Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, құрамдастырылған материалдардан жасалған ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) кәдеге жарату төлемін енгізуіне байланысты шығыстарды әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 16 қарашадағы № 470 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 18 қарашада № 25210 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 388-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, құрамдастырылған материалдардан жасалған ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) кәдеге жарату төлемін енгізуіне байланысты шығыстарды әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге өтеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, аралас материалдардан ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін төлемақы енгізуіне байланысты шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 539 бұйрығының күші жойылды деп танылсын - (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18121 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқаруда мемлекеттік саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением утилизационного платежа производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 16 ноября 2021 года № 470. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2021 года № 25210.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением утилизационного платежа производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров согласно Приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 539 "Об утверждении Правил компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18121).
3. Департаменту государственной политики управления отходами Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2021 жылғы 16 қарашадағы
№ 470 Бұйрыққа
қосымша
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, құрамдастырылған материалдардан жасалған ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) кәдеге жарату төлемін енгізуіне байланысты шығыстарды әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, құрамдастырылған материалдардан жасалған орамаларды өндірушілердің (импорттаушылардың) кәдеге жарату төлемін енгізуіне байланысты шығыстарды әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 388-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, құрамдастырылған материалдардан жасалған орамаларды өндірушілердің (импорттаушылардың) кәдеге жарату төлемін енгізуіне байланысты шығыстарды әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге өтеу тәртібін айқындайды.
2. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері операторы (бұдан әрі - оператор) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, аралас материалдардан жасалған орамаларды (бұдан әрі – орамалар) өндірушілердің (импорттаушылардың) (бұдан әрі – орамалардың өндірушілері (импорттаушылар) кәдеге жарату төлемі түрінде енгізілген ақшалай қаражаттын "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 11 мамырдағы № 166-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32474 болып тіркелген) бекітілген әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге (бұдан әрі - өндірушілер) өтейді.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
Приложение к приказу
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 16 ноября 2021 года № 470
Правила компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением утилизационного платежа производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением утилизационного платежа производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 388 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяет порядок компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением утилизационного платежа производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров.
2. Оператор расширенных обязательств производителей (импортеров) (далее – оператор) компенсирует производителям социально значимых продовольственных товаров (далее – производители), утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 11 мая 2023 года № 166-НҚ "Об утверждении перечня социально значимых продовольственных товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32474), денежные средства, внесенные в виде утилизационного платежа производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов (далее – упаковка), применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров (далее – производители (импортеры) упаковки).

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 06.09.2024 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Оператор өндірушілердің (импорттаушылардың) кәдеге жарату төлемін енгізгенін растайтын құжаттарды есепке алуды, сондай-ақ осы орамаларды әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін пайдаланған өндірушілердің өтемақы алуын жүзеге асырады.
4. Өндірушілер өтемақы алу үшін операторға мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтемақы алуға арналған өтінішті;
2 ) "Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 763 қаулысына сәйкес берілген ораманы өндіру (импорттау) үшін кәдеге жарату төлемін енгізу туралы сертификат;
3) ораманы өндірушілер (импорттаушылар) кәдеге жарату төлемін енгізген ораманы сатып алғанын растайтын құжаттарды:
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттері қолданылатын және кәдеге жарату төлемін енгізу туралы куәлік берілген өнімдерді (тауарларды) өндірушілерден (импорттаушылардан) ораманы сатып алуға жүкқұжаттарды;
ораманы өндірістен шығару актісін;
дайын өнім қоймасында (қоймаларында) әлеуметтік маңызы бар қапталған тауарлардың кіріске жатқызылуын растайтын құжаттарды есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей береді.
5. Ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) кәдеге жарату төлемін енгізуге байланысты шығыстарының өтемақысы өндірушілерге осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар негізінде төленеді.
6. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары шығарылған тоқсан өндірушілердің оператордан өтемақы алуы мақсатында есепті кезең болып табылады.
7. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттар берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оператор олардың тексерілуін жүзеге асырады.
Ұсынылған құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда, оператор осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде ұсынылған құжаттарды қайтара отырып, жазбаша түрде қараудан дәлелді бас тартуды береді.
Оператордың ескертулері жойылғаннан кейін өндірушілер күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде өтемақы алуға қайта өтініш береді.
8. Құжаттарда анық емес мәліметтер ұсынылған жағдайда оператор өтемақы төлеуден бас тартады.

Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.09.2024 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Оператор осуществляет учет документов, подтверждающих внесение утилизационного платежа производителями (импортерами) упаковки, а также получение компенсации производителями, использовавшими данную упаковку для упаковывания социально значимых продовольственных товаров.
4. Производители для получения компенсации предоставляют оператору не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, следующие документы:
1) заявление на получение компенсации по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) сертификат о внесении утилизационного платежа за производство (импорт) упаковки, выданный в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 763 "Об утверждении Правил реализации расширенных обязательств производителей (импортеров)";
3) документы, подтверждающие приобретение упаковки, за которую внесен утилизационный платеж ее производителями (импортерами) упаковки:
накладные на приобретение упаковки от производителей (импортеров) продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), и по которым предоставлено сертификат о внесении утилизационного платежа;
акты списания упаковки в производство;
документы, подтверждающие оприходование упакованных социально значимых продовольственных товаров на складе (складах) готовой продукции.
5. Компенсация расходов, связанных с внесением утилизационного платежа производителями (импортерами) упаковки, выплачивается производителям на основании документов, представленных в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
6. Отчетным периодом в целях получения компенсации производителями от оператора является квартал, в котором были произведены социально значимые продовольственные товары.
7. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня предоставления документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, оператор осуществляет их проверку.
В случае установления неполноты представленных документов, оператор в указанные в части первой настоящего пункта сроки дает письменный мотивированный отказ в рассмотрении с возвратом представленных документов.
После устранения замечаний оператора, производители в течение 30 (тридцати) календарных дней повторно обращаются с заявлением на получение компенсации.
8. В случае предоставления недостоверных сведений в документах, оператор отказывает в выплате компенсации.

9. Оператор шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтемақы беру бойынша оң шешім не оны беруден уәжді бас тарту туралы қабылданған туралы өндірушілерді жазбаша (электрондық) нысанда хабардар етеді.
10. Өтемақы төлеу өндірушілердің банктік шотына есепті тоқсаннан кейінгі тоқсаннан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Әлеуметтік маңызы бар азық-
түлік тауарларын орау үшін
қолданылатын полимер, шыны,
қағаз, картон және (немесе)
металл орамаларды,
құрамдастырылған
материалдардан жасалған
орамаларды өндірушілердің
(импорттаушылардың) кәдеге
жарату төлемін енгізуіне
байланысты шығыстарды
әлеуметтік маңызы бар азық-
түлік тауарларын өндірушілерге
өтеу қағидаларына
қосымша
Нысан
Өндірушілердің
(импорттаушылардың)
кеңейтілген міндеттері
операторына
___________________________
(дара кәсіпкер үшін Т.А.Ә.
(болған жағдайда) заңды
тұлғаның атауы)
ЖСН (БСН) _________________
жұмыс орны (орналасқан жері)
Банктік шот деректемелері
__________________________
ӨТІНІШ
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылуына байланысты ораманың өндірісі (импорты) үшін енгізілген төлемге байланысты шығыстардың өтемақысын беруді өтінемін.
Өтінішке мынада құжаттарды:
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________ қоса беремін.
Өтініш берушінің мүдделерін білдіру үшін негіздер _____________
___________________ Т.А.Ә (болған жағдайда) ___________________
(қолы)                         Лауазымы _________________
20 __ жылғы "___" ____________

9. Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения уведомляет в письменной (электронной) форме производителей о принятом положительном решении по предоставлению компенсации либо о мотивированном отказе в ее предоставлении.
10. Выплата компенсации осуществляется на банковские счета производителей не позднее квартала, следующего за отчетным кварталом.
Приложение
к Правилам компенсации
производителям социально
значимых продовольственных
товаров расходов, связанных
с внесением утилизационного
платежа производителями
(импортерами) полимерной,
стеклянной, бумажной,
картонной и (или)
металлической упаковок,
упаковки из комбинированных
материалов, применяемых
для упаковывания социально
значимых продовольственных
товаров
Форма
Оператору расширенных
обязательств производителей
(импортеров)
от ________________________
(Ф.И.О (при его наличии)
для индивидуального
предпринимателя,
наименование юридического
лица)
ИИН (БИН) _________________
место работы
(местонахождение)
Реквизиты банковского счета
__________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать компенсацию расходов, связанных с внесением платы за производство
(импорт) упаковки, в связи с их применением для упаковывания социально значимых
продовольственных товаров.
К заявлению прилагаю следующие документы:
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Основания для представления интересов заявителя__________
___________________ Ф.И.О (при его наличии) _____________________ (подпись)
Должность_________________ "___" ____________ 20____ год