын механикалық қайшылармен немесе циркуль арамен белгіленген мөлшердегі табақтарға кесу;
тиелген вагоншаларды кептіруден рольгангқа ауыстыру;
гипсокартон табақтарын вагоншадан алу және оларды рольганг көмегімен кесу үстеліне беру;
гипсокартон табақтарын пішу, кесілген табақтарды өлшемдері мен сорттары бойынша сұрыптау және қалау;
механикалық қайшылардың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
вагоншаларды өткізу арбашасымен басып озу жолына ауыстыру;
қалдықтарды бөлінген орынға шығару.
320. Білуге тиіс:
кесу кезінде қолданылатын құралдардың жұмыс істеу принципі;
жабынқыш сапасына қойылатын талаптар;
жабынқышты кесу және таңбалау тәртібі;
механикалық қайшылардың және қызмет көрсетілетін өзге де жабдықтардың құрылғысы;
дайын өнімге қойылатын техникалық талаптар, оны сұрыптау және қалау тәртібі;
рольганг пен беру арбасындағы жұмыс тәртібі.
148-параграф. Құрылыс бұйымдары мен материалдарын кесуші, 4-разряд
321. Жұмыс сипаттамасы:
темір кесетін қондырғыда блоктарға көбік бетон панельдерін бойлық және көлденең кесу;
стендтерде дайындалған темірбетон құбырларды, терезе алды тақтайларын және темір-бетон бұйымдарын көлденең кесу, сондай-ақ абразивтік шеңберлермен немесе алмазды арматуралайтын дискілермен жарақталған аралау машиналары мен қондырғыларында текше-үлгілерді арлау;
кесу, аралау машиналары мен қондырғыларын реттеу, жөндеу, олардың жұмысындағы ұсақ ақауларын жою, кесу саймандарын ауыстыру;
бұйымдарды жерден басқарылатын көтеру механизмдерін қолдана отырып, көтеру, орналастыру, жиектеу және тасымалдау;
берілген ұзындықтағы табақтарға таспаны механикалық пышақпен кесу;
конвейердегі картон таспасындағы гипс массасының қамтылу дәрежесін анықтау;
шетінің сапасын және таспаны толтыру тығыздығын тексеру;
таспаның ақаулы бөлігін кесу;
табақтардың ұзындығы өзгерген кезде механикалық пышақты қайта баптау;
беру үстелі мен тиеу көпірінің жұмысын қадағалау;
кептіргіште парақтардың дұрыс жүктелуін қадағалау;
механизмдерді уақытылы майлау;
пресс мүштігінен шығатын керамикалық қырлы бөренені қолмен кесу аспаптарымен жабынқышқа, кірпішке және өзге де бұйымдарға белгіленген өлшемдерге сәйкес кесу;
кесу үстелі мен кесу аппаратының мүштігі, роликтерін тазалау және жуу;
кесу шектерін ауыстыру;
жылу оқшаулағыш және акустикалық дайындамалар мен бұйымдарды станоктарда берілген мөлшердегі жолақтарға немесе плиталарға кесу;
дайындамалар мен бұйымдарды салуды қадағалау;
станокты іске қосу, тоқтату және реттеу;
аспирациялық қондырғылардың жұмысын қадағалау;
микалексті, слюдопласты, микалентаны және миканитті берілген мөлшердегі пластиналарға қолмен және станоктарда кесу;
кескенде микалексті суландыру процесін реттеу;
пластиналардың габариттерін шаблонмен және өлшеу құралдарымен жүйелі өлшеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды баптау және жою.

318. Должен знать:
технические требования и нормы на сырье, связующие, покровные и упаковочные материалы, готовую продукцию;
методы испытаний и порядок отбора проб;
порядок складирования и маркировки продукции;
технологию изготовления выпускаемых изделий;
порядок и способы пооперационного контроля.
Параграф 147. Резчик строительных изделий и материалов, 3 разряд
319. Характеристика работ:
обрезка излишков глины по краям черепицы-сырца после прессования;
принятие рамки с черепицей от прессовщика;
вырезание уголка, прокалывание отверстий в шине, затирка граней;
маркировка и укладка рамок с черепицей на транспортные средства;
резка гипсокартонных листов механическими ножницами или циркульной пилой на листы установленных размеров;
перемещение груженых вагонеток от сушки к рольгангу;
снятие гипсокартонных листов с вагонетки и передача их с помощью рольганга к обрезному столу;
раскрой гипсокартонных листов, сортировка и укладка нарезанных листов по размерам и сортам;
устранение мелких неисправностей в работе механических ножниц;
перемещение вагонеток передаточной тележкой на обгонный путь;
удаление отходов в отведенное место.
320. Должен знать:
принцип действия используемых при обрезке инструментов;
требования, предъявляемые к качеству черепицы;
порядок обрезки и маркировки черепицы;
устройство механических ножниц и иного обслуживаемого оборудования;
технические требования к готовой продукции, порядок ее сортировки и укладки;
порядок работы на рольганге и передаточной тележке.
Параграф 148. Резчик строительных изделий и материалов, 4 разряд
321. Характеристика работ:
продольная и поперечная резка пенобетонных панелей на блоки на струнорезательной установке;
поперечная резка железобетонных труб, подоконных досок и струнобетонных изделий, изготовленных на стендах, а также выпиловка кубов-образцов на распиловочных машинах и установках, оснащенных абразивными кругами или дисками с алмазным армированием;
регулирование, подналадка резательных, распиловочных машин и установок, устранение мелких неисправностей в их работе, смена режущих приспособлений;
подъем, установка, кантовка и перемещение изделий с применением подъемных механизмов, управляемых с пола;
резка ленты механическим ножом на листы заданной длины;
определение степени охватывания гипсовой массы в картонной ленте на конвейере;
проверка качества торцов и плотности заполнения ленты;
вырезание бракованной части ленты;
переналадка механического ножа при изменении длины листов;
наблюдение за работой передаточного стола и загрузочного моста;
наблюдение за правильной загрузкой листов в сушило;
своевременная смазка механизмов;
резка ручными резательными аппаратами керамического бруса, выходящего из мундштука пресса, на черепицу, кирпич и иные изделия с соблюдением заданных размеров;
очистка и промывка мундштука, роликов резательного столика и резательного аппарата;
смена резательных струн;
резка теплоизоляционных и акустических заготовок и изделий на полосы или плиты заданных размеров на станках;
наблюдение за укладкой заготовок и изделий;
пуск, остановка и регулирование станка;
наблюдение за работой аспирационных установок;
резка микалекса, слюдопласта, микаленты и миканита на пластины заданного размера вручную и на станках;
регулирование процесса орошения микалекса при резке;
регулярный промер габаритов пластин шаблоном и измерительными инструментами;
наладка и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.

322. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машиналар мен қондырғылардың құрылысы және техникалық пайдалану тәртібі;
бұйымдарды кесу және аралау тәсілдері мен тәртібі;
дайындалатын өнімге арналған техникалық шарттар;
арамен кесілген бұйымдарды арқандап байлау және орнын ауыстыру тәртібі;
механикалық пышақтың, беру үстелінің және тиеу көпірінің құрылғысы;
гипсокартон табақтарына және оларды өндіру процесіне арналған техникалық шарттар;
таспалы престің, мундштуктың және кесу аппаратының құрылысы;
шикізат сапасына қойылатын талаптар;
таспалы престі іске қосу және тоқтату, кірпіш пен черепица кесу тәртібі;
кесу ішектерін ауыстыру және кесу станогын баптау тәртібі;
станоктар мен механизмдердің құрылысы, оларды іске қосу, орнату және реттеу тәртібі;
жылу оқшаулағыш бұйымдарға, олардың номенклатурасына, өлшемдеріне қойылатын техникалық талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және баптау тәртібі;
электр оқшаулау материалдарын кесу тәсілдері мен жүйелілігі;
дайын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
пластиналардың габариттерін өлшеу әдістері;
бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты және пайдалану тәртібі.
149-параграф. Құрылыс бұйымдары өндірісіндегі жабдықты басқару пультінің операторы, 3-разряд
323. Жұмыс сипаттамасы:
ірі өлшемді аралық панельдерді, гипсокартон табақтарын және өзге де гипс бұйымдарын өндіру жөніндегі технологиялық желінің жеке немесе екі блокталған агрегаттарын пультпен басқару;
қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу және тоқтату;
конвейер жылдамдығын реттеу;
қалыптау желілерінің технологиялық жабдықтарының жекелеген агрегаттарының жұмысын қолмен және автоматты режимде қашықтықтан басқару;
жабдық жұмысының жағдайын және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу.
324. Білуге тиіс:
басқару пультінің және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
жабдықтың конструкциясы, жұмыс режимі және пайдалану тәртібі;
технологиялық операцияларды орындаудың жүйелілігі мен ұзақтығы;
байланыс және дабыл жүйесі.
150-параграф. Құрылыс бұйымдары өндірісіндегі жабдықты басқару пультінің операторы, 4-разряд
325. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық желінің блокталған үш және одан да көп агрегаттарын пультпен басқару;
конвейерлік және ағындық-агрегаттық желілердің технологиялық жабдықтары топтарының, сондай-ақ араластырғыштардың жиынтық сыйымдылығы 2000 литрге дейінгі автоматтандырылған бетон араластырғыш тораптардың жұмысын қолмен және автоматты режимде қашықтықтан басқару;
жабдық жұмысының жағдайын және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен автоматты отырғызушы пультпен және онымен байланысты тасымалдау құрылғыларымен басқару;
отырғызушы автоматты және онымен байланысты тасымалдау құрылғыларын іске қосу және тоқтату;
автомат-отырғызушының агрегаттық тораптарының және өзге де жабдықтардың жұмысын бақылау;
келіп түсетін керамикалық бұйымдардың сапасын бақылау;
прокат станының механизмдерін басқару кезінде қосалқы жұмыстарды орындау;
ерітінді араластырғышқа компоненттердің (гипс, үгінділер, су) үздіксіз жұмыс істеуін қадағалау және түсуін реттеу.

322. Должен знать:
устройство и порядок технической эксплуатации обслуживаемых машин и установок;
способы и порядок резки и распиловки изделий;
технические условия на изготовляемую продукцию;
порядок строповки и перемещения распиливаемых изделий;
устройство механического ножа, передаточного стола и загрузочного моста;
технические условия на гипсокартонные листы и процесс их производства;
устройство ленточного пресса, мундштука и резательного аппарата;
требования, предъявляемые к качеству сырца;
порядок пуска и остановки ленточного пресса, резки кирпича и черепицы;
порядок смены резательных струн и наладки резательного станка;
устройство станка и механизмов, порядок их пуска, установки и регулирования;
технические требования к теплоизоляционным изделиям, их номенклатуру, допуски на размеры;
устройство и порядок наладки обслуживаемого оборудования;
приемы и последовательность резки электроизоляционных материалов;
технические требования к готовым изделиям;
способы измерения габаритов пластин;
назначение и порядок пользования контрольно-измерительными инструментами.
Параграф 149. Оператор пульта управления оборудованием в производстве строительных изделий, 3 разряд
323. Характеристика работ:
управление с пульта отдельными или двумя сблокированными агрегатами технологической линии по производству крупноразмерных перегородочных панелей, гипсокартонных листов и иных гипсовых изделий;
пуск и остановка обслуживаемого оборудования;
регулирование скорости конвейера;
дистанционное управление работой отдельных агрегатов технологического оборудования формовочных линий в ручном и автоматическом режиме;
наблюдение за состоянием работы оборудования и показаниями контрольно-измерительных приборов;
ведение установленной технической документации.
324. Должен знать:
устройство пульта управления и контрольно-измерительных приборов;
конструкцию, режим работы и порядок эксплуатации оборудования;
последовательность и длительность выполнения технологических операций;
систему связи и сигнализации.
Параграф 150. Оператор пульта управления оборудованием в производстве строительных изделий, 4 разряд
325. Характеристика работ:
управление с пульта тремя и более сблокированными агрегатами технологической линии;
дистанционное управление работой групп технологического оборудования конвейерных и поточно-агрегатных линий, а также автоматизированных бетоносмесительных узлов суммарной емкостью смесителей до 2000 литров в ручном и автоматическом режиме;
наблюдение за состоянием работы оборудования и показаниями контрольно-измерительных приборов;
управление с пульта автоматом-садчиком и связанными с ним транспортирующими устройствами под руководством оператора более высокой квалификации;
пуск и остановка автомата-садчика и связанных с ним транспортирующих устройств;
контроль работы агрегатных узлов автомата-садчика и иного оборудования;
наблюдение за качеством поступающих керамических изделий;
выполнение вспомогательных работ при управлении механизмами прокатного стана;
наблюдение и регулирование поступления в растворомешалку непрерывного действия компонентов (гипса, опилок, воды).

326. Білуге тиіс:
темір-бетон өндірісі жабдығының құрылысы, жұмыс істеу принципі, жұмыс режимі және пайдалану тәртібі;
басқару пультінің құрылғысы;
технологиялық операцияларды орындаудың жүйелілігі мен ұзақтығы;
байланыс және дабыл жүйесі;
автомат-отырғызушының агрегаттық тораптарын, тасымалдау құрылғыларын құрылғысы;
керамикалық бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
үздіксіз жұмыс істейтін ерітінді араластырғыштың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
гипс-бетондық ерітіндіні дайындау рецептурасы;
диірмен механизмдерінің жұмыс істеу принципі және техникалық пайдалану тәртібі;
қабылданған дабыл жүйесі.
151-параграф. Құрылыс бұйымдары өндірісіндегі жабдықты басқару пультінің операторы, 5-разряд
327. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты отырғызғышты және онымен байланысты тасымалдау құрылғыларын басқару;
автомат-отырғызушының және өзге де механизмдердің жұмысын қадағалау;
автомат-отырғызушының жұмысын қолмен басқарудан автоматқа және керісінше ауыстыруды жүзеге асыру;
өнімдерді торлау технологиясының бағдарламаларын өзгерту;
күйдіру вагоншаларын автомат-отырғызушыға берудің көлік құралын басқару;
гипс бетон панельдерін илектеу бойынша орнақ барлық механизмдерін басқару;
гипсбетонды қаңқаларға біркелкі құюды қадағалау және реттеу;
конвейер таспасының қозғалыс жылдамдығын реттеу;
станды іске қосу және тоқтату кезінде ескерту сигналдарын беру;
кассеталық қондырғылардың, сондай-ақ араластырғыштардың жиынтық сыйымдылығы 2000 литрден асатын автоматтандырылған бетон араластырғыш тораптардың жұмысын қолмен және автоматты режимде қашықтықтан басқару;
белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу.
328. Білуге тиіс:
автомат-отырғызушының және технологиялық желінің өзге де агрегаттарының құрылғысы;
отырғызушы автоматты қолмен және автоматты режимде пайдалану тәртібі;
бұйымдарды отырғызу технологиясы бағдарламасын өзгерту тәртібі;
орнақ механизмдерінің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
қалыптау қоспасының рецептурасы және қоспа компоненттеріне, қаңқалар мен қалау бөлшектеріне қойылатын талаптар;
қалыптау массасының, оның сапасына байланысты ұстасу мерзімдері;
ірі өлшемді гипсбетон панельдерін дайындау технологиясы және дайын панельдердерге арналған техникалық шарттары;
панельдерді жылумен өңдеу режімі.
152-параграф. Құрылыс бұйымдары өндірісіндегі жабдықты басқару пультінің операторы, 6-разряд
329. Жұмыс сипаттамасы:
қолмен және автоматты режимде автоматтандырылған конвейер желілерінің, діріл-прокат және прокат стандарының барлық кешенінің жұмысын қашықтықтан басқару.
330. Білуге тиіс:
темірбетон өндірісі жабдықтарының құрылысы, жұмыс істеу принципі және пайдалану тәртібі.

326. Должен знать:
устройство, принцип действия, режим работы и порядок эксплуатации оборудования железобетонного производства;
устройство пульта управления;
последовательность и длительность выполнения технологических операций;
систему связи и сигнализации;
устройство агрегатных узлов автомата-садчика, транспортирующих устройств;
требования, предъявляемые к качеству керамических изделий;
устройство и принцип действия растворомешалки непрерывного действия;
рецептуру изготовления гипсобетонного раствора;
принцип действия и порядок технической эксплуатации механизмов стана;
принятую систему сигнализации.
Параграф 151. Оператор пульта управления оборудованием в производстве строительных изделий, 5 разряд
327. Характеристика работ:
управление с пульта автоматом-садчиком и связанными с ним транспортирующими устройствами;
наблюдение за работой автомата-садчика и иных механизмов;
осуществление перевода работы автомата-садчика с ручного управления на автоматическое и наоборот;
изменение программ технологии садки изделий;
управление транспортным устройством подачи обжиговых вагонеток на автомат-садчик;
управление всеми механизмами стана по прокатке гипсобетонных панелей;
наблюдение и регулирование равномерной заливки гипсобетона в каркасы;
регулирование скорости движения ленты конвейера;
подача предупредительных сигналов при пуске и остановке стана;
дистанционное управление работой кассетных установок, а также автоматизированных бетоносмесительных узлов с суммарной емкостью смесителей более 2000 литров в ручном и автоматическом режиме;
ведение установленной технической документации.
328. Должен знать:
устройство автомата-садчика и иных агрегатов технологической линии;
порядок эксплуатации автомата-садчика в ручном и автоматическом режимах;
порядок изменения программы технологии садки изделий;
устройство и принцип работы механизмов стана;
рецептуру формовочной смеси и требования, предъявляемые к компонентам смеси, каркасам и закладным деталям;
сроки схватывания формовочной массы в зависимости от ее качества;
технологию изготовления крупноразмерных гипсобетонных панелей и технические условия на готовые панели;
режим тепловой обработки панелей.
Параграф 152. Оператор пульта управления оборудованием в производстве строительных изделий, 6 разряд
329. Характеристика работ:
дистанционное управление работой всего комплекса автоматизированных конвейерных линий, вибропрокатных и прокатных станов в ручном и автоматическом режиме.
330. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации оборудования железобетонного производства.

153-параграф. Құрылыс бұйымдарын престеуші, 3-разряд
331. Жұмыс сипаттамасы:
борларды автоматты эксцентрикті престе немесе қолмен престеу;
дөңгелектерді престің құйғышына салу;
престелген шыбықтарды ағаш табандықтарға салу, оларды жылжыту және стеллаждарға орнату;
механизмдерді қарау және майлау;
штамптарды тазарту, мөрлерді тазалау;
балшық массасынан жасалған шикізат кірпішті әртүрлі престерде престеу;
престі, тасымалдайтын және балшық өңдейтін механизмдерді қарау, іске қосу және тоқтату;
престің жұмысын және престелген шикізат-кірпіштің сапасын қадағалау;
балшық массаның престе түсуін реттеу, вакуум-камераның жұмысын тексеру;
престерді, пластиналар мен мөрлерді тазалау;
шикізат ақауын екінші қайта престеуге арналған преске тиеу;
престің жұмысындағы ұсақ ақаулықтар жою;
біліктілігі анағұрлым жоғары престеушінің басшылығымен плиткаларды престеу процесін жүргізу;
дайын плиткаларды жинау мен құммен себу;
массаның преске біркелкі түсуін қамтамасыз ету;
шаршы сантимерге 200 килограмға дейінгі қысыммен буэлектрлік престерде слюдопластан жасалған бұйымдарды престеу процесін жүргізу;
слюдопластикалық дайындамаларды шаблон бойынша белгілеу және кесу, пакеттерге жинац және лакпен жағу;
дайындамаларды қыздырылған прес-қалыпқа салу;
бұйымдарды қыздыру және суыту режимін қадағалау.
332. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қалыпталатын массаның сапасын сыртқы белгілері бойынша анықтау әдістері;
масса мен борлардың, шикізат-кірпіштің сапасына қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау және майлау тәртібі;
престің жұмысындағы ұсақ ақаулықтар жою тәсілдері;
қалыптау конвейерінің өнімділігі;
тарату бункерлерінің сыйымдылығы;
асфальтты плиткаларды қалыптаудың негізгі жолдары мен тәртібі;
бұйымдарды пішу және престеу жолдары, пресс-қалыпты қыздырудың және салқындатудың технологиялық режимі;
слюдопластты бұйымдарға арналған техникалық шарттар.
154-параграф. Құрылыс бұйымдарын престеуші, 4-разряд
333. Жұмыс сипаттамасы:
бір, бір жарым, екі және өзге де кірпіш түрлерін автомат-төсегіш және пакет-қатарлағыш құрылғылары бар престерде немесе силикат кірпішті және черепицаны қолмен алатын престерде престеу;
престің және автомат-төсегіштің жұмысын қадағалау;
массаның преске түсуін реттеу және оны ылғалдандыру;
вагонетканы автомат-төсегішке орнату және оны шикізатпен домалату;
вагонеткадағы қираған шикі кірпішті ауыстыру;
жоғарғы және төменгі қалыптар арасындағы саңылауды реттеу;
плиткаларды жақтауға шығару, үстелге черепицасы бар раманы қалау немесе кескішке беру;
қалыптарды ауыстыру, прессті майлау, тексеру және баптау;
плиткаларды престеу процесін жүргізу;
асфальт плиткаларын себу үшін құмның болуын тексеру;
прес-қалыптардың прес-массамен толтыруын реттеу;
түсетін прес-массаның сапасын қадағалау;
шаршы сантиметрге 200 килограмнан астам қысыммен буэлектрлік престерде слюдопластарды престеу процесін жүргізу;
дайындамаларды пакеттерге жинау, қысыммен слюдопласты температуралық режимін, престеу және салқындатуды қадағалау;
жабдыққа профилактикалық жөндеу жүргізу;
әткеншек, гидравликалық, механикалық, вакуумдық престерде плиталарды, қабықтарды, сегменттерді, блоктарды, кірпіштерді және совелиттен өзге де бұйымдарды престеу процесін жүргізу;
жабдықты жұмысқа дайындау, қосу және тоқтату;
жабдықты басқару;
гидромассаны құю, оны тарату;
массаның түсу процесін, престеу, вакуумдау және бақылау-өлшеу аспаптарын қадағалау;
қабылдау немесе кесетін үстелге бұйымдарды беру;
тұғырықты салу;
прес-қалыптар мен қалыптаушы плитаны жуу;
механизмдерді тазалау, жуу, майлау және қайта жөндеу;
сорғылардың жұмысын қадағалау;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.

Параграф 153. Прессовщик строительных изделий, 3 разряд
331. Характеристика работ:
прессование мелков на автоматическом эксцентриковом прессе или вручную;
загрузка колобков в воронку пресса;
укладка прессованных прутков на деревянные поддоны, перемещение и установка их на стеллажи;
осмотр и смазка механизмов, очистка штампов;
прессование кирпича-сырца из глиняной массы на различных прессах;
осмотр, пуск и остановка пресса, транспортирующих и глиноперерабатывающих механизмов;
наблюдение за работой пресса и качеством отпрессованного кирпича-сырца;
регулирование поступления глиномассы в пресс, проверка работы вакуум-камеры;
чистка пресса, пластин и штампов;
загрузка брака сырца в пресс для вторичного прессования;
устранение мелких неисправностей в работе пресса;
ведение процесса прессования плиток под руководством прессовщика более высокой квалификации;
уборка и пересыпка песком готовых плиток;
обеспечение равномерной загрузки массы под пресс;
ведение процесса прессования изделий из слюдопласта на пароэлектрических прессах давлением до 200 килограмм на сантиметр квадратный;
разметка и нарезание слюдопластовых заготовок по шаблону, сборка в пакеты и промазывание лаком;
закладка заготовок в разогретую пресс-форму;
наблюдение за режимом нагревания и охлаждения изделий.
332. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
методы определения по внешним признакам качества формуемой массы;
требования, предъявляемые к качеству массы и мелков, к кирпичу-сырцу;
порядок чистки и смазки обслуживаемого оборудования;
способы устранения мелких неисправностей в работе пресса;
производительность формовочного конвейера;
емкость раздаточных бункеров;
порядок и основные приемы формовки асфальтовых плиток;
приемы раскроя и прессования изделий, технологический режим нагревания и охлаждения в пресс-форме;
технические условия на слюдопластовые изделия.
Параграф 154. Прессовщик строительных изделий, 4 разряд
333. Характеристика работ:
прессование одинарного, полуторного, двойного и иных видов кирпича на прессах с автоматами-укладчиками и пакето-штабелирующими устройствами или силикатного кирпича и черепицы на прессах с ручным снятием;
наблюдение за работой пресса и автомата-укладчика;
регулирование поступления массы в пресс и ее увлажнение;
установка вагонетки в автомат-укладчик и выкатывание ее с сырцом;
замена разрушенного кирпича-сырца на вагонетке;
регулирование зазора между верхней и нижней формами;
снятие черепицы на рамку, укладка рамки с черепицей на столик или передача резчику;
смена форм, смазка, осмотр и наладка пресса;
ведение процесса прессования плиток;
проверка наличия песка для пересыпки асфальтовых плиток;
регулирование заполнения пресс-форм пресс-массой;
наблюдение за качеством поступаемой пресс-массы;
ведение процесса прессования слюдопластов на пароэлектрических прессах с давлением свыше 200 килограмм на сантиметр квадратный;
сборка заготовок в пакеты, наблюдение за температурным режимом, прессованием и охлаждением слюдопласта под давлением;
проведение профилактического ремонта оборудования;
ведение процесса прессования плит, скорлуп, сегментов, блоков, кирпичей и иных изделий из совелита, диатомита, перлита, вермикулита, минеральной ваты на карусельных, гидравлических, механических, вакуумных прессах;
подготовка к работе, пуск и остановка оборудования;
управление оборудованием;
залив гидромассы, ее распределение;
наблюдение за процессом поступления массы, прессования, вакуумирования и контрольно-измерительными приборами;
выдача изделий на приемный или резательный стол;
укладка поддона;
промывка пресс-формы и формующей плиты;
чистка, промывка, смазка и переналадка механизмов;
наблюдение за работой насосов;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.

334. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін престердің, қосу механизмдерінің және көмекші жабдықтың құрылысы және оларды басқару тәртібі;
кірпішті қатарға кезінде автомат-төсеуішті реттеу принципі;
престі басқаруды автоматты басқарудан қолмен басқаруға және кері аудару тәсілдері;
қалыптар арасындағы саңылауды реттеу тәртібі және мөлшерлері;
берілетін масса мен престелетін бұйымдардың, жабынқыштың, бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
гидромассаның қасиеттері, оның құрамы және сумен жабдықтау;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
әртүрлі қалыңдықты және қалыпты бұйымдарды престеуге арналған гидромассаның мөлшері;
механизмдерді қосу, қайта жөндеу және тоқтату тәртібі;
әртүрлі мөлшердегі бұйымдарға гидромассаның шығыны;
майлау, блоктау және сигнал беру жүйесі;
гидромасса мен бұйымдардың сапасын бақылау тәсілдері;
престеудің технологиялық режимі және слюдопласт жасауға арналған техникалық шарттар;
жабдыққа мүмкін жүктемелер және сынықтар мен авариялардың алдын алу бойынша профилактикалық шаралар.
155-параграф. Құрылыс бұйымдарын престеуші, 5-разряд
335. Жұмыс сипаттамасы:
ірі өлшемді блоктар мен кірпіштерді автоматты желіде престеу;
балшық ұнтағынан жасалған кірпішті әртүрлі престерде престеу;
технологиялық желі агрегаттарын қарау, іске қосу, жұмысын бақылау және тоқтату;
престелетін бұйымдардың сапасын бақылау;
автоматты желіні баптауға, ағымдағы жөндеуге қатысу;
жабдықтың ағынды-конвейерлік желісінде минералды мақтадан жылу оқшаулағыш қатты плиталарды жасау процесін жүргізу;
кілем дайындамаларының жылжуын, дайындамалардың табандықтарға салынуын, дайындамалары бар тұғырықтардың жылжуын және олардың жинақтауышта жинақталуын қадағалау;
көпқабатты гидравликалық преске тиеу және түсіру;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, жылу тасығышты беруді қадағалау;
транспортерлік желінің жылдамдықтарын реттеу;
шығарылатын бұйымдардың тип мөлшерлері өзгерген кезде престі қайта баптау;
өнімнің сапасын бақылау.
336. Білуге тиіс:
автоматты желінің құрылысы;
әртүрлі тип мөлшерлі блоктарды қатарлап жинау кезінде автомат-төсеушіні реттеу принципі;
ірі мөлшерлі блоктардың сапасына қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және пайдалану тәртібі;
барлық механизмдер мен агрегаттардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
жылу оқшаулағыш бұйымдар пресінің гидравликалық схемасы;
қызмет көрсетілетін жабдық ақауларының себептері және оларды жою әдістері;
өнімнің номенклатурасы және оған арналған техникалық шарттар;
өнімнің сапасын анықтау әдістері;
байластырушы, минералмақта талшықтың қасиеттері;
будың шығын нормалары;
қысым астында ұстау уақыты;
өнімді орау және тасу тәсілдері мен тәртібі;
сигнал беру, механизмдерді бақылау, блоктау, майлау жүйесі.

334. Должен знать:
устройство обслуживаемых прессов, пусковых механизмов и вспомогательного оборудования и порядок управления ими;
принцип регулировки автомата-укладчика при штабелевке кирпича;
способы перевода управления пресса с автоматического на ручное и обратно;
порядок регулирования и размеры зазора между формами;
требования, предъявляемые к качеству подаваемой массы и прессуемых изделий, к черепице, к изделиям;
свойства гидромассы, ее состав и водозатворение;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
дозировку гидромассы для прессования изделий различной толщины и формы;
порядок пуска, переналадки и остановки механизмов;
расход гидромассы на изделия различных типоразмеров;
систему смазки, блокировки и сигнализации;
способы контроля качества гидромассы и изделий;
технологический режим прессования и технические условия на производство слюдопласта;
допустимые нагрузки на оборудование и профилактические меры по предупреждению поломок и аварий.
Параграф 155. Прессовщик строительных изделий, 5 разряд
335. Характеристика работ:
прессование крупноразмерных блоков и кирпича на автоматической линии;
прессование кирпича из глиняного порошка на различных прессах;
осмотр, пуск, контроль работы и остановка агрегатов технологической линии;
контроль качества прессуемых изделий;
участие в наладке, текущем ремонте автоматической линии;
ведение процесса производства теплоизоляционных твердых плит из минеральной ваты на поточно-конвейерной линии оборудования;
наблюдение за продвижением заготовок ковра, укладкой заготовок на поддоны, продвижением поддонов с заготовками и накоплением их в накопителе;
загрузка и выгрузка из многоэтажного гидравлического пресса;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов, подачей теплоносителя;
регулирование скоростей транспортерной линии;
переналадка пресса при изменении типоразмеров выпускаемых изделий;
контроль качества продукции.
336. Должен знать:
устройство автоматической линии;
принцип регулировки автомата-укладчика при штабелевке блоков разных типоразмеров;
требования, предъявляемые к качеству крупноразмерных блоков;
назначение и порядок применения контрольно-измерительных приборов;
устройство и принцип работы всех механизмов и агрегатов,
гидравлическую схему пресса теплоизоляционных изделий;
причины неполадок обслуживаемого оборудования и методы их устранения;
номенклатуру продукции и технические условия на нее;
методы определения качества продукции;
свойства связующего, минераловатного волокна;
нормы расхода пара;
время выдержки под давлением;
способы и порядок упаковки и транспортировки продукции;
систему сигнализации, контроля, блокировки, смазки механизмов.

156-параграф. Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтардың баптаушы, 4-разряд
337. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай автоматты құбыр кесу, жалғастырғыш кесу және құбырды қайырып жұмырлау станоктарын реттеу;
кескіш құралды ауыстыру және құбыр кесетін станоктарда біліктерді орнату;
қуаты 5000 тоннаға дейінгі гидравликалық престерді престелетін бұйымдардың және оларды өндіру технологиясының талаптарына сәйкес престеудің әртүрлі режимдеріне баптау;
карьерлердің, кептіру, күйдіру, балшықты және цемент-құм жабынқыш, керамзит қиыршығы, аглопорит, әк және гипс цехтары және силикат кірпіш зауыттарының массалық дайындау бөлімдерінің технологиялық, күштік және көліктік жабдығын баптау, реттеу және үздіксіз жұмысын істеуін қамтамасыз ету;
механизмдердің тозған бөліктері мен тораптарын ауыстыру;
ұсақ қосалқы бөлшектерді дайындау және ауыстыру;
механизмдердің жұмысындағы ақаулықтарды жою;
механизмдердің үйкелетін бөліктерін майлау;
жөндеуден кейін қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге және қабылдауға қатысу;
жабдық жұмысының журналын жүргізу;
түсіру машиналарын, тасымалдау құрылғыларын, ұсақтау-сұрыптау, ұнтақтау және бетон араластыру агрегаттарын, мөлшерлеу құрылғылары мен аппараттарын, дайындау-арматуралау жабдықтарын баптау және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
механизмдердің жұмысын қадағалау және бақылау, олардың жұмыс режимін баптау және реттеу;
тозған бөлшектер мен тораптарды алдын ала дайындау және ауыстыру;
жабдықты күту және пайдалану бойынша қызмет көрсетуші персоналға нұсқамалар беру;
сорғыларды, циркулярлық араларды, бұрғылау станоктарын және өзге де ұқсас жабдықтарды баптау және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
араларды тас аралау станоктардың рамасына орнату, керу және бекіту.
338. Білуге тиіс:
асбест-цемент құбырлары мен муфталарды өңдеу жөніндегі құбыр кесетін және құбыр қайрау станоктардың құрылысы, оларды баптау тәртібі;
гидравликалық престердің құрылысы және оларды престеудің әртүрлі режимдеріне баптау тәртібі;
шығарылатын өнімге қойылатын техникалық талаптар;
құралдардың тозуының мүмкін мөлшерлері;
қызмет көрсететін жабдықтың құрылысы мен баптау тәсілдері;
қызмет көрсететін механизмдердің барлық тораптарын бөлшектеу және құрастыру тәртібі;
қызмет көрсететін жабдықтарды майлау жүйесі;
қолданылатын жұмыс және өлшеу құралының құрылысы;
қызмет көрсетілетін жабдық пен бақылау-өлшеу аспаптарының техникалық пайдалану тәртібі және электр схемасы;
жеке бөлшектердің қызмет ету мерзімі және оларды ауыстыру тәртібі.
157-параграф. Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтардың баптаушы, 5-разряд

Параграф 156. Наладчик оборудования в производстве строительных материалов, 4 разряд
337. Характеристика работ:
наладка полуавтоматических труборезных, муфторезных и трубообточных станков;
смена режущего инструмента и установка роликов на трубообрезных станках;
наладка гидравлических прессов мощностью до 5000 тонн на разные режимы прессования применительно к требованиям прессуемых изделий и технологии их производства;
наладка, регулирование и обеспечение бесперебойной работы технологического, силового и транспортного оборудования карьеров, цехов сушки, обжига, глиняной и цементно-песчаной черепицы, керамзитового гравия, аглопорита, извести и гипса и массозаготовительных отделений заводов силикатного кирпича;
смена изношенных частей и узлов механизмов;
изготовление и замена мелких запасных частей;
устранение неисправностей в работе механизмов;
смазка трущихся частей механизмов;
участие в ремонте и приемке обслуживаемого оборудования после ремонта;
ведение журнала работы оборудования;
наладка и обеспечение бесперебойной работы разгрузочных машин, транспортирующих устройств, дробильно-сортировочных, помольных и бетоносмесительных агрегатов, дозирующих устройств и аппаратов, заготовительно-арматурного оборудования;
наблюдение и контроль работы механизмов, подналадка и регулирование режима их работы;
предварительная заготовка и смена изношенных частей и узлов;
инструктаж обслуживающего персонала по уходу и эксплуатации оборудования;
наладка и обеспечение бесперебойной работы насосов, циркулярных пил, сверлильных станков и иного аналогичного оборудования;
установка, натяжение и закрепление пил в раму камнераспиловочных станков.
338. Должен знать:
устройство труборезных и трубообточных станков по обработке асбестоцементных труб и муфт, порядок их наладки;
устройство гидравлических прессов и порядок их наладки на разные режимы прессования;
технические требования к выпускаемой продукции;
допустимые размеры износа инструмента;
устройство и способы наладки обслуживаемого оборудования;
порядок разборки и сборки всех узлов обслуживаемых механизмов;
систему смазки обслуживаемого оборудования;
устройство применяемого рабочего и измерительного инструмента;
порядок технической эксплуатации и электрической схемы обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов;
срок службы отдельных деталей и порядок их замены.
Параграф 157. Наладчик оборудования в производстве строительных материалов, 5 разряд

339. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты құбыр кесу, жалғастырғыш кесу және құбырды қайырып жұмырлау станоктарын реттеу;
қуаты 5000 тоннадан 10000 тоннаға дейінгі гидравликалық престерді престелетін бұйымдардың және оларды өндіру технологиясының талаптарына сәйкес престеудің әртүрлі режимдеріне баптау;
тіркеу және басқару аспаптарын баптауға байланысты есептерді орындау;
табақ қалыптайтын және құбыр қалыптайтын машиналардың гидравликалық және пневматикалық жүйелерін қалыптаудың әртүрлі режимдеріне баптау, оларды тексеру және пайдалануға тапсыру;
қызмет көрсететін жабдықтарды ағымдағы және күрделі жөндеулерге қатысу;
керамикалық кірпіш өндірісінің технологиялық желілерін, силикат кірпіш өндірісінің престерін, вакуум-сорғысы бар кірпіш шығаратын престерді, автомат-төсегіш престерді және пеш вагоншаларына отырғызушы автоматтарды баптау, реттеу және үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
механизмдердің жұмысын бақылау, көтеру-тасымалдау, арматуралық-дәнекерлеу және қалыптау жабдықтарының механикалық және электр бөліктерінің, фрезерлік, ажарлау-жылтырату және тас өңдеу станоктарының, брекчевид плиталарын шығару жөніндегі дірілдегіш пресстердің, балқыту пештерінің еңкею механизмдерінің және өзге де ұқсас жабдықтардың үздіксіз жұмысын баптау және қамтамасыз ету.
340. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
асбест-цементті құбырлар мен жалғастырғыштардың өңдеуге арналған әртүрлі құралдар мен аппаратураларды, автоматты станоктардың гидрожүйесін баптау тәсілдері;
гидропневмоавтоматиканың теориялық негіздері;
гидрожүйелерде қолданылатын жұмыс сұйықтықтарының сипаттамалары;
бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын баптау, пайдалану және реттеу тәртібі;
жасалатын бұйымдар номенклатурасы;
ақауларды алдын алу тәсілдері.
158-параграф. Құрылыс материалдары өндірісіндегі жабдықтардың баптаушы, 6-разряд
341. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық процестің талаптарына қатысты әртүрлі жұмыс режимдеріне қуаты 10000 тоннадан асатын бірегей гидравликалық престерді баптау;
автоматтандырылған технологиялық желілерді баптау;
асбест-цементті құбырлар мен муфталарды өңдеудің талап етілетін режимдері мен циклдерін орнату және реттеу;
гидрожүйенің бөлу және қорғану органдарын баптау;
асбест-цемент табақтарының өңдеу қабатын қатайтуға арналған үдеткіш қондырғыны баптау;
реттелетін аппаратураны бақылау-өлшеу аспаптарымен және қоректендіру көздерімен қосу тәсімдері мен реттеу әдістерін әзірлеу;
жеделдеткіштің вакуумдық жүйесін баптау;
керамикалық кірпіш өндірісіндегі автоматтандырылған технологиялық желілердің, бетон қоспаларын дайындау жөніндегі цех-автоматтардың, автоматты электрмен дәнекерлеу машиналарының, бағдарламалық басқарылатын машиналар мен қондырғылардың, автоматтандырылған конвейерлік желілердің және күрделілігі ұқсас өзге де жабдықтардың үздіксіз жұмысын баптау, реттеу және қамтамасыз ету;
жабдықтың жұмысын берілген режимге (бағдарламаға) қайта баптау;
тас өңдеу бойынша бағдарламалық басқарылатын автоматтандырылған ағындық желілер мен станоктарды, сондай-ақ манипуляторлар мен роботтарды берілген режимге (бағдарламаға) баптау, қайта баптау және үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.

339. Характеристика работ:
наладка автоматических труборезных, трубообточных и муфторезных станков;
наладка гидравлических прессов мощностью свыше 5000 до 10000 тонн на разные режимы прессования применительно к требованиям прессуемых изделий и технологии их производства;
выполнение расчетов, связанных с наладкой регистрирующих и управляющих приборов;
наладка на разные режимы формования гидравлических и пневматических систем листоформовочных и трубоформовочных машин, проверка их и сдача в эксплуатацию;
участие в текущем и капитальном ремонтах обслуживаемого оборудования;
наладка, регулирование и обеспечение бесперебойной работы технологических линий производства керамического кирпича, прессов производства силикатного кирпича, кирпичеделательных прессов с вакуум-насосом, прессов с автоматами-укладчиками и автоматов-садчиков на печные вагонетки;
контроль работы механизмов, наладка и обеспечение бесперебойной работы механической и электрической частей подъемно-транспортного, арматурно-сварочного и формовочного оборудования, фрезерных, шлифовально-полировальных и камнераспиловочных станков, вибропрессов по выпуску брекчевидных плит, механизмов наклона плавильных печей и иного аналогичного оборудования.
340. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
способы наладки различных приборов и аппаратуры, гидросистем автоматических станков для обработки асбестоцементных труб и муфт;
теоретические основы гидропневмоавтоматики;
характеристики рабочих жидкостей, применяемых в гидросистемах;
порядок настройки, пользования и регулировки контрольно-измерительных приборов и инструментов;
номенклатуру изготавливаемых изделий;
способы предупреждения брака.
Параграф 158. Наладчик оборудования в производстве строительных материалов, 6 разряд
341. Характеристика работ:
наладка уникальных гидравлических прессов мощностью свыше 10000 тонн на разные режимы работы применительно к требованиям технологического процесса;
наладка автоматизированных технологических линий;
установка и регулировка требуемых режимов и циклов обработки асбестоцементных труб и муфт;
наладка распределительных и защитных органов гидросистем;
наладка ускорительной установки для отвердения отделочного слоя асбестоцементных листов;
разработка методов наладки и схем соединения регулируемой аппаратуры с контрольно-измерительными приборами и источниками питания;
наладка вакуумной системы ускорителей;
наладка, регулировка и обеспечение бесперебойной работы автоматизированных технологических линий в производстве керамического кирпича, цехов-автоматов по приготовлению бетонных смесей, автоматических электросварочных машин, машин и установок с программным управлением, автоматизированных конвейерных линий и иного оборудования аналогичной сложности;
переналадка работы оборудования на заданный режим (программу);
наладка, переналадка на заданный режим (программу) и обеспечение бесперебойной работы автоматизированных поточных линий и станков с программным управлением по обработке камня, а также манипуляторов и роботов.

342. Білуге тиіс:
гидро-және пневмоавтоматиканың теориялық негіздері;
әмбебап және арнайы құрылғылар мен жабдықтардың конструкциясы;
басқару пульттерінің құрылғысы;
технологиялық операцияларды орындаудың жүйелілігі мен ұзақтығы;
дабыл жүйесі;
жабдықты басқарудың электрондық схемаларының негізгі құрылғысы.
159-параграф. Құрылыс материалдарын өндіру зертханашысы, 3-разряд
343. Жұмыс сипаттамасы:
шикізат материалдарының, отынның, жинақтаушы бұйымдардың сапасына кіріс бақылауын жүргізу;
шикізат материалдарының, шихтаның, силикатты және керамикалық қалыптау массаларының, шламның, өңделмеген кірпіш-шикізат және өзге де ылғалдылығының бақылау;
материалдарды шихталау процесін жүргізу;
ұнтақтау жіңішкелігін, ірілік модулін, астық құрамын, ұстасу мерзімдерін, көлемнің өзгеруінің біркелкілігін, кебу және шөгу дәрежесін, көлемдік массаны, материалдарды елеу кезінде електегі қалдықты, су сіңіруді анықтау;
талдау үшін сынамалар дайындау;
қалыптық қоспалар мен шихталардың сапасын тексеру;
белгіленген технологиялық параметрлердің сақталуын бақылау;
сыналатын сынамалар мен үлгілердің нормативтік құжаттар мен технологиялық регламенттердің талаптарына сәйкестігін анықтау;
белгіленген нысандар бойынша журналдарда жұмыс жазбаларын жүргізу.
344. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
сынауға жататын материалдардың, шикізаттың, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің рецептурасы, түрлері, мақсаты мен ерекшеліктері;
зертханалық сынақтарды жүргізу тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарының, құрал-саймандардың мақсаты және оларды пайдалану тәртібі;
сынақ нәтижелерін жазу жүйесі.
160-параграф. Құрылыс материалдарын өндіру зертханашысы, 4-разряд
345. Жұмыс сипаттамасы:
құрылыс материалдары мен бұйымдарын өндіру үшін шихта мен қалыптау қоспаларын дайындауға рецепт жасау;
шихта мен қалыптау қоспаларына талдау жүргізу;
сынау үшін қолданылатын аспаптар мен автоматтарды баптау;
әк, силикат массасындағы және әк-құмды тұтқырдағы белсенді тотықтардың құрамын анықтау;
ұнтақтаудың жіңішкелігін, байланыстырғыштың меншікті бетін, құмды, шламды, шламның таралуын анықтау;
бетоннан жасалған бұйымдарды қалыптау процесінде қоспаның бастапқы және соңғы температурасын бақылау;
керамикалық плиткалар өндірісіндегі қалыптау массасы мен глазурьдің құрамын бақылау;
жылу оқшаулағыш материалдар өндірісінде нормативтік құжаттардың белгіленген талаптарымен шикізаттық компоненттердің, сіңдіру материалдары мен себелеу көрсеткіштерін анықтау;
шикізаттың, материалдардың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімнің беріктігін, созылуын, иілуін, қысылуын, алу және итеру күшін, үзілуін, тұтқырлығын физикалық-механикалық сынау;
сынақтар жүргізу нәтижелерін өңдеу және қорыту;
сапа көрсеткіштерін анықтау бойынша есептерді орындау;
үлгі өлшемдері бойынша жүктемелердің шамасын есептеу;
үлгілерді жылу кедергісіне сынау;
ұзындығы бойынша арматуралық өзектердің біркелкі қызуын реттеу, қыздыру температурасын бақылау;
бұйымдарда, жартылай фабрикаттарда және өндіріс қалдықтарында бағалы металдардың болуына талдама жасау;
өндіріс қалдықтарын жағудан алынған күлді талдау, бағалы металдарды өлшеу;
зертханалық және жылыту аспаптарына қызмет көрсету;
талдау нәтижелерін жұмыс журналдарына жазу;
талдау нәтижелерін ресімдеу және есептеу;
өндірістік учаскелерден алынған ерітінділердің (улау, қуыру, сілтілі) бақылау талдаулары;
сынамалар мен үлгілерді сынауларға іріктеу және дайындау.

342. Должен знать:
теоретические основы гидро- и пневмоавтоматики;
конструкцию универсальных и специальных приспособлений и оснастки;
устройство пультов управления;
последовательность и длительность выполнения технологических операций;
систему сигнализации;
принципиальное устройство электронных схем управления оборудованием.
Параграф 159. Лаборант производства строительных материалов, 3 разряд
343. Характеристика работ:
проведение входного контроля качества сырьевых материалов, топлива, комплектующих изделий;
контроль влажности сырьевых материалов, шихты, силикатной и керамической формовочных масс, шлама, кирпича-сырца и иное;
ведение процесса шихтовки материалов;
определение тонкости помола, модуля крупности, зернового состава, сроков схватывания, равномерности изменения объема, степени усушки и усадки, объемной массы, остатка на сите при просеве материалов, водопоглощения;
подготовка проб для анализов;
проверка качества формовочных смесей и шихты;
контроль соблюдения установленных технологических параметров;
определение соответствия испытуемых проб и образцов требованиям нормативных документов и технологических регламентов;
ведение рабочих записей в журналах по установленным формам.
344. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
рецептуру, виды, назначение и особенности подлежащих испытанию материалов, сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
порядок ведения лабораторных испытаний;
назначение контрольно-измерительных приборов, инструментов и порядок пользования ими;
систему записи результатов испытаний.
Параграф 160. Лаборант производства строительных материалов, 4 разряд
345. Характеристика работ:
составление рецептов на приготовление шихты и формовочных смесей для производства строительных материалов и изделий;
проведение анализов шихты и формовочных смесей;
наладка приборов и автоматов, применяемых для испытаний;
определение содержания активных окислов в извести, силикатной массе и известково-песчаном вяжущем;
определение тонкости помола, удельной поверхности вяжущего, песка, шлама, растекаемости шлама;
контроль начальной и конечной температуры смеси в процессе формования изделий из бетонов;
контроль состава формовочной массы и глазури в производстве керамических плиток;
определение показателей сырьевых компонентов, пропиточных материалов и посыпки установленным требованиям нормативных документов в производстве теплоизоляционных материалов;
физико-механические испытания сырья, материалов, полуфабрикатов и готовой продукции на прочность, растяжение, изгиб, сжатие, усилие снятия и проталкивания, разрыв, вязкость;
обработка и обобщение результатов проведения испытаний;
выполнение расчетов по определению показателей качества;
подсчет величины нагрузок по размерам образца;
испытание образцов на термостойкость;
регулирование равномерности нагрева арматурных стержней по длине, контроль температуры нагрева;
проведение анализов на содержание драгоценных металлов в изделиях, полуфабрикатах и отходах производства;
анализ золы, полученной от сжигания отходов производства, взвешивание драгоценных металлов;
обслуживание лабораторных и нагревательных приборов;
запись результатов анализа в рабочих журналах;
оформление и расчет результатов анализа;
контрольные анализы растворов, полученных с производственных участков (травильных, пассирующих, щелочных);
подбор и подготовка проб и образцов к испытаниям.

346. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін зертханалық жабдықтардың жұмыс істеу принципі және сынақтар мен талдаулар жүргізу кезінде онымен жұмыс істеу тәртібі;
сынауға жататын шикізат компоненттерінің, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің қасиеттері;
сынамалар мен жүргізілетін талдаулардың сапасына қойылатын талаптар;
сынақ әдістері;
сынақ нәтижелерін жинақтау әдістемесі;
шығарылатын өнімді дайындау технологиясы;
технологиялық регламентпен белгіленген бақыланатын параметрлер;
қолданылатын материалдар мен дайын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар.
161-параграф. Лак қайнатушы, 2-разряд
347. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары лак қайнатушының басшылығымен аммофос және өзге де лактар мен көпкомпонентті ерітінділерді дайындаудың технологиялық процесін жүргізу;
лактарды тұтқырлыққа тексеру.
лактарды керосинмен, спиртпен, ацетонмен немесе өзге де еріткіштермен талап етілетін қоюлыққа дейін еріту;
лактарды қажетті түске бояу;
жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын қадағалау;
ерітілген лактарды тұндырғышқа немесе жұмыс орнына айдау.
348. Білуге тиіс:
қолданылатын лактардың негізгі сипаттамалары және оларды сұйылту тәсілдері;
тұтқырлықты анықтау әдістері;
қолданылатын жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, мақсаты және пайдалану тәртібі;
еріткіштермен жұмыс істеу тәртібі.
162-параграф. Лак қайнатушы, 3-разряд
349. Жұмыс сипаттамасы:
аммофос және өзге де лактар мен көпкомпонентті ерітінділерді дайындаудың технологиялық процесін жүргізу;
шикізатты ерітуге дайындау;
аппаратты шикізатпен толтыру, еріткішті беру және ерітіндіні араластыру;
араластырғыштарда қажетті тұтқырлықтағы, үлес салмағы мен концентрациядағы лактарды сұйылту;
лактарды пигментпен бояу;
шикізатты мөлшерлеу және тиеу процесін реттеу;
жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының жұмысын қадағалау;
лак құбыры жүйесі бойынша ерітілген лактарды тұндырғышқа айдау;
шайырлар мен лактарды зертханалық сынау деректерін пайдалану, лактардың, шайырлардың үлестік салмағын және олардың жарамдылығын анықтау;
өндірістік журналға және шикізат шығыстарын есептеу журналға жазулар жүргізу.
350. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қызмет көрсетілетін учаскедегі бақылау-өлшеу аспаптары мен коммуникациялардың мақсаты;
лактар мен еріткіштердің физика-химиялық және технологиялық қасиеттері;
лактар мен шайырларды қолдану тәртібі;
лактар мен шайырлардың тұтқырлығы, шоғырлануы, олардың мақсатына байланысты үлес салмағы;
лактарды сұйылту процестері;
сынамаларды іріктеу тәртібі;
лактар мен шайырларға арналған техникалық шарттар.

346. Должен знать:
принцип работы обслуживаемого лабораторного оборудования и порядок обращения с ним при проведении испытаний и анализов;
свойства подлежащих испытанию сырьевых компонентов, полуфабрикатов и готовой продукции;
требования к качеству проб и проводимых анализов;
методы испытаний;
методику обобщения результатов испытаний;
технологию изготовления выпускаемой продукции;
контролируемые параметры, установленные технологическим регламентом;
технические требования к применяемым материалам и готовым изделиям.
Параграф 161. Лаковар, 2 разряд
347. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления аммофосных и иных лаков и многокомпонентных растворов под руководством лаковара более высокой квалификации;
проверка лаков на вязкость;
разведение лаков до требуемой густоты керосином, спиртом, ацетоном или иными растворителями;
окрашивание лаков в нужный цвет;
наблюдение за работой оборудования и контрольно-измерительных приборов;
перекачивание разведенных лаков в отстойники или на рабочие места.
348. Должен знать:
основные характеристики применяемых лаков и способы их разведения;
методы определения вязкости;
устройство, назначение и порядок эксплуатации применяемого оборудования и контрольно-измерительных приборов;
порядок обращения с растворителями.
Параграф 162. Лаковар, 3 разряд
349. Характеристика работ:
ведение технологического процесса изготовления аммофосных и иных лаков и многокомпонентных растворов;
подготовка сырья к растворению;
загрузка аппарата сырьем, подача растворителя и перемешивание раствора;
разведение в смесителях лаков требуемой вязкости, удельного веса и концентрации;
окрашивание лаков пигментом;
регулирование процесса дозировки и загрузки сырья;
наблюдение за работой оборудования и контрольно-измерительных приборов;
перекачивание разведенных лаков по системе лакопровода в отстойники;
использование данных лабораторных испытаний смол и лаков, определение удельного веса лаков, смол и их пригодности;
ведение записей в производственном журнале и журнале учета расхода сырья.
350. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
назначение контрольно-измерительных приборов и коммуникаций на обслуживаемом участке;
физико-химические и технологические свойства лаков и растворителей;
порядок применения лаков и смол;
вязкость, концентрацию лаков и смол, удельные веса в зависимости от их назначения;
процессы разбавления лаков;
порядок отбора проб;
технические условия на лаки и смолы.

163-параграф. Лак жағу машинасының машинисі, 4-разряд
351. Жұмыс сипаттамасы:
баспа фонды мочевина формальдегид негізінде асбест-цемент плиталарының алдыңғы жағына білікшелі лак жағу машиналарда жағудың технологиялық процесін жүргізу;
сіңірмені, фондық топырақты және еріткішті машинаның қысым ыдысына салу;
машинаның лак жағатын тораптарын еріткішпен сіңдіру (сулау);
тегеурінді бактағы плиталардың фондық топырағының біркелкі жабылуын және жабын материалдарының деңгейін қадағалау және оны жаңа үлестермен мезгіл-мезгіл толтыру;
вискозиметрдің көмегімен жабу материалдарының тұтқырлығын бақылау;
лак жағатын машиналарды баспа фонын енгізудің технологиялық режиміне баптау;
машинаның тораптарын тазалау және жуу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою;
лак жағатын машинаны тазалауға, бөлшектеуге, жөндеуге және құрастыруға қатысу.
352. Білуге тиіс:
лак жағатын машинаның құрылысы және баптау тәртібі;
асбест-цемент плитасының бетіне басылған фонды жағу тәсілдері;
жұмыс орны мен цехтағы жарылыс-өрт қауіпсіздігі тәртібі;
бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы және қолдану тәртібі.
164-параграф. Лак жағу машинасының машинисі, 5-разряд
353. Жұмыс сипаттамасы:
асбест-цемент плиталарының және өзге де асбест-цемент бұйымдарының бет жағының басылған суретіне әрлеу құю агрегатын білікті лак жағу машиналарда жағудың технологиялық процесін жүргізу;
плиталар мен өзге де асбест-цемент бұйымдарын толтырғыштың біркелкі жабылуын, арынды бактағы толтырғыштың деңгейін бақылау және оны жаңа порциялармен мерзімді толтыру;
вискозиметр көмегімен толтырғыштың тұтқырлығын бақылау;
лак жағатын машинаны толтырғышты жағудың берілген технологиялық режиміне баптау;
лак жағатын машинаны тазалауға, жөндеуге, бөлшектеуге және құрастыруға қатысу.
354. Білуге тиіс:
әртүрлі лак жағатын машиналардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
қолданылатын толтырғыштардың рецептурасы;
бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының құрылысы және оларды қолдану тәртібі;
өндірілетін өнімге арналған техникалық шарттар;
қолдану кезінде қолданылатын толтырғыштарға қойылатын талаптар;
жабдықты тазалау, лак жағу машиналарды жөндеу, бөлшектеу және құрастыру жолдары мен тәртібі.
165-параграф. Материалдарды мөлшерлеуші, 2-разряд
355. Жұмыс сипаттамасы:
қолмен басқарылатын мөлшерлегіштерде бетон қоспалары мен ерітінділердің: толтырғыштарды, цементті, суды және қоспаларды (қатаю үдеткіштерін, пластификациялайтын, пеногаз түзетін және өзге де) компоненттерін мөлшерлеу;
бункерлерден, циклондардан, бактардан компоненттерді қабылдау және оларды араластыру агрегаттарына салу;
мөлшерлегіштердің, қоректердің, дірілдеткіштердің, қосымшаны дайындау жөніндегі қондырғылардың жұмысын басқару;
шығыс материалдарын және өндірілген өнімдерді есептеудің ауысымдық журналын жүргізу;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды жою.

Параграф 163. Машинист лаконаносящей машины, 4 разряд
351. Характеристика работ:
ведение технологического процесса нанесения печатного фона на мочевиноформальдегидной основе на лицевую сторону асбестоцементных плит на валковых лаконаносящих машинах;
загрузка пропитки, фонового грунта и растворителя в напорную емкость машины;
пропитка (смачивание) лаконаносящих узлов машины растворителем;
наблюдение за равномерным покрытием фоновым грунтом плит и уровнем покрывных материалов в напорном бачке и периодическое заполнение его новыми порциями;
контроль вязкости покрывных материалов при помощи вискозиметра;
наладка лаконаносящей машины на заданный технологический режим нанесения печатного фона;
очистка и промывка узлов машины;
устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
участие в чистке, разборке, ремонте и сборке лаконаносящей машины.
352. Должен знать:
устройство и порядок наладки лаконаносящей машины;
способы нанесения печатного фона на поверхность асбестоцементной плиты;
порядок взрывопожарной безопасности на рабочем месте и в цехе;
устройство и порядок применения контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Параграф 164. Машинист лаконаносящей машины, 5 разряд
353. Характеристика работ:
ведение технологического процесса нанесения отделочного наливного заполнителя на напечатанный рисунок лицевых сторон асбестоцементных плит и иных асбестоцементных изделий на валковых лаконаносящих машинах;
наблюдение за равномерным покрытием заполнителем плит и иных асбестоцементных изделий, уровнем заполнителя в напорном бачке и периодическое заполнение его новыми порциями;
контроль вязкости заполнителя при помощи вискозиметра;
наладка лаконаносящей машины на заданный технологический режим нанесения заполнителя;
участие в чистке, ремонте, разборке и сборке лаконаносящей машины.
354. Должен знать:
устройство и принцип действия различных лаконаносящих машин;
рецептуру применяемых заполнителей;
устройство и порядок применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
технические условия на вырабатываемую продукцию;
требования к заполнителям, применяемым при нанесении;
порядок и приемы чистки оборудования, ремонта, разборки и сборки лаконаносящих машин.
Параграф 165. Дозировщик материалов, 2 разряд
355. Характеристика работ:
дозирование компонентов бетонных смесей и растворов: заполнителей, цемента, воды и добавок (ускорителей твердения, пластифицирующих, пеногазообразующих и иное) на дозаторах с ручным управлением;
прием компонентов из бункеров, циклонов, баков и загрузка их в смесительные агрегаты;
управление работой дозаторов, питателей, вибраторов, установок по приготовлению добавок;
ведение сменного журнала учета расхода материалов и выпуска продукции;
устранение неисправностей в работе оборудования.

356. Білуге тиіс:
қолданылатын мөлшерлегіштердің құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
компоненттерді берудің технологиялық схемасы;
бетон қоспалары мен ерітінділерді дайындау рецептурасы мен технологиясы;
қолданылатын қоспалардың түрлері мен мақсаты;
араластырғыштарға компоненттерді жүктеу кезектілігі.
166-параграф. Материалдарды мөлшерлеуші, 3-разряд
357. Жұмыс сипаттамасы:
автоматты мөлшерлегіштерде бетон қоспалары мен ерітінділердің: толтырғыштарды, цементті, суды және қоспаларды (қатаю үдеткіштерін, пластификациялайтын, пеногаз түзетін және өзге де) компоненттерін мөлшерлеу;
бункерлерден, циклондардан, бактардан компоненттерді қабылдау және оларды араластыру агрегаттарына салу;
мөлшерлегіштердің, қоректердің, дірілдеткіштердің, қосымшаны дайындау жөніндегі қондырғылардың жұмысын басқару;
балқыту пешінің жұмысын қамтамасыз ету үшін пешке келіп түсетін ұсатылған тасты (ұнтақты) мөлшерлеу;
қоректердің, таразылардың және сигнал беру құралдарының ақаусыздығын тексеру;
қоректерді іске қосу және тоқтату;
агрегаттардың берілген жұмыс режимін ұстау;
материалдардың қоректен біркелкі шығуын қамтамасыз ету;
берілген рецептура бойынша әртүрлі маркадағы ұнтақтарды балқыту барабанына салу;
элеваторлардың, тасымалдауыштардың жұмысын қадағалау;
жабдық жұмысындағы ұсақ ақауларды жою және оны жөндеуге қатысу;
материалдар шығысын және өнім шығаруды есептеу ауысымдық журналын жүргізу.
358. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
компоненттерді берудің технологиялық схемасы;
бетон қоспалары мен ерітінділерді дайындау рецептурасы мен технологиясы;
қолданылатын қоспалардың түрлері мен мақсаты;
араластырғыштарға компоненттерді жүктеу кезектілігі;
дайын өнімдерге арналған техникалық шарттар;
асфальт массасын балқыту технологиясы;
ұнтақты мөлшерлеу және балқыту пешіне салу тәртібі;
келіп түсетін ұнтақ пен битумның сапасына қойылатын талаптар.
167-параграф. Материалдарды мөлшерлеуші, 4-разряд
359. Жұмыс сипаттамасы:
балқыту пешінің жұмысын қамтамасыз ету үшін пешке түсетін битумды мөлшерлеу;
берілген рецептура бойынша әртүрлі маркалардағы битумды балқыту пешіне салу.
360. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
дайын өнімге арналған техникалық тәртібі;
битумды мөлшерлеу мен оны балқыту пешіне салу тәртібі;
келіп түсетін битумның сапасына қойылатын талаптар.
168-параграф. Материалдарды елеуші, 1-разряд
361. Жұмыс сипаттамасы:
қоспаларды: шлакты, құмды, үгінділерді, құрғақ балшық ұнтақты және електегі өзге де материалдарды електен өткізу;
материалдарды тасымалдау;
сүзгішті жөндеу және тазалау;
бөтен қоспаларды алып тастау.

356. Должен знать:
устройство и принцип действия применяемых дозаторов;
технологическую схему подачи компонентов;
рецептуру и технологию приготовления бетонных смесей и растворов;
виды и назначение применяемых добавок;
последовательность загрузки компонентов в смесители.
Параграф 166. Дозировщик материалов, 3 разряд
357. Характеристика работ:
дозирование компонентов бетонных смесей и растворов: заполнителей, цемента, воды и добавок (ускорителей твердения, пластифицирующих, пеногазообразующих и иное) на автоматических дозаторах;
прием компонентов из бункеров, циклонов и баков и загрузка их в смесительные агрегаты;
управление работой дозаторов, питателей, вибраторов, установок по приготовлению добавок;
дозирование поступающего в печь дробленого камня (порошка) для обеспечения работы варочной печи;
проверка исправности питателей, весов и средств сигнализации;
пуск и остановка питателей;
поддержание заданного режима работы агрегатов;
обеспечение равномерного выхода материала из питателя;
загрузка варочного барабана порошком различных марок по заданной рецептуре;
наблюдение за работой элеваторов, транспортеров;
устранение мелких неполадок в работе оборудования и участие в его ремонте;
ведение сменного журнала учета расхода материалов и выпуска продукции.
358. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологическую схему подачи компонентов;
рецептуру и технологию приготовления бетонных смесей и растворов;
виды и назначение применяемых добавок;
последовательность загрузки компонентов в смесители;
технические условия на готовую продукцию;
технологию варки асфальтовой массы;
порядок дозировки порошка и загрузки в варочную печь;
требования, предъявляемые к качеству поступающего порошка и битума.
Параграф 167. Дозировщик материалов, 4 разряд
359. Характеристика работ:
дозирование поступающего в печь битума для обеспечения работы варочной печи;
загрузка варочного барабана битумом различных марок по заданной рецептуре.
360. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технические требования на готовую продукцию;
порядок дозирования битума и загрузки его в варочную печь;
требования, предъявляемые к качеству поступающего битума.
Параграф 168. Просевальщик материалов, 1 разряд
361. Характеристика работ:
просев добавок: шлака, песка, опилок, сухого глиняного порошка и иных материалов на сите;
транспортировка материалов;
чистка и ремонт сит;
удаление посторонних включений.

362. Білуге тиіс:
електердің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
қолданылатын материалдардың түрлері;
материалдарды тасымалдау тәртібі.
169-параграф. Материалдарды елеуші, 2-разряд
363. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық електен қоспалар мен өзге де материалдарды елеу;
електерді іске қосу және тоқтату;
елеуіштер мен транспортерлердің жұмысын қадағалау;
електерді ауыстыру және жөндеу;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау.
364. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
материалдар мен қоспалардың сапасына қойылатын талаптар;
механизмдерді майлау тәртібі.
170-параграф. Микалекс массасын дайындаушы, 3-разряд
365. Жұмыс сипаттамасы:
микалекс массасын дайындау;
шихта компоненттерін дайындау және оны электр пешінде кептіру;
аспаптар бойынша кептіру процесін қадағалау;
микалекс массасының компоненттерін шарлы диірмендерде толтыру, ұнтақтау және виброситтерде елеу;
шихтаны су қосып, араластыру.
366. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
микалекс массасы компоненттерінің құрамы;
шихта компоненттерін кептіру режимі;
микалекс массасына арналған техникалық шарттар;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
171-параграф. Микалексті тегістеуші, 3-разряд
367. Жұмыс сипаттамасы:
микалекс пластиналарын берілген өлшемдер бойынша тегістеу станоктарында дымқыл тәсілмен тегістеу;
микалекс пластиналарын станокта бекіту;
станоктың жұмысын реттеу;
карборундтық шеңбердің әрбір өтуінен кейін пластиналарды өлшеу;
станоктың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
368. Білуге тиіс:
тегістеу станоктарының құрылғысы;
микалекс пластиналарын тегістеу станоктарында өңдеу технологиясы;
тегістеу станогын баптау тәртібі;
микалекске арналған техникалық шарттар;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі.
172-параграф. Миканит және микалексті престеуші, 3-разряд
369. Жұмыс сипаттамасы:
микалекс пластиналарына арналған дайындамаларды престерде престеу процесін жүргізу;
микалексті массаларды мөлшерлеу;
массаны құю және оны пресс қалыпта қолмен тегістеу;
престерді қосу және тоқтату;
дайын дайындамаларды сөрелерге салу;
престің жұмысындағы ұсақ ақауларды жою және оны жөндеуге қатысу.
370. Білуге тиіс:
престер мен қосалқы жабдықтың жұмыс істеу принципі;
микалекс массасы компоненттерінің құрамы мен мөлшері;
микалекс дайындамаларын престеудің технологиялық регламенті;
микалекске қойылатын техникалық талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
173-параграф. Миканит және микалексті престеуші, 4-разряд
371. Жұмыс сипаттамасы:
миканитті, микалексті пластиналарды электр пештерде және микалекстен жасалған фасонды бұйымдарды салқын престеу престерінде престеу және күйдіру процесін жүргізу;
артық химикаттар ерітіндісін сығу үшін пакеттерді гидропресс астына салу;
сығылған пакеттерді электр пресске салу;
пакеттердің берілген температуралық режимін қадағалау және оларды пеште қосымша престеу;
престі қосу және тоқтату;
дайын пакеттер мен фасонды бұйымдарды сөрелерге немесе табандықтар астына салу;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.

362. Должен знать:
устройство и принцип действия сит;
виды применяемых материалов;
порядок транспортировки материалов.
Параграф 169. Просевальщик материалов, 2 разряд
363. Характеристика работ:
просев добавок и иных материалов на механическом сите;
пуск и остановка сита;
наблюдение за работой сит и транспортеров;
смена и ремонт сит;
смазка обслуживаемого оборудования.
364. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к качеству материалов и добавок;
порядок смазки механизмов.
Параграф 170. Заготовщик микалексовой массы, 3 разряд
365. Характеристика работ:
заготовка микалексовой массы;
подготовка компонентов шихты и сушка ее в электропечи;
наблюдение за процессом сушки по приборам;
засыпка, помол компонентов микалексовой массы на шаровых мельницах и просеивание на виброситах;
смешивание шихты с добавлением воды.
366. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
состав компонентов микалексовой массы;
режим сушки компонентов шихты;
технические условия на микалексовую массу;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 171. Шлифовщик микалекса, 3 разряд
367. Характеристика работ:
шлифование мокрым способом пластин микалекса на шлифовальных станках по заданным размерам;
закрепление пластин микалекса в станке;
регулирование работы станка;
измерение пластин после каждого прохода карборундового круга;
устранение мелких неисправностей в работе станка.
368. Должен знать:
устройство шлифовальных станков;
технологию обработки микалексовых пластин на шлифовальных станках;
порядок наладки шлифовального станка;
технические условия на микалекс;
порядок пользования контрольно-измерительными инструментами.
Параграф 172. Прессовщик миканита и микалекса, 3 разряд
369. Характеристика работ:
ведение процесса прессования заготовок для пластин микалекса на прессах;
дозировка микалексовой массы;
засыпка массы и разравнивание ее в прессформе вручную;
пуск и остановка пресса;
укладка готовых заготовок на стеллажи;
устранение мелких неполадок в работе пресса и участие в его ремонте.
370. Должен знать:
принцип работы прессов и вспомогательного оборудования;
состав и дозировку компонентов микалексовой массы;
технологический регламент прессования заготовок микалекса;
технические требования на микалекс;
способы устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Параграф 173. Прессовщик миканита и микалекса, 4 разряд
371. Характеристика работ:
ведение процесса прессования и отжига миканита, микалексовых пластин в электропечах и фасонных изделий из микалекса на прессах холодного прессования;
укладка пакетов под гидропресс для отжима избыточного раствора химикатов;
загрузка отжатых пакетов в электропресс;
наблюдение за заданным температурным режимом пакетов и дополнительная их подпрессовка в печи;
пуск и остановка пресса;
укладка готовых пакетов и фасонных изделий на стеллажи или поддоны;
устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.

372. Білуге тиіс:
престердің, электр пештерінің және қосалқы жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
миканит пен микалексті кептіруге, қыздыруға, ыстық престеуге, күйдіруге арналған технологиялық регламент;
микалекс пен миканитке арналған техникалық шарттар;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
174-параграф. Минералды мақталы бұйымдар өндірісі жөніндегі қондырғылардың операторы, 3-разряд
373. Жұмыс сипаттамасы:
механикаланған желілерде минералдық мақтаны тиеу процесін жүргізу;
минералды жүн механизмдерінің көмегімен тиеу алдында сұрыптау;
қалдықтарды жинауға арналған агрегатқа қызмет көрсету;
минералды мақтаның орама дайындамаларын механизмдердің көмегімен беру, салу және ауыстыру;
шиыршықтарды дайындау, тазалау және майлау, олардың берілуін қадағалау;
дайын цилиндрлерді конвейерден алу және табандықтарға немесе ыдысқа салу;
механизмдерді тазалау және майлау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.
374. Білуге тиіс:
қалдықтарды көтергіштің, тасымалдағыштың және жинақтағыштың құрылысы;
жабдықты басқару жүйесі, майлау схемасы;
минералды мақта жартылай фабрикатын тиеу тәртібі және сапасына қойылатын талаптар;
механизмдердің жұмыс істеу принципі және басқару тәртібі;
шиыршықтар мен механизмдерді дайындау, майлау және тазалау тәртібі;
цилиндрлерді орау тәртібі, шиыршықтар мен цилиндрлердің үлгі өлшемдері;
жабдықтың жұмысындағы ақаулардың себептері және оларды жою тәсілдері.
175-параграф. Минералды мақталы бұйымдар өндірісі жөніндегі қондырғылардың операторы, 4-разряд
375. Жұмыс сипаттамасы:
автоматтандырылған және жартылай автоматтандырылған қондырғыларда кептіру вагоншаларын тиеу және түсіру процесін жүргізу;
сорғы қондырғысының, гидравликалық көтергіштің, жылжымалы рольганг пен шынжырлы транспортердің жұмысын реттеу;
вагонеткаларды салқындату камераларына және туннельді кептіргіштерге тиеу, оларды түсіру;
минералды мақта цилиндрлерін орау, калибрлеу және жылумен өңдеу процесін жүргізу;
барлық тораптар мен механизмдердің жұмысын, жылумен өңдеу режимін қадағалау және реттеу;
цилиндрлердің өлшемі өзгерген жағдайда механизмдерді қайта баптау;
бұйымдар мен олардың орамасының сапасын бақылау;
арнайы қондырғыда бауды өндіру процесін жүргізу;
тораптар мен механизмдерді жұмысқа дайындау, іске қосу, тоқтату және реттеу;
мақтаның, өру материалының немесе торлы шұлықтың біркелкі берілуін, аспирациялық құрылғылардың жұмысын, дайын бұйымдардың бобиналарға оралуын қадағалау;
материалдарды дайындау, жабдықтарды баптау;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою және оны жөндеуге қатысу.

372. Должен знать:
устройство и принцип действия прессов, электропечи и вспомогательного оборудования;
технологический регламент на сушку, нагрев, горячее прессование, отжиг миканита и микалекса;
технические условия на микалекс и миканит;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 174. Оператор установок по производству минераловатных изделий, 3 разряд
373. Характеристика работ:
ведение процесса загрузки минеральной ваты на механизированных линиях;
сортировка перед загрузкой с помощью механизмов минеральной ваты;
обслуживание агрегата для сбора отходов;
подача, укладка и замена рулонных заготовок минеральной ваты при помощи механизмов;
подготовка, чистка и смазка скалок, наблюдение за их подачей;
снятие готовых цилиндров с конвейера и укладка на поддоны или в тару;
чистка и смазка механизмов;
устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.
374. Должен знать:
устройство подъемника, транспортера и накопителя отходов;
систему управления оборудованием, схему смазки;
порядок загрузки и требования, предъявляемые к качеству минераловатного полуфабриката;
принцип работы и порядок управления механизмами;
порядок подготовки, смазки и чистки скалок и механизмов;
порядок упаковки цилиндров, типоразмеры скалок и цилиндров;
причины неполадок в работе оборудования и способы их устранения.
Параграф 175. Оператор установок по производству минераловатных изделий, 4 разряд
375. Характеристика работ:
ведение процесса загрузки и разгрузки сушильных вагонеток на автоматизированных и полуавтоматизированных установках;
регулирование работы насосной установки, гидравлического подъемника, передвижного рольганга и цепного транспортера;
загрузка вагонеток в камеры охлаждения и туннельные сушила, их выгрузка;
ведение процесса навивки, калибровки и тепловой обработки минераловатных цилиндров;
наблюдение за работой и регулирование всех узлов и механизмов, режима тепловой обработки;
переналадка механизмов при изменении размеров цилиндров;
контроль качества изделий и их упаковки;
ведение процесса производства шнура на специальной установке;
подготовка к работе, пуск, остановка и регулирование узлов и механизмов;
наблюдение за равномерной подачей ваты, оплеточного материала или сетчатого чулка, работой аспирационных устройств, намоткой готовых изделий на бобины;
заготовка материалов, наладка оборудования;
устранение неполадок в работе оборудования и участие в его ремонте.

376. Білуге тиіс:
қондырғылар мен олармен байланысты жабдықтардың құрылысы;
автоматты басқару жүйесі;
вагонеткаларды тиеу және түсіру тәртібі;
қондырғылардың барлық тораптары мен механизмдерінің құрылысы, майлау схемасы;
минералды мақтадан жасалған бұйымдарды өндіру технологиясы мен режимдері;
барлық бақылау-өлшеу құрылғыларының жұмыс істеу принципі және мақсаты;
блоктау және сигнал беру жүйесі;
біліктерді майлауға арналған майлау материалдарының түрлері мен сорттары;
біліктердің құрылымдық өлшемдері;
газ шаруашылығын және аспирациялық құрылғыларды пайдалану тәртібі;
минералды мақтаға, материалдарға қойылатын талаптар;
машинаның номенклатурасы;
жылу оқшаулағыш сымның түрлері;
механизмдерді іске қосу, реттеу, баптау және тоқтату, коклюштерді, бобиналарды ауыстыру тәртібі;
механизмдердің блоктау жүйесі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
176-параграф. Минералды шикізат диірменшісі, 3-разряд
377. Жұмыс сипаттамасы:
дірілдегіш диірмендерде әктасты, гипсті тасты, көмірді, борды және өзге де материалдарды ұнтақтау;
дірілдегіш диірмендерді, мөлшерлегіштерді, желдеткіштерді іске қосу, тоқтату және олардың жұмысын қадағалау;
дірілдегіш диірмендерге материалдарды және пневможүйеге ауаны беруді реттеу;
өңделетін массаның және ұнтақтау жіңішкелігінің сапасын анықтау;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
378. Білуге тиіс:
дірілдегіш диірмендердің және олармен байланысты жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
материалдарды ұнтақтау сапасына қойылатын техникалық шарттар мен талаптар.
177-параграф. Минералды шикізат диірменшісі, 4-разряд
379. Жұмыс сипаттамасы:
шахталық, аэробильдік, шарлы және өзге де диірмендерде әктасты, гипс тасты, көмірді, борды, кептірілген балшықты, әктасты-құмды массаны және өзге де материалдарды ұнтақтау;
материалдардың біркелкі түсуін реттеу;
материалдарды ұсақтаудың технологиялық режимін сақтау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
қажетті температураны, газдардың қозғалу жылдамдығын ұстау;
ұсақтау сапасын анықтау және өндірілген өнімдерді есептеу;
механизмдерді майлау, жабдық жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.
380. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
материалдарды ұнтақтау сапасына қойылатын талаптар;
ұсақтау материалдарды тиеу және ауыстыру тәртібі.
178-параграф. Орамдарды ораушы, 3-разряд
381. Жұмыс сипаттамасы:
изол, рубероид, пергамин, толь төсемін және өзге де жабын материалдарын орау станогында орамдарға орау процесін жүргізу;
метражды есептегіш жұмысының дұрыстығын тексеру;
орау станогын іске қосу және тоқтату;
қордың дүкеніне кенепті сабақтау;
кенепті белгіленген метражға кесу;
орамдарды мұқият және тегіс орауды қамтамасыз ету;
орамдардың ұзындығын бақылаулық өлшеу;
кенепті визуалды белгілері бойынша іріктеу;
станоктың жұмысындағы ақауларды жою;
орау білікшелерін тазалау, үйкелетін бөлшектерді майлау.

376. Должен знать:
устройство установок и связанных с ними оборудования;
систему автоматического управления;
порядок загрузки и разгрузки вагонеток;
устройство всех узлов и механизмов установок, схему смазки;
технологию и режимы производства изделий из минеральной ваты;
принцип действия и назначение всех контрольно-измерительных устройств;
систему блокировки и сигнализации;
виды и сорта смазочных материалов для смазки скалок;
конструктивные размеры скалок;
порядок эксплуатации газового хозяйства и аспирационных устройств;
требования, предъявляемые к минеральной вате, материалам;
номенклатуру машины;
типы теплоизоляционного шнура;
порядок пуска, регулирования, наладки и остановки механизмов, замены коклюшек, бобин;
систему блокировки механизмов;
способы выявления и устранения неполадок в работе оборудования.
Параграф 176. Мельник минерального сырья, 3 разряд
377. Характеристика работ:
помол известняка, гипсового камня, угля, мела и иных материалов на вибромельницах;
пуск, остановка вибромельниц, дозаторов, вентиляторов и наблюдение за их работой;
регулирование подачи материалов в вибромельницу и воздуха в пневмосистему;
определение качества перерабатываемой массы и тонкости помола;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
378. Должен знать:
устройство и принцип работы вибромельниц и связанного с ними оборудования;
технические условия и требования, предъявляемые к качеству помола материалов.
Параграф 177. Мельник минерального сырья, 4 разряд
379. Характеристика работ:
помол известняка, гипсового камня, угля, мела, высушенных глин, известково-песчаной массы и иных материалов в шахтных, аэробильных, шаровых и иных мельницах;
регулирование равномерного поступления материалов;
соблюдение технологического режима дробления материалов;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
поддержание требуемой температуры, скорости движения газов;
определение качества измельчения и учет выработки продукции;
смазка механизмов, устранение мелких неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.
380. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к качеству помола материалов;
порядок погрузки и смены мелющих материалов.
Параграф 178. Намотчик рулонов, 3 разряд
381. Характеристика работ:
ведение процесса намотки полотна изола, рубероида, пергамина, толя и иных кровельных материалов в рулоны на намоточном станке;
проверка правильности работы счетчика метража;
пуск и остановка намоточного станка;
заправка полотна в магазин запаса;
обрезка полотна установленного метража;
обеспечение тщательной и ровной намотки рулонов;
контрольное измерение длины рулонов;
выбраковка полотна по визуальным признакам;
устранение неполадок в работе станка;
чистка намоточных валиков, смазка трущихся деталей.

382. Білуге тиіс:
орау станогы мен метраж есептегішінің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
рубероидты, изолды, пергаминді, тольді және өзге де жабын орама материалдарын жасаудың технологиялық процесі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
орау және өндірілетін өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
179-параграф. Орналастырушы, 4-разряд
383. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары орналастырушының басшылығымен кірпішті дөңгелек пештерге салу;
шикі кірпішті, керамикалық блоктарды, жабынқыштарды, дренажды құбырларды вагоншадан алу және оларды тоннель вагоншасына салу немесе дөңгелек пештерге салу үшін беру;
вагоншаның немесе дөңгелек пештің табанын соғудан және ұсақталған тас кесектерінен тазарту;
тиелген және бос вагоншалардың орнын ауыстыру.
384. Білуге тиіс:
дөңгелек пеш пен вагоншалардың құрылысы;
бұйымдарды пеш вагоншаларына арналған салу тәртібі;
дөңгелек пештерге шикізатты салу әдістері;
шикізат сапасына қойылатын талаптар;
күйдіру процесі;
қолданылатын отынның түрлері мен қасиеттері.
180-параграф. Орналастырушы, 5-разряд
385. Жұмыс сипаттамасы:
шикі кірпішті, черепицаны, керамикалық блоктарды, дренажды құбырларды дөңгелек күйдіру пештерінің камераларына салу;
шикізатты сұрыптау, төменгі қатарды орналастыру, табандық каналдардың аяқтарын салу;
отын түтіктерінің астына желтартқыш торларды салу;
черепица салуға арналған шикі кірпіштен жасалған кассеталарды орналастыру;
кірпішті плиткамен немесе дренаждық құбырлармен бірге орнату;
қағаз шымылдықты орналастыру;
тар табанды жолдарды, шеңберлер мен металл табақтарды қайта салуға қатысу, вагоншаларды пеште орнын ауыстыру.
386. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін дөңгелек күйдіру пештерінің құрылымы;
шикі кірпішті төсеу, кірпішті плиткамен немесе дренаждық құбырлармен құрастырылған салу әдістері;
пештің жұмысына тордың әсер ету принципі;
шикізат сапасына қойылатын талаптар.
181-параграф. Орталық басқару пультінің операторы, 6-разряд
387. Жұмыс сипаттамасы:
керамикалық кірпіш жасау бойынша автоматтандырылған технологиялық желілерге қызмет көрсету;
туннельді кептіргіштің, пештің, ыстық ауаның жылу генераторларының, отынды жағу жүйелерінің, кептіргішті тиеу және түсіру жабдықтарының, пештің жұмысын басқару, баптау, реттеу және бақылау;
пеш пен кептіргіштің температуралық және гидравликалық режимдерін басқару;
қалаудың, кептірілген және күйдірілген кірпіштің сапасын бақылау;
пеш пен кептіргіштің жұмыс журналын жүргізу.
388. Білуге тиіс:
әртүрлі режимдердегі жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және пайдалану тәртібі;
кірпішті кептіру және күйдіру режимдеріне, шығарылатын өнімнің сапасына қойылатын технологиялық процестің талаптары;
пешті жағу және тоқтату, пеш пен кептіргіштің авариялық тоқтату кезіндегі жағдайлардың тәртібі;
қызмет көрсетілетін жабдыққа техникалық (сызбалар, схемалар, кестелер және өзге де) құжаттама.

382. Должен знать:
устройство и принцип работы намоточного станка и счетчика метража;
технологический процесс изготовления рубероида, изола, пергамина, толя и иных кровельных рулонных материалов;
способы выявления и устранения неполадок в работе оборудования;
требования к качеству намотки и к вырабатываемой продукции.
Параграф 179. Садчик, 4 разряд
383. Характеристика работ:
садка кирпича в кольцевые печи под руководством садчика более высокой квалификации;
снятие кирпича-сырца, керамических блоков, черепицы, дренажных труб с вагонетки и укладка их на тоннельную вагонетку или передача для садки в кольцевые печи;
очистка пода вагонетки или кольцевой печи от боя и щебня;
перемещение груженых и порожних вагонеток.
384. Должен знать:
устройство кольцевой печи и вагонеток;
порядок укладки изделий на печные вагонетки;
методы садки сырца в кольцевые печи;
требования, предъявляемые к качеству сырца;
процесс обжига;
виды и свойства применяемого топлива.
Параграф 180. Садчик, 5 разряд
385. Характеристика работ:
садка кирпича-сырца, черепицы, керамических блоков, дренажных труб в камеры кольцевых обжигательных печей;
отбраковка сырца, садка нижних рядов, кладка ножек подовых каналов;
выкладка колосниковых решеток под топливными трубочками;
устройство кассет из кирпича-сырца для садки черепицы;
совместная садка кирпича с черепицей или дренажными трубами;
установка бумажных ширм;
участие в перекладке узкоколейных путей, кругов и металлических листов, перемещение вагонеток в печи.
386. Должен знать:
конструкцию обслуживаемых кольцевых обжигательных печей;
методы садки кирпича-сырца, комбинированной садки кирпича с черепицей или дренажными трубами;
принцип влияния садки на производительность печи;
требования, предъявляемые к качеству сырца.
Параграф 181. Оператор центрального пульта управления, 6 разряд
387. Характеристика работ:
обслуживание автоматизированных технологических линий по производству керамического кирпича;
управление, наладка, регулирование и контроль работы туннельной сушилки, печи, теплогенераторов горячего воздуха, систем сжигания топлива, оборудования загрузки и выгрузки сушила, печи;
управление температурным и гидравлическим режимами печи и сушилки;
контроль качества садки, высушенного и обожженного кирпича;
ведение журнала работы печи и сушилки.
388. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации оборудования в различных режимах;
требования технологического процесса к режимам сушки и обжига кирпича, качеству выпускаемой продукции;
порядок розжига и остановки печи, действия при аварийных остановках печи и сушилки;
техническую документацию на обслуживаемое оборудование (чертежи, схемы, графики и иное).

182-параграф. Өздігінен жүретін газ-ерітінді араластырғыш машинисі (діріл газбетон араластырғыш), 4-разряд
389. Жұмыс сипаттамасы:
қуысты бетондардан бұйымдар жасау процесінде өздігінен жүретін газды-ерітінділі араластырғыштың механизмдерін басқару;
газды-көбікті-бетонды қоспаларын, ерітінділер мен массаларды дайындау;
араластыру агрегатының сыйымдылығын, оларды үздіксіз араластыру кезінде газ-күл-силикат массасын құрайтын компоненттермен толтыру;
дайын газ-күл-силикатты массасы бар өздігінен жүретін газ-ерітінді араластырғышты қалыптау орнына ауыстыру және массаны қалыптар-ыдыстарға құю;
тарату бункерін онда қалған массадан босату;
газды-ерітінділі араластырғышты қатып қалған массадан мерзімді тазалау, шлангілер мен шығу тесіктерін тазалау;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
ауысымдық журналды жүргізу;
газды-ерітінділі араластырғыштың механизмдерін реттеу және баптау, ұсақ ақаулықтарды жою;
жуу суларын сору;
қалыптарды гидравликалық қармаумен ілмектеу.
390. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін өздігінен жүретін газды-ерітінділі араластырғыштың құрылысы және пайдалану тәртібі;
газды-көбікті бетон қоспаларын, ерітінділер мен массаларды дайындау технологиясы мен рецептурасы;
жеке компоненттерді жүктеу реті, араластыру режимі;
қатаю үдеткіштерінің түрлері, мақсаты және мөлшерлеу;
газды-көбікті бетон қоспаларының әртүрлі маркаларының ерекшеліктері және олардың мақсаты;
бұйымдар мен қалыптарды ілмектеу тәртібі;
жабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және түзету тәсілдерін.
391. Қуысты қоспа компоненттерін мөлшерлеу функциясын орындау кезінде – 5-разряд.
183-параграф. Өрнектеуші, 3-разряд
392. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым және орта күрделіліктегі өрнекті бұйымдарды дайындау кезінде жұмыстарды орындау;
түсі мен түрлері бойынша іріктеумен плиталық сынықтарын қалыптарына салу;
қалыптың немесе сыныптар арасындағы бос кеңістікті сәндік қиыршық тастармен толтыру;
цемент-құм ерітіндісі мен бетонды стендте, дірілдегіш алаңдарда немесе престерде тығыздау;
қалыпталған бұйымдарды, оларды бетонды жылумен өңдеу камераларға орналастырумен түсіру;
қоспаның құрамдаушыларын мөлшерлеу, цемент-құм ерітіндісі мен бетон қоспасын дайындау;
қалыптарды тазалау және майлау;
арматуралық торларды, цемент-құм ерітіндісін және бетон қоспасын қалыптарға салу;
бұйымдарды жылумен өңдеу аяқталғаннан кейін тарату, қоқыстан тазалау және тегістеуге беру үшін контейнерлерге салу;
тельферді, кран-көлбеуді басқару;
қызмет көрсетілетін жабдықтың ақаулықтарын жою және оны жөндеуге қатысу.
393. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін қондырғылардың, машиналардың, жабдықтардың жұмыс істеу принципі;
бетон қоспасы мен цемент-құм ерітіндісінің негізгі қасиеттері;
дайындалатын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
бұйымдарды дайындау тәртібі мен режимдері бойынша технологиялық нормалардың талаптары;
арматуралық торларды тасымалдау және төсеу тәртібі;
өрнектелген бұйымдардың сыртқы түріне қойылатын талаптар;
бұйымдарды таңбалау;
бұйымдарды ілмектеу және орнын ауыстыру жолдары мен тәсілдері;
бетонды жылумен өңдеу тәртібі мен режимдері.

Параграф 182. Машинист самоходной газорастворомешалки (виброгазобетономешалки), 4 разряд
389. Характеристика работ:
управление механизмами самоходной газорастворомешалки в процессе изготовления изделий из ячеистых бетонов;
приготовление газопенобетонных смесей, растворов и масс;
наполнение емкости смесительного агрегата компонентами, образующими газозолосиликатную массу при непрерывном их перемешивании;
перемещение самоходной газорастворомешалки с готовой газозолосиликатной массой к месту формования и разлив массы в формы-поддоны;
освобождение раздаточного бункера от оставшейся в нем массы;
периодическая очистка газорастворомешалки от застывшей массы, прочистка шлангов и выходных отверстий;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
ведение сменного журнала;
регулировка и подналадка механизмов газорастворомешалки, устранение мелких неисправностей;
откачивание промывных вод;
строповка форм гидравлическим захватом.
390. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемой самоходной газорастворомешалки;
технологию и рецептуру приготовления газопенобетонных смесей, растворов и масс;
последовательность загрузки отдельных компонентов, режим перемешивания;
виды, назначение и дозировку ускорителей твердения;
особенности различных марок газопенобетонных смесей и их назначение;
порядок строповки изделий и форм;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
391. При выполнении функции дозирования компонентов ячеистой смеси - 5 разряд.
Параграф 183. Мозаичник, 3 разряд
392. Характеристика работ:
выполнение работ при изготовлении мозаичных изделий простых и средней сложности;
укладка в формы плитного боя с подбором по цвету и форме;
заполнение форм или пустот между боем декоративным щебнем;
уплотнение цементно-песчаного раствора и бетона на стенде, виброплощадках или прессах;
снятие отформованных изделий с установкой их в камеры тепловой обработки бетона;
дозировка составляющих смеси, приготовление цементно-песчаного раствора и бетонной смеси;
чистка и смазка форм;
укладка в формы арматурных сеток, цементно-песчаного раствора и бетонной смеси;
расформовка изделий по окончании тепловой обработки, очистка от облоя и укладка в контейнеры для подачи на шлифовку;
управление тельфером, краном-укосиной;
устранение неисправностей обслуживаемого оборудования и участие в его ремонте.
393. Должен знать:
принцип действия обслуживаемых установок, машин, оборудования;
основные свойства бетонной смеси и цементно-песчаного раствора;
технические требования на изготавливаемые изделия;
требования технологических норм по порядку и режимам изготовления изделий;
порядок транспортирования и укладки арматурных сеток;
требования, предъявляемые к внешнему виду мозаичных изделий;
маркировку изделий;
приемы и способы строповки и перемещения изделий;
порядок и режимы тепловой обработки бетона.

394. Жұмыс үлгілері:
1) цемент тұтастырғыштағы брекчевидті өрнекті плиталар - дайындау;
2) мәрмәр қиыршық тастан жасалған ірі толтырушылар бар өрнекті плиталар - дайындау.
184-параграф. Өрнектеуші, 4-разряд
395. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі өрнектелген плиталарды жасау бойынша жұмыстарды орындау;
берілген сурет пен үлгіге сәйкес кесек материалды түсі, өлшемі бойынша оларды қалыпқа сала отырып іріктеу;
қалыптарды байланыстырушы құраммен құю, қиыршық таспен толтыру және тығыздау;
қалыптарды ұсталымнан кейін бөлшектеу, плиталарды контейнерлерге салумен түсіріп алу;
қолданылатын жабдыққа: плиткаларды жинақтау жөніндегі конвейерге, байланыстырушы, дірілдегіш прессті мөлшерлеу және дайындау бойынша жабдықты жылумен өңдеу конвейеріне қызмет көрсету.
396. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін қондырғылардың, машиналар мен жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
дайындалатын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
бұйымдарды дайындау режимдері бойынша технологиялық карталардың талаптары.
397. Жұмыс үлгілері:
1) синтетикалық байланыстырғыштағы көп түсті брекчия плиталары - дайындау;
2) цемент немесе синтетикалық байланыстырғышта түрлі-түсті суретпен бедерленген плиталар – дайындау.
185-параграф. Өру және орау машиналарының машинисі, 4-разряд
398. Жұмыс сипаттамасы:
электр термомеханикалық тәсілмен шиыршықты арматуралау-өру машинасында темірбетон немесе металл құбыр өзекшелеріне кернеуді өру;
шиыршықтың белгіленген қадамын сақтай отырып, арнайы өру машиналарында дірілді гидро престелген құбырлар үшін арматуралық қаңқаларды жасау;
қысымсыз құбырларға, сүрлемдерге, құдықтардың қылталарына, қадаларға, ригельдерге және өзге де ұқсас бұйымдарға арналған көлемді арматуралық қаңқаларды өру-дәнекерлеу машиналарында жасау.
399. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және техникалық пайдалану тәртібі;
арматуралық болат пен қаңқаларды ілмектеу және орнын ауыстыру тәртібі;
дайындалатын өнімнің номенклатурасы мен техникалық талаптары.
186-параграф. Өру және орау машиналарының машинисі, 5-разряд
400. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымдарды үздіксіз кернеулі арматуралау бойынша орау құрылғыларының бойлық және көлденең жылжуын, каретканың қайтымды-ілгерілемелі қозғалысын, бұрылмалы үстелі, бұрылмалы траверсі бар арнайы орау машиналары мен қондырғыларының жұмысын басқару;
машиналар мен қондырғыларды берілген жұмыс режимі бойынша баптау мен реттеу.
401. Білуге тиіс:
машиналар мен қондырғылардың құрылысы, қызмет көрсетудің принципті схемасы және техникалық пайдалану тәртібі;
дайындалатын өнімнің номенклатурасы мен техникалық талаптары;
болатты ілмектеу және орнын ауыстыру тәртібі.

394. Примеры работ:
1) плиты мозаичные брекчевидные на цементном вяжущем – изготовление;
2) плиты мозаичные с крупным заполнителем из мраморного щебня - изготовление.
Параграф 184. Мозаичник, 4 разряд
395. Характеристика работ:
выполнение работ по изготовлению сложных мозаичных плит;
подборка кускового материала по цвету, размеру с укладкой их в формы согласно заданному рисунку и узору;
заливка форм со связующим составом, засыпка щебнем и уплотнение;
разборка форм после выдержки, снятие плит с укладкой в контейнеры;
обслуживание применяемого оборудования: конвейера по набору плиток, конвейера тепловой обработки оборудования по дозировке и приготовлению связующего, вибропресса.
396. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемых установок, машин и оборудования;
технические требования на изготавливаемые изделия;
требования технологических карт по режимам изготовления изделий.
397. Примеры работ:
1) плиты брекчии многоцветные на синтетическом связующем – изготовление;
2) плиты орнаментованные с цветным рисунком на цементном или синтетическом связующем - изготовление.
Параграф 185. Машинист навивочных и намоточных машин, 4 разряд
398. Характеристика работ:
навивка спирали с электротермомеханическим способом напряжения на железобетонные или металлические сердечники труб на арматурно-навивочной машине;
изготовление арматурных каркасов для виброгидропрессованных труб на специальных навивочных машинах с соблюдением установленного шага спирали;
изготовление объемных арматурных каркасов для безнапорных труб, силосов, горловин колодцев, свай, ригелей и иных аналогичных изделий на навивочно-сварочных машинах.
399. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
порядок строповки и перемещения арматурной стали и каркасов;
номенклатуру и технические требования на изготовляемую продукцию.
Параграф 186. Машинист навивочных и намоточных машин, 5 разряд
400. Характеристика работ:
управление работой специальных намоточных машин и установок с поворотным столом, поворотной траверсой, возвратно-поступательным движением каретки, продольным и поперечным перемещением намоточных устройств по непрерывному напряженному армированию изделий;
наладка и регулирование машин и установок по заданному режиму работы.
401. Должен знать:
устройство, принципиальную схему обслуживания и порядок технической эксплуатации машин и установок;
номенклатуру и технические требования на изготавливаемую продукцию;
порядок строповки и перемещения стали.

187-параграф. Панельдерді жинақтаушы, 4-разряд
402. Жұмыс сипаттамасы:
сыртқы қабырға панельдерін ағаш шеберлігі бұйымдарымен, терезе алды тақтайларымен және суағарлармен жинақтау;
ойықтарға терезе және балкон қораптарын орнату, оларды ағаш тығындарға бекіту;
ағаш қорап пен ойық арасындағы саңылауларды (герметизациялау немесе тығындау) бітеу;
терезе жармаларын және балкон есіктерін ілу;
маңдайшаларды, терезе алды тақтайларын және суағарды орнату;
жармалары мен есік тақталарын келтіру.
403. Білуге тиіс:
панельдерді жинақтау технологиясы және панельдер мен жиынтықтау бұйымдарға арналған техникалық талаптар;
қолданылатын құралдың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
жинақтау материалдары мен бұйымдарын ілмектеу және беру тәртібі.
188-параграф. Пневматикалық және бұрандалық сорғылардың машинисі, 2-разряд
404. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейінгі бұрандалы, екі камералы және өзге де пневматикалық сорғыларға қызмет көрсету;
ауаны өткізу және сығылған ауаны тазалау сүзгіші жүйелерінің жұмыс жағдайын қадағалау;
сорғының араластыру камерасына сығылған ауаны беруді реттеу;
сығылған ауаны тазалау сүзгішіндегі торфты дайындау мен ауыстыру;
сорғы механизмдерінің үйкелетін бөліктерін майлау;
ауа өткізгіштер мен екі жүрісті айырғыштардағы тозған мембранды клапандардың манжеттерін, камера-сорғылардың поршень манжеттері мен клапандарын, инелі бүріккіштерді, маталы сүзгіштерді ауыстыру;
жабдықтың саңылаусыздығын қамтамасыз ету;
мойынтіректің температурасын бақылау және қызмет көрсетілетін жабдықты майлау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою.
405. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың, цемент өткізгіштердің және сигналдық қалқанға және сынапты қайта қосқыштарға арналған электр өткізгіштердің құрылғысы және жұмыс істеу принципі;
ауа өткізгіштер мен цемент өткізгіштердің схемалары;
шұраның және ысырманың құрылысы;
бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика, сигнал беру және блоктау құралдарының мақсаты, жұмыс істеу принципі және орнату орны;
қызмет көрсетілетін жабдықтарды майлау карталары, майлау материалдарының түрлері мен сұрыптары;
майлау материалдарының шығыс нормалары және сорғы бөлшектерін майлау мерзімділігі;
сығылған ауаны тазарту сүзгісіндегі шымтезектің қызмет ету мерзімі мен ауыстыру тәртібі;
бұрандалы және пневматикалық сорғылардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
406. Жиынтық өнімділігі сағатына 35 тоннадан асатын сорғыларға қызмет көрсету кезінде – 3-разряд.
189-параграф. Рекуператоршы, 3-разряд
407. Жұмыс сипаттамасы:
суды тазалау процесін жүргізу;
тазалауға арналған судың қабылдау ыдысына берілуін реттеу;
суды тазарту үшін рекуператорларға бөлу;
рекуператорлардағы суды тазарту процесін қадағалау және суды тазартудың берілген дәрежесін қамтамасыз ету;
тазартылған судың жинау ыдысына берілуін реттеу;
суды берілген температураға дейін бумен жылыту;
шұға мен торлы цилиндрлерді жууға тазартылған судың берілуін реттеу;
асбест-цемент суспензиясын дайындауға құрамында асбест пен цемент бар судың берілуін реттеу;
рекуперациялық жүйені тексеру және оны жұмысқа дайындау;
орталықтан тепкіш сорғыларды іске қосу және тоқтату;
рекуператорларды іске қосу және сөндіру;
рекуперациялық жүйесін тазарту;
пайдаланылған суды тазарту дәрежесін бақылау;
рекуперациялық жүйенің жұмысындағы ақауларды жою.

Параграф 187. Комплектовщик панелей, 4 разряд
402. Характеристика работ:
комплектация панелей наружных стен столярными изделиями, подоконными досками и сливами;
установка в проемы оконных и балконных коробок, крепление их к деревянным пробкам;
заделка (герметизация или конопатка) зазоров между деревянной коробкой и проемом;
навешивание оконных створок и балконных дверей;
установка наличников, подоконной доски и слива;
подгонка створок и дверных полотен.
403. Должен знать:
технологию комплектации панелей и технические требования на панели и комплектовочные изделия;
устройство и принцип действия применяемого инструмента;
порядок строповки и подачи комплектовочных материалов и изделий.
Параграф 188. Машинист пневматических и винтовых насосов, 2 разряд
404. Характеристика работ:
обслуживание винтовых, двухкамерных и иных пневматических насосов суммарной производительностью до 35 тонн в час;
наблюдение за состоянием работы системы воздухопроводов и фильтра очистки сжатого воздуха;
регулирование подачи сжатого воздуха в смесительную камеру насоса;
приготовление и замена торфа в фильтре очистки сжатого воздуха;
смазывание трущихся частей механизмов насоса;
замена изношенных манжетов мембранных клапанов, манжетов поршней и клапана камер-насосов, игольчатых форсунок, матерчатых фильтров на воздухопроводах и двухходовых переключателях;
обеспечение герметизации оборудования;
контроль температуры подшипников и смазка обслуживаемого оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
405. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования, цементопроводов и электропроводки к сигнальному щиту и ртутным переключателям;
схемы воздухопроводов и цементопроводов;
устройство вентилей и задвижек;
назначение, принцип действия и место установки контрольно-измерительных приборов и средств автоматики, сигнализации и блокировки;
карты смазки обслуживаемого оборудования, виды и сорта смазочных материалов;
нормы расхода смазочных материалов и периодичность смазки частей насоса;
срок службы и порядок замены торфа в фильтре очистки сжатого воздуха;
способы выявления и устранения неисправностей в работе винтовых и пневматических насосов.
406. При обслуживании насосов суммарной производительностью свыше 35 тонн в час - 3 разряд.
Параграф 189. Рекуператорщик, 3 разряд
407. Характеристика работ:
ведение процесса очистки воды;
регулирование подачи воды подлежащей очистке в приемный бачок;
распределение воды по рекуператорам для очистки;
наблюдение за процессом очистки воды в рекуператорах и обеспечение заданной степени очистки воды;
регулирование подачи очищенной воды в сборник;
подогрев воды паром до заданной температуры;
регулирование подачи очищенной воды на промывку сукон и сетчатых цилиндров;
регулирование подачи воды, содержащей асбест и цемент на приготовление асбестоцементной суспензии;
осмотр рекуперационной системы и подготовка ее к работе;
пуск и остановка центробежных насосов;
включение и выключение рекуператоров;
чистка рекуперационной системы;
контроль степени очистки отработанной воды;
устранение неполадок в работе рекуперационной системы.

408. Білуге тиіс:
рекуперациялық жүйенің, ортадан тепкіш сорғылар мен тұндырғыштардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
асбест-цемент бұйымдарын жасағанда қолданылатын судың құрамы мен қасиеттері;
технологиялық картамен суға қойылатын талаптар;
суды тазарту және оны өндіріске беруді реттеу тәсілдері;
рекуперациялық жүйені тазалау жолдары.
409. 12-ден астам рекуператорларға қызмет көрсету кезінде - 4-разряд.
190-параграф. Себу және салқындату торабының операторы, 2-разряд
410. Жұмыс сипаттамасы:
толь төсемін себу процесін жүргізу;
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен рубероидты себу процесін жүргізу;
себу материалдарын елеу және оларды бункерлерге салу;
кенептің біркелкі себілуін қамтамасыз ету;
бункерлердің шығу тесіктерін мерзімді тазалау;
қалың жайманы ірі түйірлі себу кезінде қысатын-жаныштайтын білікшелерге қызмет көрсету;
жайманың қысылу дәрежесін білікшелермен реттеу және себуді біркелкі тегістеуді қамтамасыз ету;
тоңазытқыш барабандарды үздіксіз сумен қамтамасыз ету;
төсемнің үзілуін жоюға қатысу;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.
411. Білуге тиіс:
себу құрылғыларының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
білікше саңылауларын реттеу әдістері;
себу материалдарының түрлері және қасиеттері;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
қолданылатын материалдар мен дайын өнімге қойылатын талаптар.
191-параграф. Себу және салқындату торабының операторы, 3-разряд
412. Жұмыс сипаттамасы:
рубероид жаймасын себу және домалату процесін жүргізу;
араластырғышқа қызмет көрсету, ылғал себу – суспензиясы бар өнімді дайындау кезінде массаның деңгейі мен концентрациясын реттеу;
агрегаттың тоңазытқыш бөлігіндегі жайманың суытуын қадағалау;
төсемнің үзілуін жою және оны тоңазытқыш цилиндрлерге себуші бункер арқылы толтыру;
себу құрылғысын жөндеуге қатысу.
413. Білуге тиіс:
элеваторлардың, себетін бункерлердің, араластырғыштардың, қысатын-жанастыратын біліктер мен тоңазытқыш цилиндрлерінің құрылысы мен мақсаты;
кенептің үзілуін жою әдістері;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
192-параграф. Себуші материалдарын кептіруші, 2-разряд
414. Жұмыс сипаттамасы:
кептіру барабандарында себу материалдарын кептіру процесін жүргізу;
кептіргіш қондырғыларға отынды беруді реттеу;
тор арқылы елеу жолымен шикі себуді бөгде қоспалардан тазарту;
тасымалдауышқа шикі себу материалдарды тиеу;
кептіру барабанына себудің біркелкі түсуін қадағалау;
жабдықтың үйкелетін бөліктерін майлау;
кептіргіштің жағу құрылғыларына қызмет көрсету;
берілген кептіру режиміне сәйкес қажетті температураны қамтамасыз ету.

408. Должен знать:
устройство и принцип действия рекуперационной системы, центробежных насосов и отстойников;
состав и свойства воды, применяемой в производстве асбестоцементных изделий;
требования, предъявляемые к воде технологической картой;
способы очистки воды и регулирования подачи ее в производство;
приемы чистки рекуперационной системы.
409. При обслуживании свыше 12 рекуператоров - 4 разряд.
Параграф 190. Оператор узла посыпки и охлаждения, 2 разряд
410. Характеристика работ:
ведение процесса посыпки полотна толя;
ведение процесса посыпки рубероида под руководством оператора более высокой квалификации;
просеивание посыпочных материалов и загрузка их в бункеры;
обеспечение равномерной посыпки полотна;
периодическая прочистка выходных отверстий бункеров;
обслуживание прижимно-прикатных валиков при крупнозернистой посыпке полотна толя;
регулирование степени прижима полотна валиками и обеспечение равномерной прикатки посыпки;
бесперебойное обеспечение водой холодильных барабанов;
участие в ликвидации обрывов полотна;
устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.
411. Должен знать:
устройство и принцип действия посыпочных устройств;
методы регулирования зазора валиков;
виды и свойства посыпочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
требования к применяемым материалам и готовой продукции.
Параграф 191. Оператор узла посыпки и охлаждения, 3 разряд
412. Характеристика работ:
ведение процесса посыпки и прикатки полотна рубероида;
обслуживание мешалки, регулирование уровня и концентрации массы при изготовлении продукции с мокрой посыпкой – суспензией;
наблюдение за охлаждением полотна на холодильной части агрегата;
устранение обрывов полотна и заправка его через посыпочный бункер в холодильные цилиндры;
участие в ремонте посыпочного устройства.
413. Должен знать:
устройство и назначение элеваторов, посыпочных бункеров, мешалок, прижимно-прикатных валиков и холодильных цилиндров;
способы ликвидации обрывов полотна;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
требования к качеству готовой продукции.
Параграф 192. Сушильщик посыпочных материалов, 2 разряд
414. Характеристика работ:
ведение процесса сушки посыпочных материалов в сушильных барабанах;
регулирование подачи топлива в сушильные установки;
очистка сырой посыпки от посторонних примесей путем просеивания через сетки;
загрузка транспортера сырыми посыпочными материалами;
наблюдение за равномерным поступлением посыпки в сушильный барабан;
смазка трущихся частей оборудования;
обслуживание топочных устройств сушилки;
обеспечение необходимой температуры в соответствии с заданным режимом сушки.

415. Білуге тиіс:
кептіру барабанының, кептіргіштің жағу құрылғысының жұмыс істеу принципі;
себу материалдарының түрлері;
себу материалдарын кептіру режимі.
193-параграф. Силикатты массаны бөлуші, 3-разряд
416. Жұмыс сипаттамасы:
прес бойынша силикатты массаны бөлу;
тасымалдау және тарату құрылғыларының: тасымалдауыштар, элеваторлар, ыдыс қоректендіргіштер, арбалар, бункерлер жұмысын қадағалау;
қызмет көрсетілетін механизмдерді іске қосу және тоқтату;
силикат массасының тасымалдау құралдарына түсуін реттеу;
бөгде қосындыларды жою;
шашылған массаны жинау, механизмдерді майлау;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою.
417. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін механизмдердің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
қабылдау құрылғыларының сыйымдылығы;
силикат массасының сапасына қойылатын талаптар;
пресс бункерлерін тиеу нормалары мен тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
194-параграф. Слюдадан жасалған бұйымдарды штампылаушы, 2-разряд
418. Жұмыс сипаттамасы:
автоматтарда, эксцентрикті және электромагнитті престерде әртүрлі мөлшердегі және мақсаттағы тік бұрышты пішінді слюдадан жасалған бөлшектерді штампылау (кесу);
бұйымдарды кесуге арналған іріктеулердің көзбен шолып пайдалы ауданын анықтау және оны барынша ұтымды пайдалану;
бұйымдарды кесу сапасын мерзімді тексеру;
штамп алаңынан дайын бұйымдарды үрлеу үшін жарық пен ауа ағысын реттеу.
419. Білуге тиіс:
автоматтардың, эксцентрикті және электромагнитті престердің жұмыс істеу принципі;
слюда калибрленген іріктеулерден немесе миканит табақтарынан әртүрлі мөлшердегі бұйымдарды кесу тәсілдері мен жолдары;
слюданың қасиеттері;
таңдаулардың пайдалы ауданын анықтау әдістері;
слюда таңдаулары мен слюдадан жасалған бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар.
195-параграф. Слюдадан жасалған бұйымдарды штампылаушы, 3-разряд
420. Жұмыс сипаттамасы:
эксцентрикті және электромагнитті престерде әртүрлі көлемдегі және мақсаттағы фигуралы пішінді слюдадан жасалған штампылау (кесу);
бұйымдарды кесуге арналған іріктеулердің көзбен шолып пайдалы ауданын анықтау және оны барынша ұтымды пайдалану;
бұйымдарды кесу сапасын мерзімді тексеру;
престің жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
421. Білуге тиіс:
престер мен автоматтардың құрылысы;
слюда калибрленген іріктеулерден әртүрлі мөлшердегі бұйымдарды кесу тәсілдері мен жолдары;
слюданың қасиеттері;
таңдаулардың пайдалы ауданын анықтау әдістері;
слюда таңдаулары мен слюдадан жасалған бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар.
196-параграф. Слюданы бөлшектеу жөніндегі қондырғының машинисі, 4-разряд
422. Жұмыс сипаттамасы:
слюданы механикалық бөлшектеуге арналған агрегаттарда слюданы бөлшектеу процесін жүргізу;
слюданы бөлшектеудің технологиялық процесін реттеу;
слюданы механикалық ыдыратуға және оның қалыңдығы бойынша ауаны жіктеуге арналған агрегаттарды баптау;
агрегаттарға профилактикалық жөндеу жүргізу және оны ағымдағы жөндеуге қатысу.

415. Должен знать:
принцип действия сушильного барабана, топочного устройства сушилки;
виды посыпочных материалов;
режим сушки посыпочных материалов.
Параграф 193. Распределитель силикатной массы, 3 разряд
416. Характеристика работ:
распределение силикатной массы по прессам;
наблюдение за работой транспортирующих и распределительных устройств: транспортеров, элеваторов, тарельчатых питателей, тачек, бункеров;
пуск и остановка обслуживаемых механизмов;
регулирование поступления силикатной массы на транспортирующие средства;
удаление посторонних включений;
уборка просыпавшейся массы, смазка механизмов;
устранение неисправностей в работе оборудования.
417. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемых механизмов;
емкости приемных устройств;
требования, предъявляемые к качеству силикатной массы;
нормы и порядок загрузки бункеров пресса;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 194. Штамповщик изделий из слюды, 2 разряд
418. Характеристика работ:
штамповка (вырубка) на автоматах, эксцентриковых и электромагнитных прессах деталей из слюды прямоугольной формы различных размеров и назначения;
определение визуально полезной площади подборов для вырубки изделий и наиболее рациональное ее использование;
периодическая проверка качества вырубки изделий;
регулирование освещения и воздушной струи для сдувания готовых изделий с площади штампа.
419. Должен знать:
принцип работы автоматов, эксцентриковых и электромагнитных прессов;
приемы и способы вырубки изделий различных размеров из слюдяных калиброванных подборов или листов миканита;
свойства слюды;
методы определения полезной площади подборов;
технические требования на слюдяные подборы и изделия из слюды.
Параграф 195. Штамповщик изделий из слюды, 3 разряд
420. Характеристика работ:
штамповка (вырубка) на эксцентриковых и электромагнитных прессах деталей из слюды фигурной формы различных размеров и назначения;
определение визуально полезной площади подборов для вырубки изделий и наиболее рациональное ее использование;
периодическая проверка качества вырубки изделий;
устранение мелких неполадок в работе пресса.
421. Должен знать:
устройство прессов и автоматов;
приемы и способы вырубки изделий различных размеров из слюдяных калиброванных подборов;
свойства слюды;
методы определения полезной площади подборов;
технические требования на слюдяные подборы и изделия из слюды.
Параграф 196. Машинист установки по расщеплению слюды, 4 разряд
422. Характеристика работ:
ведение процесса расщепления слюды на агрегатах для механического расщепления слюды;
регулирование технологического процесса расщепления слюды;
наладка агрегатов для механического расщепления слюды и воздушной классификации по ее толщине;
проведение профилактического ремонта агрегатов и участие в текущем его ремонте.

423. Білуге тиіс:
слюданы механикалық бөлшектеуге арналған агрегаттардың құрылысы;
слюданың бөлшектеу процесінің технологиялық режимі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
шикізат пен тарамдалған слюдаға қойылатын техникалық талаптар.
197-параграф. Слюданы жарушы, 2-разряд
424. Жұмыс сипаттамасы:
слюданың өнеркәсіптік шикізатын топтамаға жарылу бағытының жазықтығы бойынша қолмен пышақпен бөлшектеу;
ұсақталған топтамаларды олардың мөлшері мен мақсатына байланысты топтар бойынша қатарлап салу.
425. Білуге тиіс:
слюда кристалдарын бөлу әдістері;
әртүрлі мақсаттағы шикізат пен ұсақталған топтамалардың техникалық шарттары.
198-параграф. Слюданы жарушы, 3-разряд
426. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі үлгідегі жару станоктарында слюданың өнеркәсіптік шикізатын топтамаға жарылу бағытының жазықтығы бойынша бөлшектеу;
ұсақталған слюданы мөлшері мен сапа санаты бойынша сұрыптау;
кесу ролик станоктарында жиек ақауларын алып тастай отырып, кейіннен олардың мөлшері мен мақсатына қарай топтар бойынша ойылған іріктемелерді орналастыра отырып, қолмен ұрғылау іріктемелерін өндіру.
427. Білуге тиіс:
бөлшектеу және кесу станоктарының құрылысы;
слюда кристалдарын бөлу және пластиналардың мақсатын анықтау әдістері;
ұсақталған топтамаларға арналған техникалық шарттар.
199-параграф. Слюданы жіктеуші, 3-разряд
428. Жұмыс сипаттамасы:
жүйелеу қондырғысында слюданы жүйелеу;
құм електе тарамдалған слюданы мөлшері бойынша сұрыптау;
қондырғылар мен құм електер шлюздік түсірушілерінің электр моторларын іске қосу және сөндіру;
механикалық ыдырауға келмейтін слюданың жекелеген кристалдарын алып тастау;
сынамаларды мерзімді алу жолымен тарамдалған слюданың сапасын тексеру және мөлшерлері бойынша сұрыптау;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою.
429. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қондырғының өнімділігі мен жүктеу нормалары;
өңделетін шикізатқа және тарамдалған слюдаға арналған техникалық шарттар;
ақау түрлері және оның алдын алу тәсілдері;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
200-параграф. Слюданы илемдеуші, 2-разряд
430. Жұмыс сипаттамасы:
слюданы илемді станоктарында илемдеу;
су-бор суспензиясы бар ваннадан илемді станогының тасымалдау таспасына слюданың алдын ала термирленген іріктеулерін беру;
ылғалданған слюданы тасымалдау таспасының барлық бетіне біркелкі тарату;
әрі қарай өңдеуге жарамсыз слюда кристалдарын анықтау және жою;
станоктың білікшелері арасында илектелген слюданы мерзімді түсіру және ваннаны сұйықтықпен толтыру;
слюданы кептіруге тасымалдау үшін ыдысқа салу;
станоктың жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.

423. Должен знать:
устройство агрегатов для механического расщепления слюды;
технологический режим процесса расщепления слюды;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
технические требования на сырье и щипаную слюду.
Параграф 197. Кольщик слюды, 2 разряд
424. Характеристика работ:
раскалывание ножом вручную промышленного сырца слюды по плоскостям спайности на подборы;
раскладка колотых подборов по группам в зависимости от их размера и назначения.
425. Должен знать:
способы раскалывания кристаллов слюды;
технические условия на сырье и колотые подборы различного назначения.
Параграф 198. Кольщик слюды, 3 разряд
426. Характеристика работ:
раскалывание промышленного сырца слюды по плоскостям спайности на колотые подборы на расколочных станках различных типов;
сортировка колотой слюды по размерам и категориям качества;
производство колотых подборов вручную с удалением краевых дефектов на обрезных роликовых станках с последующей раскладкой колотых подборов по группам в зависимости от их размера и назначения.
427. Должен знать:
устройство расколочных и обрезных станков;
способы раскалывания кристаллов слюды и определения назначения пластин;
технические условия на колотые подборы.
Параграф 199. Классификаторщик слюды, 3 разряд
428. Характеристика работ:
классификация слюды на классифицирующей установке;
сортировка щипаной слюды на грохотах по размерам;
включение и выключение электромоторов шлюзовых разгружателей установки и грохотов;
удаление отдельных кристаллов слюды не поддающихся механическому расщеплению;
проверка качества щипаной слюды и сортировка по размерам путем периодического взятия проб;
устранение неисправностей в работе оборудования.
429. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
производительность и нормы загрузки установки;
технические условия на обрабатываемое сырье и щипаную слюду;
виды брака и способы его предупреждения;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 200. Прокатчик слюды, 2 разряд
430. Характеристика работ:
прокатка слюды на прокатных станках;
подача из ванны с водно-меловой суспензией предварительно термированных подборов слюды на транспортерную ленту прокатного станка;
равномерное распределение смоченной слюды по всей поверхности транспортерной ленты;
выявление и удаление непригодных для дальнейшей обработки кристаллов слюды;
периодическая выгрузка прокатанной между валиками станка слюды и заполнение ванны жидкостью;
загрузка слюды в тару для транспортировки на сушку;
устранение мелких неполадок в работе станка.

431. Білуге тиіс:
илемді станогының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
слюданы илемдеу станогында илемдеу технологиясы;
ақаулы кристалдарды олардың сыртқы түріне қарай анықтау тәсілдері және илектелген слюданың оның қатпарлану дәрежесі бойынша дайындығы;
өңделетін іріктемелер мен илектелген слюдаға арналған техникалық шарттар.
201-параграф. Слюданы илемдеуші, 3-разряд
432. Жұмыс сипаттамасы:
слюданы көп білікті илемдеу станоктарында илемдеу;
жуу машинасына, діріл елек және ағынды желінің өзге де қосалқы жабдығына қызмет көрсету;
слюданы илектеу технологиялық процесін реттеу;
жабдыққа профилактикалық жөндеу жүргізу және оны ағымдағы жөндеуге қатысу.
433. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
илектелген слюданың сапасын жарылу бағытының көлемі бойынша оның бөліну дәрежесі бойынша анықтау әдістері;
жабдықты берілген режимге баптау тәртібі;
жұмыс істеп тұрған жабдыққа жіберілетін жүктемелер;
бұзылулар мен апаттардың ескертудегі алдын алу шаралары.
202-параграф. Слюданы калибрлеуші, 3-разряд
434. Жұмыс сипаттамасы:
слюдадан жасалған бұйымдар мен жартылай фабрикаттардың тиісті түрлері үшін ауданы 25 шаршы сантиметрге дейінгі өнеркәсіптік шикізатты, № 8 ұсақталған іріктемелерді, қалыңдығы 4-10 миллиметр өлшемді жартылай тазартылған іріктемелерді калибрлеу (тарамдау);
калибрленген слюданы қалыңдық топтары, сорттары, өлшемдері, маркалары және мақсаты бойынша бөлу.
435. Білуге тиіс:
өнімге және жартылай фабрикаттарға қойылатын техникалық талаптар, олардың шикізаттан шығу нормалары;
калибрлеу жолдары мен тәсілдері;
аспаптар мен бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі.
203-параграф. Слюданы калибрлеуші, 4-разряд
436. Жұмыс сипаттамасы:
слюдадан жасалған бұйымдардың тиісті түрлері үшін ауданы 25 шаршы сантиметрден жоғары өнеркәсіптік шикізатты, № 1-7 ұсақталған іріктемелерді, қалыңдығы 15-50 миллиметр өлшемді жартылай тазартылған іріктемелерді калибрлеу (тарамдау);
калибрленген слюданы қалыңдық топтары, сорттары, өлшемдері, маркалары және мақсаты бойынша бөлу;
калибрленген пластиналарда клапандар мен тығырықтардың орналасуын белгілеу.
437. Білуге тиіс:
өнімге және жартылай фабрикаттарға қойылатын техникалық талаптар, олардың шикізаттан шығу нормалары;
клапандар мен тығырықтарды калибрлеу және белгілеу жолдары мен тәсілдері;
аспаптар мен бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі.
204-параграф. Слюданы кесуші, 3-разряд
438. Жұмыс сипаттамасы:
слюда кристалдарын арнайы пышақпен тазарту;
пайдалы алаңды анықтағанға дейін пышақпен бөлу арқылы слюда кристалдарын кесуге дайындау;
слюда ақауларын пышақпен алып тастау;
іріктеулердің мөлшері мен мақсатын көзбен және шаблон бойынша анықтау;
пышақтарды таңдау және қайрау;
слюда кристалдарын кесу станогында тазалау;
станоктағы слюда ақауларын жою;
станокты іске қосу және сөндіру, оның жұмысын реттеу;
станок жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.

431. Должен знать:
устройство и принцип работы прокатного станка;
технологию прокатки слюды на прокатном станке;
способы определения бракованных кристаллов по их внешнему виду и готовность прокатанной слюды по степени ее расслоенности;
технические условия на обрабатываемые подборы и прокатанную слюду.
Параграф 201. Прокатчик слюды, 3 разряд
432. Характеристика работ:
прокатка слюды на многовалковых прокатных станках;
обслуживание моечной машины, виброгрохота и иного вспомогательного оборудования поточной линии;
регулирование технологического процесса прокатки слюды;
проведение профилактического ремонта оборудования и участие в его текущем ремонте.
433. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
методы определения качества прокатанной слюды по степени ее разделяемости по плоскостям спайности;
порядок настройки оборудования на заданный режим;
допустимые нагрузки на работающее оборудование;
профилактические меры по предупреждению поломок и аварий.
Параграф 202. Калибровщик слюды, 3 разряд
434. Характеристика работ:
калибровка (расщепление) промышленного сырца площадью до 25 сантиметров квадратных, колотых подборов № 8, полуочищенных подборов размером 4-10 миллиметров на толщину для соответствующих видов изделий и полуфабрикатов из слюды;
распределение калиброванной слюды по группам толщины, сортам, размерам, маркам и назначению.
435. Должен знать:
технические требования на продукцию и полуфабрикаты, нормы их выхода из сырья;
приемы и способы калибровки;
порядок пользования инструментами и контрольно-измерительными приборами.
Параграф 203. Калибровщик слюды, 4 разряд
436. Характеристика работ:
калибровка (расщепление) промышленного сырца площадью свыше 25 сантиметров квадратных, колотых подборов № 1-7, полуочищенных подборов размером 15-50 миллиметров на толщину для соответствующих видов изделий из слюды;
распределение калиброванной слюды по группам толщины, сортам, размерам, маркам и назначению;
разметка на калиброванных пластинах расположения клапанов и шайб.
437. Должен знать:
технические требования на продукцию и полуфабрикаты, нормы их выхода из сырья;
приемы и способы калибровки и разметки клапанов и шайб;
порядок пользования инструментами и контрольно-измерительными приборами.
Параграф 204. Резчик слюды, 3 разряд
438. Характеристика работ:
очистка кристаллов слюды специальным ножом;
подготовка кристаллов слюды к резке путем расщепления ножом до выявления полезной площади;
удаление дефектов слюды при помощи ножа;
определение визуально и по шаблону размера и назначения подборов;
подбор и заточка ножей;
очистка кристаллов слюды на обрезном станке;
удаление дефектов слюды на станке;
включение и выключение станка, регулирование его работы;
устранение мелких неполадок в работе станка.

439. Білуге тиіс:
слюданы қолмен және кесу станогында тазалау жолдары мен тәсілдері;
тазартылған слюдаға арналған техникалық талаптар;
тазартылған слюданың сапасы мен мөлшерін анықтау әдістемесі;
кристалдардың барлық ақауларын жою және таза слюданы толығымен шығарудың тәсілдері;
шаблондар мен өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі;
станоктағы слюда ақауларын жою.
205-параграф. Слюданы өңдеу жөніндегі термист, 3-разряд
440. Жұмыс сипаттамасы:
слюдопласттарды қысуға және дайындауға арналған слюданы термиялық өңдеу процесін жүргізу;
слюданы электр пешіне салу;
аспаптар бойынша слюданы өңдеу процесін қадағалау;
өңделген слюданы пештен түсіру және оны сулы-борлы суспензиясы бар ваннада салқындату;
суланған слюданы ваннадан түсіру және оны илектеуге тасымалдау;
слюданы илектегеннен кейін кептіру;
пеш жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.
441. Білуге тиіс:
электр пештерінің құрылғысы;
слюданы термиялық өңдеудің технологиялық режимі;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштері бойынша электр пештерінің жұмысын реттеу тәртібі;
сыртқы белгілері бойынша термиялық өңдеудің әртүрлі кезеңдерінде слюданың дайындығын анықтау әдістері.
206-параграф. Слюданы ұсақтаушы, 2-разряд
442. Жұмыс сипаттамасы:
слюда скрабын әртүрлі ұнтақтағыштарда қабыршақтарға ұсақтау;
қоймада слюда скрабын алу, ораудан шығару, оны түрлері бойынша сұрыптау және жеткізу;
слюда скрабын порцияға өлшеу және тиеу науасына жіберу;
слюданың біркелкілігін және ұсатқыштар мен електердің жарамдылығын қадағалау;
жабдықты майлау және тазалау.
443. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу принципі;
слюда скрабына қойылатын талаптар;
скрапты өлшеу және сұрыптау тәртібі.
207-параграф. Слюданы ұсақтаушы, 3-разряд
444. Жұмыс сипаттамасы:
слюданы әртүрлі үлгідегі ұнтақтау жабдығында ұсақтау процесін жүргізу;
ұнтақталған слюданың ұсақтау бойынша жіктеу;
скрапты тасымалдау таспасына салу;
ұнтақтау жабдығының, тасымалдаудың, элеваторлар мен өзге де агрегаттардың жұмысын қадағалау, оларды іске қосу және сөндіру;
ұсақ ақауларды жою.
445. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін ұнтақтау жабдығының құрылысы;
дайын өнімге арналған техникалық талаптар.
208-параграф. Слюдапласт жасау машинасының машинисі, 4-разряд
446. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен слюдопласты слюдалы қыртысты құю процесін жүргізу;
қойыртпақтың, айналымдағы және таза судың берілуін реттеу;
қосалқы жабдықты реттеу;
машинаның жағдайын қадағалау және оның жұмысындағы ұсақ ақауларды жою;
жабдыққа профилактикалық жөндеу жүргізу.

439. Должен знать:
приемы и способы очистки слюды вручную и на обрезном станке;
технические требования на очищенную слюду;
методику определения качества и размеров очищенной слюды;
способы удаления всех дефектов кристаллов и получения максимального выхода деловой слюды;
порядок пользования шаблонами и измерительными инструментами;
удаление дефектов слюды на станке.
Параграф 205. Термист по обработке слюды, 3 разряд
440. Характеристика работ:
ведение процесса термической обработки слюды, предназначенной для щипки и изготовления слюдопластов;
загрузка слюды в электропечь;
наблюдение за процессом обработки слюды по приборам;
выгрузка обработанной слюды из печи и охлаждение ее в ванне с водномеловой суспензией;
выгрузка из ванны смоченной слюды и транспортировка ее на прокатку;
сушка слюды после прокатки;
устранение мелких неполадок в работе печи.
441. Должен знать:
устройство электропечей;
технологический режим термической обработки слюды;
порядок регулирования работы электропечей по показаниям контрольно-измерительной аппаратуры;
методы определения готовности слюды на различных стадиях термической обработки по внешним признакам.
Параграф 206. Дробильщик слюды, 2 разряд
442. Характеристика работ:
дробление слюдяного скрапа на чешуйки на различных дробилках;
получение на складе слюдяного скрапа, распаковка, сортировка его по видам и подноска;
взвешивание слюдяного скрапа на порции и подача в загрузочный лоток;
наблюдение за однородностью слюды и исправностью дробилок и грохотов;
смазывание и чистка оборудования.
443. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к слюдяному скрапу;
порядок взвешивания и сортировки скрапа.
Параграф 207. Дробильщик слюды, 3 разряд
444. Характеристика работ:
ведение процесса измельчения слюды на размольном оборудовании различного типа;
классификация молотой слюды по тонине помола;
загрузка скрапа на транспортерную ленту;
наблюдение за работой, включение и выключение размольного оборудования, транспортеров, элеваторов и иных агрегатов;
устранение мелких неисправностей.
445. Должен знать:
устройство обслуживаемого помольного оборудования;
технические требования на готовую продукцию.
Параграф 208. Машинист слюдопластоделательной машины, 4 разряд
446. Характеристика работ:
ведение процесса отлива слюдопласта под руководством машиниста более высокой квалификации;
регулирование подачи пульпы, оборотной и свежей воды;
регулирование вспомогательного оборудования;
наблюдение за состоянием машины и устранение мелких неполадок в ее работе;
проведение профилактического ремонта оборудования.

447. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
слюдалы қыртысты өндірісінің технологиялық процесі туралы негізгі мәліметтер;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі;
өнім сапасына қойылатын талаптар;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
209-параграф. Слюдапласт жасау машинасының машинисі, 5-разряд
448. Жұмыс сипаттамасы:
слюдалы қыртысты құю процесін жүргізу;
вакуум-сорғылардың, калориферлердің, желдеткіштердің жұмысын реттеу;
шығарылатын слюдалы қыртыстының сапасын, бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысы мен көрсеткіштерін қадағалау;
таспа параметрлерін реттеу;
машинаны тазалауға және ағымдағы жөндеуге қатысу;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою.
449. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
слюдалы қыртысты өндірісінің технологиялық процесі;
коммуникация схемасы;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
өндірілетін өнімге арналған техникалық шарттар.
210-параграф. Слюдопласталы материалдарды сіңдіруші, 4-разряд
450. Жұмыс сипаттамасы:
сіңдіру машинасында микалентті қағаздан жасалған төсемі бар битум лакпен слюдопласталық материалдарды сіңдіру процесін жүргізу;
слюдопласты сіңдіру процесін реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
материалдар шығысының есебін жүргізу.
451. Білуге тиіс:
сіңдіру машинасының құрылысы;
сіңдіру машинасын басқару тәртібі;
шығарылатын өнімге арналған техникалық талаптар.
211-параграф. Слюдопласталы материалдарды сіңдіруші, 5-разряд
452. Жұмыс сипаттамасы:
шыны матадан және полимерлі пленкалардан жасалған төсемдері бар слюдопласталық материалдарды электр оқшаулағыш лактармен сіңдіру және кептіру процесін жүргізу;
сіңдірілген слюдопласталық материалдарды электр пештерінде кептіру;
слюдопласталық материалдар мен төсемдердегі үзілістерді, қатпарларды жұмыс процесінде жою;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштерін қадағалау;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
453. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
сіңдіру машинасын басқару тәртібі;
қолданылатын материалдардың маркалары мен мақсаты;
слюдопластты сіңдірудің технологиялық процесі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
электр оқшаулағыш лактардың, төсемдердің және шығарылатын өнімнің техникалық сипаттамалары.
212-параграф. Сұрыптаушы, 3-разряд
454. Жұмыс сипаттамасы:
фракциялар бойынша керамзитті қиыршық тас пен құмның күйдірілген түйіршіктерін сұрыптау және ақауды алып тастау;
сүрлем ыдыстарын және өзге де сыйымдылықтарды сұрыпталған қиыршық таспен толтыру;
дайын өнімді фракциялар және үйілмелі тығыздық бойынша егуді қадағалау;
тасымалдаушы құрылғылар мен тоңазытқыштарға қызмет көрсету;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу;
жіктеуші елеуіш қондырғыларға қызмет көрсету;
цилиндрлік електердің жұмысын тқарау және тексеру;
цилиндрлік елеуіштерді іске қосу және тоқтату;
електерді ұсақталған таспен (ұнтақпен) біркелкі тиеу;
ұнтақтың сапалы ұнтақталуын қадағалау;
елек жаймаларын, шнектер мен таспалы тасымалдағыштарды мерзімді тазалау;
барлық тығыздағыштардың герметикалығын қадағалау;
зертханаларға арналған ұнтақтың үлгілерін іріктеу;
елек кенептерін уақтылы ауыстыру;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу;
жабдықты тазалау және майлау.

447. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
основные сведения о технологическом процессе производства слюдопласта;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
требования, предъявляемые к качеству продукции;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 209. Машинист слюдопластоделательной машины, 5 разряд
448. Характеристика работ:
ведение процесса отлива слюдопласта;
регулирование работы вакуум-насосов, калориферов, вентиляторов;
наблюдение за качеством выпускаемого слюдопласта, работой и показаниями контрольно-измерительной аппаратуры;
регулировка параметров ленты;
участие в чистке и текущем ремонте машины;
устранение неисправностей в работе оборудования.
449. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
технологический процесс производства слюдопласта;
схему коммуникаций;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
технические условия на вырабатываемую продукцию.
Параграф 210. Пропитчик слюдопластовых материалов, 4 разряд
450. Характеристика работ:
ведение процесса пропитки слюдопластовых материалов битумным лаком с подложкой из микалентной бумаги на пропиточной машине;
регулирование процесса пропитки слюдопласта;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
ведение учета расхода материалов.
451. Должен знать:
устройство пропиточной машины;
порядок управления пропиточной машиной;
технические требования на выпускаемую продукцию.
Параграф 211. Пропитчик слюдопластовых материалов, 5 разряд
452. Характеристика работ:
ведение процесса пропитки и сушки слюдопластовых материалов с подложками из стеклоткани и полимерных пленок электроизоляционными лаками;
сушка пропитанных слюдопластовых материалов в электропечах;
устранение разрывов, складок на слюдопластовых материалах и подложках в процессе работы;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительной аппаратуры;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
453. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
порядок управления пропиточной машиной;
марки и назначение применяемых материалов;
технологический процесс пропитки слюдопласта;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
технические характеристики электроизоляционных лаков, подложек и выпускаемой продукции.
Параграф 212. Сортировщик, 3 разряд
454. Характеристика работ:
сортировка обожженных гранул керамзитового гравия и песка по фракциям и удаление брака;
заполнение силосных банок и иных емкостей рассортированным гравием;
наблюдение за рассевом готовой продукции по фракциям и насыпной плотности;
обслуживание транспортирующих устройств и холодильников;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования;
обслуживание классифицирующих ситовых установок;
осмотр и проверка работы цилиндрических сит;
пуск и остановка цилиндрических сит;
равномерная загрузка сит дробленым камнем (порошком);
наблюдение за качественным помолом порошка;
периодическая очистка ситовых полотен, шнеков и ленточных транспортеров;
наблюдение за герметичностью всех уплотнений;
отбор проб порошка для лабораторий;
своевременная замена ситовых полотен;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования;
чистка и смазка оборудования.

455. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
сұрыптау және тасымалдау жүйесі;
дайын өнімді сақтау тәртібі және оған қойылатын техникалық талаптар;
жіктеудің берілген дәлдігі;
елек қондырғыларының мақсаты мен құрылысы, олардың өнімділігі;
тасымалдау құралдарының құрылысы;
қолданылатын торлардың түрлері және олардың қызмет ету мерзімі;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою тәртібі мен тәсілдері.
213-параграф. Сүрлемде ұнды араластырушы, 2-разряд
456. Жұмыс сипаттамасы:
шикізаттық ұнды ауамен және механикалық араластыру, түзету және біркелкі беру процесін жүргізу;
сүрлемдегі ұнның түсуін, жұмсалуын және деңгейін бақылау;
араластырғыш және тасымалдағыш құрылғылардың үздіксіз жұмысы мен жарамды жағдайын қамтамасыз ету;
қызмет көрсетілетін жабдықтың герметизациясын бақылау;
жабдық жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою.
457. Білуге тиіс:
сүрлемдердің араластыру және тасымалдау жабдығының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
ауа өткізгіштердің схемасы;
шикізат ұнының құрамы мен сипаттамасы;
бақылау - өлшеу аспаптарының, автоматика, сигнал беру және блоктау құрылғыларының мақсаты;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері, қызмет көрсететін жабдықты майлау карталары;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою әдістері.
214-параграф. Сіңдіру агрегаттарындағы аппаратшы, 3-разряд
458. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары аппаратшының басшылығымен битуминозды орамды жабын, гидрооқшаулағыш материалдар мен битуминизирленген қағазды дайындау процесін жүргізу;
сіңдіру агрегаты арқылы картон мен қағаз төсемінің өтуін қадағалау;
сіңдірілген картон төсемін сығу және жабу біліктеріне, қосымша сіңдіру шкафқа, суық цилиндрлерге салуға қатысу;
үзілген кезде сіңдірілген картон жаймасын тігуге қатысу;
бағыттаушы біліктерді жабысқан битум мен құмнан тазарту;
дайын өнім қоры дүкеніне қызмет көрсету;
орамды орау станогында орау процесін жүргізу;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою және оны жөндеуге қатысу.
459. Білуге тиіс:
сіңдіру агрегаты мен оның тораптарының мақсаты;
картон төсемін алдын ала суару және сіңдіру ваннасының білікшелері арқылы сығу және жабу білікшелеріне, тамбур білігіне, орау станогына, қосымша сіңдіру шкафына салу тәсілдері;
жабын картонының, сіңдіру және үгінтөсеме материалдарының қасиеттері мен маркалары;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
215-параграф. Сіңдіру агрегаттарындағы аппаратшы, 4-разряд
460. Жұмыс сипаттамасы:
револьверлік үлгідегі кезеңдік жұмыс істейтін агрегаттарда және битуминозды орамды жабын және гидрооқшаулағыш материалдарды: толь мен битуминизацияланған қағазды үздіксіз жұмыс істейтін агрегаттарда дайындау процесін жүргізу;
картонның қалыңдығына байланысты жайманың қозғалыс жылдамдығын және тарту біліктерінің саңылауын реттеу;
біліктерді көтеру штурвалының жұмысын сынау;
ваннадағы сіңдіру массасының деңгейін және оның толтырылуын қадағалау;
себудің болуын қадағалау;
жабдықты ағымдағы және профилактикалық жөндеуге қатысу.

455. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
систему сортировки и транспортировки;
порядок хранения и технические требования на готовую продукцию;
заданную точность классификации;
назначение и устройство ситовых установок, их производительность;
устройство транспортирующих средств;
виды применяемых сеток и сроки их службы;
порядок и способы устранения неполадок в работе оборудования.
Параграф 213. Смесительщик муки на силосах, 2 разряд
456. Характеристика работ:
ведение процесса воздушного и механического перемешивания, корректирования и равномерной подачи сырьевой муки;
контроль поступления, расхода и уровня муки в силосах;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния перемешивающих и транспортирующих устройств;
контроль герметизации обслуживаемого оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
457. Должен знать:
устройство и принцип действия смесительного и транспортирующего оборудования силосов;
схему воздухопроводов;
состав и характеристику сырьевой муки;
назначение контрольно - измерительных приборов, устройств автоматики, сигнализации и блокировки;
сорта и свойства смазочных материалов, карты смазки обслуживаемого оборудования;
методы предупреждения и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Параграф 214. Аппаратчик на пропиточных агрегатах, 3 разряд
458. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления битуминозных рулонных кровельных, гидроизоляционных материалов и битуминизированной бумаги под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
наблюдение за прохождением полотна картона и бумаги через пропиточный агрегат;
участие в заправке пропитанного полотна картона в отжимные и покровные вальцы, в шкаф допропитки, на холодные цилиндры;
участие в сшивке пропитанного полотна картона при обрывах;
очистка направляющих валиков от прилипшего битума и песка;
обслуживание магазина запаса готовой продукции;
ведение процесса намотки рулона на намоточном станке;
устранение неполадок в работе оборудования и участие в его ремонте.
459. Должен знать:
назначение пропиточного агрегата и его узлов;
способы заправки полотна картона через валики предварительного полива и пропиточной ванны, в отжимные и покровные вальцы, тамбурный вал, намоточный станок, в шкаф допропитки;
свойства и марки кровельного картона, пропиточных и посыпочных материалов;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 215. Аппаратчик на пропиточных агрегатах, 4 разряд
460. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления на агрегатах периодического действия револьверного типа и агрегатах непрерывного действия битуминозных рулонных кровельных и гидроизоляционных материалов: толя и битуминизированной бумаги;
регулирование скорости движения полотна и зазора тяговых вальцов в зависимости от толщины картона;
опробование работы штурвала подъема вальцев;
наблюдение за уровнем пропиточной массы в ванне и за ее наполнением;
наблюдение за наличием посыпки;
участие в текущем и профилактическом ремонте оборудования.

461. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
битуминозды орамды жабындық және гидрооқшаулағыш материалдар өндірісінің технологиялық процесі;
өндірілетін өнімге қойылатын техникалық талаптар;
біліктер арасындағы саңылауларды реттеу жолдары;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
216-параграф. Сіңдіру агрегаттарындағы аппаратшы, 5-разряд
462. Жұмыс сипаттамасы:
битуминозды орамды жабындық және гидрооқшаулағыш материалдардың: шыны рубероид, фольгорубероид, балқытылатын рубероид, әртүрлі түрдегі себінділері бар рубероид, пергамин және өзге де ұқсас өнімдер технологиялық желілерінде дайындау процесін жүргізу;
массаның ваннаға түсуін, сіңірілген жайманың сығылу дәрежесін, жайманың жабын қабаты пленкасының қалыңдығын, оны себуді және салқындатуды реттеу;
қосымша сіңдіру шкафында, сіңдіру және жабу ванналарында және тоңазытқыш цилиндрлерде температуралық режимді қамтамасыз ету;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалау;
технологиялық желінің жекелеген тораптарын баптау.
463. Білуге тиіс:
битуминозды жабын және гидрооқшаулағыш материалдарды дайындаудың технологиялық желісінің құрылымы мен схемалары;
төсемді сіңірудің, жабудың және салқындатудың температуралық режимі;
кенептің қозғалыс жылдамдығын реттеу тәртібі;
дайын өнімге және оны сақтауға қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
желінің жекелеген тораптарын баптау тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
217-параграф. Табақ қалыптау машинасының машинисі, 5-разряд
464. Жұмыс сипаттамасы:
табақ қалыптау машинасында асбест-цемент бұйымдары мен асбест-силит плиталарын қалыптау процесін жүргізу;
табақ қалыптайтын машинаны іске қосу және тоқтату;
мөлшерлегішке және табақ қалыптайтын машинаға асбест-перлит-әктасты массасын беруді қадағалау;
асбест-цементтік масса мен судың араластырғышқа және торлы цилиндрлер ванналарына түсуін реттеу;
массаны араластыруды қадағалау;
табақ қалыптау машинасын іске қосуға дайындау;
асбест-силитті плиталарды қалыптау кезінде табақтардың біркелкі қалыңдығын сақтау;
табақ қалыптау машинасының форматты барабанынан қалыпталған табақты кесіп алу;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге, тазалауға және майлауға, техникалық шұғалар мен торлы цилиндрлерді ауыстыруға және жууға қатысу.
465. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
қалыптау массалары компоненттерінің сұрыптары мен қасиеттері, оларды дайындау тәсілдері;
қалыптасқан асбест-цемент парағын кесу жолдары;
табақты қалыптау машинасына массаның түсуін реттеу тәсілдері;
қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау және майлау тәртібі;
шұға мен торлы цилиндрлерді ауыстыру және жуу тәртібі;
қолданылатын материалдар мен дайын өнімге қойылатын талаптар.

461. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
технологический процесс производства битуминозных рулонных кровельных и гидроизоляционных материалов;
технические требования на вырабатываемую продукцию;
приемы регулирования зазоров между вальцами;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 216. Аппаратчик на пропиточных агрегатах, 5 разряд
462. Характеристика работ:
ведение процесса изготовления на технологических линиях битуминозных рулонных кровельных и гидроизоляционных материалов: стеклорубероида, фольгорубероида, наплавляемого рубероида, рубероида с посыпками различных видов, пергамина и иной аналогичной продукции;
регулирование поступления массы в ванны, степени отжима пропитанного полотна, толщины пленки покровного слоя полотна, его посыпки и охлаждения;
обеспечение температурного режима в шкафу допропитки, пропиточной и покровной ваннах и холодильных цилиндрах;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов;
наладка отдельных узлов технологической линии.
463. Должен знать:
конструкцию и схемы технологической линии изготовления битуминозных кровельных и гидроизоляционных материалов;
температурный режим пропитки, покрова и охлаждения полотна;
порядок регулирования скорости движения полотна;
требования, предъявляемые к готовой продукции и ее хранению;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
порядок наладки отдельных узлов линии;
способы выявления и устранения неполадок в работе оборудования.
Параграф 217. Машинист листоформовочной машины, 5 разряд
464. Характеристика работ:
ведение процесса формования на листоформовочной машине асбестоцементных изделий и асбестосилитовых плит;
пуск и остановка листоформовочной машины;
наблюдение за подачей асбестоперлитоизвестковой массы в дозатор и листоформовочную машину;
регулирование поступления асбестоцементной массы и воды в мешалку и ванны сетчатых цилиндров;
наблюдение за перемешиванием массы;
подготовка листоформовочной машины к пуску;
поддержание равномерной толщины листов при формовании асбестосилитовых плит;
срезание сформованного листа с форматного барабана листоформовочной машины;
участие в ремонте, чистке и смазке обслуживаемого оборудования, смене и промывке технических сукон и сетчатых цилиндров.
465. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
сорта и свойства компонентов формовочных масс, способы их приготовления;
приемы срезания сформованного асбестоцементного листа;
способы регулирования поступления массы в листоформовочную машину;
порядок чистки и смазки обслуживаемого оборудования;
порядок смены и промывки сукон и сетчатых цилиндров;
требования, предъявляемые к применяемым материалам и готовой продукции.

466. Табақ қалыптау машинасына екі жұмысшы қызмет көрсеткен кезде олардың бір разрядқа төмен тарифтеледі.
218-параграф. Табақ қалыптау машинасының машинисі, 6-разряд
467. Жұмыс сипаттамасы:
табақ қалыптайтын машиналарда табақты асбест-цементті бұйымдарды қалыптау процесін жүргізу;
асбест-цемент массасының концентрациясын және торлы цилиндрлер ванналарындағы оның деңгейін реттеу;
асбест-цемент табағын қалыптау процесінде асбест-цемент пленкасының біркелкі қалыңдығын ұстап тұру;
табақты қалыптау машинасында шұғаның керілуін реттеу;
машина тораптарының жұмысын және шығарылатын өнімнің сапасын қадағалау;
цилиндрлердің торқабығын ауыстыруға және жууға, сондай-ақ техникалық шұғаларды жамауға, ауыстыруға және жууға қатысу;
табақ қалыптайтын машинаны тазалауға, бөлшектеуге, жөндеуге және құрастыруға қатысу.
468. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
шихта құрамы;
масса концентрациясын реттеу әдістері;
торлы цилиндрлер мен техникалық шұғаларды, жапқыш және төсеме жаймаларды ауыстыру және жуу тәртібі;
қолданылатын материалдар мен дайын өнімге қойылатын талаптар;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
469. Табақ қалыптау машинасына қызмет көрсететін бригаданы басқару кезінде – 7-разряд.
219-параграф. Талшықты қалыптастыру қондырғыларының операторы, 5-разряд
470. Жұмыс сипаттамасы:
қалдықтарды жою үшін талшық қалыптастыру қондырғыларды, тасымалдауыштарды дайындау;
ағынөзектерді тесу, ағынөзектерде настыльдарды және қалдықтарды жою;
ағынөзектерді, футеровкаларды ауыстыру үшін материалдарды дайындау;
ортадан тепкіш-үрлеу қондырғыларында минералды мақта талшығын алу процесін жүргізу;
талшықты тұндыру қондырғыларын, камераларын, қалдықтарды жоюға арналған механизмдерді іске қосу және тоқтату;
балқыма ағынының берілуін, тостағандарды салқындатуды, энергия тасымалдағыштың қысымын, кілемнің біркелкілігі мен ылғалдылығын, байлам мен шаңсыздандырғыштың берілуін реттеу;
настыльдарды алып тастау, ағынөзектерді, науаларды ауыстыру, қондырғыларды тасымалдау және ауыстыру;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою.
471. Білуге тиіс:
ағынөзектердін, крандардың, вентильдердің, талшықты тұндыру камераларының, желдеткіштердің, қалдықтарды жоюға арналған құрылғылардың құрылысы;
ағынөзектер мен футеровканы тесу, тазалау, ауыстыру тәртібі;
орталықтан тепкіш-үрлеу қондырғыларының, олармен байланысты жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы;
талшық қалыптастыру тораптарының жұмыс параметрлері;
балқыма ағынының берілуін, тұтқырлығын және температурасын біркелкі реттеу әдістері;
балқымаға, минералды мақта талшығына, байламға, байламмен өңделген кілемге, буға, сығылған ауаға қойылатын талаптар;
блоктау, сигнал беру жүйесі;
барлық агрегаттар мен механизмдерді іске қосу, қайта баптау және тоқтату тәртібі;
арматураның орналасуы мен мақсаты, бу, ауа беру, байламының схемасы;
балқыманың тұтқырлығы мен температурасын, тостағанның жарқылын көзбен анықтау тәсілдері.

466. При обслуживании листоформовочной машины двумя рабочими, один из них тарифицируется на разряд ниже.
Параграф 218. Машинист листоформовочной машины, 6 разряд
467. Характеристика работ:
ведение процесса формования листовых асбестоцементных изделий на листоформовочных машинах;
регулирование концентрации асбестоцементной массы и ее уровня в ваннах сетчатых цилиндров;
поддержание равномерной толщины асбестоцементной пленки в процессе формования асбестоцементного листа;
регулирование натяжения сукна на листоформовочной машине;
наблюдение за работой узлов машины и качеством выпускаемой продукции;
участие в смене и промывке сетчатки цилиндров, а также в штопке, смене и промывке технических сукон;
участие в чистке, разборке, ремонте и сборке листоформовочной машины.
468. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
состав шихты;
способы регулирования концентрации массы;
порядок смены и промывки сетчатых цилиндров и технических сукон, укрывных и подстилочных полотен;
требования к применяемым материалам и готовой продукции;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
469. При руководстве бригадой, обслуживающей листоформовочную машину - 7 разряд.
Параграф 219. Оператор установок волокнообразования, 5 разряд
470. Характеристика работ:
подготовка установок волокнообразования, транспортера для удаления отходов;
пробивка леток, удаление настылей в летке и отходов;
подготовка материалов для смены леток, футеровки;
ведение процесса получения волокна минеральной ваты на центробежно-дутьевых установках;
пуск и остановка установок, камер волокноосаждения, механизмов для удаления отходов;
регулирование подачи струи расплава, охлаждения чаш, давления энергоносителя, равномерности и влажности ковра, подачи связки и обеспыливателя;
удаление настылей, смена леток, лотков, откатка и замена установок;
устранение неисправностей в работе оборудования.
471. Должен знать:
устройство леток, кранов, вентилей, камеры волокноосаждения, вентиляторов, устройств для удаления отходов;
порядок пробивки, чистки, смены леток и футеровки;
устройство центробежно-дутьевых установок, связанных с ними оборудования и контрольно-измерительных приборов;
параметры работы узла волокнообразования;
методы регулирования равномерности подачи, вязкости и температуры струи расплава;
требования к расплаву, волокну минеральной ваты, связке, ковру, обработанному связкой, пару, сжатому воздуху;
систему блокировки, сигнализации;
порядок пуска, переналадки и остановки всех агрегатов и механизмов;
схему подачи пара, воздуха, связки, расположения и назначения арматуры;
способы визуального определения вязкости и температуры расплава, свечения чаш.

220-параграф. Талшықты қалыптастыру қондырғыларының операторы, 6-разряд
472. Жұмыс сипаттамасы:
филерьлі-үрленетін қондырғыда және – көпвалкты центрифугаларда минералды мақтаның талшықтарын алу;
филерлі қуатбергіштерді жұмысқа даярлау;
центрифугаларды, үрлеу желдеткіштерін және басқа жабдықтарды қосу, басқару, тоқтату;
балқыманың ағымының жіберілуін, валктардың салқындауын, қуыс валдарды, қуат бергіштерді жылыту, кілемнің біркелкілігін,
байланыстырғыштарды жіберу және обеспыливательді реттеу;
қуат бергіштерді, пысыларды, керамикаларды, ағынөзектерді, тартпаларды ауыстыру;
центрифугаларды тасу және орнату;
жабдықтардың жұмыстарындағы ақаулықтарды жою.
473. Білуге тиіс:
көпвалкты центрифугаларды, филерді-үрленетін қондырғыларды, олармен байланысқан жабдықтарды және бақылау-өлшеу құрылғылардың құрылымы;
минералды мақтаны өңдеу технологиялық процесі;
балқымаға, минаралды мақтаның талшықтарына, байланыстарға, байланыстармен өңделген кілемге қойылатын талаптар;
блоктау және дабылқағу жүйесі;
барлық агрегаттарды және механизмдерді қосу, реттеу тәртібі;
ауаны, байланыстырғышты беру сызбасы;
арматураның орналасуы және белгіленуі;
температураны және балқыманың жабысқақтығын көзбен тексеру.
221-параграф. Тапсыру арбашысының моторшысы, 3-разряд
474. Жұмыс сипаттамасы:
беру арбашасының механизмдерін басқару;
керамикалық, силикат кірпішпен, жабынқышпен, жылу оқшаулағыш және өзге де бұйымдармен тиелген вагоншаларды, беру арбашасын жеткізу;
беру арбашасын ауыстыру және вагоншаларды кептіру, күйдіру камераларына, автоклавтарға тиеу;
вагоншаларды тиеу және оларды қоймаға тапсыру, вагоншаларды тиеуге беру;
вагоншаларды төмендеткіштерге және көтергіштерге орнату;
механизмдерді қарау, тазалау және майлау;
вагоншаларды қосалқы жолдарға ауыстыру;
қозғалыс кезінде сигнал беру.
475. Білуге тиіс:
беріліс арбаларының, вагонеткалардың, итергіштердің, төмендеткіштердің және көтергіштердің құрылысы, жұмыс істеу принципі және пайдалану тәртібі;
вагоншаларды жылжыту, тиеу және түсіру тәртібі;
блоктау жүйесі.
222-параграф. Тарқату-желімдеу станогының операторы, 2-разряд
476. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен картон бөліктерінің шеттерін тігу;
картон бобиналарын үзінділер мен майысулардан босату;
картон бобиналарын тарқату станогына беру;
сіңдіру агрегаттарына беру үшін тарқату станогының рамасына картон бобинасын орнату;
картон бөліктерінің шеттерін револьвер катушкасына салу;
орамдарды посттан постқа ауыстыру;
катушканы сіңдіру ваннасына батыру;
сіңіріген бөлікті орау станогына жіберу.
477. Білуге тиіс:
сіңдіру агрегатының жұмыс істеу принципі;
бөлікті револьвер катушкасына салу тәртібі;
белдектерді тарқату станогына орнату тәртібі;
жабу картонының маркалары мен қасиеттері;
сіңдіру ваннасындағы масса температурасы.

Параграф 220. Оператор установок волокнообразования, 6 разряд
472. Характеристика работ:
ведение процесса получения волокна минеральной ваты на многовалковых центрифугах и фильерно-дутьевых установках;
подготовка фильерных питателей к работе;
пуск, управление, остановка центрифуг, вентиляторов отдува и другого оборудования;
регулирование подачи струи расплава, охлаждения валков, полых валов, нагрева питателей, равномерности ковра, подачи связки и обеспыливателя;
смена питателей, сопел, керамики, леток, лотков;
откатка и установка центрифуг;
устранение неисправностей в работе оборудования.
473. Должен знать:
устройство многовалковых центрифуг, фильерно-дутьевых установок, связанного с ними оборудования и контрольно-измерительных приборов;
технологический процесс производства минеральной ваты;
требования, предъявляемые к расплаву, волокну минеральной ваты, связке, ковру, обработанному связкой;
систему блокировки, сигнализации;
порядок пуска, переналадки, остановки всех агрегатов и механизмов;
схему подачи воздуха, связки;
расположение и назначение арматуры;
способы визуального определения температуры и вязкости расплава.
Параграф 221. Моторист передаточной тележки, 3 разряд
474. Характеристика работ:
управление механизмами передаточной тележки;
накатывание груженых вагонеток с керамическим, силикатным кирпичом, черепицей, теплоизоляционными и иными изделиями, передаточной тележки;
перемещение передаточной тележки и загрузка вагонеток в камеры сушки, обжига, автоклавы;
загрузка вагонеток и передача их на склад, подача вагонеток под загрузку;
установка вагонеток на снижатели и подъемники;
осмотр, чистка и смазка механизмов;
перемещение вагонеток на запасные пути;
подача сигналов при движении.
475. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации передаточных тележек, вагонеток, толкателей, снижателей и подъемников;
порядок передвижения, загрузки и выгрузки вагонеток;
систему блокировки.
Параграф 222. Оператор размоточно-склеивающего станка, 2 разряд
476. Характеристика работ:
сшивание концов полотна картона под руководством оператора более высокой квалификации;
освобождение бобин картона от срывов и вмятин;
подача бобин картона к размоточному станку;
установка бобин картона на раме размоточного станка для подачи на пропиточные агрегаты;
заправка концов полотен картона на катушки револьвера;
перевод рулонов с поста на пост;
погружение катушки в пропиточную ванну;
подача пропитанного полотна к намоточному станку.
477. Должен знать:
принцип действия пропиточного агрегата;
порядок заправки полотна на катушки револьвера;
порядок установки бобин на размоточный станок;
марки и свойства кровельного картона;
температуру массы в пропиточной ванне.

223-параграф. Тарқату-желімдеу станогының операторы, 3-разряд
478. Жұмыс сипаттамасы:
картонның немесе шыныкенеп екі белдектері бөліктерінің шеттерін электр станогында сұйық шынымен және полиэтилен төсемдерді төсей отырып, тігу;
тігілген бөлікті құрғақ картонның ілмектік қор қорабына созу;
картон бөлігінің қозғалысын алдын ала құю камерасы арқылы, сіңдіру ваннасы, сығу және жабын жанышпабіліктері және одан қосымша сіңдіру шкафы арқылы реттеу;
сіңген бөліктің үзілуін жою;
картонның ілмектік қоры қорабының қозғалыс жылдамдығын реттеу;
бөлікті жапсыру үшін, электр станогының белгілі бір температурасын сақтап тұру;
тарқату және желімдеу станогын ағымдағы жөндеуге қатысу.
479. Білуге тиіс:
сіңдіру агрегатының, электр станогының және ілмектік қор қорабының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
шыныкенептің және картонның маркалары мен өлшеуі;
бөліктерді біріктіру әдістері;
дайын өнімге арналған техникалық талаптар;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
224-параграф. Тас балқытушы, 3-разряд
480. Жұмыс сипаттамасы:
берілген рецептура бойынша шикіқұрам дайындау;
тасымалдағыштарға, мөлшерлегіштерге және араластырғыштарға қызмет көрсету;
шихта мен тас сынықтарын тиеу құрылғысына салу, оларды мөлшерлеу және балқыту пештеріне салу;
балқыту пештерінің еңкейту механизмдерін басқару;
балқытпаны ағызып алғаннан кейін өңешті жабу;
құятын астауды арбашыққа орналастыру;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен балқыту пештерін жөндеуге қатысу.
481. Білуге тиіс:
шикізатқа қойылатын негізгі талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен балқыту пештерінің құрылысы;
ақау түрлері және оның алдын алу тәсілдері.
225-параграф. Тас балқытушы, 4-разряд
482. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары тас балқытушының басшылығымен тасты балқытудың технологиялық процесін жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша балқыту режимін реттеу;
доғалық электр пештерінде электродтарды көтеру және түсіру жолдарымен токтың күшін реттеу;
берілетін мазут пен ауаның мөлшерін өзгерту жолымен мартен пештерінің жұмысын реттеу;
грифиттік электродтарды өсіру;
балқыту пештерінен балқыманы төгуге және балқыманы қалыптарға құюға қатысу;
пешті және қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
483. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін балқыту пештерінің құрылысы;
тасты балқыту режимі мен технологиясы;
бақылау-өлшеу аппаратураның қолдану тәртібі;
электротехника негіздері.
226-параграф. Тас балқытушы, 5-разряд
484. Жұмыс сипаттамасы:
доғалы электрлі немесе мартенді балқыту пештерінде тасты балқытудың технологиялық процесін жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша балқыту пештерінің жұмыс режимін реттеу;
балқыманы газсыздандыру және гомогенизациялау дәрежесін анықтау үшін сынама іріктеу;
балқытудың дайындығын анықтау;
балқыманы пештен шығару;
пештің жарамдылық жағдайын бақылау.

Параграф 223. Оператор размоточно-склеивающего станка, 3 разряд
478. Характеристика работ:
сшивание концов полотен двух бобин картона или стеклохолста на электростанке жидким стеклом и укладкой полиэтиленовых прокладок;
протягивание сшитого полотна в магазин петлевого запаса сухого картона;
регулирование движения полотна картона через камеру предварительного полива, через пропиточную ванну, отжимные и покровные вальцы и шкаф допропитки;
ликвидация обрывов пропитанного полотна;
регулирование скорости движения магазина петлевого запаса картона;
поддержание определенной температуры электростанка для склеивания полотна;
участие в текущем ремонте размоточного и склеивающего станка.
479. Должен знать:
устройство и принцип действия пропиточного агрегата, электростанка и магазина петлевого запаса;
марки и развес стеклохолста и картона;
методы соединения полотен;
технические требования к готовой продукции;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 224. Камневар, 3 разряд
480. Характеристика работ:
приготовление шихты по заданной рецептуре;
обслуживание транспортеров, дозаторов и смесителей;
подача шихты и каменного боя к загрузочным устройствам, их дозировка и загрузка в плавильные печи;
управление механизмами наклона плавильных печей;
закрытие леток после слива расплава;
установка разливочного ковша на тележку;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования и плавильных печей.
481. Должен знать:
основные требования, предъявляемые к сырью;
устройство обслуживаемого оборудования и плавильных печей;
виды брака и способы его предупреждения.
Параграф 225. Камневар, 4 разряд
482. Характеристика работ:
ведение технологического процесса плавки камня под руководством камневара более высокой квалификации;
регулирование режима плавки по показаниям контрольно-измерительных приборов;
регулирование силы тока путем поднятия и опускания электродов в дуговых электропечах;
регулирование работы мартеновских печей путем изменения количества подаваемого мазута и воздуха;
наращивание графитных электродов;
участие в сливе расплава из плавильных печей и в разливе расплава в формы;
участие в ремонте печи и обслуживаемого оборудования.
483. Должен знать:
устройство обслуживаемых плавильных печей;
режимы и технологию плавки камня;
порядок применения контрольно-измерительной аппаратуры;
основы электротехники.
Параграф 226. Камневар, 5 разряд
484. Характеристика работ:
ведение технологического процесса плавки камня в дуговых электрических или мартеновских плавильных печах;
регулирование режима работы плавильных печей по показаниям контрольно-измерительных приборов;
отбор проб для определения степени дегазации и гомогенизации расплава;
определение готовности плавки;
выпуск расплава из печи;
контроль исправности состояния печи.

485. Білуге тиіс:
балқыту пештерінің конструктивтік ерекшеліктері және олардың жұмыс режимі;
бақылау-өлшеу аппаратурасын қолдану тәртібі;
шикізатқа және оның химиялық құрамына қойылатын талаптар;
пештерді жөндеу үшін қолданылатын отқа төзімді материалдардың қасиеттері;
электротехника негіздері.
227-параграф. Тас жару машинасының машинисі, 4-разряд
486. Жұмыс сипаттамасы:
кеспе, жиек, шака тастарын дайындау жөніндегі тас жару машиналарын басқару;
тасымалдау жабдығына қызмет көрсету;
қызмет көрсетілетін жабдықтың оңтайлы жұмыс режимін таңдау және қамтамасыз ету;
шанышатын пышақтарды ауыстыру;
май станцияларына, гидрожүйелерге, гидроитергіштерге, вибраторларға қызмет көрсету;
бұйымдарды сұрыптау, дайын өнімді орау;
қызмет көрсетілетін жабдықты күту;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.
487. Білуге тиіс:
тас жарғыш машиналар мен тасымалдағыштардың, жүріс және шаншу тораптарының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
тас жасаудың технологиялық процесі;
өңделетін тас жыныстары мен қолданылатын тескіш пышақтардың физикалық-механикалық қасиеттері;
дайын бұйымдарға қойылатын талаптар;
ақаулардың түрлері және оларды жою тәсілдері.
488. Манипулятордың көмегімен тас орната отырып, тас жару машиналарын басқару кезінде – 5-разряд.
228-параграф. Тас құю бұйымдарын құюшы, 3-разряд
489. Жұмыс сипаттамасы:
қыздырылған қалыптары бар арбаларды балқымамен құюға беру;
қалыптарды көтергіш жабдықтың көмегімен балқымамен құю;
бұйымдардың көлеміне, конфигурациясына және балқыманың температурасына байланысты құю тәсілін өзгерту жолымен қалыптарды толтыру жылдамдығын реттеу;
балқытпаны контейнерге жинау және оны кейіннен өңдеу үшін тасымалдау;
құю қалыптары бар вагоншаларды кристалдандыру пештеріне жіберу;
дайын өнімі бар арбаларды кристалдандыру пештерінен түсіру;
дайын өнімдерді қалыптан алу, оларды тасымал құралына салу және қоймаға жеткізу;
қалыптарды бөлшектеу және арбаларды қалыптау массасынан тазарту;
пеш жинағышының құю науасының жағдайын қадағалау;
сыртқы түрі бойынша бұйымдардың ақауларын алдын ала анықтау;
күйген қалыптарды тазалау;
қалыптарды қажетті температураға дейін суыту және олардың құюға дайындығын анықтау.
490. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және пайдалану тәртібі;
қалыптарды балқымамен құюдың технологиялық процесі;
кристалдану жылдамдығы мен дәрежесінің бұйымдардың мөлшеріне, оның конфигурациясына және балқыманың температурасына тәуелділігі;
балқытпаның қасиеттері мен оған қойылатын талаптар;
ақау түрлері және оның алдын алу тәсілдері;
қалыптарды кептіру мен қыздыру режимі.

485. Должен знать:
конструктивные особенности плавильных печей и режим их работы;
порядок применения контрольно-измерительной аппаратуры;
требования, предъявляемые к сырью и его химическому составу;
свойства огнеупорных материалов, применяемых для ремонта печей;
основы электротехники.
Параграф 227. Машинист камнекольной машины, 4 разряд
486. Характеристика работ:
управление камнекольными машинами по изготовлению камня брусчатого, бордюрного, шашки;
обслуживание транспортирующего оборудования;
выбор и обеспечение оптимального режима работы обслуживаемого оборудования;
замена колющих ножей;
обслуживание маслостанций, гидросистем, гидротолкателей, вибраторов;
сортировка изделий, упаковка готовой продукции;
уход за обслуживаемым оборудованием;
устранение неисправностей в работе оборудования и участие в его ремонте.
487. Должен знать:
устройство и принцип работы камнекольных машин и транспортеров, ходовых и колющих узлов;
технологический процесс изготовления камня;
физико-механические свойства обрабатываемых пород камня и применяемых колющих ножей;
требования, предъявляемые к готовым изделиям;
виды дефектов и способы их устранения.
488. При управлении камнекольными машинами с установкой камня при помощи манипулятора - 5 разряд.
Параграф 228. Заливщик камнелитейных изделий, 3 разряд
489. Характеристика работ:
подача тележек с прокаленными формами под заливку расплавом;
заливка форм расплавом с помощью подъемного оборудования;
регулирование скорости заполнения форм путем изменения способа заливки в зависимости от размеров, конфигурации изделий и температуры расплава;
сбор расплава в контейнеры и транспортировка его для последующей переработки;
подача вагонеток с заливными формами к кристаллизационным печам;
выгрузка тележек с готовой продукцией из кристаллизационных печей;
выемка готовых изделий из форм, укладка их на средства перемещения и транспортировка на склад;
разборка форм и очистка тележек от формовочной массы;
наблюдение за состоянием литейной летки копильника печи;
предварительная разбраковка изделий по внешнему виду;
очистка прокаленных форм;
охлаждение форм до требуемой температуры и определение готовности их к заливке.
490. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологический процесс заливки форм расплавом;
зависимость скорости и степени кристаллизации от размера изделий, его конфигурации и температуры расплава;
свойства расплава и требования, предъявляемые к нему;
виды брака и способы его предупреждения;
режимы сушки и прокалки форм.

229-параграф. Тас құю бұйымдарын құюшы, 4-разряд
491. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі тас құю бұйымдарын ортадан тепкіш тас құю машиналарында қалыптарды балқыту және балқымамен құю процесін жүргізу;
машиналарды балқытуға дайындау;
құюға беру алдында оның газсыздандыру және гомогенизациялау дәрежесін анықтау үшін балқыманың сынамаларын іріктеу;
халмовка ағызу каналының температурасын реттеу, механикалық араластырғышпен араластыру және қоспаларды енгізу арқылы балқыманың талап етілетін сапасын қамтамасыз ету;
мөлшерлеуші желдеткішті іске қосу, реттеу және сөндіру;
балқытпасы бар контейнерді көтеру жөніндегі тельферді басқару;
қорғаныс құрылғыларын сумен жабдықтауды бақылау;
құюға берілетін қалыптарды үлгі бойынша тексеру;
ақаулардың туындау себептерін анықтау және оларды жою жөніндегі шараларды қабылдау.
492. Білуге тиіс:
орталықтан тепкіш тас құю машиналарының құрылысы;
балқыманың қасиеттері;
тас құю бұйымдарын өндірудің технологиялық процесі;
бастапқы материалдарға қойылатын талаптар;
бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципі;
ақау түрлері және оның алдын алу тәсілдері.
230-параграф. Тас құю өндірісіндегі қалыптаушы, 2-разряд
493. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары қалыптаушының басшылығымен тастан жасалған бұйымдарды қолмен және пневматикалық, гидравликалық нығыздағыштарды қолдана отырып, құюға арналған қалыптарды дайындау;
қалыптау қоспасын дайындау;
қорамжәшіктерді тасымалдау кезінде тельферді басқару;
қалыптары бар вагоншаларды кептіру- қыздыру пешіне жіберу.
494. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу принципі;
қарапайым және күрделілігі орташа құймаларға арналған қалыптарды жасау тәртібі мен тәсілдері;
қалыптау қоспасының негізгі қасиеттері;
дайын қалыптарға қойылатын талаптар.
231-параграф. Тас құю өндірісіндегі қалыптаушы, 3-разряд
495. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі сызбалы жұмсақ және өрнекті бұйымдарды тастан құю үшін қалыптарды дайындау;
қалыптау қоспасын дайындау;
бұйымдарды қолмен, қалыптау машиналарында және вибрациялық алаңдарда қалыптау;
балқытылатын үлгілерін дайындау үшін бастапқы материал сапасын анықтау;
қоспадан жасалған үлгілерді пресс-қалыпта престеу;
қоректендіргіштерді дайындау кезінде олардың пішіні мен мөлшерін анықтау;
бұйымдардың конфигурациясын ескере отырып, үлгілерді блоктарға құрастыру;
этилсиликаттың гидролизденген ерітіндісін есептеу және дайындау;
үлгіге сыртқабықшаны салу;
қалыптарды құюға дайындау.
496. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қолданылатын қалыптар мен үлгілерді жасау жолдары мен тәсілдері;
қалыптардың тығыздылығы мен газ өткізгіштігін қамтамасыз ету тәсілдері;
құюжолдарын белгілеу орындары;
қалыптарды кептіру және күйдіру режимдері;
қалыпқа құйылатын балқыма қасиеттері мен температурасын;
жасалатын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар.

Параграф 229. Заливщик камнелитейных изделий, 4 разряд
491. Характеристика работ:
ведение процесса плавки и заливки форм расплавом на машинах центробежного камневого литья различных камнелитейных изделий;
подготовка машин к плавке;
отбор проб расплава перед выдачей на заливку для определения степени его дегазации и гомогенизации;
обеспечение требуемого качества расплава путем регулирования температуры сливного канала хальмовки, перемешивания механической мешалкой и ввода добавок;
пуск, регулирование и выключение дозирующей вентиляции;
управление тельфером по подъему контейнеров с расплавом;
контроль водоснабжения защитных устройств;
проверка по шаблону форм, подаваемых под заливку;
выявление причин возникновения брака и принятие мер по их устранению.
492. Должен знать:
устройство машин центробежного камневого литья;
свойства расплава;
технологический процесс производства изделий из камневого литья;
требования, предъявляемые к исходным материалам;
принцип работы контрольно-измерительных приборов;
виды брака и способы его предупреждения.
Параграф 230. Формовщик камнелитейного производства, 2 разряд
493. Характеристика работ:
изготовление форм для отливки изделий из камня вручную и с применением пневматических, гидравлических трамбовок под руководством формовщика более высокой квалификации;
приготовление формовочной смеси;
управление тельфером при транспортировании опок;
подача вагонеток с формами к сушильно-прокалочной печи.
494. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
порядок и способы изготовления форм для простых и средней сложности отливок;
основные свойства формовочной смеси;
требования, предъявляемые к готовым формам.
Параграф 231. Формовщик камнелитейного производства, 3 разряд
495. Характеристика работ:
изготовление форм для отливки из камня гладких и орнаментованных изделий со сложными очертаниями;
приготовление формовочной смеси;
формование изделий вручную, на формовочных машинах и вибрационных площадках;
определение качества исходных материалов для изготовления выплавляемых моделей;
прессование в пресс-форме моделей из смеси;
определение формы и размера питателей при их изготовлении;
сборка моделей в блоки с учетом конфигурации изделий;
расчет и приготовление гидролизованного раствора этилсиликата;
нанесение оболочки на модель;
подготовка форм к отливке.
496. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
приемы и способы изготовления применяемых форм и моделей;
способы обеспечения плотности набивки и газопроницаемости форм;
места установки литников;
режим сушки и прокаливания форм;
свойства и температуру расплава, заливаемого в формы;
технические требования к изготавливаемым изделиям.

232-параграф. Тастан жасалған бұйымдарды бақылаушы, 3-разряд
497. Жұмыс сипаттамасы:
тастан жасалған дайындамалар мен қарапайым бұйымдарды дайындаудың технологиялық процесінің сақталуын операциялық бақылау;
жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдерді жүкқұжаттарды, паспорттарды және жарамсыз актілерді ресімдей отырып, қабылдау;
дайын өнімді тапсыру есебін жүргізу;
бұйымдар мен дайындамаларды орау мен қоймалаудың дұрыстығын бақылау.
498. Білуге тиіс:
дайындамалардың, жартылай фабрикаттардың және дайын өнімдердің мақсаты мен қасиеттері;
бақыланатын бұйымдар мен дайындамаларды дайындау технологиясы;
операциялық және түпкілікті бақылаудың тәртібі мен тәсілдері;
бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану тәртібі;
сызбаларды оқу тәртібі.
499. Жұмыс үлгілері:
операциялық бақылау мен қабылдау:
1) ернеулік тастар;
2) өрнекті, жентек тасты плиталар;
3) едендер мен қабырғаларды қаптау плиталар;
4) парапет плиталары, сатылар;
5) декоративті қиыршық тастар.
233-параграф. Тастан жасалған бұйымдарды бақылаушы, 4-разряд
500. Жұмыс сипаттамасы:
тас құю бұйымдары мен тастан жасалған күрделі бұйымдарды дайындаудың технологиялық процесінің сақталуын операциялық бақылау;
жөнелтпе құжаттарды, паспорттарды және жарамсыздыққа актілерді ресімдей отырып, шығарылатын дайын өнімнің барлық түрлерін қабылдау;
дайын өнімді тапсыру есебін жүргізу;
бұйымдардың дұрыс орнатылуын және қоймалануын бақылау.
501. Білуге тиіс:
шығарылатын бұйымдарды дайындау технологиясы;
шығарылатын өнімнің барлық түрлерін операциялық және түпкілікті бақылау тәртібі мен тәсілдері;
шығарылатын өнімге қойылатын талаптар;
сызбаларды оқу тәртібі.
502. Жұмыс үлгілері:
операциялық бақылау мен қабылдау:
1) бағаналар базалары;
2) балесиндер;
3) вазалар;
4) бағаналар капителилері;
5) карниздер;
6) маңдайшалар;
7) оюлар, сандар мен әріптер;
8) ұстағыштар.
234-параграф. Тастан жасалған бұйымдарды тегістеуші-жылтыратушы, 3-разряд
503. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымдардағы ақаулы жерлерді оларды тазарту, жуу, мастикамен толтыру немесе ендірмелерді желімдеу жолымен жою;
тастың түсіне сәйкес берілген рецептура бойынша мастика мен желімді дайындау;
фактураны іріктей отырып, ендірмелерді дайындау;
бітелетін учаскелерді тазалау және жуу;
жеке плиталарды бірге өңдеу үшін кассеталарға құрастыру;
гипс ерітіндісін дайындау;
ерітіндіні кассеталарға салу, кейіннен плиталардың ерітіндісіне салу және оларды деңгей (сызғыш) бойынша тексеру;
кассеталардан өңделген плиталарды алу, кассеталар мен плиталарды ерітінді қалдықтарынан сумен жуып тазарту;
технологиялық карталар бойынша өңдеудің технологиялық реттілігі мен режимдерін сақтай отырып, тастан жасалған қарапайым бұйымдарды, тас құймасынан жасалған бұйымдарды әртүрлі конструкциялы станоктарда ажарлау, жылтырату;
абразивтік материалдар мен қажетті құралдарды қолдана отырып, бөлшектер мен бұйымдардың бетін қайрау, тегістеу, аршу, жылтырату;
өңделетін бетті бақылау-өлшеу құралдарымен тексеру;
жұмыста қолданылатын құралды орнату және ауыстыру;
станоктың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою, жөндеу жұмыстарына қатысу.

Параграф 232. Контролер изделий из камня, 3 разряд
497. Характеристика работ:
пооперационный контроль соблюдения технологического процесса изготовления заготовок и простых изделий из камня;
приемка полуфабрикатов и готовой продукции с оформлением накладных, паспортов и актов на брак;
ведение учета сдачи готовой продукции;
контроль правильности упаковки и складирования изделий и заготовок.
498. Должен знать:
назначение и свойства заготовок, полуфабрикатов и готовой продукции;
технологию изготовления контролируемых изделий и заготовок;
порядок и способы пооперационного и конечного контроля;
порядок пользования контрольно-измерительным инструментом;
порядок чтения чертежей.
499. Примеры работ:
пооперационный контроль и приемка:
1) камни бортовые;
2) плиты мозаичные, брекчевидные;
3) плиты облицовки полов и стен;
4) плиты парапетные, ступени;
5) щебень декоративный.
Параграф 233. Контролер изделий из камня, 4 разряд
500. Характеристика работ:
пооперационный контроль соблюдения технологического процесса изготовления изделий из каменного литья и сложных изделий из камня;
приемка всех видов выпускаемой готовой продукции с оформлением накладных, паспортов и актов на брак;
ведение учета сдачи готовой продукции;
контроль правильности установки и складирования изделий.
501. Должен знать:
технологию изготовления выпускаемых изделий;
порядок и способы пооперационного и конечного контроля всех видов выпускаемой продукции;
требования к выпускаемой продукции;
порядок чтения чертежей.
502. Примеры работ:
пооперационный контроль и приемка:
1) базы колонн;
2) балясины;
3) вазы;
4) капители колонн;
5) карнизы;
6) наличники;
7) орнаменты, цифры и буквы;
8) поручни.
Параграф 234. Шлифовщик-полировщик изделий из камня, 3 разряд
503. Характеристика работ:
устранение дефектных мест в изделиях путем их расчистки, промывания, заполнения мастикой или вклеивания вставок;
приготовление мастики и клея по заданной рецептуре в соответствии с расцветкой камня;
заготовка вставок с подборкой фактуры;
зачистка и промывка заделываемых участков;
сборка отдельных плит в кассеты для их совместной обработки;
приготовление гипсового раствора;
укладка раствора в кассеты с последующей укладкой на раствор плит и выверкой их по уровню (линейке);
снятие с кассет обработанных плит, очистка кассет и плит от остатков раствора с промывкой водой;
шлифование, полирование на станках различных конструкций простых изделий из камня, изделий из каменного литья с соблюдением технологической последовательности и режимов обработки по технологическим картам;
обтачивание, шлифование, лощение, полирование поверхности деталей и изделий с применением абразивных материалов и необходимого инструмента;
проверка обрабатываемой поверхности контрольно-измерительными инструментами;
установка и замена инструмента, применяемого в работе;
выявление и устранение неисправностей в работе станка, участие в ремонтных работах.

504. Білуге тиіс:
мастикалардың, желімнің құрамдары және оларды дайындау тәсілдері;
гипс ерітіндісінің қасиеттері;
плиталарды кассеталарға жинауға және плиталарды өңдеуге қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін станоктардың жұмыс істеу принципі;
өңделетін тас жыныстарының физикалық-механикалық қасиеттері;
қолданылатын жыныстардың тасын өңдеу түрлері, тәсілдері және жүйелілігі;
абразивті материалдар мен құралдарды қолдану кезектілігі;
бақылау-өлшеу аспаптары мен аспаптарын пайдалану тәртібі.
505. Жұмыс үлгілері:
тегістеу және жылтырату:
1) үстелдер мен сөрелердің қақпақтары;
2) едендер мен қабырғаларды қаптауға арналған тақталар;
3) мозаикалық тақталар;
4) боребриктер;
5) белдіктер;
6) сатылар.
235-параграф. Тастан жасалған бұйымдарды тегістеуші-жылтыратушы, 4-разряд
506. Жұмыс сипаттамасы:
күрделілігі орташа тастан жасалған бұйымдарды технологиялық карталар бойынша өңдеудің технологиялық жүйелілігі мен режимдерін сақтай отырып, әртүрлі конструкциялы станоктарда ажарлау, жылтырату;
абразивті материалдарды және құралдарды қолдана отырып, механикаландырылған құрал көмегімен және қолмен ішінара жетілдіре отырып, фасонды бөлшектер мен бұйымдардың беттерін қайрау, тегістеу, аршу, жылтырату;
бөлшектер мен бұйымдардың өңделетін бетін бақылау-өлшеу аспаптарымен тексеру;
жұмыста қолданылатын құралды орнату және ауыстыру;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою, жөндеу жұмыстарына қатысу.
507. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
өңделетін тас жыныстарының физикалық-механикалық қасиеттері;
қолданылатын жыныстардың тасын өңдеу түрлері, тәсілдері және жүйелілігі;
абразивті материалдар мен құралдарды қолдану реті;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалану тәртібі.
508. Жұмыс үлгілері:
тегістеу және жылтырату:
1) бағаналар базалары;
2) канелюрлері бар баған бөлшектері;
3) маңдайшалар;
4) плинтустар;
5) ұстағыштар.
236-параграф. Тастан жасалған бұйымдарды тегістеуші-жылтыратушы, 5-разряд
509. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық карталар бойынша өңдеудің технологиялық реттілігі мен режимдерін сақтай отырып, бағдарламалық басқарылатын станоктарда және автоматтандырылған ағынды желілерде тастан жасалған күрделі бұйымдарды ажарлау және жылтырату;
түрлі абразивтік материалдар мен құралдарды қолдана отырып, күрделі фасонды бөлшектер мен бұйымдардың беттерін қайрау, тегістеу және жылтырату және механикаландырылған құралдың көмегімен және қолмен ішінара пысықтау;
бөлшектер мен бұйымдардың өңделетін бетін бақылау-өлшеу аспаптарымен тексеру;
жұмыста қолданылатын құралды орнату және ауыстыру;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды анықтау, жөндеу жұмыстарына қатысу.

504. Должен знать:
составы мастик, клея и способы их приготовления;
свойства гипсового раствора;
требования к сборке плит в кассеты и на обработку плит;
принцип действия обслуживаемых станков;
физико-механические свойства обрабатываемых пород камня;
виды, способы и последовательность обработки камня применяемых пород;
последовательность применения абразивных материалов и инструмента;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами.
505. Примеры работ:
шлифование и полирование:
1) крышки столов и прилавков;
2) плиты для облицовки полов и стен;
3) плиты мозаичные;
4) боребрики;
5) пояски;
6) ступени.
Параграф 235. Шлифовщик-полировщик изделий из камня, 4 разряд
506. Характеристика работ:
шлифование, полирование на станках различных конструкций изделий из камня средней сложности с соблюдением технологической последовательности и режимов обработки по технологическим картам;
обтачивание, шлифование, лощение, полирование поверхностей фасонных деталей и изделий с применением абразивных материалов и инструмента, частичной доработкой при помощи механизированного инструмента и вручную;
проверка обрабатываемой поверхности деталей и изделий контрольно-измерительными приборами;
установка и замена инструмента, применяемого в работе;
выявление и устранение неисправностей в работе оборудования, участие в ремонтных работах.
507. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
физико-механические свойства обрабатываемых пород камня;
виды, способы и последовательность обработки камня применяемых пород;
последовательность применения абразивных материалов и инструментов;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами.
508. Примеры работ:
шлифование и полирование:
1) базы колонн;
2) детали колонн с канелюрами;
3) наличники;
4) плинтусы;
5) поручни.
Параграф 236. Шлифовщик-полировщик изделий из камня, 5 разряд
509. Характеристика работ:
шлифование и полирование на станках с программным управлением и автоматизированных поточных линиях сложных изделий из камня с соблюдением технологической последовательности и режимов обработки по технологическим картам;
обтачивание, шлифование и полирование поверхностей сложных фасонных деталей и изделий с применением различных абразивных материалов и инструментов и частичная доработка при помощи механизированного инструмента и вручную;
проверка обрабатываемой поверхности деталей и изделий контрольно-измерительными приборами;
установка и замена инструмента, применяемого в работе;
выявление неисправностей в работе оборудования, участие в ремонтных работах.

510. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
өңделетін тас жыныстарының физикалық-механикалық қасиеттері;
барлық жыныстардың тастарын өңдеу әдістері мен реттілігі;
абразивті материалдар мен құралдарды қолдану реті;
бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалану тәртібі.
511. Жұмыс үлгілері:
тегістеу және жылтырату:
1) балесиндер;
2) вазалар;
3) баған капительдері;
4) карниздер;
5) өрнекті қосымшалар:
6) фриздер.
237-параграф. Тасты аралаушы, 4-разряд
512. Жұмыс сипаттамасы:
бетті ірілендіру немесе тегістеу үшін блоктарды гипстеу;
кесілген ставканы бөлшектеу;
плиталарды жыныстар мен өлшемдер бойынша оларды ауыстыру құралдарына қоя отырып, сұрыптау;
вагоншаларға арналған ставканы раманың қозғалыс осі бойынша және тіктеуіш бойынша салыстыра отырып, жинақтау;
станокта жинақталған ставканы орнату және араланған ставканы алу;
үлгілерді механикалық бере отырып, екі түрге дейінгі тас кесу станоктарында блоктарды плиталарға аралау;
аралардың тартылуын, судың біркелкі берілуін, абразивтің және станок рамасының түсірілуін қадағалау;
бункерді абразивтермен толтыру;
бункерді, станокты және жұмыс орнын шламнан тазарту;
ара мен вагоншаны станоктан ставкамен орнатуға және алып тастауға қатысу;
арамен кесілген ставканы және вагонетканы жуу;
станоктың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды анықтау және жою, әлсіреген араларды тарту;
қызмет көрсетілетін жабдықты күту;
өндірілген араларды электрмен дәнекерлеу аппаратымен кесу;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеу бойынша жұмысқа қатысу.
513. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін аралау станоктарының құрылысы, жұмыс режимі және пайдалану тәртібі;
қолданылатын тас жыныстарының физикалық қасиеттері;
қолданылатын аралар мен абразивтердің маркалары мен сипаттамалары;
электрмен дәнекерлеу аппараттарының құрылысы және оларды пайдалану тәртібі;
бетті ірілендіру және тегістеу үшін блоктарды гипстеу жолдары мен тәсілдері;
блоктар мен плиталарға қойылатын талаптар.
238-параграф. Тасты аралаушы, 5-разряд
514. Жұмыс сипаттамасы:
үлгілерді механикалық және қолмен бере отырып, блоктарды екі түрден жоғары тас өңдеу станоктарында плиталарға аралау;
аралардың тартылуын, судың, абразивтердің біркелкі берілуін және станок рамасының түсірілуін қадағалау;
бункерді абразивтермен толтыру;
бункерді, станокты және жұмыс орнын шламнан тазарту;
араларды орнату және алу, вагонетканы ставкамен орнатуға және алуға қатысу;
арамен кесілген ставканы және вагонетканы жуу;
станоктың жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды анықтау және жою, әлсіреген араларды тарту;
қызмет көрсетілетін жабдықты күту;
өндірілген араларды электрмен дәнекерлеу аппаратымен кесу;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.

510. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
физико-механические свойства обрабатываемых пород камня;
способы и последовательность обработки камня всех пород;
последовательность применения абразивных материалов и инструментов;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами и инструментом.
511. Примеры работ:
шлифование и полирование:
1) балясины;
2) вазы;
3) капители колонн;
4) карнизы;
5) орнаментованные вставки;
6) фризы.
Параграф 237. Распиловщик камня, 4 разряд
512. Характеристика работ:
гипсование блоков для укрупнения или выравнивания поверхности;
разборка распиленной ставки;
сортировка плит по породам и размерам с укладкой их на средства перемещения;
комплектовка ставки на вагонетки с выверкой ее по оси движения рамы и по отвесу;
установка на станке скомплектованной ставки и съем распиленной;
распиливание блоков на плиты на камнераспиловочных станках до двух типов с механической подачей образцов;
наблюдение за натяжением пил, равномерной подачей воды, абразива и опусканием рамы станка;
загрузка бункера абразивами;
очистка бункера, станка и рабочего места от шлама;
участие в установке и снятии пил и вагонетки со ставкой со станка;
мойка распиленной ставки и вагонетки;
выявление и устранение мелких неисправностей в работе станка, подтяжка ослабевших пил;
уход за обслуживаемым оборудованием;
подрезка выработанных пил электросварочным аппаратом;
участие в работе по ремонту обслуживаемого оборудования.
513. Должен знать:
устройство, режим работы и порядок эксплуатации обслуживаемых распиловочных станков;
физические свойства применяемых пород камня;
марки и характеристики применяемых пил и абразивов;
устройство и порядок эксплуатации электросварочных аппаратов;
способы и приемы гипсования блоков для укрупнения и выравнивания поверхности;
требования, предъявляемые к блокам и плитам.
Параграф 238. Распиловщик камня, 5 разряд
514. Характеристика работ:
распиловка блоков на плиты на камнераспиловочных станках свыше двух типов с механической и ручной подачей образцов;
наблюдение за натяжением пил, равномерной подачей воды, абразивов и опусканием рамы станка;
загрузка бункера абразивами;
очистка бункера, станка и рабочего места от шлама;
установка и снятие пил, участие в установке и съеме вагонетки со ставкой;
обмывка распиленной ставки и вагонетки;
выявление и устранение мелких неисправностей в работе станка, подтяжка ослабевших пил;
уход за обслуживаемым оборудованием;
подрезка выработанных пил электросварочным аппаратом;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.

515. Білуге тиіс:
аралау станоктарының құрылысы;
кесілетін тас жыныстарының физикалық қасиеттері;
қолданылатын аралар мен абразивтердің, оның ішінде алмаздармен арматураланған аралардың маркалары мен сипаттамалары;
электрмен дәнекерлеу аппараттарының құрылысы және оларды пайдалану тәртібі.
239-параграф. Тасты күйдіру пештеріне отырғызушы, 3-разряд
516. Жұмыс сипаттамасы:
күйдіру үшін тасты қоюға, салуға қатысу;
вагоншадан немесе арбадан тасты алу және оны торға беру;
пештің оттығын тегістеу және қалдықтарды жою;
қағаз экрандарын орнату;
вагоншаларды қиыстырып келтіру және айдау;
жылжымалы рельс жолдарын, шеңберлерді, домалақ табақтарды төсеу және жылжыту.
517. Білуге тиіс:
күйдіру пешінің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
күйдіру технологиясы;
тасқа қойылатын техникалық талаптар;
қолданылатын отының түрлері.
240-параграф. Тасты күйдіру пештеріне отырғызушы, 4-разряд
518. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық процеске сәйкес тасты әртүрлі конструкциядағы күйдіру пештеріне салу;
тас пен отынды қабылдау үшін пешті дайындау;
түтін каналдарын және оттың торларын салу;
жердегі пештерінде тұрақты сыртқы және аралық қабырғаларды, күмбездерді, оттықтарды, очалкаларды, оттықтарды төсеу және майлау;
балшық ерітіндісін дайындау және пештің сыртқы қабырғаларын жағу;
тартқыш саңылауларды шығару;
тарізді жолдарын, дөңгелектерді және домалату тарамдарын салу және қайта салуға қатысу.
519. Білуге тиіс:
күйдіру пешінің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
рационалды салу әдістері;
күйдіру технологиясы;
тас, гипс және әкқа арналған техникалық шарттар;
қолданылатын отынның түрлері мен қасиеттері;
салу әдісінің пештің өнімділігіне әсер ету принципі.
241-параграф. Тасты қашаушы, 2-разряд
520. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары тасты қашаушының басшылығымен тасты өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау;
габаритті емес блоктарды бұрғылау, атыздарды тесу, кесектерді жару, төсектерді дөрекі өңдеу және артқы бетінің істен шығуы;
қиылған фактурасы бар тастан жасалған бұйымдарға ендірмелерді желімдеу.
521. Білуге тиіс:
табиғи тастың өңделетін жыныстарының физикалық қасиеттері;
тасты өңдеудің негізгі жолдары мен әдістері;
желімнің құрамы және оны дайындау әдісі;
қолданылатын қол және механикалық құралдардың түрлері және оларды пайдалану тәртібі.
242-параграф. Тасты қашаушы, 3-разряд
522. Жұмыс сипаттамасы:
табиғи тастан қол пневматикалық немесе механикалық құрал көмегімен қарапайым бұйымдарды жасау;
өңдеу үшін қажетті мөлшердегі дайындамаларды іріктеу;
габаритті емес блоктарды бұрғылау әдісімен өңдеу;
дайын қоныштар бойынша кесектерді жару;
плиталарды жону және жиектерін алып тастау;
төсектерді қырнау және тастың артқы бетін қыру;
ішкі бұрыштарды тастарда қағу;
бекіту үшін ойықтарды, ширектерді және ұяларды тастарда тесу;
шаблон бойынша қарапайым бұйымдарды жону.

515. Должен знать:
устройство распиловочных станков;
физические свойства пород камня, подлежащих распиловке;
марки и характеристики применяемых пил и абразивов, в том числе пил, армированных алмазами;
устройство и порядок эксплуатации электросварочных аппаратов.
Параграф 239. Садчик камня в обжигательные печи, 3 разряд
516. Характеристика работ:
участие в садке, укладке камня для обжига;
снятие камня с вагонетки или тачки и передача его в садку;
разравнивание пода печи и удаление отходов;
установка бумажных ширм;
подгонка и отгонка вагонеток;
укладка и передвижение переносных рельсовых путей, кругов, катальных листов.
517. Должен знать:
устройство и принцип работы обжигательной печи;
технологию обжига;
технические требования к камню;
виды применяемого топлива.
Параграф 240. Садчик камня в обжигательные печи, 4 разряд
518. Характеристика работ:
садка камня в обжигательные печи разных конструкций в соответствии с технологическим процессом;
подготовка печи для приема камня и топлива;
выкладывание дымовых каналов и колосниковой решетки;
выкладывание и промазывание устойчивых наружных и промежуточных стенок, свода, топок, очалков, люков, огнеходов в напольных печах;
приготовление глиняного раствора и обмазывание наружных стенок печи;
выведение тяговых отдушин;
участие в перекладывании узкоколейных путей, кругов и катальных листов.
519. Должен знать:
устройство и принцип работы обжигательной печи;
рациональные методы садки;
технологию обжига;
технические условия на камень, гипс и известь;
виды и свойства применяемого топлива;
принцип влияния способов садки на производительность печи.
Параграф 241. Камнетес, 2 разряд
520. Характеристика работ:
выполнение работ по обработке камня под руководством камнетеса более высокой квалификации;
разбуривание негабаритных блоков, пробивание борозд, раскалывание глыб, грубая обработка постелей и сбой тыльной поверхности;
клейка вставок в изделия из камня с тесаной фактурой.
521. Должен знать:
физические свойства обрабатываемых пород природного камня;
основные приемы и способы обработки камня;
состав клея и способ его приготовления;
виды применяемого ручного и механического инструмента и порядок пользования им.
Параграф 242. Камнетес, 3 разряд
522. Характеристика работ:
изготовление простых изделий из природного камня с помощью ручного пневматического или механического инструмента;
подбор заготовок необходимых размеров для обработки;
обработка негабаритных блоков методом бурения;
раскалывание глыб по готовым буркам;
распазовка плит и обрубка кромок;
подтеска постелей и сбой тыльной поверхности камня;
выбивание в камнях внутренних углов;
пробивание в камнях борозд, четвертей и гнезд для креплений;
теска простых изделий по шаблону.

523. Білуге тиіс:
табиғи тастың өңделетін жыныстарының физикалық қасиеттері;
тасты өңдеудің негізгі жолдары мен әдістері;
дайындамаларды және дайындалатын бұйымдарды өңдеу сапасына қойылатын талаптар;
қолданылатын құралдың түрлері, оны қайрау, құю және пайдалану тәртібі.
524. Жұмыс үлгілері:
1) блоктар – бұрғылау әдісімен қолмен өңдеу, ширектер мен ұяларды тесу;
2) тік сызықты борттық тастар – дайындау;
3) плиталар – жиектерін жону және алып тастау.
243-параграф. Тасты қашаушы, 4-разряд
525. Жұмыс сипаттамасы:
тастан күрделілігі орташа бұйымдарды қол пневматикалық немесе механикалық құралдың көмегімен жасау;
қисық сызықты және фасонды бұйымдарды жону кезде тасты дөрекі өңдеу;
жалпақ бұйымдарды жартылай таза жону, фаскаларды және таспаны жону;
гранитті бұйымдарды бучардтау;
"ішік бойынша" плиталарды өңдеу.
526. Білуге тиіс:
тас жыныстары және оны өңдеу әдістері;
дайындалатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
жапсырмалы және қолданбалы шаблондарды пайдалану тәртібі;
қолданылатын пневматикалық және механикалық құралдың құрылысы мен пайдалану тәртібі.
527. Жұмыс үлгілері:
1) қисық сызықты борттық тастар – дайындау;
2) бағандар – бөлшектерді дайындау;
3) аркалы плиталар – дайындау;
4) парапет плиталары – дайындау;
5) терезе алды плиталары – дайындау.
244-параграф. Тасты қашаушы, 5-разряд
528. Жұмыс сипаттамасы:
тастан жасалған күрделі бұйымдарды қолмен және пневматикалық, механикалық және термоқопару аспаптарының көмегімен жасау;
күрделі контурдың бөлшектері мен бұйымдарын белгілеу;
тастың, фасоктардың және таспалардың жалпақ, дөңес және иілген беттерінің таза жону;
күрделі шаблондар мен үлгілер бойынша сәулеттік сызықтық бөлшектерді өңдеу;
қарапайым оюларды, әріптер мен сандарды ойып салу;
күрделілігі орташа шаблондар мен лекалоларды сызу, жасау.
529. Білуге тиіс:
тас жыныстары және оны өңдеу әдістері;
дайындалатын бөлшектер мен бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
сызбаларды оқу тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
қолданылатын құралдың жұмыс істеу принципі және пайдалану тәртібі.
530. Жұмыс үлгілері:
1) баған базалары – дайындау;
2) әріптер мен сандар – белгілеу және жасау;
3) карниздер – дайындау;
4) маңдайшалар – дайындау;
5) геометриялық оюлар – белгілеу және жасау;
6) тұтқалар – дайындау;
7) карниздердің, маңдайшалардың, тұтқалардың шаблондары мен лекалдары – белгілеу және дайындау.
245-параграф. Тасты қашаушы, 6-разряд
531. Жұмыс сипаттамасы:
тастан аса күрделі бөлшектер мен бұйымдарды жасау;
бұйымдарды қолмен, пневматикалық, механикалық және термоқопару аспаптарымен аса күрделі сәулеттік шаблондар мен лекалдар бойынша таза өңдеу;
аса күрделі сәулет шаблондары мен лекалоларын сызу және жасау;
біліктілігі төмен тас өңдеушілердің жұмысын басқару.

523. Должен знать:
физические свойства обрабатываемых пород природного камня;
основные приемы и способы обработки камня;
требования, предъявляемые к качеству обработки заготовок и изготавливаемых изделий;
виды применяемого инструмента, порядок его заточки, заправки и эксплуатации.
524. Примеры работ:
1) блоки - обработка вручную методом бурения, пробивание борозд и гнезд;
2) камни бортовые прямолинейные – изготовление;
3) плиты - распазовка, обрубка кромок.
Параграф 243. Камнетес, 4 разряд
525. Характеристика работ:
изготовление изделий средней сложности из камня с помощью ручного пневматического или механического инструмента;
грубая обработка камня при теске криволинейных и фасонных изделий;
получистая теска плоских изделий, теска фасок и лент;
бучардирование гранитных изделий;
обработка плит "под шубу".
526. Должен знать:
породы камня и способы его обработки;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых изделий;
порядок пользования накладными и прикладными шаблонами;
устройство и порядок эксплуатации применяемого пневматического и механического инструмента.
527. Примеры работ:
1) камни бортовые криволинейные – изготовление;
2) колонны - заготовка деталей;
3) плиты арочные – изготовление;
4) плиты парапетные – изготовление;
5) плиты подоконные - изготовление.
Параграф 244. Камнетес, 5 разряд
528. Характеристика работ:
изготовление сложных изделий из камня вручную и с помощью пневматического, механического и термоотбойного инструмента;
разметка деталей и изделий сложного контура;
чистая теска плоских, выпуклых и вогнутых поверхностей камня, фасок и лент;
обработка архитектурных линейных деталей по сложным шаблонам и лекалам;
высечка простых орнаментов, букв и цифр;
вычерчивание, изготовление шаблонов и лекал средней сложности.
529. Должен знать:
породы камня и способы его обработки;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых деталей и изделий;
порядок чтения чертежей;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
принцип действия и порядок эксплуатации применяемого инструмента.
530. Примеры работ:
1) базы колонн – изготовление;
2) буквы и цифры - разметка и изготовление;
3) карнизы – изготовление;
4) наличники – изготовление;
5) орнаменты геометрические - разметка и изготовление;
6) поручни – изготовление;
7) шаблоны и лекала карнизов, наличников, поручней - разметка и изготовление.
Параграф 245. Камнетес, 6 разряд
531. Характеристика работ:
изготовление особо сложных деталей и изделий из камня;
чистая обработка изделий вручную, пневматическим, механическим и термоотбойным инструментом по особо сложным архитектурным шаблонам и лекалам;
вычерчивание и изготовление особо сложных архитектурных шаблонов и лекал;
руководство работой камнетесов более низкой квалификации.

532. Білуге тиіс:
қолданылатын кен орындары, жыныстар мен құрылымдар тастарының физикалық қасиеттері;
табиғи тасты өңдеудің барлық түрлері мен әдістері;
шығарылатын бұйымдар номенклатурасы бойынша сызбаларды оқу тәртібі;
қолданылатын құралдың құрылғысы.
533. Жұмыс үлгілері:
1) балесиналар – дайындау;
2) вазалар – дайындау;
3) бағаналар капительдері – дайындау;
4) балесиндердің, вазалардың, бағаналар капительдерінің лекалдары мен шаблондары – белгілеу және дайындау;
5) өсімдік және стильдендірілген оюлар – белгілеу және жасау.
246-параграф. Тасты фрезерлеуші, 3-разряд
534. Жұмыс сипаттамасы:
қарапайым профильдегі табиғи тастан жасалған плиталарды консоль және порталдық жиектеу станоктарында фрезерлеу;
бөлшектерді сызбалар мен шаблондар бойынша белгілеу;
плиталарда және техникалық бұйымдарда қолмен және механикалық берілетін бұрғылау станоктарында тесіктер бұрғылау;
станоктардың жұмыс режимін реттеу;
кескіш құралды толтыру және орнату;
бақылау-өлшеу құралдарымен плиталардың өңделуін тексеру;
станоктың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеу бойынша жұмыстарға қатысу.
535. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және техникалық пайдалану тәртібі;
абразивті құралдың қасиеттері мен қолдану тәртібі;
сызбаларды оқу тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі.
536. Жұмыс үлгілері:
фрезерлеу:
1) үстелдер мен сөрелерге арналған қақпақтар;
2) тік бұрышты плиталар;
3) едендер мен қабырғаларды қаптауға арналған плиталар;
4) үлгісі бойынша өңдеумен қиғаш бұрышты плиталар;
5) тік бұрышты баспалдақ сатылар.
247-параграф. Тасты фрезерлеуші, 4-разряд
537. Жұмыс сипаттамасы:
орташа күрделі тастан жасалған бұйымдарды әртүрлі құрылымды станоктарда фрезерлеу және бейіндеу;
шаблондары мен сызбалары бойынша бөлшектерді белгілеу;
шаблон бойынша бөлшектерді фрезерлеу;
күрделі конфигурациялы плиталарды кесу;
периметр бойынша таспаларды, плиталарды, қақпақтарды және лобиктерді калибрлеу;
қызмет көрсететін станоктарды баптау және тапсырылған жұмыс режиміне қайта баптау;
станоктағы кесетін құралды бейіндеу, толтыру және орнату;
бөлшектерді фрезерлеу бейінін бақылау-өлшеу құралымен және шаблондармен тексеру;
станок жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, жөндеуге қатысу.
538. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және техникалық пайдалану тәртібі;
абразивті құралдың қасиеттері мен қолдану тәртібі;
өңделетін тастың физикалық қасиеттері;
сызбаларды оқу тәртібі.
539. Жұмыс үлгілері:
фрезерлеу және бейіндеу:
1) қырлы бағаналар мен пилястрлардың бөлшектері;

532. Должен знать:
физические свойства камней применяемых месторождений, пород и структур;
все виды и способы обработки природного камня;
порядок чтения чертежей по выпускаемой номенклатуре изделий;
устройство применяемого инструмента.
533. Примеры работ:
1) балясины – изготовление;
2) вазы – изготовление;
3) капители колонн – изготовление;
4) лекала и шаблоны балясин, ваз, капителей колонн - разметка и изготовление;
5) орнаменты растительные и стилизованные - разметка и изготовление.
Параграф 246. Фрезеровщик камня, 3 разряд
534. Характеристика работ:
фрезерование на консольных и портальных окантовочных станках плит из природного камня простого профиля;
разметка деталей по чертежам и шаблонам;
сверление отверстий в плитах и технических изделиях на сверлильных станках с ручной и механической подачей;
регулирование режима работы станков;
заправка и установка режущего инструмента;
проверка обработки плит контрольно-измерительными инструментами;
выявление и устранение неисправностей в работе станка;
участие в работах по ремонту обслуживаемого оборудования.
535. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
свойства и порядок применения абразивного инструмента;
порядок чтения чертежей;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами.
536. Примеры работ:
фрезерование:
1) крышки для столов и прилавков;
2) плиты прямоугольные;
3) плиты для облицовки полов и стен;
4) плиты косоугольные с обработкой по лекалу;
5) ступени лестниц прямоугольные.
Параграф 247. Фрезеровщик камня, 4 разряд
537. Характеристика работ:
фрезерование и профилирование на станках различных конструкций изделий из камня средней сложности;
разметка деталей по шаблонам и чертежам;
фрезерование деталей по шаблону;
обрезка плит сложной конфигурации;
калибрование ленты, плит, крышек и лобиков по периметру;
наладка и переналадка обслуживаемых станков на заданный режим работы;
профилирование, заправка и установка режущего инструмента на станке;
проверка профиля фрезеровки деталей контрольно-измерительным инструментом и шаблонами;
выявление и устранение неисправностей в работе станка, участие в его ремонте.
538. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
свойства и порядок применения абразивного инструмента;
физические свойства обрабатываемого камня;
порядок чтения чертежей.
539. Примеры работ:
фрезерование и профилирование:
1) детали граненых колонн и пилястр;

2) терезе тақталары;
3) карниздер;
4) плинтустар;
5) үшбұрышты және трапециялы плиталар;
6) ұстағыш.
248-параграф. Тасты фрезерлеуші, 5-разряд
540. Жұмыс сипаттамасы:
бағдарламалық басқаруы бар әртүрлі құрылымдағы станоктарда, сондай-ақ күрделі бейінді бұйымдардың ағындық автоматтандырылған желілерінде фрезерлеу және бейіндеу;
шаблондары мен сызбалары бойынша бөлшектерін белгілеу;
радиусы бойынша жетілдіре отырып, шаблон бойынша бөлшектерді фрезерлеу;
қиықжиектерді орнату және алу;
шаблон және ұшбырыштар бойынша күрделі бөлшектерді калибрлеу;
станоктар мен желілерді берілген жұмыс режиміне баптау және қайта баптау;
кесу құралын станоктарға профильдеу, толтыру және орнату;
фрезерлеу профилін және калибрлеу сапасын бақылау-өлшеу құралымен және шаблондармен тексеру;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою, оның жұмысына қатысу.
541. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін станоктар мен желілердің құрылысы, жұмыс істеу принципі және техникалық пайдалану тәртібі;
абразивті құралдың қасиеттері мен қолдану тәртібі;
өңделетін табиғи тастың физикалық қасиеттері;
сызбаларды оқу тәртібі.
542. Жұмыс үлгілері:
фрезерлеу және бейіндеу:
1) балясиндер;
2) каннелюрлері бар баған бөлшектері;
3) баған капителилері;
4) күрделі бейін карниздері;
5) пилондарды қаптауға арналған радиалды плиталар;
6) бағандарды қаптау үшін сегменттер.
249-параграф. Тасымалдау механизмдерінің моторшысы, 2-разряд
543. Жұмыс сипаттамасы:
рольгангтар мен көтергіштерге гипсбетон панельдерін, гипсокартон табақтарын, табандарды, рамаларды, брускаларды және өзгелерді жылжыту бойынша қызмет көрсету;
қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату және қалыпты жұмысын қадағалау;
көтергішке табандарды, рамкаларды және өзгелерді төсеу, оларға құм немесе үгінділер себу;
көтергішке кірпіш-шиткізатты және өзге де бұйымдарды тиеуді қадағалау және реттеу;
шектеу брустарын алу және тазалау;
панельдер мен гипсокартон табақтарын таңбалау, механизмдерді майлау;
жұмыс орнын тазалау.
544. Білуге тиіс:
рольгандар мен көтергіштердің құрылысы;
бұйымдарды тасымалдау механизмдеріне тиеу және түсіру тәртібі;
қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, тоқтату және күту тәртібі;
панельдер мен гипсокартондарды таңбалау жүйесі.
250-параграф. Тасымалдау механизмдерінің моторшысы, 3-разряд
545. Жұмыс сипаттамасы:
гипс пен агрегатты кептіру арқылы жылжыту бойынша пневматикалық қондырғыға қызмет көрсету;
қабылдау бункерлерінен қосалқы сүрлемдерге гипс беру жөніндегі қондырғының жұмысын қадағалау;
гипсті сүрлемнен қалыптау цехының бункерлеріне жіберу;
гипстің түсуі мен шығысының есебін жүргізу;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау, оның жұмысындағы ақауларды жою.

2) доски подоконные;
3) карнизы;
4) плинтусы;
5) плиты треугольные и трапецеидальные;
6) поручник.
Параграф 248. Фрезеровщик камня, 5 разряд
540. Характеристика работ:
фрезерование и профилирование на станках различной конструкции с программным управлением, а также на поточных автоматизированных линиях изделий сложного профиля;
разметка деталей по шаблонам и чертежам;
фрезерование деталей по шаблону с доработкой по радиусу;
усовка и снятие фасок;
калибровка сложных деталей по шаблону и угольнику;
наладка и подналадка станков и линий на заданный режим работы;
профилирование, заправка и установка режущего инструмента на станки;
проверка профиля фрезеровки и качества калибровки контрольно-измерительным инструментом и шаблонами;
выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования, участие в его работе.
541. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок технической эксплуатации обслуживаемых станков и линий;
свойства и порядок применения абразивного инструмента;
физические свойства обрабатываемого природного камня;
порядок чтения чертежей.
542. Примеры работ:
фрезерование и профилирование:
1) балясины;
2) детали колонн с каннелюрами;
3) капители колонн;
4) карнизы сложного профиля;
5) плиты радиальные для облицовки пилонов;
6) сегменты для облицовки колонн.
Параграф 249. Моторист транспортирующих механизмов, 2 разряд
543. Характеристика работ:
обслуживание рольгангов и подъемников по перемещению гипсобетонных панелей, гипсокартонных листов, поддонов, рамок, брусков и иное;
пуск, остановка и наблюдение за нормальной работой обслуживаемого оборудования;
укладка на подъемник поддонов, рамок и иное, посыпка их песком или опилками;
наблюдение и регулирование загрузки подъемника кирпичом-сырцом и иными изделиями;
снятие и очистка ограничительных брусьев;
маркировка панелей и гипсокартонных листов, смазка механизмов;
уборка рабочего места.
544. Должен знать:
устройство рольгангов и подъемников;
порядок загрузки и выгрузки изделий на транспортирующие механизмы;
порядок пуска, остановки и ухода за обслуживаемым оборудования;
систему маркировки панелей и гипсокартонных листов.
Параграф 250. Моторист транспортирующих механизмов, 3 разряд
545. Характеристика работ:
обслуживание пневматической установки по перемещению гипса и агрегата по его подсушке;
наблюдение за работой установки по подаче гипса из приемных бункеров в запасные силосы;
подача гипса из силосов в бункеры цеха формовки;
ведение учета поступления и расхода гипса;
смазка обслуживаемого оборудования, устранение неполадок в его работе.

546. Білуге тиіс:
пневматикалық қондырғының, гипсті кептіру агрегаттарының, қосалқы жабдықтар мен механизмдердің құрылғысы;
пневматикалық құбырлардың схемасы;
бақылау-өлшеу аспаптарының орналасуы және мақсаты;
гипстің түсуі мен шығынын есепке алу тәртібі.
251-параграф. Темір-бетон бұйымдары мен конструкцияларын сынау қондырғысының машинисі, 4-разряд
547. Жұмыс сипаттамасы:
темір-бетон бұйымдары мен конструкцияларын беріктікке, қаттылыққа және жарыққа төзімділігіне, арынды құбырларды су өткізбеушілікке сынау кезінде механизмдер мен қондырғылардың жұмысын басқару;
сынақ сызбасына сәйкес бұйымдарды стендке орнату;
көрсеткіштерді ресімдей отырып, сынақ нәтижелерін өлшеу.
548. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін қондырғының құрылысы, жұмыс істеу принципі және техникалық пайдалану тәртібі;
беріктікке, қаттылыққа, жарыққа төзімділікке, су өткізбеушілікке арналған техникалық талаптар;
сыналатын бұйымдарды ілмектеу, орнату және орнын ауыстыру тәртібі.
252-параграф. Темір-бетон бұйымдарын өңдеуші, 3-разряд
549. Жұмыс сипаттамасы:
жылумен өңдеуден өткен темір-бетон бұйымдарын (плиталар, панельдер, блоктар, құбырлардың ұштары мен ішкі беттері) шағын механикаландыру құралдарын қолдана отырып және қолмен өңдеу;
желімнен және қағаздардан қаптамаларды тазартумен арнайы жуатын машиналарда панелдердің сыртқы қабырғаларын жуу;
қабырғалы панельдердің ойықтарында құламаларды және құюларды өңдеу;
техникалы құжатнаманың талаптарына сәйкес бұйымдардың беттерін жетілдіру, тығындау және сүрту;
плиталардың, панельдердің, ригельдердің, бағаналардың бетін бояу және түсқағаздармен өңдеу;
бұйымдардың тік сызықты беттерін (терезе алды тақтайларын, сатыларын, қаптау тақтайларын және өзгелерін) ажарлау станоктарында немесе шағын механикаландыру құралдарын қолдана отырып, ажарлау;
бұйымдарды көтеру, орнату, жиектеу, орнын ауыстыру және қалау;
ерітінділер мен тегістеуішті дайындай отырып, раковиналар мен околалардың жарықтарын тігу және бітеу;
желімнен және қағаздардан қаптамаларды тазартумен сыртқы қабырға панельдерін жаққышпен, щеткамен жуу;
дақтар мен тотты жою;
қалыптар мен төсейтін төсемдерін қолмен немесе арнайы жуу қондырғыларында жуу.
550. Білуге тиіс:
қолданылатын станоктар мен шағын механикаландыру құралдарының құрылысы;
бұйымдардың сапасына арналған талаптар;
өңдеу материалдарын дайындау тәсілдері, олардың қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
бұйымдарды тегістеу тәсілдері;
өңделетін бұйымдарды ілмектеу, көтеру, жиектеу, тасымалдау және орнату тәртібі;
өңделетін бұйымдардың мақсаты және олардың сыртқы түріне қойылатын негізгі талаптар;
дақтар мен тотты кетіруге арналған тегістеуішті, ерітінділерді, құрамдарды дайындау рецептурасы, тәсілдері;
бұйымдарды өңдеу тәсілдері.

546. Должен знать:
устройство пневматической установки, агрегатов подсушивания гипса, вспомогательного оборудования и механизмов;
схему пневматических трубопроводов;
расположение и назначение контрольно-измерительных приборов;
порядок учета поступления и расхода гипса.
Параграф 251. Машинист установки по испытанию железобетонных изделий и конструкций, 4 разряд
547. Характеристика работ:
управление работой механизмов и установок при испытании железобетонных изделий и конструкций на прочность, жесткость и трещиностойкость, напорных труб на водонепроницаемость;
установка изделий на стенд согласно схеме испытаний;
замер результатов испытаний с оформлением показаний.
548. Должен знать:
устройство, принцип действия и порядок технической эксплуатации обслуживаемой установки;
технические требования к прочности, жесткости, трещиностойкости, водонепроницаемости;
порядок строповки, установки и перемещения испытываемых изделий.
Параграф 252. Отделочник железобетонных изделий, 3 разряд
549. Характеристика работ:
отделка вручную и с применением средств малой механизации железобетонных изделий (плит, панелей, блоков, концов и внутренней поверхности труб), прошедших тепловую обработку;
мойка панелей наружных стен на специальных моечных машинах с очисткой облицовки от клея и бумаги;
отделка откосов и сливов в проемах стеновых панелей;
доводка, шпатлевка и затирка поверхности изделий согласно требованиям технической документации;
отделка поверхности плит, панелей, ригелей, колонн под окраску и оклейку обоями;
шлифование прямолинейных поверхностей изделий (подоконных досок, ступеней, облицовочных досок и иное) на шлифовальных станках или с применением средств малой механизации;
подъем, установка, кантовка, перемещение и укладка изделий;
расшивка и заделка трещин раковин и околов с приготовлением растворов и шпатлевки;
мойка панелей наружных стен кистями, щетками с очисткой облицовки от клея и бумаги;
удаление пятен и ржавчины;
промывка форм и прокладочных полотен вручную или в специальных моечных установках.
550. Должен знать:
устройство применяемых станков и средств малой механизации;
требования к качеству изделий;
способы приготовления отделочных материалов, их свойства и предъявляемые к ним требования;
способы шлифования изделий;
порядок строповки, подъема, кантования, транспортировки и установки обрабатываемых изделий;
назначение обрабатываемых изделий и основные требования к их внешнему виду;
рецептуру, способы приготовления шпатлевки, растворов, составов для удаления пятен и ржавчины;
способы отделки изделий.

253-параграф. Темір-бетон бұйымдарын өңдеуші, 4-разряд
551. Жұмыс сипаттамасы:
құбырлар мен өзге де темірбетон бұйымдардың сыртқы бетін цемент-зеңбірек немесе өзге де торкреттейтін қондырғылар арқылы қысыммен бір мезгілде нығыздау арқылы торкреттеу тәсілімен өңдеу;
"декор" әдісімен ғимараттардың қасбеттік элементтерін ұсақталған тас немесе әйнектің сәндік фактуралық қабатымен дайын бұйымдарды қаптаумен өңдеу;
сәулет бетондарындағы ірі толтырғыштардың фактурасын жуу немесе өзге де арнайы машиналарда тілу;
бұйымдардың қисық сызықты беттерін ажарлау станоктарында немесе қолмен ажарлау электрпневмоқұралының көмегімен ажарлау;
дайын бұйымдардағы: сыртқы қабырғалардың панельдерінде, цоколь панельдерінде, баспалдақ алаңдарында, санитариялық – техникалық кабиналардың және өзге де тұғырықтарында ақаулы қаптау тақтайшаларын ауыстыру.
552. Білуге тиіс:
қолданылатын қондырғылардың, машиналар мен шағын механикаландыру құралдарының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
өңделетін бұйымдардың сызбалары мен техникалық шарттары;
бұйымдарды торкреттеу үшін пайдаланылатын қоспалардың құрамы;
қолданылатын өңдеу құрамдарына қойылатын талаптар;
қолданылатын абразивтік материалдардың түрлері мен маркалары;
өңделетін бұйымдардың номенклатурасы.
254-параграф. Толқынды-тоқтатқыш агрегат операторы, 4-разряд
553. Жұмыс сипаттамасы:
шикі асбест-цемент табақтарын механикалық толқынұстағыштарда толқындау процесін жүргізу;
басқару пультімен агрегатты қосу және сөндіру;
шикі асбест-цемент табақтарын толқынды ету және оларды бойлық кесу сапасын қадағалау;
төсегішке түсер алдында ақаулы табақтарды сұрыптау;
жоғары қысымды желдеткіштер мен гидрожүйенің жұмысын жинақтаушының жұмысын, вильнаталы траверстердің, транспортерлердің, қатаю, түсіру және сынықтарды жинау камераларының қозғалысын қадағалау;
агрегат механизмдерін тазалау және майлау, оның жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою;
толқынды-тоқтатушы агрегатты жөндеуге қатысу.
554. Білуге тиіс:
арбаларды автоматты майлау жүйесінің және гидрожүйесінің, желдеткіштердің, тасымалдағыштың, толқын салғыштың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
желілік мөлшері, үлгісі және сыртқы түрі бөлігінде асбест-цементті толқынды табақтарға арналған талаптар;
ақаудың алдын алу және жою тәсілдері.
555. Ағынды-автоматтандырылған желіге қызмет көрсету кезінде – 5-разряд.
255-параграф. Толтырғыштарды кептіруші, 2-разряд
556. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары кептірушінің басшылығымен толтырғыштарды кептіру немесе жылыту кезінде қатты, сұйық немесе газ тәрізді отынмен жұмыс істейтін кептіру барабандарына қызмет көрсету;
кептіру барабанын отынмен үздіксіз қоректендіру;
кептіру барабанының толтырғышпен біркелкі қоректенуін қамтамасыз ету.

Параграф 253. Отделочник железобетонных изделий, 4 разряд
551. Характеристика работ:
отделка наружной поверхности труб и иных железобетонных изделий способом торкретирования с одновременным уплотнением под давлением посредством цемент-пушки или иных торкретирующих установок;
отделка фасадных элементов зданий методом "декор" с облицовкой готовых изделий декоративным фактурным слоем дробленого камня или стекла;
вскрытие фактуры крупного заполнителя в архитектурных бетонах на моечных или иных специальных машинах;
шлифование криволинейных поверхностей изделий на шлифовальных станках или с помощью ручного шлифовального электропневмоинструмента;
замена дефектной облицовочной плитки в готовых изделиях: панелях наружных стен, цокольных панелях, лестничных площадках, поддонах санитарно - технических кабин и иное.
552. Должен знать:
устройство и принцип действия применяемых установок, машин и средств малой механизации;
чертежи и технические условия на обрабатываемые изделия;
состав смесей, используемых для торкретирования изделий;
требования, предъявляемые к применяемым отделочным составам;
типы и марки применяемых абразивных материалов;
номенклатуру обрабатываемых изделий.
Параграф 254. Оператор волнировочно-стопирующего агрегата, 4 разряд
553. Характеристика работ:
ведение процесса волнирования сырых асбестоцементных листов на механических волнировщиках;
включение и выключение агрегата пультом управления;
наблюдение за качеством волнирования сырых асбестоцементных листов и их продольной резкой;
отсортировка дефектных листов перед поступлением на укладчик;
наблюдение за работой укладчика, перемещением вильчатых траверс, транспортеров, камеры твердения, разгрузки и уборки обрезков работой вентиляторов высокого давления и гидросистемы;
чистка и смазка механизмов агрегата, устранение мелких неисправностей в его работе;
участие в ремонте волнировочно-стопирующего агрегата.
554. Должен знать:
устройство и принцип работы волнировщика, укладчика, транспортеров, вентиляторов, гидросистемы и системы автоматической смазки тележек;
требования к асбестоцементным волнистым листам в части линейных размеров, формы и внешнего вида;
способы предупреждения и устранения брака.
555. При обслуживании поточно-автоматизированной линии - 5 разряд.
Параграф 255. Сушильщик заполнителей, 2 разряд
556. Характеристика работ:
обслуживание сушильных барабанов, работающих на твердом, жидком или газообразном топливе, при сушке или подогреве заполнителей под руководством сушильщика более высокой квалификации;
бесперебойное питание сушильного барабана топливом;
обеспечение равномерного питания сушильного барабана заполнителем.

557. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін оттықтардың, кептіру барабандарының, қосалқы жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципі және техникалық пайдалану тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес отын беру тәртібі;
кептірілетін материалдардың сапасына арналған талаптар.
256-параграф. Толтырғыштарды кептіруші, 3-разряд
558. Жұмыс сипаттамасы:
толтырғыштарды кептіру немесе жылыту кезінде қатты, сұйық немесе газ тәрізді отынмен жұмыс істейтін кептіру барабандарына қызмет көрсету;
от жағу, кептіру барабаны оттығын отынмен үздіксіз қоректендіру, оны жағу процесін реттеу және кептіру барабандарында қажетті температураны ұстап тұру;
кептіру барабанының жұмысын қадағалау, кептіру барабанының толтырғыштармен толтырылуын реттеу;
бөлім механизмдеріне күтім жасау.
559. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін оттықтардың, кептіру барабандарының, қосалқы жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және техникалық пайдалану тәртібі;
жылу техникасы бойынша негізгі ұғымдар;
отын шығынының белгіленген нормалары;
кептірілетін материалдардың сапасына арналған талаптар.
257-параграф. Тоннельші, 2-разряд
560. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптары бар вагоншаларды кептіру-тесу пешіне және құюға тасымалдау жөніндегі механизмдерді басқару, сондай-ақ балқыма құйылған қалыптары бар вагоншаларды кристалдандыру пешіне және бөлшектеуге беру;
қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау және майлау;
қалыптарды бөлшектеуге және олардан дайын тас құю бұйымдарын алуға қатысу.
561. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу принципі;
қалыптарды кептіру және қыздыру процесі;
тас құю өнімдерінің кристалдандыру процесі.
258-параграф. Тоннельші, 3-разряд
562. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары тоннельшінің басшылығымен тас құюдан жасалған бұйымдарды термиялық өңдеу, сондай-ақ қалыптарды кептіру және қыздыру процесін жүргізу;
пеш аймақтары бойынша температураны реттеу және берілген режимді қамтамасыз ету;
температуралық аймақтар бойынша бұйымдарды жылжытудың берілген ырғағын сақтау;
қыздырылған қалыптарды балқымамен құюға беру;
қыздырылған және кристалдандыру пештерін алдын ала тексеру;
пештерді футерлеу жөндеуге қатысу.
563. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
қалыптарды қыздырудың және тас құймасынан жасалған бұйымдарды термиялық өңдеудің технологиялық процесі;
қалыптар температурасының өнімнің құрылымы мен сапасына әсері;
бұйымдарды салқындату жылдамдығының олардың габариттеріне және пеш кеңістігіндегі кіре берістегі жағдайына тәуелділігі;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және пайдалану тәртібі;
ақаудың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері.

557. Должен знать:
принцип действия и порядок технической эксплуатации обслуживаемых топок, сушильных барабанов, вспомогательного оборудования и контрольно-измерительных приборов;
порядок подачи топлива в соответствии с показаниями контрольно-измерительных приборов;
требования к качеству подсушиваемых материалов.
Параграф 256. Сушильщик заполнителей, 3 разряд
558. Характеристика работ:
обслуживание сушильных барабанов, работающих на твердом, жидком или газообразном топливе, при сушке или подогреве заполнителей;
розжиг топки, бесперебойное питание топки сушильного барабана топливом, регулирование процесса его сжигания и поддержание в сушильных барабанах необходимой температуры;
наблюдение за работой сушильного барабана, регулирование загрузки сушильного барабана заполнителями;
уход за механизмами отделения.
559. Должен знать:
устройство и порядок технической эксплуатации обслуживаемых топок, сушильных барабанов, вспомогательного оборудования и контрольно-измерительных приборов;
основные понятия по теплотехнике;
установленные нормы расхода топлива;
требования к качеству подсушиваемых материалов.
Параграф 257. Тоннельщик, 2 разряд
560. Характеристика работ:
управление механизмами по транспортировке вагонеток с формами в сушильно-прокалочную печь и на заливку, а также подача вагонеток с залитыми расплавом формами в кристаллизационную печь и на расформовку;
чистка и смазка за обслуживаемого оборудования;
участие в разборке форм и извлечении из них готовых камнелитейных изделий.
561. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
процесс сушки и прокалки форм;
процесс кристаллизации изделий из каменного литья.
Параграф 258. Тоннельщик, 3 разряд
562. Характеристика работ:
ведение процесса термической обработки изделий из каменного литья, а также сушки и прокаливания форм под руководством тоннельщика более высокой квалификации;
регулирование температуры по зонам печи и обеспечение заданного режима;
соблюдение заданного ритма перемещения изделий по температурным зонам;
подача прокаленных форм под заливку расплавом;
профилактический осмотр прокалочных и кристаллизационных печей;
участие в ремонте футеровки печей.
563. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технологический процесс прокалки форм и термической обработки изделий из каменного литья;
влияние температуры форм на структуру и качество изделий;
зависимость скорости охлаждения изделий от их габаритов и положения на входе в печном пространстве;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования;
причины возникновения брака и способы их устранения.

259-параграф. Тоннельші, 4-разряд
564. Жұмыс сипаттамасы:
тас құю бұйымдарын термиялық өңдеу, сондай-ақ қалыптарды қыздыру процесін жүргізу;
пеш аймақтары бойынша талап етілетін температуралық режимді есептеу;
бұйымдардың габариттеріне байланысты балқыманың кристалдану уақыты мен температурасын анықтау және пештердің жұмыс режимін реттеу;
пештердің жағдайын бақылау;
пеш жұмысының ауысымдық журналын жүргізу.
565. Білуге тиіс:
кептіру- қыздыру және кристалдандыру пештерінің құрылымы;
қалыптарды құю, балқымалардың кристалдану және бұйымдарды салқындату технологиясы;
өнімнің температурасы мен габариттерінің кристалдану процесі мен құю құрылымына әсері;
ақаудың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері.
260-параграф. Тоңазытқыш қондырғыларының моторшысы, 3-разряд
566. Жұмыс сипаттамасы:
өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейінгі тоңазытқыш қондырғыларына, әқтасты, керамзит және өзге де материалдарды күйдіргеннен кейін салқындату кезінде айналмалы тоңазытқыш барабандарына қызмет көрсету;
тоңазытқыш агрегаттарға материалдардың біркелкі берілуін қадағалау, оларды салқындатудың белгіленген режимін сақтау;
орталықтандырылған майлауды және тоңазытқыштардың автопомпасын қадағалау;
май станциясы мен редукторға май құю;
тасымалдау жабдықтарына қызмет көрсету;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды жою.
567. Білуге тиіс:
тоңазытқыш агрегатының және онымен байланысты механизмдердің құрылымы;
материалдардың сапасына арналған талаптар, салқындату режимі, тоңазытқыш агрегаттарды майлау жүйесі;
майлау материалдарының түрлері;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
568. Өнімділігі сағатына 35 тоннадан жоғары тоңазытқыш агрегаттарына қызмет көрсету кезінде – 4-разряд.
261-параграф. Триер моторшысы, 3-разряд
569. Жұмыс сипаттамасы:
триерге және қосалқы жабдыққа қызмет көрсету;
триердің біркелкі қоректенуін және белгіленген сорттық құм шығуларын реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың үздіксіз жұмыс істеуін және жарамды жағдайын қамтамасыз ету;
майлау жүйесін бақылау және жабдықты майлау;
жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою.
570. Білуге тиіс:
триер мен қосалқы жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
триердің қоректенуін реттеу әдістері мен тәсілдері;
құмның қасиеттері мен сипаттамалары;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау карталары.
262-параграф. Турбоараластырғыш операторы, 2-разряд
571. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен жабын массасын дайындау процесін жүргізу;
пластификаторды құбырлар арқылы дозаторға беру;
элеватормен бункерге себу материалын беру;
турбо араластырғыштағы жабын массасының деңгейін және бункерде себу материалының болуын қадағалау.

Параграф 259. Тоннельщик, 4 разряд
564. Характеристика работ:
ведение процесса термической обработки изделий из каменного литья, а также прокаливания форм;
расчет требуемого температурного режима по зонам печей;
определение времени и температуры кристаллизации расплава в зависимости от габаритов изделий и регулирование режима работы печей;
контроль состояния печей;
ведение сменного журнала работы печей.
565. Должен знать:
конструкцию сушильно-прокалочных и кристаллизационных печей;
технологию заливки форм, кристаллизации расплава и охлаждения изделий;
влияние температуры и габаритов изделий на процесс кристаллизации и структуру литья;
причины возникновения брака и способы их устранения.
Параграф 260. Моторист холодильных установок, 3 разряд
566. Характеристика работ:
обслуживание холодильных установок производительностью до 35 тонн в час, вращающихся холодильных барабанов при охлаждении после обжига извести, керамзита и иных материалов;
наблюдение за равномерной подачей материалов в холодильные агрегаты, соблюдение установленного режима их охлаждения;
наблюдение за централизованной смазкой и автопомпой холодильников;
залив масла в маслостанцию и редуктор;
обслуживание транспортирующего оборудования;
устранение неисправностей в работе оборудования.
567. Должен знать:
конструкцию холодильного агрегата и связанных с ним механизмов;
требования к качеству материалов, режим охлаждения, систему смазки холодильных агрегатов;
виды смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
568. При обслуживании холодильных агрегатов производительностью свыше 35 тонн в час - 4 разряд.
Параграф 261. Моторист триера, 3 разряд
569. Характеристика работ:
обслуживание триера и вспомогательного оборудования;
регулирование равномерного питания триера и выходов песка установленной сортности;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния обслуживаемого оборудования;
контроль системы смазки и смазка оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
570. Должен знать:
устройство и принцип действия триера и вспомогательного оборудования;
способы и методы регулирования питания триера;
свойства и характеристики песка;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования;
карты смазки обслуживаемого оборудования.
Параграф 262. Оператор турбосмесителя, 2 разряд
571. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления покровной массы под руководством оператора более высокой квалификации;
подача пластификатора по трубам в дозатор;
подача элеватором посыпочного материала в бункер;
наблюдение за уровнем покровной массы в турбосмесителе и наличием посыпочного материала в бункере.

572. Білуге тиіс:
турбо араластырғыштың (араластырғыш бактардың), бункерлер мен дозаторлардың мақсаты;
жабын массасы мен толтырғыштарға қойылатын талаптар;
жабу массасындағы толтырғыштың белгіленген құрамы.
263-параграф. Турбоараластырғыш операторы, 3-разряд
573. Жұмыс сипаттамасы:
жабын массасын дайындау процесін жүргізу;
турбо араластырғышты битуммен, пластификатормен және минералды толтырғышпен қатаң белгіленген пропорция бойынша толтыру;
турбо араластырғыштағы жабу массасының деңгейін реттеу;
жабу массасын қыздырудың белгіленген температурасын сақтап тұру;
массаны жабу ваннасына жіберу;
тальктен немесе қажетті концентрациядағы өзге де шаң тәрізді материалдан суспензия дайындау;
турбо араластырғыштарды, бункерлер мен дозаторларды тексеру және профилактикалық жөндеу;
жабдықты ағымдағы жөндеуге қатысу.
574. Білуге тиіс:
турбо араластырғыштың, бункерлердің, дозаторлардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
жабын массасын және тальк суспензиясын дайындау тәртібі.
264-параграф. Түйіршіктегіш операторы, 4-разряд
575. Жұмыс сипаттамасы:
түйіршіктегіштерде белгіленген мөлшердегі, беріктіктегі және ылғалдылықтағы түйіршіктерді алу процесін жүргізу;
түйіршіктегіштердің шикізат ұнымен, шаңмен және сумен қоректенуін реттеу, агрегаттардың түйіршіктелген шикізат қоспасымен біркелкі қоректенуін қамтамасыз ету;
түйіршіктің тәрелкесін тазалау механизмінің жұмысын бақылау;
жабдық жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою;
үздіксіз әрекеттегі түйіршіктеуіштерде минералды мақтаны түйіршіктеу;
түту-қопсыту агрегаттары мен түйіршіктеуіштердің, сепараторлар мен қосалқы жабдықтардың тиісті жұмыс режимін қолдау;
үйілме салмақтың, домалату дәрежесінің және түйіршіктер мөлшерінің белгіленген шамаларын сақтау;
барлық жабдықтың жұмысын қадағалау;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге қатысу.
576. Білуге тиіс:
түйіршіктеуіштің және қосалқы жабдықтың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
шикізаттық үн мен тозаңның сипаттамалары;
түйіршіктеушке материал мен судың берілуін реттеу тәсілдері;
түйіршіктерді дайындау сапасын бақылау әдістері;
бақылау-өлшеу аспаптарының, сигнал беру және блоктау жүйелерінің мақсаты және жұмыс істеу принципі;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау карталары, майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері;
түйіршіктеуіштердің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
түту-қопсыту агрегаттарының, сепараторлардың, қосалқы жабдықтардың және оларға бақылау-өлшеу аппаратурасының құрылысы;
жабдықты іске қосу және жөндеу тәртібі;
аспирациялық құрылғылардың құрылымы мен жұмыс істеу принципі;
минералды жүннің қасиеттері мен сапалық сипаттамасы;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.

572. Должен знать:
назначение турбосмесителя (смесительных бачков), бункеров и дозаторов;
требования, предъявляемые к покровной массе и наполнителям;
установленное содержание наполнителя в покровной массе.
Параграф 263. Оператор турбосмесителя, 3 разряд
573. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления покровной массы;
наполнение турбосмесителя битумом, пластификатором и минеральным наполнителем в строго определенной пропорции;
регулирование уровня покровной массы в турбосмесителе;
поддержание заданной температуры нагрева покровной массы;
подача массы в покровную ванну;
приготовление суспензии из талька или иного пылевидного материала необходимой концентрации;
осмотр и профилактический ремонт турбосмесителей, бункеров и дозаторов;
участие в текущем ремонте оборудования.
574. Должен знать:
устройство и принцип действия турбосмесителя, бункеров, дозаторов;
порядок приготовления покровной массы и тальковой супензии.
Параграф 264. Оператор гранулятора, 4 разряд
575. Характеристика работ:
ведение процесса получения гранул установленного размера, прочности и влажности в грануляторах;
регулирование питания грануляторов сырьевой мукой, пылью и водой, обеспечение равномерного питания агрегатов гранулированной сырьевой смесью;
контроль работы механизма очистки тарелки гранулятора;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования;
гранулирование минеральной ваты в грануляторах непрерывного действия;
поддержание соответствующего режима работы трепально-рыхлительных агрегатов и грануляторов, сепараторов и вспомогательного оборудования;
соблюдение установленных величин насыпного веса, степени окатывания и размеров гранул;
наблюдение за работой всего оборудования;
участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
576. Должен знать:
устройство и принцип действия гранулятора и вспомогательного оборудования;
характеристики сырьевой муки и пыли;
способы регулирования подачи в гранулятор материала и воды;
методы контроля качества приготовления гранул;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, систем сигнализации и блокировки;
карты смазки обслуживаемого оборудования, сорта и свойства смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе грануляторов;
устройство трепально-рыхлительных агрегатов, сепараторов, вспомогательного оборудования и контрольно-измерительной аппаратуры к ним;
порядок пуска и ремонта оборудования;
конструкцию и принцип действия аспирационных устройств;
свойства и качественную характеристику минеральной ваты;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.

265-параграф. Түсіруші-орналастырушы, 2-разряд
577. Жұмыс сипаттамасы:
металл табандықтардың орнын ауыстыру және оларды тасымалдағышқа салу;
рамаларды, брускалар мен рейкаларды алу және магазинге, тасымалдағышқа немесе пресс кареткасына орналастыру, оларды брустың немесе ауыз қуысының астына салу;
рамалардың, брускалардың және өзгелердің дұрыс жылжуын қажағалау;
ескерту сигналдарын беру.
578. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу принципі және пайдалану тәртібі;
рамаларды, брускаларды, рейкаларды және табандықтарды алу мен орналастыру тәртібі;
ескерту сигналдарын беру тәртібі.
266-параграф. Түсіруші-орналастырушы, 3-разряд
579. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптау конвейерінен асфальт плиткаларын алу және оларды қатарлап салу;
асфальт плиткаларын себу үшін құм мен үгінділерді дайындау;
асфальт мастикасының салқындатылуын және мастиканың тасымалдау таспасына тасталуын қадағалау;
тасымалдауыштың қозғалысының жылдамдығын реттеу;
тасымалдауыштың жағдайын тексеру;
керамикалық және силикатты кірпіштің, керамикалық және гипстік плиталардың, блоктардың, дренаждық құбырлардың, жабынқыш пен өзге де бұйымдардың жаңадан қалыпталған және кептірілген шикізатын кесу үстелінен, пресстен және тасымалдаушыдан қолмен немесе пневматикалық түсіргіштің көмегімен алу және оларды кептіру вагоншаларына, конвейердің люлькаларына, тасымалдауыштарға, стеллаждарға, торларға және кесу үстелдеріне салу;
кірпішті табандықтарға қалау және кірпішті табандықтарда тасымалдау; шикізатты сұрыптау, төсемдерді орнату;
қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу, реттеу және тоқтату;
вагоншаларды тасымалдау және бос төлді қайтару;
көрме алаңында вагоншаларды, қол арбалар мен арбашыларды түсіру, дайын өнімді торларға немесе табандыққа салу;
бос арбалар мен вагоншаларды тасу;
тар желілі жолдар мен табақтарды пеш камерасында немесе алаңда қайта салуға қатысу;
қызмет көрсететін механизмдерді майлау;
шикі асбест-цементті илемді форматтарға кесу кезінде шикі табақтар мен ротациялық қайшыларды беру тасымалдағышқа қызмет көрсету;
орамдықтарға шикі табақтарды орау және оларды салу;
зақымдалған табақтарды сұрыптау;
зақымдалған табақтар мен қималарды қайта өңдеуге жіберу;
ротациялық қайшылар мен тасымалдауышты тазарту.
580. Білуге тиіс:
ротациялық қайшылар мен тасымалдағыштың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
желілік өлшемдер мен сыртқы түрі бөлігінде өндірілетін бұйымдарға қойылатын талаптар;
шикі асбест-цемент табақтарының ақау белгілері;
жабдықтардың үйкелген бөлшектерін майлау тәртібі;
плиткалар мен масткаларды тиеу және салу тәртібі;
конфигурация бойынша плиталарға қойылатын талаптар;
жабысқақ плиткаларды бөлу әдістері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
бұйымдарды алу, төсеу, қайта салу және тасымалдау тәртібі;
жаңа қалыпталған, кептірілген және дайын бұйымдарға қойылатын талаптар;
бұйымдарды деформациядан сақтау тәсілдері.

Параграф 265. Съемшик-укладчик, 2 разряд
577. Характеристика работ:
перемещение металлических поддонов и укладка их на транспортер;
снятие и укладка рамок, брусков и реек в магазин, на транспортер или каретку пресса, проталкивание их под брус или мундштук;
наблюдение за правильным продвижением рамок, брусков и иное;
подача предупредительных сигналов.
578. Должен знать:
принцип действия и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования;
порядок снятия и укладки рамок, брусков, реек и поддонов;
порядок подачи предупредительных сигналов.
Параграф 266. Съемщик-укладчик, 3 разряд
579. Характеристика работ:
снятие асфальтовых плиток с формовочного конвейера и укладка их в штабель;
заготовка песка и опилок для пересыпки асфальтовых плиток;
наблюдение за охлаждением асфальтовой мастики и сбросом мастики на транспортерную ленту;
регулирование скорости движения транспортера;
проверка состояния транспортера;
снятие свежесформованного и высушенного сырца керамического и силикатного кирпича, керамических и гипсовых плит, блоков, дренажных труб, черепицы и иных изделий с резательного стола, пресса и транспортера вручную или при помощи пневматического съемника и укладка их на сушильные вагонетки, люльки конвейера, транспортеры, стеллажи, клетки и обрезные столики;
укладка кирпича на поддоны и перевозка кирпича в поддонах;
сортировка сырца, установка прокладок;
пуск, регулировка и остановка обслуживаемого оборудования;
транспортировка вагонеток и возвращение порожняка;
разгрузка вагонеток, тачек и тележек на выставочной площадке, укладка готовой продукции в клетки или на поддон;
откатка порожних тележек и вагонеток;
участие в перекладке узкоколейных путей и листов в камере печи или на площадке;
смазка обслуживаемых механизмов;
обслуживание транспортера подачи сырых листов и ротационных ножниц при резке сырого асбестоцементного наката на форматы;
скатывание сырых листов в рулоны и их укладка;
отсортировка поврежденных листов;
отправка поврежденных листов и обрезков в переработку;
чистка ротационных ножниц и транспортера.
580. Должен знать:
устройство и принцип действия ротационных ножниц и транспортера;
требования вырабатываемым изделиям в части линейных размеров и внешнего вида;
признаки брака сырых асбестоцементных листов;
порядок смазки трущихся частей оборудования;
порядок выгрузки и укладки плиток и мастики;
требования, предъявляемые к плитам по конфигурации;
способы разделения слипшихся плиток;
устройство обслуживаемого оборудования;
порядок снятия, укладки, перекладки и транспортировки изделий;
требования, предъявляемые к свежесформованным, высушенным и готовым изделиям;
способы предохранения изделий от деформации.

267-параграф. Түсіруші-орналастырушы, 4-разряд
581. Жұмыс сипаттамасы:
керамикалық кірпіш пен керамикалық тастарды маркалары, түсі және сыртқы түрі бойынша бір мезгілде сұрыптай отырып, табандықтарды салу;
асбест-цемент құбырларын форматты біліктен каретканың көмегімен алу;
өзекшелерді құбырға енгізу және оларды кран траверсімен тіркеу;
тасымалданатын электр кранымен құбырды сүйемелдеу және оны конвейерге домалату үшін салу;
өзекшелерді құбырдан алу, каландрға білікшесі бар құбырды орнату, құбырды жаншып қақтау;
жаншылғаннан кейін каландрдан білікшесі бар құбырды алу және конвейерге домалату үшін салу;
форматты білікшені алу;
техникалық шұғалар мен торлы цилиндрлерді ауыстыруға, сондай-ақ құбырлы машинасын тазалауға және жөндеуге қатысу.
582. Білуге тиіс:
құбырларды алуға арналған кареткаларының құрылғысы;
каландрдың құрылғысы;
дымқыл құбырлардың сақталуын қамтамасыз ету тәртібі.
268-параграф. Үдеткіш қондырғы операторы, 5-разряд
583. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен басқару пультінен үдеткіш қондырғыда асбест-цемент табақтарының өңдеу қабатын электрондық-химиялық қатаю процесін жүргізу;
тездеткіштің вакуумдық жүйесін жұмысқа дайындау;
асбест-цемент табақтарының өтуін бақылау;
үдеткіш пен инжектордың шығыс терезесін мезгіл-мезгіл ауыстырып тұру;
үдеткіш қондырғыны профилактикалық жөндеуге қатысу;
қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау және майлау.
584. Білуге тиіс:
үдеткіш қондырғының құрылысы;
үдеткіш қондырғыда асбест-цемент табақтарының өңдеу қабатын электрондық-химиялық қатаюдың технологиялық процесі;
үдеткіш пен инжектордың шығыс терезесін ауыстыру тәртібі;
қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау және майлау жолдары;
үдеткіштің вакуумдық жүйесін жұмысқа дайындау тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
дайын өнімге қойылатын талаптар.
269-параграф. Үдеткіш қондырғы операторы, 6-разряд
585. Жұмыс сипаттамасы:
басқару пультінен үдеткіш қондырғыда асбест-цемент табақтарының өңдеу қабатын электрондық-химиялық қатаю процесін жүргізу;
үдеткішті берілген жұмыс режиміне шығару;
вакуумдық үдеткіш жүйесінде жұмыс вакуумын құру;
асбест-цемент табақтарын сәулелендіруге беру бірліктері жүйесі бойынша беру;
вакуумдық жүйенің күйін бақылау;
қалдық вакуумды аспаптар бойынша тексеру;
үдеткіштің жұмыс режимін реттеу;
вакуумдық кіру және вакуумдық шығу параметрлерін тіркеу;
үдеткіш қондырғыға профилактикалық жөндеу жүргізу;
үдеткіш қондырғысының жұмыс журналында жазбалар жүргізу.

Параграф 267. Съемщик-укладчик, 4 разряд
581. Характеристика работ:
загрузка поддонов с одновременной сортировкой керамического кирпича и керамических камней по маркам, цвету и внешнему виду;
снятие асбестоцементных труб с форматной скалки при помощи каретки;
ввод сердечников в трубу и сцепление их с траверсой крана;
сопровождение транспортируемой электрокраном трубы и укладка ее для обкатки на конвейер;
выемка сердечников из трубы, установка трубы со скалкой на каландр, вальцовка трубы;
снятие трубы со скалкой с каландра после вальцовки и укладка для обкатки на конвейер;
выемка форматной скалки;
участие в смене технических сукон и сетчатых цилиндров, а также чистке и ремонте трубной машины.
582. Должен знать:
устройство кареток для снятия труб;
устройство каландра;
порядок обеспечения сохранности сырых труб.
Параграф 268. Оператор ускорительной установки, 5 разряд
583. Характеристика работ:
ведение процесса электронно-химического отверждения отделочного слоя асбестоцементных листов на ускорительной установке с пульта управления под руководством оператора более высокой квалификации;
подготовка вакуумной системы ускорителя к работе;
контроль прохождения асбестоцементных листов;
периодическая смена выходного окна ускорителя и инжектора;
участие в профилактическом ремонте ускорительной установки;
чистка и смазка обслуживаемого оборудования.
584. Должен знать:
устройство ускорительной установки;
технологический процесс электронно-химического отверждения отделочного слоя асбестоцементных листов на ускорительной установке;
порядок смены выходного окна ускорителя и инжектора;
приемы чистки и смазки обслуживаемого оборудования;
порядок подготовки вакуумной системы ускорителя к работе;
назначение контрольно-измерительных приборов;
способы выявления и устранения неполадок в работе оборудования;
требования на готовую продукцию.
Параграф 269. Оператор ускорительной установки, 6 разряд
585. Характеристика работ:
ведение процесса электронно-химического отверждения отделочного слоя асбестоцементных листов на ускорительной установке с пульта управления;
вывод ускорителя на заданный режим работы;
создание рабочего вакуума в вакуумной системе ускорителя;
подача асбестоцементных листов по системе передаточных единиц под облучение;
контроль состояния вакуумной системы;
проверка остаточного вакуума по приборам;
регулирование режима работы ускорителя;
регистрация вакуумвходных и вакуумвыходных параметров;
проведение профилактического ремонта ускорительной установки;
ведение записей в журнале работы ускорительной установки.

586. Білуге тиіс:
үдеткіш қондырғының құрылғысы және жұмыс істеу принципі;
үдеткіште вакуум жасау жолдары;
үдеткіш қондырғы жұмысының технологиялық режимі;
үдеткіш жұмысының параметрлерін реттеу және тіркеу тәртібі;
ақаудың пайда болу себептері және оның алдын алу тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және қолдану тәртібі.
270-параграф. Ұсақтаушы, 2-разряд
587. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі тас және өзге де материалдарды қолмен, өнімділігі сағатына 50 текше метрге дейін ұсатқыштарда, ұсату агрегаттарында, әртүрлі жүйедегі ұсату-сұрыптау қондырғыларында ұсақтау және ұнтақтау процесін жүргізу;
тас және өзге де жыныстарды механикалық немесе қол електерде елеу;
ұсақтау және елеу үшін материалдарды ауыстыру, оларды уатқыштарға, уату агрегаттарына, уату-сұрыптау қондырғыларына тасымалдау құрылғыларының көмегімен немесе қолмен салу, қатарларға салу;
механизмдерді іске қосу және тоқтату;
автоматты реттеуші құрылғылардың, қоректендіргіштердің, вентильдердің, ысырмалардың көмегімен материалдар мен судың біркелкі берілуін реттеу;
материалдың түрі мен шамасына байланысты ұсату агрегатының жұмысын (жылдамдығын, өнімділігін, ұсатқыштың жұмыс органдары арасындағы саңылауларды) реттеу;
ұсақталатын материалдың сапасын, сорттылығын анықтау;
жинақтаушы бункерлерге қызмет көрсету;
шикізатты дайындау;
жабдық жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және ақауларды жою;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау, тазалау және жөндеуге қатысу.
588. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
ұсақталатын материалдың физикалық қасиеттері және сапасына қойылатын талаптар;
іске қосу аппаратурасын, автоматтандыру және сигнализация құралдарын пайдалану тәртібі;
ұнтақтау қондырғыларын материалдармен жүктеу тәртібі;
ақаулардың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері;
слесарлық іс негіздері.
271-параграф. Ұсақтаушы, 3-разряд
589. Жұмыс сипаттамасы:
екі және одан да көп қондырғыларға бір мезгілде қызмет көрсету кезінде шикізатты щек, білікті щек, балға және білікше-тісті ұсақтағыштарда, сондай-ақ біліктеуіштерде және жүгіргіштерде ұсақтау немесе ұнтақтау;
шикізатты өнімділігі сағатына 50-ден 100 текше метрге дейінгі ұсатқыштарда, ұсату агрегаттарында, барлық жүйелердің ұсату-сұрыптау қондырғыларында, біліктерде, дезинтеграторларда ұсату процесін жүргізу;
жабдықтың оңтайлы жұмыс режимін қамтамасыз ету;
ұсатқыштан түсетін және шығатын материалдың біркелкі қоректенуін және ірілігін, аспирациялық құрылғылардың жұмысын қадағалау;
жабдықты іске қосу және тоқтату;
қоспаларды жою.
590. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
өңделетін материалдардың түрлері, қасиеттері мен мақсаты;
ұсақтау немесе ұнтақтау сапасына қойылатын талаптар;
жабдықты іске қосу және тоқтату тәртібі.

586. Должен знать:
устройство и принцип действия ускорительной установки;
приемы создания вакуума в ускорителе;
технологический режим работы ускорительной установки;
порядок регулирования и регистрации параметров работы ускорителя;
причины возникновения брака и способы его предупреждения;
устройство и порядок применения контрольно-измерительных приборов.
Параграф 270. Дробильщик, 2 разряд
587. Характеристика работ:
ведение процесса дробления и размола различных каменных и иных материалов вручную, на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках различных систем с производительностью до 50 метров кубических в час;
просеивание на механических или ручных ситах каменных и иных пород;
перемещение материалов для дробления и просеивания, загрузка их в дробилки, дробильные агрегаты, дробильно-сортировочные установки с помощью транспортных устройств или вручную, укладка в штабели;
пуск и остановка механизмов;
регулирование равномерной подачи материалов и воды с помощью автоматических регулирующих устройств, питателей, вентилей, задвижек;
регулирование работы дробильного агрегата (скорости, производительности, зазоров между рабочими органами дробилки) в зависимости от вида и величины материала;
определение качества, сортности дробимого материала;
обслуживание накопительных бункеров;
заготовка сырья;
выявление неисправностей и устранение неполадок в работе оборудования;
смазка, чистка и участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
588. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
физические свойства и требования, предъявляемые к качеству дробимого материала;
порядок пользования пусковой аппаратурой, средствами автоматизации и сигнализации;
порядок загрузки дробильных установок материалами;
причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
основы слесарного дела.
Параграф 271. Дробильщик, 3 разряд
589. Характеристика работ:
дробление или размол сырья на щековых, щечновалковых, молотковых и валково-зубчатых дробилках, а также вальцах и бегунах при одновременном обслуживании двух и более установок;
ведение процесса дробления сырья на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках всех систем производительностью свыше 50 до 100 метров кубических в час, вальцах, дезинтеграторах;
обеспечение оптимального режима работы оборудования;
наблюдение за равномерным питанием и крупностью поступающего и выходящего из дробилки материала, работой аспирационных устройств;
пуск и остановка оборудования;
удаление примесей.
590. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
виды, свойства и назначение перерабатываемых материалов;
требования, предъявляемые к качеству дробления или размола;
порядок пуска и остановки оборудования.

272-параграф. Ұсақтаушы, 4-разряд
591. Жұмыс сипаттамасы:
тас және өзге де материалдарды өнімділігі сағатына 100-ден 300 текше метрге дейінгі ұнтақтағыштарда, ұнтақтау агрегаттарында, барлық жүйелердің ұнтақтау-сұрыптау қондырғыларында ұсақтау процесін жүргізу;
ақаулы бетон және темірбетон бұйымдары мен конструкцияларын арнайы ұсақтау агрегаттарында ұсақтау;
шарлы немесе ағынды диірмендерде материалдарды (әктасты, құмды, шлакты, күлді, гипсті, цементті) ұнтақтау;
ұсақтау және ұнтақтау агрегаттарының жұмысын материалдардың түріне қарай реттеу;
ұнтақтау денелерін ауыстыру;
шикізат диірмендерінің және барлық қосалқы жабдықтардың қалыпты жұмыс режимін сақтау;
диірмендердің қоректенуін реттеу, ұнтақтаудың белгіленген жұқа нормаларын және қоспаның берілген мөлшерін сақтау;
барлық жабдықтардың жұмысын қадағалау;
бақылау-өлшеу аппаратурасының көрсеткіштерін қадағалау және өндірістің қалыпты режимінен ауытқуларды жою;
қызмет көрсетілетін жабдықты тазалау, майлау және жөндеуге қатысу.
592. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және оны техникалық пайдалану тәртібі;
материалдардың түрлері, қасиеттері және мақсаты;
ұсақтау немесе ұнтақтау сапасына қойылатын талаптар;
жабдықты іске қосу және тоқтату тәртібі;
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және қолдану тәртібі.
273-параграф. Ұсақтаушы, 5-разряд
593. Жұмыс сипаттамасы:
тасты және өзге де материалдарды өнімділігі сағатына 300 текше метрден астам ұсатқыштарда, ұсату агрегаттарында, түрлі жүйедегі ұсату-сұрыптау қондырғыларында ұсату процесін жүргізу;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және оларды жою;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау, тазалау және оны жөндеуге қатысу.
594. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
іске қосу аппаратурасын, автоматтандыру және сигнализация құралдарын пайдалану тәртібі;
жабдық жұмысындағы ақаулардың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері.
274-параграф. Фенольшы, 3-разряд
595. Жұмыс сипаттамасы:
темір жол цистерналарынан фенолспирттерін және өзге де синтетикалық шайырларды құю;
қоймадағы цистерналарды толтыру және құю;
өнімдерді қайта айдау үшін крандарды, сорғыларды басқару;
шығыс сыйымдылықтарын толтыру және құюды, сорғы жұмыстарын, байланыстырғышты беруді реттеу;
бақылау-өлшеу аппаратурасының жұмысын қадағалау.
596. Білуге тиіс:
цистерналарды толтыру және құю, фенолоспирттер мен өзге де шайырларды сақтау және өндіріске беру тәртібі;
крандар, вентильдер және арматуралардың мақсаты;
теріні фенолоспирттер мен шайырлардың әсерінен сақтау тәсілдері;
шайырларға арналған техникалық шарттар.

Параграф 272. Дробильщик, 4 разряд
591. Характеристика работ:
ведение процесса дробления каменных и иных материалов на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках всех систем производительностью свыше 100 до 300 метров кубических в час;
дробление бракованных бетонных и железобетонных изделий и конструкций на специальных дробильных агрегатах;
помол материалов (извести, песка, шлака, золы, гипса, цемента) на шаровых или струйных мельницах;
регулирование работы дробильных и помольных агрегатов в зависимости от вида материалов;
замена мелющих тел;
поддержание нормального режима работы сырьевых мельниц и всего вспомогательного оборудования;
регулирование питания мельниц, соблюдение установленных норм тонкости помола и заданной дозировки смеси;
наблюдение за работой всего оборудования;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительной аппаратуры и устранение отклонений от нормального режима производства;
чистка, смазка и участие в ремонте обслуживаемого оборудования.
592. Должен знать:
устройство и порядок технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
виды, свойства и назначение материалов;
требования, предъявляемые к качеству дробления или размола;
порядок пуска и ремонта оборудования;
назначение и порядок применения контрольно-измерительных приборов.
Параграф 273. Дробильщик, 5 разряд
593. Характеристика работ:
ведение процесса дробления каменных и иных материалов на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках различных систем с производительностью свыше 300 метров кубических в час;
выявление неисправностей в работе оборудования и их устранение;
смазка, чистка обслуживаемого оборудования и участие в его ремонте.
594. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого оборудования;
порядок пользования пусковой аппаратурой, средствами автоматизации и сигнализации;
причины возникновения неисправностей в работе оборудования и способы их устранения.
Параграф 274. Фенольщик, 3 разряд
595. Характеристика работ:
слив фенолоспиртов и иных синтетических смол из железнодорожных цистерн;
заполнение и слив цистерн на складе;
управление кранами, насосами для перекачки продуктов;
регулирование заполнения и слива расходных емкостей, работы насосов, подачи связки;
наблюдение за работой контрольно-измерительной аппаратуры.
596. Должен знать:
порядок заполнения и слива цистерн, хранения и подачи фенолоспиртов и иных смол в производство;
назначение кранов, вентилей и арматуры;
способы предохранения кожи от действия фенолоспиртов и смол;
технические условия на смолы.

275-параграф. Фенольшы, 4-разряд
597. Жұмыс сипаттамасы:
фенолоспирттерден, синтетикалық шайырлардан, эмульсолдан және өзге де компоненттерден берілген рецептура бойынша байланыстырғышты дайындау және бейтараптандыру процесін жүргізу;
мөлшерлегіштерді, бактарды, араластырғыштар мен сорғыларды дайындау, іске қосу және тоқтату;
жабдықты, құбырларды, арматураны жуу және тазалау;
басқару қалқанындағы автоматтандыру, аспаптардың және сигналдардың жүйесінің жұмысын қадағалау;
автоматика жүйесін қайта баптау;
автоматты жүйенің ақаулығы кезінде механизмдерді қолмен басқаруды қамтамасыз ету.
598. Білуге тиіс:
автоматтандыру, сигнал беру, аспаптар, сорғылар, мөлшерлегіштер, араластырғыштар, бактар, крандар, форсункалар, басқару қалқанының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
автоматика жүйесін қайта баптау, реттеу тәсілдері;
байланыстырғыштар қасиеттері мен түрлері;
байланыстырғыштарды дайындау технологиясы мен рецептурасы;
байланыстырғыштың және компоненттердің шығын нормалары.
276-параграф. Цементті салушы, 3-разряд
599. Жұмыс сипаттамасы:
цементті автоцемент тасушыларға тиеу;
жүк тиеу алаңына автоцемент тасушыларды орнату;
механизмдердің көмегімен немесе қолмен әртүрлі сыйымдылықтағы қаптарға цементті салу;
аспирациялық құрылғыларды іске қосу және тоқтату;
цементтің автоцемент тасығыштарға түсуі мен толтырылуының біркелкілігін бақылау;
пневможүйенің жұмысын тексеру, герметизацияны қамтамасыз ету;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою.
600. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
тиеп жөнелтілетін цемент маркасы, цементті тасымалдау схемасы;
шаңдалған ауаны тазарту тәсілдері;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау мен жою тәсілдері.
277-параграф. Цементті салушы, 4-разряд
601. Жұмыс сипаттамасы:
цементті темір жол вагондарына тиеу;
вагондарды тексеру, тазалау және тиеуге дайындау;
вагондарға шлангілерді орнату;
цементтің вагондарға біркелкі түсуі мен толуын бақылау;
цемент тасушылардың, вагондардың люктерін, есік орындарын ашу мен жабу;
көлік құралдарына қызмет көрсету;
жабдықтар мен вагондардың саңылаусыздығын бақылау;
пневможүйенің жұмысын тексеру;
қызмет көрсететін жабдықтың ақауларының алдын алу және жою;
цементті орау машиналарында қаптарға орау;
қаптарды орау машиналарының клапан саңылауларына ілу;
қаптарға цементтің толуын бақылау және оларды көлік құралдарына қатарлап орналастыру;
орау машиналарының, қосалқы жабдықтардың үздіксіз жұмыс істеуін және жарамды жағдайын қамтамасыз ету;
аспирациялық қондырғылардың жұмысын бақылау;
бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика көрсеткіштерін қадағалау;
жабдықтың жұмысындағы ақауларды жою.

Параграф 275. Фенольщик, 4 разряд
597. Характеристика работ:
ведение процесса приготовления и нейтрализации связки по заданной рецептуре из фенолоспиртов, синтетических смол, эмульсола и иных компонентов;
подготовка, пуск и остановка дозаторов, баков, мешалок и насосов;
промывка и чистка оборудования, трубопроводов, арматуры;
наблюдение за работой системы автоматизации, приборами и сигналами на щите управления;
переналадка системы автоматики;
обеспечение ручного управления механизмами при неисправности автоматической системы.
598. Должен знать:
устройство и принцип работы системы автоматизации, сигнализации, приборов, насосов, дозаторов, мешалок, баков, кранов, форсунок, щита управления;
способы переналадки, регулирования системы автоматики;
свойства и виды связок;
технологию и рецептуру приготовления связок;
нормы расхода связки и компонентов.
Параграф 276. Насыпщик цемента, 3 разряд
599. Характеристика работ:
погрузка цемента в автоцементовозы;
установка автоцементовозов на погрузочную площадку;
насыпка цемента в мешки различной емкости с помощью механизмов или вручную;
включение и выключение аспирационных устройств;
контроль равномерности поступления и заполнения цемента в автоцементовозы;
проверка работы пневмосистемы, обеспечение герметизации;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
600. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
марку отгружаемого цемента, схему транспортировки цемента;
способы очистки запыленного воздуха;
способы выявления и устранения неполадок в работе оборудования.
Параграф 277. Насыпщик цемента, 4 разряд
601. Характеристика работ:
погрузка цемента в железнодорожные вагоны;
осмотр, очистка и подготовка вагонов к загрузке;
установка шлангов в вагоны;
контроль равномерности поступления и заполнения вагонов цементом;
закрытие и открытие люков, дверных проемов цементовозов и вагонов;
обслуживание транспортных средств;
контроль герметизации оборудования и вагонов;
проверка работы пневмосистемы;
предупреждение и устранение неисправностей обслуживаемого оборудования;
упаковка цемента в мешки на упаковочных машинах;
навешивание мешков на клапанные отверстия упаковочных машин;
контроль заполнения мешков цементом и укладка их на транспортное средство;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния упаковочных машин, вспомогательного оборудования;
контроль работы аспирационных установок;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов и автоматики;
устранение неисправностей в работе оборудования.

602. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
вагондардың техникалық жағдайына қойылатын талаптар;
цементті тасымалдау схемасы, тиеп жөнелтілетін цемент маркалары;
цемент тиеуге арналған темір жол вагондарын жабдықтау тәртібі;
орау машиналарының, қосалқы жабдықтардың техникалық сипаттамасы және құрылымдық ерекшеліктері;
қаптарды цементпен толтыру нормалары;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау карталары;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері.
278-параграф. Цилиндрлерді қаптаушы, 4-разряд
603. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптау машиналарының цилиндрлеріндегі пайдаланылған торларды ауыстыру;
цилиндрден металл тордың үстіңг және төменгі қабатын алу;
цилиндр саңылаулары мен оның бетін асбест-цемент массасынан тазарту;
дәнекерлегіштер мен дәнекерлерді жұмысқа дайындау;
цилиндрге жаңа торларды тарту, торларды тігу немесе дәнекерлеу;
цилиндрлердің жиектерін қаптау және бояу;
торларды жөндеу;
ваннада цилиндрді тығыздау үшін қорғаныс белдіктерін пайдаланылған шұғасынан дайындау.
604. Білуге тиіс.
цилиндрлерді тормен қаптау әдістері;
бұйымды дәнекерлеу процесінің негіздері;
дәнекерлеуден кейін бұйымға қойылатын талаптар;
қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істеу тәртібі;
дәнекерлеу жұмыстарын орындау реттілігі.
279-параграф. Тозаңды камераны тазалау жөніндегі тазалаушы, 3-разряд
605. Жұмыс сипаттамасы:
айналмалы пештердің шаң камераларын және цемент силостарын түсіру механизмдерінің көмегімен және қолмен шаңнан тазарту;
көлік және шаң тұтқыш жабдықты мерзімді тексеру және тазалау;
жабдықтың герметикалануын қамтамасыз ету;
механизмдерді майлауды бақылау;
қызмет көрсетілетін механизмдердің жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою.
606. Білуге тиіс:
шаң камераларын тазалау тәртібі, мерзімдері және әдістері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу принципі және құрылысы;
ұсталатын шаң қасиеттері;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
280-параграф. Шахталық пештерден түсіруші, 4-разряд
607. Жұмыс сипаттамасы:
шахталық пештерден түсіру механизмдерінің көмегімен клинкерді түсіру;
түсіру және тасымалдау механизмдеріне қызмет көрсету;
клинкердің келіп түсуін және салқындауын бақылау;
түсіру торының жылдамдығын реттеу және оны шахта пештері машинисінің (күйдірушінің) нұсқауы бойынша тоқтату;
ысырмалар мен қоректендіргіштерді басқару;
материалдардың көлік механизмдері бойынша біркелкі түсуін және орналасуын реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою.

602. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к техническому состоянию вагонов;
схему транспортировки цемента, марки отгружаемого цемента;
порядок оборудования железнодорожных вагонов под погрузку цемента;
техническую характеристику и конструктивные особенности упаковочных машин, вспомогательного оборудования;
нормы заполнения мешков цементом;
карты смазки обслуживаемого оборудования;
сорта и свойства смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Параграф 278. Обшивщик цилиндров, 4 разряд
603. Характеристика работ:
замена отработанных сеток на цилиндрах формовочных машин;
снятие с цилиндра верхнего и нижнего слоя металлической сетки;
очистка отверстий цилиндра и его поверхности от асбестоцементной массы;
подготовка к работе паяльников и припоев;
натягивание на цилиндр новых сеток, сшивка или пайка сеток;
обшивка краев цилиндров и окраска;
ремонт сеток;
изготовление из отработанного сукна защитных поясов для уплотнения цилиндра в ванне.
604. Должен знать:
способы обшивки цилиндров сеткой;
основы процесса пайки изделия;
требования, предъявляемые к изделию после пайки;
порядок обращения с кислотами и щелочами;
последовательность выполнения паяльных работ.
Параграф 279. Чистильщик по очистке пылевых камер, 3 разряд
605. Характеристика работ:
очистка пылевых камер вращающихся печей и цементных силосов от пыли при помощи выгрузочных механизмов и вручную;
периодическая проверка и очистка транспортного и пылеулавливающего оборудования;
обеспечение герметизации оборудования;
контроль смазки механизмов;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемых механизмов.
606. Должен знать:
порядок, сроки и методы очистки пылевых камер;
принцип действия и устройство обслуживаемого оборудования;
свойства улавливаемой пыли;
сорта и свойства смазочных материалов;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 280. Выгрузчик шахтных печей, 4 разряд
607. Характеристика работ:
выгрузка клинкера с помощью выгрузочных механизмов из шахтных печей;
обслуживание выгрузочных и транспортных механизмов;
контроль поступления и охлаждения клинкера;
регулирование скорости выгрузочной решетки и остановка ее по указанию машиниста (обжигальщика) шахтных печей;
управление затворами и питателями;
регулирование равномерного поступления и размещения материала по транспортным механизмам;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.

608. Білуге тиіс:
шахта пештеріндегі түсіру және көлік механизмдерінің құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
клинкерді түсіру және тасымалдау бойынша операцияларды орындау жолдары мен тәртібі;
дыбыстық және жарықтық сигнал беру және блоктау жүйелері;
майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау карталары;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері.
281-параграф. Шикізат диірмендерінің машинисі, 3-разряд
609. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен шикізатты шикізат диірмендерінде қатты шикізатпен және құрғақ ұнтақтау әдісімен жұмыс істегенде – жалпы өнімділігі сағатына 100 тоннаға дейін, жұмсақ шикізатпен жұмыс істегенде – сағатына 200 тоннаға дейін, "Гидрофол" және "Аэрофол" диірмендерінде жұмыс істегенде – сағатына 300 тоннаға дейін ұнтақтау процесін жүргізу;
диірмендерді қоректендіруді реттеуге қатысу;
шикізат ұнының немесе шламның сапасына қойылатын технологиялық талаптарды сақтау;
қоректендіргіштердің, мөлшерлегіштердің, тасымалдау және жіктеу құрылғылардың, диірмендерді тамыздықтаудың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
диірмендердің, подшипниктерді майлау және салқындату жүйелерінің корпусының, бронефутерлеудің және тығыздағыш құрылғыларының жағдайын бақылау;
диірмендерді толық тиеу мен ауыстырып тиеуге қатысу;
шикізаттық диірмендердің және жинақтаушы жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою.
610. Білуге тиіс:
ұнтақтау агрегаттары мен қосалқы жабдықтардың жұмыс істеу принципі мен құрылысы;
ұнтақтау агрегаттарының жұмысына әсер ететін факторлар;
шикізат ұны мен шлам компоненттерінің негізгі қасиеттері мен сапалық сипаттамалары;
ұсатылатын денелердін сұрыптау жолдары;
бақылау-өлшеу аспаптарының, сигнал беру, автоматика және блоктау құралдарының мақсаты және жұмыс істеу принципі;
механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау мен жою әдістері;
майлау материалдарының майлау карталары, түрлері мен сорттары.
282-параграф. Шикізат диірмендерінің машинисі, 4-разряд
611. Жұмыс сипаттамасы:
шикізатты шикізат диірмендерінде қатты шикізатпен және құрғақ ұнтақтау әдісімен жұмыс істегенде – жалпы өнімділігі сағатына 100 тоннаға дейін, жұмсақ шикізатпен жұмыс істегенде – сағатына 200 тоннаға дейін, "Гидрофол" және "Аэрофол" диірмендерінде жұмыс істегенде – сағатына 300 тоннаға дейін ұнтақтау процесін жүргізу, сондай-ақ біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен шикізатты шикізат диірмендерінде жалпы өнімділігі, тиісінше, сағатына 100 тоннадан, сағатына 200 тоннадан, сағатына 300 тоннадан астам ұнтақтау процесін жүргізу;
диірмендердің қоректенуін реттеу;
шикізат қоспасының немесе шламның сапасына арналған белгіленген технологиялық талаптарды қамтамасыз ету;
шикізатты бір мезгілде кептіру және ұнтақтау кезінде газ ағынының температурасы мен жылдамдығын реттеу;
диірмендердің оңтайлы өнімділігін, электр энергиясын, отынды, ұнтақтаушы денелерді жұмсау нормаларын қамтамасыз ету;
диірмендерді ұсақтайтын денелермен қосымша тиеу және қайта тиеу кестесін сақтау;
белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізу;
ұнтақтау агрегаттары мен жинақтаушы жабдықтарды пайдалану және қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды басқару.

608. Должен знать:
устройство и принцип действия выгрузочных и транспортных механизмов шахтных печей;
приемы и порядок выполнения операций по выгрузке и транспортировке клинкера;
системы звуковой и световой сигнализации и блокировки;
сорта и свойства смазочных материалов;
карты смазки обслуживаемого оборудования;
способы выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Параграф 281. Машинист сырьевых мельниц, 3 разряд
609. Характеристика работ:
ведение процесса помола сырья под руководством машиниста более высокой квалификации в сырьевых мельницах суммарной производительностью до 100 тонн в час - при работе на твердом сырье и сухом способе помола, до 200 тонн в час - при работе на мягком сырье, до 300 тонн в час - при работе на мельницах "Гидрофол" и "Аэрофол";
участие в регулировании питания мельниц;
соблюдение технологических требований к качеству сырьевой муки или шлама;
обеспечение бесперебойной работы питателей, дозаторов, транспортирующих и классифицирующих устройств, подтопок мельниц;
контроль состояния корпуса, бронефутеровки и уплотнительных устройств мельниц, систем смазки и охлаждения подшипников;
участие в догрузке и перегрузке мельниц;
предупреждение и устранение неисправностей в работе сырьевых мельниц и комплектующего оборудования.
610. Должен знать:
принцип действия и устройство помольных агрегатов и вспомогательного оборудования;
факторы, влияющие на работу помольных агрегатов;
основные свойства и качественные характеристики компонентов сырьевой муки и шлама;
приемы сортировки мелющих тел;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, средств сигнализации, автоматики и блокировки;
способы выявления и устранение неисправностей в работе механизмов;
карты смазки, виды и сорта смазочных материалов.
Параграф 282. Машинист сырьевых мельниц, 4 разряд
611. Характеристика работ:
ведение процесса помола сырья в сырьевых мельницах суммарной производительностью до 100 тонн в час - при работе на твердом сырье и сухом способе помола, до 200 тонн в час - при работе на мягком сырье, до 300 тонн в час - при работе на мельницах "Гидрофол" и "Аэрофол", а также ведение процесса помола сырья в сырьевых мельницах суммарной производительностью, соответственно, свыше: 100 тонн в час, 200 тонн в час, 300 тонн в час под руководством машиниста более высокой квалификации;
регулирование питания мельниц;
обеспечение установленных технологических требований к качеству сырьевой смеси или шлама;
регулирование температуры и скорости газового потока при одновременной сушке и помоле сырья;
обеспечение оптимальной производительности мельниц, норм расхода электроэнергии, топлива, мелющих тел;
соблюдение графика догрузки и перегрузки мельниц мелющими телами;
ведение установленной технической документации;
руководство работой по эксплуатации и обслуживанию помольных агрегатов и комплектующего оборудования.

612. Білуге тиіс:
ұнтақтау агрегаттары мен қосалқы жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс режимін реттеу әдістері;
газдардың температурасы мен жылдамдығын реттеу тәсілдері;
құрғақ әдіс кезінде шикізатты кептіру режимінің параметрлері;
диірмен агрегаттарының жұмысына және өнімділігіне ықпал ететін факторлар;
шикізатты ұнтақтау процесін күшейту тәсілдері;
шикізат қоспасы мен шлам компоненттерінің қасиеттері мен сапалық сипаттамасы;
шикізат қоспасы мен шламның сапасын бақылау жолдары мен әдістері;
шикізат қоспасы мен шламды тасымалдау схемасы;
диірмендерді ұсақтайтын денелермен толық тиеу мен ауыстырып тиеу кестесі;
бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматты реттеу, сигнал беру және блоктау жүйелерінің мақсаты және жұмыс істеу принципі.
613. Жиынтық өнімділігі:
сағатына 100 тоннадан астам шикізат диірмендеріне қызмет көрсету кезінде – қатты шикізатпен және құрғақ ұнтақтау тәсілімен жұмыс істеу кезінде,
сағатына 200 тоннадан астам – жұмсақ шикізатпен жұмыс істеу кезінде,
сағатына 300 тоннадан астам – "Гидрофол" және "Аэрофол" диірмендерінде жұмыс істеу кезінде – 5-разряд.
283-параграф. Шикізат және слюдадан жасалған бұйымдарды сұрыптаушы, 2-разряд
614. Жұмыс сипаттамасы:
шикізатын, слюдадан жасалған жартылай фабрикаттары мен пайдалы қалдықтарын мөлшері, қалыңдығы және мақсаты бойынша қолмен және механикалық қондырғыларда сұрыптау;
пайдалы қалдықтарды бөгде қоспалардан қолмен және механикалық қондырғыларда тазарту.
615. Білуге тиіс:
өнеркәсіптік шикізатты, жартылай фабрикаттар мен пайдалы қалдықтарды сұрыптау жолдары;
өнеркәсіптік шикізатқа, слюда іріктеулеріне және пайдалы қалдықтарға арналған техникалық талаптар.
284-параграф. Шикізат және слюдадан жасалған бұйымдарды сұрыптаушы, 3-разряд
616. Жұмыс сипаттамасы:
слюдадан жасалған дайын бұйымдарды қолмен, жартылай автоматтарда және автоматтарда сұрыптау;
жартылай автоматтар мен автоматтарды жұмысқа дайындау;
толтырылған кассеталарды автоматтарға орнату.
617. Білуге тиіс:
жартылай автоматтар мен автоматтардың құрылысы;
дайын өнімді сұрыптау әдістері;
дайын өнімге арналған талаптар;
кассеталарды автоматқа орнату тәртібі.
285-параграф. Шикізатты мөлшерлеуші, 2-разряд
618. Жұмыс сипаттамасы:
шикізатты жиынтық өнімділігі сағатына 15 текше метрге дейін шайқаушыларда мөлшерлеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша шикізатты біркелкі тиеуді, шламның қажетті деңгейін сақтауды қамтамасыз ету;
шикізат қоспасы компоненттерінің және шлам сапасының белгіленген арақатынасын қамтамасыз ету;
шайқаушыларға қажетті температурадағы су беруді реттеу;
материалдың қабылдау және шығару торлары арқылы өтуін қамтамасыз ету;
мойынтіректердің температурасын, майлау құрылғыларының және механизмдерді майлау жағдайын бақылау.

612. Должен знать:
устройство и принцип действия помольных агрегатов и вспомогательного оборудования;
методы регулирования режима работы обслуживаемого оборудования;
способы регулирования температуры и скорости движения газов;
параметры режима сушки сырья при сухом способе;
факторы, влияющие на работу и производительность мельничных агрегатов;
способы интенсификации процесса помола сырья;
свойства и качественную характеристику компонентов сырьевой смеси и шлама;
приемы и методы контроля качества сырьевой смеси и шлама;
схему транспортировки сырьевой смеси и шлама;
график догрузки и перегрузки мельниц мелющими телами;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, систем автоматического регулирования, сигнализации и блокировки.
613. При обслуживании сырьевых мельниц суммарной производительностью:
свыше 100 тонн в час - при работе на твердом сырье и сухом способе помола;
свыше 200 тонн в час - при работе на мягком сырье;
свыше 300 тонн в час - при работе на мельницах "Гидрофол" и "Аэрофол" - 5 разряд.
Параграф 283. Сортировщик сырья и изделий из слюды, 2 разряд
614. Характеристика работ:
сортировка сырья, полуфабрикатов и полезных отходов слюды по размерам, толщине и назначению вручную и на механических установках;
очистка полезных отходов от посторонних примесей вручную и на механических установках.
615. Должен знать:
приемы сортировки промышленного сырца, полуфабрикатов и полезных отходов;
технические требования к промышленному сырцу, слюдяным подборам и полезным отходам.
Параграф 284. Сортировщик сырья и изделий из слюды, 3 разряд
616. Характеристика работ:
сортировка готовых изделий из слюды вручную, на полуавтоматах и на автоматах;
подготовка полуавтоматов и автоматов к работе;
установка наполненных кассет на автоматы.
617. Должен знать:
устройство полуавтоматов и автоматов;
методы сортировки готовых изделий;
требования к готовой продукции;
порядок установки кассет на автомат.
Параграф 285. Дозировщик сырья, 2 разряд
618. Характеристика работ:
дозирование сырья в болтушки суммарной производительностью до 15 метров кубических в час;
обеспечение равномерной загрузки сырья по показаниям контрольно-измерительных приборов, поддержания необходимого уровня шлама;
обеспечение установленного соотношения компонентов сырьевой смеси и качества шлама;
регулирование подачи в болтушки воды требуемой температуры;
обеспечение прохождения материала через приемные и выходные решетки;
контроль температуры подшипников, состояния смазочных устройств и смазки механизмов.

619. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін шайқаушылар мен қосалқы жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
шайқаушыларға берілетін қоспалар компоненттерінің құрамы мен арақатынасы;
шикізат пен суды біркелкі мөлшерлеу тәсілдері;
шлам сапасын зертханалық бақылаудың негізгі тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматты реттеу, сигнал беру және блоктау жүйелерінің мақсаты және жұмыс істеу принципі;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау карталары, майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері.
620. Шикізатты жиынтық өнімділігі сағатына 15 текше метрден жоғары шайқаушыларда мөлшерлеу кезінде – 3-разряд.
286-параграф. Шикізатты, отынды және қабырғалық бұйымдарды түсіруші-тиеуші, 2-разряд
621. Жұмыс сипаттамасы:
шикізат пен отынды айналмалы және шахталық пештерге табақ және қожды қоректендіргіштерінің, элеваторлардың, тасымалдаушылардың немесе скипті көтергіштердің көмегімен тиеу;
отынды отын түтіктеріне немесе шур аппараттарға тиеу;
қызмет көрсетілетін жабдықты іске қосу және тоқтату;
тасымалдағыш таспасынан бөгде заттарды алып тастау;
отынның жануын қадағалау;
тас пен көмірді скипті көтергіштің шөмішіне немесе вагоншаларға тиеу;
итерушінің көмегімен немесе қолмен құрғақ гипсті сылақпен және аралық плиталармен оларды белгіленген кесте бойынша кептіру агрегаттарын және вагонетканың булау камераларын толтыру;
біліктілігі анағұрлым жоғары тиеушінің басшылығымен вагоншалар мен самосвалдардан балшықты, борды, тасты, құмды, әктас, көмірді және өзге де сусымалы материалдарды түсіру;
шанақтарды, кептіру агрегаттарын және булау камераларын тазалау;
шикізаттың ірі немесе мұзданған кесектерін ішінара бөлшектеу және оны қатып қалған кесектерді бопсытушыны пайдаланумен немесе қолмен торкөз арқылы өткізу;
белгіленген деңгей бойынша үйіндіні жобалау;
вагоншаларды майлау және оларды жұмыс аймағы шегінде ауыстыру;
шашылған материалды жинау.
622. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс істеу принципі;
пештерді, кептіру агрегаттары мен булау камераларын тиеу және түсіру тәртібі;
отын шығынының нормалары;
отынды отын түтіктеріне немесе шур аппараттарға тиеу тәртібі;
тиеу және түсіру кестесі;
вагоншалардың орнын ауыстыру тәртібі.
287-параграф. Шикізатты, отынды және қабырғалық бұйымдарды түсіруші-тиеуші, 3-разряд
623. Жұмыс сипаттамасы:
балшықты бучильді шұңқырлардан тиеу және түсіру;
ашық кеніштен, балшық қоймаларынан, үйіндіден балшықты, құмды төңкеретін вагоншаларға немесе бөгде қосындыларды алып тастай отырып, арбаларға тиеу;
қабаттарды құммен немесе үгінділермен салып, балшықты бучиль шұңқырларына қабатпен тиеу және сумен ылғалдандыру;
балшықта ылғалдау үшін саңылау жасау;
механикалық итерушінің көмегімен туннель пешіне кірпіш пен тасты тиеу және вагоншаларды туннель пеші бойынша жылжыту;
пештер мен бучиль шұқырлардың тиеу және түсіру есіктерін ашу мен жабу;
итергіштің көмегімен немесе қолмен кірпішті және жабынқысы бар вагоншалары булау камералары мен кептіру агрегаттарын тиеу және оларды белгіленген кесте бойынша түсіру;
аудармалы вагоншалардан және самосвалдан балшықты, борды, тасты, құмды, әкті, бос тау жынысы мен өзге де сусымалы материалдарды бункердің торкөзіне, қоймаға немесе үйіндіге түсіру;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ұсақ ақауларды жою;
домалату табақтарын қатарлап салу және қайтадан қатарлау;
жұмыс аймағы шеңберінде тар табанды жолдарды қозғалту және тегістеу;
белгіленген сигналдарды беру.

619. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемых болтушек и вспомогательного оборудования;
состав и соотношение компонентов смеси, подаваемой в болтушки;
способы равномерного дозирования сырья и воды;
основные приемы лабораторного контроля качества шлама;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, систем автоматического регулирования, сигнализации и блокировки;
карты смазки обслуживаемого оборудования, сорта и свойства смазочных материалов.
620. При дозировании сырья в болтушки суммарной производительностью свыше 15 метров кубических в час - 3 разряд.
Параграф 286. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и стеновых изделий, 2 разряд
621. Характеристика работ:
загрузка сырья и топлива во вращающиеся и шахтные печи при помощи тарельчатых и шлаковых питателей, элеваторов, транспортеров или скиповых подъемников;
загрузка топлива в топливные трубочки или шураппараты;
пуск и остановка обслуживаемого оборудования;
удаление с ленты транспортера посторонних предметов;
наблюдение за сгоранием топлива;
загрузка камня и угля в ковш скипового подъемника или на вагонетки;
загрузка сушильных агрегатов и камер пропаривания вагонетками с сухой гипсовой штукатуркой и перегородочными плитами при помощи толкателя или вручную и выгрузка их по установленному графику;
выгрузка из вагонеток и самосвалов глины, мела, камня, песка, извести, угля и иных сыпучих материалов под руководством загрузчика-выгрузчика более высокой квалификации;
очистка кузовов, сушильных агрегатов и камер пропаривания;
частичная разбивка крупных кусков или смерзшегося сырья и проталкивание его через решетку с использованием рыхлителя мерзлых комков или вручную;
планировка отвалов по заданному уровню;
смазка вагонеток и перемещение их в пределах рабочей зоны;
уборка просыпавшегося материала.
622. Должен знать:
принцип действия обслуживаемого оборудования;
порядок загрузки и выгрузки печей, сушильных агрегатов и камер пропаривания;
нормы расхода топлива;
порядок загрузки топлива в топливные трубочки или шураппараты;
график загрузки и выгрузки;
порядок перемещения вагонеток.
Параграф 287. Загрузчик-выгрузчик сырья, топлива и стеновых изделий, 3 разряд
623. Характеристика работ:
загрузка и выгрузка глины из бучильных ям;
погрузка глины, песка из карьеров, глинохранилищ, буртов в опрокидные вагонетки или тачки с удалением посторонних включений;
послойная загрузка глины в бучильные ямы с пересыпкой слоев песком или опилками и увлажнение водой;
пробивка в глине отверстий для увлажнения;
загрузка кирпича и камней в туннельные печи при помощи механического толкателя и перемещение вагонеток по туннельной печи;
открывание и закрывание загрузочного и выгрузочного затворов печи и бучильных ям;
загрузка сушильных агрегатов и камер пропаривания вагонетками с кирпичом и черепицей при помощи толкателя или вручную и их выгрузка по установленному графику;
выгрузка из опрокидных вагонеток и самосвалов глины, мела, камня, песка, извести, пустой породы и иных сыпучих материалов на решетку бункера, на склад или в отвал;
устранение мелких неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
укладка и перекладка катальных листов;
передвижка и рихтовка узкоколейных путей в пределах рабочей зоны;
подача установленных сигналов.

624. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы;
балшыққа арналған техникалық талаптар;
балшықты тиеу және түсіру тәртібі;
жәшіктік берушімен бункерді тиеу нормалары;
шикізаттың сапасына қойылатын талаптар;
тар табанды жолдарды жылжыту және тегістеу, домалату табақтарын төсеу, қайта төсеу тәртібі;
қабылданған сигнал беру жүйесі.
288-параграф. Шихта қайнатушы, 3-разряд
625. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары шихта қайнатушы басшылығымен ванна пештерінде минералдық мақта өндіру кезінде балқыманы алу;
қож қабығын тесуге арналған копрды және шөміштен қожды ағызуды басқару;
ағызу үшін лотоктарды дайындау және тазалау;
науаларды, тесіктерді, люктерді тесу және бітеу;
материалдарды дайындау және қалдықтарды жинау.
626. Білуге тиіс:
пештің, копрдің және шөміштің құрылғысы;
шөмішті және копрды басқару тәртібі;
лотоктар мен науаларды жұмысқа дайындау, тесіктерді тесу және бітеу тәртібі.
289-параграф. Шихта қайнатушы, 4-разряд
627. Жұмыс сипаттамасы:
отты-сұйық қождар мен минералды шикізаттан минералды мақта өндіру кезінде ванна және өзге де пештерде балқыманы алу процесін жүргізу;
қожды шөміштерден пешке қожды құю;
минералды шикізатты тиеуді басқару;
балқыманың тұрақты құрамын және оның температурасын қамтамасыз ету;
пештердің, жинағыштардың, фидерлердің, регенераторлардың, рекуператорлардың, желдеткіштердің, түтін-ауа клапандарының, форсункалардың, жанарғылардың жұмысын реттеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, пештер мен фидерлерді салқындатуды, балқыманың деңгейін, оның талшықты қалыптастыру торапқа біркелкі түсуін, балқыманың температурасы мен тұтқырлығын, үрлеуді, пештің жай-күйін қадағалау;
пешті жөндеуге қатысу.
628. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
балқыманың, қождың, қоспалардың, отынның қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
балқыманың сапасын реттеу тәсілдері;
қоспаларды енгізу тәртібі;
сигнал беру және блоктау жүйесі;
газ шаруашылығын пайдалану тәртібі.
290-параграф. Шихта қайнатушы, 5-разряд
629. Жұмыс сипаттамасы:
минералды шикізаттан, цемент өндірісінің қалдықтарынан және өзге де құрылыс материалдарынан минералды мақта өндіру кезінде ванна және өзге де пештерде балқыманы алу процесін жүргізу;
балқыту процесін басқару;
автоматты реттеу аспаптары бойынша минералды мақтаны балқыту және өндіру кезінде температураны реттеу;
пешті шихтамен тұрақты қоректендіру режимін қамтамасыз ету;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін, пештер мен фидерлерді салқындатуды, балқыманың деңгейін, оның талшықты қалыптастыру торапқа біркелкі түсуін, балқыманың температурасы мен тұтқырлығын, үрлеуді қадағалау;
ванна пешінің жағдайын жүйелі бақылау;
пешті ыстық және суық жөндеуге қатысу;
пештің жұмыс көрсеткіштерінің жазбасын жүргізу;
сұйық отынмен жұмыс істеу кезінде газ тарату қондырғыларына, жалын лақтыру тораптарына қызмет көрсету.

624. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования;
технические требования к глине;
порядок загрузки и выгрузки глины;
нормы загрузки ящичного подавателя и бункера;
требования, предъявляемые к качеству сырца;
порядок укладки, перекладки катальных листов, передвижки и рихтовки узкоколейных путей;
принятую систему сигнализации.
Параграф 288. Шихтовар, 3 разряд
625. Характеристика работ:
получение расплава при производстве минеральной ваты в ванных печах под руководством шихтовара более высокой квалификации;
управление копром для пробивки шлаковой корки и сливом шлака из ковша;
подготовка и чистка лотка для слива;
пробивка, заделка леток, отверстий, люков;
подготовка материалов и уборка отходов.
626. Должен знать:
устройство печи, копра и ковша;
порядок управления ковшом и копром;
порядок подготовки к работе лотков и леток, пробивки и заделки отверстий.
Параграф 289. Шихтовар, 4 разряд
627. Характеристика работ:
ведение процесса получения расплава в ванных и иных печах при производстве минеральной ваты из огненно-жидких шлаков и минерального сырья;
заливка шлака в печь из шлаковых ковшей;
управление загрузкой минерального сырья;
обеспечение стабильного состава расплава и его температуры;
регулирование работы печей, копильников, фидеров, регенераторов, рекуператоров, вентиляторов, дымовоздушных клапанов, форсунок, горелок;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов, охлаждением печей и фидеров, уровнем расплава, его равномерным поступлением на узел волокнообразования, температурой и вязкостью расплава, дутьем, состоянием печи;
участие в ремонте печи.
628. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
свойства расплава, шлака, добавок, топлива и требования, предъявляемые к ним;
способы регулирования качества расплава;
порядок введения добавок;
систему сигнализации и блокировки;
порядок эксплуатации газового хозяйства.
Параграф 290. Шихтовар, 5 разряд
629. Характеристика работ:
ведение процесса получения расплава в ванных и иных печах при производстве минеральной ваты из минерального сырья, отходов производства цемента и иных строительных материалов;
управление процессом варки, регулирование температуры при варке и выработке минеральной ваты по приборам автоматического регулирования;
обеспечение стабильного режима питания печи шихтой;
наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов, охлаждением печей и фидеров, уровнем расплава, его равномерным поступлением на узел волокнообразования, температурой и вязкостью расплава, обдувом;
систематический контроль состояния ванной печи;
участие в горячем и холодном ремонте печи;
ведение записей показателей работы печи;
обслуживание газораспределительных установок, узлов перекидки пламени при работе на жидком топливе.

630. Білуге тиіс:
әртүрлі құрылымдағы ванна пештерінің құрылысы және оларды пайдалану тәртібі;
шихтаны пешке салу тәртібі;
қолданылатын шихтаның құрамы және оның компоненттерінің қасиеттері;
балқыманың, отынның қасиеттері және оларға қойылатын талаптар;
балқыманың сапасын реттеу тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану тәртібі;
сигнал беру және бұғаттау жүйесі, оларды пайдалану тәртібі.
291-параграф. Шихталаушы, 3-разряд
631. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары шихталаушының басшылығымен перлитті, вермикулитті, доломитті және өзге де материалдарды күйдіру (кебу) үшін жұмыс шихтасын жасау және мөлшерлеу;
жұмыс кестесіне және күйдіру процесіне сәйкес шихтаны пешке тиеу;
жүктеу механизмдерін басқару;
кірпіш өндіру үшін шихтаны дайындау;
жәшіктік бергіштің шиберін реттеу;
өлшемді дозаторда компоненттерді мөлшерлеу;
балшықтың және өзге де материалдардың: жанып кететін және жұқаратын қоспалардың жәшікке немесе бункерге түсірілуін қадағалау;
вагонеткаларды жабысқан балшықтан тазарту және үгінділермен, құммен, шамотпен себу;
жәшіктік бергішті іске қосу және тоқтату;
балшықтың ірі кесектерін бұзу және оларды тор арқылы өткізу;
балшықтан бөгде заттарды алып тастау;
балшықтың, жанып кететін және жұқаратын қоспалардың бөлімдерге біркелкі түсуін қадағалау;
тасымалдаушылардың жұмысын қадағалау;
әртүрлі балшық түрлерін шихталау;
материалдардың біркелкі түсуін реттеу.
632. Білуге тиіс:
пештердің, мөлшерлегіштердің, тасымалдауыштардың, скиптердің, бақылау-өлшеу және іске қосу аппаратураларының және өзге де механизмдердің құрылысы;
шихта құрамының өнім сапасына арналған әсері;
шихтаны жасау әдістері;
компоненттердің мақсаты;
шихтаның сапасына қойылатын талаптар;
шихта қоспасының сапасын бақылау.
292-параграф. Шихталаушы, 4-разряд
633. Жұмыс сипаттамасы:
вагранкалар және ванна пештеріне арналған минералды мақта және одан жасалған бұйымдар өндірісінде жұмыс шихтасын (колошты) жасау және мөлшерлеу;
кестеге және технологиялық процеске сәйкес вагранкаларға, пештерге шихтаны тиеу;
жүктеу құрылғыларын басқару;
вагранкадағы, пештерде колош түсуі мен шихта деңгейін қадағалау;
механизмдердің жұмысындағы ұсақ ақаулықтарды жою.
634. Білуге тиіс:
вагранкалардың, пештердің және өзге де жабдықтардың құрылысы;
бақылау-өлшеу және іске қосу аппаратурасын пайдалану тәртібі;
технологиялық процесті реттеу тәсілдері мен тәртібі;
шикізат пен отынның қасиеттері;
шихтаны балқыту технологиясы;
шихтаға арналған компоненттердің құрамы;
өнімнің ақау түрлері және оның алдын алу тәсілдері;
жабдық жұмысындағы ақауларды жою тәсілдері.
293-параграф. Шлам бассейндері мен болтушкаларды тазалау жөніндегі тазалаушы, 3-разряд

630. Должен знать:
устройство ванных печей различных конструкций и порядок их эксплуатации;
порядок загрузки шихты в печь;
состав применяемой шихты и свойства ее компонентов;
свойства расплава, топлива и предъявляемые к ним требования;
способы регулирования качества расплава;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
систему сигнализации и блокировки;
порядок эксплуатации.
Параграф 291. Шихтовщик, 3 разряд
631. Характеристика работ:
составление и дозировка рабочей шихты для обжига (вспучивания) перлита, вермикулита, доломита и иных материалов под руководством шихтовщика более высокой квалификации;
загрузка шихты в печи в соответствии с графиком работы и процессом обжига;
управление механизмами загрузки;
приготовление шихты для производства кирпича;
регулирование шибера ящичного подавателя;
дозировка компонентов на весовом дозаторе;
наблюдение за разгрузкой глины и иных материалов: выгорающих и отощающих добавок в ящичный подаватель или бункер;
очистка вагонеток от налипшей глины и посыпка опилками, песком, шамотом;
пуск и остановка ящичного подавателя;
разбивание крупных комьев глины и пропускание их через решетку;
удаление из глины посторонних предметов;
наблюдение за равномерным поступлением в отсеки подавателя глины, выгорающих и отощающих добавок;
наблюдение за работой транспортеров;
шихтовка различных видов глины;
регулирование равномерности поступления материалов.
632. Должен знать:
устройство печей, дозаторов, транспортеров, скипов, контрольно-измерительной и пусковой аппаратуры и иных механизмов;
влияние состава шихты на качество продукции;
методы составления шихты;
назначение компонентов;
требования, предъявляемые к качеству шихты;
контроль качества шихтовой смеси.
Параграф 292. Шихтовщик, 4 разряд
633. Характеристика работ:
составление и дозировка рабочей шихты (колош) в производстве минеральной ваты и изделий из нее для вагранок и ванных печей;
загрузка шихты в вагранки, печи в соответствии с графиком и технологическим процессом;
управление загрузочными устройствами;
наблюдение за сходом колош и уровнем шихты в вагранке, печи;
устранение мелких неисправностей в работе механизмов.
634. Должен знать:
устройство вагранок, печей и другого оборудования;
порядок пользования контрольно-измерительной и пусковой аппаратурой;
способы и порядок регулирования технологического процесса;
свойства сырья и топлива;
технологию плавления шихты;
состав компонентов для шихты;
виды брака продукции и способы его предупреждения;
способы устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 293. Чистильщик по очистке шламовых бассейнов и болтушек, 3 разряд

635. Жұмыс сипаттамасы:
машиналар мен механизмдердің көмегімен шлам бассейндері мен болтушкаларын шлам мен қоспалардың тұнбаларынан тазарту;
жауын-шашынды сұйылту және тасымалдау;
бассейндер мен болтушкалардың тік беттерін тазалау;
көтергіш және көлік қондырғылары мен құрылғыларының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
636. Білуге тиіс:
көтеру және тасымалдау механизмдерінің құрылысы және жұмыс істеу принципі;
шлам бассейндері мен болтушкаларды тазарту әдістері;
көтеру және тасымалдау механизмдерінің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
майлау материалдарының сорттары мен қасиеттері.
294-параграф. Шламшы, 3-разряд
637. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі сағатына 35 тоннаға дейін айналмалы пештерді шикізат қоспасымен қамтамасыз ету;
бақылау бөшкелері мен тарирлеу бункерлерін шикізат қоспасымен толтыруды бақылау;
салмақ мөлшерлегіштердің, шлам қоректендіргіштердің және тасымалдау механизмдерінің үздіксіз жұмыс істеуін және жарамды жай-күйін қамтамасыз ету;
жабдықтың герметикалығын бақылау;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою.
638. Білуге тиіс:
шлам қоректендіргіштердің, салмақ мөлшерлегіштердің және қосалқы жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
пешке шикізат қоспасын беруді реттеу тәсілдері;
шикізат қоспасының сапалық сипаттамасы және оны беру схемасы;
бақылау-өлшеу аспаптарының, сигнал беру және блоктау жүйелерінің мақсаты және жұмыс істеу принципі;
қоректендіру құрылғыларының жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау карталары, майлау материалдарының сорттары мен қасиеттері.
295-параграф. Шламшы, 4-разряд
639. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі сағатына 35 тоннадан асатын айналмалы пештерді шикізат қоспасымен қамтамасыз ету;
концентраторларда шламды кептіру процесін жүргізу;
шлам концентраторлары мен қоректік құрылғыларға шикізат қоспасымен қызмет көрсету;
шлам концентраторлары жұмысының жылу техникалық және технологиялық режимдерін реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың үздіксіз жұмыс істеуін және жарамды жай-күйін қамтамасыз ету;
жабдық жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою.
640. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және құрылымдық ерекшеліктері;
концентраторлардағы шламды кептіру режимін реттеу тәсілдері;
шикізат қоспасының қасиеттері мен химиялық құрамы;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды анықтау және жою тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарының және шикізат қоспасын беруді және шламды кептіруді автоматты реттеу жүйелерінің мақсаты мен құрылысы;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау карталары, майлау материалдарының сорттары мен қасиеттері.

635. Характеристика работ:
очистка шламовых бассейнов и болтушек от осадков шлама и примесей с помощью машин и механизмов;
разжижение и транспортирование осадков;
очистка вертикальных поверхностей бассейнов и болтушек;
обеспечение бесперебойной работы подъемных и транспортных устройств и приспособлений.
636. Должен знать:
устройство и принцип действия подъемных и транспортных механизмов;
методы очистки шламовых бассейнов и болтушек;
способы выявления и устранения неисправностей в работе подъемных и транспортных механизмов;
сорта и свойства смазочных материалов.
Параграф 294. Шламовщик, 3 разряд
637. Характеристика работ:
обеспечение сырьевой смесью вращающихся печей суммарной производительностью до 35 тонн в час;
контроль заполнения контрольных бачков и тарировочных бункеров сырьевой смесью;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния весовых дозаторов, шламовых питателей и транспортирующих механизмов;
контроль герметичности оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
638. Должен знать:
устройство и принцип действия шламовых питателей, весовых дозаторов и вспомогательного оборудования;
способы регулирования подачи сырьевой смеси в печь;
качественную характеристику сырьевой смеси и схему ее подачи;
назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов, систем сигнализации и блокировки;
способы выявления и устранения неисправностей в работе питательных устройств;
карты смазки обслуживаемого оборудования, сорта и свойства смазочных материалов.
Параграф 295. Шламовщик, 4 разряд
639. Характеристика работ:
обеспечение сырьевой смесью вращающихся печей суммарной производительностью свыше 35 тонн в час;
ведение процесса сушки шлама в концентраторах;
обслуживание концентраторов шлама и питательных устройств сырьевой смесью;
регулирование теплотехнического и технологического режимов работы концентраторов шлама;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния обслуживаемого оборудования;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования.
640. Должен знать:
устройство, принцип действия и конструктивные особенности обслуживаемого оборудования;
способы регулирования режима сушки шлама в концентраторах;
свойства и химический состав сырьевой смеси;
способы выявления и устранения неисправностей в работе обслуживаемого оборудования;
назначение и устройство контрольно-измерительных приборов и систем автоматического регулирования подачи сырьевой смеси и сушки шлама;
карты смазки обслуживаемого оборудования, сорта и свойства смазочных материалов.

296-параграф. Шнектердегі мөлшерлеуші-араластырушы, 2-разряд
641. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі сағатына 85 тоннаға дейінгі араластыру шнектерінде шикізат қоспасын мөлшерлеу және араластыру процесін жүргізу;
бункерлерден араластыру шнектеріне шикізат қоспасының түсуін қамтамасыз ету;
шикізат қоспасын мөлшерлеу және араластыру процесін реттеу;
шикізат компоненттерін мөлшерлеу, араластыру және тасымалдау механизмдерінің жұмысын бақылау және техникалық қызмет көрсету;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою.
642. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
шикізаттың құрамы мен сипаттамасы;
шикізат қоспасына қойылатын технологиялық талаптар;
механизмдердің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері;
майлау материалдарының түрлері мен сорттары;
қызмет көрсетілетін жабдықты майлау картасы.
643. Жиынтық өнімділігі сағатына 85 тоннадан астам араластыру шнектерінде шикізат қоспасын мөлшерлеу және араластыру кезінде – 3-разряд.
297-параграф. Шығарып қоюшы, 4-разряд
644. Жұмыс сипаттамасы:
күйдірілген бұйымдарды: кірпіштерді, керамикалық блоктарды, жабынқыштарды, дренаж құбырларын пеш камерасының жоғарғы қатарларынан түсіріп алу және біліктілігі анағұрлым жоғары қоюшының басшылығымен өзге де жұмыстарды орындау.
645. Білуге тиіс:
бұйымдарды түсіру және бөлшектеу тәртібі;
дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
298-параграф. Шығарып қоюшы, 5-разряд
646. Жұмыс сипаттамасы:
пештің үстіңгі және астыңғы қабаттарынан күйдірілген бұйымдарды: кірпішті, керамикалық бұйымдарды, жабынқышты, құрғатқыш құбырды түсіріп алу;
бұйымдарды көлік құралдарына салу;
сыртқы түрі бойынша ақауларды анықтау;
бұйымдарды көрме алаңдарына ауыстыру, оларды ақауын тексеру және қалау;
домалату жолағын, табақтарды, тар табанды жолдарды, айналма шеңберді қайта орналастыру;
бұйымдарды тиеуге тұғырықтар орнату;
арбашаларды, вагонеткаларды және қол арбасын майлау.
647. Білуге тиіс:
көлік құралдарының құрылысы;
бұйымды күйдіру кезінде ақаудың белгілері;
бұйымдарды сұрыптары мен маркалары бойынша іріктеу тәртібі;
бұйымдарға қойылатын талаптар;
бұйымдарды көлік құралдарына салу тәсілдері.
299-параграф. Ыстық клинкерді тасымалдаушы, 3-разряд
648. Жұмыс сипаттамасы:
жиынтық өнімділігі сағатына 70 тоннаға дейінгі ыстық клинкер тасымалдауыштарға қызмет көрсету;
клинкерді біркелкі тиеу мен тасымалдауды қамтамасыз ету;
клинкер тасымалдауыштардың үздіксіз жұмыс істеуін және жарамды жағдайын қамтамасыз ету;
жетек механизмі және роликтерді майлау;
ұйінділерді жинау;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулықтардың алдын алу және жою.

Параграф 296. Дозировщик-смесительщик на шнеках, 2 разряд
641. Характеристика работ:
ведение процесса дозирования и перемешивания сырьевой смеси в смесительных шнеках суммарной производительностью до 85 тонн в час;
обеспечение поступления сырьевой смеси из бункеров в смесительные шнеки;
регулирование процесса дозирования и перемешивания сырьевой смеси;
контроль работы и техническое обслуживание механизмов дозирования, перемешивания и транспортировки сырьевых компонентов;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
642. Должен знать:
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
состав и характеристику сырья;
технологические требования к сырьевой смеси;
способы выявления и устранения неисправностей в работе механизмов;
виды и сорта смазочных материалов;
карты смазки обслуживаемого оборудования.
643. При дозировании и перемешивании сырьевой смеси в смесительных шнеках суммарной производительностью свыше 85 тонн в час – 3 разряд.
Параграф 297. Выставщик, 4 разряд
644. Характеристика работ:
снятие обожженных изделий: кирпича, керамических блоков, черепицы, дренажных труб с верхних рядов в камере печи и выполнение иных работ под руководством выставщика более высокой квалификации.
645. Должен знать:
порядок снятия и демонтажа изделий;
требования, предъявляемые к качеству готовой продукции.
Параграф 298. Выставщик, 5 разряд
646. Характеристика работ:
снятие с верхних и нижних рядов в камере печи обожженных изделий: кирпича, керамических блоков, черепицы, дренажных труб;
укладка изделий на транспортные средства;
определение брака по внешнему виду;
перемещение изделий на выставочные площадки, разбраковка и укладка их;
перестановка катальных полос, листов, узкоколейных путей, поворотных кругов;
установка поддонов под погрузку изделий;
смазка тележек, вагонеток и тачек.
647. Должен знать:
устройство транспортных средств;
признаки брака изделий при обжиге;
порядок рассортировки изделий по сортам и маркам;
требования, предъявляемые к изделиям;
способы укладки изделий на транспортные средства.
Параграф 299. Транспортерщик горячего клинкера, 3 разряд
648. Характеристика работ:
обслуживание транспортеров горячего клинкера суммарной производительностью до 70 тонн в час;
обеспечение равномерной загрузки и транспортировки клинкера;
обеспечение бесперебойной работы и исправного состояния клинкерных транспортеров;
смазка приводного механизма и роликов;
уборка просыпи;
предупреждение и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.

649. Білуге тиіс:
клинкерлік тасымалдауыштар құрылғысы және жұмыс істеу принципі;
тасымалданатын материалдың сипаттамасы;
сигнал беру және блоктау жүйесі;
механизмдерді майлау карталары, майлау материалдарының сұрыптары мен қасиеттері.
650. Жиынтық өнімділігі сағатына 70 тоннадан астам тасымалдауыштарға қызмет көрсету кезінде – 4-разряд.
300-параграф. Экструизиондық пресс машинисі, 5-разряд
651. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен экструзионды престе асбест-цементті панельдердің үздіксіз таспасын қалыптау процесін жүргізу;
берілген ұзындық панелінде үздіксіз таспаны кесу;
жаңа пішінделген панельдерді дұрыс құрылғымен тегістеу;
панельдерді қабылдау табандықтарына орнату;
жабдықтың автоматты режимдегі жұмысын қадағалау;
экструзионды престі қалыптау үшін дайындауға қатысу;
жабдықты тазалау, майлау, жөндеуге қатысу.
652. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін престің, қабылдау қондырғысының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
экструзионды престе асбест-цементті панельдер өндірісінің технологиялық процесі;
асбест-цемент панельдерінің қасиеттері мен шихта құрамы;
асбесттің, цементтің және метилцеллюлозаның қасиеттері, сорттары мен маркалары;
асбестті тарамдау әдістері, ақаулардың сыртқы белгілері;
экструзионды престі іске қосу және тоқтату бойынша операцияларды орындау тәртібі мен жолдары;
престі пластифицирленген асбест-цементті массадан тазалау тәсілдері;
өндірілетін өнімге арналған техникалық талаптар.
301-параграф. Экструизиондық пресс машинисі, 6-разряд
653. Жұмыс сипаттамасы:
экструзионды престе асбест-цементті панельдердің үздіксіз таспасын қалыптау процесін жүргізу;
экструзионды престі жұмысқа дайындау;
панельдерді қалыптау торабының, араластырғыштың және салқындату жүйесінің жұмыс агрегаттарының жұмыс режимдерін реттеу;
мундштуктан массаның шығу жылдамдығын реттеу;
панельдердің сапасын бақылау;
қызмет көрсетілетін механизмдерді баптау;
технологиялық желіге қызмет көрсететін бригаданы басқару;
жабдықтың жұмысындағы ақаулықтарды жою және оны жөндеуге қатысу.
654. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы мен баптау тәртібі;
массаның престен шығу жылдамдығын реттеу тәсілдері;
престі жұмысқа дайындау тәртібі;
асбест-цемент панельдерінің сапасына қойылатын талаптар;
жабдық жұмысындағы ақауларды анықтау және жою тәсілдері.
302-параграф. Электр оқшаулау бұйымдарын тазалаушы, 2-разряд
655. Жұмыс сипаттамасы:
миканит пластиналарын, түтікшелерді, коллекторлық манжеттерді және миканит пен слюдопласттан жасалған өзге де бұйымдарды қолмен және станокта қағаздан және себуден тазарту;
бұйымдардың түтіктері мен беттерін қатпарлардан, қабатсызданудан және өзге де ақаулардан кесу және тазалау;
бұйымдардың габариттерін өлшеу және берілген мөлшерге дейін жеткізу;
желдеткішті қосу және тоқтату.

649. Должен знать:
устройство и принцип действия клинкерных транспортеров;
характеристику транспортируемого материала;
систему сигнализации и блокировки;
карты смазки механизмов, сорта и свойства смазочных материалов.
650. При обслуживании транспортеров суммарной производительностью свыше 70 тонн в час - 4 разряд.
Параграф 300. Машинист экструизионного пресса, 5 разряд
651. Характеристика работ:
ведение процесса формования непрерывной ленты асбестоцементных панелей на экструзионном прессе под руководством машиниста более высокой квалификации;
нарезка непрерывной ленты на панели заданной длины;
выравнивание свежесформованных панелей правильным устройством;
укладка панелей в приемные поддоны;
наблюдение за работой оборудования в автоматическом режиме;
участие в подготовке экструзионного пресса к формованию;
чистка, смазка, участие в ремонте оборудования.
652. Должен знать:
устройство и принцип работы обслуживаемого пресса, приемной установки;
технологический процесс производства асбестоцементных панелей на экструзионном прессе;
свойства асбестоцементных панелей;
состав шихты;
свойства, сорта и марки асбеста, цемента и метилцеллюлозы;
способы распушки асбеста;
внешние признаки брака;
порядок и приемы выполнения операций по пуску и остановке экструзионного пресса;
способы чистки пресса от пластифицированной асбестоцементной массы;
стандарты (технические условия) на вырабатываемую продукцию.
Параграф 301. Машинист экструизионного пресса, 6 разряд
653. Характеристика работ:
ведение процесса формования непрерывной ленты асбестоцементных панелей на экструзионном прессе;
подготовка экструзионного пресса к работе;
регулирование режимов работы рабочих агрегатов узла формования панелей, смесителя и системы охлаждения;
регулирование скорости выхода массы из мундштука;
контроль качества панелей;
наладка обслуживаемых механизмов;
руководство бригадой, обслуживающей технологическую линию;
устранение неисправностей в работе и участие в ремонте оборудования.
654. Должен знать:
конструкцию и порядок наладки обслуживаемого оборудования;
способы регулирования скорости выхода массы из пресса;
порядок подготовки пресса к работе;
требования, предъявляемые к качеству асбестоцементных панелей;
способы выявления и устранения неисправностей в работе оборудования.
Параграф 302. Зачистчик электроизоляционных изделий, 2 разряд
655. Характеристика работ:
зачистка вручную и на станке миканитовых пластин, трубок, коллекторных манжет и других изделий из миканита и слюдопласта от бумаги и посыпки;
обрезка и зачистка концов трубок и поверхностей изделий от складок, расслоений и прочих дефектов;
промер и доведение габаритов изделий до заданных размеров;
включение и выключение вентиляции.