Алматы облысының 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2021 жылғы 14 желтоқсандағы № 12-59 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылы 20 желтоқсанда № 25829 болып тіркелді.
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 25-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 8, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Республикасы Заңының 6–бабының 1–тармағының 1) тармақшасына, "2022-2024 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "2022-2024 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес, Алматы облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 788 763 679 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша 128 874 198 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша 6 236 539 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетін түсiмдер бойынша 55 038 теңге;
трансферттер түсімдері бойынша 653 597 904 мың теңге;
2) шығындар 806 304 483 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 397 925 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 10 503 298 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 10 105 373 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо 3 727 148 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 3 727 148 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 21 665 877 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 21 665 877 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 9 695 989 мың теңге;
қарыздарды өтеу 10 951 517 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 22 921 405 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 13.12.2022 № 31-145 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Корпоративтік табыс салығы" коды бойынша түсімдер Іле ауданы және Қонаев қаласы бойынша 50% мөлшерінде облыстық бюджетке, басқа аудандар бойынша 100% мөлшерінде аудандық бюджетке түсетіні белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 29.11.2022 № 30-138 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" коды бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.

Об областном бюджете Алматинской области на 2022-2024 годы
Решение маслихата Алматинской области от 14 декабря 2021 года № 12-59. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2021 года № 25829.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 25 настоящего решения.
В соответствии со статьями 8, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2022-2024 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2022-2024 годы", Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы 788 763 679 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям 128 874 198 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям 6 236 539 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала 55 038 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов 653 597 904 тысячи тенге;
2) затраты 806 304 483 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 397 925 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 10 503 298 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 10 105 373 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 3 727 148 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 3 727 148 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 21 665 877 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 21 665 877 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 9 695 989 тысяч тенге;
погашение займов 10 951 517 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 22 921 405 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 13.12.2022 № 31-145 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Корпоративный подоходный налог" зачисляются по Илийскому району и городу Қонаев в размере 50% в областной бюджет, по другим районам в размере 100% зачисляются в районный бюджет.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 29.11.2022 № 30-138 (вводится в действие с 01.01.2022).
3. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Индивидуальный подоходный налог, удерживаемый у источника выплаты" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.

4. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Әлеуметтік салық" коды бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
5. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Жер үсті көздерінің су ресурстарын пайдалануға төленетін ақы", "Орман пайдалануға төленетін ақы" және "Қоршаған ортаға жағымсыз әсер еткені үшін төлемақы" кодтары бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 29.11.2022 № 30-138 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары" коды бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
7. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық бюджеттерден облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі 157 675 048 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Іле ауданынан – 154 875 048 мың теңге;
Қарасай ауданынан – 2 800 000 мың теңге.
8. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 40 756 969 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Балқаш ауданына
-
4 259 415 мың теңге;
Еңбекшіқазақ ауданына
-
9 556 136 мың теңге;
Жамбыл ауданына
-
6 814 805 мың теңге;
Кеген ауданына
-
4 012 858 мың теңге;
Райымбек ауданына
-
4 342 317 мың теңге;
Талғар ауданына
-
4 179 912 мың теңге;
Ұйғыр ауданына
-
4 914 391 мың теңге;
Қапшағай қаласына
-
2 677 135 мың теңге.
Көрсетілген бюджеттік субвенцияларды аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерге бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 25.08.2022 № 25-121 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 167 791 319 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
білім беруге 104 649 119 мың теңге;
денсаулық сақтауға 7 370 183 мың теңге;
әлеуметтік көмекке 12 950 855 мың теңге;
аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері сайлауын қамтамасыз етуге және өткізуге 420 179 мың теңге;
мәслихаттар депутаттары қызметінің тиімділігін арттыруға 29 302 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 4 935 564 мың теңге;

4. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Социальный налог" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.
5. Установить, что поступления по кодам классификации доходов единой бюджетной классификации "Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников", "Плата за лесные пользования" и "Плата за негативное воздействие на окружающую среду" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.
Сноска. Пункт 5 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 29.11.2022 № 30-138 (вводится в действие с 01.01.2022).
6. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.
7. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год объемы бюджетных изъятий из районных бюджетов в областной бюджет в сумме 157 675 048 тысяч тенге, в том числе:
Илийского района – 154 875 048 тысяч тенге;
Карасайского района – 2 800 000 тысяч тенге.
8. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в районные (город областного значения) бюджеты, в сумме 40 756 969 тысяч тенге, в том числе:
Балхашскому району - 4 259 415 тысяч тенге;
Енбекшиказахскому району - 9 556 136 тысяч тенге;
Жамбылскому району - 6 814 805 тысяч тенге;
Кегенскому району - 4 012 858 тысяч тенге;
Райымбекскому району - 4 342 317 тысяч тенге;
Талгарскому району - 4 179 912 тысяч тенге;
Уйгурскому району - 4 914 391 тысяча тенге;
городу Капшагай - 2 677 135 тысяч тенге.
Распределение указанных бюджетных субвенций районным (городу областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата Алматинской области.
Сноска. Пункт 8 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 25.08.2022 № 25-121 (вводится в действие с 01.01.2022).
9. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 167 791 319 тысяч тенге, в том числе на:
образование 104 649 119 тысяч тенге;
здравоохранение 7 370 183 тысячи тенге;
социальную помощь 12 950 855 тысяч тенге;
обеспечение и проведение выборов акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов 420 179 тысяч тенге;
повышение эффективности деятельности депутатов маслихатов 29 302 тысячи тенге;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий 4 935 564 тысячи тенге;

мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге 538 201 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік орта және қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбекақысын ұлғайту 801 090 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік ұйымдардың медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға 54 811 мың теңге;
арнаулы мекемелердің, айдауыл қызметінің, кезекші бөлімдердің және жедел басқару орталықтарының, кинологиялық бөлімшелердің қызметкерлеріне және учаскелік полиция инспекторларының көмекшілеріне тұрғын үй төлемдеріне 330 654 мың теңге;
ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларын көтеруге 1 026 014 мың теңге;
ішкі істер органдарының азаматтық қызметшілері қатарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 15 777 мың теңге;
ішкі істер органдарының қосымша штат санын ұстауға және материалдық-техникалық жарақтандыруға 106 391 мың теңге;
инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуге 11 410 832 мың теңге;
ауыл шаруашылығы жануарларын, техниканы және технологиялық жабдықтарды сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға 8 580 602 мың теңге;
саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге және карантинді объектілерге қарсы өңдеу жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) құнын субсидиялауға 9 025 мың теңге;
инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуге 60 000 мың теңге;
тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялауға 312 100 мың теңге;
ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялауға 315 308 мың теңге;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялауға 4 423 392 мың теңге;
жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға 347 203 мың теңге;
көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға 5 217 578 мың теңге;
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін жас кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар беруге 20 000 мың теңге;

установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений 538 201 тысяча тенге;
увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего и дополнительного образования в сфере физической культуры и спорта 801 090 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинских работников государственных организаций в сфере физической культуры и спорта 54 811 тысяч тенге;
жилищные выплаты сотрудникам специальных учреждений, конвойной службы, дежурных частей и центров оперативного управления, кинологических подразделений и помощникам участковых инспекторов полиции 330 654 тысячи тенге;
повышение должностных окладов сотрудников органов внутренних дел 1 026 014 тысяч тенге;
повышение заработной платы медицинских работников из числа гражданских служащих органов внутренних дел 15 777 тысяч тенге;
содержание и материально-техническое оснащение дополнительной штатной численности органов внутренних дел 106 391 тысяча тенге;
возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях 11 410 832 тысячи тенге;
субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования 8 580 602 тысячи тенге;
субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов 9 025 тысяч тенге;
возмещение части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства, при инвестиционных вложениях 60 000 тысяч тенге;
субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических) 312 100 тысяч тенге;
субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок 315 308 тысяч тенге;
субсидирование развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства 4 423 392 тысячи тенге;
изъятие земельных участков для государственных нужд 347 203 тысячи тенге;
финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры 5 217 578 тысяч тенге;
предоставление государственных грантов молодым предпринимателям для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" 20 000 тысяч тенге;

"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым жөніндегі іс-шараларды іске асыруға 3 867 139 мың теңге.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 29.11.2022 № 30-138 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 65 045 567 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
орта білім беру объектілерінің құрылысына 22 565 839 мың теңге;
денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялауға 995 558 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 2 946 615 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде әлеуметтік-осал топтар мен аз қамтылған көпбалалы отбасылар үшін коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) реконструкциялауға 1 236 961 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 1 959 558 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға 7 280 132 мың теңге;
жерүсті су ресурстарын ұлғайтуға 3 349 965 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға 3 218 378 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға 8 500 000 мың теңге;
әуе көлігінің инфрақұрылымын дамытуға 2 029 251 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға 10 262 671 мың теңге;
индустриялық инфрақұрылымды дамытуға 700 639 мың теңге.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 29.11.2022 № 30-138 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
11. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 180 375 440 мың теңге сомасында субвенция түсімдері көзделсін.
Жергілікті бюджеттің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін, республикалық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенция қаражаты есебінен 180 375 440 мың теңге мөлшерінде қаражат облыстық бюджеттен Жетісу облысының бюджетіне аударылсын.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 25.08.2022 № 25-121 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
12. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 3 297 809 мың теңге сомасында қарыздар түсімдері көзделсін.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 29.11.2022 № 30-138 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).

реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 3 867 139 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 9 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 29.11.2022 № 30-138 (вводится в действие с 01.01.2022).
10. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены поступления целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в сумме 65 045 567 тысяч тенге, в том числе на:
строительство объектов среднего образования 22 565 839 тысяч тенге;
строительство и реконструкция объектов здравоохранения 995 558 тысяч тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры 2 946 615 тысяч тенге;
строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения и малообеспеченных многодетных семей в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 1 236 961 тысяча тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 1 959 558 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 7 280 132 тысячи тенге;
увеличение водности поверхностных водных ресурсов 3 349 965 тысяч тенге;
развитие газотранспортной системы 3 218 378 тысяч тенге;
развитие транспортной инфраструктуры 8 500 000 тысяч тенге;
развитие инфраструктуры воздушного транспорта 2 029 251 тысяча тенге;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 10 262 671 тысяча тенге;
развитие индустриальной инфраструктуры 700 639 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 10 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 29.11.2022 № 30-138 (вводится в действие с 01.01.2022).
11. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год поступления субвенции из республиканского бюджета в сумме 180 375 440 тысяч тенге.
Для обеспечения сбалансированности местного бюджета на 2022 год перечислить из областного бюджета в бюджет области Жетісу средства в размере 180 375 440 тысяч тенге за счет средств бюджетных субвенций, передаваемых из республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 11 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 25.08.2022 № 25-121 (вводится в действие с 01.01.2022).
12. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год поступления займов из республиканского бюджета в сумме 3 297 809 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 29.11.2022 № 30-138 (вводится в действие с 01.01.2022).

13. Алматы облысы бойынша 2022 жылға тұрғын үй жобалауға және салуға 6 398 180 мың теңге сомасында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару мақұлдансын.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 29.11.2022 № 30-138 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
14. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;
мамандарды әлеуметтік қолдау көрсету шараларын іске асыруға;
азаматтарға "7-20-25" бағдарламасы бойынша бастапқы жарнасының бөлігін төлеу үшін әлеуметтік көмек көрсетуге;
жеке көмекшілердің қызметін төлеуге;
еңбек нарығын дамытуға;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға;
жұмыспен нәтижелі қамтуды қамтамасыз етуге және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге;
мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға;
мемлекеттік Халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін қызметкерлердің жалақысына қосымша ақы белгілеуге;
мәдениет ұйымдары мен мұрағат мекемелерінде ерекше еңбек жағдайлары үшін мемлекеттік мәдениет ұйымдары мен мұрағат мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына лауазымдық жалақыға қосымша ақы белгілеуге;
ирригациялық жүйе бойынша техникалық паспорттарды жасауға;
жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға;
"Ауыл – Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) бюджеттерге бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 29.11.2022 № 30-138 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
15. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде әлеуметтік-осал топтар мен аз қамтылған көпбалалы отбасылар үшін коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) реконструкциялауға;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
жылу-энергетикалық жүйесін дамытуға;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) бюджеттерге бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

13. Одобрить выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг на проектирование и строительство жилья по Алматинской области на 2022 год в сумме 6 398 180 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 13 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 29.11.2022 № 30-138 (вводится в действие с 01.01.2022).
14. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе на:
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
реализацию мер по оказанию социальной поддержки специалистов;
предоставление социальной помощи гражданам на частичную оплату первоначального взноса по программе "7-20-25";
оплату услуг индивидуальных помощников;
развитие рынка труда;
обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
обеспечение продуктивной занятости и развитие массового предпринимательства;
выплату государственной адресной социальной помощи;
субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью;
установление доплат к заработной плате работников, предоставляющих специальные социальные услуги в государственных организациях социальной защиты населения;
установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений;
изготовление технических паспортов по ирригационным системам;
изъятие земельных участков для государственных нужд;
реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі".
Распределение указанных трансфертов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата Алматинской области.
Сноска. Пункт 14 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 29.11.2022 № 30-138 (вводится в действие с 01.01.2022).
15. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены целевые трансферты на развитие районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе на:
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны";
строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения и малообеспеченных многодетных семей в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны";
развитие системы водоснабжения и водоотведения в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны";
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
развитие теплоэнергетической системы;
развитие коммунального хозяйства;
развитие транспортной инфраструктуры.
Распределение указанных трансфертов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата Алматинской области.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 29.11.2022 № 30-138 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
16. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге кредиттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер;
азаматтарға "7-20-25" бағдарламасы бойынша бастапқы жарнасының бөлігін төлеу үшін әлеуметтік қолдауға берілетін бюджеттік кредиттер;
тұрғын үй жобалауға және (немесе) салуға берілетін бюджеттік кредиттер.
Көрсетілген кредиттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 25.08.2022 № 25-121 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
17. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте заңнаманың өзгеруіне байланысты республикалық бюджетке 18 969 536 мың теңге сомасында шығыстар көзделгені ескерілсін.
18. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте заңнаманың өзгеруіне байланысты аудандық бюджеттерден, облыстық маңызы бар қалалардың бюджеттерінен 81 808 056 мың теңге сомасында трансферттердің түсімдері көзделсін.
Аудандық бюджеттерден, облыстық маңызы бар қаланың бюджетінен трансферттердің түсімдерін бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 13.12.2022 № 31-145 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
19. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 781 250 мың теңге сомасында көзделсін.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 13.12.2022 № 31-145 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
20. 2022 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 29 530 053 мың теңге сомасында көзделсін.

Сноска. Пункт 15 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 29.11.2022 № 30-138 (вводится в действие с 01.01.2022).
16. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены кредиты районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе:
бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов;
бюджетные кредиты на предоставление социальной поддержки гражданам на частичную оплату первоначального взноса по программе "7-20-25";
бюджетные кредиты на проектирование и (или) строительство жилья.
Распределение указанных кредитов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата Алматинской области.
Сноска. Пункт 16 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 25.08.2022 № 25-121 (вводится в действие с 01.01.2022).
17. Учесть, что в областном бюджете на 2022 год предусмотрены расходы в республиканский бюджет в связи с изменением законодательства в сумме 18 969 536 тысяч тенге.
18. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год поступления трансфертов из районных бюджетов, бюджетов городов областного значения в связи с изменением законодательства в сумме 81 808 056 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из районных бюджетов, бюджета города областного значения определяется на основании постановления акимата Алматинской области.
Сноска. Пункт 18 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 13.12.2022 № 31-145 (вводится в действие с 01.01.2022).
19. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 781 250 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 19 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 13.12.2022 № 31-145 (вводится в действие с 01.01.2022).
20. Предусмотреть в областном бюджете на 2022 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 29 530 053 тысяч тенге.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 13.12.2022 № 31-145 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
21. Алматы облысы әкімдігінің 2022 жылға арналған резервi 618 851 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 29.11.2022 № 30-138 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
22. 2022 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес бекітілсін.

Сноска. Пункт 20 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 13.12.2022 № 31-145 (вводится в действие с 01.01.2022).
21. Утвердить резерв акимата Алматинской области на 2022 год в сумме 618 851 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 21 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 29.11.2022 № 30-138 (вводится в действие с 01.01.2022).
22. Утвердить перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2022 год согласно приложению 4 к настоящему решению.

23. Аудан мен қала әкімдері облыс бюджетінің салықтар мен төлемдер бойынша болжамды көрсеткіштерінің толық және сапалы орындалуын, шаруашылық субъектілердің барлық деңгейдегі бюджетке берешегін азайтуды және қосымша кіріс көздерін табуды қамтамасыз етсін.
24. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың "Бюджет, тарифтік саясат және заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша" тұрақты комиссиясына жүктелсін.

23. Акимам районов и городов обеспечить полное и качественное исполнение прогнозных показателей бюджета области по налогам и платежам, снижение недоимки хозяйствующих субъектов перед бюджетами всех уровней и изыскание дополнительных доходных источников.
24. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата "По вопросам бюджета, тарифной политики и обеспечения соблюдения законности".

25. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Алматы облыстық мәслихатының хатшысы Ж. Жоргенбаев
Алматы облыстық мәслихатының 2021 жылғы 14 желтоқсандағы № 12-59 шешімімен бекітілген 1-қосымша
Алматы облысының 2022 жылға арналған облыстық бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы мәслихатының 13.12.2022 № 31-145 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

25. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Алматинского областного маслихата Ж. Жоргенбаев
Приложение 1 к решению Алматинского областного маслихата от 14 декабря 2021 года № 12-59
Областной бюджет Алматинской области на 2022 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Алматинского областного маслихата от 13.12.2022 № 31-145 (вводится в действие с 01.01.2022).
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

227
050
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған санитариялық көлік және сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша лизинг төлемдерін өтеу
2 241 187
271
Облыстың құрылыс басқармасы
1 303 790
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
1 303 790
3
Мамандандырылған медициналық көмек
6 180 389
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
6 180 389
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
6 180 389
4
Емханалар
67 712
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
67 712
039
Республикалық бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін көмекті қоспағанда ауылдық денсаулық сақтау субъектілерінің амбулаториялық-емханалық қызметтерді және медициналық қызметтерді көрсетуі және Сall-орталықтардың қызмет көрсетуі
67 712
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
34 487
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
34 487
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
34 487
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
5 074 536
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
5 074 536
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
268 761
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
125 285
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
12 129
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
703 811
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
2 281
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
3 962 269
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
20 681 838
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
3 374 485
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
2 573 355
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектерге арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
493 844
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектер үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 589 875
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедек балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету

227
050
Возмещение лизинговых платежей по санитарному транспорту, медицинским изделиям, требующие сервисного обслуживания, приобретенных на условиях финансового лизинга
2 241 187
271
Управление строительства области
1 303 790
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
1 303 790
3
Специализированная медицинская помощь
6 180 389
253
Управление здравоохранения области
6 180 389
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
6 180 389
4
Поликлиники
67 712
253
Управление здравоохранения области
67 712
039
Оказание амбулаторно-поликлинических услуг и медицинских услуг субъектами сельского здравоохранения, за исключением оказываемой за счет средств республиканского бюджета, и оказание услуг Call-центрами
67 712
5
Другие виды медицинской помощи
34 487
253
Управление здравоохранения области
34 487
029
Областные базы специального медицинского снабжения
34 487
9
Прочие услуги в области здравоохранения
5 074 536
253
Управление здравоохранения области
5 074 536
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
268 761
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
125 285
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
12 129
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
703 811
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
2 281
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
3 962 269
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
20 681 838
1
Социальное обеспечение
3 374 485
256
Управление координации занятости и социальных программ области
2 573 355
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и инвалидов в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
493 844
013
Предоставление специальных социальных услуг для инвалидов с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 589 875
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей-инвалидов с психоневрологическими паталогиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания

1 403 408
001
Жергiлiктi деңгейде мәдениет және архив ісін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
89 230
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
324 371
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
989 807
09
Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану
6 882 095
1
Отын және энергетика
2 415 308
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
2 415 308
050
Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдардың отын сатып алуға шығындарын субсидиялау
1 789 397
081
Елді мекендерді шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жерасты суларына іздестіру-барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
625 911
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
4 466 787
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
4 466 787
071
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
4 466 787
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
71 041 098
1
Ауыл шаруашылығы
66 083 649
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
56 710 353
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
229 306
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 555 970
003
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
244
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
3 073 193
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
611 025
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
778 340
021
Малды қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттік пункттердi, ауыл шаруашылығы малын соятын алаңдарды, пестицидтердi, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарын (көмiндiлердi) ұстау және жөндеу
14 658
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
142 672
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
67 354
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
14 916
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
2 383 247
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу

1 403 408
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры и управления архивным делом
89 230
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
324 371
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
989 807
09
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
6 882 095
1
Топливо и энергетика
2 415 308
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
2 415 308
050
Субсидирование затрат энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона
1 789 397
081
Организация и проведение поисково-разведочных работ на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов
625 911
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
4 466 787
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
4 466 787
071
Развитие газотранспортной системы
4 466 787
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
71 041 098
1
Сельское хозяйство
66 083 649
255
Управление сельского хозяйства области
56 710 353
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
229 306
002
Субсидирование развития семеноводства
1 555 970
003
Капитальные расходы государственных органов
244
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
3 073 193
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
611 025
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
778 340
021
Содержание и ремонт государственных пунктов искусственного осеменения животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, площадок по убою сельскохозяйственных животных, специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них
14 658
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
142 672
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
67 354
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
14 916
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
2 383 247
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях

11 470 832
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
25 577 745
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
8 580 602
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
1 451 635
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
22 561
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
405 000
077
Ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялау
315 308
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
15 745
271
Облыстың құрылыс басқармасы
4 252 261
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
4 252 261
719
Облыстың ветеринария басқармасы
5 121 035
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
160 825
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 048
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
109 149
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
70 112
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
13 313
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
267 109
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
4 320 000
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
136 612
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
8 499
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
32 368
2
Су шаруашылығы
1 703 485
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы
10 621
002
Су қорғау аймақтары мен су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу
10 621
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы

11 470 832
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
25 577 745
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
8 580 602
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
1 451 635
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
22 561
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
405 000
077
Субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок
315 308
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
15 745
271
Управление строительства области
4 252 261
020
Развитие объектов сельского хозяйства
4 252 261
719
Управление ветеринарии области
5 121 035
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
160 825
003
Капитальные расходы государственного органа
3 048
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
109 149
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
70 112
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
13 313
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
267 109
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
4 320 000
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
136 612
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
8 499
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
32 368
2
Водное хозяйство
1 703 485
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
10 621
002
Установление водоохранных зон и полос водных объектов
10 621
255
Управление сельского хозяйства области

12 548 351
4
Әуе көлiгi
4 459 969
268
Облыстың жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы
4 459 969
051
Әуе көлігінің инфрақұрылымын дамуы
4 459 969
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы басқа да қызметтер
458 212
268
Облыстың жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы
458 212
001
Жергілікті деңгейде көлік және коммуникация саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
114 664
011
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
74
114
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттері
343 474
13
Басқалар
27 040 370
3
Кәсіпкерлік қызметті қолдау және бәсекелестікті қорғау
3 950 182
266
Облыстың кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
3 950 182
005
"Бизнестің жол картасы - 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдау
422 000
008
Кәсіпкерлік қызметті қолдау
443 580
010
"Бизнестің жол картасы - 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау
884 408
011
"Бизнестің жол картасы - 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және орта бизнеске кредиттерді ішінара кепілдендіру
299 229
028
"Бизнестің жол картасы - 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ағымдағы іс-шараларды іске асыру
241 102
051
"Бизнестің жол картасы - 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту
1 639 863
082
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін жас кәсіпкерлерге мемлекеттік гранттар беру
20 000
9
Басқалар
23 090 188
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 513 188
058
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
1 387 618
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
125 570
257
Облыстың қаржы басқармасы
618 851
012
Облыстық жергілікті атқарушы органының резервi
618 851
258
Облыстың экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы
73 346
003
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу
73 346

12 548 351
4
Воздушный транспорт
4 459 969
268
Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог области
4 459 969
051
Развитие инфраструктуры воздушного транспорта
4 459 969
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
458 212
268
Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог области
458 212
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области транспорта и коммуникаций
114 664
011
Капитальные расходы государственного органа
74
114
Целевые трансферты на развитие нижестоящим бюджетам
343 474
13
Прочие
27 040 370
3
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
3 950 182
266
Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
3 950 182
005
Поддержка частного предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса - 2025"
422 000
008
Поддержка предпринимательской деятельности
443 580
010
Субсидирование процентной ставки по кредитам в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса - 2025"
884 408
011
Частичное гарантирование кредитов малому и среднему бизнесу в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса - 2025"
299 229
028
Реализация текущих мероприятий в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса - 2025"
241 102
051
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса - 2025"
1 639 863
082
Предоставление государственных грантов молодым предпринимателям для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
20 000
9
Прочие
23 090 188
253
Управление здравоохранения области
1 513 188
058
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
1 387 618
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
125 570
257
Управление финансов области
618 851
012
Резерв местного исполнительного органа области
618 851
258
Управление экономики и бюджетного планирования области
73 346
003
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, концессионных проектов, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов
73 346

261
Облыстың білім басқармасы
3 838 004
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
2 798 975
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
1 039 029
266
Облыстың кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
171 488
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық қызметті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
159 888
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
11 600
271
Облыстың құрылыс басқармасы
11 671 083
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
134 100
097
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
11 536 983
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
1 672 917
060
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
354 112
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
1 318 805
285
Облыстың дене шынықтыру және спорт басқармасы
3 531 311
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
3 531 311
14
Борышқа қызмет көрсету
2 234 892
1
Борышқа қызмет көрсету
2 234 892
257
Облыстың қаржы басқармасы
2 234 892
004
Жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету
2 215 655
016
Жергiлiктi атқарушы органдардың республикалық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдердi төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
19 237
15
Трансферттер
248 098 660
1
Трансферттер
248 098 660
257
Облыстың қаржы басқармасы
248 098 660
007
Субвенциялар
40 756 969
011
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
252 260
024
Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер
18 969 536
026
Заңнаманың өзгеруіне байланысты жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге өтемақыға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
607 832
029
Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттеріне әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң саяси, экономикалық және әлеуметтiк тұрақтылығына, адамдардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiретiн табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда, жалпы республикалық немесе халықаралық маңызы бар іс-шаралар жүргізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасымен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер

261
Управление образования области
3 838 004
079
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
2 798 975
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1 039 029
266
Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
171 488
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и индустриально-инновационной деятельности
159 888
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
11 600
271
Управление строительства области
11 671 083
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
134 100
097
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
11 536 983
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
1 672 917
060
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
354 112
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
1 318 805
285
Управление физической культуры и спорта области
3 531 311
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
3 531 311
14
Обслуживание долга
2 234 892
1
Обслуживание долга
2 234 892
257
Управление финансов области
2 234 892
004
Обслуживание долга местных исполнительных органов
2 215 655
016
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из республиканского бюджета
19 237
15
Трансферты
248 098 660
1
Трансферты
248 098 660
257
Управление финансов области
248 098 660
007
Субвенции
40 756 969
011
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
252 260
024
Целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства
18 969 536
026
Целевые текущие трансферты из вышестоящего бюджета на компенсацию потерь нижестоящих бюджетов в связи с изменением законодательства
607 832
029
Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы в случаях возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности административно-территориальной единицы, жизни и здоровью людей, проведения мероприятий общереспубликанского либо международного значения, а также по поручению Президента Республики Казахстан

257
Облыстың қаржы басқармасы
3 832 744
015
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
3 832 744
Алматы облыстық мәслихатының 2021 жылғы 14 желтоқсандағы "Алматы облысының 2022-2024 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" № 12-59 шешіміне 4-қосымша
2022 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнаулы білім беру бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру

257
Управление финансов области
3 832 744
015
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
3 832 744
Приложение 4 к решению маслихата Алматинской области от 14 декабря 2021 года № 12-59 "Об областном бюджете Алматинской области на 2022-2024 годы"
Перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2022 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного обьема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан