"Көлік статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 11 бұйрығына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 30 қарашадағы № 41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 желтоқсанда № 25601 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көлік статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 11 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19970 болып тіркелген) мынадай өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағының 24) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) "Теміржол көлігінің жылжымалы құрамы мен теміржол желісінің пайдалану ұзындығының қашықтығы туралы есеп" (индексі 1-ЖД, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) "Теміржол көлігінің жылжымалы құрамы мен теміржол желісінің пайдалану ұзындығының қашықтығы туралы есеп" (индексі 1-ЖД, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) "Автомобиль және қалалық электр көлігі жұмысы туралы есеп" (индексі 1-ТР (авто, электр), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес;
4) "Автомобиль және қалалық электр көлігі жұмысы туралы есеп" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (индексі 1-ТР (авто, электр), кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұскаулық осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
5) "Кеме қатынасы ішкі су жолдар ұзындығы және ішкі су көлігінің жылжымалы құрамы туралы есеп" (индексі 1-ТР (ішкі су), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 11 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике транспорта и инструкций по их заполнению"
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2021 года № 25601
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 11 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике транспорта и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19970) следующие изменения и дополнения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и с подпунктом 24) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о подвижном составе железнодорожного транспорта и протяженности эксплуатационной длины железнодорожных линий" (индекс 1-ЖД, периодичность годовая) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о подвижном составе железнодорожного транспорта и протяженности эксплуатационной длины железнодорожных линий" (индекс 1-ЖД, периодичность годовая) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе автомобильного и городского электрического транспорта" (индекс 1-ТР (авто, электро), периодичность годовая) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе автомобильного и городского электрического транспорт" (индекс 1-ТР (авто, электро), периодичность годовая) согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о протяженности судоходных внутренних путей и подвижном составе внутреннего водного транспорта" (индекс 1-ТР (внутренние воды), периодичность годовая), согласно приложению 5 к настоящему приказу;

6) "Кеме қатынасы ішкі су жолдар ұзындығы және ішкі су көлігінің жылжымалы құрамы туралы есеп" (индексі 1-ТР (ішкі су), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
7) "Қосалқы көлік қызметі кәсіпорындары көрсететін қызметтер туралы есеп" (индексі 2-ТР (қосалқы қызмет), кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес;
8) "Қосалқы көлік қызметі кәсіпорындары көрсететін қызметтер туралы есеп" (индексі 2-ТР (қосалқы қызмет), кезеңділгі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес;
9) "Көлік жұмысы туралы есеп" (индексі 1-көлік, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес;
10) "Көлік жұмысы туралы есеп" (индексі 1-көлік, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес;
11) "Көліктің қатынас түрлері бойынша жұмысы туралы есеп" (индексі 2-көлік, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес;
12) "Көліктің қатынас түрлері бойынша жұмысы туралы есеп" (индексі 2-көлік, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес;
13) "Автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ДК (автожүктер) кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес;
14) "Автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ДК (автожүктер) кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес;
15) "Автомобиль көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ДК (автожолаушылар), кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес;

6) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о протяженности судоходных внутренних путей и подвижном составе внутреннего водного транспорта" (индекс 1-ТР (внутренние воды), периодичность годовая), согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об услугах предприятий вспомогательной транспортной деятельности" (индекс 2-ТР (вспомогательная деятельность), периодичность годовая) согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет об услугах предприятий вспомогательной транспортной деятельности" (индекс 2-ТР (вспомогательная деятельность), периодичность годовая) согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе транспорта" (индекс 1-транспорт, периодичность месячная) согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе транспорта" (индекс 1-транспорт, периодичность месячная) согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе транспорта по видам сообщений" (индекс 2-транспорт, периодичность годовая) согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе транспорта по видам сообщений" (индекс 2-транспорт, периодичность годовая) согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки грузов автомобильным транспортом" (индекс 1-ИП (автогрузы), периодичность квартальная) согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки грузов автомобильным транспортом" (индекс 1-ИП (автогрузы), периодичность квартальная) согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) статистическую форму общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки пассажиров автомобильным транспортом" (индекс 1-ИП (автопассажиры), периодичность квартальная) согласно приложению 15 к настоящему приказу;

16) "Автомобиль көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ДК (автожолаушылар), кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес";
9, 10, 11 және 12-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Осы бұйрыққа 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес 13, 14, 15 және 16-қосымшаларымен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті Заң департаментімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Статистикалық процестерді дамыту департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Басшы Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Басшысының
2021 жылғы 30 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының2020 жылғы "29" қаңтардағы№ 11 бұйрығына 9-қосымша
Приложение 9 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от "29" января 2020 года № 11
Көлік жұмысы туралы есеп
Отчет о работе транспорта
Индексі
Индекс
1-көлік
1-транспорт
айлық
месячная
есепті кезең
отчетный период
Қызметінің негізгі түрі - көлік (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің 49-51-кодына сәйкес) (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) болып табылатын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, сондай-ақ жолаушыларды және жүктерді коммерциялық негізде тасымалдау бойынша қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыратын заңды тұлғалар, өзен көлігінде жолаушылар және жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ теңіз және қалалық электр көлігінде жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным видом деятельности – транспорт (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности 49-51) (далее – ОКЭД), а также юридические лица, осуществляющие вторичные виды деятельности по перевозке пассажиров и грузов на коммерческой основе, индивидуальные предприниматели, осуществляющие перевозки пассажиров и грузов на речном транспорте, а так же перевозки пассажиров на морском и городском электрическом транспорте
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 2-күнге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 2 числа (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН

16) инструкцию по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки пассажиров автомобильным транспортом" (индекс 1-ИП (автопассажиры), периодичность квартальная) согласно приложению 16 к настоящему приказу.";
приложения 9, 10, 11 и 12 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 13, 14, 15 и 16 согласно приложениям 5, 6, 7 и 8 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития статистических процессов совместно с Юридическим департаментом Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Департаменту развития статистических процессов Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу руководителя
от 30 ноября 2021 года № 41
Приложение 9 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 11
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы "29" қаңтардағы № 11 бұйрығына 9-қосымша
Көлік жұмысы туралы есеп
Отчет о работе транспорта
Индексі
Индекс
1-көлік
1-транспорт
айлық
месячная
есепті кезең
отчетный период
Қызметінің негізгі түрі - көлік (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің 49-51-кодына сәйкес) (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) болып табылатын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, сондай-ақ жолаушыларды және жүктерді коммерциялық негізде тасымалдау бойынша қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыратын заңды тұлғалар, өзен көлігінде жолаушылар және жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ теңіз және қалалық электр көлігінде жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным видом деятельности – транспорт (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности 49-51) (далее – ОКЭД), а также юридические лица, осуществляющие вторичные виды деятельности по перевозке пассажиров и грузов на коммерческой основе, индивидуальные предприниматели, осуществляющие перевозки пассажиров и грузов на речном транспорте, а так же перевозки пассажиров на морском и городском электрическом транспорте
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 2-күнге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 2 числа (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН

3.1.1
автобустар
автобусы
3.1.2
трамвайлар
трамваи
3.1.3
троллейбустар
троллейбусы
3.1.4
такси
такси
3.1.5
метрополитен
метрополитен
3.1.6
өзге де түрлері (арқан жолдар және басқалары)
прочие виды (канатные дороги и другие)
Жалғасы
Продолжение
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
А
Б
1
3.2
Теміржол
Железнодорожный
3.3
Ішкі су
Внутренний водный
3.4
Әуе
Воздушный
3.5
Теңіз
Морской
4
Тасымалданған жүктер, жолжүгі, жүк-жолжүгі, тонна
Перевезено (транспортировано) грузов, багажа, грузобагажа, тонн
5
Жүк айналымы, мың тонна-километр
Грузооборот, тысяч тонно-километров
6
Жүктер, жолжүгі, жүк-жолжүгі тасымалынан түскен табыстар, мың теңге
Доходы от перевозки (транспортировки) грузов, багажа, грузобагажа,
тысяч тенге
7
Көлік құралдарын жүргізушісімен (экипажымен) қоса жалға беруден түскен табыстар, мың теңге
Доходы от сдачи в аренду транспортных средств с водителем (экипажем), тысяч тенге
3. Автомобиль тасымалдаушысы маршруттарда жұмыс істеу үшін тартылған дара кәсіпкерлердің санын көрсетіңіз (жолаушыларды автобустармен тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпорындар ғана толтырады), бірлік
Укажите количество индивидуальных предпринимателей, привлеченных автомобильным перевозчиком для работы на маршрутах (заполняют только предприятия, осуществляющие перевозку пассажиров автобусами), единиц
4. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы                                     Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ___________________ Адрес (респондента) _______________________
______________________________________ __________________________
Телефоны (респонденттің)________________________ __________________________
Телефон (респондента)            стационарлық            ұялы
стационарный             мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің
Адрес электронной почты (респондента) ______________________________________
Орындаушы
Исполнитель _____________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности ________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности __________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Басшысының
2021 жылғы 30 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы "29" қаңтардаы
№ 11 бұйрығына
10-қосымша
"Көлік жұмысы туралы есеп" (индексі 1-көлік, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

3.1.1
автобустар
автобусы
3.1.2
трамвайлар
трамваи
3.1.3
троллейбустар
троллейбусы
3.1.4
такси
такси
3.1.5
метрополитен
метрополитен
3.1.6
өзге де түрлері (арқан жолдар және басқалары)
прочие виды (канатные дороги и другие)
Жалғасы
Продолжение
Жол коды
Код строки
Көрсеткіштің атауы
Наименование показателя
Барлығы
Всего
А
Б
1
3.2
Теміржол
Железнодорожный
3.3
Ішкі су
Внутренний водный
3.4
Әуе
Воздушный
3.5
Теңіз
Морской
4
Тасымалданған жүктер, жолжүгі, жүк-жолжүгі, тонна
Перевезено (транспортировано) грузов, багажа, грузобагажа, тонн
5
Жүк айналымы, мың тонна-километр
Грузооборот, тысяч тонно-километров
6
Жүктер, жолжүгі, жүк-жолжүгі тасымалынан түскен табыстар, мың теңге
Доходы от перевозки (транспортировки) грузов, багажа, грузобагажа, тысяч тенге
7
Көлік құралдарын жүргізушісімен (экипажымен) қоса жалға беруден түскен табыстар, мың теңге
Доходы от сдачи в аренду транспортных средств с водителем (экипажем), тысяч тенге
3. Автомобиль тасымалдаушысы маршруттарда жұмыс істеу үшін тартылған дара кәсіпкерлердің санын көрсетіңіз (жолаушыларды автобустармен тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпорындар ғана толтырады), бірлік
Укажите количество индивидуальных предпринимателей, привлеченных автомобильным перевозчиком для работы на маршрутах (заполняют только предприятия, осуществляющие перевозку пассажиров автобусами), единиц
4. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ____________________________________________
Адрес (респондента)_______________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Телефоны (респонденттің) __________________________________
_________________________________________________________
Телефон (респондента) стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента)
_________________________________________________________
Орындаушы
Исполнитель _____________________________________________
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 2
к приказу руководителя
от 30 ноября 2021 года № 41
Приложение 10
к приказу Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от "29" января 2020 года № 11
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о работе транспорта"
(индекс 1-транспорт, периодичность месячная)

1. Осы "Көлік жұмысы туралы есеп" (индексі 1-көлік, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді жəне "Көлік жұмысы туралы есеп" (индексі 1-көлік, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта Қазақстан Республикасының "Автомобиль көлігі туралы", "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" заңдарында айқындалған мәндердегі ұғымдар пайдаланылады.
3. Егер құрылымдық жəне оқшауланған бөлiмшелерге заңды тұлғалар статистикалық нысанды тапсыру бойынша өкiлеттiк берсе, онда олар өзідері орналасқан орны бойынша статистикалық нысанды ұсынады. Егер құрылымдық жəне оқшауланған бөлiмшелерде осындай өкiлеттiктер болмаса, заңды тұлғалар өзідері орналасқан орынды көрсете отырып, өзінің құрылымдық жəне оқшауланған бөлiмшелерi бөлінісінде статистикалық нысанды ұсынады. Сондай-ақ статистикалық нысанды дара кәсіпкерлер ұсынады.
4. 2-бөлімнің 1-жолынан басқа барлық көрсеткіштер үтірден кейін бір белгімен толтырылады.
2-бөлімнің 1.1.4, 2.1.4 және 3.1.4-жолдарында тапсырыс бойынша жеңіл автомобильдермен тасымалданған жолаушыларды қоса алғанда, таксимен тасымалданған жолаушылар көрсетіледі.
2-бөлімнің 1.1.1-жолы қолданылатын тарифке қарамастан қалалық, қаламаңы, қалааралық жəне халықаралық қатынастарда автобустармен тасымалданған, сондай-ақ кəсіпорындар (ұйымдар) төлеген жол жүру құжаттары бар және жеңілдікпен жол жүру құқығы бар жолаушыларды қоса алғанда, барлық жолаушылардың қосындысы ретінде есептелінеді.
Қалалық қатынаста маршруттық автобустармен тасымалданған ақы төлейтін жолаушылар саны:
1) кондукторы бар автобустарда сатылған билеттердің саны бойынша;
2) маршруттық автобуспен жол жүру үшін абонементтік талондар мен бір жолғы билеттерді сатудан түскен түсімді осы қала (маршрут) үшін бекітілген тарифке бөлу арқылы;
3) айлық жол жүру билеттерін сатқан кезде сатылған билеттер санын бір айдағы жол жүрудің есептік санына көбейту арқылы;
4) магниттік билеттер немесе байланыссыз смарт-карталар бойынша жол жүруді бақылаудың автоматтандырылған жүйесін қолдану кезінде тасымалданған жолаушылар саны осы жүйенің деректері бойынша айқындалады.
Қаламаңы, қалааралық жəне халықаралық қатынастарда маршруттық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны сатылған билеттер саны бойынша анықталады.
Тасымалдаудың билетсіз жүйесі кезінде маршруттық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны жол жүру құнына байланысты, алынған табысты қолданылатын тарифке бөлу арқылы сараланған түрде анықталады.
Тапсырыс берілген автобустармен тасымалданған жолаушылар саны былай есептеледі:

1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе транспорта" (индекс 1-транспорт, периодичность месячная) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе транспорта" (индекс 1-транспорт, периодичность месячная) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в законах Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", "О транспорте в Республике Казахстан".
3. Статистические формы представляют структурные и обособленные подразделения юридических лиц по месту своего нахождения, если им делегированы полномочия по сдаче статистических форм юридическими лицами. Если структурные и обособленные подразделения не имеют таких полномочий, статистические формы представляют юридические лица в разрезе своих структурных и обособленных подразделений, с указанием их местонахождения. Также статистическую форму представляют индивидуальные предприниматели.
4. Все показатели, кроме строки 1 раздела 2, заполняются с одним знаком после запятой.
В строках 1.1.4, 2.1.4 и 3.1.4 раздела 2 указываются перевозки пассажиров такси, включая перевозки пассажиров легковыми автомобилями по заказам.
Строка 1.1.1 раздела 2 рассчитывается как сумма всех пассажиров, перевезенных автобусами в городском, пригородном, междугородном и международном сообщениях, независимо от применяемого тарифа, а также включая пассажиров с проездными документами, оплаченными предприятиями (организациями) и правом льготного проезда.
Количество перевезенных платных пассажиров маршрутными автобусами в городском сообщении определяется:
1) по количеству проданных билетов в автобусах с кондуктором;
2) делением выручки от продажи абонементных талонов и разовых билетов для поездки на маршрутном автобусе на утвержденный для данного города (маршрута) тариф;
3) при продаже месячных проездных билетов – умножением количества проданных билетов на расчетное количество поездок в месяц;
4) при применении автоматизированной системы контроля проезда по магнитным билетам или бесконтактным смарт-картам число перевезенных пассажиров определяется по данным этой системы.
Количество перевезенных пассажиров маршрутными автобусами в пригородном, междугородном и международном сообщениях определяется по количеству проданных билетов.
При безбилетной системе перевозок количество перевезенных пассажиров маршрутными автобусами определяется дифференцированно, в зависимости от стоимости проезда, путем деления полученных доходов на применяемый тариф.
Количество пассажиров, перевезенных заказными автобусами, исчисляется:

1) қалалық жəне қаламаңы қатынастарында (туристік-экскурсиялық автобустардан басқа) - жолаушылар айналымын (есептік) қала маңындағы қатынаста жолаушы сапарының орташа қашықтығына бөлу арқылы, егер шаруашылықта мұндай деректер болмаса, есептеу үшін 15 километрге (бұдан әрі – км) тең қашықтық алынады;
2) қалааралық жəне халықаралық қатынастарда, сондай-ақ қатынастың барлық түрлеріндегі туристік-экскурсиялық автобустарда жол парақта көрсетілген жолаушылар санына тең етіп қабылданады, бірақ автобуста отыруға арналған орындар санынан аспауы тиіс.
1.1.2, 1.1.3-жолдар жол ақысын төлейтін жəне жеңілдікпен жол жүру құқығын пайдаланатын азаматтарды қамтиды.
1.1.4-жол автомобиль-километрдегі ақылы жүрген жолды таксидегі жолаушылардың орташа санына көбейтіп жəне нəтижесін жолаушыларды тасымалдаудың орташа арақашықтығына бөлу арқылы есептеледі. Таксидегі жолаушылардың орташа саны екі жолаушыға тең деп алынады. Таксимен жолаушылар тасымалдаудың орташа арақашықтығы қала маңына қатынайтын автобуспен жолаушылар тасымалдаудың орташа арақашықтығына тең деп алынады.
Трамвайларда, троллейбустарда жолақысын төлейтін жолаушылар саны мынадай құжаттардың негізінде анықталады:
1) кондуктормен бір жолаушы-сапарға белгіленген тариф бойынша бір жолғы билеттерді жекелеген азаматтарға сату кезінде тасымалданған жолаушылар саны сатылған билеттердің санына тең деп алынады;
2) кондукторсыз бір жолаушы-сапарға белгіленген тариф бойынша абономенттік талондар мен бір жолғы билеттерді жекелеген азаматтарға сату кезінде тасымалданған жолаушылар саны абонементтік талондар мен бір жолғы билеттерді сатудан түскен түсімді осы қала үшін бекітілген бірыңғай тарифке бөлу арқылы анықталады.
Теміржол көлігіндегі 1.2-жолы жөнелтілген, транзиттік жəне келіп жеткен, сондай-ақ қала маңындағы қатынаста тасымалданған жолаушылардың санын қамтиды және бүтін сандарда толтырылады.
Ішкі су көлігіндегі 1.3-жолы есепті кезеңде меншікті жəне жалға алынған кемелермен нақты тасымалданған жолаушылар саны бойынша есептеледі. Бір жолаушының бір бағыттағы екі пункт аралығындағы əрбір сапары жолаушылар санын есепке алу объектісі болып табылады.
Жолаушыларды ішкі су көлігімен тасымалдаулар туралы деректер тиісті жол жүру құжаттарымен (ақылы жəне жеңілдігі бар жолаушылар билеттерімен, топтық тасымал құжаттарымен - əскери, экскурсиялық) ресімделген барлық жөнелтілген жолаушыларды қамтиды.
Әуе көлігіндегі 1.4-жолы есепті кезеңде көлік авиациясының ұшақтарымен тасымалданған барлық жолаушылар санының қосындысы ретінде есептеледі.

1) в городском и пригородном сообщении (кроме туристско-экскурсионных автобусов) – делением пассажирооборота (расчетного) на среднее расстояние поездки пассажира в пригородном сообщении, если в хозяйстве таких данных нет, для расчета берется расстояние равное 15 километрам (далее – км);
2) в междугородном и международном сообщениях, а также на туристско-экскурсионных автобусах во всех видах сообщения – принимается равным количеству пассажиров, указанному в путевом листе, но не более числа мест для сидения в автобусе.
Строки 1.1.2, 1.1.3 включают граждан с платным проездом и пользующихся правом льготного проезда.
Строка 1.1.4 рассчитывается умножением платного пробега в автомобиле-километрах на среднее число пассажиров в такси и делением результата на среднее расстояние перевозки пассажира. Среднее число пассажиров в такси принимается равным двум пассажирам. Среднее расстояние перевозки пассажира в такси принимается равным среднему расстоянию перевозки пассажира автобусом в пригородном сообщении.
Количество пассажиров с платным проездом в трамваях, троллейбусах определяется на основании следующих документов:
1) при продаже отдельным гражданам по установленному тарифу разовых билетов на одну пассажиро-поездку с кондуктором количество перевезенных пассажиров принимается равным количеству проданных билетов;
2) при продаже отдельным гражданам по установленному тарифу абонементных талонов и разовых билетов на одну пассажиро-поездку без кондуктора количество перевезенных пассажиров определяется делением выручки от продажи абонементных талонов и разовых билетов на утвержденный для данного города единый тариф.
Строка 1.2 на железнодорожном транспорте включает в себя количество отправленных, транзитных и прибывших пассажиров, а также перевезенных в пригородном сообщении и заполняется в целых числах.
Строка 1.3 на внутреннем водном транспорте учитываются по количеству пассажиров, фактически перевезенных в отчетном периоде в собственных и арендованных судах. Объектом учета количества пассажиров является каждая поездка одного пассажира между двумя пунктами в одном направлении.
В данные о перевозках пассажиров на внутреннем водном транспорте включаются все отправленные пассажиры, оформленные соответствующими проездными документами (платными и льготными пассажирскими билетами, документами групповых перевозок – воинских, экскурсионных).
Строка 1.4 на воздушном транспорте рассчитывается как сумма числа всех пассажиров, перевезенных в отчетном периоде самолетами транспортной авиации.

Теңіз көлігіндегі 1.5-жолы есепті кезеңде меншікті жəне жалға алынған кемелермен нақты тасымалданған жолаушылар саны бойынша есептеледі. Бір жолаушының бір бағыттағы екі пункт аралығындағы əрбір сапары жолаушылар санын есепке алу объектісі болып табылады.
2.1.1-жол тасымалданған жолаушылар санының сапардың орташа қашықтығына көбейтіндісі ретінде анықталады.
2.1.2, 2.1.3-жолдар тасымалданған жолаушылар санын жолаушы сапарының орташа қашықтығына көбейту арқылы анықталады.
2.1.4-жол таксидің ақылы жүрген жолын тасымалданған жолаушылардың орташа санына (екі жолаушыға тең) көбейту арқылы анықталады.
Теміржол көлігіндегі 2.2-жол есепке алынған тасымал қашықтығына тасымалданған жолаушылар санын көбейту арқылы есептелетін, жолаушы-километрдегі жолдар (бұдан әрі – ж-км), теміржол бөлімдері мен желінің жолаушыларды тасымалдау бойынша орындаған жұмыстарының көлемін сипаттайды.
Ішкі су көлігіндегі 2.3-жол əрбір сапар бойынша жолаушылар саны мен əрбір жолаушыны жөнелту пунктінен баратын пунктіне дейін тасымалдау қашықтығына сүйене отырып, жөнелтілген жолаушылар санын əрбір жолаушыны тасымалдау қашықтығына көбейтіп, алынған нəтижені қосындылау арқылы анықталады.
Әуе көлігіндегі 2.4-жол əрбір ұшу учаскесінде тасымалданған жолаушылар санын осы учаскеге сəйкес пайдалану қашықтығына көбейтіндісінің сомасы ретінде анықталады.
Теңіз көлігіндегі 2.5-жол əрбір сапар бойынша жолаушылар саны мен əрбір жолаушыны жөнелту пунктінен баратын пунктіне дейін тасымалдау қашықтығына сүйене отырып, жөнелтілген жолаушылар санын əрбір жолаушыны тасымалдау қашықтығына көбейтіп, алынған нəтижені қосындылау арқылы анықталады.
Автомобиль көлігінде жолаушылар айналымы тасымалдаудың әрбір позициясы бойынша жолаушылар санының көбейтіндісін тасымалдау қашықтығына қосындылау арқылы есептеледі.
Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада көрсетілген.
4-жолда қатынастың барлық түрлерінде (әкелімде, әкетілімде, транзитте және республика ішіндегі қатынаста) теміржол көлігімен тасымалданған жүктер, жекеменшік (меншікті) және бос күйінде жалға алынған вагондар, жолжүгі, жүк-жолжүгі саны көрсетіледі, тоннамен өлшенеді.
Автомобиль көлігінде жүктерді тасымалдау жүк автомобильдерімен, жеңіл автомобиль шассиіндегі пикаптар және фургондармен жəне автотіркемелермен орындалған жиынтық көлемді қамтиды. Тасымалданған жүктер есебі келу мезеті бойынша жүзеге асырылады. Тасымалданған жүктер көлемі, əрбір сапардағы ыдыс салмағын, контейнерлер салмағын ескере отырып, тасымалданған жүктің нақты салмағы бойынша көрсетіледі.

Строка 1.5 на морском транспорте учитываются по количеству пассажиров, фактически перевезенных в отчетном периоде в собственных и арендованных судах. Объектом учета количества пассажиров является каждая поездка одного пассажира между двумя пунктами в одном направлении.
Строка 2.1.1 определяется как произведение количества перевезенных пассажиров на среднее расстояние поездки.
Строки 2.1.2, 2.1.3 определяются умножением количества перевезенных пассажиров на среднее расстояние поездки пассажира.
Строка 2.1.4 определяется умножением платного пробега такси на среднее число перевезенных пассажиров (равное двум пассажирам).
Строка 2.2 на железнодорожном транспорте характеризует объем выполненной работы по перевозкам пассажиров отделения дороги, железной дороги и сети в пассажиро-километрах (далее – п-км), рассчитываемых умножением количества перевезенных пассажиров на расстояние перевозки, принятое к учету.
Строка 2.3 внутреннего водного транспорта определяется по каждой поездке, исходя из количества пассажиров и расстояния перевозки каждого пассажира от пункта отправления до пункта назначения путем перемножения количества отправленных пассажиров на расстояние перевозки каждого пассажира и суммированием полученных результатов.
Строка 2.4 на воздушном транспорте определяется как сумма произведений числа перевезенных пассажиров на каждом участке полета на соответствующее этому участку эксплуатационное расстояние.
Строка 2.5 морского транспорта определяется по каждой поездке, исходя из количества пассажиров и расстояния перевозки каждого пассажира от пункта отправления до пункта назначения путем умножения количества отправленных пассажиров на расстояние перевозки каждого пассажира и суммированием полученных результатов.
Пассажирооборот на автомобильном транспорте рассчитывается суммированием произведений количества пассажиров по каждой позиции перевозки на расстояние перевозки.
Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
По строке 4 отражается количество перевезенных железнодорожным транспортом грузов, приватных (собственных) и арендованных вагонов в порожнем состоянии, багажа, грузобагажа во всех видах сообщений (во ввозе, вывозе, транзите и во внутриреспубликанском сообщении), измеряется в тоннах.
На автомобильном транспорте перевозки грузов включают суммарные объемы, выполненные грузовыми автомобилями, пикапами и фургонами на шасси легковых автомобилей и автоприцепами. Учет перевезенных грузов осуществляется по моменту прибытия. Объем перевезенных грузов указывается по фактическому весу перевезенных грузов с учетом веса тары, веса контейнеров за каждую поездку (заезд).

Құбыр көлігі үшін мұнайды (мұнай өнімдерін, газды) қайта айдау, яғни жүктерді құбырмен тасымалдау – өндіру аудандарынан (өндіріс) немесе шетелдерден тұтыну орнына (өткізу базалары, өңдеу жөніндегі кəсіпорындар, газ тарататын стансалар, вагон-цистернаға, танкер кемелерге, автомобиль-цистерналарға құятын орындар жəне тағы да сол сияқты) жеткізу үшін құбыр көлігі кəсіпорындарымен қабылданған жүктің бастапқы жөнелтілуі. Жүкті құбырға айдау мезетінде шығыстарды өлшеуіштер мен есептегіштердің көрсеткіштері бойынша анықталады. Табиғи газды қайта айдау көлем бірліктерімен есепке алынады жəне мынадай арақатынаста масса (салмақ) бірліктеріне аударылады: 1 текше метр = 0,8 килограмм немесе 1000 текше метр газ = 0,8 тонна немесе 1 тонна = 1250 текше метр.
Су көлігінде жүктерді тасымалдау жөнелтілуі бойынша есептеледі. Бір пункттен екіншісіне жөнелтілген жəне тасымалдау құжаттарымен ресімделген жүктің жекелеген партиясы жөнелту деп есептеледі. Тоннамен жөнелтілген жүктер саны тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып, оған ыдыстың, сондай-ақ тасымалдау кезінде қолданылатын барлық құралдар мен жабдықтардың салмағы қоса анықталады.
Əуе көлігінде тасымалданған жүктер саны есепті кезеңде ұшақтармен тасымалданған барлық жүктер, пошта жəне ақылы жол-жүк салмағының сомасы ретінде есептеледі.
Теміржол көлігіндегі 5-жол бойынша жекеменшік (меншікті) және бос күйінде жалға алынған вагондардың жүрісін ескерумен жүк айналымы көрсетіледі, әрбір жөнелтілімінің тоннадағы массасын тасымалдау қашықтығына көбейтіндісінің жиынтығы ретінде есептеледі, тонна-километрмен өлшенеді.
Автомобиль көлігіндегі жүк айналымы əрбір сапар үшін тасымалданған жүк салмағын (автотіркемелермен тасымалданған жүктерді қоса) қашықтыққа көбейтіп, кейін барлық сапарлар бойынша көбейтінділерді қосындылаумен анықталады.
Құбыр көлігінің жүк айналымы мұнайды, мұнай өнімдерін және газды магистральдық құбыржолдары арқылы өткізу жөніндегі жұмыс көлемін қамтиды. Мұнайды (мұнай өнімдерін, газды) бас сорғы станциясының кіріс коллекторынан зауыттың, құю пунктінің, мұнай базасының, газ тарату жүйесінің кіріс коллекторына дейін айдау қашықтығына тоннамен айдау көлемдерін көбейтудің сомасы ретінде айқындалады. Барлық құбырлар бойынша тұтастай және жеке мұнай құбырлары, өнім құбырлары (мұнай өнімдерінің түрлері бойынша) және газ құбырлары бойынша анықталады.
Су көлігіндегі жүк айналымы жүктің тоннадағы жөнелту салмағын тасымалдау қашықтығына көбейту жолымен, содан кейін барлық жөнелтулер бойынша алынған нəтижелерді қосындылау арқылы есептеледі.
Əуе көлігіндегі жүк айналымы əрбір ұшу учаскесінде тасымалданған жүк пен пошта тоннасының санын осы учаскеге тиісті пайдалану қашықтығына көбейтіндісінің сомасы ретінде анықталады.
Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада көрсетілген.
1-бөлімнің 3, 6 және 7-жолдары, 2-бөлімнің 3-бағаны қосымша құн салығынсыз көрсетіледі.

Для трубопроводного транспорта перекачка нефти (нефтепродуктов, газа), то есть транспортирование грузов по трубопроводам - первоначальное отправление груза, принятого предприятиями трубопроводного транспорта, для доставки из районов добычи (производства) или из-за границы в пункты потребления (перевалочные базы, предприятия по переработке, газораспределительные станции, пункты налива в вагоны-цистерны, танкерные суда, автомобили-цистерны и тому подобное). Определяется в момент закачки груза в трубопровод по показаниям расходомеров и счетчиков. Перекачка природного газа учитывается в единицах объема и переводится в единицы массы (веса) по следующему соотношению: 1 кубический метр = 0,8 килограмм или 1000 кубических метров газа = 0,8 тонн или 1 тонна = 1250 кубических метров.
Перевозки грузов на водном транспорте учитываются по отправлению. Отправкой считается отдельная партия груза, отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами. Количество отправленных грузов в тоннах определяется исходя из веса, указанного в перевозочных документах, включая вес тары, а также всех приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках.
На воздушном транспорте количество перевезенных грузов исчисляется как сумма веса всех грузов, почты и платного багажа, перевезенных в отчетном периоде самолетами.
По строке 5 на железнодорожном транспорте отражается грузооборот с учетом пробега приватных (собственных) и арендованных вагонов в порожнем состоянии, рассчитывается как сумма произведений массы каждой отправки в тоннах на расстояние перевозки, измеряется в тонно-километрах.
Грузооборот на автомобильном транспорте определяется умножением веса перевезенного груза (включая груз, перевезенный на автоприцепах) за каждую поездку на расстояние с последующим суммированием произведений по всем поездкам.
Грузооборот трубопроводного транспорта включает в себя объем работы по перемещению нефти, нефтепродуктов и газа по магистральным трубопроводам. Определяется как сумма произведений объемов перекачки нефти (нефтепродуктов, газа) в тоннах на расстояние перекачки от входного коллектора головной насосной станции до входного коллектора завода, наливного пункта, нефтебазы, газораспределительной системы. Определяется по всем трубопроводам в целом и в отдельности по нефтепроводам, продуктопроводам (по видам нефтепродуктов) и газопроводам.
Грузооборот на водном транспорте определяется путем перемножения веса отправки груза в тоннах на расстояние перевозки, а затем суммированием полученных результатов по всем отправкам.
Грузооборот на воздушном транспорте определяется как сумма произведений количества тонн груза и почты, перевезенных на каждом участке полета на соответствующее этому участку эксплуатационное расстояние.
Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
Строки 3, 6 и 7 раздела 1, графа 3 раздела 2 отражаются без налога на добавленную стоимость.

3.1.1-жолда барлық қатынастарда жолаушыларды автобустармен (маршруттық таксилерді қоса алғанда) тасымалдаудан түскен табыстар жол жүру билеттерінің барлық түрлерін сатудан (жеке азаматтарға, сондай-ақ кəсіпорындар мен ұйымдарға) түскен нақты ақшалай түсімінің жалпы сомасы, сондай-ақ тапсырыс жасалған автобустармен жолаушыларды тасымалдаудан түскен ақшалай түсім қосылады.
3.1.4-жолда таксилермен жолаушыларды тасымалдаудан алынған ақшалай түсімнен басқа (таксиге телефон арқылы алдын ала тапсырыс беруден түсетін табыстарды есепке алумен) барлық қатынастарда жолаушыларды таксимен тасымалдаудан түскен табыстар, сонымен қатар байланыс кəсіпорындарының пошта мен мерзімді басылымдарды тасымалдауынан қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша түскен табыстар, сондай-ақ тапсырыстар бойынша жолаушыларды жеңіл автомобильмен тасымалдаудан түскен ақшалай түсім қосылады.
3.1.2 және 3.1.3-жолдар жолаушыларды трамвайлармен, троллейбустармен тасымалдаудан түскен табыстар жекелеген азаматтарға, сондай-ақ кəсіпорындар мен ұйымдарға жол жүру құжаттарының барлық түрін сатудан түскен нақты ақшалай түсімнің жалпы сомасын қамтиды.
3.2-жол теміржол көлігінде жолаушыларды тасымалдаудан түскен табыстар жол жүру ақысының жəне жылдамдық, жататын орын, купе жəне жұмсақ вагонда жол жүру жəне басқалары үшін əртүрлі қосымша төлемдердің сомасын қамтиды.
Теміржол көлігінің жүктерді тасымалдаудан түскен табыстары жүк тасу ақысынан, жекеменшік (меншікті) және жалға алынған вагондардың бос жүрісі үшін төлеммен, қосымша алымдардан, теміржол әкімшіліктерінің арасындағы жүк тасымалдау үшін есеп айырысулардан құралады.
Жол жүгін тасымалдаудан түскен табыстар квитанциялары түбіртектерінде көрсетілген тасу ақысы мен қосымша алымдар сомасы бойынша анықталады.
7-жолда жалға беру шартына сәйкес көлік құралын жүргізушісімен (экипажымен) бірге жалға алғаны үшін төлем көрсетіледі.
Жүктерді автомобильдермен тасымалдаудан түскен табыстар қолданыстағы тарифтер бойынша тасымалданған жүктер саны туралы құжаттар негізінде немесе жасалған шарттарға сəйкес есептеледі.
Мұнай мен мұнай өнімдерін тасымалдаудан түскен табыстар осы жүктерді қайта айдау, қайта тиеу жəне осы жүктерді құйғаны үшін тарифтік төлеммен есептеледі. Газ құбыры көлігінде табыстар 1000 текше метр газды тасымалдау бойынша тарифті тасымалдау көлеміне көбейту арқылы есептеледі.
Су көлігінде тасымалдаудан түскен табыстар тасымал құжаттары бойынша қолданыстағы тарифтер бойынша жүктер мен жолаушыларды тасымалдауды орындағаны үшін есеп беретін кəсіпорын есептеген табыстарды қамтиды.
Əуе көлігі бойынша түскен табыстар халықаралық əуе желілері, ішкі қатынас желілері бойынша жолаушылар, пошта мен жүк тасымалынан түскен түсімдерді қамтиды.
5. 3-бөлімді жолаушыларды автобустармен тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпорындар ғана толтырады.
3-бөлімнің 1-жолында есепті айда маршруттарда жұмыс істеу үшін автомобиль тасымалдауышысы тартқан дара кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.

В строке 3.1.1 доходы от перевозки пассажиров автобусами (включая маршрутные такси) во всех сообщениях включают общую сумму фактической выручки от продажи всех видов проездных билетов (как отдельным гражданам, так и предприятиям и организациям), а также выручку от перевозки пассажиров заказными автобусами.
В строке 3.1.4 доходы от перевозки пассажиров такси во всех сообщениях, кроме выручки, полученной от перевозки пассажиров такси (с учетом доходов от предварительных заказов такси по телефону), включают также доходы, поступившие по безналичному расчету от перевозки почты и периодической печати предприятиями связи, а также выручка от перевозки пассажиров легковыми автомобилями по заказам.
В строках 3.1.2 и 3.1.3 доходы от перевозки пассажиров трамваями, троллейбусами включают общую сумму фактической выручки от продажи всех видов проездных документов, как отдельным гражданам, так и предприятиям и организациям.
В строке 3.2 доходы от перевозки пассажиров на железнодорожном транспорте включают суммы платы за проезд и различные доплаты за скорость, спальное место, проезд в купейном и мягком вагоне и прочее.
Доходы от грузовых перевозок железнодорожного транспорта складываются из провозной платы, платы за порожний пробег приватных (собственных) и арендованных вагонов, дополнительных сборов, расчетов за грузовые перевозки между железнодорожными администрациями.
Доходы от перевозки багажа определяют по суммам провозной платы и дополнительных сборов, указанных в корешках багажных квитанций.
В строке 7 указываются доходы от сдачи в аренду транспортного средства с водителем (экипажем) согласно заключенному договору аренды.
Доходы от перевозки грузов автомобилями рассчитываются на основе документов о количестве перевезенных грузов по действующим тарифам или в соответствии с заключенными договорами.
Доходы от транспортирования нефти и нефтепродуктов рассчитываются тарифной платой за перекачку, перевалку и налив этих грузов. На газопроводном транспорте доходы определяются путем умножения тарифа по транспортировке 1000 кубических метров газа на объем транспортировки.
В доходы от перевозки на водном транспорте включаются доходы, начисленные отчитывающимся предприятием, за выполненные по перевозочным документам перевозки грузов и пассажиров по действующим тарифам.
Доходы по воздушному транспорту включают поступления от пассажирских, почтовых и грузовых перевозок по международным воздушным линиям, линиям внутреннего сообщения.
5.Раздел 3 заполняют только предприятия осуществляющие перевозку пассажиров автобусами.
В строке 1 раздела 3 указывается количество индивидуальных предпринимателей, привлеченных автомобильным перевозчиком для работы на маршрутах за отчетный месяц.

6. Есепті кезеңде қызмет болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсынуының бекітілген графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсыну мерзімдерінің ең ерте аяқталуының күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларында белгіленген тәртіппен қызметтің жоқ екені туралы хабарлама ұсынады.
7. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
8. Ескертпе: Х – бұл позиция толтыруға жатпайды.
9. Арифметикалық – логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
1.1-жол ≥ 1.1.1-1.1.6-жолдардың ∑;
2.1-жол ≥ 2.1.1-2.1.6-жолдардың ∑;
3.1-жол ≥ 3.1.1-3.1.6-жолдардың ∑.
"Көлік жұмысы туралы есеп"
(индексі 1-көлік, кезеңділігі
айлық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Жолаушылар айналымын есептеу мысалы
Жолаушылар айналымы тасымалдың әрбір позициясы бойынша жолаушылар санын тасымалдау қашықтығына көбейтуді қосумен айқындалады.

6. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).
7. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
8. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
9. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 2:
строка 1.1 ≥ ∑ строк 1.1.1-1.1.6;
строка 2.1 ≥ ∑ строк 2.1.1-2.1.6;
строка 3.1 ≥ ∑ строк 3.1.1-3.1.6.
Приложение 1
к инструкции по заполнению
статистической формы
общегосударственного
статистического наблюдения
"Отчет о работе транспорта"
(индекс 1-транспорт,
периодичность месячная)
Пример расчета пассажирооборота
Пассажирооборот определяется суммированием произведений количества пассажиров по каждой позиции перевозки на расстояние перевозки.

Приложение 11 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от "29" января 2020 года № 11
Көліктің қатынас түрлері бойынша жұмысы туралы есеп
Отчет о работе транспорта по видам сообщений
Индексі
Индекс
2-көлік
2-транспорт
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Қызметінің негізгі түрі - көлік (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) 49-51-кодына сәйкес және ЭҚЖЖ сәйкес негізгі экономикалық қызмет түрі 52.23.2-кодына сәйкес) болып табылатын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, сондай-ақ жолаушыларды және жүктерді коммерциялық негізде тасымалдау бойынша қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыратын заңды тұлғалар, өзен көлігінде жолаушылар және жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ теңіз және қалалық электр көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным видом деятельности – транспорт (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 49-51 и согласно коду ОКЭД с основным видом экономической деятельности 52.23.2), а также юридические лица, осуществляющие вторичные виды деятельности по перевозке пассажиров и грузов на коммерческой основе, индивидуальные предприниматели, осуществляющие перевозки пассажиров и грузов на речном транспорте, а так же перевозки пассажиров на морском и городском электрическом транспорте
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10 сәуірге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 апреля (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
1. Кәсіпорын (ұйым) бойынша деректерді көрсетіңіз
Укажите данные по предприятию (организации)
1.1 Дара кәсіпкердің, заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты орналасқан орнын көрсетіңіз (оның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое место расположения индивидуального предпринимателя, юридического лица (подразделения), (независимо от места ее регистрации) – область, город, район, населенный пункт
1.2 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақ коды (респондент статистикалық нысанды қағаз жеткізгіште ұсынған кезде аумақтық статистика органының тиісті қызметкері толтырады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (заполняется соответствующим работником территориального органа статистики при представлении респондентом на бумажном носителе)
1.3 Заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты жүзеге асырылатын экономикалық қызметінің негізгі түрінің коды мен атауын 5-таңбалы ЭҚЖЖ сәйкес көрсетіңіз
Укажите наименование и код согласно ОКЭД 5-ти значный фактически осуществляемого основного вида экономической деятельности юридического лица (подразделения)

Қазақстан РеспубликасыҰлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының2020 жылғы "29" қаңтардағы № 11 бұйрығына 11-қосымша
Көліктің қатынас түрлері бойынша жұмысы туралы есеп
Отчет о работе транспорта по видам сообщений
Индексі
Индекс
2-көлік
2-транспорт
жылдық
годовая
есепті кезең
отчетный период
жыл
год
Қызметінің негізгі түрі - көлік (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) 49-51-кодына сәйкес және ЭҚЖЖ сәйкес негізгі экономикалық қызмет түрі 52.23.2-кодына сәйкес) болып табылатын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, сондай-ақ жолаушыларды және жүктерді коммерциялық негізде тасымалдау бойынша қызметтің қосалқы түрін жүзеге асыратын заңды тұлғалар, өзен көлігінде жолаушылар және жүктерді тасымалдауды, сондай-ақ теңіз және қалалық электр көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения с основным видом деятельности – транспорт (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 49-51 и согласно коду ОКЭД с основным видом экономической деятельности 52.23.2), а также юридические лица, осуществляющие вторичные виды деятельности по перевозке пассажиров и грузов на коммерческой основе, индивидуальные предприниматели, осуществляющие перевозки пассажиров и грузов на речном транспорте, а так же перевозки пассажиров на морском и городском электрическом транспорте
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 10 сәуірге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 10 апреля (включительно) после отчетного периода
БСН коды
код БИН
ЖСН коды
код ИИН
1. Кәсіпорын (ұйым) бойынша деректерді көрсетіңіз
Укажите данные по предприятию (организации)
1.1 Дара кәсіпкердің, заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты орналасқан орнын көрсетіңіз (оның тіркелген жеріне қарамастан) - облыс, қала, аудан, елді мекен
Укажите фактическое место расположения индивидуального предпринимателя, юридического лица (подразделения), (независимо от места ее регистрации) – область, город, район, населенный пункт
1.2 Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес аумақ коды (респондент статистикалық нысанды қағаз жеткізгіште ұсынған кезде аумақтық статистика органының тиісті қызметкері толтырады)
Код территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (заполняется соответствующим работником территориального органа статистики при представлении респондентом на бумажном носителе)
1.3 Заңды тұлғаның (бөлімшенің) нақты жүзеге асырылатын экономикалық қызметінің негізгі түрінің коды мен атауын 5-таңбалы ЭҚЖЖ сәйкес көрсетіңіз
Укажите наименование и код согласно ОКЭД 5-ти значный фактически осуществляемого основного вида экономической деятельности юридического лица (подразделения)

1.1.1
автобустар
автобусы
1.1.2
такси
такси
1.2
республикаішілік
внутриреспубликанское
1.2.1
облыс ішіндегі
внутриобластное
1. 2. 1. 1
автобустар
автобусы
1. 2. 1. 2
такси
такси
1.2.2
облысаралық
межобластное
1. 2. 2. 1
автобустар
автобусы
1. 2. 2. 2
такси
такси
1.3
қаламаңы
пригородное
1.3.1
автобустар
автобусы
1.3.2
такси
такси
1.4
қалалық
городское
1.4.1
автобустар
автобусы
1.4.2
такси
такси
1.4.3
трамвайлар
трамваи
1.4.4
троллейбустар
троллейбусы

1.1.1
автобустар
автобусы
1.1.2
такси
такси
1.2
республикаішілік
внутриреспубликанское
1.2.1
облыс ішіндегі
внутриобластное
1.​2.​1.​1
автобустар автобусы
1.​2.​1.​2
такси
такси
1.2.2
облысаралық
межобластное
1.​2.​2.​1
автобустар
автобусы
1.​2.​2.​2
такси
такси
1.3
қаламаңы
пригородное
1.3.1
автобустар
автобусы
1.3.2
такси
такси
1.4
қалалық
городское
1.4.1
автобустар
автобусы
1.4.2
такси
такси
1.4.3
трамвайлар
трамваи
1.4.4
троллейбустар
троллейбусы

1. Осы "Көліктің қатынас түрлері бойынша жұмысы туралы есеп" (индексі 2-көлік, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сәйкес әзірленді жəне "Көліктің қатынас түрлері бойынша жұмысы туралы есеп" (индексі 2-көлік, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыруды нақтылайды.
2. Осы Нұсқаулықта "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) ауданаралық (облысішілік қалааралық) – әртүрлі аудандардағы елді мекендер арасында жүзеге асырылатын немесе елді мекендерді облыстық маңызы бар қалалармен жалғастыратын, бір облыс шегіндегі тасымалдау;
2) қалалық (ауылдық) – елді мекеннің белгіленген шекарасының шегіндегі тасымалдау;
3) қала маңындағы – елді мекеннің белгіленген шекараларынан өлшенетін, ұзақтығы елу километрге дейінгі қала маңындағы аймақпен елді мекенді жалғастыратын маршруттар бойынша тасымалдау;
4) облысаралық қалааралық – әртүрлі облыстардағы елді мекендер арасында жүзеге асырылатын немесе елді мекендерді республикалық маңызы бар қалалармен, астанамен жалғастыратын тасымалдау болып бөлінеді;
5) республикаішілік – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан елді мекендер арасындағы тасымалдаулар болып бөлінеді;
6) халықаралық – Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы немесе Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік тасымалдаулар.
3. Статистикалық нысан келесі көлік түрлері бойынша толтырылады:
1) автомобиль көлігі;
2) теміржол көлігі;
3) әуе көлігі;
4) ішкі су көлігі;
5) теңіз көлігі;
6) құбыржол көлігі.
3.1 Автомобиль көлігі.
Автомобиль көлігі кәсіпорындары 1,2,3,4,5 және 11-бөлімді толтырады.
2-бөлімнің 1-бағаны 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1-жолдарында қолданылатын тарифке, сондай-ақ тегін жол жүру құқығын немесе кәсіпорындар (ұйымдар) төлеген жол жүру құжаттарын пайдаланатын жолаушыларға қарамастан, барлық тасымалданған жолаушылар саны көрсетіледі.
Маршруттық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны сатылған билеттер саны бойынша анықталады.
Тасымалдаудың билетсіз жүйесі кезінде маршруттық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны жол жүру құнына байланысты, алынған табысты қолданылатын тарифке бөлу арқылы сараланып анықталады.
Тапсырыстық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны былай есептеледі:

1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе транспорта по видам сообщений" (индекс 2-транспорт, периодичность годовая) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о работе транспорта по видам сообщений" (индекс 2-транспорт, периодичность годовая) (далее – статистическая форма).
2. В настоящей Инструкции используются понятия в значениях, определенных в Законе Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", а также следующие определения:
1) межрайонные (междугородные внутриобластные) – перевозки в пределах одной области, осуществляемые между населенными пунктами, находящимися в разных районах, или соединяющие населенные пункты с городами областного значения;
2) городские (сельские) – перевозки в пределах установленных границ населенного пункта;
3) пригородные – перевозки по маршрутам, соединяющим населенный пункт с пригородной зоной протяженностью до пятидесяти километров, измеряемых от установленных границ населенного пункта;
4) междугородные межобластные – перевозки, осуществляемые между населенными пунктами, находящимися в разных областях, или соединяющие населенные пункты с городами республиканского значения, столицей.
5) внутриреспубликанские – перевозки между населенными пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан;
6) международные – перевозки между Республикой Казахстан и иностранными государствами или транзитом через территорию Республики Казахстан.
3. Статистическая форма заполняется по следующим видам транспорта:
1) автомобильный транспорт;
2) железнодорожный транспорт;
3) воздушный транспорт;
4) внутренний водный транспорт;
5) морской транспорт;
6) трубопроводный транспорт.
3.1 Автомобильный транспорт.
Предприятия автомобильного транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5 и 11.
В строках 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1 графы 1 раздела 2 указывается количество всех перевезенных пассажиров, независимо от применяемого тарифа, а также пассажиров, пользующихся правом бесплатного проезда или проездными документами, оплачиваемыми предприятиями (организациями).
Количество перевезенных пассажиров маршрутными автобусами определяется по количеству проданных билетов.
При безбилетной системе перевозок количество перевезенных пассажиров маршрутными автобусами определяется дифференцированно, в зависимости от стоимости проезда, путем деления полученных доходов на применяемый тариф.
Количество пассажиров, перевезенных заказными автобусами, исчисляется:

1) қалалық және қаламаңылық қатынаста (туристік-экскурсиялық автобустардан басқа) - жолаушылар айналымын (есептік) қала маңындағы қатынаста жолаушы сапарының орташа қашықтығына бөлу арқылы, егер шаруашылықта мұндай деректер болмаса, онда есептеу үшін 15 километрге тең қашықтық алынады;
2) республикаішілік және халықаралық қатынастарда, сондай-ақ қатынастың барлық түрлеріндегі туристік-экскурсиялық автобустарда - жол қағазында көрсетілген жолаушылар санына тең деп алынады, бірақ автобуста отыруға арналған орындар санынан артық емес.
2-бөлімнің 1-бағаны 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2-жолдары автомобиль-километрдегі ақылы жүрген жолды таксидегі жолаушылардың орташа санына көбейтіп және нәтижесін жолаушыны тасымалдаудың орташа қашықтығына бөлумен анықталады. Таксидегі жолаушылардың орташа саны екі жолаушыға тең деп алынады. Таксимен жолаушы тасымалдаудың орташа қашықтығы қала маңы қатынасындағы автобуспен жолаушыны тасымалдаудың орташа қашықтығына тең деп алынады.
2-бөлімнің 1-бағаны 1.4.1-жолында маршруттық автобустармен ақылы жол жүретін жолаушыларды тасымалдау:
1) кондукторы бар автобустарда сатылған билеттердің саны бойынша;
2) маршруттық автобуспен жол жүру үшін абонементтік талондар мен бір жолғы билеттерді сатудан түскен түсімді осы қала (маршрут) үшін бекітілген тарифке бөлу арқылы;
3) айлық жол жүру билеттерін сатқан кезде - сатылған билеттер санын бір айдағы жол жүрудің есептік санына көбейту арқылы анықталады;
4) магниттік билеттер немесе байланыссыз смарт-карталар бойынша жол жүруді бақылаудың автоматтандырылған жүйесін қолдану кезінде тасымалданған жолаушылар саны осы жүйенің деректері бойынша айқындалады.
2-бөлімнің 1-бағаны 1.4.3, 1.4.4-жолдары ақылы жол жүретін азаматтарды және тегін жүру құқығын пайдаланатындарды тасымалдауды қамтыды.
Ақылы жол жүретін жолаушылар саны мына құжаттар негізінде анықталады:
1) кондукторымен бір жолаушы-сапарға белгіленген тариф бойынша бір жолғы билетті жеке азаматтарға сату кезінде, тасымалданған жолаушылар саны сатылған билеттердің санына тең деп алынады;
2) кондукторсыз бір жолаушы-сапарына белгіленген тариф бойынша абонементтік талондар мен біржолғы билеттерді жеке азаматтарға сату кезінде тасымалданған жолаушылар саны абонементтік талондар мен біржолғы билеттерді сатудан түскен түсімді осы қала үшін бекітілген бірыңғай тарифке бөлу арқылы анықталады.
Республикаішілік тасымалдауға 50 километрден артық қашықтыққа қаланың (басқа елді мекеннің) шегінен тыс жерлерге жүзеге асыралатын тасымалдаулар жатады.
50 километрге дейінгіні қоса алғандағы қаланың (басқа елді мекеннің) шегінен тыс жерлерге жүзеге асырылатын тасымалдаушылар жатады.
Автобус, трамвай, троллейбус көлігімен қалалық тасымалдауға қала (басқа елді мекен) шегіндегі маршруттарда жүзеге асырылатын тасымалдаулар жатады.
Тасымалданған жолаушылар саны барлық санаттағы адамдар үшін бір айда 50 сапар есебінен анықталады.
2-бөлімнің 2-бағанында жолаушылар айналымы тасымалдаудың әрбір айқындамасы бойынша жолаушылар санын тасымалдау қашықтығына көбейтудің қосындысымен анықталады.
Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
2-бөлімнің 2-бағаны 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1-жолдары тасымалданған жолаушылар санын сапардың орташа қашықтығына көбейтумен анықталады.
2-бөлімнің 2-бағаны 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2-жолдары таксидің ақылы жүрген жолын тасымалданған жолаушылардың орташа санына (екі жолаушыға тең) көбейтумен анықталады.
2-бөлімнің 2-бағаны 1.4.3, 1.4.4-жолдары тасымалданған жолаушылар санын жолаушы сапарының орташа қашықтығына көбейтумен анықталады.
2-бөлімнің 3-бағаны 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1-жолдарына жол жүру билеттерінің барлық түрлерін сатудан (жеке азаматтарға, сондай-ақ кәсіпорындар мен ұйымдарға да) түскен нақты түсімінің жалпы сомасы, сондай-ақ тапсырыстық автобустармен жолаушыларды тасымалдаудан түскен түсім қосылады.
2-бөлімнің 3-бағаны 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2-жолдарына таксимен жолаушыларды тасымалдаудан алынған түсім (таксиге телефон арқылы алдын ала тапсырыс беруден түсетін табыстарды ескерумен), сонымен қатар байланыс органдарының пошта мен мерзімдік басылымдарды тасымалдауынан қолма-қол ақшасыз есеп айыру бойынша түскен табыстар да қосылады.
2-бөлімнің 3-бағаны 1.4.3, 1.4.4-жолдарына жол жүру құжаттарының барлық түрін сатудан түскен нақты түсімнің жалпы сомасы (жеке азаматтар, кәсіпорындар мен ұйымдар бойынша) енгізіледі.
Жолаушыларды тасымалдаудан түскен табыстарға жолаушылар тасымалдау бойынша көрсетілген қызметтер үшін дотациялар мен субсидиялар да қосылады.
3-бөлімнің 1-бағаны 1-жолына жүк автомобильдері, пикаптар, жеңіл автомобиль шассиіндегі фургондар және автотіркемелер орындаған, тасымалданған жүктің қосынды көлемдері қосылады. Тасымалданған жүктерді есепке алу келу мезеті бойынша жүзеге асырылады. Тасымалданған жүктер көлемі әрбір сапарға (кіруге) ыдыс салмағын, контейнерлер салмағын ескере отырып, тасымалданған жүктің нақты салмағы бойынша көрсетіледі.

1) в городском и пригородном сообщении (кроме туристско-экскурсионных автобусов) – делением пассажирооборота (расчетного) на среднее расстояние поездки пассажира в пригородном сообщении, если в хозяйстве таких данных нет, для расчета берется расстояние равное 15 километрам;
2) во внутриреспубликанском и международном сообщениях, а также на туристско-экскурсионных автобусах во всех видах сообщения – принимается равным количеству пассажиров, указанному в путевом листе, но не более числа мест для сидения в автобусе.
Строки 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2 графы 1 раздела 2 определяются умножением платного пробега в автомобиле-километрах на среднее число пассажиров в такси и делением результата на среднее расстояние перевозки пассажира. Среднее число пассажиров в такси принимается равным двум пассажирам. Среднее расстояние перевозки пассажира в такси принимается равным среднему расстоянию перевозки пассажира автобусом в пригородном сообщении.
В строке 1.4.1 графы 1 раздела 2 перевозки платных пассажиров маршрутными автобусами определяются:
1) по количеству проданных билетов в автобусах с кондуктором;
2) делением выручки от продажи абонементных талонов и разовых билетов для поездки на маршрутном автобусе на утвержденный для данного города (маршрута) тариф;
3) при продаже месячных проездных билетов – умножением количества проданных билетов на расчетное количество поездок в месяц.
Строки 1.4.3, 1.4.4 графы 1 раздела 2 включают перевозки граждан с платным проездом и пользующихся правом бесплатного проезда.
Количество пассажиров с платным проездом определяется на основании следующих документов:
1) при продаже отдельным гражданам по установленному тарифу разовых билетов на одну пассажиро-поездку с кондуктором количество перевезенных пассажиров принимается равным количеству проданных билетов;
2) при продаже отдельным гражданам по установленному тарифу абонементных талонов и разовых билетов на одну пассажиро-поездку без кондуктора количество перевезенных пассажиров определяется делением выручки от продажи абонементных талонов и разовых билетов на утвержденный для данного города единый тариф.
К внутриреспубликанским перевозкам относятся перевозки, осуществляемые за пределы черты города (другого населенного пункта) на расстояние более 50 километров.
К пригородным перевозкам относятся перевозки, осуществляемые за пределы черты города (другого населенного пункта) на расстояние до 50 километров включительно.
К городским перевозкам на автобусном, трамвайном, троллейбусном транспорте относятся перевозки, осуществляемые на маршрутах в пределах черты города (другого населенного пункта).
Количество перевезенных пассажиров определяется из расчета 50 поездок в месяц для всех категорий лиц.
В графе 2 раздела 2 пассажирооборот определяется суммированием произведений количества пассажиров по каждой позиции перевозки на расстояние перевозки.
Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
Строки 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1 графы 2 раздела 2 определяются умножением количества перевезенных пассажиров на среднее расстояние поездки.
Строки 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2 графы 2 раздела 2 определяются умножением платного пробега такси на среднее число перевезенных пассажиров (равное двум пассажирам).
Строки 1.4.3, 1.4.4 графы 2 раздела 2 определяются умножением количества перевезенных пассажиров на среднее расстояние поездки пассажира.
В строки 1.1.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 1.3.1, 1.4.1 графы 3 раздела 2 включается общая сумма фактической выручки от продажи всех видов проездных билетов (как отдельным гражданам, предприятиям и организациям), а также выручка от перевозок пассажиров заказными автобусами.
В строки 1.1.2, 1.2.1.2, 1.2.2.2, 1.3.2, 1.4.2 графы 3 раздела 2 включается выручка, полученная от перевозок пассажиров такси (с учетом доходов от предварительных заказов такси по телефону), а также доходы, поступившие по безналичному расчету от перевозки почты и периодической печати органами связи.
В строки 1.4.3, 1.4.4 графы 3 раздела 2 включается общая сумма фактической выручки от продажи всех видов проездных документов (по отдельным гражданам, предприятиям и организациям).
В доходы от перевозок пассажиров включаются дотации и субсидии за оказанные услуги по перевозке пассажиров.
В строке 1 графы 1 раздела 3 включаются суммарные объемы перевезенных грузов, выполненные грузовыми автомобилями, пикапами и фургонами на шасси легковых автомобилей и автоприцепами. Учет перевезенных грузов осуществляется по моменту прибытия. Объем перевезенных грузов указывается по фактическому весу перевезенных грузов с учетом веса тары, веса контейнеров за каждую поездку (заезд).

Автомобиль көлігінде 3-бөлімнің 2-бағанындағы 1-жол бойынша әрбір сапарға тасымалданған жүк салмағын (автотіркемелермен тасымалданған жүктерді қоса алғанда) жүріс қашықтығына көбейтіп, кейін барлық сапарлар бойынша көбейтіндісін қосындылаумен анықталады. Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада көрсетілген.
3-бөлімнің 3-бағаны 1-жолы және 4-бөлімнің 9-бағаны 1-жолы қолданыстағы тарифтер немесе жасалған шарттар бойынша тасымалданған жүктер саны туралы құжаттар негізінде есептеледі.
3-бөлімнің барлық бағандарының 1.1.1-жолында шетелге сатылған немесе берілген барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің барлық бағандарының 1.1.2-жолында басқа елдерден ақысы төленген немесе тегін берілген, барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің барлық бағандарының 1.1.3-жолында Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шетелдік мемлекеттердің жүктерді жіберушілер мен жүктерді қабылдаушылар арасында транзитпен жүзеге асырылатын, тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
4-бөлімнің Б бағанының барлық жолдарында статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
1.27-жол Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 460 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11779 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының аумағында автокөлік құралдарымен тасымалдауға жол берілетін қауіпті жүктердің тізбесіне сәйкес толтырылады.
5-бөлімнің 1-бағаны 1-жолында:
1) жүктерді көліктік өңдеу және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүк және жолжүкті тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қоймалау қызметтері, сыртқы сауда аймақтарында тауарларды сақтау);
2) өзге де қосалқы көлік қызметтерінен (терминал қызметтері (автобус вокзалдары мен станциялары), автомобиль жолдарын пайдалану бойынша көрсетілетін қызметтер, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша қызметтер);
3) жүк тасымалдауды ұйымдастыру бойынша қызметтерден (жүкті экспедициялау, көлік құжаттамалары мен жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтері) табыстары көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-бағаны 2-жолында жасалған жалға беру шартына сәйкес көлік құралын жүргізушісімен жалға беруден түскен табыс көрсетіледі.
11-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын, негізгі қызмет түріне жатпайтын қосалқы қызмет түрлері көрсетіледі.
11-бөлімнің Б бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атауы, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында 5-таңбаға дейін ЭҚЖЖ сәйкес саланың коды көрсетіледі.

Строка 1 графы 2 раздела 3 на автомобильном транспорте определяется умножением веса перевезенного груза (включая груз, перевезенный на автоприцепах) за каждую поездку на расстояние поездки с последующим суммированием произведений по всем поездкам. Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
Строка 1 графы 3 раздела 3 и строка 1 графы 9 раздела 4 учитываются на основе документов о количестве перевезенных грузов по действующим тарифам или по заключенным договорам.
В строке 1.1.1 во всех графах раздела 3 указывается объем перевезенных грузов на экспорт за отчетный период, включающих все новые или существующие товары, проданные или переданные за границу.
В строке 1.1.2 во всех графах раздела 3 указывается объем перевезенных грузов по импорту за отчетный период, включающих все товары новые или существующие товары, оплаченные или переданные бесплатно из других стран.
В строке 1.1.3 во всех графах раздела 3 указывается объем перевезенных грузов, осуществляемых между грузоотправителями и грузополучателями иностранных государств транзитом по территории Республики Казахстан.
Во всех строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечню видов грузов, приведенному в приложении к статистической форме.
Строка 1.27 заполняется в соответствии с Перечнем опасных грузов, допускаемых к перевозкам автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 460 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11779).
В строке 1 графы 1 раздела 5 указываются доходы от:
1) услуг по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
2) прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (автобусные вокзалы и станции), услуг по эксплуатации автомобильных дорог, услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам);
3) услуг по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов).
В строке 2 графы 1 раздела 5 указываются доходы от сдачи в аренду транспортного средства с водителем согласно заключенному договору аренды.
В разделе 11 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 11 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.

3.2 Теміржол көлігі.
Теміржол көлігі кәсіпорындары 1, 2, 3, 4, 5-бөлімдерді және 11-бөлімді толтырады.
2-бөлімнің 1-бағанында жолаушыларды қатынас түрлері бойынша теміржол көлігімен тасымалдау көрсетіледі, олар халықаралық, республикаішілік және қала маңы болып бөлінеді.
Жолаушыларды тасымалдау жөнелтілген, транзиттік және келген, қала маңындағы қатынаста қоса алғанда тасымалданған жолаушылар сомасын қамтиды. Жолаушыларды тасымалдау статистикасындағы байқау бірлігі жолаушы-сапар болып табылады. Бір бағытта екі пункт аралығындағы бір жолаушының әрбір сапары жолаушылар санын есепке алу объектісі болып табылады.
2-бөлімнің 2-бағанында жолаушылар айналымы жол бөлімшесінің, теміржолдың және тасымалданған жолаушылар санын есепке алынған тасымалдау қашықтығына көбейту арқылы есептелетін жолаушы-километрдегі желінің жолаушыларды тасымалдау бойынша орындалған жұмысының көлемін сипаттайды. Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
2-бөлімнің 3-бағанында жолаушыларды тасымалдаудан түскен табыстарға кірепұл сомасы және жылдамдыққа, жатын орынға, купелі және жұмсақ вагонда жол жүру және басқалары үшін әртүрлі қосымша төлемдер қосылады. Жолаушыларды тасымалдаудан түскен табыстарға жолаушылар тасымалдау бойынша көрсетілген қызметтерге дотациялар мен субсидиялар қосылады.
3-бөлімнің 1-бағанында теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау келуі бойынша есепке алынады. Жөнелту деп бір пунктіден екінші пунктіге жөнелтілген және тасымалдау құжаттарымен рәсімделген жекеменшік (меншікті) және бос күйінде жалға алынған вагондардағы жүктің, жолжүгінің, жүк-жолжүгінің жеке партиясын айтады. Тоннадағы тасымалданған жүктер саны тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып анықталады, оған жүк ыдысының, сондай-ақ тасымалдау кезінде қолданылатын барлық құралдар мен жабдықтардың салмағын қоса алғанда. Жекеменшік (меншікті) және бос күйінде жалға алынған вагондардағы тасымалданған тоннадағы саны әрбір вагонның ыдыс салмағына сүйене отырып анықталады.
3-бөлімнің 2-бағанында тоннадағы әрбір жөнелтілім массасының тасымалдау қашықтығына көбейтіндісінің жиынтығы ретінде анықталатын тасымалдау қашықтығын ескерумен, жүктерді жеткізу бойынша тасымалдау жұмысының көлемі көрсетіледі. Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада келтірілген.
3-бөлімнің барлық бағандарында 1.1.1-жолында есепті кезеңде жеткізу станциясы Қазақстан Республикасының аумағында, ал жөнелту станциясы шетел мемлекетінің аумағында орналасқан экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің барлық бағандарында 1.1.2-жолында жөнелту станциясы шетел мемлекетінің аумағында, ал жеткізу станциясы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, есепті кезеңде импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.

3.2 Железнодорожный транспорт.
Предприятия железнодорожного транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5 и 11.
В графе 1 раздела 2 указываются перевозки пассажиров по видам сообщений на железнодорожном транспорте, которые подразделяются на международные, внутриреспубликанские и пригородные.
Перевозка пассажиров включает сумму отправленных, транзитных и прибывших пассажиров, включая в пригородном сообщении. Единицей наблюдения в статистике перевозок пассажиров является пассажиро-поездка. Объектом учета количества пассажиров является каждая поездка одного пассажира между двумя пунктами в одном направлении.
В графе 2 раздела 2 пассажирооборот характеризует объем выполненной работы по перевозкам пассажиров отделения дороги, железной дороги и сети в пассажиро-километрах, исчисляемых умножением количества перевезенных пассажиров на расстояние перевозки, принятое к учету. Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
В графе 3 раздела 2 доходы от перевозки пассажиров включают суммы провозной платы и различные доплаты за скорость, спальное место, проезд в купейном и мягком вагоне и прочие. В доходы от перевозок пассажиров включаются дотации и субсидии за оказанные услуги по перевозке пассажиров.
В графе 1 раздела 3 учитываются перевозки грузов на железнодорожном транспорте по прибытию. Отправкой считается отдельная партия груза, приватных (собственных) и арендованных вагонов в порожнем состоянии, багажа, грузобагажа отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами. Количество перевезенных грузов в тоннах определяется исходя из массы, указанной в перевозочных документах, включая массу тары грузов, а также всех приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках. Количество перевезенных приватных (собственных) и арендованных вагонов в порожнем состоянии в тоннах определяется исходя из массы тары каждого вагона.
В графе 2 раздела 3 указывается объем перевозочной работы по доставке грузов с учетом расстояния перевозки, который определяется как сумма произведений массы каждой отправки в тоннах на расстояние перевозки. Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
В строке 1.1.1 во всех графах раздела 3 указывается объем перевезенных грузов на экспорт за отчетный период, при которых станция отправления находится на территории Республики Казахстан, а станция прибытия – на территории иностранного государства.
В строке 1.1.2 во всех графах раздела 3 указывается объем перевезенных грузов по импорту за отчетный период, при которых станция отправления находится на территории иностранного государства, а станция прибытия – на территории Республики Казахстан.

1.1.3-жол бойынша жөнелту және межелі станциялары Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан, транзитпен Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүзеге асыратын жүк тасымалдаулар есепке алынады.
3-бөлімнің 3-бағанында және 4-бөлімнің 9-бағанында жүктерді тасымалдаудан түскен табыстар кірепұлдан, жекеменшік (меншікті) және жалға алынған вагондардың бос жол жүру ақысынан, қосымша алымдардан, теміржол әкімшіліктері арасындағы жүк тасымалдау үшін есеп айырысудан құралады. Жолжүгін тасымалдаудан түскен табыстар кірепұл және жолжүгі түбіртектерінде көрсетілген қосымша алымдар сомасы бойынша анықталады.
4-бөлімнің Б бағанындағы жолдарда статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
4-бөлімнің 1.27-жолында қауіпті жүктер есепке алынады. Біріккен Ұлттар Ұйымы (бұдан әрі - БҰҰ) әзірлеген қауіпті жүктер тізбесін қамтитын Қауіпті жүктерді тасымалдау бойынша ұсынымдарға (18-ші қайта қаралған басылым, Нью-Йорк және Женева, 2013 жыл) сәйкес теміржол көлігімен тасымалданатын жүктер қауіпті жүктерге жатады. Қауіпті жүктер келесі кластарға бөлінеді:
1 - класс: Жарылатын заттар мен бұйымдар;
2 - класс: Газдар;
3 - класс: Оңай тұтанатын сұйықтықтар;
4 - класс: Оңай тұтанатын қатты заттар; өздігінен жануға қабілетті заттар; су тигенде оңай тұтанатын газды бөліп шығаратын заттар;
5 - класс: Тотықтырғыш заттар мен органикалық пироксидтер;
6 - класс: Уландырғыш және жұқпалы заттар;
7 - класс: Радиоактивті материалдар;
8 - класс: Коррозиялық заттар;
9 - класс: Қоршаған орта үшін қауіпті заттарды қоса алғанда өзге де қауіпті заттар мен бұйымдар.
Қауіпті жүктерді тасымалдау бойынша ұсынымдар БҰҰ–ның www.unece.org интернет-ресурсында орналастырылған.
Бұдан басқа қауіпті жүктер тізбесіне Қазақстан Республикасында қабылданған қауіпті жүктердің түрлері кіреді.
4-бөлімнің 1-бағаны 1.28-жолында контейнердегі жүктерді тасымалдау көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-жолында:
1) жүктерді көліктік өңдеу және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүк және жолжүгін тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қоймалау қызметтері, сыртқы сауда аймақтарында тауарларды сақтау);
2) өзге де қосалқы көлік қызметтерінен (терминал қызметтері (теміржол вокзалдары мен стансалары), теміржол жолдарын пайдалану қызметтері, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша көрсетілетін қызметтері және тағы да басқалар);
3) жүк тасымалдауды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүкті экспедициялау, көлік құжаттамасын және жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтері және тағы да басқалар) табыстар ескеріледі.
11-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын қызметтің негізгі түріне жатпайтын қызметтің қосалқы түрлері көрсетіледі.
11-бөлімнің Б бағанында ЭҚЖЖ-ға сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атауы, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында – 5 таңбаға дейін ЭҚЖЖ-ға сәйкес саланың коды көрсетіледі.

По строке 1.1.3 учитываются перевозки грузов, осуществляемые по территории Республики Казахстан, при которых станции отправления и назначения находятся за пределами Республики Казахстан, транзитом.
В графе 3 раздела 3 и в графе 9 раздела 4 доходы от грузовых перевозок складываются из провозной платы, платы за порожний пробег приватных (собственных) и арендованных вагонов, дополнительных сборов, расчетов за грузовые перевозки между железнодорожными администрациями. Доходы от перевозки багажа определяются по суммам провозной платы и дополнительных сборов, указанных в корешках багажных квитанций.
В строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечню видов грузов, приведенному в приложении к статистической форме.
В строке 1.27 раздела 4 учитываются опасные грузы. К опасным грузам относятся перевозимые железнодорожным транспортом грузы согласно Рекомендациям по перевозке опасных грузов, разработанных Организацией Объединенных Наций (далее - ООН) (18-ое пересмотренное издание Нью-Йорк и Женева, 2013 год), содержащие перечень опасных грузов. Опасные грузы подразделяются на следующие классы:
Класс 1: Взрывчатые вещества и изделия;
Класс 2: Газы;
Класс 3: Легковоспламеняющиеся жидкости;
Класс 4: Легковоспламеняющиеся твердые вещества; вещества, способные к самовозгоранию; вещества, выделяющие легковоспламеняющиеся газы при соприкосновении с водой;
Класс 5: Окисляющие вещества и органические пироксиды;
Класс 6: Токсичные и инфекционные вещества;
Класс 7: Радиоактивные материалы;
Класс 8: Коррозионные вещества;
Класс 9: Прочие опасные вещества и изделия, включая вещества, опасные для окружающей среды.
Рекомендации по перевозке опасных грузов размещены на интернет-ресурсе ООН www.unece.org.
Кроме этого, в перечень опасных грузов включаются, принятые в Республике Казахстан виды опасных грузов.
В строке 1.28 графе 1 раздела 4 указываются перевозки грузов в контейнерах.
В разделе 5 в строке 1 учитываются доходы от:
1) услуг по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
2) прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (железнодорожные вокзалы и станции), услуг по эксплуатации железных дорог, услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам и так далее);
3) услуг по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов и так далее).
В разделе 11 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 11 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.

3.3 Әуе көлігі.
Әуе көлігі кәсіпорындары 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 және 11-бөлімдерді толтырады.
2-бөлімнің 1-бағанында әуе көлігімен тасымалданған жолаушылар саны көрсетіледі, есепті кезеңде азаматтық авиация ұшақтарымен тасымалданған барлық жолаушылар санының жиынтығы ретінде есептеледі. Жолаушыларды тасымалдау статистикасындағы байқау бірлігі жолаушы-сапар болып саналады.
2-бөлімнің 2-бағанында әуе көлігіндегі жолаушылар айналымы әрбір ұшу учаскесінде тасымалданған жолаушылар санын осы учаскеге сәйкес пайдалану қашықтығына көбейтудің жиынтығы ретінде анықталады. Өлшем бірлігі жолаушы-километр, яғни жолаушының 1 километр қашықтыққа орын ауыстыруы болып табылады. Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
2, 3-бөлімдердің 3-бағанында халықаралық әуе желілері, ішкі қатынас желілері бойынша жолаушылар, пошта мен жүк тасымалынан түсімдерді қамтитын табыстар көрсетіледі.
3-бөлімнің 1-бағанында тасымалданған жүктер саны көрсетіледі және есепті кезеңде ұшақтармен тасымалданған барлық жүктер, пошта және ақылы жолжүк салмағының жиынтығы ретінде көрсетіледі.
3-бөлімнің 2-бағанында жүк айналымы әр бір ұшу учаскесінде тасымалданған жүк пен пошта тоннасының санын пайдалану қашықтығының сәйкес учаскесіне көбейтіндісінің жиынтығы ретінде есептеледі. Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада келтірілген.
3-бөлімнің 1.1.1-жолында есепті кезеңге шетелге сатылған немесе берілген барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.2-жолында есепті кезеңге басқа елдерден ақысы төленген немесе тегін берілген, барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.3-жолында Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен шетелдік мемлекеттердің жүктерді жіберушілер мен жүктерді алушылары арасында жүзеге асырылатын, тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
4-бөлімнің Б бағанының жолдарында статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-жолында:
1) жүктерді көліктік өңдеу және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүк және жолжүгін тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қоймалау қызметтері, сыртқы сауда аймақтарында тауарларды сақтау);
2) өзге де қосалқы көлік қызметтерінен (терминал (әуежай) қызметтері), ұшу-қону жолақтарын пайдалану қызметтері, навигациямен байланысты қызметтер, әуе кеңістігін пайдалануды реттеу қызметтері, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша қызметтер, аэродромдарда өрттің алдын алу және сөндірумен байланысты қызметтер және тағы да басқа);

3.3 Воздушный транспорт.
Предприятия воздушного транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9 и 11.
В графе 1 раздела 2 указывается количество перевезенных пассажиров на воздушном транспорте рассчитывается как сумма числа всех пассажиров, перевезенных в отчетном периоде самолетами гражданской авиации. Единицей наблюдения в статистике перевозок пассажиров является пассажиро-поездка.
В графе 2 раздела 2 пассажирооборот на воздушном транспорте определяется как сумма умножений числа перевезенных пассажиров на каждом участке полета на соответствующий участок эксплуатационного расстояния. Единицей измерения является пассажиро-километр, то есть перемещение пассажира на расстояние в 1 километр. Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
В графе 3 разделов 2 и 3 указываются доходы, включающие поступления от пассажирских, почтовых и грузовых перевозок по международным воздушным линиям, линиям внутреннего сообщения.
В графе 1 раздела 3 указывается количество перевезенных грузов и рассчитывается как сумма веса всех грузов, почты и платного багажа, перевезенных в отчетном периоде самолетами.
В графе 2 раздела 3 грузооборот рассчитывается как сумма умножений количества тонн груза и почты, перевезенных на каждом участке полета на соответствующий участок эксплуатационного расстояния. Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
В строке 1.1.1 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов на экспорт за отчетный период, включающий все новые или существующие товары, проданные или переданные за границу.
В строке 1.1.2 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов по импорту за отчетный период, включающий все товары новые или существующие товары, оплаченные или переданные бесплатно из других стран.
По строке 1.1.3 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов, осуществляемых между грузоотправителями и грузополучателями иностранных государств транзитом по территории Республики Казахстан.
В строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечню видов грузов, приведенному в приложении к статистической форме.
В строке 1 раздела 5 учитываются доходы от:
1) услуг по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
2) прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (аэропорты), услуг по эксплуатации взлетно-посадочной полосы, услуги, связанные с навигацией, услуги по регулированию использования воздушного пространства, услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам, услуги, связанные с предупреждением и тушением пожаров на аэродромах и так далее);

3) жүк тасымалдауды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүкті экспедициялау, көлік құжаттамалары мен жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтер және тағы да басқа) табыстар есепке алынады.
5-бөлімнің 2-жолында жасалған жалға беру шартына сәйкес көлік құралын жүргізушісімен жалға беруден түскен табыс көрсетіледі.
7-бөлімде ресми жарияланған кестеге сәйкес сыйақы үшін жоспарланған және орындалған тұрақты әуе тасымалдаулары (ұшулар), немесе ұшу сериясымен жүйелі орындалатын деп есептелетін жеткілікті жиі ұшулар, сондай-ақ ұшу үшін брондалған орындар есепке алынады.
Тұрақсыз (чартерлі) әуе тасымалдауларға блок-чартерлі тасымалдау да (кестеде тұрақты деп көрсетілген ұшулар негізінде чартерлік тасымалдаулар үшін әуе кемесінің барлық сыйымдылығы жалданған, бірақ сол немесе ұқсас маршруттар және кестелер бойынша чартерлік ұшу ретінде жүзеге асырылатын тасымалдау) жатады.
Тасымалдау көрсеткіштерін анықтау үшін ілеспе тасымалдау құжаттарына сәйкес және әрбір рейстің "Ұшуға тапсырмаларында" көрсетілген деректер пайдаланылады.
Кодтарды бірлесіп пайдаланумен, пульдік келісім шеңберінде, блок-чартерлі тасымалдау қағидаты бойынша, орындарды бұғаттау туралы келісім шеңберінде, бірлесіп қызмет көрсетілетін рейстер және жалға берілген әуе кемелерімен тасымалдаулар шартында тасымалдаулар туралы мәліметтерді рейстерді нақты орындайтын әуе тасымалдаушы, яғни "Пайдаланушының сертификатына" көрсетілген тасымалдаулар орындалған әуе кемелері қосылған әуе тасымалдаушысы ұсынады.
7-бөлімнің 1 және 2-бағанындары 1 және 8-жолдарында әуе кемелерінің барлық типтерінде ұшудың орындалған кезеңдерінің санын әрбір тасымалдау түрі бойынша сәйкесінше тиісті кезеңнің ұзақтығына көбейту нәтижесінде алынған сома көрсетіледі.
7-бөлімнің 1 және 2-бағанындары 2 және 9-жолдарында барлық орындалған рейстерге әуежайлардан әуе кемелерін жөнелтулер саны мен әрбір тасымалдау түрі бойынша әуе кемелерінің типтерінің жиынтығы көрсетіледі.
7-бөлімнің 1 және 2-бағанындары 3 және 10-жолдарында әуе кемелерінің ұшу кезіндегі ұшу жолағы бойынша оның қозғалысы басталған сәттен бастап және тежеу сәті мен ұшу аяқталғаннан кейін рулдік жолақшаға көшуге дейін ұшуды болған сағаттарының жалпы саны көрсетіледі.
7-бөлімнің 1 және 2-бағанындары 4 және 11-жолдарында ұшудың әрбір кезеңіне тасымалданған жолаушылар санының әрбір тасымалдау түрі бойынша қашықтықтықтың тиісті кезеңіне көбейтіндісінің сомасы көрсетіледі.
7-бөлімнің 1 және 2-бағанындары 5 және 12-жолдарында ұшудың әрбір кезеңіне сатуға ұсынылған креслолардың әрбір тасымалдау түрі бойынша тиісті кезеңнің ұзақтығына көбейтіндісінің сомасы көрсетіледі. Қолда бар кресло-километрлерді (шекті жолаушылар айналымын) есептеу кезінде қосымша отын немесе басқа да жүктер әсерінен жолаушыларды тасымалдау үшін берілмейтін креслолар есепке алынбайды.
7-бөлімнің 1 және 2-бағандары 6 және 13-жолдарында ұшудың әрбір кезеңіне тасымалданған жүктердің тасымалдаудың әрбір түрі бойынша қашықтықтың тиісті кезеңіне көбейтіндісінің сомасы көрсетіледі.
7-бөлімнің 1 және 2-бағандары 7 және 14-жолдарында ұшудың әрбір кезеңіне тоннамен жайғасқан коммерциялық жүктеменің тасымалдаудың әрбір түрі бойынша тиісті кезеңнің қашықтығына көбейтіндісінің сомасы көрсетіледі.
7-бөлімнің 2-бағанында орындалу барысында жөнелту пункті, межелі пункті және аялдамалардың барлық қарастырылған пункттері Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан ішкі әуе тасымалдаулары ескеріледі.
Әуе кемелерін жөнелту бойынша көрсеткіштен басқа барлық көрсеткіштер үтірден кейін бір санмен толтырылады.

3) услуг по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов и так далее).
В строке 2 раздела 5 указываются доходы от сдачи в аренду транспортного средства с водителем согласно заключенному договору аренды.
В разделе 7 учитываются регулярные авиаперевозки (полеты), запланированные и выполняемые за вознаграждение в соответствии с официально опубликованным расписанием, или достаточно частые полеты, которые считаются систематически выполняемой серией полетов, а также забронированые места для полета.
К нерегулярным (чартерным) авиаперевозкам относятся и блок-чартерные перевозки (перевозки, при которых вся емкость воздушного судна зафрахтована для чартерных перевозок на основе полетов, указанных в расписании как регулярные, но осуществляемые как чартерные полеты по тем же самым или похожим маршрутам и расписаниям).
Для определения показателей перевозок используются данные, указанные в "Задании на полет" каждого рейса и в соответствующих сопроводительных перевозочных документах.
Сведения о перевозках с совместным использованием кодов, в рамках пульных соглашений, по принципу блок-чартерных перевозок, в рамках соглашений о блокировании мест, на условиях совместно обслуживаемых рейсов и перевозки на арендованных воздушных судах представляет авиаперевозчик, фактически выполняющий рейсы, то есть тот авиаперевозчик, в "Сертификат эксплуатанта" которого включены воздушные суда, на которых были выполнены указанные перевозки.
В строках 1 и 8 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма, полученная в результате умножения числа выполненных этапов полета на всех типах воздушных судов на протяженность соответствующего этапа соответственно по каждому виду перевозки.
В строках 2 и 9 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма отправлений воздушных судов из аэропортов на всех выполненных рейсах и типах воздушных судов по каждому виду перевозки.
В строках 3 и 10 граф 1 и 2 раздела 7 указывается общее количество часов нахождения воздушного судна в полете с момента начала движения его по взлетной полосе при взлете и до момента торможения и перехода на рулежную дорожку после завершения полета.
В строках 4 и 11 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма произведений числа перевезенных пассажиров на каждом этапе полета на соответствующий этап расстояния по каждому виду перевозки.
В строках 5 и 12 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма произведений, предлагаемых к продаже кресел на каждом этапе полета на протяженность соответствующего этапа по каждому виду перевозки. При расчетах располагаемых кресло-километров (предельного пассажирооборота) не учитываются кресла, которые фактически не предоставляются для перевозки пассажиров из-за дополнительного топлива или другого груза.
В строках 6 и 13 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма произведений перевезенных грузов на каждом этапе полета на соответствующий этап расстояния по каждому виду перевозки.
В строках 7 и 14 граф 1 и 2 раздела 7 указывается сумма произведений располагаемой коммерческой загрузки в тоннах на каждом этапе полета на протяженность соответствующего этапа по каждому виду перевозки.
В графе 2 раздела 7 учитываются внутренние авиаперевозки, при выполнении которых пункт отправления, пункт назначения и все предусмотренные пункты остановок расположены на территории Республики Казахстан.
Все показатели, кроме показателя по отправлению воздушных судов, заполняются с одним знаком после запятой.

8-бөлімді әуежайлар ғана толтырады. Бұл бөлімді жөнелту және (немесе) межелі пункттері Қазақстан Республикасы аумағында болған жағдайда ғана толтырылады.
9-бөлімді халықаралық және ішкі ұшуларды жүзеге асыратын әуежайлар ғана толтырады. Бұл бөлімде жіберілген, қабылданған жолаушылар және жүктер, жолжүк, тұрақты және тұрақсыз (чартерлі) әуе тасымалдаулар бойынша пошта ескеріледі.
11-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын, қызметтің негізгі түріне жатпайтын қызметтің қосалқы түрлері көрсетіледі.
11-бөлімнің Б бағанында ЭҚЖЖ-ға сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атаулары, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында – 5 таңбаға дейін ЭҚЖЖ-ға сәйкес саланың коды көрсетіледі.
3.4 Ішкі су көлігі.
Ішкі су көлігі кәсіпорындары 1, 2, 3, 4, 5 және 11-бөлімдерді толтырады.
2-бөлімнің 1-бағанында есепті кезеңде меншікті және жалға алған кемелермен нақты тасымалданған жолаушылар саны есепке алынады. Жолаушыларды тасымалдау статистикасындағы байқау бірлігі жолаушы-сапар болып табылады. Жолаушылар санын есепке алу объектісі бір бағыттағы екі пункт аралығындағы бір жолаушының әрбір сапары болып табылады.
Жолаушыларды ішкі су көлігімен тасымалдауға тиісті жол жүру құжаттарымен (ақылы және жеңілдікті жолаушылар билеттерімен, топтық тасымал құжаттарымен – әскери, экскурсиялық және тағы басқалар) ресімделген, барлық жөнелтілген жолаушылар, сонымен қатар пароммен тасымалдауды жүзеге асыратын жолаушылар кіреді.
2-бөлімнің 2-бағанында жолаушылар айналымы әрбір сапар бойынша, жолаушылар саны мен әрбір жолаушыны жөнелту пунктінен межелі пунктіге дейін жолаушылар санына және тасымалдау қашықтығына сүйене отырып, жөнелтілген жолаушылар санын әрбір жолаушыны тасымалдау қашықтығына көбейту және алынған нәтижені жиынтықтау арқылы анықталады. Өлшем бірлігі жолаушы-километр, яғни жолаушының 1 километр қашықтыққа орын ауыстыруы болып табылады. Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
2 және 3-бөлімдердің 3-бағанында тарифтердің қолданыстағы түрлері бойынша тасымал құжаттары бойынша жүктер мен жолаушыларды тасымалдауды орындағаны үшін есеп беретін кәсіпорынға аударылған табыстар ескеріледі.
3 және 4-бөлімдердің 1-бағанында жөнелту бойынша жүктерді тасымалдау есепке алынады. Бір пунктіден екінші пунктіге жөнелтілген және тасымалдау құжаттарымен ресімделген жүктің жеке партиясы жөнелту деп есептеледі. Тоннадағы жөнелтілген жүктер саны тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып, оған ыдыстың, сондай-ақ тасымалдау кезінде қолданылатын барлық құралдар мен жабдықтардың салмағын қоса анықталады. Жүк тасымалдауда, сондай-ақ пароммен жүк тасымалдау есепке алынады.
3-бөлімнің 2-бағанында тоннадағы жүкті жөнелту салмағын тасымалдау қашықтығына көбейтіп, содан кейін барлық жөнелтулер бойынша алынған нәтижелерді жиынтықтау арқылы анықталатын жүк айналымы есепке алынады. Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада келтірілген.
3-бөлімнің 1.1.1-жолында шетелге сатылған немесе берілген барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.2-жолында басқа елдерден ақысы төленген немесе тегін берілген, барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.3-жолында шетелдік мемлекеттердің жүктерді жіберушілер мен жүктерді алушылары арасында жүзеге асырылатын, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
4-бөлімнің Б бағанының жолдарында статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
1.27-жолда қауіпті жүктердің тізбесі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 548 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11857 болып тіркелген) Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына (әрі – Қағидалар) сәйкес толтырылады.
5-бөлімнің 1-бағаны 1-жолында:

Раздел 8 заполняется только аэропортами. В данном разделе заполняется в случае, если пункты отправления и (или) назначения находятся на территории Республики Казахстан.
Раздел 9 заполняется аэропортами, обеспечивающими выполнение международных и внутренних полетов. В данном разделе учитываются отправленные, принятые пассажиры и грузы, багаж, почта по регулярным и нерегулярным (чартерным) авиаперевозкам.
В разделе 11 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 11 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.
3.4 Внутренний водный транспорт.
Предприятия внутреннего водного транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5 и 11.
В графе 1 раздела 2 учитывается количество пассажиров, фактически перевезенных в отчетном периоде в собственных и арендованных судах. Единицей наблюдения в статистике перевозок пассажиров является пассажиро-поездка. Объектом учета количества пассажиров является каждая поездка одного пассажира между двумя пунктами в одном направлении.
В перевозки пассажиров на внутреннем водном транспорте включаются все отправленные пассажиры, оформленные соответствующими проездными документами (платными и льготными пассажирскими билетами, документами групповых перевозок – воинских, экскурсионных и другие), а также пассажиры, осуществляющие перевозки на паромах.
В графе 2 раздела 2 учитывается пассажирооборот по каждой поездке, исходя из количества пассажиров и расстояния перевозки каждого пассажира от пункта отправления до пункта назначения путем перемножения количества отправленных пассажиров на расстояние перевозки каждого пассажира и суммированием полученных результатов. Единицей измерения является пассажиро-километр, то есть перемещение пассажира на расстояние в 1 километр. Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
В графе 3 разделов 2 и 3 учитываются доходы, начисленные отчитывающемуся предприятию, за выполненные по перевозочным документам перевозки грузов и пассажиров по действующим видам тарифов.
В графе 1 разделов 3 и 4 учитываются перевозки грузов по отправлению. Отправкой считается отдельная партия груза, отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами. Количество отправленных грузов в тоннах определяется исходя из веса, указанного в перевозочных документах, включая вес тары, а также всех приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках. В перевозках грузов учитываются также перевозки грузов на паромах.
В графе 2 раздела 3 учитывается грузооборот, определяемый путем перемножения веса отправки груза в тоннах на расстояние перевозки, а затем суммированием полученных результатов по всем отправкам. Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
В строке 1.1.1 графы 1 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов на экспорт за отчетный период, включающий все новые или существующие товары, проданные или переданные за границу.
В строке 1.1.2 раздела 3 указываются объемы перевезенных грузов по импорту за отчетный период, включающий все товары новые или существующие товары, оплаченные или переданные бесплатно из других стран.
По строке 1.1.3 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов, осуществляемых между грузоотправителями и грузополучателями иностранных государств транзитом по территории Республики Казахстан.
В строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечня видов грузов, приведенному в приложении к статистической форме.
В строке 1.27 графе 1 раздела 4 указывается перечень опасных грузов, согласно Правилам перевозки опасных грузов, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 548 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11857).
В строке 1 раздела 5 учитываются доходы от:

1) жүктерді көліктік өңдеу және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүк және жолжүгін тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қоймалау қызметтері, сыртқы сауда аймақтарында тауарларды сақтау);
2) өзге де қосалқы көлік қызметінен (терминал қызметтері (өзен порттары, айлақтары), шлюздер, каналдар қызметтері, навигациямен байланысты қызметтер, маяктар қызметтері, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша қызметтер және тағы да басқа);
3) жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүкті экспедициялау, көлік құжаттамасы мен жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтер және тағы да басқа) табыстар есепке алынады.
5-бөлімнің 2-жолында жасалған жалға беру шартына сәйкес көлік құралын жүргізушісімен жалға беруден түскен табыстар көрсетіледі.
11-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтер) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын, қызметтің негізгі түріне жатпайтын қосалқы қызметтің қосалқы түрлері көрсетіледі.
11-бөлімнің Б бағанында ЭҚЖЖ-ға сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атаулары, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында – 5 таңбаға дейін ЭҚЖЖ-ға сәйкес саланың коды көрсетіледі.
3.5 Теңіз көлігі.
Теңіз көлігі кәсіпорындары 1, 2, 3, 4, 5, 10 және 11-бөлімдерді толтырады.
2-бөлімнің 1-бағанында есепті кезеңде меншікті және жалға алған кемелермен нақты тасымалданған жолаушылар саны есептеледі. Жолаушыларды тасымалдау статистикасындағы байқау бірлігі жолаушы-сапар болып табылады. Жолаушылар санын есепке алу объектісі бір бағытта екі пункт аралығындағы бір жолаушының әрбір сапары болып табылады.
Жолаушыларды теңіз көлігімен тасымалдауға тиісті жол жүру құжаттарымен (ақылы және жеңілдікті жолаушылар билеттерімен, топтық тасымал құжаттарымен – әскери, экскурсиялық және тағы басқалар) ресімделген барлық жөнелтілген жолаушылар, сонымен қатар пароммен тасымалдауды жүзеге асыратын жолаушылар кіреді.
2-бөлімнің 2-бағанында жолаушылар айналымы әрбір сапар бойынша, жолаушылар саны мен әрбір жолаушыны жөнелту пунктінен межелі пунктіге дейін жолаушылар санына және тасымалдау қашықтығына сүйене отырып, жөнелтілген жолаушылар санын әрбір жолаушыны тасымалдау қашықтығына көбейту және алынған нәтижені жиынтықтау арқылы анықталады. Өлшем бірлігі жолаушы-километр, яғни жолаушының 1 километр қашықтыққа орын ауыстыруы болып табылады. Жолаушылар айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
3 және 4-бөлімдердің 1-бағанында жөнелтуі бойынша есепке алынатын теңіз көлігімен жүктерді тасымалдаулар көрсетіледі. Бір пунктіден екінші пунктіге жөнелтілген және тасымалдау құжаттарымен рәсімделген жүктің жеке партиясы жөнелту деп есептеледі. Тоннадағы жөнелтілген жүктер саны тасымалдау құжаттарында көрсетілген салмаққа сүйене отырып, оған ыдыстың, сондай-ақ тасымалдау кезінде қолданылатын барлық құралдар мен жабдықтардың салмағын қоса анықталады.
3-бөлімнің 2-бағанында жөнелтілген жүктің тоннадағы салмағын тасымалданатын қашықтыққа көбейту жолымен, содан кейін барлық жөнелтулер бойынша алынған нәтижелерді жиынтықтау арқылы анықталатын теңіз көлігіндегі жүк айналымы көрсетіледі. Жүк айналымын есептеу мысалы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада келтірілген.
3-бөлімнің 3-бағанында және 4-бөлімнің 9-бағанында тарифтердің қолданыстағы түрлері бойынша тасымал құжаттары бойынша жүктерді тасымалдауды орындағаны үшін есеп беретін кәсіпорынға аударылған табыстар ескеріледі.
3-бөлімнің 1.1.1-жолында шетелге сатылған немесе берілген барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.2-жолында басқа елдерден ақысы төленген немесе тегін берілген, барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.3-жолында шетелдік мемлекеттердің жүктерді жіберушілер мен жүктерді алушылары арасында жүзеге асырылатын, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
4-бөлімнің Б бағанының жолдарында статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
4-бөлімнің 1-бағаны 1.27-жолында қауіпті жүктердің тізбесі Қағидаларға сәйкес көрсетіледі.
4-бөлімнің 1-бағаны 1.28-жолында контейнердегі жүктерді тасымалдау көрсетіледі.
5-бөлімнің 1-жолында келесі:

1) услуг по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
2) прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (речные порты, пристани), услуги шлюзов, каналов, услуги, связанные с навигацией, деятельность маяков, услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам и так далее);
3) услуг по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов и так далее).
В строке 2 раздела 5 указываются доходы от сдачи в аренду транспортного средства с водителем, согласно заключенному договору аренды.
В разделе 11 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 11 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.
3.5 Морской транспорт.
Предприятия морского транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5, 10 и 11.
В графе 1 раздела 2 учитывается количество пассажиров, фактически перевезенных в отчетном периоде в собственных и арендованных судах. Единицей наблюдения в статистике перевозок пассажиров является пассажиро-поездка. Объектом учета количества пассажиров является каждая поездка одного пассажира между двумя пунктами в одном направлении.
В перевозки пассажиров на морском транспорте включаются все отправленные пассажиры, оформленные соответствующими проездными документами (платными и льготными пассажирскими билетами, документами групповых перевозок – воинских, экскурсионных и другие), а также пассажиры, осуществляющие перевозки на паромах.
В графе 2 раздела 2 учитываются пассажирооборот по каждой поездке, исходя из количества пассажиров и расстояния перевозки каждого пассажира от пункта отправления до пункта назначения путем переумножения количества отправленных пассажиров на расстояние перевозки каждого пассажира и суммированием полученных результатов. Единицей измерения является пассажиро-километр, то есть перемещение пассажира на расстояние в 1 километр. Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
В графе 1 разделов 3 и 4 указывается перевозки грузов на морском транспорте, которые учитывается по отправлению. Отправкой считается отдельная партия груза, отправленная из одного пункта в другой и оформленная перевозочными документами. Количество отправленных грузов в тоннах определяется исходя из веса, указанного в перевозочных документах, включая вес тары, а также приспособлений и оборудования, применяемых при перевозках.
В графе 2 раздела 3 указывается грузооборот морского транспорта, который рассчитывается путем умножения веса отправки груза в тоннах на расстояние перевозки в километрах с суммированием полученных результатов по всем отправлениям. Пример расчета грузооборота приведен в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
В графе 3 раздела 3 и графе 9 раздела 4 учитываются доходы, начисленные отчитывающемуся предприятию, за выполненные по перевозочным документам перевозки грузов по действующим видам тарифов.
В строке 1.1.1 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов на экспорт за отчетный период, включающий все новые или существующие товары, проданные или переданные за границу.
В строке 1.1.2 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов по импорту за отчетный период, включающих все товары новые или существующие товары, оплаченные или переданные бесплатно из других стран.
В строке 1.1.3 раздела 3 указывается объем перевезенных грузов, осуществляемых между грузоотправителями и грузополучателями иностранных государств транзитом по территории Республики Казахстан.
В строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечню видов грузов, приведенному в приложении 1 к статистической форме.
В строке 1.27 графе 1 раздела 4 указывается перечень опасных грузов, согласно Правилам перевозки опасных грузов, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года №548 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11857).
В строке 1.28 графе 1 раздела 4 указываются перевозки грузов в контейнерах.
В строке 1 раздела 5 учитываются доходы от:

1) жүктерді көліктік өңдеу және сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүк және жолжүгін тиеу және түсіру, жүкті бекіту және түсіру (стивидорлық жұмыстар), тауарлардың барлық түрлеріне арналған қоймалау қызметтері, сыртқы сауда аумақтарында тауарларды сақтау);
2) өзге де қосалқы көлік қызметтерінен (терминал (теңіз порты, айлақтары), шлюздер, арналар қызметтері, навигациямен байланысты қызметтер, маяктар қызметтер, азаматтарға тиесілі көлік құралдарын сақтау бойынша қызметтері және тағы да басқалар);
3) жүк тасымалдауды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерден (жүкті экспедициялау, көлік құжаттамасы мен жол парақтарын дайындау, кеден агенттерінің қызметтері және тағы да басқалар) табыстар есепке алынады.
5-бөлімнің 2-жолында жасалған жалға беру шартына сәйкес көлік құралын экипажымен қоса жалға бергеннен түскен табыс көрсетіледі.
10-бөлімде баланста тұрған және жүк (жүк-жолаушыдан басқа), жолжүгі және поштаны тасымалдауға арналған, балық және басқа теңіз кәсіпшілігіне, пайдалы қазбаларды алуға арналған, сүйреткіш, мұзжарғыш және құтқару операцияларын жүргізуге, сонымен қатар басқа да шаруашылық, ғылыми және мәдени мақсаттарға (аралас өзен-теңіз жүзу кемелерін қосқанда) арналған барлық теңіз кемелері есепке алынады.
10-бөлімнің 1-бағанында күш қондырғысы (қозғалтқышы) және қозғағышы (ескіш доңғалақ, ескіш винт, су айдағыш) бар өздігінен жүретін кемелер есепке алынады.
10-бөлімнің 2-бағанында өздігінен жүрмейтін баржалар, сүйреуге немесе итеруге арналған, дербес қозғалтқыш қондырғысы жоқ, құрғақ жүктерді және құйылатын жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылатын өздігінен жүрмейтін жүк кемелері есепке алынады.
10-бөлімнің 3-бағанында тартқыштар мен итергіштер, тіркеп сүйрегіштер, тіркеп сүйрегіш-итергіштер жататын, өзінің конструкциясы бойынша өздігінен жүрмейтін кемелер мен салдарды тіркеп сүйреуге немесе итеруге арналған тіркеп сүйрегіштер есепке алынады.
10-бөлімнің 4-бағанында жолаушылар және жолаушы-жүк кемелері есепке алынады. Жүк-жолаушылар кемелеріне жолаушыларға арналған үй-жайлар мен жүктерді тасымалдайтын трюмі бар кемелер жатады.
11-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын, қызметтің негізгі түріне жатпайтын қызметтің қосалқы түрлері көрсетіледі.
11-бөлімнің Б бағанында ЭҚЖЖ-ға сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атаулары, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында – 5 таңбаға дейін ЭҚЖЖ-ға сәйкес саланың коды көрсетіледі.
3.6 Құбыржол көлігі.
Құбыржол көлігі кәсіпорындары 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 11-бөлімдерді толтырады.

1) услуг по транспортной обработке грузов и хранению (погрузка и разгрузка грузов и багажа, закрепление и выгрузка груза (стивидорные работы), складские услуги для всех видов товаров, хранение товаров во внешнеторговых зонах);
2) прочей вспомогательной транспортной деятельности (услуг терминалов (морские порты, пристани), услуги шлюзов, каналов, услуги, связанные с навигацией, деятельность маяков, услуг по хранению транспортных средств, принадлежащих гражданам и так далее);
3) услуг по организации перевозок грузов (экспедиция груза, подготовка транспортной документации и путевых листов, услуги таможенных агентов и так далее).
В строке 2 раздела 5 указываются доходы от сдачи в аренду транспортного средства с экипажем согласно заключенному договору аренды.
В разделе 10 учитываются морские суда, состоящие на балансе и предназначенные для перевозки грузов (кроме грузопассажирских), багажа и почты, для рыбных и иных морских промыслов, добычи полезных ископаемых, производства буксирных, ледокольных и спасательных операций, а также для других хозяйственных, научных и культурных целей (включая суда смешанного река-море плавания).
В графе 1 раздела 10 учитываются самоходные суда, которые имеют силовую установку (двигатель) и двигателей (гребное колесо, гребной винт, водомет).
В графе 2 раздела 10 учитываются несамоходные грузовые суда, к которым относятся несамоходные баржи, предназначенные для буксировки или толкания, не имеющие самостоятельной двигательной установки; используются для перевозки сухогрузов и наливных грузов.
В графе 3 раздела 10 учитываются буксирные суда, к которым относятся тягачи и толкачи, буксиры, буксиры-толкачи, по своей конструкции приспособленные для буксировки или толкания несамоходных судов и плотов.
В графе 4 раздела 10 учитываются грузопассажирские и пассажирские суда. К грузопассажирским судам относятся суда, имеющие помещения для пассажиров и трюмы для перевозки грузов.
В разделе 11 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 11 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.
3.6 Трубопроводный транспорт.
Предприятия трубопроводного транспорта заполняют разделы 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 11.

3 және 4-бөлімдердің 1-бағанында өндіру аудандарынан (өндіріс) немесе шет елдерден тұтыну пункттеріне (өткізу базалары, өңдеу кәсіпорындары, газ тарататын стансалар, вагон-цистерналарға, танкер кемелерге, автомобиль-цистерналарға құю пунктері және тағы да сол сияқты) жеткізу үшін құбыр көлігі кәсіпорындарының қабылданған жүкті бастапқы жөнелтуі көрсетіледі. Жүк тасымалдау көлемі жүкті құбырға айдау мезетінде шығын өлшеуіштер мен есептегіштердің көрсеткіштері бойынша анықталады. Табиғи газды қайта айдау көлем бірлігімен есепке алынады және мынадай қатынаста масса (салмақ) бірліктеріне аударылады: 1 текше метр = 0,8 килограммға немесе 1000 текше метр газ = 0,8 тоннаға немесе 1тонна = 1250 текше метрге.
3-бөлімнің 1.1.1-жолында шетелге сатылған немесе берілген барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге экспортқа тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.2-жолында басқа елдерден ақысы төленген немесе тегін берілген, барлық жаңа немесе бар болған тауарларды қамтитын, есепті кезеңге импорт бойынша тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 1.1.3-жолында шетелдік мемлекеттердің жүктерді жіберушілер мен жүктерді алушылары арасында жүзеге асырылатын, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен тасымалданған жүктердің көлемі көрсетіледі.
3-бөлімнің 2-бағанындағы барлық жолдарда жүк айналымы тоннадағы мұнайды (газды) қайта айдау көлемдерін бас сорғы стансасына кіру коллекторынан зауыттың, құю пунктінің, мұнай базасының, газ тарату жүйесінің және тағы басқалардың кіру коллекторына дейін қайта айдау қашықтығына көбейтіндісінің жиынтығы ретінде есептеледі. Жүк айналымы барлық құбырлар бойынша тұтастай және мұнай құбырлары және газ құбырлары бойынша жеке анықталады.
4-бөлімнің Б бағаны жолдарында статистикалық нысанға қосымшада келтірілген Жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес жүктің түрлері көрсетіледі.
3-бөлімнің 3-бағанында және 4-бөлімнің 9-бағанында қайта айдау, қайта тиеу және осы жүктерді құюға тарифтерге сүйене отырып анықталатын, мұнайды тасымалдаудан түскен табыстар ескеріледі. Газ құбыры көлігінде табыстар 1000 текше метр газды тасымалдау бойынша тарифті тасымалдау көлеміне көбейту арқылы анықталады.
5-бөлім егер есепті кезеңде қосалқы көлік қызметінен табыс болған жағдайда толтырылады.
6-бөлімнің 1, 2 және 3-жолдарында желілі бөліктен және онымен ұштасқан, мұнайды (газды) өндіру (қайта өңдеу) орнынан басқа көлік түріне қайта құю, қайта өңдеу немесе тұтыну орнына тасымалдауға арналған коммуникациялар, телебасқару және байланыстың жер үсті нысандарынан тұратын инженерлік құрылыс ұзындығын қамтитын магистральді құбыржол ұзындығы есепке алынады.
11-бөлімде үшінші тұлғалар үшін тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өткізу мақсатында жүзеге асырылатын, қызметтің негізгі түріне жатпайтын, қызметтің қосалқы түрі көрсетіледі.
11-бөлімнің Б бағанында ЭҚЖЖ-ға сәйкес 5 таңба бөлінісінде қызметтің қосалқы түрлерінің атауы, ал "ЭҚЖЖ коды" бағанында – 5 таңбаға дейін ЭҚЖЖ-ға сәйкес саланың коды көрсетіледі.

В графе 1 разделов 3 и 4 указывается первоначальное отправление груза, принятого предприятиями трубопроводного транспорта, для доставки из районов добычи (производства) или из-за границы в пункты потребления (перевалочные базы, предприятия по переработке, газораспределительные станции, пункты налива в вагоны-цистерны, танкерные суда, автомобили-цистерны и тому подобное). Объем транспортировки грузов определяется в момент закачки груза в трубопровод по показаниям расходомеров и счетчиков. Перекачка природного газа учитывается в единицах объема и переводится в единицы массы (веса) по следующему соотношению: 1 кубический метр = 0,8 килограмм или 1000 кубических метров газа = 0,8 тонн или 1 тонна = 1250 кубических метров.
В строке 1.1.1 раздела 3 указывается объем транспортированных грузов на экспорт за отчетный период, включающий все новые или существующие товары, проданные или переданные за границу.
В строке 1.1.2 раздела 3 указывается объем транспортированных грузов по импорту за отчетный период, включающих все товары новые или существующие товары, оплаченные или переданные бесплатно из других стран.
В строке 1.1.3. раздела 3 указывается объем транспортированных грузов, осуществляемых между грузоотправителями и грузополучателями иностранных государств транзитом по территории Республики Казахстан.
Во всех строках графы 2 раздела 3 учитывается грузооборот, рассчитываемый как сумма умножений объемов перекачки нефти (газа) в тоннах на расстояние перекачки от входного коллектора головной насосной станции до входного коллектора завода, наливного пункта, нефтебазы, газораспределительной системы и тому подобное. Грузооборот определяется по всем трубопроводам в целом и в отдельности по нефтепроводам и газопроводам.
В строках графы Б раздела 4 указываются виды грузов согласно Перечню видов грузов, приведенному в приложении к статистической форме.
В графе 3 раздела 3 и графе 9 раздела 4 учитываются доходы от транспортирования нефти, которые определяются исходя из тарифов за перекачку, перевалку и налив данных грузов. На газопроводном транспорте доходы определяются путем умножения тарифа за транспортировку 1000 кубических метров газа на объем транспортировки.
Раздел 5 заполняется в случае, если за отчетный период имелись доходы от вспомогательной транспортной деятельности.
В строках 1, 2 и 3 раздела 6 учитывается протяженность магистральных трубопроводов, которая включает длину инженерного сооружения, состоящего из линейной части и сопряженных с ним наземных объектов, коммуникаций, телеуправления и связи, предназначенное для транспортировки нефти (газа) от мест добыч (переработки) до мест перевалки на другой вид транспорта, переработки или потребления.
В разделе 11 указываются вторичные виды деятельности, не относящиеся к основному виду деятельности, которые осуществляются с целью реализации товаров (услуг) для третьих лиц.
В графе Б раздела 11 указывается наименование вторичных видов деятельности в соответствии с ОКЭД в разрезе 5 знаков, а в графе "код ОКЭД" - код отрасли согласно ОКЭД до 5 знаков.

4. Есепті кезеңде қызметі болмаған кезде респондент тиісті жылға арналған бекітілген Респонденттердің жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша алғашқы статистикалық деректерді ұсыну графигінде көрсетілген осы есепті кезең үшін статистикалық нысандарды ұсынудың ең ерте мерзімдерінің аяқталу күнінен кешіктірмей Қызметінің болмағандығы туралы хабарламаны Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6459 болып тіркелген) Респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну қағидаларымен белгіленген тәртіпте ұсынады.
5. Осы статистикалық нысанды ұсыну қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Деректерді он-лайн режимде жинау" ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
6. Ескертпе: Х – бұл позиция толтыруға жатпайды.
7. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 2-бөлім:
әрбір баған үшін 1-жол = 1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.1-жол = 1.1.1 және 1.1.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.2-жол = 1.2.1 және 1.2.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.2.1-жол = 1.2.1.1 және 1.2.1.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.2.2-жол = 1.2.2.1 және 1.2.2.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.3-жол = 1.3.1 және 1.3.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.4-жол = 1.4.1-1.4.6-жолдарының ∑;
2) 3-бөлім:
әрбір баған үшін 1-жол = 1.1, 1.2, 1.3, 1.4-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.1-жол = 1.1.1, 1.1.2 және 1.1.3-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.1.1-жол ≥ 1.1.1.1 және 1.1.1.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.1.2-жол ≥ 1.1.2.1 және 1.1.2.2-жолдарының ∑;
әрбір баған үшін 1.2-жол = 1.2.1 және 1.2.2-жолдарының ∑;
3) 4-бөлім:
әрбір баған үшін 1-жол = 1.1-1.26-жолдарының ∑;
әрбір жол үшін 1-баған = 2+6+7+8-бағандарының;
әрбір жол үшін 2-баған = 3-5-бағандарының ∑;
әрбір баған үшін 1-жол ≥ 1.27-жолынан;
әрбір баған үшін 1-жол ≥ 1.28-жолынан;
4) 6-бөлім: әр жол үшін 1-баған = 2-15-бағандарының ∑;
5) 10-бөлім: әр баған үшін 1-жол = 1.1-1.2-жолдарының ∑;
6) 11-бөлім: 1-жол = барлық қалған жолдардың ∑.
"Көліктің қатынас түрлері
бойынша жұмысы туралы есеп"
(индексі 2-көлік, кезеңділігі
жылдық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанын
толтыру жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Жолаушылар айналымын есептеу мысалы
Жолаушылар айналымы тасымалдаудың әрбір айқындамасы бойынша жолаушылар санын тасымалдау қашықтығына көбейтудің қосындысымен анықталады.

4. При отсутствии деятельности в отчетный период респондент не позднее даты окончания самого раннего из сроков представления статистических форм за данный отчетный период, указанных в утвержденном Графике представления респондентами первичных статистических данных по общегосударственным статистическим наблюдениям на соответствующий год представляет Уведомление об отсутствии деятельности в порядке, установленном Правилами представления респондентами первичных статистических данных, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 173 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6459).
5. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
6. Примечание: Х – данная позиция не подлежит заполнению.
7. Арифметико–логический контроль:
1) Раздел 2:
строка 1 = ∑ строк 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 для каждой графы;
строка 1.1 = ∑ строк 1.1.1 и 1.1.2 для каждой графы;
строка 1.2 = ∑ строк 1.2.1 и 1.2.2 для каждой графы;
строка 1.2.1 = ∑ строк 1.2.1.1 и 1.2.1.2 для каждой графы;
строка 1.2.2 = ∑ строк 1.2.2.1 и 1.2.2.2 для каждой графы;
строка 1.3 = ∑ строк 1.3.1 и 1.3.2 для каждой графы;
строка 1.4 = ∑ строк 1.4.1-1.4.6 для каждой графы;
2) Раздел 3:
строка 1 = ∑ строк 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 для каждой графы;
строка 1.1 = ∑ строк 1.1.1, 1.1.2 и 1.1.3 для каждой графы;
строка 1.1.1 ≥ строкам 1.1.1.1 и 1.1.1.2 для каждой графы;
строка 1.1.2 ≥ строкам 1.1.2.1 и 1.1.2.2 для каждой графы;
строка 1.2 = ∑ строк 1.2.1 и 1.2.2 для каждой графы;
3) Раздел 4:
строка 1 = ∑ строк 1.1-1.26 для каждой графы;
графа 1 = графам 2+6+7+8 для каждой строки;
графа 2 = ∑ граф 3-5 для каждой строки;
строка 1 ≥ строки 1.27 для каждой графы;
строка 1 ≥ строки 1.28 для каждой графы;
4) Раздел 6:
графа 1 = ∑ граф 2-15 для каждой строки;
5) Раздел 10:
строка 1 = ∑ строк 1.1-1.2 для каждой графы;
6) Раздел 11:
строка 1 = ∑ всех остальных строк.
Приложение 1
к инструкции по заполнению
статистической формы
общегосударственного
статистического наблюдения
"Отчет о работе транспорта"
(индекс 2-транспорт,
периодичность годовая)
Пример расчета пассажирооборота
Пассажирооборот определяется суммированием произведений количества пассажиров по каждой позиции перевозки на расстояние перевозки.

2 031
1 085
2 031*1 085=2 203 635
Қалған көлік түрлері бойынша жүк айналымы осыған ұқсас есептеледі.
Басшысының
2021 жылғы 30 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "29" қаңтардағы
№ 11 бұйрығына
13-қосымша
Приложение 13 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от "29" января 2020 года № 11
Автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп
Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки грузов автомобильным транспортом
Индексі
Индекс
1-ДК (автожүктер)
1-ИП (автогрузы)
тоқсандық
квартальная
Коммерциялық негізде жүк тасымалдауды жүзеге асыратын, қызметтің негізгі және қосалқы түрі – жүк автомобиль көлігінің қызметі және көшу бойынша қызмет көрсету (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің 49.4-кодына сәйкес) іріктемеге түскен дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют индивидуальные предприниматели, попавшие в выборку с основным и вторичным видом деятельности – Деятельность грузового автомобильного транспорта и предоставление услуг по переезду (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности 49.4), осуществляющие перевозку грузов на коммерческой основе
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 3-күнге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 3 числа (включительно) после отчетного периода
ЖСН коды
код ИИН
Құрметті респондент!
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы пікіртерімге қатысқаныңыз үшін Сізге алдын ала алғыс білдіреді және Сізден осы нысандағы сұрақтарға жауап беруіңізді сұрайды. Сізден алынған деректер "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етілмейді және тек қана статистикалық мақсаттар үшін пайдаланылатын болады. Нысанның бөлімдерін толтыруыңызды өтінеміз.
Уважаемый респондент!
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан заранее благодарит Вас за участие в опросе и убедительно просит Вас ответить на вопросы настоящей формы. Полученные от Вас данные, согласно Закону Республики Казахстан "О государственной статистике", не разглашаются и будут использованы исключительно для статистических целей. Пожалуйста, заполните разделы формы.

2 031
1 085
2 031*1 085=2 203 635
Аналогично грузооборот рассчитывается по остальным видам транспорта.
Приложение 5
к приказу руководителя
от 30 ноября 2021 года № 41
Приложение 13 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 11
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы "29" қаңтардағы № 11 бұйрығына 13-қосымша
Автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп
Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки грузов автомобильным транспортом
Индексі
Индекс
1-ДК (автожүктер)
1-ИП (автогрузы)
тоқсандық
квартальная
Коммерциялық негізде жүк тасымалдауды жүзеге асыратын, қызметтің негізгі және қосалқы түрі – жүк автомобиль көлігінің қызметі және көшу бойынша қызмет көрсету (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің 49.4-кодына сәйкес) іріктемеге түскен дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют индивидуальные предприниматели, попавшие в выборку с основным и вторичным видом деятельности – Деятельность грузового автомобильного транспорта и предоставление услуг по переезду (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности 49.4), осуществляющие перевозку грузов на коммерческой основе
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 3-күнге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 3 числа (включительно) после отчетного периода
ЖСН коды
код ИИН
Құрметті респондент!
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы пікіртерімге қатысқаныңыз үшін Сізге алдын ала алғыс білдіреді және Сізден осы нысандағы сұрақтарға жауап беруіңізді сұрайды. Сізден алынған деректер "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етілмейді және тек қана статистикалық мақсаттар үшін пайдаланылатын болады. Нысанның бөлімдерін толтыруыңызды өтінеміз.
Уважаемый респондент!
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан заранее благодарит Вас за участие в опросе и убедительно просит Вас ответить на вопросы настоящей формы. Полученные от Вас данные, согласно Закону Республики Казахстан "О государственной статистике", не разглашаются и будут использованы исключительно для статистических целей. Пожалуйста, заполните разделы формы.

6. Жүктер, жолжүгі, жүк-жолжүгі тасымалынан түскен табысты көрсетіңіз, мың теңге
Укажите доходы от перевозки (транспортировки) грузов, багажа, грузобагажа, тысяч тенге
7. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы                                           Мекенжайы (респонденттің)
Наименование __________________________ Адрес (респондента) ________________
Телефоны (респонденттің) ___________________________ ________________
Телефон (респондента)                   стационарлық       ұялы
стационарный       мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ______________________________________
Орындаушы
Исполнитель ___________________________________ __________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности ___________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности __________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
"Автомобиль көлігімен жүк
тасымалдауды жүзеге асыратын
дара кәсіпкерлердің қызметі
туралы есеп"(индексі 1-ДК
(автожүктер), кезеңділігі
тоқсандық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанына
1-қосымша
Приложение 1 к статистической
форме общегосударственного
статистического наблюдения
"Отчет о деятельности
индивидуальных
предпринимателей,
осуществляющих
перевозки грузов
автомобильным транспортом"
(индекс 1-ИП (автогрузы),
периодичность
квартальная)
Автокөлік құралының жағдайы анықтамалығы Справочник состояния автотранспортных средств
Код
Атауы
Наименование
01
автокөлік құралы өтеусіз басқа адамға берілді
автотранспортное средство безвозмездно передано другому лицу
02
автокөлік құралы жеке қажеттіліктер үшін пайдаланылды
автотранспортное средство использовалось для собственных нужд
03
автокөлік құралы сенімхат бойынша сатылды
автотранспортное средство было продано по доверенности
04
автокөлік құралының заңды меншік иесінің иелігінен шығып қалуы (айдап кету, ұрлау, форс-мажорлық жағдайлар және басқалар)
выбытие автотранспортного средства из законного владения собственника (угон, кража, форс-мажорные обстоятельства и другие)
05
автокөлік құралы жүргізушінің ауруына байланысты пайдаланылмаған
автотранспортное средство не использовалось из-за болезни водителя
07
автокөлік құралы ауа-райына байланысты пайдаланылмаған
автотранспортное средство не использовалось в связи с погодными условиями
08
автокөлік құралына арналған құжаттарға немесе иесінің құжаттарына қатысты проблемаларға байланысты қызметті уақытша тоқтата тұру
временное приостановление деятельности, связанное с проблемами с документами на автотранспортное средство или документами владельца
99
автокөлік құралы басқа мақсаттарда пайдаланылды
автотранспортное средство использовалось для других целей
"Автомобиль көлігімен жүк
тасымалдауды жүзеге асыратын
дара кәсіпкерлердің қызметі
туралы есеп" (индексі 1-ДК
(автожүктер), кезеңділігі
тоқсандық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанына
2-қосымша
Приложение 2 к статистической
форме общегосударственного
статистического наблюдения
"Отчет о деятельности
индивидуальных
предпринимателей,
осуществляющих перевозки
грузов автомобильным
транспортом" (индекс 1-ИП
(автогрузы), периодичность
квартальная)
Жүк түрлерінің тізбесі Перечень видов грузов
№ р/с
№ п/п
Жүк түрлерінің коды
Код видов грузов
Атауы
Наименование
1
01
шикі мұнай
сырая нефть
2
02
мұнай өнімдері
нефтепродукты
3
03
табиғи газ
природный газ
4
04
салмақтағы сұйық немесе газ тәріздес жүктер
жидкие или газообразные грузы в массе
5
05
өзге де салмақтағы сұйық немесе газ тәріздес жүктер
прочие жидкие или газообразные грузы в массе
6
06
таскөмір
каменный уголь
7
07
кокс
кокс
8
08
темір кені
железная руда
9
09
марганец кені
марганцевая руда
10
10
түсті металл кендері
руды цветных металлов
11
11
күкірт шикізаты
серное сырье
12
72
қара металдар
черные металлы
13
13
қара металдар сынығы
лом черных металлов
Жалғасы
Продолжение
№ р/с
№ п/п
Жүк түрлерінің коды
Код видов грузов
Атауы
Наименование
14
14
флюстер
флюсы
15
15
орман жүктері
лесные грузы
16
16
құрылыс жүктері
строительные грузы
17
24
құрылыс цементі
цемент строительный
18
17
химиялық және минералдық тыңайтқыштар
химические и минеральные удобрения
19
18
астық
зерно
20
25
астық жүктері
хлебные грузы
21
19
тоңазытылған немесе салқындатылған өнімдер
замороженные или охлажденные продукты
22
20
пошта
почта
23
31
жиһаз
мебель
24
22
жеміс-көкөніс өнімдері
плодоовощная продукция
25
01
тірі жануарлар
живые животные
26
29
өзге де жүктер
прочие грузы
Басшысының
2021 жылғы 30 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы "29" қаңтардаы
№ 11 бұйрығына
14-қосымша
"Автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ДК (автожүктер) кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

6. Жүктер, жолжүгі, жүк-жолжүгі тасымалынан түскен табысты көрсетіңіз, мың теңге
Укажите доходы от перевозки (транспортировки) грузов, багажа, грузобагажа, тысяч тенге
7. Статистикалық нысанды толтыруға жұмсалған уақытты көрсетіңіз, сағатпен (қажеттісін қоршаңыз)
Укажите время, затраченное на заполнение статистической формы, в часах (нужное обвести)
1 сағатқа дейiн
1-2
2-4
4-8
8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ___________________________________________________________
Адрес (респондента)______________________________________________________
Телефоны (респонденттің) __________________________________ ______________
Телефон (респондента) стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ______________________________________
Орындаушы Исполнитель __________________________________________________
_________________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 1
к статистической форме|
общегосударственного
статистического наблюдения
"Отчет о деятельности
индивидуальных предпринимателей,
осуществляющих перевозки
грузов автомобильным транспортом"
(индекс 1-ИП (автогрузы),
периодичность квартальная)
"Автомобиль көлігімен жүк
тасымалдауды жүзеге асыратын
дара кәсіпкерлердің қызметі
туралы есеп"(индексі 1-ДК
(автожүктер), кезеңділігі тоқсандық)
жалпымемлекеттік статистикалық
байқаудың статистикалық
нысанына 1-қосымша
Автокөлік құралының жағдайы анықтамалығы
Справочник состояния автотранспортных средств
Код
Атауы
Наименование
01
автокөлік құралы өтеусіз басқа адамға берілді
автотранспортное средство безвозмездно передано другому лицу
02
автокөлік құралы жеке қажеттіліктер үшін пайдаланылды
автотранспортное средство использовалось для собственных нужд
03
автокөлік құралы сенімхат бойынша сатылды
автотранспортное средство было продано по доверенности
04
автокөлік құралының заңды меншік иесінің иелігінен шығып қалуы (айдап кету, ұрлау, форс-мажорлық жағдайлар және басқалар)
выбытие автотранспортного средства из законного владения собственника (угон, кража, форс-мажорные обстоятельства и другие)
05
автокөлік құралы жүргізушінің ауруына байланысты пайдаланылмаған
автотранспортное средство не использовалось из-за болезни водителя
07
автокөлік құралы ауа-райына байланысты пайдаланылмаған
автотранспортное средство не использовалось в связи с погодными условиями
08
автокөлік құралына арналған құжаттарға немесе иесінің құжаттарына қатысты проблемаларға байланысты қызметті уақытша тоқтата тұру
временное приостановление деятельности, связанное с проблемами с документами на автотранспортное средство или документами владельца
99
автокөлік құралы басқа мақсаттарда пайдаланылды
автотранспортное средство использовалось для других целей
Приложение 2
к статистической форме
общегосударственного
статистического наблюдения
"Отчет о деятельности
индивидуальных предпринимателей,
осуществляющих перевозки
грузов автомобильным транспортом"
(индекс 1-ИП (автогрузы),
периодичность квартальная)
"Автомобиль көлігімен жүк
тасымалдауды жүзеге асыратын
дара кәсіпкерлердің қызметі
туралы есеп" (индексі 1-ДК
(автожүктер), кезеңділігі тоқсандық)
жалпымемлекеттік статистикалық
байқаудың статистикалық
нысанына 2-қосымша
Жүк түрлерінің тізбесі
Перечень видов грузов
№ р/с
№ п/п
Жүк түрлерінің коды
Код видов грузов
Атауы
Наименование
1
01
шикі мұнай
сырая нефть
2
02
мұнай өнімдері
нефтепродукты
3
03
табиғи газ
природный газ
4
04
салмақтағы сұйық немесе газ тәріздес жүктер
жидкие или газообразные грузы в массе
5
05
өзге де салмақтағы сұйық немесе газ тәріздес жүктер
прочие жидкие или газообразные грузы в массе
6
06
таскөмір
каменный уголь
7
07
кокс
кокс
8
08
темір кені
железная руда
9
09
марганец кені
марганцевая руда
10
10
түсті металл кендері
руды цветных металлов
11
11
күкірт шикізаты
серное сырье
12
72
қара металдар
черные металлы
13
13
қара металдар сынығы
лом черных металлов
Жалғасы
Продолжение
№ р/с
№ п/п
Жүк түрлерінің коды
Код видов грузов
Атауы
Наименование
14
14
флюстер
флюсы
15
15
орман жүктері
лесные грузы
16
16
құрылыс жүктері
строительные грузы
17
24
құрылыс цементі
цемент строительный
18
17
химиялық және минералдық тыңайтқыштар
химические и минеральные удобрения
19
18
астық
зерно
20
25
астық жүктері
хлебные грузы
21
19
тоңазытылған немесе салқындатылған өнімдер
замороженные или охлажденные продукты
22
20
пошта
почта
23
31
жиһаз
мебель
24
22
жеміс-көкөніс өнімдері
плодоовощная продукция
25
01
тірі жануарлар
живые животные
26
29
өзге де жүктер
прочие грузы
Приложение 6
к приказу руководителя
от 30 ноября 2021 года № 41
Приложение 14 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 11
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки грузов автомобильным транспортом"
(индекс 1-ИП (автогрузы), периодичность квартальная)

1. Осы "Автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ДК (автожүктер) кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 12-бабы 8) тармақшасына сəйкес әзірленді жəне "Автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ДК (автожүктер) кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Байқау іріктемелі әдіспен жүргізіледі. Зерттеуу объектісі автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкер болып табылады. Іріктеме жиынтығы апта сайын ауысып отырады, тиісінше респондент тиісті аптадағы жұмыс қорытындысы бойынша жылына бір рет қана есеп береді (апта дүйсенбіден бастап жексенбіні қоса алғанда 7 зерттеу күнін қамтиды).
Статистикалық нысанда зерттеу аптасында Қазақстан Республикасы аумағының шегінде де, одан тыс жерлерде де коммерциялық негізде (ақыға, тапсырыс беруші үшін) жүзеге асырылатын, автокөлік құралдарымен жүктерді тасымалдау көрсетіледі
3. 1-бөлімде дара кәсіпкер (бұдан әрі - ДК) зерттелетін аптада коммерциялық негізде жүк тасымалдауды жүзеге асырғаны немесе асырмағаны көрсетіледі.
Егер ДК зерттелетін апта үшін 1-бөлімде "Иә" деп көрсеткен болса, онда 3-бөлімге өту қажет.
Егер ДК зерттелетін апта үшін 1-бөлімде "Жоқ" деп көрсеткен болса, онда 2-бөлімге, 3-бөлім 1-жолға өту қажет.
4. 2-бөлімде, егер ДК зерттелетін аптада жүк тасымалдауды жүзеге асырмаса, себебін көрсету қажет.
2.4-тармақта (басқа себептер) осы статистикалық нысанға 1-қосымшаға сәйкес себебін таңдау қажет.
5. 3-бөлімнің 1-бағанындағы 1-жолда ЖК иелігіндегі жүк автомобильдерінің саны көрсетіледі, пайдаланылатын тіркемелерді ескере отырып, лизинг шарты бойынша меншікті, сондай-ақ жалға алынған және сатып алынған жүк автомобильдерінің саны енгізіледі. Жалға алынған автомобильдерге жүргізушімен жалға алынған автомобильдер де кіруі керек. Сондай-ақ кәсіпкердің отбасының басқа мүшесіне тіркелген жүк автомобильдерін, өз автомобильдерімен жұмыс істеуге қабылданған жүргізушілердің жеке жүк автомобильдерін, сондай-ақ басқа меншік түрінде пайдаланылатын автомобильдерді қосу керек.
3-бөлімнің 1-бағанындағы 1.1-жолда зерттелетін аптада коммерциялық негізде жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылатын тіркемелерді ескере отырып, жүк автомобильдерінің саны көрсетіледі.
3-бөлімнің 2-7-бағандарындағы 1-жолда және 1.1-жолда автомобильдердің техникалық паспорттарының деректері негізінде жүк көтергіштігі бойынша автомобильдердің саны көрсетіледі. Егер бұл деректер қол жетімді болмаса (мысалы, жалға алынған автомобильдерге қатысты) көрсетілген бағандарды сараптамалық түрде (шамамен) толтыруға жол беріледі.

1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки грузов автомобильным транспортом" (индекс 1-ИП (автогрузы), периодичность квартальная) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки грузов автомобильным транспортом" (индекс 1-ИП (автогрузы), периодичность квартальная).
2. Наблюдение проводится выборочным методом. Объектом обследования является индивидуальный предприниматель, осуществляющий перевозки грузов автомобильным транспортом. Выборочная совокупность меняется еженедельно, соответственно респондент отчитывается только один раз в год по итогам работы за соответствующую неделю (неделя включает 7 дней обследования с понедельника по воскресенье включительно).
В статистической форме указываются перевозки грузов автотранспортными средствами за неделю обследования, осуществляемые на коммерческой основе (за плату, для заказчика), как в пределах территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.
3. В разделе 1 указывается осуществлял ли индивидуальный предприниматель (далее – ИП) перевозку грузов на коммерческой основе за обследуемую неделю.
Если ИП за обследуемую неделю в разделе 1 указал "Да", то необходимо перейти к разделу 3.
Если ИП за обследуемую неделю в разделе 1 указал "Нет", то необходимо перейти к разделу 2, разделу 3 строке 1.
4. В разделе 2, если ИП за обследуемую неделю не осуществлял перевозку грузовов, необходимо указать причину.
В пункте 2.4 (другие причины) необходимо выбрать причину согласно Приложению 1 к настоящей статистической форме.
5. В строке 1 графе 1 раздела 3 указывается количество грузовых автомобилей, находящихся в распоряжении ИП, включаются как собственные, так и арендованные и приобретенные по договору лизинга с учетом используемых прицепов. К арендованным автомобилям следует отнести и автомобили, арендованные с водителем. Также следует включить грузовые автомобили зарегистрированные на другого члена семьи предпринимателя, личные грузовые автомобили водителей, принятых на работу со своими автомобилями, а также автомобили, используемые на правах других форм владения.
В строке 1.1 графе 1 раздела 3 указывается количество грузовых автомобилей с учетом прицепов, используемых для перевозки грузов на коммерческой основе за обследуемую неделю.
В строке 1 и строке 1.1 в графах 2-7 раздела 3 указывается количество автомобилей по грузоподъемности на основании данных технических паспортов автомобилей. Если эти данные не доступны (например, в отношении арендованных автомобилей) допускается заполнение указанных граф экспертно (приблизительно).

6. 4-бөлімде зерттелетін апта ішінде бірнеше аялдамамен жүктерді тасымалдау тәсілімен тасымалдау көрсетіледі.
7. 5-бөлімде жүк тасымалдарын күнделікті есепке алу әрбір автомобиль
бойынша жеке-жеке және әрбір жүкпен жүру бойынша зерттелетін апта үшін тиеу пункті мен жүктерді түсіру пункті (3-4-бағандар) көрсетіле отырып жүргізіледі.
5-бөлімнің 3, 4-бағандарында жүктер тиелген (түсірілген) қала немесе басқа елді мекен көрсетіледі. Егер тиеу (түсіру) пункті Қазақстандағы бір елді мекеннің шегінде болса, онда 3-бағанда және 4-бағанда сол бір елді мекен көрсетіледі. Егер тиеу (түсіру) пункті Қазақстан аумағында орналаспаса, онда тиеу немесе түсіру жүзеге асырылған ел көрсетіледі.
5-бөлімнің 5-бағанында жүктің түрі (көмір, астық, сүрек, картоп және т.б.) көрсетіледі. Егер бір мезгілде әртүрлі жүктер тасымалданса, ең үлкен салмағы бар жүк көрсетіледі. Егер жүктің түрін бөліп көрсету мүмкін болмаса, "басқа жүктер" көрсетіледі. Ыдыс, құрылыс жүктері, қоқыс сияқты жүктер де көрсетіледі.
5-бөлімнің 5, 6-бағандарында Жүк түрлерінің атауы мен коды осы статистикалық нысанға 2-қосымшада көрсетілген жүк түрлерінің тізбесіне сәйкес толтырылады.
5-бөлімнің 7-бағанында тасымал түрі кезінде жүктерді тиеу/түсіру үшін аялдамалар саны көрсетіледі. Егер жүктерді тасымалдау бір елді мекеннен басқа елді мекенге дейін жүзеге асырылса, онда бір аялдама көрсетіледі.
5-бөлімнің 8-бағанында тауар-көлік құжаттарының немесе одометр көрсеткіштерінің негізінде әрбір жүру бойынша жүкті тасымалдау қашықтығы көрсетіледі. Егер белгілі қашықтыққа стандартты маршрут бойынша бірнеше жүріс орындалса, әрбір жүріс бойынша осы қашықтықты қайталау керек. Егер тасымалдау алыс қашықтыққа орындалса және автомобиль бүкіл зерттелетін апта ішінде рейсте болса, 8-бағанда межелі пунктке дейінгі шамамен алынған қашықтықты көрсету қажет.
Ерекше жағдайларда жүктің салмағы автомобильдің жүк көтергіштігі мен оның жүктелу дәрежесіне қарай сараптамалық түрде анықталады. Автомобиль тасымалдау маршрутында (бірнеше жүк түсіру пунктімен) жұмыс істеген жағдайда тиеу (жөнелту) пунктінде жүктің салмағы көрсетіледі. Автомобиль құрама маршрутта (бірнеше тиеу пунктімен) жұмыс істеген жағдайда түсіру (келу) пунктінде жүктің салмағы көрсетіледі.
5-бөлімнің 9-бағанында тасымалданған жүктің көлемі тоннамен көрсетіледі.
8. 6-бөлімде зерттелетін аптада алынған, жүктерді тасымалдаудан түскен табыстар көрсетіледі. Жүктерді тасымалдаудан түскен табыстар жүктерді тасымалдағаны қаражат сомасын қамтиды.

6. В разделе 4 указывается перевозка грузов развозным способом с несколькими остановками на протяжении недели обследования.
7. В разделе 5 ежедневный учет перевозок грузов ведется по каждому автомобилю в отдельности и по каждой ездке с грузом за обследуемую неделю с указанием пункта погрузки и пункта разгрузки грузов (графы 3-4).
В графах 3, 4 раздела 5 указывается город или другой населенный пункт, где грузы погружались (выгружались). Если пункт погрузки (разгрузки) находится в пределах одного населенного пункта в Казахстане, то в графе 3 и графе 4 указывается один и тот же населенный пункт. Если пункт погрузки (разгрузки) находится не на территории Казахстана, то указывается страна, где осуществлялась погрузка или разгрузка.
В графе 5 раздела 5 указывается вид груза (уголь, зерно, древесина, картофель и так далее). Если одновременно перевозятся разные грузы, указывается тот, который имеет наибольший вес. Если невозможно выделить вид груза указываются "прочие грузы". Указываются и такие грузы, как тара, строительные грузы, мусор.
В графах 5, 6 раздела 5 наименование и код видов грузов заполняется в соответствии с Перечнем видов грузов, указанным в Приложении 2 к настоящей статистической форме.
В графе 7 раздела 5 указывается количество остановок для погрузки/разгрузки грузов при развозном виде перевозок. Если перевозка грузов осуществляется от одного населенного пункта до другого населенного пункта, то указывается одна остановка.
В графе 8 раздела 5 указывается расстояние перевозки груза по каждой ездке на основании товарно-транспортных документов или показаний одометра. Если выполняется несколько ездок по стандартному маршруту на известное расстояние, по каждой ездке следует повторить это расстояние. Если перевозка выполняется на дальнее расстояние и автомобиль находится в рейсе в течение всей обследуемой недели, в графе 8 необходимо указать приблизительное расстояние до пункта назначения.
В исключительных случаях вес груза определяется экспертно, исходя из грузоподъемности автомобиля и степени его загрузки. В случае работы автомобиля на развозном маршруте (с несколькими пунктами разгрузки) указывается вес груза в пункте погрузки (отправления). В случае работы автомобиля на сборном маршруте (с несколькими пунктами погрузки) указывается вес груза в пункте разгрузки (прибытия).
В графе 9 раздела 5 указывается объем перевезенного груза в тоннах.
8. В разделе 6 указываются доходы от перевозки грузов, полученные за обследуемую неделю. Доходы от перевозки грузов включают сумму средств, полученных за перевозку грузов.

9. 5-бөлімнің 8,9 бағандарындағы көрсеткіштері және 6-бөлімнің көрсеткіштері үтірден кейін бір белгімен толтырылады.
10. Осы статистикалық нысанды ұсыну электрондық түрде немесе қағаз жеткізгіште жүзеге асырылады. Статистикалық нысанды электрондық түрде толтыру Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында (https://cabinet.stat.gov.kz/) орналастырылған "Респонденттің кабинеті" арқылы он-лайн режимде жүзеге асырылады.
10. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 3-бөлім:
1-баған 1-жол = ∑ 2-7-бағандар;
1-баған 1.1-жол = ∑ 2-7-бағандар;
1.1 жол ≤ 1-жол барлық бағандар бойынша.
Басшысының
2021 жылғы 30 қарашадағы
№ 41 Бұйрығына
7- қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2020 жылғы "29" қаңтардағы № 11 бұйрығына
15-қосымша
Приложение 15 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от "29" января 2020 года № 11
Автомобиль көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп
Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки пассажиров автомобильным транспортом
Индексі
Индекс
1-ДК (автожолаушылар)
1-ИП (автопассажиры)
тоқсандық
квартальная
Іріктемеге негізгі қызметінің түрі 49.31.1, 49.31.9, 49.32.0, 49.39.0 Құрлықтағы жолаушылар көлігінің қызметі (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) кодына сәйкес) болып табылатын коммерциялық негізде жолаушыларды автобустармен және таксимен тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют индивидуальные предприниматели, попавшие в выборку с основным видом деятельности – Деятельность прочего пассажирского сухопутного транспорта (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 49.31.1, 49.31.9, 49.32.0, 49.39.0 осуществляющие перевозку пассажиров автобусами и такси на коммерческой основе
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 3-күнге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 3 числа (включительно) после отчетного периода
ЖСН коды
код ИИН
Құрметті респондент!
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы салау салуға қатысқаныңыз үшін Сізге алдын ала алғыс білдіреді және Сізден осы нысандағы сұрақтарға жауап беруіңізді сұрайды. Сізден алынған деректер "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етілмейді және тек қана статистикалық мақсаттар үшін пайдаланылатын болады. Нысанның бөлімдерін толтыруыңызды өтінеміз.
Уважаемый респондент!
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан заранее благодарит Вас за участие в опросе и убедительно просит Вас ответить на вопросы настоящей формы. Полученные от Вас данные, согласно Закону Республики Казахстан "О государственной статистике", не разглашаются и будут использованы исключительно для статистических целей. Пожалуйста, заполните разделы формы.

9. Показатели раздела 5 графы 8, 9 и показатели раздела 6 заполняются с одним знаком после запятой.
10. Представление данной статистической формы осуществляется в электронном виде или на бумажном носителе. Заполнение статистической формы в электронном виде осуществляется через "Кабинет респондента" (https://cabinet.stat.gov.kz/), размещенном на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, в режиме он-лайн.
11. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел 3:
Графа 1стр. 1 = ∑ граф 2-7;
Графа 1стр. 1.1 = ∑ граф 2-7;
стр.1.1 ≤ стр. 1 по всем графам.
Приложение 7
к приказу руководителя
от 30 ноября 2021 года № 41
Приложение 15 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 11
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма общегосударственного статистического наблюдения
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2020 жылғы "29" қаңтардағы № 11 бұйрығына 15-қосымша
Автомобиль көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп
Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки пассажиров автомобильным транспортом
Индексі
Индекс
1-ДК (автожолаушылар)
1-ИП (автопассажиры)
тоқсандық
квартальная
Іріктемеге негізгі қызметінің түрі 49.31.1, 49.31.9, 49.32.0, 49.39.0 Құрлықтағы жолаушылар көлігінің қызметі (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) кодына сәйкес) болып табылатын коммерциялық негізде жолаушыларды автобустармен және таксимен тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер ұсынады
Представляют индивидуальные предприниматели, попавшие в выборку с основным видом деятельности – Деятельность прочего пассажирского сухопутного транспорта (согласно коду Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) 49.31.1, 49.31.9, 49.32.0, 49.39.0 осуществляющие перевозку пассажиров автобусами и такси на коммерческой основе
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі 3-күнге (қоса алғанда) дейін
Срок представления – до 3 числа (включительно) после отчетного периода
ЖСН коды
код ИИН
Құрметті респондент!
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы салау салуға қатысқаныңыз үшін Сізге алдын ала алғыс білдіреді және Сізден осы нысандағы сұрақтарға жауап беруіңізді сұрайды. Сізден алынған деректер "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жария етілмейді және тек қана статистикалық мақсаттар үшін пайдаланылатын болады. Нысанның бөлімдерін толтыруыңызды өтінеміз.
Уважаемый респондент!
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан заранее благодарит Вас за участие в опросе и убедительно просит Вас ответить на вопросы настоящей формы. Полученные от Вас данные, согласно Закону Республики Казахстан "О государственной статистике", не разглашаются и будут использованы исключительно для статистических целей. Пожалуйста, заполните разделы формы.

8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы                                           Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ______________________ Адрес (респондента) _____________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) ______________________________ ______________________
стационарлық                   ұялы
стационарный                   мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) _____________________________________
Орындаушы
Исполнитель _____________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо,
исполняющее его обязанности ________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)       қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо,
исполняющее его обязанности _________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)             қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии)                   подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес алғашқы статистикалық деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
"Автомобиль көлігімен
жолаушылар тасымалдауды
жүзеге асыратын дара
кәсіпкерлердің қызметі
туралы есеп" (индексі 1-ДК
(автожолаушылар, кезеңділігі
тоқсандық) жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанына
1-қосымша
Приложение 1
к статистической форме
общегосударственного
статистического
наблюдения "Отчет о
деятельности индивидуальных
предпринимателей,
осуществляющих перевозки
пассажиров автомобильным
транспортом" (индекс 1-ИП
(автопассажиры), периодичность
квартальная)
Автокөлік құралының жағдайы анықтамалығы Справочник состояния автотранспортных средств
Код
Атауы
Наименование
01
автокөлік құралы өтеусіз басқа адамға берілді
автотранспортное средство безвозмездно передано другому лицу
02
автокөлік құралы жеке қажеттіліктер үшін пайдаланылды
автотранспортное средство использовалось для собственных нужд
03
автокөлік құралы сенімхат бойынша сатылды
автотранспортное средство было продано по доверенности
04
автокөлік құралының заңды меншік иесінің иелігінен шығып қалуы (айдап кету, ұрлау, форс-мажорлық жағдайлар және басқалар)
выбытие автотранспортного средства из законного владения собственника (угон, кража, форс-мажорные обстоятельства и другие)
05
автокөлік құралы жүргізушінің ауруына байланысты пайдаланылмаған
автотранспортное средство не использовалось из-за болезни водителя
07
автокөлік құралы ауа-райына байланысты пайдаланылмаған
автотранспортное средство не использовалось в связи с погодными условиями
08
автокөлік құралына арналған құжаттарға немесе иесінің құжаттарына қатысты проблемаларға байланысты қызметті уақытша тоқтата тұру
временное приостановление деятельности, связанное с проблемами с документами на автотранспортное средство или документами владельца
99
автокөлік құралы басқа мақсаттарда пайдаланылды
автотранспортное средство использовалось для других целей
Басшысының
2021 жылғы 30 қарашадағы
№ 41 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігінің
Статистика комитеті
төрағасының
2020 жылғы "29" қаңтардағы
№ 11 бұйрығына
16-қосымша
"Автомобиль көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ДК (автожолаушылар), кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық

8-40
40 сағаттан артық
до 1 часа
более 40 часов
Атауы Мекенжайы (респонденттің)
Наименование ________________________________________________________
Адрес (респондента)___________________________________________________
Телефоны (респонденттің)
Телефон (респондента) _________________________________________________
___________________________________________________ стационарлық ұялы
стационарный мобильный
Электрондық пошта мекенжайы (респонденттің)
Адрес электронной почты (респондента) ___________________________________
Орындаушы Исполнитель _______________________________________________
______________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны (орындаушының)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон (исполнителя)
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Ескертпе:
Примечание:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес алғашқы статистикалық деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
Приложение 1
к статистической форме
общегосударственного
статистического наблюдения
"Отчет о деятельности
индивидуальных предпринимателей,
осуществляющих перевозки пассажиров
автомобильным транспортом"
(индекс 1-ИП (автопассажиры),
периодичность квартальная)
"Автомобиль көлігімен жолаушылар
тасымалдауды жүзеге асыратын дара
кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп"
(индексі 1-ДК
(автожолаушылар,
кезеңділігі тоқсандық)
жалпымемлекеттік
статистикалық байқаудың
статистикалық нысанына
1-қосымша
Автокөлік құралының жағдайы анықтамалығы
Справочник состояния автотранспортных средств
Код
Атауы
Наименование
01
автокөлік құралы өтеусіз басқа адамға берілді
автотранспортное средство безвозмездно передано другому лицу
02
автокөлік құралы жеке қажеттіліктер үшін пайдаланылды
автотранспортное средство использовалось для собственных нужд
03
автокөлік құралы сенімхат бойынша сатылды
автотранспортное средство было продано по доверенности
04
автокөлік құралының заңды меншік иесінің иелігінен шығып қалуы (айдап кету, ұрлау, форс-мажорлық жағдайлар және басқалар)
выбытие автотранспортного средства из законного владения собственника (угон, кража, форс-мажорные обстоятельства и другие)
05
автокөлік құралы жүргізушінің ауруына байланысты пайдаланылмаған
автотранспортное средство не использовалось из-за болезни водителя
07
автокөлік құралы ауа-райына байланысты пайдаланылмаған
автотранспортное средство не использовалось в связи с погодными условиями
08
автокөлік құралына арналған құжаттарға немесе иесінің құжаттарына қатысты проблемаларға байланысты қызметті уақытша тоқтата тұру
временное приостановление деятельности, связанное с проблемами с документами на автотранспортное средство или документами владельца
99
автокөлік құралы басқа мақсаттарда пайдаланылды
автотранспортное средство использовалось для других целей
Приложение 8
к приказу руководителя
от 30 ноября 2021 года № 41
Приложение 16 к приказу
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 11
Инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения
"Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки пассажиров автомобильным транспортом"
(индекс1-ИП (автопассажиры), периодичность квартальная)

1. Осы "Автомобиль көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ДК (автожолаушылар) кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 8) тармақшасына сəйкес әзірленді жəне "Автомобиль көлігімен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің қызметі туралы есеп" (индексі 1-ДК (автожолаушылар) кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанын толтыруды нақтылайды.
2. Байқау іріктеме әдісімен жүргізіледі. Зерттеу объектісі автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыратын кәсіпкер болып табылады. Іріктеме жиынтығы апта сайын ауысып отырады, тиісінше респондент тиісті аптадағы жұмыс қорытындысы бойынша жылына бір рет қана есеп береді (апта дүйсенбіден бастап жексенбіні қоса алғанда 7 зерттеу күнін қамтиды).
Статистикалық нысанда зерттеу аптасында Қазақстан Республикасы аумағының шегінде де, одан тыс жерлерде де коммерциялық негізде (ақыға, тапсырыс беруші үшін) жүзеге асырылатын, автокөлік құралымен жолаушылар тасымалы көрсетіледі.
3. 1-бөлімде дара кәсіпкер (бұдан әрі – ДК) зерттелетін аптада коммерциялық негізде жолаушылар тасымалын жүзеге асырғаны немесе асырмағаны көрсетіледі.
Егер ДК зерттелетін апта үшін 1-бөлімде "Иә" деп көрсеткен болса, онда 1.1-бөлімге, содан кейін 3-бөлімге өтуі қажет.
Егер ДК зерттелетін апта үшін 1-бөлімде "Жоқ" деп көрсеткен болса, онда 2-бөлімге, 3-бөлімнің 1-жолына өтуі қажет.
4. 2-бөлімде, егер ДК зерттелетін аптада жолаушылар тасымалын жүзеге асырмаса, себебін көрсету қажет.
2.4-тармақта (басқа себептер) осы статистикалық нысанға 1-қосымшаға сәйкес себебін таңдау қажет.
5. 3-бөлімнің 1-бағанындағы 1-жолда жолаушыларды тасымалдау үшін пайдаланылатын автобустардың саны көрсетіледі. ДК иелігіндегі автобустардың санына меншікті, сондай-ақ жалға алынған және лизинг шарты бойынша алынғандарды қосу керек. Жалға алынған автобустарға жүргізушісімен жалға алынған автобустар да кіруі керек. Сондай-ақ, кәсіпкердің отбасының басқа мүшесіне тіркелген автобустар, өз автобустарымен жұмыс істеуге қабылданған жүргізушілердің жеке автобустары, сондай-ақ иеленудің басқа нысандары құқығында пайдаланылатын автобустарды қосу керек.
3-бөлімнің 2-бағанындағы 1-жолда жолаушыларды тасымалдау үшін пайдаланылатын жеңіл автомобильдердің (таксилердің) саны көрсетіледі. ДК иелігіндегі жеңіл автомобильдердің санына меншікті, сондай-ақ жалға алынған және лизинг шарты бойынша алынған автомобильдерді қосу керек. Жалға алынған жеңіл автомобильдерге жүргізушісімен жалға алынған автомобильдер де жатады. Сондай-ақ кәсіпкердің отбасының басқа мүшесіне тіркелген жеңіл автомобильдерді, өз автомобильдерімен жұмысқа қабылданған жүргізушілердің жеке жеңіл автомобильдерін, сондай-ақ иеленудің басқа нысандары құқығында пайдаланылатын автомобильдерді қосу керек.
3-бөлімнің 1, 2-бағандарындағы 1.1-жолда зерттелетін аптада жолаушыларды коммерциялық негізде тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарының саны көрсетіледі.
3-бөлімнің 1-бағанындағы 2-жолда автобустардың жалпы жолаушылар сыйымдылығы (1 орынға дейінгі дәлдікпен) көрсетіледі.

1. Настоящая инструкция по заполнению статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки пассажиров автомобильным транспортом" (индекс 1-ИП (автопассажиры), периодичность квартальная) разработана в соответствии с подпунктом 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и детализирует заполнение статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о деятельности индивидуальных предпринимателей, осуществляющих перевозки пассажиров автомобильным транспортом" (индекс 1-ИП (автопассажиры), периодичность квартальная).
2. Наблюдение проводится выборочным методом. Объектом обследования является индивидуальный предприниматель, осуществляющий перевозки грузов автомобильным транспортом. Выборочная совокупность меняется еженедельно, соответственно респондент отчитывается только один раз в год по итогам работы за соответствующую неделю (неделя включает 7 дней обследования с понедельника по воскресенье включительно).
В статистической форме указываются перевозки пассажиров автотранспортным средством за неделю обследования, осуществляемых на коммерческой основе (за плату, для заказчика), как в пределах территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.
3. В разделе 1 указывается осуществлял ли индивидуальный предприниматель (далее – ИП) перевозку пассажиров на коммерческой основе за обследуемую неделю.
Если ИП за обследуемую неделю в разделе 1 указал "Да", то необходимо перейти к разделу 1.1, затем к разделу 3.
Если ИП за обследуемую неделю в разделе 1 указал "Нет", то необходимо перейти к разделу 2, разделу 3 строке 1.
4. В разделе 2, если ИП за обследуемую неделю не осуществлял перевозку пассажиров, необходимо указать причину.
В пункте 2.4 (другие причины) необходимо выбрать причину согласно Приложению 1 к настоящей статистической форме.
5. В строке 1 графе 1 раздела 3 указывается количество автобусов, используемых для перевозки пассажиров. В число автобусов, находящихся в распоряжении ИП следует включить как собственные, так и арендованные и приобретенные по договору лизинга. К арендованным автобусам следует отнести и автобусы, арендованные с водителем. Также следует включить автобусы зарегистрированные на другого члена семьи предпринимателя, личные автобусы водителей, принятых на работу со своими автобусами, а также автобусы, используемые на правах других форм владения.
В строке 1 графе 2 раздела 3 указывается количество, используемых легковых автомобилей (такси) для перевозки пассажиров. В число легковых автомобилей, находящихся в распоряжении ИП следует включить как собственные, так и арендованные и приобретенные по договору лизинга. К арендованным легковым автомобилям следует отнести и автомобили, арендованные с водителем. Также следует включить легковые автомобили зарегистрированные на другого члена семьи предпринимателя, личные легковые автомобили водителей, принятых на работу со своими автомобилями, а также автомобили, используемые на правах других форм владения.
В строке 1.1 графах 1, 2 раздела 3 указывается количество транспортных средств используемых для перевозки пассажиров на коммерческой основе за обследуемую неделю.
В строке 2 графе 1 раздела 3 указывается общая пассажировместимость автобусов (с точностью до 1 места).

6. 4-бөлімнің 1, 2-бағандарының 1.1.1, 1.3.1, 1.4.1-жолдарында барлық тасымалданған жолаушылар саны және маршруттар бойынша және тапсырыстар бойынша жолаушылар айналымы көрсетіледі.
Жолаушыларды маршруттар бойынша тасымал ақылы жол жүретін жолаушыларды (оның ішінде жеңілдікті санаттағы жолаушыларды) және тегін жол жүру құқығын пайдаланатын жолаушыларды қамтиды және сатылған билеттердің саны бойынша айқындалады.
Билетсіз тасымал жүйесі кезінде маршруттық автобустармен тасымалданған жолаушылар саны жол жүру құнына байланысты алынған табыстарды қолданылатын тарифке бөлу арқылы сараланып айқындалады.
Жолаушыларды тапсырыстар бойынша тасымалға туристік-экскурсиялық автобустармен тасымалдау, арнайы автобус тасымалдары (мысалы: мектеп, вахталық, қызметкерлерді қалалық жолаушылар көлігінің жалпы желілерінен алыс өндірістік объектілерге, ауылдық жердің шалғай аудандарына коммерциялық негізде жеткізу және тағы басқа) жатады және жол парағында көрсетілген жолаушылар саны бойынша айқындалады, бірақ автобуста отыруға арналған орындар санынан артық емес.
Автобустармен және жеңіл автомобильдермен (таксимен) орындалған жолаушыларды тасымалдау және жолаушылар айналымы қатынас түрлері бойынша есепке алынады: қалалық, қала маңындағы, республикаішілік, халықаралық.
Республикаішілік тасымалдарға қала (басқа елді мекен) шегінен тыс 50 километрден астам қашықтыққа жүзеге асырылатын тасымалдар жатады.
Қала маңындағы тасымалдарға қала (басқа елді мекен) шегінен тыс қоса алғанда 50 километрге дейінгі қашықтыққа жүзеге асырылатын тасымалдар жатады.
Автобус көлігіндегі қалалық тасымалдарға қала (басқа елді мекен) шегіндегі маршруттарда жүзеге асырылатын тасымалдар жатады.
Автобустардың жолаушылар айналымы тасымалдаудың әрбір позициясы бойынша жолаушылар санын тасымалдау қашықтығына көбейтуді қосу арқылы есептеледі.
Жолаушылар айналымын есептеу үлгісі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
Таксидің жолаушылар айналымы автомобиль-километрдегі ақылы жүрісті жеңіл автомобильдегі (таксидегі) жолаушылардың орташа санына көбейту және нәтижені жолаушы тасымалының орташа қашықтығына бөлу арқылы есептеледі. Жеңіл автомобильдегі (таксидегі) жолаушылардың орташа саны екі жолаушыға тең деп қабылданады (сараптамалық жолмен анықталған бір сапарда тасымалданатын жолаушылардың орташа санына сәйкес келеді).
7. 5-бөлімде зерттелетін аптада алынған, жолаушыларды автобустармен (жеңіл автомобильдермен) тасымалдаудан түскен табыс көрсетіледі.
Жолаушыларды автобустармен тасымалдаудан түскен табыстарға жол жүру билеттерінің барлық түрлерін (жекелеген азаматтарға, кәсіпорындар мен ұйымдарға) сатудан түскен нақты түсімнің, жолаушыларды тасымалдау бойынша көрсетілген қызметтер үшін дотациялар мен субсидиялардың жалпы сомасы, сондай-ақ жолаушыларды тапсырыстық автобустармен тасымалдаудан түскен түсім кіреді.
Жолаушыларды жеңіл автомобильдермен (таксимен) тасымалдаудан түскен табыстарға жолаушыларды жеңіл автомобильдермен (таксимен) тасымалдаудан алынған түсім (телефон бойынша таксидің алдын ала тапсырыстарынан түскен кірістерді ескере отырып) қосылады.

6. В строках 1.1.1, 1.3.1, 1.4.1 графах 1, 2 раздела 4 указывается количество всех перевезенных пассажиров и пассажирооборот по маршрутам и по заказам.
Перевозки пассажиров по маршрутам включают пассажиров с платным проездом (в том числе пассажиров льготных категорий) и пассажиров, пользующихся правом бесплатного проезда и определяется по количеству проданных билетов.
При безбилетной системе перевозок количество перевезенных пассажиров маршрутными автобусами определяется дифференцированно, в зависимости от стоимости проезда, путем деления полученных доходов на применяемый тариф.
К перевозкам пассажиров по заказам относятся перевозки туристско-экскурсионными автобусами, специальные автобусные перевозки (например: школьные, вахтовые, доставка работников на коммерческой основе на производственные объекты, удаленные от общих линий городского пассажирского транспорта, в отдаленные районы сельской местности и так далее) и определяется по количеству пассажиров, указанному в путевом листе, но не более числа мест для сидения в автобусе.
Перевозки пассажиров и пассажирооборот, выполненные автобусами и легковыми автомобилями (такси), учитываются по видам сообщения: в городском, пригородном, внутриреспубликанском, международном.
К внутриреспубликанским перевозкам относятся перевозки, осуществляемые за пределы черты города (другого населенного пункта) на расстояние более 50 километров.
К пригородным перевозкам относятся перевозки, осуществляемые за пределы черты города (другого населенного пункта) на расстояние до 50 километров включительно.
К городским перевозкам на автобусном транспорте относятся перевозки, осуществляемые на маршрутах в пределах черты города (другого населенного пункта).
Пассажирооборот автобусов рассчитывается суммированием произведений количества пассажиров и расстояния перевозки по каждой позиции перевозки.
Пример расчета пассажирооборота приведен в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
Пассажирооборот такси рассчитывается умножением платного пробега в автомобиле-километрах на среднее число пассажиров в легковом автомобиле (такси) и делением результата на среднее расстояние перевозки пассажира. Среднее число пассажиров в легковом автомобиле (такси) принимается равным двум пассажирам (соответствует среднему числу пассажиров, перевозимых за одну поездку, определенному экспертным путем).
7. В разделе 5 указываются доходы от перевозки пассажиров автобусами (легковыми автомобилями), полученные за обследуемую неделю.
В доходы от перевозок пассажиров автобусами включается общая сумма фактической выручки от продажи всех видов проездных билетов (как отдельным гражданам, предприятиям и организациям), дотации и субсидии за оказанные услуги по перевозке пассажиров, а также выручка от перевозок пассажиров заказными автобусами.
В доходы от перевозок пассажиров легковыми автомобилями (такси) включаются выручка, полученная от перевозок пассажиров легковым автомобилем (такси) (с учетом доходов от предварительных заказов такси по телефону).

2 031*74=150 294
Ескертпе: есептеуде жолаушылармен жол жүру ескеріледі.

2 031*74=150 294
Примечание: в расчете учитываются поездки с пассажирами.