2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 27 қаңтардағы № 7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 27 қаңтарда № 26660 болып тіркелді. Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі 2023 жылдың 1 қаңтарына дейін
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 01.01.2023 (бұйрықтың 5 т.)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларының 24-2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидалары бекітілсін.
2.  Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі, 2022 жылғы 5 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады және 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 27 қаңтардағы
№ 7 бұйрығымен
бекітілген
2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.07.2022 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларының 24-2-тармағына, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының 2022 жылғы 17 қаңтардағы № 22-01-38.1 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің 2022 жылғы 11 қаңтардағы отырысында берілген Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К.Тоқаевтың тапсырмаларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 9-тармағына, Жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер нәтижесінде келтірілген салдарды жою мәселелері жөніндегі үкіметтік комиссияның 2022 жылғы 18 қаңтардағы хаттамалық тапсырмасына сәйкес әзірленді және 2022 жылғы қаңтарда орын алған Қазақстан Республикасының жекелеген өңірлеріндегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 января 2022 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2022 года № 26660. Срок действия приказа - до 1 января 2023 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 01.01.2023 (п.4 приказа).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктом 24-2 Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года.
2. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, преусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, распространяется на правоотношения, возникшие с 5 января 2022 года и действует до 1 января 2023 года.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 января 2022 года № 7
Правила возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 28.07.2022 № 51 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 24-2 Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325, пунктом 9 Плана мероприятий по реализации поручений Президента Республики Казахстан К.К. Токаева, данных на заседании Мажилиса Парламента Республики Казахстан 11 января 2022 года, утвержденного приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан от 17 января 2022 года № 22-01-38.1, протокольным поручением Правительственной комиссии по вопросам ликвидации последствий, причиненных в результате беспорядков в отдельных регионах от 18 января 2022 года и определяют порядок возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах Республики Казахстан, произошедших в январе 2022 года.

2-тарау. 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу тәртібі
2. 2022 жылғы қаңтарда жекелеген өңірлерде орын алған тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды өтеу жоғалған мүліктің құнын немесе Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және жасалған сақтандыру шартының талаптары бойынша сақтандырылған мүлікті қоспағанда, аталған санаттарға (бұдан әрі – мүлік иелері) тиесілі бүлінген мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу арқылы жүргізіледі.
3. 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан зардап шеккен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне жоғалған тауар-материалдық құндылықтарды өтеу көтерме сауда берушінің сатып алу бағасы бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте қылмыстық істі тергеп-тексеру шеңберінде анықталған және алынған мүлік мемлекетке берілуге тиіс.
4. Көлік құралдарын айдап әкету жағдайлары (2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан көлік құралдарының жойылуының дәлелденген фактілерін қоспағанда) қылмыстық заңнама шеңберінде тергеп-тексеріледі.
5. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының шешімімен құрылатын 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды айқындау жөніндегі өңірлік комиссияның (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) немесе "Әулие-Ата-Демеу" корпоративтік қорының, "Күш бірлікте" зардап шеккен бизнесті қолдау қорының және (немесе) "Жаңа Алатау" қорының шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін қарау комиссиясының (бұдан әрі – Қор комиссиясы) шешімі жоғалған мүліктің құнын немесе бүлінген мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу үшін негіз болып табылады.
Өңірлік комиссия өз қызметін осы Қағидаларға қосымшаға сүйене отырып, Үлгілік ережеге сәйкес жүзеге асырады.
6. Жоғалған мүліктің құны немесе бүлінген мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құны мүлік иесіне мына көздердің бірінен:
бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік бюджеттен;
"Әулие-Ата-Демеу" корпоративтік қорының, "Күш бірлікте" зардап шеккен бизнесті қолдау қорының және (немесе) "Жаңа Алатау" қорының (бұдан әрі – Қор) жеке қаражатынан ақшалай қаражат төлеу жолымен өтеледі.

Глава 2. Порядок возмещения имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года
2. Возмещение имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах произошедших в январе 2022 года, производится путем возмещения стоимости утраченного имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного имущества, принадлежащего указанным категориям (далее – владельцы имущества), за исключением имущества, застрахованного в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности и по условиям заключенного договора страхования.
3. Возмещение утраченных товарно-материальных ценностей субъектам малого и среднего предпринимательства, пострадавшим в результате беспорядков в отдельных регионах, произошедших в январе 2022 года, производится по закупочной цене оптового поставщика.
При этом обнаруженное и изъятое в рамках расследования уголовного дела имущество подлежит передаче государству.
4. Случаи угона транспортных средств расследуются в рамках уголовного законодательства, за исключением доказанных фактов уничтожения транспортных средств в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года.
5. Основанием для возмещения стоимости утраченного имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного имущества является решение Региональной комиссии по определению имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года, создаваемой решением местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы (далее – Региональная комиссия) или комиссий по рассмотрению заявок субъектов малого и среднего предпринимательства Корпоративного фонда "Аулие-Ата-Демеу", Фонда поддержки пострадавшему бизнесу "Сила в единстве" и (или) Фонда "Новый Алатау" (далее – Комиссия Фонда).
Региональная комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с Типовым положением согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Стоимость утраченного имущества или стоимость работ на восстановление поврежденного имущества возмещаются владельцу имущества путем выплаты ему денежных средств из одного из следующих источников:
из государственного бюджета в соответствии с бюджетным законодательством;
из частных средств Корпоративного фонда "Аулие-Ата-Демеу", Фонда поддержки пострадавшему бизнесу "Сила в единстве" и (или) Фонда "Новый Алатау" (далее – Фонд).

7. Жоғалған мүліктің құнын немесе бүлінген мүлікті қалпына келтіруге арналған жұмыстардың құнын өтеу үшін қаражат көзін айқындау жоғалған мүлікті (жылжымайтын мүлiк, жабдық, көлiк құралдары, тауарлық-материалдық құндылықтар) түрлерiне қарай өтеу үшін қаражат көзін айқындау Жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан келтірілген зардаптарды жою мәселелері жөніндегі Өңірлік комиссияның құзыретіне жатады.
8. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес меншiк құқығы немесе мүлiкке өзге де заттай құқық, осы мүлiктiң құрамы осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетiлген тиiстi құжаттармен расталады.
9. Жоғалған мүлік құнының немесе бүлінген мүлікті қалпына келтіруге арналған жұмыстар құнының мөлшерін айқындауды Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясы жүзеге асырады.
10. Жоғалған мүліктің құнын немесе бүлінген мүлікті қалпына келтіруге арналған жұмыстар құнын өтеудің мөлшері:
қылмыстық қудалауды жүргізуші органның қаулысында көрсетілген залал сомасы 10 (он) миллион теңгеге (қоса алғанда) дейінгі жылжымайтын мүлік, жылжымалы мүлік үшін – осы Қағидалардың 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес жоғалған тауар-материалдық құндылықтарды өтеу сомасының жүргізілген есебінің қорытындылары бойынша;
қылмыстық қудалауды жүргізетін органның қаулысында көрсетілген залал сомасы 10 (он) миллион теңгеден асатын жылжымайтын мүлік үшін – ұсынылған ақау ведомосы, сметалық құжаттама, жобалау-сметалық құжаттама бойынша;
қылмыстық қудалауды жүргізетін органның қаулысында көрсетілген залал сомасы 10 (он) миллион теңгеден асатын зақымданған, сондай-ақ қалпына келтіруге жатпайтын жылжымалы мүлік үшін – қалпына келтіру жөндеу сметасы, шығындар калькуляциясы, залал басталған күнгі тозуын ескере отырып, бағалау туралы есеп бойынша;
тауар-материалдық құндылықтар, негізгі құралдар (жылжымайтын мүлікті қоспағанда) үшін – осы Қағидалардың 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес жоғалған тауар-материалдық құндылықтарды өтеу сомасының жүргізілген есебінің қорытындылары бойынша.
11. Мүлікті бағалауды және (немесе) ілеспе аудиторлық көрсетілетін қызметтерді жүргізуге, сметалар жасауға және бүлінген мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) шығындарының калькуляциясына байланысты көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу және де адвокаттық қызметтерге ақы төлеу облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына және (немесе) Қорға жүктеледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген көрсетілетін қызметтерді орындаушылар облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына және (немесе) Қорға, сондай-ақ мүлік иесіне ұсынады.

7. Определение источника средств для возмещения стоимости утраченного имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного имущества в зависимости от видов утраченного имущества (недвижимое имущество, оборудование, транспортные средства, товарно-материальные ценности) относится к компетенции Региональной комиссии по вопросам ликвидации последствий, причиненных в результате беспорядков в отдельных регионах.
8. Право собственности или иное вещное право на имущество, состав этого имущества в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан подтверждаются соответствующими документами, указанными в пункте 15 настоящих Правил.
9. Определение размера возмещаемой стоимости утраченного имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного имущества осуществляется Региональной комиссией и (или) Комиссией Фонда.
10. Размер возмещения стоимости утраченного имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного имущества определяется:
для недвижимого имущества, движимого имущества с суммой ущерба до 10 (десять) миллионов тенге (включительно), указанной в постановлении органа, ведущего уголовное преследование – по итогам произведенного расчета суммы возмещения утраченных товарно-материальных ценностей согласно пунктам 17, 18 и 19 настоящих Правил;
для недвижимого имущества, с суммой ущерба свыше 10 (десять) миллионов тенге, указанной в постановлении органа, ведущего уголовное преследование – по предоставленной дефектной ведомости, сметной документации, проектно-сметной документации;
для поврежденного, а также неподлежащего восстановлению движимого имущества, с суммой ущерба свыше 10 (десять) миллионов тенге, указанной в постановлении органа, ведущего уголовное преследование - по смете восстановительного ремонта, калькуляции затрат, отчета об оценке с учетом его износа на день наступления ущерба;
для товара-материальных ценностей, основных средств (за исключением недвижимости) – по итогам произведенного расчета суммы возмещения утраченных товарно-материальных ценностей согласно пунктам 17, 18 и 19 настоящих Правил.
11. Оплата услуг, связанных с проведением оценки имущества и (или) сопутствующих аудиторских услуг, составлением смет и калькуляцией затрат на восстановление (ремонт) поврежденного имущества, а также оплата услуг адвоката, возлагается на местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и (или) Фонд.
Оригиналы документов, указанные в части первой настоящего пункта, предоставляются исполнителями услуг, предусмотренными пунктом 11 настоящих Правил, в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и (или) Фонд, а также владельцу имущества.

12. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары және (немесе) Қор осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген қызметтерді көрсету үшін бағалау және аудиторлық компаниялар және адвокаттар тізбесін алдын ала айқындайды және оны жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында орналастырады және оны "InfoKazakhstan.kz" электронды платформасында орналастыру үшін "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына ұсынады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы орган және (немесе) Қор қызметтерді көрсету фактісі бойынша осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген қызметтерге ақы төлейді.
13. Осы Қағидалардың 1-тармағында көрсетілген жоғалған мүліктің құнын немесе бүлінген мүлікті қалпына келтіру жұмыстарының құнын өтеу үшін мүліктің иесі Электрондық платформа арқылы Өңірлік комиссияға және (немесе) Қор комиссиясына белгіленген нысанда толтырылған, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған Электрондық платформаның белгіленген нысаны бойынша толтырылған келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішті (бұдан әрі – Өтеу туралы өтініш) ұсынады.
Мүлік иесі жеке өтініш бере алмаған жағдайда, мүліктік зиянды өтеу туралы Өтеу туралы өтінішпен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сенімхат негізінде әрекет ететін тұлғалар жүгіне алады.
Мүлік иесі не оның өкілі Өтеу туралы өтініште көрсетілген мәліметтердің және оған қоса берілген барлық құжаттардың дұрыстығын растайды.
14. Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішті Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясы ол электронды платформаға келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде қарайды.
15. Өтеу туралы өтінішке мүліктің иесі не оның өкілі қылмыстық қудалауды жүргізетін органның мүлік иесін 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі жаппай тәртіпсіздіктерге байланысты қылмыстық істер бойынша жәбірленуші деп тану туралы қаулысының көшірмесін, залал сомасын міндетті түрде көрсете отырып, сондай-ақ мыналарды береді:
1) жеке кәсiпкерлер үшiн – жеке кәсiпкердiң жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi, жеке кәсiпкердiң талоны, ал заңды тұлғалар үшiн – заңды тұлғаның мемлекеттiк тiркелгенiн растайтын құжаттың көшiрмесi;
2) меншік құқығын немесе мүлікке өзге де заттай құқықты растайтын құжаттар, сәйкестендіретін құжаттар - болған жағдайда;
3) мүліктің сақтандырылмағандығы туралы өтініш немесе сақтандыру шарты не сақтандыру шартының электрондық көшірмесі (бар болса). Өңірлік комиссияның шешімі бойынша егер сақтандыру шартының талаптарына сәйкес жаппай тәртіпсіздіктер, төтенше жағдай (бұдан әрі – ТЖ) кезінде келтірілген залал сақтандыру жағдайы болып табылмаса, сақтандырылған мүлікке келтірілген зиянды өтеу жүргізіледі;

12. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и (или) Фонд предварительно определяют перечень оценочных, аудиторских компаний и адвокатов для оказания услуг, указанных в пункте 11 настоящих Правил, и размещают его на интернет-ресурсе местного исполнительного органа и предоставляют в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" для размещения на электронной платформе "InfoKazakhstan.kz" (далее – Электронная платформа).
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы и (или) Фонд оплачивают услуги, указанные в пункте 11 настоящих Правил, по факту оказания услуг.
13. Для возмещения стоимости утраченного имущества или стоимости работ на восстановление поврежденного имущества, указанных в пункте 1 настоящих Правил, владелец имущества представляет в Региональную комиссию и (или) Комиссию Фонда посредством Электронной платформы заявление о возмещении причиненного имущественного вреда (далее – Заявление о возмещении), удостоверенное электронно-цифровой подписью о возмещении причиненного имущественного вреда, заполненное по форме установленной Электронной платформой.
В случае невозможности личного обращения владельца имущества с Заявлением о возмещении могут обратиться лица, действующие на основании доверенности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Владелец имущества либо его представитель подтверждает достоверность представленных в Заявлении о возмещении сведений и приложенных документов.
14. Заявление о возмещении рассматривается Региональной комиссией и (или) Комиссией Фонда в течение 5 (пяти) календарных дней с даты его поступления на Электронную платформу.
15. К Заявлению о возмещении владелец имущества либо его представитель представляет копию постановления органа, ведущего уголовное преследование, о признании владельца имущества потерпевшим по уголовным делам, связанным с массовыми беспорядками в отдельных регионах в январе 2022 года, с обязательным указанием суммы ущерба, а также:
1) для индивидуальных предпринимателей – копию документа, удостоверяющего личность индивидуального предпринимателя, талон индивидуального предпринимателя, а для юридических лиц – копию документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица;
2) документы, подтверждающие права собственности или иное вещное право на имущество, идентификационные документы – при наличии;
3) заявление о том, что имущество не застраховано или договор страхования либо электронная копия договора страхования (при наличии). По решению Региональной комиссии проводится возмещение ущерба застрахованному имуществу, в случае если согласно условиям договора страхования ущерб в ходе массовых беспорядков, чрезвычайного положения (далее – ЧП) не является страховым случаем;

4) мүлiк иесiнiң ұсынылған құжаттардың дұрыстығы үшiн қылмыстық жауапкершілігі жөнінде ескертiлгенi туралы жазбаша хабарлама;
5) бағалау, сараптау ұйымдарының, сондай-ақ адвокаттардың немесе залал мөлшерін анықтау үшін тартылған өзге де тұлғалардың, сондай-ақ адвокаттардың өздері ұсынған құжаттардағы мәліметтердің дұрыстығы үшін қылмыстық жауапкершілігі жөнінде ескертілгені туралы жазбаша хабарлама;
6) белгілі бір өтемақы шегінде залалды өтетуге талап ету құқығын мемлекетке беру туралы, сондай-ақ қылмыстық істі тергеп-тексеру шеңберінде анықталған және алынған ұрланған мүлікті мемлекет меншігіне беруден бас тарту және беру туралы белгіленген үлгідегі жазбаша өтініш;
7) залал мөлшерін анықтау үшін тартылған бағалау және өзге де компаниялардың көрсеткен қызметтеріне ақы төлеуге арналған шот-фактура немесе шот;
8) бүлінген жылжымалы мүлік үшін – қалпына келтіру жөндеу жұмыстарының сметасы, шығындар калькуляциясы.
Қалпына келтіруге жатпайтын сәйкестендірілетін жылжымалы мүлік үшін – мүлікті залал келтірілген күнгі тозуын ескере отырып бағалау туралы есеп;
9) тауарлық-материалдық құндылықтар үшін – осы Қағидалардың 17, 18 және 19-тармақтарында көзделген мерзімдерге сәйкес мемлекеттік кірістер органдарынан, фискалдық деректер операторларынан айналым сомалары туралы мәліметтерді сұратуға және алуға келісім беру;
10) жылжымайтын мүлікті қоспағанда, жоғалған негізгі құралдар үшін – осы Қағидалардың 17, 18 және 19-тармақтарында көзделген мерзімдерге сәйкес мемлекеттік кіріс органдарынан, фискалдық деректер операторларынан айналым сомалары туралы мәліметтерді сұратуға және алуға келісім;
11) 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан мүліктің бүліну, жойылу және (немесе) тоналу фактілерін растайтын өзге де құжаттар, фото және бейнематериалдар (бар болса).
Жылжымайтын мүлікті қалпына келтіру бойынша мынадай құжаттарды ұсыну қажет:
1) техникалық жағынан күрделі объектілер үшін – аккредиттелген сараптамалық ұйым қол қойған және растаған техникалық зерттеу қорытындысы.
Техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін – техникалық зерттеу жөніндегі сарапшы қол қойған және растаған техникалық зерттеу қорытындысы.
Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызу тәртібі "Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10666 болып тіркелген) айқындалады.

4) письменное уведомление владельца имущества о том, что он предупрежден об уголовной ответственности за достоверность предоставляемых документов;
5) письменное уведомление оценочных, экспертных организаций, а также адвокатов или иных привлекаемых для определения размера ущерба лиц о том, что они предупреждены об уголовной ответственности за достоверность сведений, содержащихся в предоставляемых ими документах;
6) письменное заявление установленного образца о передаче государству права требования на возмещение ущерба в пределах определенной компенсации, а также об отказе и передаче в собственность государства похищенного имущества, обнаруженного и изъятого в рамках расследования уголовного дела;
7) счет-фактура либо счет на оплату услуг оценочных и иных привлекаемых компаний для определения размера ущерба;
8) для поврежденного движимого имущества – смету восстановительного ремонта, калькуляцию затрат.
Для идентифицируемого движимого имущества, не подлежащего восстановлению – отчет об оценке имущества с учетом его износа на день наступления ущерба;
9) для товарно-материальных ценностей – согласие на запрос и получение сведений из органов государственных доходов, операторов фискальных данных о суммах оборота согласно срокам, предусмотренным пунктами 17, 18 и 19 настоящих Правил;
10) для утраченных основных средств, за исключением недвижимости – согласие на запрос и получение сведений из органов государственных доходов, операторов фискальных данных о суммах оборота согласно срокам, предусмотренным пунктами 17, 18 и 19 настоящих Правил;
11) иные документы, фото и видеоматериалы, подтверждающие факты повреждения, уничтожения и (или) хищения имущества в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года (в случае наличия).
По восстановлению недвижимого имущества необходимо представление следующих документов:
1) для технически сложных объектов – заключение по техническому обследованию подписанное и заверенное аккредитованной экспертной организацией.
Для технически не сложных объектов – заключение по техническому обследованию, подписанное и заверенное экспертом по техническому обследованию.
Порядок отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам определяется в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 165 "Об утверждении Правил определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10666);

2) жеке кәсіпкерлер үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер талоны, ал заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
Жекелеген өңірлерде орын алған тәртіпсіздіктер салдарынан осындай құжат жоғалған немесе жойылған жағдайда – ішкі істер органдары берген уақытша жеке басын куәландыратын куәліктің көшірмелері;
3) жылжымайтын мүлік объектісінің (тұрғын үйдің) техникалық паспорты.
Мұндай құжат жоғалған немесе жойылған жағдайда осы құжаттың телнұсқалары не көшiрмесi берiледi;
4) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы берген жылжымайтын мүліктің болмауы (болуы) туралы анықтама;
5) ағымдағы жөндеу бойынша – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес жасалған ақаулық тізімдемесі және сметалық құжаттама;
6) күрделі жөндеу және реконструкциялау бойынша – жобалардың кешенді сараптамасының оң қорытындысын алған және сметалық есептері бар жобалау-сметалық құжаттама.
Қалпына келтірілмейтін көлік бойынша:
1) көлік құралының болуын растау және автомобильдерді есепке алуды тіркеу жөніндегі мемлекеттік орган берген құқық белгілейтін құжаттар;
2) жеке кәсіпкерлер үшін – жеке кәсіпкердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер талоны, ал заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
3) автокөлік құралының тозуын ескере отырып, бағалау туралы есеп;
4) жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың көлік құралдарын толық сақтандыру шартының (КАСКО) болмауы туралы өтініш.
Ломбардтар, айырбастау пункттері бойынша келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішке осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ мынадай құжаттар ұсынылады:
1) бүлінген, жойылған, ұрланған жылжымалы мүлік (оның ішінде жабдық, тауарлық-материалдық құндылықтар) үшін – Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі (бұдан әрі – ҚПК) шеңберінде залал сомасын анықтау бойынша сот сараптамасының (сот-бухгалтерлік есеп немесе сот-тауартану) қорытындысы;
2) жылжымайтын мүлік үшін – ҚПК шеңберінде сот сараптамасының (сот-құрылыс) қорытындысы;
3) белгілі бір өтемақы шегінде залалды өтеуді талап ету құқығын мемлекетке беру туралы, сондай-ақ қылмыстық істі тергеп-тексеру шеңберінде анықталған және алынған ұрланған мүлікті мемлекет меншігіне беруден бас тарту туралы белгіленген нысандағы жазбаша өтініш.

2) для индивидуальных предпринимателей – копию документа, удостоверяющего личность индивидуального предпринимателя, талон индивидуального предпринимателя, а для юридических лиц – копию документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица.
В случае утраты или уничтожения такого документа, вследствие беспорядков, произошедших в отдельных регионах – копии временного удостоверения личности, выданного органами внутренних дел;
3) технический паспорт объекта недвижимости (жилища).
В случае утраты или уничтожения такого документа предоставляются дубликаты либо копия данного документа;
4) справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества, выданная Государственной корпорацией "Правительство для граждан";
5) по текущему ремонту – дефектную ведомость и сметную документацию, составленную согласно государственным нормативам в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
6) по капитальному ремонту и реконструкции – проектно-сметную документацию, получившую положительное заключение комплексной экспертизы проектов и со сметным расчетом.
По транспорту, не подлежащему восстановлению:
1) подтверждение наличия автотранспортного средства и правоустанавливающие документы, выданные государственным органом по регистрации учета автомобилей;
2) для индивидуальных предпринимателей – копию документа, удостоверяющего личность индивидуального предпринимателя, талон индивидуального предпринимателя, а для юридических лиц – копию документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица;
3) отчет об оценке автотранспортного средства с учетом износа;
4) заявление об отсутствии договора полного страхования транспортного средства индивидуальных предпринимателей и юридических лиц (КАСКО).
По ломбардам, обменным пунктам к Заявлению о возмещении предоставляются документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта, а также следующие документы:
1) для поврежденного, уничтоженного, похищенного движимого имущества (в том числе оборудования, товарно-материальных ценностей) – заключение судебной экспертизы по определению суммы ущерба (судебно-бухгалтерская или судебно-товароведческая) в рамках Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК);
2) для недвижимого имущества – заключение судебной экспертизы (судебно-строительная) в рамках УПК;
3) письменное заявление установленного образца о передаче государству права требования на возмещение ущерба в пределах определенной компенсации, а также об отказе и передаче в собственность государства похищенного имущества, обнаруженного и изъятого в рамках расследования уголовного дела.

16. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайда Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясы мүліктік зиянды өтеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мүліктік зиянды өтеуден бас тарту туралы шешім өтініш берушіні Өтеу туралы өтінішті қайта беру мүмкіндігінен айырмайды.
17. Жоғалған (ұрланған) тауарлық-материалдық құндылықтарды өтеу сомасын есептеу осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері негізінде мына формулалардың бірі бойынша жүргізіледі:
1) S = Х * N/M, мұндағы,
Х – 1,2 тең коэффициент – сауда субъектілері және өзге санаттар үшін/ 0,5 тең коэффициент – қоғамдық тамақтану субъектілері үшін;
S – өтеу сомасы;
N – салық есептілігі нысандарының және (немесе) электрондық шот-фактуралардың деректеріне сәйкес шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі айналымының немесе кірісінің сомасы.
Бұл ретте айналым мемлекеттік кірістер органдарына мынадай мәліметтердің бірінің ең көп сомасы негізінде айқындалады:
қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) төлеушілер үшін – 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған, 2021 жылғы 1,2,3-тоқсан үшін қосылған құн салығы бойынша декларациялар бойынша айналым сомалары (300.00-нысан), 2022 жылғы 15 қаңтардан кешіктірілмей берілген 2021 жылғы 4-тоқсан үшін электрондық шоттар деректері бойынша айналым;
оңайлатынған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын және ҚҚС төлеушілер болып табылмайтын тұлғалар үшін – 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған, 2020 жылғы 2-жартыжылдық және 2021 жылғы 1-жартыжылдық үшін шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларациялар бойынша айналым сомасы (910.00-нысан);
бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын және ҚҚС төлеушілер болып табылмайтын тұлғалар үшін - 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған, 2021 жылғы 1, 2, 3-тоқсандар үшін бөлшек салықтың салық режимін қолданатын салық төлеушілерге арналған декларациялар бойынша айналым сомасы;
жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібін қолданатын және ҚҚС төлеушілер болып табылмайтын тұлғалар үшін – 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін мемлекеттік кірістер органдарына ұсынылған, 2020 жылға арналған корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан) немесе жеке табыс салығы бойынша декларациялар (220.00-нысан) бойынша жиынтық жылдық кіріс сомасы.
Егер тұлға 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңде көрсетілген кезеңнің бір бөлігіне ғана ҚҚС төлеуші болса, кірісін анықтау үшін салықтық есептілік нысандарының (300.00, 910.00, 913.00, 100.00, 220.00 нысандары) бір түрі бойынша ең көп сома қолданылады;
М – зерттелетін кезеңдегі айлар саны.

16. При представлении неполного пакета документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил, Региональная комиссия и (или) Комиссия Фонда принимают решение об отказе в возмещении имущественного вреда.
Решение об отказе в возмещении имущественного вреда не лишает заявителя возможности повторно направить Заявление о возмещении.
17. Расчет суммы возмещения утраченных (похищенных) товарно-материальных ценностей производится на основании сведений органов государственных доходов по одной из следующих формул, за исключением случаев, указанных в пунктах 18 и 19 настоящих Правил:
1) S = Х * N/M, где,
Х – коэффициент равный 1,2 – для субъектов торговли и иных категорий/коэффициент равный 0,5 – для субъектов общественного питания;
S – сумма возмещения;
N – сумма оборота или дохода субъекта малого и среднего предпринимательства согласно данным форм налоговой отчетности и (или) электронных счетов-фактур.
При этом оборот определяется на основании наибольшей суммы из следующих сведений органов государственных доходов:
для плательщиков налога на добавленную стоимость (далее – НДС) – сумма оборотов по декларациям по налогу на добавленную стоимость (форма 300.00) за 1, 2, 3 кварталы 2021 года, представленным в органы государственных доходов по 5 января 2022 года включительно, оборот по данным электронных счетов за 4 квартал 2021 года, выписанных не позднее 15 января 2022 года;
для лиц, применяющих специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации и не являющихся плательщиками НДС сумма оборотов по упрощенным декларациям для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) за 2 полугодие 2020 года и 1 полугодие 2021 года, представленным в органы государственных доходов по 5 января 2022 года включительно;
для лиц, применяющих специальный налоговый режим розничного налога и не являющихся плательщиками НДС сумма оборотов по декларации для налогоплательщиков, применяющих налоговый режим розничного налога (форма 913.00) за 1, 2, 3 кварталы 2021 года, представленным в органы государственных доходов по 5 января 2022 года включительно;
для лиц, применяющих общеустановленный порядок налогообложения и не являющихся плательщиками НДС сумма совокупного годового дохода по декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00) или декларации по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00) за 2020 год представленным в органы государственных доходов по 5 января 2022 года включительно.
В случае, если лицо в период с 1 января 2021 года по 31 декабря 2021 года являлось плательщиком НДС, для определения дохода применяется наибольшая сумма по одному виду формы налоговой отчетности (формы 300.00, 910.00, 913.00, 100.00, 220.00);
М – количество месяцев в исследуемом периоде.

Ескертпе: әдетте, есептеу 12 ай пайдаланылады. Егер кәсіпкерлік субъектісін тіркеу күні немесе ҚҚС бойынша есепке қою күні немесе салық режимі ауысқан күні зерттелетін салықтық кезеңге сәйкес келсе, айлар саны 12-ден аз болуы мүмкін. Мұндай жағдайда айлар саны ҚҚС бойынша тіркелген не есепке қойылған не салық режимі ауысқан айдан бастап есептеледі;
2) S = Х * N/D*30, мұндағы,
Х - сауда және өзге санаттағы субъектілер үшін 1,2, қоғамдық тамақтандыру субъектілері үшін 0,5;
S – өтеу сомасы;
N – кәсіпкерлік субъектісі жұмысын бастаған күннен бастап, ТЖ кезінде болған орны бойынша (жалдау шартына немесе құқық белгілеуші құжатқа сәйкес айқындалған), бірақ 2021 жылғы 1 қаңтардан ерте емес, 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының түсімдер туралы тәуліктік мәліметтері негізінде есептелген айналым сомасы;
D – шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі жұмысы бастаған күннен бастап, ТЖ кезінде болған орны бойынша (жалдау шартына немесе құқық белгілеуші құжатқа сәйкес айқындалған), 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейінгі күндер саны.
Бұл жағдайда жоғарыда көрсетілген формулалар бойынша есептеу нәтижесінде алынған сомалардың ең көбі таңдап алынады.
18. Егер зардап шеккен шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі 2021 жылғы 30 маусымнан кейін тіркелген болса және ҚҚС төлеуші болып табылмаса, айналым сомасы шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі жұмысын бастаған күннен бастап, ТЖ кезінде болған орны бойынша (жалдау шартына немесе құқық белгілеуші құжатқа сәйкес айқындалған), 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының түсімдер туралы тәуліктік мәліметтері негізінде мынадай формула бойынша айқындалады:
S = Х * N/D*30, мұндағы:
Х – сауда және өзге санаттағы субъектілер үшін 1,2, қоғамдық тамақтандыру субъектілері үшін 0,5;
S – өтеу сомасы;
N – кәсіпкерлік субъектісі жұмысын бастаған күннен бастап, ТЖ кезінде болған орны бойынша (жалдау шартына немесе құқық белгілеуші құжатқа сәйкес айқындалған), 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейін деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының түсімдер туралы тәуліктік мәліметтері негізінде есептелген айналым сомасы;
D – кәсіпкерлік субъектісі жұмысы бастаған күннен бастап, ТЖ кезінде болған орны бойынша (жалдау шартына немесе құқық белгілеуші құжатқа сәйкес айқындалған), 2022 жылғы 5 қаңтарды қоса алғанға дейінгі күндер саны.
19. Егер зардап шеккен кәсіпкерлік субъектісінің қызметін жүзеге асыратын бірнеше орны болса, залал сомасы ретінде ТЖ салдарынан зардап шеккен қызметін жүзеге асыру орны (орындары) бойынша мыналардың ең азы алынады:
қызметті жүзеге асыру орындарының санына бөлінген және ТЖ салдарынан зардап шеккен қызметін жүзеге асыру орындарының санына көбейтілген, осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес есептелген сома;
нақты зардап шеккен объектіде тіркелген деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының (машиналарының) түсімдер туралы тәуліктік мәліметтері негізінде есептелген сома осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген Формула бойынша.

Примечание: как правило, для исчисления используются 12 месяцев. Количество месяцев может быть менее 12, в случае если дата регистрации субъекта предпринимательства или дата постановки на учет по НДС, или дата смены налогового режима приходится на исследуемый налоговый период. В указанном случае количество месяцев исчисляется с месяца регистрации либо постановки на учет по НДС, либо смены налогового режима;
2) S = Х * N/D*30, где,
Х – 1,2 для субъектов торговли и иных категорий, 0,5 для субъектов общественного питания;
S – сумма возмещения;
N – сумма оборота, рассчитанная на основании суточных сведений о поступлениях контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных с даты начала работы субъекта предпринимательства по месту нахождения в момент ЧП (определенной согласно договору аренды или правоустанавливающему документу), но не ранее 1 января 2021 года, по 5 января 2022 года включительно;
D – количество дней с даты начала работы субъекта малого и среднего предпринимательства по месту нахождения в момент ЧП, (определенной согласно договору аренды или правоустанавливающему документу) по 5 января 2022 года включительно.
В данном случае выбирается наибольшая из сумм, полученных в результате расчета по вышеуказанным формулам.
18. В случае если пострадавший субъект малого и среднего предпринимательства зарегистрирован позднее 30 июня 2021 года и не является плательщиком НДС, сумма оборота определяется на основании суточных сведений о поступлениях контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных с даты начала работы субъекта малого и среднего предпринимательства по месту нахождения в момент ЧП (определенной согласно договору аренды или правоустанавливающему документу), по 5 января 2022 года включительно по следующей формуле:
S = Х * N/D*30, где:
Х – 1,2 для субъектов торговли и иных категорий, 0,5 для субъектов общественного питания;
S – сумма возмещения;
N – сумма оборота, рассчитанная на основании суточных сведений о поступлениях контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных за период с даты начала работы субъекта предпринимательства по месту нахождения в момент ЧП (определенной согласно договору аренды или правоустанавливающему документу), по 5 января 2022 года включительно;
D – количество дней с даты начала работы субъекта предпринимательства по месту нахождения в момент ЧП (определенной согласно договору аренды или правоустанавливающему документу), по 5 января 2022 года включительно.
19. В случае если пострадавший субъект предпринимательства имеет более одного места осуществления деятельности, в качестве суммы ущерба по пострадавшему (пострадавшим) в результате ЧП месту (местам) осуществления деятельности принимается наибольшая из:
суммы, рассчитанной согласно пункту 17 настоящих Правил, разделенной на количество мест осуществления деятельности и умноженной на количество пострадавших в результате ЧП мест осуществления деятельности;
суммы, рассчитанной на основании суточных сведений о поступлениях контрольно-кассовой машины (машин) с функцией фиксации и передачи данных, зарегистрированной на конкретном пострадавшем объекте, по Формуле 2, указанной в пункте 17 настоящих Правил.

20. Жалпы залал сомасы 10 (он) миллион теңгеге дейінгі жылжымайтын мүлікті, бүлінген және (немесе) қалпына келтіруге жатпайтын жылжымалы мүлікті, жоғалған негізгі құралдарды (жылжымайтын мүлікті қоспағанда) және тауарлық-материалдық құндылықтарды қалпына келтіру үшін мүлік иесі не оның өкілі мемлекеттік кіріс органдарынан, фискалдық деректер операторларынан осы Қағидалардың 17, 18 және 19-тармақтарында көзделген мерзімдерге сәйкес айналым сомалары туралы мәліметтерді сұратуға және алуға келісім береді.
21. Мәлімделген және есептеу сомасы осы Қағидалардың 17, 18 және 19-тармақтарға сәйкес жоғалған тауарлық-материалдық құндылықтарды өтеу сомасына жүргізілген есептеу қорытындылары бойынша мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері негізіндегі коэффициенттер бойынша ерекшеленген жағдайда жоғалған тауарлық-материалдық құндылықтарды өтеу сомасы мынадай жағдайлардың бірінде:
1) егер есептеу сомасы мәлімделген сомадан жоғары болса, мәлімделген сомаға дейін азайту жағына қарай;
2) егер мәлімделген сома есептеу сомасынан жоғары болса, есептеу сомасына дейін азайту жағына қарай азаяды.
22. Егер мүлік иесі осы Қағидалардың 17, 18 және 19-тармақтарындағы есептеулерге сәйкес көзделген өтеу сомасымен келіспесе және ҚПК сәйкес қарау шеңберінде нақты келтірілген залалдың сомасын өтеуді алуға ниет білдірген жағдайда осы Ереженің 15-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай құжаттар қоса беріледі:
бүлінген, жойылған, ұрланған жылжымалы мүлік (оның ішінде жабдық, тауарлық-материалдық құндылықтар) үшін – Қылмыстық-процестік кодекс шеңберінде залал сомасын анықтау бойынша сот сараптамасының (сот-бухгалтерлік есеп немесе сот-тауартану) қорытындысы;
жылжымайтын мүлік үшін – Қылмыстық-процестік кодекс шеңберінде сот сараптамасының (сот-құрылыс) қорытындысы;
белгілі бір өтемақы шегінде залалды өтеуді талап ету құқығын мемлекетке беру туралы, сондай-ақ қылмыстық істі тергеп-тексеру шеңберінде анықталған және алынған ұрланған мүлікті мемлекет меншігіне беруден бас тарту туралы белгіленген нысандағы жазбаша өтініш.
23. Өтеу туралы өтініштің және осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген тиісті құжаттардың негізінде Өңірлік комиссия және (немесе) Қор комиссиясы 5 (бес) жұмыс күні ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың және (немесе) Қордың бюджетінен зиянды өтеуге қаражат бөлуді көздейтін шешімнің жобасын әзірлейді.
Өңірлік комиссияның және (немесе) Қор комиссиясының шешімі әрбір Өтеу туралы өтініш бойынша, оның ішінде залал түрін ескере отырып, қаржыландыру көзі туралы мәліметтерді қамтиды.
Мүліктің зиянды өтеуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда Өңірлік комиссия және (немесе) Қорлар комиссиясы 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша хабарлама жібереді.

20. Для восстановления недвижимого имущества, поврежденного и (или) неподлежащего восстановлению движимого имущества, утраченных основных средств (за исключением недвижимости) и товарно-материальных ценностей с общей суммой ущерба до 10 (десять) миллионов тенге, владелец имущества либо его представитель представляет согласие на запрос и получение сведений из органов государственных доходов, операторов фискальных данных о суммах оборота согласно срокам, предусмотренным пунктами 17, 18 и 19 настоящих Правил.
21. При различии заявленной и расчетной сумм по коэффициентам на основе сведений органов государственных доходов, по итогам произведенного расчета суммы возмещения утраченных товарно-материальных ценностей согласно пунктам 17, 18 и 19 настоящих Правил, сумма возмещения утраченных товарно-материальных ценностей уменьшается в одном из следующих случаев:
1) до заявленной суммы в сторону уменьшения, в случае если расчетная сумма выше заявленной;
2) до расчетной суммы в сторону уменьшения, в случае если заявленная сумма выше расчетной.
22. В случае если владелец имущества не согласен с суммой возмещения, предусмотренной согласно расчетам в пунктах 17, 18 и 19 настоящих Правил, и намерен получить возмещение суммы ущерба по фактически нанесенному ущербу в рамках рассмотрения согласно УПК, к документам, указанным в пункте 15 настоящих Правил, дополнительно прикладываются следующие документы:
для поврежденного, уничтоженного, похищенного движимого имущества (в том числе оборудования, товарно-материальных ценностей) – заключение судебной экспертизы по определению суммы ущерба (судебно-бухгалтерская или судебно-товароведческая) в рамках УПК;
для недвижимого имущества – заключение судебной экспертизы (судебно-строительная) в рамках УПК;
письменное заявление установленного образца о передаче государству права требования на возмещение ущерба в пределах определенной компенсации, а также об отказе и передаче в собственность государства похищенного имущества, обнаруженного и изъятого в рамках расследования уголовного дела.
23. На основании Заявления о возмещении и соответствующих документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил, Региональной комиссией и (или) Комиссией Фонда в течение 5 (пяти) рабочих дней разрабатывается проект решения, предусматривающий выделение средств на возмещение вреда из бюджета области, города республиканского значения, столицы и (или) Фонда.
Решение Региональной комиссии и (или) Комиссии Фонда содержит сведения об источнике финансирования по каждому Заявлению о возмещении, в том числе с учетом вида ущерба.
В случае принятия решения об отказе в возмещении имущественного вреда, Региональной комиссией и (или) Комиссией Фонда в течении 5 (пяти) рабочих дней направляется заявителю письменное извещение с указанием причин отказа.

24. Ақша қаражатын Өңірлік комиссияның тиісті шешімімен айқындалған бюджеттік бағдарламаның әкімшісі тиісті шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) күн ішінде жеткілікті қаржыландыру болған кезде мүліктің меншік иесінің өтінішінде көрсетілген ағымдағы немесе жинақ шотына аударады.
25. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы 5 (бес) жұмыс күні ішінде Өңірлік комиссияның және Қор комиссиясының 2022 жылғы қаңтардағы Қазақстан Республикасының жекелеген өңірлеріндегі тәртіпсіздіктер салдарынан зардап шеккен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың және (немесе) Қордың бюджетiнен зиянды өтеу үшiн қаражат бөлудi көздейтiн шешiмiнің негiзiнде Тәртіпсіздіктер салдарынан зардап шеккен шағын және орта бизнес субъектілерінің өңірлік тізілімін (бұдан әрі – Өңірлік тізілім) осындай субъектілердің тізбесін, өтелуге жататын сомаларды, қаржыландыру көзін, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектісінің санаты көрсете отырып қалыптастырады.
26. Өңірлік тізілім растайтын құжаттарды қоса беріле отырып (Өңірлік комиссиялардың және Қор комиссиясының шешімдері, бағалау актілері және Өңірлік комиссия және Қор комиссия тәртіпсіздіктер салдарынан келтірілген залалдың сомасын бағалау бойынша өз шешімін қабылдау үшін негіз етіп алған өзге де құжаттар) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ай сайын есепті кезеңнің 5-күнінен кешіктірмей қалыптастырады, жаппай тәртіпсіздіктерден зардап шеккен шағын және орта бизнес субъектілерінің жалпы тізілімін және оларға келтірілген залалдың сомасын қалыптастыру үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне, сондай-ақ "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына жіберіледі.
27. 2022 жылғы қаңтарда орын алған Қазақстан Республикасының жекелеген өңірлеріндегі тәртіпсіздіктер нәтижесінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылмайтын жеке тұлғаларға келтірілген мүліктік, оның ішінде коммерциялық көлік құралдары болып табылмайтын жеңіл автомобильдерге қатысты зиянды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қыркүйектегі № 860 қаулысымен бекітілген Төтенше жағдайды енгізуге негіз болған мән-жайлардың салдарынан зардап шеккен жеке тұлғаларға тұрғын үй-жайлар беру, материалдық залалды өтеу, қажетті көмек беру ережесінде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады
2022 жылғы қаңтардағы
жекелеген өңірлердегі
тәртіпсіздіктер салдарынан
шағын және орта кәсіпкерлік
субъектілеріне келтірілген
мүліктік зиянды өтеу
қағидаларына
қосымша
2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды айқындау жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже

24. Денежные средства перечисляются администратором бюджетной программы, определенным соответствующим решением Региональной комиссии, в течение 10 (десяти) дней со дня принятия соответствующего решения при наличии достаточного финансирования на текущий или сберегательный счет, указанный в Заявлении о возмещении собственника имущества.
25. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в течение 5 (пяти) рабочих дней на основании принятых решений Региональной комиссии и Комиссии фонда, предусматривающих выделение средств на возмещение вреда из бюджета области, города республиканского значения, столицы и (или) Фонда субъектам малого и среднего предпринимательства, пострадавшим в результате беспорядков в отдельных регионах Республики Казахстан в январе 2022 года, формирует региональный Реестр субъектов малого и среднего бизнеса, пострадавших в результате беспорядков (далее – Региональный реестр), с указанием перечня таких субъектов, сумм, подлежащих возмещению, источника финансирования, а также категории субъекта предпринимательства.
26. Региональный реестр с приложением подтверждающих документов (решения Региональной комиссии и Комиссии фонда, акты оценки, на которых Региональная комиссия и Комиссия фонда основывала свое решение по оценке суммы ущерба, понесенного в результате беспорядков) формируется местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы ежемесячно не позднее 5 числа отчетного периода и направляется в Министерство национальной экономики Республики Казахстан для формирования общего Реестра субъектов малого и среднего бизнеса, пострадавших от массовых беспорядков, и сумм причиненного им ущерба, а также в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
27. Возмещение имущественного вреда, в том числе в отношении легковых автомобилей, не являющихся коммерческими транспортными средствами, причиненного физическим лицам, не являющимися субъектами малого и среднего предпринимательства, в результате беспорядков в отдельных регионах Республики Казахстан, произошедших в январе 2022 года, осуществляется в порядке, предусмотренном Правилами предоставления жилых помещений, возмещения материального ущерба, предоставления необходимой помощи физическим лицам, пострадавшим в результате обстоятельств, послуживших основанием для введения чрезвычайного положения, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2008 года № 860.
Приложение
к Правилам возмещения
имущественного вреда,
причиненного субъектам малого и
среднего предпринимательства в
результате беспорядков в отдельных
регионах в январе 2022 года
Типовое положение о региональной комиссии по определению имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиянды айқындау жөніндегі өңірлік комиссия туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленді және 2022 жылғы қаңтардағы Қазақстан Республикасының жекелеген өңірлеріндегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиян сомасын айқындау жөніндегі өңірлік комиссияның (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) мәртебесіне, қызметіне байланысты мәселелерді реттейді.
2. Өңірлік комиссия алқалы орган болып табылады және өз қызметін 2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта бизнес субъектілеріне келтірілген мүліктік зиян сомасын айқындау үшін қажетті кезеңде жүзеге асырады.
2-тарау. Өңірлік комиссияның құрамы
3. Өңірлік комиссия облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының шешімімен құрылады және бекітіледі.
4. Өңірлік комиссияның құрамы бес мүшеден кем болмауға тиіс. Өңірлік комиссияның құрамына жергілікті атқарушы және өкілді органдардың өкілдері, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен Қазақстан Республикасы Қаржы мониторингі агенттігінің аумақтық органдарының, өңірлік кәсіпкерлер палаталары мен қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіреді.
5. Өңірлік комиссияға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кәсіпкерлікті дамыту мәселелеріне жетекшілік ететін облыс әкімінің орынбасары жетекшілік етеді.
6. Жергілікті атқарушы органның кәсіпкерлікті дамытуға жауапты құрылымдық бөлімшесі Өңірлік комиссияның құжаттарды жинауды және қалыптастыруды жүзеге асыратын жұмыс органы болып табылады.
7. Өңірлік комиссияның қызметін бастау және тоқтату туралы шешімді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы қабылдайды.
3-тарау. Өңірлік комиссияның міндеттері
8. Өңірлік комиссияның міндеттері:
1) 2022 жылғы қаңтардағы _________ облысындағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы тәртіпсіздіктер салдарынан жеке және заңды тұлғаларға келтірілген мүліктік зиянның өтеуге жататын сомасын айқындау;
2) өтініш берушілер берген құжаттарды қарау;
3) бүлінген ғимараттарға, құрылыстарға, жоғалған мүлікке (қажет болған жағдайда) тексеру жүргізу;
4) өтініш берушілер ұсынған мәліметтер мен құжаттарды тексеруді ұйымдастыру.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о Региональной комиссии по определению имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего бизнеса в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года (далее – Положение) разработано в соответствии с законодательством Республики Казахстан и регулирует вопросы, связанные со статусом, деятельностью Региональной комиссии по определению суммы имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах Республики Казахстан в январе 2022 года (далее – Региональная комиссия).
2. Региональная комиссия является коллегиальным органом и осуществляет свою деятельность в период, необходимый для определения суммы имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года.
Глава 2. Состав Региональной комиссии
3. Региональная комиссия создается и утверждается решением местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
4. Состав Региональной комиссии не может быть менее пяти членов. В состав Региональной комиссии входят представители местных исполнительных и представительных органов, представители территориальных органов Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу, региональных палат предпринимателей и общественных объединений.
5. Региональная комиссия возглавляется заместителем акима области курирующим вопросы развития предпринимательства области, города республиканского значения, столицы.
6. Рабочим органом Региональной комиссии, осуществлявшим сбор и формирование документов, является структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за развитие предпринимательства.
7. Решение о начале и прекращении деятельности Региональной комиссии принимается местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
Глава 3. Задачи Региональной комиссии
8. Задачами Региональной комиссии являются:
1) определение суммы имущественного вреда, причиненного физическим и юридическим лицам в результате беспорядков в области, городе республиканского значения, столицы в январе 2022 года, подлежащего возмещению;
2) рассмотрение документов, поданных заявителями;
3) проведение обследования поврежденных зданий, строений, утраченного имущества (при необходимости);
4) организация проверки сведений и документов, представленных заявителями.

9. Жүктелген міндеттерді орындау үшін Өңірлік комиссия:
2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан жеке және заңды тұлғаларға келтірілген мүліктік зиян сомасын айқындау бойынша құжаттар топтамасын қарау кезінде Өңірлік комиссияның отырыстарына өтініш берушілерді және (немесе) лауазымды тұлғаларды, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарды шақырады(қажет болған жағдайда);
2022 жылғы қаңтардағы жекелеген өңірлердегі тәртіпсіздіктер салдарынан шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне келтірілген мүліктік зиян сомасын айқындау мақсатында өтініш беруші ұсынған мәліметтер мен құжаттарға тексеру жүргізеді (қажет болған жағдайда);
өтініш берушінің хабардар етілген келісімімен және заңнама талаптарын сақтай отырып, мемлекеттік кіріс органдарынан шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтерді талап етеді;
өз құзыреті шегінде қолданыстағы заңнамада көзделген тәртіппен және шарттарда шешімдер қабылдайды.
4-тарау. Өңірлік комиссияның қызметін ұйымдастыру
10. Төрағаның шешімі бойынша Өңірлік комиссияның отырыстары мынадай нысандарда өткізіледі:
1) Өңірлік комиссия мүшелерінің бірлесіп қатысуы (бетпе-бет нысан не онлайн форматтағы бетпе-бет нысан);
2) өтініш берушінің не ол уәкілеттік берген адамның қатысуымен Өңірлік комиссияның көшпелі отырыстары.
11. Өңірлік комиссияның отырысы қажеттігіне қарай, бірақ аптасына кемінде бір рет өткізіледі.
12. Өңірлік комиссия бетпе-бет нысанда (онлайн форматтағы бетпе-бет нысан) өткізілетін отырыста оның мүшелерінің жартысынан астамы болған кезде, отырысқа қатыспаған Өңірлік комиссия мүшелерінің отырыс өткізілетін күні алынған жазбаша пікірлерін ескере отырып, шешім қабылдайды.
13. Өңірлік комиссия отырысының күн тәртібін төраға, ал ол болмаған кезде – тиісті шешімнің негізінде төрағаның міндетін атқарушы Өңірлік комиссияның мүшесі бекітеді.
14. Өңірлік комиссияның отырысын төраға, ал ол болмаған кезде – тиісті шешімнің негізінде төрағаның міндетін атқарушы Өңірлік комиссияның мүшесі шақырады.
15. Өңірлік комиссияның отырыстарын шақыру Өңірлік комиссияның отырысы өткізілетін күнге дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын Өңірлік комиссияның мүшелеріне электрондық нысанда (ақпараттың тұтастығы мен құпиялылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін электрондық поштаны немесе байланыстың өзге де түрлерін қоса алғанда, электрондық байланыс арналарын, сондай-ақ хабарламаны алу фактісін анық айқындау мүмкіндігін пайдалана отырып немесе адресатқа тікелей қол қойғызу арқылы табыс етіледі) және/немесе Электронды платформа арқылы хабарламалар жіберу жолымен жүргізіледі.

9. Региональная комиссия, для исполнения возложенных задач:
при рассмотрении пакетов документов по определению суммы имущественного вреда, причиненного физическим и юридическим лицам в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года, приглашает (при необходимости) на заседания Региональной комиссии заявителей и (или) должностных лиц, заинтересованных государственных органов и организаций;
проводит (при необходимости) проверку сведений и документов, представленных заявителем, в целях определения суммы имущественного вреда, причиненного субъектам малого и среднего предпринимательства в результате беспорядков в отдельных регионах в январе 2022 года;
с информированного согласия заявителя и с соблюдением требований законодательства истребует сведения, необходимые для принятия решения, из органов государственных доходов;
принимает в пределах своей компетенции решения в порядке и на условиях, предусмотренных действующим законодательством.
Глава 4. Организация деятельности Региональной комиссии
10. Заседания Региональной комиссии по решению председателя проводятся в следующих формах:
1) совместное присутствие членов Региональной комиссии (очная форма, либо очная форма в онлайн формате);
2) выездные заседания Региональной комиссии в присутствии заявителя либо уполномоченного им лица.
11. Заседание Региональной комиссии проводится по мере необходимости, но не менее одного раза в неделю.
12. Региональная комиссия принимает решения при наличии на заседании, проводимом в очной форме (очная форма в онлайн формате), более половины его членов, с учетом полученных на дату проведения заседания письменных мнений отсутствующих на заседании членов Региональной комиссии.
13. Повестка дня заседания Региональной комиссии утверждается председателем, а в его отсутствие – членом Региональной комиссии, исполняющим обязанности председателя на основании соответствующего решения.
14. Заседание Региональной комиссии созывается председателем, а в его отсутствие – членом Региональной комиссии, исполняющим обязанности председателя на основании соответствующего решения.
15. Созыв заседаний Региональной комиссии производится путем направления членам Региональной комиссии уведомлений в электронной форме (с использованием электронных каналов связи, включая электронную почту, или иные виды связи, позволяющие обеспечить целостность и конфиденциальность информации, а также возможность достоверно определить факт получения уведомления, или вручаются непосредственно адресату под роспись) и/или посредством Электронной платформы не менее чем за 2 (два) рабочих дня до даты проведения заседания Региональной комиссии.

16. Өңірлік комиссияның отырыстарын шақыру туралы хабарлама қажет болған жағдайда Өңірлік комиссияның бетпе-бет отырысына қатысу үшін шақырылатын өзге де адамдарға жіберіледі.
Шақырылатын адамдардың тізбесін төраға немесе бұйрықтың негізінде төрағаның міндетін атқарушы Өңірлік комиссияның мүшесі айқындайды.
17. Хабарламада мыналар көрсетіледі:
1) Өңірлік комиссия отырысының өткізілетін күні, уақыты, орны және форматы;
2) Өңірлік комиссия отырысының күн тәртібі.
Хабарламаға қаралатын мәселелерге байланысты қажетті материалдар қоса беріледі.
18. Өңірлік комиссияның отырысын өткізу нысанына қарамастан, мәселелерді шешу кезінде Өңірлік комиссияның әрбір мүшесі бір дауысқа ие болады.
19. Өңірлік комиссияның мүшелері Өңірлік комиссияның жұмысына жеке өзі қатысады. Дауыс беру құқығын беруге, сондай-ақ басқа адамдар үшін дауыс беруге жол берілмейді.
20. Өңірлік комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер Өңірлік комиссия мүшелерінің отырыста болмаған мүшелерінің отырысты өткізу күніне алынған жазбаша пікірлерін ескере отырып, Өңірлік комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады.
21. Өңірлік комиссияның мүшесі (Өңірлік комиссияның отырысын өткізу нысанына қарамастан) өзі қабылдаған шешімнің жазбаша дәлелді негіздемесін ұсынады. Осы құжатты Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссия отырысының хаттамасына қоса тіркейді.
22. Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссия төрағасының шешімімен жергілікті атқарушы органның жұмыскерлері қатарынан тағайындалады. Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссияның мүшесі болып табылмайды және дауыс беру құқығы жоқ.
23. Өңірлік комиссияның хатшысы:
1) Осы Ережеде көзделген тәртіппен Өңірлік комиссияның қарауына шығарылатын мәселелер қатарынан Өңірлік комиссияның кезекті отырысының күн тәртібін қалыптастырады және оны Өңірлік комиссияның төрағасына бекітуге ұсынады;
2) Өңірлік комиссияның отырысын шақыру туралы хабарламаларды дайындауды және таратуды, қажетті материалдарды жинауды және таратуды ұйымдастырады;
3) отырысқа шақырылған адамдарды Өңірлік комиссия отырысының өткізілетін күні, орны мен уақыты туралы хабардар етеді, оларға отырыстың күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдар жібереді;
4) келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтініштердің келіп түсуі тұрғысынан Электрондық платформаның мониторингін жүргізеді;
5) Өңірлік комиссия отырыстарының хаттамаларын жүргізеді және оларға қол қояды;
6) Өңірлік комиссияның қарауына ұсынылатын материалдардың түпнұсқаларын есепке алуды және сақтауды жүргізеді;
7) Өңірлік комиссияның қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;

16. Уведомление о созыве заседаний Региональной комиссии при необходимости направляется также иным лицам, приглашаемым для участия в очном заседании Региональной комиссии.
Перечень приглашаемых лиц определяется председателем или членом Региональной комиссии, исполняющим обязанности председателя на основании приказа.
17. В уведомлении указывается:
1) дата, время, место и формат проведения заседания Региональной комиссии;
2) повестка дня заседания Региональной комиссии.
К уведомлению прилагаются необходимые материалы, связанные с рассматриваемыми вопросами.
18. Вне зависимости от формы проведения заседания Региональной комиссии, при решении вопросов каждый член Региональной комиссии обладает одним голосом.
19. Члены Региональной комиссии участвуют в работе Региональной комиссии лично. Передача права голоса, как и голосование за других лиц не допускаются.
20. Решения по вопросам, входящим в компетенцию Региональной комиссии, принимаются большинством голосов членов Региональной комиссии, с учетом полученных на дату проведения заседания письменных мнений отсутствующих на заседании членов Региональной комиссии.
21. Член Региональной комиссии (независимо от формы проведения заседания Региональной комиссии) предоставляет письменное мотивированное обоснование принятого им решения. Данный документ приобщается секретарем Региональной комиссии к протоколу заседания Региональной комиссии.
22. Секретарь Региональной комиссии назначается из числа работников местного исполнительного органа решением председателя Региональной комиссии. Секретарь Региональной комиссии не является членом Региональной комиссии, и не обладает правом голоса.
23. Секретарь Региональной комиссии:
1) формирует повестку дня очередного заседания Региональной комиссии из числа вопросов, выносимых на рассмотрение Региональной комиссии, в порядке, предусмотренном настоящим Положением, и представляет ее на утверждение председателю Региональной комиссии;
2) организует подготовку и рассылку уведомлений о созыве заседания Региональной комиссии, сбор и рассылку необходимых материалов;
3) информирует лиц, приглашенных на заседание, о дате, месте и времени проведения заседания Региональной комиссии, направляет им материалы по вопросам повестки дня заседания;
4) ведет мониторинг Электронной платформы на предмет поступления Заявлений о возмещении;
5) ведет протоколы заседаний Региональной комиссии и подписывает их;
6) ведет учет и хранение оригиналов материалов, представляемых на рассмотрение Региональной комиссии;
7) осуществляет организационное обеспечение деятельности Региональной комиссии;

8) Өңірлік комиссия отырысының хаттамаларынан үзінділерді олардың орындалуын қамтамасыз ету мақсатында белгіленген тәртіппен таратуды жүзеге асырады;
9) Өңірлік комиссия отырысы хаттамаларының көшірмелерін, сондай-ақ Өңірлік комиссия отырысы хаттамасынан үзінді көшірмелерді (үзінді көшірмелердің көшірмелерін) куәландырады.
24. Өңірлік комиссия мүшелері өз қызметін жүзеге асыру кезінде:
1) Өңірлік комиссияның құрамында әрекет ете отырып, Өңірлік комиссияның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша талқылауға және дауыс беруге қатыса алады;
2) Өңірлік комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастыру мәселелері бойынша өтініштер жасай алады, ұсыныстар енгізе алады;
3) Өңірлік комиссияның жұмыс жоспарларын қалыптастыру бойынша жазбаша ұсыныстар енгізе алады;
4) Осы Ережеде көзделген тәртіппен Өңірлік комиссияның отырысын шақыруды талап ете алады;
5) Өңірлік комиссия отырысының хаттамасына Өңірлік комиссия отырыстарының күн тәртібі мәселелері бойынша қабылданатын шешімдер бойынша ерекше пікірін енгізуді талап ете алады.
25. Өңірлік комиссия мүшелері өз қызметін жүзеге асыру кезінде:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді;
2) Өңірлік комиссияның мүддесі үшін адал, парасатты және әділ әрекет етеді;
3) Өңірлік комиссияның отырысына жеке өзі қатысады;
4) Өңірлік комиссия отырысы басталардан кемінде бір күн бұрын өзінің болмау себептерін көрсете отырып, Өңірлік комиссияның хатшысына Өңірлік комиссияның отырысына қатысу мүмкіндігі жоқ екені туралы алдын ала хабарлайды;
5) мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін мақсаттарда өзінің лауазымдық жағдайын (Өңірлік комиссияның мүшесі ретінде) пайдаланудан бас тартады.
26. Өңірлік комиссияның мүшелері мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Өңірлік комиссияны хабардар етуді қамтамасыз етеді және тиісті шешімдер қабылдау кезінде дауыс беруден (тиісті шешім қабылдаудан қалыс қалу) қалыс қалады.
5-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өңірлік комиссиясы отырысының хаттамасын ресімдеу
27. Өңірлік комиссия отырысының нәтижелері бойынша Өңірлік комиссияның хатшысы ол өткізілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде отырыстың хаттамасын жасайды.
28. Өңірлік комиссия отырысының хаттамасында:
1) өткізу орны, уақыты, форматы (бетпе-бет, онлайн форматтағы бетпе-бет, сырттай);
2) отырысқа қатысып отырған адамдар;
3) отырыстың күн тәртібі;
4) дауыс беруге қойылған мәселелер және олар бойынша дауыс беру қорытындылары;
5) Өтеу туралы әрбір өтініш бойынша, оның ішінде залал түрін ескере отырып, қаржыландыру көзі туралы мәліметтер:

8) осуществляет рассылку выписок из протоколов заседания Региональной комиссии в установленном порядке с целью обеспечения их исполнения;
9) удостоверяет копии протоколов заседания Региональной комиссии, а также выписки (копии выписок) из протокола заседания Региональной комиссии.
24. При осуществлении своей деятельности члены Региональной комиссии могут:
1) действуя в составе Региональной комиссии, принимать участие в обсуждении и голосовании по вопросам, отнесенным к компетенции Региональной комиссии;
2) делать заявления, вносить предложения по вопросам формирования повестки дня заседания Региональной комиссии;
3) вносить письменные предложения по формированию планов работы Региональной комиссии;
4) требовать созыва заседания Региональной комиссии в порядке, предусмотренном настоящим Положением;
5) требовать внесения в протокол заседания Региональной комиссии особого мнения по принимаемым решениям по вопросам повесток дня заседаний Региональной комиссии.
25. При осуществлении своей деятельности члены Региональной комиссии:
1) обеспечивают соблюдение законодательства Республики Казахстан;
2) действуют добросовестно, разумно и справедливо в интересах Региональной комиссии;
3) лично участвуют в заседании Региональной комиссии;
4) не менее чем за один день до начала заседания Региональной комиссии уведомляют секретаря Региональной комиссии о невозможности своего участия в заседании Региональной комиссии, с указанием причин своего отсутствия;
5) в случае возникновения конфликта интересов воздерживаются от использования своего должностного положения (в качестве члена Региональной комиссии) в целях, противоречащих законодательству Республики Казахстан.
26. Члены Региональной комиссии обеспечивают информирование Региональной комиссии в случае возникновения конфликта интересов и воздерживаются от голосования при принятии соответствующих решений (воздерживаться от принятия соответствующего решения).
Глава 5. Оформление протокола заседания Региональной комиссии области, города республиканского значения, столицы
27. По результатам заседания Региональной комиссии, секретарь Региональной комиссии в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня после его проведения составляет протокол заседания.
28. В протоколе заседания Региональной комиссии указываются:
1) место, время проведения, формат (очно, очно в онлайн формате, заочно);
2) лица, присутствующие на заседании;
3) повестка дня заседания;
4) вопросы, поставленные на голосование, и итоги голосования по ним;
5) сведения об источнике финансирования по каждому Заявлению о возмещении, в том числе с учетом вида ущерба;

6) қабылданған шешім көрсетіледі.
29. Өңірлік комиссияның хатшысы Өңірлік комиссия отырысы хаттамасының дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз етеді.
30. Хаттамаға Өңірлік комиссияның төрағасы (отырыста төрағалық етуші), Өңірлік комиссияның мүшелері және Өңірлік комиссияның хатшысы қол қояды.
31. Өңірлік комиссия отырысының хаттамасы 1 (бір) данада ресімделеді, оған бекітілген, қаралған құжаттардың мәтіндері, жазбаша пікірлер және хаттамаға қосымша болып табылатын өзге де материалдар қоса тіркеледі.
32. Өңірлік комиссия хаттамасының сканерленген көшірмесі де Электрондық платформада электрондық түрде сақталады.
33. Хаттамаға қол қойылғаннан кейін Өңірлік комиссияның хатшысы оған қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Өңірлік комиссияның мүшелеріне хаттаманы таратуды ұйымдастырады және Электрондық платформа және (немесе) электрондық пошта арқылы өтініш берушіні қабылданған шешім туралы хабардар етеді.

6) принятые решения.
29. Секретарь Региональной комиссии обеспечивает правильность и своевременность оформления протокола заседания Региональной комиссии.
30. Протокол подписывается председателем Региональной комиссии (председательствующим на заседании), членами Региональной комиссии и секретарем Региональной комиссии.
31. Протокол заседания Региональной комиссии оформляется в 1 (одном) экземпляре, к которому приобщаются тексты утвержденных, рассмотренных документов, письменные мнения и иные материалы, являющиеся приложениями к протоколу.
32. Сканированная копия протокола Региональной комиссии также хранится в электронном виде в Электронной платформе.
33. После подписания протокола секретарь Региональной комиссии в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты его подписания организует рассылку протокола членам Региональной комиссии и информирует заявителя о принятом решении посредством Электронной платформы и (или) электронной почты.