"Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдени ескерткіштерінің Мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2020 жылғы 12 мамырдағы № 111 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2021 жылғы 20 желтоқсандағы № 288 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 желтоқсанда № 26069 болып тіркелді
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдени ескерткіштерінің Мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2020 жылғы 12 мамырдағы № 111 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6296 болып тіркелді) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулының 1-қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қамтамасыз етсін:
1) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жариялағаннан кейін Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналыстыруды.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің жетекшілік ететін мәселелер жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі К. Аксакалов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
Солтүстік Қазақстан
облысы әкімдігінің
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 288 қаулысына
қосымша
Солтүстік Қазақстан
облысы әкімдігінің
2021 жылғы "12" наурыздағы
№ 111 қаулысына
1-қосымша
Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Рет №
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің
мекенжайы
1
2
3
4
Петропавл қаласы
1.
Реалдық училищенің өндірістік үй-жайы, 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет
В. Булавский атындағы көше, 2Б
2.
Реалдық училищенің қызметтік ғимараты, 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет
В. Булавский атындағы көше, 6А
3.
Қалалық училище, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
В. Булавский атындағы көше, 2
4.
Реалдық училище, 1903 жыл
қала құрылысы және сәулет
В. Булавский атындағы көше, 6
5.
Романов училищесі, 1913-1915 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Театральная көшесі, 42
6.
Көпес клубы, 1906 жыл
қала құрылысы және сәулет
Театральная көшесі, 38
7.

О внесении изменения в постановление акимата Северо-Казахстанской области от 12 мая 2020 года № 111 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Северо-Казахстанской области
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 20 декабря 2021 года № 288. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2021 года № 26069
Акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Северо-Казахстанской области "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Северо-Казахстанской области" от 12 мая 2020 года № 111 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6296) следующее изменение:
приложение 1 указанного постановления изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет - ресурсе акимата Северо-Казахстанской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Северо-Казахстанской области по курируемым вопросам.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Северо-Казахстанской области К. Аксакалов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению акимата
Северо-Казахстанской области
от 20 декабря 2021 года
№ 288
Приложение 1
к постановлению акимата
Северо-Казахстанской области
от "12" марта 2021 года
№ 111
Государственный список памятников истории и культуры местного значения Северо-Казахстанской области
№ п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
город Петропавловск
1.
Производственное помещение реального училища, 1903 год
градостроительства и архитектуры
улица имени В. Булавского, 2Б
2.
Служебное здание реального училища, 1903 год
градостроительства и архитектуры
улица имени В. Булавского, 6А
3.
Училище городское, начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица имени В. Булавского, 2
4.
Училище реальное, 1903 год
градостроительства и архитектуры
улица имени В. Булавского, 6
5.
Училище романовское, 1913-1915 года
градостроительства и архитектуры
улица Театральная, 42
6.
Клуб купеческий, 1906 год
градостроительства и архитектуры
улица Театральная, 38
7.

Сауда үйі, 1915-1916 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Евгений Брусиловский атындағы көше, 22
8.
Көпес үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 18
9.
Шамсутдиновтың сауда үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 17
10.
Тегеурінді су мұнарасы, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет
Амангелді көшесі, 147
11.
Көпес Стреловтың үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 44
12.
Көпес Стреловтың дүкені, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 46
13.
Коммерсант Аркельдің үйі, 1891 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 48
14.
Көпес Турлаповтың үйі, XX ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 52
15.
Муратовтың диірмені, 1904-1905 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Интернациональная көшесі, 63
16.
Муратовтың диірмен қоймалары, 1904-1905 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Интернациональная көшесі, 63
17.
Дін-Мұхаммад мешіті, XIX ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
С. Мұқанов көшесі, 34
18.
Әкімшілік ғимарат, ХХ ғасырдың 30-шы жылдары
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 13
19.
Мешіт, XIX ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл атындағы көше, 160
20.
Локомотив депосы, 1892-1896 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Н.А. Ахременко көшесі, 81
21.
Көпес Черемисиновтың үйі, 1895 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 10
22.
Мемлекеттік банк, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Советская көшесі, 34
23.
Теміржолшылар мәдениет үйі, 1931 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қаныш Сәтбаев атындағы көше, 37
24.
Тұрғын үй, 1946 жыл
қала құрылысы және сәулет
Астана көшесі, 22
25.
Тұрғын үй, 1946 жыл
қала құрылысы және сәулет
Астана көшесі, 24
26.
М.В. Ломоносов атындағы № 21 орта мектеп, 1956 жыл
қала құрылысы және сәулет
Тоқсан би көшесі, 102
27.
Әйелдер гимназиясы, 1864 жыл
қала құрылысы және сәулет
Вознесенская көшесі, 42
28.
Көпес үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Парковая көшесі, 132
29.
Көпес Баженовтың үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Парковая көшесі, 134
30.
Көпес Шафеевтің үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 24
31.
Көпес Шафеевтің дүкені, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 22
32.
Всех Святых шіркеуі, 1894 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ыбырай Алтынсарин атындағы көше, 271
33.
Покров шіркеуі, 1813 жыл
қала құрылысы және сәулет
Коминтерн көшесі, 97
34.
Көпес Дмитриевтің үйі, 1907 жыл
қала құрылысы және сәулет
Коминтерн көшесі, 96
35.
Теміржол вокзалы, 1894 жыл
қала құрылысы және сәулет
Н.А. Ахременко көшесі, 47
36.
Суайдағыш, 1902 жыл
қала құрылысы және сәулет
Б.П. Ущев көшесі, 2
37.

Дом торговый, 1915-1916 года
градостроительства и архитектуры
улица имени Евгения Брусиловского, 22
8.
Дом купеческий, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 18
9.
Дом торговый Шамсутдинова, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 17
10.
Башня водонапорная, 1902 год
градостроительства и архитектуры
улица Амангельды, 147
11.
Дом купца Стрелова, конец XIX векa
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 44
12.
Магазин купца Стрелова, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 46
13.
Дом коммерсанта Аркеля, 1891 год
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 48
14.
Дом купца Турлапова, начало XX века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 52
15.
Мельница Муратова, 1904-1905 года
градостроительства и архитектуры
улица Интернациональная, 63
16.
Склады мельницы Муратова, 1904-1905 года
градостроительства и архитектуры
улица Интернациональная, 63
17.
Мечеть Дин-Мухаммад, 2-я половина XIX века
градостроительства и архитектуры
улица С. Муканова, 34
18.
Здание административное, 30-е годы ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 13
19.
Мечеть, 2-я половина XIX века
градостроительства и архитектуры
улица имени Жамбыла, 160
20.
Депо локомотивное, 1892-1896 года
градостроительства и архитектуры
улица Ахременко Н.А., 81
21.
Дом купца Черемисинова, 1895 год
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 10
22.
Банк государственный, начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Советская, 34
23.
Дом культуры железнодорожников, 1931 год
градостроительства и архитектуры
улица имени Каныша Сатпаева, 37
24.
Дом жилой, 1946 год
градостроительства и архитектуры
улица Астана, 22
25.
Дом жилой, 1946 год
градостроительства и архитектуры
улица Астана, 24
26.
Школа средняя № 21 им. М.В. Ломоносова, 1956 год
градостроительства и архитектуры
улица Токсан би, 102
27.
Гимназия женская, 1864 год
градостроительства и архитектуры
улица Вознесенская, 42
28.
Дом купеческий, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Парковая, 132
29.
Дом купца Баженова, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Парковая, 134
30.
Дом купца Шафеева, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 24
31.
Магазин купца Шафеева, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 22
32.
Церковь Всех Святых, 1894 год
градостроительства и архитектуры
улица имени Ибрая Алтынсарина, 271
33.
Церковь Покровская, 1813 год
градостроительства и архитектуры
улица Коминтерна, 97
34.
Дом купца Дмитриева, 1907 год
градостроительства и архитектуры
улица Коминтерна, 96
35.
Вокзал железнодорожный, 1894 год
градостроительства и архитектуры
улица Ахременко Н.А., 47
36.
Водокачка, 1902 год
градостроительства и архитектуры
улица Ущева Б.П., 2
37.

Көпес Поляковтың диірмені, 1905-1907 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Мир өтпе жолы, 18
38.
Энергетиктер мәдениет үйі, 1956 жыл
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл атындағы көше, 185
39.
В.И. Ленин атындағы № 1 мектеп, 1935-1938 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 39
40.
Көпес Шулеповтың үйі, XIX ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Володаровский көшесі, 38
41.
Мердігер Пироговтың үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Евней Бөкетов атындағы көше, 12
42.
Алғашқы электр станциясының ғимараты, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Советская көшесі, 37
43.
Көпес Мухамедьяровтың үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Казахстанская правда көшесі, 94
44.
Мердігер Малаховтың үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл атындағы көше, 184
45.
Керуен сарайы, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Евней Бөкетов атындағы көше, 1
46.
Көпес Измайловтың үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Жамбыл атындағы көше, 166
47.
Костел ғимараты, ксендз үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 43, 43А
48.
Көпес Чукановтың үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 20
49.
Сауда үйінің ғимараты, 1911-1915 жылдар
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 12
50.
"Бр. Овсянниковы и Ганшин" көпес дүкені, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Пушкин көшесі, 61
51.
Көпес Мазаевтің диірмені, 1913 жыл
қала құрылысы және сәулет
Егемен Қазақстан көшесі, 16
52.
Қоныс аударушылар пункті, XIX ғасырдың аяғы
ансамбль мен кешендер
Универсальная көшесі, 3
53.
Көпес Смолиннің үйі, 1874 жыл
қала құрылысы және сәулет
Пушкин көшесі, 73
54.
Көпес Казанцевтің мейрамханасы, XIX ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Рижская көшесі, 14
55.
Көпес Хлебниковтың үйі, XIX ғасырдың аяғы
қала құрылысы және сәулет
Ыбырай Алтынсарин атындағы көше, 197
56.
Көпес Светлинскийдің үйі, XIX ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Абай көшесі, 16
57.
Көпес Назаровтың моншасы, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Рижская көшесі, 6
58.
Көпес Казанцевтің үйі, XIX ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 2
59.
Көпес Казанцевтің дүкені, XIX ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 4
60.
Полиция учаскесі, XIX ғасырдың 2-ші жартысы
қала құрылысы және сәулет
Пушкин көшесі, 63
61.
Көпес үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Конституциясы көшесі, 31
62.
"Новый свет" кинотеатры 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Казахстанская правда көшесі, 73
63.
Қызылжар орталық мешіті, 2005 жыл
киелі объект
Кәрім Сүтішев көшесі, 40
64.
"Вознесения Господня" храмы, 2005 жыл
киелі объект
Жәлел Қизатов атындағы көше, 55
65.
Ж. Жабаевтың бюсті, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жамбыл атындағы және Евней Бөкетов атындағы көшелердің қиылысы
66.
С. Мұқановтың бюсті, 1990 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қазақстан Конституциясы көшесі, Сәбит Мұқанов атындағы облыстық әмбебап ғылыми кітапхана ғимаратының алдындағы сквер
67.
Ш. Уәлихановтың бюсті, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ш. Уәлиханов атындағы және Айыртау көшелерінің қиылысындағы сквер
68.
К. Сүтішевтің бюсті, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Кәрім Сүтішев көшесі, 56
69.
В. Шаталовтың бюсті, 1979 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қазақстан Конституциясы көшесі саябаққа кірер жер
70.
А. Пушкинның бюсті, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
314-і атқыштар дивизиясы көшесіндегі сквер
71.
Ғ. Мүсіреповтің бюсті, 2002 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ғ. Мүсірепов көшесі
72.
М. Қозыбаевтың бюсті, 2003 жыл
монументтік өнер құрылысы
Пушкин және Абай көшелерінің қиылысы
73.

Мельница купца Полякова, 1905-1907 года
градостроительства и архитектуры
проезд Мира, 18
38.
Дом культуры энергетиков, 1956 год
градостроительства и архитектуры
улица имени Жамбыла, 185
39.
Школа № 1 им. В.И. Ленина, 1935-1938 года
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 39
40.
Дом купца Шулепова, 2-я половина XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Володаровского, 38
41.
Дом подрядчика Пирогова, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица имени Евнея Букетова, 12
42.
Здание первой электростанции, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Советская, 37
43.
Дом купца Мухамедъярова, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Казахстанской правды, 94
44.
Дом подрядчика Малахова, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица имени Жамбыла, 184
45.
Двор гостиный, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица имени Евнея Букетова, 1
46.
Дом купца Измайлова, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица имени Жамбыла, 166
47.
Здание костела, дом ксендза, начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 43, 43А
48.
Дом купца Чуканова, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 20
49.
Здание дома торгового, 1911-1915 года
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 12
50.
Магазин купеческий "Бр. Овсянниковы и Ганшин", начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Пушкина, 61
51.
Мельница купца Мазаева, 1913 год
градостроительства и архитектуры
улица Егемен Қазақстан, 16
52.
Переселенческий пункт, конец XIX века
ансамбли и комплексы
улица Универсальная, 3
53.
Дом купца Смолина, 1874 год
градостроительства и архитектуры
улица Пушкина, 73
54.
Ресторан купца Казанцева, 2-я половина XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Рижская, 14
55.
Дом купца Хлебникова, конец XIX века
градостроительства и архитектуры
улица имени Ибрая Алтынсарина, 197
56.
Дом купца Светлинского, 2-я половина XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Абая, 16
57.
Баня купца Назарова, начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Рижская, 6
58.
Дом купца Казанцева, 2-я половина XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 2
59.
Магазин купца Казанцева, 2-я половина XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 4
60.
Полицейский участок, 2-я половина XIX века
градостроительства и архитектуры
улица Пушкина, 63
61.
Купеческий дом, начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
улица Конституции Казахстана, 31
62.
Кинотеатр "Новый Свет", 1909 год
градостроительства и архитектуры
улица Казахстанской правды, 73
63.
Кызылжарская Центральная мечеть, 2005 год
сакральный объект
улица Карима Сутюшева, 40
64.
Храм Вознесения Господня, 2005 год
сакральный объект
улица имени Жалела Кизатова, 55
65.
Бюст Ж. Жабаева, 1975 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц имени Жамбыла и имени Евнея Букетова
66.
Бюст С. Муканова, 1990 год
сооружение монументального искусства
улица Конституции Казахстана, сквер перед зданием Областной универсальной научной библиотеки имени Сабита Муканова
67.
Бюст Ш. Уалиханова, 1975 год
сооружение монументального искусства
сквер на пересечении улиц им. Ч. Валиханова и Айыртауской
68.
Бюст К. Сутюшева, 1975 год
сооружение монументального искусства
улица Карима Сутюшева, 56
69.
Бюст В. Шаталова, 1979 год
сооружение монументального искусства
улица Конституции Казахстана у входа в парк
70.
Бюст А. Пушкина, 1999 год
сооружение монументального искусства
сквер по улице 314-й Стрелковой дивизии
71.
Бюст Г. Мусрепова, 2002 год
сооружение монументального искусства
улица Г. Мусрепова
72.
Бюст М. Козыбаева, 2003 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц Пушкина и Абая
73.

Ұлы Отан соғысындағы Жеңісітің 30 жылдығына арналған обелиск, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің саябағы
74.
Ұлы Отан соғысының "Мәңгілік алау" Жауынгерлік Даңқ мемориалы, 1979 жыл
монументтік өнер құрылысы
Театр алаңы
75.
Ұлы Отан соғысындағы Жеңіс саябағындағы обелиск, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жеңіс саябағы
76.
Қалалық мәдениет және демалыс саябағы (бұрынғы қалалық бақ)
қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің саябағы
77.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгерлерге арналған стелла, 2002 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жамбыл атындағы және Абай көшелерінің қиылысы
78.
Саяси қуғын-сүргін құрбандарына арналған монумент, 2005 жыл
монументтік өнер құрылысы
Пушкин және Кәрім Сүтішев көшелерінің қиылысы
79.
Ш. Уәлиханов пен Ф. Достоевскийдің барельефі, 2005 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қазақстан Конституциясы көшесі, 48
80.
"Абай және Пушкин" мүсіндік композициясы, 2006 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қазақстан Конституциясы көшесі (Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті саябағының аумағында)
81.
"Ат үстіндегі Абылай хан" мүсіндік композициясы, 2007 жыл
монументтік өнер құрылысы
Кәрім Сүтішев көшесі, 1А
82.
Петропавл бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Оқшаулағыш материалдар зауытының аумағы
83.
Жаппай ату орны, ХХ ғасырдың 20-30 жылдары
монументтік өнер құрылысы
Бесінші лог (ескерткіш тас)
84.
Большевик венгрлердің бауырластар зираты, 1918 жыл
монументтік өнер құрылысы
Петропавл-Көкшетау темір жолының жолайрығы
85.
Кеңес үкіметін орнату үшін күресушілердің бауырластар зираты, 1919 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жамбыл атындағы көшесі, көне зират
86.
Октябрь алаңындағы бауырластар қабірлері, 1918 – 1921 жылдар
монументтік өнер құрылысы
Театр алаңы
87.
Ұлы Отан соғысы жылдарында Петропавл қаласының госпитальдарында жарақаттардан қаза тапқан ұшқыштар экипажының № 1 қабірі, 1943 жыл
монументтік өнер құрылысы
ескі қалалық зират, Жамбыл атындағы және Ғ. Мүсірепов көшелерінің қиылысы
88.
Ұлы Отан соғысы жылдарында Петропавл қаласының госпитальдарында жарақаттардан қаза тапқан ұшқыштар экипажының № 2 қабірі, 1943 жыл
монументтік өнер құрылысы
ескі қалалық зират, Жамбыл атындағы және Ғ. Мүсірепов көшелерінің қиылысы
89.
Генерал М. Шмыровтың қабірі, 1941 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жұмысшы кентіндегі зират
90.
Жазушы Б. Петровтың қабірі, 1971 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жұмысшы кентіндегі зират
91.
Кеңес Одағының Батыры А. Матвеевтің қабірі, 1972 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жұмысшы кентіндегі зират
92.
Ұлы Отан соғысы жылдарында Петропавл қаласының госпитальдарында қаза тапқан жауынгерлердің ескерткіші, 1957 жыл (№ 1 христиан жауынгерлерге)
монументтік өнер құрылысы
ескі қалалық зират, Жамбыл атындағы және Ғ. Мүсірепов көшелерінің қиылысы
93.
Ұлы Отан соғысы жылдарында Петропавл қаласының госпитальдарында қаза тапқан жауынгерлердің ескерткіші, 1957 жыл (№ 2 христиан жауынгерлерге)
монументтік өнер құрылысы
ескі қалалық зират, Жамбыл атындағы және Ғ. Мүсірепов көшелерінің қиылысы
94.
Ұлы Отан соғысы жылдарында Петропавл қаласының госпитальдарында қаза тапқан жауынгерлердің ескерткіші, 1957 жыл (№ 1 мұсылман жауынгерлерге)
монументтік өнер құрылысы
ескі қалалық зират, Жамбыл атындағы және Ғ. Мүсірепов көшелерінің қиылысы
95.
Ұлы Отан соғысы жылдарында Петропавл қаласының госпитальдарында қаза тапқан жауынгерлердің ескерткіші, 1957 жыл (№ 2 мұсылман жауынгерлерге)
монументтік өнер құрылысы
ескі қалалық зират, Жамбыл атындағы және Ғ. Мүсірепов көшелерінің қиылысы
96.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер С. Морожниковтың қабірі, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
ескі әуежай жақтағы зират
97.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер Е.Ш. Гориевтің қабірі, 1984 жыл
монументтік өнер құрылысы
ескі әуежай жақтағы зират
98.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер С.В. Горловтың қабірі, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
бұрынғы Новопавловка ауылы ауданындағы зират
99.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер И.И. Клепальскийдің қабірі, 1986 жыл
монументтік өнер құрылысы
бұрынғы Новопавловка ауылы ауданындағы зират

Обелиск в честь 30-летия Победы в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
Парк Первого Президента Республики Казахстан
74.
Мемориал боевой Славы "Вечный огонь" Великой Отечественной войны, 1979 год
сооружение монументального искусства
Театральная площадь
75.
Обелиск в парке Победы в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
Парк Победы
76.
Городской парк культуры и отдыха (бывший городской сад)
градостроительства и архитектуры
Парк Первого Президента Республики Казахстан
77.
Стела воинам–интернационалистам, погибшим в Демократической Республике Афганистан, 2002 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц имени Жамбыла и Абая
78.
Монумент жертвам политических репрессий, 2005 год
сооружение монументального искусства
пересечение улиц Пушкина и Карима Сутюшева
79.
Барельеф Ш. Уалиханова и Ф. Достоевского, 2005 год
сооружение монументального искусства
улица Конституции Казахстана, 48
80.
Скульптурная композиция "Абай и Пушкин", 2006 год
сооружение монументального искусства
улица Конституции Казахстана (на территории Парка Первого Президента Республики Казахстан)
81.
Скульптурная композиция "Абылайхан на коне", 2007 год
сооружение монументального искусства
улица Карима Сутюшева, 1А
82.
Крепость Петропавловская, 1752 год
градостроительства и архитектуры
территория завода изоляционных материалов
83.
Место массовых расстрелов в 20-30 годы ХХ века
сооружение монументального искусства
Пятый лог (памятный камень)
84.
Братская могила венгров-большевиков, 1918 год
сооружение монументального искусства
развилка железной дороги Петропавловск-Кокшетау
85.
Братская могила борцов за установление советской власти, 1919 год
сооружение монументального искусства
старое кладбище по улице имени Жамбыла
86.
Братские могилы на Октябрьской площади, 1918-1921 года
сооружение монументального искусства
Театральная площадь
87.
Могила № 1 экипажа летчиков, умерших от ран в госпиталях города Петропавловска, 1943 год
сооружение монументального искусства
старое городское кладбище, пересечение улиц имени Жамбыла и Г. Мусрепова
88.
Могила № 2 экипажа летчиков, умерших от ран в госпиталях города Петропавловска в годы Великой Отечественной войны, 1943 год
сооружение монументального искусства
старое городское кладбище, пересечение улиц имени Жамбыла и Г. Мусрепова
89.
Могила генерала М. Шмырова, 1941 год
сооружение монументального искусства
кладбище в Рабочем поселке
90.
Могила писателя Б. Петрова, 1971 год
сооружение монументального искусства
кладбище в Рабочем поселке
91.
Могила Героя Советского Союза А. Матвеева, 1972 год
сооружение монументального искусства
кладбище в Рабочем поселке
92.
Памятник воинам, умершим в госпиталях в годы Великой Отечественной войны в городе Петропавловске, 1957 год (№ 1 воинам-христианам)
сооружение монументального искусства
старое городское кладбище, пересечение улиц имени Жамбыла и Г. Мусрепова
93.
Памятник воинам, умершим в госпиталях в годы Великой Отечественной войны в городе Петропавловске, 1957 год (№ 2 воинам-христианам)
сооружение монументального искусства
старое городское кладбище, пересечение улиц имени Жамбыла и Г. Мусрепова
94.
Памятник воинам, умершим в госпиталях в годы Великой Отечественной войны в городе Петропавловске, 1957 год (№ 1 воинам-мусульманам)
сооружение монументального искусства
старое городское кладбище, пересечение улиц имени Жамбыла и Г. Мусрепова
95.
Памятник воинам, умершим в госпиталях в годы Великой Отечественной войны в городе Петропавловске, 1957 год (№ 2 воинам-мусульманам)
сооружение монументального искусства
старое городское кладбище, пересечение улиц имени Жамбыла и Г. Мусрепова
96.
Могила, С. Морожникова воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1980 год
сооружение монументального искусства
кладбище в районе старого аэропорта
97.
Могила Е.Ш. Гориева, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1984 год
сооружение монументального искусства
кладбище в районе старого аэропорта
98.
Могила С.В. Горлова, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1985 год
сооружение монументального искусства
кладбище в районе бывшего села Новопавловка
99.
Могила И.И. Клепальского, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1986 год
сооружение монументального искусства
кладбище в районе бывшего села Новопавловка

100.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер А.А. Бутаковтың қабірі, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
бұрынғы Новопавловка ауылы ауданындағы зират
101.
Ақ-Тау қалашығы, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Новопавловка ауылынан солтүстік батысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 54°57′993″ шығыстық бағыт 69°07′425″
102.
"Солнечный" қорымы, қола дәуірі, көне темір дәуірі
археология
Солнечный кентінің шетінде орналасқан солтүстік ендік 54°58′266″ шығыстық бағыт 69°07′151″
103.
"Новопавловка" қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Бұрынғы Новопавловка ауылынан оңтүстікке қарай 2 км солтүстік ендік 54°58′703″ шығыстық бағыт 69°08′637″
Айыртау ауданы
104.
Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 10 жылдығына арналған стелла, 2001 жыл
монументтік өнер құрылысы
Саумалкөл ауылы
105.
Ақан серінің бюсті, 1992 жыл
монументтік өнер құрылысы
Саумалкөл ауылы
106.
"Құлагер" мүсіндік композициясы, 1993 жыл
монументтік өнер құрылысы
Акан сері ауылы
107.
Ш. Уәлихановтың ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сырымбет ауылы (мұражай ішінде орналасқан)
108.
1-ші Ақан Бұрлық қорымы, көне темір дәуірі
археология
Ақанбұрлық ауылынан батысқа қарай 4 км солтүстік ендік 52°37′552″ шығыстық бағыт 67°58′918″
109.
2-ші Ақан Бұрлық қорымы, көне темір дәуірі
археология
Красново ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 км солтүстік ендік 52°36′356″ шығыстық бағыт 67°56′455″
110.
3-ші Ақан Бұрлық қорымы, көне темір дәуірі
археология
Ақанбұрлық ауылынан оңтүстікке қарай 1,2 кмсолтүстік ендік 52°35′973″ шығыстық бағыт 68°03′144″
111.
4-ші Ақан Бұрлық қорымы, көне темір дәуірі
археология
Ақанбұрлық ауылынан оңтүстікке қарай 2 км солтүстік ендік 52°35′566″ шығыстық бағыт 68°03′466″
112.
5-ші Ақан Бұрлық қорымы, көне темір дәуірі
археология
Ақанбұрлық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 км солтүстік ендік 52°35′316″ шығыстық бағыт 67°59′868″
113.
1-ші Баян қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Кирилловка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 7,5 км солтүстік ендік 53°06′226″ шығыстық бағыт 67°53′209″
114.
2-ші Баян қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Баян ауылынан солтүстік батысқа қарай 5,5 км солтүстік ендік 53°02′729″ шығыстық бағыт 67°54′415″
115.
3-ші Баян қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Баян ауылынан солтүстік батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°02′800″ шығыстық бағыт 67°55′791″
116.
4-ші Баян қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Баян ауылынан солтүстік батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°02′706″ шығыстық бағыт 67°55′729″
117.
1-ші Жарағаш қорымы, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Жарағаш ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 км солтүстік ендік 53°09′338″ шығыстық бағыт 67°42′972″

100.
Могила А.А. Бутакова, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1980 год
сооружение монументального искусства
кладбище в районе бывшего села Новопавловка
101.
Городище Ак-Тау, ранний железный век
археология
1,5 км к северо-западу от бывшего села Новопавловка северная широта 54°57′993″ восточная долгота 69°07′425″
102.
Могильник Солнечный, эпоха бронзы, ранний железный век
археология
расположен на окраине поселка Солнечный северная широта 54°58′266″ восточная долгота 69°07′151″
103.
Курган Новопавловка, ранний железный век
археология
2 км к югу от бывшего села Новопавловка северная широта 54°58′703″ восточная долгота 69°08′637″
Айыртауский район
104.
Стела к 10-летию Независимости Республики Казахстан, 2001 год
сооружение монументального искусства
село Саумалколь
105.
Бюст Ахану Сере, 1992 год
сооружение монументального искусства
село Саумалколь
106.
Скульптурная композиция "Кулагер", 1993 год
сооружение монументального искусства
село Акан серэ
107.
Памятник Ч. Валиханову 1985 год
сооружение монументального искусства
село Сырымбет (находится в музее)
108.
Могильник Аккан-Бурлук 1, ранний железный век
археология
4 км западнее села Аканбурлык северная широта 52°37′552″ восточная долгота 67°58′918″
109.
Могильник Аккан-Бурлук 2, ранний железный век
археология
2 км северо-восточнее села Красново северная широта 52°36′356″ восточная долгота 67°56′455″
110.
Могильник Аккан-Бурлук 3, ранний железный век
археология
1,2 км южнее села Аканбурлык северная широта 52°35′973″ восточная долгота 68°03′144″
111.
Могильник Аккан-Бурлук 4, ранний железный век
археология
2 км южнее села Аканбурлык северная широта 52°35′566″ восточная долгота 68°03′466″
112.
Могильник Аккан-Бурлук 5, ранний железный век
археология
4 км юго-западнее села Аканбурлык северная широта 52°35′316″ восточная долгота 67°59′868″
113.
Курган Баян 1, ранний железный век
археология
7,5 км юго-восточнее села Кирилловка северная широта 53°06′226″ восточная долгота 67°53′209″
114.
Курган Баян 2, ранний железный век
археология
5,5 км северо-западнее села Баян северная широта 53°02′729″ восточная долгота 67°54′415″
115.
Курган Баян 3, ранний железный век
археология
5 км северо-западнее села Баян северная широта 53°02′800″ восточная долгота 67°55′791″
116.
Курган Баян 4, ранний железный век
археология
5 км северо-западнее села Баян северная широта 53°02′706″ восточная долгота 67°55′729″
117.
Могильник Жарагаш 1, ранний железный век
археология
2 км северо-восточнее бывшего села Жарагаш северная широта 53°09′338″ восточная долгота 67°42′972″

118.
2-ші Жарағаш қорымы, орта ғасыр
археология
бұрынғы Жарағаш ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2 кмсолтүстік ендік 53°08′095″ шығыстық бағыт 67°39′891″
119.
3-ші Жарағаш қорымы, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Жарағаш ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1,3 кмсолтүстік ендік 53°08′451″ шығыстық бағыт 67°42′444″
120.
1, 2-ші Жарағаш қорымдары, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Жарағаш ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°09′862″ шығыстық бағыт 67°44′056″
121.
3-ші Жарағаш қорғаны, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Жарағаш ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°07′654″ шығыстық бағыт 67°41′774″
122.
Каменный брод қорымы, көне темір дәуірі
археология
Каменный брод ауылынан солтүстік батысқа қарай 1 км солтүстік ендік 53°06′463″шығыстық бағыт 67°40′020″
123.
Карловка қорымы, қола дәуірі мен көне темір дәуірі
археология
Карловка ауылынан шығысқа қарай 1 км солтүстік ендік 53°01′056″ шығыстық бағыт 67°49′335″
124.
1-ші Кирилловка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Кирилловка ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 6 км солтүстік ендік 53°12′698″ шығыстық бағыт 67°46′630″
125.
2-ші Кирилловка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Кирилловка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5,5 км солтүстік ендік 53°07′163″ шығыстық бағыт 67°51′985″
126.
3-ші Кирилловка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Кирилловка ауылынан шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°08′147″ шығыстық бағыт 67°50′091″
127.
5-ші Кирилловка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Кирилловка ауылынан солтүстік батысқа қарай 4,3 км солтүстік ендік 53°09′494″ шығыстық бағыт 67°43′377″
128.
1-ші Красново қорымы, қола мен көне темір дәуірі
археология
Красново ауылынан солтүстікке қарай 0,5 км солтүстік ендік 52°36′381″ шығыстық бағыт 67°54′473″
129.
2-ші Красново қорымы, қола дәуірі мен көне темір дәуірі
археология
Красново ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1 км солтүстік ендік 52°36′243″ шығыстық бағыт 67°55′056
130.
1-ші Красново қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Красново ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 52°46′101″ шығыстық бағыт 67°56′450″
131.
2-ші Красново қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Красново ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1 км солтүстік ендік 52°36′070″ шығыстық бағыт 67°55′302″
132.
1-ші Никольское қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Никольское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4,5 км солтүстік ендік 53°10′306″ шығыстық бағыт 67°35′991″
133.
2-ші Никольское қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Никольское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°10′091″ шығыстық бағыт 67°35′765″

118.
Могильник Жарагаш 2, средневековье
археология
2 км к юго-западу от бывшего села Жарагаш северная широта 53°08′095″ восточная долгота 67°39′891″
119.
Могильник Жарагаш 3, ранний железный век
археология
1,3 км юго-восточнее бывшего села Жарагаш северная широта 53°08′451″ восточная долгота 67°42′444″
120.
Курган Жарагаш 3, ранний железный век
археология
3,5 км северо-восточнее бывшего села Жарагаш северная широта 53°09′862″ восточная долгота 67°44′056″
121.
Курганы 1, 2 Жарагаш, ранний железный век
археология
3 км северо-восточнее бывшего села Жарагаш северная широта 53°07′654″ восточная долгота 67°41′774″
122.
Могильник Каменный брод, ранний железный век
археология
1 км северо-западнее села Каменный брод северная широта 53°06′463″ восточная долгота 67°40′020″
123.
Могильник Карловка, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
1 км восточнее села Карловка северная широта 53°01′056″ восточная долгота 67°49′335″
124.
Курган Кирилловка 1, ранний железный век
археология
6 км северо-северо-западней села Кирилловка северная широта 53°12′698″ восточная долгота 67°46′630″
125.
Курган Кирилловка 2, ранний железный век
археология
в 5,5 км к юго-востоку от села Кирилловка северная широта 53°7'163'' восточная долгота 67°51'985''
126.
Курган Кирилловка 3, ранний железный век
археология
в 3 км восточнее села Кирилловка северная широта 53°08′147″ восточная долгота 67°50′091″
127.
Могильник Кирилловка 5, ранний железный век
археология
4,3 км северо-западнее села Кирилловка северная широта 53°09′494″ восточная долгота 67°43′377″
128.
Могильник Красново 1, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
0,5 км к северу от села Красново северная широта 52°36′381″ восточная долгота 67°54′473″
129.
Могильник Красново 2, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
1 км северо-восточнее села Красново северная широта 52°36′243″ восточная долгота 67°55′056″
130.
Курган Красново 1, ранний железный век
археология
3 км северо-восточнее села Красново северная широта 52°46′101″ восточная долгота 67°56′450″
131.
Курган Красново 2, ранний железный век
археология
1 км северо-восточнее села Красново северная широта 52°36′070″ восточная долгота 67°55′302″
132.
Курган Никольское 1, ранний железный век
археология
4,5 км юго-западнее села Никольское северная широта 53°10′306″ восточная долгота 67°35′991″
133.
Курган Никольское 2, ранний железный век
археология
5 км юго-западнее села Никольское северная широта 53°10′091″ восточная долгота 67°35′765″

134.
Петропавловка қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Петропавловка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 52°58′360″шығыстық бағыт 67°42′961″
135.
Жақсы Жалғызтау қорымы, қола дәуірі мен көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Ақанбұрлық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 52°37′275″ шығыстық бағыт 68°05′836″
136.
1-ші Жақсы Жалғызтау қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Жақсы Жалғызтау ауылынан батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 52°38′700″ шығыстық бағыт 68°10′380″
137.
2-ші Жақсы Жалғызтау қорымы, орта ғасыр
археология
Жақсы Жалғызтау ауылынан батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 52°39′166″ шығыстық бағыт 68°09′863″
138.
3-ші Жақсы Жалғызтау қорымы, орта ғасыр
археология
Ақанбұрлық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5 км солтүстік ендік 52°38′301″ шығыстық бағыт 68°07′267″
139.
5-ші Жақсы Жалғызтау қорымы, қола дәуірі
археология
Ақанбұрлық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4,5 км солтүстік ендік 52°38′105″ шығыстық бағыт 68°07′139″
140.
6-шы Жақсы Жалғызтау қорымы, орта ғасыр
археология
Ақанбұрлық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4,2 км солтүстік ендік 52°37′795″ шығыстық бағыт 68°07′430″
141.
Жақсы Жалғызтау қонысы, қола дәуірі
археология
Ақанбұрлық ауылынан шығысқа қарай 2 км солтүстік ендік 52°38′146″ шығыстық бағыт 68°06′645″
Ақжар ауданы
142.
Мемлекет және қоғам қайраткері С. Сәдуақасовтың бюсті, 2003 жыл
монументтік өнер құрылысы
Талшық ауылы
143.
1-ші Айсары тұрағы, неолит дәуірі
археология
Айсаринское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°14′097″ шығыстық бағыт 71°52′083″
144.
2-ші Айсары қорғаны, қола дәуірі
археология
Айсаринское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5,2 км солтүстік ендік 53°15′745″ шығыстық бағыт 71°58′628″
145.
3-ші Айсары қорғаны, қола дәуірі
археология
Айсаринское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5,3 км солтүстік ендік 53°15′646″ шығыстық бағыт 71°58′511″
146.
4-ші Айсары қорғаны, қола дәуірі
археология
Айсаринское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6,1 км солтүстік ендік 53°14′876″ шығыстық бағыт 71°58′606″
147.
5-ші Айсары шеберханасы, палеолит, мезолит, неолит
археология
Айсаринское ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 2,8 км солтүстік ендік 53°16′575″ шығыстық бағыт 71°51′933″
148.
6-шы Айсары шеберханасы, палеолит, мезолит, неолит
археология
Айсаринское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4,6 км солтүстік ендік 53°16′493″ шығыстық бағыт 71°50′272″
149.
7-ші Айсары қорғаны, орта ғасыр
археология
Айсаринское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4,6 км солтүстік ендік 53°16′487″ шығыстық бағыт 71°50′268″
150.
1-ші Айсары қорғаны, көне темір дәуірі
археология

134.
Могильник Петропавловка, ранний железный век, средневековье
археология
2,5 км юго-восточнее села Петропавловка северная широта 52°58′360″ восточная долгота 67°42′961″
135.
Могильник Якши-Янгистау, эпоха бронзы, ранний железный век, средневековье
археология
3 км северо-восточнее села Аканбурлык северная широта 52°37′275″ восточная долгота 68°05′836″
136.
Могильник Якши-Янгистау 1, ранний железный век, средневековье
археология
2,5 км западнее села Жаксы Жалгызтау северная широта 52°38′700″ восточная долгота 68°10′380″
137.
Могильник Якши-Янгистау 2, средневековье
археология
2,5 км западнее села Жаксы Жалгызтау северная широта 52°39′166″восточная долгота 68°09′863″
138.
Могильник Якши-Янгистау 3, средневековье
археология
5 км северо-восточнее села Аканбурлук северная широта 52°38′301″ восточная долгота 68°07′267″
139.
Могильник Якши-Янгистау 5, эпоха бронзы
археология
4,5 км северо-восточнее села Аканбурлык северная широта 52°38′105″ восточная долгота 68°07′139″
140.
Могильник Якши-Янгистау 6, средневековье
археология
4,2 км северо-восточнее села Аканбурлык северная широта 52°37′795″ восточная долгота 68°07′430″
141.
Поселение Якши-Янгистау, эпоха бронзы
археология
2 км восточнее села Аканбурлык северная широта 52°38′146″ восточная долгота 68°06′645″
Акжарский район
142.
Бюст государственного и общественного деятеля С. Садвокасова, 2003 год
сооружение монументального искусства
село Талшик
143.
Стоянка Айсары 1, эпоха неолита
археология
2,5 км юго-западнее села Айсаринское северная широта 53°14′097″ восточная долгота 71°52′083″
144.
Курган Айсары 2, эпоха бронзы
археология
5,2 км юго-западнее села Айсаринское северная широта 53°15′745″восточная долгота 71°58′628″
145.
Курган Айсары 3, эпоха бронзы
археология
5,3 км юго-западнее села Айсаринское северная широта 53°15′646″ восточная долгота 71°58′511″
146.
Курган Айсары 4, эпоха бронзы
археология
6,1 км юго-западнее села Айсаринское северная широта 53°14′876″ восточная долгота 71°58′606″
147.
Мастерская Айсары 5, палеолит, мезолит, неолит
археология
2,8 км юго-юго-западнее села Айсаринское северная широта 53°16′575″ восточная долгота 71°51′933″
148.
Мастерская Айсары 6, палеолит, мезолит, неолит
археология
4,6 км юго-западнее села Айсаринское северная широта 53°16′493″ восточная долгота 71°50′272″
149.
Курган Айсары 7, средневековье
археология
4,6 км юго-западнее села Айсаринское северная широта 53°16′487″ восточная долгота 71°50′268″
150.
Курган Айсары 1, ранний железный век
археология

Айсаринское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°15′758″ шығыстық бағыт 71°58′594″
151.
1-ші Ащысу тұрағы, мезолит-неолит
археология
Талшық ауылынан солтүстікке қарай 10,5 км солтүстік ендік 53°40′485″ шығыстық бағыт 71°30′651″
152.
2-ші Ащысу қыстағы, кейінгі орта ғасыр
археология
Талшық ауылынан солтүстікке қарай 10,5 км солтүстік ендік 53°40′656″ шығыстық бағыт 71°30′749″
153.
Қарашат қорымы, қола дәуірі, орта ғасыр
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3,9 км солтүстік ендік 53°31′637″ шығыстық бағыт 71°36′703″
154.
1-ші Қарашат тұрағы, неолит дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1,3 км солтүстік ендік 53°31′389″ шығыстық бағыт 71°34′352″
155.
1-ші Қарашат қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңүстікке қарай 8 км солтүстік ендік 53°26′777″ шығыстық бағыт 71°33′233″
156.
2-ші Қарашат қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстікке қарай 8 км солтүстік ендік 53°26′816″ шығыстық бағыт 71°33′854″
157.
Кеңащы қорымы, көне темір дәуірі
археология
Кеңащы ауылынан батысқа қарай 0,8 км солтүстік ендік 54°01′190″ шығыстық бағыт 71°04′518″
158.
1-ші Кіші Қараой қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Байтөс ауылынан шығысқа қарай 4,1 км солтүстік ендік 53°59′117″ шығыстық бағыт 71°14′810″
159.
2-ші Кіші Қараой қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Байтөс ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4,5 км солтүстік ендік 53°02′128″ шығыстық бағыт 71°12′240″
160.
1-ші Қамбайсор қорымы, орта ғасыр
археология
Ленинградское ауылынан солтүстік батысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°33′364″ шығыстық бағыт 71°34′580″
161.
2-ші Қамбайсор қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5,2 км солтүстік ендік 53°35′157″ шығыстық бағыт 71°35′395″
162.
3-ші Қамбайсор қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5,7 км солтүстік ендік 53°35′386″ шығыстық бағыт 71°35′591″
163.
4-ші Қамбайсор қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°33′596″ шығыстық бағыт 71°35′511″
164.
5-ші Қамбайсор қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2,2 км солтүстік ендік 53°31′146″ шығыстық бағыт 71°34′342″
165.
6-шы Қамбайсор қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3,4 км солтүстік ендік 53°31′512″ шығыстық бағыт 71°35′822″
166.
7-ші Қамбайсор қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°31′587″ шығыстық бағыт 71°36′014″

5 км юго-западнее села Айсаринское северная широта 53°15′758″ восточная долгота 71°58′594″
151.
Стоянка Ащису 1, мезолит-неолит
археология
10,5 км севернее села Талшик северная широта 53°40′485″ восточная долгота 71°30′651″
152.
Кыстау Ащису 2, позднее средневековье
археология
10,5 км севернее села Талшик северная широта 53°40′656″ восточная долгота 71°30′749″
153.
Могильник Карашат, эпоха бронзы, средневековье
археология
3,9 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′637″ восточная долгота 71°36′703″
154.
Стоянка Карашат 1, эпоха неолита
археология
1,3 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′389″ восточная долгота 71°34′352″
155.
Курган Карашат 1, ранний железный век
археология
8 км южнее села Ленинградское северная широта 53°26′777″ восточная долгота 71°33′233″
156.
Курган Карашат 2, ранний железный век
археология
8 км южнее села Ленинградское северная широта 53°26′816″ восточная долгота 71°33′854″
157.
Могильник Кенащи, ранний железный век
археология
0,8 км западнее села Кенащы северная широта 54°01′190″ восточная долгота 71°04′518″
158.
Курган Киши-Карой 1, ранний железный век
археология
4,1 км восточнее села Байтус северная широта 53°59′117″ восточная долгота 71°14′810″
159.
Курган Киши-Карой 2, ранний железный век
археология
4,5 км северо-восточнее села Байтус северная широта 53°02′128″ восточная долгота 71°12′240″
160.
Могильник Комбайсор 1, средневековье
археология
3,5 км северо-западнее села Ленинградское северная широта 53°33′364″ восточная долгота 71°34′580″
161.
Могильник Комбайсор 2, эпоха бронзы
археология
5,2 км северо-восточнее села Ленинградское северная широта 53°35′157″ восточная долгота 71°35′395″
162.
Могильник Комбайсор 3, эпоха бронзы
археология
5,7 км северо-восточнее села Ленинградское северная широта 53°35′386″ восточная долгота 71°35′591″
163.
Могильник Комбайсор 4, эпоха бронзы
археология
4 км северо-восточнее села Ленинградское северная широта 53°33′596″ восточная долгота 71°35′511″
164.
Могильник Комбайсор 5, эпоха бронзы
археология
2,2 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′146″ восточная долгота 71°34′342″
165.
Могильник Комбайсор 6, эпоха бронзы
археология
3,4 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′512″ восточная долгота 71°35′822″
166.
Могильник Комбайсор 7, эпоха бронзы
археология
3,5 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′587″ восточная долгота 71°36′014″

167.
8-ші Қамбайсор қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан шығысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°31′769″ шығыстық бағыт 71°35′995″
168.
9-шы Қамбайсор қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан шығысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°31′842″ шығыстық бағыт 71°36′022″
169.
10-шы Қамбайсор қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5,6 км солтүстік ендік 53°31′551″ шығыстық бағыт 71°37′897″
170.
11-ші Қамбайсор қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан шығысқа қарай 5,7 км солтүстік ендік 53°31′759″ шығыстық бағыт 71°38′153″
171.
1-ші Қамбайсор қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Ленинградское ауылының шетінен батысқа қарай 0,1 км солтүстік ендік 53°32′280″ шығыстық бағыт 71°31′431″
172.
2-ші Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан батысқа қарай 3,3 км солтүстік ендік 53°31′901″ шығыстық бағыт 71°29′928″
173.
3-ші Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3,2 км солтүстік ендік 53°31′845″ шығыстық бағыт 71°30′019″
174.
4-ші Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3,1 км солтүстік ендік 53°31′794″ шығыстық бағыт 71°30′093″
175.
5-ші Қамбайсор қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°31′686″ шығыстық бағыт 71°30′239″
176.
6-шы Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2,8 км солтүстік ендік 53°31′655″ шығыстық бағыт 71°30′354″
177.
7-ші Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°31′528″ шығыстық бағыт 71°30′704″
178.
8-ші Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°31′501″ шығыстық бағыт 71°30′789″
179.
9-шы Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°31′474″ шығыстық бағыт 71°30′787″
180.
10-шы Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°31′183″ шығыстық бағыт 71°30′450″
181.
11-ші Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4,1 км солтүстік ендік 53°30′928″ шығыстық бағыт 71°29′672″
182.
12-ші Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°31′817″ шығыстық бағыт 71°29′725″
183.
13-ші Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3,2 км солтүстік ендік 53°31′323″ шығыстық бағыт 71°35′547″

167.
Могильник Комбайсор 8, эпоха бронзы
археология
3,5 км восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′769″ восточная долгота 71°35′995″
168.
Могильник Комбайсор 9, эпоха бронзы
археология
3,5 км восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′842″ восточная долгота 71°36′022″
169.
Могильник Комбайсор 10, эпоха бронзы
археология
5,6 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′551″ восточная долгота 71°37′897″
170.
Могильник Комбайсор 11, эпоха бронзы
археология
5,7 км восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′759″ восточная долгота 71°38′153″
171.
Курган Комбайсор 1, ранний железный век
археология
0,1 км западнее окраины села Ленинградское северная широта 53°32′280′′ восточная долгота 71°31′431′′
172.
Курган Комбайсор 2, эпоха бронзы
археология
3,3 км западнее села Ленинградское северная широта 53°31′901″ восточная долгота 71°29′928″
173.
Курган Комбайсор 3, эпоха бронзы
археология
3,2 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°31′845″ восточная долгота 71°30′019″
174.
Курган Комбайсор 4, эпоха бронзы.
археология
3,1 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°31′794″ восточная долгота 71°30′093″
175.
Курган Комбайсор 5, ранний железный век
археология
3 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°31′686″ восточная долгота 71°30′239″
176.
Курган Комбайсор 6, эпоха бронзы
археология
2,8 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°31′655″ восточная долгота 71°30′354″
177.
Курган Комбайсор 7, эпоха бронзы
археология
2,5 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°31′528″ восточная долгота 71°30′704″
178.
Курган Комбайсор 8, эпоха бронзы
археология
2,5 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°31′501″ восточная долгота 71°30′789″
179.
Курган Комбайсор 9, эпоха бронзы
археология
2,5 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°31′474″ восточная долгота 71°30′787″
180.
Курган Комбайсор 10, эпоха бронзы
археология
3 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°31′183″ восточная долгота 71°30′450″
181.
Курган Комбайсор 11, эпоха бронзы
археология
4,1 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°30′928″ восточная долгота 71°29′672″
182.
Курган Комбайсор 12, эпоха бронзы
археология
4 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°31′817″ восточная долгота 71°29′725″
183.
Курганы Комбайсор 13, эпоха бронзы
археология
3,2 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′323″ восточная долгота 71°35′547″

184.
14-ші Қамбайсор қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°31′390″ шығыстық бағыт 71°35′496″
185.
1-ші Қулыкөл қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Жаңаауыл ауылынан батысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°42′655″ шығыстық бағыт71°55′404″
186.
2-ші Қулыкөл қорғаны, қола дәуірі
археология
Жаңаауыл ауылынан батысқа қарай 3,2 км солтүстік ендік 53°42′554″ шығыстық бағыт 71°56′229
187.
3-ші Қулыкөл қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Жаңаауыл ауылынан батысқа қарай 3,2 км солтүстік ендік 53°42′772″ шығыстық бағыт71°56′226″
188.
4-ші Қулыкөл қорғаны, қола дәуірі
археология
Жаңаауыл ауылынан батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°43′100″ шығыстық бағыт 71°56′936″
189.
5-ші Қулыкөл қорғаны, қола дәуірі
археология
Жаңаауыл ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°41′132″ шығыстық бағыт 71°57′271″
190.
6-шы Қулыкөл қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Жаңаауыл ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°40′314″ шығыстық бағыт 71°56′907″
191.
7-ші Қулыкөл қорғаны, орта ғасыр
археология
Жаңаауыл ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4,8 км солтүстік ендік 53°40′779″ шығыстық бағыт 71′56′470″
192.
8-ші Қулыкөл қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Жаңаауыл ауылынан оңтүстік батысқа қарай 8 км солтүстік ендік 53°38′746″ шығыстық бағыт 71°56′173″
193.
9-шы Қулыкөл қорғаны, қола дәуірі
археология
Қулыкөл ауылынан шығысқа қарай 5,5 км солтүстік ендік 53°43′013″ шығыстық бағыт 72°03′862″
194.
1-ші Ленинградское қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстікке қарай 5,5 км солтүстік ендік 53°28′565″ шығыстық бағыт 71°34′168″
195.
2-ші Ленинградское қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстікке қарай 3 км солтүстік ендік 53°29′032″ шығыстық бағыт 71°31′543″
196.
3-ші Ленинградское қорымы, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2,2 км солтүстік ендік 53°33′578″ шығыстық бағыт 71°36′433″
197.
4-ші Ленинградское қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°30′406″ шығыстық бағыт 71°34′276″
198.
5-ші Ленинградское қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 7,5 км солтүстік ендік 53°28′699″ шығыстық бағыт 71°37′742″
199.
6-шы Ленинградское қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 8,5 км солтүстік ендік 53°27′742″ шығыстық бағыт 71°38′874
200.
7-ші Ленинградское қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3,3 км солтүстік ендік 53°31′324″ шығыстық бағыт 71°35′701″

184.
Курган Комбайсор 14, эпоха бронзы
археология
3 км юго-западнее села Ленинградское северная широта 53°31′390″ восточная долгота 71°35′496″
185.
Курган Кулыколь 1, ранний железный век
археология
4 км западнее села Жанааул северная широта 53°42′655″ восточная долгота 71°55′404″
186.
Курган Кулыколь 2, эпоха бронзы
археология
3,2 км западнее села Жанааул северная широта 53°42′554″ восточная долгота 71°56′229″
187.
Курган Кулыколь 3, ранний железный век
археология
3,2 км западнее села Жанааул северная широта 53° 42′ 772″ восточная долгота 71°56′226″
188.
Курган Кулыколь 4, эпоха бронзы
археология
2,5 км западнее села Жанааул северная широта 53°43′100″ восточная долгота 71°56′936″
189.
Курган Кулыколь 5, эпоха бронзы
археология
3,5 км юго-западнее села Жанааул северная широта 53°41′132″ восточная долгота 71°57′271″
190.
Курган Кулыколь 6, ранний железный век
археология
5 км юго-западнее села Жанааул северная широта 53°40′314″ восточная долгота 71°56′907″
191.
Курган Кулыколь 7, средневековье
археология
4,8 км юго-западнее села Жанааул северная широта 53°40′779″ восточная долгота 71°56′470″
192.
Курган Кулыколь 8, ранний железный век
археология
8 км юго-западнее села Жанааул северная широта 53°38′746″ восточная долгота 71°56′173″
193.
Курган Кулыколь 9, эпоха бронзы
археология
5,5 км восточнее села Кулыколь северная широта 53°43′013″ восточная долгота 72°03′862″
194.
Курган Ленинградское 1, ранний железный век
археология
5,5 км южнее села Ленинградское северная широта 53°28′565″ восточная долгота 71°34′168″
195.
Курган Ленинградское 2, ранний железный век
археология
3 км южнее села Ленинградское северная широта 53°29′032″ восточная долгота 71°31′543″
196.
Могильник Ленинградское 3, эпоха бронзы
археология
2,2 северо-восточнее села Ленинградское северная широта 53°33′578″ восточная долгота 71°36′433″
197.
Курган Ленинградское 4, ранний железный век
археология
2,5 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°30′406″ восточная долгота 71°34′276″
198.
Курган Ленинградское 5, ранний железный век
археология
7,5 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°28′699″ восточная долгота 71°37′742″
199.
Курган Ленинградское 6, ранний железный век
археология
8,5 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°27′742″ восточная долгота 71°38′874″
200.
Курган Ленинградское 7, эпоха бронзы
археология
3,3 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′324″ восточная долгота 71°35′701″

201.
8-ші Ленинградское қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3,4 км солтүстік ендік 53°31′461″ шығыстық бағыт 71°35′789″
202.
9-шы Ленинградское қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3,9 км солтүстік ендік 53°31′819″ шығыстық бағыт 71°36′343″
203.
10-шы Ленинградское қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 3,8 км солтүстік ендік 53°31′704″ шығыстық бағыт 71°36′342″
204.
11-ші Ленинградское қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3,8 км солтүстік ендік 53°31′690″ шығыстық бағыт 71°36′316″
205.
12-ші Ленинградское қорғаны, қола дәуірі
археология
Ленинградское ауылынан шығысқа қарай 5,5 км солтүстік ендік 53°31′606″ шығыстық бағыт 71°37′865″
206.
Талшық қонысы, қола дәуірі
археология
Талшық ауылынан солтүстікке қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°39′841″ шығыстық бағыт 71°53′246″
207.
1-ші Талшық қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Талшық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°35′954″ шығыстық бағыт 71°45′647″
208.
2-ші Талшық қорымы, қола дәуірі
археология
Талшық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°36′036″ шығыстық бағыт 71°45′464″
209.
3-ші Талшық қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Талшық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 0,8 км солтүстік ендік 53°39′164″ шығыстық бағыт 71°52′988″
210.
4-ші Талшық қорғаны, қола дәуірі
археология
Талшық ауылынан солтүстікке қарай 0,5 км солтүстік ендік 53°39′249″ шығыстық бағыт 71°52′879″
211.
5-ші Талшық қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Талшық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2,1 км солтүстік ендік 53°40′032″ шығыстық бағыт 71°53′872″
212.
6-шы Талшық қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Талшық ауылынан солтүстікке қарай 2 км солтүстік ендік 53°39′624″ шығыстық бағыт 71°52′410″
213.
7-ші Талшық қорғаны, қола дәуірі
археология
Талшық ауылынан солтүстікке 5,5 км солтүстік ендік 53°41′448″ шығыстық бағыт 71°51′937″
214.
8-ші Талшық қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Талшық ауылынан шығысқа қарай 2 км солтүстік ендік 53°38′737″ шығыстық бағыт 71°55′853″
215.
1-ші Үлгілі қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Талшық ауылынан солтүстік шығысқа қарай 8,9 км солтүстік ендік 53°39′939″шығыстық бағыт 71°59′674″
Аққайың ауданы
216.
Камышлово бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Камышлово ауылы
217.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер М.М. Ғабралиевтің қабірі, 1984 жыл
монументтік өнер құрылысы
бұрынғы Қызыл Жұлдыз ауылы
218.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер В.Г. Штейнердің қабірі,1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Рублевка ауылы

201.
Курган Ленинградское 8, эпоха бронзы
археология
3,4 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′461″ восточная долгота 71°35′789″
202.
Курган Ленинградское 9, эпоха бронзы
археология
3,9 юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′819″ восточная долгота 71°36′343″
203.
Курган Ленинградское 10, эпоха бронзы
археология
3,8 км юго-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′704″ восточная долгота 71°36′342″
204.
Курган Ленинградское 11, эпоха бронзы
археология
3,8 км северо-восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′690″ восточная долгота 71°36′316″
205.
Курган Ленинградское 12, эпоха бронзы
археология
5,5 км восточнее села Ленинградское северная широта 53°31′606″ восточная долгота 71°37′865″
206.
Поселение Талшик, эпоха бронзы
археология
3,5 км севернее села Талшик северная широта 53°39′841″ восточная долгота 71°53′246″
207.
Курган Талшик 1, ранний железный век
археология
4 км юго-западнее села Талшик северная широта 53°35′954″ восточная долгота 71°45′647″
208.
Могильник Талшик 2, эпоха бронзы
археология
4 км юго-западнее села Талшик северная широта 53°36′036″ восточная долгота 71°45′464″
209.
Курган Талшик 3, ранний железный век
археология
0,8 км северо-восточнее села Талшик северная широта 53°39′164″ восточная долгота 71°52′988″
210.
Курган Талшик 4, эпоха бронзы
археология
0,5 км севернее села Талшик северная широта 53°39′249″ восточная долгота 71°52′879″
211.
Курган Талшик 5, ранний железный век
археология
2,1 км северо-восточнее села Талшик северная широта 53°40′032″ восточная долгота 71°53′872″
212.
Курган Талшик 6, ранний железный век
археология
2 км севернее села Талшик северная широта 53°39′624″ восточная долгота 71°52′410″
213.
Курган Талшик 7, эпоха бронзы
археология
5,5 км севернее села Талшик северная широта 53°41′448″ восточная долгота 71°51′937″
214.
Курган Талшик 8, ранний железный век
археология
2 км восточнее села Талшик северная широта 53°38′737″ восточная долгота 71°55′853″
215.
Курган Ульгули 1, ранний железный век
археология
8,9 км северо-восточнее села Талшик северная широта 53°39′939″ восточная долгота 71°59′674″
Аккайынский район
216.
Редут Камышлово, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Камышлово
217.
Могила М.М. Габралиева, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1984 год
сооружение монументального искусства
Бывшее село Кызыл Жулдыз
218.
Могила В.Г. Штейнера, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Рублевка

219.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер В.Н. Мордвиновтың қабірі, 1986 жыл
монументтік өнер құрылысы
Тюменка ауылы
220.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер В.М. Фатеевтің қабірі,1982 жыл
монументтік өнер құрылысы
Черкасское ауылы
221.
Амангелді қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Амангелді ауылынан солтүстікке қарай 4 км солтүстік ендік 54°22'227'' шығыстық бағыт 69°27'206''
222.
Бозарал қорымы, көне темір дәуірі
археология
Амангелді ауылынан солтүстікке қарай 6 км солтүстік ендік 54°23'182'' шығыстық бағыт 69°27'949''
223.
Кучковка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Кучковка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 км солтүстік ендік 54°09'694'' шығыстық бағыт 69°049'491''
Есіл ауданы
224.
Құлсары батыр жерленген жер, ХІХ ғасырдың 2-ші жартысы
киелі объект
Бұлақ ауылы
225.
1-ші Амангелді қонысы, қола дәуірі
археология
Амангелді ауылынан солтүстікке қарай 0,2 км солтүстік ендік 54°21′486″ шығыстық бағыт 68°21′310″
226.
1-ші Бірлік қонысы, қола дәуірі
археология
Николаевка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4,5 км солтүстік ендік 54°09′826″ шығыстық бағыт 67°43′408″
227.
Жаңабай қорымы, көне темір дәуірі
археология
Николаевка ауылынан шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 54°13′103″ шығыстық бағыт 67°52′884″
228.
Ильинка қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Ильинка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 0,5 км солтүстік ендік 54°11′445″ шығыстық бағыт 67°59′073″
229.
2-ші Ильинка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Ильинка ауылынан солтүстікке қарай 1 км солтүстік ендік 54°12′897″ шығыстық бағыт 68°01′003″
230.
3-ші Ильинка қонысы, қола дәуірі
археология
Ильинка ауылынан солтүстік батысқа қарай 0,3 км солтүстік ендік 54°12′931″ шығыстық бағыт 68°01′211″
231.
2-ші Калиновка қорымы, қола дәуірі
археология
Калиновка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 54°25′822″ шығыстық бағыт 68°27′985″
232.
Қарабұлақ қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Николаевка ауылынан шығысқа қарай 2,8 км солтүстік ендік 54°12′660″ шығыстық бағыт 67°52′932″
233.
Қаратал қорымы, қола дәуірі, көне темір дәуірі
археология
Қаратал ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2 км солтүстік ендік 54°13′949″ шығыстық бағыт 67°57′264″
234.
Қаратал қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Қаратал ауылынан оңтүстік батысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 54°14′213″ шығыстық бағыт 67°57′683″
235.
1-ші Луговое қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Луговое ауылынан оңтүстікке қарай 2,7 км солтүстік ендік 54°21′389″ шығыстық бағыт 68°35′705″
236.
1-ші Мектеп қорымы, көне темір дәуірі
археология
Мектеп ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 54°04′587″ шығыстық бағыт 67°42′396″

219.
Могила В.Н. Мордвинова, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1986 год
сооружение монументального искусства
село Тюменка
220.
Могила В.М. Фатеева, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1982 год
сооружение монументального искусства
село Черкасское
221.
Курган Амангельды, ранний железный век
археология
4 км к северу от села Амангельды северная широта 54°22'227'' восточная долгота 69°27'206''
222.
Могильник Бозарал, ранний железный век
археология
6 км к северу от села Амангельды северная широта 54°23'182'' восточная долгота 69°27'949''
223.
Курган Кучковка, ранний железный век
археология
2 км северо-восточнее села Кучковка северная широта 54009'694'' восточная долгота 69049'491''
Есильский район
224.
Захоронение Кулсары батыра, 2-я половина XIX века
сакральный объект
село Булак
225.
Поселение Амангельды 1, эпоха бронзы
археология
0,2 км к северу от села Амангельды северная широта 54°21′486″ восточная долгота 68°21′310″
226.
Поселение Берлик 1, эпоха бронзы
археология
4,5 км юго-западнее села Николаевка северная широта 54°09′826″ восточная долгота 67°43′408″
227.
Могильник Жанабай, ранний железный век
археология
2,5 км восточнее села Николаевка северная широта 54°13′103″ восточная долгота 67°52′884″
228.
Могильник Ильинка, ранний железный век, средневековье
археология
0,5 км к юго-западу от села Ильинка северная широта 54°11′445″ восточная долгота 67°59′073″
229.
Стоянка Ильинка 2, эпоха неолита
археология
1 км к северу от села Ильинка северная широта 54°12′897″ восточная долгота 68°01′003″
230.
Поселение Ильинка 3, эпоха бронзы
археология
0,3 км к северо-западу от села Ильинка северная широта 54°12′931″ восточная долгота 68°01′211″
231.
Могильник Калиновка 2, эпоха бронзы
археология
3 км к юго-западу от села Калиновка северная широта 54°25′822″ восточная долгота 68°27′985″
232.
Курган Карабулак, ранний железный век
археология
2,8 км к востоку от села Николаевка северная широта 54°12′660″ восточная долгота 67°52′932″
233.
Могильник Каратал, эпоха бронзы, ранний железный век
археология
2 км юго-западнее села Каратал северная широта 54°13′949″ восточная долгота 67°57′264″
234.
Курган Каратал, ранний железный век
археология
1,5 км юго-западнее села Каратал северная широта 54°14′213″ восточная долгота 67°57′683″
235.
Курган Луговое 1, ранний железный век
археология
2,7 км к югу от села Луговое северная широта 54°21′389″ восточная долгота 68°35′705″
236.
Могильник Мектеп 1, ранний железный век
археология
3 км северо-восточнее села Мектеп северная широта 54°04′587″ восточная долгота 67°42′396″

237.
2-ші Мектеп қорымы, қола дәуірі
археология
Мектеп ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 54°05′478″ шығыстық бағыт 67°43′372″
238.
Николаевка қорғаны, қола дәуірі
археология
Николаевка ауылынан шығысқа қарай 0,1 км солтүстік ендік 54°12′485″ шығыстық бағыт 67°50′482″
239.
1-ші Николаевка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Николаевка ауылынан солтүстік шығықа қарай 7,2 км солтүстік ендік 54°16′647″ шығыстық бағыт 67°51′800″
240.
3-ші Николаевка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Николаевка ауылынан шығысқа қарай 0,3 км солтүстік ендік 54°12′830″ шығыстық бағыт 67°50′488″
241.
4-ші Николаевка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Николаевка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2,2 км солтүстік ендік 54°14′098″ шығыстық бағыт 67°49′392″
242.
Петровка табыну орны, қола дәуірі
археология
Петровка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 54°16′136″ шығыстық бағыт 68°14′490″
243.
2-ші Петровка қонысы, қола дәуірі
археология
Петровка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5 км солтүстік ендік 54°15′822″ шығыстық бағыт 68°14′308″
244.
3-ші Петровка қонысы, соңғы қола дәуірі
археология
Петровка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 8 км солтүстік ендік 54°15′572″ шығыстық бағыт 68°14′776″
245.
4-ші Петровка қонысы, соңғы қола дәуірі
археология
Петровка ауылынан оңтүстікке қарай 4,1 км солтүстік ендік 54°15′965″ шығыстық бағыт 68°14′291″
246.
5-ші Петровка қонысы, қола дәуірі
археология
Петровка ауылынан оңтүстікке қарай 3,9 км солтүстік ендік 54°16′170″ шығыстық бағыт 68°14′659″
247.
1-ші Петровка қорғаны, қола дәуірі
археология
Петровка ауылынан солтүстік батысқа қарай 0,3 км солтүстік ендік 54°17′748″ шығыстық бағыт 68°12′254″
248.
2-ші Петровка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Петровка ауылынан солтүстік батысқа қарай 1,8 км солтүстік ендік 54°18′745″ шығыстық бағыт 68°11′461″
249.
3-ші Петровка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Петровка ауылынан солтүстік батысқа 1,5 км солтүстік ендік 54°18′648″ шығыстық бағыт 67°11′639″
250.
Покровка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Петровка ауылынан солтүстік батысқа 3 км солтүстік ендік 54°18′534″ шығыстық бағыт 68°18′103″
251.
Покровка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Петровка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 54°18′756″ шығыстық бағыт 68°23′278″
252.
2-ші Покровка қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Петровка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 54°18′963″ шығыстық бағыт 68°23′050″
253.
Сухая Ляга қорымы, қола дәуірі
археология
Петровка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1 км солтүстік ендік 54°18′956″ шығыстық бағыт 68°15′144″

237.
Могильник Мектеп 2, эпоха бронзы
археология
3,5 км северо-восточнее от села Мектеп северная широта 54°05′478″ восточная долгота 67°43′372″
238.
Курганы Николаевка, эпоха бронзы
археология
0,1 км к востоку от села Николаевка северная широта 54°12′485″ восточная долгота 67°50′482″
239.
Могильник Николаевка 1, ранний железный век
археология
7,2 км северо-восточнее села Николаевка северная широта 54°16′647″ восточная долгота 67°51′800″
240.
Курган Николаевка 3, ранний железный век
археология
0,3 км к востоку от села Николаевка северная широта 54°12′830″ восточная долгота 67°50′488″
241.
Курган Николаевка 4, ранний железный век
археология
2,2 км северо-восточнее от села Николаевка северная широта 54°14′098″ восточная долгота 67°49′392″
242.
Культовое место Петровка, эпоха бронзы
археология
4 км к юго-востоку от села Петровка северная широта 54°16′136″ восточная долгота 68°14′490″
243.
Поселение Петровка 2, эпоха бронза
археология
5 км юго-восточнее села Петровка северная широта 54°15′822″ восточная долгота 68°14′308″
244.
Поселение Петровка 3, эпоха финальной бронзы
археология
8 км к юго-востоку от села Петровка северная широта 54°15′572″ восточная долгота 68°14′776″
245.
Поселение Петровка 4, эпоха финальной бронзы
археология
4,1 км южнее села Петровка северная широта 54°15′965″ восточная долгота 68°14′291″
246.
Поселение Петровка 5, эпоха бронзы
археология
3,9 км южнее села Петровка северная широта 54°16′170″ восточная долгота 68°14′659″
247.
Курган Петровка 1, эпоха бронзы
археология
0,3 км к северо-западу от села Петровка северная широта 54°17′748″ восточная долгота 68°12′254″
248.
Курган Петровка 2, ранний железный век
археология
1,8 км к северо-западу от села Петровка северная широта 54°18′745″ восточная долгота 68°11′461″
249.
Курган Петровка 3, ранний железный век
археология
1,5 км северо-западнее села Петровка северная широта 54°18′648″ восточная долгота 67°11′639″
250.
Курган Покровка, ранний железный век
археология
3 км к северо-западу от села Покровка северная широта 54°18′534″ восточная долгота 68°18′103″
251.
Могильник Покровка, ранний железный век
археология
1,5 км юго-восточнее села Покровка северная широта 54°18′756″ восточная долгота 68°23′278″
252.
Могильник Покровка 2, ранний железный век, средневековье
археология
2,5 км северо-восточнее села Покровка северная широта 54°18′963″ восточная долгота 68°23′050″
253.
Могильник Сухая Ляга, эпоха бронзы
археология
1 км к северо-востоку от села Петровка северная широта 54°18′956″ восточная долгота 68°15′144″

254.
1-ші Томарқарасу қорымы, көне темір дәуірі
археология
Амангелді ауылынан оңтүстікке қарай 0,2 км солтүстік ендік 54°10′264″ шығыстық бағыт 67°56′224″
255.
2-ші Томарқарасу қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Амангелді ауылынан оңтүстікке қарай 0,3 км солтүстік ендік 54°10′184″ шығыстық бағыт 67°55′782″
256.
Өрнек қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Өрнек ауылы солтүстік ендік 54°08′806″ шығыстық бағыт 67°47′163″
257.
1-ші Өрнек тұрағы, неолит дәуірі
археология
Өрнек ауылынан оңтүстікке қарай 1 км солтүстік ендік 54°07′521″ шығыстық бағыт 68°46′788″
258.
Өрнек қорымы, қола дәуірі
археология
Өрнек ауылынан оңтүстікке қарай 2 км солтүстік ендік 54°07′021″ шығыстық бағыт 67°46′874″
259.
1-ші Явленка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Явленка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 54°19′236″ шығыстық бағыт 68°23′527″
Жамбыл ауданы
260.
Көпес Боярскийдің үйі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
Пресновка ауылы
261.
Жазушы И. Шуховтың үйі, 1947 жыл
қала құрылысы және сәулет
Пресновка ауылы
262.
Жазушы С. Мұқановтың үйі, ХХ ғасырдың 20-30 жылдары тұрған
қала құрылысы және сәулет
Сәбит ауылы
263.
Жазушы И. Шуховтың бюсті, 2006 жыл
монументтік өнер құрылысы
Пресновка ауылы
264.
Ұлпанның жерленген жері, 1827-1878 жылдар
киелі объект
Жаңажол ауылы
265.
Пресновская бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Пресновка ауылы
266.
Кабанья бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Кабань ауылы
267.
Пресноизбный бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Екатериновка ауылы
268.
Кладбинский бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Кладбинка ауылы
269.
Болотноколодезный бекінісі,1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Новорыбинка ауылы
270.
Пресный бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Пресноредуть ауылы
271.
Сенжарский бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Сенжарка ауылы
272.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер Н.В. Вашутинның қабірі, 1983 жыл
монументтік өнер құрылысы
Пресновка ауылы
273.
1-ші Әулиеоба қорымы, көне темір дәуірі
археология
Қарақамыс ауылынан оңтүстікке қарай 7 км солтүстік ендік 54°11'531''шығыстық бағыт 66°24'034''
274.
2-ші Әулиеоба қорымы, көне темір дәуірі
археология
Қарақамыс ауылынан оңтүстікке қарай 7 км солтүстік ендік 54°11'124'' шығыстық бағыт 66°20'276''
275.
Байтоғай қорымы, көне темір дәуірі
археология
Қарақамыс ауылынан солтүстік батысқа қарай 1 км солтүстік ендік 54°15'699'' шығыстық бағыт 66°20'524''
276.
Балтабек қорымы, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Октябрь ауылынан солтүстік батысқа қарай 1 км солтүстік ендік 54°15'047'' шығыстық бағыт 66°28'722''

254.
Могильник Томаркарасу 1, ранний железный век
археология
0,2 км южнее села Амангельды северная широта 54°10′264″ восточная долгота 67°56′224″
255.
Могильник Томаркарасу 2, ранний железный век, средневековье
археология
0,3 км к югу от села Амангельды северная широта 54°10′184″ восточная долгота 67°55′782″
256.
Курган Урнек, ранний железный век
археология
Село Орнек северная широта 54°08′806″ восточная долгота 67°47′163″
257.
Стоянка Урнек 1, эпоха неолита
археология
1 км к югу от села Орнек северная широта 54°07′521″ восточная долгота 68°46′788″
258.
Могильник Урнек, эпоха бронзы
археология
2 км южнее села Орнек северная широта 54°07′021″ восточная долгота 67°46′874″
259.
Могильник Явленка 1, ранний железный век
археология
4 км северо-восточнее села Явленка северная широта 54°19′236″ восточная долгота 68°23′527″
Жамбылский район
260.
Дом купца Боярского, начало ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Пресновка
261.
Дом писателя И. Шухова, 1947 год
градостроительства и архитектуры
село Пресновка
262.
Дом писателя С. Муканова, проживал в 20-30-х годах ХХ века
градостроительства и архитектуры
село Сабит
263.
Бюст писателя И. Шухова, 2006 год
сооружение монументального искусства
село Пресновка
264.
Захоронение Улпан, 1827-1878 годы
сакральный объект
село Жанажол
265.
Крепость Пресновская, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Пресновка
266.
Крепость Кабанья, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Кабань
267.
Редут Пресноизбный, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Екатериновка
268.
Редут Кладбинский, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Кладбинка
269.
Редут Болотноколодезный,1752 год
градостроительства и архитектуры
село Новорыбинка
270.
Редут Пресный, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Пресноредут
271.
Редут Сенжарский, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Сенжарка
272.
Могила Н.В. Вашутина воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1983 год
сооружение монументального искусства
село Пресновка
273.
Могильник Аулиеоба 1, ранний железный век
археология
7 км южнее села Каракамыс северная широта 54°11′531″ восточная долгота 66°24′034″
274.
Могильник Аулиеоба 2, ранний железный век
археология
7 км южнее села Каркамыс северная широта 54°11′124″ восточная долгота 66°20′276″
275.
Могильник Байтогайский, ранний железный век
археология
1 км северо-западнее села Каракамыс северная широта 54°15′699″' восточная долгота 66°20′524″
276.
Могильник Болтабек, ранний железный век
археология
1 км северо-западнее бывшего села Октябрь северная широта 54°15′047″ восточная долгота 66°28′722″

277.
Доғалақ қорымы, көне темір дәуірі
археология
Украинское ауылынан солтүстік шығысқа қарай 11 км солтүстік ендік 54°12'580'' шығыстық бағыт 66°42'943''
278.
1-ші Қарақамыс қорымы, көне темір дәуірі
археология
Қарақамыс ауылынан оңтүстікке қарай 0,3 км солтүстік ендік 54°14'764'' шығыстық бағыт 66°21'422''
279.
2-ші Қарақамыс қорымы, көне темір дәуірі
археология
Қарақамыс ауылынан солтүстік батысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 54°15'650'' шығыстық бағыт 66°19'641''
280.
Кеңесоба қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Суаткөл ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 54°6'719' 'шығыстық бағыт 66°57'482''
281.
Қорғызбай қорымы, орта ғасыр
археология
Украинское ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1 км солтүстік ендік 54°06'112'' шығыстық бағыт 66°39'944''
282.
1-ші Майбалық қорымы, көне темір дәуірі
археология
Майбалық ауылынан шығысқа қарай 0,3 км солтүстік ендік 54°16'904'' шығыстық бағыт 66°47'958''
283.
2-ші Майбалық қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр, ХХ ғасыр
археология
Майбалық ауылынан батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 54°16'552'' шығыстық бағыт 66°41'965''
284.
Новорыбинка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Новорыбинка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 54°41'107'' шығыстық бағыт 67°25'729''
285.
Островка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Островка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 км солтүстік ендік 54°37'996'' шығыстық бағыт 66°59'727''
286.
Саркөл қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Озерное ауылынан солтүстік батысқа қарай 8 км солтүстік ендік 54°20'636'' шығыстық бағыт 66°10'319''
287.
Сорбалық қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Майбалық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 10 км солтүстік ендік 54°15'081'' шығыстық бағыт 66°37'523''
288.
Суаткөл қорымы, көне темір дәуірі
археология
Озерное ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1,8 км солтүстік ендік 54°16'183'' шығыстық бағыт 66°16'895''
289.
Толыбай қорымы, көне темір дәуірі
археология
Нұрымбет ауылынан оңтүстікке қарай 4 км солтүстік ендік 54°24'925'' шығыстық бағыт 66°05'532''
290.
1-ші Увал қорымы, қола дәуірі
археология
Макарьевка ауылынан батысқа қарай 4 км солтүстік ендік 54°29'614'' шығыстық бағыт 66°16'564''
291.
2-ші Увал қорымы, көне темір дәуірі
археология
Макарьевка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 км солтүстік ендік 54°29'067'' шығыстық бағыт 66°16'645''
292.
Усердное қорғаны, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Усердное ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1 км солтүстік ендік 54°40'564'' шығыстық бағыт 66°44'395''
293.
Шағрай қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Украинское ауылынан солтүстік шығысқа қарай11 км солтүстік ендік 54°13'266'' шығыстық бағыт 66°42'115''
Қызылжар ауданы

277.
Могильник Доголак, ранний железный век
археология
11 км северо-восточнее села Украинское северная широта 54°12′580″ восточная долгота 66°42′943″
278.
Могильник Каракамыс 1, ранний железный век
археология
0,3 км к югу от села Каракамыс северная широта 54°14′764″ восточная долгота 66°21′422″
279.
Могильник Каракамыс 2, ранний железный век
археология
1,5 км северо-западнее села Каракамыс северная широта 54°15′650″ восточная долгота 66°19′641″
280.
Могильник Кенесоба, ранний железный век, средневековье
археология
3 км к юго-западу от села Суатколь северная широта 54°6′719″ восточная долгота 66°57′482 ″
281.
Могильник Коргызбай, средневековье
археология
1 км к юго-востоку от села Украинское северная широта 54°06′112″ восточная долгота 66°39′944″
282.
Могильник Майбалык 1, ранний железный век
археология
0,3 км к востоку от села Майбалык северная широта 54°16′904″ восточная долгота 66°47′958″
283.
Могильник Майбалык 2, ранний железный век, средневековье, ХХ век
археология
3 км западнее села Майбалык северная широта 54°16′552″ восточная долгота 66°41′965″
284.
Курган Новорыбинка, ранний железный век
археология
2,5 км на северо-восток от села Новорыбинка северная широта 54°41′107″ восточная долгота 67°25′729''
285.
Курган Островка, ранний железный века
археология
2 км на юго-восток от бывшего села Островка северная широта 54°37′996″ восточная долгота 66°59′727″
286.
Могильник Сарколь, ранний железный век, средневековье
археология
8 км северо-западнее села Озерное северная широта 54°20′636″ восточная долгота 66°10′319″
287.
Могильник Сорбалык, ранний железный век, средневековье
археология
10 км юго-западнее села Майбалык северная широта 54°15′081″ восточная долгота 66°37′523″
288.
Могильник Суатколь, ранний железный век
археология
1,8 км юго-восточнее села Озерное северная широта 54°16′183″ восточная долгота 66°16′895″
289.
Могильник Тулубай, ранний железный век
археология
4 км южнее села Нурымбет северная широта 54°24′925″ восточная долгота 66°05′532″
290.
Могильник Увал 1, эпоха бронзы
археология
4 км западнее села Макарьевка северная широта 54°29′614 ″ восточная долгота 66°16′564″
291.
Могильник Увал 2, ранний железный век
археология
4 км юго-западнее села Макарьевка северная широта 54°29′067'' восточная долгота 66°16′645''
292.
Курган Усердное, ранний железный век
археология
1 км юго-восточнее бывшего села Усердное северная широта 54°40′564″ восточная долгота 66°44′395″
293.
Могильник Шаграй, ранний железный век, средневековье
археология
11 км северо-восточнее села Украинское северная широта 54°13′'266″ восточная долгота 66°42′115″
Кызылжарский район

294.
Гагарий бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Вознесенка ауылы
295.
Кривозерный бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Кривоозерка ауылы
296.
Скопин бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
бұрынғы Қызыл Маяк ауылы
297.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер В.П. Дрягиннің қабірі, 1981 жыл
монументтік өнер құрылысы
Архангельское ауылы
298.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер А.В. Дудконың қабірі, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Рассвет ауылы
299.
Березов қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Бұрынғы Новопавловка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 54°59′838″ шығыстық бағыт 69°27′779″
300.
4-ші Бескөл қонысы, қола дәуірі
археология
Петропавл қаласынан оңтүстік батысқа қарай 17 км солтүстік ендік 54°44′009″ шығыстық бағыт 69°03′266″
301.
5-ші Бескөл қонысы, қола дәуірі
археология
Бәйтерек ауылынан оңтүстік батысқа қарай 1,4 км солтүстік ендік 54°43′899″ шығыстық бағыт 69°02′801″
302.
2-ші Боголюбово тұрағы, неолит дәуірі, көне темір дәуірі
археология
Боголюбово ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 6 км солтүстік ендік 54°34′072″ шығыстық бағыт 68°42′229″
303.
3-ші Боголюбово тұрағы, неолит дәуірі
археология
Боголюбово ауылынан оңтүстік-оңтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 54°34′799″ шығыстық бағыт 68°41′633″
304.
1-ші Вагулино тұрағы, неолит және қола дәуірі
археология
Вагулино ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 55°10′232″ шығыстық бағыт 69°18′286″
305.
2-ші Вагулино қонысы, қола дәуірі
археология
Вагулин ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 55°10′164″ шығыстық бағыт 69°18′486″
306.
3-ші Вагулино қонысы, қола дәуірі
археология
Вагулино ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 55°10′091″ шығыстық бағыт 69°18′695″
307.
4-ші Вагулино қонысы, қола дәуірі
археология
Вагулино ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4,2 км солтүстік ендік 55°10′465″ шығыстық бағыт 69°19′423″
308.
5-ші Вагулино қонысы, қола дәуірі
археология
Вагулино ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4,4км солтүстік ендік 55°10′554″ шығыстық бағыт 69°19′463″
309.
Долматов қалашығы (Ак-Ирий), көне темір дәуірі
археология
Долматов ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 55°18′697″ шығыстық бағыт 69°30′264″
310.
Затон қорымы, көне темір дәуірі
археология
Затон ауылынан оңтүстікке қарай 1,5 км солтүстік ендік 54°50′421″ шығыстық бағыт 68°59′351″
311.
2-ші Затон қонысы, қола дәуірі
археология
бұрынғы Учхоз кентінен 0,1 км солтүстік ендік 54°49′459″ шығыстық бағыт 68°58′417″
312.
Красногорка қорғаны, көне темірдәуірі
археология

294.
Редут Гагарий, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Вознесенка
295.
Редут Кривозерный, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Кривоозерка
296.
Редут Скопин, 1752 год
градостроительства и архитектуры
бывшее село Красный Маяк
297.
Могила В.П. Дрягина, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1981 год
градостроительства и архитектуры
село Архангельское
298.
Могила А.В. Дудко, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Рассвет
299.
Курган Березовский, ранний железный век
археология
4 км северо-восточнее бывшего села Новопавловка северная широта 54°59′838″ восточная долгота 69°27′779″
300.
Поселение Бишкуль 4, эпоха бронзы
археология
17 км юго-западнее города Петропавловск северная широта 54°44′009″ восточная долгота 69°03′266″
301.
Поселение Бишкуль 5, эпоха бронзы
археология
1,4 км юго-западнее села Байтерек северная широта 54°43′899″ восточная долгота 69°02′801″
302.
Стоянка Боголюбово 2, эпоха неолита, ранний железный век
археология
6 км юго-юго-западнее от села Боголюбово северная широта 54°34′072″ восточная долгота 68°42′229″
303.
Стоянка Боголюбово 3, эпоха неолита
археология
4 км к юго-юго-востоку от села Боголюбово северная широта 54°34′799″ восточная долгота 68°41′633″
304.
Стоянка Вагулино 1, эпоха неолита и бронзы
археология
3 км северо-восточнее села Вагулино северная широта 55°10′232″ восточная долгота 69°18′286″
305.
Поселение Вагулино 2, эпоха бронзы
археология
3 км северо-восточнее села Вагулино северная широта 55°10′164″ восточная долгота 69°18′486″
306.
Поселение Вагулино 3, эпоха бронзы
археология
3 км северо-восточнее села Вагулино северная широта 55°10′091″ восточная долгота 69°18′695″
307.
Поселение Вагулино 4, эпоха бронзы
археология
4,2 км северо-восточнее села Вагулино северная широта 55°10′465″ восточная долгота 69°19′423″
308.
Поселение Вагулино 5, эпоха бронзы
археология
4,4 км северо-восточнее села Вагулино северная широта 55°10′554″ восточная долгота 69°19′463″
309.
Городище Долматовское (Ак-Ирий), ранний железный век
археология
3 км к юго-востоку от села Долматово северная широта 55°18′697″восточная долгота 69°30′264″
310.
Могильник Затон, ранний железный век
археология
1,5 км южнее села Затон северная широта 54°50′421″ восточная долгота 68°59′351″
311.
Поселение Затон 2, эпоха бронзы
археология
0,1 км от бывшего поселка Учхоз северная широта 54°49′459″ восточная долгота 68°58′417″
312.
Курган Красногорка, ранний железный век
археология

Красная Горка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 54°35′079″ шығыстық бағыт 68°51′124″
313.
3-ші Красногорка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Приишимка ауылынан оңтүстікке қарай 2,5 км солтүстік ендік 54°36′179″ шығыстық бағыт 68°51′124″
314.
Лебяжье (1-ші Соколовка) қорымы, көне темір дәуірі
археология
Бұрынғы Горбуновка ауылынан батысқа қарай 0,5 км солтүстік ендік 55°08′631″ шығыстық бағыт 69°13′571″
315.
Новоникольское қорымы, қола дәуірі, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Новоникольское ауылынан батысқа қарай 6 км солтүстік ендік 54°32′191″ шығыстық бағыт 68°36′948″
316.
1-ші Новоникольское қонысы, қола дәуірі
археология
Петропавл қаласынан оңтүстікке қарай 50 км солтүстік ендік 54°28′567″ шығыстық бағыт 69°39′157″
317.
3-ші Новоникольское қонысы, қола дәуірі
археология
Новоникольское ауылынан солтүстік батысқа қарай 2 км солтүстік ендік 54°32′816″ шығыстық бағыт 68°40′537″
318.
2-ші Новоникольское тұрағы, неолит дәуірі
археология
Новоникольское ауылынан оңтүстікке қарай 1 км солтүстік ендік 54°31′055″ шығыстық бағыт 68°39′633″
319.
Полковниково қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Вагулино ауылынан солтүстікке қарай 0,5 км солтүстік ендік 55°09′585″ шығыстық бағыт 69°15′491″
320.
Рассвет қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Рассвет ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 54°27′895″ шығыстық бағыт 68°39′958″
321.
Семипалатное қонысы, қола дәуірі
археология
Семипалатное ауылынан солтүстік батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 54°28′604″ шығыстық бағыт 68°38′026″
322.
Семипалатное қорымы, қола дәуірі
археология
Семипалатное ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км солтүстік ендік 54°27′978″ шығыстық бағыт 68°39′645″
323.
3-ші Соколовка қорымы, қола дәуірі
археология
Большая Малышка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3,25 км солтүстік ендік 55°03′747″ шығыстық бағыт 69°11′628″
324.
4-ші Соколовка қонысы, қола дәуірі
археология
Большая Малышка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3,25 км солтүстік ендік 55°03′695″ шығыстық бағыт 69°11′921″
325.
Учхоз қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Бұрынғы Учхоз кентінен оңтүстікке қарай 2 км солтүстік ендік 54°50′069″ шығыстық бағыт 68°57′890″
326.
Чалково қорымы, қола дәуірі
археология
Новоалександровка ауылынан солтүстік батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 54°29′886″ шығыстық бағыт 68°34′037″
Мамлют ауданы
327.
Становая бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Становое ауылы
328.
Дубровный бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Дубровное ауылы
329.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер Н.Н. Осначтың қабірі,1984 жыл
қала құрылысы және сәулет
Мамлютка қаласы

4 км северо-восточнее села Красногорка северная широта 54°35′079″ восточная долгота 68°51′124″
313.
Курган Красногорка 3, ранний железный век
археология
2,5 км к югу от села Приишимка северная широта 54°36′179″ восточная долгота 68°51′124″
314.
Могильник Лебяжье (Соколовка 1), ранний железный век
археология
0,5 км западнее бывшего села Горбуновка северная широта 55°08′631″ восточная долгота 69°13′571″
315.
Могильник Новоникольское, эпоха бронзы, ранний железный век, средневековье
археология
6 км западнее села Новоникольское северная широта 54°32′191″ восточная долгота 68°36′948″
316.
Поселение Новоникольское 1, эпоха бронзы
археология
50 км южнее города Петропавловска северная широта 54°28′567″ восточная долгота 69°39′157″
317.
Поселение Новоникольское 3, эпоха бронзы
археология
2 км северо-западнее от села Новоникольское северная широта 54°32′816″ восточная долгота 68°40′537″
318.
Стоянка Новоникольское 2, эпоха неолита
археология
1 км к югу от села Новоникольское северная широта 54°31′055″ восточная долгота 68°39′633″
319.
Курган Полковниково, ранний железный век
археология
в 0,5 км севернее села Вагулино северная широта 55°09′585″ восточная долгота 69°15′491″
320.
Курган Рассвет, ранний железный век
археология
2,5 км юго-западнее села Рассвет северная широта 54°27′895″ восточная долгота 68°39′958″
321.
Поселение Семипалатное, эпоха бронзы
археология
3 км к северо-западу от села Семипалатное северная широта 54°28′604″ восточная долгота 68°38′026″
322.
Могильник Семипалатное, эпоха бронзы
археология
1,5 км севернее села Семипалатное северная широта 54°27′978″ восточная долгота 68°39′645″
323.
Могильник Соколовка 3, эпоха бронзы
археология
3,25 км юго-западнее села Большая Малышка северная широта 55°03′747″ восточная долгота 69°11′628″
324.
Поселение Соколовка 4, эпоха бронзы
археология
3,25 км юго-западнее села Большая Малышка северная широта 55°03′695″ восточная долгота 69°11′921″
325.
Курган Учхоз, ранний железный век
археология
2 км южнее бывшего поселка Учхоз северная широта 54°50′069″ восточная долгота 68°57′890″
326.
Могильник Чалково, эпоха бронзы
археология
5 км северо-западнее села Новоалександровка северная широта 54°29′886″ восточная долгота 68°34′037″
Мамлютский район
327.
Крепость Становая, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Становое
328.
Редут Дубровный, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Дубровное
329.
Могила Н.Н. Оснач, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1984 год
сооружение монументального искусства
город Мамлютка

330.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер А.С. Құсайыновтың қабірі, 1985 жыл
қала құрылысы және сәулет
Бексейіт ауылы
331.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер
В.В. Петрушинның қабірі, 1983 жыл
қала құрылысы және сәулет
Белое ауылы
332.
3-ші Мамлютка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Мамлютка қаласы солтүстік ендік 54°56''682' шығыстық бағыт 68°32'560'
333.
Меңгесер қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Меңгесер ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 54°34''753'шығыстық бағыт 67°59'255'
Ғабит Мүсірепов атындағы аудан
334.
Мемлекет және саяси қайраткер
Е. Әуелбековтің бюсті, 2001 жыл
монументтік өнер құрылысы
Новоишимское ауылы
335.
Алғабас қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Новоселовка ауылынан солтүстік батысқа қарай 7 км солтүстік ендік 53°14'530'' шығыстық бағыт 66°56'917''
336.
Алғабас қорғаны, орта ғасыр
археология
Новоселовка ауылынан солтүстік батысқа қарай 5,5 км солтүстік ендік 53°14'234'' шығыстық бағыт 66°57'746''
337.
Ашанин қорымы, қола дәуірі
археология
Новоишимское ауылынан оңтүстікке қарай 0,5км солтүстік ендік 53°11'620'' шығыстық бағыт 66°48'767''
338.
Бірлік қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Бірлік ауылынан батысқа қарай 1 км солтүстік ендік 53°10'573'' шығыстық бағыт 66°48'351''
339.
Бірлік қорымы, қола дәуірі
археология
Бірлік ауылынан оңтүстік батысқа қарай 1 км солтүстік ендік 53°09'167'' шығыстық бағыт 66°47'974''
340.
1-ші Бірлік қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Бірлік ауылынан шығысқа қарай 1 км солтүстік ендік 53°02'634'' шығыстық бағыт 66°44'792''
341.
1-ші Возвышенка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Возвышенка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3,2 км солтүстік ендік 52°49'209'' шығыстық бағыт 66°48'246''
342.
Гаршино тұрағы, неолит дәуірі
археология
Гаршино ауылынан оңтүстік батысқа қарай 0,3 км солтүстік ендік 52°32'748'' шығыстық бағыт 67°01'594''
343.
Гаршино ауылы жанындағы қорғандар, көне темір дәуірі
археология
Гаршино ауылынан оңтүстік батысқа қарай 1 км солтүстік ендік 52°31'820'' шығыстық бағыт 66°59'579''
344.
Григорьевка қорғаны, қола дәуірі
археология
Григорьевка ауылынан солтүстікке қарай 1,4 км солтүстік ендік 52°48'942'' шығыстық бағыт 66°49'724''
345.
ГРП-37 1-ші қорғаны, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы ГРП-37 солтүстік шығысқа қарай 1,4 км солтүстік ендік 52°33'044'' шығыстық бағыт 67°09'865''
346.
ГРП-37 2-ші қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы ГРП-37 солтүстік шығысқа қарай 0,3 км солтүстік ендік 52°33'324'' шығыстық бағыт 67°10'553''
347.
Дубровка ауылы жанындағы қорғандар, көне темір дәуірі
археология

330.
Могила А.С. Кусаинова, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Бексеит
331.
Могила В.В. Петрушина, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1983 год
сооружение монументального искусства
село Белое
332.
Курган Мамлютка 3, ранний железный век
археология
Город Мамлютка северная широта 54°56''682, восточная долгота 68°32'560,
333.
Могильник Менгисер, ранний железный век, средневековье
археология
2,5 км юго-восточнее села Менгисер северная широта 54°34''753 восточная долгота 67°59'255,
Район имени Габита Мусрепова
334.
Бюст государственного политического деятеля Е. Ауельбекова, 2001 год
сооружение монументального искусства
село Новоишимское
335.
Могильник Алгабас, ранний железный век, средневековье
археология
7 км северо-западнее села Новоселовка северная широта 53°14'530'' восточная долгота 66°56'917 ''
336.
Курган Алгабас, средневековье
археология
5,5 км северо-западнее села Новоселовка северная широта 53°14'234'' восточная долгота 66°57'746''
337.
Могильник Ашанино, эпоха бронзы
археология
0,5 км южнее села Новоишимское северная широта 53°11'620'' восточная долгота 66°48'767''
338.
Курган Берлик, ранний железный век
археология
1 км западнее села Берлик северная широта 53°10'573'' восточная долгота 66°48'351''
339.
Могильник Берликский, эпоха бронзы
археология
1 км юго-западнее села Берлик северная широта 53°09'167'' восточная долгота 66°47'974''
340.
Курган Берликский 1, ранний железный век
археология
1 км восточнее села Берлик северная широта 53°02'634'' восточная долгота 66°44'792''
341.
Могильник Возвышенка 1, ранний железный век
археология
3,2 км северо-восточнее села Возвышенка северная широта 52°49'209'' восточная долгота 66°48'246''
342.
Стоянка Гаршино, эпоха неолита
археология
0,3 км юго-западнее села Гаршино северная широта 52°32'748'' восточная долгота 67°01'594''
343.
Курганы у села Гаршино, ранний железный век
археология
1 км юго-западнее села Гаршино северная широта 52°31'820'' восточная долгота 66°59'579''
344.
Курган Григорьевка,эпоха бронзы
археология
1,4 км севернее села Григорьевка северная широта 52°48'942'' восточная долгота 66 °49'724''
345.
Курган 1 ГРП-37, ранний железный век
археология
1,4 км северо-восточнее бывшего ГРП-37 северная широта 52°33'044'' восточная долгота 067°09'865''
346.
Курган 2 ГРП-37, эпоха бронзы
археология
0,3 км северо-восточнее бывшего ГРП-37 северная широта 52°33'324'' восточная долгота 67°10'553''
347.
Курганы у села Дубровка, ранний железный век
археология

Дубровка ауылынан оңтүстікке қарай 2,2 км солтүстік ендік 52°34'811' шығыстық бағыт 67°07'515''
348.
Ефимовка қазындысы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Ефимовка ауылынан оңтүстікке қарай 0,7 км солтүстік ендік 53°08'216'' шығыстық бағыт 66°47'361''
349.
1-ші Ефимовка қорымы, қола дәуірі
археология
Ефимовка ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 2,8 км солтүстік ендік 53°11'116'' шығыстық бағыт 66°48'016''
350.
2-ші Ефимовка қорымы, қола дәуірі
археология
Ефимовка ауылынан солтүстікке қарай 2 км солтүстік ендік 53°10'594'' шығыстық бағыт 66°47'371''
351.
3-ші Ефимовка қорымы, қола дәуірі
археология
Ефимовка ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°10'411'' шығыстық бағыт 66°47'269''
352.
4-ші Ефимовка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Ефимовка ауылынан солтүстікке қарай 0,8 км солтүстік ендік 53°09'940'' шығыстық бағыт 66°46'838''
353.
5-ші Ефимовка қорымы, қола дәуірі
археология
Ефимовка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 0,3 км солтүстік ендік 53°09'778'' шығыстық бағыт 66°46'481''
354.
6-шы Ефимовка қорымы, қола дәуірі, көне темір дәуірі
археология
Ефимовка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай солтүстік ендік 53°08'192'' шығыстық бағыт 66°46'685''
355.
Жылынтау қорымы, орта ғасыр
археология
Тоқсан би ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 8,4 км солтүстік ендік 52°18'499'' шығыстық бағыт 66°34'291''
356.
Западный қорымы, көне темір дәуірі
археология
Тоқсан би ауылынан оңтүстікке қарай 0,5 км солтүстік ендік 52°56'227'' шығыстық бағыт 66°36'948''
357.
Западное ауылы жанындағы қорғандар, қола дәуірі
археология
Тоқсан би ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 52°55'811'' шығыстық бағыт 66°38'073''
358.
1-ші Ковыльный қорымы, көне темір дәуірі
археология
Ковыльное ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4,6 км солтүстік ендік 52°32'980'' шығыстық бағыт 67°45'368''
359.
2-ші Ковыльный қорымы, көне темір дәуірі
археология
Ковыльное ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1,8 км солтүстік ендік 52°35'157'' шығыстық бағыт 67°43'489''
360.
3-ші Ковыльный қорымы, қола дәуірі
археология
Ковыльное ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 км солтүстік ендік 52°34'859'' шығыстық бағыт 67°43'760''
361.
4-ші Ковыльный қорымы, қола дәуірі
археология
Ковыльное ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3,1 кмсолтүстік ендік 52°35'862'' шығыстық бағыт 67°43'778''
362.
Қоңырсу тұрағы, неолит дәуірі
археология
Қоңырсу ауылынан батысқа қарай 2,7 км солтүстік ендік 52°21'22'' шығыстық бағыт 66°40'150''
363.
Қоңырсу қорымы, көне темір дәуірі
археология
Қоңырсу ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 52°20'071''шығыстық бағыт 66°39'033''

2,2 км южнее села Дубровка северная широта 52°34'811'' восточная долгота 67°07'515''
348.
Выработка Ефимовка, ранний железный век, средневековье
археология
0,7 км от южнее села Ефимовка северная широта 53°08'216'' восточная долгота 66°47'361''
349.
Могильник Ефимовка 1, эпоха бронзы
археология
2,8 км северо-северо-восточнее села Ефимовка северная широта 53°11'116'' восточная долгота 66°48'016''
350.
Могильник Ефимовка 2, эпоха бронзы
археология
2 км севернее села Ефимовка северная широта 53°10'594'' восточная долгота 66°47'371''
351.
Могильник Ефимовка 3, эпоха бронзы
археология
1,5 км севернее села Ефимовка северная широта 53°10'411'' восточная долгота 66°47'269''
352.
Могильник Ефимовка 4, ранний железный век
археология
0,8 км севернее села Ефимовка северная широта 53°09'940'' восточная долгота 66°46'838''
353.
Могильник Ефимовка 5, эпоха бронзы
археология
0,3 км северо-восточнее села Ефимовка северная широта 53°09'778'' восточная долгота 66°46'481''
354.
Могильник Ефимовка 6, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
юго-восточнее села Ефимовка северная широта 53°08'192'' восточная долгота 66°46'685''
355.
Могильник Жилынтау, средневековье
археология
8,4 км юго-юго-западнее села Токсан би северная широта 52°18'499'' восточная долгота 66°34'291''
356.
Могильник Западный, ранний железный век
археология
0,5 км южнее села Токсан би северная широта 52°56'227'' восточная долгота 66°36'948''
357.
Курганы у села Западное, эпоха бронзы
археология
2,5 км юго-восточнее села Токсан би северная широта 52°55'811'' восточная долгота 66°38'073''
358.
Могильник Ковыльный 1, ранний железный век
археология
4,6 км юго-восточнее села Ковыльное северная широта 52°32'980'' восточная долгота 67°45'368''
359.
Могильник Ковыльный 2, ранний железный век
археология
1,8 км северо-восточнее села Ковыльное северная широта 52°35'157'' восточная долгота 67°43'489''
360.
Могильник Ковыльный 3, эпоха бронзы
археология
2 км северо-восточнее села Ковыльное северная широта 52°34'859'' восточная долгота 67°43'760''
361.
Могильник Ковыльный 4, эпоха бронзы
археология
3,1 км северо-восточнее села Ковыльное северная широта 52°35'862'' восточная долгота 67°43'778''
362.
Стоянка Конырсу, эпоха неолита
археология
2,7 км западнее села Конырсу северная широта 52°21'22'' восточная долгота 66°40'150''
363.
Могильник Конырсу, ранний железный век
археология
5 км юго-юго-западнее села Конырсу северная широта 52°20'071'' восточная долгота 66°39'033''

364.
Мұққыр қорымы, көне темір дәуірі
археология
Мұқыр ауылынан батысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°17'835'' шығыстық бағыт 67°01'713''
365.
1-ші Неженка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Неженка ауылынан батысқа қарай 0,2 км солтүстік ендік 53°03'432'' шығыстық бағыт 66°43'233''
366.
2-ші Неженка қорымы, қола дәуірі
археология
Неженка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°02'439'' шығыстық бағыт 66°42'210''
367.
3-ші Неженка қорымы, қола дәуірі, көне темір дәуірі
археология
Неженка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5,2 км солтүстік ендік 53°01'229'' шығыстық бағыт 66°40'003''
368.
Новоселовка қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Новоселовка ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°13'842'' шығыстық бағыт 67°00'382''
369.
Новоселовка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Новоселовка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6,8 км солтүстік ендік 53°10'625'' шығыстық бағыт 67°02'304''
370.
1-ші Пески қорымы, қола дәуірі және көне темір дәуірі
археология
Пески ауылынан солтүстік шығысқа қарай солтүстік ендік 53°12'660'' шығыстық бағыт 66°52'013''
371.
2-ші Пески қорымы, көне темір дәуірі
археология
Пески ауылынан оңтүстікке қарай солтүстік ендік 53°11'197'' шығыстық бағыт 66°47'866''
372.
Приишим қорымы, көне темір дәуірі, қола дәуірі
археология
Неженка ауылынан солтүстікке қарай 3 км солтүстік ендік 53°05'145'' шығыстық бағыт 66°46'026''
373.
1-ші Привольное қорымы, қола дәуірі
археология
Привольное ауылынан батысқа қарай 2,85 км солтүстік ендік 52°34'607'' шығыстық бағыт 67°47'075''
374.
3-ші Привольное қорымы, көне темір дәуірі
археология
Привольное ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5,3 км солтүстік ендік 52°33'016' 'шығыстық бағыт 67°50'377''
375.
4-ші Привольное қорымы, көне темір дәуірі
археология
Привольное ауылынан оңтүстікке қарай 5,2 км солтүстік ендік 52°32'901'' шығыстық бағыт 67°48'884''
376.
Привольное ауылы жанындағы қорғандар, қола дәуірі
археология
Привольное ауылынан оңтүстік батысқа қарай 1,7 км солтүстік ендік 52°35'047'' шығыстық бағыт 67°47'790''
377.
Рузаевка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Рузаевка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3,3 км солтүстік ендік 52°46'155'' шығыстық бағыт 66°49'674''
378.
1-ші Рузаевка қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Рузаевка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3,7 км солтүстік ендік 52°46'418'' шығыстық бағыт 66°49'210''
379.
2-ші Рузаевка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Рузаевка ауылынан батысқа қарай 2 км солтүстік ендік 52°48'740'' шығыстық бағыт 66°53'922''
380.
2-ші Рухловка қорғаны, көне темір дәуірі
археология

364.
Могильник Муккур, ранний железный век
археология
1,5 км западнее села Мукур северная широта 53°17'835'' восточная долгота 67°01'713''
365.
Могильник Неженка, 1 ранний железный век
археология
0,2 км к западу от села Неженка северная широта 53°03'432'' восточная долгота 66°43'233''
366.
Могильник Неженка, 2 эпоха бронзы
археология
2,5 км юго-восточнее села Неженка северная широта 53°02'439'' восточная долгота 66°42'210''
367.
Могильник Неженка, 3 эпоха бронзы и ранний железный век
археология
5,2 км юго-западнее села Неженка северная широта 53°01'229'' восточная долгота 66°40'003''
368.
Могильник Новоселовка, 1 ранний железный век, средневековье
археология
2,5 км северо-северо-западнее села Новоселовка северная широта 53°13'842'' восточная долгота 67°00'382''
369.
Курган Новоселовка, ранний железный век
археология
6,8 км юго-западнее села Новоселовка северная широта 53°10'625'' восточная долгота 67°02'304''
370.
Могильник Пески 1, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
северо-восточнее села Пески северная широта 53°12'660'' восточная долгота 66°52'013''
371.
Могильник Пески 2, ранний железный век
археология
южнее села Пески северная широта 53°11'197'' восточная долгота 66°47'866''
372.
Могильник Приишимский, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
3 км севернее села Неженка северная широта 53°05'145'' восточная долгота 66°46'026''
373.
Могильник Привольное 1, эпоха бронзы
археология
2,85 км западнее села Привольное северная широта 52°34'607'' восточная долгота 67°47'075''
374.
Могильник Привольное 3, ранний железный век
археология
5,3 км юго-восток-восток от села Привольное северная широта 52°33'016'' восточная долгота 67°50'377''
375.
Могильник Привольное 4, ранний железный век
археология
5,2 км южнее села Привольное северная широта 52°32'901'' восточная долгота 67°48'884''
376.
Курганы у села Привольное, эпоха бронзы
археология
1,7 км юго-западнее села Привольное северная широта 52°35'047'' восточная долгота 67°47'790''
377.
Стоянка Рузаевка, эпоха неолита
археология
3,3 км юго-западнее от села Рузаевка северная широта 52°46'155'' восточная долгота 66°49'674''
378.
Могильник Рузаевка 1, ранний железный век, средневековье
археология
3,7 км юго-западнее от села Рузаевка северная широта 52°46'418'' восточная долгота 66°49'210''
379.
Могильник Рузаевка 2, ранний железный век
археология
2 км западнее села Рузаевка северная широта 52°48'740'' восточная долгота 66°53'922''
380.
Курган Рухловка 2, ранний железный век
археология

Рухловка ауылынан оңтүстікке қарай 2,3 км солтүстік ендік 52°40'436'' шығыстық бағыт 67°38'070''
381.
1-ші Рыбинка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Рыбинка ауылынан шығысқа қарай 0,2 км солтүстік ендік 52°35'597'' шығыстық бағыт 66°58'755''
382.
2-ші Рыбинка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Рыбинка ауылынан оңтүстікке қарай 0,3 км солтүстік ендік 52°35'363'' шығыстық бағыт 66°58'428''
383.
3-ші Рыбинка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Рыбинка ауылынан оңтүстікке қарай 2 км солтүстік ендік 52°34'503'' шығыстық бағыт 66°58'858''
384.
4-ші Рыбинка қорымы, қола дәуірі
археология
Рыбинка ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 52°36'958'' шығыстық бағыт 66°57'229''
385.
Симоновка қорғаны, қола дәуірі
археология
Симоновка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 52°38'386'' шығыстық бағыт 66°56'648''
386.
1-ші Симоновка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Симоновка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2,7 км солтүстік ендік 52°37'484'' шығыстық бағыт 66°57'872''
387.
2-ші Симоновка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Симоновка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2,3 км солтүстік ендік 52°38'008'' шығыстық бағыт 66°57'978''
388.
4-ші Симоновка қорымы, орта ғасыр
археология
Симоновка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2 км солтүстік ендік 52°37'909'' шығыстық бағыт 66°57'547''
389.
5-ші Симоновка тұрағы, қола дәуірі
археология
Симоновка ауылынан солтүстікке қарай 1,6 км солтүстік ендік 52°40'179'' шығыстық бағыт 66°54'409''
390.
6-шы Симоновка қорымы, қола дәуірі
археология
Симоновка ауылынан солтүстікке қарай 2,5 км солтүстік ендік 52°40'819'' шығыстық бағыт 660 54'162''
391.
7-ші Симоновка қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Симоновка ауылынан солтүстікке қарай 1,3 км солтүстік ендік 52°40'050'' шығыстық бағыт 66°55'241''
392.
8-ші Симоновка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Симоновка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 9 км солтүстік ендік 52°36'306' 'шығыстық бағыт 66°47'913''
393.
9-шы Симоновка қорымы, көне темір дәуірі, қола дәуірі
археология
Симоновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 км солтүстік ендік 52°39'256'' шығыстық бағыт 66°57'513''
394.
1-ші Сокологоровка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Сокологоровка ауылынан солтүстікке қарай 1,3 км солтүстік ендік 52°31'386'' шығыстық бағыт 67°51'916''
395.
2-ші Сокологоровка қорымы, қола дәуірі
археология
Сокологоровка ауылынан солтүстікке қарай 1,4 км солтүстік ендік 52°31'653'' шығыстық бағыт 67°52'293''
396.
3-ші Сокологоровка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Сокологоровка ауылынан солтүстікке қарай 2,2 км солтүстік ендік 52°32'162'' шығыстық бағыт 67°52'264''

2,3 км южнее села Рухловка северная широта 52°40'436'' восточная долгота 67°38'070''
381.
Стоянка Рыбинка 1, эпоха неолита
археология
0,2 км восточнее села Рыбинка северная широта 52°35'597'' восточная долгота 66°58'755''
382.
Стоянка Рыбинка 2, эпоха неолита
археология
0,3 км южнее села Рыбинка северная широта 52°35'363'' восточная долгота 66°58'428''
383.
Могильник Рыбинка 3, ранний железный век
археология
2 км южнее села Рыбинка северная широта 52°34'503'' восточная долгота 66°58'858''
384.
Могильник Рыбинка 4, эпоха бронзы
археология
1,5 км северо-северо-западнее села Рыбинка северная широта 52°36'958'' восточная долгота 66°57'229''
385.
Курган Симоновка, эпоха бронзы
археология
2,5 км юго-восточнее села Симоновка северная широта 52°38'386'' восточная долгота 66°56'648''
386.
Стоянка Симоновка 1, эпоха неолита
археология
2,7 км юго-восточнее села Симоновка северная широта 52°37'484'' восточная долгота 66°57'872''
387.
Стоянка Симоновка 2, эпоха неолита
археология
2,3 км юго-восточнее села Симоновка северная широта 52°38'008'' восточная долгота 66°57'978''
388.
Могильник Симоновка 4, средневековье
археология
2 км юго-восточнее села Симоновка северная широта 52°37'909'' восточная долгота 66°57'547''
389.
Стоянка Симоновка 5, эпоха неолита
археология
1,6 км севернее села Симоновка северная широта 52°40'179'' восточная долгота 66°54'409''
390.
Могильник Симоновка 6, эпоха бронзы
археология
2,5 км севернее села Симоновка северная широта 52°40'819 '' восточная долгота 66°54'162''
391.
Могильник Симоновка 7, ранний железный век, средневековье
археология
1,3 км севернее села Симоновка северная широта 52°40'050'' восточная долгота 66°55'241''
392.
Могильник Симоновка 8, ранний железный век
археология
9 км юго-западнее села Симоновка северная широта 52°36'306'' восточная долгота 66°47'913''
393.
Могильник Симоновка 9, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
2 км северо-восточнее села Симоновка северная широта 52°39'256'' восточная долгота 66°57'513''
394.
Могильник Сокологоровка 1, ранний железный век
археология
1,3 км севернее села Сокологоровка северная широта 52°31'386'' восточная долгота 67°51'916''
395.
Могильник Сокологоровка 2, эпоха бронзы
археология
1,4 км севернее села Сокологоровка северная широта 52°31'653'' восточная долгота 67°52'293''
396.
Могильник Сокологоровка 3, ранний железный век
археология
2,2 км севернее села Сокологоровка северная широта 52°32'162'' восточная долгота 67°52'264''

397.
Ставрополка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Ставрополка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 7,5 км солтүстік ендік 52°54'856'' шығыстық бағыт 66°37'524''
398.
Ставрополка ауылы жанындағы қорғандар, көне темір дәуірі
археология
Ставрополка ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 6,25 км солтүстік ендік 52°54'440'' шығыстық бағыт 66°37'846''
399.
2-ші Ставрополка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Ставрополка ауылынан солтүстікке қарай 4 км солтүстік ендік 52°52'647'' шығыстық бағыт 66°37'088''
400.
1-ші Ставрополка қорымы, қола дәуірі
археология
Ставрополка ауылының батыс жақ шеті солтүстік ендік 52°50'493" шығыс бойлығы 66°33'470"
401.
2-ші Ставрополка қорымы, қола және көне темір дәуірі
археология
Ставрополка ауылынан Солтүстік шығысқа қарай 1,4 км солтүстік ендік 52°51'549'' шығыстық бағыт 66°35'434''
402.
3-ші Ставрополка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Ставрополка ауылынан солтүстік-солтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 52°52'355''шығыстық бағыт 66°36'792''
403.
2-ші Теңдік қорымы, қола дәуірі
археология
Теңдік ауылынан солтүстік-солтүстік батысқа қарай 0,7 км солтүстік ендік 52°36'562'' шығыстық бағыт 66°57'316''
404.
2-ші Теңдік қонысы, қола дәуірі
археология
Теңдік ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1,7 км солтүстік ендік 52°34'818'' шығыстық бағыт 66°59'432''
405.
1-ші Урожайное қорымы, қола дәуірі
археология
Урожайное ауылынан солтүстік батысқа қарай 1,85 км солтүстік ендік 52°46'932'' шығыстық бағыт 66°28'103''
406.
2-ші Урожайное қорымы, қола және көне темір дәуірі
археология
Урожайное ауылынан солтүстік батысқа қарай солтүстік ендік 52°46'728'' шығыстық бағыт 66°28'890''
407.
3-ші Урожайное қорымы, қола дәуірі
археология
Урожайное ауылынан оңтүстікке қарай 0,5 км солтүстік ендік 52°44'878'' шығыстық бағыт 66°28'774''
408.
4-ші Урожайное қорымы, қола дәуірі
археология
Урожайное ауылынан оңтүстік шығыс-шығысқа қарай 1,2 км солтүстік ендік 52°45'265'' шығыстық бағыт 66°33'877''
409.
5-ші Урожайное қорымы, қола және көне темір дәуірі
археология
Урожайное ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 6,5 км солтүстік ендік 52°43'207'' шығыстық бағыт 66°35'202''
410.
Қара қорған қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Құйған ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 52°42'601'' шығыстық бағыт 66°50'904''
411.
Қара мола қорымы, орта ғасыр
археология
Құйған ауылынан солтүстікке қарай 0,5 км солтүстік ендік 52°46'114'' шығыстық бағыт 66°50'526''
412.
1-ші Чернозубовка қорымы, қола дәуірі
археология
Чернозубовка ауылының батыс жақ шеті солтүстік ендік 52°41'784'' шығыстық бағыт 66°37'308''
413.
2-ші Чернозубовка қорымы, қола дәуірі
археология

397.
Курган Ставрополка, ранний железный век
археология
7,5 км северо-восточнее села Ставрополка северная широта 52°54'856'' восточная долгота 66°37'524''
398.
Курган у села Ставрополка, ранний железный век
археология
6,25 км на север-северо-восток от села Ставрополка северная широта 52°54'440'' восточная долгота 66°37'846''
399.
Могильник Ставрополка 2, ранний железный век
археология
4 км севернее села Ставрополка северная широта 52°52'647'' восточная долгота 66°37'088''
400.
Могильник Ставрополка 1, эпоха бронзы
археология
западная окраина села Ставрополка северная широта 52°50'493'' восточная долгота 66°33'470''
401.
Могильник Ставрополка 2, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
1,4 км северо-северо-восточнее села Ставрополка северная широта 52° 51'549'' восточная долгота 66°35'434''
402.
Могильник Ставрополка 3, ранний железный век
археология
4 км северо-северо-восточнее села Ставрополка северная широта 52°52'355'' восточная долгота 66°36'792''
403.
Могильник Тындык 2, эпоха бронзы
археология
0,7 км северо-северо-западнее села Тендык северная широта 52°36'562 '' восточная долгота 66°57'316''
404.
Поселение Тындык 2 эпоха бронзы
археология
1,7 км юго-восточнее села Тендык северная широта 52°34'818'' восточная долгота 66°59'432''
405.
Могильник Урожайное 1, эпоха бронзы
археология
1,85 км северо-западнее села Урожайное северная широта 52°46'932'' восточная долгота 66°28'103''
406.
Могильник Урожайное 2, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
северо-западнее села Урожайное северная широта 52°46'728'' восточная долгота 66°28'890''
407.
Могильник Урожайное 3, эпоха бронзы
археология
0,5 км южнее села Урожайное северная широта 52°44'878'' восточная долгота 66°28'774''
408.
Могильник Урожайное 4, эпоха бронзы
археология
1,2 км на юго-восток-восток от села Урожайное северная широта 52°45'265'' восточная долгота 66°33'877''
409.
Могильник Урожайное 5 эпоха бронзы и ранний железный век
археология
6,5 км юго-восточнее села Урожайное северная широта 52°43'207'' восточная долгота 66°35'202''
410.
Курган Черный курган, ранний железный век
археология
1,5 км северо-восточнее села Кюйган северная широта 52°42'601'' восточная долгота 66°50'904''
411.
Могильник Черная могила, средневековье
археология
0,5 км севернее села Кюйган северная широта 52°46'114'' восточная долгота 66°50'526''
412.
Могильник Чернозубовка 1, эпоха бронзы
археология
западная окраина села Чернозубовка северная широта 52°41'784'' восточная долгота 66°37'308''
413.
Могильник Чернозубовка 2, эпоха бронзы
археология

Чернозубовка ауылынан оңтүстікке қарай 1км солтүстік ендік 52°40'751'' шығыстық бағыт 66°37'448''
414.
1-ші Чистополье қорымы, орта ғасыр
археология
Чистополье ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 52°31'834'' шығыстық бағыт 67°11'926''
415.
Чистополье ауылы жанындағы қорғандар, орта ғасыр
археология
Чистополье ауылынан оңтүстік батысқа қарай 1,7 км солтүстік ендік 52°32'679'' шығыстық бағыт 67°12'877''
416.
Яновка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Дубровка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4,5 км солтүстік ендік 52°34'138'' шығыстық бағыт 67°05'143''
Мағжан Жұмабаев ауданы
417.
М. Жұмабаевтың бюсті, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Булаево қаласы
418.
М. Жұмабаевтың ескерткіші,1993 жыл
монументтік өнер құрылысы
Булаево қаласы
419.
М. Жұмабаевтың ескерткіші,2003 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сарытомар ауылы
420.
Баян батырдың бюсті, 2006 жыл
монументтік өнер құрылысы
Булаево қаласы
421.
Лебяжье бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Лебяжье ауылы
422.
Полуденная бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Полудино ауылы
423.
Ганькин бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Ганькино ауылы
424.
Медвежий бекінісі, 1752 жыл
қала құрылысы және сәулет
Медвежка ауылы
425.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер В.К. Миллердің қабірі, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Гаврино ауылы
426.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер Н.М. Сусолдың қабірі, 1982 жыл
монументтік өнер құрылысы
Молодогвардейское ауылы
427.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер В.Ю. Ишхановтың қабірі,1982 жыл
монументтік өнер құрылысы
Молодогвардейское ауылы
428.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер Д.А. Лещенконың қабірі, 1981 жыл
монументтік өнер құрылысы
Надежка ауылы
429.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер А.Ю. Орловтың қабірі, 1987 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ұзынкөл ауылы
430.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер А.И. Бунковскийдің қабірі, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Чистовское ауылы
431.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер А.Я. Гертердің қабірі, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Чистое ауылы
432.
Полудино қорғаны, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Полудино ауылынан оңтүстікке қарай 1,3 км солтүстік ендік 54°50'041'' шығыстық бағыт 69°56'464''
Тайынша ауданы
433.
1-ші Аққұдық қорғаны, көне темір дәуірі
археология

1 км южнее села Чернозубовка северная широта 52°40'751'' восточная долгота 66°37'448''
414.
Могильник Чистополье 1, средневековье
археология
3,5 км юго-западнее села Чистополье северная широта 52°31'834'' восточная долгота 67°11'926''
415.
Курганы у села Чистополье, средневековье
археология
1,7 км юго-западнее села Чистополье северная широта 52°32'679'' восточная долгота 67°12'877''
416.
Могильник Яновка, ранний железный век
археология
4,5 км юго-западнее села Дубровка северная широта 52°34'138'' восточная долгота 67°05'143''
Район Магжана Жумабаева
417.
Бюст М. Жумабаева, 2000 год
сооружение монументального искусства
город Булаево
418.
Памятник М. Жумабаеву, 1993 год
сооружение монументального искусства
город Булаево
419.
Памятник М. Жумабаеву, 2003 год
сооружение монументального искусства
село Сарытомар
420.
Бюст Баян батыра, 2006 год
сооружение монументального искусства
город Булаево
421.
Крепость Лебяжья, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Лебяжье
422.
Крепость Полуденная, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Полудино
423.
Редут Ганькин, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Ганькино
424.
Редут Медвежий, 1752 год
градостроительства и архитектуры
село Медвежка
425.
Могила В.К. Миллер, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Гаврино
426.
Могила Н.М. Сусол, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1982 год
сооружение монументального искусства
село Молодогвардейское
427.
Могила В.Ю. Ишханова, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1982 год
сооружение монументального искусства
село Молодогвардейское
428.
Могила Д.А. Лещенко, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1981 год
сооружение монументального искусства
село Надежка
429.
Могила А.Ю. Орлова, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1987 год
сооружение монументального искусства
село Узынколь
430.
Могила А.И. Бунковского, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Чистовское
431.
Могила А.Я. Гертера воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Чистое
432.
Курган Полудино, ранний железный век, средневековье
археология
1,3 км к югу от села Полудино
северная широта 54°50'041''
восточная долгота 69°56'464''
Тайыншинский район
433.
Курган Аккудук 1, ранний железный век
археология

Аққұдық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 7 км солтүстік ендік 53°38′742″ шығыстық бағыт 70°55′276″
434.
2-ші Аққұдық тұрағы, неолит дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 6 км солтүстік ендік 53°38′705″ шығыстық бағыт 70°55′443″
435.
1-ші Амандық қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Амандық ауылынан оңтүстік-оңтүстік батысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°27′745″ шығыстық бағыт 70°20′457″
436.
2-ші Амандық қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Амандық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 км солтүстік ендік 53°27′745″ шығыстық бағыт 70°20′457″
437.
3-ші Амандық қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Амандық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 12 км солтүстік ендік 53°27′530″ шығыстық бағыт 70°20′198″
438.
Бірлік тұрағы, неолит дәуірі
археология
бұрынғы Бірлік ауылынан солтүстік шығысқа қарай 0,5 км солтүстік ендік 53°57′480″ шығыстық бағыт 69°54′760″
439.
1-ші Берлиновка тұрағы, неолит
археология
бұрынғы Берлиновка ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°55′518″ шығыстық бағыт 69°55′546″
440.
2-ші Берлиновка тұрағы, неолит
археология
бұрынғы Берлиновка ауылынан солтүстікке қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°55′450″ шығыстық бағыт 69°55′632″
441.
3-ші Берлиновка тұрағы, кейінгі неолит, қола дәуірі
археология
бұрынғы Берлиновка ауылынан солтүстікке қарай 1 км солтүстік ендік 53°54′595″ шығыстық бағыт 69°56′304″
442.
4-ші Берлиновка тұрағы, неолит
археология
бұрынғы Берлиновка ауылынан оңтүстікке қарай 0,5 км солтүстік ендік 53°54′016″ шығыстық бағыт 69°56′272″
443.
5-ші Берлиновка тұрағы, неолит
археология
бұрынғы Берлиновка ауылынан оңтүстікке қарай 1 км солтүстік ендік 53°53′783″ шығыстық бағыт 69°56′180″
444.
6-шы Берлиновка тұрағы, неолит
археология
бұрынғы Берлиновка ауылынан оңтүстікке қарай 1 км солтүстік ендік 53°53′870″шығыстық бағыт 69°56′096
445.
7-ші Берлиновка тұрағы, неолит
археология
бұрынғы Берлиновка ауылынан оңтүстікке қарай 1,2 км солтүстік ендік 53°53′652″ шығыстық бағыт 69°56′092
446.
1-ші Виноградовка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Виноградовка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2 км солтүстік ендік 53°52′750″ шығыстық бағыт 69°55′326″
447.
2-ші Виноградовка тұрағы, мезолит, неолит
археология
Виноградовка ауылынан солтүстікке қарай 3,3 км солтүстік ендік 53°52′868″ шығыстық бағыт 69°48′405″
448.
7-ші Виноградовка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Виноградовка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3,7 км солтүстік ендік 53°53′113″ шығыстық бағыт 69°55′684″
449.
8-ші Виноградовка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Виноградовка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°53′021″ шығыстық бағыт 69°55′336″

7 км юго-восточнее села Аккудык северная широта 53°38′742″ восточная долгота 70°55′276″
434.
Стоянка Аккудук 2, эпоха неолита
археология
6 км юго-восточнее села Аккудык северная широта 53°38′705″ восточная долгота 70°55′443″
435.
Курган Амандык 1, ранний железный век
археология
4 км юго-юго-западнее села Амандык северная широта 53°27′745″ восточная долгота 70°20′457″
436.
Курган Амандык 2, ранний железный век
археология
6 км юго-западнее села Амандык северная широта 53°27′666″ восточная долгота 70°20′257″
437.
Могильник Амандык 3, ранний железный век, средневековье
археология
12 км юго-западнее села Амандык северная широта 53°27′530″ восточная долгота 70°20′198″
438.
Стоянка Бирлик, эпоха неолита
археология
0,5 км северо-восточнее от бывшего села Бирлик северная широта 53°57′480″ восточная долгота 69°54′760″
439.
Стоянка Берлиновка 1, неолит
археология
1,5 км севернее бывшего села Берлиновка северная широта 53°55′518″ восточная долгота 69°55′546″
440.
Стоянка Берлиновка 2, неолит
археология
1,5 км севернее бывшего села Берлиновка северная широта 53°55′450″ восточная долгота 69°55′632″
441.
Стоянка Берлиновка 3, поздний неолит, эпоха бронзы
археология
1 км севернее от бывшего села Берлиновка северная широта 53°54′595″ восточная долгота 69°56′304″
442.
Стоянка Берлиновка 4, неолит
археология
0,5 км к югу от бывшего села Берлиновка северная широта 53°54′016″ восточная долгота 69°56′272″
443.
Стоянка Берлиновка 5, неолит
археология
1 км к югу от бывшего села Берлиновка северная широта 53°53′783″ восточная долгота 69°56′180″
444.
Стоянка Берлиновка 6, неолит
археология
1 км южнее бывшего села Берлиновка северная широта 53°53′870″ восточная долгота 69°56′096″
445.
Стоянка Берлиновка 7, неолит
археология
1,2 км южнее бывшего села Берлиновка северная широта 53°53′652″ восточная долгота 69°56′092″
446.
Стоянка Виноградовка 1, эпоха неолита
археология
2 км северо-восточнее села Виноградовка северная широта 53°52′750″ восточная долгота 69°55′326″
447.
Стоянка Виноградовка 2, мезолит, неолит
археология
3,3 км севернее села Виноградовка северная широта 53°52′868″ восточная долгота 69°48′405″
448.
Стоянка Виноградовка 7, эпоха неолита
археология
3,7 км северо-восточнее села Виноградовка северная широта 53°53′113″ восточная долгота 69°55′684″
449.
Стоянка Виноградовка 8, эпоха неолита
археология
3,5 км северо-восточнее села Виноградовка северная широта 53°53′021″ восточная долгота 69°55′336″

450.
9-шы Виноградовка тұрағы, қола дәуірі
археология
Виноградовка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°52′442″ шығыстық бағыт 69°55′400″
451.
10-шы Виноградовка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Виноградовка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°52′451″ шығыстық бағыт 69°55′479″
452.
11-ші Виноградовка тұрағы, неолит дәуірі
археология
бұрынғы Берлиновка ауылынан оңтүстікке қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°53′115″ шығыстық бағыт 69°55′780″
453.
12-ші Виноградовка тұрағы, ерте неолит және қола дәуірі
археология
Виноградовка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°52′865″ шығыстық бағыт 69°48′400″
454.
13-ші Виноградовка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Виноградовка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°52′871″ шығыстық бағыт 69°55′431″
455.
14-ші Виноградовка тұрағы, неолит, мезолит
археология
Виноградовка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°52′851″ шығыстық бағыт 69°55′421″
456.
15-ші Виноградовка тұрағы, неолит дәуірі
археология
Виноградовка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°52′851″ шығыстық бағыт 69°55′421″
457.
2-ші Золоторунное қорымы, орта ғасыр
археология
Золоторунное ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 7 км солтүстік ендік 53°34′330″ шығыстық бағыт 70°53′693″
458.
3-ші Золоторунное қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Золоторунное ауылынан шығысқа қарай 7,5 км солтүстік ендік 53°35′133″ шығыстық бағыт 70°46′210″
459.
4-ші Золоторунное қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Золоторунное ауылынан шығысқа қарай 7,5 км солтүстік ендік 53°33′880″ шығыстық бағыт 70°53′996″
460.
1-ші Ынталы қорғаны, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Ынталы ауылынан солтүстікке қарай 3,7 км солтүстік ендік 54°03′617″ шығыстық бағыт 69°44′967″
461.
2-ші Қарасу қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Амандық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 12,2 км солтүстік ендік 53°21′086″ шығыстық бағыт 70°10′366″
462.
1-ші Қарасу қонысы, қола дәуірі
археология
Амандық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 11,8 км солтүстік ендік 53°22′077″ шығыстық бағыт 70°12′349″
463.
1-ші Литжан қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Амандық ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 13,2 км солтүстік ендік 53°24′398″ шығыстық бағыт 70°16′089″
464.
2-ші Литжан қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Амандық ауылынан батыс-оңтүстік батысқа қарай 11,2 км солтүстік ендік 53°26′480″ шығыстық бағыт 70°19′163″
465.
4-ші Литжан қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Амандық ауылынан батысқа қарай 5,5 км солтүстік ендік 53°26′480″ шығыстық бағыт 70°19′163″

450.
Стоянка Виноградовка 9, эпоха бронзы
археология
4 км северо-восточнее села Виноградовка северная широта 53°52′442″ восточная долгота 69°55′400″
451.
Стоянка Виноградовка 10, эпоха неолита
археология
3 км северо-восточнее села Виноградовка северная широта 53°52′451″ восточная долгота 69°55′479″
452.
Стоянка Виноградовка 11, эпоха неолита
археология
2,5 км к югу от бывшего села Берлиновка северная широта 53°53′115″ восточная долгота 69°55′780″
453.
Стоянка Виноградовка 12, ранний неолит, эпоха бронзы
археология
3 км северо-восточнее села Виноградовка северная широта 53°52′865″ восточная долгота 69°48′400″
454.
Стоянка Виноградовка 13, эпоха неолита
археология
2,5 км северо-восточнее села Виноградовка северная широта 53°52′871″ восточная долгота 69°55′431″
455.
Стоянка Виноградовка 14, мезолит, неолит
археология
3,5 км северо-восточнее села Виноградовка северная широта 53°52′851″ восточная долгота 69°55′421″
456.
Стоянка Виноградовка 15, эпоха неолита
археология
1,5 км северо-восточнее села Виноградовка северная широта 53°52′851″ восточная долгота 69°55′421″
457.
Могильник Золоторунное 2, средневековье
археология
7 км юго-восточнее села Золоторунное северная широта 53°34′330″ восточная долгота 70°53′693″
458.
Могильник Золоторунное 3, ранний железный век, средневековье
археология
7,5 км восточнее села Золоторунное северная широта 53°35′133″ восточная долгота 70°46′210″
459.
Курган Золоторунное 4, ранний железный век
археология
7,5 км восточнее села Золоторунное северная широта 53°33′880″ восточная долгота 70°53′996″
460.
Курган Инталы 1, ранний железный век
археология
3,7 км к северу от бывшего села Ынталы северная широта 54°03′617″ восточная долгота 69°44′967″
461.
Курган Карасу 2, ранний железный век
археология
12,2 км юго-западнее села Амандык северная широта 53°21′086″ восточная долгота 70°10′366″
462.
Поселение Карасу 1, эпоха бронзы
археология
11,8 км юго-западнее села Амандык северная широта 53°22′077″ восточная долгота 70°12′349″
463.
Курган Литжан 1, ранний железный век
археология
13,2 км западнее–юго-западнее села Амандык северная широта 53°24′398″ восточная долгота 70°16′089″
464.
Могильник Литжан 2, ранний железный век, средневековье
археология
11,2 км западнее–юго-западнее села Амандык северная широта 53°26′480″ восточная долгота 70°19′163″
465.
Курган Литжан 4, ранний железный век
археология
5,5 западнее села Амандык северная широта 53°26′480″ восточная долгота 70°19′163″

466.
5-ші Литжан қорымы, көне темір дәуірі
археология
Амандық ауылынан батысқа қарай 5,2 км солтүстік ендік 53°26′480″ шығыстық бағыт 70°19′163″
467.
7-ші Литжан қорымы, қола дәуірі
археология
Амандық ауылынан батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°26′480″ шығыстық бағыт 70°19′163″
468.
1-ші Московка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Московка ауылынан солтүстікке қарай 0,7 км солтүстік ендік 53°44′936″ шығыстық бағыт 69°43′266″
469.
1-ші Октябрьское қорымы, қола дәуірі
археология
Октябрьское ауылынан оңтүстікке қарай 3 км солтүстік ендік 53°41′004″ шығыстық бағыт 69°38′438″
470.
2-ші Октябрьское қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Октябрьское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°41′285″ шығыстық бағыт 69°37′768
471.
3-ші Октябрьское қорымы, қола дәуірі
археология
Октябрьское ауылынан оңтүстікке қарай 2 км солтүстік ендік 53°41′393″ шығыстық бағыт 69°38′713″
472.
3-ші Рощинское тұрағы, энеолит дәуірі
археология
Рощинское ауылынан шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 69°46′458″ шығыстық бағыт 54°12′789″
473.
1-ші Сексенбайсор қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Амандық ауылынан батысқа қарай 6,3 км солтүстік ендік 53°25′045″ шығыстық бағыт 70°17′156″
474.
2-ші Сексенбайсор қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Амандық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6,2 км солтүстік ендік 53°25′046″ шығыстық бағыт 70°17′153″
475.
3-ші Сексенбайсор қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Амандық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5,5 км солтүстік ендік 53°25′045″ шығыстық бағыт 70°17′152″
476.
4-ші Сексенбайсор қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Амандық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5,7 км солтүстік ендік 53°25′045″ шығыстық бағыт 70°17′155″
477.
5-ші Сексенбайсор қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Амандық ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 км солтүстік ендік 53°25′037″ шығыстық бағыт 70°17′145″
478.
6-шы Сексенбайсор қорымы, орта ғасыр
археология
Амандық ауылынан батысқа қарай 4,4 км солтүстік ендік 53°25′066″ шығыстық бағыт 70°17′159″
479.
1-ші Рощинское қонысы, неолит, энеолит, көне темір дәуірі
археология
Рощинское ауылынан оңтүстікке қарай 1,5 км солтүстік ендік 69°46′456″ шығыстық бағыт 54°12′790″
480.
1-ші Шағалалы қонысы, қола дәуірі
археология
бұрынғы Линеевка ауылынан солтүстік батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°40′986″ шығыстық бағыт 69°38′574″
481.
Теңдік қонысы, неолит дәуірі
археология
Теңдік ауылының шығыс жақ шетінде солтүстік ендік 53°59′534″ шығыстық бағыт 69°54′760″
482.
2-ші Теңдік қорымы, көне темір дәуірі
археология
Теңдік ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°59′163″ шығыстық бағыт 69°49′504″

466.
Могильник Литжан 5, ранний железный век
археология
5,2 км западнее села Амандык северная широта 53°26′480″ восточная долгота 70°19′163″
467.
Могильник Литжан 7, эпоха бронзы
археология
5 км западнее села Амандык северная широта 53°26′480″ восточная долгота 70°19′163″
468.
Курган Московка 1, ранний железный век
археология
0,7 км севернее бывшего села Московка северная широта 53°44′936″ восточная долгота 69°43′266″
469.
Могильник Октябрьское 1, эпоха бронзы
археология
3 км к югу от села Октябрьское северная широта 53°41′004″ восточная долгота 69°38′438″
470.
Могильник Октябрьское 2, ранний железный век, средневековье
археология
3 км к юго-западу села Октябрьское северная широта 53°41′285″ восточная долгота 69°37′768″
471.
Могильник Октябрьское 3, эпоха бронзы
археология
2 км к югу от села Октябрьское северная широта 53°41′393″ восточная долгота 69°38′713″
472.
Стоянка Рощинское 3, эпоха энеолита
археология
2,5 км восточнее села Рощинское северная широта 69°46′458″ восточная долгота 54°12′789″
473.
Могильник Сексенбайсор 1, ранний железный век, средневековье
археология
6,3 км западнее села Амандык северная широта 53°25′045″ восточная долгота 70°17′156″
474.
Курган Сексенбайсор 2, ранний железный век
археология
6,2 км юго-западнее села Амандык северная широта 53°25′046″ восточная долгота 70°17′153″
475.
Могильник Сексенбайсор 3, ранний железный век, средневековье
археология
5,5 км юго-западнее села Амандык северная широта 53°25′045″ восточная долгота 70°17′152″
476.
Курган Сексенбайсор 4, ранний железный век
археология
5,7 км юго-западнее села Амандык северная широта 53°25′045″ восточная долгота 70°17′155″
477.
Курган Сексенбайсор 5, ранний железный век
археология
6 км юго-западнее села Амандык северная широта 53°25′037″ восточная долгота 70°17′145″
478.
Могильник Сексенбайсор 6 средневековье
археология
4,4 км западнее села Амандык северная широта 53°25′066″ восточная долгота 70°17′159″
479.
Поселение Рощинское 1, неолит, энеолит, ранний железный век
археология
1,5 км южнее села Рощинское северная широта 69°46′456″ восточная долгота 54°12′790″
480.
Поселение Чаглинка 1, эпоха бронзы
археология
3 км северо-западнее от бывшего села Линеевка северная широта 53°40′986″ восточная долгота 69°38′574″
481.
Стоянка Тендык, эпоха неолита
археология
восточная окраина села Тендык северная широта 53°59′534″ восточная долгота 69°54′760″
482.
Могильник Тендык 2, ранний железный век
археология
4 км северо-восточнее от села Тендык северная широта 53°59′163″ восточная долгота 69°49′504″

483.
3-ші Теңдік қорымы, көне темір дәуірі
археология
Теңдік ауылынан батысқа қарай 2,3 км солтүстік ендік 53°59′163″ шығыстық бағыт 69°49′504″
484.
1-ші Үшсай қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Тихоокеанское ауылынан оңтүстікке қарай 4,1 км солтүстік ендік 53°51′642″ шығыстық бағыт 70°48′395″
485.
2-ші Үшсай қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Тихоокеанское ауылынан оңтүстікке қарай 5,9 км солтүстік ендік 53°51′642″ шығыстық бағыт 70°48′395″
486.
4-ші Шұңқыркөл қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Шұңқыркөл ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°53′125″ шығыстық бағыт 70°48′765″
487.
1-ші Шұңқыркөл қорымы, қола дәуірі
археология
Шұңқыркөл ауылынан оңтүстік батысқа қарай 0,7 км солтүстік ендік 53°53′842″ шығыстық бағыт 70°48′995″
488.
2-ші Шұңқыркөл қорымы, қола дәуірі
археология
Шұңқыркөл ауылынан батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°53′842″ шығыстық бағыт 70°48′995″
489.
3-ші Шұңқыркөл қорымы, қола дәуірі
археология
Шұңқыркөл ауылынан солтүстік батысқа қарай 2 км солтүстік ендік 53°53′842″ шығыстық бағыт 70°48′995″
Уәлиханов ауданы
490.
1-ші Бабеке қорғаны, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Бабеке ауылынан оңтүстікке қарай 2,5 км солтүстік ендік 52°52′069″ шығыстық бағыт 73°09′034″
491.
Жуантөбе қорымы, көне темір дәуірі, ХХ ғасыр
археология
бұрынғы Жуантөбе ауылынан солтүстікке қарай 1 км солтүстік ендік 52°46′906″ шығыстық бағыт 73°05′533″
492.
1-ші Жуантөбе тұрағы, неолит дәуірі
археология
бұрынғы Жуантөбе ауылынан оңтүстікке қарай 3 км солтүстік ендік 52°45′555″ шығыстық бағыт 73°01′331″
493.
1-ші Қазанқап қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы Қазанғап ауылынан батысқа қарай 0,4 км солтүстік ендік 52°58′49,7″ шығыстық бағыт 71°49′47,3″
494.
2-ші Қазанқап қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы Қазанғап ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2 км солтүстік ендік 52°58′28,1″ шығыстық бағыт 71°47′38,6″
495.
3-ші Қазанқап қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы Қазанғап ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2,2 км солтүстік ендік 52°58′20,6″ шығыстық бағыт 71°47′23,5″
496.
4-ші Қазанқап қорғаны, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Қазанғап ауылынан батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 52°58′14,1″ шығыстық бағыт 71°46′99,0″
497.
5-ші Қазанқап қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы Қазанғап ауылынан оңтүстік батысқа қарай 5,9 км солтүстік ендік 52°57′59,4″ шығыстық бағыт 71°44′04,1″
498.
6-шы Қазанқап қорымы, орта ғасыр
археология
бұрынғы Қазанғап ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6 км солтүстік ендік 52°48′383″ шығыстық бағыт 71°43′756″
499.
8-ші Қазанқап қорымы, қола дәуірі
археология
бұрынғы Қазанғап ауылынан оңтүстік батысқа қарай 6,3 км солтүстік ендік 52°58′046″ шығыстық бағыт 71°43′581″

483.
Могильник Тендык 3, ранний железный век
археология
2,3 км к западу от села Тендык северная широта 53°59′163″ восточная долгота 69°49′504″
484.
Курган Ушсай 1, ранний железный век
археология
4,1 км южнее села Тихоокеанское северная широта 53°51′642″ восточная долгота 70°48′395″
485.
Курган Ушсай 2 ,ранний железный век
археология
5,9 км южнее села Тихоокеанское северная широта 53°51′642″ восточная долгота 70°48′395″
486.
Курган Шункыркуль 4, ранний железный век
археология
3 км юго-западнее села Шункырколь северная широта 53°53′125″ восточная долгота 70°48′765″
487.
Могильник Шункыркуль 1, эпоха бронзы
археология
0,7 км юго-западнее села Шункырколь северная широта 53°53′842″ восточная долгота 70°48′995″
488.
Могильник Шункыркуль 2, эпоха бронзы
археология
2,5 км западнее села Шункырколь северная широта 53°53′842″ восточная долгота 70°48′995″
489.
Могильник Шункыркуль 3, эпоха бронзы
археология
2 км северо-западнее села Шункырколь северная широта 53°53′842″ восточная долгота 70°48′995″
Уалихановский район
490.
Курган Бабеке 1, ранний железный век
археология
2,5 км южнее бывшего села Бабеке северная широта 52°52′069″ восточная долгота 73°09′034″
491.
Могильник Жуантобе, ранний железный век, средневековье, ХХ век
археология
1 км севернее бывшего села Жуантобе северная широта 52°46′906″ восточная долгота 73°05′533″
492.
Стоянка Жуантобе 1, эпоха неолита
археология
3 км южнее бывшего села Жуантобе северная широта 52°45′555″ восточная долгота 73°01′331″
493.
Курган Казанкап 1, эпоха бронзы
археология
0,4 км восточнее бывшего села Казангап северная широта 52°58′49,7″ восточная долгота 71°49′47,3″
494.
Курган Казанкап 2, эпоха бронзы
археология
в 2 км юго-западнее бывшего села Казангап северная широта 52°58′28,1″ восточная долгота 71°47′38,6″
495.
Курган Казанкап 3, эпоха бронзы
археология
2,2 км юго-западнее бывшего села Казангап северная широта 52°58′20,6″ восточная долгота 71°47′23,5″
496.
Курган Казанкап 4, ранний железный век
археология
2,5 км западнее бывшего села Казангап северная широта 52°58′14,1″ восточная долгота 71°46′99,0″
497.
Курган Казанкап 5, эпоха бронзы
археология
5,9 км юго-западнее бывшего села Казангап северная широта 52° 57′59,4″ восточная долгота 71°44′04,1″
498.
Могильник Казанкап 6, средневековье
археология
6 км юго-западнее села Казанкап северная широта 52°48′383″ восточная долгота 71°43′756″
499.
Могильник Казанкап 8, эпоха бронзы
археология
6,3 км юго-западнее бывшего села Казангап северная широта 52°58′046″ восточная долгота 71°43′581″

500.
7-ші Қазанқап тұрағы, неолит дәуірі
археология
бұрынғы Қазанғап ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 0,4 км солтүстік ендік 52°58′25,0″ шығыстық бағыт 71°49′18,8″
501.
Қарасу қорымы, қола дәуірі, орта ғасыр
археология
Золотая Нива ауылынан шығысқа қарай 5,2 км солтүстік ендік 52°57′62,3″ шығыстық бағыт 72°01′59,5″
502.
1-ші Қарасу қорғаны, қола дәуірі
археология
Золотая Нива ауылынан шығысқа қарай 5,3 км солтүстік ендік 52°57′68,1″ шығыстық бағыт 72°01′64,9″
503.
8-ші Көксеңгісор қорымы, қола дәуірі
археология
бұрынғы Баянбай ауылынан оңтүстікке қарай 1,7 км солтүстік ендік 53°03′52,3″ шығыстық бағыт 71°43′85,0″
504.
1-ші Көксеңгісор қорғаны, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Баянбай ауылынан солтүстік батысқа қарай 4,8 км солтүстік ендік 52°58′290″ шығыстық бағыт 71°53′227″
505.
2-ші Көксеңгісор қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы Баянбай ауылынан оңтүстікке қарай 1,3 км солтүстік ендік 53°03′521″ шығыстық бағыт 71°44′329″
506.
3-ші Көксеңгісор қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы Баянбай ауылынан оңтүстікке қарай 3 км солтүстік ендік 53°03′541″ шығыстық бағыт 71°44′323″
507.
4-ші Көксеңгісор қорғаны, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Баянбай ауылынан оңтүстікке қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°03′64,7″ шығыстық бағыт 71°43′66,5″
508.
5-ші Көксеңгісор қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы Баянбай ауылынан оңтүстікке қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°03′66,5″ шығыстық бағыт 71°43′80,3″
509.
6-шы Көксеңгісор қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы Баянбай ауылынан оңтүстікке қарай 1,4 км солтүстік ендік 53°03′67,3″ шығыстық бағыт 71°43′84,6″
510.
7-ші Көксеңгісор қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы Баянбай ауылынан оңтүстікке қарай 1,6 км солтүстік ендік 53°03′60,8″ шығыстық бағыт 71°43′87,0
511.
Комсомольское қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 10,7 км солтүстік ендік 53°04′70,6″ шығыстық бағыт 72°28′45,8″
512.
1-ші Комсомольское қорғаны, қоладәуірі
археология
Аққұдық ауылынан шығысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°07′49,1″ шығыстық бағыт 72°21′33,1″
513.
2-ші Комсомольское қорғаны, қола дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан шығысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°07′49,1″ шығыстық бағыт 72°21′33,1″
514.
3-ші Комсомольское қорғаны, қола дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 7 км солтүстік ендік 53°05′02,5″ шығыстық бағыт 72°24′81,7″
515.
4-ші Комсомольское қорғаны, қола дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 7 км солтүстік ендік 53°05′05,6″ шығыстық бағыт 72°24′75,9″
516.
5-ші Комсомольское қорғаны, көне темір дәуірі
археология

500.
Стоянка Казанкап 7, эпоха неолита
археология
0,4 км юго-восточнее бывшего села Казангап северная широта 52°58′25,0″ восточная долгота 71°49′18,8″
501.
Могильник Карасу, эпоха бронзы, средневековье
археология
5,2 км восточнее села Золотая Нива северная широта 52°57′62,3″ восточная долгота 72°01′59,5″
502.
Курган Карасу 1, эпоха бронзы
археология
5,3 км восточнее села Золотая Нива северная широта 52°57′68,1″ восточная долгота 72°01′64,9″
503.
Могильник Коксенгисор 8, эпоха бронзы
археология
1,7 км южнее бывшего села Баянбай северная широта 53°03′52,3″ восточная долгота 71°43′85,0″
504.
Курган Коксенгисор 1, ранний железный век
археология
4,8 км северо-запад села Золотая Нива северная широта 52°58′290″ восточная долгота 71°53′227″
505.
Курган Коксенгисор 2, эпоха бронзы
археология
1,3 км южнее бывшего села Баянбай северная широта 53°03′521″ восточная долгота 71°44′329″
506.
Курган Коксенгисор 3, эпоха бронзы
археология
1,3 км южнее бывшего села Баянбай северная широта 53°03′541″ восточная долгота 71°44′323″
507.
Курган Коксенгисор 4, ранний железный век
археология
1,5 км южнее бывшего села Баянбай северная широта 53°03′64,7″ восточная долгота 71°43′66,5″
508.
Курган Коксенгисор 5, эпоха бронзы
археология
1,5 км южнее бывшего села Баянбай северная широта 53°03′66,5″ восточная долгота 71°43′80,3″
509.
Курган Коксенгисор 6, эпоха бронзы
археология
1,4 км южнее бывшего села Баянбай северная широта 53°03′67,3″ восточная долгота 71°43′84,6″
510.
Курган Коксенгисор 7, эпоха бронзы
археология
1,6 км южнее бывшего села Баянбай северная широта 53°03′60,8″ восточная долгота 71°43′87,0″
511.
Могильник Комсомольское, ранний железный век, средневековье
археология
10,7 км юго-восточнее села Аккудык северная широта 53°04′70,6″ восточная долгота 72°28′45,8″
512.
Курган Комсомольское 2, эпоха бронзы
археология
1,5 км восточнее села Аккудык северная широта 53°07′49,1″ восточная долгота 72°21′33,1″
513.
Курган Комсомольское 1, эпоха бронзы
археология
1,5 км восточнее села Аккудык северная широта 53°07′49,1″ восточная долгота 72°21′33,1″
514.
Курган Комсомольское 3, эпоха бронзы
археология
7 км юго-восточнее села Аккудык северная широта 53°05′02,5″ восточная долгота 72°24′81,7″
515.
Курган Комсомольское 4, эпоха бронзы
археология
7 км юго-восточнее села Аккудык северная широта 53°05′05,6″ восточная долгота 72°24′75,9″
516.
Курган Комсомольское 5, ранний железный век
археология

Аққұдық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 9,9 км солтүстік ендік 53°04′89,8″ шығыстық бағыт 72°27′79,3″
517.
6-шы Комсомольское қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 9,9 км солтүстік ендік 53°04′90,3″ шығыстық бағыт 72°27′79,8″
518.
1-ші Қыздыңқарасу қорымы, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Прожектор ауылынан солтүстікке қарай 2,1 км солтүстік ендік 52°57′33,7″ шығыстық бағыт 72°23′29,7″
519.
1-ші Қыздыңқарасу қорғаны, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
бұрынғы Прожектор ауылынан солтүстікке қарай 4,4 км солтүстік ендік 52°58′51,1″ шығыстық бағыт 72°22′71,8″
520.
2-ші Қыздыңқарасу қорғаны, қола дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстікке қарай 4,7 км солтүстік ендік 53°04′96,1″ шығыстық бағыт 72°20′95,6″
521.
3-ші Қыздыңқарасу қорғаны, қола дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстікке қарай 7 км солтүстік ендік 53°03′91,0″ шығыстық бағыт 72°22′31,0″
522.
4-ші Қыздыңқарасу қорғаны, қола дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстікке қарай 3,4 км солтүстік ендік 53°05′66,5″ шығыстық бағыт 72°20′84,2″
523.
5-ші Қыздыңқарасу қорғаны, қола дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстікке қарай 3,4 км солтүстік ендік 53°03′64,7″ шығыстық бағыт 72°20′89,3″
524.
Қызөзен қорымы, көне темір дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 17 км солтүстік ендік 53°04′30,7″ шығыстық бағыт 72°27′39,7″
525.
2-ші Саға тұрағы, неолит дәуірі
археология
бұрынғы Қазанғап ауылынан солтүстік батысқа қарай 10,5 км солтүстік ендік 53°00′95,8″ шығыстық бағыт 71°40′74,2″
526.
3-ші Талдысай қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Қаратерек ауылынан батысқа қарай 9,5 км солтүстік ендік 53°55′283″ шығыстық бағыт 73°21′260″
527.
1-ші Теке қорғаны, қола дәуірі
археология
Көбенсай ауылынан шығысқа қарай 8 км солтүстік ендік 53°43′599″ шығыстық бағыт 72°54′002″
528.
2-ші Теке қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Тілеусай ауылынан батысқа қарай 2,7 км солтүстік ендік 53°44′454″ шығыстық бағыт 73°14′433″
529.
3-ші Теке қорғаны, қола дәуірі
археология
бұрынғы Саға ауылынан шығысқа қарай 0,7 км солтүстік ендік 53°44′488″ шығыстық бағыт 73°14′451″
530.
2-ші Төбе қорымы, көне темір дәуірі
археология
бұрынғы Прожектор ауылынан солтүстікке қарай 5,7 км солтүстік ендік 52°59′314″ шығыстық бағыт 72°23′056″
531.
3-ші Төбе қорымы, көне темір дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстікке қарай 8,5 км солтүстік ендік 53°03′149″ шығыстық бағыт 72°22′804″
532.
6-шы Төбе қорымы, көне темір дәуірі
археология
Аққұдық ауылынан оңтүстікке Қарай 4,1 км солтүстік ендік 53° 05′144″ шығыстық бағыт 72°21′474″
533.
7-ші Төбе қорғаны, көне темір дәуірі
археология

9,9 км юго-восточнее села Аккудык северная широта 53°04′89,8″ восточная долгота 72°27′79,3″
517.
Курган Комсомольское 6, ранний железный век
археология
9,9 км юго-восточнее села Аккудык северная широта 53°04′90,3″ восточная долгота 72°27′79,8″
518.
Могильник Кыздынкарасу 1, ранний железный век
археология
2,1 км севернее села Прожектор северная широта 52°57′33,7″ восточная долгота 72°23′29,7″
519.
Курган Кыздынкарасу 1, ранний железный век и средневековье
археология
4,4 км севернее села Прожектор северная широта 52°58′51,1″ восточная долгота 72°22′71,8″
520.
Курган Кыздынкарасу 2, эпоха бронзы
археология
4,7 км южнее села Аккудык северная широта 53°04′96,1″ восточная долгота 72°20′95,6″
521.
Курган Кыздынкарасу 3, эпоха бронзы
археология
7 км южнее села Аккудык северная широта 53°03′91,0″ восточная долгота 72°22′31,0″
522.
Курган Кыздынкарасу 4, эпоха бронзы
археология
3,4 км южнее села Аккудык северная широта 53°05′66,5″ восточная долгота 72°20′84,2″
523.
Курган Кыздынкарасу 5, эпоха бронзы
археология
3,4 км южнее села Аккудык северная широта 53°03′64,7″ восточная долгота 72°20′89,3″
524.
Могильник Кызозен, ранний железный век
археология
17 км юго-восточнее села Аккудык северная широта 53°04′30,7″ восточная долгота 72°27′39,7″
525.
Стоянка Сага 2, эпоха неолита
археология
10,5 км северо-западнее бывшего села Казангап северная широта 53°00′95,8″ восточная долгота 71°40′74,2″
526.
Курган Талдысай 3, ранний железный век
археология
9,5 км западнее села Каратерек северная широта 53°55′283″ восточная долгота 73°21′260″
527.
Курган Теке 1, эпоха бронзы
археология
8 км восточнее села Кобенсай северная широта 53°43′599″ восточная долгота 72°54′002″
528.
Курган Теке 2, ранний железный век
археология
2,7 км западнее села Тлеусай северная широта 53°44′454″ восточная долгота 73°14′433″
529.
Курган Теке 3, эпоха бронзы
археология
0,7 км восточнее бывшего села Сага северная широта 53°44′488″ восточная долгота 73°14′451″
530.
Могильник Тюбе 2, ранний железный век
археология
5,7 км севернее бывшего села Прожектор северная широта 52°59′314″ восточная долгота 72°23′056″
531.
Могильник Тюбе 3, ранний железный век
археология
8,5 км южнее села Аккудык северная широта 53°03′149″ восточная долгота 72°22′804″
532.
Могильник Тюбе 6, ранний железный век
археология
4,1 км южнее села Аккудык северная широта 53° 05′144″ восточная долгота 72°21′474″
533.
Курган Тюбе 7, ранний железный век
археология

Аққұдық ауылынан оңтүстік шығысқа қарай қарай 2 км солтүстік ендік 53°06′395 шығыстық бағыт 72°20′695″
Шал ақын ауданы
534.
Шал ақынның бюсті, 2007 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сергеевка қаласы
535.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер
С.М. Рыжковтың қабірі, 1984 жыл
монументтік өнер құрылысы
Менеевка ауылы
536.
Ауған Демократиялық Республикасында қаза тапқан интернационал жауынгер
В.Н. Поданевтің қабірі, 1981 жыл
монументтік өнер құрылысы
бұрынғы Неждановка ауылы
537.
Афанасьевка қорымы, қола дәуірі
археология
Афанасьевка ауылынан батысқа Қарай 1,4 км солтүстік ендік 53°28′964″ шығыстық бағыт 67°08′173″
538.
Бағанаты қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Бағанаты ауылынан шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°43′636″ шығыстық бағыт 67°16′412″
539.
1-ші Бағанаты қорымы, қола және көне темір дәуірі
археология
Бағанаты ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 0,6 км солтүстік ендік 53°43′956″ шығыстық бағыт 67°14′327″
540.
2-ші Бағанаты қорымы, қола және көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Бағанаты ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°43′174″ шығыстық бағыт 67°15′349″
541.
3-ші Бағанаты қорымы, қола дәуірі
археология
Бағанаты ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 0,6 км солтүстік ендік 53°42′979″ шығыстық бағыт 67°14′340″
542.
Байқара қорымы, қола дәуірі, көне темір дәуірі, көне және кейінгі орта ғасыр
археология
Сергеевка қаласынан солтүстікке қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°55′826″ шығыстық бағыт 67°26′235″
543.
Байқызыл қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Социал ауылынан оңтүстік батысқа қарай 2,2 км солтүстік ендік 53°40′595″ шығыстық бағыт 67°16′036″
544.
Бектеңіз қорымы, қола дәуірі, көне темір дәуірі
археология
Афанасьевка ауылынан солтүстік батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°34′130″ шығыстық бағыт 67°09′893″
545.
1-ші Бұрлық қорымы, қола дәуірі
археология
Социал ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°40′046″ шығыстық бағыт 67°14′937″
546.
2-ші Бұрлық қорымы, орта ғасыр
археология
Социал ауылынан оңтүстік батысқа қарай 3,6 км солтүстік ендік 53°39′385″ шығыстық бағыт 67°15′440″
547.
Графские развалины қорымы, қола дәуірі, көне темір дәуірі
археология
Афанасьевка ауылынан батысқа қарай 6 км солтүстік ендік 53°33′588″ шығыстық бағыт 67°09′190″
548.
Двойники қорымы, көне темір дәуірі
археология
Двойники ауылынан батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°36′432″ шығыстық бағыт 67°13′764″
549.
1-ші Жаңаталап қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Жаңаталап ауылынан солтүстік батысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°59′070″ шығыстық бағыт 67°30′537″
550.
2-ші Жаңаталап қорғаны, көне темір дәуірі
археология

2 км юго-восточнее села Аккудык северная широта 53°06′395″ восточная долгота 72°20′695″
Район Шал акына
534.
Бюст Шал акына, 2007 год
сооружение монументального искусства
город Сергеевка
535.
Могила С.М. Рыжкова, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1984 год
сооружение монументального искусства
село Менеевка
536.
Могила В.Н. Поданева, воина-интернационалиста, погибшего в Демократической Республике Афганистан, 1981 год
сооружение монументального искусства
бывшее села Неждановка
537.
Могильник Афанасьевка, эпоха бронзы
археология
1,4 км западнее села Афанасьевка северная широта 53°28′964″ восточная долгота 67°08′173″
538.
Курган Баганаты, ранний железный век
археология
2,5 км к востоку от села Баганаты северная широта 53°43′636″ восточная долгота 67°16′412″
539.
Могильник Баганаты 1, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
0,6 км юго-восточнее села Баганаты северная широта 53°43′956″ восточная долгота 67°14′327″
540.
Могильник Баганаты 2, эпоха бронзы и ранний железный век, средневековье
археология
1,5 км юго-восточнее села Баганаты северная широта 53°43′174″ восточная долгота 67°15′349″
541.
Могильник Баганаты 3, эпоха бронзы
археология
0,6 км юго-восточнее села Баганаты северная широта 53°42′979″ восточная долгота 67°14′340″
542.
Могильник Байкара, эпоха бронзы, ранний железный век, раннее и позднее средневековье
археология
3,5 км севернее города Сергеевка северная широта 53°55′826″ восточная долгота 67°26′235″
543.
Курган Байкызыл, ранний железный век
археология
2,2 км юго-запад от села Социал северная широта 53°40′595″ восточная долгота 67°16′036″
544.
Могильник Бектениз, эпоха бронзы, ранний железный век
археология
5 км северо-западнее села Афанасьевка северная широта 53°34′130″ восточная долгота 67°09′893″
545.
Могильник Бурлук 1, эпоха бронзы
археология
3,5 км юго-западнее села Социал северная широта 53°40′046″ восточная долгота 67°14′937″
546.
Могильник Бурлук 2, средневековье
археология
3,6 км юго-западнее от села Социал северная широта 53°39′385″ восточная долгота 67°15′440″
547.
Могильник Графские развалины, эпоха бронзы, ранний железный век
археология
6 км западнее села Афанасьевка северная широта 53°33′588″ восточная долгота 67°09′190″
548.
Могильник Двойники, ранний железный век
археология
5 км к западу от села Двойники северная широта 53°36′432″ восточная долгота 67°13′764″
549.
Курган Жанаталап 1, ранний железный век
археология
2,5 км северо-западнее села Жанаталап северная широта 53°59′070″ восточная долгота 67°30′537″
550.
Курган Жанаталап 2, ранний железный век
археология

Жаңаталап ауылынан солтүстік батысқа қарай 3,1 км солтүстік ендік 53°59′204″ шығыстық бағыт 67°29′921″
551.
3-ші Жаңаталап қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Жаңаталап ауылынан солтүстік батысқа қарай 3,7 км солтүстік ендік 53°58′847″ шығыстық бағыт 67°29′123″
552.
1-ші Коноваловка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Коноваловка ауылынан солтүстікке қарай 0,6 км солтүстік ендік 53°38′117″ шығыстық бағыт 67°11′372″
553.
1-ші Коноваловка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Коноваловка ауылынан солтүстікке қарай 3 км солтүстік ендік 53°40′838″ шығыстық бағыт 67°12′220
554.
2-ші Коноваловка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Коноваловка ауылынан солтүстік батысқа қарай 2 км солтүстік ендік 53°39′822″ шығыстық бағыт 67°09′623″
555.
Крещенка қорымы, қола дәуірі
археология
Крещенка ауылынан солтүстікке қарай 2 км солтүстік ендік 53°27′595″ шығыстық бағыт 67°04′375″
556.
1-ші Крещенка қорымы, қола дәуірі
археология
Крещенка ауылынан шығысқа қарай 0,5 км солтүстік ендік 53°26′096″ шығыстық бағыт 67°04′252″
557.
2-ші Крещенка қорымы, қола дәуірі
археология
Крещенка ауылынан шығысқа қарай 0,5 км солтүстік ендік 53°25′002″ шығыстық бағыт 67°04′471″
558.
3-ші Крещенка қорымы, қола дәуірі
археология
Крещенка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°40′924″ шығыстық бағыт 67°15′549″
559.
4-ші Крещенка қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Крещенка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°23′630″ шығыстық бағыт 67°04′716″
560.
5-ші Крещенка қорымы, қола дәуірі
археология
Крещенка ауылынан оңтүстік батысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°23′371″ шығыстық бағыт 67°00′875″
561.
6-шы Крещенка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Крещенка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°26′299″ шығыстық бағыт 67°04′425″
562.
7-ші Крещенка қорымы, қола дәуірі
археология
Крещенка ауылының фермасынан солтүстік шығысқа қарай 1 км солтүстік ендік 53°24′495″ шығыстық бағыт 67°02′630″
563.
1-ші Куприяновка қорғаны, орта ғасыр
археология
Куприяновка ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 0,7 км солтүстік ендік 53°19′745″ шығыстық бағыт 66°58′575″
564.
1-ші Куприяновка қорымы, қола дәуірі, орта ғасыр
археология
Куприяновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 0,5 км солтүстік ендік 53°20′638″ шығыстық бағыт 66°59′113″
565.
2-ші Куприяновка қорымы, қола дәуірі
археология
Куприяновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°21′712″ шығыстық бағыт 67°02′027
566.
2-ші Куприяновка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Куприяновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°21′206″ шығыстық бағыт 67°00′750″

3,1 км северо-западнее села Жанаталап северная широта 53°59′204″ восточная долгота 67°29′921″
551.
Курган Жанаталап 3, ранний железный век
археология
3,7 км северо-западнее от села Жанаталап северная широта 53°58′847″ восточная долгота 67°29′123″
552.
Курган Коноваловка 1, ранний железный век
археология
0,6 км юго-западнее села Коноваловка северная широта 53°38′117″ восточная долгота 67°11′372″
553.
Могильник Коноваловка 1, ранний железный век
археология
3 км к северу от села Коноваловка северная широта 53°40′838″ восточная долгота 67°12′220″
554.
Курган Коноваловка 2, ранний железный век
археология
2 км северо-западнее села Коноваловка северная широта 53°39′822″ восточная долгота 67°09′623″
555.
Могильник Крещенка, эпоха бронзы
археология
2 км севернее села Крещенка северная широта 53°27′595″ восточная долгота 67°04′375″
556.
Могильник Крещенка 1, эпоха бронзы
археология
0,5 км восточнее села Крещенка северная широта 53°26′096″ восточная долгота 67°04′252″
557.
Могильник Крещенка 2, эпоха бронзы
археология
0,5 км восточнее села Крещенка северная широта 53°25′002″ восточная долгота 67°04′471″
558.
Могильник Крещенка 3, ранний железный век
археология
5 км юго-восточнее села Крещенка северная широта 53°40′924″ восточная долгота 67°15′549″
559.
Могильник Крещенка 4, ранний железный век, средневековье
археология
2,5 км юго-восточнее села Крещенка северная широта 53°23′630″ восточная долгота 67°04′716″
560.
Могильник Крещенка 5, эпоха бронзы
археология
4 км юго-западнее села Крещенка северная широта 53°23′371″ восточная долгота 67°00′875″
561.
Курган Крещенка 6, ранний железный век
археология
1,5 км северо-восточнее села Крещенка северная широта 53°26′299″ восточная долгота 67°04′425″
562.
Могильник Крещенка 7, эпоха бронзы
археология
1 км на северо-восток от фермы села Крещенка северная широта 53°24′495″ восточная долгота 67°02′630″
563.
Курган Куприяновка 1, средневековье
археология
0,7 км юго-восточнее села Куприяновка северная широта 53°19′745″ восточная долгота 66°58′575″
564.
Могильник Куприяновка 1, эпоха бронзы, средневековье
археология
0,5 км северо-восточнее села Куприяновка северная широта 53°20′638″ восточная долгота 66°59′113″
565.
Могильник Куприяновка 2, эпоха бронзы
археология
4 км северо-восточнее села Куприяновка северная широта 53°21′712″ восточная долгота 67°02′027″
566.
Курган Куприяновка 2, ранний железный век
археология
3,5 км северо-восточнее села Куприяновка северная широта 53°21′206″ восточная долгота 67°00′750″

567.
3-ші Куприяновка қорымы, көне темір дәуірі
археология
Куприяновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°22′024″ шығыстық бағыт 66°59′859″
568.
3-ші Куприяновка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Куприяновка ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3,5 км солтүстік ендік 53°20′931″ шығыстық бағыт 67°00′896″
569.
Ленино тұрағы, неолит дәуірі
археология
Ысқақ Ыбыраев ауылынан батысқа қарай 0,8 км солтүстік ендік 53°55′847″ шығыстық бағыт 67°26′123″
570.
Моңғол зираты қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Кривощеково ауылынан батысқа қарай 7 км солтүстік ендік 53°45′488″ шығыстық бағыт 67°25′556″
571.
Октябрь қорымы, көне темір дәуірі
археология
Ұзынжар ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 0,5 км солтүстік ендік 53°31′056″ шығыстық бағыт 67°06′167″
572.
1-ші Октябрь қорымы, қола дәуірі
археология
Ұзынжар ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 4 км солтүстік ендік 53°29′204″ шығыстық бағыт 67°07′088″
573.
2-ші Октябрь қорымы, қола дәуірі
археология
Ұзынжар ауылынан оңтүстікке қарай 2,5 км солтүстік ендік 53°30′058″ шығыстық бағыт 67°06′237″
574.
1-ші Рясинка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Рясинка ауылынан солтүстікке қарай 2,4 км солтүстік ендік 53°28′275″ шығыстық бағыт 67°13′445″
575.
Сергеевка қонысы, көне қола дәуірі
археология
Сергеевка су торабынан солтүстікке қарай 0,35 км солтүстік ендік 53°52′568″ шығыстық бағыт 67°26′123″
576.
1-ші Сергеевка қорымы, қола дәуірі және көне темір дәуірі
археология
Сергеевка қаласынан 3 км солтүстік ендік 53°54′248″ шығыстық бағыт 67°27′708″
577.
2-ші Сергеевка қорымы, қола дәуірі
археология
Қаратал ауылынан солтүстікке қарай 4,2 км солтүстік ендік 53°54′368″ шығыстық бағыт 67°28′494″
578.
3-ші Сергеевка қорымы, қола дәуірі
археология
Қаратал ауылынан солтүстікке қарай 3,6 км солтүстік ендік 53°54′099″ шығыстық бағыт 67°28′138″
579.
4-ші Сергеевка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Қаратал ауылынан батысқа қарай 1,1 км солтүстік ендік 53°52′125″ шығыстық бағыт 67°27′041″
580.
5-ші Сергеевка қорғаны (Байқара қорымы), көне темір дәуірі
археология
Сергеевка қаласынан солтүстікке қарай 4 км солтүстік ендік 53°55′242″ шығыстық бағыт 67°25′634″
581.
6-шы Сергеевка қорғаны (Байқарақорымы), көне темір дәуірі
археология
Сергеевка қаласынан солтүстікке қарай 3 км солтүстік ендік 53°54′871″ шығыстық бағыт 67°26′184″
582.
1-ші Социал қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Социал ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 0,7 км солтүстік ендік 53°40′782″ шығыстық бағыт 67°18′975″
583.
2-ші Социал қорымы, көне темір дәуірі
археология
Социал ауылынан оңтүстік шығысқа қарай 0,5 км солтүстік ендік 53°40′927″ шығыстық бағыт 67°18′871″

567.
Могильник Куприяновка 3, ранний железный век
археология
3 км северо-восточнее села Куприяновка северная широта 53°22′024″ восточная долгота 66°59′859″
568.
Курган Куприяновка 3, ранний железный век
археология
3,5 км северо-восточнее села Куприяновка северная широта 53°20′931″ восточная долгота 67°00′896″
569.
Стоянка Ленино, эпоха неолита
археология
0,8 км западнее села Ленино северная широта 53°55′847″ восточная долгота 67°26′123″
570.
Курган Монгольская могила, ранний железный век
археология
7 км к западу от села Кривощеково северная широта 53°45′488″ восточная долгота 67°25′556″
571.
Могильник Октябрьское, ранний железный век
археология
0,5 км юго-восточнее села Узынжар северная широта 53°31′056″ восточная долгота 67°06′167″
572.
Могильник Октябрьское 1, эпоха бронзы
археология
4 км юго-восточнее села Узынжар северная широта 53°29′204″ восточная долгота 67°07′088″
573.
Могильник Октябрьское 2, эпоха бронзы
археология
2,5 км южнее села Узынжар северная широта 53°30′058″ восточная долгота 67°06′237″
574.
Курган Рясинка 1, ранний железный век
археология
2,4 км к северу от села Рясинка северная широта 53°28′275″ восточная долгота 67°13′445″
575.
Поселение Сергеевка, ранняя бронза
археология
0,35 км севернее Сергеевского гидроузла северная широта 53°52′568″ восточная долгота 67°26′123″
576.
Могильник Сергеевка 1, эпоха бронзы и ранний железный век
археология
3 км от города Сергеевка северная широта 53°54′248″ восточная долгота 67°27′708″
577.
Могильник Сергеевка 2, эпоха бронзы
археология
4,2 км севернее села Каратал северная широта 53°54′368″ восточная долгота 67°28′494″
578.
Могильник Сергеевка 3, эпоха бронзы
археология
3,6 км севернее села Каратал северная широта 53°54′099″ восточная долгота 67°28′138″
579.
Курган Сергеевка 4,ранний железный век
археология
1,1 км западнее села Каратал северная широта 53°52′125″ восточная долгота 67°27′041″
580.
Курган Сергеевка 5, (Могильник Байкара) ранний железный век
археология
4 км к северу от города Сергеевка северная широта 53°55′242″ восточная долгота 67°25′634″
581.
Курган Сергеевка 6 (Могильник Байкара) ранний железный век
археология
3 км севернее города Сергеевка северная широта 53°54′871″ восточная долгота 67°26′184″
582.
Курган Социал 1, ранний железный век
археология
0,7 км юго-восточнее села Социал северная широта 53°40′782″ восточная долгота 67°18′975″
583.
Могильник Социал 2, ранний железный век
археология
0,5 км юго-восточнее села Социал северная широта 53°40′927″ восточная долгота 67°18′871″

584.
1-ші Ступинка қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Жаңаталап ауылынан солтүстік батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°58′478″ шығыстық бағыт 67°27′728″
585.
Сухой қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Октябрьское ауылынан солтүстік шығысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°35′246″ шығыстық бағыт 67°07′237″
586.
Ұлыбай қорымы, қола және көне темір дәуірі
археология
Двойники ауылынан батысқа қарай 5 км солтүстік ендік 53°36′432″ шығыстық бағыт 67°13′764″
587.
Чудаскай қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Октябрьское ауылынан оңтүстік батысқа қарай 1,5 км солтүстік ендік 53°31′724″ шығыстық бағыт 67°03′067″
588.
Шолақ қорымы, көне темір дәуірі, орта ғасыр
археология
Ысқақ Ыбыраев ауылынан солтүстік шығысқа қарай 3 км солтүстік ендік 53°57′104″ шығыстық бағыт 67°38′101″
Тимирязев ауданы
589.
Қайран қорғаны, көне темір дәуірі
археология
Жарқын ауылынан оңтүстікке қарай 8 км солтүстік ендік 53°55'440'' шығыстық бағыт 67°00'231''
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
км – километр

584.
Курган Ступинка 1, ранний железный век
археология
5 км северо-западнее от села Жанаталап северная широта 53°58′478″ восточная долгота 67°27′728″
585.
Курган Сухой, ранний железный век
археология
5 км северо-восточнее села Октябрьское северная широта 53°35′246″ восточная долгота 67°07′237″
586.
Могильник Улубай, эпоха бронзы, ранний железный век
археология
5 км к западу от села Двойники северная широта 53°36′432″ восточная долгота 67°13′764″
587.
Курган Чудаскай, ранний железный век
археология
1,5 км юго-западнее села Октябрьское северная широта 53°31′724″ восточная долгота 67°03′067″
588.
Могильник Шолок, ранний железный век, средневековье
археология
3 км северо-восточнее села Искака Ибраева северная широта 53°57′104″ восточная долгота 67°38′101″
Тимирязевский район
589.
Курган Кайран ранний железный век
археология
8 км южнее села Жаркын северная широта 53° 55 '440'' восточная долгота 67°00 '231''
Расшифровка аббревиатур:
км - километр