Жария мүдделі ұйымдардың қаржылық есептілікті депозитарийге тапсыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 28 қаңтардағы № 94 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 31 қаңтарда № 26686 болып тіркелді.
"Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жария мүдделі ұйымдардың қаржылық есептілікті депозитарийге тапсыру қағидаларын бекіту туралы.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2022 жылғы 28 қаңтардағы № 94
Бұйрығымен бекітілген
Жария мүдделі ұйымдардың депозитарийге қаржылық есептілікті ұсыну қағидалары
1. Осы жария мүдделі ұйымдардың қаржылық есептілікті депозитарийге ұсыну қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді, жария мүдделі ұйымдардың (бұдан әрі – Ұйымдастыру) қаржылық есептілік депозитарийіне (бұдан әрі – депозитарий) қаржылық есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Сәйкестендіру көрсеткіштерін ұйымдар осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес депозитарийдің негізгі кіші бөліміне тапсырады.
Ұйымдар депозитарийдің қосымша кіші бөліміне қаржылық есептілікті және (немесе) аудиторлық есепті ұсынады.
3. Ұйымдар (есепті кезең ішінде әрекетсіз және есепті кезеңнің 1 қаңтарына дейін банкрот деп жарияланғандарды қоспағанда) жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 31 тамызынан кешіктірмей депозитарийдің интернет – ресурсы арқылы (бұдан әрі – Портал) салалық заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген, депозитарийді жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын уәкілетті болып айқындалған ұйымға (бұдан әрі – Уәкілетті ұйым) жылдық қаржылық есептілікті ұсынады.

Об утверждении Правил сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 января 2022 года № 94. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 января 2022 года № 26686.
В соответствии с пунктом 7 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Национальный банк
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 января 2022 года № 94
Правила сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий
1. Настоящие Правила сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса в депозитарий (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон) и определяют порядок сдачи финансовой отчетности организациями публичного интереса (далее – организации) в депозитарий финансовой отчетности (далее – депозитарий).
2. Показатели идентификации организациями сдаются в основной подраздел депозитария согласно приложению к настоящим Правилам.
Организациями в дополнительный подраздел депозитария представляется финансовая отчетность и (или) аудиторский отчет.
3. Организации (за исключением бездействующих в течение отчетного периода и объявленных до 1 января отчетного периода банкротами) ежегодно не позднее 31 августа года, следующего за отчетным, представляют через интернет-ресурс депозитария (далее – Портал) в организацию, определенную уполномоченным на осуществление деятельности по ведению депозитария (далее – Уполномоченная организация), утвержденную в установленном отраслевым законодательством порядке, годовую финансовую отчетность.

Ұйымдар (қаржы ұйымдарын және есепті кезең ішінде әрекетсіз және есепті кезеңнің 1 қаңтарына дейін банкрот деп жарияланғандарды қоспағанда) "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) бекітілген тізбе мен нысандарға сәйкес жылдық қаржылық есептілікті жасайды.
4. Әрекетсіз және банкрот деп жарияланған ұйымдар тізбесі депозитарийдің салықтық әкімшілендіруді жүзеге асыратын мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерімен (деректер базасымен) әрекетсіз ұйымдар бойынша мәліметтерді беру бөлігінде ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы депозитарийге беріледі.
Жаңадан құрылған ұйымдар тіркелген сәттен бастап есепті жылдың 31 желтоқсаны аралығындағы кезеңге жылдық қаржылық есептілікті ұсынады.
5. Еншілес ұйымдары бар ұйымдар Заңның 16 және 17 баптарына сәйкес жасалған жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті қосымша ұсынады.
6. "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес аудит міндетті болып табылатын ұйымдар осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген тәртіппен портал арқылы уәкілетті ұйымға қаржылық есептілікпен бірге "PDF" (Portable Document Format) электрондық форматында аудиторлық есепті (аудиторлық ұйымның қолы қойылған және мөрімен (бар болған жағдайда) расталған қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесі) ұсынады. Еншілес ұйымдары бар аудиторлық есебі шоғырландырылған есептілік бойынша ұсынылады.
Ұйымдар бастамашылық аудиттің нәтижелері бойынша есепті өз бастамасы бойынша ұсынады.
7. Ұйымдар депозитарийге ұсынатын қаржылық есептілік:
1) бухгалтерлік балансты;
2) пайда мен шығындар туралы есепті;
3) ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті (тікелей немесе жанама әдіс);
4) капиталдағы өзгерістер туралы есепті;
5) түсіндірме жазбаны (ашу халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады) қамтиды.
Қаржылық есептілік жеке кабинетті және Уәкілетті ұйым Порталда іске асырған "Есептілікті ұсынудың бірыңғай жүйесі" (бұдан әрі – Жеке кабинет) электрондық сервисін пайдалана отырып, депозитарийге ұсынуға қалыптастырылады.
8. Ұйымдар қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті депозитарийге мынадай тәртіппен ұсынады:

Организации (за исключением финансовых организаций и бездействующих в течение отчетного периода и объявленных до 1 января отчетного периода банкротами) составляют годовую финансовую отчетность в соответствии с перечнем и формами, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384).
4. Перечень бездействующих и объявленных банкротами организаций передаются в депозитарий посредством информационного взаимодействия депозитария с информационными системами (базами данных) государственного органа, осуществляющего налоговое администрирование, в части передачи сведений по бездействующим организациям.
Вновь созданные организации представляют годовую финансовую отчетность за период, начиная с момента ее регистрации по 31 декабря отчетного года.
5. Организации, имеющие дочерние организации, представляют дополнительно годовую консолидированную финансовую отчетность, составленную в соответствии со статьями 16 и 17 Закона.
6. Организации, для которых аудит является обязательным в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности", представляют через Портал в Уполномоченную организацию, вместе с финансовой отчетностью, аудиторский отчет в электронном формате "PDF (Portable Document Format)" (сканированная копия, подписанного и заверенного печатью (при наличии) аудиторской организации бумажного варианта) в порядке, установленном пунктом 8 настоящих Правил. Аудиторский отчет организациями, имеющими дочерние организации, представляется по консолидированной отчетности.
Отчет по результатам инициативного аудита организации представляют по собственной инициативе.
7. Финансовая отчетность, представляемая организациями в депозитарий, включает:
1) бухгалтерский баланс;
2) отчет о прибылях и убытках;
3) отчет о движении денежных средств (прямой или косвенный метод;
4) отчет об изменениях в капитале;
5) пояснительную записку (раскрытия осуществляются в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности).
Финансовая отчетность формируется к сдаче в депозитарий с использованием личного кабинета и посредством электронного сервиса "Единая система сдачи отчетности" (далее – Личный кабинет), реализованного Уполномоченной организацией на Портале.
8. Организации представляют финансовую отчетность и аудиторский отчет в депозитарий в следующем порядке:

1) қаржылық есептілікті Жеке кабинет арқылы дайындайды.
Ұйымдармен жеке кабинетіндегі жұмыс нәтижесінде қаржылық есептілікті, оны бекіту туралы шешімді және аудиторлық есепті, сондай-ақ осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес депозитарийдің ұйымның сәйкестендіру көрсеткішін қамтитын электрондық есеп (бұдан әрі – электрондық есеп) қалыптастырылады, оған ұйымның басшылық пен бас бухгалтердің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады;
2) депозитарийдің құрылымына енгізу үшін Уәкілетті ұйымға электрондық есепті жібереді.
9. Уәкілетті ұйым ұйымның электрондық есебі келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оның Жеке кабинетінде және (немесе) электрондық цифрлық қолтаңбада көрсетілген ұйымның электрондық мекенжайына қаржылық есептілікті депозитарийге енгізу немесе электрондық есепті қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
Электрондық есеп ұйымға қаржылық есептілікті депозитарийге енгізу туралы электрондық хабарлама жіберілген сәттен бастап қабылданды деп есептеледі.
Депозитарийге ұсынылған қаржылық есептілік пен аудиторлық есеп ауыстырылмайды.
10. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 20.12.2024 № 860 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Ұйымның осы Қағидалардың 5, 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтамаған кезде Уәкілетті ұйым ұйымның электрондық есебін қабылдамайды. Уәкілетті ұйым ұсынылған аудиторлық есептің және қаржылық есептіліктің мазмұнын қарамайды.
Жария мүдделі ұйымдардың
депозитарийге қаржылық
есептілікті ұсыну қағидаларға
Қосымша
Ұйымын сәйкестендіру көрсеткіштері
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.12.2024 № 860 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Көрсеткіш
Түсіндірме
1.
БСН
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
2.
Мемлекеттік тіркеу күні
Мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) күні
3.
Атауы
Толық атауы (құрылтай құжаттарына сәйкес)
4.
Орналасқан жері
Заңды және нақты мекенжайы (пошта индексі, облыс, аудан, елді мекен, көше атауы, үй, пәтер, телефон, факса нөмірі, веб-сайт, e-mail)
5.
Бірінші басшы (жоғары лауазымды тұлға)
Бірінші басшының (ұйымның жоғары лауазымды тұлғасының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
6.
Бас
бухгалтер
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және ЖСН, сондай-ақ кәсіби бухгалтер сертификаты туралы мәліметтер (кім берген, берілген күні, сертификат нөмірі), ол мүшесі болып табылатын кәсіби бухгалтерлер ұйымының атауы (мүшелік билеттің немесе кәсіби бухгалтерлер ұйымындағы мүшелікті растайтын құжаттың нөмірі мен күні)

1) подготавливают финансовую отчетность посредством Личного кабинета.
В результате работы в Личном кабинете организациями формируется электронный отчет, включающий финансовую отчетность, решение о ее утверждении и аудиторский отчет, а также показатели идентификации организации, согласно приложению к настоящим Правилам (далее – электронный отчет), который подписывается электронной цифровой подписью руководства и главного бухгалтера организации;
2) направляют электронный отчет в Уполномоченную организацию для включения в депозитарий.
9. Уполномоченная организация в течение трех рабочих дней с даты поступления электронного отчета организации направляет на электронный адрес организации, указанный в ее Личном кабинете и (или) в электронной цифровой подписи, электронное уведомление о включении финансовой отчетности в депозитарий или причинах отказа в принятии электронного отчета.
Электронный отчет считается принятым с момента направления в организации электронного уведомления о включении финансовой отчетности в депозитарий.
Представленная в депозитарий финансовая отчетность и аудиторский отчет не подлежат замене или удалению.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусмотрено исключить приказом Министра финансов РК от 20.12.2024 № 860 (вводится в действие с 01.01.2025).
10. Организации распечатывают, подписывают первым руководителем и главным бухгалтером и хранят электронное уведомление, подписанное электронной цифровой подписью Уполномоченной организации.
11. При несоблюдении организацией требований, указанных в пунктах 5, 6, 7 и 8 настоящих Правил, электронный отчет организации не принимается Уполномоченной организацией. Содержание представленных аудиторского отчета и финансовой отчетности Уполномоченной организацией не рассматривается.
Приложение
к Правилам сдачи
финансовой отчетности
организациями публичного
интереса в депозитарий
Примечание ИЗПИ!
В приложение предусмотрено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.12.2024 № 860 (вводится в действие с 01.01.2025).
Показатели идентификации организации
№ п/п
Показатель
Пояснение
1.
БИН
Бизнес-идентификационный номер
2.
Дата государственной регистрации
Дата государственной (учетной) регистрации (перерегистрации)
3.
Наименование
Полное наименование (согласно учредительным документам)
4.
Местонахождение
Юридический адрес и фактический (почтовый индекс, область, район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома, квартиры, телефона, факса, веб–сайт, e–mail)
5.
Первый руководитель (высшее должностное лицо)
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер (ИИН) первого руководителя (высшего должностного лица организации)
6.
Главный
бухгалтер
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) и ИИН главного бухгалтера, а также сведения о сертификате профессионального бухгалтера (кем выдан, дата выдачи, номер сертификата), наименование профессиональной организации бухгалтеров, членом которого он является (номер и дата членского билета или документа, подтверждающего членство в профессиональной организации бухгалтеров)