Қызылорда облысы бойынша білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қызылорда облысы әкімдігінің 2021 жылғы 23 тамыздағы № 340 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 24 қыркүйекте № 24494 болып тіркелді
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 24-7) тармақшасына сәйкес Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Қызылорда облысы бойынша білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары бекiтiлсiн.
2. "Қызылорда облысының білім басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі осы қаулыны заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қызылорда облысы әкімінің орынбасары Б.М. Шәменоваға жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қызылорда облысының әкімі Г. Абдыкаликова
Қызылорда облысы әкімдігінің
2021 жылғы 23 тамыздағы
№ 340 қаулысымен бекітілген
Қызылорда облысы бойынша білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қызылорда облысы бойынша білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 24-7) тармақшасына сәйкес әзірленді және білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің қағидаларын әзірлеу және бекіту үшін негіз болып табылады.
2. Үлгілік қағидалар білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің қағидаларын әзірлеу және бекіту кезінде бірыңғай тәсілдерді қамтамасыз ету мақсатында әзірленген.
3. Білім беру ұйымдарының қызмет режимін ескере отырып (білім алушылар мен тәрбиеленушілердің тәулік бойы болуы, олардың белгілі бір уақытта ғана болуы, оқу сабақтарының ауысымдылығы және білім беру ұйымының өзге де жұмыс ерекшелігіне қарай) білім беру ұйымының әкімшілігі педагог және өзге де қызметкерлердің жұмыс және демалыс уақытының режимін белгілейді.
4. Ішкі тәртіптемені қамтамасыз ету мақсатында білім беру ұйымының әкімшілігі білім беру ұйымының кызметкерлерінің, сонымен қатар білім алушылар мен тәрбиеленушілердің білім беру саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасымен және білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесінің қағидаларымен жүктелген міндеттерді сақтауын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесі

Об утверждении типовых правил внутреннего распорядка организаций образования по Кызылординской области
Постановление акимата Кызылординской области от 23 августа 2021 года № 340. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 2021 года № 24494
В соответствии с подпунктом 24-7) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об образовании" акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые типовые правила внутреннего распорядка организаций образования по Кызылординской области.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление образования Кызылординской области" в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Кызылординской области Шаменову Б.М.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким Кызылординской области Г. Абдыкаликова
Утверждены постановлением
акимата Кызылординской области
от 23 августа 2021 года № 340
Типовые правила внутреннего распорядка организаций образования по Кызылординской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие типовые правила внутреннего распорядка организаций образования по Кызылординской области (далее - Типовые правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24-7) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и являются основанием для разработки и утверждения правил внутреннего распорядка организаций образования.
2. Типовые правила разработаны в целях обеспечения единых подходов при разработке и утверждении правил внутреннего распорядка организаций образования.
3. С учетом режима деятельности организации образования (круглосуточное пребывание обучающихся и воспитанников, пребывание их в течение определенного времени, сменность учебных занятий и другие особенности работы организации образования) администрацией организации образования устанавливается режим рабочего времени и времени отдыха педагогических и других сотрудников организации образования.
4. В целях обеспечения внутреннего распорядка администрация организации образования обеспечивает соблюдение сотрудниками, а также обучающимися и воспитанниками организации образования, обязанностей, возложенных на них законодательством Республики Казахстан в области образования и правилами внутреннего распорядка организаций образования.
Глава 2. Внутренний распорядок организаций образования

5. Білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің қағидаларында:
1) білім беру ұйымдарының әкімшілігі және педагогтарының, тәрбиешілерінің, тәрбиеші көмекшілерінің, медициналық персоналдарының білім алушылармен және тәрбиеленушілермен өзара қарым-қатынасы;
2) оқу-тәрбие процесіне қатысушылардың тәртібі;
3) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің білім алуы және өмірі мен денсаулығын сақтау, балалардың құқықтарын қорғау үшін жағдайлар;
4) ұйым қызметкерлерінің кәсіби біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
5) білім беру ұйымдарының қызмет режимі (білім алушылар мен тәрбиеленушілердің тәуліктік болуы, олардың белгілі уақыт ішінде болуы, оқу сабақтарының ауысымдылығы мен білім беру ұйымдарының жұмысының өзге ерекшеліктері), жұмыс уақытының және педагогикалық және басқа қызметшілердің демалыс уақытының режимі;
6) білім беру ұйымдары жұмысының басталу және аяқталу уақыты, сабақтардың арасындағы үзілістер;
7) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу сабақтарының ұзақтығы қамтылуы тиіс.
6. Білім беру ұйымдарының әкімшіліктері қызметкерлердің, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің, сонымен қатар олардың ата-аналарының немесе заңды өкілдерінің білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесі қағидаларына қолжетімділігін және таныстыруды қамтамасыз етеді.

5. В правилах внутреннего распорядка организаций образования должны предусматриваться:
1) взаимодействие администрации и педагогов, воспитателей, помощников воспитателей, медицинского персонала организации образования с обучающимися и воспитанниками;
2) поведение участников учебно-воспитательного процесса;
3) условия для получения знаний и сохранения жизни и здоровья обучающихся и воспитанников, охраны прав детей;
4) организация повышения профессиональной квалификации сотрудников организации;
5) режим деятельности организаций образования (круглосуточное пребывание обучающихся и воспитанников, пребывание их в течение определенного времени, сменность учебных занятий и другие особенности работы организации образования), режим рабочего времени и времени отдыха педагогических и других сотрудников;
6) время начала и окончания работы организаций образования, перерывы между занятиями;
7) продолжительность учебных занятий обучающихся и воспитанников.
6. Администрации организаций образования обеспечивают доступность и ознакомление сотрудников, обучающихся и воспитанников, а также их родителей или других законных представителей с Правилами внутреннего распорядка организации образования.