Қарасай ауданының 2022-2024 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 14-3 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылы 31 желтоқсанда № 26314 болып тіркелді.
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Қарасай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 30 316 686 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 21 649 893 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 17 186 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 1 000 609 мың теңге;
трансферттер түсімі 7 648 998 мың теңге;
2) шығындар 28 363 709 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 80 579 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 253 698 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 173 119 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) 1 872 398 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) (-) 1 872 398 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 253 698 мың теңге;
қарыздарды өтеу 3 944 804 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 1 818 708 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 15.12.2022 № 30-3 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2022 жылға арналған резерві 7 266 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 02.12.2022 № 28-3 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте қала, ауылдық округтері бюджетінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі 1 548 574 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Қаскелең қаласынан 819 677 мың теңге;
Жамбыл ауылдық округінен 31 553 мың теңге;
Елтай ауылдық округінен 51 531 мың теңге;
Жібек жолы ауылдық округінен 72 819 мың теңге;
Райымбек ауылдық округінен 228 241 мың теңге;
Бірінші Май ауылдық округінен 18 мың теңге;
Жандосов ауылдық округінен 19 550 мың теңге;

О бюджете Карасайского района на 2022-2024 годы
Решение Карасайского районного маслихата Алматинской области от 28 декабря 2021 года № 14-3. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2021 года № 26314.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Карасайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2022-2024 годы, согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы 30 316 686 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 21 649 893 тысячи тенге;
неналоговые поступления 17 186 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 1 000 609 тысяч тенге;
поступления трансфертов 7 648 998 тысяч тенге;
2) затраты 28 363 709 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 80 579 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 253 698 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 173 119 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобритение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета 1 872 398 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета (-)1 872 398 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 253 698 тысяч тенге;
погашение займов 3 944 804 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств 1 818 708 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Карасайского районного маслихата Алматинской области от 15.12.2022 № 30-3 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2022 год в сумме 7 266 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 2 с изменением внесенным решением Карасайского районного маслихата Алматинской области от 02.12.2022 № 28-3 (вводится в действие с 01.01.2022).
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2022 год объемы бюджетных изъятий из бюджета города, сельских округов в районный бюджет в сумме 1 548 574 тысячи тенге, в том числе:
Города Каскелен 819 677 тысяч тенге;
Жамбылского сельского округа 31 553 тысячи тенге;
Елтайского сельского округа 51 531 тысяча тенге;
Сельский округ Жибек жолы 72 819 тысяч тенге;
Райымбекского сельского округа 228 241 тысяча тенге;
Первомайского сельского округа 18 тысяч тенге;
Жандосовского сельского округа 19 550 тысяч тенге;

Ұмтыл ауылдық округінен 68 431 мың теңге;
Шамалған ауылдық округінен 109 631 мың теңге;
Іргелі ауылдық округінен 172 879 мың теңге;
Әйтей ауылдық округінен 4 244 мың теңге.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 02.12.2022 № 28-3 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыру;
техникалық қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын және мемлекеттік органдардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін және мемлекеттік қызметші болып табылмайтын қызметкерлердің жалақысын көтеру;
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру;
елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету;
жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру;
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Қарасай ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Умтылского сельского округа 68 431 тысяча тенге;
Шамалганского сельского округа 109 631 тысяча тенге;
Иргелинского сельского округа 172 879 тысяч тенге;
Айтейского сельского округа 4 244 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 3 с изменением внесенным решением Карасайского районного маслихата Алматинской области от 02.12.2022 № 28-3 (вводится в действие с 01.01.2022).
4. Учесть, что в районном бюджете на 2022 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года;
повышение заработной платы работников, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование государственных органов и не являющихся государственными служащими;
освещение улиц в населенных пунктах;
обеспечение санитарии населенных пунктов;
содержание мест захоронений и погребение безродных;
благоустройство и озеленение населенных пунктов;
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяются на основании постановления акимата Карасайского района.

5. Осы шешім 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қарасай аудандық мәслихатының хатшысы Б. Айнабеков
Қарасай аудандық мәслихатының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 14-3 шешіміне 1-қосымша
2022 жылға арналған Қарасай ауданының бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы Қарасай аудандық мәслихатының 15.12.2022 № 30-3 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
СанатыАтауы
Сомасы
(мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
I. Кiрiстер

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Карасайского районного маслихата Б. Айнабеков
Приложение 1 к решению Карасайского районного маслихата от 28 декабря 2021 года № 14-3
Бюджет Карасайского района на 2022 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Карасайского районного маслихата Алматинской области от 15.12.2022 № 30-3 (вводится в действие с 01.01.2022).
КатегорииНаименование
Сумма
(тысяч тенге)
Класс
Под класс
I. Доходы

77 061
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
171 815
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
10 436
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
191 186
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
711 101
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
78 898
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
111 733
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
101 214
001
Жергiлiктi деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді iске асыру саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру жөнiндегi қызметтер
65 751
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтiк төлемдердi есептеу, төлеу мен жеткiзу бойынша қызметтерге ақы төлеу
21 563
021
Мемлекеттiк органның күрделі шығыстары
2 000
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
11 900
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi
10 519
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
9 670
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
849
07
Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық
6 129 286
1
Тұрғын үй шаруашылығы
5 049 116
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі
2 530 611
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1 764 610
004
Инженерлік- коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
766 001
477
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлiмi
2 129 507
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
2 129 507
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi
388 998
002
Мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерін алып қою, оның ішінде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлікті иеліктен айыру

77 061
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
171 815
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
10 436
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
191 186
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными стредствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
711 101
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
78 898
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
111 733
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
101 214
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
65 751
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
21 563
021
Капитальные расходы государственного органа
2 000
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
11 900
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
10 519
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
9 670
097
Оплата услуг проверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
849
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
6 129 286
1
Жилищное хозяйство
5 049 116
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
2 530 611
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1 764 610
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
766 001
477
Отдел сельского хозяйства и земельных отношений района (города областного значения)
2 129 507
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
2 129 507
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
388 998
002
Изъятие, в том числе путем выкупа земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества

18 970
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
2 380
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппараты
2 380
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2 380
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
65 362
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
65 362
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi
65 362
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
65 362
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 021 556
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
999 088
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
999 088
005
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек
999 088
2
Әлеуметтiк көмек
1 882 591
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
1 875 091
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
365 470
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
66 176
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
107
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
241 644
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
9 410
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
166 792
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектерді протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
946 702
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
78 790
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi
7 500
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша азаматтардың жекелеген санаттарын қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде әлеуметтік қолдау
7 500
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
139 877
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi

18 970
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
2 380
122
Аппарат акима района (города областного значения)
2 380
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 380
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
65 362
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
65 362
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
65 362
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
65 362
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 021 556
1
Социальное обеспечение
999 088
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
999 088
005
Государственная адресная социальная помощь
999 088
2
Социальная помощь
1 882 591
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 875 091
002
Программа занятости
365 470
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
66 176
006
Оказание жилищной помощи
107
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
241 644
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
9 410
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
166 792
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными стредствами передвижения, обязательными гигиеническими средствам, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
946 702
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
78 790
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
7 500
007
Социальная поддержка отдельных котегорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном траспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
7 500
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
139 877
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)