Есіл аудандық мәслихатының 2019 жылғы 19 ақпандағы № 45/2 "Есіл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Есіл аудандық мәслихатының 2021 жылғы 15 ақпандағы № 2/3 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 25 ақпанда № 8365 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Есіл аудандық мәслихатының 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 8С-13/4 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Есіл аудандық мәслихатының 28.12.2023 № 8С-13/4 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Есіл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Есіл аудандық мәслихатының "Есіл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2019 жылғы 19 ақпандағы № 45/2 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7072 тіркелген, 2019 жылғы 28 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген, Есіл ауданының әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
1 тараудың тақырыбы жаңа редакцияда баяндалсын:
"1 тарау. Жалпы ережелер";
4 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"4. "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 11-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 12-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында, 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.";
6 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"6. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:

О внесении изменений в решение Есильского районного маслихата от 19 февраля 2019 года № 45/2 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Есильского района"
Решение Есильского районного маслихата Акмолинской области от 15 февраля 2021 года № 2/3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 25 февраля 2021 года № 8365. Утратило силу решением Есильского районного маслихата Акмолинской области от 28 декабря 2023 года № 8С-13/4
Сноска. Утратило силу решением Есильского районного маслихата Акмолинской области от 28.12.2023 № 8С-13/4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Есильский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Есильского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Есильского района" от 19 февраля 2019 года № 45/2 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7072, опубликовано 28 февраля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Есильского района, утвержденных указанным решением:
заголовок главы 1 изложить в новой редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и в подпункте 2) пункта 1 статьи 10, в подпункте 2) пункта 1 статьи 11, в подпункте 2) пункта 1 статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан 6 мая 2020 года "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:

1) 9 мамыр – Жеңiс күнi;
2) 1 қазан – Қарттар күні;
3) қазанның екінші жексенбісі – Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні".";
2 тараудың тақырыбы жаңа редакцияда баяндалсын:
"2 тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі";
10 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"10. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының келесі тізбесі айқындалсын:
Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
еңбек ардагерлері;
"Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 6 мамырдағы Заңының күші қолданылатын басқа да адамдар;
ең төмен зейнетақы мөлшері бар зейнеткерлер;
барлық топтағы мүгедектер;
әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтар (қатерлі ісіктер, туберкулез, адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауру);
адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын аурумен ауыратын балалар;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар);
ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен табысы бар азаматтар (отбасылар);
аз қамтылған, көп балалы отбасылардан шыққан, колледждерде күндізгі нысанда оқитын студенттер;
аз қамтылған, халықтың (отбасылардың) әлеуметтік-әлсіз топтарынан шыққан, жоғары медициналық оқу орындарында оқитын студенттер;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұратын адамдар;
бірге тұратын төрт және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасылар.";
11 тармақта:
1) тармақша жаңа редакцияда баяндалсын:
"1) облыстың жергілікті атқарушы органы келісім бойынша атаулы күндер мен мереке күндеріне бір рет бірыңғай мөлшерінде:
Жеңіс күніне:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
eңбек ардагерлеріне;
"Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 6 мамырдағы Заңының күші қолданылатын басқа да адамдарға;
Қарттар күніне:
ең төмен зейнетақы мөлшері бар зейнеткерлерге;
Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне:
барлық топтағы мүгедектерге;";
2) тармақша жаңа редакцияда баяндалсын:
"2) өмірлік қиын жағдай туындаған кезде, азаматтарға (отбасыларға) өтініш бойынша азаматтың (отбасының) орташа жан басына шаққандағы табысын ескерместен жылына бір рет:
әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға (қатерлі ісіктер, адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауру) – 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға) оқиға болған күнінен бастап үш айдан кешіктірмей өтініш берген кезде - 30 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінің есебінде тұратын адамдарға – 15 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге санаторлы-курорттық емделуге – 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;";
3) тармақшадағы сегізінші азат жол алынып тасталсын;
4) тармақша жаңа редакцияда баяндалсын:
"4) уәкілетті ұйымның тізімінің негізінде өтініш бермей:
бірге тұратын төрт және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасыларға қалалық және аудан ішіндегі жолаушылар көлігі маршруттарында жүру ақысын өтеу үшін, жол жүруді растайтын құжаттарды ұсынған кезде – 100 пайыз мөлшерінде;
әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын азаматтарға (туберкулез) - 5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде ай сайын;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын аурумен ауыратын балаларға - ай сайын ең төменгі күнкөріс деңгейінің 2 еселік мөлшерінде;
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне коммуналдық қызметтер шығыны және телефон байланысы қызметінің абоненттік ақысы үшін, өтініш беруші ұсынған түбіртек көшірмелеріне сәйкес - ай сайын 100 пайыз мөлшерінде.
Ұлы Отан соғысының ардагері пайдаланып жүрген жеңілдіктер, оның пайдалану мерзімі кезеңі ішінде онымен бірге тұратын және тіркелген отбасы мүшелеріне де әлеуметтік көмек көрсетіледі.";
3 тараудың тақырыбы жаңа редакцияда баяндалсын:
"3 тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі"
14 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:

1) 9 Мая – День Победы;
2) 1 октября – День пожилых людей;
3) второе воскресенье октября – День инвалидов Республики Казахстан.";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи";
пункт 10 изложить в новой редакции:
"10. Определить следующий перечень отдельных категорий нуждающихся граждан:
ветераны Великой Отечественной войны;
ветераны боевых действий на территории других государств;
ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветераны труда;
другие лица, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
пенсионеры с минимальным размером пенсии;
инвалиды всех групп;
граждане, имеющие социально значимые заболевания (злокачественные новообразования, туберкулез, болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ));
дети, больные болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ);
граждане (семьи), пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара;
граждане (семьи), имеющие доход ниже прожиточного минимума;
студенты из малообеспеченных, многодетных семей, обучающиеся на очной форме в колледжах;
студенты из числа малообеспеченных, социально-уязвимых слоев населения (семей), обучающиеся в высших медицинских учебных заведениях;
лица, освобожденные из мест лишения свободы и состоящие на учете службы пробации;
многодетные семьи, имеющие четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей.";
в пункте 11:
подпункт 1) изложить в новой редакции:
"1) к памятным датам и праздничным дням единовременно в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области:
ко Дню Победы:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам боевых действий на территории других государств;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам труда;
другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах";
ко Дню пожилых людей:
пенсионерам с минимальным размером пенсии;
ко Дню инвалидов Республики Казахстан:
инвалидам всех групп;";
подпункт 2) изложить в новой редакции:
"2) при наступлении трудной жизненной ситуации гражданам (семьям) по заявлению, один раз в год, без учета среднедушевого дохода гражданина (семьи):
гражданам, имеющим социально значимые заболевания (злокачественные новообразования, болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ)) - в размере 15 месячных расчетных показателей;
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, при обращении не позднее трех месяцев со дня наступления события - в размере 30 месячных расчетных показателей;
лицам, освобожденным из мест лишения свободы и состоящим на учете службы пробации - в размере 15 месячных расчетных показателей;
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны на санаторно-курортное лечение - в размере 5 месячных расчетных показателей;";
в подпункте 3) абзац восьмой исключить;
подпункт 4) изложить в новой редакции:
"4) без подачи заявления на основании списков уполномоченной организации:
многодетным семьям, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, для возмещения оплаты за проезд на маршрутах городского и внутрирайонного пассажирского транспорта при предоставлении документов, подтверждающих проезд - в размере 100 процентов;
гражданам, имеющим социально значимые заболевания (туберкулез) - в размере 5 месячных расчетных показателей ежемесячно;
детям, больным болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) - в размере 2-х кратного прожиточного минимума ежемесячно;
ветеранам Великой Отечественной войны на расходы за оплату коммунальных услуг и абонентской платы за услуги телефонной связи, согласно предоставленным копиям квитанций заявителем - в размере 100 процентов ежемесячно.
Социальная помощь предоставляется и на совместно проживающих и прописанных с ними членов семьи, на которых льготы распространяются до тех пор, пока ими пользуется ветеран Великой Отечественной войны.";
заголовок главы 3 изложить в новой редакции:
"Глава 3. Порядок оказания социальной помощи";
пункт 14 изложить в новой редакции:

"14. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе қала, кент, ауыл, ауылдық округтің әкіміне өтінішке қоса, Үлгілік қағидаларға сәйкес құжаттарды ұсынады.
Адамның (отбасы мүшелерінің) табысына қарамастан тағайындалатын әлеуметтік көмекті алу үшін адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтер ұсынылмайды.";
17 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"17. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.";
4 және 5 тараулардың тақырыптары жаңа редакцияда баяндалсын:
"4 тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер
5 тарау. Қорытынды ереже".
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы,
аудандық мәслихат
хатшысы
С.Агымбаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Есіл ауданының әкімдігі

"14. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму города, поселка, села, сельского округа представляет заявление с приложением документов, согласно Типовых правил.
Для получения социальной помощи, которая назначается независимо от доходов лица (членов семьи), сведения о доходах лица (членов семьи) не предоставляются.";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"17. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.";
заголовки глав 4 и 5 изложить в новой редакции:
"Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
Глава 5. Заключительное положение".
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь районного
маслихата
С.Агымбаева
"СОГЛАСОВАНО"
Акимат Есильского района