"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № 561 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 18 қарашада № 25208 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде №13317 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 139-бабының 7-тармағына, "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына сәйкес", БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары бекітілсін.";
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагогтерді және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 192 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20618 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № 561. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2021 года № 25208.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13317) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан, статьи 14 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила и условия проведения аттестации педагогов.";
Правила и условия проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в области образования и науки изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 192 "Об утверждении Правил присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20618).

3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
2021 жылғы 12 қарашадағы
№ 561
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 27 қаңтардағы
№ 83 бұйрығымен
бекітілген
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 139-бабының 7-тармағына, "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) сәйкес әзірленді, педагогтерді аттестаттау және педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестатталушы – осы Қағидаларға сәйкес аттестаттаудан өтетін және біліктілік санатын алуға (растауға) үміткер адам;
2) аттестаттау – осы Қағидаларға сәйкес педагогтердің біліктілік деңгейін айқындау мақсатында жүргізілетін рәсім, оның нәтижелері бойынша біліктілік санаттары беріледі (расталады);
3) аттестаттау комиссиясы – педагогтерді аттестаттау рәсімін жүргізуге уәкілетті алқалы орган (бұдан әрі – Комиссия);
4) аттестаттау кезеңі – күнтізбелік жылдағы (қаңтар-мамыр, тамыз-желтоқсан) уақыт аралығы, оның ішінде осы Қағидаларға сәйкес аттестатталушы адам Ұлттық біліктілік тестілеуін тапсыруға өтініш береді, біліктілік бағалауынан өтеді, аттестаттау комиссиясына біліктілік санатын беру (растау) туралы өтініш береді;

3. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр образования и науки
Республики Казахстан
от 12 ноября 2021 года № 561
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 27 января 2016 № 83
Правила и условия проведения аттестации педагогов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации педагогов (далее - Правила), разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 139 Трудового кодекса Республики Казахстан, статьи 14 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), определяют порядок проведения аттестации педагогов и присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аттестуемый – лицо, проходящее аттестацию и претендующее на присвоение (подтверждение) квалификационной категории в соответствии с настоящими Правилами;
2) аттестация – процедура, проводимая с целью определения уровня квалификации педагогов, по результатам которой присваиваются (подтверждаются) квалификационные категории согласно настоящих Правил;
3) аттестационная комиссия – коллегиальный орган, уполномоченный проводить процедуру аттестации педагогов (далее - Комиссия);
4) аттестационный период – промежуток времени в календарном году (январь-май, август-декабрь), в течение которого аттестуемый подает заявление на сдачу Национального квалификационного тестирования, проходит квалификационную оценку, подает заявление в аттестационную комиссию о присвоении (подтверждении) квалификационной категории согласно настоящих Правил;

5) апелляция – осы Қағидаларға сәйкес педагогтің сұранысы бойынша ақпараттық коммуникациялық технологиялар арқылы жүзеге асырылатын ұлттық біліктілік тестілеуінің нәтижелерін қайта қарау рәсімі;
6) апелляцияларды қарау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі – апелляциялық комиссия) – білім беру саласындағы уәкілетті орган құратын комиссия, ол педагогтер ұлттық біліктілік тестілеуінің нәтижелерімен келіспеген жағдайда даулы мәселелер бойынша шешім қабылдайды;
7) біліктілік санаты – "Педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі №338 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №5750 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 338 бұйрық) бекітілген біліктілік талаптарына сәйкес педагогтің кәсіби құзыреттілік деңгейі;
8) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау – аттестатталушы жетістіктерінің біліктілік талаптарының деңгейіне сәйкестігін бағалау рәсімі;
9) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша жеке тәртіппен немесе өтініш жасамай жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
10) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты – мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
11) педагог – тиісті бейін бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар және педагогтің білім алушыларды және (немесе) тәрбиеленушілерді оқыту және тәрбиелеу, әдістемелік сүйемелдеу немесе білім беру қызметін ұйымдастыру жөніндегі кәсіби қызметін жүзеге асыратын тұлға;
12) ұлттық біліктілік тестілеуі (бұдан әрі – Біліктілік тестілеуі) – осы Қағидаларға сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган әзірлеген тестілер бойынша педагогтердің кәсіби құзыреттілік деңгейін айқындау мақсатында өткізілетін рәсім.
3. Педагогтерді аттестаттау "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес бес жылда бір реттен сиретпей, білім беру ұйымдарының басшылары – "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 5-тармағына сәйкес үш жылда бір рет, білім беру ұйымдары басшыларының орынбасарлары – осы Қағидалардың 130-тармағына сәйкес үш жылда бір рет өткізіледі.

5) апелляция – процедура пересмотра результатов национального квалификационного тестирования, которая осуществляется по запросу педагога посредством информационных коммуникационных технологий в соответствии с настоящими Правилами;
6) республиканская комиссия по рассмотрению апелляций (далее –комиссия по апелляции) – комиссия, создаваемая уполномоченным органом в области образования, которая принимает решение по спорным вопросам при несогласии педагогов с результатами национального квалификационного тестирования;
7) квалификационная категория – уровень профессиональной компетентности педагога, соответствующий квалификационным требованиям согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5750) (далее – приказ № 338);
8) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности – процедура оценки соответствия достижений аттестуемого уровням квалификационных требований;
9) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
10) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
11) педагог - лицо, имеющее педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю и осуществляющее профессиональную деятельность педагога по обучению и воспитанию обучающихся и (или) воспитанников, методическому сопровождению или организации образовательной деятельности;
12) национальное квалификационное тестирование (далее – НКТ) – процедура, проводимая в целях определения уровня профессиональной компетентности педагога, по тестам, разработанным уполномоченным органом в области образования в соответствии с настоящими Правилами.
3. Аттестация педагогов проводится не реже одного раза в пять лет в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога", руководителей организаций образования – один раз в три года в соответствии с пунктом 5 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании", заместителей руководителя организаций образования – один раз в три года в соответствии с пунктом 130 настоящих Правил.

4. Тиісті саланың уәкілетті органдарында, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың білім беруді басқару органдарында (бұдан әрі – аттестаттаушы орган) педагогтерді аттестаттау үшін осы мемлекеттік органдардың бірінші басшысының бұйрығымен мынадай біліктілік санаттары үшін комиссиялар құрылады:
"педагог" – білім беру ұйымдарында;
"педагог-модератор", "үшінші біліктілік санатты басшының орынбасары" немесе "басшы-ұйымдастырушы", "екінші біліктілік санатты басшының орынбасары" немесе "басшы-менеджер", "педагог-модератор" – әдіскерлер үшін – ауданның, облыстық маңызы бар қаланың білім бөлімі органдарында;
"педагог-сарапшы" және "педагог-зерттеуші", "бірінші біліктілік санатты басшының орынбасары" немесе "басшы-көшбасшы", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" – әдіскерлер үшін – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың білім беруді басқару органдарында;
"педагог-шебер" – білім беру саласындағы уәкілетті органның жанында.
5. Педагогтерді аттестаттау жөніндегі комиссияның құрамына кемінде 10 жыл жұмыс өтілі, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтер, оқу-әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың), біліктілікті арттыру ұйымдарының әдіскерлері, қоғамдық және үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіподақтардың өкілдері, білім беруді басқару органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандары кіреді.
6. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары мен басшыларының орынбасарларын аттестаттау жөніндегі комиссияның құрамына мемлекеттік органдардың, оның ішінде жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның өкілдері, кәсіподақтардың, үкіметтік емес ұйымдардың, білім беру ұйымдарының алқалы басқару органдарының, қоғамдық кеңестердің өкілдері, сондай-ақ аттестаттаушы органның құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері кіреді.
7. Комиссия мүшелердің тақ санынан және кемінде жеті мүшеден тұрады. Комиссия мүшелері Комиссия отырыстарына алмасу құқығынсыз қатысады.
8. Комиссия төрағасы мен төрағаның орынбасары Комиссия мүшелерінің арасынан сайланады.
9. Салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдарының педагогтерін аттестаттауды тиісті саладағы уәкілетті органның Комиссиясы жүзеге асырады.
10. Конкурстық комиссияның хатшысы Комиссия отырысына материалдарды, қажетті құжаттарды дайындайды, хаттаманы рәсімдейді және оған қол қояды.

4. Для проведения аттестации педагогов в уполномоченных органах соответствующей отрасли, органах управления образования (далее - аттестующий орган) области, города республиканского значения и столицы, района, города областного значения приказом первого руководителя этих государственных органов создаются Комиссии для следующих квалификационных категорий:
"педагог" - в организациях образования;
"педагог-модератор", "заместитель руководителя третьей квалификационной категории" или "руководитель-организатор", "заместитель руководителя второй квалификационной категории" или "руководитель-менеджер", "педагог-модератор" – для методистов – в органах отдела образования района, города областного значения;
"педагог-эксперт" и "педагог-исследователь", "заместитель руководителя первой квалификационной категории" или "руководитель-лидер", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" – для методистов – в органах управления образования области, города республиканского значения и столицы;
"педагог-мастер" - при уполномоченном органе в области образования.
5. В состав Комиссии по аттестации педагогов входят педагоги, имеющие стаж работы не менее 10 лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", методисты учебно-методических кабинетов (центров), организаций повышения квалификации, представители общественных и неправительственных организаций, профсоюзов, специалисты органов управления образования, подведомственных организаций.
6. В состав Комиссии для аттестации руководителей и заместителей руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров) входят представители государственных органов, в том числе местных представительных и исполнительных органов, уполномоченного государственного органа по труду, представители профсоюзов, неправительственных организаций, коллегиальных органов управления организаций образования, общественных советов, а также сотрудники структурных подразделений аттестующего органа.
7. Комиссия состоит из нечетного числа членов и состоит не менее чем из семи членов. Члены Комиссии участвуют в заседаниях Комиссии без права замены.
8. Председатель и заместитель председателя Комиссии избираются из числа членов Комиссии.
9. Аттестация педагогов организаций образования отраслевых государственных органов осуществляется Комиссией уполномоченного органа соответствующей отрасли.
10. Секретарь конкурсной комиссии подготавливает материалы, необходимые документы к заседанию Комиссии, оформляет и подписывает протокол, не является ее членом.

11. Комиссияның отырысы, егер оған оның құрамының кемінде үштен екісі қатысса, заңды деп есептеледі.
12. Дауыс беру нәтижелері Комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
13. Комиссия отырыстарында аудио- немесе бейнежазба жүргізіледі. Аудио бейнежазба аттестаттау рәсімін өткізген мемлекеттік органда кемінде үш жыл сақталады.
14. Тиісті деңгейдегі Комиссия аттестатталушының құжаттарын жылына екі рет (тиісінше ағымдағы жылғы 5 мамырға және 5 қарашаға дейін) қарайды.
2-тарау. Аттестаттауды өткізу тәртібі
15. Аттестаттау мынадай кезеңдерді қамтиды:
педагогтер үшін:
1) Біліктілік тестілеуі;
2) эссе;
3) біліктілік бағалауы;
4) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау;
білім беру ұйымдары басшысының орынбасарлары, басшының орынбасарлары және әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері үшін:
1) біліктілік бағалауы;
2) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау;
3) аттестаттау комиссиясының отырысында қызмет нәтижелерін көрсете отырып сұхбат жүргізу (өзін-өзі бағалау және комиссияның бағалауы сәйкес келмеген жағдайда);
білім беру ұйымдарының және әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары үшін:
1) Біліктілік тестілеуі;
2) біліктілік бағалауы;
3) қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау;
4) Комиссия отырысында қызмет нәтижелерін көрсете отырып сұхбат жүргізу (өзін-өзі бағалау және комиссияның бағалауы сәйкес келмеген жағдайда).
1-параграф. Біліктілік тестілеуін өткізу тәртібі
16. Аттестаттаудың бiрiншi кезеңiнде Біліктілік тестілеуі өткiзiледi. Біліктілік тестілеуін тапсыру үшін педагог дипломда көрсетілген мамандығы немесе негізгі лауазымы бойынша осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығына (бұдан әрі – ҰТО) немесе ол белгілеген ұйымға өтініш береді. Біліктілік тестілеуінен өтуге өтініш берген кезде педагогтер тапсыру тілін (мемлекеттік, орыс), күнін, уақытын таңдайды.
17. ҰТО немесе ол белгілеген ұйым Біліктілік тестілеуінің операторы болып табылады. Біліктілік тестілеуі электрондық форматта өткізіледі.
18. Педагогтің тестілеу тапсыру үшін берген өтініші ҰТО-ның немесе ол белгілеген ұйымның деректер базасына түседі. ҰТО немесе ол белгілеген ұйым педагогтің жеке кабинетіне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуге рұқсаттама жібереді.
19. Біліктілік тестілеуі білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімде педагогтің өтінішіне сәйкес өткізіледі.
20. Техникалық және кәсіптік, жоғары оқу орнынан кейінгі немесе жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын педагогикалық мамандықтар бойынша бітірген тәжірибесі жоқ кандидаттар Біліктілік тестілеуінен сәтті өткеннен кейін жұмысқа қабылданады. Аталған тәжірибесі жоқ кандидаттар үшін "педагог" біліктілік санатын білім беру ұйымының аттестаттау комиссиясы Біліктілік тестілеуі нәтижесі негізінде береді.
Тестілеуден кемінде 50 балл жинаған техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тәжірибесі жоқ кандидаттарына "педагог" біліктілік санаты беріледі.

11. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее две трети ее состава.
12. Результаты голосования определяются большинством голосов членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
13. На заседаниях Комиссии ведется аудио- или видеозапись. Аудиовидеозапись хранится в государственном органе, проводящего процедуру аттестации, не менее трех лет.
14. Комиссия соответствующего уровня рассматривает документы аттестуемого два раза в год (до 5 мая и 5 ноября текущего года соответственно).
Глава 2. Порядок прохождения аттестации
15. Аттестация включает в себя следующие этапы:
для педагогов:
1) НКТ;
2) эссе;
3) квалификационная оценка;
4) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности;
для заместителей руководителя организаций образования, заместителей руководителя и методистов методических кабинетов (центров):
1) квалификационная оценка;
2) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности;
3) собеседование на заседании аттестационной комиссии с презентацией результатов деятельности (при несовпадении оценки самооценивания и оценки комиссии);
для руководителей организаций образования и методических кабинетов (центров):
1) НКТ;
2) квалификационная оценка;
3) комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности;
4) собеседование на заседании Комиссии с презентацией результатов деятельности (при несовпадении оценки самооценивания и оценки комиссии).
Параграф 1. Порядок проведения НКТ
16. На первом этапе аттестации проводится НКТ. Для сдачи НКТ педагог подает заявление по специальности, указанной в дипломе или по основной должности по форме согласно приложению 1 настоящих Правил в Национальный центр тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее – НЦТ) или организацию им определенной. При подаче заявления на прохождение НКТ педагоги выбирают язык сдачи (казахский, русский), дату, время.
17. Оператором проведения НКТ является НЦТ или организация им определяемая. НКТ проводится в электронном формате.
18. Заявление, поданное педагогом для сдачи тестирования, попадает в базу данных НЦТ или организацию им определенной. НЦТ или организация им определенная направляет в личный кабинет педагога пропуск на тестирование по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
19. НКТ проводится в сроки, определенные уполномоченным органом в области образования, в соответствии с заявлением педагога.
20. Кандидаты без стажа, окончившие организацию технического и профессионального, послесреднего или высшего и/или послевузовского образования по педагогическим специальностям, принимаются на работу после успешного прохождения НКТ. Для данных кандидатов без стажа квалификационная категория "педагог" присваивается аттестационной комиссией организации образования на основании результата НКТ.
Кандидатам без стажа организаций технического и профессионального, высшего и послевузовского образования, набравшим на тестировании не менее 50 баллов, присваивается квалификационная категория "педагог".

21. Біліктілік тестілеуі:
педагогтер:
күнтізбелік жыл ішінде 1 (бір) рет – ақысыз;
күнтізбелік жыл ішінде 1 (бір) рет қайта өту ақылы негізде;
күнтізбелік жыл ішінде 1 (бір) рет мерзімінен бұрын аттестаттауға өтініш берген педагогтер – ақысыз;
сынақ (педагогтің қалауы бойынша) – күнтізбелік жыл ішінде ақылы негізде;
педагогикалық (мамандықтар) бағыттар бойынша техникалық және кәсіптік, жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, тәжірибесі жоқ кандидаттар:
күнтізбелік жыл ішінде 1 рет – ақысыз;
білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары күнтізбелік жылда 1 (бір) рет – ақысыз;
күнтізбелік жыл ішінде 1 (бір) рет қайта өту ақылы негізде;
сынақ (қалауы бойынша) – күнтізбелік жыл ішінде ақылы негізде.
22. Біліктілік тестілеуі келесі тест тапсырмаларынан тұрады:
1) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының педагогтері үшін:
"Мектепке дейінгі педагогика және психология" – отыз тапсырма;
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
2) Бастауыш білім беру педагогтері пәндер бойынша тест тапсырады:
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
"Оқу пәнінің мазмұны" (қазақ немесе орыс тілі (оқыту тілі бойынша), әдебиеттік оқу, математика) – жетпіс тапсырма;
3) Негізгі орта және жалпы орта білім беру педагогтері үшін:
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
"Оқу пәнінің мазмұны" – жетпіс тапсырма;
4) Қосымша білім беру ұйымдарының педагогтері үшін:
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
"Психология негіздері" – отыз тапсырма;
5) Интернаттық ұйымдардың, жатақханалардың тәрбиешілері үшін:
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
"Психология негіздері" – отыз тапсырма;
6) Арнайы ұйымдардың тәрбиешілері үшін:
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
"Психология негіздері" – отыз тапсырма;
7) Арнайы білім беру ұйымдарының педагогтері үшін:
"Арнайы педагогика және оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
"Оқу пәнінің мазмұны" – отыз тапсырма;
8) Білім беру ұйымдарының әдіскерлері үшін (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерінен басқа):
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
"Оқу пәнінің мазмұны" – жетпіс тапсырма;
9) Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін:
Жалпы білім беретін пәндер бойынша педагогтер:
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
"Оқу пәнінің мазмұны" – жетпіс тапсырма;
Жалпы кәсіптік және арнайы, жалпы гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық пәндер бойынша педагогтер:
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
"Қызмет бағыты бойынша" – жетпіс тапсырма;
Өндірістік оқыту шеберлері:
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
Өзге лауазымдағы педагогтер:
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
"Психология негіздері" – отыз тапсырма;

21. НКТ проходят:
педагоги:
1 (один) раз в календарный год – бесплатно;
повторно 1 (один) раз на платной основе в течение календарного года;
педагоги, претендующие на досрочную аттестацию 1 (один) раз в течение календарного года – бесплатно;
пробные (по желанию педагога) – на платной основе в течение календарного года;
кандидаты без стажа, имеющие техническое и профессиональное, высшее и/или послевузовское образование по педагогическим (специальностям) направлениям:
1 раз в течение календарного года – бесплатно;
руководители организаций образования, методических кабинетов (центров) в календарный год 1 (один) раз – бесплатно;
повторно 1 (один) раз на платной основе в течение календарного года;
пробные (по желанию) – на платной основе в течение календарного года.
22. НКТ состоит из следующих тестовых заданий:
1) Для педагогов дошкольных организаций воспитания и обучения:
"Дошкольная педагогика и психология" – тридцать заданий;
"Методика дошкольного воспитания и обучения" – тридцать заданий;
2) Педагоги начального образования сдают тестирование по предметам:
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
"Содержание учебного предмета" (казахский или русский язык (по языку обучения), литературное чтение, математика) – семьдесят заданий;
3) Для педагогов основного среднего и общего среднего образования:
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
"Содержание учебного предмета" – семьдесят заданий;
4) Для педагогов организаций дополнительного образования:
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
"Основы психологии" – тридцать заданий;
5) Для воспитателей интернатных организаций, общежитий:
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
"Основы психологии" – тридцать заданий;
6) Для воспитателей специальных организаций:
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
"Основы психологии" – тридцать заданий;
7) Для педагогов специальных организаций образования:
"Специальная педагогика и методика обучения" – тридцать заданий;
"Содержание учебного предмета" – тридцать заданий;
8) Для методистов организаций образования (кроме методистов методических кабинетов (центров):
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
"Содержание учебного предмета" – семьдесят заданий;
9) Для организаций технического и профессионального, послесреднего образования:
Педагоги по общеобразовательным предметам:
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
"Содержание учебного предмета" – семьдесят заданий;
Педагоги по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, общегуманитарным и социально-экономическим дисциплинам:
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
"По направлению деятельности" – семьдесят заданий;
Мастера производственного обучения:
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
Педагоги иных должностей:
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
"Основы психологии" – тридцать заданий;

10) Таңдау бойынша дене шынықтыру педагогтері үшін:
1) "Оқу пәнінің мазмұны" – жетпіс тапсырма;
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
2) "Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма;
не тиісті уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілерін өткізу қағидаларына сәйкес (білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйым жүргізеді) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілерін таңдау бойынша тапсыра алады.
11) педагогикалық (мамандықтар) бағыттар бойынша техникалық және кәсіптік, жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар, тәжірибесі жоқ кандидат:
"Оқу пәнінің мазмұны" – жетпіс тапсырма;
"Педагогика, оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту педагогикасы бағыты бойынша:
"Мектепке дейінгі педагогика және психология" – отыз тапсырма;
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістемесі" – отыз тапсырма.
12) Білім беру ұйымдарының (оның ішінде әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары үшін:
"Заңнаманы білу" бағыты бойынша – сексен сұрақ:
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі – жиырма сұрақ;
Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы кодекс – жиырма сұрақ;
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – жиырма сұрақ;
"Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – он сұрақ;
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы – он сұрақ;
"Басқарушылық құзыреттер" бағыты бойынша – жиырма сұрақ.
23. Мынадай балл алған жағдайда тестілеу нәтижесі оң болып саналады:
1) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының педагогтері үшін:
"Мектепке дейінгі педагогика және психология":
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістемесі":
"педагог" біліктілік санаты – 30%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 40%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 70%.
2) Бастауыш оқыту педагогтері үшін:
"Оқу пәнінің мазмұны" бағыты бойынша:
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.
"Педагогика, оқыту әдістемесі" бағыты бойынша:
"педагог" біліктілік санаты – 30%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 40%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 70%.

10) Для педагогов по физической культуре по выбору:
1) "Содержание учебного предмета" – семьдесят заданий;
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
либо 2) "Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий;
Тесты Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы по выбору в соответствии с Правилами проведения тестов Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, утвержденными приказом соотвествующего уполномоченного органа (проводится организацией, определяемой уполномоченным органом в области образования).
11) кандидат без стажа, имеющий техническое и профессиональное, высшее и/или послевузовское образование по педагогическим (специальностям) направлениям:
"Содержание учебного предмета" – семьдесят заданий;
"Педагогика, методика обучения" – тридцать заданий.
По направлению Педагогика дошкольного воспитания и обучения:
"Дошкольная педагогика и психология" – тридцать заданий;
"Методика дошкольного воспитания и обучения" – тридцать заданий.
12) Для руководителей организаций образования (в т.ч. методических кабинетов (центров):
по направлению "Знание законодательства" – восемьдесят вопросов:
Трудовой кодекс Республики Казахстан – двадцать вопросов;
Кодекс о браке (супружестве) и семье – двадцать вопросов;
Закон Республики Казахстан "Об образовании" – двадцать вопросов;
Закон Республики Казахстан "О статусе педагога" – десять вопросов;
Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" – десять вопросов;
по направлению "Управленческие компетенции" – двадцать вопросов.
23. Результат тестирования считается положительным при получении следующих баллов:
1) Для педагогов дошкольных организаций воспитания и обучения:
"Дошкольная педагогика и психология":
квалификационная категория "педагог" – 50 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60%;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70%;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %;
"Методика дошкольного воспитания и обучения":
квалификационная категория "педагог" – 30 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 40 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 50 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 70 %.
2) Для педагогов начального обучения:
по направлению "Содержание учебного предмета":
квалификационная категория "педагог" – 50 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60%;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70%;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %;
по направлению "Педагогика, методика обучения":
квалификационная категория "педагог" – 30 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 40 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 50 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 70 %.

10) Дене шынықтыру педагогтері үшін:
"Оқу пәнінің мазмұны" бағыты бойынша:
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.
"Педагогика, оқыту әдістемесі":
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"педагог-модератор" біліктілік санаты – 60%;
"педагог-сарапшы" біліктілік санаты – 70%;
"педагог-зерттеуші" біліктілік санаты – 80%;
"педагог-шебер" біліктілік санаты – 90%.
Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілері:
"педагог", "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаттары дайындықтың бастапқы деңгейіне сәйкес келеді.
11) Педагогикалық (мамандықтар) бағыттар бойынша техникалық және кәсіптік, жоғары және/немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар тәжірибесі жоқ кандидаттар үшін:
"Оқу пәнінің мазмұны":
"педагог" біліктілік санаты – 50%;
"Педагогика, оқыту әдістемесі":
"педагог" біліктілік санаты – 50%.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту педагогикасы бағыты бойынша:
"Мектепке дейінгі педагогика және психология":
"педагог" біліктілік санаты – 50%.
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістемесі":
"педагог" біліктілік санаты – 50%.
12) Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары үшін:
"Заңнаманы білу" бағыты бойынша:
"басшы-ұйымдастырушы" – 70%;
"басшы-менеджер" – 80%;
"басшы-көшбасшы" – 90%;
"Басқарушылық құзыреттер" бағыты бойынша:
"басшы-ұйымдастырушы" – 70%;
"басшы-менеджер" – 80%;
"басшы-көшбасшы" – 90%.
24. Пайыздар осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Ауыстыру шкаласы бойынша балдарға ауыстырылады.
25. Біліктілік тестілеуінің уақыты:
"Математика", "Физика", "Химия", "Информатика" пәндері үшін – екі жүз қырық минутты;
"Мектепке дейінгі білім беру" және "Қосымша білім беру" бағыттары үшін – жүз жиырма минутты;
өзге педагогтер үшін – екі жүз он минутты құрайды.
26. ҰТО педагогтердің Біліктілік тестілеуін өткізу үшін тест тапсырмаларының базасын әзірлейді.
27. Біліктілік тестілеуін өткізудің ашықтығы мен объективтілігін қамтамасыз ету үшін өткізу пункттеріндегі аудитория және әрбір педагогтің орны бейнебақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі.
28. Заттар табылған және аудиторияда мінез-құлық қағидаларын бұзған педагог аудиториядан шығарылған немесе тестілеуде бөгде адам анықталған жағдайда осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша акт жасалады.

10) Для педагогов по физической культуре:
по направлению "Содержание учебного предмета":
квалификационная категория "педагог" – 50 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60%;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70%;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %;
"Педагогика, методика обучения":
квалификационная категория "педагог" – 50 %
квалификационная категория "педагог-модератор" – 60 %;
квалификационная категория "педагог-эксперт" – 70 %;
квалификационная категория "педагог-исследователь" – 80 %;
квалификационная категория "педагог-мастер" – 90 %.
Тесты Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы:
квалификационные категории "педагог", "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" – соответствуют начальному уровню готовности.
11) Для кандидатов без стажа, имеющих техническое и профессиональное, высшее и/или послевузовское образование по педагогическим (специальностям) направлениям:
"Содержание учебного предмета":
квалификационная категория "педагог" – 50 %;
"Педагогика, методика обучения":
квалификационная категория "педагог" – 50 %.
По направлению Педагогика дошкольного воспитания и обучения:
"Дошкольная педагогика и психология":
квалификационная категория "педагог" – 50 %;
"Методика дошкольного воспитания и обучения":
квалификационная категория "педагог" – 50 %.
12) для руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров):
по направлению "Знание законодательства":
"руководитель-организатор" – 70%;
"руководитель-менеджер" – 80%;
"руководитель-лидер" – 90 %;
по направлению "Управленческие компетенции":
"руководитель-организатор" – 70%;
"руководитель-менеджер" – 80%;
"руководитель-лидер" – 90 %.
24. Проценты переводятся в баллы по Шкале переводов согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
25. Время сдачи НКТ составляет:
для предметов "Математика", "Физика", "Химия", "Информатика" – двести сорок минут;
для направлений "Дошкольное образование" и "Дополнительное образование" – сто двадцать минут;
для иных педагогов – двести десять минут.
26. Для проведения НКТ педагогов НЦТ разрабатывает базу тестовых заданий.
27. Для обеспечения прозрачности и объективности проведения НКТ аудитории и место каждого педагога в пунктах проведения обеспечиваются системой видеонаблюдения.
28. При обнаружении предметов и удалении из аудитории педагога, нарушившего правила поведения в аудитории, или выявлении подставного лица на тестировании составляется акт по форме согласно приложениям 4 и 5 к настоящим Правилам.

29. Бейнежазбаны қарау кезінде тестілеуді өткізу ережесін бұзу фактілері анықталған жағдайда акт жасалады және нәтижелері жойылады.
30. Біліктілік тестілеуін өткізу кезінде тыйым салынған зат немесе ереже бұзушылық анықталған жағдайда педагогке бес жыл (білім беру ұйымдарының басшылары – үш жыл) мерзімге аттестаттаудан өтуге рұқсат берілмейді. Педагогтің біліктілік санаты "педагог" біліктілік санатына дейін (басшы – "білім беру ұйымының басшысы" біліктілік санатына дейін) төмендетіледі.
31. Педагог тестілеу өткізу пунктінің ғимаратына кірген кезде оның жеке басын тану технологиясын пайдалана отырып сәйкестендіру немесе жеке басын куәландыратын құжаттың және рұқсаттаманың негізінде сәйкестендіру жүргізіледі.
32. Біліктілік тестілеуін өткізу кезінде аудиториядан кезекшінің рұқсатынсыз және ілесіп жүруінсіз шығуға, бір-бірімен сөйлесуге, бір орыннан екінші орынға ауысуға, материалдармен алмасуға, аудиториядан материалдарды алып шығуға, аудиторияға заттарды (оқулықтар мен әдістемелік әдебиеттерді, цифрлық смарт-аппаратураны) кіргізуге және пайдалануға жол берілмейді.
33. Отырғызғаннан кейін тестілеу басталғанға дейін тестілеу және эссе жазу кезінде мінез-құлық қағидалары бойынша нұсқама жүргізіледі.
34. Тест тапсырмаларының жауаптарын бағалау келесі түрде жүзеге асырылады:
1) ұсынылған бес жауаптың ішінен бір дұрыс жауапты таңдайтын тапсырмалар үшін бір балл, қалған жағдайларда нөл балл беріледі;
2) ұсынылған нұсқадан бірнеше дұрыс жауапты таңдайтын тапсырмалар үшін:
барлық дұрыс жауаптар үшін – екі балл;
жіберілген бір қате үшін – бір балл;
екі және одан да көп қателіктер үшін – нөл балл.
35. ҰТО немесе ол белгілеген ұйым педагогтердің деректер базасын қалыптастырады (өтініштерді қабылдау, ақпараттандыру үшін дербес деректерді енгізу: Жеке сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), өтініш берілген біліктілік санаты, тапсыру тілі, жұмыс орны, пәні).
36. ҰТО немесе ол белгілеген ұйым бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындауды, өтініштерді қабылдау, тестілеуді өткізу кезеңінде, апелляциялық рәсімдер кезінде оның жұмысын; тестілеу аяқталғаннан кейін оның нәтижелерін өңдеуді және беруді; апелляцияны есепке ала отырып, апелляцияны өткізуді және нәтижелерді беруді; жазылған эссені беруді жүргізеді.
37. ҰТО немесе Біліктілік тестілеуін өткізуге жауапты ол белгілеген ұйым:
1) компьютерлік кабинеттерді дайындауды;
2) компьютерлерді тестілеуді өткізуге бір күн қалғанда дайындауды;
3) аудиториялық қорды ұсынуды;
4) тұлғаның жеке басын тану технологиясын пайдалана отырып сәйкестендіруді немесе жеке басын куәландыратын құжат негізінде сәйкестендіруді және рұқсаттаманы, педагогтерді компьютерлік кабинетке жіберуді және оларды отырғызуды жүзеге асырады.

29. При установлении фактов нарушения правил проведения тестирования, обнаруженных при просмотре видеозаписи, составляется акт и производится аннулирование результатов.
30. При нарушении или обнаружении запрещенного предмета во время проведения НКТ педагог не допускается к прохождению аттестации сроком на пять лет (руководители организации образования – на три года). Имеющаяся квалификационная категория педагога снижается до квалификационной категории "педагог" (руководителя - до квалификационной категории "руководитель организации образования").
31. При входе педагога в здание пункта проведения тестирования производится идентификация с использованием технологии распознавания лиц его личности или идентификации на основании документа, удостоверяющего личность, и пропуска.
32. При проведении НКТ не допускается выходить из аудитории без разрешения и сопровождения дежурного, разговаривать друг с другом, пересаживаться с места на место, обмениваться материалами, выносить материалы из аудитории, заносить в аудиторию и использовать предметы (учебники и методическую литературу, цифровую смарт-аппаратуру).
33. После рассадки до начала тестирования проводится инструктаж по правилам поведения во время тестирования и написания эссе.
34. Оценивание ответов тестовых заданий осуществляется следующим образом:
1) для заданий с выбором одного правильного ответа из пяти предложенных присуждается один балл, в остальных случаях - ноль баллов;
2) для заданий с выбором нескольких правильных ответов из предложенных:
за все правильные ответы получает - два балла;
за одну допущенную ошибку - один балл;
за допущенные две и более ошибки - ноль баллов.
35. НЦТ или организация им определенная формирует базу данных педагогов (прием заявлений, внесение персональных данных для информирования: Индивидуальный индификационный номер, фамилию, имя, отчество (при его наличии), заявленная квалификационная категория, язык сдачи, место работы, предмет).
36. НЦТ или организация им определенная проводит подготовку программного обеспечения, его работу в период приема заявлений, проведения тестирования, во время апелляционных процедур; обработку и выдачу результатов тестирования после его завершения; проведение апелляции и выдачу результатов с учетом апелляции; выдачу написанного эссе.
37. НЦТ или организация им определенная, ответственная за проведение НКТ, осуществляет:
1) подготовку компьютерных кабинетов;
2) подготовку компьютеров за день до проведения тестирования;
3) предоставление аудиторного фонда;
4) идентификацию с использованием технологии распознавания лиц его личности или идентификацию на основании документа, удостоверяющего личность и пропуска, запуск педагогов в компьютерный кабинет и их рассадку.

38. Біліктілік тестілеуін өткізу кезінде білім беру саласындағы уәкілетті органның өкілдері бақылаушы ретінде қатысады. Бақылаушылар тестілеуге қатысушыларға көмектеспейді. Тестілеуге кедергі келтіретін әрекеттерге жол берілмейді. Тестілеу тәртібін бұзғаны үшін бақылаушы өз функцияларын орындаудан шеттетіледі.
39. Тестілеу аяқталғаннан кейін педагог компьютер экранында көрсетілетін тестілеу нәтижелерімен танысады.
40. Біліктілік тестілеуінің нәтижесі – осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Біліктілік тестілеуінен өткені туралы сертификат педагогтің жеке кабинетіне жолданады. Апелляция өткізілген жағдайда Біліктілік тестілеуінен өткені туралы сертификат апелляцияны ескере отырып, педагогтің жеке кабинетіне жіберіледі.
41. ҰТО Біліктілік тестілеуінен өткен тестіленушілердің электрондық деректер базасын бес жыл бойы сақтауды қамтамасыз етеді.
42. ҰТО өңірлік білім басқармаларына және білім беру саласындағы уәкілетті органға тестілеу нәтижелері бар электрондық сертификаттарды және эсселердің болуын тексеру үшін қолжетімділік береді.
43. Біліктілік тестілеуі аяқталғаннан кейін педагог нәтижелермен (дұрыс және дұрыс емес жауаптармен) танысады және келіспеген жағдайда тестілеу залынан шықпай-ақ ақпараттық коммуникациялық технологиялар арқылы апелляциялық комиссияға негіздемелермен апелляция береді. Педагог тестілеу залынан шыққаннан кейін берілген апелляцияға өтініштер қабылданбайды.
44. Тестілеуді өткізу кезіндегі даулы мәселелерді шешу үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган ақпараттық коммуникациялық технологиялар арқылы апелляцияларды қабылдауды қамтамасыз ететін Апелляциялық комиссияны құрады.
45. Апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамы білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
Апелляциялық комиссияның құрамына мемлекеттік органдардың өкілдері, мектепке дейінгі, орта және жалпы орта, қосымша, техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының педагогтері кіреді.
Апелляциялық комиссия мүшелері тақ саннан тұрады. Апеляциялық комиссия мүшелері Комиссия отырыстарына ауысу құқығынсыз қатысады.
46. Апелляциялық комиссия өкілеттігінің қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жылды құрайды.
47. Апелляция мынадай жағдайларда қаралады:
1) тест тапсырмаларының мазмұны бойынша:
дұрыс жауаптың негіздемесімен келіспеймін;
дұрыс жауап жоқ;
барлық ұсынылған нұсқалардан бір дұрыс жауапты таңдаумен тест тапсырмаларында біреуден артық дұрыс жауап бар (дұрыс жауаптардың барлық нұсқалары көрсетіледі);
тест тапсырмасы дұрыс құрастырылмаған.

38. При проведении НКТ участвуют представители уполномоченного органа в области образования в качестве наблюдателей. Наблюдатели не оказывают содействие участникам тестирования. Не допускается совершение действий, препятствующих проведению тестирования. За нарушения порядка проведения тестирования наблюдатель отстраняется от выполнения своих функций.
39. После завершения тестирования педагог ознакамливается с результатами тестирования, отображаемыми на экране компьютера.
40. Результат НКТ – сертификат о прохождении НКТ по форме согласно приложению 6 настоящих Правил – направляется в личный кабинет педагога. При проведении апелляции сертификат о прохождении НКТ с учетом апелляции направляется в личный кабинет педагога.
41. НЦТ обеспечивает хранение электронной базы данных тестируемых, прошедших НКТ, в течение пяти лет.
42. НЦТ предоставляет в региональные управления образования, и уполномоченный орган в области образования доступ для проверки электронных сертификатов с результатами тестирования и наличия эссе.
43. По завершении НКТ педагог знакомится с результатами (правильными и неправильными ответами) и при несогласии подает апелляцию с обоснованиями в Комиссию по апелляции посредством информационных коммуникационных технологий, не выходя из зала тестирования. Заявления на апелляцию после выхода педагога из зала тестирования не принимаются.
44. Для решения спорных вопросов на период проведения тестирования уполномоченным органом в области образования создается Комиссия по апелляции, который обеспечивает прием апелляций посредством информационных коммуникационных технологий.
45. Председатель и состав Комиссии по апелляции утверждаются приказом уполномоченного органа в области образования.
В состав Комиссии по апелляции входят представители государственных органов, педагоги организаций дошкольного, среднего и общего среднего, дополнительного, технического и профессионального, высшего и послевузовского образования.
Комиссии по апелляции состоит из нечетного числа членов. Члены Комиссии по апелляции участвуют в заседаниях Комиссии по апелляции без права замены.
46. Срок действия полномочий Комиссии по апелляции составляет один календарный год.
47. Апелляция рассматривается в случаях:
1) по содержанию тестовых заданий:
не согласен с обоснованием правильного ответа;
отсутствует правильный ответ;
имеется более одного правильного ответа в тестовых заданиях с выбором одного правильного ответа из всех предложенных (указываются все варианты правильных ответов);
некорректно составленное тестовое задание.

2) техникалық себептер бойынша:
тест тапсырмаларында фрагменттің немесе мәтіннің болмауы.
48. Тест тапсырмаларының мазмұны бойынша апелляция берген кезде педагог дәлелді негіздемені (толық түсіндірме) көрсетеді. Барлық тест тапсырмаларын қайта қарау бойынша апелляцияға берілетін өтініштер әрбір тапсырма бойынша дәлелді негіздемені (толық түсіндірме, міндеттердің қадамдық шешімі) көрсетпей қарауға жатпайды.
49. Апелляциялық комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді, оған комиссия төрағасы, хатшысы және мүшелері қол қояды. Апелляциялық комиссия отырыстарының хаттамалары жыл бойы ҰТО-да сақталады.
50. Онлайн-қабылдау режимінде қаралған апелляция нәтижелері бойынша педагогтің жеке кабинетінде тестілеу нәтижелері көрсетіледі.
51. Қаңтар-мамыр (тамыз-желтоқсан) аттестаттау кезінде педагогке біліктілік санатын беру (растау) үшін оны кезекті аттестаттау кезінде өтініш берілген санат бойынша балдар саны жеткіліксіз болса, біліктілік санаты мерзімі аяқталғанға дейін сақталады, одан әрі біліктілік санаты бір деңгейге төмендейді. Бұл біліктілік санаты аттестаттаудың келесі тамыз-желтоқсан (қаңтар-мамыр) кезеңіне дейін сақталады. Келесі аттестаттау кезеңінде педагог Біліктілік тестілеуінен өткеннен кейін бастапқыда өтініш берілген біліктілік санаты бойынша аттестаттаудан өтеді.
52. Педагог тамыз-желтоқсан (қаңтар-мамыр) аттестаттау кезеңінде біліктілік санаттарын алуға (растауға) кезекті аттестаттау үшін өтінішті уақытылы бермеген жағдайда, біліктілік санаты "педагог" біліктілік санатына дейін төмендетіледі. Осы біліктілік санаты келесі тамыз-желтоқсан (қаңтар-мамыр) аттестаттау кезеңіне дейін сақталады. Келесі аттестаттау кезеңінде педагог № 338 бұйрығымен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкес біліктілік санатына аттестаттаудан өтеді.
53. "Екінші", "бірінші", "жоғары" санаттары бар педагог қаңтар-мамыр (тамыз-желтоқсан) аттестаттау кезеңінде өтініш берілген санатқа балдар саны жеткіліксіз болған жағдайда, біліктілік санаты оның мерзімі өткенге дейін сақталады, бұдан әрі – "педагог" санатына дейін төмендетіледі. Осы біліктілік санаты келесі тамыз-желтоқсан (қаңтар-мамыр) аттестаттау кезеңіне дейін сақталады. Келесі аттестаттау кезеңінде педагог № 338 бұйрықпен бекітілген біліктілік талаптарына сәйкес біліктілік санатына аттестаттаудан өтеді.
2-параграф. Эссе жазу тәртібі
54. Тестілеу аяқталған соң педагог эссе жазады. Берілетін уақыт – 30 минут. Қолданылатын сөз саны – 250-300 сөз. Жыл сайын эссе тақырыбын білім беру саласындағы уәкілетті орган анықтайды. Жазылған эссе педагогтің жеке кабинетінде ngt.testcenter.kz сілтемесі бойынша көрсетіледі.

2) по техническим причинам:
отсутствие фрагмента или текста в тестовых заданиях.
48. При подаче апелляции по содержанию тестовых заданий педагог указывает мотивированное обоснование (полное пояснение). Заявления на апелляцию по пересмотру всех тестовых заданий без указания мотивированного основания (полное пояснение, пошаговое решение задач) по каждому заданию рассмотрению не подлежат.
49. Решения Комиссии по апелляции оформляются протоколом, которые подписываются председателем, секретарем и членами комиссии. Протоколы заседаний Комиссии по апелляции хранятся в течение года в НЦТ.
50. По результатам апелляции, рассмотренной в режиме онлайн-приема, в личном кабинете педагога отображаются результаты тестирования.
51. При недостаточном количестве баллов на заявленную категорию при очередной аттестации педагога на присвоение (подтверждение) квалификационной категории в аттестационный период январь-май (август - декабрь) квалификационная категория сохраняется до истечения ее срока, далее квалификационная категория снижается на один уровень ниже. Данная квалификационная категория сохраняется до следующего аттестационного периода август-декабрь (январь – май). В следующий аттестационный период педагог проходит аттестацию по первоначально заявленной квалификационной категории после прохождения НКТ.
52. При несвоевременной подаче заявления педагогом на очередную аттестацию на присвоение (подтверждение) квалификационной категории в аттестационный период август-декабрь (январь – май) квалификационная категория снижается до квалификационной категории "педагог". Данная квалификационная категория сохраняется до следующего аттестационного периода август-декабрь (январь – май). В следующий аттестационный период педагог проходит аттестацию на квалификационную категорию в соответствии с квалификационными требованиями согласно приказа № 338.
53. При недостаточном количестве баллов на заявленную категорию за педагогом, имеющим "вторую", "первую", "высшую" категории, в аттестационный период январь-май (август - декабрь) квалификационная категория сохраняется до истечения его срока, далее – снижается до категории "педагог". Данная квалификационная категория сохраняется до следующего аттестационного периода август-декабрь (январь – май). В следующий аттестационный период педагоги проходят аттестацию на квалификационную категорию в соответствии с квалификационными требованиями согласно приказа № 338.
Параграф 2. Порядок написания эссе
54. По окончании тестирования педагог пишет эссе. Общее затрачиваемое время - 30 минут. Количество слов – 250-300 слов. Тема эссе ежегодно определяется уполномоченным органом в области образования. Написанное эссе отображается в личном кабинете педагога по ссылке ngt.testcenter.kz.

55. Жазылған эссе педагогтің жеке кабинетіне жолданады.
3-параграф. Біліктілікті бағалауды өткізу тәртібі
56. Педагогтерді біліктілік бағалауды білім беру ұйымдары жүргізеді және құжаттардың осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында белгіленген құжаттар тізбесіне сәйкестігін қарауды қамтиды.
57. Қажетті құжаттар болмаған жағдайда педагог жетіспейтін құжаттарды 3 жұмыс күні ішінде әкеледі.
4-параграф. Мемлекеттік қызметтік көрсету тәртібі
58. Біліктілік тестілеуінің нәтижелері бойынша педагогтің өтініші негізінде (қолданыстағы санат мерзімі өткенге дейін) және біліктілік бағалауынан кейін одан әрі аттестаттау рәсімі жүргізіледі:
педагогтер үшін – осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау;
білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары мен басшыларының орынбасарлары үшін – осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес.
59. Педагогтерді аттестаттау бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілген қызметті алушы) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша:
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік), облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармаларына, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдеріне;
немесе "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы;
немесе egov.kz. "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі- портал) арқылы өтініш ұсынады.
Өтiнiш № 338 бұйрықпен бекітілген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес санаттың өту мерзiмдерi мен кезектiлiгiн сақтай отырып берiледi.
60. "Педагогтерді аттестаттаудан өткізу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Министрлік, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері көрсетеді.
61. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – стандарт) келтірілген.
62. Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттардың мәліметтерін Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.

55. Написанное эссе направляется в личный кабинет педагога.
Параграф 3. Порядок проведения квалификационной оценки
56. Квалификационная оценка педагогов проводится организациями образования и включает рассмотрение документов на соответствие перечню документов, изложенных в стандарте государственной услуги по форме согласно приложению 7 настоящих Правил.
57. При отсутствие необходимых документов педагог в течение 3-х рабочих дней приносит недостающие документы.
Параграф 4. Порядок оказания государственной услуги
58. По результатам НКТ на основании заявления педагога (до истечения срока действующей категории) и после квалификационной оценки проводится процедура дальнейшей аттестации:
для педагогов – комплексное аналитическое обобщение результатов деятельности в соответствии с главой 3 настоящих Правил;
для руководителей и заместителей руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров) – в соответствии с главой 4 настоящих Правил.
59. Для получения государственной услуги по аттестации педагогов физическими лицами (далее – услугополучатель) предоставляются заявления по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам:
в Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее – Министерство), Управления образования областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, отделы образования районов и городов областного значения;
или через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
или через веб-портал "электронного правительства" egov.kz. (далее – портал).
Заявление подается с соблюдением сроков прохождения и последовательности категории в соответствии с квалификационными требованиями согласно приказа № 338.
60. Государственная услуга "Прием документов для прохождения аттестации педагогов" (далее – государственная услуга) оказывается Министерством, Управлениями образования областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, отделами образования районов и городов областного значения.
61. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания услуг, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственных услуг приведены в стандарте государственной услуги (далее – стандарт) по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
62. Сведения документов, удостоверяющих личность услугополучателя, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

63. Көрсетілетін қызметті алушы стандартта көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Министрліктің, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары Білім басқармаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінің жауапты қызметкері не Мемлекеттік корпорация қызметкері осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді немесе портал арқылы жолдайды.
64. Құжаттар көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі, Мемлекеттік корпорация арқылы толық ұсынылған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайын құжаттардың берілген күнін көрсете отырып, құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі немесе портал арқылы жолданады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне дайын құжаттарды беру күнін көрсете отырып, құжаттарды қабылдау туралы хабарлама келіп түседі.
65. Қалыптастырылған өтініштер (құжаттар топтамасымен бірге) Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы Министрлікке, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармаларына, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдеріне жіберіледі.
66. Мемлекеттік қызметті Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы көрсету кезінде өтініштер мен құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметтер көрсету мерзіміне кірмейді.
67. Министрлік, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері арқылы құжаттарды қабылдау кезінде ұсынылған құжаттардың толықтығы және көрсетілген қызметті алушының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тексеріледі, қорытындысы бойынша осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту беріледі.
68. Кеңсе арқылы жүгінген жағдайда 63-тармақта көрсетілген іс-әрекеттер құжаттар келіп түскен күні және Министрлікте, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармаларында, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдерінде тіркелген күні жүзеге асырылады.
69. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін Министрлік, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері тарапынан Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізеді.

63. При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренных стандартом, и (или) документов с истекшим сроком действия, ответственный сотрудник Министерства, Управления образования областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, отдела районов и городов областного значения, либо работник Государственной корпорации выдает или направляет через портал расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
64. При полном представлении документов через канцелярию услогодателя, Государственную корпорацию услугополучателю выдается или направляется через портал расписка о приеме документов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам с указанием даты выдачи готовых документов.
При обращении через портал в личный кабинет услугополучателя поступает уведомление о приеме документов с указанием даты выдачи готовых документов.
65. Сформированные заявления (с пакетом документов) направляются Государственной корпорацией или через портал в Министерство, Управления образования областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, отделы районов и городов областного значения.
66. При оказании государственных услуг через Государственную корпорацию или портал, день приема заявлений и документов не входит в срок оказания государственных услуг.
67. При приеме документов через Министерство, Управления образования областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, отделы образования районов и городов областного значения проверяется полнота представленных документов, и соответствие услугополучателя требованиям настоящих Правил, по итогам выдается расписка о приеме заявления и соответствующих документов по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
68. При обращении через канцелярию действия, указанные в пункте 63, осуществляются в день поступления и регистрации документов в Министерство, Управления образования областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, отделы районов и городов областного значения.
69. Результат оказания государственной услуги доставляются Министерством, Управлениями образования областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, отделами районов и городов областного значения в Государственную корпорацию, не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.

70. Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда дайын құжаттарды беру Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін жеке басты куәландыратын құжаттарды не цифрлық құжат, не оның өкілін көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
71. Министрлік, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.
72. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері туралы шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау мен бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - шағымды қарайтын орган) жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды тұлғаның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалады.
Көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды тұлғаның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды тұлғаның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым түскенде, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарға толық жауап беретін шешім немесе басқа әкімшілік шара қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
3-тарау. Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) тәртібі

70. Выдача готовых документов при обращении через Государственную корпорацию осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов, либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
71. Министерством, Управлениями образования областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, отделами районов и городов областного значения обеспечивается внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
72. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок присвоения (подтверждения) квалификационных категорий педагогам

73. Біліктілік санаттарын берудің (растаудың) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкестігі рәсімін жүргізу үшін әрбір пән бойынша немесе бағыт бойынша жеке Сараптама кеңесі (бұдан әрі – Сараптама кеңесі) құрылады:
"педагог" біліктілік санатына – құрамында басшының орынбасары, кемінде 10 жыл еңбек өтілі бар, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтер, білім беру ұйымы кәсіподақ комитетінің мүшелері бар білім беру ұйымы деңгейінде ұйымдастырылатын Сараптама кеңесі. Сараптама кеңесінің құрамы білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен бекітіледі;
"педагог-модератор" біліктілік санатына – құрамында әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кемінде 10 жыл еңбек өтілі, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтері, біліктілікті арттыру ұйымдарының, қамқоршылық кеңестердің, білім беру саласындағы қоғамдық, үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері бар, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) деңгейінде, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, тиісті саланың уәкілетті органы (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) деңгейінде ұйымдастырылатын Сараптама кеңесі.
Сараптама кеңесінің құрамы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) білім беруді басқару органы, тиісті саланың уәкілетті органы басшысының (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар және салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) бұйрығымен бекітіледі.
"педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына – құрамында әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беру ұйымдарының кемінде 10 жыл еңбек өтілі, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтері, біліктілікті арттыру ұйымдарының, қамқоршылық кеңестердің, қоғамдық, үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері бар, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, тиісті саланың уәкілетті органы (республикалық білім беру ұйымдары мен мемлекеттік органдардың ұйымдары үшін) деңгейінде ұйымдастырылатын Сараптама кеңесі. Сараптама кеңесінің құрамы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың Білім басқармасы, тиісті саланың уәкілетті органы басшысының (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) бұйрығымен бекітіледі.
"педагог-шебер" біліктілік санатына – құрамында ҚР БҒМ ведомстволық бағынысты ұйымдарының мамандары мен әдіскерлері, кәсіподақтардың, тиісті саланың уәкілетті органдарының өкілдері, республиканың білім беру ұйымдарының кемінде 10 жыл еңбек өтілі, "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санаттары бар педагогтері, біліктілікті арттыру ұйымдарының, қамқоршылық кеңестердің, қоғамдық, үкіметтік емес ұйымдардың, кәсіподақтардың, жұмыс берушілердің өкілдері бар, Ы.Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясының Республикалық оқу-әдістемелік кеңесі жанынан ұйымдастырылатын Сараптама кеңесі. Сараптама кеңесінің құрамы тиісті саланың уәкілетті органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.

73. Для проведения процедуры присвоения (подтверждения) квалификационных категорий на соответствие заявленной квалификационной категории создается экспертный совет отдельно по каждому предмету или по направлению (далее – Экспертный совет):
на квалификационную категорию "педагог" - Экспертный совет, организуемый на уровне организации образования, в составе заместителя руководителя, педагогов, имеющих стаж работы не менее 10 лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", членов профсоюзного комитета организации образования. Состав Экспертного совета утверждается приказом руководителя организации образования;
на квалификационную категорию "педагог-модератор" - Экспертный совет, организуемый на уровне района (города областного значения), на уровне области, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа соответствующей сферы (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов), в составе методистов методических кабинетов (центров), педагогов района (города областного значения), имеющих стаж работы не менее 10 лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", представителей организаций повышения квалификации, попечительских советов, общественных, неправительственных организаций в области образования, представителей профсоюзов, работодателей.
Состав Экспертного совета утверждается приказом руководителя органа управления образования района (города областного значения), уполномоченного органа соответствующей сферы (для республиканских подведомственных организаций и организаций образований отраслевых государственных органов).
на квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь" - Экспертный совет, организуемый на уровне области, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа соответствующей сферы (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов), в составе методистов методических кабинетов (центров), педагогов организаций образования области, городов республиканского значения и столицы, имеющих стаж работы не менее 10 лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", представителей организаций повышения квалификации, попечительских советов, общественных, неправительственных организаций, профсоюзов, работодателей. Состав Экспертного совета утверждается приказом руководителя органа управления образования области, городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа соответствующей сферы (для республиканских подведомственных организаций и организаций образований отраслевых государственных органов).
на квалификационную категорию "педагог-мастер" - Экспертный совет, организуемый при Республиканском учебно-методическом совете Национальной академии образования имени Ы. Алтынсарина, в составе специалистов и методистов подведомственных организаций МОН РК, представителей профсоюзов, уполномоченных органов соответствующих сфер, педагогов организаций образования республики, имеющих стаж работы не менее 10 лет, квалификационные категории "педагог-исследователь" или "педагог-мастер", организаций повышения квалификации, попечительских советов, общественных, неправительственных организаций, работодателей. Состав Экспертного совета утверждается приказом руководителя уполномоченного органа соответствующей сферы.

74. Комиссия қызметтің нәтижелерін кешенді талдамалық қорытындылау үшін ұсынылған материалдарды осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беруге (растауға) педагогтің портфолиосын қабылдау-табыстау актісі бойынша жылына екі рет (тиісінше ағымдағы жылдың 5 мамырына және 5 қарашасына дейін) Сараптама кеңесінің қарауына жібереді.
75. Сараптама кеңесінің құрамына сараптама кеңесінің төрағасы мен мүшелері кіреді. Сараптама кеңесі мүшелері тақ саннан, бірақ кемінде жеті адамнан тұрады. Төраға Сараптама кеңесінің мүшелерінен сайланады.
76. Сараптама кеңесі осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сабақтарды/оқуларды бақылау парақтарын ескере отырып, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беруге (растауға) арналған педагогтердің портфолиосын бағалау өлшемшарттарына сәйкес біліктілік санаттарын беруге (растауға) педагогтердің портфолиосын қарайды және бағалайды.
77. Сараптама кеңесі аттестатталушының қашықтықтан немесе күндізгі форматта қатысуымен әрбір пән бойынша немесе бағыт бойынша портфолионы жеке қарайды және бағалайды. Аттестатталушының қатысуымен портфолионы қарау 30 минуттан аспайды. Бұл ретте аудио немесе бейнежазба жүргізіледі. Аудио бейнежазба аттестаттау өткізген ұйымның архивінде кемінде бір жыл сақталады.
78. Сараптама кеңесі осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беру (растау) үшін педагогтердің портфолиосын бағалау парақтарын және осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған мерзімде (осы жылдың 5 маусымына және 5 желтоқсанына дейін) Комиссияға әрбір педагог бойынша өтініш берілген біліктілік санатына сәйкестік/сәйкессіздік туралы, бір деңгейге төмен сәйкестік туралы қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтаудың қорытындылары бойынша ұсынымдар жібереді.
1-параграф. Педагогтерге кезекті біліктілік санаттарын беру тәртібі
79. Біліктілік санатын кезекті беруге:
"педагог" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар немесе қайта даярлау курстарынан өткен, педагогикалық қызметке алғаш рет кіріскен, Ұлттық біліктілік тестілеуінен табысты өткен, сондай-ақ мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін адамдар:
оқу пәнінің, оқу-тәрбие процесінің, оқыту және бағалау әдістемесінің мазмұнын біледі; білім алушылардың психологиялық-жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқу-тәрбие процесін жоспарлайды және ұйымдастырады, білім алушының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал етеді, білім беру ұйымы деңгейіндегі іс-шараларға қатысады, білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, тәрбиелеу мен оқытуда жеке тәсілді жүзеге асырады, кәсіби-педагогикалық диалог дағдыларын меңгерген, цифрлық білім беру ресурстарын қолданады;

74. Материалы, представленные для комплексного аналитического обобщения результатов деятельности, направляются Комиссией для рассмотрения в экспертный совет два раза в год (до 5 мая и 5 ноября текущего года соответственно) по акту приема – передачи портфолио педагога на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
75. В состав Экспертного совета входят председатель и члены экспертного совета. Экспертный совет состоит из нечетного количества членов, но не менее, чем из семи человек. Председатель избирается из числа членов Экспертного совета.
76. Экспертный совет рассматривает и оценивает портфолио педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий в соответствии с критериями оценивания портфолио педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, с учетом листов наблюдения уроков/занятий по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
77. Экспертный совет отдельно по каждому предмету или по направлению рассматривает и оценивает портфолио с присутствием аттестуемого в дистанционном или очном формате. Рассмотрение портфолио с участием аттестуемого длится не более 30 минут. При этом, ведется аудио или видеозапись. Аудиовидеозапись хранится в архиве организации проводимого аттестацию не менее одного года.
78. Экспертный совет направляет листы оценивания портфолио педагогов на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам и рекомендации по итогам комплексного аналитического обобщения результатов деятельности о соответствии/несоответствии, о соответствии на один уровень ниже заявленной квалификационной категории по каждому педагогу в Комиссию в определенные уполномоченным органом в области образования сроки (до 5 июня и 5 декабря текущего года) по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Параграф 1. Порядок очередного присвоения квалификационных категорий педагогам
79. Очередному присвоению квалификационной категории подлежат:
на квалификационную категорию "педагог":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю или прошедшие курсы переподготовки, впервые приступившие к педагогической деятельности, успешно прошедшие Национальное квалификационное тестирование, а также соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
знает содержание учебного предмета, учебно-воспитательного процесса, методики преподавания и оценивания; планирует и организует учебно-воспитательный процесс с учетом психолого-возрастных особенностей обучающихся, способствует формированию общей культуры обучающегося и его социализации, принимает участие в мероприятиях на уровне организации образования, осуществляет индивидуальный подход в воспитании и обучении с учетом потребностей обучающихся, владеет навыками профессионально-педагогического диалога, применяет цифровые образовательные ресурсы;

"Педагогикалық этиканың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 11 мамырдағы № 190 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20619 болып тіркелген) сәйкес педагогикалық этиканың негізгі нормаларын сақтайды;
2) "педагог-модератор" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сондай-ақ қайта даярлау курстарынан өткен адамдар, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін кемінде екі жыл педагогикалық өтілі бар адамдар:
"педагог" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
оқытудың инновациялық нысандарын, әдістері мен құралдарын қолданады;
кәсіби шеберлік конкурсының қатысушысы немесе жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес білім беру ұйымының, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушы немесе жүлдегер немесе жеңімпаз оқушылары бар;
3) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі бар адамдар, сондай-ақ қайта даярлау курстарынан өткен адамдар, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін, кемінде үш жыл педагогикалық өтілі бар адамдар:
"педагог-модератор" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
ұйымдастырылған оқу қызметін, оқу-тәрбие процесін талдау дағдыларын меңгерген;
өзінің және білім беру ұйымы деңгейінде әріптестерінің кәсіби даму басымдықтарын конструктивті анықтайды;
кәсіби шеберлік конкурсының қатысушысы немесе жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес аудан (облыстық маңызы бар қала) деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға, облыс деңгейінде конкурстарға, жарыстарға қатысушы немесе жүлдегер немесе жеңімпаз оқушылары бар;
облыс, ел телевидениеде трансляциялауға енгізілген бейне -, телесабақтар дайындады (болған жағдайда);
4) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық немесе өзге де кәсіптік білімі, мынадай кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін, кемінде бес жыл педагогикалық өтілі бар адамдар:
"педагог-сарапшы" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
сабақты зерттеу және бағалау құралдарын әзірлеу дағдыларын меңгерген;
білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуды қамтамасыз етеді;
оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуды қамтамасыз етеді;
облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана, республика деңгейінде тәжірибені жинақтайды (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін);
кәсіби шеберлік конкурсының қатысушысы немесе жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық, халықаралық деңгейлерде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушы немесе жүлдегер немесе жеңімпаз оқушылары бар;
"Қазақстан мұғалімі" ұлттық сыйлығының қатысушысы немесе жүлдегері немесе жеңімпазы, "Үздік педагог" атағының иегері (болған жағдайда) болып табылады;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), облыстың (бар болса) деңгейінде педагогикалық қоғамдастықта тәлімгерлікті жүзеге асырады және даму стратегиясын сындарлы айқындайды;
тиісті уәкілетті органның ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары ұйымдастырған педагогтерге арналған семинарларды, конференцияларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысады;
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі – Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығы) "Сарапшылардың электрондық базасына" сәйкес немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптау жөніндегі сарапшылардың құрамына кіреді (болған жағдайда);
еліміздің, облыстың телевидениесінде трансляциялауға енгізілген, білім беру порталдарында орналастырылған бейне-телесабақтар дайындады (болған жағдайда);
интернет-ресурстарды пайдалана отырып, жұмыс тәжірибесін таратады;

соблюдает основные нормы педагогической этики в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 мая 2020 года № 190 "О некоторых вопросах педагогической этики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20619);
2) на квалификационную категорию "педагог-модератор":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, прошедшие курсы переподготовки, педагогический стаж не менее двух лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог", кроме того:
использует инновационные формы, методы и средства обучения;
является участником или призером или победителем конкурса профессионального мастерства или имеет участников или призеров или победителей олимпиад, конкурсов, соревнований, на уровне организации образования, района (города областного значения) в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
3) на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, имеющие педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, а также лица, прошедшие курсы переподготовки, педагогический стаж не менее трех лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-модератор", кроме того:
владеет навыками анализа организованной учебной деятельности, учебно-воспитательного процесса;
конструктивно определяет приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации образования;
является участником или призером или победителем конкурса профессионального мастерства или имеет участников или победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне района (города областного значения), конкурсов, соревнований на уровне области в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
подготовил видео-, телеуроки, включенные для трансляции на телевидении области, страны (при наличии);
4) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, имеющие высшее или послевузовское педагогическое или иное профессиональное образование по соответствующему профилю, педагогический стаж не менее пяти лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-эксперт", кроме того:
владеет навыками исследования урока и разработки инструментов оценивания;
обеспечивает развитие исследовательских навыков, обучающихся;
обобщает опыт на уровне области, городов республиканского значения и столицы, республики (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов);
является участником или призером или победителем конкурса профессионального мастерства или имеет участников или победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на областном, республиканском, международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
является участником или призером, или победителем Национальной премии "Учитель Казахстана", обладателем звания "Лучший педагог" (при наличии);
осуществляет наставничество и конструктивно определяет стратегии развития в педагогическом сообществе на уровне района (города областного значения), области (при наличии);
участвует в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов, организованных подведомственными организациями образования соответствующего уполномоченного органа;
входит в состав экспертов по экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий в соответствии с "Электронной базой экспертов" Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования) или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при Департаменте технического и профессионального образования (при наличии);
подготовил видео-, телеуроки, включенные для трансляции на телевидении страны, области, размещенные на образовательных порталах (при наличии);
распространяет опыт работы, используя интернет-ресурсы;

5) "педагог-шебер" біліктілік санатына:
тиісті бейіні бойынша жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі педагогикалық білімі, келесі кәсіби құзыреттерге сәйкес келетін кемінде алты жыл педагогикалық өтілі бар адамдар:
"педагог-зерттеуші" біліктілік санатының жалпы талаптарына сәйкес келеді, бұдан басқа:
Ы.Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте мақұлданған авторлық бағдарламасы бар немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдардың тізбесіне енгізілген басып шығарылған оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің авторы (бірлескен авторы) болып табылады немесе тест тапсырмаларын, оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді сараптау жөніндегі сарапшылар құрамына кіреді немесе уорлд скилс (WorldSkill) (кәсіби шеберлік конкурсы) чемпионаттарының сарапшысы немесе педагогтердің біліктілігін арттыру бойынша тренер болып табылатын адамдар;
республикалық немесе халықаралық кәсіби конкурстардың жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылады немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес республикалық немесе халықаралық деңгейлердегі олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жүлдегерлерін немесе жеңімпаздарын дайындаған;
"Қазақстан мұғалімі" ұлттық сыйлығының қатысушысы немесе жүлдегері немесе жеңімпазы, "Үздік педагог" атағының иегері (болған жағдайда) болып табылады;
интернет-ресурстарды пайдалана отырып, жұмыс тәжірибесін таратады;
тәлімгерлікті жүзеге асырады және облыс, республика деңгейінде кәсіби қоғамдастық желісін дамытуды жоспарлайды (болған жағдайда);
Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығының "Сарапшылардың электрондық базасына" сәйкес немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптау жөніндегі сарапшылардың құрамына кіретін адамдар (болған жағдайда);
республика деңгейінде тәжірибе жинақтайды, тиісті уәкілетті органның ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары педагогтерге арналған семинарларды, конференцияларды ұйымдастыру мен өткізуге қатысады;
еліміздің, облыстың телевидениесінде трансляциялауға енгізілген, білім беру порталдарында орналастырылған (болған жағдайда) бейне -, телесабақтар дайындаған.

5) на квалификационную категорию "педагог-мастер":
лица, имеющие высшее или послевузовское педагогическое образование по соответствующему профилю, педагогический стаж не менее шести лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям:
соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-исследователь", кроме того:
имеет авторскую программу, получившую одобрение на Республиканском учебно-методическом совете при Национальной академии образования имени Ы.Алтынсарина или на Республиканском учебно-методическом совете при Департаменте технического и профессионального образования, или является автором (соавтором) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при Департаменте технического и профессионального образования или входит в состав экспертов по экспертизе тестовых заданий, учебников, учебно-методических комплексов, или является экспертом чемпионатов уорлд скилс (WorldSkills) (конкурс профессионального мастерства) или тренером по повышению квалификации педагогов;
является призером или победителем республиканских или международных профессиональных конкурсов, или олимпиад или подготовил победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на республиканском или международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в сфере образования;
является участником или призером, или победителем Национальной премии "Учитель Казахстана", обладателем звания "Лучший педагог" (при наличии);
распространяет опыт работы, используя интернет-ресурсы;
осуществляет наставничество и планирует развитие сети профессионального сообщества на уровне области, республики (при наличии);
входит в состав экспертов по экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий в соответствии с "Электронной базой экспертов" Республиканского научно-практического центра экспертизы содержания образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при Департаменте технического и профессионального образования (при наличии);
обобщает опыт на уровне республики, участвует в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов, организованных подведомственными организациями образования соответствующего уполномоченного органа;
подготовил видео-, телеуроки, включенные для трансляции на телевидении страны, области, размещенные на образовательных порталах (при наличии).

80. Білім беру ұйымы жыл сайын 1 қыркүйекке дейін алдағы қаржы жылына арналған біліктілік санаттарын берудің (растаудың) перспективалық жоспарын жасайды және бекітеді, ол қажеттілігіне қарай түзетіледі.
81. Білім беру ұйымы біліктілік санатын беру үшін педагогтердің тізімдік құрамын (электрондық тасымалдағышта) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) білім бөлімдеріне, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім басқармаларына, республикалық ұйымдар білім беру саласындағы уәкілетті органға (тиісті саланың республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдары мен білім беру ұйымдары үшін) ұсынады.
82. Педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) туралы соңғы шешімді Комиссия қабылдайды.
83. Әрбір педагог бойынша Сараптама кеңесінің ұсынымдарын қарағаннан және алғаннан кейін Комиссия педагогтердің портфолиосын қарайды және мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келеді;
2) өтініш берілген бір деңгейге төмен біліктілік санатына сәйкес келеді;
3) "педагог" біліктілік санатына сәйкес келеді (өтініш берілген біліктілік санаты сәйкес келмеген кезде);
4) өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді.
84. "Өтініш берілген біліктілік санатына аттестаттаудан өтпеген" деген шешім қабылдаған кезде Комиссия үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның барлық мүшелері қол қойған шешімнің негіздемесімен бірге аттестатталған адамның электрондық поштасына жазбаша хабарлама жібереді.
85. Комиссияның шешімі осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді. Аттестаттаудан сәтті өткен педагогтердің тізімі аттестаттауды өткізген мемлекеттік органның немесе білім беру ұйымының Интернет-ресурсында жарияланады.
86. Педагогтер (басшылар, басшының орынбасарлары) жүктілігі және босануы бойынша демалыстан немесе бала үш жасқа толғанға дейін оны бағып-күтуге арналған демалыстан немесе жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлер үшін демалыстан шыққаннан кейін біліктілік талаптарына сәйкес келетін санатқа Біліктілік тестілеуін тапсырады. Педагогтердің осы санаты үшін қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау кезеңін тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы бір жыл ішінде өткізеді. Бұл ретте педагогте осы кезеңде бар біліктілік санаты сақталады.
Тиісті санатқа балл саны жетпеген жағдайда, аттестаттау рәсімі осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес жүргізіледі.

80. Организация образования ежегодно до 1 сентября составляет и утверждает перспективный план присвоения (подтверждения) квалификационных категорий на предстоящий финансовый год, который корректируется по мере необходимости.
81. Организация образования представляет списочный состав педагогов (на электронных носителях) на присвоение квалификационной категории в отделы образования районов (городов областного значения), управления образования областей, городов республиканского значения и столицы, республиканские организации – в уполномоченный орган соответствующей сферы (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования соответствующей отрасли).
82. Окончательное решение по присвоению (подтверждению) квалификационных категорий педагогам принимает Комиссия.
83. После рассмотрения и получения рекомендаций экспертного совета по каждому педагогу Комиссия рассматривает портфолио педагогов и выносит одно из следующих решений:
1) соответствует заявленной квалификационной категории;
2) соответствует квалификационной категории, ниже заявленной на один уровень;
3) соответствует квалификационной категории "педагог" (при несоответствии заявленной квалификационной категории);
4) не соответствует заявленной квалификационной категории.
84. При принятии решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" Комиссия в течение трех рабочих дней направляет на электронную почту аттестуемого письменное уведомление с обоснованием принятого решения, подписанное всеми членами Комиссии по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
85. Решение Комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам. Список педагогов, успешно прошедших аттестацию, публикуется на Интернет-ресурсе государственного органа или организации образования, проводящего аттестацию.
86. При истечении срока действия квалификационной категории педагоги (руководители, заместители руководителя) после выхода из отпуска по беременности и родам или отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет или отпуска для работников, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей) сдают НКТ на категорию, соответствующую квалификационным требованиям. Этап комплексного аналитического обобщения результатов деятельности для данной категории педагогов проводится аттестационной комиссией соответствующего уровня в течении года. При этом у педагога на этот период сохраняется имеющаяся квалификационная категория.
При недостаточном количестве баллов на соответствующую категорию, процедура аттестации проводится в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил.

87. Педагог (басшы, басшының орынбасары, әдіскер) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы №ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың тізбесіне сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде күнтізбелік бір жылға Біліктілік тестілеуінен босатылады. Бұдан әрі жалпы негізде аттестаттаудан өтеді.
88. Осы Қағидалардың 87-тармағында көрсетілген педагогтер біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы мәселені шешу үшін Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) біліктілік санаттарының қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш (еркін нысан);
2) біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзартудың негізділігін растайтын құжат.
89. Комиссияның біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту жөніндегі отырысы өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өткізіледі.
90. Комиссияның біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешімі осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
91. Педагогтер:
біліктілік санаты берілген лауазымдағы жұмысын қайта бастағандар;
білім беру саласындағы уәкілетті органнан, білім беруді басқару органдарынан, біліктілікті арттыру ұйымдарынан, жоғары оқу орындарынан білім беру ұйымдарына ауысқандар;
Қазақстан Республикасынан тыс жерде мамандық бойынша оқуда (тағылымдамада) болғандар;
педагогикалық қызметті жүзеге асырған және Қазақстан Республикасына жақын және алыс шетелдерден келген;
педагогикалық қызметке алғаш рет кіріскендер білімін, еңбек өтілін растайтын құжаттары болған жағдайда № 338 бұйрыққа сәйкес біліктілік талаптарына сәйкес келетін санатқа Біліктілік тестілеуін тапсырады.
Педагогтердің осы санаты үшін қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау кезеңін тиісті деңгейдегі комиссия бір жылдан кейін өткізеді. Бұл ретте педагогте біліктілік санаты берілгенге дейін бір жыл бойы "педагог" біліктілік санаты қолданылады.
Тиісті санат бойынша балдар саны жеткіліксіз болған жағдайда келесі аттестаттау кезеңінде педагог бастапқы өтініш берілген біліктілік санатына немесе төмен деңгейге Біліктілік тестілеуін тапсырады.
92. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 53-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлікке шығуға екі жылдан аз қалған зейнеткерлік жасқа дейінгі педагогтер Біліктілік тестілеуінен босатылады.

87. Педагог (руководитель, заместитель руководителя, методист) при временной нетрудоспособности, согласно перечню социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579), освобождается от НКТ на один календарный год. Далее – проходит аттестацию на общих основаниях.
88. Педагоги, указанные в пункте 87 настоящих Правил, для решения вопроса о продлении срока действия квалификационной категории, предоставляют Комиссии следующие документы:
1) заявление о продлении срока действия квалификационных категорий (произвольная форма);
2) документ, подтверждающий обоснованность продления срока действия квалификационной категории.
89. Заседание Комиссии по продлению срока действия квалификационной категории проводится в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления.
90. Решение Комиссии о продлении срока действия квалификационной категории оформляется протоколом по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
91. Педагоги:
возобновившие работу в должности, по которой присвоена квалификационная категория;
перешедшие в организации образования с уполномоченного органа в области образования, органов управления образованием, организаций повышения квалификации, высших учебных заведений;
находившиеся на обучении (стажировке) по специальности за пределами Республики Казахстан;
осуществлявшие педагогическую деятельность и прибывшие в Республику Казахстан из стран ближнего и дальнего зарубежья;
впервые приступившие к педагогической деятельности при наличии документов, подтверждающих образование, трудовой стаж, сдают НКТ на категорию, соответствующую квалификационным требованиям согласно приказа № 338.
Этап комплексного аналитического обобщения результатов деятельности для данной категории педагогов проводится Комиссией соответствующего уровня через год. При этом у педагога в течение года до присвоения квалификационной категории действует квалификационная категория "педагог".
При недостаточном количестве баллов на соответствующую категорию, в следующий аттестационный период педагог сдает НКТ на первоначально заявленную квалификационную категорию или на уровень ниже.
92. Педагоги предпенсионного возраста, которым осталось менее двух лет до выхода на пенсию, в соответствии с пунктом 1 статьи 53 Трудового кодекса Республики Казахстан освобождаются от НКТ.

93. Зейнетке шыққаннан кейін педагогикалық қызметті жүзеге асыруды жалғастыратын зейнеткерлік жастағы педагогтер аттестаттау рәсімінен жалпы негізде өтеді.
Біліктілік санатын жалпы негізде беру (растау) рәсімінен бас тартқан жағдайда біліктілік санаты "педагог" біліктілік санатына дейін төмендетіледі.
94. Мынадай санаттағы педагогтерге:
"санаты жоқ" біліктілік санаты "педагог" біліктілік санатына теңестіріледі;
"екінші санат" біліктілік санаты "педагог-модератор" біліктілік санатына теңестіріледі;
"бірінші санат" біліктілік санаты "педагог-сарапшы" біліктілік санатына теңестіріледі;
"жоғары санат" біліктілік санаты "педагог-зерттеуші" және (немесе) "педагог-шебер" біліктілік санаттарына теңестіріледі.
95. Қазақстан Республикасының шегінде педагогикалық салада тиісті мамандық бойынша жаңа жұмыс орнына ауысқан кезде педагогтердің (басшылардың, басшы орынбасарларының, әдскерлердің) бар біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
96. Педагогтерге біліктілік санатын беру білімі туралы дипломда көрсетілген мамандыққа (біліктілікке) немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік беріле отырып, қайта даярлау туралы құжатқа сәйкес жүзеге асырылады.
97. Білім туралы дипломда бір мамандық ретінде көрсетілген пәндерді оқыту жағдайында біліктілік санатын беру оқытылатын/оқытылған пәнді/пәндерді (таңдау бойынша) көрсете отырып, негізгі лауазым бойынша жүргізіледі және негізгі лауазым бойынша санат беріледі. Негізгі лауазымы бойынша берілген біліктілік санаты тиісті бағыт бойынша оқытылатын барлық пәндерге/оқуларға қолданылады.
98. Шағын жинақталған мектеп педагогтері үшін дипломда көрсетілмеген пәндерді оқыту жағдайында кезекті біліктілік санатын беру пәнаралық (аралас) пәндер бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжат болған кезде атқаратын лауазымы бойынша жүргізіледі.
99. Педагог жоғары оқу орындарында немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандарды кәсіптік даярлау жүзеге асырылмайтын пәндерді оқытқан жағдайда, оның бұрын алған санаты сақталады. Біліктілік санатын кезекті беру біліктілікті арттыру туралы тиісті құжат болған кезде жалпы негізде жүргізіледі.
100. Арнайы білім беру ұйымдарында сабақ беретін педагогтер кезекті біліктілік санатына дипломына сәйкес, бейіні немесе қайта даярлау туралы құжат бойынша, білім беру ұйымдарындағы тиісті бейін бойынша өтеді.

93. Педагоги пенсионного возраста, продолжающие осуществлять педагогическую деятельность после выхода на пенсию, проходят процедуру аттестации на общих основаниях.
При отказе от процедуры присвоения (подтверждения) квалификационной категории на общих основаниях квалификационная категория снижается до квалификационной категории "педагог".
94. Педагогам, которым присвоена:
квалификационная категория "без категории" приравнивается квалификационная категория "педагог";
квалификационная категория "вторая категория" приравнивается квалификационной категории "педагог-модератор";
квалификационная категория "первая категория" приравнивается квалификационной категории "педагог-эксперт";
квалификационная категория "высшая категория" приравнивается квалификационным категориям "педагог-исследователь" и (или) "педагог-мастер".
95. При переходе на новое место работы по соответствующей специальности в педагогической отрасли в пределах Республики Казахстан за педагогами (руководителями, заместителями руководителя, методистами) сохраняется имеющаяся квалификационная категория до истечения срока ее действия.
96. Присвоение квалификационной категории педагогам осуществляется в соответствии со специальностью (квалификацией), указанной в дипломе об образовании, или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности.
97. При преподавании дисциплин, указанных в дипломе об образовании как одна специальность, присвоение квалификационной категории проводится по основной должности с указанием преподаваемого/преподаваемых предмета/предметов (по выбору) и присваивается категория по основной должности. Квалификационная категория, присвоенная по основной должности, распространяется на все преподаваемые предметы/дисциплины по соответствующему направлению.
98. Для педагогов малокомплектных школ в случае преподавания дисциплин, не указанных в дипломе, очередное присвоение квалификационной категории проводится по занимаемой должности при наличии документа о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по междисциплинарным (смежным) предметам.
99. При преподавании педагогом дисциплин, по которым не осуществляется профессиональная подготовка специалистов в высших учебных заведениях или организациях технического и профессионального, послесреднего образования, за ним сохраняется ранее полученная категория. Очередное присвоение квалификационной категории проводится на общих основаниях при наличии соответствующего документа о повышении квалификации.
100. Педагоги, преподающие в специальных организациях образования, очередное присвоение квалификационной категории проходят в соответствии с дипломом, по профилю или документом о переподготовке, по соответствующему профилю в организациях образования.

101. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері кезекті біліктілік санатына оқытатын бейінге сәйкес өтеді.
102. Әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың), қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне (әдіскерлеріне) диплом бойынша немесе атқаратын лауазымы ескеріле отырып біліктілік санаттары беріледі.
103. Білім беру ұйымынан тиісті пән бойынша әдістемелік сүйемелдеуді жүзеге асыратын ұйымдарға немесе білім беру қызметін жүзеге асыратын ұйымдардан ауысқан кезде педагогтің бар "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі өткенге дейін сақталады (теңестіріледі).
104. Әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың), "Дарын" орталықтарының, ақпараттандыру, мектепке дейінгі, арнайы және қосымша білім беру, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының әдіскерлеріне білім беру ұйымдарына ауысу немесе еңбек қызметін қоса атқару жағдайында "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты сақталады.
105. "Өзін-өзі тану" пәнінен сабақ беру кезінде педагогтің біліктілік санаты білім беру бағдарламалары бойынша "Өзін-өзі тану" пәні бойынша біліктілікті арттыру курстары туралы уәкілетті органмен келісілген құжаты болған кезде бұрын оқытылған пән бойынша біліктілік санатына теңестіріледі және қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
106. Біліктілік санаттарын кезекті, мерзімінен бұрын беру (растау) кезінде "Өзін-өзі тану" пәні бойынша педагогтер дипломға сәйкес мамандық бойынша немесе "Өзін-өзі тану" пәні бойынша Біліктілік тестілеуінен өтеді.
107. Бейіннен тыс педагогикалық білімі бар мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының педагогтеріне тиісті бейін бойынша қайта даярлау туралы құжат болған кезде біліктілік санаты беріледі.
108. "Көркем еңбек" пәні бойынша сабақ беретін педагогтер "Технология", "Бейнелеу өнері", "Сызу" мамандықтары бойынша дипломмен аттестаттаудан өтеді; "Графика және жобалау" пәні бойынша – "Бейнелеу өнері", "Сызу", "Информатика" мамандықтары бойынша диплом, сондай-ақ бұрын берілген біліктілік санатын ескере отырып кәсіптік оқыту ескеріледі.
109. Арнайы білім беру ұйымдарында немесе арнайы сыныптарда (топтарда) білім туралы дипломда көрсетілген мамандық бойынша емес қызмет жүргізген жағдайда, біліктілік санатын кезекті беру тиісті бейіні бойынша қайта даярлау туралы құжаттың негізінде атқаратын лауазымы бойынша жүргізіледі.

101. Педагоги организаций технического и профессионального образования очередное присвоение квалификационной категории проходят в соответствии с преподаваемым профилем.
102. Педагогам (методистам) методических кабинетов (центров), организаций дополнительного образования присваиваются квалификационные категории по диплому или с учетом занимаемой должности.
103. При переходе из организации образования в организации, осуществляющие методическое сопровождение по соответствующей дисциплине, или из организации, осуществляющие образовательную деятельность, у педагога сохраняется (приравнивается) имеющаяся квалификационная категория "педагог – модератор", "педагог – эксперт", "педагог – исследователь", "педагог – мастер" до истечения ее срока действия.
104. За методистами методических кабинетов (центров), центров "Дарын", информатизации, дошкольного, специального и дополнительного образования, организаций технического и профессионального, послесреднего образования при переходе в организации образования или осуществлении трудовой деятельности в условиях совместительства сохраняется имеющаяся квалификационная категория "педагог – модератор", "педагог – эксперт", "педагог – исследователь", "педагог – мастер".
105. При преподавании предмета "Самопознание" у педагога квалификационная категория приравнивается к квалификационной категории по ранее преподаваемому предмету при наличии документа о курсах повышения квалификации по предмету "Самопознание" по образовательным программам, согласованным с уполномоченным органом и сохраняется до истечения срока действия.
106. При очередном, досрочном присвоении (подтверждении) квалификационных категорий педагоги по предмету "Самопознание" проходят НКТ по специальности в соответствии с дипломом или по предмету "Самопознание".
107. Педагогам дошкольных организаций образования, имеющим педагогическое образование не по профилю, присваивается квалификационная категория при наличии документа о переподготовке по соответствующему профилю.
108. Педагоги, преподающие предмет "Художественный труд", проходят аттестацию с дипломом по специальностям "Технология", "Изобразительное искусство", "Черчение"; по предмету "Графика и проектирование" – с дипломом по специальностям: "Изобразительное искусство", "Черчение", "Информатика", а также учитывается профессиональное обучение с учетом ранее присвоенной квалификационной категории.
109. При ведении деятельности в специальных организациях образования или специальных классах (групп) не по специальности, указанной в дипломе об образовании, очередное присвоение квалификационной категории проводится по занимаемой должности на основании документа о переподготовке по соответствующему профилю.

110. Инклюзивті білім беруді жүзеге асыратын жалпы білім беретін мектептерде сабақ беретін педагогтер дипломда көрсетілген мамандыққа сәйкес кезекті біліктілік санатын беруден өтеді, бұл ретте портфолиода ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалармен жұмыс жөніндегі материалдар көрсетіледі.
2-параграф. Педагогтерге біліктілік санаттарын мерзімінен бұрын беру тәртібі
111. Бiлiктiлiк санатын мерзiмiнен бұрын беруге кезектi аттестаттаудан кейiн екi жыл өткен соң жол берiледi. Педагог Біліктілік тестілеуін сәтті тапсырғаннан кейін және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен соңғы екі жыл ішінде тиісті қызмет нәтижелері болғаннан кейін осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мерзімінен бұрын аттестаттауға өтініш береді.
112. "Педагог-модератор" біліктілік санатын мерзімінен бұрын беруге педагогтер кемінде мынадай екі талапқа сәйкес болған жағдайда қатысады:
пәнді ағылшын тілінде оқыту құқығымен жоғары оқу орнын бітірген, ағылшын тілін С1 деңгейінен төмен емес (сефр (CEFR) шкаласы бойынша) білетіндігін растайтын сертификаты (куәлігі) бар немесе ғылыми-педагогикалық бейіні бойынша "магистр" академиялық дәрежесі берілген дипломы бар адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес аудан (облыстық/республикалық маңызы бар қала) деңгейінде кәсіби шеберлік конкурстарының жүлдегерлері немесе жеңімпаздары болып табылатын адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес облыстық деңгейде олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар.
113. "Педагог-сарапшы" біліктілік санатын мерзімінен бұрын алуға мынадай талаптардың кемінде алтауына сәйкес келетін педагогтер (осы тармақтың бесінші абзацында көрсетілген адамдарды қоспағанда) қатысады:
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық деңгейлерде кәсіби шеберлік конкурстарының жүлдегерлері немесе жеңімпаздары болып табылатын адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес облыстық, республикалық деңгейлерде олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар;
ағылшын тілін С1 (сефр (CEFR) шкаласы бойынша) деңгейінен төмен емес деңгейде меңгерген және пәндерді ағылшын тілінде оқытатын адамдар;
жоғары оқу орнынан білім беру ұйымдарына педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде екі жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар адамдар;
білім беру ұйымдарына өндірістен (білім беру ұйымдарында кадрларды даярлау бейініне сәйкес келетін ұйымдар, мекемелер мен кәсіпорындар), бейінді ұйымдардан педагогикалық жұмысқа ауысқан, мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар адамдар;
бейіндік пән бойынша халықаралық дәрежедегі кандидат немесе спорт шебері болып табылатын адамдар;
бейіні бойынша ең жоғары біліктілік разряды бар өндірістік оқыту шеберлері;
аудандық/қалалық деңгейдегі "Үздік педагог" атағына ие болған адамдар;
Уорлд скилс (WorldSkills) облыстық чемпионаттарының жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар;
Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығының "Сарапшылардың электрондық базасына" сәйкес немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптау жөніндегі сарапшылардың құрамына кіретін адамдар;
облыс, ел телевидениесінде трансляциялауға енгізілген бейне-, теле сабақтар дайындаған адамдар.

110. Педагоги, преподающие в общеобразовательных школах, реализующие инклюзивное образование, проходят очередное присвоение квалификационной категории в соответствии с указанной в дипломе специальностью при этом в портфолио отражают материалы по работе с детьми с особыми образовательными потребностями.
Параграф 2. Порядок досрочного присвоения квалификационных категорий педагогам
111. Досрочное присвоение квалификационной категории допускается через два года после очередной аттестации. Заявление на досрочную аттестацию педагог подает после успешной сдачи НКТ и наличии соответствующих результатов деятельности не менее, чем за последние два года в порядке, определяемом настоящими Правилами по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
112. Для досрочного присвоения квалификационной категории "педагог-модератор" участвуют педагоги при соответствии не менее двум следующим требованиям:
окончившие высшее учебное заведение с правом преподавания предмета (дисциплины) на английском языке, имеющие сертификат (удостоверение), подтверждающие знание английского языка не ниже уровня С1 (по шкале сефр (CEFR) или имеющие диплом с присвоением академической степени "магистра" по научно-педагогическому профилю;
являющиеся призерами или победителями конкурсов профессионального мастерства на уровне района (города областного /республиканского значения) в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
подготовившие победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на областном уровне в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
113. Для досрочного присвоения квалификационной категории "педагог-эксперт" участвуют педагоги при соответствии не менее шести следующим требованиям (за исключением лиц, указанных в пятом абзаце настоящего пункта):
являющиеся призерами или победителями конкурсов профессионального мастерства на областном, республиканском уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
подготовившие победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на областном, республиканском уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
владеющие английским языком на уровне не ниже С1 (по шкале сефр (CEFR) и преподающие предметы на английском языке;
перешедшие на педагогическую работу в организации образования из высшего учебного заведения, имеющие стаж педагогической работы не менее двух лет;
перешедшие на педагогическую работу в организации образования с производства, из профильных организаций (организации, учреждения и предприятия, соответствующие профилю подготовки кадров в организации образования), имеющие стаж работы по специальности не менее трех лет;
являющиеся кандидатами или мастерами спорта международного класса по профилирующему предмету;
мастера производственного обучения, имеющие самый высокий квалификационный разряд по профилю;
удостоенные звания "Лучший педагог" районного/городского уровня;
подготовившие победителей или призеров областных чемпионатов уорлд скилс (WorldSkills);
входящие в состав экспертов по экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий в соответствии с "Электронной базой экспертов" Республиканского научно-практического центра экспертизы содержания образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом;
подготовившие видео-, телеуроки, включенные для трансляции на телевидении области, страны.

114. "Педагог-зерттеуші" біліктілік санатын мерзімінен бұрын алуға мынадай талаптардың кемінде алтауына сәйкес келетін педагогтер қатысады:
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес республикалық, халықаралық деңгейлерде кәсіби шеберлік конкурстарының жүлдегерлері немесе жеңімпаздары болып табылатын адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес республикалық, халықаралық деңгейлерде олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдардың тізбесіне енгізілген, басып шығарылған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторлары (тең авторлары) болып табылатын адамдар;
ғылым кандидаты/докторы немесе PhD докторы ғылыми дәрежесі және кемінде үш жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар;
кәсіпорыннан, бейінді ұйымнан педагогикалық жұмысқа ауысқан, кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар адамдар;
Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығының "Сарапшылардың электрондық базасына" сәйкес немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптау жөніндегі сарапшылардың құрамына кіретін адамдар;
еліміздің, облыстың телевидениесінде трансляциялау үшін енгізілген бейне -, телесабақтар дайындаған адамдар;
облыстық деңгейдегі "Үздік педагог" атағына ие болған адамдар;
"Қазақстан мұғалімі" ұлттық сыйлығының қатысушысы немесе жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылатын адамдар;
Уорлд скилс (WorldSkills) республикалық немесе халықаралық чемпионаттарының жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған тұлғалар.
115. "Педагог-шебер" біліктілік санатын мерзімінен бұрын алуға мынадай талаптардың кемінде алтауына сәйкес келетін педагогтер қатысады:
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес халықаралық деңгейде олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес халықаралық кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары немесе жүлдегерлері болып табылатын тұлғалар;
Ы.Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңесте мақұлданған авторлық бағдарламаларды әзірлеген адамдар;
білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдардың тізбесіне енгізілген басып шығарылған оқулықтардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторлары (тең авторлары) болып табылатын адамдар;
еліміздің телевидениесінде трансляциялау үшін енгізілген бейне -, телесабақ дайындауға қатысқан адамдар;
Білім беру мазмұнын сараптау республикалық ғылыми-практикалық орталығының "Сарапшылардың электрондық базасына" сәйкес немесе Техникалық және кәсіптік білім департаменті жанындағы Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптау жөніндегі сарапшылардың құрамына кіретін адамдар;
ғылым кандидаты/докторы немесе PhD докторы ғылыми дәрежесі және кемінде бес жыл педагогикалық жұмыс өтілі бар тұлғалар;
Қазақстан Республикасының "Үздік педагог" атағына ие болған адамдар;
"Қазақстан мұғалімі" ұлттық сыйлығының қатысушысы немесе жүлдегері немесе жеңімпазы болып табылатын адамдар;
Уорлд скилс (WorldSkills) халықаралық чемпионаттарының жеңімпаздарын немесе жүлдегерлерін дайындаған адамдар.

114. Для досрочного присвоения квалификационной категории "педагог-исследователь" участвуют педагоги при соответствии не менее шести следующим требованиям:
являющиеся призерами или победителями конкурсов профессионального мастерства на республиканском, международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
подготовившие победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на республиканском, международном уровнях в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
являющиеся авторами (соавторами) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования;
имеющие ученую степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее трех лет;
перешедшие на педагогическую работу с предприятия, профильной организации, имеющие стаж работы не менее трех лет;
входящие в состав экспертов по экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий в соответствии с "Электронной базой экспертов" Республиканского научно-практического центра экспертизы содержания образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при Департаменте технического и профессионального образования;
подготовившие видео-, телеуроки, включенные для трансляции на телевидении области, страны;
удостоенные звания "Лучший педагог" областного уровня;
являющиеся участниками или призерами, или победителями Национальной премии "Учитель Казахстана";
подготовившие победителей или призеров республиканских или международных чемпионатов уорлд скилс (WorldSkills).
115. Для досрочного присвоения квалификационной категории "педагог-мастер" участвуют педагоги при соответствии не менее шести следующим требованиям:
подготовившие победителей или призеров олимпиад, конкурсов, соревнований на международном уровне в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
являющиеся победителями или призерами международных конкурсов профессионального мастерства в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом в области образования;
разработавшие авторские программы, получившие одобрение на Республиканском учебно-методическом совете при Национальной академии образования имени Ы. Алтынсарина или на Республиканском учебно-методическом совете при Департаменте технического и профессионального образования;
являющиеся авторами (соавторами) изданных учебников, учебно-методических пособий, включенных в перечень учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных уполномоченным органом в области образования;
участвовавшие в подготовке видео-, телеуроки, включенные для трансляции на телевидении страны;
входящие в состав экспертов по экспертизе учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий в соответствии с "Электронной базой экспертов" Республиканского научно-практического центра экспертизы содержания образования или рекомендованных Республиканским учебно-методическим советом при Департаменте технического и профессионального образования;
имеющие ученую степень кандидата наук/доктора или доктора PhD и стаж педагогической работы не менее пяти лет;
удостоенные звания "Лучший педагог" Республики Казахстан;
являющиеся участниками или призерами, или победителями Национальной премии "Учитель Казахстана";
подготовившие победителей или призеров международных чемпионатов уорлд скилс (WorldSkills).

116. Мерзімінен бұрын аттестаттау кезінде Комиссия "өтініш берілген біліктілік санатына сәйкес келмейді" деген шешім қабылдаған жағдайда, қолданыстағы біліктілік санаты оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
3-параграф. Педагогтерге оңайлатылған тәртіп бойынша біліктілік санатын беру тәртібі
117. Президенттің кадр резервіне кірген тұлғаларға, "Болашақ" бағдарламасы бойынша оқуға ұсынылған шетелдік жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектеріне жұмысқа орналасу сәтінде жоғары оқу орнын аяқтағаннан кейін бес жылдан кешіктірілмей біліктілік санатын беру рәсімінсіз Комиссия шешімімен "педагог-сарапшы" біліктілік санаты беріледі. Кезекті аттестаттау осы Қағидаларда белгіленген мерзімде өткізіледі.
118. "Педагог-модератор" біліктілік санаты клил (CLIL) әдістемесі (болған жағдайда) және шет тілін меңгеру деңгейі бойынша сертификаттары бар шетел (ағылшын, неміс, француз) тілдерінің педагогтеріне жеке өтініші негізінде Біліктілік тестілеуі рәсімінен өтпей беріледі:
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) - 6,5 балл; тойфл (TOEFL) – 60 - 65 балл;
француз тілі: дельф (DELF) - C1;
неміс тілі: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) - C1.
119. "Педагог-сарапшы" біліктілік санаты клил (CLIL) әдістемесі (болған жағдайда) және шет тілін меңгеру деңгейі бойынша сертификаттары бар шетел (ағылшын, неміс, француз) тілдерінің педагогтеріне жеке өтініші негізінде Біліктілік тестілеуі рәсімінен өтпей беріледі:
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) - 6,5 балл; тойфл (TOEFL) – 66 - 78 балл;
француз тілі: дельф (DELF) - C1;
неміс тілі: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) - C1.
120. "Педагог-зерттеуші" біліктілік санаты клил (CLIL) әдістемесі (болған жағдайда) және шет тілін меңгеру деңгейі бойынша сертификаттары бар шетел (ағылшын, неміс, француз) тілдерінің педагогтеріне жеке өтініші негізінде Біліктілік тестілеуі рәсімінен өтпей беріледі:
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) - 7 балл; тойфл (TOEFL) - 79-95 балл;
француз тілі: дельф (DELF) - C2;
неміс тілі: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) - C2.
121. "Педагог-шебер" біліктілік санаты клил (CLIL) әдістемесі (болған жағдайда) және шет тілін меңгеру деңгейі бойынша сертификаттары бар шетел (ағылшын, неміс, француз) тілдерінің педагогтеріне жеке өтініші негізінде Біліктілік тестілеуінен өтпей беріледі:
ағылшын тілі: айелтс (IELTS) - 7,5 балл; тойфл (TOEFL) – 96 - 110 балл;
француз тілі: дельф (DELF) - C2;
неміс тілі: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) - C2.

116. При досрочной аттестации при принятии Комиссией решения "не соответствует заявленной квалификационной категории" сохраняется имеющаяся квалификационная категория до завершения срока ее действия.
Параграф 3. Порядок присвоения квалификационной категории педагогам по упрощенному порядку
117. Лицам, вошедшим в Президентский кадровый резерв, выпускникам зарубежных организаций высшего и послевузовского образования, входящих в список рекомендованных для обучения по программе "Болашақ" в момент поступления, решением комиссии присваивается квалификационная категория "педагог-эксперт" без процедуры присвоения квалификационной категории в период не позднее пятилетнего срока после окончания организации высшего и послевузовского образования. Последующая аттестация проводится в сроки, определяемые настоящими Правилами.
118. Квалификационная категория "педагог-модератор" присваивается без прохождения процедуры НКТ на основании личного заявления педагогам иностранных (английский, немецкий, французский) языков, имеющим сертификаты по методике клил (CLIL) (при наличии) и уровню владения иностранным языком:
английский язык: айелтс (IELTS) – 6,5 баллов; тойфл (TOEFL) – 60 - 65 баллов;
французский язык: дельф (DELF) – С1;
немецкий язык: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – С1.
119. Квалификационная категория "педагог-эксперт" присваивается без прохождения процедуры НКТ на основании личного заявления педагогам иностранных (английский, немецкий, французский) языков, имеющим сертификаты по методике клил (CLIL) (при наличии) и уровню владения иностранным языком:
английский язык: айелтс (IELTS) – 6,5 баллов; тойфл (TOEFL) – 66 - 78 баллов;
французский язык: дельф (DELF) – С1;
немецкий язык: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – С1.
120. Квалификационная категория "педагог-исследователь" присваивается без прохождения процедуры НКТ на основании личного заявления педагогам иностранных (английский, немецкий, французский) языков, имеющим сертификаты по методике клил (CLIL) (при наличии) и уровню владения иностранным языком:
английский язык: айелтс (IELTS) – 7 баллов; тойфл (TOEFL) – 79 - 95 баллов;
французский язык: дельф (DELF) – С2;
немецкий язык: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – С2.
121. Квалификационная категория "педагог-мастер" присваивается без прохождения НКТ на основании личного заявления педагогам иностранных (английский, немецкий, французский) языков, имеющим сертификаты по методике клил (CLIL) (при наличии) и уровню владения иностранным языком:
английский язык: айелтс (IELTS) –7,5 баллов; тойфл (TOEFL) – 96 - 110 баллов;
французский язык: дельф (DELF) – С2;
немецкий язык: гесэ цэтификат (Goethe Zertifikat) – С2.

122. Жоғарыда аталған сертификаттары жоқ шет тілдерінің педагогтері біліктілік санатын беру рәсімінен жалпы негізде өтеді.
123. Комиссия шешімі аттестаттау органының бұйрығымен ресімделеді.
124. Біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың негізінде білім беру ұйымы осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік беру (растау) туралы куәлік береді.
125. Біліктілік санатын беру туралы куәліктерді беруді білім беру ұйымдары Комиссиялардың шешімдері мен тиісті бұйрықтардың негізінде жүзеге асырады және осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік санаттарын беру туралы куәліктерді тіркеу және беру журналында тіркеледі.
4-тарау. Білім беру ұйымдарының басшылары мен басшыларының орынбасарларын, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшыларын, басшыларының орынбасарларын, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерін аттестаттаудан өткізу тәртібі
126. Білім беру ұйымдарының, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары мен басшыларының орынбасарлары, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткер болып отырған біліктілік санатын көрсете отырып, тиісті деңгейдегі комиссияға өтініш береді.
127. Білім беру ұйымдары (әдістемелік кабинеттер (орталықтар), әдіскерлер (әдістемелік кабинеттер (орталықтар)) басшыларының орынбасарларын аттестаттау осы Қағидалардың 15 -тармағында белгіленген кезеңдерді қамтиды.
128. "Басшы", "басшының орынбасары", "әдіскер" біліктілік санаттары лауазымға тағайындалған кезде автоматты түрде беріледі.
129. Аттестаттау рәсіміне алғаш қатысатын білім беру ұйымдары (әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшыларының орынбасарлары, әдіскерлер атқарып отырған лауазымында болған үш жыл өткеннен кейін "үшінші біліктілік санатты басшының орынбасары" немесе "екінші біліктілік санатты басшының орынбасары" немесе "бірінші біліктілік санатты басшының орынбасары", "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаттарын беруге өтініш береді.
130. Аттестаттау рәсіміне алғаш қатысушы білім беру ұйымының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары атқаратын лауазымында болған үш жыл өткеннен кейін "басшы-ұйымдастырушы" немесе "басшы-менеджер" немесе "басшы-көшбасшы" біліктілік санаттарын беруге өтініш береді.
131. Кезекті аттестаттау кезінде (әдістемелік кабинет (орталық) басшыларының орынбасарлары және білім беру ұйымының (әдістемелік кабинет (орталық) басшылары кезекті деңгейдегі біліктілік санатын беру туралы не лауазымда болған әрбір келесі үш жыл өткеннен кейін қолданыстағы біліктілік санатын растауға өтініш береді.

122. Педагоги иностранных языков, не имеющие вышеназванные сертификаты, проходят процедуру присвоения квалификационной категории на общих основаниях.
123. Решение Комиссии оформляется приказом аттестующего органа.
124. На основании приказа о присвоении квалификационной категории организация образования выдает удостоверение о присвоении (подтверждении) квалификации, по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
125. Выдача удостоверений о присвоении квалификационной категории осуществляется организациями образования на основании решений Комиссий и соответствующих приказов и фиксируется в журнале регистрации и выдачи удостоверений о присвоении квалификационных категорий по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок проведения аттестации руководителей и заместителей руководителей организаций образования, руководителей, заместителей руководителя методических кабинетов (центров), методистов методических кабинетов (центров)
126. Руководители и заместители руководителей организаций образования, методических кабинетов (центров), методисты методических кабинетов (центров) подают заявление в Комиссию соответствующего уровня с указанием претендуемой им квалификационной категории по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
127. Аттестация заместителей руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров), методистов (методических кабинетов (центров) включает этапы, изложенные в пункте 15 настоящих Правил.
128. Квалификационные категории "руководитель", "заместитель руководителя", "методист" присваивается автоматически при назначении на должность.
129. Заместители руководителей организации образования (методических кабинетов (центров), методисты методических кабинетов (центров), впервые участвующие в процедуре аттестации подают заявление на присвоение квалификационных категорий "заместитель руководителя третьей квалификационной категории" или "заместитель руководителя второй квалификационной категории" или "заместитель руководителя первой квалификационной категории", "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" по истечении трех лет пребывания на занимаемой должности.
130. Руководители организации образования (методических кабинетов (центров), впервые участвующие в процедуре аттестации, подают заявление на присвоение квалификационных категорий "руководитель-организатор" или "руководитель-менеджер" или "руководитель-лидер" по истечении трех лет пребывания на занимаемой должности.
131. При очередной аттестации заместители руководителей (методического кабинета (центра) и руководители организации образования (методического кабинета (центра) подают заявление о присвоении квалификационной категории следующего уровня либо о подтверждении имеющейся квалификационной категории по истечении каждых последующих трех лет пребывания на должности.

132. Білім беру ұйымының басшылары мен басшыларының орынбасарларын аттестаттау лауазымға тағайындалған сәттен бастап үш жыл өткен соң алты айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
133. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшыларын, басшыларының орынбасарларын, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерін аттестаттаудан өткізуге дайындықты білім беру ұйымдарындағы жауапты орындаушылар, аттестаттаушы органның Персоналды басқару қызметі ұйымдастырады және мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) Біліктілік тестілеуінен өткені туралы сертификатты (білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары үшін), жұмыс тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі кестені, осы Қағидаларға 23 және 24-қосымшаларда белгіленген өлшемшарттарды орындау бойынша растайтын құжаттарды қамтитын қажетті құжаттарды дайындау.
Көрсетілген құжаттар басшы орынбасарының, басшының қолымен және білім беру ұйымының (әдістемелік кабинет (орталық) мөрімен расталады.
2) аттестаттауды өткізу кестелерін бекіту.
134. Тиісті деңгейдегі аттестаттаушы органның персоналды басқару қызметі жыл сайын 1 қыркүйекке дейін білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) аттестатталатын басшылары мен басшылар орынбасарларының, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлерінің алдағы қаржы жылына арналған тізімін айқындайды, ол қажеттілігіне қарай түзетіледі.
135. Аттестаттаушы органның басшысы органның персоналды басқару қызметінің ұсынуы бойынша жыл сайын бұйрық шығарады, онда аттестаттауды өткізу кестесі мен тиісті деңгейдегі Комиссияның құрамы бекітіледі.
136. Аттестаттаушы органның персоналды басқару қызметі аттестатталушыларды аттестаттауды өткізу мерзімдері туралы жыл сайын жазбаша хабардар етеді.
137. Білім беру ұйымдары мен әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары осы Қағидалардың 2-тарауының 1-параграфына сәйкес Біліктілік тестілеуінен өтеді.
1-параграф. Біліктілік бағалауын өткізу тәртібі
138. Біліктілік бағалауы ауданның, облыстық маңызы бар қаланың білім бөлімі, облыстың (облыстық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін), республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Білім басқармалары органдарында, тиісті саладағы уәкілетті органда (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар мен салалық мемлекеттік органдардың білім беру ұйымдары үшін) өткізіледі.
139. Біліктілік бағалауы аттестатталушылар ұсынған құжаттардың: жеке басын куәландыратын құжаттың, білімі туралы дипломның, білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген, кемінде 72 сағат "Білім берудегі менеджмент" бағдарламасы бойынша курстардан өткені туралы құжаттың, қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелеріне сәйкестігін қарауды қамтиды.

132. Аттестация руководителей и заместителей руководителя организации образования проводится не позднее шести месяцев по истечении трех лет с момента назначения на должность (принятия на работу).
133. Подготовка к проведению аттестации руководителей, заместителей руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров), методистов методических кабинетов (центров) организуется ответственными исполнителями в организациях образования, Службой управления персоналом аттестующего органа и включает следующие мероприятия:
1) подготовку следующих документов, включающих сертификат о прохождении НКТ (для руководителей организации образования, (методических кабинетов (центров), таблицу по достижению показателей эффективности работы, подтверждающие документы по исполнению критериев, обозначенных в приложениях 23 и 24 к настоящим Правилам;
Указанные документы заверяются подписью заместителя руководителя, руководителя и печатью организации образования (методического кабинета (центра).
2) утверждение графиков проведения аттестации.
134. Служба управления персоналом аттестующего органа соответствующего уровня ежегодно до 1 сентября определяет список аттестуемых руководителей и заместителей руководителей организации образования (методического кабинета (центра), методистов методических кабинетов (центров) на предстоящий финансовый год, который корректируется по мере необходимости.
135. Руководитель аттестующего органа по представлению службой управления персоналом органа издает ежегодно приказ, которым утверждается график проведения аттестации и состав Комиссии соответствующего уровня.
136. Служба управления персоналом аттестующего органа ежегодно письменно уведомляет аттестуемых о сроках проведения аттестации.
137. Руководители организаций образования и методических кабинетов (центров) проходят НКТ в соответствии с параграфом 1 главы 2 настоящих Правил.
Параграф 1. Правила проведения квалификационной оценки
138. Квалификационная оценка проводится в органах отдела образования района, города областного значения, Управления образования области (для областных подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов), городов республиканского значения и столицы, уполномоченного органа соответствующей отрасли (для республиканских подведомственных организаций и организаций образования отраслевых государственных органов).
139. Квалификационная оценка включает рассмотрение на соответствие представленных аттестуемыми копии документов: документ, удостоверяющий личность, диплом об образовании, документ о прохождении курсов повышения квалификации по программе "Менеджмент в образовании" не менее 72 часов, согласованной с уполномоченным органом в области образования, документ, подтверждающий трудовую деятельность работника.

140. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшылары мен басшы орынбасарларының, әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлерінің құжаттар топтамасы толық болмаған жағдайда, тиісті деңгейдегі аттестаттаушы органның Персоналды басқару қызметі құжаттарды қабылдамайды және дәлелді бас тартуды ұсынады.
2-параграф. Қызмет нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтауды өткізу тәртібі
141. Аттестаттаушы органның персоналды басқару қызметі білім беру ұйымдары (әдістемелік кабинеттер (орталықтар)) басшыларының, басшылары орынбасарларының және әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлерінің аттестаттау материалдарын Комиссияға жібереді.
142. Отырыс барысында Комиссия ұсынылған материалдарды зерделейді.
143. Ұсынылған материалдарды зерделеу нәтижелері бойынша Комиссияның әрбір мүшесі осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталатын басшыға/басшының орынбасарына/әдіскерге бағалау парағын толтырады.
144. Аттестаттаушы органның персоналды басқару қызметі аттестатталатын басшыға осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, басшының орынбасарына осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау парағын ресімдейді.
145. Жоғары қорытынды көрсеткіштер кезінде (осы Қағидаларға 24-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес ең жоғары қорытынды балл) аттестаттау нәтижелері бойынша білім беру ұйымы (әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшысының орынбасарлары қабылданған сәттен бастап екі жылға білім беру ұйымдары (әдістемелік кабинеттер (орталықтар) басшыларының кадр резервіне алынады.
146. Аттестаттау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
білім беру ұйымдары (әдістемелік кабинет (орталық) басшыларының орынбасарлары және әдістемелік кабинет (орталық) әдіскерлері үшін:
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатын растай отырып аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады.
147. "Өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады" деген шешім қабылданған кезде Комиссия үш жұмыс күні ішінде аттестатталушының электрондық поштасына осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның барлық мүшелері қол қойған біліктілік санатын беруден (растаудан) бас тарту туралы негіздемемен жазбаша хабарлама жібереді.
148. Комиссия "өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады" деген шешім қабылдаған кезде білім беру ұйымы басшысы орынбасарының, әдістемелік кабинет (орталық) әдіскерінің бар біліктілік санаты қолданылу мерзімі өткенге дейін сақталады, бұдан әрі – біліктілік санаты бір деңгейге төмендетіледі.

140. При предоставлении неполного пакета документов руководителей и заместителей руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров), методистов методических кабинетов (центров) Служба управления персоналом аттестующего органа соответствующего уровня не принимает документы и предоставляет мотивированный отказ.
Параграф 2. Порядок проведения комплексного аналитического обобщения результатов деятельности
141. Служба управления персоналом аттестующего органа направляет аттестационные материалы руководителей, заместителей руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров)) и методистов методических кабинетов (центров) в Комиссию.
142. В ходе заседания Комиссия изучает представленные материалы.
143. По результатам изучения представленных материалов каждым членом комиссии заполняется оценочный лист на аттестуемого руководителя/заместителя руководителя/методиста по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
144. Службой управления персоналом аттестующего органа оформляется аттестационный лист на аттестуемого руководителя по форме согласно приложению 26, на заместителя руководителя по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
145. По результатам аттестации при высоких итоговых показателях (максимальные итоговые баллы в соответствии с критериями, обозначенными в приложении 24 к настоящим Правилам) заместители руководителя организации образования (методических кабинетов (центров) зачисляются в кадровый резерв руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров) на два года с момента зачисления.
146. По результатам аттестации Комиссия принимает одно из следующих решений:
для заместителей руководителей организации образования (методического кабинета (центра) и методистов методических кабинетов (центров):
аттестован на заявленную квалификационную категорию;
аттестован с подтверждением заявленной квалификационной категории;
не аттестован на заявленную квалификационную категорию.
147. При принятии решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" Комиссия в течение трех рабочих дней направляет на электронную почту аттестуемого письменное уведомление с обоснованием об отказе в присвоении (подтверждении) квалификационной категории, подписанное всеми членами Комиссии по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
148. При принятии Комиссией решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" имеющаяся квалификационная категория заместителя руководителя организации образования, методиста методического кабинетова (центра) сохраняется до истечения срока действия, далее – квалификационная категория снижается на один уровень ниже.

149. Білім беру ұйымы (әдістемелік кабинет (орталық) басшысының орынбасары қайта аттестаттаудан осы Қағидаларға сәйкес тиісті деңгейдегі комиссия шешім қабылдаған күннен бастап бір жылдан кейін өтеді.
150. Комиссия қайта аттестаттауды өткізу кезінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатын растай отырып аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады.
151. Қайта аттестаттау кезінде Комиссия "өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады" деген шешім қабылдаған жағдайда, бар біліктілік санаты бір деңгейге төмендетіледі.
152. Көрсеткіштердің орындалуын білім беру ұйымының (әдістемелік кабинеттің (орталықтың) аттестатталатын басшысы қызмет нәтижелерін кешенді жинақтауға ұсынады.
153. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшыларын аттестаттау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатын растай отырып аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады;
өтініш берілген біліктілік санатына еңбек шартын бұза отырып аттестатталмады.
154. Комиссия "өтініш берілген санатқа аттестатталмады" деген шешім қабылдаған кезде аттестатталушы осы Қағидаларға сәйкес аттестаттаудан өткен күннен бастап үш айдан кейін (аттестаттау кезеңінде бір реттен артық емес) қайта аттестаттаудан өтеді. Бұл ретте білім беру ұйымы (әдістемелік кабинет (орталық) басшысының бар біліктілік санаты келесі аттестаттау кезеңіне дейін сақталады.
155. Комиссия қайта аттестаттауды өткізу кезінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатын растай отырып аттестатталды;
өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады;
өтініш берілген біліктілік санатына еңбек шартын бұза отырып аттестатталмады.
156. Комиссия қайта аттестаттау кезінде "өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады" деген шешім қабылдаған жағдайда "басшы-көшбасшы" немесе "басшы-менеджер" біліктілік санаты бар аттестатталушының біліктілік санаты бір деңгейге төмендейді;
"басшы-ұйымдастырушы" біліктілік санаты бар басшылармен еңбек шарты бұзылуға жатады.
157. Аттестатталушы Комиссия шешімімен танысады.
158. Комиссияның шешімі осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, оған оның отырысына қатысқан Комиссия хатшысы мен мүшелері қол қояды.

149. Заместитель руководителя организации образования (методического кабинета (центра) проходит повторную аттестацию не ранее одного года со дня принятия решения Комиссией соответствующего уровня согласно настоящим Правилам.
150. Комиссия при проведении повторной аттестации принимает одно из следующих решений:
аттестован на заявленную квалификационную категорию;
аттестован с подтверждением заявленной квалификационной категории;
не аттестован на заявленную квалификационную категорию.
151. При повторной аттестации при принятии Комиссией решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" имеющаяся квалификационная категория снижается на один уровень.
152. Выполнение показателей аттестуемый руководитель организации образования (методического кабинета (центра) представляет на комплексном обобщении результатов деятельности.
153. По результатам аттестации руководителей организаций образования (методических кабинетов (центров) Комиссия принимает одно из следующих решений:
аттестован на заявленную квалификационную категорию;
аттестован с подтверждением на заявленную квалификационную категорию;
не аттестован на заявленную квалификационную категорию;
не аттестован на заявленную квалификационную категорию с расторжением трудового договора.
154. При принятии Комиссией решения "не аттестован на заявленную категорию" аттестуемый проходит повторную аттестацию не ранее трех месяцев со дня прохождения аттестации (не более одного раза за аттестуемый период) согласно настоящим Правилам. При этом имеющаяся квалификационная категория руководителя организации образования (методического кабинета (центра) сохраняется до следующего аттестационного периода.
155.Комиссия при проведении повторной аттестации принимает одно из следующих решений:
аттестован на заявленную квалификационную категорию;
аттестован с подтверждением на заявленную квалификационную категорию;
не аттестован на заявленную квалификационную категорию;
не аттестован на заявленную квалификационную категорию с расторжением трудового договора.
156. При принятии Комиссией решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" при повторной аттестации у аттестуемого, имеющего квалификационную категорию "руководитель-лидер" или "руководитель-менеджер", квалификационная категория снижается на один уровень;
с руководителями, имеющими квалификационную категорию "руководитель-организатор" трудовой договор подлежит расторжению.
157. Аттестуемый знакомится с решением Комиссии.
158. Решение Комиссии оформляется протоколом по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам, который подписывается секретарем и членами Комиссии, присутствовавшими на его заседании.

159. "Өтініш берілген біліктілік санатына аттестатталмады" деген шешім қабылданған кезде Комиссия үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешімнің негіздемесі бар, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссияның барлық мүшелері қол қойған жазбаша хабарламаны аттестатталушының электрондық поштасына жібереді.
160. Комиссияның шешімі осы Қағидаларға 26 және 27-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша аттестатталушылардың аттестаттау парақтарына енгізіледі.
161. Аттестаттаудан өткен аттестатталушының аттестаттау парағы жеке іс парағында сақталады. Комиссияның шешімі аттестатталушының қызметтік тізіміне енгізіледі.
162. Комиссия шешімі аттестаттаушы органның бұйрығымен ресімделеді.
Тиісті бұйрықтың негізінде осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік бере (растай) отырып, аттестаттау туралы куәлік беріледі.
163. Біліктілік бере отырып (растай отырып) аттестаттау туралы куәлік осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәліктерді тіркеу және беру журналында тіркеледі. Бұл ретте біліктілік санатын беру туралы еңбек кітапшасына жазба талап етілмейді.
164. Білім беру ұйымдарының (әдістемелік кабинеттің (орталықтың) педагогіне, басшыларына, басшыларының орынбасарларына, әдістемелік кабинеттердің әдіскерлеріне берілген (расталған) біліктілік санаты үшін қосымша ақы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес тиісті деңгейдегі комиссияның шешімі негізінде 1 қыркүйектен немесе 1 қаңтардан бастап жүзеге асырылады.
165. Басшының орынбасары (басшы) бір білім беру ұйымынан басқа білім беру ұйымына басқа лауазымға ауысқан жағдайда (басшының орынбасары немесе басшы лауазымына) басшы орынбасарының өзінде бар үшінші санаттағы басшы орынбасары немесе екінші санаттағы басшы орынбасары немесе бірінші санаттағы басшы орынбасары немесе басшы-ұйымдастырушы немесе басшы-менеджер немесе басшы-көшбасшы біліктілік санаты мерзімі өткенге дейін сақталады.
166. Аттестаттау және біліктілік санаттарын беру рәсімінде бұзушылықтар анықталған жағдайда тиісті деңгейдегі комиссия біліктілік санатын беру туралы шығарылған шешімді дербес немесе бақылау және қадағалау органдарының ұсынуы бойынша бұзушылықтар анықталған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде қайта қарайды.
167. Шығарылған шешімді қайта қарау тәртібін комиссия дербес айқындайды.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 1-қосымша
Нысан
____________________________
(тестілеуді өткізу жөніндегі
ұйымның басшысына)
Ұлттық біліктілік тестілеуіне қатысуға ӨТІНІШ
Мен, __________________________________________________________,
(педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ЖСН __________________________________________________________
___________________________________________________________________
(диплом бойынша мамандығы)
Мені___ ______біліктілік санатын беру (растау) – аттестаттау үшін 20____жылы
ұлттық біліктілік тестілеуіне қатысуға жіберуіңізді сұраймын.
Қазіргі кезде (күні) ___ (айы) ______ жылғы дейін жарамды біліктілік санатына
иемін немесе жоқ:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тестілеуді тапсыру тілі (қажеттісінің астын сызу): қазақ/орыс.
Жұмыс орны:
___________________________________________________________________
білім беру ұйымының атауы, лауазымы
Ұлттық біліктілік тестілеуіне қатыса отырып, мен жеке мәліметтерімді өңдеуге
келісемін.
Мен тестілеуден өтетін ғимаратта тыйым салынған заттардың бірін пайдалануға
тырысқаным үшін жауапкершілік туралы, тиісті акт жасай отырып алып тастау туралы
хабардармын.
Тыйым салынған зат табылған жағдайда бес жыл мерзімге (білім беру ұйымдарының
басшылары – үш жылға) аттестаттаудан өту құқығынан айырылатыным хабарланды.
Ұлттық біліктілік тестілеуін өткізу кезінде қағидаларды бұзу фактілері анықталған
кезде, сондай-ақ бейнежазбаны қарау кезінде анықталған кезде тапсыру мерзіміне
қарамастан акт жасалатыны және нәтижелердің күші жойылатыны хабарланды.
Тыйым салынған заттар:
ұялы байланыс құралдары (пейджер, Ұялы Телефондар, планшеттер, айпэд (iPad),
айпод (iPod), айфон (iPhone), смартфон (SmartPhone), Смартчастар);
ноутбуктер, плеерлер, модемдер (мобильді роутерлер);
радиоэлектрондық байланыстың кез келген түрлері (вай-фай (Wi-Fi), блютуз

159. При принятии решения "не аттестован на заявленную квалификационную категорию" Комиссия в течение трех рабочих дней направляет на электронную почту аттестуемого письменное уведомление с обоснованием принятого решения, подписанное всеми членами Комиссии по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
160.Решение Комиссии заносится в аттестационные листы аттестуемых по форме согласно приложениям 26 и 27 к настоящим Правилам.
161. Аттестационный лист аттестуемого, прошедшего аттестацию, хранится в личном деле. Решение Комиссии заносится в послужной список аттестуемого.
162. Решение Комиссии оформляется приказом аттестующего органа.
На основании соответствующего приказа, выдается удостоверение об аттестации с присвоением (подтверждением) квалификации по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
163. Удостоверение об аттестации с присвоением (подтверждением) квалификации регистрируется в журнале регистрации и выдачи удостоверений по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам. При этом запись в трудовую книжку о присвоении квалификационной категории не требуется.
164. Доплата за присвоенную (подтвержденную) квалификационную категорию педагогам, руководителям, заместителям руководителей организаций образования (методического кабинета (центра), методистам методических кабинетов (центров) осуществляется с 1 сентября или с 1 января на основании решения Комиссии соответствующего уровня в соответствии с действующими нормативными правовыми актами.
165. При переходе заместителя руководителя (руководителя) из организации образования в другую организацию с назначением на другую должность (на должность заместителя руководителя или руководителя) имеющаяся квалификационная категория заместителя руководителя третьей категории или заместителя руководителя второй категории или заместителя руководителя первой категории или руководителя-организатора, или руководителя-менеджера или руководителя-лидера сохраняется до истечения ее срока действия.
166. При выявлении нарушений в процедуре аттестации и присвоении квалификационных категорий комиссия соответствующего уровня пересматривает вынесенное решение о присвоении квалификационной категории самостоятельно или по представлению органов контроля и надзора в течение 10 рабочих дней со дня выявления нарушений.
167. Порядок пересмотра вынесенного решения определяется комиссией самостоятельно.
Приложение 1
к Правилам и условиям
проведения аттестации педагогов
____________________________
(руководителю организации
по проведению тестирования)
Заявление на участие в национальном квалификационном тестировании
Я, ___________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) педагога)
ИИН _________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(специальность по диплому)
прошу допустить меня на участие в национальном квалификационном тестировании
в 20___ году для аттестации – присвоения (подтверждения) квалификационной
категории ________.
В настоящее время имею квалификационную категорию _______________________,
действительную до ____(день) ___ (месяц) ______ года или не имею. Язык сдачи
тестирования (нужное подчеркнуть): казахский/русский.
Место работы:
________________________________________________________________________
(наименование организации образования, должность)
Участвуя на национальном квалификационном тестировании даю свое согласие
на обработку моих персональных данных.
Я оповещен (-а) об ответственности за попытку использования одного
из запрещенных предметов в здании, где будет проходить тестирование,
об удалении с составлением соответствующего акта.
Оповещен (-а), что в случае обнаружения запрещенного предмета лишаюсь права
прохождения аттестации сроком на пять лет (руководители организаций образования
– на три года).
Оповещен (-а), что при установлении фактов нарушения правил во время проведения
национального квалификационного тестирования, а также обнаруженных
при просмотре видеозаписи, независимо от срока сдачи, составляется акт
и производится аннулирование результатов.
Запрещенные предметы:
мобильные средства связи (пейджер, сотовые телефоны, планшеты, айпэд (iPad),
айпод (iPod), айфон (iPhone), смартфон (SmartPhone), Смартчасы);
ноутбуки, плееры, модемы (мобильные роутеры);
любые виды радиоэлектронной связи (вай-фай (Wi-Fi), блютуз (Bluetooth),

1) өтінім берілген біліктілік санатына балл (-лар)жинады: педагог-модератор, педагог-
сарапшы, педагог-зерттеуші, педагог-шебер (керегінің астын сызу керек),
2) біліктілік санатына төмен деңгейде балл (-лар) жинады: педагог-модератор, педагог-
сарапшы, педагог-зерттеуші (қажетінің асты сызылсын).
Модульдің атауы
Тест тапсырмаларының саны
Ең жоғары балдардың саны жинаған балдардың
Жинаған балдардың саны
апелляцияны ескере отырып, жинаған балдардың саны,
Барлығы
Ескертпе:
Апелляцияға берген педагогтердің жеке кабинетіне апелляцияны ескере отырып,
ұлттық біліктілік тестілеуден өткені туралы анықтама жіберіледі. Тиісті деңгейдегі
аттестаттау комиссиясына өтініш берген кезде апелляция ескеріле отырып, анықтама
ескеріледі.
Жауапты тұлға: _____________________________________________
(Т.А.Ә.( болған жағдайда), қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 7-қосымша
"Педагогтерді аттестаттаудан өткізу үшін құжаттар қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының Білім басқармалары, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың білім бөлімдері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады egov.kz (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүгінген кезде – 20 минут;
2) көрсетілетін қызметті берушінің орналасқан жері бойынша Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – 3 (үш) жұмыс күні;
3) көрсетілетін қызметті берушінің орналасқан жері бойынша емес Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – 7 (жеті) жұмыс күні;
4) портал арқылы – 1 (бір) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
1) Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут;
2) мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-20 (жиырма) минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағаз/электронды, жартылай автоматтандырылған түрде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде педагогтерге біліктілік санатын беру (растау) үшін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдау туралы қолхат беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік корпорацияда дайын құжаттарды беру жеке басын куәландыратын құжатты (не нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) ұсынған кезде тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Өтініш берушінің (өкілдің) өтініші болмағандықтан мерзімінде берілмеген құжаттар бір ай ішінде мемлекеттік корпорацияда сақталады, осы мерзім өткеннен кейін талап етілмеген ретінде көрсетілетін қызметті берушіге қайтарылады. Көрсетілетін қызметті алушы бір ай өткен соң жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрауы бойынша көрсетілетін қызметті беруші бір жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Портал арқылы жүгінген кезде құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама немесе көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-мен қол қойылған дәлелді өтінімі одан әрі қарау кезінде бас тарту өтініш берушінің жеке кабинетінде көрсетіледі.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Жеке тұлғаларға тегін
7
Жұмыс кестесі

1) набрал (-а) баллы на заявленную квалификационную категорию:
педагог-модератор, педагог-эксперт, педагог-исследователь, педагог-мастер
(нужное подчеркнуть),
2) набрал (-а) баллы на квалификационную категорию уровнем ниже:
педагог-модератор, педагог-эксперт, педагог-исследователь (нужное подчеркнуть).
Наименование модуля
Количество тестовых заданий
Количество максимальных баллов
Количество набранных баллов
Количество набранных баллов с учетом апелляции
Всего
Примечание:
Педагогам, подавшим на апелляцию, в личный кабинет направляется сертификат о прохождении национального квалификационного тестирования с учетом апелляции. При подаче заявления на аттестационную комиссию соответствующего уровня учитывается сертификат с учетом апелляции.
Ответственное лицо:
_____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Приложение 7
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Стандарт государственной услуги "Прием документов для прохождения аттестации педагогов"
1
Наименование услугодателя
Министерство образования и науки Республики Казахстан, Управления образования областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, отделы районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги
1) канцелярия услугодателя;
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) через веб-портал "электронного правительства" egov.kz (далее - портал)
3
Срок оказания государственной услуги
Сроки оказания государственной услуги:
1) при обращении через услугодателя – 20 минут;
2) в Государственную корпорацию по месту нахождения услугодателя – 3 (три) рабочих дня;
3) в Государственную корпорацию не по месту нахождения услугодателя – 7 (семь) рабочих дней;
4) через портал – 1 (один) рабочий день.
При обращении в Государственную корпорацию день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
1) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 20 (двадцать) минут;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 20 (двадцать) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
При обращении к услугодателю выдача расписки о приеме заявления для присвоения (подтверждения) квалификационной категории педагогам, по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
В Государственной корпорации выдача готовых документов осуществляется на основании расписки о приеме соответствующих документов, при предъявлении документа удостоверяющий личность (либо его представителя по нотариально удостоверенной доверенности).
Документы, не выданные в срок из-за отсутствия обращения заявителя (представителя), в течение одного месяца хранятся в Государственной корпорации, после истечения данного срока возвращаются услугодателю как невостребованные. При обращении услугополучателю по истечении одного месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение одного рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
При обращении через портал уведомление о приеме документов, либо мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанная ЭЦП услугодателя, отражается в личном кабинете заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
бесплатно физическим лицам
7
График работы

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Көрсетілетін қызметті берушіде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы броньдауға болады.
3) портал - жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін демалыс және мереке күндері өтініштерді қабылдау және нәтижелерін беру мемлекеттік қызмет көрсету келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) (иесіне қайтарылады) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) білімі туралы диплом;
4) қайта даярлау курстарынан өткені туралы құжат (бар болса);
5) жұмыскердің еңбек қызметін растайтын құжат;
Мемлекеттік корпорацияға:
1) өтініш;
2) білімі туралы диплом;
3) қайта даярлау курстарынан өткені туралы құжат (бар болса);
4) жұмыскердің еңбек қызметін растайтын құжат;
электрондық үкімет веб-порталы арқылы egov.kz:
1) өтініш
2) білімі туралы диплом;
3) қайта даярлау курстарынан өткені туралы құжат (бар болса);
4) жұмыскердің еңбек қызметін растайтын құжат;
Білімі және еңбек қызметі туралы деректер электрондық үкімет шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алынады. Ақпарат болмаған жағдайда өтініш беруші растайтын құжаттарды қоса береді.
Бұл ретте аттестаттаудан өту үшін тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясы ақпараттық жүйе бойынша мынадай деректерді сұратады:

1) услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги у услугодателя осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по выбору услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства" (далее – портал).
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
к услугодателю:
1) заявление;
2) документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности) (возвращается владельцу) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) диплом об образовании;
4) документ о прохождении курсов переподготовки (при наличии);
5) документ, подтверждающий трудовую деятельность работника;
в Государственную корпорацию:
1) заявление;
2) диплом об образовании;
3) документ о прохождении курсов переподготовки (при наличии);
4) документ, подтверждающий трудовую деятельность работника;
через веб-портал электронного правительства egov.kz:
1) заявление
2) диплом об образовании;
3) документ о прохождении курсов переподготовки (при наличии);
4) документ, подтверждающий трудовую деятельность работника;
Данные об образовании и трудовой деятельности получаются из информационных систем соответствующих государственных органов посредством шлюза электронного правительства. В случае отсутствия информации, заявитель прикладывает подтверждающие документы.
При этом для прохождения аттестации аттестационная комиссия соответствующего уровня запрашивает по информационной системе следующие данные:

1) Біліктілік санатын беру туралы куәлік және бұйрық (бұрын біліктілік санаты болған адамдар үшін);
2) ұлттық біліктілік тестілеуден өткені туралы құжат және эссе;
3) кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттар;
4) "педагог-зерттеуші" немесе "педагог-шебер" біліктілік санатына-тәжірибені жинақтау;
5) бақылау парақтарымен сабақтардың/сабақтардың бейнежазбалары және сабақтарды/сабақтарды талдау (ПМПК педагогтерін қоспағанда);
6) білім беру ұйымының педагогикалық кеңесі хаттамасынан үзінді.
Ескертпе:
аттестаттау комиссиясы білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген бағдарламалар бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификатты және кәсіби жетістіктерін және жинақталуын растайтын құжаттарды білім басқармаларының және ҚР БҒМ-нің (ведомстволық бағынысты ұйымдардың) ресми сайттарында қарайды.
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жетістіктерін растайтын құжаттарды (әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерін, ПМПК, ППТК, РО педагогтерін қоспағанда) аттестаттау комиссиясы білім басқармаларының және "Дарын" РҒПО-ның ресми сайттарында білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен республикалық және халықаралық олимпиадалардың, конкурстар мен жарыстардың тізбесіне сәйкес қарайды.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушы және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдар, деректер мен мәліметтер талаптарға сәйкес келмеген жағдайларда бұзылуы мүмкін.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Ағза функцияларының тұрақты бұзылулары бар, өзіне-өзі қызмет көрсету, өздігінен қозғалу, құжаттарды қабылдауға бағдарлану қабілетінен немесе мүмкіндігінен толық немесе ішінара айырылған көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсетуді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері 1414; 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің интернет-ресурсында: www.edu.gov.kz;
2) мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында: www.gov4c.kz.
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ болған жағдайда порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 77777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті берушінің Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www.edu.gov.kz.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 8-қосымша
Нысан
____________________________
(білім беруді басқару органының
атауы)
Аттестаттауға және біліктілік санатын беру (растау) рәсіміне қатысуға ӨТІНІШІ
Мен, __________________________________,ЖСН_______________,
(педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
___________________________________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны, электрондық поштасы)
20 ___ жылы біліктілік санатын мерзімінен бұрын беру рәсіміне қатысуға
____________________________________________________________________
лауазымы (мамандығы) бойынша)
рұқсат беруіңізді сұраймын________________________________________,
Бүгінгі таңда ___(күні) __ (айы) _____ жылғы дейін жарамды біліктілік санатына иемін:
__________________________________ _________________________________
__________________________________ _________________________________
Мен келесі жұмыс нәтижелерін негіз деп санаймын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Білімі:
Оқу орнының атауы
Оқу кезеңі
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік)
Жұмыс өтілі:
Жалпы
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік) бойынша
Педагогикалық
Осы білім беру ұйымында
Марапаттары, атағы, ғылыми (академиялық) дәрежесі, ғылыми атағы алған (берілген)
мжылын көрсете отырып_________________________________________
Педагог жұмыс істейтін білім беру ұйымының атауы
Біліктілік санатын кезекті беруді (растауды) тәртібімен таныстым.
"____" __________ 20 ___ жыл __________________
(қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 9-қосымша
Нысан
___________________________/
Көрсетілетін қызметті
алушының
Т.А.Ә.(болған жағдайда)/
Білім беру ұйымдарында қызмет атқаратын педагогтердің аттестаттаудан өту үшін құжаттарын қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Педагогтерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарының 63-тармағын басшылыққа ала отырып
___________________________________________________________________
/ көрсетілетін қызметті берушінің немесе Мемлекеттік корпорацияның атауын,
мекенжайын көрсету / педагогтерге біліктілік санаттарын беру (растау) рәсіміне қатысу
үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартады
___________________________________________________________________
/ көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә.( болған жағдайда) көрсету/
___________________________________________________________________
/білім беру ұйымының атауын көрсету/
байланысты_________________________________________________________,
атап айтқанда /жоқ немесе сәйкес келмейтін құжаттардың атауын көрсету/:

1) удостоверение и приказ о присвоенной квалификационной категории (для лиц, ранее имевших квалификационную категорию);
2) документ о прохождении национального квалификационного тестирования, эссе;
3) документы, подтверждающие профессиональные достижения;
4) на квалификационную категорию "педагог-исследователь" или "педагог-мастер" - обобщение опыта;
5) видеозаписи уроков/занятий с листами наблюдения и анализом уроков/занятий (за исключением педагогов ПМПК);
6) выписка из протокола педагогического совета организации образования.
Примечание:
сертификат о прохождении курсов повышения квалификации по программам, согласованным с уполномоченным органом в области образования и документы, подтверждающие профессиональные достижения и обобщение рассматривается Комиссией на официальных сайтах управлений образования и МОН РК (подведомственные организации)
документы, подтверждающие достижения обучающихся/воспитанников (за исключением методистов методических кабинетов (центров), педагогов ПМПК, КППК, РЦ); рассматривается аттестационной комиссией на официальных сайтах управлений образования и РНПЦ "Дарын" в соответствии с перечнем республиканских и международных олимпиад, конкурсов и соревнований, утвержденным уполномоченным органом в области образования.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установления недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия услугополучателем и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям, имеющим нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорацией с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414; 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz;
2) интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Услугодатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала при условии наличия ЭЦП, а также Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 77777.
Контактные телефоны справочных служб услугодателя по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.edu.gov.kz.
Приложение 8
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
____________________________
(наименование органа
управления образования)
Заявление на участие в аттестации и присвоении (подтверждении) квалификационной категории
Я, _________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) педагога)
ИИН _______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(должность, место работы, электронная почта)
прошу допустить на участие в процедуре присвоения (подтверждения)
квалификационной категории в 20 ___ году на квалификационную категорию
_______________, по должности (специальности) _________________________.
В настоящее время имею квалификационную категорию ___________________,
действительную до____(день) ____ (месяц) ______ года.
Основанием считаю следующие результаты работы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Сообщаю о себе следующие сведения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Образование:
Наименование учебного заведения
Период обучения
Специальность (квалификация), указанная в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Стаж работы:
Общий
По специальности (квалификации), указанной в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Педагогический
В данной организации образования
Награды, звания, ученая (академическая) степень, ученое звание с указанием года
получения (присвоения)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Наименование организации образования, в которой работает педагог:
___________________________________________________________________.
С Порядком проведения очередного присвоения (подтверждения)
квалификационной категории ознакомлен (-а).
"____" __________ 20 ___ года __________________ (подпись)
Приложение 9
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
____________________________
/Ф. И. О. (при его наличии)
услугополучателя/
Расписка об отказе в приеме документов педагогов, занимающих должности
в организациях образования, для прохождения аттестации
Руководствуясь пунктом 63 Правил и условий проведения аттестации педагогов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/указать наименование услугодателя или Государственной корпорации или портала,
адрес/отказывает в приеме документов для участия в процедуре присвоения
(подтверждения) квалификационных категорий педагогам
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
/ указать Ф. И. О. (при его наличии)
услугополучателя/ в
_____________________________________________________________________
/указать наименование организации образования/ в связи с
_____________________________________________________________________,
а именно /указать наименование отсутствующих или несоответствующих документов/:

Тексеру бағдарламасын іске асыру қорытындысы бойынша баланың психикалық дамуын психологиялық-педагогикалық бағалаудың негізділігі 70-80%
Тексеру бағдарламасын іске асыру қорытындысы бойынша баланың психикалық дамуын психологиялық-педагогикалық бағалаудың негізділігі 90-100%
Соңғы үш жылда баланың отбасына психологиялық-педагогикалық консультация беру бағдарламасын іске асыру сапасы (арнайы педагогтер, психологтар, әлеуметтік педагогтер үшін)
Ата-аналар консультациясының консультация беру бағдарламасының талаптарына 50% сәйкес келуі
Ата-аналар консультациясының консультация беру бағдарламасының талаптарына 60% сәйкес келуі
Ата-аналар консультациясының консультация беру бағдарламасының талаптарына 70% сәйкес келуі
Ата-аналар консультациясының консультация беру бағдарламасының талаптарына 80% сәйкес келуі
Тексеру жүргізу сапасы (арнайы педагогтар, психологтар, әлеуметтік педагогтар үшін)
Зерттеп-қарау хаттамасымен және зерттеп-қарауды талдаумен (ағымдағы жылы бір бұзушылық түрі бар балаларды кемінде 2 зерттеп-қарау) зерттеп-қараудың бейнежазбасы (ұзақтығы кемінде 10 минут)
Зерттеп-қарау хаттамасымен және зерттеп-қарауды талдаумен (ағымдағы жылы екі бұзушылық түрі бар балаларды кемінде 2 зерттеп-қарау) зерттеп-қараудың бейнежазбасы (ұзақтығы кемінде 10 минут)
Зерттеп-қарау хаттамасымен және зерттеп-қарауды талдаумен (ағымдағы жылы ұш бұзушылық түрі бар балаларды кемінде 2 зерттеп-қарау) зерттеп-қараудың бейнежазбасы (ұзақтығы кемінде 10 минут)
Зерттеп-қарау хаттамасымен және зерттеп-қарауды талдаумен (ағымдағы жылы ұш бұзушылық түрі бар балаларды кемінде 2 зерттеп-қарау) зерттеп-қараудың бейнежазбасы (ұзақтығы кемінде 10 минут)
№ 514 бұйрығына сәйкес педагогтің кәсіби конкурстардағы немесе олимпиадалардағы жетістіктері
-
Жеңімпаз немесе жүлдегер немесе қатысушы. Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі(болған жағдайда)
Жеңімпаз немесе жүлдегер немесе Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі
Жеңімпаз немесе жүлдегер немесе қатысушы Республикалық немесе халықаралық деңгей
Педагогикалық тәжірибені жинақтау
-
-
облыс/қала деңгейіндегі семинарларда, конференцияларда, форумдарда сөз сөйлеу (бағдарламаның көшірмелері, жинақтағы Жарияланымдар ұсынылады) немесе әдістемелік материалдарды әзірлеу (тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңестің шешімі немесе авторлық құқық туралы куәлік ұсынылады) немесе тиісті деңгейдегі деректер банкіне тәжірибе енгізу туралы құжат немесе авторлық құқық туралы куәліктің болуы
Республика (халықаралық) деңгейіндегі семинарларда, конференцияларда, форумдарда сөз сөйлеу (бағдарламаның, жинақтағы жарияланымдардың көшірмелері ұсынылады) немесе авторлық әзірлемелер немесе
тиісті деңгейдегі деректер банкіне тәжірибе енгізу туралы құжат немесе авторлық құқық туралы куәліктің болуы
Осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес педагогикалық кеңес отырысының хаттамасынан үзіндінің болуы.
1Біліктер мен дағдылардың қалыптасу динамикасы туралы ақпарат (Бастапқы/аралық/қорытынды) бірінші басшының қолымен ұсынылады.
Деректердің дұрыстығына педагог пен басшы жауапты болады.
Сабақтың бейне жазбаларына ұсынылатын талаптар:
аттестатталушының аты-жөні, жұмыс орны, лауазымы, тобы, оқу мақсаттары, сабақ тақырыбы көрсетіледі;
су белгілері, бөгде жазулар немесе жарнама болмаса;
сыртқы дыбыстық шу жоқ;

Обоснованность психолого-педагогической оценки психического развития ребенка по итогам реализации программы обследования 70-80%
Обоснованность психолого-педагогической оценки психического развития ребенка по итогам реализации программы обследования 90-100%
Качество реализации программы психолого-педагогического консультирования семьи ребенка за последние три года (для специальных педагогов, психологов, социальных педагогов)
Соответствие консультации родителей требованиям программы консультирования на 50%
Соответствие консультации родителей требованиям программы консультирования на 60%
Соответствие консультации родителей требованиям программы консультирования на 70%
Соответствие консультации родителей требованиям программы консультирования на 80%
Качество проведения обследования (для специальных педагогов, психологов, социальных педагогов)
Видеозапись обследования (продолжительностью не менее 10 минут) с протоколом обследования и анализом обследования (не менее 2-х обследований детей с одним видом нарушений за текущий год)
Видеозапись обследования (продолжительностью не менее 10 минут) с протоколом обследования и анализом обследования (не менее 2-х обследований с двумя видами нарушений за текущий год)
Видеозапись обследования (продолжительностью не менее 10 минут) с протоколом обследования и анализом обследования (не менее 2-х обследований с тремя видами нарушений за текущий год)
Видеозапись обследования (продолжительностью не менее 10 минут) с протоколом обследования и анализом обследования (не менее 2-х обследований с тремя видами нарушений за текущий год)
Достижения педагога в профессиональных конкурсах или олимпиадах в соответствии с приказом № 514
-
Победитель или призер, или участник. Уровень области/городов республиканского значения и столицы (при наличии)
Победитель или призер, или участник. Уровень области/городов республиканского значения и столицы
Победитель или призер, или участник.
Республиканский или международный уровень
Обобщение педагогического опыта
выступление на семинарах, конференциях, форумах на уровне области/городов (представляются копии программы, публикации в сборнике) или разработка методических материалов (представляется решение учебно-методического совета соответствующего уровня или свидетельство об авторском праве) или документ о внесении опыта в банк данных соответствующего уровня или наличие свидетельства о внесении сведений в государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, на разработанные материалы
выступление на семинарах, конференциях, форумах на уровне республики (международный) (представляются копии программы, публикации в сборнике) или авторские разработки или документ о внесении опыта в банк данных соответствующего уровня или наличие свидетельства о внесении сведений в государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, на разработанные материалы
Наличие выписки из протокола заседания педагогического совета согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
1Информация о качестве реализации программ представляется за подписью первого руководителя.
Ответственность за достоверность данных несут педагог и руководитель.
2Рекомендуемые требования к видео записи обследования:
указывается ФИО аттестуемого, место работы, должность, возраст детей, цели обследования;
отсутствуют водяные знаки, посторонние надписи или реклама;
отсутствуют посторонние звуковые шумы;

ұсынылатын бейне сабақ ажыратымдылығы 1280х720 (720р)
сөйлеу қазіргі қазақ, орыс немесе шет тілінің нормаларына сәйкес келеді (мысалы, ағылшын тілі сабақтарында);
бейне танымал және кең таралған бейне файл форматтарының бірінде ұсынылғанavi немесе mp4
Ескертпе: 1) біліктілік санатын беруге (растауға) арналған педагог портфолиосын бағалаудың барлық өлшемшарттары санатты беру (растау) рәсімдері арасындағы кезеңге ұсынылады, міндетті болып табылады.
2) біліктілік санатын беруге (растауға) педагогтің портфолиосын бағалау (психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялардың арнайы педагогтері, психологтары, әлеуметтік педагогтері үшін) АИББД ҰҒПО әзірлеген әдістемелік ұсынымдарға сәйкес жүзеге асырылады..
Біліктілік санатын беру (растау) үшін педагог портфолиосын бағалау өлшемшарттары (интернаттық ұйымдардың, жатақханалардың тәрбиешілері үшін)
Бағалау өлшемшарттары
Біліктілік санаты
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-шебер
Бағдарламаларды немесе ұсыныстарды әзірлеу
Аудандық / қалалық деңгейде бір бағдарламадан немесе ұсынымдардан немесе жәрдемақылардан кем емес
Облыстық деңгейде ұсынымдардың немесе жәрдемақылардың кемінде бір бағдарламасы
Облыстық деңгейде ұсынымдардың немесе жәрдемақылардың кемінде бір бағдарламасы
Республикалық деңгейде кемінде екі бағдарлама немесе ұсыным немесе жәрдемақы
Әлеуметтік орталықтың құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-қимыл жасау ҮЕҰ серіктестерімен (өткізілген іс-шаралар саны)
соңғы үш жылда аудан/қала деңгейінде кемінде үш іс-шара
облыс деңгейінде соңғы үш жылда кемінде екі іс-шара
облыс деңгейінде соңғы үш жылда кемінде екі іс-шара
республика деңгейінде соңғы үш жылда кемінде бір іс-шара
Түзету-дамыту немесе тәрбие сабақтарының сапасы
Білім беру ұйымы басшысы орынбасарының және басшысының сабағын бақылау және талдау парағымен (ағымдағы оқу жылында кемінде 2 сабақ) Сабақтың бейне жазбасы (ұзақтығы кемінде 10 минут)
Білім беру ұйымы басшысы орынбасарының және басшысының сабағын бақылау және талдау парағымен (ағымдағы оқу жылында кемінде 2 сабақ) Сабақтың бейне жазбасы (ұзақтығы кемінде 10 минут)
Білім беру ұйымы басшысы орынбасарының және басшысының сабағын бақылау және талдау парағымен (ағымдағы оқу жылында кемінде 3 сабақ) Сабақтың бейне жазбасы (ұзақтығы кемінде 10 минут)
Білім беру ұйымы басшысы орынбасарының және басшысының сабағын бақылау және талдау парағымен (ағымдағы оқу жылында кемінде 3 сабақ) Сабақтың бейне жазбасы (ұзақтығы кемінде 10 минут)
Педагогикалық тәжірибені жинақтау
-
-
облыс/қала деңгейіндегі семинарларда, конференцияларда, форумдарда сөз сөйлеу (бағдарламаның көшірмелері, жинақтағы жарияланымдар ұсынылады) немесе әдістемелік материалдарды әзірлеу (тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңестің шешімі немесе авторлық құқық туралы куәлік ұсынылады) немесе тиісті деңгейдегі деректер банкіне тәжірибе енгізу туралы құжат немесе авторлық құқық туралы куәліктің болуы
Республика (халықаралық) деңгейіндегі семинарларда, конференцияларда, форумдарда сөз сөйлеу (бағдарламаның, жинақтағы жарияланымдардың көшірмелері ұсынылады) немесе авторлық әзірлемелер немесе тиісті деңгейдегі деректер банкіне тәжірибе енгізу туралы құжат немесе авторлық құқық туралы куәліктің болуы
Осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес педагогикалық кеңес отырысының хаттамасынан үзіндінің болуы
Сабақтың бейне жазбаларына ұсынылатын талаптар:
аттестатталушының аты-жөні, жұмыс орны, лауазымы, тобы, оқу мақсаттары, сабақ тақырыбы көрсетіледі;
су белгілері, бөгде жазулар немесе жарнама болмаса;
сыртқы дыбыстық шу жоқ;

рекомендуемое разрешение видео урока 1280х720 (720Р)
речь соответствует нормам современного казахского, русского или иностранного языка;
видео предоставляется в одном из популярных и распространенных форматов видео файлов.avi или. mp4.
Примечание:
1) все критерии оценивания портфолио педагога на присвоение (подтверждение) квалификационной категории представляются за период между процедурами присвоения (подтверждения) категории, являются обязательными;
2) оценка портфолио педагога на присвоение (подтверждение) квалификационной категории (для специальных педагогов, психологов, социальных педагогов психолого-медико-педагогических консультаций) осуществляется в соответствии с Методическими рекомендациями, разработанными ННПЦ РСИО.
Критерии оценивания портфолио педагога на присвоение (подтверждение) квалификационной категории (для воспитателей интернатных организаций, общежитий)
Критерии оценивания
Квалификационная категория
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
Разработка программ или рекомендаций, или пособий
Не менее одной программы или рекомендаций, или пособий на районном/городском уровне
Не менее одной программы рекомендаций или пособий на областном уровне
Не менее двух программ или рекомендаций, или пособий на областном уровне
Не менее двух программ или рекомендаций, или пособий на республиканском уровне
Взаимодействие со структурными подразделениями социальными партнерами, с НПО (количество проведенных мероприятий)
не менее трех мероприятий за последние три года на уровне района/города
не менее двух мероприятий за последние три года на уровне области
не менее трех мероприятий за последние три года на уровне области
не менее одного мероприятия за последние три года на уровне республики
Качество коррекционно-развивающих или воспитательных занятий
Видеозапись занятия (продолжительностью не менее 10 минут) с листом наблюдения и анализом занятия заместителя руководителя и руководителя организации образования, (не менее 2-х занятий за текущий учебный год)
Видеозапись занятия (продолжительностью не менее 10 минут) с листом наблюдения и анализом занятия заместителя руководителя и руководителя организации образования, (не менее 2-х занятий за текущий учебный год)
Видеозапись занятия (продолжительностью не менее 10 минут) с листом наблюдения и анализом занятия заместителя руководителя и руководителя организации образования, (не менее 3-х занятий за текущий учебный год)
Видеозапись занятия (продолжительностью не менее 10 минут) с листом наблюдения и анализом занятия заместителя руководителя и руководителя организации образования, (не менее 3-х занятий за текущий учебный год)
Обобщение педагогического опыта
выступление на семинарах, конференциях, форумах на уровне области/городов (представляются копии программы, публикации в сборнике) или разработка методических материалов (представляется решение учебно-методического совета соответствующего уровня или свидетельство об авторском праве) или документ о внесении опыта в банк данных соответствующего уровня или наличие свидетельства о внесении сведений в государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, на разработанные материалы
выступление на семинарах, конференциях, форумах на уровне республики (международный) (представляются копии программы, публикации в сборнике) или авторские разработки или документ о внесении опыта в банк данных соответствующего уровня или наличие свидетельства о внесении сведений в государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, на разработанные материалы
Наличие выписки из протокола заседания педагогического совета согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
1Рекомендуемые требования к видео записи занятия:
указывается ФИО аттестуемого, место работы, должность, возраст учащихся, цели, тема занятия;
отсутствуют водяные знаки, посторонние надписи или реклама;
отсутствуют посторонние звуковые шумы;

ұсынылатын бейне сабақ ажыратымдылығы 1280х720 (720р)
сөйлеу қазіргі қазақ, орыс немесе шет тілінің нормаларына сәйкес келеді (мысалы, ағылшын тілі сабақтарында);
бейне танымал және кең таралған бейне файл форматтарының бірінде ұсынылғанavi немесе mp4
Ескертпе: біліктілік санатын беруге (растауға) арналған педагог портфолиосын бағалаудың барлық өлшемшарттары санатты беру (растау) рәсімдері арасындағы кезеңге ұсынылады, міндетті болып табылады.
Біліктілік санатын беру (растау) үшін әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлерінің портфолиосын бағалау өлшемшарттары
Бағалау өлшемшарттары
Біліктілік санаты
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-шебер
Тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған немесе әзірленген материалдарға авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтер енгізу туралы куәлігі бар әзірленген бағдарламалардың немесе әдістемелік құралдардың немесе ұсынымдардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің авторы/бірлескен авторы
1-ден кем емес
(облыстық деңгей)
1-ден кем емес
(облыстық деңгей)
Кемінде 2 (республикалық немесе халықаралық деңгей)
Жарияланымдар, ғылыми-практикалық конференцияларда немесе семинарларда немесе форумдарда сөз сөйлеу
2-ден кем емес
3-тен кем емес
4-тен кем емес, оның ішінде 2 республикалық деңгейден кем емес
5-тен кем емес, оның ішінде республикалық және халықаралық деңгейдегі 3-тен кем емес
Соңғы үш жылдағы педагогтердің сабақтарын бақылау
Сабақтарды / сабақтарды бақылау парақтары
(кемінде 5)
Сабақтарды / сабақтарды бақылау парақтары
(кемінде 10)
Сабақтарды / сабақтарды бақылау парақтары
(кемінде 15)
Сабақтарды / сабақтарды бақылау парақтары
(кемінде 20)
Жобаларға, зерттеу немесе Инновациялық немесе эксперименттік қызметке қатысу (эксперименттік/инновациялық алаң қызметін ұйымдастыру және үйлестіру, зерттеулер жүргізу, жобаларды рецензиялау (әдістемелік, дипломдық және т. б.)
Аралық/қорытынды нәтижелерді ұсына отырып, білім беру ұйымының басшысы қол қойған қатысу туралы анықтама; рецензиялардың көшірмелері
Жұмыс топтарына немесе сараптамалық кеңестерге немесе конкурстық комиссияларға/қазылар алқасына қатысу
Аудан/қала деңгейі
Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі
Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі
Республикалық деңгей
Ескертпе: біліктілік санатын беруге (растауға) арналған педагог портфолиосын бағалаудың барлық өлшемшарттары санатты беру (растау) рәсімдері арасындағы кезеңге ұсынылады, міндетті болып табылады
Біліктілік санатын беруге (растауға) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары педагогінің портфолиосын бағалау критерийлері
Бағалау критерийлері
Біліктілік санаты
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-шебер
Білім алушылардың соңғы үш жылдағы білім сапасы. Білім алушылардың (студенттердің) білім сапасының динамикасын ескере отырып (семестр/ жыл)
Білім сапасының өсу динамикасы-3%
Білім сапасының өсу динамикасы-4%
Білім сапасының өсу динамикасы-5%
Білім сапасының өсу динамикасы-6%
Оқыту сапасы1
Ұзақтығы кемінде 15 минут сабақтың бейне жазбасы, білім беру ұйымы басшысының орынбасары мен басшысының талдауы бар сабақтарды бақылау парақтары (бар болса кемінде 2)
Ұзақтығы кемінде 15 минут сабақтың бейне жазбасы, білім беру ұйымы басшысының орынбасары мен басшысының талдауы бар сабақтарды бақылау парақтары (бар болса кемінде 2)
Ұзақтығы кемінде 15 минут сабақтың бейне жазбасы, білім беру ұйымы басшысының орынбасары мен басшысының талдауы бар сабақтарды бақылау парақтары (бар болса кемінде 3)
Ұзақтығы кемінде 15 минут сабақтың бейне жазбасы, білім беру ұйымы басшысының орынбасары мен басшысының талдауы бар сабақтарды бақылау парақтары (бар болса кемінде 3)
Біліктілік разрядының, бейіні бойынша санатының болуы (өндірістік оқыту шеберлері үшін)
60% ең жоғарыдан
70% ең жоғарыдан
80% ең жоғарыдан

рекомендуемое разрешение видео занятия 1280х720 (720Р)
речь соответствует нормам современного казахского, русского или иностранного языка (например, на уроках английского языка);
видео предоставляется в одном из популярных и распространенных форматов видео файлов.avi или. mp4.
Примечание: все критерии оценивания портфолио педагога на присвоение (подтверждение) квалификационной категории представляются за период между процедурами присвоения (подтверждения) категории, являются обязательными.
Критерии оценивания портфолио методистов методических кабинетов (центров) на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
Критерии оценивания
Квалификационная категория
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
Автор/соавтор разработанных программ или методических пособий, или рекомендаций или учебно-методических комплексов, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня или имеющих свидетельство о внесении сведений в государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, на разработанные материалы
Не менее 1-го (областной уровень)
Не менее 2-х (областной уровень)
Не менее 2-х (республиканский или международный уровень)
Публикации, выступления на научно-практических конференциях или семинарах, или форумах
Не менее 2-х
Не менее 3-х
Не менее 4-х, в том числе не менее 2-х – республиканского уровня
Не менее 5-ти, в том числе не менее 3-х – республиканского, международного уровня
Наблюдение уроков/занятий педагогов за последние три года
Листы наблюдения уроков/занятий (не менее 5)
Листы наблюдения уроков/занятий (не менее10)
Листы наблюдения уроков/занятий (не менее 15)
Листы наблюдения уроков/занятий (не менее 20)
Участие в проектах, исследовательской или инновационной или экспериментальной деятельности (организация и координация деятельности экспериментальной/инновационной площадки, проведение исследований, рецензирование проектов (методических, дипломных и др.)
Справка об участии с представлением промежуточных/итоговых результатов, подписанная руководителем организации образования; копии рецензий
Участие в рабочих группах или экспертных советах, или конкурсных комиссиях/жюри
Уровень района/города
Уровень области/городов республиканского значения и столицы
Уровень области/городов республиканского значения и столицы
Республиканский уровень
Примечание: все критерии оценивания портфолио педагога на присвоение (подтверждение) квалификационной категории представляются за период между процедурами присвоения (подтверждения) категории, являются обязательными.
Критерии оценивания портфолио педагога организаций технического и профессионального, послесреднего образования на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
Критерии оценивания
Квалификационная категория
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
Качество знаний обучающихся
за последние три года. С учетом динамики качества знаний обучающихся (студентов) (семестр/ год)
Динамика роста качества знаний - на 3%
Динамика роста качества знаний - на 4%
Динамика роста качества знаний - на 5%
Динамика роста качества знаний - на 6%
Качество преподавания1
Видеозапись занятия продолжительностью не менее 15 минут, листы наблюдения занятий с анализом заместителя руководителя и руководителя организации образования (не менее 2-х при наличии)
Видеозапись занятия продолжительностью не менее 15 минут, листы наблюдения занятий с анализом заместителя руководителя и руководителя организации образования (не менее 2-х при наличии)
Видеозапись занятия продолжительностью не менее 15 минут, листы наблюдения занятий с анализом заместителя руководителя и руководителя организации образования (не менее 3-х при наличии)
Видеозапись занятия продолжительностью не менее 15 минут, листы наблюдения занятий с анализом заместителя руководителя и руководителя организации образования (не менее 3-х при наличии)
Наличие квалификационного разряда, категории по профилю (для мастеров производственного обучения)
60% от максимального
70% от максимального
80% от максимального

100%
№ 514 бұйрығына сәйкес конкурстарда немесе олимпиадаларда немесе жарыстарда білім алушылардың жетістіктері
Жеңімпаз немесе жүлдегер немесе қатысушы. Аудан/қала деңгейі
Жеңімпаз немесе жүлдегер немесе қатысушы. Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі
Жеңімпаз немесе жүлдегер немесе Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі
Жеңімпаз немесе жүлдегер немесе қатысушы Республикалық немесе халықаралық деңгей
№ 514 бұйрығына сәйкес педагогтің кәсіби конкурстардағы немесе олимпиадалардағы жетістіктері
-
Жеңімпаз немесе жүлдегер немесе қатысушы. Облыстың/республикалық маңызы бар қалалардың және астананың деңгейі (бар болса)
Облыс білім басқармасының жоспары бойынша немесе республикалық деңгейде өткізілетін кәсіби конкурстардың жеңімпазы немесе жүлдегері
Республикалық деңгейде өткізілетін кәсіби конкурстардың жеңімпазы немесе жүлдегері
Педагогикалық тәжірибені жинақтау
-
-
облыс немесе республика деңгейіндегі семинарларда, конференцияларда, форумдарда сөз сөйлеу (бағдарламаның көшірмелері, жинақтағы жарияланымдар ұсынылады) немесе әдістемелік материалдарды әзірлеу (тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңестің шешімі немесе авторлық құқық туралы куәлік ұсынылады) немесе тиісті деңгейдегі деректер банкіне тәжірибе енгізу туралы құжат немесе авторлық құқық туралы куәліктің болуы
Республика (халықаралық) деңгейіндегі семинарларда, конференцияларда, форумдарда сөз сөйлеу (бағдарламаның, жинақтағы жарияланымдардың көшірмелері ұсынылады) немесе авторлық әзірлемелер немесе
тиісті деңгейдегі деректер банкіне тәжірибе енгізу туралы құжат немесе авторлық құқық туралы куәліктің болуы
Осы Қағидалардағы 29-қосымшаға сәйкес педагогикалық кеңес отырысының хаттамасынан үзіндінің болуы
Ескертпе: "Информатика" пәндері бойынша педагогтер үшін - қосымша бағдарламалар бойынша оқығаны туралы құжат (болған жағдайда)
1Сабақтың бейне жазбаларына ұсынылатын талаптар:
аттестатталушының аты-жөні, жұмыс орны, лауазымы, тобы, оқу мақсаттары, сабақ тақырыбы көрсетіледі;
су белгілері, бөгде жазулар немесе жарнама болмаса;
сыртқы дыбыстық шу жоқ;
ұсынылатын бейне сабақ ажыратымдылығы 1280х720 (720р)
сөйлеу қазіргі қазақ, орыс немесе шет тілінің нормаларына сәйкес келеді (мысалы, ағылшын тілі сабақтарында);
бейне танымал және кең таралған бейне файл форматтарының бірінде ұсынылғанavi немесе mp4
Ескертпе: біліктілік санатын беруге (растауға) арналған педагог портфолиосын бағалаудың барлық өлшемшарттары санатты беру (растау) рәсімдері арасындағы кезеңге ұсынылады, міндетті болып табылады
білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген бағдарламалар бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификатты және кәсіби жетістіктерін және жинақталуын растайтын құжаттарды аттестаттау комиссиясы білім басқармасының немесе білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйымның (ведомстволық бағынысты ұйымдардың) ресми сайттарында қарайды.
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің жетістіктерін растайтын құжаттарды аттестаттау комиссиясы білім беру ұйымдарының, білім басқармаларының ресми сайттарында қарайды.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 13-қосымша
Нысан
Сабақтарды бақылау парағы (сабақтың бейне жазбасына жол беріледі)
Сабақты/сабақты бақылау күні:
Сынып:
Пәні: Тақырып:
Педагог:
Бақылаушы:
Бақылау элементтері
Белгі (v)
1.
Сабақ/сабақ жоспары ұсынылды
2.
Күтілетін нәтижелер:
оқу мақсаттарына сәйкес келеді
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін ескереді
3.
зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған
4.
Педагог білім алушыларды сабақтың/сабақтың мақсаттарын қоюға және күтілетін нәтижелерге тартады
5.
Сабақтың әр кезеңінде педагог барлық білім алушыларды белсенді оқытуға тартады
Оқу материалын оқытуды ұйымдастыру кезінде педагог мыналарды қамтамасыз етеді:
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін қанағаттандыру
6.
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің қабілеттерін дамыту
Сабақ/сабақ барысында мұғалім АКТ ресурстарын пайдаланады:
білім беру нәтижелеріне қол жеткізу үшін дайын цифрлық білім беру ресурстарын пайдаланады
өзінің цифрлық білім беру ресурстарын пайдаланады
7.
Педагог әрбір білім алушының/тәрбиеленушінің оқу мақсаттарына қол жеткізудегі прогресін қадағалайды
8.
Педагог білім алушыларды/тәрбиеленушілерді бағалау процесіне тартады
9
Педагог білім алушыларға/тәрбиеленушілерге сындарлы кері байланыс беру үшін жағдай жасайды
Қосымша бақылау элементтері
10.
11.
12.
Кері байланыс және ұсыныстар:
Бақылаушы: ________________________________________________________
Қолы, Т.А.Ә (болған жағдайда)
Сабақтарды бақылау парағы (арнайы білім беру ұйымдарының, білім беру ұйымдарындағы арнайы сыныптардың (топтардың) педагогтері үшін) (сабақтың бейнежазбасына жол беріледі)
Сабақты бақылау күні:
Баланың тобы немесе жасы:
Диагноз:
Пәні: Тақырып:
Педагог:
Бақылаушы:
Бақылау элементтері
Белгі (v)
1.
Күтілетін нәтижелер:
2.
қойылған мақсаттарға сәйкес
балалардың жас ерекшеліктерін және баланың (балалардың)даму бұзылыстарының айқындылық дәрежесін ескереді
баланың (балалардың)дамуының бұзылуын түзетуге бағытталған
3.
Сабақты жоспарлау кезінде баланың (балалардың)жеке ерекшеліктері мен жақын даму аймағы ескерілді
4.
Мұғалім тапсырмаларды орындау үшін психологиялық көзқарасты қолданады
5.
Дағдыларды қалыптастыру кезінде педагог мыналарды ескереді:
бұзушылық
баланың жасы
баланың максималды мүмкіндіктері мен қабілеттері
баланың даму деңгейі
пәндік орта (кабинетте және үйде)
6.
Сабақ барысында педагог:
дидактикалық материалдар мен АКТ ресурстарын пайдаланады
нәтижелерге қол жеткізу үшін дайын компьютерлік бағдарламаларды пайдаланады
өзінің әдістемелік құралдарын, бағдарламаларын қолданады
7.
ата-аналарды оңалту процесінде бірлесіп жұмыс істеуге тартады
8.
Мұғалім баланы тапсырмаларды орындауға ынталандырады
Қосымша бақылау элементтері
10.
11.
12.
Кері байланыс және ұсыныстар:
Бақылаушы: ________________________________________________________
Қолы, Т.А.Ә (болған жағдайда)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 14-қосымша
Біліктілік санатын беру (растау) үшін мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымы педагогінің портфолиосын бағалау парағы
____________________________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: ____________________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Пікір
Дағдылар мен дағдылардың қалыптасу деңгейінің көрсеткіштері
Тәжірибені жалпылауды растайтын құжаттардың көшірмелері
Сабақтарды бақылау парақтары
Педагогтің кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері
Ұсыным
Біліктілік санатын беруге (растауға) жалпы орта білім беру ұйымы педагогінің портфолиосын бағалау парағы
___________________________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: ____________________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Пікір
Оқу жетістіктерін сырттай бағалауды, оқушылардың қорытынды аттестаттау нәтижелерін қамтитын білім алушылардың бүкіл кезеңдегі білім сапасының көрсеткіштері
Тәжірибені жалпылауды растайтын құжаттардың көшірмелері
Сабақтарды бақылау парақтары
Педагогтің кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері
Ұсыным
Біліктілік санатын беруге (растауға) қосымша білім беру ұйымы педагогінің портфолиосын бағалау парағы
___________________________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: ____________________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Пікір
Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің таңдаған білім беру бағдарламасын меңгеру деңгейінің көрсеткіштері (әзірленген диагностикалық құралдарға сәйкес)
Тәжірибені жалпылауды растайтын құжаттардың көшірмелері
Сабақтарды бақылау парақтары
Педагогтің кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері
Ұсыным
Біліктілік санатын беруге (растауға) педагогтің портфолиосын бағалау парағы (арнайы білім беру ұйымдарының, білім беру ұйымдарындағы арнайы сыныптардың (топтардың) педагогтері үшін
___________________________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: ____________________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Пікір
Жеке дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі маман қызметі нәтижелілігінің көрсеткіштері (ПМПК педагогтерін қоспағанда)
Тәжірибені жалпылауды растайтын құжаттардың көшірмелері
Сабақтарды бақылау парақтары
Педагогтің кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері
Ұсыным
Біліктілік санатын беруге (растауға) педагогтің портфолиосын бағалау парағы (интернаттық ұйымдардың, жатақханалардың тәрбиешілері үшін)
__________________________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: ___________________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Пікір
Тәжірибені жалпылауды растайтын құжаттардың көшірмелері
Сабақтарды бақылау парақтары
Педагогтің кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері
Ұсыным
Біліктілік санатын беру (растау) үшін әдістемелік кабинеттер (орталықтар) әдіскерлерінің портфолиосын бағалау парағы
______________________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: _______________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Пікір
Тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған әзірленген әдістемелік құралдардың, ұсынымдардың, оқу-әдістемелік кешендердің болуы (автор/тең автор)
Әдіскердің кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері ("педагог – модератордан" басқа)
Ғылыми педагогикалық басылымдардағы жарияланымдар, ғылыми-практикалық конференциялар мен семинарларда сөз сөйлеу
Жобаларға, зерттеу, инновациялық, эксперименттік қызметке қатысу (эксперименттік/инновациялық алаң қызметін ұйымдастыру және үйлестіру, зерттеулер жүргізу, жобаларды рецензиялау (әдістемелік, дипломдық және т. б.)
Ұсыным
Біліктілік санатын беруге (растауға) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы педагогінің портфолиосын бағалау парағы
____________________________________________________________________
(өтініш берілген біліктілік санаты)
Педагог: _____________________________________________________________
(Т.А.Ә (болған жағдайда)
Портфолио бөлімдері
Пікір
Оқу жетістіктерін сырттай бағалау, оқушыларды қорытынды аттестаттау нәтижелерін қамтитын аттестатталатын кезеңдегі білім алушылардың білім сапасының көрсеткіштері
Тәжірибені жалпылауды растайтын құжаттардың көшірмелері
Сабақтарды бақылау парақтары
Педагогтің кәсіби жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері
Ұсыным
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 15-қосымша
Педагог қызметінің нәтижелерін кешенді талдамалық жинақтау жөніндегі сараптамалық кеңестің ұсынымдары
Өтініш берілген біліктілік санаты __________________________
Аты-жөні әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Өтініш берілген деңгей
Сараптамалық кеңестің ұсынымдары
Сараптамалық кеңестің құрамы:
__________________________ _____________________ ______
ТАӘ (болған жағдайда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
__________________________ ______________________ _____
ТАӘ (болған жағдайда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
__________________________ _____________________ ______
ТАӘ (болған жағдайда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
__________________________ _____________________ ______
ТАӘ (болған жағдайда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
__________________________ ____________________ ______
ТАӘ (болған жағдайда) жұмыс орны, лауазымы (қолы)
Күні: "__" _________ _____ ж.
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 16-қосымша
Біліктілік санатын беруден (растаудан) бас тарту туралы хабарлама
Құрметті
Осы арқылы Сізге аттестаттау комиссиясы _________________________________
Сіздің өтініш берген біліктілік санатына (комиссияның толық атауын көрсету)
"___________________________________________" аттестацияланбағаныңыз
(өтініш берген біліктілік куәлігінің атауын көрсету)туралы шешім қабылданды.
Қабылданған шешімнің негіздемесі:
______________________________________________________________________
Күні "" ____ 202___
Комиссия төрағасы: ___________________________ _______
ТАӘ (болған жағдайда), қолы)
Комиссия мүшелері: ___________________________ _______
ТАӘ (болған жағдайда), қолы)
Комиссия хатшысы: ___________________________ _______
ТАӘ (болған жағдайда), қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 17-қосымша
Біліктілік санатын беруге (растауға) арналған комиссия отырысының хаттамасы
20____ жылғы "___"___________________
Комиссия төрағасы:
____________________________________________________________________
Комиссия мүшелері:
1.________________________________________________________________

100%
Достижения, обучающихся в конкурсах или олимпиадах, или соревнованиях в соответствии с приказом № 514
Победитель или призер, или участник. Уровень района/города
Победитель или призер, или участник. Уровень области/городов республиканского значения и столицы
Победитель или призер, или участник. Уровень областной или республиканский
Победитель или призер, или участник.
Республиканский или международный уровень
Достижения педагога в профессиональных конкурсах или олимпиадах в соответствии с приказом № 514
-
Победитель или призер, или участник. Уровень области/городов республиканского значения и столицы (при наличии)
Победитель или призер профессиональных конкурсов, проводимых по плану управления образования области или на республиканском уровне
Победитель или призер профессиональных конкурсов, проводимых на республиканском уровне
Обобщение педагогического опыта
выступление на семинарах, конференциях, форумах на уровне области или республике (представляются копии программы, публикации в сборнике) или разработка методических материалов (представляется решение учебно-методического совета соответствующего уровня или свидетельство об авторском праве) или документ о внесении опыта в банк данных соответствующего уровня или наличие свидетельства об авторском праве
выступление на семинарах, конференциях, форумах на уровне республики (международный) (представляются копии программы, публикации в сборнике) или авторские разработки или документ о внесении опыта в банк данных соответствующего уровня или наличие свидетельства об авторском праве
Наличие выписки из протокола заседания педагогического совета согласно приложению 29 к настоящим Правилам
Примечание: для педагогов по предметам "Информатика" - документ о прохождении обучения по дополнительным программам (при наличии)
1Рекомендуемые требования к видео записи занятия:
указывается ФИО аттестуемого, место работы, должность, предмет, класс, учебные цели, тема занятия;
отсутствуют водяные знаки, посторонние надписи или реклама;
отсутствуют посторонние звуковые шумы;
рекомендуемое разрешение видео занятия 1280х720 (720Р);
речь соответствует нормам современного казахского, русского или иностранного языка (например, на уроках английского языка);
видео предоставляется в одном из популярных и распространенных форматов видео файлов.avi или.mp4.
Примечание: все критерии оценивания портфолио педагога на присвоение (подтверждение) квалификационной категории представляются за период между процедурами присвоения (подтверждения) категории, являются обязательными.
сертификат о прохождении курсов повышения квалификации по программам, согласованным с уполномоченным органом в области образования, и документы, подтверждающие профессиональные достижения и обобщение рассматриваются аттестационной комиссией на официальных сайтах управлений образования или организации, определенной уполномоченным органом в сфере образования (подведомственные организации)
документы, подтверждающие достижения обучающихся/воспитанников, рассматриваются аттестационной комиссией на официальных сайтах организаций образования, управлений образования.
Приложение 13
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
форма
Лист наблюдения уроков/занятий (допускается видеозапись урока/занятия)
Дата наблюдения урока/занятия:
Класс:
Предмет: Тема:
Педагог:
Наблюдатель:
Элементы наблюдения
Отметка (v)
1.
Представлен план урока/занятия
2.
Ожидаемые результаты:
соответствуют целям обучения
учитывают потребности обучающихся/воспитанников
направлены на развитие исследовательских навыков
3.
Педагог вовлекает обучающихся в постановку целей урока/занятия и ожидаемых результатов
4.
На каждом этапе урока педагог вовлекает всех обучающихся в активное обучение
5.
При организации изучения учебного материала педагог обеспечивает:
удовлетворение потребностей, обучающихся/воспитанников
развитие способностей, обучающихся/воспитанников
6.
В ходе урока/занятия педагог использует ресурсы ИКТ:
использует готовые цифровые образовательные ресурсы для достижения образовательных результатов
использует собственные цифровые образовательные ресурсы
задействует сетевые ресурсы для совместной работы учащихся/воспитанников
7.
Педагог отслеживает прогресс каждого обучающегося/воспитанника по достижению целей обучения
8.
Педагог вовлекает обучающихся/воспитанников в процесс оценивания
9.
Педагог создает условия для предоставления обучающимися/воспитанниками конструктивной обратной связи
Дополнительные элементы наблюдения
10.
11.
12.
Обратная связь и рекомендации:
Наблюдатель: ________________________________________________________
Подпись, ФИО (при его наличии)
Лист наблюдения занятий (для педагогов специальных организаций образования,
специальных классов (групп) в организациях образования) (допускается видеозапись урока)
Дата наблюдения занятия:
Группа или возраст ребенка:
Диагноз:
Предмет: Тема:
Педагог:
Наблюдатель:
Элементы наблюдения
Отметка (v)
1.
Представлена индивидуальная развивающая программа или коррекционно-развивающая программа индивидуальной/групповой работы
2.
Ожидаемые результаты:
соответствуют поставленным целям
учитывают возрастные особенности детей и степень выраженности нарушения развития ребенка (детей)
направлены на коррекцию нарушения развития ребенка (детей)
3.
При планировании занятия учитывались индивидуальные особенности и зона ближайшего развития ребенка (детей)
4.
Педагог использует психологический настрой на выполнение заданий
5.
При формировании навыков педагог учитывает:
нарушение
возраст ребенка
максимальные возможности и способности ребенка
уровень развития ребенка
предметная среда (в кабинете и дома)
6.
В ходе занятия педагог:
использует дидактический материал и ресурсы ИКТ
использует готовые компьютерные программы для достижения результатов
использует собственные методические пособия, программы
задействует родителей для совместной работы над процессом реабилитации
7.
Педагог мотивирует ребенка при выполнении заданий
8.
Педагог оценивает деятельность ребенка
Дополнительные элементы наблюдения
9.
10.
11.
Обратная связь и рекомендации:
Наблюдатель: ________________________________________________________
Подпись, ФИО (при его наличии)
Приложение 14
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Лист оценивания портфолио педагога организации дошкольного воспитания
и обучения на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
____________________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: ___________________________________ (Ф.И.О. (при его наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели уровня сформированности умений и навыков
Копии документов, подтверждающих обобщение опыта
Листы наблюдения занятий
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагога
Рекомендация
Лист оценивания портфолио педагога организации общего среднего образования
на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
___________________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: ___________________________________ (Ф.И.О. (при его наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели качества знаний обучающихся за весь период, включающий результаты внешней оценки учебных достижений, итоговой аттестации учащихся
Копии документов, подтверждающих обобщение опыта
Листы наблюдения уроков
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагога
Рекомендация
Лист оценивания портфолио педагога организации дополнительного образования
на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
____________________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: ___________________________________ (Ф.И.О. (при его наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели уровня освоения выбранной образовательной программы обучающимися, воспитанниками (согласно разработанному диагностическому инструментарию)
Копии документов, подтверждающих обобщение опыта
Листы наблюдения уроков
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагога
Рекомендация
Лист оценивания портфолио педагога на присвоение (подтверждение)
квалификационной категории (для педагогов специальных организаций образования,
специальных классов (групп) в организациях образования) ____________________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: ___________________________________ (Ф.И.О. (при его наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели результативности
деятельности специалиста по реализации индивидуальной развивающей программы (за исключением педагогов ПМПК)
Копии документов, подтверждающих обобщение опыта
Листы наблюдения коррекционно-развивающих занятий
(за исключением педагогов ПМПК)
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагога
Рекомендация
Лист оценивания портфолио педагога на присвоение (подтверждение)
квалификационной категории (для воспитателей интернатных организаций, общежитий)
__________________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: ___________________________________ (Ф.И.О. (при его наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели результативности деятельности специалиста по реализации индивидуальной развивающей программы
Копии документов, подтверждающих обобщение опыта
Листы наблюдения коррекционно-развивающих занятий
Рекомендация
Лист оценивания портфолио методистов методических кабинетов (центров)
на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
____________________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: ___________________________________ (Ф.И.О. (при его наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Наличие разработанных методических пособий, рекомендаций, учебно-методических комплексов, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня (автор/соавтор)
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения методиста (кроме "педагога - модератора")
Публикации в психолого-педагогических изданиях, выступления на научно-практических конференциях и семинарах
Участие в проектах, исследовательской, инновационной, экспериментальной деятельности (организация и координация деятельности экспериментальной/инновационной площадки, проведение исследований, рецензирование проектов (методических, дипломных и др.)
Рекомендация
Лист оценивания портфолио педагога организации технического и профессионального,
послесреднего образования на присвоение (подтверждение) квалификационной
категории ____________________________________________________________________
(заявляемая квалификационная категория)
Педагог: ___________________________________ (Ф.И.О. (при его наличии)
Разделы портфолио
Комментарий
Показатели качества знаний обучающихся за аттестуемый период, включающий результаты внешней оценки учебных достижений, итоговой аттестации учащихся
Копии документов, подтверждающих обобщение опыта
Листы наблюдения уроков
Копии документов, подтверждающих профессиональные достижения педагога
Рекомендация
Приложение 15
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
форма
Рекомендации экспертного совета по комплексному аналитическому обобщению результатов деятельности педагога
Заявленная квалификационная категория __________________________
ФИО (при его наличии)
Должность
Заявляемый уровень
Рекомендации экспертного совета
Состав экспертного совета:
__________________________ ______________________ __________
ФИО (при его наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ ______________________ __________
ФИО (при его наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ _______________________ _________
ФИО (при его наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ _______________________ _________
ФИО (при его наличии) место работы, должность (подпись)
__________________________ _______________________ _________
ФИО (при его наличии) место работы, должность (подпись)
Дата: "__" _________ _____ г.
Приложение 16
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
форма
Уведомление об отказе в присвоении (подтверждении) квалификационной категории
Уважаемый (-ая) ___________
Настоящим уведомляем Вас о том, что аттестационной комиссией
_____________________________________________________ принято решение,
что Вы не аттестованы на(указать полное наименование Комиссии)
заявленную квалификационную категорию "___________________________".
(указать наименование заявленной квалификационной категории)
Обоснование принятого решения:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Дата "" ____ 202___
Председатель комиссии:
__________________________ _______
Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Члены комиссии:
___________________________ _______
Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Секретарь комиссии:
___________________________ _______
Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Приложение 17
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
форма
Протокол заседания Комиссии на присвоение (подтверждение) квалификационной категории---
"___"___________________ 20____ года
Председатель Комиссии:
__________________________________________________________________
Члены Комиссии:
1. ________________________________________________________________

2. _______________________________________________________________
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің қорытындылары бойынша Комиссияның ШЕШІМІ:
Келесі педагогтер мәлімделген біліктілік санатқа сәйкес келеді:
№№
ТАӘ (болған жағдайда)
Лауазымы
Міндетті/ мерзімінен бұрын
Бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Келесі педагогтер мәлімделген біліктілік санатқа сәйкес келмейді:
№№
ТАӘ (болған жағдайда)
Лауазымы
Міндетті/ мерзімінен бұрын
Бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Себебі
Мәлімделгеннен бір деңгейге төмен біліктілік санатына сәйкес келеді.
№№
ТАӘ (болған жағдайда)
Лауазымы
Міндетті/ мерзімінен бұрын
Бар біліктілік санаты
Мәлімделетін біліктілік санаты
Берілген біліктілік санаты
Комиссия төрағасы: __________________________
(қолы)
Комиссия мүшелері: __________________________
(қолы)
___________________________
(қолы)
___________________________
(қолы)
___________________________
(қолы)
Хатшы: ___________________________
(қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 18-қосымша
Біліктілік санатының қолданылу мерзімін ұзарту туралы
Комиссия отырысының хаттамасы
20____ жылғы "___"_______________________
Комиссия төрағасы: ________________________________________
Комиссия мүшелері:
1.______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
Біліктілік санатын беру (растау) кезеңдерінің қорытындылары бойынша Комиссияның ШЕШІМІ:
Педагогтерге біліктілік санатының мерзімін ұзарту:
ТАӘ (болған жағдайда)
Лауазымы
Бар біліктілік санаты
Негізі
Жарамды _______дейін
Ұзартылды _____дейін
Комиссия төрағасы: __________________________
(қолы)
Комиссия мүшелері: __________________________
(қолы)
___________________________
(қолы)
___________________________
(қолы)
___________________________
(қолы)
Хатшы: ___________________________
(қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 19-қосымша
____________________________
(білім беруді басқару органының
атауы)
Аттестаттауға және біліктілік санатын мерзімнен бұрын алуға қатысуға ӨТІНІШ
Мен, ______________________________________________________________,
(педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ЖСН____________________________________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны, электрондық поштасы)
20__жылы біліктілік санатын беру (растау) рәсіміне қатысуға рұқсат беруіңізді
сұраймын _______________, лауазымы (мамандығы) бойынша
Бүгінгі таңда ___(күні) ___ (айы) ____ жылғы дейін жарамды біліктілік санатына иемін:
________________________________ _________________________________________ ___________________________________ ____________________________________________
Мен келесі жұмыс нәтижелерін негіз деп санаймын:
__________________________________________________________________________
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
_________________________________________________________________________.
Білімі:
Оқу орнының атауы
Оқу кезеңі
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік)
Жұмыс өтілі:
Жалпы
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік) бойынша
Педагогикалық
Осы білім беру ұйымында
Жүктеу
Марапаттары, атағы, ғылыми (академиялық) дәрежесі, ғылыми атағы алған (растаған) жылын көрсете отырып__________________________________________
Педагог жұмыс істейтін білім беру ұйымының атауы
Біліктілік санатын мерзімнен бұрын жүргізу тәртібімен таныстым.
"____" __________ 20 ___ жыл __________________ (қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 20-қосымша
нысан
Біліктілік санатын беру (растау) туралы педагог КУӘЛІГІ
Осы куәлік ________________________________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда), қолы)
20__ "__"______ бұйрығымен Біліктілік санаттарын беру (растау) бойынша аттестаттау
комиссиясының шешіміне сәйкес берілді
_________________________________________________________________________
(білім беру ұйымының немесе білім басқармасы органының толық атауы)
20 _______ жылғы " ____"____ № біліктілік санаты
__________________________________________________________________________
лауазымы бойынша берілді (расталды).
__________________________________________________________________________
(лауазымның атауы)
Осы куәлік 20 ______ жылғы "____" _________________ дейін жарамды.
Білім беру ұйымының басшысы _________________________________________
(ТАӘ (болған жағдайда),қолы)
Мөрдің орны
Тіркеу номірі __________________
Берілген күні 20 ____ жылғы "____" __________
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 21-қосымша
Біліктілік санатын беру (растау) туралы куәліктерді тіркеу және беру журналы
р/с
ТАӘ (болған жағдайда)
Лауазымның және берілген/расталған біліктілік санатының атауы
комисссия шешімінің күні
Біліктілік санатын беру/растау туралы бұйрықтың күні және нөмірі
Куәліктің берілген күні
Педагогтің алғандығы туралы қолы
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 22-қосымша
Нысан
Аттестаттау комиссиясының
төрағасына
____________________________
(білім беру ұйымының,
облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың және
астананың білім
басқармаларының атауы,
уәкілетті орган)
Білім беру ұйымдарының басшыларын (басшы орынбасарларын), әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) басшыларын (басшы орынбасарларын), әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлерінің аттестаттауға қатысуға өтініші
Мен, ________________________________________________________________,
(Педагогтың т. а. ә, (болған жағдайда))
ЖСН_________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны) 20 _ _ жылы біліктілік санатына аттестаттауға қатысуға
жіберуіңізді сұраймын_______________,
лауазымы (мамандығы) бойынша)
_____________________________________________________________________.
Қазіргі уақытта менің ____ (күні) ____ (айы) _______жылға дейін ______________
біліктілік санатым бар.
Келесі жұмыс нәтижелерін негіз деп санаймын:
_____________________________________________________________________
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
_____________________________________________________________________.
Білім:
Оқу орнының атауы
Оқу кезеңі
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік беріле отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік)
Жұмыс өтілі:
Жалпы
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік беріле отырып, қайта даярлау туралы құжатта көрсетілген мамандық (біліктілік) бойынша
Педагогикалық
Білім беру ұйымының басшысы (басшының орынбасары)
Алған (берген) жылын көрсете отырып, наградалары, атақтары, ғылыми (академиялық)
дәрежесі, ғылыми атағы
___________________________________________________________________
Жұмыс орны:
___________________________________________________________________
білім беру ұйымының атауы, лауазымы
Аттестаттау ережелерімен таныстым.
"____" __________ 20 ___ жыл __________________
(қолы)
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 23-қосымша
Білім беру ұйымдары басшылары қызметінің тиімділігінің көрсеткіші
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Дәлел
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары

2. ________________________________________________________________
РЕШЕНИЕ Комиссии по итогам этапов присвоения (подтверждения) квалификационной категории:
Соответствуют заявленной квалификационной категории, следующие педагоги:
ФИО (при его наличии)
Должность
Обязательная/ досрочная
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Не соответствуют заявленной квалификационной категории следующие педагоги:
ФИО (при его наличии)
Должность
Обязательная/ досрочная
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Ппричина
Соответствует квалификационной категории, ниже заявленной на один уровень.
ФИО (при его наличии)
Должность
Обязательная/ досрочная
Имеющаяся квалификационная категория
Заявляемая квалификационная категория
Присвоенная квалификационная категория
Председатель Комиссии
__________________________ (подпись)
Члены Комиссии:
__________________________ (подпись)
__________________________ (подпись)
__________________________ (подпись)
__________________________ (подпись)
Секретарь: __________________________ (подпись)
Приложение 18
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Протокол заседания Комиссии о продлении срока действия квалификационной категории
"___"___________________ 20____ года
Председатель Комиссии:
_______________________________________________________________
Члены Комиссии:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
РЕШЕНИЕ Комиссии по итогам этапов присвоения (подтверждения) квалификационной категории:
Продлить сроки квалификационной категории педагогам:
ФИО (при его наличии)
Должность
Имеющаяся квалификационная категория
Основание
Действует до
Продлен до
Председатель Комиссии
___________________________ (подпись)
Члены Комиссии:
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
___________________________ (подпись)
Секретарь:
___________________________ (подпись)
Приложение 19
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
форма
____________________________
(наименование органа
управления образования)
Заявление на участие в процедуре досрочного присвоения квалификационной категории
Я, ___________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) педагога)
ИИН ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, место работы, электронная почта)
прошу допустить на участие в процедуре досрочного присвоения квалификационной
категории в 20 ___ году на квалификационную категорию ______________________,
по должности (специальности) _____________________________________________.
В настоящее время имею квалификационную категорию _______________________,
действительную до____(день) ____ (месяц) ______ года.
Основанием считаю следующие результаты работы:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
Сообщаю о себе следующие сведения:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________.
Образование:
Наименование учебного заведения
Период
обучения
Специальность (квалификация), указанная в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Стаж работы:
Общий
По специальности (квалификации), указанной в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Педагогический
В данной организации образования
Награды, звания, ученая (академическая) степень, ученое звание с указанием года
получения (присвоения)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________.
Наименование организации образования, в которой работает педагог:
______________________________________________________________________.
С Порядком проведения досрочного присвоения квалификационной категории
ознакомлен (-а).
"____" __________ 20 ___ года __________________ (подпись)
Приложение 20
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
форма
УДОСТОВЕРЕНИЕ педагога о присвоении (подтверждении) квалификационной категории
Настоящее удостоверение выдано
______________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
в том, что в соответствии с решением Комиссии по присвоению (подтверждению)
квалификационных категорий от "___" ________ 20___ приказом
_______________________________________________________________________
(полное наименование организации образования или органа управления образования)
№ _____ от "____" ____20 _______ года присвоена (подтверждена) квалификационная
категория _______________________________________________________________
по должности __________________________________________________________.
(наименование должности)
Настоящее удостоверение действительно до "____" _____________20____года
Руководитель организации образования ____________________________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
Место печати
Регистрационный номер __________________
Дата выдачи "____" __________ 20 ____ года
Приложение 21
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Журнал регистрации и выдачи удостоверений о присвоении (подтверждении) квалификационной категории
п/п
Фамилия, имя (при его наличии)
Наименование должности и присвоенной/ подтвержденной квалификационной категории
Дата решения комиссии
Дата и номер приказа о присвоении/ подтверждении и квалификационной категории
Дата выдачи удостоверения
Подпись педагога в получении
Приложение 22
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Форма
Председателю аттестационной
комиссии
____________________________
(наименование организации
образования, управления
образования областей, городов
республиканского значения и
столицы, уполномоченный орган)
Заявление на участие в аттестации руководителей (заместителей руководителей)
организаций образования, руководителей (заместителей руководителей), методических
кабинетов (центров), методистов методических кабинетов (центров)
Я, ____________________________________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии) педагога)
ИИН __________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(должность, место работы)
прошу допустить на участие в аттестации в 20 ___ году на квалификационную
категорию _____________________________________________________________,
по должности (специальности)
_______________________________________________________________________.
В настоящее время имею квалификационную категорию ______________________,
действительную до____(день) ____ (месяц) ______ года.
Основанием считаю следующие результаты работы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сообщаю о себе следующие сведения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Образование:
Наименование учебного заведения
Период обучения
Специальность (квалификация), указанная в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Стаж работы:
Общий
По специальности (квалификации), указанной в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Педагогический
Руководителем (заместителем руководителя) организации образования
Награды, звания, ученая (академическая) степень, ученое звание с указанием года
получения (присвоения)
______________________________________________________________________
Место работы:
______________________________________________________________________
наименование организации образования, должность
С Правилами аттестации ознакомлен (-а).
"____" __________ 20 ___ года _____________________ (подпись)
Приложение 23
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Показатели эффективности деятельности руководителя организации образования
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство
Самооценка
Баллы членов комиссии

Сапалы білім алуға қолжетімділікті қамтамасыз ету тиімділігі (орта, қосымша білім беру ұйымдары үшін – 25,5, мектепке дейінгі ұйымдар үшін – 24,5 өлшемшарт бойынша ең жоғары балл саны)
"басшы-ұйымдастырушы" - 5/4-10/9 балл;
"басшы-менеджер" - 11/10-18/17балл;
"басшы-көшбасшы" - 19/18 — 25,5/24,5 балл
1.
Білім беру ұйымының ашықтығы: - апта сайын жаңартылып отыратын сайттың (web – беттің) болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара қатысады;
Бағаланатын көрсеткіш
1 балл
0,5 балл
0 балл
Web-бетке сілтеме
2.
апта сайын жаңартылатын әлеуметтік желілерде парақшаның болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара қатысады;
Бағаланатын көрсеткіш
1 балл
0,5 балл
0 балл
Web-бетке сілтеме
3.
Білім алушылар/тәрбиеленушілер контингенті
1000-нан астам білім алушы;
501-1000 оқушы;
500-ден кем білім алушы
2 балл
1,5 балл
1 балл
ҰБДҚ-дан түсіру
4.
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар контингентіне сәйкес арнайы жағдайлардың болуы:
4.1. Білім алушылардың жалпы санынан ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар білім алушылардың үлесі (контингент);
4.2. Кедергісіз ортаның болуы
4.3. Дефектологты, психологты, логопедті сүйемелдеуді ұйымдастыру;
4.4. Педагогтердің жалпы санынан инклюзивті білім беру бойынша (жалпы білім беру ұйымдары үшін), арнайы білім бойынша (арнайы білім беру ұйымдары үшін) біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің үлесі
4.5. Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар, оның ішінде үйде оқытылатын балалар үшін бос уақытты ұйымдастыру (жеке дене ерекшеліктерін ескере отырып) (орта білім беру ұйымдары үшін
Жоқ;
Білім алушылардың жалпы санынан 1% - дан кем;
Білім алушылардың жалпы санының 1% - дан астамы
білім беру
Жоқ
Бар
Жоқ
Бар
Жалпы санының 50% - на дейін жоқ
Жоқ
жалпы санынан 10% - ға дейін;
жалпы санының 10% - дан астамы
0 балл;
1 балл;
2 және одан көп балл
0 балл
бар болуына байланысты +0,5 баллдан
0 балл
1 балл
0 балл
1 балл
0 балл
1 балл
2 балл
ҰБДҚ-дан түсіру,
ПМПК анықтамасы
Фото материалдар
Штаттық кестеден мәліметтер
Ақпарат
Ақпарат
5.
5.1. Қолайлы жағдайлар мен қауіпсіз орта құру:
- бейне бақылаумен қамтамасыз ету;
- жаппай жиналатын жерлерде балаларды бақылау және бақылау мүмкіндігі ("Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысына сәйкес);
- істен шыққан камералардың болмауы;
- ұрлық пен бұзақылықтың болмауы;
- басқа мемлекеттік органдар тарапынан айыппұл санкцияларының болмауы (Ішкі істер департаменті (бұдан әрі – ІІД) және Төтенше жағдайлар департаменті (бұдан әрі – ТЖД) мониторингі бойынша)
Болмауы
Болуы
0 балл
болуына байланысты +1 баллдан
Ақпарат,
қолымен расталған

Эффективность обеспечения доступности качественного образования (максимальное количество баллов по критерию для организаций среднего, дополнительного образования – 25,5, для дошкольных организаций – 24,5)
"руководитель организатор" 5/4 – 10/9 баллов;
"руководитель менеджер" - 11/10 – 18/17 баллов;
"руководитель лидер" - 19/18 — 25,5/24,5 баллов
1.
Открытость организации образования:
- наличие сайта (web – страницы),
обновляемых еженедельно
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылка на web-страницу
2.
наличие страницы в социальных сетях, обновляемых еженедельно
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылка на web-страницу
3.
Контингент обучающихся/воспитанников
Свыше 1000 обучающихся;
501–1000 обучающихся;
менее 500 обучающихся
2 балла
1,5 балла
1 балл
Выгрузка с НОБД
4.
Наличие специальных условий в соответствии с контингентом детей с особыми образовательными потребностями:
4.1. Доля обучающихся с особыми образовательными потребностями от общего количества обучаемых (контингент);
4.2. Наличие безбарьерной среды
4.3. Организация сопровождения дефектолога, психолога, логопеда;
4.4. Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по инклюзивному образованию (для общеобразовательных организаций), по специальному образованию (для специальных организаций образования) от общего количества педагогов
4.5. Организация досуга для детей с особыми образовательными потребностями (далее – ООП), в том числе детей надомного обучения (с учетом индивидуальных физических особенностей) (для организаций среднего образования)
Не имеется;
Менее 1% от общего количества обучающихся;
Более 1 % от общего количества обучающихся
Не имеется
Имеется
Не имеется
Имеется
Не имеется
до 50% от общего количества;
Не имеется;
до 10% от общего количества;
более 10% от общего количества
0 баллов;
1 балл;
2 и более баллов
0 баллов;
+ по 0,5 балла в зависимости от наличия
0 баллов
1 баллов
0 баллов;
1 балл
0 баллов;
1 балл;
2 балла
Выгрузка с НОБД,
справка ПМПК
Фото материалы
Сведения из штатного расписания
Информация
Информация
5.
5.1. Создание комфортных условий и безопасной среды:
- обеспеченность видеонаблюдением;
- возможность контроля и наблюдения за детьми в местах массового скопления (соответствие с
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 "Об утверждении требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении");
- отсутствие камер, вышедших из строя;
- отсутствие краж и взломов;
- отсутствие штрафных санкций со стороны других государственных органов (по мониторингу Департамента внутренних дел (далее –ДВД) и Департамента чрезвычайных ситуаций (далее - ДЧС)
Отсутствие
Наличие
0 баллов;
+ по 1 баллу в зависимости от наличия
Информация, заверенная подписью

5.2. Білім беру ұйымының ғимаратына кіруді бақылауды ұйымдастыру:
- кіруді бақылау және басқару жүйесі (турникеттердің болуы (қарапайым, бетті танитын, білезігі бар, саусақ іздері бар);
- хабарлау жүйесінің болуы (дабыл түймесі);
- күзет қызметі субъектілерінің болуы: күзетшілер, вахтерлер (ауылдық жерлер үшін)
Болмауы
Болуы
0 балл
болуына байланысты +1 баллдан
Ақпарат,
қолымен расталған
6.
Өткен жылмен салыстырғанда қосымша білім берумен қамтылған білім алушылар мен тәрбиеленушілердің ұлғаю серпіні (мектептер үшін)
15%-ға ұлғайту;
10%-ға ұлғайту;
5%-ға ұлғайту;
Бұрынғы деңгейде;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғары балл саны – 19; мектепке дейінгі, қосымша білім беру ұйымдары үшін - 8)
"басшы-ұйымдастырушы" - 4/1-8/3 балл
"басшы-менеджер" - 9/4-13/5 балл
"басшы-көшбасшы" - 14/6-19/8 балл
7.
Білім сапасының динамикасы (мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды ұйымдастыру үшін
- біліктер мен дағдылардың қалыптасу деңгейінің динамикасы);
– психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті үшін (бұдан әрі – ППТК), реабилитациялық орталықтар (бұдан әрі – РО) үшін-түзету-дамыту сабақтары сапасының динамикасы)
6-20 %-ға арттыру;
11-15 %-ға жоғарылату;
7-10 %-ға арттыру;
Өткен жылдың деңгейіне сәйкес;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
8.
"Алтын белгі" белгісін алған және Ұлттық бірыңғай тестілеуден 120 және одан жоғары балл жинаған түлектер саны (мектептер үшін)
соңғы 3 жылдағы өсу динамикасымен;
Бір деңгейде;
Соңғы 3 жылдағы тұрақсыз динамикамен;
Соңғы 3 жылдағы төмендеу динамикасымен немесе көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Білім басқармасының статистикалық мәліметтері
9.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына оқуға түскен бітірушілердің үлесі (мектептер үшін)
80% және одан жоғары;
70 – 79%;
60 - 69%;
50 - 59%;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
Жоғары оқу орындарына түскен бітірушілердің үлесі (мамандандырылған білім беру ұйымдары үшін – бюджеттік негізде оқуға түсу) (мектептер үшін)
80% және жоғары;
70 – 79%;
60 - 69%;
50 - 59%;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
10.
Облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздары (жүлдегерлері) болған тәрбиеленушілердің/білім алушылардың саны (мектептер үшін)
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі

5.2. Организация контроля доступа к зданию организации образования:
- система контроля и управления доступом (наличие турникетов (простых, с распознаванием лица, с браслетом, с отпечатками пальцев);
- наличие системы оповещения ("тревожная кнопка");
- наличие субъектов охранной деятельности: охранники, вахтеры (для сельской местности)
Отсутствие
Наличие
0 баллов;
+ по 1 баллу в зависимости от наличия
Информация,
заверенная подписью
6.
Динамика увеличения обучающихся и воспитанников, охваченных дополнительным образованием по сравнению с предыдущим годом (для школ)
Увеличение – на 15%;
Увеличение – на 10%;
Увеличение – на 5%;
На прежнем уровне;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла;
3 балла;
2 балла;
1 балл;
0 баллов
Информация, выгрузка из НОБД
Эффективность обеспечения качества образования
(максимальное количество баллов по критерию – 19; для организаций дошкольного, дополнительного образования - 8)
"руководитель-организатор" - 4/1-8/3 баллов;
"руководитель-менеджер" - 9/4-13/5 баллов;
"руководитель-лидер" - 14/6-19/8 баллов
7.
Динамика качества знаний (для организации дошкольного воспитания и обучения
- динамика уровня сформированности умений и навыков);
- для кабинетов психолого-педагогической коррекции (далее – КППК), реабилитационных центров (далее – РЦ) – динамика качества коррекционно-развивающих занятий)
Повышение – на 16 – 20%;
Повышение на 11 - 15%;
Повышение на 7 - 10%;
В соответствии с уровнем прошлого года;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация, выгрузка с НОБД
8.
Количество выпускников, получивших знак "Алтын белгі" и набравших на ЕНТ 120 и выше баллов (для школ)
С динамикой роста за последние 3 года;
На одном уровне;
С нестабильной динамикой за последние 3 года;
С динамикой снижения за последние 3 года или показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Статистические данные Управления образования
9.
Доля выпускников, поступивших в организации технического и профессионального, послесреднего образования (для школ)
80% и выше;
70 – 79%;
60 - 69%;
50 - 59%;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация, выгрузка с НОБД
Доля выпускников, поступивших в высшие учебные заведения (для специализированных организаций образования – поступление для обучения на бюджетной основе) (для школ)
80% и выше;
70 – 79%;
60 - 69%;
50 - 59%;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация, выгрузка с НОБД
10.
Количество воспитанников/обучающихся, ставших победителями (призерами) областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований (для школ)
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности

(критерий бойынша ең жоғары балл саны – 27, мектепке дейінгі білім беру ұйымдары үшін - 24)
"басшы-ұйымдастырушы" - 7/4-11/8 балл;
"басшы-менеджер" - 12/9-19/16 балл;
"басшы-көшбасшы" - 20/17-27/23 балл
11.
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан жоғары кәсіптік білімі бар педагогтердің үлесі
91 - 100%;
81 – 90%;
70 – 80%;
70%-тен төмен
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
12.
Ғылыми / академиялық дәрежесі бар педагогтердің үлесі
30-дан кем емес%;
20-29%;
15 — 19%;
1 — 14%;
Жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
13.
Білім беру ұйымдары педагогтерінің жалпы санынан "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
60-тан кем емес%;
40 — 59%;
30 — 39%;
25 — 29%;
1 – 24%;
Жоқ
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
14.
Жас мамандардың үлесі
Еңбек өтілі 1 жылдан 3 жылға дейін
3-тен кем емес
5-тен кем емес
10-нан кем емес
1 балл
2 балла
3 балла
15.
Білім беру ұйымының басшысында білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісілген менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл;
0 балл
сертификат көшірмесі
16.
Кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтер саны (мектептер үшін)
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
Ақпарат
17.
Білім беру ұйымында оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған әзірленген бағдарламалардың, оқу-әдістемелік кешендердің, әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Тиісті деңгейдегі ОӘК (ғылыми кеңес) хаттамасынан үзінді көшірме
18.
Инновациялық-эксперименттік қызмет, әлеуметтік / білім беру жобаларына қатысу
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат
Материалдық — техникалық қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғарғы балл саны – 4)
"басшы-ұйыдастырушы" - 3 балл;
"басшы-менеджер" - 3 балл;
"басшы-көшбасшы" - 4 балл
19.
Материалдық-техникалық базаны жақсарту (қазіргі заманғы жабдықтарды, цифрлық зертханаларды, интерактивті жабдықтарды, оқу кабинеттерін және т. б. сатып алу)
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
Қосымша;
Бюджеттен тыс қаражат есебінен сатып алу
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат
Балдарды төмендету көрсеткіштері (критерий бойынша балдарды азайтудың ең көп саны – минус 14 балл)
20.
Оқу-тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының аумағында білім алушылардың/тәрбиеленушілердің, қызметкерлердің денсаулығына зиян келтіруге әкеп соққан жарақаттанудың тіркелген жағдайларының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара қатысады
минус 2 балл
минус 1 балл
Тиісті органдардың қорытындысы
21.
Суицид жағдайларының болуы
Аяқталған суицид;
Өз-өзіне қол жұмсау әрекеті
минус 3 балл
минус 1 балл
Ақпарат
22.
Білім алушылар жасаған құқық бұзушылықтардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
минус 5 балл
минус 1 балл
Кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі инспектордың мәліметтері
23.
Кадрлардың тұрақтамауының болуы
Тұрақсыздығы 20-дан жоғары%;

(максимальное количество баллов по критерию – 27, для организаций дошкольного образования - 24)
"руководитель-организатор" - 7/4-11/8 баллов;
"руководитель-менеджер" - 12/9-19/16 баллов;
"руководитель-лидер" - 20/17-27/23 баллов
11.
Доля педагогов с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования
91 - 100%;
81 – 90%;
70 – 80%;
Ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
Информация, выгрузка с НОБД
12.
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Не менее 30%;
20-29%;
15 — 19%;
1 — 14%;
Отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация, выгрузка с НОБД
13.
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от общего количества педагогов организации образования
Не менее 60%;
40 — 59%;
30 — 39%;
25 — 29%;
1 – 24%;
Отсутствует
5 баллов
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация, выгрузка с НОБД
14.
Доля молодых специалистов
Стаж работы от 1 до 3 лет
Не менее 3%
Не менее 5%
Не менее 10%
1 балл
2 балла
3 балла
Информация, выгрузка с НОБД
15.
Наличие у руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента, согласованные уполномоченным органом в области образования
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл;
0 баллов
Копия сертификата
16.
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства (для школ)
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
Информация
17.
Наличие в организации образования разработанных программ, учебно-методических комплексов, методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Копия выписки из протокола УМС (ученого совета), соответствующего уровня
18.
Инновационно-экспериментальная деятельность, участие в социальных/образовательных проектах
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Отчет
Информация
Эффективность материально — технического обеспечения
(максимальное количество баллов по критерию – 4)
"руководитель-организатор" - 3 балл;
"руководитель-менеджер" - 3 балла;
"руководитель-лидер" - 4 балла
19.
Улучшение материально-технической базы (приобретение современного оборудования, цифровых лабораторий, интерактивного оборудования, учебных кабинетов и т.д.)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует;
Дополнительно;
Приобретение за счет внебюджетных средств
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация
Показатели снижения баллов (максимальное количество уменьшения баллов по критерию – минус 14 баллов)
20.
Наличие зарегистрированных случаев травматизма, повлекших за собой причинение вреда здоровью обучающихся/воспитанников, работников на территории организации образования во время учебно-воспитательного процесса
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель присутствует частично
минус 2 балла;
минус 1 балл
Заключение соответствующих органов
21.
Наличие случаев суицида
Завершенный суицид;
Попытка суицида
минус 3 балла;
минус 1 балл
Информация
22.
Наличие правонарушений, совершенных обучающимися
Оцениваемый показатель присутствует
минус 5 балла;
минус 1 балл
Сведения с ИДН
23.
Наличие текучести кадров
Текучесть свыше 20%;

Тұрақсыздығы 10 – 19%;
Тұрақсыздығы 3 – 9%
минус 3 балл
минус 2 балл
минус 1 балл
Ақпарат
24.
ҰБДҚ-ны сапасыз толтыру (облыстық білім басқармасының мониторингі бойынша)
Дәйексіз деректер-минус 5 балл
минус 5 балл
Комиссия толтырады
25.
Электрондық журналдар жүйесінде кері байланыстың болмауы (облыстық білім басқармасының мониторингі бойынша)
Оқу пәндері бойынша мұғалімдердің пікірлерінің толтырылу сапасының және жиілігінің жоқтығы
минус 3 балл
Комиссия толтырады
26.
5 жылда 1 рет біліктілікті арттыру курстарынан өтпеген педагогтердің болуы ("Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
Бағаланатын көрсеткіш бар;
минус 3 балл
Ақпарат
ЖИЫНЫ
"басшы-ұйымдастырушы" - 37-47 ұпай;
"басшы-менеджер" - 48-56 ұпай;
"басшы-көшбасшы" - 57-75,5 балл.
Мектепке дейінгі, қосымша білім беру ұйымдары үшін:
"басшы-ұйымдастырушы"- 27-37 ұпай;
"басшы-менеджер" - 38-44 ұпай;
"басшы-көшбасшы" - 45-60,5 балл
* Көрсеткіштерге қол жеткізу аттестаттау аралық кезеңде (аттестаттау арасындағы кезең)ескеріледі
Арнайы білім беру ұйымының басшысы қызметінің тиімділік көрсеткіштері (арнайы балабақшалар мен мектептер (мектеп-интернаттар)
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Сапалы білімге қолжетімділікті қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғары балл саны – 30,5).
"басшы-ұйымдастырушы" 8-14-балл
"басшы-менеджер" 15-22-балл
"басшы-көшбасшы" 23 – 30,5 — балл
1.
Білім беру ұйымының ашықтығы: - апта сайын жаңартылып отыратын сайттың (web – беттің) болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара қатысады;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
2.
Білім алушылар контингенті
500-ден астам білім алушы;
201-500 білім алушы;
200 білім алушыдан кем
3 балл 2 балл 1 балл
3.
Балалар контингентіне сәйкес арнайы жағдайлардың болуы:
Кедергісіз ортаның болуы:
пандус;
лифт;
көтергіш;
тактильді жолдар;
Брайль тақталары;
Кадрлармен қамтамасыз ету: арнайы педагогтердің болуы
Дефектологтың, логопедтің, психологтың балаларды алып жүруін ұйымдастыру: кабинеттердің, дамытушы жабдықтардың, әдістемелік материалдардың болуы.
Жоқ
Бар
30-дан астам педагог;
20-дан 30 педагогке дейін;
10-нан 20 педагогке дейін;
1-ден 10-ға дейін педагог
бар;
ішінара бар;
жоқ;
0 балл
Болуына байланысты 0,5 балл қосылады
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл
1 балл
0,5 балл
0 балл
4.
Балаларды үйде оқытуды ұйымдастыру:
- үйде білім алушылар үшін жеке оқу бағдарламаларының болуы;
-үйде оқитын балалар үшін мамандармен түзету-дамыту сабақтарын, мектеп жағдайында тәрбие және мектептен тыс іс-шараларды ұйымдастыру.
Болуы
Болмауы
Үнемі
Болмауы
1 балл
0 балл
1 балл
0 балл
5.
Педагогтердің жалпы санынан арнайы бағдарламалар бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің үлесі
педагогтердің жалпы санынан 50% - ға дейін:
педагогтердің жалпы санынан 30% - ға дейін;
педагогтердің жалпы санынан 10% - ға дейін
3 балл 2 балл 1 балл
6.
Білім алушылар, оның ішінде үйде оқитын балалар үшін бос уақытты ұйымдастыру (жеке дене ерекшеліктерін ескере отырып)
бар
жоқ
2 балл
0 балл
7.
Білім алушылар, оның ішінде үйде оқитын балалар үшін бос уақытты ұйымдастыру (жеке дене ерекшеліктерін ескере отырып)
Қолайлы жағдайлар мен қауіпсіз орта құру:
бейнебақылаумен қамтамасыз ету;
жаппай жиналатын жерлерде балаларды бақылау және бақылау мүмкіндігі (2015 жылғы 3 сәуірдегі №191 ҚРҮҚ сәйкес);
істен шыққан камералардың болмауы;
ұрлық пен бұзақылықтың болмауы;
басқа мемлекеттік органдар тарапынан айыппұл санкцияларының болмауы (ІІД және ТЖД мониторингі бойынша)
Болмауы
Болуы
0 балл;
болуына байланысты
+1 балл
8.
Білім беру ұйымының ғимаратына кіруді бақылауды ұйымдастыру:
білім алушыларды тасымалдауды ұйымдастыру;
хабарлау жүйесінің болуы ("дабыл түймесі");
күзет қызметі субъектілерінің болуы: күзетшілер, вахтерлер (ауылдық жерлер үшін)
Болмауы
Болуы
0 баллов;
болуына байланысты +1 балл
9.
Өткен жылмен салыстырғанда қосымша білім берумен қамтылған білім алушылар мен тәрбиеленушілердің ұлғаю серпіні
15%-ға ұлғайту;
10%-ға ұлғайту;
5%-ға ұлғайту;
Бұрынғы деңгейде; Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғары балл саны – 11)

Текучесть 10 – 19%;
Текучесть 3 – 9%
минус 3 балла;
минус 2 балла;
минус 1 балл
Информация
24.
Некачественное заполнение НОБД (по мониторингу областного управления образования)
Недостоверность в данных – минус 5 баллов
минус 5 баллов
Заполняется Комиссией
25.
Отсутствие обратной связи в системе электронных журналов (по мониторингу областного управления образования)
Отсутствие регулярности и качества заполнения комментариев учителя по учебным предметам
минус 3 балла
Заполняется Комиссией
26.
Наличие педагогов, не прошедших курсы повышения квалификации 1 раз в 5 лет (согласно Закону РК "О статусе педагога")
Оцениваемый показатель присутствует;
минус 3 балла
Информация
ИТОГО
"руководитель-организатор" - 37 – 47 баллов;
"руководитель-менеджер" - 48-56 баллов;
"руководитель-лидер" - 57-75,5 балла.
Для дошкольных, дополнительных организаций образования:
"руководитель-организатор" - 27 – 37 баллов;
"руководитель-менеджер" - 38-44 баллов;
"руководитель-лидер" - 45-60,5 балла.
*Достижение показателей учитываются за межаттестационный период (период между аттестациями)
Показатели эффективности деятельности руководителя специальной организации
образования (специальные детские сады и школы (школы-интернаты)
критерии
показатели
баллы
Эффективность обеспечения доступности качественного образования
(максимальное количество баллов по критерию – 30,5).
"руководитель-организатор" 8 – 14 - баллов;
"руководитель-менеджер" 15 – 22 - баллов;
"руководитель-лидер" 23 – 30,5 — баллов.
1.
Открытость организации образования: наличие сайта (web – страницы); наличие страницы в социальных сетях, обновляемых еженедельно
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
2.
Контингент обучающихся
свыше 500 обучающихся; 201-500 обучающихся; менее 200 обучающихся
3 балла 2 балла 1 балла
3.
Наличие специальных условий в соответствии с контингентом детей:
Наличие безбарьерной среды:
пандус;
лифт;
подъемник;
тактильные дорожки;
таблички Брайля;
Обеспеченность кадрами: наличие специальных педагогов
Организация сопровождения детей дефектологом, логопедом, психологом: наличие кабинетов, развивающего оборудования, методического материала.
Не имеется
Имеется
свыше 30 педагогов;
от 20 до 30 педагогов;
от 10 до 20 педагогов;
от 1 до 10 педагогов
имеется;
имеется частично;
не имеется;
0 баллов;
Прибавляется по 0,5 балла в зависимости от наличия
4 балла;
3 балла;
2 балл;
1 баллов;
1 балл
0,5 балла
0 баллов
4.
Организация обучения детей на дому:
- наличие индивидуальных учебных программ для обучающихся на дому;
- организация для детей, обучающихся на дому коррекционно-развивающих занятий со специалистами, воспитательских и внешкольных мероприятий в условиях школы.
Наличие
Отсутствие
Регулярно
Отсутствие
1 балл
0 баллов
1 балл
0 баллов
5.
Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по специальным программам, от общего количества педагогов
до 50% от общего количества педагогов:
до 30% от общего количества педагогов;
до 10% от общего количества педагогов
3 балла;
2 балла;
1 балл;
6.
Организация досуга для обучающихся, в том числе детей надомного обучения (с учетом индивидуальных физических особенностей)
имеется
не имеется
2 балла;
0 баллов
7.
Создание комфортных условий и безопасной среды:
обеспеченность видеонаблюдением;
возможность контроля и наблюдения за детьми в местах массового скопления (соответствие с ППРК № 191 от 3.04.2015 г.);
отсутствие камер, вышедших из строя;
отсутствие краж и взломов;
отсутствие штрафных санкций со стороны других государственных органов (по мониторингу ДВД и ДЧС)
Отсутствие Наличие
0 баллов;
по 1 баллу в зависимости от наличия
8.
Организация контроля доступа к зданию организации образования:
организация подвоза обучающихся;
наличие системы оповещения ("тревожная кнопка");
наличие субъектов охранной деятельности: охранники, вахтеры (для сельской местности)
Отсутствие Наличие
0 баллов;
по 1 баллу в зависимости от наличия
9.
Динамика увеличения обучающихся и воспитанников, охваченных дополнительным образованием по сравнением с предыдущим годом
Увеличение – на 15%;
Увеличение – на 10%;
Увеличение – на 5%;
На прежнем уровне;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла;
3 балла;
2 балла;
1 балл;
0 баллов
Эффективность обеспечения качества образования
(максимальное количество баллов по критерию – 11)

"басшы-ұйымдастырушы" - 3-5 ұпай;
"басшы-менеджер" - 6-8 ұпай;
"басшы-көшбасшы" - 9-11 ұпай
7.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі №115 бұйрығымен бекітілген "Кәсіптік-еңбекке оқыту" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламаларында көрсетілген мамандықтар бойынша кәсіптік-еңбекке оқытуды ұйымдастыру, өндірістік сыныбының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
әр мамандық бойынша
1 балл
0 балл
8.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына түскен бітірушілердің үлесі
30% және одан жоғары;
20 – 29%;
10 - 19%;
0 - 9%;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
9.
Облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздары (жүлдегерлері) болған тәрбиеленушілердің/білім алушылардың саны
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғарғы балл саны – 24)
"басшы-ұйымдастырушы"- 10-15 ұпай;
"басшы-менеджер"- 16-20 ұпай;
"басшы-көшбасшы"- 21-24 балл..
11.
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан жоғары кәсіптік білімі бар педагогтердің үлесі
91 - 100%;
81 – 90%;
70 – 80%;
70% төмен
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
12.
Ғылыми / академиялық дәрежесі бар педагогтердің үлесі
20% кем емес
11-15%;
6 — 10%;
0 — 5%;
жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
13.
Білім беру ұйымдары педагогтерінің жалпы санынан "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
50% кем емес
33 — 40%;
22 — 30%;
11 — 20%;
1 % кем;
жоқ
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
14.
Жас мамандардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
15.
Білім беру ұйымының басшысында менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
16.
Кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтер саны
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
17.
Әзірленген бағдарламалардың, оқу-әдістемелік кешендердің, оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
18.
Инновациялық қызмет, әлеуметтік / білім беру жобаларына қатысу
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Материалдық — техникалық қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғарғы балл саны – 4)
"басшы-ұйымдастырушы"- 3 балл;
"басшы-менеджер" - 3 балл;
"басшы-көшбасшысы"- 4 балл.
19.
Материалдық-техникалық базаны жақсарту (қазіргі заманғы жабдықтарды, цифрлық зертханаларды, интерактивті жабдықтарды, оқу кабинеттерін және т. б. сатып алу)
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
Бюджеттен тыс қаражат есебінен сатып алу
қосымша
4 балл
Компьютерлік техникамен қамтамасыз ету
2 балл
Баллдарды төмендету көрсеткіштері (критерий бойынша балдарды азайтудың ең көп саны – минус 14 балл)
20.
Оқу-тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының аумағында білім алушылардың/тәрбиеленушілердің, қызметкерлердің денсаулығына зиян келтіруге әкеп соққан жарақаттанудың тіркелген жағдайларының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
минус 2 балл
минус 1 балл
21.
Суицид жағдайларының болуы
Аяқталған суицид;
Өз-өзіне қол жұмсау әрекеті
минус 3 балл
минус 1 балл
22.
Білім алушылар жасаған құқық бұзушылықтардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
минус 5 балл
минус 1 балл
23.
Кадрлардың тұрақтамауының болуы
Тұрақсыздығы 20%-дан жоғары;

"руководитель-организатор" - 3-5 баллов;
"руководитель-менеджер" - 6-8 баллов;
"руководитель-лидер" - 9-11 баллов
7.
Организация профессионально-трудового обучения, наличие производственного класса по специальностям, указанных в Типовых учебных программах по учебному предмету "Профессионально-трудовое обучение", утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115
Оцениваемый показатель присутствует
Оцениваемый показатель отсутствует
по каждой специальности
1 балл
0 баллов
8.
Доля выпускников, поступивших в организации технического и профессионального, послесреднего образования
30% и выше;
20 – 29%;
10 - 19%;
0 - 9%;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
9.
Количество воспитанников/обучающихся, ставших победителями (призерами) областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
(максимальное количество баллов по критерию – 24)
"руководитель-организатор" - 10-15 баллов;
"руководитель-менеджер" - 16-20 баллов;
"руководитель-лидер" - 21-24 баллов.
11.
Доля педагогов с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования
91 - 100%;
81 – 90%;
70 – 80%;
Ниже 70%
4 балла
3 балла
2 балла
0 баллов
12.
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Не менее 20%;
11-15%;
6 — 10%;
0 — 5%;
Отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
13.
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от общего количества педагогов организации образования
Не менее 50%;
33 — 40%;
22 — 30%;
11 — 20%;
менее 1 %;
Отсутствует
5 баллов
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
14.
Наличие молодых специалистов
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
0 баллов
15.
Наличие у руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл;
0 баллов
16.
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
17.
Наличие разработанных программ, учебно-методических комплексов, методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
Республиканский уровень;
Областной/города республиканского значения уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
18.
Инновационная деятельность, участие в социальных/образовательных проектах
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Эффективность материально — технического обеспечения
(максимальное количество баллов по критерию – 4)
"руководитель-организатор" - 3 балл;
"руководитель-менеджер" - 3 балла;
"руководитель-лидер" - 4 балла.
19.
Улучшение материально-технической базы (приобретение современного оборудования, цифровых лабораторий, интерактивного оборудования, учебных кабинетов, и т.д.)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует;
2 балла
0 баллов
Приобретение за счет внебюджетных средств
Дополнительно
4 балла
Обеспеченность компьютерной техникой
2 балла
Показатели снижения баллов (максимальное количество уменьшения баллов по критерию – минус 14 баллов)
20.
Наличие зарегистрированных случаев травматизма, повлекших за собой причинение вреда здоровью обучающихся/воспитанников, работников на территории организации образования во время учебно-воспитательного процесса
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель присутствует частично
минус 2 балла;
минус 1 балл
21.
Наличие случаев суицида
Завершенный суицид;
Попытка суицида
минус 3 балла;
минус 1 балл
22.
Наличие правонарушений, совершенных обучающимися
Оцениваемый показатель присутствует
минус 5 балла;
минус 1 балл
23.
Наличие текучести кадров
Текучесть свыше 20%;

Тұрақсыздығы 10 – 19%;
Тұрақсыздығы 3 – 9%
минус 3 балл
минус 2 балл
минус 1 балл
24.
ҰБДҚ-ны сапасыз толтыру (облыстық білім басқармасының мониторингі бойынша)
Дәйексіз деректер-минус 5 балл
минус 5 балл
25.
Электрондық журналдар жүйесінде кері байланыстың болмауы (облыстық білім басқармасының мониторингі бойынша)
Оқу пәндері бойынша мұғалімнің түсініктемелерін толтырудың жүйелілігі мен сапасының болмауы
минус 3 балл
26.
5 жылда 1 рет біліктілікті арттыру курстарынан өтпеген педагогтердің болуы ("Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
Бағаланатын көрсеткіш бар
минус 3 балл
ЖИЫНЫ:
"басшы-ұйымдастырушы" - 22-32 ұпай;
"басшы-менеджер" - 33-50 ұпай;
"басшы-көшбасшысы" - 51-67 балл.
** Көрсеткіштерге қол жеткізу аттестаттау аралық кезеңде (аттестаттау арасындағы кезең)ескеріледі
Арнайы білім беру ұйымдары басшысының жұмыс тиімділігінің көрсеткіштері
(Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар, психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері, оңалту орталықтары)
Критерий
Көрсеткіштер
Балдар
Сапалы білімге қолжетімділікті қамтамасыз ету тиімділігі (критерий бойынша ең жоғары балл саны – 12)
"басшы-ұйымдастырушы" 6 - 7 балл;
"басшы-менеджер" - 8 - 9 балл;
"басшы-көшбасшы" - 10 — 12 балл;;
1
Психологиялық - педагогикалық тексерудің (ПМПК) және түзету көмегінің (ППТК және РО)білім беру қызметтерін көрсету сапасын қамтамасыз ету
1.Педагогтердің жалпы санынан психологиялық-педагогикалық тексеру (ПМПК), түзету-дамыту көмегі (ППТК, РО) бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің үлесі.
2. ҚР БҒМ 2016 жылғы 22 қаңтардағы №70 бұйрығына сәйкес жабдықтармен, оқулықтармен, әдістемелік құралдармен, дидактикалық материалдармен, оқу, диагностикалық-консультациялық және түзету-дамыту процесінің әдістемелерімен қамтамасыз ету)
3.Педагогтерге әдістемелік көмек көрсетуді ұйымдастыру (әдістемелік бірлестіктердің жұмысы, жас педагог мектебі)
4. Кабинеттердің, дамытушы жабдықтардың, әдістемелік материалдардың болуы.
100 %
50%
25%-ден кем
1 балл
0,5 балл
0 балл
0,5 балл
0 балл
1 балл
0,5 балл
0 балл
1 балл
0,5 балл
0 балл
1 балл
100%
70%
50%
Тұрақты негізде
Ішінара
Жоқ
Бар;
Ішінара бар;
Жоқ
2
Арнайы білім беру ұйымдарының ата-аналармен, қоғамдық, жалпы білім беру ұйымдарымен, қосымша білім беру ұйымдарымен, Денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау ұйымдарымен өзара іс-қимылы
1. ЕҚҰ бар балалардың ата-аналарына, жалпы білім беретін мектептердің мұғалімдері мен мамандарына ақпараттық-ағарту іс-шараларын, консультациялар ұйымдастыру.
2. ЕҚҰ бар балалардың құқықтарын қорғау және оларға көмек көрсету жөніндегі мемлекеттік және қоғамдық ұйымдардың іс-шараларына қатысу.

Текучесть 10 – 19%;
Текучесть 3 – 9%
минус 3 балла;
минус 2 балла;
минус 1 балл
24.
Некачественное заполнение НОБД (по мониторингу областного управления образования)
Недостоверность в данных – минус 5 баллов
минус 5 баллов
25.
Отсутствие обратной связи в системе электронных журналов (по мониторингу областного управления образования)
Отсутствие регулярности и качества заполнения комментариев учителя по учебным предметам
минус 3 балла
26.
Наличие педагогов, не прошедших курсы повышения квалификации 1 раз в 5 лет (согласно Закону РК "О статусе педагога")
Оцениваемый показатель присутствует
минус 3 балла
ИТОГО:
"руководитель-организатор" - 22 – 32 баллов;
"руководитель-менеджер" - 33-50 баллов;
"руководитель-лидер" - 51-67 балла.
*Достижение показателей учитываются за межаттестационный период (период между аттестациями)
Показатели эффективности работы руководителя специальных организаций образования
(Психолого-медико-педагогические консультации (далее – ПМПК),
Кабинеты психолого-педагогической коррекции, Реабилитационные центры)
Критерий
Показатели
Баллы
Эффективность обеспечения доступности качественного образования (максимальное количество баллов по критерию – 12) "руководитель-организатор" 6 - 7 баллов; "руководитель-менеджер" - 8 - 9 баллов; "руководитель-лидер" - 10 — 12 баллов;
1
Обеспечение качества оказания образовательных услуг психолого- педагогического обследования (ПМПК) и коррекционной помощи (КППК и РЦ)
1. Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по психолого-педагогическому обследованию (ПМПК), коррекционно-развивающей помощи (КППК, РЦ) от общего количества педагогов.
2. Обеспечение оборудованием, учебниками, методическими пособиями, дидактическим материалом, методиками учебного, диагностико-консультативного и коррекционно-развивающего процесса в соответствии с приказом МОН РК № 70 от 22 января 2016 г.)
3.Организация методической помощи педагогам (работа методобъединений, школа молодого педагога)
4. Наличие кабинетов, развивающего оборудования, методического материала.
100 %
50%
менее 25%
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0 баллов
100%
70%
50%
На постоянной основе
Частично
Отсутствуют
Имеется;
Имеется частично;
Не имеется
2
Взаимодействие специальных организаций образования с родителями, общественными, общеобразовательными организациями, дополнительного образования, организациями здравоохранения, социальной защиты
1. Организация информационно-просветительских мероприятий, консультаций для родителей детей с особыми образовательными потребностями (далее – ООП), учителей и специалистов общеобразовательных школ.
2.Участие в мероприятиях государственных и общественных организаций по защите прав и оказанию помощи детям с ООП.

3. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қорғау ұйымдарымен өзара іс-қимыл
Үнемі
Ішінара
Жоқ
Үнемі
Үнемі емес
Жоқ
Үнемі
Ішінара
Жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
1 балл
0,5 балл
0 балл
1 балл
0,5 балл
0 балл
3
Білім беру ұйымының ашықтығы – сайттың (web - беттің) болуы, - апта сайын жаңартылатын әлеуметтік желілердегі парақшаның болуы
Бар
Ішінара бар
Жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
4
Кедергісіз ортаның болуы: пандус, лифт, көтергіш, тактильді жолдар, Брайль тақтайшалары.
Бар
Ішінара бар
Жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
5
Қолайлы жағдайлар мен қауіпсіз орта құру:
- бейнебақылаумен қамтамасыз ету;
- жаппай жиналатын жерлерде балаларды бақылау және бақылау мүмкіндігі (3.04.2015 ж. № 191 ҚРҮҚ сәйкес);
- істен шыққан камералардың болмауы;
- ұрлық пен бұзақылықтың болмауы;
- басқа мемлекеттік органдар тарапынан айыппұл санкцияларының болмауы (ІІД және ТЖД мониторингі бойынша)
Бар
Ішінара бар
Жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі (критерий бойынша ең жоғары балл саны – 24)
"басшы-ұйымдастырушы" - 10-15 балл;
"басшы-менеджер"- 16-20 балл;
"басшы-көшбасшы" - 21-24 балл;
1
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан жоғары кәсіптік білімі бар педагогтердің үлесі
91 - 100%; 81 – 90%; 70 – 80%;
70% -дан төмен
4 балл 3 балл 2 балл 0 балл
2
Білім беру ұйымдары педагогтерінің жалпы санынан "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
60% кем емес; 40 — 59%; 30 — 39%; 25 — 29%; 1 – 24%;
Жоқ
5 балл 4 балл 3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
3
Жас мамандардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл 0 балл
4
Білім беру ұйымының басшысында менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл 0 балл
5
Кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтер саны
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл
6
Әзірленген бағдарламалардың, оқу-әдістемелік кешендердің, оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
7
Инновациялық-эксперименттік қызмет, әлеуметтік / білім беру жобаларына қатысу
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
8
Инновациялық-эксперименттік қызмет, әлеуметтік / білім беру жобаларына қатысу)
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ

3. Взаимодействие с организациями здравоохранения и социальной защиты
Регулярно
Частично
Отсутствие
Регулярно
Не регулярно
Отсутствие
Регулярно
Частично
Отсутствие
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0,5 балла
0 баллов
1 балл
0,5 балла
0 баллов
3
Открытость организации образования:
- наличие сайта (web – страницы), - наличие страницы в социальных сетях, обновляемых еженедельно
Присутствует
Частично присутствует
Отсутствует
1 балл
0,5 балла
0 баллов
4
Наличие безбарьерной среды: пандус, лифт, подъемник, тактильные дорожки, таблички Брайля.
Присутствует
Частично присутствует
Отсутствует
1 балл
0,5 балла
0 баллов
5
Создание комфортных условий и безопасной среды:
- обеспеченность видеонаблюдением;
- возможность контроля и наблюдения за детьми в местах массового скопления (соответствие с ППРК № 191 от 3.04.2015 г.);
- отсутствие камер, вышедших из строя;
- отсутствие краж и взломов; - отсутствие штрафных санкций со стороны других государственных органов (по мониторингу ДВД и ДЧС)
Присутствует
Частично присутствует
Отсутствует
1 балл
0,5 балла
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности (максимальное количество баллов по критерию – 24) "руководитель-организатор" - 10-15 баллов; "руководитель-менеджер" - 16-20 баллов; "руководитель-лидер" - 21-24 баллов;
1
Доля педагогов с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования
91 - 100%; 81 – 90%; 70 – 80%;
ниже 70%
4 балла 3 балла 2 балла 0 баллов
2
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от общего количества педагогов организации образования
Не менее 60%; 40 — 59%; 30 — 39%; 25 — 29%; 1 – 24%;
отсутствует
5 баллов 4 балла 3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
3
Наличие молодых специалистов
Оцениваемый показатель присутствует;
оцениваемый показатель отсутствует
2 балла 0 баллов
4
Наличие у руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента
Оцениваемый показатель присутствует;
оцениваемый показатель отсутствует
1 балл 0 баллов
5
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл
6
Наличие разработанных программ, учебно-методических комплексов, методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
7
Инновационно-экспериментальная деятельность, участие в социальных/образовательных проектах
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
8
Организация методической помощи педагогам (работа методических объединений, школа молодого педагога)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует

2 балл 0 балл
Материалдық — техникалық қамтамасыз етудің тиімділігі (критерий бойынша ең жоғары балл саны – 4)
"басшы-ұйымдастырушы" - 3 балл;
"басшы-менеджер" - 3 балл;
"басшы-көшбасшы" - 4 балл;
1
Материалдық-техникалық базаны жақсарту (қазіргі заманғы жабдықтарды, цифрлық зертханаларды, интерактивті жабдықтарды, оқу кабинеттерін және т. б. сатып алу)
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ;
Қосымша;
Бюджеттен тыс қаражат есебінен сатып алу
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
Балдарды төмендету көрсеткіштері (критерий бойынша баллдарды азайтудың ең көп саны – минус 14 балл)
1
Оқу-тәрбие процесі кезінде білім беру ұйымының аумағында білім алушылардың/тәрбиеленушілердің, қызметкерлердің денсаулығына зиян келтіруге әкеп соққан жарақаттанудың тіркелген жағдайларының болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
минус 2 балл
минус 1 балл
2
Кадрлардың тұрақтамауының болуы
Тұрақсыздығы 20%-дан жоғары;
Тұрақсыздығы 10 – 19%;
Тұрақсыздығы 3 – 9%
минус 3 балл
минус 2 балл
минус 1 балл
3
ҰБДҚ (облыстық білім басқармасының мониторингі бойынша) және есеп нысандарын сапасыз толтыру
Жалған деректер
минус 5 балл
4
5 жылда 1 рет біліктілікті арттыру курстарынан өтпеген педагогтердің болуы ("Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес)
Бағаланатын көрсеткіш бар
минус 3 балл
"
Арнайы білім беру ұйымдары үшін жиыны:
"басшы-ұйымдастырушы" - 25 – 30 балл;
"басшы-менеджер"- 30-35 балл;
"басшы-көшбасшы" - 35-40 балл.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы басшысы қызметінің тиімділік көрсеткіштері
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Дәлелдеме (материалдар портфолиоға ұсынылады)
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің бағалау баллдары
Сапалы білім берудің қол жетімділігін қамтамасыз етудің тиімділігі
(Өлшемшарттар бойынша ең жоғары балл саны - 32 балл)
"үшінші санатты басшы" 5 - 6 балл;
"екінші санатты басшы" - 7-9 балл;
"бірінші санатты басшы" - 10- 32 балл
1.
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайттың болуы (web – беттер),
- апта сайын жаңартылатын әлеуметтік желілердегі парақшаның болуы
Бағаланатын көрсеткіштің болуы;
Бағаланатын көрсеткіштің толық болмауы;
Бағаланатын көрсеткіштің болмауы.
1 балл
0,5 балл
0 балл
сілтемелер
2.
Білім алушылар контингенті
Білім алушылар санының 1000 жоғары болуы;
501–1000 білім алушы;
500 білім алушыдан кем болуы
5 балл
4 балл
3 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
3.
Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар контингентіне сәйкес арнайы жағдайлардың болуы:

2 балла 0 баллов
Эффективность материально — технического обеспечения (максимальное количество баллов по критерию – 4) "руководитель-организатор" - 3 балл; "руководитель-менеджер" - 3 балла; "руководитель-лидер" - 4 балла;
1
Улучшение материально-технической базы (приобретение современного оборудования, цифровых лабораторий, интерактивного оборудования, учебных кабинетов и т.д.)
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует;
Дополнительно;
Приобретение за счет внебюджетных средств
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Показатели снижения баллов (максимальное количество уменьшения баллов по критерию – минус 14 баллов)
1
Наличие зарегистрированных случаев травматизма, повлекших за собой причинение вреда здоровью обучающихся/воспитанников, работников на территории организации образования во время учебно-воспитательного процесса
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель присутствует частично
минус 2 балла;
минус 1 балл
2
Наличие текучести кадров
Текучесть свыше 20%;
Текучесть 10 – 19%;
Текучесть 3 – 9%
минус 3 балла;
минус 2 балла;
минус 1 балл
3
Некачественное заполнение НОБД (по мониторингу областного управления образования) и форм отчетов
Недостоверность в данных
минус 5 баллов
4
Наличие педагогов, не прошедших курсы повышения квалификации в соответствии с Законом РК "О статусе педагога"
Оцениваемый показатель присутствует
минус 3 балла
ИТОГО
Для специальных организаций образования: "руководитель-организатор" - 25 – 30 баллов; "руководитель-менеджер" - 30-35 баллов; "руководитель-лидер" - 35-40 баллов.
Показатели эффективности деятельности руководителя организации образования, реализующей образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство (материалы представляются в портфолио)
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения доступности качественного
образования (максимальное количество баллов по критерию – 30 баллов)
"руководитель третьей категории" 5 - 6 баллов;
"руководитель второй категории" - 7-9 баллов;
"руководитель первой категории" - 10- 30 баллов
1.
Открытость организации образования:
- наличие сайта (web – страницы),
- наличие страницы в социальных сетях, обновляемых еженедельно
Оцениваемый показатель присутствует
1 балл
ссылки
Оцениваемый показатель частично присутствует
0,5 баллов
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
2
Контингент обучающихся
Свыше 1000 обучающихся
5 баллов
Выгрузка из НОБД
501–1000 обучающихся
4 балла
менее 500 обучающихся
3 балла
3
Наличие специальных условий в соответствии с контингентом детей с особыми образовательными потребностями:
Выгрузка из НОБД, информация, заверенная подписью руководителя с приложением ФОТО, схем и т.д.

3.1. Білім алушылардың жалпы санынан ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар білім алушылардың үлесі (контингент);
3.2. Кедергісіз ортаның болуы: пандус, лифт- көтергіш, кіру тобы, шақыру түймесі, жабдықталған санитарлық-гигиеналық бөлме, ұтқырлықты қолдауға арналған бағдарлау жүйесі, дыбыс сигналы, жарық сигналы, тактильді жолдар, Брайль тақтайшалары;
3.3. Педагогтердің жалпы санынан инклюзивті білім беру бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің үлесі
3.4.Ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар балалар, оның ішінде үйде оқытылатын балалар үшін бос уақытты ұйымдастыру (жеке дене ерекшеліктерін ескере отырып)
3.5.Үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл|:
- оқыту семинарларын ұйымдастыру;
- тәжірибе алмасу (мастер-кластар);
- мәдени-көпшілік іс-шараларды ұйымдастыру;
- оқу, кабинеттерді бюджеттен тыс қаражат есебінен жабдықтау;
- балалардың шығармашылық жұмыстарын ұйымдастыру (жәрмеңкелер, көрмелер, мұражайлар)
Жоқ;
Білім алушылардың жалпы санынан 1% ;
Білім алушылардың жалпы санының 1% - дан астамы
Жоқ
Бар
Жоқ
Бар
Жоқ
Бар
Жоқ;
жалпы санынан 5% - ға дейін;
жалпы көлемнің 5% - дан астам количества
Жоқ
Бар
Жоқ
Бар
0 балл
1 балл
2 балл немесе одан да көп
0 балл
болуына байланысты 1 балл
0 балл
болуына байланысты 1 балл
0 балл
2 балл
0 балл
23.5. балл
2 балл
0 балл
1 балл
0 балл
болуынабайланысты 1 балл
ҰБДҚ-даналынғанақпарат, сурет, сызба және т. б. қосымшалармен қоса берілген басшының қолымен расталған ақпарат
Ақпарат
4.
Қолайлы жағдайлар мен қауіпсіз орта құру:
- бейнебақылаумен қамтамасыз ету;
- жаппай жиналатын жерлерде балаларды бақылау және бақылау мүмкіндігінің болмауы(3.04.2015 ж. № 191 ҚРҮҚ сәйкес);
- істен шыққан камералардың болмауы;
- ұрлық пен бұзақылықтың болмауы;
- басқа мемлекеттік органдар тарапынан айыппұл санкцияларының болмауы (ІІД және ТЖД мониторингі бойынша)
Жоқ
Бар
0 балл
болуына байланысты 1 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
Ақпарат
5.
Жұмыс берушілермен келісілген оқу жұмыс жоспарларының үлесі
Барлық мамандық бойынша бар;
Бірнеше мамандық бойынша бар;
Бағалау көрсеткіші жоқ
2 балл;
1 балл;
0 балл
Ақпарат
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғарғы балл саны – 32 балл)
"үшінші санатты басшы" - 15-20 балл;
"екінші санатты басшы" - 20-25 балл;
"бірінші санатты басшы" - 25-32 балл.
6.
Өткен оқу жылының жұмыспен қамтылған және жұмысқа орналасқан түлектерінің олардың жалпы санынан үлесі
Жұмыспен қамтылды және бос емес – 95%;
Жұмыспен қамтылды және бос емес – 75%;
Жұмыспен қамтылды және бос емес – 60%;
Жұмыспен қамтылды және бос емес – 60% төмен
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат басшы қолымен расталған ақпарат
7.
Білім сапасының динамикасы
10% артты;
Өткен жылдың деңгейімен сәйкес;
Өткен жылдың деңгейінен төмен;
5 балл
3 балл
0 балл
Басшы қолымен расталған ақпарат
8.
Дуалдық оқыту нысаны бойынша білім алушылардың ұлғаю үлесі
5%-ке арттыру;
3%-ке арттыру;
Өткен жылдың деңгейімен сәйкес;
Бағалау көрсеткіші жоқ
5 балл
3 балл
1 балл
0 балл
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат басшы қолымен расталған ақпарат
9.
Белгілі бір оқу мерзіміне қабылданған білім алушылардың жалпы санынан оқуын жалғастыратын білім алушылардың үлесі
Оқу жылының аяқталуына контингент – 90%;
Оқу жылының аяқталуына контингент – 80%;
Оқу жылының аяқталуына контингент – 70% төмен
5 балл
3 балл
0 балл
Басшы қолымен расталған ақпарат
10.
Облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздары (жүлдегерлері) болған білім алушылардың саны
* Ескертпе: балдар әрбір деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан жеке беріледі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
Басшы қолымен расталған ақпарат, дәлел ретіндегі құжаттар
11.
Облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздары (жүлдегерлері) болған білім алушылардың саны
Білім беру ұйымының халықаралық жобаларға қатысуы
Бірнеше жобаға қатысу;
Бір жобаға қатысу; Бағалау көрсеткіші жоқ
5 балл
3 балл
0 балл
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғарғы балл саны – 33 балл)

3.1. Доля обучающихся с особыми образовательными потребностями от общего количества обучаемых (контингент)
Не имеется
0 баллов
1% от общего количества обучающихся
1 балл
Более 1 % от общего количества обучающихся
2 и более баллов
3.2. Наличие безбарьерной среды: пандус, лифт-подъемник, входная группа, кнопка вызова, оборудованная санитарно-гигиеническая комната, система ориентирования для поддержки мобильности, светосигнал, тактильные дорожки, таблички Брайля
Не имеется
0 баллов
Имеется
по 1 баллу в зависимости от наличия
3.3. Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по инклюзивному образованию, от общего количества педагогов
Не имеется
0 баллов
до 5% от общего количества
1 балл
более 5% от общего количества
2 балла
3.4. Досуг для детей с особыми образовательными потребностями (с учетом индивидуальных физических особенностей)
Не имеется
0 баллов
Имеется
1 балл
3.5. Взаимодействие с неправительственными организациями|:
- организация обучающих семинаров
- обмен опытом (мастер-классы)
- организация культурно-массовых мероприятий
- организация творческих работ детей (ярмарки, выставки, музеи)
Не имеется
0 баллов
Имеется
по 1 баллу в зависимости от наличия
4
Создание комфортных условий и безопасной среды:
Не имеется
0 баллов
Выгрузка НОБД, информация, заверенная подписью руководителя
- обеспеченность видеонаблюдением
Имеется
по 1 баллу в зависимости от наличия
- возможность контроля и наблюдения за студентами в местах массового скопления (соответствие с ППРК № 191 от 3.04.2015 г.)
-отсутствие камер, вышедших из строя
- отсутствие краж и взломов
- отсутствие штрафных санкций со стороны других государственных органов (по мониторингу ДВД и ДЧС)
5.
Доля рабочих учебных планов, согласованных с работодателями
имеется по всем специальностям
2 балла
Информаци, заверенная подписью руководителя
имеется по нескольким специальностям
1 балл
оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
Эффективность обеспечения качества образования
(максимальное количество баллов по критерию – 32баллов)
"руководитель третьей категории" - 15-20 баллов;
"руководитель второй категории" - 20-25 баллов;
"руководитель первой категории" - 25-32 баллов.
6
Доля занятых и трудоустроенных выпускников предыдущего учебного года от их общего количества
Трудоустроены и заняты – 95%
5 баллов
Выгрузка из НОБД, информация, заверенная подписью руководителя
Трудоустроены и заняты – 75%
4 балла
Трудоустроены и заняты – 60%
3 балла
Трудоустроены и заняты – ниже 60%
2 балла
7
Динамика качества знаний
Повышение более чем на 10%
5 балла
Информаци, заверенная подписью руководителя
В соответствии с уровнем прошлого года
3 балла
Ниже прошлого уровня
0 баллов
8
Доля увеличения обучающихся по дуальной форме обучения
Повышение на 5%
5 балла
Выгрузка из НОБД, информация, заверенная подписью руководителя
Повышение на 3%
3 балла
В соответствии с уровнем прошлого года
1 балл
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
9
Сохранность контингента на конец учебного года
Контингент на конец учебного года – 90%
5 балла
Информация, заверенная подписью руководителя
Контингент на конец учебного года – 80%
3 балла
Контингент на конец учебного года – 70% и ниже
0 баллов
10
Количество обучающихся, ставших победителями (призерами): областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный
Уровень
4 балла
Информаци, заверенная подписью руководителя с приложением подтверждающих материалов
Республиканский уровень
3 балла
Областной уровень
2 балла
11
Участие организации образования в международных проектах
Участие в проектах
За каждый проект
3 балла
Информаци, заверенная подписью руководителя с приложением подтверждающих материалов
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности (максимальное количество баллов по критерию – 33 балла)

- жаппай жиналатын жерлерде балаларды бақылау және бақылау мүмкіндігінің болмауы(3.04.2015 ж. № 191 ҚРҮҚ сәйкес);
- істен шыққан камералардың болуы;
- ұрлықтар мен бұзулардың болуы;
- басқа мемлекеттік органдар тарапынан айыппұл санкцияларының болуы (ІІД және ТЖД мониторингі бойынша)
минус 2
минус 1
минус 1
минус 1
минус 1
25.
Кадрлардың тұрақсыздығының болуы
Тұрақсыздық 20% жоғары;
Тұрақсыздық 10 – 19%;
Тұрақсыздық 3 – 9%
минус 3 балл;
минус 2 балл;
минус 1 балл
26.
ҰБДҚ-ны сапасыз толтыру
Сан көрсеткішінің дұрыстығының жоқтығы
минус 5 балл;
минус 4 балл;
минус 5 балл
27.
5 жылда 1 рет біліктілікті арттыру курстарынан өтпеген педагогтердің болуы ("педагог мәртебесі туралы"ҚР Заңына сәйкес)
Бағаланатын көрсеткіші бар
минус 1 балл;
ЖИЫНЫ
"үшінші санатты басшы" - 33-44 балл;
"екінші санатты басшы" - 45-55 балл;
"бірінші санатты басшы" - 56-78 балл
*Көрсеткіштерге қол жеткізу аттестаттау аралық кезеңде (аттестаттау арасындағы кезең)ескеріледі
Әдістемелік кабинет (орталық) басшысының (басшы орынбасарының) қызмет тиімділігінің көрсеткіштері
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Дәлел
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары
1.
Білім беру ұйымының ашықтығы: - апта сайын жаңартылып отыратын сайттың (web – беттің) болуы
Бағаланатын көрсеткіші бар;
Бағаланатын көрсеткіші жартылай бар;
Бағаланатын көрсеткіші жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
web-бетке сілтеме
- апта сайын жаңартылатын әлеуметтік желілерде парақшаның болуы
Бағалантын көрсеткіші бар;
Бағаланатын көрсеткіші жартылай бар;
Бағаланатын көрсеткіші жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
web-бетке сілтеме
2.
Ғылыми / академиялық дәрежесінің болуы
Ғылыми деңгейі;
Академиялық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіші жоқ
2 балл;
1 балл
0 балл
Ақпарат
3.
Әдіскерлер санынан ғылыми / академиялық дәрежесі бар әдіскерлердің үлесі
20 — 30%;
15 — 19%;
10 — 14%;
9% дейін;
Бағаланатын көрсеткіші жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат
4.
Әдіскерлер санынан "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар әдіскерлердің үлесі
70% төмен емес;
60 — 69%;
50 — 59%;
40 — 49%;
40% төмен
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат
5.
Әдістемелік жұмыс тәжірибесін тарату бойынша республикалық/халықаралық іс-шараларда басшының (басшы орынбасарының) сөз сөйлеуі/өткізуі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Бағдарлама, іс-шараның жинағында жариялау
6.
Әзірленген бағдарламалардың, оқу-әдістемелік кешеннің, әдістемелік ұсынымдардың/оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған немесе авторлық құқығы туралы куәлігі бар әдістемелік жұмыс жөніндегі құралдың авторы/бірлескен авторы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
Құжат көшірмесі
7.
Кәсіби конкурстарда жеңімпаз/жүлдегер болған, әлеуметтік/білім беру жобаларына қатысқан әдіскерлер саны
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағалау көрсеткіші жоқ
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат, құжаттар көшірмесі
8.
Әдістемелік жұмыс бойынша біліктілікті арттыру курстары туралы сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
9.
Пән мұғалімдерінің белсенді жұмыс істейтін қауымдастықтарының саны
6 қауымдастықтан кем емес;

- отсутствие возможности контроля и наблюдения за детьми в местах массового скопления (соответствие с ППРК № 191 от 3.04.2015 г.)
Оцениваемый показатель присутствует
минус 1
- наличие камер, вышедших из строя;
Оцениваемый показатель присутствует
минус 1
- наличие краж и взломов;
Оцениваемый показатель присутствует
минус 1
- наличие штрафных санкций со стороны других государственных органов (по мониторингу ДВД и ДЧС)
Оцениваемый показатель присутствует
минус 1
25
Наличие текучести кадров
Текучесть свыше 20%
минус 3 балла
Текучесть 10 – 19%
минус 2 балла
Текучесть 3 – 9%
минус 1 балл
26
Некачественное заполнения НОБД
Отсутствие достоверности в количественных показателях
минус 3 балла
27
Наличие педагогов, не прошедших курсы повышения квалификации в соответствии с Законом РК "О статусе педагога"
Оцениваемый показатель присутствует
минус 1 балл
ИТОГО: "руководитель третьей категории" - 33 – 44 баллов;
"руководитель второй категории" - 45-55 баллов;
"руководитель первой категории" - 56-78 балла.
*Достижение показателей учитываются за межаттестационный период (период между аттестациями)
Показатели эффективности деятельности руководителя (заместителя руководителя) методического кабинета (центра)
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство (материалы представляются в портфолио)
Самооценка
Баллы членов комиссии
1.
Открытость организации образования:
- наличие сайта (web – страницы),
обновляемых еженедельно
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылка на web-страницу
-наличие страницы в социальных сетях, обновляемых еженедельно
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель частично присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылка на web-страницу
2.
Наличие ученой или академической степени
Ученая степень;
Академическая степень;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
1 балл
0 баллов
Информация
3.
Доля методистов с ученой/академической степенью от количества методистов
20 — 30%;
15 — 19%;
10 — 14%;
до 9%;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация
4.
Доля методистов с квалификационной категорией "педагог-исследователь", "педагог-мастер" от количества методистов
Не менее 70%;
60 — 69%;
50 — 59%;
40 — 49%;
Ниже 40%
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация
5.
Проведение/выступление руководителя (заместителя руководителя) на республиканских/международных мероприятиях по трансляции опыта методической работы
Международный уровень;
Республиканский уровень
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
Программа, публикация в сборнике мероприятия
6.
Автор/соавтор разработанных программ, учебно-методического комплекса, методических рекомендаций/пособия по методической работе, одобренных учебно-методическим советом или имеющих свидетельство об авторском праве
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
Копия документа
7.
Количество методистов, ставших победителями/призерами в профессиональных конкурсах ИЛИ участвовавших в социальных/образовательных проектах
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация, копия документов
8.
Наличие сертификата о курсах повышения квалификации по методической работе
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
9.
Количество активно действующих ассоциаций педагогов-предметников
Не менее 6 ассоциаций;

3-5 қауымдастық;
3 қауымдастықтан аз
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат
10.
Әдістемелік кабинет (орталық) басшысының (басшы орынбасарының) жұмыс немесе сараптамалық топтарға қатысуы
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағалау көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат, дәлелдейтін құжаттар
Жиыны
"басшы-ұйымдастырушы" - 7-9 ұпай;
"басшы-менеджер" - 10-16 ұпай;
"басшы –көшбасшы" - 17-23 балл.
"үшінші санатты басшы орынбасары" - 7-9 ұпай;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 10-16 ұпай;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 17-23 балл
* Көрсеткіштерге қол жеткізу аттестаттау аралық кезеңде (аттестаттау арасындағы кезең)ескеріледі
Педагогтерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 24-қосымша
Нысан
Басшының оқу жұмысы жөніндегі орынбасары қызметінің тиімділік көрсеткіштері
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Дәлел
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі (критерий бойынша ең жоғары балл саны-2 ұпай)
"үшінші санаттағы басшының орынбасары" - 1 ұпай;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 1,5 ұпай;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 2 ұпай
1.
Білім беру ұйымының ашықтығы: - жетекшілік ететін бағыт бойынша ақпаратты сайтта апта сайын орналастыру
Бағаланатын көрсеткіші бар; Бағаланатын көрсеткіші жартылай бар; Бағаланатын көрсеткіші жоқ.
1 ұпай
0,5 ұпай
0 ұпай
Сілтеме
Білім беру ұйымдарының ашықтығы:
- әлеуметтік желі беттерінде жетекшілік ететін бағыты бойынша ақпараттарды апта сайын жариялау
Бағаланатын көрсеткіші бар; Бағаланатын көрсеткіші жартылай бар; Бағаланатын көрсеткіші жоқ.
1 ұпай
0,5 ұпай
0 ұпай
Сілтеме
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғарғы балл саны – 13)
"үшінші санатты басшы орынбасары" - 4-6 ұпай;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 7-10 ұпай;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 11-13 ұпай
2.
Мектеп оқушыларының/жетекшілік ететін бағыт бойынша соңғы үш оқу жылындағы білім сапасы (соңғы үш жылдағы орташа арифметикалық көрсеткіш есептеледі)
Білім сапасының өсу динамикасы - 3% төмен
Білім сапасының өсу динамикасы - 3%
Білім сапасының өсу динамикасы - 4%
Білім сапасының өсу динамикасы - 5%
Білім сапасының өсу динамикасы - 6%
Мектеп оқушыларының білім сапасы жетекшілік ететін бағыттан 75% және жоғары
0 ұпай
1 ұпай
2 ұпай
3 ұпай
4 ұпай
5 ұпай
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден ақпарат
3.

3-5 ассоциаций;
Менее 3-х ассоциаций
2 балла
1 балл
0 баллов
информация
10.
Участие руководителя (заместителя руководителя) методического кабинета (центра) в рабочих или экспертных группах
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 баллов
Информация6 подтверждающие документы
Итого
"руководитель-организатор" - 7-9 баллов;
"руководитель-менеджер" - 10-16 баллов;
"руководитель-лидер" - 17-23 балла.
"заместитель руководителя третьей категории" - 7-9 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 10-16 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 17-23 балла
*Достижение показателей учитываются за межаттестационный период (период между аттестациями)
Приложение 24
к Правилам и условиям
проведения аттестации
педагогов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по учебной работе
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство (материалы представляются в портфолио)
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования (максимальное количество баллов по критерию – 2 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" - 1 балл;
"заместитель руководителя второй категории" — 1,5 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 2 балла
1.
Открытость организации образования:
- еженедельное размещение на сайте информации по курируемому направлению,
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылка
Открытость организации образования:
- еженедельное размещение информации по курируемому направлению на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылка
Эффективность обеспечения качества образования
(максимальное количество баллов по критерию – 13)
"заместитель руководителя третьей категории" - 4-6 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 7-10 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 11-13 баллов
2.
Качество знаний обучающихся школы/курируемому направлению за последние три учебных года (рассчитывается среднеарифметический показатель за последние три года)
Динамика роста качества знаний - менее 3%
Динамика роста качества знаний - на 3%
Динамика роста качества знаний - на 4%
Динамика роста качества знаний - на 5%
Динамика роста качества знаний - на 6%
Качество знаний обучающихся школы/курируемому направлению от 75% и выше
0 баллов
1 балл
2 балла
3 балла
4 балла
5 баллов
Выгрузка с автоматизированных информационных систем
3.

Соңғы үш жылда техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына түскен 9, 11-сынып түлектерінің үлесі (соңғы үш жылдағы орташа арифметикалық көрсеткіш есептеледі)
21-30% және жоғары 11-20%; 6-10% 1-5% Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 ұпай 3 ұпай 2 ұпай 1 ұпай 0 ұпай
Бірінші басшының қолы қойылған ақпарат
4.
Жоғары оқу орындарына түскен бітірушілердің үлесі (соңғы үш жылдағы орташа арифметикалық көрсеткіш есептеледі)
21-30% және жоғары
11-20%;
6-10%
1-5%
Бағаланған көрсеткіш жоқ
4 ұпай
3 ұпай
2 ұпай
1 ұпай
0 ұпай
Бірінші басшының қолы қойылған ақпарат
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғарғы балл саны – 21)
"үшінші санатты басшы орынбасары" - 8-12 ұпай;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 13-17 ұпай;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 18-21 ұпай
5.
Білім беру ұйымы педагогтерінің жалпы санынан жоғары кәсіптік білімі бар педагогтердің үлесі
91 - 100%; 81 – 90%; 70 – 80%;
70% төмен
4 ұпай 3 ұпай 2 ұпай 0 ұпай
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
6.
Ғылыми / академиялық дәрежесі бар педагогтердің үлесі
15 % жоғары; 8-15%; 4-7%; 1-3%;
Жоқ
4 ұпай 3 ұпай 2 ұпай 1 ұпай 0 ұпай
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
7.
Білім беру ұйымдары педагогтерінің жалпы санынан "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
15 % жоғары; 8-15%; 4-7%; 1-3%;
Жоқ
4 ұпай 3 ұпай 2 ұпай 1 ұпай 0 ұпай
ҰБДҚ-дан алынған ақпарат
8.
Білім беру ұйымдары басшыларының орынбасарлары уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша 72 сағаттан кем емес менеджмент саласында біліктілікті арттыру курсынан өткен сертификаты болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 ұпай 0 ұпай
Сертификаттардың көшірмесі
9.
Басшы орынбасарларының әзірлеген бағдарламасы немесе оқу-әдістемелік кешені немесе оқу әдістемелік кеңесімен келісілген әдістемелік ұсынысы/құралы немесе соңғы үш жылда жетекшілік ететін бағыты бойынша авторлық куәлігі бар болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіш жоқ
3 ұпай 2 ұпай 1 ұпай 0 ұпай
Құжаттардың көшірмесі
10.
Жетекшілік ететін бағыты бойынша мектепішілік бақылау жоспарын іске асырудың тиімділігі
Жетті
Жеткен жоқ
2 ұпай
0 ұпай
Аналитикалық анықтама
11.
Басшының орынбасарының педагогтермен, оқушылармен, ата-аналармен және т.б. жұмыс барысында іске асатын инициативалары
Көрсеткіш бар
Көрсеткіш жоқ
2 ұпай 0 ұпай
Бірінші басшының қолы қойылған ақпарат
БАРЛЫҒЫ

Доля выпускников 9, 11 классов, поступивших в организации технического и профессионального, послесреднего образования за последние три года (рассчитывается среднеарифметический показатель за последние три года)
21-30% и выше 11-20%; 6-10% 1-5% Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Информация за подписью первого руководителя
4.
Доля выпускников, поступивших в высшие учебные заведения (рассчитывается среднеарифметический показатель за последние три года)
21-30% и выше
11-20%;
6-10%
1-5%
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация за подписью первого руководителя
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
(максимальное количество баллов по критерию – 21)
"заместитель руководителя третьей категории" — 8 - 12 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 13 - 17 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 18 - 21 баллов
5.
Доля педагогов с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования
91 - 100%; 81 – 90%; 70 – 80%;
Ниже 70%
4 балла 3 балла 2 балла 0 баллов
Выгрузка с НОБД
6.
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Свыше 15 %; 8-15%; 4-7%; 1-3%;
Отсутствует
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Выгрузка с НОБД
7.
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-исследователь" и "педагог-мастер"
Свыше 15 %; 8-15%; 4-7%; 1-3%;
Отсутствует
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Выгрузка с НОБД
8.
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента не менее 72 часов по программе, согласованной с уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла; 0 баллов
Копии сертификатов
9.
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство по курируемому направлению за последние три года
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Копии документов
10.
Эффективность реализации планов внутришкольного контроля по курируемому направлению
Достигнут
Не достигнут
2 балла
0 балл
Аналитическая справка
11.
Реализуемые инициативы заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Показатель присутствует
Показатель отсутствует
2 балла
0 балл
Информация за подписью первого руководителя
ИТОГО

"үшінші санатты басшының орынбасары" - 10 – 17 ұпай;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 18 - 29 ұпай;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 30 - 36 ұпай
Басшының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары қызметінің тиімділік көрсеткіштері
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Дәлел
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары
Білім беру ұйымдарының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 4 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 1 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 3 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 4 балл
1
Білім беру ұйымдарының ашықтығы:
- жетекшілік ететін бағыты бойынша ақпаратты сайтта апта сайын жүктеу,
Бағаланған көрсеткіші бар; Бағаланған көрсеткіші жартылай бар; Бағаланған көрсеткіші жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
Сілтемелер
- жетекшілік ететін бағыты бойынша ақпаратты әлеуметтік желі беттерінде апта сайын жүктеу
Бағаланған көрсеткіші бар; Бағаланған көрсеткіші жартылай бар; Бағаланған көрсеткіші жоқ..
1 балл
0,5 балл
0 балл
Сілтемелер
2
Басшы орынбасарының тәрбие жұмысы бойынша ақпараттық-аналитикалық материалдарын, мақалаларын, көпшілік алдында сөйлеген сөздерін жалпы ақпараттық құралдарында жариялау
БАҚ басылымдары жарияланған;
Басылымдары немесе жарияланымдары бар;
Көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Басылымдарының көшірмелері
Оқушылардың қауіпсіздігін және денсаулығын сақтау үшін жағдайды қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 2 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" – 1 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 1,5 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 2 балл
3
Салауатты өмір салтын және өмір қауіпсіздігін қалыптастыру бойынша бағдарламалардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
Бағдарлама
4
Оқушылардың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге, суицидтің алдын алуға әсер ететін іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
Жоспар, ақпарат
Тұлғаны әлеуметтендіру және тәрбиелеу бойынша жұмыстардың тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 10 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" – 4-5 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 6-8 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 8, 5-10 балл
5
Оқушылардың әртүрлі деңгейдегі шығармашылық, интеллектуалдық және спорттық конкурстарда қатысуының нәтижелілігі (соңғы үш жылда)
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Салыстырмалы кесте
6
Оқушылардық қоғамдық бірлестіктерін ұйымдастыру
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
Қоғамдық ұйым туралы ереже, үш жылға арнаған жұмыс жоспары
7
Кәмелетке толмағандардың істері бойынша комиссияның есебінде тұрған оқушылардың болуы
Санын азайту (өткен оқу жылымен салыстырғанда)
Өткен оқу жылының санымен бірдей болуы
Санының артуы
2 балл
1 балл
0 балл
Салыстырмалы кесте
8
Оқушылар жасаған қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың болуы
3 жылдың ішінде болмауы
Санының азайуы (өткен оқу жылымен салыстырғанда)
Өткен оқу жылының санымен бірдей болуы
Санының артуы
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Білім басқармасының деректері
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 19)

"заместитель руководителя третьей категории" - 10 – 17 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 18 - 29 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 30 - 36 баллов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по воспитательной работе
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство (материалы представляются в портфолио)
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования (максимальное количество баллов по критерию – 4 балла)
"заместитель руководителя третьей категории" - 1 балл;
"заместитель руководителя второй категории" — 3 балла;
"заместитель руководителя первой категории" — 4 балла
1
Открытость организации образования:
- еженедельное размещение на сайте информации по курируемому направлению,
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
ссылки
- еженедельное размещение информации по курируемому направлению на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
ссылки
2
Публикация заместителя руководителя информационно-аналитических материалов, статей, публичные выступления в средствах массовой информации по вопросам воспитательной работы
Имеются публикации и выступления в СМИ;
Имеются только публикации или только выступление;
Показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
Копии публикаций
Эффективность обеспечения условий для сохранения здоровья и безопасности обучающихся
(максимальное количество баллов по критерию – 2 балла)
"заместитель руководителя третьей категории" – 1 балл;
"заместитель руководителя второй категории" - 1,5 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 2 балла
3
Наличие программы по формированию здорового образа жизни и безопасности жизни
Оцениваемый показатель присутствует Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
Программа
4
Организация и проведение мероприятий, способствующих сохранению и восстановлению здоровья учащихся, профилактике суицида
Оцениваемый показатель присутствует Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
План, информация
Эффективность работы по воспитанию и социализации личности
(максимальное количество баллов по критерию – 10 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" – 4-5 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 6-8 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 8, 5-10 баллов
5
Результативность участия обучающихся школы в творческих, интеллектуальных и спортивных конкурсах различного уровня (за три последних года)
Международный уровень; Республиканский уровень; Областной уровень; Районный уровень; Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Сравнительная таблица
6
Организация общественных объединений обучающихся
Оцениваемый показатель присутствует Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов
Положение об общественной организации, планы работы за три года
7
Наличие обучающихся, состоящих на учете в комиссии по делам несовершеннолетних
Снижение количества (в сравнении с прошлым учебным годом)
Равнозначно прошлому учебному году
Повышение количества
2 балл
1 балл
0 баллов
Сравнительная таблица
8
Наличие преступлений и правонарушений, совершенных учащимися
Отсутствие на протяжении 3-х лет
Снижение количества (в сравнении с прошлым учебным годом)
Равнозначно прошлому учебному году
Повышение количества
3 балла
2 балл
1 балл
0 баллов
Данные Управления образования
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
(максимальное количество баллов по критерию – 19)

"үшінші санатты басшының орынбасары" — 4 – 8 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 9-15 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 16 - 19 балл
9
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы кемінде 72 сағат сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл; 0 балл
Сертификат көшірмесі
10
Жетекшілік ететін бағыты бойынша кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаз педагогтерінің саны
*ескерту:
балдаржеңімпаздардың санына қарамастан әр деңгейге бөлек беріледі (осы деңгей бойынша ең көп балл 10)
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл
Растайтын құжаттардың көшірмесі
11
Басшы орынбасарларының әзірлеген бағдарламасы немесе оқу-әдістемелік кешені немесе оқу әдістемелік кеңесімен келісілген әдістемелік ұсынысы/құралы немесе соңғы үш жылда жетекшілік ететін бағыты бойынша авторлық куәлігі бар болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіш жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
ОӘК шешімдерінің немесе ұсыныстарының көшірмесі; авторлық құқық туралы
12
Жетекшілік ететін бағыты бойынша МІБ жоспарын іске асырудың тиімділігі
Жетті
Жартылай жетті
Жеткен жоқ
Жұмыс тәжірибесі таратылды:
аудан, облыс, республика
2 балл
1 балл
Ақпарат, МІБ
13
Басшының орынбасарының педагогтермен, оқушылармен, ата-аналармен және т.б. жұмыс барысында іске асатын инициативалары
Бастамасы және олардың тиімділігі ұсынылды тек бастамалар ұсынылды
Бағаланған көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат
ЖИЫНЫ
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 10 – 17 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 18 - 28 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 29 - 35 балл
Профильді оқыту бойынша басшының орынбасары қызметінің тиімділігінің көрсеткіші
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Дәлел
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 4 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 2 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 3 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 4 балл
1.
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- апта сайын жетекшілік ететін бағыты бойынша сайтта ақпарат жүктеу
Бағаланған көрсеткіші бар; Бағаланған көрсеткіші жартылай бар; Бағаланған көрсеткіші жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
Сілтеме
- апта сайын жетекшілік ететін бағыты бойынша әлеуметтік желі беттерінде ақпарат жүктеу
Бағаланған көрсеткіші бар; Бағаланған көрсеткіші жартылай бар; Бағаланған көрсеткіші жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
Сілтеме
2
Жоғары оқу ұйымдарымен, мекемелермен әлеуметтік серіктестігі
Бағаланған көрсеткіші бар; Бағаланған көрсеткіші жартылай бар; Бағаланған көрсеткіші жоқ.
2 балл
0,5 балл
0 балл
Серіктестік туралы келісім-шарт, ақпарат
Білім сапасымен қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 15)

"заместитель руководителя третьей категории" — 4 – 8 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 9-15 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 16 - 19 баллов
9
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента не менее 72 часов по программе, согласованной с уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла; 0 баллов
Копия сертификата
10
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства по курируемому направлению
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров (максимальный балл 10 по данному критерию)
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл
Копии подтверждающих документов
11
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий по воспитательной работе, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Копия решения или рекомендаций УМС; Свидетельство об авторском праве
12
Эффективность реализации планов Внутришкольного контроля (ВШК) по курируемому направлению
Достигнут
Частично достигнут
Не достигнут
Опыт работы распространен:
район, область, республика
2 балла
1 балл
Информация, график ВШК
13
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность
Представлены только инициативы
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 балл
Информация
ИТОГО
"заместитель руководителя третьей категории" - 10 – 17 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 18 - 28 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 29 - 35 баллов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по профильному обучению
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство (материалы представляются в портфолио)
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования (максимальное количество баллов по критерию – 4 балла)
"заместитель руководителя третьей категории" - 2 балл;
"заместитель руководителя второй категории" — 3 балла;
"заместитель руководителя первой категории" — 4 балла
1.
Открытость организации образования:
- еженедельное размещение на сайте информации по курируемому направлению,
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылка
- еженедельное размещение информации по курируемому направлению на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылка
2
Социальное партнерство с высшими учебными заведениями, предприятиями
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует.
2 балл
0,5 баллов
0 баллов
Договор о сотрудничестве, информация
Эффективность обеспечения качества образования
(максимальное количество баллов по критерию – 15)

"үшінші санатты басшының орынбасары" - 8-9 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 10-11 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 12-15 балл
3.
Соңғы үш оқу жылындағы 10, 11 сынып оқушыларының білім сапасы (ортаарифметикалық көрсеткіш соңғы үш жылмен есептеледі)
Білім сапасының өсу динамикасы - 3% аз
Білім сапасының өсу динамикасы - 3%
Білім сапасының өсу динамикасы - 4%
Білім сапасының өсу динамикасы - 5%
Білім сапасының өсу динамикасы - 6%
Жетекшілік ететін бағыты бойынша мектеп оқушыларының білім сапасы 75% және жоғары
0 балл
1 балл
2 балл
3 балл
4 балл
5 балл
Автоматтандырылған ақпараттық жүйеден алу
4.
Соңғы үш жылдағы оқу бағыты бойынша орта білімнен кейінгі техникалық және кәсіби білім беру және жоғары оқу ұйымдарына (жаратылыстану-математикалықнемесеқоғамдық-гуманитарлық) түскен 11-ші сынып оқушыларының үлесі
(әрбір бағыт бойынша ортаарифметикалық көрсеткіш соңғы үш жылмен есептеледі)
21-30% және жоғары 11-20%; 6-10% 1-5% Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
Бірінші басшының қолы қойылған ақпарат
5.
Жетекшілік ететін бағыты бойынша соңғы үш жылда білім саласында уәкілетті органмен бекітілген тізімге сәйкес облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардан, конкурстардан, жарыстардан жеңімпаз (жүлдегер) атанған 10-11 сынып оқушыларының болуы
*ескерту:
жеңімпаздар мен жүлдегерлердің санына қарамастан балл
әр деңгейге жеке тағайындалады (бұл критерий бойынша ең жоғары 10 балл)
Халықаралық деңгей;
Республикалықдеңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
Құжаттардың көшірмесі
6.
Бейіндік оқыту мен бейіндік алды дайындық оқытудың тиімділігінің мониторингі
Өсу динамиксы
Төмендеу динамикасы
2 балл 0 балл
Аналитикалық анықтама
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 12)
"үшінші санатты басшының орынбасары" — 3 - 5 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 6 - 9 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 10 - 12 балл
7.
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарының уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы кемінде 72 сағат сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл; 0 балл
Сертификаттардың көшірмесі
8.
Білім беру ұйымында тиісті деңгейдегі немесе соңғы үш жылда оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған немесе авторлық куәлігі бар оқу жоспарының вариативтік бөлігінің немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе бейіналды даярлық немесе бейіндік оқыту жөніндегі әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың әзірленген бағдарламаларының болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
Құжаттардың көшірмелері
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
Құжаттардың көшірмесі
9.
Басшының орынбасары әзірлеген оқу жоспарының вариативтік бөлігінің немесе оқу-әдістемелік кешендердің әзірленген курстарының бағдарламалары немесе тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған немесе соңғы үш жыл ішінде немесе авторлық куәлігі бар бейіналды даярлық немесе бейіндік оқыту бойынша Әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
Құжаттардың көшірмелері
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
Құжаттардың көшірмелері
10.
Жетекшілік ететін бағыт бойынша мектепішілік бақылау жоспарларын іске асырудың тиімділігі
Қол жеткізілді
Қол жеткізілген жоқ
2 балл
0 балл
Аналитикалық анықтама
11.
Басшының орынбасарының педагогтармен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс жасаудағы бастамалары.
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
Бірінші басшының қолы қойылған ақпарат
ЖИЫНЫ

"заместитель руководителя третьей категории" - 8-9 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 10-11 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 12-15 баллов
3.
Качество знаний обучающихся школы в 10, 11 классах за последние три учебных года (рассчитывается среднеарифметический показатель за последние три года)
Динамика роста качества знаний - менее 3%
Динамика роста качества знаний - на 3%
Динамика роста качества знаний - на 4%
Динамика роста качества знаний - на 5%
Динамика роста качества знаний - на 6%
Качество знаний
обучающихся школы/курируемому направлению от 75% и выше
0 баллов
1 балл
2 балла
3 балла
4 балла
5 балла
Выгрузка с автоматизированных информационных систем
4.
Доля выпускников 11-х классов, поступивших в организации технического и профессионального, послесреднего образования или высшие учебные заведения по направлению обучения (естественно-математическое или общественно-гуманитарное) за последние три года (рассчитывается среднеарифметический показатель по каждому направлению за последние три года)
21-30% и выше 11-20%; 6-10% 1-5% Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Информация за подписью первого руководителя
5.
Наличие обучающихся 10 – 11 классов, ставших победителями (призерами) областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом в области образования за последние три года по курируемому направлению
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров (максимальный балл 10 по данному критерию)
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Копии документов
6.
Мониторинг эффективности предпрофильной подготовки и профильного обучения
Динамика роста
Динамика снижения
2 балл 0 баллов
Аналитическая информация
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
(максимальное количество баллов по критерию – 12)
"заместитель руководителя третьей категории" — 3 - 5 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 6 - 9 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 10 - 12 баллов
7.
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента не менее 72 часов по программе, согласованной с уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла; 0 баллов
Копии сертификатов
8.
Наличие в организации образования разработанных программ курсов вариативной части учебного плана или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий по предпрофильной подготовке или профильному обучению, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня или за последние три года или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Копии документов
9.
Наличие разработанных заместителем руководителя разработанных программ курсов вариативной части учебного плана или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий по предпрофильной подготовке или профильному обучению, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня или за последние три года или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Копии документов
10.
Эффективность реализации планов внутришкольного контроля по курируемому направлению
Достигнут
Не достигнут
2 балла
0 балл
Аналитическая справка
11.
Реализуемые инициативы заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Показатель присутствует
показатель отсутствует
2 балла
0 балл
Информация за подписью первого руководителя
ИТОГО

"үшінші санатты басшы орынбасары" - 8-14 ұпай;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 15-25 ұпай;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 26-31 ұпай
Басшы орынбасарының ақпараттандыру жөніндегі қызметі тиімділігінің көрсеткіштері
Өлшемшарттар Көрсеткіштер Балдар Дәлел Өзін өзі бағалау Комиссия мүшелерінің балдары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 5 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 1,5-2,5 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 3-3,5балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары"- 4-5 балл
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайтының болуы және толықтырылуы
Бағаланатын көрсеткіші бар;
Бағаланатын көрсеткішіжартылай бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
Сілтемелер
- әлеуметтік желісінің болуы және толықтырылуы
Бағаланатын көрсеткіші бар;
Бағаланатын көрсеткішіжартылай бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
Сілтемелер
- YouTube каналының болуы және толықтырылуы
Бағаланатын көрсеткіші бар;
Бағаланатын көрсеткіші жартылай бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
Сілтемелер
2
Ақпараттандыру бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық-аналитикалық материалдарын, мақалаларын жариялау, көпшілік алдында баяндама жасау
БАҚ-та жарияланымдары мен басылымдары бар;
Тек жарияланымдары немесетек басылымдары бар;
Көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Жарияланым көшірмелері немесе материалға сілтеме
Білім беру ұйымдарын ақпараттандыру, цифрландыру үшін жағдай жасаудың тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 13 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" – 3-5 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 6-10 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 11-13 балл
3
Білім беру ұйымдарын ақпараттандыру, цифрландырубойынша бағдарламаның болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
Бағдарлама
4
Цифрлық құзыреттілік бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
Іс-шараның бағдарламасы, ақпарат
5
Уәкілетті органмен келісілген бағдарламаға сәйкес қашықтан оқыту бойынша біліктілігін арттыру курстарын өткен педагогтердің үлесі
70% - 100%
50% - 69%
30% - 49%
30% төмен
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат
6
Білім беру ұйымдарының ақпараттық ортасын әкімшілендіру
Ақпараттық ортаны дамытудың болуы
Ақпараттық ортаны дамытудың болмауы
1 балл
0 балл
Ақпарат
7
Электронды журналдың белсенділігінің мониторингі
Мектептің 100% белсенділігі;

"заместитель руководителя третьей категории" - 8 – 14 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 15 - 25 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 26 - 31 баллов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по информатизации
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство (материалы представляются в портфолио)
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования (максимальное количество баллов по критерию – 5 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" - 1,5-2,5 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 3-3,5баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 4-5 баллов
1
Открытость организации образования:
- наличие и наполнение сайта,
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылки
- наличие и наполнение страницы в социальных сетях;
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылки
- наличие и наполнение канала YouTube
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Ссылки
2
Публикация заместителя руководителя информационно-аналитических материалов, статей, публичные выступления в средствах массовой информации по информатизации
Имеются публикации и выступления в СМИ;
Имеются только публикации или только выступление;
Показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
Копии публикаций или ссылка на материал
Эффективность обеспечения условий для цифровизации, информатизации организации образования
(максимальное количество баллов по критерию – 13 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" – 3-5 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 6-10 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 11-13 баллов
3
Наличие программы по цифровизации, информатизации организации образования
Оцениваемый показатель присутствует Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
Программа
4
Организация и проведение мероприятий по цифровой компетентности
Оцениваемый показатель присутствует Оцениваемый показатель отсутствует
1 балл
0 баллов;
Программы мероприятий, информации
5
Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по дистанционному обучению по программам, согласованным с уполномоченным органом
70% - 100%
50% - 69%
30% - 49%
Ниже 30%
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
Информация
6
Администрирование информационной среды организации образования
Присутствует развитие информационной среды
Отсутствует развитие информационной среды
1 балл
0 баллов
Информация
7
Мониторинг активности электронного журнала
100% активности школы;

от 85до 99%;
от 30 до 84%;
от 0 до 29 %
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Электронды журналдан деректерді алу
8
ҰБДҚ толықтығы
100%
100% кем
2 балл
0 балл
ҰБДҚ деректері
9
Киберқауіпсіздік бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл;
0 балл
Ақпарат
Цифрлық сауаттылық бойынша жұмыстардың тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 7 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" – 1-3 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 4-5 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 6-7 балл
10
Білім беру ұйымдарының беттерінде
Әлеуметтік желілерде өзінің білім беру арнасы бар немесе білім беру ұйымының беттерінде оқу материалдарын орналастыратын мұғалімдердің үлесі
40% және жоғары 20%-39%
10%-19%
1%-9%
Көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
Мониторингтің қорытындысы бойынша аналитикалық ақпарат
11
Өзінің цифрлық білім беру ресурстарын дамытатын тәрбиешілердің үлесі
30% және жоғары 10%-29%
1%-9%
Көрсеткіші жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
Мониторингтің қорытындысы бойынша аналитикалық ақпарат
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 7 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" — 1-3 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары"— 4-5 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 6-7 балл
12
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы кемінде 72 сағат сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл; 0 балл
Сертификат көшірмесі
13
Басшы орынбасарларының әзірлеген бағдарламасы немесе оқу-әдістемелік кешені немесе оқу әдістемелік кеңесімен келісілген әдістемелік ұсынысы/құралы немесе соңғы үш жылда жетекшілік ететін бағыты бойынша авторлық куәлігі бар болуы
Республикалықдеңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
ОӘК шешімінің немесе ұсыныстарының көшірмесі; Авторлық құқық туралы анықтама
14
Басшы орынбасарының педагогтермен, оқушылармен, ата-аналармен және т.б.жұмыс жасаудағы бастамаларының тиімділігі
Бастамалар мен олардың тиімділігі көрсетілген
Тек бастамалар көрсетілген
Бағаланған көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат
ЖИЫНЫ
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 2 – 3 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 4 - 5 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 6 - 7 балл
Басшының ғылыми-әдістемелік жұмысы жөніндегі орынбасарының қызметінің тиімділігінің көрсеткіштері
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Дәлел
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары
Білім беру ұйымдарының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 4 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 2 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 3 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 4 балл
1
Білім беру ұйымдарының ашықтығы:
Апта сайын жетекшілік ететін бағыты бойынша семестрдің, аралық аттестацияның қорытындысы бойынша сайтта ақпарат жүктеу
Бағаланатын көрсеткіші бар;
Бағаланатын көрсеткіші жартылай бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
Білім беру ұйымдарының ашықтығы:
жетекшілік ететін бағыты бойынша семестрдің, аралық аттестацияның қорытындысы бойынша әлеуметтік желі беттерінде ақпарат жүктеу
Бағаланатын көрсеткіші бар;
Бағаланатын көрсеткіші жартылай бар;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
2
Басшы орынбасарының ақпараттық-талдау материалдарын, мақалаларды жариялауы, ақпараттандыру бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында көпшілік алдында баяндама жасау
БАҚ жарияланымдары мен сөз сөйлеулері бар;
Тек Жарияланымдар немесе сөйлеу ғана бар;
Көрсеткіш жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Басылымдар мен баяндамалар тізімі
3.
Ғылыми/академиялық дәрежесі бар тәрбиешілердің үлесі

от 85до 99%;
от 30 до 84%;
от 0 до 29 %
3 балла
2 балла
1 балл
0 балла
Выгрузка данных из электронного журнала
8
Заполненность НОБД
100%
менее 100%
2 балла
0 баллов
Данные НОБД
9
Организация работы по кибербезопасности
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла;
0 баллов
Информация
Эффективность работы по развитию цифровой грамотности
(максимальное количество баллов по критерию – 7 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" – 1-3 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 4-5 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 6-7 баллов
10
Доля педагогов имеющий собственный образовательный канал в социальных сетях или выкладывающих образовательные материалы на страницах организации образования
40% и более 20%-39%
10%-19%
1%-9%
Показатель отсутствует
4 балла
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Аналитическая информация по итогам мониторинга
11
Доля педагогов, разрабатывающих собственные цифровые образовательные ресурсы.
30% и более 10%-29%
1%-9%
Показатель отсутствует
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Аналитическая информация по итогам мониторинга
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
(максимальное количество баллов по критерию – 7 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" — 1-3 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 4-5 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 6-7 баллов
12
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента не менее 72 часов по программе, согласованной с уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла; 0 баллов
Копия сертификата
13
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
Копия решения или рекомендаций УМС; Свидетельство об авторском праве
14
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность
Представлены только инициативы
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 балл
Информация
ИТОГО
"заместитель руководителя третьей категории" - 2 – 3 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 4 - 5 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 6 - 7 баллов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по научно-методической работе организации образования
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования (максимальное количество баллов по критерию – 4 балла)
"заместитель руководителя третьей категории" - 2 балл;
"заместитель руководителя второй категории" — 3 балла;
"заместитель руководителя первой категории" — 4 балла
1
Открытость организации образования:
- еженедельное размещение на сайте информации по курируемому направлению,
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
Открытость организации образования:
- еженедельное размещение информации по курируемому направлению на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует; Оцениваемый показатель частично присутствует; Оцениваемый показатель отсутствует.
1 балл
0,5 баллов
0 баллов
2
Публикация заместителя руководителя информационно-аналитических материалов, статей, публичные выступления в средствах массовой информации
Имеются публикации и выступления в СМИ;
Имеются только публикации или только выступление;
Показатель отсутствует
2 балла
1 балл
0 баллов
Перечень публикаций, выступлений
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
(максимальное количество баллов по критерию – 57)
"заместитель руководителя третьей категории" — 8 - 15 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 16 - 25 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 26 - 31 баллов
3.
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень

30% кем емес; 20-29%; 15 — 19%; 1 — 14%;
Жоқ
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
4.
Білім беру ұйымдары педагогтерінің жалпы санынан "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
5.
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы кемінде 72 сағат сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл; 0 балл
6.
Кәсіби шеберлік байқауларының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған мұғалімдердің саны
Халықаралық деңгей;
Республикалықдеңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл
7.
Білім беру ұйымдарында оқу-әдістемелік кеңесімен бекітілген, әзірленген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсыныстардың/оқу құралдарының болуы
Республикалықдеңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
8.
Басшы орынбасарларының әзірлеген бағдарламасы немесе оқу-әдістемелік кешені немесе оқу әдістемелік кеңесімен келісілген әдістемелік ұсынысы/құралы немесе соңғы үш жылда жетекшілік ететін бағыты бойынша авторлық куәлігі бар болуы
Республикалықдеңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
9.
Эксперименттік бағдарламалар, пилоттық жобалар, инновациялық алаңдар; әлеуметтік/білім беру жобаларына қатысу
Республикалықдеңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
10.
Әр түрлі деңгейдегі білім беру ұйымдарымен, басқа елдермен, әлеуметтік серіктестермен ынтымақтастық
Республикалықдеңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
Әлеуметтік серіктестік
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
+ 2 балл
11.
Басшы орынбасарының мұғалімдермен, оқушылармен, ата -аналармен және т.б. жұмыс жасаудағы бастамаларының тиімділігі
Бастамалар мен олардың тиімділігі көрсетілген
Тек бастамалар көрсетілген
Бағаланған көрсеткіші жоқ
2 балл
1 балла
0 балл
12.
Білім беру ұйымдарын инновациялық дамыту бағдарламасын (жоспар) әзірлесін
Бағдарлама жүйелік инновацияны қамтиды;
Бағдарлама локальді инновацияны қамтиды;
Бағдарлама тек білім беру ұйымдарының қызметіне бағытталған
3 балл
2 балл
0,5 балл
ЖИЫНЫ
"үшінші санатты басшының орынбасары" – 10 – 17 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 18 - 28 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 29- 35 балл
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының оқу жұмысы жөніндегі орынбасарының қызметінің тиімділігінің көрсеткіштері
Өлшемшарттар Көрсеткіштер Балдар Дәлел Өзін өзі бағалау Комиссия мүшелерінің балдары
Білім беру ұйымдарының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі (критерий бойынша ең көп балл саны– 2 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 1 балл;

Не менее 30%; 20-29%; 15 — 19%; 1 — 14%;
Отсутствует
4 балла 3 балла 2 балла 1 балл 0 баллов
4.
Динамика педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагог-исследователь", "педагог-мастер"
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
0 баллов
5.
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации в области менеджмента не менее 72 часов по программе, согласованной с уполномоченным органом
Оцениваемый показатель присутствует;
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла; 0 баллов
6.
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства
Международный уровень;
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень
4 балла
3 балла
2 балла
1 балл
7.
Наличие в организации образования разработанных программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
8.
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
9.
Экспериментальные программы, пилотные проекты, инновационные площадки; участие в социальных/образовательных проектах
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
10.
Сотрудничество с организациями образования разного уровня, других стран, социальными партнерами
Республиканский уровень;
Областной уровень;
Районный уровень;
Оцениваемый показатель отсутствует
Социальное партнерство
3 балла
2 балла
1 балл
0 баллов
+ 2 балла
11.
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность
Представлены только инициативы
Оцениваемый показатель отсутствует
2 балла
1 балла
0 балл
12.
Разработка программы (плана) инновационного развития организации образования
Программа включает системные инновации;
Программа включает локальные инновации;
Программа ориентирована только на функционирование организации образования
3 балла
2 балла
0,5 баллов
ИТОГО
"заместитель руководителя третьей категории" – 10 – 17 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 18 - 28 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 29- 35 баллов
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по учебной работе организации технического и профессионального, послесреднего образования
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство (материалы представляются в портфолио)
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования (максимальное количество баллов по критерию –2 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" - 1 балл;

"екінші санатты басшының орынбасары" — 1,5 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 2 балл;
1.
Білім беру ұйымдарының ашықтығы:
семестрдің, аралық аттестацияның қорытындысы бойынша, жетекшілік ететін бағыты бойынша сайтта ақпарат жүктеу
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ.
1 балл
0 балл
Сілтеме
2.
Білім беру ұйымдарының ашықтығы:
семестрдің, аралық аттестацияның қорытындысы бойынша, жетекшілік ететін бағыты бойынша әлеуметтік желі беттерінде ақпарат жүктеу
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
Сілтеме
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 18)
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 8-10 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 11-13 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 14-18 балл
3.
Соңғы үш оқу жылындағы жетекшілік ететін бағыты бойынша колледж студенттерінің білім сапасы
(орта арифметикалық көрсеткіш соңғы үш жылмен есептеледі)
Білім сапасының өсу динамикасы - 3% аз
Білім сапасының өсу динамикасы - 3%
Білім сапасының өсу динамикасы - 4%
Білім сапасының өсу динамикасы - 5%
Білім сапасының өсу динамикасы - 6%
Мектеп оқушыларының/жетекшілік ететін бағыты бойынша білім сапасының өсу динамикасы
75% және жоғары
0 балл
1 балл
2 балл
3 балл
4 балл
4 балл
Бірінші басшының қолы қойылған құжат
4.
Өткен оқу жылындағы жұмыспен қамтылған және бос емес түлектердің олардың жалпы санындағы үлесі
Жұмыспен қамтылған және бос емес – 95%;
Жұмыспен қамтылған және бос емес – 75%;
Жұмыспен қамтылған және бос емес – 60%;
Жұмыспен қамтылған және бос емес –60% төмен
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
Басшының қолымен расталған Ұлттық білім беру деректер қорынан үзінді
5.
Соңғы үш жылда жетекшілік ететін бағыты бойынша білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізім бойынша облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, байқаулардың, жарыстардың жеңімпаздары (жүлдегерлері) атанған оқушылардың/студенттердің болуы
Ескертпе: балдар әрбір деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан жеке беріледі (осы өлшем бойынша ең жоғары балл 10)
Халықаралық деңгей;
Республикалықдеңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
Басшының қолымен расталған құжаттардың көшірмесі
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 50)
"үшінші санатты басшының орынбасары" — 20 - 29 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 30 - 39 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 40 - 50 балл;
6.
Білім беру ұйымдарындағы педагогтердің жалпы санынан жоғары кәсіби білімі бар оқытушылардың үлесі
91 – 100%; 81 – 90%; 70 – 80%;
70% төмен
4 балл 3 балл 2 балл 0 балл
ҰБДҚ-дан шығару, ақпарат басшының қолымен расталған
7.
Ғылыми/академиялық дәрежесі бар педагогтердің үлесі
15 % жоғары; 8-15%; 4-7%; 1-3%;
Жоқ
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
ҰБДҚ-дан шығару, басшының қолымен расталған
8.
Білім беру ұйымдары педагогтерінің жалпы санынан "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар педагогтердің үлесі
15 % жоғары; 8-15%; 4-7%; 1-3%;
Жоқ
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
ҰБДҚ-дан шығару, басшының қолымен расталған
9.
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы кемінде 72 сағат сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл; 0 балл
Сертификаттардың көшірмесі
10.
Соңғы үш жылда білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен тізім бойынша кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтер саны
Ескертпе: Жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан, әр деңгей үшін баллдар бөлек беріледі.
Халықаралық деңгей;
Республикалықдеңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл
0 балл
Құжаттардың көшірмесі
11.
Білім беру ұйымдарында соңғы үш жылда тиісті деңгейдегі оқу-әдістемелік кеңесімен бекітіліп, әзірленген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсыныстардың/оқу құралдарының болуы
Ескертпе: Санына қарамастан, әр деңгей үшін баллдар бөлек беріледі.
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл 2 балл 1 балл
0 балл
Құжаттардың көшірмесі
12.
Соңғы үш жылда басшының орынбасары жетекшілік ететін бағыты бойынша әзірлеген бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің оқу-әдістемелік кеңесімен бекітілген немесе авторлық құқық сертификаты бар әдістемелік ұсыныстардың/оқу құралдарының болуы.
Ескертпе: Санына қарамастан, әр деңгей үшін баллдар бөлек беріледі.
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл 2 балл 0 балл
Құжаттардың көшірмесі
13.
Жетекшілік ететін бағыты бойынша колледж ішін бақылау жоспарларын іске асырудың тиімділігі
Жетті
Жеткен жоқ
2 балл
0 балл
Аналитикалық анықтама
14.
Басшы орынбасарының педагогтармен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс істеудегі бастамалары жүзеге асырылуы
Көрсеткіш бар
Көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
Бірінші басшының қолы қойылған ақпарат
15.
Білім беру ұйымдарының Халықаралық жобаларға қатысуы
Бірнеше жобаға қатысу;
Бір жобаға қатысу; бағаланған көрсеткіші жоқ
5 балл
3 балл
0 балл
Бірінші басшының қолы қойылған ақпарат
16.
Оқыту процесіне жаңа технологиялар мен білім беру формаларын енгізу (модульді, несиелі,дуальді)
Бірнеше технологияларды енгізу
Бір технологияларды енгізу бағаланған көрсеткіші жоқ
5 балл
3 балл
0 балл
17.
Білім беру ұйымы ұйымдастыратын семинарлар, конференциялар арқылы кәсіби қоғамдастықта жетекшілік ететін бағытта білім беру ұйымының педагогикалық тәжірибесін тарату
Ескертпе: Жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан, әр деңгей үшін баллдар бөлек беріледі.
Республикалық деңгей
3 балл
Бірінші басшының қолы қойылған ақпарат
Облыстық деңгей
2 балл
Бағаланған көрсеткіш жоқ
0 балл
ЖИЫНЫ

"заместитель руководителя второй категории"-1,5 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 2 балла;
1.
Открытость организации образования:
размещение на сайте информации по курируемому направлению по итогам семестра, промежуточной аттестации
Оцениваемый показатель присутствует
1 балл
Ссылка
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
2.
Открытость организации образования:
размещение информации по курируемому направлению на странице в социальных сетях по итогам семестра, промежуточной аттестации
Оцениваемый показатель присутствует
1 балл
Ссылка
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
Эффективность обеспечения качества образования
(максимальное количество баллов по критерию – 18 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" - 8-10 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 11-13 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 14-18 баллов
3
Качество знаний обучающихся колледжа за последние три учебных года (рассчитывается средне арифметический показатель за последние три года)
Динамика роста качества знаний - менее 3%
0 баллов
Информация, заверенная подписью руководителя
Динамика роста качества знаний - на 3%
1 балл
Динамика роста качества знаний - на 4%
2 балла
Динамика роста качества знаний - на 5%
3 балла
Динамика роста качества знаний - на 6%
4 балла
4
Доля занятых и трудоустроенных выпускников по итогам предыдущего учебного года от их общего количества
Трудоустроены и заняты – 95%;
5 баллов
Выгрузка из НОБД, информация, заверенная подписью руководителя
Трудоустроены и заняты – 75%;
4 балла
Трудоустроены и заняты – 60%;
3 балла
Трудоустроены
и заняты – ниже 60%
2 балла
5.
Наличие воспитанников/обучающихся, ставших победителями (призерами) областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований согласно перечню, утвержденному уполномоченным органом в области образования за последние три года по курируемомунаправлению
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень;
4 балла
Информация, заверенная подписью руководителя и подтверждающие копии документов
Республиканский уровень;
3 балла
Областной уровень;
2 балла
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности (максимальное количество баллов по критерию – 50 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" — 20 - 29 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 30 -39 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 40 - 50 баллов;
6.
Доля педагогов преподавателей с высшим профессиональным образованием от общего количества педагогов организации образования
91 – 100%
4 балла
Выгрузка из НОБД, информация, заверенная подписью руководителя
81 – 90%
3 балла
70 – 80%
2 балла
Ниже 70%
0 баллов
7.
Доля педагогов, имеющих ученую/академическую степень
Свыше 15 %
4 балла
Выгрузка из НОБД, информация, заверенная подписью руководителя
8-15%
3 балла
4-7%
2 балла
1-3%
1 балл
Отсутствует
0 баллов
8
Доля педагогов, имеющих квалификационную категорию "педагого-эксперт", "педагог-исследователь" и "педагог-мастер"
Свыше 15 %
4 балла
Выгрузка из НОБД, информация, заверенная подписью руководителя
8-15%
4-7%
3 балла
2 балла
1-3%
1 балл
Отсутствует
0 баллов
9
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации по управленческой деятельности не менее 72 часов
Оцениваемый показатель присутствует;
2 балла;
Копии сертификатов
Оцениваемый
показатель
отсутствует
0 баллов
10
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства за последние три года
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
4 балла
Копии документов
Республиканский уровень
3 балла
Областной
уровень
2 балла
Показатель отсутствует
0 баллов
11
Наличие в организации образования разработанных программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом соответствующего уровня за последние три года
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
3 балла
Копии документов
Областной уровень
2 балла
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
12
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство по курируемому направлению за последние три года
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
3 балла
Копии документов
Областной уровень
2 балл
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
13
Эффективность реализации планов внутриколледжного контроля по курируемому направлению
Достигнут
2 балла
Аналитическая справка
Не достигнут
0 балл
14
Реализуемые инициативы заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
показатель присутствует
2 балла
Информация за подписью первого руководителя
показатель отсутствует
0 балл
15
Участие организации образования в международных проектах
Участие в нескольких проектах
5 баллов
Информация за подписью первого руководителя
Участие в одном проекте
3 балла
Оцениваемый
показатель отсутствует
0 баллов
16
Реализация в процессе обучения новых технологий и форм обучения (модульная, кредитная, дуальная)
Внедрение нескольких технологий
5 баллов
Информация за подписью первого руководителя
Внедрение одной технологии
3 балла
Оцениваемый критерий отсутствует
0
баллов
17
Распространение педагогического опыта организации образования по курируемому направлению в профессиональном сообществе через проведение семинаров, конференций, организованных образовательной организацией
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
3 балла
Информация за подписью первого руководителя
Областной уровень
2 балла
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
ИТОГО:

"үшінші санатты басшының орынбасары" - 33 – 44 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" —45-55 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 56-70 балл
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарының қызметінің тиімділігінің көрсеткіштері
Өлшемшарттар Көрсеткіштер Балдар Дәлел Өзін өзі бағалау Комиссия мүшелерінің балдары
Білім беру ұйымдарының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 4 балл)
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 1 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 2 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 4 балл;
1
Білім беру ұйымдарының ашықтығы:
- жетекшілік ететін бағыт бойынша ақпаратты сайтта апта сайын орналастыру, - жетекшілік ететін бағыты бойынша ақпаратты апта сайын әлеуметтік желілердегі парақшаға орналастыру
Бағаланған көрсеткіші бар; Бағаланған көрсеткіші ішінара бар; Бағаланған көрсеткіші жоқ.
1 балл
0,5 балл
0 балл
Сілтемелер
2
Басшы орынбасарының ақпараттық-талдау материалдарын, мақалаларды жариялауы, ақпараттандыру бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында көпшілік алдында сөз сөйлеуі
БАҚ жарияланымдары мен сөз сөйлеулері бар;
Тек Жарияланымдар немесе сөйлеу ғана бар;
Көрсеткіш жоқ
3 балла
1 балл
0 балл
Жарияланым көшірмесі
Білім алушылардың денсаулығын және қауіпсіздігін сақтау үшін жағдай жасаудың тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 4)
"үшінші санатты басшының орынбасары" – 1,5 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 2,5 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 4 балл
3
Салауатты өмір салтын және өмір қауіпсіздігін қалыптастыру бойынша бағдарламалардың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
Бағдарлама
4
Оқушылардың психикалық және физикалық денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге әсер ететін іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
(Денсаулық күні және т.б.)
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл;
Жоспар, ақпарат
Тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендіру бойынша жұмыстың тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 17)
"үшінші санатты басшының орынбасары" – 5-7 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 8-10 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 11-17 балл
5
Оқушылардың әртүрлі деңгейдегі шығармашылық, интеллектуалдық және спорттық конкурстарда қатысуының нәтижелілігі (соңғы үш жылда)
Ескертпе: Жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан, әр деңгей үшін баллдар бөлек беріледі.
Халықаралық деңгей; Республикалықдеңгей; Облыстық деңгей; Аудандық деңгей; Бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Салыстырмалы кесте
6
Оқушылардың қоғамдық бірлестіктерін ұйымдастыру
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
Қоғамдық ұйымдар туралы ереже, үш жылға арналған жұмыс жоспары
7
Кәмелетке толмағандардың ісі бойынша комиссия есебінде тұратын оқушылардың болуы
Санының азаюы(өткен оқу жылымен салыстырғанда)
Өткен оқу жылының санымен тең
Санының артуы
2 балл
1 балл
0 балл
Салыстырмалы кесте
8
Білім алушылармен жасалған құқық бұзушылықтар мен қылмыстар
3 жыл ішінде болмауы
Санының азаюы (өткен оқу жылымен салыстырғанда)
Өткен оқу жылының санымен тең
Санының артуы
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Білім басқармасының деректері
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
(критерий бойынша ең көп балл саны – 25)

"заместитель руководителя третьей категории" - 33 – 44 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 45-55 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 56-70 баллов.
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по воспитательной работе организации технического и профессионального, послесреднего образования
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство (материалы представляются в портфолио)
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования (максимальное количество баллов по критерию –4 балла)
"заместитель руководителя третьей категории" - 1 балл;
"заместитель руководителя второй категории" — 2,5 балл;
"заместитель руководителя первой категории" — 4 балла;
1
Открытость организации образования:
- еженедельное размещение на сайте информации по курируемому направлению, - еженедельное размещение информации по курируемому направлению на странице в социальных сетях
Оцениваемый показатель присутствует
1 балл
ссылки
Оцениваемый показатель частично присутствует
0,5 баллов
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
2
Публикация заместителя руководителя информационно-аналитических материалов, статей, публичные выступления в средствах массовой информации по вопросам воспитательной работы
Имеются публикации и выступления в СМИ
3 балла
Копии публикаций
Имеются только публикации или только выступление
1 балл
Показатель отсутствует
0 баллов
Эффективность обеспечения условий для сохранения здоровья и безопасности обучающихся (максимальное количество баллов по критерию –4 балла)
"заместитель руководителя третьей категории" – 1,5 балла;
"заместитель руководителя второй категории" - 2,5 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 4 балла
3
Наличие программы по формированию здорового образа жизни и безопасности жизни
Оцениваемый показатель присутствует
2 балл
Программа
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов;
4
Организация и проведение мероприятий, способствующих сохранению и восстановлению психического и физического здоровья учащихся (Дни здоровья и т.п.)
Оцениваемый показатель присутствует
2 балл
План, информация
Оцениваемый показатель отсутствует
0
баллов;
Эффективность работы по воспитанию и социализации личности
(максимальное количество баллов по критерию –17 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" – 5-7 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 8-10 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 10-17 баллов.
5
Результативность участия обучающихся колледжа в творческих, интеллектуальных и спортивных конкурсах различного уровня
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
4 балла
Сравнительная таблица
Республиканский уровень
3 балла
Областной уровень
2 балла
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
6
Организация общественных объединений обучающихся
Оцениваемый показатель присутствует
2 балла
Положение об общественной организации, планы работы за 3 года
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
7
Наличие обучающихся, состоящих на учете в комиссии по делам несовершеннолетних
Снижение количества (в сравнении с прошлым учебным годом)
3 балла
Сравнительная таблица
Равнозначно прошлому учебному году
1 балл
Повышение количества
0 баллов
8
Наличие преступлений и правонарушений, совершенных обучающимися
Отсутствие на протяжении 3-х лет
3 балла
Данные Управления образования
Снижение количества (в сравнении с прошлым учебным годом)
2 балл
Равнозначно прошлому учебному году
1 балл
Повышение количества
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности
(максимальное количество баллов по критерию – 25 баллов)

"үшінші санатты басшының орынбасары" — 10-15 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" — 16-20 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 21-25 балл;
9
Білім беру ұйымы басшысы орынбасарларында уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы кемінде 72 сағат сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл; 0 балл
Сертификат көшірмесі
10
Жетекшілік ететін бағыт бойынша кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтер саны
* Ескертпе: балдар әрбір деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан жеке беріледі (осы өлшем бойынша ең жоғары балл 10)
Халықаралық деңгей; Республикалықдеңгей; Облыстық деңгей; Аудандық деңгей
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл
Растайтын құжаттардың көшірмесі
11
Басшының орынбасары әзірлеген, оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған немесе авторлық куәлігі бар бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
* Ескертпе: балдар әрбір деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан жеке беріледі
Республикалықдеңгей; Облыстық деңгей; Аудандық деңгей; Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
ОӘК шешімдері мен ұсыныстарының көшірмелері; авторлық құқық бойынша куәлік
12
Жетекшілік ететін бағыт бойынша ЖББМ жоспарларын іске асырудың тиімділігі
Жетті
Ішінара жетті
Жеткен жоқ
Жұмыс тәжірибесі таратылды:
аудан, облыс, республика
2 балл
1 балл
Ақпарат, МІБ графигі
13
Басшы орынбасарының педагогтармен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс істеудегі бастамаларының тиімділігі.
Бастамалар және олардың тиімділігі ұсынылды
Тек бастамалар ұсынылды
Бағаланатын көрсеткіштер жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
Ақпарат
14
Басшы орынбасарының Облыстың білім басқармасы өткізетін кең ауқымды іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қатысуы
Республикалықдеңгей;
Облыстық деңгей;
Бағаланған көрсеткіші жоқ
3 балл 2 балл 0 балл
Ақпарат
Баллдарды төмендету көрсеткіштері
15
Білім алушылардың жалпы санынан білім алушылардың кінәсінен болған ЖКО (өткен оқу жылы) жағдайларының болуы
Өткен жылдың деңгейінен жоғары; өткен жылдың деңгейіне сәйкес немесе өткен жылдың деңгейінен төмен
-1 ұпай
0 ұпай
Білім басқармасының деректері
16
Суицид жағдайларының болуы
Аяқталған суицид
Аяқталмаған суицид
-2 ұпай -1 ұпай
Білім басқармасының деректері
ЖИЫНЫ
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 30 – 34 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" —35-40 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 41-50 балл.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарын ақпараттандыру жөніндегі басшы орынбасарының қызметі тиімділігінің көрсеткіштері
Өлшемшарттар
Көрсеткіштер
Балдар
Дәлел
Өзін өзі бағалау
Комиссия мүшелерінің балдары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі (критерий бойынша ең жоғары балл саны - 4 балл
"үшінші санаттағы басшының орынбасары" - 1 балл;

"заместитель руководителя третьей категории" — 10-15 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" — 16-20 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 21-25 баллов;
9
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации по управленческой деятельности не менее 72 часов
Оцениваемый показатель присутствует
2 балла;
Копия сертификата
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
10
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства по курируемому направлению
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
4 балла
Копии подтверждающих документов
Республиканский уровень
3 балла
Областной уровень
2 балла
11
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Республиканский уровень
3 балла
Копия решения или рекомендаций УМС; Свидетельство об авторском праве
Областной уровень
2 балла
Оцениваемый показатель
отсутствует
0
баллов
12
Эффективность реализации планов ВКК по курируемому направлению
Достигнут
2 балла
Информация, график ВКК
Частично достигнут
1 балл
Не достигнут
0 баллов
Опыт работы распространен: область, республика
1 балл
13
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность
2 балла
Информация
Представлены только инициативы
1 балла
Оцениваемый показатель отсутствует
0 балл
14
Участие заместителя руководителя в организации и проведения широкомасштабных мероприятий, проводимых управлением образования области
Республиканский уровень
4 балла
Информация
Областной уровень
2 балла
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
Показатели снижения баллов - минус 4 балла
15
Наличие случаев дорожно-транспортных проишествий (ДТП), произошедших по вине обучающихся (прошедший учебный год), от общего числа обучающихся
Выше уровня прошлого года
- 1 балл
Данные Управления образования
16
Наличие случаев суицида
Завершенный суицид
-2 баллов
Данные Управления образования
Попытка суицида
-1 балла
ИТОГО: "заместитель руководителя третьей категории" - 30-34 балла;
"заместитель руководителя второй категории" — 35-40 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 41-50 баллов.
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя по информатизации организации технического и профессионального, послесреднего образования
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство (материалы представляются в портфолио)
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования (максимальное количество баллов по критерию – 4 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" - 1 балл;

"екінші санатты басшының орынбасары" - 2,5 ұпай;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 4 балл;
1
Білім беру ұйымының ашықтығы:
- сайттың болуы және толтырылуы,
- әлеуметтік желілерде беттің болуы және толтырылуы;
- YouTube арнасының болуы және толтырылуы
Бағаланатын көрсеткіш бар;
Бағаланатын көрсеткіш ішінара қатысады;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
Сілтемелер
2
Басшы орынбасарының ақпараттық-талдау материалдарын, мақалаларды жариялауы, ақпараттандыру бойынша бұқаралық ақпарат құралдарында көпшілік алдында сөз сөйлеуі
БАҚ жарияланымдары мен сөз сөйлеулері бар;
Тек Жарияланымдар немесе сөйлеу ғана бар;
Көрсеткіш жоқ
3 балл
1 балл
0 балл
Жарияланымдардың көшірмелері
Білім беру ұйымдарын цифрландыру, ақпараттандыру үшін жағдайларды қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғары балл саны – 14)
"үшінші санаттағы басшының орынбасары"- 5-8 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 9-11 ұпай;
"бірінші санатты басшы орынбасары" - 12-14 ұпай
3
Білім беру ұйымдарын цифрландыру, ақпараттандыру жөніндегі бағдарламаның болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
Бағдарлама
4
Цифрлық құзыреттілік бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
Іс-шаралар,бағдарламалары,ақпарат
5
Оқу процесін ұйымдастыруда бағдарламалық өнімдерді пайдалану
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
ақпарат
6
Уәкілетті органмен келісілген бағдарламалар бойынша қашықтықтан оқыту бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен педагогтердің үлесі
70% - 100%
50% - 69%
30% - 49%
30% төмен
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
ақпарат
7
Білім беру ұйымының ақпараттық ортасын әкімшілендіру
Ақпараттық ортаны дамыту бар
Ақпараттық ортаның дамуы жоқ
1 балл
0 балл
ақпарат
8
Электрондық журнал белсенділігінің мониторингі
Колледждің 100% белсенділігі;
от 85до 99%;
от 30 до 84%;
от 0 до 29 %
3 балл
2 балл
1 балл
0 балл
Рlatonus, EduPageи др.
9
ҰБДҚ толымдылығы
100%
100% кем
2 балл
0 балл
ҰБДҚ деректері
10
Кибер қауіпсіздік бойынша жұмысты ұйымдастыру
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
0 балл
ақпарат
Білім беру ұйымдарын цифрландыру, ақпараттандыру жөніндегі жұмыстың тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғары балл саны – 26 балл)
"үшінші санаттағы басшының орынбасары" – 10-15 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 16-21 балл;

"заместитель руководителя второй категории" — 2,5 балла;
"заместитель руководителя первой категории" — 4 балла;
1
Открытость организации образования:
- наличие и наполнение сайта, - наличие и наполнение страницы в социальных сетях;
- наличие и наполнение канала YouTube
Оцениваемый показатель присутствует
1 балл по каждому компоненту
ссылки
Оцениваемый показатель частично присутствует
0,5 баллов по каждому компоненту
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
2
Публикация заместителя руководителя информационно-аналитических материалов, статей, публичные выступления в средствах массовой информации по информатизации
Имеются публикации и выступления в СМИ
3 балла
Копии публикаций
Имеются только публикации или только выступление
1 балл
Показатель отсутствует
0 баллов
Эффективность обеспечения условий для цифровизации, информатизации организации образования (максимальное количество баллов по критерию – 14 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" – 5-8 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 9-11 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 12-14 баллов.
3
Наличие программы по цифровизации, информатизации организации образования
Оцениваемый показатель присутствует
1 балл
Программа
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов;
4
Организация и проведение мероприятий по цифровой компетентности
Оцениваемый показатель присутствует
1 балл
Программы мероприятий, информации
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов;
5
Использование программных продуктов в организации учебного процесса
Оцениваемый показатель присутствует
1 балл
Информации
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов;
6
Доля педагогов, прошедших курсы повышения квалификации по дистанционному обучению от общего количества педагогов
70% - 100%
3 балла
Информация
50% - 69%
2 балла
30% - 49%
1 балл
Ниже 30%
0 баллов
7
Администрирование информационной среды организации образования
Присутствует развитие информационной среды
1 балл
Информация
Отсутствует развитие информационной среды
0 баллов
8
Мониторинг активности электронного журнала
100% активности колледжа;
3 балла
Рlatonus, EduPageи др.
от 85до 99%;
2 балла
от 30 до 84%;
1 балл
от 0 до 29 %
0 балла
9
Заполненность НОБД
100%
2 балла
Данные НОБД
менее 100%
0 баллов
10
Организация работы по кибер безопасности
Оцениваемый показатель присутствует
2 балла;
Информация
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
Эффективность работы по цифровизации, информатизации организации образования (максимальное количество баллов по критерию –26 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" – 10-15 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 16-21 баллов;

"бірінші санатты басшының орынбасары" - 22-26 балл
11
Колледж білім алушыларының әртүрлі деңгейдегі қашықтықтан шығармашылық, зияткерлік конкурстарға қатысуының нәтижелілігі
* Ескертпе:
жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан әрбір деңгей үшін жеке балл беріледі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл
3 балл
2 балл
0 балл
Салыстырмалы кесте
12
Жетекшілік ететін бағыт бойынша кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары/жүлдегерлері болған педагогтер саны
* Ескертпе: баллдар әрбір деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан жеке беріледі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
4 балл 3 балл 2 балл
Растайтын құжаттардың көшірмелері
13
Педагогтар мен білім алушылардың цифрлық сауаттылығын қалыптастыру
91 - 100%; 81 – 90%; 70 – 80%;
70% төмен
4 балл 3 балл 2 балл 0 балл
ақпарат
14
Білім беру платформаларын пайдалану дағдыларын қалыптастыру
91 - 100%; 81 – 90%; 70 – 80%;
70% төмен
4 балл 3 балл 2 балл 0 балл
ақпарат
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғарғы балл саны – 12 балл)
"үшінші санаттағы басшының орынбасары" - 2-4 балл;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 5- 7 ұпай;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 8-12 ұпай;
13
Білім беру ұйымы басшысының орынбасарында уәкілетті органмен келісілген бағдарлама бойынша менеджмент саласындағы біліктілікті арттыру курстары туралы кемінде 72 сағат сертификаттың болуы
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл; 0 балл
сертификат көшірмесі
14
Басшының орынбасары әзірлеген, оқу-әдістемелік кеңес мақұлдаған немесе авторлық куәлігі бар бағдарламалардың немесе оқу-әдістемелік кешендердің немесе Әдістемелік ұсынымдардың/құралдардың болуы
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Колледжішілік деңгей
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
ОӘК шешімінің немесе ұсынымдарының көшірмесі; авторлық құқық туралы куәлік
15
Жетекшілік ететін бағыт бойынша жоспарларды (ДКК) іске асырудың тиімділігі
Қол жеткізілді
Ішінара қол жеткізілді
Қол жеткізілген жоқ
Жұмыс тәжірибесі кең таралған:
облысы, қазақстан республикасы
2 балл
1 балл
ақпарат, кесте (ДКК)
16
Басшы орынбасарының педагогтармен, білім алушылармен, ата-аналармен және т. б. жұмыс істеудегі бастамаларының тиімділігі.
Бастамалар мен олардың тиімділігі ұсынылған
Тек бастамалар ұсынылған
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
2 балл
1 балл
0 балл
ақпарат
ЖИЫНЫ
"үшінші санатты басшының орынбасары" - 35 – 41 балл;

"заместитель руководителя первой категории" - 22-26 баллов.
11
Результативность участия обучающихся колледжа в дистанционных творческих, интеллектуальных конкурсах различного уровня
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
4 балла
Сравнительная таблица
Республиканский уровень
3 балла
Областной уровень
2 балла
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
12
Количество педагогов, ставших победителями/призерами конкурсов профессионального мастерства по курируемому направлению
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
4 балла
Копии подтверждающих документов
Республиканский уровень
3 балла
Областной
уровень
2 балла
13
Сформированность цифровой грамотности у педагогов и обучающихся
91 - 100%
4 балла
Информация
81 – 90%
3 балла
70 – 80%
2 балла
Ниже 70%
0 баллов
14
Сформированность умений использования образовательных платформ
91 - 100%
4 балла
Информация
81 – 90%
3 балла
70 – 80%;
2 балла
Ниже 70%
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности (максимальное количество баллов по критерию – 12 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" — 2-4 балла;
"заместитель руководителя второй категории" — 5-7 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 8-12 баллов;
13
Наличие у заместителя руководителя организации образования сертификата о курсах повышения квалификации по управленческой деятельности не менее 72 часов
Оцениваемый показатель присутствует
2 балла
Копия сертификата
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
14
Наличие разработанных заместителем руководителя программ или учебно-методических комплексов, или методических рекомендаций/пособий, одобренных учебно-методическим советом или имеющих авторское свидетельство
Республиканский уровень
3 балла
Копия решения или рекомендаций УМС; Свидетельство об авторском праве
Областной уровень
2 балла
Внутриколледжный уровень
1 балл
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
15
Эффективность реализации планов (ВКК) по курируемому направлению
Достигнут
2 балла
Информация, график (ВКК)
Частично достигнут
1 балл
Не достигнут
0 баллов
Опыт работы распространен
область, республика
1 балл
16
Эффективность инициатив заместителя руководителя в работе с педагогами, обучающимися, родителями и др.
Представлены инициативы и их эффективность
2 балла
Информация
Представлены только инициативы
1 балла
Оцениваемый показатель отсутствует
0 балл
ИТОГО:
"заместитель руководителя третьей категории" - 35-41 баллов;

"екінші санатты басшының орынбасары" —42-47 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" — 48-56 балл.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы басшысының оқу-өндірістік жұмыс, кәсіптік оқыту жөніндегі орынбасарының қызметі тиімділігінің көрсеткіштері
Өлшемшарттар Көрсеткіштер Балдар Дәлел Өзін өзі бағалау Комиссия мүшелерінің балдары
Білім беру ұйымының ашықтығын қамтамасыз етудің тиімділігі (критерий бойынша ең жоғары балл саны-2 балл)
"үшінші санаттағы басшының орынбасары" - 1 балл;
"екінші санатты басшы орынбасары" - 1,5 балл;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 2 балл;
1.
Білім беру ұйымының ашықтығы: - жетекшілік ететін бағыты бойынша ақпаратты сайтқа орналастыру (ай сайын)
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш ішінара бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0,5 балл
0 балл
2.
Білім беру ұйымының ашықтығы: - жетекшілік ететін бағыты бойынша ақпаратты әлеуметтік желілердегі парақшаға орналастыру (ай сайын)
Бағаланатын көрсеткіш бар
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
1 балл
0 балл
Білім беру сапасын қамтамасыз етудің тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғары балл саны – 18)
"үшінші санатты басшы орынбасары" - 8-9 ұпай;
"екінші санатты басшының орынбасары" - 10-11 ұпай;
"бірінші санатты басшының орынбасары" - 12-18 ұпай
3.
Білім сапасының динамикасы
16-20%-ға арттыру;
11-15%-ға жоғарылату;
7-10%-ға арттыру;
Өткен жылдың деңгейіне сәйкес;
Бағаланатын көрсеткіш жоқ
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл
0 балл
Басшының қолымен расталған ақпарат
4.
Өткен оқу жылының жұмыспен қамтылған және жұмысқа орналасқан түлектерінің олардың жалпы санынан үлесі
Жұмыспен қамтылғандар - 95%;
Жұмысқа орналастырылғандар және жұмыспен қамтылғандар-75%;
Жұмыспен қамтылғандар - 60%;
Жұмыспен қамтылғандар және жұмыспен қамтылмағандар-60%-дан төмен
5 балл
4 балл
3 балл
2 балл
ҰББДҚ-дан алынған басшы қолымен расталған ақпарат
5.
Облыстық, республикалық, халықаралық олимпиадалардың, конкурстардың, жарыстардың жеңімпаздары (жүлдегерлері) болған тәрбиеленушілердің/білім алушылардың саны
Ескертпе: баллдар әрбір деңгей үшін жеңімпаздар мен жүлдегерлер санына қарамастан жеке беріледі
Халықаралық деңгей;
Республикалық деңгей;
Облыстық деңгей;
Аудандық деңгей бағаланған көрсеткіші жоқ
4 балл 3 балл 2 балл 1 балл 0 балл
Басшы қолымен расталған ақпарат ж/е дәлелдейтін құжаттар көшірмесі
Кадрлық әлеуетті, инновациялық қызметті дамытудың тиімділігі
(критерий бойынша ең жоғарғы балл саны – 55)

"заместитель руководителя второй категории" — 42-47 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 48-56 балла.
Показатели эффективности деятельности заместителя руководителя
по учебно-производственной работе, профессиональному обучению организации
технического и профессионального, послесреднего образования
Критерий
Показатели
Баллы
Доказательство
Самооценка
Баллы членов комиссии
Эффективность обеспечения открытости организации образования (максимальное количество баллов по критерию – 2 балла)
"заместитель руководителя третьей категории" - 1 балл;
"заместитель руководителя второй категории" —1,5 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" — 2 балла;
1
Открытость организации образования:
- размещение на сайте информации по курируемому направлению (ежемесячно)
Оцениваемый показатель присутствует
1 балл
ссылки
Оцениваемый показатель частично присутствует
0,5 баллов
Оцениваемый показатель отсутствует.
0 баллов
2
Открытость организации образования:
- размещение информации по курируемому направлению на странице в социальных сетях (ежемесячно)
Оцениваемый показатель присутствует
1 балл
Копии публикаций
Оцениваемый показатель частично присутствует
0,5 баллов
Оцениваемый показатель отсутствует.
0 баллов
Эффективность обеспечения качества образования
(максимальное количество баллов по критерию – 18 баллов)
"заместитель руководителя третьей категории" - 8-9 баллов;
"заместитель руководителя второй категории" - 10-11 баллов;
"заместитель руководителя первой категории" - 12-18 баллов
3
Динамика качества знаний
Повышение – на 16 – 20%
4 балла
Информация, заверенная подписью руководителя
Повышение на 11 - 15%
3 балла
Повышение на
7 - 10%
2 балла
В соответствии с уровнем прошлого года
1 балл
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
4
Доля занятых и трудоустроенных выпускников предыдущего учебного года от их общего количества
Трудоустроены и заняты – 95%;
5 баллов
Выгрузка из НОБД, информация, заверенная подписью руководителя
Трудоустроены и заняты – 75%;
4 балла
Трудоустроены и заняты – 60%;
3 балла
Трудоустроены и заняты – ниже 60%
2 балла
5
Количество обучающихся, ставших победителями (призерами) областных, республиканских, международных олимпиад, конкурсов, соревнований
*примечание:
баллы присваиваются за каждый уровень отдельно независимо от количества победителей и призеров
Международный уровень
4 балла
Информация, заверенная подписью руководителя и подтверждающие копии документов
Республиканский уровень
3 балла
Областной уровень
2 балла
Оцениваемый показатель отсутствует
0 баллов
Эффективность развития кадрового потенциала, инновационной деятельности (максимальное количество баллов по критерию – 55 балла)