"Әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындау Қағидаларын бекiту туралы" Сырдария аудандық мәслихатының 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № 430 шешіміне өзгеріc енгізу туралы
Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 41 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 11 мамырда № 8351 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 2023 жылғы 4 қыркүйектегі № 54 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 04.09.2023 № 54 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-3 тармағына және "Әлеуметтiк көмек көрсетудiң, оның мөлшерлерiн белгiлеудiң және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындаудың үлгiлiк қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына сәйкес Сырдария аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындау Қағидаларын бекiту туралы" Сырдария аудандық мәслихатының 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № 430 шешіміне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 7648 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылы 23 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
аталған шешіммен бекітілген әлеуметтiк көмек көрсетудің, оның мөлшерлерiн белгiлеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындаудың қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешiм алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Сырдария аудандық мәслихаты сессиясының төрағасы А. Ибрагимұлы
Сырдария аудандық мәслихат хатшысы Е. Әжікенов
КЕЛІСІЛДІ:
"Қызылорда облысының жұмыспен
қамтуды үйлестіру және әлеуметтік
бағдарламалар басқармасы"
мемлекеттік мекемесімен
Сырдария аудандық мәслихатының
2021 жылғы 28 сәуірдегі
№ 41 шешіміне қосымша
Әлеуметтiк көмек көрсетудің, оның мөлшерлерiн белгiлеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындаудың қағидалары
1. Осы әлеуметтiк көмек көрсетудің, оның мөлшерлерiн белгiлеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындаудың қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) "Әлеуметтiк көмек көрсетудiң, оның мөлшерлерiн белгiлеудiң және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындаудың үлгiлiк қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтiк көмек көрсетудің, оның мөлшерлерiн белгiлеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындаудың тәртібін белгілейді.

О внесении изменения в решение Сырдарьинского районного маслихата от 16 сентября 2020 года № 430 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 28 апреля 2021 года № 41. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 11 мая 2021 года № 8351. Утратило силу решением Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 4 сентября 2023 года № 54
Сноска. Утратило силу решением Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 04.09.2023 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" Сырдарьинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Сырдарьинского районного маслихата от 16 сентября 2020 года № 430 "Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 7648, опубликовано в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года) следующие изменения:
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан утвержденных указанным решением изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Председатель сессии Сырдарьинского районного маслихата А. Ибрагимұлы
Секретарь Сырдарьинского районного маслихата Е. Әжікенов
СОГЛАСОВАНО
Государственным учреждением
"Управление координации занятости
и социальных программ
Кызылординской области"
Приложение к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 28 апреля 2021 года № 41
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 504 от 21 мая 2013 года "Об утверждении типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.

1-тарау. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi терминдер мен ұғымдар:
1) АИТВ - адамның иммун тапшылығы вирусы;
2) арнайы комиссия - өмiрде қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтiк көмек көрсетуге үмiткер адамның (отбасының) өтiнiшiн қарау бойынша Сырдария ауданы әкімінің шешiмiмен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөрiс деңгейi - "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлiгiнiң Статистика комитетi Қызылорда облысының Статистика департаментi" республикалық мемлекеттiк мекемесi есептейтiн, мөлшерi бойынша ең төмен тұтыну себетiнiң құнына тең, бiр адамға қажеттi ең төмен ақшалай кiрiс;
4) жергiлiктi атқарушы орган (бұдан әрi - ЖАО) - Сырдария ауданының әкiмi басқаратын, өз құзыретi шегiнде Сырдария ауданының аумағында жергiлiктi мемлекеттiк басқаруды және өзiн-өзi басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
5) мереке күндері - Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
6) облыстық ЖИТС орталығы - "Қызылорда облысының денсаулық сақтау басқармасының "ЖИТС-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі Қызылорда облыстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
7) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы - отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбiр мүшесiне келетiн үлесi;
8) өмірдегі қиын жағдай - азаматтың тыныс-тiршiлiгiн объективтi түрде бұзатын, ол өз бетiнше еңсере алмайтын ахуал;
9) уәкiлеттi орган - "Сырдария аудандық жұмыспен қамту, әлеуметтiк бағдарламалар және азаматтық хал актiлерiн тiркеу бөлiмi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
10) уәкiлеттi ұйым - "Азаматтарға арналған үкiмет" мемлекеттiк корпорациясы" коммерциялық емес акционерлiк қоғамының Қызылорда облысы бойынша филиалының "Халыққа қызмет көрсету бойынша Сырдария аудандық бөлімі";
11) учаскелiк комиссия - әлеуметтiк көмек алуға өтiнiш бiлдiрген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу және қорытындылар дайындау үшiн кент, ауылдық округ әкiмiнiң шешiмдерiмен құрылатын комиссия;
12) шекті шама - әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек ретінде ЖАО мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - әлеуметтік көмек алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ, мереке күндерге ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) ВИЧ - вирус иммунодефицита человека;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима Сырдарьинского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемый республиканским государственным учреждением "Департамент статистики Кызылординской области Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан";
4) местный исполнительный орган (далее - МИО) - коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом Сырдарьинского района, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на территории Сырдарьинского района;
5) праздничные дни - дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
6) областной СПИД Центр - коммунальное государственное казенное предприятие "Кызылординский областной центр по профилактике и борьбе со СПИДом" управления здравоохранения Кызылординской области";
7) среднедушевой доход семьи (гражданина) - доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
8) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
9) уполномоченный орган - коммунальное государственное учреждение "Сырдарьинский районный отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния";
10) уполномоченная организация - отдел Сырдарьинского района по обслуживанию населения филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Кызылординской области;
11) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решениями акима поселка, сельского округа для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью и подготовки заключений;
12) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая МИО в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к праздничным дням.
4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 (один) раз в полугодие).

5. Әлеуметтік көмек өтінішті беру сәтінде өткен тоқсан үшін ұсынылған табыстар туралы мәліметтер негізінде өтініш берген айдан бастап тағайындалады.
Жиынтық табыс Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде № 5757 болып тіркелген) бекітілген, Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесіне сәйкес есептелінеді.
6. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін облыстың ЖАО бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
7. Мереке күндеріне әлеуметтік көмек бір рет ақшалай төлем түрінде келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
1) 15 ақпан - Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні:
Басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш;
Бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн басқа кезеңдерде атқару кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттерде әскери қызметiн өткеру кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш;
Қызметтік мiндеттерiн атқару кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан не майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген мемлекеттерде қызметтік мiндеттерiн орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған бұрынғы КСР Одағының мемлекеттік қауіпсіздік органдарының және ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш;
Басқа елдердегі майдандағы әскери контингенттерге қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдарын жүргiзу кезеңiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі не ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған тиiстi санаттардағы жұмысшылар мен қызметшiлер - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш;
Бұрынғы КСР Одағы Мемлекеттік қауiпсiздiк комитетiнiң Ауғанстан аумағында уақытша болған және кеңес әскерлерiнiң шектеулі контингентінің құрамына енбеген жұмысшылары мен қызметшiлерi - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш;
Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі, ауруға шалдығуы салдарынан қаза тапқан (хабар - ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасылары - 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш;
Тәжікстан - Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қорғауды күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерін орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш;
Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш;
Таулы Қарабахтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш.

5. Социальная помощь назначается с месяца обращения на основании сведений о доходах, представленных на момент подачи заявления за предыдущий квартал.
Совокупный доход рассчитывается в соответствии с Правилами исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан № 5757).
6. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых МИО области.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
7. Социальная помощь к праздничным дням оказывается единовременно в виде денежных выплат следующим категориям граждан:
1) День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан - 15 февраля:
Ветераны боевых действий на территории других государств - 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
Военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия - 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
Лица начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности бывшего Союза ССР и органов внутренних дел, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, в которых велись боевые действия - 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
Рабочие и служащие соответствующих категорий, обслуживавшие действовавшие воинские контингенты в других странах и ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий - 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
Рабочие и служащие Комитета государственной безопасности бывшего Союза ССР, временно находившиеся на территории Афганистана и не входившие в состав ограниченного контингента советских войск - 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
Семьи военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия - 5 (пять) месячных расчетных показателей;
Военнослужащие Республики Казахстан, выполнявшие задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на Таджикско-Афганском участке - 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
Военнослужащие Республики Казахстан, принимавшие участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке - 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
Военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшие участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе - 30 (тридцать) месячных расчетных показателей.

2) 26 сәуір - Халықаралық радиациялық апаттар мен аварияларда қаза болғандарды еске алу күні:
1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысқан адамдарға жергілікті бюджеттен - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жылына бір рет және Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың орын алғанына 35 жыл толуына орай облыстық бюджеттен қосымша біржолғы төлем 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарынан мүгедек болған адамдарға жергілікті бюджеттен - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жылына бір рет және Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың орын алғанына 35 жыл толуына орай облыстық бюджеттен қосымша біржолғы төлем 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жою кезiнде қаза тапқан адамдардың отбасылары - 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш;
Сәуле ауруына шалдығып қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң, сондай-ақ қайтыс болуы белгiленген тәртiппен Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарына байланысты болған азаматтардың отбасылары - 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш.
3) 9 мамыр - Жеңіс күні:
Ұлы Отан соғысы кезеңінде, сондай-ақ бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағын (бұдан әрі - КСР Одағы) қорғау бойынша басқа да ұрыс операциялары кезiнде майдандағы армия мен флоттың құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет өткерген әскери қызметшiлер, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын әрекет етушiлерiне облыстық бюджеттен - 1000000,0 теңге (миллион теңге) мөлшерінде және жергілікті бюджеттен - 40 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде бір жолғы төлем;
Ұлы Отан соғысының мүгедектері, атап айтқанда Ұлы Отан соғысы кезеңінде майданда, ұрыс қимылдары аудандарында, майдан маңындағы темiржол учаскелерінде, қорғаныс шептерiнің, әскери-теңiз базалары мен әуеайлақтардың құрылысжайларында жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған майдандағы армия мен флоттың әскери қызметшiлерi, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын әрекет етушiлерi, сондай-ақ жұмысшылар мен қызметшiлеріне облыстық бюджеттен - 1000000,0 теңге (миллион теңге) мөлшерінде және жергілікті бюджеттен - 40 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде бір жолғы төлем;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған адамдарға - облыстық бюджеттен 100000,0 теңге (жүз мың теңге) және жергілікті бюджеттен - 30 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде бір жолғы төлем сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарға - облыстық бюджеттен 100000,0 теңге (жүз мың теңге) мөлшерінде бір жолғы төлем;

2) Международный день памяти погибших в радиационных авариях и катастрофах - 26 апреля:
Лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 - 1987 годах - с местного бюджета раз в год в размере 30 (тридцать) месячных расчетных показателей и дополнительная единовременная выплата из областного бюджета к 35 - летию катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
Лица, ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции - с местного бюджета раз в год в размере 30 (тридцать) месячных расчетных показателей и дополнительная единовременная выплата к 35 - летию катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
Семьи лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции - 5 (пять) месячных расчетных показателей;
Семьи умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции - 5 (пять) месячных расчетных показателей.
3) День Победы - 9 мая:
Участники Великой Отечественной войны, а именно военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период Великой Отечественной войны, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее - Союза ССР), партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны - единовременная выплата из областного бюджета - в размере 1000000,0 тенге (один миллион тенге) и с местного бюджета - в размере 40 месячного расчетного показателя;
Инвалиды Великой Отечественной войны, а именно военнослужащие действующей армии и флота, партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны, а также рабочие и служащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, сооружениях оборонительных рубежей, военно - морских баз и аэродромов - единовременная выплата из областного бюджета - в размере 1000000,0 тенге (один миллион тенге) и с местного бюджета - в размере 40 месячного расчетного показателя;
Лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны единовременная выплата из областного бюджета в размере -100000,0 тенге (сто тысяча тенге) и с местного бюджета - в размере - 30 месячного расчетного показателя а также лица проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу Великой Отечественной войны - единовременная выплата из областного бюджета - в размере 100000,0 тенге (сто тысяча тенге);

Ұлы Отан соғысының қайтыс болған мүгедегінiң немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестiрiлген адамның екiншi рет некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығу, жұмыста мертігу және басқа да себептер (құқыққа қайшы келетiндердi қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылған, Ұлы Отан соғысының қайтыс болған қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушiнің, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған жұбайына (зайыбы) - облыстық бюджеттен 100000,0 теңге (жүз мың теңге) мөлшерiнде бір жолғы төлем.
4) 31 мамыр - Саяси қуғын - сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні:
Саяси қуғын - сүргін құрбандары, мүгедектігі бар немесе зейнеткер болып табылатын, "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 14 сәуірдегі Заңында белгіленген тәртіппен ақталған саяси қуғын - сүргіндерден зардап шеккен адамдар - 3 (үш) айлық есептік көрсеткіш.
5) 29 тамыз - Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні:
Ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдар - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш;
Ядролық сынақтардың салдарынан мүгедек болған адамдар - 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіш;
Қайтыс болуы белгіленген тәртіппен азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі ядролық сынақтарға байланысты қайтыс болған азаматтардың отбасылары - 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш.
8. Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына:
1) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтар (отбасылар);
2) өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы Сырдария аудандық мәслихаты ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын отбасылар (азаматтар);
3) мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық ұйымнан шығарылған және туберкулезден емделудің сүйемелдеу сатысындағы адамдар;
4) гемобластоздар мен апластикалық анемияны қосқанда гемотологиялық аурулармен диспансерлік есепте тұрған балалар;
5) облыстық ЖИТС орталығында диспансерлік есепте тұрған АИТВ жұқтырған балалар;
6) халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарынан шыққан және өңірге қажетті мамандықтар бойынша күндiзгi оқу нысанында жоғарғы оқу орындарында оқитын студенттер, медициналық резидентураның тыңдаушылары жатады.
9. Табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өрт оқиғасы орын алған мекен-жайда тұрақты тіркеуде тұратын азаматтарға (отбасыларға) біржолғы әлеуметтік көмек жан басына шаққандағы орташа табысы есепке алынбай:
отбасының қайтыс болған әр мүшесіне - 40 (қырық) айлық есептік көрсеткіш;
оның мүлкіне зиян келген жағдайда (растайтын құжаты болған кезде) 150 (бір жүз елу) айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде төленеді.

Супруга (супруг) умершего инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, а также супруга (супруг) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак- единовременная выплата из областного бюджета в размере 100000,0 тенге (сто тысяча тенге);
4) День памяти жертв политических репрессий и голода - 31 мая:
Жертвы политических репрессий, лица, пострадавшие от политических репрессий, имеющие инвалидность или являющиеся пенсионерами, реабилитированные в порядке, установленным Законом Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" - 3 (три) месячных расчетных показателей.
5) День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона - 29 августа:
Лица, участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях - 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
Лица, ставшие инвалидами вследствие ядерных испытаний - 30 (тридцать) месячных расчетных показателей;
Семьи умерших граждан, смерть которых в установленном порядке связана с ядерными испытаниями на объектах гражданского или военного назначения - 5 (пять) месячных расчетных показателей.
8. К отдельным категориям нуждающихся граждан относятся:
1) граждане (семьи), пострадавшие вследствие стихийного бедствия или пожара;
2) семьи (граждане), среднедушевой доход которых не превышает порога, установленного Сырдарьинским районным маслихатом в кратном отношении к прожиточному минимуму за квартал, предшествующий кварталу обращения;
3) лица, выписанные из специализированной противотуберкулезной медицинской организации и находящиеся на поддерживающей стадии лечения от туберкулеза;
4) дети, состоящие на диспансерном учете с гемотологическими заболеваниями, включая гемобластозы и апластическую анемию;
5) ВИЧ - инфицированные дети, находящиеся на диспансерном учете в областном СПИД Центре;
6) слушатели медицинской резидентуры, студенты из социально - уязвимых слоев населения, обучающиеся в высших учебных заведениях очной формы обучения по востребованным в регионе специальностям.
9. Единовременная социальная помощь гражданам (семьям) постоянно прописанных по месту возникновения стихийного бедствия или пожара, без учета среднедушевого дохода:
на каждого умершего члена семьи 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
в случае причинения вреда его имуществу (при наличии потверждающего документа) в размере до 150 (сто пятьдесять) месячных расчетных показателей.

10. Әлеуметтік көмек, өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы Сырдария аудандық мәслихаты ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын отбасыларға (азаматтарға) жылына бір рет 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде төленеді.
11. Әлеуметтік көмек, жан басына шаққандағы орташа табысы есепке алынбай, жыл сайын тағайындалады, ай сайын 10 (он) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде мамандандырылған туберкулезге қарсы медициналық ұйымнан шығарылған және туберкулезден емделудің сүйемелдеу сатысындағы адамдарға төленеді.
12. Әлеуметтік көмек, жан басына шаққандағы орташа табысы есепке алынбай, жыл сайын тағайындалады, ай сайын 7,6 (жеті бүтін оннан алты) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде гемобластоздар мен апластикалық анемияны қосқанда гемотологиялық аурулармен диспансерлік есепте тұрған балалардың ата - аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне төленеді.
13. Әлеуметтік көмек, жан басына шаққандағы орташа табысы есепке алынбай, жыл сайын тағайындалады, ай сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің 2 (екі) еселенген мөлшерінде, облыстық ЖИТС орталығында диспансерлік есепте тұрған АИТВ жұқтырған балалардың ата-аналарына немесе өзге де заңды өкілдеріне төленеді.
14. Әлеуметтік көмек өңірге қажетті мамандықтар бойынша күндiзгi оқу нысанында оқитын халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарынан шыққан:
1) "Қызылорда облысының білім басқармасының "Отбасы үлгісіндегі балалар ауылы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің түлектеріне;
2) мүгедек балаларға, ата-анасының біреуі немесе екеуі де зейнеткер болып табылатын балаларға, ата-анасының біреуі немесе екеуі де мүгедек болып табылатын балаларға, асыраушысынан айрылған балаларға, көп балалы отбасылардың балаларына, жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, егер отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінің үш еселенген мөлшерінен аспаған жайдайда;
3) аз қамтылған отбасылардан шыққан балаларға отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспаған жағдайда жыл сайын тағайындалады және жылына бір рет төленеді.
Әлеуметтік көмектің мөлшері:
орта білім беру ұйымдарынан және колледжден кейін жоғары оқу орындарында "Бакалавр" академиялық дәрежесінде оқитын студенттерге - 392 (үш жүз тоқсан екі) айлық есептік көрсеткіштен артық емес;
медициналық резидентураның тыңдаушыларына - 530 (бес жүз отыз) айлық есептік көрсеткіштен артық емес.
Әлеуметтік көмек алу үшін қажетті құжаттар уәкілетті органға жоғары кәсіптік білім беру ұйымдарына студенттер қатарына қабылдау туралы бұйрық шыққан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
Әлеуметтік көмек тағайындалғаннан кейін уәкілетті орган әлеуметтік көмек алушымен білім беру қызметтерін көрсетуге екі жақты шарт жасасады.
Ақшалай төлем түскеннен кейін әлеуметтік көмек алушы бес жұмыс күні ішінде оқу ақысын төлейді және уәкілетті органға төлем туралы түбіртекті ұсынады.
Келесi оқу жылдары үшін әлеуметтiк көмек тиiстi оқу жылының басында төленедi.
Әлеуметтік көмек алушы оқуға жүйелі түрде қатыспағаны немесе үлгерімі нашар болғаны үшін жоғары оқу орнынан шығарылған жағдайда, оқуға төленген соманы өндіріп алу жергілікті бюджетке ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де тәртіппен жүргізіледі.

10. Социальная помощь выплачивается один раз в год семьям (гражданам), среднедушевой доход которых не превышает порога, установленного Сырдарьинским районным маслихатом в кратном отношении к прожиточному минимуму за квартал, предшествующий кварталу обращения в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей.
11. Социальная помощь назначается ежегодно без учета среднедушевого дохода, выплачивается ежемесячно в размере 10 (десяти) месячных расчетных показателей лицам, выписанным из специализированной противотуберкулезной медицинской организации и находящимся на поддерживающей стадии лечения туберкулеза.
12. Социальная помощь назначается ежегодно без учета среднедушевого дохода, выплачивается ежемесячно в размере 7,6 (семь целых шесть десятых) месячных расчетных показателей, родителям или иным законным представителям детей, состоящих на диспансерном учете с гематологическими заболеваниями, включая гемобластозы и апластическую анемию.
13. Социальная помощь назначается ежегодно без учета среднедушевого дохода, выплачивается ежемесячно в 2 (двух) кратном размере величины прожиточного минимума, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, родителям или иным законным представителям ВИЧ - инфицированных детей, состоящих на диспансерном учете в областном СПИД Центре.
14. Социальная помощь назначается ежегодно и выплачивается один раз в год, обучающимся по очной форме обучения по востребованным в регионе специальностям из числа социально - уязвимых слоев населения:
1) выпускникам коммунального государственного учреждения "Детская деревня семейного типа" управления образования Кызылординской области;
2) детям - инвалидам, детям, один или оба родителя которых являются пенсионерами, детям, один или оба родителя которых являются инвалидами, детям, потерявшим кормильца, детям из многодетных семей, детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, в случае, если среднедушевой доход семьи не превышает трехкратного размера прожиточного минимума, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3) детям из малообеспеченных семей в случае, если среднедушевой доход семьи не превышает величину прожиточного минимума, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Размер социальной помощи:
студентам, обучающимся после организаций среднего образования и колледжа в высших учебных заведениях с академической степенью "Бакалавр" - не более 392 (триста девяносто два) месячных расчетных показателей;
слушателям медицинской резидентуры - не более 530 (пятьсот тридцать) месячных расчетных показателей.
Документы, необходимые для получения социальной помощи, представляются в уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня издания приказа о зачислении в число студентов в организации высшего профессионального образования.
После назначения социальной помощи уполномоченный орган заключает с получателем социальной помощи двусторонний договор на оказание образовательных услуг.
После поступления денежных выплат получатель социальной помощи в течение пяти рабочих дней производит оплату за обучение и предоставляет в уполномоченный орган квитанцию об оплате.
Социальная помощь за последующие годы обучения выплачивается в начале соответствующего учебного года.
В случае отчисления получателя социальной помощи из высшего учебного заведения за систематическое непосещение учебы или за плохую успеваемость, взыскание выплаченной суммы на обучение производится в местный бюджет в добровольном или гражданским законодательством Республики Казахстан порядке.

3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
15. Мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша ЖАО бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
16. Өмірде қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы немесе уәкілетті органға кент, ауылдық округтің әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттармен
1) жеке басын куәландыратын құжатпен;
2) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтермен;
3) өмірде қиын жағдайдың туындағанын растайтын актімен және/немесе құжатпен қоса өтініш береді.
Адамның (отбасы мүшелерінің) табысына қарамастан тағайындалатын әлеуметтік көмекті алу үшін адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтер ұсынылмайды.
17. Құжаттар салыстырып тексеру үшін төлнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
18. Өмiрлiк қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтiк көмек көрсетуге өтiнiш келiп түскен кезде уәкiлеттi орган немесе кент, ауылдық округтiң әкiмi бiр жұмыс күнi iшiнде өтiнiш берушiнiң құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу үшiн учаскелiк комиссияға жiбередi.
19. Учаскелiк комиссия құжаттарды алған күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде өтiнiш берушiге тексеру жүргiзедi, оның нәтижелерi бойынша осы Қағидаларға 1, 2 - қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы актi жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтiк көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкiлеттi органға немесе кенттің, ауылдық округтің әкiмiне жiбередi.
Кенттің, ауылдық округтің әкiмi учаскелiк комиссияның актiсi мен қорытындысын алған күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде оларды қоса берiлген құжаттармен қоса уәкілетті органға жiбередi.
20. Әлеуметтiк көмек көрсету үшiн құжаттар жетiспеген жағдайда уәкiлеттi орган әлеуметтiк көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшiн тиiстi органдардан қажеттi мәлiметтердi сұратады.
21. Өтiнiш берушiнiң қажеттi құжаттарды олардың бүлiнуiне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкiндiгi болмаған жағдайда уәкiлеттi орган тиiстi мәлiметтердi қамтитын өзге уәкiлеттi органдар мен ұйымдардың деректерi негiзiнде әлеуметтiк көмек тағайындау туралы шешiм қабылдайды.
22. Уәкiлеттi орган учаскелiк комиссиядан немесе кенттің, ауылдық округтің әкiмiнен құжаттар келiп түскен күннен бастап бiр жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №5757 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеу қағидаларына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеудi жүргiзедi және құжаттардың толық топтамасын арнайы комиссияның қарауына ұсынады.

Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
15. Социальная помощь к праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому МИО по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
16. Для назначения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи через веб - портал "электронного правительства" www.egov.kz или в уполномоченный орган акиму поселка, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о доходах лица (членов семьи);
3) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
Для получения социальной помощи, которая назначается независимо от доходов лица (членов семьи), сведения о доходах лица (членов семьи) не предоставляются.
17. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
18. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким поселка, сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
19. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму поселка, сельского округа.
Аким поселка, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
20. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
21. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
22. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима поселка, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года №237 - п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5757) и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.

23. Арнайы комиссия құжаттар келiп түскен күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде әлеуметтiк көмек көрсетуге қажеттiлiк туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтiк көмектiң мөлшерiн көрсетедi.
24. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушiнiң әлеуметтiк көмек алуға қажеттi құжаттарын тiркеген күннен бастап сегiз жұмыс күнi iшiнде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтiк көмек көрсету қажеттiлiк туралы қорытындысының негiзiнде әлеуметтiк көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
Осы Қағидалардың 20 және 21-тармақтарында көрсетiлген жағдайларда уәкiлеттi орган өтiнiш берушiден немесе кенттің, ауылдық округтiң әкiмiнен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күнi iшiнде әлеуметтiк көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
25. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
26. Әлеуметтiк көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтiнiш берушi ұсынған мәлiметтердiң дәйексiздiгi анықталған;
2) өтiнiш берушi адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеружүргiзуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтiк көмек көрсету үшiн Сырдария аудандық мәслихаты белгiлеген шектен артқан жағдайда жүзеге асырылады.
4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер
27. Әлеуметтiк көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиiстi әкiмшiлiк - аумақтық бiрлiктiң шегiнен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттiк медициналық - әлеуметтiк мекемелерге тұруға жiберген;
4) алушы ұсынған мәлiметтердiң дәйексiздiгi анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтiк көмектi төлеу көрсетiлген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
28. Артық төленген сомалар ерiктi немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген тәртiппен қайтаруға жатады.
5-тарау. Әлеуметтiк көмектi төлеу және қаржыландыру
29. Әлеуметтiк көмек екiншi деңгейдегi банктердегi және банктiк қызметтiң жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы алушылардың жеке шоттарына ақшалай сомаларды аудару жолымен жүргiзiледi.
30. Әлеуметтiк көмек тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекiтiлген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнiң өзгерiсiн ескере отырып төленедi.
31. Әлеуметтiк көмек беруге шығыстарды қаржыландыру аудан бюджетiнде көзделген ағымдағы қаржылық жылға арналған қаражат шегiнде жүзеге асырылады.

23. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
24. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 20 и 21 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима поселка, сельского округа.
25. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
26. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного Сырдарьинским районным маслихатом порога для оказания социальной помощи.
Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
27. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно - территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных получателем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
28. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Финансирование и выплата социальной помощи
29. Социальная помощь производится путем перечисления денежных сумм на лицевые счета получателей в банках второго уровня и в организациях осуществляющих отдельные виды банковской деятельности.
30. Социальная помощь выплачивается с учетом изменения размера месячного расчетного показателя, утверждаемого в законе о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
31. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на текущий финансовый год.

6-тарау. Қорытынды ереже
32. Әлеуметтiк көмек көрсету мониторингi мен есепке алуды уәкiлеттi орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнiң дерекқорларын пайдалана отырып жүргiзедi.
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының тізбесін
айқындаудың қағидаларына
1-қосымша
Өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның(отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру АКТІСІ
20__ жылғы "___ " ____________________________________ (елді мекен)
1.Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)__________________
_________________________________________________________________
2. Тұратын мекен жайы__________________________________________
______________________________________________________________
3. Орын алуына байланысты өтініш беруші әлеуметтік көмекке өтініш берген өмірдегі қиын жағдай___________________________________________
________________________________________________________________
4. Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледі) ___адам, оның ішінде:
Р/с№
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
Жұмыспен қамтылмау себебі
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсіптік даярлығы (қайта даярлау, біліктілігін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуы туралы мәліметтер
Өмірдегі қиын жағдай
1
2
3
4
5
6
7
8
Еңбекке жарамды барлығы ____________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендері ___ адам.
Балалардың саны:____________, олардың ішінен жоғары және орта оқу орындарында ақылы негізде оқитындар ____ адам, оқу құны жылына ____ теңге.
Отбасында Ұлы Отан соғысы ардагерлеріні, Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген адамдардың, басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдары ардагерлерінің, зейнеткерлердің, 80 жастан асқан қарт адамдардың, әлеуметтік маңызы бар аурулары бар адамдардың, мүгедектердің, мүгедек балалардың болуы (көрсету немесе өзге санатты қосу қажет)
_________________________________________________________________.
5. Тұрмыс жағдайы (жатақхана, жалға алынған, жекешелендірілген тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй немесе өзге көрсету қажет):
_______________________________________________________________.
Тұрғын үйді ұстауға арналған шығыстар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Отбасының табысы:
Р/с№
Табысы бар отбасы мүшелерінің (оның ішінде өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Табыстүрі
Өткен тоқсандағы
табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, мал мен құс), саяжай және жер учаскесі (жер үлесі) туралы мәліметтер
тоқсанға
орта
есеппен
айына
1
2
3
4
5
6

Глава 6. Заключительное положение
32. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 1 к правилам
оказания социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся граждан
АКТ обследования для определения нуждаемости лица (семьи)в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
от " __" ____ 20 __ года
_______________________________________________________________
(населенный пункт)
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя ___________________________________________________________________
2. Адрес места жительства_______________________________________
______________________________________________________________
3. Трудная жизненная ситуация, в связи с наступлением которой заявитель обратился за социальной помощью _____________________________________
____________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) ____ человек, в том числе:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Родственное отноше ние к заявителю
Занятость (место работы, учебы)
Причи на незаня тости
Сведения об участии в общественных работах, профессиональной подготовке (переподготовке, повышении квалификации) или в активных мерах содействия занятости
Трудная жизнен ная ситуация
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего трудоспособных ________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости _______ человек.
Количество детей: __ из них обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной основе ___ человек, стоимость обучения в год ___ тенге.
Наличие в семье ветеранов Великой Отечественной войны, лиц, приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранов боевых действий на территории других государств, пенсионеров, пожилых лиц старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально значимые заболевания, инвалидов, детей- инвалидов (указать или добавить иную категорию) _________________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное - указать):_________________________________________________________
Расходы на содержание жилья:
_______________________________________________________________
Доходы семьи:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи (в том числе заявителя), имеющих доход
Вид дохода
Сумма дохода за предыдущий квартал (тенге)
Сведения о личном подсобном хозяйстве (приусадебный участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
за квартал
в среднем за месяц
1
2
3
4
5
6

6. Мыналардың:
автокөлігінің болуы (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны пайдаланғаннан түскен мәлімделген табыс)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
қазіргі уақытта өздері тұрып жатқаннан бөлек өзге де тұрғын үйінің болуы (оны пайдаланғаннан түскен мәлімделген табыс)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (нысаны, сомасы, көзі):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Отбасының өзге де табыстары (нысаны, сомасы, көзі):
________________________________________________________________________________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз етілуі:____________________________________________________________
10. Тұратын жерінің санитариялық - эпидемиологиялық жағдайы:
____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: ___________________ ________________________
Комиссия мүшелері: __________________ ________________________
___________________ ________________________
___________________ ________________________
(қолдары) (тегі, аты, әкесінің аты)
Жасалған актімен таныстым: ______________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
____________________________________________________________
Тексеру жүргізілуден бас тартқан __________________________________
Өтініш берушінің (немесе отбасы мүшелерінің бірінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
____________________________________________________________________
(өтініш беруші тексеру жүргізуден бас тартқан жағдайда толтырылады)
Күні_________
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының
тізбесін айқындаудың
қағидаларына 2-қосымша
Учаскелік комиссияның № ______ қорытындысы
20__ жылғы ___ ______
Учаскелік комиссия Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларына сәйкес өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек алуға өтініш берген адамның (отбасының)_________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты)
өтінішін және оған қоса берілген құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттар және өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайын тексеру нәтижелерінің негізінде_______________________________________________________
(қажеттілігі, қажеттіліктің жоқтығы)
адамға (отбасыға) өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек ұсыну туралы қорытынды шығарады.
Комиссия төрағасы: __________________ _______________________
Комиссия мүшелері: __________________ _______________________
__________________ _______________________
__________________ _______________________
(қолдары) (Т.А.Ә.)
Қорытынды
қоса берілген құжаттармен ___ данада
20__ жылғы "___" ___________ қабылданды
Құжаттарды қабылдаған кент, ауылдық округ әкімінің немесе уәкілетті орган қызметкерінің Т.А.Ә., лауазымы, қолы __________
________________________

6. Наличие:
автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ, заявленные доходы от его эксплуатации) _____________________________________________________________________________________________________________________________________
иного жилья, кроме занимаемого в настоящее время (заявленные доходы от его эксплуатации)_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
_________________________________________________________________ _________________________________________________________________
_________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
________________________________________________________________
10. Санитарно - эпидемиологические условия проживания:
________________________________________________________________
Председатель комиссии:________________ ________________________
Члены комиссии: ________________ _______________________
________________ _______________________
________________ _______________________
(подписи) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С составленным актом ознакомлен(а):____________________________
Фамиляи, имя, отчество(при его наличи) и подпись заявителя
___________________________________________________________
От проведения обследования отказываюсь__________________________
Фамиляи, имя, отчество(при его наличи) и подпись заявителя (или одного из членов семьи)
__________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
дата _______
Приложение 2 к правилам
оказания социальной помощи,
установления размеров и
определения перечня отдельных
категорий нуждающихся граждан
Заключение участковой комиссии № __
__ _________ 20__ г.
Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы лица (семьи), обратившегося за предоставлением социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
на основании представленных документов и результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение о
_________________________________________________________________ (необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления лицу (семье) социальной помощи с наступлением трудной жизненной ситуации
Председатель комиссии:________________ __________________________
Члены комиссии:______________________ __________________________
______________________ _________________________
______________________ _________________________
_______________________ __________________________
(подписи) (Ф.И.О.)
Заключение с прилагаемыми документами в количестве ____ штук
принято "__"_________ 20__ г. ___________
Ф.И.О., должность, подпись работника, акима поселка, сельского округа или уполномоченного органа, принявшего документы
___________________________