2022-2024 жылдарға арналған Айыртау ауданының бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 7-13-1 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 желтоқсанда № 26099 болып тіркелді.
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа еңгізіледі - осы шешімнің 14-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабы 2-тармағына, 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Айыртау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған Айыртау ауданының бюджетін осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2022 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 8 534 970,2 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 218 160,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 50 123,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 23 797,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 7 242 889,8 мың теңге;
2) шығындар – 8 751 658,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 121 577,1 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 185 300,8 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 63 723,7 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо –0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -338 265,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 338 265,5 мың теңге:
қарыздар түсімі – 185 300,8 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 63 771,7 мың тенге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 216 736,4 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 09.03.2022 № 7-16-1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.04.2022 № 7-17-12 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) 13.05.2022 № 7-18-1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.07.2022 № 7-19-1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледi); 05.10.2022 № 7-21- 1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледi) шешімдерімен; 16.11.2022 № 7-22-1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледi) шешімдерімен.
2. 2022 жылға арналған аудандық бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптасатыны белгіленсін:
1) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында мемлекеттік кіріс органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша жеке табыс салығы;

Об утверждении бюджета Айыртауского района на 2022-2024 годы
Решение Айыртауского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года 7-13-1. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2021 года № 26099.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 14 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Айыртауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Айыртауского района на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 8 534 970,2 тысяч тенге:
налоговые поступления – 1 218 160,4 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 50 123,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 23 797,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 7 242 889,8 тысяч тенге;
2) затраты – 8 751 658,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 121 577,1 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 185 300,8 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 63 723,7 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 338 265,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 338 265,5 тысяч тенге:
поступление займов – 185 300,8 тысяч тенге;
погашение займов – 63 771,7 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 216 736,4 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Айыртауского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 09.03.2022 № 7-16-1 (вводится в действие с 01.01.2022); от 11.04.2022 № 7-17-12 (вводится в действие с 01.01.2022); от 13.05.2022 № 7-18-1 (вводится в действие с 01.01.2022); от 11.07.2022 № 7-19-1 (вводится в действие с 01.01.2022); от 05.10.2022 № 7-21-1 (вводится в действие с 01.01.2022); от 16.11.2022 № 7-22-1 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Установить, что доходы бюджета района на 2022 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащими обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, поселка расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;

2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеген жеке тұлғалардан облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша алынатын жеке табыс салығы;
3) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
5) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелеріне жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығы;
6) мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығын қоспағанда, көлік құралдары салығы;
7) тіркелген салық;
8) мыналарға:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген спирттің барлық түріне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыраға;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында жасалған жеңіл автомобильдерге (мүгедектер үшін арнайы арналған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акциздер;
9) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
10) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым;
11) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
12) коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін қоспағанда, заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркегені және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
13) көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
14) жылжымалы мүлік кепілін және кеменің немесе жасалып жатқан кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені үшін алым;
15) сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, облыстық маңызы бар қаланың аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;

2) индивидуальный подоходный налог с физических лиц, уплативших единый совокупный платеж в соответствии с законами Республики Казахстан, по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
3) социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
4) налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
5) земельный налог, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка;
6) налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
7) фиксированный налог;
8) акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;
пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, произведенное на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для инвалидов), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
9) плата за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
10) лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
11) плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
12) сбор за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств, а также их перерегистрацию, за исключением юридических лиц, являющихся коммерческими организациями, их филиалов и представительств;
13) сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
14) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящегося судна;
15) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города областного значения;

16) республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баж.
3. Аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен қалыптасатыны белгіленсін:
1) коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігінен түсетін басқа да кірістер;
2) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
3) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
4) аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды қоспағанда, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
5) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары;
6) шетелдіктер үшін туристік жарналар;
7) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптасатыны белгіленсін:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.

16) государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы бюджета района формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района (города областного значения);
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности района (города областного значения);
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности района (города областного значения);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения), находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного (города областного значения) бюджета;
другие доходы от коммунальной собственности района (города областного значения);
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
4) штрафы, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета, за исключением штрафов, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
5) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
6) туристские взносы для иностранцев;
7) другие неналоговые поступления в районный (города областного значения) бюджет.
4. Установить, что доходы бюджета района формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения или находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
3) плата за продажу права аренды земельных участков, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка.

5. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының қарыздарын өтеуден түсетін түсімдер аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің есебіне жатқызылады;
6. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке 2022 жылға берілетін бюджеттік субвенциялар 4 393 728,0 мың теңге сомасында көзделсін.
7. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы трансферттердің түсімдері ескерілсін.
Көрсетілген республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы әкімдігінің "2022-2024 жылдарға арналған Айыртау ауданының бюджетін бекіту туралы" Айыртау аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
8. 2022 жылға арналған аудандық бюджетінде мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер ескерілсін.
Бюджеттік кредиттердің сомаларын бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы әкімдігінің "2022-2024 жылдарға арналған Айыртау ауданының бюджетін бекіту туралы" Айыртау аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
9. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер ескерілсін.
Көрсетілген облыстық бюджеттен нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы әкімдігінің "2022-2024 жылдарға арналған Айыртау ауданының бюджетін бекіту туралы" Айыртау аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
10. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 211 255,0 мың теңге сомасында белгіленсін оның ішінде:
Антоновка ауылдық округіне – 16 237,0 мың теңге;
Арықбалық ауылдық округіне – 18 678,0 мың теңге;
Володар ауылдық округіне – 19 882,0 мың теңге;
Гусаковка ауылдық округіне – 14 530,0 мың теңге;
Елецкий ауылдық округіне – 9 297,0 мың теңге;
Имантау ауылдық округіне – 15 942,0 мың теңге;
Қамсақты ауылдық округіне – 16 089,0 мың теңге;
Казанка ауылдық округіне – 13 740,0 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне – 15 431,0 мың теңге;
Константиновка ауылдық округіне – 12 627,0 мың теңге;
Лобанов ауылдық округіне – 14 430,0 мың теңге;
Нижнебурлук ауылдық округіне – 12 871,0 мың теңге;
Сырымбет ауылдық округіне – 14 870,0 мың теңге;
Украин ауылдық округіне – 16 631,0 мың теңге.
11. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.

5. Установить, что в бюджет района зачисляются поступления от погашения выданных из районного (города областного значения) бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района (города областного значения), займов местного исполнительного органа района (города областного значения).
6. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета в районный бюджет на 2022 год в сумме 4 393 728,0 тысяч тенге.
7. Учесть в бюджете района на 2022 год целевые трансферты из республиканского бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Айыртауского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Айыртауского районного маслихата "Об утверждении бюджета Айыртауского района на 2022-2024 годы".
8. Учесть в бюджете района на 2022 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.
Распределение сумм бюджетных кредитов определяется постановлением акимата Айыртауского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Айыртауского районного маслихата "Об утверждении бюджета Айыртауского района на 2022-2024 годы".
9. Учесть в бюджете района на 2022 год целевые трансферты из областного бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов из областного бюджета определяется постановлением акимата Айыртауского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Айыртауского районного маслихата "Об утверждении бюджета Айыртауского района на 2022-2024 годы".
10. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов на 2022 год в сумме 211 255,0 тысяч тенге в том числе:
Антоновскому сельскому округу – 16 237,0 тысяч тенге;
Арыкбалыкскому сельскому округу – 18 678,0 тысяч тенге;
Володарскому сельскому округу – 19 882,0 тысяч тенге;
Гусаковскому сельскому округу – 14 530,0 тысяч тенге;
Елецкому сельскому округу – 9 297,0 тысяч тенге;
Имантаускому сельскому округу – 15 942,0 тысяч тенге;
Камсактинскому сельскому округу – 16 089,0 тысяч тенге;
Казанскому сельскому округу – 13 740,0 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу – 15 431,0 тысяч тенге;
Константиновскому сельскому округу – 12 627,0 тысяч тенге;
Лобановскому сельскому округу – 14 430,0 тысяч тенге;
Нижнебурлукскому сельскому округу – 12 871,0 тысяч тенге;
Сырымбетскому сельскому округу – 14 870,0 тысяч тенге;
Украинскому сельскому округу – 16 631,0 тысяч тенге.
11. Предусмотреть в районном бюджете на 2022 год целевые трансферты бюджетам сельских округов.

Көрсетілген нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы әкімдігінің "2022-2024 жылдарға арналған Айыртау ауданының бюджетін бекіту туралы" Айыртау аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
12. 2022 жылға Айыртау аудандық жергілікті атқарушы органның резерві 40 418,8 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 11.04.2022 № 7-17-12 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.10.2022 № 7-21- 1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледi) шешімдерімен; 16.11.2022 № 7-22-1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледi) шешімдерімен.

Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата Айыртауского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Айыртауского районного маслихата "Об утверждении бюджета Айыртауского района на 2022-2024 годы".
12. Утвердить резерв местного исполнительного органа Айыртауского района на 2022 год в сумме 40 418,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 12 в редакции решения Айыртауского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 11.04.2022 № 7-17-12 (вводится в действие с 01.01.2022); от 05.10.2022 № 7-21-1 (вводится в действие с 01.01.2022); от 16.11.2022 № 7-22-1 (вводится в действие с 01.01.2022).

12-1. Аудан бюджетінде 2022 жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан бюджет қаражатының бос қалдықтары және 2021 жылы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) республикалық және облыстық бюджеттерден нысаналы трансферттер мен кредиттерді қайтару есебінен 4-қосымшаға сәйкес шығыстар қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 12-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 09.03.2022 № 7-16-1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

12-1. Предусмотреть в бюджете района расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся по состоянию на 1 января 2022 года и возврата неиспользованных (недоиспользованных) в 2021 году целевых трансфертов и кредитов из республиканского и областного бюджетов согласно приложения 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 12-1 в соответствии с решением Айыртауского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 09.03.2022 № 7-16-1 (вводится в действие с 01.01.2022).

13. Алып тасталды - Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 09.03.2022 № 7-16-1 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14. Осы шешім 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық
мәслихатының хатшысы
Г. Абулкаирова
Айыртау аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 7-13-1 шешіміне
1 қосымша
2022 жылға арналған Айыртау ауданының бюджеті

13. Исключено решением Айыртауского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 09.03.2022 № 7-16-1 (вводится в действие с 01.01.2022).
14. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Айыртауского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
Г. Абулкаирова
Приложение 1
к решению Айыртауского
районного маслихата
от 24 декабря 2021 года
№ 7-13-1
Бюджет Айыртауского района на 2022 год

2) Шығындар
8 751 658,6
01
Жалпы сипаттағы мемлекеттiк қызметтер
1 619 172,8
112
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аппараты
42 262,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
39 937,0
Мәслихаттар депутаттары қызметінің тиімділігін арттыру
2 325,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
238 587,8
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
237 573,4
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
437,2
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
577,2
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
286 211,9
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68 232,2
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
2 275,0
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
74,6
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 351,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
211 279,1
482
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және туризм бөлімі
28 935,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28 935,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 023 176,1
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
67 128,2
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
956 047,9
02
Қорғаныс
20 414,3
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
20 414,3
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
16 970,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
1 000,4
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2 443,9
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздіқ, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
5 281,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

2) Затраты
8 751 658,6
01
Государственные услуги общего характера
1 619 172,8
112
Аппарат маслихата района (города областного значения)
42 262,0
001
Услуги по обеспечению деятельности маслихата района (города областного значения)
39 937,0
005
Повышение эффективности деятельности депутатов
маслихатов
2 325,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
238 587,8
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
237 573,4
003
Капитальные расходы государственного органа
437,2
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
577,2
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
286 211,9
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
68 232,2
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
2 275,0
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
74,6
015
Капитальные расходы государственного органа
4 351,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
211 279,1
482
Отдел предпринимательства и туризма района (города областного значения)
28 935,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и туризма
28 935,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 023 176,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
67 128,2
003
Капитальные расходы государственного органа
0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
956 047,9
02
Оборона
20 414,3
122
Аппарат акима района (города областного значения)
20 414,3
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
16 970,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
1 000,4
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 443,9
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно -исполнительная деятельность
5 281,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

5 281,0
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
5 281,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
693 325,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
693 325,2
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 632,0
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
227 040,8
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
649,4
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
83 232,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
64,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
42 376,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
512,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
500,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
140 680,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
61 906,0
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
82 750,0
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттiк жалғамалармен қамтамасыз ету
983,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
755 197,7
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
755 197,7
007
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
0
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
20 970,0
011
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
1 900,0
013
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
0
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
28 558,0
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
340 020,7
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
348 749,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
15 000,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк

5 281,0
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
5 281,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
693 325,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
693 325,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
52 632,0
002
Программа занятости
227 040,8
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
649,4
005
Государственная адресная социальная помощь
83 232,0
006
Оказание жилищной помощи
64,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
42 376,0
010
Материальное обеспечение детей -инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
512,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
500,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
140 680,0
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
61 906,0
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
82 750,0
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
983,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
755 197,7
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
755 197,7
007
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
0
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
20 970,0
011
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
1 900,0
013
Развитие коммунального хозяйства
0
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
28 558,0
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
340 020,7
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
348 749,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
15 000,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство

15 300,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
501,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 040,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
64 414,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
16 466,0
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
53 084,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
86 578,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
86 578,0
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
21 930,0
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
64 648,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
182 007,0
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
20 848,0
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
13 542,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
1 530,0
007
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
5 776,0
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
161 159,0
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29 397,0
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
9 386,0
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
10 200,0
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
44 288,0
008
Мемлекеттік тілді және Қазақстан халықының басқа да тілдерін дамыту
624,0
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
67 264,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
81 737,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
40 778,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
40 778,0
477
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы мен жер қатынастары бөлімі

15 300,0
010
Материальное обеспечение детей -инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
501,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 040,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
64 414,0
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
16 466,0
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
53 084,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
86 578,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно -коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
86 578,0
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
21 930,0
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
64 648,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
182 007,0
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
20 848,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
13 542,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
1 530,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
5 776,0
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
161 159,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
29 397,0
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
9 386,0
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
10 200,0
007
Функционирование районных (городских) библиотек
44 288,0
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
624,0
009
Поддержка культурно-досуговой работы
67 264,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
81 737,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
40 778,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
40 778,0
477
Отдел сельского хозяйства и земельных отношений района (города областного значения)