Түркістан облысының елді мекендерінде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидаларын бекіту туралы
Түркістан облыстық мәслихатының 2021 жылғы 4 ақпандағы № 2/13-VII шешімі. Түркістан облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 5 ақпанда № 6057 болып тіркелді. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 17/221-VII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 14.09.2022 № 17/221-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 2-2 тармағына сәйкес, Түркістан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫҚ:
1. Қоса берілген Түркістан облысының елді мекендерінде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидалары бекітілсін.
2. Оңтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2016 жылғы 29 маусымдағы № 3/32-VI "Оңтүстік Қазақстан облысының қалаларында және басқа да елді мекендерінде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3820 болып тіркелген, 2016 жылғы 12 тамызда "Оңтүстік Қазақстан" газетінде және 2016 жылғы 16 тамыздағы Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде жарияланған) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. "Түркістан облыстық мәслихаты аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімді "Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігі Түркістан облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін Түркістан облыстық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Түркістан облыстық мәслихаты
сессиясының төрағасы Н. Абишов
Түркістан облыстық
мәслихатының хатшысы К. Балабиев
Түркістан облыстық
мәслихатының 2021 жылғы
4 ақпандағы № 2/13-VII
шешімімен бекітілді
Түркістан облысының елді мекендерінде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою Қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Түркістан облысының елді мекендерінде қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау, жою Қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-2-тармағына, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленген.
Осы Қағидалар қоғамдық адамгершілікті сақтау нормаларына және қаңғыбас жануарларға ізгілікпен қарау қағидаттарына негізделеді
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау, тасымалдау және уақытша ұстау кезінде қатыгез қарым-қатынас жасауға жол берілмейді.

Об утверждении Правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Туркестанской области
Решение Туркестанского областного маслихата от 4 февраля 2021 года № 2/13-VII. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 5 февраля 2021 года № 6057. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 14 сентября 2022 года № 17/221-VII
Сноска. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 14.09.2022 № 17/221-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Туркестанской областной маслихат РЕШИЛИ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Туркестанской области.
2. Признать утратившими силу решения областного маслихата Южно-Казахстанской области от 29 июня 2016 года № 3/32-VI "Об утверждении Правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городах и других населенных пунктах Южно-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3820, опубликовано 12 августа 2016 года в газете "Южный Казахстан" и в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 16 августа 2016 года).
3. Государственному учреждению "Аппарат Туркестанского областного маслихата" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Туркестанского областного маслихата после его официального опубликования.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Туркестанского
областного маслихата Н. Абишов
Секретарь Туркестанского
областного маслихата К. Балабиев
Утвержден решением
Туркестанского областного
маслихата от 4 февраля
2021 года № 2/13-VII
Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Туркестанской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Туркестанской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
Настоящие Правила основываются на принципах гуманного отношения к бродячим животным и соблюдения норм общественной нравственности.
Не допускается жестокое обращение с бродячими собаками и кошками при их отлове, транспортировке и содержании.

2. Осы Қағидалар қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тәртібін айқындайды, сонымен қатар қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жұмыстарына (ветеринариялық, санитариялық-гигиеналық, техникалық), сондай-ақ олардың иелері анықталғанша уақытша оқшаулауда ұстау орнына тасымалдауға қойылған талаптарды белгілейді.
3. Қағидалар меншік нысандарына қарамастан иттер мен мысықтарды асырайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
4. Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) қаңғыбас жануарлар – иелерін анықтау мүмкін емес иттер мен мысықтар, иесінен қашып кеткен, иесінсіз және жауапты тұлғаның тарапынан қараусыз қалған жануарлар;
2) ветеринариялық ұйым – ветеринариялық іс-шараларды және қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды жүзеге асырады.
2-тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау тәртібі
5. Аулау қаңғыбас иттер мен мысықтардың санын азайту мақсатында жүзеге асырылады.
6. Аулау қаңғыбас жануарларды аулау кестесіне сәйкес немесе жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша жүзеге асырылады.
7. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды іске асыратын мамандарға, осы Қағидаларда белгіленген жағдайларды қоспағанда, ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды иемденуге, оларды сатуға, азаматтарға немесе ұйымдарға беруге жол берілмейді.
8. Қараусыз қалған, оның ішінде, қарғыбауы мен есептік белгісі бар, көшелерде және өзге де қоғамдық орындарда иесінің жетегінсіз жүрген, қоғамдық жерде үш сағаттан артық байлауда тұрған иттер мен мысықтар аулануға жатады.
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауға азаматтардың денсаулығына, олардың мүлкіне, заңды тұлғалардың мүлкіне және қоршаған ортаға зиян келтірмейтін әдістермен рұқсат етіледі.
9. Қаңғыбас жануарларды аулау қызметін іске асыру кезінде Ұйым мамандарының қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауға құқылы екендігін растайтын Ұйыммен берілген куәліктері болуы тиіс.
10. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жұмысына медициналық тексеруден өткен, құтыруға қарсы алдын алу екпелерін алған, психоневрология және наркология диспансерлерінің есебінде тұрмайтын тұлғалар жіберіледі.
11. Рұқсат етілген аулау құралдарына: тиісті сертификаты бар, әрекетке қабілетсіз ететін, дозаланған препараттарды қолданатын пневматикалық қару, торлар, тор-қақпандар, сондай-ақ иттер мен мысықтарды аулау кезінде олардың өліміне әкеп соқпайтын өзгеде құралдар және құрылғылар жатады.
12. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтар олардың кімге тиесілі екендігі анықталғанша уақытша ұстауға арналған орындарға жеткізіледі.
3-тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдауды ұйымдастыру

2. Настоящие Правила определяют порядок отлова и уничтожения бродячих собак и кошек, а также устанавливают требования (ветеринарные, санитарно-гигиенические, технические) к отлову бродячих собак и кошек, а также транспортировке их в приюты временного содержания до выяснения их владельцев.
3. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, содержащих собак, кошек независимо от форм собственности.
4. В Правилах используются следующие понятия:
1) бродячие животные – собаки и кошки, установить владельцев которых не возможно, животное, убежавшее от владельца, не имеющих хозяев и животные лицами, безнадзорно оставленные ответственными лицами;
2) ветеринарная организация - осуществляющая ветеринарные мероприятия и отлов бродячих собак и кошек
Глава 2. Порядок отлова бродячих собак и кошек
5. Отлов осуществляется с целью снижения численности бродячих собак и кошек.
6. Отлов бродячих животных осуществляется в соответствии с графиком отлова бродячих животных или по обращениям физических и юридических лиц.
7. Специалистам, осуществляющим отлов бродячих собак и кошек, не допускается присваивать отловленных бродячих собак и кошек, продавать их, передавать гражданам или организациям, за исключением случаев, установленных настоящими Правилами.
8. Отлову подлежат безнадзорные собаки и кошки, в том числе имеющие ошейник и учетный знак, находящиеся на улицах и в иных общественных местах без сопровождающего лица, а также находящиеся на привязи в общественных местах более трех часов подряд.
Отлов бродячих собак и кошек разрешается осуществлять способами, исключающими причинение вреда здоровью граждан, их имуществу, имуществу юридических лиц и окружающей среде.
9. При осуществлении деятельности по отлову бродячих животных специалисты Организации должны иметь при себе удостоверение на права отлова бродячих собак и кошек, выданное Организацией.
10. К работе по отлову бродячих собак и кошек, допускаются лица, прошедшие медицинское обследование, получившие профилактические прививки против бешенства, не состоящие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
11. К разрешенным средствам отлова относятся: петли, пневматическое оружие с применением обездвиживающих препаратов, имеющих соответствующий сертификат, сети, сачки-ловушки, а также другие средства и приспособления, не приводящие к смерти собаки и кошки в момент отлова.
12. Отловленные бродячие собаки и кошки доставляются в места временного содержания до выяснения их принадлежности.
Глава 3. Организация транспортировки бродячих собак и кошек

13. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдауға арналған автокөлік, арнайы темір торшалармен жабдықталуы, арнайы белгілері және Ұйымның сымтетік нөмірі көрсетілген арнайы автокөлікпен тасымалдануы тиіс.
14. Ауланған қаңғыбас жануарларды тасымалдауға арналған автокөлік аулау кезінде зардап шеккен жануарларға шұғыл көмек көрсету үшін ветеринарлық препараттар жиынтығымен және табиғи желдету жүйесімен жабдықталған болуы тиіс.
15. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды өзге жануарлардың өлекселерімен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
16. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау сәтінен бастап автокөлікте сегіз сағаттан артық ұстауға рұқсат етілмейді.
17. Күнделікті жұмыс уақыты біткеннен кейін автокөлік шанағына, қолжетімдегі темір торлар мен құрал-жабдықтарға санитариялық тазалау және дезинфекциялық шаралар жүргізіледі.
18. Ауланған иттер мен мысықтарды арнайы пана орындарға тасымалдағаннан кейін әр бір қаңғыбас итпен мен мысықты тұраққа немесе уақытша ұстау бекетіне беру туралы аулау актісі түзіліп қол қойылады.
4-тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды уақытша оқшаулау орнында ұстау тәртібі
19. Ауланған иттер мен мысықтар уақытша оқшаулау орындарына орналастырылады.
20. Ұйым клиникалық тексеру, тіркеу жүргізеді, мынадай мазмұндағы арнайы журналдарға мәліметтер енгізеді: жануардың түрі, тұқымы, жынысы, түсі, ерекше белгілері, айырым белгілерінің болуы. Жоғарыда көрсетілген мәліметтердің барлығы ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
21. Иттер мен мысықтарды тіркеу, ұстау, азықтандыру, тексеру, иттермен мысықтарды жою және оқшаулау орнын қажетті жабдықтармен қамту шаралары Ұйыммен қамтамасыз етіледі.
22. Темір торда 1 (бір) ғана ит немесе 1 (бір) мысық орналастырылуы мүмкін.
23. Темір торды күнделікті механикалық тазалау және залалсыздандыру жүргізіледі.
5-тарау. Иттер мен мысықтарды қайтару тәртібі.
24. Ауланған жануарларды қайтару және (немесе) беру туралы Ұйымға арыз немесе өтініш білдірген кезде иесі ұсынады:
1) жеке куәлік;
2) иттер мен мысықтардың ветеринариялық паспортын;
3) иттер мен мысықтарды ұстауға байланысты шығынды өтейтіндігі туралы өтініші.
6-тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды жою тәртібі
25. Иелерінен екі ай ішінде өтініштер түспеген жағдайда ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтар жансыздандырылуға жатады.
26. Жою туралы шешім комиссиямен қабылданады.
27. Жануарларды жояр алдын дәрілеу тәсілімен, Қазақстан Республикасының заңнамасымен рұқсат етілген дәрі дәрмектермен жансыздандырылады.
28. Иттер мен мысықтардың өлекселерін жою жануарлардың өлекселерін көмуге арналған арнайы бөлінген жер учаскелерінде (мал қорымдары немесе биотермиялық шұңқырлар) немесе жануарлар өлекселері мен биологиялық материалдарды күйдіруге арналған көшпелі немесе стационарлық қондырғыларда (инсинератор) жүзеге асырылады.

13. Транспортировка отловленных бродячих собак и кошек должна проводиться на технически исправном, специально оборудованном металлическими клетками автотранспорте со специальной символикой и телефонным номером организации.
14. Автомобиль для транспортировки отловленных бродячих животных должен быть укомплектован набором ветеринарных средств для оказания экстренной помощи пострадавшим животным в процессе отлова и оборудован системой естественной вентиляции.
15. Не допускается транспортировка отловленных бродячих собак и кошек одновременно с трупами других животных.
16. Отловленных бродячих собак и кошек не допускается содержать в автомобиле более восьми часов с момента отлова.
17. Ежедневно по окончании работ проводится санитарная очистка и дезинфекция кузова автотранспортного средства, а также имеющегося оборудования и металлических клеток.
18. После транспортировки отловленных собак и кошек в приют на каждую бродячую собаку и кошку подписывается акт отлова и его передачи в стационар или пункт временного содержания.
Глава 4. Порядок содержания бродячих собак и кошек в изоляторе временного содержания
19. Отловленные собаки и кошки размещаются в изоляторе временного содержания.
20. Организация проводит клиническое обследование, регистрацию, вносит сведения в специальные журналы следующего содержания: вид животного, порода, пол, цвет, особые признаки, наличие отличительных знаков. Все вышеуказанные сведения размещаются на интернет-ресурсе организации.
21. Мероприятия по регистрации, содержанию, кормлению, осмотру, уничтожению собак и кошек, а также оснащение приюта необходимым инвентарем обеспечиваются организацией.
22. В клетках может быть размещена 1 (одна) собака или 1 (одна) кошка.
23. Ежедневно проводят механическую очистку и дезинфекцию металлической сетки.
Глава 5. Порядок возврата собак и кошек
24. При обращении или заявлении в Организацию при возврате или выдаче отловленных животных, владелец предоставляет:
1) удостоверение личности;
2) ветеринарный паспорт на собак и кошек;
3) заявление о возмещении расходов, связанных с содержанием собак и кошек.
Глава 6. Порядок уничтожения бродячих собак и кошек
25. В случае отсутствия обращения владельца отловленных бродячих собак и кошек в течение двух месяцев животные подлежат умерщвлению.
26. Решение об уничтожении принимается комиссией.
27. Животные перед уничтожением умерщвляется медикаментозным путем, препаратами, разрешенным законодательством Республики Казахстан.
28. Уничтожение трупов собак и кошек осуществляется на специально отведенных земельных участках, предназначенных для захоронения трупов животных (скотомогильники и биотермические ямы) или передвижных и стационарных установках (инсинератор) для сжигания трупов животных и биологических материалов.

7-тарау. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін жауапкершілік
29. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.

Глава 7. Ответственность за нарушение настоящих Правил
29. Виновные лица, нарушившие настоящие Правила, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.