Мүгедектігі бар адамдарға ұсынылатын техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 502 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 желтоқсанда № 26087 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 284 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 284 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.08.2022 № 298 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 9-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.08.2022 № 298 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес мүгедектігі бар адамдарға ұсынылатын техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.08.2022 № 298 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер саясатын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Р.К. Сәкеевке жүктелсін.

Об утверждении классификатора технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года № 502. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2021 года № 26087. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 284.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2023 № 284 (вводится в действие с 01.07.2023).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.08.2022 № 298 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9-2) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.08.2022 № 298 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Классификатор технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.08.2022 № 298 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту развития политики социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сакеева Р.К.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Енбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Шапкенов
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 502 бұйрығымен
бекітілген
Мүгедектігі бар адамдарға ұсынылатын техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышы
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.08.2022 № 298 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 01.12.2022 № 481 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптамасы
Бөлімнің атауы
Техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар, арнаулы жүріп-тұру құралдар және көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің атауы
Қысқаша сипаттамалар
Бөлім коды
Түр коды
Код
20
Протездік-ортопедиялық құралдар
Кем аяқ-қолды немесе дененiң басқа да мүшелерiн алмастыратын, аурудың немесе денсаулыққа зақым келудiң салдарынан организмнiң бұзылған немесе жоғалтқан функцияларының орнын толтыратын құралдар.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
С. Шапкенов
Утвержден
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 декабря 2021 года № 502
Классификатор технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью
Сноска. Классификатор - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.08.2022 № 298 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 01.12.2022 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Классификация технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг
Наименование раздела
Наименование вида технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг
Наименование технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг
Краткие характеристики
Код раздела
Код вида
Код
20
Протезно-ортопедические средства
Средства, замещающие отсутствующие конечности или другие части тела, компенсирующие нарушенные или утраченные функции организма вследствие заболевания или повреждения здоровья.

201
Қол протезі
Әртүрлі қол протездерін алу үшін жеке дайындалған компонентпен біріктірілген үйлесімді компоненттер жиынтығы.
2011
Иық протезі
Ампутациядан кейін немесе туғанда аяқ-қол болмағанда қолдың иық пен шынтақ буынының арасындағы бөлігін алмастыратын құрылғы.
201101
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ иық протезі
Протездерде иық буынының экзартикуляциясы кезінде жылу беру, салмақ бөлу және жайлылық өте маңызды. Байланыс беті қатты немесе икемді пластиктен немесе гельді амортизациялық материалдан - силиконнан тұрады. Экзартикуляция мен иық тұқылы кезіндегі ең функционалды протездер бір немесе бірнеше буындарды миоэлектрлік бақылауды және қолдың жұмысын қамтиды.
Шынтақтың экзартикуляциясы (шынтақ қойылмайды), ал шынтақтан жоғары протездеу кезінде механикалық шынтақ қажет. Шынтақ буынының экзартикуляциясындағы протездерде шынтақ буынын бүгу үшін дене күші қолданылады (ауырлық күші шынтақ буынын созады) және миоэлектрлік басқару. Пластикалық жеңнің сыртқы бөлігіне екі сыртқы шынтақ ілмектері бекітілген. Шынтақ пен басқару жүйелерінің көптеген комбинациясы бар. Миотоникалық немесе биоэлектрлік екі немесе бір арналы басқару жүйесі бар электр жетегі бар иық протездері. Биоэлектрлік бақылау кезінде сигнал көзі-бұлшықет тобының ерікті жиырылуымен электрлік белсенділігі. Миотоникалық басқарылатын протездерде сигнал көзі басқару үшін таңдалған бұлшық еттердің тонусының өзгеруі болып табылады. Шынтақ буынын экзартикуляциялау кезінде тарту арқылы басқарылатын арнайы шиналар орнатылады. Иықты 7-8 сантиметр жоғары ампутациялау кезінде екі немесе бір тартумен басқарылатын шынтақ түйіні орнатылады. Түйіннің әртүрлі бұрыштарда бекітудің бірнеше дәрежесі бар. Ротация пассивті, саусақтардың ашылуы мен жабылуын бақылау (ұстау) және саусақтардың ротациясы электрондық басқару жүйесі есебінен белсенді болады.
20110101
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ иық протезі
20110102
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол иық протезін жөндеу
201102
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ иық протезі
20110201
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ иық протезі
20110202
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң иық протезін жөндеу
201103
Сол иыққа арналған шиналы-былғары протез
Шина-былғары типтегі иық протездеріне косметикалық протездер, тартумен басқарылатын протездер мен жұмыс протездері жатады. Иық гильзасы жеке стандарттар бойынша немесе былғарыдан, термопластикадан немесе қабатты пластиктен жасалған гипс құю арқылы жасалады. Қол косметикалық немесе әртүрлі типтік өлшемдерін тартуды басқарумен. Қол және шынтақ ротациясы пассивті.

201
Протез верхних конечностей
Совокупность совместимых компонентов, которые объединены с индивидуально изготовленным компонентом, для получения различных протезов верхних конечностей.
2011
Протез плеча
Средство, замещающее часть верхней конечности между плечевым и локтевым суставом после ампутации или при врожденном отсутствии конечности.
201101
Протез плеча по новой технологии (модульный) на левую конечность
В протезах при экзартикуляции плечевого сустава первостепенное значение имеют теплоотдача, распределение веса и комфорт. Контактная поверхность состоит из жесткой или гибкой пластмассы, или гелевого амортизационного материала-силикона. Наиболее функциональные протезы при экзартикуляции и культи плеча включают в себя миоэлектрический контроль одного или нескольких суставов и функционирование кисти. При экзартикуляции локтя (локоть не ставится), а при протезировании выше локтя необходим механический локоть. В протезах при экзартикуляции локтевого сустава используется сила тела для сгибания локтевого шарнира (сила тяжести разгибает локтевой шарнир) и миоэлектрическое управление оконечным устройством. Две наружные локтевые петли прикреплены к внешней части пластиковой гильзы. Существует множество комбинаций локтевых и контрольных систем. Протезы плеча с электроприводом, с миотонической или биоэлектрической двух или одноканальной системой управления. При биоэлектрическом управлении источником сигнала служит электрическая активность группы мышц при их произвольном сокращении. В протезах с миотоническим управлением источником сигнала является изменение тонуса сокращающихся мышц, выбранных для управления. При экзартикуляции локтевого сустава устанавливаются специальные шины с тяговым управлением. При ампутации плеча выше 7-8 сантиметров устанавливается локтевой узел, управляемый двумя или одной тягой. Узел имеет несколько степеней фиксации под различными углами. Ротация пассивная, контроль раскрытия и закрытия (схват) кисти и ротация кисти активные за счет электронной системы управления.
20110101
Протез плеча по новой технологии (модульный) на левую конечность
20110102
Ремонт протеза левого плеча по новой технологии (модульный)
201102
Протез плеча по новой технологии (модульный) на правую конечность
20110201
Протез плеча по новой технологии (модульный) на правую конечность
20110202
Ремонт протеза правого плеча по новой технологии (модульный)
201103
Протез плеча шинно-кожаный на левую конечность
К протезам плеча шинно-кожаного типа относятся: косметические протезы, протезы с тяговым управлением, рабочие протезы. Гильза плеча изготавливается индивидуально по меркам или гипсовому слепку культи из кожи, термопластов или слоистых пластиков. Кисть косметическая или с тяговым управлением различных типоразмеров. Ротация кисти и локтя пассивные.

20110301
Сол иыққа арналған шиналы-былғары протез
20110302
Сол иыққа арналған шиналы-былғары протезді жөндеу
201104
Оң иыққа арналған шиналы-былғары протез
20110401
Оң иыққа арналған шиналы-былғары протез
20110402
Оң иыққа арналған шиналы-былғары протезді жөндеу
2012
Білек протезі
Ампутациядан кейін немесе туған кезде аяқ-қол болмағанда қолдың буындары мен шынтақ буынының арасындағы қолдың бір бөлігін алмастыратын құрылғылар.
201201
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ білек протезі
Трансрадиалды/шынтақ ампутациясы: ұзын - сүйектің бастапқы ұзындығынан 2/3 және одан көп, орташа - сүйектің бастапқы ұзындығынан 1/3-тен 2/3-ке дейін, қысқа - сүйектің бастапқы ұзындығынан 1/3 аз немесе тең болады. Ұзын және орта деңгейлерде жүргізілген ампутациялар кейбір пронация мен супинацияны сақтайды. Пассивті, денені басқаратын немесе сыртқы көзден қуат алатын құрылғылар қолданылады – миотоникалық немесе биоэлектрлік екі немесе бір арналы басқару жүйесі бар электр жетегі бар білек протезі. Биоэлектрлік бақылау кезінде сигнал көзі бұлшықет тобының ерікті жиырылуымен электрлік белсенділігі болады. Миотоникалық басқарылатын протездерде сигнал көзі басқару үшін таңдалған бұлшық еттердің тонусының өзгеруі болып табылады.
Білек шоғырының функционалды ұзындығы кемінде 6 сантиметр. Білек шоғыры мен сау аяқтың ұзындығының айырмашылығы кемінде 5 сантиметр. Қолды ұстау, ашу және ротация белсенді.
20120101
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ білек протезі
20120102
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ білек протезін жөндеу
201202
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ білек протезі
20120201
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ білек протезі
20120202
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ білек протезін жөндеу
201203
Шиналы-былғары (тарту) сол жақ білек протезі
Шина-былғары типтегі білек протезі: косметикалық, белсенді тарту және жұмыс протезі. Білек жеңі жеке өлшемдер немесе тұқылдың гипстік құймасы бойынша былғарыдан, термопластикадан немесе қабатты пластиктен жасалады. Қол косметикалық немесе әртүрлі типтік өлшемдерін тартуды басқарумен. Қол және шынтақ ротациясы пассивті.
20120301
Шиналы-былғары (тарту) сол жақ білек протезі
20120302
Шиналы-былғары (тарту) сол жақ білек протезін жөндеу
201204
Шиналы-былғары (тарту) оң жақ білек протезі
20120401
Шиналы- былғары (тарту) оң жақ білек протезі
20120402
Шиналы- былғары (тарту) оң жақ білек протезін жөндеу

20110301
Протез плеча шинно-кожаный на левую конечность
20110302
Ремонт шинно-кожаного протеза левого плеча
201104
Протез плеча шинно-кожаный на правую конечность
20110401
Протез плеча шинно-кожаный на правую конечность
20110402
Ремонт шинно-кожаного протеза правого плеча
2012
Протез предплечья
Средство, замещающее часть верхней конечности между суставами кисти и локтевым суставом после ампутации или при врожденном отсутствии конечности.
201201
Протез предплечья по новой технологии (модульный) на левую конечность
Трансрадиальная/локтевая ампутация: длинная – 2/3 и более от исходной длины кости, средняя – от 1/3 до 2/3 от исходной длины кости, короткая – меньше или равна 1/3 от исходной длины кости. Ампутации, проведенные на длинных и средних уровнях, сохраняют некоторую пронацию и супинацию. Используется пассивный, управляемый телом протез или имеющий питание от внешнего источника – протез предплечья с электроприводом, с миотонической или биоэлектрической двух или одноканальной системой управления. При биоэлектрическом управлении источником сигнала служит электрическая активность группы мышц при их произвольном сокращении. В протезе с миотоническим управлением источником сигнала является изменение тонуса сокращающихся мышц, выбранных для управления. Функциональная длина культи предплечья не менее 6 сантиметров. Разница длины культи предплечья и здоровой конечности не менее 5-ти сантиметров. Схват, раскрытие и ротация кисти активные.
20120101
Протезы предплечья по новой технологии (модульный) на левую конечность
20120102
Ремонт протеза левого предплечья по новой технологии (модульный)
201202
Протез предплечья по новой технологии (модульный) на правую конечность
20120201
Протез предплечья по новой технологии (модульный) на правую конечность
20120202
Ремонт протеза правого предплечья по новой технологии (модульный)
201203
Протез предплечья шинно-кожаный (тяговый) на левую конечность
Протез предплечья шинно-кожаного типа: косметический, активно-тяговый, рабочий протез. Гильза предплечья изготавливается индивидуально по меркам или гипсовому слепку культи из кожи, термопластов или слоистых пластиков. Кисть косметическая или с тяговым управлением различных типоразмеров. Ротация тяговой кисти пассивная.
20120301
Протез предплечья шинно-кожаный (тяговый) на левую конечность
20120302
Ремонт шинно-кожаного протеза (тяговый) левого предплечья
201204
Протез предплечья шинно-кожаный (тяговый) на правую конечность
20120401
Протез предплечья шинно-кожаный (тяговый) на правую конечность
20120402
Ремонт шинно-кожаного протеза (тяговый) правого предплечья

2013
Қол басының протезі
201301
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ қол басының протезі
Кәрі жілік-білезік буынының экзартикуляциясы кезінде білекті бүгу немесе кеңейту мүмкіндігі жоғалтылады. Пронация және супинация сақталады.
Пассивті, тарту протезі немесе сыртқы басқаруы бар (миоэлектрлік) қол басының протезі әзірленеді.
Білек буынының экзартикуляциясымен барлық карпальды сүйектер алып тасталады, нәтижесінде білекті бүгу немесе кеңейту мүмкіндігі жоғалады. Пронация және супинация сақталады. Білек протезін, ілгекті немесе арнайы ұшты құрылғыны пайдаланылады. Миотоникалық немесе биоэлектрлік екі немесе бір арналы басқару жүйесі бар электр жетегі бар білек протезі. Биоэлектрлік бақылау кезінде сигнал көзі-бұлшықет тобының ерікті жиырылуымен электрлік белсенділігі. Миотоникалық басқарылатын протездерде сигнал көзі басқару үшін таңдалған бұлшық еттердің тонусының өзгеруі болып табылады. Білек буынының деңгейінде білек буынының функционалды ұзындығы. Білекпен ұстау және ашу белсенді. Білектің бұралуына байланысты ротация.

2013
Протез кисти
201301
Протез кисти по новой технологии (модульный) на левую конечность
При экзартикуляции лучезапястного сустава утрачивается возможность сгибать или разгибать запястье. Пронация и супинация сохраняются. Используется пассивный, тяговый или имеющий внешнее управление (миоэлектрический) протез кисти.
Протез предплечья с электроприводом, с миотонической или биоэлектрической двух или одноканальной системой управления. При биоэлектрическом управлении источником сигнала служит электрическая активность группы мышц при их произвольном сокращении. В протезах с миотоническим управлением источником сигнала является изменение тонуса сокращающихся мышц, выбранных для управления. Функциональная длина культи предплечья на уровне лучезапястного сустава. Схват и раскрытие кисти активные. Ротация за счет культи предплечья.

20130101
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ қол басының протезі
20130102
Жаңа технология (модульдік) бойынша сол жақ қол басының протезін жөндеу
201302
Сол жақ қол басының протезі (косметикалық)
Білезік деңгейінде, оның ішінде алақан-фалангтық буындарды оқшаулап қол басын ампутациялау немесе ақаулар кезінде косметикалық қол басының протезі түйіспелі таспамен, сыдырма ілгекпен немесе баумен бекітіледі.
20130201
Сол жақ қол басының протезі (косметикалық)
20130202
Сол жақ қол басының косметикалық протезін жөндеу
201303
Сол жақ қолдың саусақ протезі (косметикалық)
Саусақтың косметикалық протезі табиғи қолдың сыртқы түріне сәйкес келеді. Ол косметикалық ақаудың орнын толтыра отырып оған антропоморфты пішін береді және заттарды басу және қолдау үшін пайдаланады.
20130301
Сол жақ қолдың саусақ протезі (косметикалық)
20130302
Сол жақ қол саусағының косметикалық протезін жөндеу
201304
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ қол басының протезі
Кәрі жілік-білезікк буынының экзартикуляциясы кезінде білекті бүгу немесе кеңейту мүмкіндігі жоғалтылады. Пронация және супинация сақталады.
Пассивті, тарту протезі немесе сыртқы басқаруы бар (миоэлектрлік) қол басының протезі әзірленеді.
Білек буынының экзартикуляциясымен барлық карпальды сүйектер алыптасталады, нәтижесінде білекті бүгу немесе кеңейту мүмкіндігі жоғалады. Пронация және супинация сақталады. Білек протезін, ілгекті немесе арнайы ұшты құрылғыны пайдаланылады. Миотоникалық немесе биоэлектрлік екі немесе бір арналы басқару жүйесі бар электр жетегі бар білек протезі. Биоэлектрлік бақылау кезінде сигнал көзі-бұлшықет тобының ерікті жиырылуымен электрлік белсенділігі. Миотоникалық басқарылатын протездерде сигнал көзі басқару үшін таңдалған бұлшық еттердің тонусының өзгеруі болып табылады. Білек буынының деңгейінде білек буынының функционалды ұзындығы. Білекпен ұстау және ашу белсенді. Білектің бұралуына байланысты ротация.
20130401
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ қол басының протезі
20130402
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ қол басының протезін жөндеу
201305
Оң жақ қол басының протезі (косметикалық)
Білезік деңгейінде, оның ішінде алақан-фалангтық буындарды оқшаулап қол басын ампутациялау немесе ақаулар кезінде косметикалық қол басының протезі түйіспелі таспамен, сыдырма ілгекпен немесе баумен бекітіледі.
20130501
Оң жақ қол басының протезі (косметикалық)
20130502
Оң жақ қол басының косметикалық протезін жөндеу
201306
Оң жақ қолдың саусақ протезі (косметикалық)
Саусақтың косметикалық протезі табиғи қолдың сыртқы түріне сәйкес келеді. Ол косметикалық ақаудың орнын толтыра отырып оған антропоморфты пішін береді және заттарды басу және қолдау үшін пайдаланады.

20130101
Протез кисти по новой технологии (модульный) на левую конечность
20130102
Ремонт протеза левой кисти по новой технологии (модульный)
201302
Протез кисти (косметический) на левую конечность
Протез кисти косметический при ампутации или дефектах кисти на уровне запястья, в том числе и при вычленении в пястно-фаланговых суставах, крепятся лентой контакт, застежкой молния или шнуровкой.
20130201
Протез кисти (косметический) на левую конечность
20130202
Ремонт косметического протеза левой кисти
201303
Протез пальца (косметический) левой кисти
Косметический протез пальца соответствует форме естественной конечности по внешнему виду. Он восполняет косметический дефект, придавая антропоморфную форму, и ограниченно используется только для прижима и поддержки предметов.
20130301
Протез пальца (косметический) левой кисти
20130302
Ремонт косметического протеза пальца левой кисти
201304
Протез кисти по новой технологии (модульный) на правую конечность
При экзартикуляции лучезапястного сустава утрачивается возможность сгибать или разгибать запястье. Пронация и супинация сохраняются. Используется пассивный, тяговый или имеющий внешнее управление (миоэлектрический) протез кисти.
Протез предплечья с электроприводом, с миотонической или биоэлектрической двух или одноканальной системой управления. При биоэлектрическом управлении источником сигнала служит электрическая активность группы мышц при их произвольном сокращении. В протезах с миотоническим управлением источником сигнала является изменение тонуса сокращающихся мышц, выбранных для управления. Функциональная длина культи предплечья на уровне лучезапястного сустава. Схват и раскрытие кисти активные. Ротация за счет культи предплечья.
20130401
Протез кисти по новой технологии (модульный) на правую конечность
20130402
Ремонт протеза правой кисти по новой технологии (модульный)
201305
Протез кисти (косметический) на правую конечность
Протез кисти косметический при ампутации или дефектах кисти на уровне запястья, в том числе и при вычленении в пястно-фаланговых суставах, крепятся лентой контакт, застежкой молния или шнуровкой.
20130501
Протез кисти (косметический) на правую конечность
20130502
Ремонт косметического протеза правой кисти
201306
Протез пальца (косметический) правой кисти
Косметический протез пальца, соответствующий форме естественной конечности по внешнему виду. Он восполняет косметический дефект, придавая антропоморфную форму, и ограниченно используется только для прижима и поддержки предметов.

20130601
Оң жақ қолдың саусақ протезі (косметикалық)
20130602
Оң жақ қол саусағының косметикалық протезін жөндеу
202
Аяқ протездері
Әртүрлі аяқ протездерін алу үшін жеке дайындалған компонентпен біріктірілген үйлесімді компоненттердің жиынтығы.
2021
Жамбас протезi
Ампутациядан кейін немесе туылғанда аяқ болмаған кезде жамбас буыны мен тізе буыны арасындағы бір бөлігін немесе жамбас буынында аяқты алмастыратын құрал.
202101
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ жамбас протезі
Жамбас протезінің модульдік құрылымы мыналардан тұрады: тұқылдарды қабылдау гильзасы (жұмсақ (серпімді) астары бар немесе онсыз, силикон қаппен (лайнермен) немесе онсыз), гильза адаптері (тіреуі), айналмалы модуль (опциондық), тізе буынының модулі, көтергіш модуль, қысқыш төлке (қамыт), табан модулі, косметикалық қабық және косметикалық жабын. Тұқым қабылдағыш гильза – жамбас протезінің негізі. Тірек модулі және/немесе тік амортизацияның қосымша функциялары жоқ. Тізе буынының модульдері мен аяқ модульдері конструкциясы, сыртқы түрі, іске асырылған функциялары бойынша алуан түрлі. Кейбір аяқ модульдері өкше биіктігін реттеу функциясымен жабдықталады. Модульдік жамбас протездерінің конструкциясында протездің функционалдығын жоғалтпай модульдердің өзара алмастырылуы жүзеге асырылады.
20210101
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ жамбас протезі
20210102
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ жамбас протезін жөндеу
202102
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ жамбас протезі
20210201
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ жамбас протезі
20210202
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ жамбас протезін жөндеу
202103
Шиналы-былғары сол жақ жамбас протезi
Шина-былғары жамбас протезі қабылдау гильзасынан түрады. Болат шиналар раманың рөлін атқарады. Тізе түйіндері құлыпты немесе онсыз. Табандары полиуретанды өтпелі білекпен.
Жамбас протезі әртүрлі деңгейдегі жамбастың бір жақты немесе екі жақты ампутациялау кезінде ұсынылады.
20210301
Шиналы-былғары сол жақ жамбас протезi
20210302
Шиналы-былғары сол жақ жамбас протезiн жөндеу
202104
Шиналы-былғары оң жақ жамбас протезi
20210401
Шина-былғары оң жақ жамбас протезi
20210402
Шиналы-былғары оң жақ жамбас протезiн жөндеу
2022
Жіліншік протезі
202201
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ жіліншік протезі
Жіліншік протезінің модульдік конструкциясы мыналардан тұрады: тұқым қабылдағыш гильзадан (жұмсақ астары бар және/немесе силикон қаппен (лайнермен)), гильзалық адаптер (тіреуіш), көтергіш модуль, қысқыш төлке - қамыт, табан модулі, косметикалық қабық және косметикалық жабын. Тірек модулі және қысқыш жең бұралу және/немесе тік амортизацияның қосымша функциялары жоқ немесе болуы мүмкін. Табан модульдері конструкциясы, сыртқы түрі, іске асырылған функциялары жағынан алуан түрлі. Кейбір табан модульдерінде өкшенің биіктігін реттеу мүмкіндігі бар.

20130601
Протез пальца (косметический) правой кисти
20130602
Ремонт косметического протеза пальца правой кисти
202
Протез нижних конечностей
Совокупность совместимых компонентов, которые объединены с индивидуально изготовленным компонентом, для получения различных протезов нижних конечностей.
2021
Протез бедра
Средство, замещающее нижнюю конечность в тазобедренном суставе или часть нижней конечности между суставом бедра и коленным суставом после ампутации или при врожденном отсутствии конечности
202101
Протез бедра по новой технологии (модульный) на левую конечность
Модульная конструкция протеза бедра состоит из: культеприемной гильзы (с мягким (эластичным) вкладышем или без него, с силиконовым чехлом (лайнером) или без него), гильзового адаптера (опоры), поворотного модуля (опционно), модуля коленного шарнира, модуля несущего, зажимной втулки (хомута), модуля стопы, косметической оболочки и косметического покрытия. Культеприемная гильза – основа протеза бедра. Модуль несущий и зажимная втулка без или с дополнительными функциями торсионной и (или) вертикальной амортизации. Модули коленного шарнира и стопы разнообразны по конструкции, внешнему виду, реализованным функциям. Отдельные модули стопы оснащены функцией регулировки высоты каблука. В конструкциях модульного протеза бедра осуществляется взаимозаменяемость модулей без потери функциональных возможностей протеза в целом.
20210101
Протез бедра по новой технологии (модульный) на левую конечность
20210102
Ремонт протеза левого бедра по новой технологии (модульный)
202102
Протез бедра по новой технологии (модульный) на правую конечность
20210201
Протез бедра по новой технологии (модульный) на правую конечность
20210202
Ремонт протеза правого бедра по новой технологии (модульный)
202103
Протез бедра шинно-кожаный на левую конечность
Протез бедра шинно-кожаный состоит из приҰмной гильзы. Стальные шины выполняют роль каркаса. Узлы коленные с замком или без него. Стопы полиуретановые с переходной щиколоткой. Протез бедра рекомендован при односторонней или двусторонней ампутации бедра на различных уровнях.
20210301
Протез бедра шинно-кожаный на левую конечность
20210302
Ремонт шинно-кожаного протеза левого бедра
202104
Протез бедра шинно-кожаный на правую конечность
20210401
Протез бедра шинно-кожаный на правую конечность
20210402
Ремонт шинно-кожаного протеза правого бедра
2022
Протез голени
202201
Протез голени по новой технологии (модульный) на левую конечность
Модульная конструкция протеза голени состоит из: культеприемной гильзы (с мягким вкладышем и (или) с силиконовым чехлом (лайнером)), гильзового адаптера (опоры), модуля несущего, зажимной втулки – хомута, модуля стопы, косметической оболочки и косметического покрытия. Модуль несущий и зажимная втулка без или с дополнительными функциями торсионной и (или) вертикальной амортизации. Модули стопы разнообразны по конструкции, внешнему виду, реализованным функциям. Отдельные модули стопы имеют возможность регулировки высоты каблука.

20220101
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ жіліншік протезі
20220102
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ жіліншік протезін жөндеу
20220103
Силикон қабы бар сол жақ жіліншік протезі
202203
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ жіліншік протезі
20220301
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ жіліншік протезі
20220302
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ жіліншік протезін жөндеу
20220303
Силикон қабы бар оң жақ жіліншік протезі
202202
Шиналы-былғары сол жақ жіліншік протезi
Шина-былғары жіліншік протезі болаттан немесе титан шиналарымен нығайтылған былғарыдан жасалады. Гильзаларды бауларға немесе бауларға, былғары белдікке, вертлугқа бекіту. Табан резеңке немесе металл штампталған.
20220201
Шиналы-былғары сол жақ жіліншік протезi
20220202
Шиналы-былғары сол жақ жіліншік протезiн жөндеу
202204
Шиналы-былғары оң жақ жіліншік протезi
20220401
Шиналы-былғары оң жақ жіліншік протезi
20220402
Шиналы-былғары оң жақ жіліншік протезiн жөндеу
2023
Табан протезі
202301
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ табан протезі
Пирогов бойынша ампутациядан кейін модульдік табан протезі жұмсақ қабырғалы астары бар немесе онсыз жіліншік гильзасынан және табаннан тұрады. Табан төмен профильді. Сау аяқ пен ампутацияның ұзындығының айырмашылығы кем дегенде 3-5 сантиметрді құрайды. Бекіту байланыс лентасында.
20230101
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ табан протезі
20230102
Жаңа технология бойынша (модульдік) сол жақ табан протезін жөндеу
202303
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ табан протезі
20230301
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ табан протезі
20230302
Жаңа технология бойынша (модульдік) оң жақ табан протезін жөндеу

20220101
Протез голени по новой технологии (модульный) на левую конечность
20220102
Ремонт протеза левой голени по новой технологии (модульный)
20220103
Протез голени с силиконовым чехлом на левую конечность
202203
Протез голени по новой технологии (модульный) на правую конечность
20220301
Протез голени по новой технологии (модульный) на правую конечность
20220302
Ремонт протеза правой голени по новой технологии (модульный)
20220303
Протез голени с силиконовым чехлом на правую конечность
202202
Протез голени шинно-кожаный на левую конечность
Шинно-кожаный протез голени изготавливается из кожи, армированных стальных или титановых шин. Крепление гильз на шнуровке или ремешках, кожаный пояс, вертлуг. Стопа резиновая или металлоштампованная.
20220201
Протез голени шинно-кожаный на левую конечность
20220202
Ремонт шинно-кожаного протеза левой голени
202204
Протез голени шинно-кожаный на правую конечность
20220401
Протез голени шинно-кожаный на правую конечность
20220402
Ремонт шинно-кожаного протеза правой голени
2023
Протез стопы
202301
Протез стопы по новой технологии (модульный) на левую конечность
Протез стопы модульный после ампутации по Пирогову состоит из гильзы голени с мягкостенным вкладышем или без него и стопы. Стопа низкопрофильная. Разница длины здоровой конечности и ампутированной составляет не менее 3-5 сантиметров. Крепление на ленте контакт.
20230101
Протез стопы по новой технологии (модульный) на левую конечность
20230102
Ремонт протеза левой стопы по новой технологии (модульный)
202303
Протез стопы по новой технологии (модульный) на правую конечность
20230301
Протез стопы по новой технологии (модульный) на правую конечность
20230302
Ремонт протеза правой стопы по новой технологии (модульный)

203
Омырау бездерінiң протездері
Экзопротез сау сүт безіне тән сипаттамаларға ие: түсі, консистенциясы, пішіні, беті, серпімділігі. Сондай-ақ жұмсақ ішкі бетке ие, бұл өз тіндерімен минималды үйкелісті қамтамасыз етеді, әсіресе операциядан кейінгі тыртық аймағында. Экзопротездің косметикалық қасиеттері бездің емізік-ареолярлы аймағына еліктеумен толықтырылады.
20301
Сол жақ омырау бездерінiң протезі
20302
Оң жақ омырау бездерінiң протезі
204
Ортопедиялық аппараттар
Ортопедиялық аппараттар қолдарға және аяқтарға арналған аппараттарды және туторларды қамтиды. Қозғалыс функцияларын қалпына келтіру және (немесе) қол жеткізілетін түзету жағдайында түсіру немесе бекіту арқылы деформациялардың дамуын болдырмау мақсатында сегменттерге немесе адамның аяқ-қолдарына әзірленетін құрылғы.
20401
Аппарат
Аппараттың барлық сегменттері шарнирлік қосылыстарға ие.
Аппараттың мақсаты: қолдарға – зардап шеккен қолды тұрмыстық және еңбек операцияларына тарту мүмкіндігін қамтамасыз ету;
аяқтарға – тірек функциясын қамтамасыз ету, локомотив актісін ішінара немесе толық қалпына келтіру.
20402
Тутор
Тутор шарнирлік қосылыстары жоқ бекіту-түзету типіндегі ортопедиялық аппарат.
Буынды (дарды) немесе аяқ-қол сегментін қатаң бекітуге және берілген түзету жағдайында оларды ішінара жеңілдетуге арналған. Тутор жеке орналасқан сүйек шығыңқы жерлерін көрсете отырып, сондай-ақ аяқ-қолдарын өлшей отырып, гипс құймасы бойынша дайындалады.
Тутордың мақсаты:
қолдарға – мүмкін болатын тұрмыстық немесе еңбек операцияларын орындауға қолды жұмыс істеп тұрған білекпен тартуды қамтамасыз ете отырып, қолды белгілі бір функционалдық тиімді жағдайда ұстай отырып, буынның (дардың) және қол сегментінің (тердің) бекітілуін қамтамасыз ету.
аяққа – туторлары оның сегменттерін түзетілген (бар патологиялық қондырғыларды жоя отырып) немесе белгілі бір қалыпта бекітуге және ұстап тұруға, аяқты тиісті түрде жүктеуге немесе буынды анкилоздау және оларды баяу шоғырландыру кезінде сүйектерді біріктіру мақсатында арналған.

203
Протез грудной железы
Экзопротез имеет характеристики, свойственные здоровой молочной железе: цвет, консистенцию, форму, поверхность, упругость. Также имеет мягкую внутреннюю поверхность, обеспечивающую минимальное трение с собственными тканями, особенно в области послеоперационного рубца. Косметические качества экзопротеза дополняются имитацией сосково-ареолярной области железы.
20301
Протез грудной железы на левую грудь
20302
Протез грудной железы на правую грудь
204
Ортопедические аппараты
Ортопедические аппараты включают в себя аппараты и туторы на верхние и нижние конечности. Изготавливаются на сегменты или всю конечность человека в целях восстановления двигательных функций и (или) предупреждения развития деформаций путем разгрузки или фиксации в положении достигаемой коррекции.
20401
Аппарат
Все сегменты аппарата имеют шарнирные соединения.
Предназначение аппарата: на верхнюю конечность – обеспечение возможности вовлечения пораженной конечности в выполнение бытовых и трудовых операций;
на нижнюю конечность – обеспечение функции опоры, частичное или полное восстановление локомоторного акта.
2040202
Тутор
Тутор представляет собой ортопедический аппарат фиксационно-корригирующего типа, в котором отсутствуют шарнирные соединения. Предназначен для жесткой фиксации сустава (ов) или сегмента конечности и их частичной разгрузки в приданном положении коррекции.
Тутор изготавливается по гипсовому слепку с обозначением индивидуально расположенных костных выступов, а также с измерением конечностей. Предназначение тутора:
на верхнюю конечность – обеспечение фиксации сустава (ов) и сегмента (ов) конечности с удержанием руки в определенном функционально выгодном положении с обеспечением вовлечения руки с функционирующей кистью в выполнение возможных бытовых или трудовых операций;
на нижнюю конечность –фиксация и удержание сегментов в корригированном (с устранением имеющихся патологических установок) или определенном положении, для целесообразной нагрузки ноги или с целью анкилозирования сустава и сращения костей при замедленной их консолидации.

205
Балдақ
Жаяу жүруді жеңілдетуге арналған, аяғы, тұтқасы және қолтық аймағына немесе білекке тірегі бар техникалық көмекші құрал.
2051
Балаларға арналған балдақ
Қолтық асты балдақ шынтақ балдағына салыстырғанда тұрақты тірек жасайды.
Қолтық асты балдағының конструкциясы қолтық аймағында тіреуге арналған платформаны, тұтқаны, резеңке ұшы бар бір тірекке өтетін қос жолақты қарастырады. Балдақ биіктігін реттейтін қысқышқа, бұрандаларға немесе құрылғыларға ие. Қолтық асты балдағының биіктігі адамның бойына сәйкес келеді.
Қолтық асты балдағын өз бетінше тұра алмайтын, тұрақты қатты тірек қажет пациенттер пайдаланады.

205
Костыль
Вспомогательное техническое средство, предназначенное для облегчения ходьбы, имеющее ножку, рукоятку и опору на подмышечную область или предплечье.
2051
Костыль для детей
Подмышечный костыль создает более устойчивую опору по сравнению с локтевым костылем.
Конструкция подмышечного костыля предусматривает платформу для опоры в подмышечной области, ручку, двойную планку, переходящую снизу в одну стойку с резиновым наконечником. Костыль имеет зажимы, винты или приспособления, с помощью которых регулируют их высоту. Высота костыля подмышечного соответствует росту человека.
Подмышечный костыль используют пациенты, которые самостоятельно не стоят и которым требуется постоянная твердая опора.

2051001
Балаларға арналған қолтық асты балдақ
2052
Ересектерге арналған балдақ
2052001
Ересектерге арналған қолтық асты балдақ
2053
Балаларға арналған шынтаққойғыштары бар балдақ
Шынтақ балдағы дене салмағын толық немесе ішінара қолдайтын адамдар пайдаланады. Шынтақ балдағының көмегімен қозғалу кезінде шынтақ буыны мен қол буынына тірек түседі. Шынтақ балдағын жеке таңдау олардың биіктігін дұрыс таңдау арқылы қамтамасыз етіледі, ол адамның бойына сәйкес келеді.
2053001
Балаларға арналған көп тіреулі шынтақ балдағы
2053002
Балаларға арналған бір тіреулі шынтақ балдағы
2054
Ересектерге арналған шынтаққойғыштары бар балдақ
2054001
Ересектерге арналған көп тіреулі шынтақ балдағы
2054002
Ересектерге арналған бір тіреулі шынтақ балдағы
206
206005
Таяқ
Таяқ
Таяқ – тіректің ауданын және пайдаланушының тік тұрақтылығын ұлғайтуды қамтамасыз етеді, сондай-ақ зақымдалған жаққа жүктемені азайтады және жүру кезінде дененің ауытқуының симметриясына ықпал етеді.
206001
Бір тіреулі таяқ
Тұтқасы бар және қолға баса отырып жүру кезінде тіреуге арналған өзек түріндегі құрылғы.
Таяқтар әртүрлі материалдардан жасалады: ағаш, алюминий қорытпасы, анодталған алюминий, пластмасса, шыны талшық, болат. Бұйымдарда бағалы ағаш түрлерінен, пластмассадан, декоративтік материалдардан, соққыға төзімді, аязға төзімді қасиеттері бар түрлі пішіндегі тұтқалар пайдаланылады.

2051001
Костыль подмышечный для детей
2052
Костыль для взрослых
2052001
Костыль подмышечный для взрослых
2053
Костыль с подлокотником для детей
Локтевой костыль используется лицами, полностью или частично поддерживающими собственную массу тела. При передвижении с помощью локтевого костыля опора приходится на локтевой сустав и кисть руки. Индивидуальный подбор локтевого костыля обеспечивается правильным выбором его высоты, которая соответствует росту человека.
2053001
Костыль локтевой многоопорный для детей
2053002
Костыль локтевой одноопорный для детей
2054
Костыль с подлокотником для взрослых
2054001
Костыль локтевой многоопорный для взрослых
2054002
Костыль локтевой одноопорный для взрослых
206
206005
Трость
Трость
Трость обеспечивает увеличение площади опоры и вертикальной устойчивости пользователя, а также снижает нагрузку на поврежденную сторону, и способствует симметричности девиации тела при ходьбе.
206001
Одноопорная трость
Приспособление в виде стержня для опоры при ходьбе с ручкой и упором на кисть.
Трость изготавливается из различных материалов: дерево, алюминиевый сплав, анодированный алюминий, пластмасса, стеклопластик, сталь. В изделиях используются ручки различной формы, изготовленные из дерева ценных пород, пластмассы, декоративные, из материалов с ударопрочными, морозостойкими свойствами.

206004
Көп тіреулі таяқ
Биіктігі бойынша реттеумен және онсыз, төмен немесе пирамида негізімен, қол немесе білекке тіреумен, әртүрлі материалдардан жасалған тұтқамен, әртүрлі пішіндегі, сырғанауға қарсы құрылғымен қысқы кезеңде пайдалану үшін және онсыз, таяқтың негізінің оң немесе сол қол астындағы жағдайын реттеумен шығарылады. Көп тіреулі таяқтың конструкциясы жетілдіріледі, мысалы, инсульттан кейінгі пайдаланушылар үшін полиуретанды тұтқамен, 2,5 сантиметр түзету қадамымен, сенімді бекітумен, тірек аяқтары арасындағы максималды қашықтықпен жақсартуға болады; кең, пирамидалы кішкентай және орташа негізбен.

206004
Многоопорная трость
Выпускается с регулировкой по высоте и без нее, с низким или пирамидальным основанием, с опорой на кисть или предплечье, с ручкой из различных материалов, разной формы, с устройством противоскольжения для пользования в зимний период и без него, регулировкой положения основания трости под правую или левую руку. Конструкция многоопорной трости усовершенствуется, например, полиуретановой ручкой, с шагом регулировки 2,5 сантиметров, надежной фиксацией, максимальным расстоянием между ножками опоры; с широким, пирамидальным малым и средним основанием.

207
Жетек арбалар
Пайдаланушының екі қолымен басқарылатын төрт тірекпен және екі тұтқамен жүруді жеңілдетуге арналған құрал немесе дененің жоғарғы бөлігімен бірге болады. Жетек арбаларды екі негізгі функциясы бар: аяқтардағы жүктемені азайту және тепе-теңдікті жеңілдету.
2071005
Балаларға арналған жетек арбалар
2072005
Ересектерге арналған жетек арбалар
207011
Қадамсыз жетек арбалар
Ересектермен және балалармен қатты және тегіс жерде жүру үшін пайдаланылады.
Стационарлық жетек арбалар – пациенттің төсектен немесе орындықтан тұруын жеңілдету үшін бір-бірінің үстіне орналасқан тұтқалары (жоғарғы және төменгі) екі деңгейлі тұтас, жиналмалы, реттелетін, екі деңгейлі.

207
Ходунки
Средство, предназначенное для облегчения ходьбы, с четырьмя опорами и двумя рукоятками, управляемое обеими руками пользователя или в комбинации с верхней частью тела.
Ходунки имеют две основные функции: снижение нагрузки на нижние конечности и облегчение равновесия.
2071005
Ходунки для детей
2072005
Ходунки для взрослых
207011
Ходунки без шага
Используется взрослыми и детьми для ходьбы по твердой и ровной поверхности.
Стационарные ходунки: цельный, складной, регулируемый, двухуровневый с двумя уровнями поручней (верхними и нижними), располагающимися друг над другом, для облегчения вставания пациента с их помощью с кровати или стула.

207012
Қадамдық жетек арабалар
Жетек арбаның конструкциясы ересектер мен балаларға оны пайдаланудың ыңғайлылығын, іс-қимыл жасау еркіндігін, жетек арбаның бірқалыпты қозғалуын және пайдалану процесінде дірілдің болмауын, сондай-ақ жекелеген бөлшектердің өзара алмасуын қоса алғанда, оларды ауыстыру арнайы құралдар мен құрылғыларды қолданбай жөндеуге жарамдылығын қамтамасыз етеді.
Жетек арбаның қайта үдемелі қозғалысының қадамы оны жылжытқан кезде (қайта үдемелі қозғалыс) жетек арбаның ең жоғары енінің кем дегенде 90% құрайды. Қадамдық жетек арбаның көмегімен қозғалғанда, пайдаланушы қадамды имитациялай отырып, жетек арбаның сол және оң жақтарын кезекпен жылжытады.
207013
Дөңгелекті жетек арбалар
Екі немесе одан да көп дөңгелектері мен екі тұтқалары бар көмекші техникалық құрал, пайдаланушының екі қолымен басқарылатын немесе дененің жоғарғы бөлігімен комбинациялануы ересектер мен балалардың жүруін жеңілдетуге арналған.
Төрт дөңгелекті жетек арбалар жүру кезінде тұрақты қолдауды қажет ететін пайдаланушыларға арналған.
Үш дөңгелекті жетек арбалар төрт дөңгелекті жүргішпен салыстырғанда үлкен маневрге ие.
Төрт және үш дөңгелекті жетек арбалар тежегіштермен жабдықталған.
Екі доңғалақты жетек арбалар – алдыңғы екі доңғалақ және артқы жағында резеңке ұштары бар екі аяқ. Ол басым тұрақтылыққа ие, бірақ маневрлері аз.
2073007
Қосымша тірегі бар балаларға арналған жетек арбалар
Пайдаланудың негізгі мақсаты патологиялық постуральды белсенділікті басу; пациентті толық немесе ішінара бекіте отырып, дұрыс жүрісті дамыту үшін жағдай жасау; жүру және тұру кезінде тепе-теңдікті үйрету болып табылады.
Жетек арбаның конструкциясы мыналарды қамтиды: доңғалақтары бар тірек жақтауы; дұрыс тұруға арналған құрылғылар (қатаң жақтау); баланың денесін физиологиялық дұрыс қалыпта бекітетін корсет; қолдарға арналған бағыттаушы тіректер, сондай-ақ дөңгелегі және ұштары бар тірек рамасы (қозғалыс кезінде жоғары деңгейдегі тұрақтылықты қамтамасы ететін білекке арналған көлденең тіреуіш формасында немесе екі көлденең тіреуіш нысанындағы, немесе қолтық асты тіреулер, ол үйлестіру бұзылуы бар пациенттерге аса маңызды).
Жетек арбалар пайдаланушымен қозғалыс кезінде іске қосатын жұмыс тежегіштері және тұрақ тежегіштері болады.
Доңғалақтары жоқ тірек ұшымен аяқталады; ұшы алмалы-салмалы болады; ол орын ауыстыру бетінде елеулі із қалдырмайды; резеңке ұшы жүріс тірегіне сенімді бекітіледі.
Жетек арбаның тұтқалары реттеледі, бірақ оларды пайдалану кезінде мықтап бекітіледі; жиналмалы жетек арбалар бүктелгенде жұмыс күйінде бекітіледі. Адам денесімен байланысатын жетек арбалардың материалдары био үйлесімді болуы керек.

207012
Ходунки с шагом
Конструкция ходунка обеспечивает удобство пользования взрослыми и детьми, свободу действий пользователя, плавность перемещения и отсутствие дребезжания ходунка в процессе эксплуатации, а также ремонтопригодность, включая взаимозаменяемость отдельных деталей, их замены, без применения специальных инструментов и приспособлений.
Шаг возвратно- поступательного движения ходунка при его перемещении (возвратно- поступательном движении) составляет не менее 90% максимальной ширины ходунка. При передвижении с помощью шагающего ходунка пользователь поочередно двигает левую и правую стороны ходунка, имитируя шаг.
207013
Ходунки на колесиках
Вспомогательное техническое средство с двумя или более колесиками и двумя рукоятками, предназначенное для облегчения ходьбы взрослых и детей, управляемое обеими руками пользователя или в комбинации с верхней частью тела.
Четырехколесные ходунки предназначены для пользователей, которым нужна постоянная поддержка во время ходьбы.
Трехколесные ходунки обладают большей маневренностью по сравнению с четырехколесными ходунками.
Четырехколесные и трехколесные ходунки оборудованы тормозами.
Двухколесные ходунки – два колеса спереди и две ножки с резиновыми наконечниками сзади. Обладают большей устойчивостью, но имеет меньшую маневренность.
2073007
Ходунки с дополнительной опорой для детей
Основной целью использования является подавление патологической постуральной активности; создание условий для выработки правильной походки с полной или частичной фиксацией туловища; тренировка равновесия при ходьбе и стоянии, в частности при церебральном параличе.
Конструкция ходунка включает: приспособления для правильного стояния (жесткая рамка); корсет, фиксирующий тело в физиологически правильном положении; направляющие упоры для рук, а также опорную раму (с опорой для предплечья в форме горизонтальной поддерживающей стойки или двух горизонтальных опор для предплечья, или подмышечные стойки, обеспечивающие высокий уровень устойчивости во время передвижения, что особенно актуально для пациентов, страдающих нарушениями координации) с колесами или наконечниками.
Ходунки имеют рабочие тормоза, которые приводятся в действие пользователем во время движения и стояночные тормоза.
Опора без колес заканчивается съемным наконечником, который надежно зафиксирован на опоре ходунков.
Ручки ходунка регулируемые и надежно закреплены во время использования; складные ходунки фиксируются в рабочем положении при раскладывании. Материалы ходунка, контактирующие с телом человека, биосовместимы и не оставляют следов на коже или одежде при использовании.

2074007
Қосымша тірегі бар ересектерге арналған жетек арбалар
208
20802
Корсет
Корсет
Омыртқаны қалыпты физиологиялық күйде бекітуге және оны ішінара түсіруге, сонымен қатар әртүрлі деформацияларды түзетуге (коррекциялауға) пайдаланылатын өнім.
Мақсаты бойынша корсеттер екі топқа бөлінеді: омыртқа ауруларының алдын-алу үшін қолданылатын корсеттер және медициналық.
Медициналық корсет деформацияның әртүрлі кезеңдерінде омыртқаны белсенді және пассивті түзетуге арналған.
Функционалдық мақсаты бойынша: бекіту (бекіту-түзету) және функционалды (функционалды-түзету).
Корсет конструкциясын таңдау омыртқаның зардап шеккен бөлігіне қажетті әсердің сипатына байланысты:
- сколиотикалық қисаюды түзетуді жүзеге асыру;
- сақталған бөлімдерге жүктемені қайта бөле отырып, омыртқалардың зақымдалған денелерін түсіру;
- деформацияның артуының алдын алу мақсатында, мысалы, паралитикалық сколиоз кезінде омыртқаны ішінара немесе іс жүзінде толық иммобилизациялау және белгілі бір қалыпта ұстау.
209
209
Реклинатор
Реклинатор
Иықтарды екі жаққа таратуға және қалыптың дұрыс стереотипін жасауға арналған жоғарғы кеуде омыртқасындағы серпімді матадан жасалған бұйым. Реклинаторлар жауырынды басу арқылы жоғарғы иық белдеуін өсіруді қамтамасыз етеді; кеуде омыртқасының жұмсақ және жартылай қатаң бекітілуін жасайды, бұл оның кеуде-бел аймағын түсіруге әкеледі; артқы бұлшықеттердің шамадан тыс тонусын жояды.
Реклинатор қатаң жеке таңдалады. Жұмыс кезінде, үйде немесе оқу орнында ұзақ отыру немесе артқы жағында тірек болмаған кезде кию ұсынылады.
Реклинаторлар барлық жас топтарына арналған.
210
210
Басұстағыш
Басұстағыш
Іс жүзінде ол корсеттің функциясын орындайды, қажетті түзету жағдайында мойын омыртқасын түсіруді және бекітуді қамтамасыз етеді. Бұл бастың патологиялық бастиек орнатудың алдын алу, бар ауырсынуды жою, сондай-ақ жоғарыда аталған зақымданулармен жиі ауыратын мидың қанмен қамтамасыз етілуін қалыпқа келтіру үшін пайдаланылады.
211
211002
Бандаж
Бандаж
Бандаж іш қуысы мен кіші жамбас органдары төмен түсірілген кезде оларды көтері және ұстау үшін; іш прессінің әлсіздігі кезінде; алдыңғы іш қабырғасының грыжасының пайда болуын алдыг алу үшін; қасағаның мүшеленуінің алшақтауы кезінде; алдыңғы іш қабырғасындағы жасанды ануста; алдыңғы іш қабырғасындағы грыжалар кезінде алдыңғы іш қабырғасындағы қосымша тіреу үшін пайдаланылады.
Жеке өндірістің грыжалық бандажы (шап, ұмалық, скротальды, суспензиялар); протездік белдік бандаждарына жіктеледі.
Грыжалық бандаждар-протездерге арналған жоғарғы және төменгі былғары (хромды былғары (астарлы)), бір (немесе екі) резеңке пелот (шапты немесе ширатылған) және бір (немесе екі) болат серіппесі бар немесе серіппесіз, жамбас асты, бандаждық ілмекке бекіту.
Суспензорий (біржақты грыжалық бандаж) - мақта-матадан жасалған, негізгі матадан жасалған астары бар, түймелермен түймеленетін және бүйірлерінде, белдігінде алмалы-салмалы ленталары бар.
212
212
Емдік белбеулер
Емдік белбеулер
Емдік белбеулер бел омыртқасының остеохондрозына (омыртқааралық алшақтықтың төмендеуі нәтижесінде жүйке тамырларының қысылуы), радикулитке (жүйке тамырларының қабынуы), бел бұлшықеттерінің сынуы мен жарақаттарына қолданылады.
213
213
Балалардың профилактикалық шалбары
Балалардың профилактикалық шалбары
Туа біткен және жамбас буындарының ауытқулары бар жас балалардың аяқтарын дұрыс өсіру үшін ортопедиялық құрылғы. Құрылғы жамбас сүйегінің басын жамбас сүйегінің вертлуг қатпары ортасына бекітеді. Оның көмегімен жамбас өсіру бұрышы реттеледі, буындарға жүктеме азайтылады.

2074007
Ходунки с дополнительной опорой для взрослых
208
208002
Корсет
Корсет
Изделие, используемое для фиксации позвоночника в нормальном физиологическом состоянии, и его частичной разгрузки, а также исправления (коррекции) различных деформаций.
По типам предназначения корсет делится на две группы: для профилактики заболеваний позвоночника и лечебный. Лечебный корсет предназначен для активной и пассивной коррекции позвоночника на различных стадиях деформации.
По функциональному предназначению: фиксирующий (фиксационно-корригирующий) и функциональный (функционально-корригирующий).
Выбор конструкции корсета зависит от характера необходимого воздействия на пораженный отдел позвоночника:
- осуществление коррекции сколиотического искривления;
- разгрузка поврежденных тел позвонков с перераспределением нагрузки на сохранные отделы;
- частичная или практически полная иммобилизация и удержание позвоночника в определенном положении с целью профилактики нарастания деформации, например, при паралитическом сколиозе.
209
209
Реклинатор
Реклинатор
Изделие из эластичной ткани на верхнегрудной отдел позвоночника, предназначенное для разведения плеч и выработки правильного стереотипа осанки. Реклинатор обеспечивает разведение верхнего плечевого пояса с прижатием лопаток; создает мягкую и полужесткую фиксацию грудного отдела позвоночника, что приводит к разгрузке его грудопоясничного отдела; устраняет избыточный тонус мышц спины.
Реклинатор подбирается строго индивидуально. Рекомендуется для ношения во время работы, дома или в образовательном учреждении, при долгом сидячем положении или отсутствии опоры под спину.
Реклинатор предназначается для всех возрастных групп.
210
210
Головодержатель
Головодержатель
Фактически выполняет функцию корсета, обеспечивающего разгрузку и фиксацию шейного отдела позвоночника в положении необходимой коррекции. Используется для профилактики патологических установок головы, устранения имевшегося болевого синдрома, а также нормализации кровоснабжения головного мозга, часто страдающего при вышеперечисленных поражениях.
211
211002
Бандаж
Бандаж
Бандаж предназначен для дополнительной фиксации передней стенки живота для поднятия и поддержания органов брюшной полости и малого таза при их опущении; при слабости брюшного пресса; для предупреждения образования грыжи передней брюшной стенки; при расхождении лобкового сочленения; при искусственном анусе, расположенном на передней брюшной стенке; при грыжах на передней стенки живота.
Бандаж грыжевой индивидуального производства (паховый, мошоночный, скротальный, суспензории).
Бандажи грыжевые – верх и низ кожаные (кожа хромовая (подкладочная)) для протезов, с одним (или двумя) пелотами резиновыми (паховым или скротальным) и одной (или двумя) пружинами стальными, или без пружин, с подбедренниками, крепление на бандажный крючок.
Суспензорий (односторонний грыжевый бандаж) - из хлопчатобумажной ткани, прокладкой из основной ткани, застежкой на пуговицы и вставными лентами в боках, на поясе.
212
212
Лечебные пояса
Лечебные пояса
Лечебные пояса применяются при остеохондрозе поясничного отдела позвоночника (защемление нервных корешков в результате уменьшения межпозвонкового зазора), при радикулите (воспаление нервных корешков), при растяжениях и травмах поясничных мышц.
213
213
Детские профилактические штанишки
Детские профилактические штанишки
Ортопедическая конструкция для правильного разведения ног маленьких детей с врожденными и приобретенными аномалиями тазобедренных суставов. Устройство фиксирует головку бедренной кости в центре вертлужной впадины тазовой кости. С его помощью регулируют угол разведения бедер, уменьшают нагрузку на суставы.

214
Ортопедиялық аяқкиім
Аяқтың жоғалған функцияларын өтеу үшін аяқтың деформациясы, ақаулары немесе функционалды жеткіліксіздігі бар науқастар үшін жасалған арнайы нысандағы және конструкциядағы аяқкиім.
Ортопедиялық аяқкиімге келесі талаптар қойылады:
- ортопедиялық аяқкиім жеке өлшем бойынша жасалады (ортопедиялық аяқкиім жаппай өндірілмейді);
- ортопедиялық аяқкиім дайындалады негізінен қатты тері, ол күшейтіледі металл немесе тығын қаңқасы, беретін аяқкиім қаттылығы түзету үшін деформациялар аяқ (табан);
- аяқкиімнің жоғарғы жағы белдіктерден немесе жолақтардан жасалған;
- ортопедиялық аяқкиім табан деформациясын түзетуге және жүру кезінде ауруды жеңілдетуге арналған.
Ортопедиялық аяқкиім екі түрге бөлінеді: шамалы күрделі және күрделі.
Шамалы күрделі ортопедиялық аяқкиім – бұл ішкі формасы біріктірілген және аяқ-қолдардағы анатомиялық өзгерістерді ескере отырып жасалған аяқкиім; ол табанды түзету үшін кірістірілген немесе кіріктірілген элементтерге ие.
Шамалы күрделі ортопедиялық аяқкиім супинатормен, пронатормен; табанның деформациясымен; бойлық және көлденең жалпақ аяқтарымен компенсация кезінде 3 сантиметрге дейін қысқарған адамдарға арналған.
Күрделі ортопедиялық аяқкиімге: құю арқылы жасалған аяқкиім жатады, оны жасау үшін өлшеу және қиыстыру қажет; нақты пациент үшін жеке пысықталған тағаға дайындалған аяқ киім.
214013
Балаларға арналған ортопедиялық аяқкиім (жазғы)
214014
Балаларға арналған ортопедиялық аяқкиім (қысқы)
214015
Ересектерге арналған ортопедиялық аяқкиім (жазғы)
214016
Ересектерге арналған ортопедиялық аяқкиім (қысқы)
215
Қосымша құрылғылар
Аяқты дұрыс қалыпта ұстауға арналған әртүрлі түзеткіш құрылғылар.
2151022
Ортопедиялық ұлтарақтар
Патологиялық жағдайлар мен әртүрлі этиологиялардың деформациясы салдарынан аяқ функциясының бұзылуы үшін емдік және профилактикалық құралдар. Аяқтың статикалық және динамикалық жүктемелерінің біркелкі таралуына және аяқтың жағдайын бақылауға байланысты аяқтың серіппелі, тірек, итеру және тепе-теңдік функцияларын қалыпқа келтіріңіз. Қатты қаңқасы бар немесе онсыз чепрактан немесе серпімді синтетикалық материалдардан жасалады.
215201
Салма кебіс (етік)
Аяқкиімге арналған салма кебістер Лисфранк немесе Шопар бойынша ампутациялық ақаулар кезінде статодинамикалық функциясын қалпына келтіруге немесе өтеуге арналған:
- табанның табан беті бойынша жүктемені ұтымды қайта бөлу;
- табанды немесе оның сегменттерін түзетілген күйде ұстау;
- табанның жоқ сегментін өтеу; төменгі аяқтың қысқаруын өтеу.

214
Ортопедическая обувь
Обувь специальной формы и конструкции, которую изготавливают для пациентов с деформациями, дефектами или функциональной недостаточностью стоп с целью компенсации утраченных функций нижних конечностей.
К ортопедической обуви предъявляются следующие требования:
- ортопедическая обувь изготавливается по индивидуальной мерке (ортопедическая обувь не бывает массового производства);
- ортопедическая обувь изготавливается главным образом из жесткой кожи, которая усиливается металлическим или пробковым каркасом, придающим обуви жесткость для исправления деформации ноги (стопы);
- верх обуви целиком изготавливается из ремешков или полос;
- ортопедическая обувь предназначена для исправления деформации стопы и облегчения боли при ходьбе.
Ортопедическая обувь делится на два вида: малосложная и сложная.
Малосложная ортопедическая обувь – это обувь, внутренняя форма которой унифицирована и разработана с учетом анатомических изменений нижних конечностей при дефектах, на которые она рассчитана; она имеет вкладные или встроенные элементы для коррекции стопы.
Малосложная ортопедическая обувь предназначена для лиц, имеющих укорочение нижней конечности при компенсации до 3 сантиметров, с супинатором, пронатором; деформации стоп; продольное и поперечное плоскостопие.
К сложной ортопедической обуви относится: обувь, изготавливаемая по слепку; обувь, при изготовлении которой требуются примерка и подгонка; обувь, изготавливаемая на колодке, индивидуально доработанная для конкретного пациента.
214013
Ортопедическая обувь для детей (летняя)
214014
Ортопедическая обувь для детей (зимняя)
214015
Ортопедическая обувь для взрослых (летняя)
214016
Ортопедическая обувь для взрослых (зимняя)
215
Вкладные приспособления
Различные коррегирующие вкладыши для поддержки стопы в правильном положении.
2151022
Стельки ортопедические
Лечебные и профилактические средства при нарушении функций стопы вследствие патологических состояний и деформаций различной этиологии. Нормализуют рессорную, опорную, толчковую и балансировочную функции стопы за счҰт равномерного распределения статических и динамических нагрузок на стопы и осуществления контроля положения стопы. Изготавливаются из чепрака или эластичных синтетических материалов с жестким каркасом или без него.
215201
Вкладной башмачок (сапожок)
Обувные вкладные башмачки предназначаются для восстановления или компенсации статодинамической функции стопы при ампутационных дефектах стопы по Лисфранку или Шопару за счет:
- рационального перераспределения нагрузки по подошвенной поверхности стопы;
- удержания стопы или ее сегментов в корригированном положении;
- компенсации отсутствующего сегмента стопы; компенсации укорочения нижней конечности.

Қысқа және орташа тұқылдар, табан асты беттің ауырсынатын жерлерін түсіру қажет болған кезде, сондай-ақ білек буынындағы қозғалғыштықты 5-10° аралығында шектеу кезінде салпа кебістер (етіктер) көрсетіледі. Салма кебістің (етік) жасаудың қажетті шарты-сау аяқтың шеңберлерімен салыстырғанда кем дегенде 2 сантиметр шұңқырлы кірпіктердің азаюы.
Салма кебістер (етіктер) резеңке шұлықтан, алдыңғы жағында жасанды аяқкиім мен нақты қабылдағыш гильзаның арасындағы сына түрінде тығын төсемінен және қабылдау қуысын құрайтын дайындамадан тұрады.
Қабылдау гильзасы гипс құймасы бойынша дайындалады.
Салма кебісі (етік) стандартты немесе арнайы жасалған ортопедиялық аяқкиімде пайдалануға арналған. Стандартты аяқкиімді пайдаланған кезде салма кебіс (етік) пациенттің қоса берілген аяқкиімі бойынша қиыстырылады.
215301
Супинатор
Аяқ киім түбінің ішкі бөлігі, аяқтың ішкі жиегін көтеріп, ұлтараққа немесе ұлтарақ пен жартылай ұлтарақ арасына:
- жалпақ аяқтар болған кезде аяқтың доғаларын қолдау, түрлі жарақаттардың алдын алуға;
- табанның ауырсыну аймақтарын (сүйектерді, өкше шоғырларын және деформацияланған саусақтарды)түсіруге;
- аяққа жүктемені дұрыс бөлуге; - өкшелердің дұрыс орнатылуын қамтамасыз етуге;
- өкше нысанының төзімдігіне және жүру процесінде амортизация ға арналған.
Былғарыдан, тығыннан, металданнемесе пластамассадан, сондай-ақ формаланған, негізгі ұлтарақ құю әдісімен дайындалады; әдеттегі немесе ортопедиялық аяқ киімге салынады.
Ортопедичлық аяқ киімдегі супинатор ортопедиялық ұлтарақтың артқы, ортаңғы, алдыңғы бөлімдері аумағында орналасады.
216
216
Аппаратқа (протезге) арналған аяқкиім
Аппаратқа (протезге) арналған аяқкиім
Аппаратқа арналған аяқкиім арнайы "аппараттық" қалыптарда жасалады, жеке-жеке өңделеді және пациенттің аппараттағы орамдарының өлшенген мәндері бойынша, сондай-ақ сау аяқтың мөлшерін ескере отырып жасалады.
Бір жақты ампутация кезінде протездерге арналған аяқкиім сақталған аяқтың жағдайына байланысты жасалады және оның қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтірмеуі тиіс. Екі жақты ампутация кезінде аяқкиім конструкциясына және жасанды табанның өлшеміне байланысты дайындалады. Протезге арналған аяқкиім протезде жүрудің биомеханикалық көрсеткіштерін бұзбайды. Аппаратқа (протезге) арналған аяқкиім оңай киіліп, протездің жасанды табанына және аппараттағы аяққа сенімді бекітілуі тиіс.

При опороспособных коротких и средних культях, когда требуется разгрузка болезненных участков подошвенной поверхности, а также при ограничении подвижности в голеностопном суставе в пределах 5-10° показаны вкладные башмачки (сапожки). Необходимым условием для изготовления башмачков (сапожков) является уменьшение не менее чем на 2 сантиметра обхватов культи по сравнению с обхватами здоровой стопы.
Вкладные башмачки (сапожки) состоят из резинового носка, пробковой прокладки спереди в виде клина между искусственным носком и собственно приемной гильзой культи, и заготовки, образующей приемную полость.
Приемная гильза изготавливается по гипсовому слепку.
Вкладной башмачок (сапожок) предназначен для использования в стандартной или специально изготовленной ортопедической обуви. При использовании стандартной обуви подгонка вкладного башмачка (сапожка) производится по прилагаемой обуви.
215301
Супинатор
Внутренняя деталь низа обуви, поднимающая внутренний край стопы, прикрепляемая к стельке, или между стелькой и полустелькой, предназначенная для:
- правильного распределения и уменьшения нагрузки на свод стопы;
- поддержки свода стопы при наличии плоскостопия;
- разгрузки болезненных зон стопы (косточек, пяточных шпор и деформированных пальцев);
- обеспечения правильной установки пяток;
- формоустойчивости подошвы и амортизации в процессе ходьбы.
Изготавливается из кожи, пробки, металла или пластмассы, а также формованным, с основной стелькой методом литья; вкладывается в обычную или ортопедическую обувь. Супинатор в ортопедической обуви располагается в области заднего, среднего, переднего отделов ортопедической стельки.
216
216
Обувь на аппарат (протез)
Обувь на аппарат (протез)
Обувь на аппарат изготавливается на специальных "аппаратных" колодках, индивидуально дорабатываемых по очерку и измеренным значениям обхватов стопы пациента в аппарате, а также с учетом размеров здоровой стопы.
Обувь на протез при односторонней ампутации изготавливается в зависимости от состояния сохранившейся конечности и не препятствует ее нормальному функционированию. При двусторонней ампутации обувь изготавливается в зависимости от конструкции и размера искусственной стопы. Обувь на протез не нарушает биомеханических показателей ходьбы на протезе.
Обувь на аппарат (протез) легко надевается и надежно фиксируется на ноге, искусственной стопе протеза и ноге в аппарате.

217
Құрылғылар
Өз-өзіне қызмет көрсетуді жеңілдететін құралда
2171
Жейде киюге арналған құрылғы
Бұл "С" пішініндегі үлкен пластикалық ілгегі бар (бір жағынан) және арнайы ұстағышы бар (екінші жағынан) ағаш тұтқа түрінде жейде киюді жеңілдететін қарапайым құрылғы.
2172
Колготки киюге арналған құрылғы
Оның негізгі элементі – бір немесе екі бағыттаушыдан тұратын қимыл жақтауы және оның көмегімен колготкалар аяқтарына киілетін тарту элементі болатындай етіп жасалған.
2173
Шұлық киюге арналған құрылғы
Шұлық киюге, сондай-ақ оларды шешуге арналған, қолдануға ыңғайлы бастапқы түрінде бекітілген шұлық негізі орнату түйінінен тұратын құрылғы. Шұлықтың бастапқы қалпын орнату түйінінің бөлшектері және шұлықтың түйінмен қосылу элементтері шұлыққа 50 ньютоннан кем емес төмен және жоғары түскен жүктемеге шыдайды.
2174
Түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек)
Жеткілікті қатаң созылған ілмектен және әртүрлі мөлшерде және пішіндегі көлемді тұтқадан тұратын құрылғы (шар, алмұрт және басқа түрлерде), тұтқаны қолмен жеткілікті тығыз ұстауды қамтамасыз етеді (алақан немесе бүйір тұтқасы болған кезде). Түйме түймеленген кезде құрылғының қатаң созылған ілмегі киімдегі түймеге арналған ілмегіне тігіледі, түймеге жабысады және түймемен бірге кері қозғалыспен киімдегі ілмекке тігіледі. Түймені ашқанда, ол құрылғының ілмегімен ұсталып, киімдегі ілмекке тігіледі.

217
Приспособления
Средства, облегчающие самообслуживание.
2171
Приспособление для надевания рубашек
Представляет собой простое устройство для облегчения надевания рубашки в виде рукоятки с большим крюком в форме "С" (с одной стороны) и специальным захватом (с другой стороны).
2172
Приспособление для надевания колгот
Представляет собой жесткий каркас, состоящий из одной или двух направляющих, на которые надеваются колготы, и тягового элемента, с помощью которого надеваются колготы на ноги.
2173
Приспособления для надевания носков
Представляет собой устройство, предназначенное для надевания носков, а также их снятия, состоящее из основания и узла установки носков в зафиксированном исходном, удобном для пользования положении. Детали узла установки исходного положения носков и элементы соединения носка с узлом выдерживают нагрузку, приложенную к носку вниз и вверх, не менее 50 ньютонов.
2174
Приспособление (крючок) для застегивания пуговиц
Представляет собой жесткую вытянутую петлю и объемную рукоятку различных размеров и форм, обеспечивающих достаточно плотное схватывание рукоятки кистью (при наличии ладонного или бокового схвата). При застегивании пуговицы жесткая вытянутая петля приспособления продевается в петлю для пуговицы на одежде, цепляет пуговицу и вместе с пуговицей обратным движением продевается в петлю на одежде. При расстегивании пуговицы она захватывается петлей приспособления и продевается в петлю на одежде.

2175
Белсенді қармауыш
Тірек-қимыл аппаратының функциялары бұзылған кезде шағын заттарды манипуляция жасауды жеңілдететің құрылғы. Манипулятор қармау органынан; ұзартқышы бар тұтқадан; қармауыштан тұрады.
2176
Ыдыс-аяқты ұстауға арналған қармауыш
Әр түрлі модификациядағы ыдыстарды ұстауға және ұстап тұруға арналған құрылғы: алынбалы, стационарлық, сорғыш, көлбеу және көлбеу емес, икемді штативтпен
2177
Қақпақтарды ашуға арналған қармауыш
Арнайы саптамалар, қалыңдатылған тұтқалар арқасында эргономикалық күштерді азайтуды қарастыратын бірқатар модификацияларды қарастыратын өнім.

2175
Захват активный
Представляет собой устройство, облегчающее манипулирование небольшими предметами при выраженных нарушениях функций опорно-двигательного аппарата. Состоит из органа захвата, рукоятки с удлинителем, управления органом захвата.
2176
Захват для удержания посуды
Предназначен для захвата и удержания посуды различных модификаций: съемные, стационарные, на присосках, наклоняемые и не наклоняемые, с гибким штативом.
2177
Захват для открывания крышек
Представляет собой ряд модификаций, предусматривающих уменьшение эргономических усилий за счет специальных насадок, утолщенных рукояток.

2178
Кілтке арналған қармауыш
Қолды ұстау және ұстау функциялары бұзылған мүгедектерге кілтті ұстап қалуға және манипуляция жасауға мүмкіндік беретін көлемді тұтқасы мен кілтке арналған сыйымдылығы бар құрылғы.
220
220
Стационарлық протездеу қызметтері
Стационарлық протездеу қызметтері
Стационар жағдайында протездік-ортопедиялық көмек - мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық құралдармен қамтамасыз ету жөніндегі медициналық-техникалық көмектің мамандандырылған түрі және оларды пайдалануға үйрету көрсетіледі.
Тапсырыстың сипаты мен түріне байланысты өнім беруші мүгедекті стационарлық протездеу үшін шақыру не ол болмаған кезде тапсырысты орындау қажеттігі туралы шешім қабылдайды.
222
222
Санаторий-курорттық емдеу
Санаторий-курорттық емдеу
Адамдардың санаторий-курорттық ұйымда уақытша болу жағдайында жүргізілетін медициналық оңалту түрі.
Санаторий-курорттық ұйымының ғимараты халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін (көру, есту, тірек-қимыл аппараты бұзылған) қол жеткізумен қамтамасыз етіледі.
Санаторий-курорттық емдеу курсына дәрігердің тағайындауы бойынша мынадай қызметтер қосылады:
- бальнеологиялық (минералды ванналар, емдік душтар: циркулярлық, Шарко);
- гидротерапия;
- парафинмен-озокеритпен емдеу, балшықпен емдеу;
- механикалық массаж (7 процедурадан кем емес);
- қол массажы (7 кем емес);
- сауықтыру рәсімдері: тренажер залы, бассейн;
- тамақтану: белгіленген нормаларға сәйкес калориясы бар күніне бес рет тамақтану, диетологтың тағайындауларына сәйкес диеталық үстелдерді қалыптастыру.
30
Сурдотехникалық құралдар
Есту кемістіктерін түзетуге және олардың орнын толтыруға арналған техникалық құралдар, оның ішінде байланыс пен ақпарат беруді күшейтетін құралдар.

2178
Захват для ключей
Представляет собой устройство с объемной рукояткой и вместилищем для ключа, позволяющее удерживать и манипулировать ключом лицам с нарушением функций схвата и удержания кистью руки.
220
220
Услуги стационарного протезирования
Услуги стационарного протезирования
В условиях стационара оказывается протезно-ортопедическая помощь – специализированный вид медико-технической помощи по обеспечению лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими средствами и обучение пользованию ими.
Решение о необходимости стационарного протезирования принимает поставщик с учетом характера и вида изготавливаемого протезно-ортопедического изделия.
222
222
Санаторно-курортное лечение
Санаторно-курортное лечение
Вид медицинской реабилитации, проводимой в условиях временного пребывания лиц в санаторно-курортной организации.
Здание санаторно-курортной организации обеспечивается доступом для маломобильных групп населения (с нарушениями зрения, слуха, опорно-двигательного аппарата).
В курс санаторно-курортного лечения по назначению врача включаются следующие услуги:
- бальнеологические (минеральные ванны, лечебные души: циркулярный, Шарко);
- гидротерапия; - парафино-озокеритное лечение, грязелечение;
- механический массаж (не менее 7 процедур);
- ручной массаж (не менее 7 процедур);
- оздоровительные процедуры: тренажерный зал, бассейн;
- пятиразовое питание с калорийностью согласно установленным нормам и формированием диетических столов.
30
Сурдотехнические средства
Технические средства для коррекции и компенсации дефектов слуха, в том числе усиливающие средства связи и передачи информации.

301
Есту аппараттары
Әуе немесе сүйек дыбысы арқылы дыбысты күшейтуге арналған электронды құрылғы.
Оның негізгі мақсаты – сигналды есту қабілетінің жеткілікті жоғары дәрежесі бар есту қабілеті нашар адам қабылдауы үшін дыбыстық ақпарат көзі жасаған сигналды түрлендіру. Ол үшін есту аппараттары дыбыстық сигналдарды күшейтеді, сонымен қатар есту қабілетінің бұзылу дәрежесі мен сипатына сәйкес олардың динамикалық және жиілік сипаттамаларын өзгертеді.
Әрбір есту аппараты акустикалық сигналды электрлік сигналға түрлендіретін микрофон, содан кейін оларды күшейткішке жібереді.

301
Слуховые аппараты
Электронный прибор, предназначенный для звукоусиления по воздушному или костному звукопроведению.
Его основное назначение – преобразование сигнала, создаваемого источником звуковой информации, таким образом, чтобы этот сигнал был воспринят слабослышащим человеком. Для этого слуховой аппарат усиливает звуковые сигналы, а также изменяет их динамические и частотные характеристики в соответствии со степенью и характером нарушения слуха.
Каждый слуховой аппарат имеет микрофон, преобразующий акустический сигнал в электрический, чтобы затем передавать их на усилитель.

3011
Есту қабілеті төмендеуінің 1-2-дәрежесі кезінде ересектерге арналған есту аппараты
3011006
Сол жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 1-2-дәрежесі кезінде ересектерге арналған есту аппараты
3011007
Оң жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 1-2-дәрежесі кезінде ересектерге арналған есту аппараты
3012
Есту қабілетінің төмендеуінің 2-3-дәрежесі кезінде ересектерге арналған есту аппараты
3012006
Сол жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 2-3-дәрежесі кезінде ересектерге арналған есту аппараты
3012007
Оң жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 2-3-дәрежесі кезінде ересектерге арналған есту аппараты
3013
Есту қабілеті төмендеуінің 3-4-дәрежесі кезінде ересектерге арналған есту аппараты
3013006
Сол жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 3-4- дәрежесі кезінде ересектерге арналған есту аппараты
3013007
Оң жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 3-4-дәрежесі кезінде ересектерге арналған есту аппараты
3014
Есту қабілеті төмендеуінің 1-2-дәрежесі кезінде балаларға арналған есту аппараты
3014001
Сол жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 1-2-дәрежесі кезінде балаларға арналған есту аппараты
3014002
Оң жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 1-2-дәрежесі кезінде балаларға арналған есту аппараты
3014004
Құлақ сыртындағы, орташа қуатты есту аппараты
3015
Есту қабілеті төмендеуінің 2-3-дәрежесі кезінде балаларға арналған есту аппараты
3015010
Сол жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 2-3-дәрежесі кезінде балаларға арналған есту аппараты
3015011
Оң жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 2-3-дәрежесі кезінде балаларға арналған есту аппараты
3016
Есту қабілеті төмендеуінің 3-4-дәрежесі кезінде балаларға арналған есту аппараты
3016007
Сол жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 3-4-дәрежесі кезінде балаларға арналған есту аппараты
3016008
Оң жақ құлаққа есту қабілеті төмендеуінің 3-4-дәрежесі кезінде балаларға арналған есту аппараты
302
302
Веб-камерасы бар ноутбук
Веб-камерасы бар ноутбук
Дисплейді, ажыратымдылығы жоғары веб-камераны, пернетақтаны, меңзеу құрылғысын (сенсорлық панель немесе сенсорлық тақта), аккумуляторлық батареяны қоса алғанда, компьютердің типтік компоненттері біріктірілген портативті дербес компьютер, жиынтыққа тінтіуір, қуат блогы, төлқұжат кіреді.
Веб-камерасы бар ноутбук лицензияланған бағдарламалық жасақтамаға ие, заманауи бағдарламаларды қолдайды және пайдалануға оңай.
303
303
Көп функциялы сигнал жүйесі
Көп функциялы сигнал жүйесі
Дыбыс көзіне орнатылған сенсордан (телефон түтігі, есік құлпы, домофонның, баланың жылауы/дауысы, түтіннің) және алынған сигналдарды жарық немесе вибрациялық сигналдарына айналдыратын қабылдағыштан (қолға немесе киімге бекітілген) тұратын сигнал беретін сымсыз құрылғы.
Сандық жарық индикаторы қабылдағыштың стробоскопиялық немесе жарықдиодты индикациясымен пайдаланушының назарын аударады.

3011
Слуховой аппарат для взрослых при 1-2 степени снижения
3011006
Слуховой аппарат для взрослых при 1-2 степени снижения слуха на левое ухо
3011007
Слуховой аппарат для взрослых при 1-2 степени снижения слуха на правое ухо
3012
Слуховой аппарат для взрослых при 2-3 степени снижения слуха
3012006
Слуховой аппарат для взрослых при 2-3 степени снижения слуха на левое ухо
3012007
Слуховой аппарат для взрослых при 2-3 степени снижения слуха на правое ухо
3013
Слуховой аппарат для взрослых при 3-4 степени снижения слуха
3013006
Слуховой аппарат для взрослых при 3-4 степени снижения слуха на левое ухо
3013007
Слуховой аппарат для взрослых при 3-4 степени снижения слуха на правое ухо
3014
Слуховой аппарат для детей при 1-2 степени снижения слуха
3014001
Слуховой аппарат для детей при 1-2 степени снижения слуха на левое ухо
3014002
Слуховой аппарат для детей при 1-2 степени снижения слуха на правое ухо
3014004
Слуховой аппарат заушной, средней мощности
3015
Слуховой аппарат для детей при 2-3 степени снижения слуха
3015010
Слуховой аппарат для детей при 2-3 степени снижения слуха на левое ухо
3015011
Слуховой аппарат для детей при 2-3 степени снижения слуха на правое ухо
3016
Слуховой аппарат для детей при 3-4 степени снижения слуха
3016007
Слуховой аппарат для детей при 3-4 степени снижения слуха на левое ухо
3016008
Слуховой аппарат для детей при 3-4 степени снижения слуха на правое ухо
302
302
Ноутбук с веб-камерой
Ноутбук с веб-камерой
Переносной персональный компьютер, в корпусе которого объединены типичные компоненты персонального компьютера, включая дисплей, веб-камеру высокого разрешения, клавиатуру, устройство указания (сенсорная панель, или тачпад), аккумуляторную батарею, в комплекте с мышью, блоком питания, паспортом.
Ноутбук с веб-камерой имеет лицензионное программное обеспечение, поддерживает современные программы и прост в использовании.
303
303
Многофункциональная сигнальная система
Многофункциональная сигнальная система
Сигнализирующее беспроводное устройство, состоящие из датчика, устанавливаемого у источников звука (телефонной трубки, дверного замка, домофона, плача/голоса ребенка, дыма), и приемника (крепящегося на руке или одежде), который преобразует полученные сигналы в световые или вибрационные сигналы.
Цифровой световой индикатор привлекает внимание пользователя стробоскопической или светодиодной индикацией приемника.

304
3041
Мәтiндiк хабар беретін және хабарды қабылдайтын мобильді телефон
Мәтiндiк хабар беретін және хабарды қабылдайтын мобильді телефон
Есту қабілеті бұзылған адамдарға қолжетімді ыңғайлы функциясы бар қарым-қатынас жасау, бағдарлау қабілетін қалпына келтіру үшін ақпарат беретін дыбыстық радиосигналды қабылдауға және мәтіндік форматта шығаруға арналған.
305
305
Саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағат
Саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағат
Сағатты әр сағат сайын немесе бірнеше минуттан кейін сигналды қайталау мүмкіндігіне ие портативті оятқыш ретінде пайдалануға мүмкіндік беретін вибрация құрылғысы бар. Сондай-ақ сағат күнтізбе және секундомер ретінде де қолданылады.
306
306
Кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорлары
Кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорлары
Бұл электронды құрылғы, оның функциясы дыбыстарды микрофонмен ұстап, оларды сериялық электр импульстарына кодтау және импульстарды катушкалар (антенна) арқылы тікелей кохлеарлық имплантқа беру болып табылады.
Сөйлеу процессорының жиынтығына кем дегенде мыналар кіреді:
- беру катушкасы;
- катушка кабелі (кемінде 2 дана);
- магнит катушкалар;
- аккумуляторлар (кемінде 6 дана);
- құлақ сыртына бекіту (стандартты мүйіз) (кемінде 3 дана);
- күнделікті қолдануға арналған құты;
- қашықтан басқару;
- әмбебап сериялық шиналар кабелі (микро);
- бақылау құлаққаптары; - зарядтағыш;
- микрофонға қорғау (кемінде 2 дана);
- кептіруге арналған контейнер;
- капсуладағы ылғал жұтқыш;
- контейнерде кептіруге арналған брикет;
- нұсқаулық.
307
307
Дауыс шығаратын аппарат
Дауыс шығаратын аппарат
Бұл иекке қолданылатын және артикуляциялық бұлшықеттер мен ауыз қуысының төменгі бұлшықеттерінің тербелістерін дауысқа айналдыратын вибрация жасайтын электронды аппарат. Жұмыс принципі ауыздың резонаторлық қуыстарындағы дыбыстық тербелістердің қозуына негізделген, олар жоқ дыбыстық сымдардың тербелістерін алмастырады.
40
Тифлотехникалық құралдар
Көру кемістігі салдарынан мүгедектердің жоғалған мүмкіндіктерін түзетуге және олардың орнын толтыруға бағытталған құрылғы.
401
401
Тифлотаяқ
Тифлотаяқ
Көру қабілеті бұзылған адамдардың жүруін және бағдарлануын жеңілдететін қосалқы құрылғы. Тифлотаяқтың түрлері: жиналмайтын және жиналмалы таяқтар, оларға резеңке бау көмегімен жиналатын телескопиялық және құрама таяқтар жатады.
402
402
Оқу машиналары
Оқу машиналары
Көру қабілеті бойынша мүгедектігі бар адамдардар үшін кез-келген жалпақ басылған мәтіндерді тыңдауға арналған құрылғы.
Машина сканерленген мәтінді таңдалған тілде және пайдаланушы көрсеткен дауыспен дауыстап оқиды.
Машина тілдерді, оның ішінде мемлекеттік, орыс, ағылшын тілдерін қоса алғанда таңиды; көптеген құжаттармен жұмыс істей алады; орнатылған стерео динамиктер мен құлақаспап ұясына ие, кіріктірілген микрофон.
403
403
Сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук
Сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук
Сөйлеу синтезі арқылы ақпарат алуға арналған портативті дербес компьютер, оның корпусында дисплей, пернетақта, меңзеу құрылғысын (сенсорлық панель немесе сенсорлық тақта), аккумуляторлық батарея типтік компоненттері біріктірілген, жиынтыққа тінтіуір, қуат блогы, төлқұжат кіреді.
Сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу лицензияланған бағдарламасына ие және заманауи бағдарламаларды қолдайды.
404
404
Брайль жүйесі бойынша жазу құралы
Брайль жүйесі бойынша жазу құралы
Құрылғы жол бойынша рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған құрылғы. Екі біріктірілген пластинадан тұрады: бір тор, екіншісі тегіс.
Пластинаның тегіс жағында қағазды бекітуге арналған бекіткіштер бар.
405
405
Брайль жүйесі бойынша жазу грифелi
Брайль жүйесі бойынша жазу грифелi
Рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағазда Брайль рельефті-ноқатты қаріппен жазбаларды жүзеге асыруға арналған арнайы құрылғы.
406
406
Брайль рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз
Брайль рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз
Брайль рельефті-ноқатты қаріппен жазуға және шығаруға арналған арнайы қағаз.
407
407
Дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар мобильді телефон
Дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар мобильді телефон
Көру қабілеті бұзылған адамдарға арналған, мәтінді сөйлеуге түрлендіретін сөйлеу синтезаторы бар, дауысты басқаруға, вибро қоңырау, дауысты сигнал, диктофоны бар арналған мобильді құрылғы.
408
408
Дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейер
Дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейер
Көру қабілетінен толық айырылған адамдардың ақпараттық қамтамасыз етудің құралы болып табылатын "сөйлеу кітабын" тыңдауға арналған плейер. Жиынтыққа плейер, қашықтықтан басқару пульті, қуат блогы кіреді.

304
3041
Телефон мобильный с текстовым сообщением и приемом передач
Телефон мобильный с текстовым сообщением и приемом передач
Предназначено для приема звукового радиосигнала, несущего информацию, и вывода в текстовом формате, с функцией удобного доступа для лиц с нарушением слуха с целью восстановления способности к общению, ориентации.
305
305
Часы для глухих и слабослышащих лиц
Часы для глухих и слабослышащих лиц
Часы содержат вибрационное устройство, которое позволяет использовать их в качестве портативного будильника с возможностью повтора сигнала каждый час или через несколько минут. Часы также используются как секундомер и календарь.
306
306
Речевой процессор к кохлеарному импланту
Речевой процессор к кохлеарному импланту
Электронное устройство, функция которого заключается в улавливании звуков микрофоном, кодировании их в последовательные электрические импульсы и передаче импульсов через катушку (антенну) непосредственно на кохлеарный имплант.
В комплект речевого процессора как минимум входят:
- катушка передающая; - кабель катушки (не менее 2 штук);
- магнит катушки;
- аккумуляторы (не менее 6 штук);
- заушное крепление (стандартный рожок) (не менее 3 штук);
- футляр для повседневного использования;
- пульт дистанционного управления;
- кабель универсальной последовательной шины (микро);
- контрольные наушники;
- зарядное устройство;
- защита на микрофон (не менее 2 штук);
- контейнер для сушки;
- влагопоглатитель в капсулах;
- брикет для сушки в контейнере;
- инструкция.
307
307
Голосообразующий аппарат
Голосообразующий аппарат
Представляет собой вибрирующий электронный аппарат, который прикладывается к подбородку и преобразует колебания артикуляционных мышц и мышц дна ротовой полости в голос. Принцип работы основан на возбуждении звуковых колебаний в резонаторных полостях рта, заменяющих колебания отсутствующих голосовых связок.
40
Тифлотехнические средства
Средства, направленные на коррекцию и компенсацию утраченных возможностей в результате дефекта зрения.
401
401
Тифлотрость
Тифлотрость
Вспомогательное устройство, облегчающее ходьбу и ориентацию лиц с нарушением зрения. Виды тифлотрости: нескладная и складная, к которой относятся трость, складывающаяся с помощью резинового шнура, телескопическая и комбинированная.
402
402
Читающая машина
Читающая машина
Устройство для прослушивания любых плоскопечатных текстов для лиц с инвалидностью по зрению. Отсканированный текст читается машиной вслух на выбранном языке и заданным пользователем голосом. Машина распознает языки, включая государственный, русский, английский; работает с разными типами документов; имеет вмонтированные стереоколонки и гнездо для наушников, встроенный микрофон.
403
403
Ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи
Ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи
Переносной персональный компьютер для получения информации с экрана монитора через синтезатор речи, в корпусе которого объединены типичные компоненты персонального компьютера, включая дисплей, клавиатуру, устройство указания (сенсорная панель, или тачпад), аккумуляторную батарею, в комплекте с мышью, блоком питания, паспортом.
Имеет лицензионное программное обеспечение экранного доступа с синтезом речи и поддерживает современные программы.
404
404
Прибор для письма по системе Брайля
Прибор для письма по системе Брайля
Прибор предназначен для записи текста рельефно-точечным шрифтом Брайля по строкам. Состоит из двух соединенных пластин: одна решетка, вторая плоская. На плоской стороне пластины имеются фиксаторы для закрепления бумаги.
405
405
Грифель для письма по системе Брайля
Грифель для письма по системе Брайля
Приспособление, предназначенное для осуществления записей рельефно-точечным шрифтом Брайля на бумаге для письма рельефно-точечным шрифтом.
406
406
Бумага для письма рельефно-точечным шрифтом Брайля
Бумага для письма рельефно-точечным шрифтом Брайля
Специальная бумага для письма и печати рельефно-точечным шрифтом Брайля.
407
407
Телефон мобильный со звуковым сообщением и диктофоном
Телефон мобильный со звуковым сообщением и диктофоном
Мобильное телефонное устройство для лиц с нарушением зрения с синтезатором речи, предназначенным для преобразования текста в речь, голосовым управлением, вибровызовом, громким сигналом, диктофоном.
408
408
Плейер для воспроизведения звукозаписи
Плейер для воспроизведения звукозаписи
Предназначен для прослушивания "говорящей книги", является средством информационного обеспечения лиц с полной потерей зрения.
В комплект входит плейер, пульт дистанционного управления, блок питания.

409
Нашар көретін адамдарға арналған сағат
Көру қабілеті бұзылған адамдарға тәуліктің ағымдағы уақыттың анықтауға көмектесетін құрылғы.
409001
Сөз шығаратын сағаттар
Нашар көретіндерге арналған уақытты дауыстап айту сағаты. Сондай-ақ оятқыш, күнтізбе ретінде пайдаланылады.
жарығы бар және (немесе) дыбыстау функциялары бар сағаттар. Сағаттың циферблаты – ақ түсті. Үлкен, оңай оқылатын сандар және сағат тілі қара түсті.
409002
Нашар көретіндерге арналған жарық, үлкен, оңай оқылатын сандар мен көрсеткілері бар сағат
Нашар көретіндерге арналған жарығы, оңай оқылатын сандар және тілі бар қол сағаты.
409003
Брайль қарпі бар сағат
Хромдалған, су өткізбейтін, соққыға қарсы корпусы бар қол сағаты. Циферблаттағы сандар бедерлі тактильді ыңғайлы нүктелермен қайталанады, күшейтілген механизмі бар ашылатын әйнек.
410
410
Сөз шығаратын термометр
Сөз шығаратын термометр
Шағын габаритті қол құрылғысы, оның мынадай функциялары мен режимдері бар: сұйық кристалды дисплейдің көрсеткіштерін қайталау; қосу және өшіру туралы дыбыстық сигналдарды беру; термометрді 2 минуттан артық қолданған кезде автоматты түрде өшіру. Температураны өлшеу қателігі жұмыс диапазонында 35,5-42° Цельси. Құрылғының өлшеу бөлігі герметикалық және гигиеналық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
411
411
Сөз шығаратын тонометр
Сөз шығаратын тонометр
Артериалды қысым мен пульсты өлшеу процессінің сөйлеу сөйлеу сүйемелдеуімен жабдықталған, үлкен сұйық кристалды дисплейі бар құрылғы.
Өлшеу дәлдігі жоғары, бір кнопкамен басқару, адаптерді қосу мүмкіндігіне ие, сонымен қатар автоматты жад, соңғы өлшеу жады бар.
412
412
Тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр
Тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр
Нашар көретін және көру қабілетінен толық айырылған адамдардың арнайы құрастырылған және үй жағдайында қандағы глюкоза (қант) деңгейін анықтауға арналған. Негізгі ерекшелігі – өлшеу нәтижесін дауыспен айту мүмкіндігі.
413
413
Брайль қарпін өз бетінше үйренуге арналған сөйлейтін құрал
Брайль қарпін өз бетінше үйренуге арналған сөйлейтін құрал

409
Часы для лиц с ослабленным зрением
Устройство, позволяющее лицам с нарушением зрения определять текущее время суток.
409001
Часы говорящие
Часы для слабовидящих и лиц с полной потерей зрения с голосовой озвучкой времени. Также используются в качестве будильника, календаря.
409002
Часы для слабовидящих с подсветкой, с крупными, легко читаемыми цифрами и стрелками
Наручные часы для слабовидящих с подсветкой, крупными, легко читаемыми цифрами и стрелкой.
409003
Часы со шрифтом Брайля
Наручные часы с хромированным, водонепроницаемым, противоударным корпусом. Цифры на циферблате дублируются рельефными тактильно удобными точками, открывающееся стекло с усиленным механизмом.
410
410
Термометр с речевым выходом
Термометр с речевым выходом
Малогабаритное ручное устройство, имеющее следующие функции и режимы: речевое дублирование показаний жидкокристаллического дисплея; подача звуковых сигналов о включении и выключении; автоматическое выключение термометра при использовании его более 2 минут. Погрешность измерения температуры в рабочем диапазоне 35,5-42° Цельсия. Измерительная часть прибора герметична и соответствует гигиеническим требованиям безопасности.
411
411
Тонометр с речевым выходом
Тонометр с речевым выходом
Прибор оснащен речевым сопровождением процесса измерения артериального давления и пульса, имеет большой жидкокристаллический дисплей.
Обладает высокой точностью измерения, имеет управление одной кнопкой, возможность подключения адаптера, а также автоматическую память, память последнего измерения.
412
412
Глюкометр с речевым выходом и тест-полосками
Глюкометр с речевым выходом и тест-полосками
Предназначен для определения уровня глюкозы (сахара) в крови в домашних условиях и специально сконструирован для слабовидящих и лиц с полной потерей зрения. Основная особенность — это способность сообщать результат измерения голосом.
413
413
Говорящий самоучитель брайлевского шрифта
Говорящий самоучитель брайлевского шрифта

Алты нүктелі Брайль 5:1 масштабында орындалды. Әр нүкте батырманың қақпағы түрінде жасалады, ол ойылған немесе құрылғының алдыңғы панелінің бетінен 1 миллиметр жоғары шығады. Дыбыстаудың екі режимі қарастырылған:
- әріптік символдар мен пунктуация белгілерін дыбыстандыру;
- цифрлық символдар мен математикалық белгілерді дыбыстандыру.
414
414
Алмалы-салмалы Брайль әліппесі
Алмалы-салмалы Брайль әліппесі
Брайль рельефті-ноқатты қаріппен жазуды және оқуды оқытуға арналған. Планкадағы штифтерді қолдана отырып, әріптерді, сөздерді және сандарды теріледі.
416
416
Көру қабілеті нашар мүгедектігі бар адамдарға арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері
Көру қабілеті нашар мүгедектігі бар адамдарға арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері
Ине сабақтағышта бас бармақ пен сұқ саусақтың арасында ұстап тұру үшін сым ілмегі бар кішкентай металл немесе пластик тұтқасы бар. Инелер өзектің қалыңдығымен, иненің ұзындығымен және құлақтың мөлшерімен ерекшеленуі керек. Бір жиынтықтың құрамына: кемінде 3 жіп иіргіш және 25 тігін инесі кіреді.
417
417
Брайль қарпімен ақпаратты енгізу/шығарудың кіріктірілген сөйлеу синтезі бар портативті тифлокомпьютер
Брайль қарпімен ақпаратты енгізу/шығарудың кіріктірілген сөйлеу синтезі бар портативті тифлокомпьютер
Көзі көрмейтін және көзі көрмейтін саңырау пайдаланушыларға арналған портативті құрылғы. Енгізу/шығару Брайль рельефті-ноқатты қарпімен және осымен қатар сөйлеу сүйемелдеуі қолданылады. Мамандандырылған бағдарламалық жасақтамадан басқа, құрылғы операциялық жүйенің функционалдығын, соның ішінде экрандағы қол жетімді бағдарламалық жасақтамаға қол жетімді үшінші тарап қосымшаларын пайдалануға мүмкіндік береді.
Негізі функция – құжаттарды оқу, интернетті қарау, электрондық постамен жұмыс, содан кейін өңделетін, электрондық почта арқылы жіберілетін, интернетте орналастырылатын және басқа компьютерден басылатын көлемді мәтіндерді дайындау. Сондай-ақ құрылғы жазба кітапшасы, органайзер, құжаттар қоймасының, жазбалар рөлінде атқарады.
50
Aрнаулы жүріп-тұру құралдары
Мүгедектігі бар адамдардың белсенді және пассивті қозғалысы үшін техникалық көмек түрі.
Кресло-арбаны жеке таңдау параметрлері: үшін - креслоның ені, тереңдігі мен биіктігі, артқы және шынтақ тіректерінің биіктігі.
501
Бөлмеде жүріп-тұруға арналған кресло-арбалар
Доңғалақ шеңберінен қол жетегі бар бөлмелік кресло-арбалар мүгедектігі бар адамдардың өз бетінше де, ілесіп жүретін адамдардың көмегімен де үй-жайлардың ішінде (бөлмеде жүріп-тұруға арналған кресло-арбасы) және одан тыс жерлерде (серуендеуге арналған кресло-арбалары) қатты төсемі бар жолдар мен алаңшалар бойынша жүріп-тұруға арналған.
Бөлмелік кресло-арбалар қайырмалы арқаның, еңкею бұрышы реттелетін басқыштардың, алмалы-салмалы шынтақшалардың, жиналмалы раманың, жіліншік ұзындығы бойынша реттелетін аяққа арналған алмалы-салмалы және қайырмалы тіректердің; тұрақ тежегіштерінің; пневматикалық (серуендеуге арналған) кресло-арбалары) немесе тұтас құйылған (бөлмеде жүріп-тұруға арналған кресло-арбалар) шиналардың; алмалы-салмалы бүйір жақтаулардың; үлкен доңғалақтардың тығыз орналасқан қалқандарының болуы және әртүрлі габариттік өлшемдері бар.
Кресло-арбаның рамасы беріктігі жоғары материалдардан жасалған. Рычагты кресло-арбалар мынадай ерекшеліктерге ие: рычагты басқарудың биіктігі бойынша реттеледі және артқы доңғалақтарға рычагты жетек.
Рычагты жетегі бар кресло-арбаның орнын ауыстыруын мүгедектігі бар адам, өзі рычагты жетекті алға (өзінен) және артқа (өзіне) басу арқылы жүзеге асырады.
Кресло-арбаны солға немесе оңға бұру, рычагты тетікке сәйкес бұру бағыты бойынша айналмалы тұтқаны айналдыру арқылы жүзеге асырады.

Шеститочие Брайля выполнено в масштабе 5:1. Каждая точка выполнена в виде колпачка кнопки, который утоплен, или выступает на 1 миллиметр над поверхностью лицевой панели прибора.
Предусмотрены два режима озвучивания:
- озвучивание буквенных символов и знаков пунктуации;
- озвучивание цифровых символов и математических знаков.
414
414
Азбука разборная по Брайлю
Азбука разборная по Брайлю
Предназначена для обучения письму и чтению рельефно-точечным шрифтом Брайля. С помощью штифтов на планке производится набор цифр, букв и слов.
416
416
Нитковдеватели, иглы швейные для лиц с инвалидностью с нарушениями зрения
Нитковдеватели, иглы швейные для лиц с инвалидностью с нарушениями зрения
Нитковдеватель имеет маленькую металлическую или пластиковую ручку с проволочной петелькой для удержания ее зажатой между большим и указательным пальцем. Иглы отличаются толщиной стержня, длиной иглы и размерами ушка. В состав одного комплекта входит не менее 3 нитковдевателей и 25 швейных игл.
417
417
Портативный тифлокомпьютер с синтезом речи, с встроенным вводом/выводом информации шрифтом Брайля
Портативный тифлокомпьютер с синтезом речи, с встроенным вводом/выводом информации шрифтом Брайля
Портативное устройство, которое предназначено для использования незрячими или пользователями с одновременной потерей зрения и слуха. Ввод/вывод осуществляется рельефно-точечным шрифтом Брайля, также наряду с этим используется речевое сопровождение. Кроме специализированного программного обеспечения, устройство позволяет использовать функционал операционной системы, включая сторонние приложения, доступные для программного обеспечения экранного доступа.
Основная функция – чтение документов, просмотр интернета, работа с электронной почтой, подготовка объемных текстов, документов, статей, которые редактируются, пересылаются по электронной почте, размещаются в интернете или распечатываются на другом компьютере. Также устройство играет роль записной книжки, органайзера, хранилища документов, заметок.
50
Специальные средства передвижения
Вид технической помощи для активного и пассивного передвижения лиц с инвалидностью.
Параметры для индивидуального подбора кресло-коляски: ширина, глубина и высота сиденья, высота спинки и подлокотников
501
Кресла-коляски комнатные
Кресла-коляски с ручным приводом от обода колеса предназначены для передвижения внутри (кресла-коляски комнатные) и вне помещений по дорогам и площадкам с твердым покрытием (кресла-коляски прогулочные) как самостоятельно лицом с инвалидностью, так и с помощью сопровождающих лиц.
Кресла-коляски характеризуются наличием
откидной спинки;
подножек с регулируемым углом наклона;
съемных, откидных или фиксированных подлокотников;
складной рамы;
съемных и откидных опор для ног, регулируемых по длине голени;
стояночных тормозов; пневматических (кресла-коляски прогулочные) или цельнолитых (кресла-коляски комнатные) шин;
съемных боковин; облегающих округлых щитков больших колес; габаритных размеров.
Рама кресло-коляски изготовлена из высокопрочных материалов. Поверхности металлических элементов кресло-коляски обеспечивают антикоррозийную защиту и устойчивы к дезинфекции.
Кресла-коляски с рычажным приводом обладают следующими особенностями: регулируемые по высоте рычаги управления и рычажный привод на задние колеса.
Перемещение кресла-коляски с рычажным приводом осуществляется лицом с инвалидностью самостоятельно попеременным нажатием руками на приводные рычаги вперед (от себя) и назад (к себе). Поворот кресла-коляски налево или направо осуществляется вращением поворотной рукояти на соответствующем направлению поворота приводном рычаге.

502201
Қол жетегі бар серуендеуге арналған базалық кресло-арба (жасөспірімдерге)
5023
Әмбебап кресло-арба
Үй-жайлардың ішінде және қатты жабыны бар басқа жерлерде жүріп-тұруға арналған.
502301
Белсенді типтегі әмбебап кресло-арба
Белсенді күнделікті өмір салтын жүргізетін мүгедектігі бар адамдарды оңалтуға арналған.
Белсенді кресло-арба тұрғын үй-жайда және одан тыс жерде, қатты жабыны бар жолдар мен алаңдарда, сонымен қатар ұзақ және алыс жеке серуендер үшін пайдаланылады.
Белсенді кресло-арбалардың артықшылықтары: жоғары маневрлілік; жүрудің жеңілдігі; шағын массасы мен габариттері; баспалдақ марштарын, жиектастарды және басқа да кедергілерді еңсеру мүмкіндігі; жинау және тасымалдау ыңғайлылығы, жеткілікті жеке сәйкестендірудің кең мүмкіндіктердің болуы.

502201
Кресло-коляска прогулочная с ручным приводом базовая (подростковая)
5023
Кресла-коляски универсальные
Предназначены для перемещения внутри и вне помещений, по дорогам и площадкам с твердым покрытием.
502301
Кресло-коляска активного типа универсальная
Предназначены для реабилитации лиц с инвалидностью, ведущих активный повседневный образ жизни.
Кресло-коляска активного используется для перемещения внутри и вне помещений, по дорогам и площадкам с твердым покрытием, в том числе для долгих и далеких самостоятельных прогулок.
Преимуществами активных кресел-колясок являются: повышенная маневренность; легкость хода; малая масса и габариты; возможность преодолевать лестничные марши, бордюры и другие препятствия; удобство складывания и транспортировки, наличие достаточно широких возможностей индивидуальной подгонки.

502302
Электр жетегі бар әмбебап кресло-арба
Электр жетегі бар кресло-арба электржетектің көмегімен де, еріп жүретін адамның көмегімен де (электр жетегі ажыратылған кезде) қозғалысқа арналған.
Кресло-арбаны басқаруды басқару пультінде орналасқан "джойстик" типті манипулятор жүзеге асырады. Басқару панелінің білікке қатысты ұзындығы бойынша реттеу мүмкіндігі бар. Ол мыналармен жабдықталған:
- аккумуляторларды зарядтау индикаторы бар бақылаумен;
- кресло-арбаны қосу/сөндіру батырмасымен;
- қозғалыс жылдамдығын реттеу кнопкаларымен;
- дыбыстық сигнал кнопкасымен.

502302
Кресло-коляска с электроприводом универсальная
Предназначена для движения как с помощью электропривода, так и при помощи сопровождающего лица (при отключенном электроприводе). Управление кресло-коляской осуществляется манипулятором типа "джойстик", расположенным на пульте управления. Пульт управления имеет возможность регулировки по длине относительно подлокотника. Он оснащен: - контроллером с индикацией зарядки аккумуляторов; - кнопкой включить/выключить кресло-коляски; - кнопками регулировки скорости движения; - кнопкой звукового сигнала.

502304
Ересектерге арналған көп функциялы әмбебап кресло-арба
Күні бойы пайдалануға жарамды. Артқы және жұмсақ аяқтардың ұзындығы мен бұрышын реттеу жүйесінің арқасында омыртқаға жүктемені азайтып, дене мен аяқтың жағдайын өзгертуге мүмкіндік береді.
Кресло-арбалардың конструкциясы тірек-қимыл аппаратының функционалдық бұзылыстары бар пациенттерде, атап айтқанда церебральді сал ауруы кезінде бар ерекшеліктерді ескере отырып әзірленген.
Кресло-арбаныың конструкциясы мен жабдықталуы (бас тірегіш, қауіпсіздік белдіктері, алынбалы/бекітілген білекше, жастықтар) дұрыс емес позалар мен қозғалыстарды түзететін қажет қолдау мен құралдарды қамтамасыз етеді, олар еркін қан айналымына және барлық органдардың жұмыс істеуіне септігін тигізеді.

502304
Кресло-коляска многофункциональная универсальная для взрослых
Подходит для использования в течение всего дня. За счет системы регулировок длины и угла наклона спинки и мягких подножек позволяет менять положение тела и ног, снижая нагрузку на позвоночник.
Конструкция кресел-колясок разработана с учетом особенностей, имеющихся у пациентов с функциональными нарушениями опорно-двигательного аппарата, в частности при церебральном параличе.
Конструкция и оснащение кресла-коляски (подголовник, ремни безопасности, съемные/фиксированные валики, подушки) обеспечивают необходимую поддержку и средства, корригирующие неправильные позы и движения, что способствует свободному кровообращению и нормальному функционированию всех органов.

502305
Балаларға көпфункционалды әмбебап кресло-арба
5024
5024
Сырғытқы арба
Сырғытқы арба
Мүгедектігі бар адамның кресло-арбаны өз бетінше пайдалану мүмкіндігі болмаған жағдайда, еріп жүретін адамдардың көмегімен үй-жайлардың ішінде және одан тыс жерлерде жүріп-тұруға арналған.
60
Міндетті гигиеналық құралдар
Табиғи физиологиялық қажеттіліктер мен мұқтаждықтарды қанағаттандыруға арналған құралдар.
601
601009
Несеп қабылдағыш
Несеп қабылдағыш
Несеп функциясы бұзылған пациенттерде несепті тұрақты қабылдауға арналған ағызу клапаны бар резервуар.
Несепқабылдағыштар:
- аяқ, жүретін және белсенді өмір салтын ұстанатын пациенттерге арналған. Аяққа бекітуге арналған ленталарымен жиынтықталады;
- төсек жанындағы, сатционарлық/үй жағдайында пайдалануға арналған және пациенттің төсегіне бекітіледі;
- бір компонентті уроқабылдағыш, мөлдір көп қабатты, иісі жоқ полиэтиленнен жасалған, жұмсақ тоқыма емес субстраты бар, рефлюкске қарсы және ағызу клапандары бар; кіріктірілген конвексиялық немесе жалпақ (желімді) пластинамен;
- екі компонентті уроқабылдағыш екі бөлек компоненттен тұратын алмалы-салмалы құрылғы: алдыңғы құрсақ қабырғасына уроқабылдағышты бекітуге арналған стомдық қап және жазық немесе конвексті адгезивті (желімді) пластинамен. Пластина мен қап механикалық немесе адгезивті фланецті қосылыс көмегімен өзара жалғанады.
Несеп қабылдағыштардың желім пластинасы теріні тәулік бойы зәрдің агрессивті әсерінен сенімді қорғауды қамтамасыз етеді.

502305
Кресло-коляска многофункциональная универсальная для детей
5024
5024
Кресло-каталка
Кресло-каталка
Предназначена для передвижения внутри и вне помещений с помощью сопровождающих лиц, при отсутствии возможности самостоятельного использования кресло-коляски лицом с инвалидностью.
60
Обязательные гигиенические средства
Средства, предназначенные для отправления естественных физиологических нужд и потребностей.
601
601009
Мочеприемник
Мочеприемник
Резервуар со сливным клапаном для постоянного приема мочи у пациентов с нарушением функции мочеиспускания.
Мочеприемники:
- ножной, предназначен для пациентов, которые ходят и ведут активный образ жизни. Комплектуется лентами для крепления к ноге;
- прикроватный, предназначен для использования в стационарных/домашних условиях и прикрепляется к кровати пациента;
- однокомпонентный уроприемник, представляет собой дренируемый уростомный мешок неразъемный из прозрачного многослойного, не пропускающего запах материала, с мягкой нетканой подложкой, с антирефлюксным и сливным клапанами; со встроенной конвексной или плоской (клеевой) пластиной;
- двухкомпонентный уроприемник представляет собой разъемное устройство, состоящее из двух отдельных компонентов: стомного мешка и плоской или конвексной адгезивной (клеевой) пластиной для фиксации уроприемника на передней брюшной стенке. Пластина и мешок соединяются между собой с помощью механического или адгезивного фланцевого соединения.
Клеевая пластина мочеприемников обеспечивает надежную защиту кожи от агрессивного воздействия мочи в течение суток.

601001
Несеп қабылдағыштарды аяққа бекітуге арналған баулар жиынтығы бар аяқ несеп қабылдағышы
601002
Несеп жинауға арналған қаптар жиынтығы бар төсек жанындағы несеп қабылдағыш
601003
Конвекс пластинасы кіріктірілген бір компонентті дренаждалатын уроқабылдағыш
601004
Жазық пластина кіріктірілген бір компонентті дренаждалатын уроқабылдағыш
601005
Стомасы тартылған екі компонентті дренаждалатын уроқабылдағыш
601008
Жалпақ стомаларға арналған екі компонентті дренаждалатын уроқабылдағыш
602
602012
Нәжіс қабылдағыш
Нәжіс қабылдағыш
Дефекация актісі бұзылған пациенттерге нәжісті қабылдауға арналған резервуар.
Нәжісабылдағыштар бір компонентті және екі компонентті, дренаждалатын және дренаждалмайтын болады. Бір компонентті нәжіс қабылдағыш – алдыңғы іш қабырғасына бекітуге арналған жалпақ немесе конвекс, жабысқақ (желімді) пластинасы бар бір бөліктен тұратын құрылғы.
Екі компонентті нәжіс қабылдағыш – екі бөлек компоненттен тұратын алмалы-салмалы құрылғы: алдыңғы құрсақ қабырғасына нәжіс қабылдағышты бекітуге арналған стомдық қап және жалпақ немесе конвексті жабысқақ (желімді) пластина, пластина мен қап механикалық немесе адгезивті фланецті қосылыс көмегімен өзара жалғанады.
602001
Кіріктірілген конвекс пластинасы бар бір компонентті дренаждалатын нәжіс қабылдағыш
602002
Кіріктірілген жазық пластинамен бір компонентті дренаждалатын нәжіс қабылдағыш
602003
Кіріктірілген конвекс пластинасы бар бір компонентті дренаждаламайтын нәжіс қабылдағыш
602004
Кіріктірілген жалпақ пластинасы бар бір компонентті дренаждалмайтын нәжіс қабылдағыш
602005
Стомасы тартылған екі компонентті дренаждалатын нәжіс қабылдағыш
602006
Стомасы тартылған екі компонентті дренаждалмайтын нәжіс қабылдағыш
603
Жөргектер
Орташа, ауыр және өте ауыр дәрежесінде несепті ұстамау кезінде қолданылатын арнайы өнімдер.
Жөргектің пішіні мен өлшемі бүйір бөліктерін қаусырмалы қосымша ұлғайта отырып, адам кеудесінің бөлігін ашуға сәйкес келеді.
Жөргектің негізгі функционалдық қасиеті – оның сіңіргіштігі (жөргекпен сіңірілетін сұйықтықтың жалпы көлемі).
6031
Ересектерге арналған жөргектер
6031001
Өлшемі белде 55 сантиметрге дейін, әдеттегі сіңіргіш (тәуліктік диурездің 20% - на дейін немесе 2310 миллиметргее дейін) жөргек
6031002
Өлшемі белде 55 сантиметрге дейін, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50% - дан астамы немесе 2310 миллиметрден астам) жөргек
6031003
Өлшемі белде 55 сантиметрден астам, әдеттегі сіңіргіш (тәуліктік диурездің 20% - на дейін немесе 2310 миллиметрге дейін) жөргек
6031004
Өлшемі белде 55 сантиметрден астам, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50% - дан астам немесе 2310 миллиметрден астам) жөргек

601001
Мочеприемник ножной с комплектом ремешков для крепления мочеприемников к ноге
601002
Мочеприемник прикроватный с комплектов мешков для сбора мочи
601003
Однокомпонентный дренируемый уроприемник со встроенной конвексной пластиной
601004
Однокомпонентный дренируемый уроприемник со встроенной плоской пластиной
601005
Двухкомпонентный дренируемый уроприемник для втянутых стом
601008
Двухкомпонентный дренируемый уроприемник для плоских стом
602
602012
Калоприемник
Калоприемник
Резервуар для приема каловых масс у пациентов с нарушением функции дефекации.
Калоприемники бывают однокомпонентными и двухкомпонентными, дренируемыми и недренируемыми. Однокомпонентный калоприемник – неразъемное устройство со встроенной плоской или конвексной, адгезивной (клеевой) пластиной для фиксации на передней брюшной стенке. Двухкомпонентный калоприемник – разъемное устройство, состоящее из двух отдельных компонентов: стомного мешка и плоской или конвексной адгезивной (клеевой) пластиной для фиксации калоприемника на передней брюшной стенке, пластина и мешок соединяются между собой с помощью механического или адгезивного фланцевого соединения.
602001
Однокомпонентный дренируемый калоприемник со встроенной конвексной пластиной
602002
Однокомпонентный дренируемый калоприемник со встроенной плоской пластиной
602003
Однокомпонентный недренируемый калоприемник со встроенной конвексной пластиной
602004
Однокомпонентный недренируемый калоприемник со встроенной плоской пластиной
602005
Двухкомпонентный дренируемый калоприемник для втянутых стом
602006
Двухкомпонентный недренируемый калоприемник для втянутых стом
603
Подгузники
Специальные изделия, которые используются при средних, тяжелых и очень тяжелых степенях недержания мочи и кала.
Форма и размер подгузника соответствуют развертке части торса человека с дополнительным увеличением площади на запах боковых частей.
Основное функциональное свойство подгузника – его впитываемость (общий объем жидкости, впитываемый подгузником).
6031
Подгузники взрослые
6031001
Подгузник, размером до 55 сантиметров в талии, обычной впитываемости (до 20% суточного диуреза или до 2310 миллилитров)
6031002
Подгузник, размером до 55 сантиметров в талии, повышенной впитываемости (более 50% суточного диуреза или более 2310 миллилитров)
6031003
Подгузник, размером более 55 сантиметров в талии, обычной впитываемости (до 20% суточного диуреза или до 2310 миллилитра)
6031004
Подгузник, размером более 55 сантиметров в талии, повышенной впитываемости (более 50% суточного диуреза или более 2310 миллилитра)

6031005
Өлшемі белде 75 сантиметрден астам, әдеттегі сіңіргіш (тәуліктік диурездің 20% - на дейін немесе 2310 миллиметрге дейін) жөргек
6031006
Өлшемі белде 75 сантиметрден астам, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50% - дан астам немесе 2310 миллиметрден астам) жөргек
6031007
Өлшемі белде 100 сантиметрден астам, әдеттегі сіңіргіш (тәуліктік диурездің 20% - на дейін немесе 2310 миллиметрге дейін) жөргек
6031008
Өлшемі белде 100 сантиметрден астам, сіңіргіштігі жоғары (тәуліктік диурездің 50% - дан астамы немесе 2310 миллиметрден астам) жөргек
6031012
Өлшемі белде 130 сантиметрден астам, әдеттегі сіңіргіш (сыныптауыш бойынша тәуліктік диурездің 20% - дан астамы немесе 2310 миллиметрден астам) жөргек
6031013
Өлшемі белде 130 сантиметрден астам, сіңіргіштігі жоғары (сыныптауыш бойынша тәуліктік диурездің 50% - дан астамы немесе 2310 миллиметрден астам) жөргек
6032
Балалар жөргектері
6032001
Салмағы 5 килограмды қоса алғанға дейінгі балаларға арналған жөргек
6032002
Салмағы 7 килограмды қоса алғанға дейінгі балаларға арналған жөргек
6032003
Салмағы 9 килограмды қоса алғанға дейінгі балаларға арналған жөргек
6032004
Салмағы 20 килограмды қоса алғанға дейінгі балаларға арналған жөргек
6032005
Салмағы 20 килограмды қоса алғанда жоғары балаларға арналған жөргек
604
Сіңіргіш жаймалар (жаялықтар)
Жамбас органдарының функцияларының бұзылуы кезінде мүгедектігі бар адамның төсегін ластанудан және суланудан қорғауға арналған, мынадай қасиеттерге ие: сіңіргіш, су өткізбейтін, гипаллергендік, жайлылық.
604001
Сіңіргіш жайма (жаялық) 60-сантиметрден 60 сантиметрге дейін (1 жастан 7 жасқа дейін)
604002
Сіңіргіш жайма (жаялық) 60 сантиметрден 90 сантиметрге дейін (7 жастан жоғары)
605
605004
Катетерлер
Катетер
Қуықты боасту үшін зәр шығару жолдарын сыртқы ортамен қосуға арналған қуыс түтік түріндегу ұзақ/көп рет қолданылатын медициналық мақсаттағы бұйым. Дөңгелек ұштарға және тиімді дренаж үшін "көзге" ие. Катетерлер нысаны, каналдар саны, механизмдер және бекіту орны бойынша ажыратылады.
605003
Спина Бифида диагнозы бар мүгедектігі бар адамдарға арналған бір рет қолданылатын катетер
Спина Бифида (омыртқаның бөлінуі) диагнозы бар мүгедектігі бар адамдармен қуықтың бір реттік босатылуына арналған катетер. Қуықтың қысқа мерзімді катетеризациясы үшін қолданылады. Модельдері ұзындығы мен түтіктің ішкі диаметрімен ерекшеленеді. Адам денесінің температурасын оңай қабылдайтын термопластикалық материалдардан жасалады. Оның тегіс, арнайы өңделген беті бар, ол қосымша майлауды қажет етпейтін жеңіл енгізуді қамтамасыз етеді. Катетердің жабық дөңгелек ұшы ауыртпалықсыз енгізуді қамтамасыз етеді. Катетер коннекторы конустық пішінді; ол кез-келген урогенитаторға сәйкес келеді, түрлі-түсті кодталған.
606
606
Стоманың айналасындағы теріні қорғауға және тегістеуге арналған паста-герметик
Стоманың айналасындағы теріні қорғауға және тегістеуге арналған паста-герметик
Стома айналасындағы тітіркенуден теріні қорғау үшін арналған.
Паста-герметик кепкен кезде ұзақ уақыт ылғалға төзімді тосқауыл (пленка) түзеді және сұйықтықты пластина астына өтіп кетуін болдырмайды; сондай-ақ стома айналасындағы терінің бұзылуын (тыртықтар, ойықтар) толтыру үшін қолданылады.

6031005
Подгузник, размером более 75 сантиметров в талии, обычной впитываемости (до 20% суточного диуреза или до 2310 миллилитра)
6031006
Подгузник, размером более 75 сантиметров в талии, повышенной впитываемости (более 50% суточного диуреза или более 2310 миллилитра)
6031007
Подгузник, размером более 100 сантиметров в талии, обычной впитываемости (до 20% суточного диуреза или до 2310 миллилитров)
6031008
Подгузник, размером более 100 сантиметров в талии, повышенной впитываемости (более 50% суточного диуреза или более 2310 миллилитров)
6031012
Подгузник, размером более 130 сантиметров в талии, обычной впитываемости (до 20% суточного диуреза или до 2310 миллилитров по классификатору)
6031013
Подгузник, размером более 130 сантиметров в талии, повышенной впитываемости (более 50% суточного диуреза или более 2310 миллилитров по классификатору)
6032
Подгузники детские
6032001
Подгузник для детей массой до 5 килограмм включительно
6032002
Подгузник для детей массой до 7 килограмм включительно
6032003
Подгузник для детей массой до 9 килограмм включительно
6032004
Подгузник для детей массой до 20 килограмм включительно
6032005
Подгузник для детей массой свыше 20 килограмм включительно
604
Впитывающие простыни (пеленки)
Предназначены для защиты постельного белья лиц с инвалидностью от загрязнения и намокания при нарушениях функции тазовых органов, обладают следующими качествами: впитываемость, водонепроницаемость, гипоаллергенность, комфортность.
604001
Впитывающая простынь (пеленка) 60 сантиметров на 60 сантиметров (с 1 года до 7 лет)
604002
Впитывающая простынь (пеленка) 60 сантиметров на 90 сантиметров (с 7 лет и более)
605
605004
Катетеры
Катетер
Изделие медицинского назначения для длительного/многоразового использования в виде полой трубки, предназначенное для соединения мочевыводящих путей с внешней средой с целью их опорожнения. Имеет закругленные концы и "глазки" для эффективного дренажа. Катетеры различают по диаметру, форме, числу каналов, механизму и месту фиксации.
605003
Катетер одноразового использования для лиц с инвалидностью с диагнозом Спина Бифида
Предназначен для разового опорожнения мочевого пузыря лицами с инвалидностью с диагнозом Спина Бифида (расщепление позвоночника). Используется для кратковременной катетеризации мочевого пузыря. Модели отличаются длиной и внутренним диаметром трубки. Изготавливается из термопластических материалов, легко принимающих температуру тела человека. Имеет гладкую, специально обработанную поверхность, что обеспечивает легкое введение, при котором отсутствует необходимость в дополнительной смазке. Закрытый закругленный конец катетера обеспечивает безболезненное введение. Коннектор катетера имеет коническую форму и подходит к любому типу мочеприемника, имеет цветовую кодировку.
606
606
Паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы
Паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы
Предназначен для защиты кожи вокруг стомы от возможного раздражения.
Паста-герметик при засыхании образует долговременный влагонепроницаемый барьер (пленку) и предотвращает затекание содержимого под пластину; также используется для заполнения неровностей на коже вокруг стомы (рубцы, впадины).

607
Қорғаныш крем
Теріні стомадан зиянды секрециялардан қорғау үшін немесе несеп шығаруды ұстамау үшін қолданылады; бұл құрғақ теріні қорғауға және стомадан зиянды секрециялардың әсерінен немесе несеп шығаруды ұстамаудан туындаған терінің тітіркенуін емдеуге арналған тамаша құрал; су репелленті, теріні жұмсартады, терінің қалыпты сутегі көрсеткіші деңгейін қалпына келтіреді, оны зақымданудан қорғайды.
60701
Стоманың айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған қорғаныш крем
608
Сіңіргіш ұнтақ (опа)
Стоманың айналасындағы ылғалданған мацерациялық теріні қорғауға арналған және бөтелкеге оралған ұсақ стерильді емес ақ түсті ұнтақ.
60801
Стоманың айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған стоманың айналасындағы теріні қорғауға және күтуге арналған сіңіргіш ұнтақ (опа)
609
609
Иісті бейтараптандырғыш
Иісті бейтараптандырғыш
Концентрацияланған ерітінді түріндегі түссіз сұйықтық, ең аз мөлшерін қолданған жағдайда бірнеше сағат ішінде иісті, оның ішінде несеп және нәжіс тиімді бейтараптандырады.
610
610
Стоманың айналасындағы немесе шат терісін тазалауға және күтуге арналған тазартқыш
Стоманың айналасындағы немесе шат терісін тазалауға және күтуге арналған тазартқыш
Стома немесе фистула айналасындағы теріні, сондай-ақ зәрді немесе нәжісті ұстамау кезінде, олардың әсеріне ұшыраған теріні тазартатын құрал.
Сабын мен суды, еріткіштерді немесе басқа агрессивті және теріні құрғататын заттарды алмастыратын жұмсақ, бірақ тиімді құрал.
611
611
Санитариялық құрылғысы бар кресло-орындық
Санитариялық құрылғысы бар кресло-орындық
Тірек-қимыл аппаратының функцияларын ішінара жоғалтған пациенттерге арналған.
Үй және стационарлық жағдайда санитарлық-гигиеналық жылжымалы құрылғы ретінде қолданылады.
612
612
Дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар
Дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар
Тірек-қимыл аппараты бұзылған адамдарға физиологиялық жөнелту кезінде дәретхана бөлмесіне өз бетінше баруға көмектесуге арналған және қабырғаға немесе еденге орнатылатын және бекітілетін тірек конструкциясы болып табылады.
613
613
Жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар
Жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар
Тірек-қимыл аппараты бұзылған адамдарға гигиеналық процедураларды бөгде адамның көмегінсіз орындауға көмектесуге арналған және қабырғаға немесе еденге орнатылатын және бекітілетін тірек конструкциясы болып табылады.
70
Қызметтер
701
701
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтері
Жеке көмекшінің әлеуметтік қызметтері
Жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға ілесіп жүру және объектілерге бару кезінде көмек көрсету
702
702
Ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтері
Ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтері
Еститін және естімейтін адамдар арасында делдалдық қызмет көрсету

607
Крем защитный
Предназначен для защиты кожи от воздействия вредных выделений из стомы, является идеальным средством для защиты сухой кожи и для заживления раздражений кожи, вызванных воздействием вредных выделений из стомы, является водоотталкивающим средством, смягчает кожу, восстанавливает нормальный уровень водородного показателя кожи, предохраняет ее от повреждения.
60701
Крем для защиты и ухода за кожей вокруг стомы
608
Порошок (пудра) абсорбирующий
Предназначен для защиты и лечения мокнущей мацерированной кожи вокруг стомы и представляет собой мелкодисперсный нестерильный порошок белого цвета, упакованный в флакон.
60801
Порошок (пудра) абсорбирующий для защиты и ухода за кожей вокруг стомы
609
609
Нейтрализатор запаха
Нейтрализатор запаха
Предназначен для устранения запахов, в том числе мочи и кала, в течение нескольких часов при минимальном количестве использования и представляет собой бесцветную жидкость в виде концентрированного раствора.
610
610
Очиститель для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности
Очиститель для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности
Предназначен для обработки кожи вокруг стомы или фистулы, а также кожи, подверженной воздействию мочи или каловых масс при их недержании.
Является нежным, эффективным очищающим средством, замещающим мыло и воду, растворители, агрессивные и высушивающие кожу вещества.
611
611
Кресло-стул с санитарным оснащением
Кресло-стул с санитарным оснащением
Предназначен для пациентов с частичной утратой функций опорно-двигательного аппарата. Используется как передвижное санитарно-гигиеническое приспособление в домашних условиях и стационарах.
612
612
Опорные откидные поручни для туалетных комнат
Опорные откидные поручни для туалетных комнат
Предназначены для самостоятельного посещения туалетной комнаты для физиологических отправлений лицами с нарушением опорно-двигательного аппарата и являются опорной конструкцией настенной или напольной установки и фиксации.
613
613
Поручни для ванных комнат
Поручни для ванных комнат
Предназначены для выполнения гигиенических процедур лицами с нарушением опорно-двигательного аппарата без посторонней помощи и являются опорной конструкцией настенной или напольной установки и фиксации.
70
Услуги
701
701
Социальные услуги индивидуального помощника
Социальные услуги индивидуального помощника
Сопровождение лиц с инвалидностью первой группы, имеющего затруднение в передвижении, и оказание помощи при посещении объектов.
702
702
Социальные услуги специалиста жестового языка
Социальные услуги специалиста жестового языка
Предоставление посреднических услуг между слышащими и неслышащими людьми.