"Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 455 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 39 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 8 желтоқсандағы № 399 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 9 желтоқсандағы № 105 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 желтоқсанда № 25936 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 4 қыркүйектегі № 405-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 17 қыркүйектегі № 76 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 04.09.2024 № 405-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 17.09.2024 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 455 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 39 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17674 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізiлсiн:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 3-бөлігіне және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелді) сәйкес әзірленді.".
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына мониторинг жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар және басқалар)" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген теле-, радиокомпанияларға қатысты Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген телерадио хабарларын тарату ператорларына қатысты Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 455 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 39 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании"
Совместный приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 8 декабря 2021 года № 399 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2021 года № 105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2021 года № 25936. Утратил силу Совместным приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 4 сентября 2024 года № 405-НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 сентября 2024 года № 76.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра культуры и информации РК от 04.09.2024 № 405-НҚ и Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 17.09.2024 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 455 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 39 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17674) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
в Критериях оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371).".
Субъективные критерии по информационному источнику "результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации и другие), в том числе в порядке, определенном правилами проведения мониторинга средств массовой информации", утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании в отношении теле-, радиокомпаний, утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании в отношении операторов телерадиовещания, утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Иргалиев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
__________А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөнiндегi
комитетi
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 105 мен
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму
министрі
2021 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 399 Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
телерадио хабарларын тарату
туралы заңнамасының
сақталуына тәуекел дәрежелерін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына мониторинг жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар және басқалар)" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар
Р/с № Өлшемшарттар Бұзушылық дәрежесі
1.
Жарнаманы қоспағанда, отандық телебағдарламалардың саны отандық телеарналардың телерадио хабарларын таратудың апта сайынғы көлемінде елу пайыздан кем болатын
елеусіз
2.
Отандық радиоарналардың радио хабарларын таратудың апта сайынғы көлемінде, жарнаманы қоспағанда, қазақстандық авторлардың не орындаушылардың музыкалық шығармаларының және отандық радиобағдарламалардың саны:

2. Комитету информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Иргалиев
Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
__________А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 9 декабря 2021 года № 105
и Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 8 декабря 2021 года № 399
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска за соблюдением
законодательства
Республики Казахстан
о телерадиовещании
Субъективные критерии по информационному источнику
"результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
(итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля
без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации
и другие), в том числе в порядке, определенном правилами проведения мониторинга
средств массовой информации"
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1.
Количество отечественных телепрограмм, за исключением рекламы, менее пятидесяти процентов в еженедельном объеме телерадиовещания отечественных телеканалов
незначительная
2.
Количество музыкальных произведений казахстанских авторов либо исполнителей и отечественных радиопрограмм, за исключением рекламы, в еженедельном объеме радиовещания отечественных радиоканалов:

1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап – қырық бес пайыздан кем болатын;
2) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап – елу пайыздан кем болатын
елеусіз
3.
Кадр алаңының жиырма бес пайызынан асатын және телебағдарламалардағы мәтiндiк немесе ақпараттық материалды бұзатын коммерциялық жарнама сипатындағы қосымша ақпараттың мөлшері
елеусіз
4.
Жүгіртпе жолды, әлеуметтік жарнаманы, үшінші тұлғалардың жарнамасын қамтымайтын, теле-, радиоарналардың өз өнімі туралы ақпаратты (анонстарды), теле-, радиоарна дайындаған және өткізетін іс-шаралар туралы хабарландыруды, сондай-ақ тікелей эфирде немесе тікелей эфирдің қайталау жазбасында трансляцияланатын оқиға орнында орналастырылатын жарнаманы қоспағанда, тәулігіне хабар таратудың жалпы көлемінің жиырма пайызынан асатын, жарнама сипатындағы хабарлар мен материалдарға мамандандырылмаған теле-, радиоарналардағы жарнаманы тарату
елеусіз
5.
Жарнама сипатындағы хабарлар мен материалдарға мамандандырылмаған телеарналарда тәулік ішінде жарнама таратудың жалпы көлемінің отыз пайызынан асатын телесауданы тарату
елеусіз
6.
Жарнаманы қосарластыру түрiнде, оның iшiнде жүгiртпе жол тәсiлiмен пайдалану кезiнде оның көлемi кадр алаңының жетi жарым пайызынан асатын және телебағдарламалардағы мәтiндiк немесе ақпараттық материалды бұзатын жарнаманы тарату
елеусіз
7.
Телерадио хабарларын тарату операторының міндетті теле-, радиоарналарды цифрлық хабар таратуда бірінші және одан да астам саннан бастап рет сандарында және аналогтық хабар таратуда арналар жиілігін бөлу кестесінің басында орналастыру жолымен басым емес етіп орналастыруы
елеусіз
8.
Өз атауын жарияламай, ал үздіксіз хабар тарату кезінде тәулігіне кемінде төрт рет теле -, радиоарналардың эфирге шығуы
елеулі
9.
Басқа тілдердегі теле-, радиобағдарламалардың жиынтық көлемінен кем болмайтын уақыт бойынша қазақ тіліндегі теле-, радиобағдарламалардың апта сайынғы көлемі
елеулі
10.
Басқа тілдердегі теле-, радиобағдарламалардың жиынтық көлемінен кем қазақ тіліндегі теле-, радиобағдарламалардың жергілікті уақыт бойынша нөл сағаттан бастап есептелетін, әрқайсысының ұзақтығы алты сағаттық уақыт аралығындағы көлемі
елеулі
11.
Басқа тілдерде таратылатын жарнаманың жиынтық көлемінен кем жергілікті уақыт бойынша нөл сағаттан бастап есептелетін, әрбір алты сағат сайын уақыт аралығындағы қазақ тіліндегі көлемі
елеулі
12.
Теле-, радиоарнаның меншік иесі есепке қою туралы куәлікті алған күнінен бастап алты ай ішінде теле-, радиобағдарламаларды тарату мерзімін өткізуі
елеулі
13.
Жаңалықтар сипатындағы кемінде бір телебағдарлама жергілікті уақытпен сағат он алтыдан жиырма екіге дейінгі кезеңде сурдоаудармамен немесе субтитрлер түріндегі аудармамен қамтамасыз етпеу жөніндегі талапты сақтамау
елеулі
14.
Телеарналарда орналастырылатын міндетті хабарларды сурдоаудармамен немесе субтитрлер түріндегі аудармамен қамтамасыз етпеу
елеулі
15.
Отандық теле-, радиоарналардың апта сайынғы көлемде шетелдік теле-, радиоарналардың теле-, радиобағдарламалардың жалпы көлемінің жиырма пайызынан асатын теле-, радиобағдарламаларын ретрансляциялауы
елеулі
16.
Жұмысқа қабылдау үшін еңбек саласындағы кемсітушілік сипаттағы талаптарды қамтитын бос жұмыс орындары туралы ақпаратты орналастыру
елеулі
17.
Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануға рұқсатсыз және радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиясыз аналогтіқ эфирлік радиохабарларды тарату арқылы радиоарналарды тарату
елеулі
18.
Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануға рұқсатсыз және телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиясыз эфирлік цифрлық телерадио хабарларын тарату арқылы теле-, радиоарналарды таратуы
елеулі
19.
Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануға рұқсатсыз және телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиясыз спутниктік телерадио хабарларын тарату арқылы теле-, радиоарналарды таратуы
елеулі
20.
Телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиясыз кабельдік және эфирлік-кабельдік телерадио хабарларды тарату арқылы теле-, радиоарналарды таратуы
елеулі
21.*
Мәлімделген техникалық параметрлерге сәйкес келмейтін телерадио хабарларын тарату сигналын қабылдайтын және беретін радиоэлектрондық құралдарды пайдалану арқылы өзге де радиотаратушы және (немесе) радиоқабылдағыш байланыс құралдарына бөгеуіл жасау
елеулі
22.*
Телерадио хабарларды тарату операторларының спутниктік телерадио хабарларын тарату арқылы жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануға рұқсат және теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензия болмаған кезде теле-, радиоарналарды таратуы
елеулі
23.
Балаларға тыйым салынған:
балаларды өміріне және (немесе) денсаулығына қатер төндіретін әрекеттер жасауға, оның ішінде суицидке итермелейтін;
балаларды қоғамға жат және құқыққа қайшы әрекеттерге арандататын;
арнайы сексуалдық-эротикалық сипаттағы;
сексуалдық зорлық-зомбылықтың сипатталуын және (немесе) бейнеленуін қамтитын;
нормативтік емес лексиканы қамтитын;
балалар арасында таратуға Қазақстан Республикасының өзге де заңдарымен тыйым салынған "18 жастан бастап" жас санатына жатқызылған, ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімді жергілікті уақыт бойынша сағат 6.00-ден 22.00-ге дейін телерадио хабарларын тарату арқылы тарату
өрескел
24.
Қазақстан Республикасының аумағында телерадио хабарларын тарату операторларының шетелдік теле-, радиоарналарды ретрансляциялау кезінде:

1) с 1 января 2018 года – менее сорока пяти процентов;
2) с 1 января 2020 года – менее пятидесяти процентов
незначительная
3.
Размер дополнительной информации, носящей характер коммерческой рекламы, превышающей двадцать пять процентов площади кадра и нарушающей текстовый или информационный материал в телепрограммах
незначительная
4.
Распространение рекламы на теле-, радиоканалах, не специализирующихся на сообщениях и материалах рекламного характера, превышающей двадцать процентов от общего объема вещания в сутки, за исключением бегущей строки, социальной рекламы, информации о собственной продукции теле-, радиоканалов (анонсов), не содержащей рекламы третьих лиц, объявления о мероприятиях, подготовленных и проводимых теле-, радиоканалом, а также рекламы, размещаемой в месте события, транслируемого в прямом эфире или записи повтора прямого эфира
незначительная
5.
Распространение телеторговли на телеканалах, не специализирующихся на сообщениях и материалах рекламного характера, превышающей более тридцати процентов от общего объема вещания рекламы в сутки
незначительная
6.
Распространение рекламы в виде наложений, в том числе способом бегущей строки, более семи с половиной процентов площади кадра и нарушающей текстовый или информационный материал в телепрограммах
незначительная
7.
Размещение оператором телерадиовещания обязательных теле-, радиоканалов, не в приоритетном в цифровом вещании последовательных чисел, начиная с первого и более, и в аналоговом вещании путем размещения в начале сетки разделения частот каналов
незначительная
8.
Выход в эфир теле-, радиоканалов без объявления своего наименования, а при непрерывном вещании не реже четырех раз в сутки
значительная
9.
Еженедельный объем теле-, радиопрограмм на казахском языке по времени менее суммарного объема теле-, радиопрограмм на других языках
значительная
10.
Объем теле-, радиопрограмм на казахском языке в интервалах времени продолжительностью шесть часов каждый, исчисляемый с ноля часов местного времени, менее суммарного объема теле-, радиопрограмм на других языках
значительная
11.
Объем рекламы на казахском языке в интервалах времени через каждые шесть часов, исчисляемых с ноля часов местного времени, менее суммарного объема рекламы, распространяемой на других языках
значительная
12.
Пропуск собственником теле-, радиоканала срока распространения теле-, радиопрограмм в течение шести месяцев со дня получения свидетельства о постановке на учет
значительная
13.
Несоблюдение требования по обеспечению не менее одной телепрограммы новостного характера в период с шестнадцати до двадцати двух часов местного времени сурдопереводом или переводом в виде субтитров
значительная
14.
Необеспечение обязательных сообщений, размещаемых на телеканалах, сурдопереводом или переводом в виде субтитров
значительная
15.
Ретрансляция в еженедельном объеме отечественными теле-, радиоканалами теле-, радиопрограмм иностранных теле-, радиоканалов, превышающем двадцать процентов от общего объема теле-, радиопрограмм
значительная
16.
Размещение информации о вакансиях для приема на работу, содержащую требования дискриминационного характера в сфере труда
значительная
17.
Распространение радиоканалов посредством аналогового эфирного радиовещания без разрешения на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и лицензии для занятия деятельностью по распространению радиоканалов
значительная
18.
Распространение теле-, радиоканалов операторами телерадиовещания посредством эфирного цифрового телерадиовещания без разрешения на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов
значительная
19.
Распространение теле-, радиоканалов операторами телерадиовещания посредством спутникового телерадиовещания без разрешения на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов
значительная
20.
Распространение теле-, радиоканалов операторами телерадиовещания посредством кабельного и эфирно-кабельного телерадиовещания без лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов
значительная
21.*
Создание помех иным радиопередающим и (или) радиоприемным средствам связи посредством использования радиоэлектронных средств приема и передачи сигнала телерадиовещания, несоответствующих заявленным техническим параметрам
значительная
22.*
Распространение теле-, радиоканалов операторами телерадиовещания посредством спутникового телерадиовещания при отсутствии наличия разрешения на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов
значительная
23.
Распространение посредством телерадиовещания с 6.00 часов до 22.00 часов по местному времени информационной продукции, содержащей информацию,
запрещенную для детей:
побуждающая детей к совершению действий, представляющих угрозу их жизни и (или) здоровью, в том числе к суициду;
провоцирующая детей на антиобщественные и противоправные действия; содержащая специальный сексуально-эротический характер;
содержащая описание и (или) изображение сексуального насилия;
содержащая ненормативную лексику;
распространение которой среди детей запрещено иными законами Республики Казахстан, отнесенную к возрастной категории "с 18 лет"
грубая
24.
Распространение рекламы при ретрансляции операторами телерадиовещания иностранных теле-, радиоканалов на территории Республики Казахстан, за исключением:

1) әлеуметтік жарнаманы;
2) тікелей эфирде немесе тікелей эфирдің қайталау жазбасында трансляцияланатын оқиға орнында орналастырылатын жарнаманы;
3) тек қана жарнама сипатындағы хабарлар мен материалдарға мамандандырылған шетелдік теле-, радиоарналар тарататын жарнаманы қоспағанда жарнаманы тарату
өрескел
25.
Қаржылық (инвестициялық) пирамиданың қызметі туралы жарнаманы орналастыру
өрескел
26.
Темекі және темекі бұйымдарын, оның ішінде қыздырылатын темекісі бар бұйымдарды, қорқорға арналған темекіні, қорқор қоспасын, темекі қыздыруға арналған жүйелерді, тұтынудың электрондық жүйелерін және оларға арналған сұйықтықтарды жарнамалау
өрескел
27.
Этил спиртін және алкоголь өнімін, алкогольді сусындарды имитациялайтын өнімді жарнамалау
өрескел
28.
Электрондық казино мен интернет-казиноны жарнамалау
өрескел
29.
Бұқаралық ақпарат құралдарында немесе телекоммуникациялар желілерінде ата-анасы және өзге де заңды өкілдері туралы ақпаратты қоса алғанда, адамның дербес және биометриялық деректерін, құқыққа қарсы әрекеттер (әрекетсіздік) нәтижесінде зардап шеккен бала туралы және әкімшілік және (немесе) қылмыстық құқық бұзушылықтарды жасады деп күдік келтірілген және (немесе) айып тағылған кәмелетке толмағандар туралы, олардың жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін өзге де ақпаратты тарату
өрескел
30.
Ресми хабарламалардың, Қазақстан Республикасы Президенттiгіне және өкiлдi органдар депутаттығына кандидаттар сөздерiнің, бiлiм беру және дiни телебағдарламалардың трансляциясын, сондай-ақ балалар мен жасөспiрiмдерге арналған жарнамаларды қоспағанда, балалар телебағдарламалары көрсетiлiмдерiн жарнамамен, оның iшiнде жүгiртпе жол тәсілiмен бөлу
өрескел
31.
Ұлттық аза тұту күндерiнде теле-, радиоарналарында жарнаманы тарату
өрескел
32.
Теле-, радиобағдарлама басталғанда, сондай-ақ ол бөлінгеннен кейін әрбір қайта басталған кезде жас санаты белгісін көрсетпей немесе жас санатын хабарламай ақпараттық өнімді телерадио бағдарламалары арқылы тарату
өрескел
33.
Телерадио хабарларын тарату операторларының уәкілетті органда есепке қойылмаған теле-, радиоарналарды таратуы
өрескел
34.
Телерадио хабарларын тарату операторларының уәкілетті органда есепке қойылмаған шетелдік теле-, радиоарналарды таратуы
өрескел
35.
Міндетті теле-, радиоарналарды трансляциялаудың және (немесе) ретрансляциялаудың ұлттық телерадио хабарларын тарату операторында, сондай-ақ кабельдік телерадио хабарларын тарату операторлары мен міндетті теле–, радиоарнаның құқық иесі-теле -, радиокомпания арасындағы өзара есепке алу негізінде кабельдік телерадио хабарларын тарату операторларында болмауы
өрескел
36.
Қазақстан Республикасының заңдарында жарнамалауға тыйым салынған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) жарнамасын тарату
елеулі
37.
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген шараптың тауар белгісін және (немесе) атауының жарнамасын жергілікті уақыт бойынша кешкі сағат жиырма екіден бастап таңғы сағат алтыға дейінгі кезеңде (балалар мен діни арналарды қоспағанда):
трансляциялау және (немесе) ретрансляциялау уақытында жарнама алаңының (кеңістігінің) кемінде он пайызында шарапты шамадан тыс тұтынудың зияны туралы ескертусіз;
саламатты өмір салтын танымал ету жөніндегі екі әлеуметтік жарнаманы қоса бермей;
радиоарналардағы жарнамада, оның трансляциялануы аяқталғанда, шарапты шамадан тыс тұтынудың зияны туралы ескертетін хабар қоса бермей тарату
елеулі
38.
Шарапты жарнамалайтын
еңбек қызметімен және көлiк құралын басқарумен байланысты;
кәмелетке толмағандардың қатысуымен түсірілген (жазылған), оның ішінде мультипликацияның (анимацияның) көмегімен орындалған;
кәмелетке толмағандарға бағытталған;
шараптың емдік қасиеттері бар деп сендіретін, оны шамадан тыс тұтынуды көтермелейтін;
шарапты тұтынудан тартынуды айыптайтын;
шарапты тұтыну өзара қарым-қатынастарды нығайтуға ықпал етеді деп сендіретін Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген шараптың тауар белгісінің және (немесе) атауының жарнамасын тарату
өрескел
39.
Радиодағы жарнаманы қоспағанда, тиісті тауардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің), сондай-ақ лицензиялауға жататын жарнама берушінің өзінің жарнамасын лицензия нөмірі мен лицензия берген органның атауы көрсетілмей тарату
елеулі
40.
Мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдардың, мемлекет нарық субъектілерінің қызметін реттеу функцияларын берген ұйымдардың бәсекелестікке қарсы әрекеттері (әрекетсіздігі), жосықсыз бәсекелестік жағдайларды қоспағанда, жосықсыз және анық емес жарнаманы тарату
елеулі
41.
Бейәдеп және жасырын жарнаманы тарату
елеулі
42.
Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, соғысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық астамшылықты, қатыгездік пен зорлық-зомбылықтың дәріптелуін, порнографияны насихаттау немесе үгіттеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын мәліметтерді тарату үшін жарнаманы пайдалану
елеулі
43.
Хабар тарату уақытының бір сағаты ішінде жергілікті уақытпен сағат он сегізден бастап жиырма үшке дейінгі уақыт кезеңіндегі жалпы ұзақтығы жиырма пайыздан асатын тәулігіне жарнаманы таратудың жалпы көлемінде жарнаманы тарату
елеулі
44.
Міндетті теле-, радиоарналарда өтеусіз негізде орналастырылатын әлеуметтік жарнаманың күнделікті көлемі жергілікті уақытпен сағат он сегізден бастап есептелетін, ұзақтығы алты сағат уақыт аралығында міндетті түрде екі рет шыға отырып, жергілікті уақытпен таңғы сағат алтыдан бастап есептелетін, ұзақтығы он сегіз сағат уақыт аралығында кемінде он рет шығумен тарату
елеусіз
45.
Әлеуметтік жарнаманың Қазақстан Республикасының аумағында қазақ және орыс тілдерінде, сондай-ақ жарнама берушінің қалауы бойынша басқа да тілдерде эфирге оның күн сайынғы шығатын барлық уақыты бойы біркелкі емес таратылуы
елеусіз
46.
Әлеуметтік жарнаманы және кәмелетке толмағандарға арналған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің), сондай-ақ кәмелетке толмағандардың физикалық, психикалық денсаулығы мен адамгершілігіне зиянды әсер етуге алып келмейтін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) жарнамасын қоспағанда, кәмелетке толмағандардың бейнелерін жарнамада көрнекі немесе дыбыстық пайдалануға
елеулі
47.
Демеушілер туралы айту ұзақтығы – әрқайсысы туралы үш секундтан, телебағдарламаларда таратылатын әлеуметтік жарнамада әрқайсысы туралы үш секундтан астам ұзақтықты еске ала отырып, әлеуметтік жарнаманың телебағдарламаларында тарату және мұндай айтуға – кадр алаңының жетіден асатын пайызы, ал басқа да тәсілдермен таратылатын әлеуметтік жарнамада жарнама алаңының (кеңістігінің) бестен асатын пайызы бөлінуге тиіс
елеусіз
48.
Жарнамаларды трансляциялау кезінде дыбысты арттыру
елеулі
49.
Мемлекеттік органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, демеушілер, өмірлік қиын жағдайда жүрген немесе емделуге мұқтаж, өздеріне қайырымдылық көмек көрсетілу мақсатындағы жеке тұлғалар туралы айту, сондай-ақ әлеуметтік жарнамада, егер осы жарнаманың мазмұны қайырымдылық немесе өзге де қоғамдық пайдалы мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған, әлеуметтік бағдарланған коммерциялық емес ұйымдардың қызметі туралы ақпаратпен тікелей байланысты болса, осындай коммерциялық емес ұйымдар туралы айту жағдайларды қоспағанда, дараландыру құралдары туралы, жеке және заңды тұлғалар туралы айтыла отырып, әлеуметтік жарнамаларды тарату
елеусіз
*Ескертпе: Телерадио хабарларын тарату субъектілерін (объектілерін) бақылауды телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 105 мен
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму
министрі
2021 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 399 Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 455 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 39 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Теле-, радиокомпанияларға қатысты Қазақстан Республикасының телерадио хабарларын тарату туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы
______________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
______________________________________________________________________
саласында/аясында 138-бабына сәйкес
______________________________________________________________________
қатысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _________________________________
______________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/ профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ________________________
______________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі
______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________________
_________________________________
Талаптар тізбесі Талап етіледі Талап етілмейді Талаптарға сәйкес келеді Талаптарға сәйкес келмейді
1 2 3 4 5 6
1.
Жарнаманы қоспағанда, отандық телебағдарламалардың саны отандық телеарналардың телерадио хабарларын таратудың апта сайынғы көлемінің елу пайыздан кем болатын талаптың сақталуы
2.
Отандық радиоарналардың радио хабарларын таратудың апта сайынғы көлемінде, жарнаманы қоспағанда, қазақстандық авторлардың не орындаушылардың музыкалық шығармаларының және отандық радиобағдарламалардың саны:

1) социальной рекламы;
2) рекламы, размещаемой в месте события, транслируемого в прямом эфире или записи повтора прямого эфира;
3) рекламы, распространяемой иностранными теле-, радиоканалами, специализирующимися исключительно на сообщениях и материалах рекламного характера
грубая
25.
Размещение рекламы о деятельности финансовой (инвестиционной) пирамиды
грубая
26.
Реклама табака и табачных изделий, в том числе изделий с нагреваемым табаком, табака для кальяна, кальянной смеси, систем для нагрева табака, электронных систем потребления и жидкостей для них
грубая
27.
Реклама этилового спирта и алкогольной продукции, продукции, имитирующей алкогольные напитки
грубая
28.
Реклама электронного казино и интернет-казино
грубая
29.
Распространение в средствах массовой информации или сетях телекоммуникаций персональных и биометрических данных лица, включая информацию о его родителях и иных законных представителях, иной информации, позволяющей установить личность, о ребенке, пострадавшем в результате противоправных действий (бездействия) и о несовершеннолетних, подозреваемых и (или) обвиняемых в совершении административных и (или) уголовных правонарушений
грубая
30.
Прерывание рекламой, в том числе способом бегущей строки, трансляции официальных сообщений, выступлений кандидатов в Президенты Республики Казахстан и в депутаты представительных органов, образовательных и религиозных телепрограмм, а также демонстрацию детских телепрограмм, за исключением рекламы, предназначенной для детей и подростков
грубая
31.
Распространение рекламы на теле-, радиоканалах в дни национального траура
грубая
32.
Распространение посредством телерадиовещания информационной продукции без указания знака возрастной категории или без сообщения возрастной категории в начале теле-, радиопрограммы, а также при каждом возобновлении после ее прерывания
грубая
33.
Распространение операторами телерадиовещания теле-, радиоканалов, не поставленных на учет в уполномоченном органе
грубая
34.
Распространение операторами телерадиовещания иностранных теле-, радиоканалов, не поставленных на учет в уполномоченном органе
грубая
35.
Отсутствие трансляции и (или) ретрансляции обязательных теле-, радиоканалов у национального оператора телерадиовещания, а также у операторов кабельного телерадиовещания на основании взаимозачетов между операторами кабельного телерадиовещания и теле-, радиокомпанией – правообладателем обязательного теле-, радиоканала
грубая
36.
Распространение рекламы товаров (работ, услуг), запрещенных к рекламе законодательством Республики Казахстан
значительная
37.
Распространение рекламы товарного знака и (или) наименования вина, произведенного на территории Республики Казахстан в период с двадцати двух часов вечера до шести часов утра местного времени на отечественных теле-, радиоканалах (за исключением детских и религиозных) во время трансляции и (или) ретрансляции без предупреждения о вреде чрезмерного потребления вина не менее чем на десяти процентах рекламной площади (пространства); без сопровождения двумя социальными рекламами по популяризации здорового образа жизни; без сопровождения сообщением, предупреждающим о вреде чрезмерного потребления вина на радиоканалах по окончании трансляции рекламы
значительная
38.
Распространение рекламы товарного знака и (или) наименования вина, произведенного на территории Республики Казахстан:
содержащей рекламу вина;
связанной с трудовой деятельностью и управлением транспортным средством;
с участием несовершеннолетних, в том числе выполненную с помощью мультипликации (анимации);
адресованной несовершеннолетним;
утверждающей, что вино имеет лечебные свойства, поощряющей его неумеренное употребление, осуждающей воздержание от употребления вина; утверждающей, что употребление вина способствует укреплению взаимоотношений
грубая
39.
Распространение рекламы соответствующего товара (работ, услуг), а также самого рекламодателя, подлежащего лицензированию, без указания номера лицензии и наименования органа, выдавшего лицензию, кроме рекламы на радио
значительная
40.
Распространение недобросовестной и недостоверной рекламы, за исключением случаев антиконкурентных действий (бездействия) государственных, местных исполнительных органов, организаций, наделенных государством функциями регулирования деятельности субъектов рынка, недобросовестной конкуренции
значительная
41.
Распространение неэтичной и скрытой рекламы
значительная
42.
Использование рекламы для пропаганды или агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости и насилия, порнографии, а также распространения сведений, составляющих государственные секреты Республики Казахстан и иные охраняемые законом тайны
значительная
43.
Распространение рекламы в общем объеме вещания рекламы в сутки продолжительностью более двадцати процентов в период времени с восемнадцати до двадцати трех часов местного времени в течение часа времени вещания
значительная
44.
Распространение социальной рекламы, размещаемой на безвозмездной основе на обязательных теле-, радиоканалах, менее десяти выходов в интервале времени продолжительностью восемнадцать часов, исчисляемом с шести часов утра местного времени, с обязательными двумя выходами в интервале времени продолжительностью шесть часов, исчисляемом с восемнадцати часов местного времени ежедневно
незначительная
45.
Распространение социальной рекламы неравномерно в течение всего ежедневного ее выхода в эфир на территории Республики Казахстан на казахском и русском языках, а также по усмотрению рекламодателя и на других языках
незначительная
46.
Визуальное или звуковое использование образов несовершеннолетних в рекламе, за исключением социальной рекламы и рекламы товаров (работ, услуг) для несовершеннолетних, а также товаров (работ, услуг), которые не повлекут за собой вредного воздействия на физическое, психическое здоровье и нравственность несовершеннолетних
значительная
47.
Распространение в радиопрограммах социальной рекламы с упоминанием о спонсорах продолжительностью более трех секунд о каждом, в телепрограммах социальной рекламы с упоминанием о спонсорах продолжительностью более трех секунд о каждом, и такому упоминанию отведено более чем семь процентов площади кадра, а в социальной рекламе, распространяемой другими способами, – более чем пять процентов рекламной площади (пространства)
незначительная
48.
Превышение звука при трансляции рекламы громче звука транслируемой программы
значительная
49.
Распространение социальной рекламы с упоминанием о средствах индивидуализации, о физических и юридических лицах, за исключением упоминания о государственных органах, органах местного самоуправления, спонсорах, физических лицах, оказавшихся в трудной жизненной ситуации или нуждающихся в лечении, в целях оказания им благотворительной помощи, а также упоминания в социальной рекламе о социально ориентированных некоммерческих организациях в случаях, если содержание этой рекламы непосредственно связано с информацией о деятельности таких некоммерческих организаций, направленной на достижение благотворительных или иных общественно полезных целей
незначительная
*Примечание: Контроль субъектов (объектов) телерадиовещания осуществляется уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания.
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 9 декабря 2021 года № 105
и Министр информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 8 декабря 2021 года № 399
Приложение 2
к совместному приказу
Министра информации
и коммуникаций
Республики Казахстан
31 октября 2018 года № 455
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 39
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением
законодательства Республики Казахстан о телерадиовещании в отношении теле-, радиокомпаний
в сфере/в области/за ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
_____________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
_____________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку ____________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________
_____________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Соблюдение требования по количеству отечественных телепрограмм, за исключением рекламы, не менее пятидесяти процентов в еженедельном объеме телерадиовещания отечественных телеканалов
2.
Соблюдение требования по количеству музыкальных произведений казахстанских авторов либо исполнителей и отечественных радиопрограмм, за исключением рекламы в еженедельном объеме радиовещания отечественных радиоканалов:

1) әлеуметтік жарнаманы;
2) тікелей эфирде немесе тікелей эфирдің қайталау жазбасында трансляцияланатын оқиға орнында орналастырылатын жарнаманы;
3) тек қана жарнама сипатындағы хабарлар мен материалдарға мамандандырылған шетелдік теле-, радиоарналар тарататын жарнаманы қоспағанда, жарнаманы таратпау бойынша талаптың сақталуы
4.
Коммерциялық мақсаттарды көздемейтін ұжымдық қабылдау жүйесін ұйымдастыру бойынша ғимарат және (немесе) ғимараттар иелерінің жазбаша келісімінің болуы бойынша талаптың сақталуы
5.
Коммерциялық мақсаттарды көздейтін теле-, радиоарналарды ұжымдық қабылдау жүйесін ұйымдастыру бойынша теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензияның болуы бойынша талаптың сақталуы
6.
Телерадио хабарларын тарату операторларының уәкілетті органда есепке қойылмаған теле-, радиоарналарды таратпауы бойынша талаптың сақталуы
7.
Телерадио хабарларын тарату операторларының уәкілетті органда есепке қойылмаған шетелдік теле-, радиоарналарды таратпауы бойынша талаптың сақталуы
8.
Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануға рұқсатсыз және радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиясыз аналогтіқ эфирлік радиохабарларды тарату арқылы радиоарналарды таратпауы бойынша талаптың сақталуы
9.
Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануға рұқсатсыз және телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиясыз эфирлік цифрлық телерадио хабарларын тарату арқылы теле-, радиоарналарды таратпауы бойынша талаптың сақталуы
10.
Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануға рұқсатсыз және телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиясыз спутниктік телерадио хабарларын тарату арқылы теле-, радиоарналарды таратпауы бойынша талаптың сақталуы
11.
Телерадио хабарларын тарату операторларының теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензиясыз кабельдік және эфирлік-кабельдік телерадио хабарларын тарату арқылы теле-, радиоарналарды таратпауы бойынша талаптың сақталуы
12.
Телерадио хабарларын тарату операторы мен теле-, радиокомпания арасында еркін қолжетімді теле-, радиоарналарды таратуға жасалған шарттың болуы
13.*
Мәлімделген техникалық параметрлерге сәйкес келмейтін телерадио хабарларын тарату сигналын қабылдайтын және беретін радиоэлектрондық құралдарды пайдалану арқылы өзге де радиотаратушы және (немесе) радиоқабылдағыш байланыс құралдарына бөгеуіл жасау
14.*
Телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік телерадио хабарларын тарату арқылы жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) пайдалануға рұқсат және теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметпен айналысу үшін лицензия болмаған кезде теле-, радиоарналарды таратпауы бойынша талаптың сақталуы
15.*
Теле-, радиоарналарды тарату үшін телерадио хабарларын таратудың сәйкестікті растау рәсімінен өтпеген техникалық құралдарын пайдалану
16.
Телерадио хабарларын тарату операторы мен теле-, радиокомпания немесе шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) арасында жасалған шартсыз теле-, радиоарнаны, теле-, радиобағдарламаны ретрансляциялауға жол бермеу бойынша талаптың сақталуы
17.
Теле-, радиокомпаниялардың және телерадио хабарларын тарату операторларының меншік нысанына қарамастан табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде адамдардың өміріне, денсаулығына төнген қатер және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар тәртібі туралы, сондай-ақ қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және құқықтық тәртіпті қорғау мүдделерінде халықты құлақтандырудан бас тартуы
18.
Уәкілетті органның хабарламаларын, анықтамаларын, ұсынымдарын, нұсқамаларын, қорытындыларын орындау
*Ескертпе: Телерадио хабарларын тарату субъектілерін (объектілерін) бақылауды телерадио хабарларын таратуды техникалық сүйемелдеу саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Лауазымды адам (адамдар) _____________________________________
__________________________________________________________________
лауазымы қолы ____________________________________
__________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) басшысы _____________________
__________________________________________________________________
лауазымы қолы ____________________________________
__________________________________________________________________
_________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

1) социальной рекламы;
2) рекламы, размещаемой в месте события, транслируемого в прямом эфире или записи повтора прямого эфира;
3) рекламы, распространяемой иностранными теле-, радиоканалами, специализирующимися исключительно на сообщениях и материалах рекламного характера
4.
Соблюдение требования по наличию письменного согласия собственников здания и (или) зданий по организации системы коллективного приема, не предусматривающей коммерческой цели
5.
Соблюдение требования по наличию лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов по организации системы коллективного приема теле-, радиоканалов, преследующей коммерческие цели
6.
Соблюдение требования по нераспространению операторами телерадиовещания теле-, радиоканалов, не поставленных на учет в уполномоченном органе
7.
Соблюдение требования по нераспространению операторами телерадиовещания иностранных теле-, радиоканалов, не поставленных на учет в уполномоченном органе
8.
Соблюдение требования по нераспространению радиоканалов
посредством аналогового эфирного радиовещания без разрешения на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и лицензии для занятия деятельностью по распространению радиоканалов
9.
Соблюдение требования по нераспространению
теле-, радиоканалов операторами телерадиовещания посредством эфирного цифрового телерадиовещания без разрешения на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов
10.
Соблюдение требования по нераспространению
теле-, радиоканалов операторами телерадиовещания посредством спутникового телерадиовещания без разрешения на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов
11.
Соблюдение требования по нераспространению теле-, радиоканалов операторами телерадиовещания посредством кабельного и эфирно-кабельного телерадиовещания без лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов
12.
Наличие заключенного договора на распространение теле-, радиоканалов свободного доступа между оператором телерадиовещания и теле-, радиокомпанией
13.*
Создание помех иным радиопередающим и (или) радиоприемным средствам связи посредством использования радиоэлектронных средств приема и передачи сигнала телерадиовещания, несоответствующих заявленным техническим параметрам
14.*
Соблюдение требования по нераспространению теле-, радиоканалов операторами телерадиовещания посредством спутникового телерадиовещания при отсутствии наличия разрешения на использование полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и лицензии для занятия деятельностью по распространению теле-, радиоканалов
15.*
Использование для распространения теле-, радиоканалов технических средств телерадиовещания, не прошедших процедуры подтверждения соответствия
16.
Соблюдение требования по недопущению ретрансляции теле-, радиоканала, теле-, радиопрограммы без договора, заключенного между оператором телерадиовещания и теле-, радиокомпанией или филиалом (представительством) иностранного юридического лица
17.
Отказ теле-, радиокомпаниями и операторами телерадиовещания независимо от их форм собственности в оповещении населения об угрозе жизни, здоровью людей и порядке действий в сложившейся обстановке при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, а также в интересах обороны, национальной безопасности и охраны правопорядка
18.
Исполнение уведомлений, справок, рекомендаций, предписаний, заключений уполномоченного органа
*Примечание: Контроль субъектов (объектов) телерадиовещания осуществляется уполномоченным органом в области технического сопровождения телерадиовещания.
Должностное (ые) лицо (а) _____________________________________________
____________________________________________________________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта (объекта) контроля ________________________________
_____________________________________________________________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)