"Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 362 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 13 қазандағы № 534 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 19 қазанда № 24806 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 13 тамыздағы № 362 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6472 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларына:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. КББ-нің штат саны, КББ ауысымы мен оның құрамын, оның ішінде қызмет жүргізу кезінде КББ-нің дұрыс жұмысын қамтамасыз ететін аға қызметкері, Инспекциясының басшысы бөлген қаражатқа және Инспекцияның көлiктегi бақылау бөлiмiнің штат санына сәйкес белгiлейдi.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. КББ ауысымының жұмыс кестесі Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес әзірленеді және Инспекция басшысы (оның жоқ болу кезіне - оны алмастыратын адаммен) алдағы күнтізбелік айға ағымдағы айдың 20 күніне дейін бекітеді және ағымдағы жылдың 25 күніне дейін Комитетке жолдайды.
Стационарлық КББ тәулік бойы жұмыс істейді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Инспекцияның көліктегі бақылау бөлімінің басшысы немесе оны алмастыратын адам (ол жоқ болған кезде - оны алмастыратын адам) жылжымалы КББ әрбір ауысымына, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша маршрут карточкасы екі данада жасайды, олардың біреуі Инспекцияда бір күнтізбелік жыл сақталады, басқасы жылжымалы КББ ауысымына тапсырылады.
Жылжымалы КББ маршрут карточкасына бір маршрутты қатарынан үш ауысым бойынша қосуға жол берілмейді.
Инспекцияның көліктегі бақылау бөлімінің басшысы немесе оны алмастыратын адам (оның жоқ болу кезіне - оны алмастыратын адам) аптасына 2 рет Стационарлық және жылжымалы бекеттің жабдығы мен мүлік тізбелерінде көрсетілген КББ жабдығы мен мүлігінің, сондай-ақ Ахуалдық орталықпен байланыс каналының бар болуын және жұмысқа қабілеттілігін тексереді.
Инспекция басшысы КББ қызметкерлерінің осы Қағиданың талаптарын сақтауын, КББ-де тиесілі құрылғылар мен мүліктердің жөнділігін, сондай-ақ бақылау-өлшеу құралдарына тексеру жүргізуді қамтамасыз етеді.";
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 362 "Об утверждении правил организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 13 октября 2021 года № 534. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2021 года № 24806
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 августа 2010 года № 362 "Об утверждении правил организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6472) следующие изменения и дополнение:
в Правилах организации работы постов транспортного контроля на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Штатная численность ПТК, смена ПТК, включая старшего сотрудника, ответственного за надлежащее функционирование ПТК при несении службы, и ее состав устанавливаются руководителем Инспекции, согласно выделенным ассигнованиям и штатной численности отдела контроля на транспорте Инспекции.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. График работы ПТК разрабатывается в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, утверждается руководителем Инспекции (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) на предстоящий календарный месяц до 20 числа текущего месяца, и до 25 числа текущего месяца направляется в Комитет.
Стационарный ПТК работает круглосуточно.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Руководителем отдела контроля на транспорте Инспекции (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) на каждую смену передвижного ПТК составляется карточка маршрута по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в двух экземплярах, один из которых хранится в Инспекции один календарный год, другой передается смене передвижного ПТК.
Не допускается включение в карточку маршрута передвижного ПТК одного и того же маршрута на протяжении трех смен подряд.
Руководитель отдела контроля на транспорте Инспекции (на период его отсутствия – лицо, его замещающее) 2 раза в неделю проверяет наличие и работоспособность оборудований и имущества ПТК, согласно Перечням оборудования и имущества стационарного и передвижного поста, а также канала связи с Ситуационным центром.
Руководитель Инспекции обеспечивает соблюдение сотрудниками ПТК требований настоящих Правил, исправность прилагаемого к ПТК оборудования и имущества, а также своевременное проведение поверки контрольно-измерительных средств.";
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:

"15. Көліктік бақылау органдарының арнайы автокөлігі мобильді интеллектуалды бақылау аспабымен, арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуы тиіс және "Жылжымалы көліктік бақылау бекеті – Передвижной пост транспортного контроля" жазуымен және Комитеттің логотипімен белгіленеді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жылжымалы КББ-де көліктік бақылауды жүргізу кезінде қызғылт сары немесе сары түсті жарқылдауық маягы іске қосылады.
КББ қызметкерлері автомобиль көлігі саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде:
1) "Мемлекеттік көліктік бақылау органдарының оны кию құқығы бар қызметкерлерінің нысанды киімдерінің (погондары жоқ) және айыру белгілерінің үлгілерін, кию тәртібін, онымен қамтамасыз ету нормаларын және лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 22 қаңтардағы № 50 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8303 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша нысанды киім (погонсыз) киеді және нөмірлі омырау белгілері бар;
2) "Сәйкестендіру карталарының сипаттамасын, оларды беру мен пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 69 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20463 болып тіркелген) бекітілген сипаттамаға сәйкес сәйкестендіру карталары бар;
3) "Көліктік бақылау органдары қызметкерлерінің әкімшілік құқық бұзушылықтар және әрекеттер жасау фактілерін тіркеп алу үшін техникалық құралдарды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 436 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18944 болып тіркелген) бейнежетонды және (немесе) мобильді интеллектуалды бақылау аспабын қолданып аудио-, бейнежазба жүргізеді;
4) КББ-да және оның қарамағына жататын алаңдарда (жылжымалы КББ үшін – арнайы көлік шанағының ең жақын жағынан 3 метрден кем емес), тоқтатылған көлік құралдарын, олардың жүргізушілерін және (немесе) тасымалдаушының заңды өкілін есепке алмағанда, сондай-ақ Комитеттің келісімінсіз қоғамдық ұйымдарының, мемлекеттік органдарының, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін (бірлескен іс-шара өткізу кезіңде) бөгде адамдар мен көлік құралдарының болуына рұқсат етпейді.
КББ қызметкері қызметтік міндеттерін орындау барысында көліктік бақылау қызметкерінің КББ-ны және оған іргелес алаңды босату туралы заңды талаптарын орындамауынан және тиісінше орындамауынан көрінген бөгде адам тарапынан кедергілер туындаған жағдайда КББ-нің аға қызметкері ӘҚБтК көзделген тәртіпте және мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Спецавтотранспорт ПТК подлежит оборудованию мобильным интеллектуальным прибором наблюдения, специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам и обозначается надписью "Жылжымалы көліктік бақылау бекеті – Передвижной пост транспортного контроля" и логотипом Комитета.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При осуществлении транспортного контроля на передвижных ПТК включаются проблесковые маячки.
Сотрудники ПТК при осуществлении государственного контроля в сфере автомобильного транспорта:
1) носят форменную одежду (без погон) и имеют нагрудной жетон, по форме, утвержденной приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 января 2013 года № 50 "Об утверждении образцов форменной одежды (без погон) и знаков различия, порядка ношения и перечня должностей работников органов государственного транспортного контроля, имеющих право ее ношения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8303);
2) имеют идентификационные карты согласно описанию, утвержденному приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 21 апреля 2020 года № 69 "Об утверждении Описания идентификационных карт, правил их выдачи и использования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20463);
3) ведут аудио-, видеозапись с использованием видеожетона и (или) мобильного интеллектуального прибора наблюдения, в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 436 "Об утверждении Правил использования технических средств для фиксации фактов совершения административных правонарушений и действий сотрудниками органов транспортного контроля" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18944);
4) не допускают нахождение на ПТК и прилегающих к ним площадках (для передвижных ПТК – не менее 3 метра от ближайшего края кузова спецавтотранспорта), посторонних лиц и транспортных средств, за исключением остановленных транспортных средств, их водителей и (или) законных представителей перевозчика, а также без наличия согласования Комитета представителей общественных организаций, государственных органов, средств массовой информации (при проведении совместных мероприятий).
В случае создания препятствия в выполнении служебных обязанностей сотрудника ПТК, со стороны посторонних лиц, выразившееся в невыполнении или ненадлежащем выполнении законных требований сотрудника транспортного контроля покинуть ПТК и прилегающие к нему площадку, старший сотрудник ПТК возбуждает дело об административном правонарушении в порядке и сроки, предусмотренные КоАП.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. КББ қызметкерi көлiктiк бақылау жүргiзудi мынадай тәртiппен қамтамасыз етедi:
1) көлік құралын (жүк автомобильдері, мамандандырылған және арнайы автомобильдері, автобустарды, шағын автобустарды, жеңіл автомобильдерді) дауыс зорайтқыш құрылғының көмегімен немесе ысқырып сигнал берумен бір уақытта жүргізушіге түсінікті және орындалуы авариялық жағдай туғызбайтындай етіп уақтылы берілуі тиіс көлік құралына бағытталған қол қимылымен немесе жезлмен сигнал беруі арқылы тоқтатады немесе автомобиль жолына бөлiнген белдеуде тұрған көлік құралының жүргізушінен көліктік бақылауды жүргізу үшін КББ-ға жүріп өтуін талап етеді;
2) бейнежетонды қосады;
3) көлік құралына кідірмей жақын келеді, өзін таныстырады, көлік құралын тоқтату себебін түсіндіреді және жүргізушінің талабы бойынша танысу және тегі мен лауазымын анықтау үшін қызметтік куәлігін не сәйкестендіру картасын жүргізушіге берместен, оны көрсетеді;
4) көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде тіркелген құжаттарды есепке алмағанда, мыналарды сұрайды:
көлік құралын басқару құқығын беретін жүргізуші куәлігін немесе жүргізуші куәлігінің орнына берілген уақытша куәлігін және жүргізушінің жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты;
көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не болмаса көлік құралына меншік құқығы туралы куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты;
жол парағын;
алып жүретін жүкке арналған құжатты (тауар-көліктік жүкқұжатты, ілеспе және рұқсат құжаттарды);
жолаушыларды тасымалдауға арналған құжаттарды (халықаралық тасымалдауға арналған рұқсат құжаттары, жолаушылар мен багажды автомобильмен республикаішілік тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына арналған куәлік, билет-есепке алу парағы (тұрақты тасымалдау кезінде), жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішiлiк қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның және оған қосымшасының көшірмелерін, борт журналын (тұрақты емес тасымалдау кезінде), жолаушылар тізімін (тұрақты емес тасымалдау кезінде), тұрақты емес тасымалдау қызметіне тапсырыс беруші мен тасымалдаушының арасындағы жазбаша шарттың көшірмесі);
электрондық (цифрлық) тахографқа арналған әр жүргізушінің карточкасын немесе диаграммалық дискілер, оның ішінде алдағы аптаның өткен 28 күнтізбелік күніне, тахографтан ақпаратты басып шығаруды, тахографты тексеру туралы сертификат, тахографты кезең сайын тексеру туралы куәлік, тахограф істен шыққан жағдайда тахографтан басып шығарылған қағаздың екінші жағында еңбек және демалыс режимінің жазбасы немесе тіркеу парағын;
жолаушыларда жол жүру құжаттарын (билеттер), багаж түбіртектерін;

"17. Проведение транспортного контроля сотрудником ПТК обеспечивается в следующем порядке:
1) останавливает транспортное средство (грузовые автомобили, специализированные и специальные автомобили, автобусы, микроавтобусы, легковые автомобили), путем подачи сигнала с помощью громкоговорящего устройства либо направленным на транспортное средство жезлом, с одновременным сигналом свистка, которые должны быть понятны водителю, и поданы своевременно с тем, чтобы их исполнение не создало аварийную обстановку, либо требует от водителя транспортного средства, стоящего в полосе отвода автомобильной дороги, проехать на ПТК для проведения транспортного контроля;
2) включает видеожетон;
3) незамедлительно подходит к транспортному средству, представляется, разъясняет причину остановки транспортного средства и предъявляет по требованию водителя, для ознакомления и установления фамилии и должности, служебное удостоверение либо идентификационную карту без его передачи водителю;
4) за исключением документов, зарегистрированных в единой системе управления транспортными документами, запрашивает:
водительское удостоверение на право управления транспортным средством или временное удостоверение, выданное взамен него, с документом, удостоверяющим личность водителя либо электронный документ из сервиса цифровых документов;
свидетельство о государственной регистрации транспортного средства либо документ, свидетельствующий о праве собственности на транспортное средство либо электронный документ из сервиса цифровых документов;
путевой лист;
документы на перевозимый груз (товарно-транспортную накладную, сопроводительные и разрешительные документы);
документы на перевозку пассажиров (разрешительные документы на международные перевозки, свидетельство на право обслуживания маршрутов регулярных внутриреспубликанских автомобильных перевозок пассажиров и багажа, билетно-учетный лист (при регулярных перевозках), копии лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении и приложения к нему, бортовой журнал (при нерегулярных перевозках), список пассажиров (при нерегулярных перевозках), копию письменного договора между заказчиком услуг и перевозчиком на нерегулярные перевозки);
карточку каждого водителя на электронный (цифровой) тахограф или диаграммные диски, в том числе за 28 предыдущих календарных дней предшествующей недели, распечатку информацию с тахографа, сертификат о поверке тахографа, свидетельство о периодической проверке тахографа, при выходе тахографа из строя записи режима труда и отдыха на обороте распечатанной с тахографа бумаге или регистрационный лист;
у пассажиров проездные документы (билеты), багажные квитанции;

5) тахографтың болуын және оны пайдаланылуын, тақтайшаның бар болуы және оның мазмұнын;
автобустың, шағын автобустың, такси автомобилінің Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген) Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларының талаптарына сәйкестігін;
автобустарда, шағын автобустарда тасымалдауға жол берілмейтін от қауiптi, жарылғыш, улағыш, жеңіл тұтанатын, улы, өткір және күлiмсi иiстi заттарды, құндағы және ілеспе құжаттары жоқ дәрімен атылатын қарудың бар болуын;
автобус салонында жүк тасымалдауды қарайды;
6) тахографтан ақпаратты жүктейді;
7) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген құжаттарды үй-жайдағы немесе арнайы автокөлік салонындағы КББ-нің қызметкеріне тапсырады;
8) өлшеу құралын, сонымен бірге стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразыларды қолдану арқылы, осы Қағидалардың 6-тарауында айқындалған тәртіпте, көлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін өлшейдi.
Жүргізуші көлік құралын тоқтату туралы немесе тексеріске қажетті құжаттарды ұсыну туралы не көлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлерді өлшеу туралы талаптарды орындамаған жағдайда, ӘҚБтК көзделген тәртіпте және мерзімде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау үшін үй-жайдағы немесе арнайы автокөлік салонындағы КББ-нің қызметкеріне көлік құралының және жүргізушінің (болған жағдайда) деректерін хабарлайды";
мынадай редакциядағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. КББ қызметкерінің талап етуі бойынша автокөлік құралын тоқтату үшін негіз болып табылады:
1) автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген автокөлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлерін асыра отырып, жүріп өтуі;
2) ірі көлемді, ауыр салмақты және қауіпті жүктерді қоса алғанда, жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде қажет болатын, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында қарастырылған рұқсаттардың және (немесе) хабарламалардың болмауы;
3) ірі көлемді, ауыр салмақты және қауіпті жүктерді қоса алғанда, жолаушыларды, багажды және жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде қозғалыс маршрутын және (немесе) кестесін сақтамау;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында берілген хабарламаны орындамау;
5) Қазақстан Республикасының аумағына уақытша әкелінген автокөлік құралдарымен тасымалдауды қоспағанда, шет мемлекеттің аумағында тіркелген автокөлік құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында жолаушыларды, багажды, жүктерді тасымалдау үшін белгіленген талаптарды тексеру;

5) осматривает:
наличие тахографа, его использование, а также наличие табличек и его содержание:
соответствие автобуса, микроавтобуса, автомобиля такси требованиям Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11550);
наличие запрещенных к перевозке в автобусах, микроавтобусах огнеопасных, взрывчатых, отравляющих, легковоспламеняющихся, ядовитых, едких и зловонных веществ, огнестрельного оружия без чехлов и сопроводительных документов;
наличие грузов в салоне автобусов;
6) считывает информацию с тахографа;
7) передает документы, указанные в подпункте 4) настоящего пункта, сотруднику ПТК, находящемуся в помещении или в салоне спецавтотранспорта;
8) с использованием измерительного инструмента, а также весоизмерительного оборудования стационарного типа или переносных мобильных весов проводит измерение фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства в порядке, определенном главой 6 настоящих Правил.
В случае невыполнения водителем требования об остановке транспортного средства либо о предоставлении необходимых документов для проверки, либо о проведении измерения фактических весовых и габаритных параметров транспортного средства сообщает сотруднику ПТК, находящемуся в помещении или в салоне спецавтотранспорта, данные транспортного средства и водителя (при наличии) для возбуждения дела об административном правонарушении, в порядке и сроки, предусмотренные КоАП.";
дополнить пунктом 17-1 в следующей редакции:
"17-1. Основаниями для остановки автотранспортного средства по требованию сотрудника ПТК являются:
1) проезд автотранспортного средства с превышением весовых и габаритных параметров автотранспортных средств, установленных на территории Республики Казахстан;
2) отсутствие разрешений и (или) уведомлений, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", наличие которых необходимо при осуществлении перевозки пассажиров, багажа и грузов, включая крупногабаритные, тяжеловесные и опасные грузы;
3) несоблюдение маршрута и (или) графика движения при осуществлении перевозки пассажиров, багажа и грузов, включая крупногабаритные, тяжеловесные и опасные грузы;
4) неисполнение уведомления, выданного на таможенной границе Евразийского экономического союза;
5) проверка требований, установленных для перевозки пассажиров, багажа, грузов автотранспортными средствами, зарегистрированными на территории иностранного государства, между пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, за исключением перевозки автотранспортными средствами, временно ввезенными на территорию Республики Казахстан;

6) арнайы автоматтандырылған өлшеу құралы арқылы жүріп өту тәртібін сақтамау;
7) уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде жүк және мамандандырылған автокөлік құралдарымен жүк тасымалдау, сондай-ақ арнайы автомобильдермен қызметтер көрсету бойынша тіркеуде болмауы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген автокөлік құралын тоқтату негіздері интеллектуалды көлік жүйесімен анықталады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында қарастырылған автокөлік құралын тоқтату үшін негіз Қазақстан Республикасының аумағында күнтізбелік бес күннен астам тұрған шетелдік автокөлік құралдарына қолданылады.
КББ қызметкерлеріне осы тармақтың бірінші бөлігінде қарастырылған негіздер бойынша автокөлік құралын тоқтатуға тыйым салынады.";
18-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) интеллектуалды көлік жүйесі арқылы жүк, жолаушылар және багаж тасымалдарын автомобиль көлігімен жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың болуын және олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексереді;";
25-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Салмақ өлшеу жабдығының жұмыс істемеуін және ол кезде тек салмақтық параметрлерге бақылау жүзеге аспайтындығын қоспағанда осы тармақтың 5) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар пайда болған кезде, КББ-де көліктік бақылауды жүзеге асыру ақауларды жойғанға дейін тоқтатылады.";
1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық дамуминистрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрықтың 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енетін 1-тармағының он үшінші, он төртінші, елу төртінші, елу жетінші және елу сегізінші абцазтарын қоспағанда, осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енеді және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2021 жылғы 13 қазандағы
№ 534 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Стационарлық көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесі

6) несоблюдение порядка проезда через специальное автоматизированное измерительное средство;
7) отсутствие регистрации в территориальном подразделении уполномоченного органа деятельности по перевозке грузов грузовыми и специализированными автотранспортными средствами, а также оказанию услуг специальными автомобилями.
Основания для остановки автотранспортного средства, предусмотренные частью первой настоящего пункта, определяются интеллектуальной транспортной системой.
Основание для остановки автотранспортного средства, предусмотренное подпунктом 5) части первой настоящего пункта, распространяется на иностранные автотранспортные средства, находящиеся на территории Республики Казахстан более пяти календарных дней.
Сотрудникам ПТК запрещается остановка автотранспортного средства по основаниям, не предусмотренным частью первой настоящего пункта.";
подпункт 1) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"1) посредством интеллектуальной транспортной системы проверяет наличие документов для осуществления автомобильной перевозки груза, пассажиров и багажа, их соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан в области автомобильного транспорта;";
часть вторую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"Осуществление транспортного контроля на ПТК незамедлительно приостанавливается до устранения неисправности при возникновении случая, указанного в подпункте 5) настоящего пункта Правил, за исключением неисправности весоизмерительного оборудования, при котором контроль не осуществляется только весовых параметров.";
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев тринадцатого, четырнадцатого, пятьдесят четвертого, пятьдесят седьмого и пятьдесят восьмого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 13 октября 2021 года № 534
Приложение 1
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Перечень оборудования и имущества стационарного поста транспортного контроля

1. Ғимараттар мен құрылғылар.
2. Стационарлық үлгідегі салмақ өлшеу жабдығы немесе жылжымалы мобильді таразылары.
3. Өлшеу құралдары (көлем шеңбері, рулетка, сызғыш, деңгей).
4. Термометр (жаз мерзімінде бақылау үшін).
5. Тахографтан деректерді жүктеу үшін жабдық.
6. Көлік құралдарын тоқтату үшін жезл.
7. Ысқырғыш.
8. Компьютер.
9. Ксерокс.
10. Байланыс құралы.
11. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі.
12. Бейнежетондар.
13. Аудиобейнежазба құрылғысы.
14. Қатаң есептегі бланкілерді сақтау сейфі.
15. Қызметкерлер үшін жұмыс орындары.
16. Нормативтік-техникалық құжаттама.
17. Электрмен жабдықтау жүйесі.
18. Ақпараттық стенд.
19. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық жәрдем көрсету құралы.
20. Мобильді интеллектуалды бақылау аспабы.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министірінің
2021 жылғы 13 қазандағы
№ 534 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағындағы көліктік бақылау
бекеттерінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Жылжымалы көліктік бақылау бекеттерінің жабдығы мен мүлік тізбесі
1. Арнайы автокөлік құралы.
2. Жылжымалы мобильді таразылары.
3. Өлшеу құралдары (көлем шеңбері, рулетка, сызғыш, деңгей).
4. Термометр (жаз мерзімінде бақылау үшін).
5. Тахографтан деректерді жүктеу үшін жабдық.
6. Көлік құралдарын тоқтату үшін жезл.
7. Ысқырғыш.
8. Компьютер.
9. Ксерокс.
10. Байланыс құралы.
11. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі.
12. Бейнежетондар.
13. Аудиобейнежазба құрылғысы.
14. Қатаң есептегі бланкілерді сақтау сейфі.
15. Қызғылт сары немесе сары түсті жарқылдауық маягі жабдығы.
16. Дыбыстық дабыл жабдығы (дауыс күшейткіш құрылғысы).
17. Қызметкерлер үшін жұмыс орындары.
18. Нормативтік-техникалық құжаттама.
19. Электрмен жабдықтау жүйесі.
20. Ақпараттық стенд.
21. Өрт сөндіру және алғашқы медициналық жәрдем көрсету құралы.
22. Мобильді интеллектуалды бақылау аспабы.

1. Здания и сооружения.
2. Весоизмерительное оборудование стационарного типа или переносные мобильные весы.
3. Измерительные инструменты (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень).
4. Термометр (для контроля в летний период).
5. Оборудование для считывания информации с тахографа.
6. Жезл для остановки транспортных средств.
7. Свисток.
8. Компьютер.
9. Ксерокс.
10. Средство связи.
11. Телевизионная система видеонаблюдения.
12. Видеожетоны.
13. Средство аудиовидеозаписи.
14. Сейф для хранения бланков строгой отчетности.
15. Рабочие места для сотрудников.
16. Нормативная и техническая документация.
17. Система электроснабжения.
18. Информационный стенд.
19. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи.
20. Мобильный интеллектуальный прибор наблюдения.
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 13 октября 2021 года № 534
Приложение 2
к Правилам организации
работы постов транспортного
контроля на территории
Республики Казахстан
Перечень оборудования и имущества передвижного поста транспортного контроля
1. Спецавтотранспорт.
2. Переносные мобильные весы.
3. Измерительные инструменты (габаритная рамка, рулетка, линейка, уровень).
4. Термометр (для контроля в летний период).
5. Оборудование для считывания информации с тахографа.
6. Жезл для остановки транспортных средств.
7. Свисток.
8. Компьютер.
9. Ксерокс.
10. Средство связи.
11. Телевизионная система видеонаблюдения.
12. Видеожетоны.
13. Средство аудиовидеозаписи.
14. Сейф для хранения бланков строгой отчетности.
15. Оборудование проблесковых маячков оранжевого или желтого цвета.
16. Оборудование звуковых сигналов (громкоговорящее устройство).
17. Рабочие места для сотрудников.
18. Нормативная и техническая документация.
19. Система электроснабжения.
20. Информационный стенд.
21. Средства пожаротушения и оказания первой медицинской помощи.
22. Мобильный интеллектуальный прибор наблюдения.