Қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 17 қыркүйектегі № 380 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 24 қыркүйекте № 24493 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 337-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқаруда мемлекеттік саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Экология,
геология және табиғи ресурстар министрдің м.а
С. Кожаниязов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрдің м.а
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 380 бұйрығымен бекітілген
Қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 337-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және қалдықтарды жинау, сұрыптау және (немесе) тасу, қауіпті емес қалдықтарды қалпына келтіру және (немесе) құрту жөніндегі кәсіпкерлік субъектілерінің субъектілері (бұдан әрі - кәсіпкерлік субъектілері) тізілімін жүргізу тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил ведения реестра субъектов предпринимательства в сфере управления отходами
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 17 сентября 2021 года № 380. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2021 года № 24493.
В соответствии с пунктом 2 статьи 337 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра субъектов предпринимательства в сфере управления отходами.
2. Департаменту государственной политики управления отходами Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Кожаниязов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 17 сентября 2021 года № 380
Правила ведения реестра субъектов предпринимательства в сфере управления отходами
Глава 1. Общие положение
1. Настоящие Правила ведения реестра субъектов предпринимательства в сфере управления отходами (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 337 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и устанавливают порядок введения реестра субъектов предпринимательства, планирующие или осуществляющие предпринимательскую деятельность по сбору, сортировке и (или) транспортировке отходов, восстановлению и (или) уничтожению неопасных отходов (далее – Субъекты предпринимательства).

2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті Кәсіпкерлік субъектілерден хабарламаларды қабылдауды жүзеге асырады, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін (бұдан әрі - кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімі) қалыптастырады және жүргізеді.
3. Кодекстің 337-бабының 3-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды хабардар етпестен, қалдықтарды жинау, сұрыптау және (немесе) тасу, қауіпті емес қалдықтарды қалпына келтіру және (немесе) құрту жөніндегі кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға тыйым салынады.
4. Қағидалардың осы талаптары қалдықтарды түзушілер болып табылатын кәсіпкерлік субъектілеріне қалдықтарды жинағанға дейін олар түзілген жерде меншікті қалдықтарды жинақтау және сұрыптау бөлігінде қолданылмайды.
2-тарау. Кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізу тәртібі
5. Кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімін жүргізуді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
6. Кодекстің 337-бабының 1-тармағына сәйкес Кәсіпкерлік субъектілері қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға қалдықтарды жинау, сұрыптау және (немесе) тасу, қауіпті емес қалдықтарды қалпына келтіру және (немесе) құрту жөніндегі қызметтің бастау немесе тоқтату туралы хабарлама беруге міндетті.
7. Хабарлама "Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194) сәйкес беріледі.
8. Кодекстің 337-бабының 4-тармағына сәйкес Кәсіпкерлік субъектілері қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның шешімі негізінде мынадай жағдайларда кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінен шығарылады:
1) Кәсіпкерлік субъектісі таратылған;
2) сот шешімі заңды күшіне енген;
3) Кәсіпкерлік субъектісі өз қызметін ерікті түрде тоқтату туралы өтініш берген жағдайларда.
Бұл ретте кәсіпкерлік субъектісі өтініш бергенге дейін өз міндеттемелерінің барлығын орындауға тиіс.
9. Кодекстің 337-бабының 5-тармағына сәйкес Кәсіпкерлік субъектілер сот шешімі негізінде мынадай жағдайларда кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінен шығарылады:
1) Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарын жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш реттен көп) бұза отырып, қызметін жүзеге асырған;

2. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды осуществляет прием уведомлений от Субъектов предпринимательства, формирует и ведет государственный электронный реестр разрешений и уведомлений (далее – реестр субъектов предпринимательства) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
3. В соответствии с пунктом 3 статьи 337 Кодекса осуществление предпринимательской деятельности по сбору, сортировке и (или) транспортировке отходов, восстановлению и (или) уничтожению неопасных отходов без уведомления уполномоченного органа в области охраны окружающей среды запрещается.
4. Настоящие требования Правил не распространяется на субъекты предпринимательства, являющиеся образователями отходов, в части накопления и сортировки собственных отходов на месте их образования до их сбора.
Глава 2. Порядок ведения реестра субъектов предпринимательства
5. Ведение реестра субъектов предпринимательства осуществляется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
6. В соответствии с пунктом 1 статьи 337 Кодекса Субъекты предпринимательства обязаны подать уведомление о начале или прекращении деятельности по сбору, сортировке и (или) транспортировке отходов, восстановлению и (или) уничтожению неопасных отходов в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
7. Уведомление подается согласно приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10194).
8. В соответствии с пунктом 4 статьи 337 Кодекса Субъекты предпринимательства исключаются из реестра субъектов предпринимательства на основании решения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в случаях:
1) ликвидации Субъекта предпринимательства;
2) вступления в законную силу решения суда;
3) подачи заявления Субъектом предпринимательства о добровольном прекращении своей деятельности.
При этом Субъект предпринимательства до подачи заявления должен исполнить все свои обязательства.
9. В соответствии с пунктом 5 статьи 337 Кодекса Субъекты предпринимательства исключаются из реестра субъектов предпринимательства на основании решения суда в случаях:
1) осуществления деятельности с систематическим (более трех раз в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушением требований экологического законодательства Республики Казахстан;

2) кәсіпкерлік субъектілері тізіліміне енгізілген күннен бастап қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде қызмет жүзеге асырылмаған жағдайларда.
10. Кәсіпкерлік субъектісі таратылған жағдайда қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган Кәсіпкерлік субъектісінің таратылғанын растайтын құжатты алған кезден бастап күнтізбелік 30 күн ішінде алып тастау мерзімін көрсете отырып, оны кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінен алып тастау туралы шешім қабылдайды.
11. Соттың шешімі заңды күшіне енген жағдайда, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган Кәсіпкерлік субъектісін шешімді алған кезден бастап 5 күн ішінде алып тастайды.
12. Кәсіпкерлік субъектісі қалдықтарды жинау, сұрыптау және (немесе) тасу, қауіпті емес қалдықтарды қалпына келтіру және (немесе) құрту жөніндегі қызметті ерікті түрде тоқтатқан жағдайда, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган ерікті тоқтату туралы хабарламаны алған кезден бастап күнтізбелік 15 күн ішінде оны кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінен шығару туралы шешім қабылдайды.

2) неосуществления деятельности в течение двенадцати последовательных календарных месяцев со дня включения в реестр субъектов предпринимательства.
10. В случае ликвидации Субъекта предпринимательства уполномоченный орган в области охраны окружающей среды принимает решение об его исключении из реестра субъектов предпринимательства с указанием срока исключения в течение 30 календарных дней с момента получения документа, подтверждающий ликвидацию Субъекта предпринимательства.
11. В случае вступления в законную силу решения суда уполномоченный орган в области охраны окружающей среды исключает Субъекта предпринимательства в течение 5 дней с момента получения решения.
12. В случае добровольного прекращения Субъектом предпринимательства деятельности по сбору, сортировке и (или) транспортировке отходов, восстановлению и (или) уничтожению неопасных отходов уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в течение 15 календарных дней с момента получения уведомления о добровольном прекращении принимает решение об его исключении из реестра субъектов предпринимательства.