"Патент немесе оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясатының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2018 жылғы 1 ақпандағы № 97 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 8 қазандағы № 1040 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қазанда № 24785 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Патент немесе оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясатының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 97 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16374 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағын бизнес субъектілері үшін патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясатының нысанын бекіту туралы";
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 190-бабы 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған шағын бизнес субъектілері үшін патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясатының нысаны бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген патент немесе оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясатының нысаны осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 97 "Об утверждении формы налоговой учетной политики для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы на основе патента или упрощенной декларации"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 октября 2021 года № 1040. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2021 года № 24785
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 97 "Об утверждении формы налоговой учетной политики для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы на основе патента или упрощенной декларации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16374) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении формы налоговой учетной политики для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения";
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 7 статьи 190 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую форму налоговой учетной политики для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения.";
форму налоговой учетной политики для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы на основе патента или упрощенной декларации, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрық 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 8 қазандағы
№ 1040 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 1 ақпандағы
№ 97 бұйрығымен
бекітілген
Нысан
Шағын бизнес субъектілері үшін патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясаты
________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)/салық төлеушінің атауы)
1. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
_________________________________________________________________________
2. Жүзеге асыратын қызметтің түрі
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
3. Қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісі*
_______________________________________________________________________
(бөлек, барабар)
4. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 203-бабының 2-тармағына сәйкес
қорлардың өзіндік құнын айқындау әдісі**:
______________________________________________________________________
5. Нысандары дербес әзірленген салық тіркелімдерінің тізбесі***
1) _____________________________________________________________________
2) _____________________________________________________________________
3) _____________________________________________________________________
6. Шағын бизнес субъектілері үшін патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе
арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара
кәсіпкерлер салықтық есепке алуды Салық кодексінің 215-бабына сәйкес салықтық
тіркелімдерде жүргізеді. Шағын бизнес субъектілері үшін патент немесе оңайлатылған
декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын және қосылған құн салығын
төлеушілері болып табылатын дара кәсіпкерлер салықтық есепке алуды осы нысанға
қосымшаға сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін патент немесе оңайлатылған
декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын және қосылған құн салығын
төлеушілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге арналған салықтық есепке алу Кітабы
бойынша жүргізеді.

3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2022 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 октября 2021 года
№ 1040
Утверждена приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 февраля 2018 года № 97
Форма
Налоговая учетная политика для индивидуальных предпринимателей,
применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса
на основе патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование налогоплательщика)
1. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
__________________________________________________________________________
2. Виды осуществляемой деятельности
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость*
__________________________________________________________________________
(раздельный, пропорциональный) 4. Метод определения себестоимости запасов
в соответствии с пунктом 2 статьи 203 Кодекса Республики Казахстан "О налогах
и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)**
__________________________________________________________________________
5. Перечень налоговых регистров, формы которых разработаны самостоятельно ***
1) ________________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________________
3) ________________________________________________________________________
6. Ведение налогового учета индивидуальными предпринимателями, применяющими
специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента,
упрощенной декларации или с использованием специального мобильного
приложения, осуществляется в налоговых регистрах в соответствии со статьей 215
Налогового кодекса. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальные
налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента или упрощенной
декларации, и являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость, ведут
налоговый учет по Книге налогового учета для индивидуальных предпринимателей,
применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса
на основе патента или упрощенной декларации, и являющихся плательщиками налога
на добавленную стоимость, согласно приложению к настоящей форме.

7. Салықтық есепке алу саясатын сақтауға жауапты адам:
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
______________________________________________________________________
(лауазымының атауы)
8. Салықтық есепке алу саясатын қабылдау күні 20__ жылғы "__"
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есеп жүргізуді және қаржылық есептілікті жасауды жүзеге асырмайтын дара кәсіпкерлер толтырмайды;
** Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есеп жүргізуді және қаржылық есептілікті жасауды жүзеге асырмайтын дара кәсіпкерлер ғана толтырады;
*** Салық кодексінің 215-бабы 1-тармағына сәйкес нысандарын уәкілетті орган белгілеген салық тіркелімдеріне салық төлеушілер дербес әзірлеген қосымша салық тіркелімдері болған кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есеп жүргізуді және қаржылық есептілікті жасауды жүзеге асырмайтын, Салық кодексінің 203-бабы 2-тармағына сәйкес тауарлар өндіруді жүзеге асыратын, сондай-ақ орташа өлшемді құн әдісін таңдаған дара кәсіпкерлер толтырады.
Шағын бизнес субъектілері үшін
патент, оңайлатылған
декларация негізінде немесе
арнаулы мобильді қосымша
пайдаланылатын арнаулы
салық режимін қолданатын дара
кәсіпкерлер үшін
салықтық есепке алу
саясатының нысанына
қосымша
Шағын бизнес субъектілері үшін патент немесе оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын және қосылған құн салығын төлеушілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге арналған салықтық есепке алу кітабы
(басты беті)
Дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _________________________________________________________________________ Жеке
сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
Жүзеге асырылатын кәсіпкерлік қызметтің түрі
_____________________________________________________________________ Қосылған
құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлік:
сериясы ________ нөмірі ________ берілген күні ________ есепке қойылған күні ________
Қызметтің басталу және аяқталу күні______________________________________________
Кірістерді есепке алу ведомсі
(теңге)
Күні
Өткізу жөніндегі айналымдар
Өнім берушілер берген шот-фактуралар бойынша айналым
Операциялардың атауы
Жалпы сомасы
Оның ішінде
Операциялардың атауы
Қосылған құн салығынсыз құны
Қосылған құн салығының сомасы
Қосылған құн салығы салынатын айналым
Қосылған құн салығының сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
Бір күнде жиыны
Бір айда жиыны
Бір тоқсанда жиыны
Бір жарты жылдын жиыны
Бір жылда жиыны
Ескертпе: Кітап күн сайын, жұмыс күнінің соңында қорытындыны шығара отырып
хронологиялық тәртіппен толтырылады. Айдың, тоқсанның, жарты жылдың, жылдың
соңында ай, тоқсан, жарты жыл, жыл үшін қорытынды деректер шығарылады.

7. Лицо, ответственное за соблюдение налоговой учетной политики
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________________
(наименование должности)
8. Дата принятия налоговой учетной политики "__"__________20__ года
Примечание:
* не заполняется индивидуальными предпринимателями, которые в соответствии
с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой
отчетности не осуществляют ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности;
** заполняется только индивидуальными предпринимателями, которые
в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете
и финансовой отчетности не осуществляют ведение бухгалтерского учета
и составление финансовой отчетности;
*** заполняется при наличии налоговых регистров, разработанных
налогоплательщиком самостоятельно в дополнение к налоговым регистрам, формы
которых установлены уполномоченным органом в соответствии с пунктом 1
статьи 215 Налогового кодекса, а также индивидуальными предпринимателями,
которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском
учете и финансовой отчетности не осуществляют ведение бухгалтерского учета
и составление финансовой отчетности, в соответствии с пунктом 2 статьи 203
Налогового кодекса, осуществляющими производство товаров, а также выбравшими
метод средневзвешенной стоимости.
Приложение
к форме налоговой учетной
политики для индивидуальных
предпринимателей, применяющих
специальные налоговые
режимы для субъектов
малого бизнеса на основе
патента, упрощенной
декларации или
с использованием специального
мобильного приложения
Книга налогового учета для индивидуальных предпринимателей, применяющих
специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента или
упрощенной декларации, и являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость
(титульный лист книги)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя
_______________________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
Вид осуществляемой предпринимательской деятельности
_______________________________________________________________________________
Свидетельство о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость:
серия ________________ номер ___________ дата выдачи ______________
дата постановки на учет ______________________________
Дата начала и окончания деятельности____________________________________
Ведомость учета доходов
(в тенге)
Дата
Обороты по реализации
Обороты по счетам-фактурам, выставленным поставщиками
Наименование операций
Общая сумма
В том числе
Наименование операций
Стоимость
без налога на добавленную стоимость
Сумма налога на добавленную стоимость
Оборот, облагаемый налогом на добавленную стоимость
Сумма налога на добавленную стоимость
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого за день
Итого за месяц
Итого за квартал
Итого за полугодие
Итого за год
Примечание: Книга заполняется ежедневно, в хронологическом порядке с подведением итогов на конец рабочего дня. В конце месяца, квартала, полугодия, года подводятся итоговые данные за месяц, квартал, полугодие, год.